ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλική Έξοδος: μύθος ή πραγματικότητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 02:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
Δεν θα βγάλεις άκρη.
Ενα μήνα τώρα παιδεύεται και ψάχνει στις βιβλιοθήκες της Κορίνθου για να αποδείξει οτι οι Φιλισταίοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.
Και σε ρωτάω. Γιατί?
Απλά για να αποδείξει τα γραφόμενα της Βίβλου..
Και έμπα μέσα να δείς τι απαντάει.
Μπαρούφες.. συγνώμη φίλε Νώντα.. αλλά δεν λές τίποτα τζάμπα ο κόπος σου..

Κατ' αρχάς δεν παλεύω ένα μήνα, η βιβλιοθήκη της Κορίνθου ήταν κλειστή για 20 ημέρες για λόγους συντήρησης και από εκεί κι έπειτα μένει και ο χρόνος που θα ευκαιρήσω.

Δε βάζω καμία κόντρα όσον αφορά τους Φιλισταίους γιατί στην ουσία αδιαφορώ για την καταγωγή τους.
Ασχολήθηκα μαζί τους λόγω της αναφοράς τους στη Βίβλο και αν προλάβω αύριο θα σας δώσω και την απάντηση περί της Βίβλου, αν και ήδη το έχω κάνει μέσω της αναφοράς μου στη γενεαλογία των Φιλισταίων βάση της Βίβλου, αλλά ήταν πολύ περιεκτική.....εννοείται βέβαια ότι απευθύνομαι σε όσους διαβάζουν, οπότε εσείς μπορείτε να συνεχίσετε στους ίδιους κανονικούς για εσάς ρυθμούς.

quote:
IndustrialAngel:
Όταν του φέρνεις την επιστήμη σε αντίθεση με τη Βίβλο, σου βγάζει την επιστήμη σκάρτη φτιάχνοντας ψευδεπιστήμη...
Και το κακό είναι ότι δεν ξέρει πόσο χοντρά λάθη κάνει

Σκέφτηκα αυτήν τη διαφορετική προσέγγιση, που είναι και ΠΟΛΥ πιο χαλαρή για μένα, copy paste από τη βικιθήκη. Να φέρω την ίδια τη Βίβλο σε αντίθεση με τον εαυτό της... Τώρα αυτό που λέει είναι ότι είναι ασήμαντα τα λάθη του αλάνθαστου και θεόπνευστου βιβλίου...Μπορεί και να έχεις δίκιο, ότι ο άλλος δε θέλει με τίποτα να ανοίξει το μυαλό του, όμως εγώ θα επιμείνω...
Όποιος διαβάζει αξιολογεί τα επιχειρήματα του καθενός


Φυσικά και όποιος ξέρει να διαβάζει, αξιολογεί τα επιχειρήματα του καθενός.
Αν κρίνω όμως ότι από ολόκληρες ιστορικές αναφορές σε μείζων γεγονότα της μακρινής εκείνης εποχής, τα προσπέρασες, επειδή ο ένας πληροφοριοδότης σε σχέση με τον άλλον - κι ενώ συμφωνούν στο περιεχόμενο της πληροφορίας-, διαφέρουν όμως για 3 ή 5 ημέρες, τότε σίγουρα η επιστήμη της ιστορίας σηκώνει τα χέρια ψηλά!...κι εδώ να σου θυμίσω ότι έχουμε αναφορές σε ιστορικά γεγονότα που προσεγγίζουν το θέμα με απόκλιση, στο περίπου, και η οποία κυμένεται άλλοτε σε δεκάδες και άλλοτε σε εκατοντάδες χρόνια.

Για πες μου λοιπόν ο Τρωικός πόλεμος έγινε? Δεν έχουμε ούτε μήνα, ούτε έτος ούτε ημέρα....άρα?

Το 491 π.Χ. εστάλησαν από τους Περσες, πρεσβείες στις ελληνικές πόλεις απαιτώντας «γη και ύδωρ», δηλαδή την παράδοση τους με αντάλλαγμα την μη εξόντωση των κατοίκων.
Δεν έχουμε όμως ημερομηνία!!!.....άρα κατ' εσέ το γεγονός αυτό δε συνέβη ποτέ?

Και αν ένας ιστορικός μας έλεγε ότι αυτό συνέβη στις 15 Ιουνίου ενώ ένας άλλος στις 20? Τι θα γινόταν? θα ακυρωνόταν το ιστορικό αυτό γεγονός ως μή γενόμενο?

quote:
skartados:
Τουλαχιστον εκοψε την μπαρουφα οτι ηταν απο το βορρα και ειχαν τη κρητη ως ενδιαμεσο σταθμο.....Κατι ειναι και αυτο....

Αυτό το αναφέρει η έγκυρη Εγγυκλοπαίδεια ΠΑΠΥΡΟΣ, αλλά εάν δεν είχες σαλάμια στα μάτια σου, αφενός θα έβλέπες ότι οι Φιλισταίοι είχαν πλοία, και αφτέρου θα εστίαζες λίγο την προσοχή σου σε αυτό που έγραψα:

"Συγκεκριμένα, οι Φιλισταίοι αρχίζουν να αντιγράφουν τον Μυκηναϊκό πολιτισμό,
που τους είχε εντυπωσιάσει και τον οποίο συνάντησαν είτε στις περιοχές της Παλαιστίνης που κατέλαβαν, αφού οι περιοχές αυτές είχαν αναπτύξει έντονες εμπορικές δραστηριότητες με τους Μυκηναίους, ή ακόμη ποιο πριν."


Ποιο πριν που να τον είχαν συναντήσει άραγε?
Οι Μυκηναίοι ως γνωστόν είχαν καταλύσει την Κρήτη. Και οι λαοί αυτοί της θάλασσας πέρασαν όπως έγραψα, (αλλά που εσύ δεν είδες), σε Σαρδηνία και Σικελία.
Σε συνδυασμό τώρα με το ότι στην Πελοπόννησο από πουθενά δεν προκύπτει ότι πλησίασαν εκεί και ότι για να περάσεις να πας είτε προς Σαρδηνία, είτε προς Σικελία, αναγκαστικά θα πλησιάσεις ή και θα αποβιβαστείς στην Κρήτη, η μόνη επαφή που φαίνεται να είχαν πριν από αυτήν της κατάληψης της Παλαιστίνης με τους Μυκηναίους, είναι αυτή της Κρήτης.

Κι επειδή ενδεχομένως να με ρωτήσεις με αφέλεια, να σου απαντήσω ότι, οι τώρα συνοδοιπόροι τους Shkrsh, βρισκόντουσαν και στην πρώτη κάθοδο του 1.219π.Χ., δηλαδή μόλις 45 χρόνια πριν εγγραφούν στα Αιγυπτιακά αρχεία οι Φιλισταίοι ως Pelest.
Τίποτα όμως δεν μας εμποδίζει ώστε να μη δεχτούμε ότι οι Φιλισταίοι ήσαν και στην πρώτη εκστρατεία παρέα με τους Shekelesh, χωρίς όμως να καταλήξουν μαζί τους στην Αίγυπτο αλλά στρίβοντας προς την Κρήτη και γι' αυτό να μην εγράφησαν από τότε στα Αιγυπτιακά αρχεία.

Πάντως την ίδια ακριβώς εποχή, περί τα τέλη του 13ου αιώνα η Κρήτη δέχτηκε σωρεία εισβολών από λαούς της θάλασσας.....ο ενδιάμεσος σταθμός που γράφει η ΠΑΠΥΡΟΣ.


Αντί όμως να το βάζεις το ρημάδι και να σκέφτεται το κρατάς στη συντήρηση λες και είναι φέτα!

Όσον αφορά τον Βορά, θέλοντας και μή, όταν κάποιος έρχεται στη Μέση Ανατολή και την Αίγυπτο από τη Μικρά Ασία, αν μη τι άλλο έρχεται από τα βόρεια, ενώ κανείς δε γνωρίζει εάν η Μικρά Ασία δεν ήταν και αυτή παρά ένας ενδιάμεσος σταθμός και ότι είχαν έρθει ακόμη από ποιο βόρεια.

Οι ανακατατάξεις των πληθυσμών, αλλά και οι συμμαχίες εκείνη την περίοδο σε εκείνες τις περιοχές, βρισκόντουσαν σε τέτοιο βαθμό έξαρσης που κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά από κρατούσε ο σκούφος τους.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι λαοί αυτοί μόνο Ελληνική συνείδηση δεν είχαν, (τη στιγμή που εσείς χύνεται κροκοδείλια δάκρυα για την αναφορά της Βίβλου κατά των Φιλισταίων). Και αυτό το μαρτυρεί η ευκολία με την οποία υιοθετούσαν τη γλώσσα τα ονόματα αλλά και τους Θεούς των λαών τους οποίους κατακτούσαν ή έρχονταν με οποιονδήποτε τρόπο σε στενή επαφή.

Αντί λοιπόν να προσπαθείς να κάνεις μια τρύπα στο νερό!, κλείσε την τρύπα από την οποία χάνει η όρασή σου ...... και αυτή βρίσκεται προς εγκέφαλο μεριά.

Εσύ όμως αν και μας είπες ότι θα φέρεις κάτι μοναδικά στοιχεία περί του θέματος......εξαφανίστηκες για να εμφανιστείς σαν την κυρά Κατίνα, που νόμιζε ότι κάηκε το φαγητό της γειτόνισσας κι έτρεξε να δώσει τα συχαρίκια στη γειτονιά......απόγονε του Σωκράτη, του Οδυσσέα και του Πλάτωνα......κούνια που σε κούναγε!
.....ψάξε κατά Γότθους μεριά!!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 02:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παράθεση μερικών εδαφίων σχετικά με τις αναφερόμενες ανακολουθίες τις Βίβλου θα μπορούσαν εκ πρώτης όψεως να ταιριάξουν με το θέμα, από την άποψη ότι και η περιβόητη "Εξοδος" ως κομμάτι αυτού του "θεόπνευστου" βιβλίου, μπορεί να ελεγχθεί για την εγκυρότητά της. Δηλαδή αν διαπιστώνεται ασυμφωνία σε εδάφια που περιγράφουν άλλα περιστατικά προσδίδοντας ταυτόχρονα έναν λιγότερο ιστορικό και περισσότερο "συμβολικό" χαρακτήρα στη Βίβλο, τότε μπορεί να επεκταθεί η ενδεχόμενη αναξιοπιστία και στην ιστορικότητα της Εξόδου.(?)

Πάντως, μια μακροσκελής και ακατάπαυστη παράθεση τέτοιων εδαφίων, μάλλον θα ταίριαζε περισσότερο σε σχετικότερα θέματα όπως το Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες; παρά εδώ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 03:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Από τις ήδη υπάρχων, διάλεξαν.
Αυτό φαίνεται από τις αφηγήσεις του Ιώσηπου...

Ναι, είχαν το βιβλίο του Ιώσηπου για μπούσουλα, αλλά κάπου δεν έβγαζαν τα Ελληνικά και νόμιζαν τους Ναζαρηνούς πόλη.....

Όσο για την ορθογραφία....πάρε ένα μάθημα

Μαθήματα ορθογραφίας

quote:
γιαπετ:
Αν είχες δει ποτέ έστω και το εξώφυλλο κάποιου βιβλίου του Ιώσηπου, ίσως γνώριζες ότι αφ' ενός ήταν πολύ λεπτομερειακός στις περιγραφές του και αφ' ετέρου, το 67 μαχχ. είχε στρατοπεδεύσει στην περιοχή που βρίσκεται σήμερα η Ναζαρέτ και αναφέρει, εκτός απ' την Σεπφορίτιδα, τη μικρή πόλη Γκάρις. Μια πόλη, σε απόσταση πέντε χιλιομέτρων από την Σεπφορίτιδα, που σήμερα δεν υπάρχει διότι πάνω σ' αυτήν κτίστηκε η φανταστική πόλη καταγωγής του φανταστικού μεσσία σου...

Γράφει ή δε γράφει ο Ιώσηπος για 219 χωριά χωρίς να τα ονομάζει?

Γράφει για την Σεπφορίτιδα, όπου σημειώθηκαν μάχες, αναφέρει την Γκάριν όπου στρατοπέδευσε την Τιβεριάδα όπου κατέφυγε, αλλά και τα Γάδαρα που ενεπλάκησαν στο στρατιωτικό πεδίο.

Μάλιστα ο Ιώσηπος αναφέρει ότι ο Ουεσπασιανός έκαψε τα Γάδαρα..... ἀλλὰ καὶ τὰς πέριξ κώμας

Τις οποία βέβαια δεν κατονομάζει......βλέπεις ότι όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου πέφτει ο ίδιος μέσα?

quote:
γιαπετ:
Άλλωστε το παραμυθάκι που πιστεύεις, αναφέρει ότι στη Ναζαρέτ υπήρχε συναγωγή, επομένως δεν ήταν ο μικρός ασήμαντος οικισμός όπως, κατά καιρούς έχεις γράψει, για να καλύψεις την ανυπαρξία της.

Χωριουδάκια με συναγωγή δεν υπήρχαν...

***Πάλι μόνο σου σε άφησαν και γράφεις τις γνωστές ανοησίες σου;;;***


Ο όρος συναγωγή προέρχεται από το ρήμα συνάγω και σημαίνει «τόπος συγκέντρωσης».
Ο αντίστοιχος εβραϊκός όρος μπέιτ κνεσέτ σημαίνει «οίκος συνέλευσης».

Έχεις δει κανά χωριό χωρίς εκκλησία? λες οι Εβραίοι για να πάνε σε μια συναγωγή να μετανάστευαν?
Σε κάθε περιοχή κατοικημένη, είχαν και το δικό το δικό τους χώρο συγκέντρωσης, τη δική τους τοπική συναγωγή.....εκτός εάν υπήρχε κάποιος κανόνας που όριζε ότι συναγωγή θα είχαν μόνο οι πόλεις....ξέρεις κανέναν?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 06/07/2010 03:46:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 08:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερό, αυτο, αμιμητο!!!!Άλλες οι πηγές της ...Καινής Διαθήκης κι άλλες της Αγίας Γραφής, άλλες της Βίβλου....
Παιδιά τρεχάτε, ο ...Αγνώστικ ανακάλυψε κι άλλα βιβλία μεσα στην Αγία Γραφή!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 15:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε αρχικέ

quote:
.έχεις όλη την ευχέρεια να διαλέξεις μία από τις ήδη υπάρχων.

quote:
Όσο για την ορθογραφία....πάρε ένα μάθημα

Το μόνο σωστό σ' αυτήν τη λέξη, είναι η... ορθογραφία!!!

Και αφού αναφέρθηκες σε μάθημα, ευκαιρία να μάθεις λίγα Ελληνικά.

Το σωστό λοιπόν, είναι:

".....μία από τις ήδη υπάρχουσες. "

Κατάλαβες αρχικέ ευρωπαίε;;;

quote:
Έχεις δει κανά χωριό χωρίς εκκλησία? λες οι Εβραίοι για να πάνε σε μια συναγωγή να μετανάστευαν?
Σε κάθε περιοχή κατοικημένη, είχαν και το δικό το δικό τους χώρο συγκέντρωσης, τη δική τους τοπική συναγωγή....

Καλά που γράφεις κάτι τέτοιια και σε ξεχωρίζουμε, απ' τους υπόλοιπους, της "ευρωπαϊκής ομαδας".

Άλλο ναός και άλλο συναγωγή.

Μα δεν γνωρίζεις τις συνήθειες και τα έθιμα των πνευματικών σου καθοδηγητών;;;

Συναγωγή δεν υπήρχε σε μικρούς οικισμούς με λίγα σπιτάκια βοσκών, όπως κάποτε περιέγραψε (κάποιος από εσάς) την υποτιθέμενη Ναζαρέτ.

Θα πρέπει λοιπόν, να αποφασίσετε τι ήταν η Ναζαρέτ. Πόλη με συναγωγή ή οικισμός τσοπάνηδων;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 15:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού οι Ευαγγελιστές τη λένε ΠΟΛΗ 3 φορές... Το έδειξα ήδη από τα αντίστοιχα χωρία... Ούτε κώμη, ούτε χωριό ούτε οικισμό ούτε τίποτα άλλο...


Είναι ξεκάθαρο ότι είναι ΠΟΛΗ, γιάπετΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 16:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Φοβερό, αυτο, αμιμητο!!!!Άλλες οι πηγές της ...Καινής Διαθήκης κι άλλες της Αγίας Γραφής, άλλες της Βίβλου....
Παιδιά τρεχάτε, ο ...Αγνώστικ ανακάλυψε κι άλλα βιβλία μεσα στην Αγία Γραφή!!!!


Ζήτημα κι αν κατάλαβες μια λέξη απ'όσα εγραψα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 17:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζήτημα, αγαπητέ μου Agnostic, είναι, αν κατάλαβες ΕΣΥ τι έγραψες.....Άσε τι κατάλαβα εγώ....
Δεν πειράζει καλέ μου...
Η έξοδος, πάντως, αποτελεί μέρος βιβλίου της Αγίας Γραφής, όπως κι
η Καινή Διαθήκη...Πληροφοριακά πάντα....
Δηλαδή, για να το κάνουμε λιανά, είναι σχετικά κι όχι άσχετα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 19:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios
quote:
Δε βάζω καμία κόντρα όσον αφορά τους Φιλισταίους γιατί στην ουσία αδιαφορώ για την καταγωγή τους.
Ασχολήθηκα μαζί τους λόγω της αναφοράς τους στη Βίβλο και αν προλάβω αύριο θα σας δώσω και την απάντηση περί της Βίβλου, αν και ήδη το έχω κάνει μέσω της αναφοράς μου στη γενεαλογία των Φιλισταίων βάση της Βίβλου, αλλά ήταν πολύ περιεκτική.....

Αδιαφορείς για την καταγωγή τους?
Μας δουλεύεις μου φαίνεται europaios.
Οσο σε ξέρω δεν κάνεις τίποτα αλλο παρά να μάχεσαι για την καταγωγή των Φιλισταίων και όχι μόνο. Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε?
Λές οτι ασχολείσαι λόγω της αναφοράς τους στη Βίβλο.
Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις και πάλι. Η Βίβλος αναφέρει μέσα και λέει οτι οι Φιλισταίοι και όσοι κατοικούσαν εκεί είχαν καταγωγή απο τους Κρήτες και οχι μόνο η Βίβλος αλλά και οι μετέπειτα Εβραίοι προφήτες.
Ρε φίλε εχεις πάρει χαμπάρι οτι το Ελληνικό στοιχείο ήταν ευρύτατα διαδεδομένο ειδικά εκεί? Τι μας τσαμπουνάς εκεί ασφάφειες και υποθέσεις?

quote:
Για πες μου λοιπόν ο Τρωικός πόλεμος έγινε? Δεν έχουμε ούτε μήνα, ούτε έτος ούτε ημέρα....άρα?

Το 491 π.Χ. εστάλησαν από τους Περσες, πρεσβείες στις ελληνικές πόλεις απαιτώντας «γη και ύδωρ», δηλαδή την παράδοση τους με αντάλλαγμα την μη εξόντωση των κατοίκων.
Δεν έχουμε όμως ημερομηνία!!!.....άρα κατ' εσέ το γεγονός αυτό δε συνέβη ποτέ?


Δεν μου προκαλεί έκπληξη.
Στην ερώτηση μου γιατί να χτίζονται Εκκλησίες πάνω σε αρχαίους ναούς μου απάντησες ``και που ήθελες να τις χτίσουν``
Μετά απο αυτό φίλε Νώντα χάνω πάσα ιδέα για το σκεπτικό σου.
Τώρα τοποθετείς στο ιδιο σακί την Περσική εκστρατεία πουν την επιβεβαιώνουν εκατοντάδες ιστορικοί με την Εξοδο των Εβραίων που την επιβεβαιώνει μόνο η Βίβλος.
Τι να σου πώ φίλε μου

Edited by - allzzaro on 06/07/2010 20:09:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 20:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Το ζήτημα, αγαπητέ μου Agnostic, είναι, αν κατάλαβες ΕΣΥ τι έγραψες.....Άσε τι κατάλαβα εγώ....
Δεν πειράζει καλέ μου...
Η έξοδος, πάντως, αποτελεί μέρος βιβλίου της Αγίας Γραφής, όπως κι
η Καινή Διαθήκη...Πληροφοριακά πάντα....
Δηλαδή, για να το κάνουμε λιανά, είναι σχετικά κι όχι άσχετα...


Γιατί πού είπα ότι δεν αποτελεί?

Ορίστε πάλι τι έγραψα:...από την άποψη ότι και η περιβόητη "Εξοδος" ως κομμάτι αυτού του "θεόπνευστου" βιβλίου,...

Αυτό εννοώ όταν λέω "κομμάτι", κι όχι κάποιο κομμάτι κέικ. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε αυτό...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 21:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ,
ο μόνο σωστό σ' αυτήν τη λέξη, είναι η... ορθογραφία!!!
Και αφού αναφέρθηκες σε μάθημα, ευκαιρία να μάθεις λίγα Ελληνικά.
Το σωστό λοιπόν, είναι:
".....μία από τις ήδη υπάρχουσες. "
Κατάλαβες αρχικέ ευρωπαίε;;;

Ο ορθός τρόπος γραφής αφορά τα πάντα, περί ορέξεως όμως κολοκυθόπιτα, σου έθεσα ερωτήματα τα οποία τα προσπέρασες γιατί αδυνατείς να τα αντιμετωπίσεις.


quote:
γιαπετ:
Καλά που γράφεις κάτι τέτοιια και σε ξεχωρίζουμε, απ' τους υπόλοιπους, της "ευρωπαϊκής ομαδας".
Άλλο ναός και άλλο συναγωγή.
Μα δεν γνωρίζεις τις συνήθειες και τα έθιμα των πνευματικών σου καθοδηγητών;;;

Συναγωγή δεν υπήρχε σε μικρούς οικισμούς με λίγα σπιτάκια βοσκών, όπως κάποτε περιέγραψε (κάποιος από εσάς) την υποτιθέμενη Ναζαρέτ.
Θα πρέπει λοιπόν, να αποφασίσετε τι ήταν η Ναζαρέτ. Πόλη με συναγωγή ή οικισμός τσοπάνηδων;;;



Αυτό που γράφω είναι ότι όπως παντού υπάρχει για τους χριστιανούς ένας τόπος συνάθροισης αυτός της εκκλησίας, ακόμη και στο ποιο απομακρυσμένο χωριό, το ίδιο ισχύει και για τους Εβραίους και τον δικό τους τόπο συγκέντρωσης.
Το να χρειάζεται όμως να εξηγώ τα αυτονόητα αυτό είναι δείγμα παρακμής σου ή ανεπάρκειας?

Περιμένω να μου φέρεις το καταστατικό για τη λειτουργία μίας Εβραϊκής Συναγωγής που να αποδεικνύει το αντίθετο.

quote:
allzzaro:
Αδιαφορείς για την καταγωγή τους?
Μας δουλεύεις μου φαίνεται europaios.
Οσο σε ξέρω δεν κάνεις τίποτα αλλο παρά να μάχεσαι για την καταγωγή των Φιλισταίων και όχι μόνο. Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε?
Λές οτι ασχολείσαι λόγω της αναφοράς τους στη Βίβλο.
Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις και πάλι. Η Βίβλος αναφέρει μέσα και λέει οτι οι Φιλισταίοι και όσοι κατοικούσαν εκεί είχαν καταγωγή απο τους Κρήτες και οχι μόνο η Βίβλος αλλά και οι μετέπειτα Εβραίοι προφήτες.
Ρε φίλε εχεις πάρει χαμπάρι οτι το Ελληνικό στοιχείο ήταν ευρύτατα διαδεδομένο ειδικά εκεί? Τι μας τσαμπουνάς εκεί ασφάφειες και υποθέσεις?

Τι στιγμή που οι ίδιοι ως λαός, δεν είχαν διαμορφώσει κάποιου είδους εθνικής συνείδησης όσον αφορά την εθνότητα τους, δε βλέπω το λόγο για να ασχοληθώ μαζί τους.

-Που? σε ποια μάχη στάθηκαν στο πλευρό των Ελλήνων? μήπως στην Τροία? και τη στάση κράτησαν απέναντι στον Αλέξανδρο γνωρίζεις?

-Το Ελληνικό στοιχείο ήταν εκεί ευρύτατα διαδεδομένο πριν την άφιξη των Φιλισταίων, από το εμπόριο των Μυκηναίων.
Η δε άφιξή τους προκάλεσε το σπάσιμο των εμπορικών δεσμών των Ελλήνων με εκείνη την περιοχή και εν συνεχεία των μαρασμό του Μυκηναϊκού πλούτου και υπεροχής.
-Οι λαοί αυτοί, όπως οι Φιλισταίοι, απ' όπου πέρναγαν άφηναν πίσω τους συντρίμμια και κομμάτια και ανάμεσα στα συντρίμμια και Ελληνικά φύλα που κατοικούσαν στα παράλια της Μικρά Ασίας αλλά και στην Κύπρο.

Τα έγραψα αλλά δεν τα διάβασες......έλειπες......στον κόσμο σου.

-Όσο για τη Βίβλο αυτή αναφέρει τη γενεαλογία των Φιλισταίων και αυτή ήταν Σημιτικής καταγωγής......παρά ταύτα συνεχίζεις με την ίδια τακτική του εθελοτυφλισμού και των πυροτεχνημάτων χωρίς ίχνος ευαισθησίας για τη στοιχειώδη τεκμηρίωση.
Απλά κατά τη μετάφραση έγινε λανθασμένη απόδοση του ονόματος από το Εβραϊκό πρωτότυπο...και δεν το λέω εγώ, αλλά καθηγητής της ιστορίας του εθνικού Πανεπιστημίου, με πλήρη τεκμηρίωση. (μάλλον αύριο θα γράψω το κείμενο).

quote:
allzzaro:
Δεν μου προκαλεί έκπληξη.
Στην ερώτηση μου γιατί να χτίζονται Εκκλησίες πάνω σε αρχαίους ναούς μου απάντησες ``και που ήθελες να τις χτίσουν``
Μετά απο αυτό φίλε Νώντα χάνω πάσα ιδέα για το σκεπτικό σου.
Τώρα τοποθετείς στο ιδιο σακί την Περσική εκστρατεία πουν την επιβεβαιώνουν εκατοντάδες ιστορικοί με την Εξοδο των Εβραίων που την επιβεβαιώνει μόνο η Βίβλος.
Τι να σου πώ φίλε μου

Τίποτα να μη μου πεις, απλά να διαβάζεις ότι σου γράφουν, αν το καταφέρεις αυτό ίσως να σημειώσεις πρόοδο, ως τότε....... καληνύχτα....

Υ.Γ. Στο προ-προηγούμενο μήνυμα μου, έχω να κάνω μία διόρθωση, θα την κάνω στο επόμενο.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 22:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios
quote:
-Το Ελληνικό στοιχείο ήταν εκεί ευρύτατα διαδεδομένο πριν την άφιξη των Φιλισταίων, από το εμπόριο των Μυκηναίων.
Η δε άφιξή τους προκάλεσε το σπάσιμο των εμπορικών δεσμών των Ελλήνων με εκείνη την περιοχή και εν συνεχεία των μαρασμό του Μυκηναϊκού πλούτου και υπεροχής.
-Οι λαοί αυτοί, όπως οι Φιλισταίοι, απ' όπου πέρναγαν άφηναν πίσω τους συντρίμμια και κομμάτια και ανάμεσα στα συντρίμμια και Ελληνικά φύλα που κατοικούσαν στα παράλια της Μικρά Ασίας αλλά και στην Κύπρο.

Aσχετο αυτό ρε Νώντα.
Έμείς εξετάζουμε αν οι Φιλισταίοι προέρχονται απο τον Ελληνικό τότε χώρο. Αν ήταν κακοποιό στοιχείο αυτό είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο.
Έίτε είχαν καταγωγή απο την Κρήτη είτε απο τις Μυκήνες είτε απο την Λυκία αυτό που μετράει είναι αν είχαν καταγωγή απο εδώ.

quote:
-Όσο για τη Βίβλο αυτή αναφέρει τη γενεαλογία των Φιλισταίων και αυτή ήταν Σημιτικής καταγωγής......παρά ταύτα συνεχίζεις με την ίδια τακτική του εθελοτυφλισμού και των πυροτεχνημάτων χωρίς ίχνος ευαισθησίας για τη στοιχειώδη τεκμηρίωση.

Εγώ εθελοτυφλώ ή εσύ λές μπούρδες
Σημίτες Νώντα ονομάζονται αυτοί που κατοικούν σε κάποιο γεωγραφικό χώρο και συγκεκριμένα στα παράλια της Φοινίκης.
Οι Σημίτες δεν είναι φυλή απλά έτσι ονόμαζαν ολους αυτούς που κατοικούσαν εκεί. Για ποιά στοιχειώδη τεκμηρίωση μιλάς φίλε μου οταν δεν ξέρεις τι σου γίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 22:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που γράφω είναι ότι όπως παντού υπάρχει για τους χριστιανούς ένας τόπος συνάθροισης αυτός της εκκλησίας, ακόμη και στο ποιο απομακρυσμένο χωριό, το ίδιο ισχύει και για τους Εβραίους και τον δικό τους τόπο συγκέντρωσης.
Το να χρειάζεται όμως να εξηγώ τα αυτονόητα αυτό είναι δείγμα παρακμής σου ή ανεπάρκειας?

Περιμένω να μου φέρεις το καταστατικό για τη λειτουργία μίας Εβραϊκής Συναγωγής που να αποδεικνύει το αντίθετο.

-Φίλτατε Ευρωπαίε...αυτό είναι δική σου υπόθεση -Η ενασχόληση με οτιδήποτε το Εβραϊκό- κι όχι Ελληνική υπόθεση...πές μας για τον Αριστοτέλη , για τον Πλάτωνα ή για οποιοδήποτε άλλο Έλληνα και ευχαρίστως θα σου απαντήσουμε...περί Εβραϊκής τώρα "φιλολογίας".....συγγνώμη που θα σου το πώ αλλα δεν μας ενδιαφέρει ... ΚΑΘΟΛΟΥ!

Ας ασχοληθούμε και με κάτι δικό μας..και το τι έκαναν οι Εβραίοι αν εξήλθαν ή εισήλθαν ή αν εισήλθαν εξερχόμενοι ή και το αντίθετο είναι πρόβλημά τους!!!

Και για να το πώ πιο "λιανά" ... πρόβλημά τους και πρόβλημά σου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 00:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ρε φιλε Agnostic, εσύ δεν παρέπεμψες, συνδικτυους σε άλλο θέμα, για την Κ.Δ.,λές και είναι άσχετες οι ανάλογες αναφορές;...
Δεν σηκώνεις πλάκα πάντως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 00:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ας ασχοληθούμε και με κάτι δικό μας..και το τι έκαναν οι Εβραίοι αν εξήλθαν ή εισήλθαν ή αν εισήλθαν εξερχόμενοι ή και το αντίθετο είναι πρόβλημά τους!!!

Και για να το πώ πιο "λιανά" ... πρόβλημά τους και πρόβλημά σου!!!



Αν θέλεις να ασχοληθείς με κάτι δικό μας και μιας και στο θέμα που έθιξα στο "Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ", δεν έκανες την τιμή να ασχοληθείς, ας ρίξεις μια ματιά στο "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? "...και μη σε παραπλανά ο τίτλος του.

Εάν όντως ενδιαφέρεσαι να αφήσεις τον καναπέ και τον ωχαδερφισμό και θέλεις να προσφέρεις σε κάτι ευχαρίστως να σε δω.

Υ.Γ.: allzzaro, για άλλη μια φορά με απογοήτευσες......τόσο δύσκολο είναι να κάτσεις και να σκεφτείς αυτά που διαβάζεις? Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος, με όλη τη σημασία.....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 07/07/2010 00:18:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 09:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Ας ασχοληθούμε και με κάτι δικό μας..και το τι έκαναν οι Εβραίοι αν εξήλθαν ή εισήλθαν ή αν εισήλθαν εξερχόμενοι ή και το αντίθετο είναι πρόβλημά τους!!!

Και για να το πώ πιο "λιανά" ... πρόβλημά τους και πρόβλημά σου!!!



Αν θέλεις να ασχοληθείς με κάτι δικό μας και μιας και στο θέμα που έθιξα στο "Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ", δεν έκανες την τιμή να ασχοληθείς, ας ρίξεις μια ματιά στο "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? "...και μη σε παραπλανά ο τίτλος του.

Εάν όντως ενδιαφέρεσαι να αφήσεις τον καναπέ και τον ωχαδερφισμό και θέλεις να προσφέρεις σε κάτι ευχαρίστως να σε δω.

Υ.Γ.: allzzaro, για άλλη μια φορά με απογοήτευσες......τόσο δύσκολο είναι να κάτσεις και να σκεφτείς αυτά που διαβάζεις? Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος, με όλη τη σημασία.....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 07/07/2010 00:18:20


Θα μπορούσα να πώ , ότι κατ'αρχάς μπορεί να έχεις δίκιο ως προς τις επισημάνσεις σου , φίλτατε και φίλε Ευρωπαίε..!

Συνεχίζοντας , θα ήθελα να πώ ότι όντως θα ήθελα πολύ να συμμετέχω και σε άλλα θέματα , λόγοι "αρχής" όμως με αποτρέπουν στο να το κάνω και αυτό διότι οι απόψεις μου περί αυτών των θεμάτων , είναι πολύ διαφορετικές απο τις δικές σου -δεν θάθελα να μιλήσω γι'άλλο φίλο συνδίκτυο , μιας και οι δυό μας μιλάμε αυτήν την στιγμή- και προτιμώ την σιωπή...επέτρεψέ μου να έχω αυτήν την επιλογή στάσης!!!

Μου προξενεί "φοβερή εντύπωση" δε και το καταθέτω , στην Ελλάδα του 2010 να ασχολούμαστε με θεματολόγια τα οποία καμμιά σχέση δεν έχουν με τα της Ελλάδας -ΚΑΜΜΙΑ- και μάλιστα να μην ασχολούμαστε με θέματα που έχουν εγγενώς σχέση με την Ελλάδα και τους Έλληνες!

Θα σου πώ δε φίλε μου , ότι προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο θέματα που αφορούν τους Εβραίους -Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους..ως "οντότητες"- αλλα με τις επιλογές αλλα και τις πρακτικές τους γενικότερα , πολύ δε περισσότερο για θέματα που αφορούν την Θρησκεία ΤΟΥΣ και την εν γένει νοηματόδοτησή τους..!

Μια νοηματοδότηση , η οποία "πέρασε" και στην "ψυχή" των Ελλήνων και άφησε "ίχνη" σκιών στην σκέψη και στην συμπεριφορά αλλα και στα γενικότερα αποτέλεσματά τους!

Ασφαλώς γνωρίζω , ότι αυτό καθ'ουδένα τρόπω δεν το δέχεσαι , το εντελώς αντίθετο μάλιστα και αν έχεις προσέξει αποφεύγω να ανταλλάσω μηνύματα και απόψεις μαζί σου -όχι ότι μου είσαι αντιπαθής...αλλοίμονο- αλλα επειδή είσαι απόλυτα "συντονισμένος" με την αποστολή που σου έχει ανατεθεί..και αυτό είναι εμφανέστατο -τουλάχιστον σε μένα-...!

Το να με κατηγορείς για "Ωχαδελφισμό" εμένα , δείχνει ότι δεν γνωρίζεις τι σημαίνει "ωχαδελφισμός" και απο που εκ-πορεύεται αλλα και πως αυτός θεμελιώνεται επι της ΟΥΣΙΑΣ...και απο ποιά νοηματοδότηση...

Εγώ φίλε μου , δεν στρέφω και το άλλο μάγουλο και δεν ασπάζομαι κανέναν και αν ο Θεός σου , θέλει υποτακτικούς και κατα παραγγελία και εντολή αγάπες και λουλούδια , προσωπικά ευθέως θα σου πώ , ότι μπορώ και αγαπάω αυθόρμητα και ειλικρινά ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!

Κάποιοι χρειάζονται "καθοδήγηση" προφανώς , εγώ όμως προτιμώ τους ελεύθερους ανθρώπους που δρούν στην ζωή και φέρνουν την "ζωή" καθημερινά στην ζωή τους...χρώμα...χαρά και αισιοδοξία...έρωτα και αγάπη...και που με καλλιέργεια και γνώση μπορούν να ανταμώσουν/νουν τον εαυτό τους ολοένα και πιο πολύ , κρατώντας οι ίδιοι με υπευθυνότητα το τιμόνι της ζωής τους και όχι κάποιοι άλλοι "ξύπνιοι"!

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πώ , ότι δεν υπάρχει κάτι επι προσωπικού και θα ήθελα να το επισημάνω αυτό και το μόνο που υπάρχει ανάμεσά μας είναι μια Άβυσσος διαφορετικών αντιλήψεων και πεποιθήσεων που νοηματοδοτεί τον καθένα μας..!

Αλήθεια φίλε μου Ευρωπαίε...τόσα χρόνια..μα τόσα χρόνια...το γενικότερο πολιτικο-οικονομικό σύστημα της Ελλάδας , μέρος του οποίου είναι και η εκκλησία της Ελλάδας , τι έκανε σχετικά με το Μακεδονικό ζήτημα..???

Τώρα θα μου πείς βέβαια , ότι η μόνη που δεν φταίει σε τίποτα ...είναι η Εκκλησία..!

Ας προσευχηθούμε όλοι μαζί φίλε μου...και ας αγαπηθούμε..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 11:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ο Ιώσηπος επίσης ανέφερε όλα τα χωριά της περιοχής? έγραψε δηλαδή
την Ιουδαϊκή γεωγραφία?»

Δύσκολο να χωνέψεις την φούσκα της Ναζαρέτ έ?

Ο Ιώσηπος αναφέρει ΤΑ ΠΑΝΤΑ περί όλης της περιοχής, και για δες τι «παράξενο», πουθενά λέξη για μια......πόλη Ναζαρέτ! Βρε τι σου είναι ποια αυτή η «πόλη του Ιησού».....

Η «Ναζαρέτ» ως χωριό ή πόλη ΠΡΙΝ ΤΟΝ 8ο ΑΙΩΝΑ μ.Χ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΧΑΡΤΗ. Βρες μου ΕΝΑ σημείο της αποκαλούμενης από το κίνημα σας «Παλαιάς Διαθήκης» που να την αναφέρει. ΜΟΝΟ ΕΝΑ.

Σε ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με τα Γάμαλα, ένα χωριό το οποίο πάλι οι χριστιανοί ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝΕ, καθώς απο εκεί κατάγεται ένας πολύ παράξενος τύπος που ήθελε να το παίξει «Σωτήρας» και τελικά σταυρώθηκε. Άκουσες τίποτα για αυτή την ιστορία μήπως ρε...τέρας ιστορικών γνώσεων??

europaios2:
«Α!....ιδότητα....αλλά και ντε καλά να μην είναι από ένα υπαρκτό χωριό ή πόλη!»

Σαφώς είναι ιδιότητα. Ακραίοι ζηλωτές ήσαν οι Ναζαρινοί. Και μάλλον κάποιοι δεν θέλανε και τόσο αυτή την ιδιότητα, έξ ου και η δημιουργία μιας......πόλης Ναζαρέτ!

Τάχα ήξερε κανείς αιώνες μετά και μάλιστα στη Δύση κάτι απο γεωγραφία της περιοχής?

europaios2:
«Και μπλα μπλα μπλα....ουσία μηδέν!»

Όταν δεν έχεις τι να απαντήσεις, καλύτερα.....να μασάς φίλτατε!!

europaios2:
«δηλαδή ο Δίας δεν είχε ανθρώπινη μορφή?......και τα αγάλματα τι απεικόνιζαν?..»

Άσχετε και ανιστόρητε ημιμαθή, άνοιξε κανένα βιβλίο (έστω και την Αγία Γραφή!) να μάθεις πριν γράψεις τρομάρα σου!

Ο Δίας και τα αγάλματα, είναι η απεικόνιση της φαντασίας των ανθρώπων ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΙΟ.

Οι Έλληνες, καθώς είχαν ΜΥΑΛΟ και ΣΟΦΙΑ σε σχέση με τους προπάτορες της ΑΝΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ (και αυτό χώνεψε το καλά..), γνώριζαν πολύ καλά ότι ο άνθρωπος δεν γίνεται να......ομιλεί και να ασπάζεται ούτε βούρλα που καίγονται αλλά ούτε και να μαζεύεται τα βράδια στους ελαιώνες (!), αλλά έπρεπε να έχει ΕΙΚΟΝΑ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥ.

Κάτι που οι αμόρφωτοι Απόστολοι του Ιησού (και μετά ως δια μαγείας «πεφωτισμένοι»..) αλλά ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ουδέποτε αντιλήφθηκε ή ομαδικώς αναγνώρισαν ως ανάγκη λογική των ανθρώπων, τουλάχιστον όσων μετέχουνε της δυτικής κουλτούρας, που είναι στην ουσία κουλτούρα των Ελλήνων.

Το ότι εσύ ΣΗΜΕΡΑ μπαίνεις στην εκκλησία και βλέπεις ένα περιστεράκι να σε κοιτάει, ένα μάτι να σε κόβει, έναν τύπο με γένια να σε τρομάζει αλλά και εκατοντάδες άλλες άχαρες και αγέλαστες μορφές, είναι ακριβώς Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

Το πιάνεις τέκνον Αβραάμ?

europaios2:
«Ηράκλειτος: "Ενώ ο Λόγος υπάρχει αιώνια..»

Ο Ηράκλειτος, άσχετε, αποφεύγει να κάνει χρήση της λέξης «Θεός» και προτιμά τη λέξη ΛΟΓΟΣ, η οποία ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΟΓΙΚΗ, σημαίνει τον εκφερόμενο Λόγο ο οποίος λαμβάνει «μορφή» δια της λογικής.

Ο «θεός» του Ηράκλειτου, είναι ο δημιουργός του ΦΥΣΙΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΑΝΘΕΪΣΤΙΚΟΥ-ΜΟΝΙΣΜΟΥ.

Το κάθε πράγμα εμπεριέχει και έναν «θεό», αφού το πράγμα αποτελεί την έκφραση του θεού που περιέχει και αφού ο θεός είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ χωρίς το πράγμα που τον εκφράζει.

Με άλλα λόγια, καλύτερα να αφήσεις το παραμύθι με τους αρχαίους Έλληνες διότι το Ιουδαϊκό χάλι δεν έχει καμία σχέση με την Ελληνική φιλοσοφία.

europaios2:
«Ο Μ. Αλέξανδρο αυτοανακηρύχθηκε Ολύμπιος Θεός και έβαζε να τον προσκυνούν οι Έλληνες και οι Μακεδόνες προκαλώντας εναντίων του μεγαλύτερη δυσφορία?»

Τι σχέση έχει βρε ανιστόρητε, το εάν ο Μ.Αλέξανδρος θεωρούσε τον εαυτό του Θεό, ημίθεο ή οτιδήποτε άλλο ως προς την ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ?

Μήπως μπορείς να μας υποδείξεις και εσύ κάτι σχετικό στην μισαλλόδοξη θρησκεία της Ιουδαϊκής άιρεσης?

europaios2:
«Το σημαντικότερο που το βάζεις? Που ακούστηκε Θεός και να μπορεί να αναστήσει εκ νεκρών?.»

Ποιός σου είπε ότι δεν είχε ακουστεί? Και ο Απολλώνιος ο Τυανέας λέγεται ότι είχε αναστήσει νεκρούς ανθρώπους. Όπως λέγεται και για τον Ιησού του παραμυθιού...

europaios2:
«Ο Αιγύτπιος ιστορικός Χαιρήμων σε διαψεύδει όταν τον 1ο μ.Χ. αιώνα, γράφει ότι ο βασιλιάς Αμένοφις συγκέντρωσε 250.000 επιβλαβείς ανθρώπους με αρχηγούς τον Μωυσή και τον Ιωσήφ και τους έδιωξαν.»

Δε μου λες, εκτός απο τον παπατζή Απολογητή που έμαθες να παπαγαλίζεις, ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΗΜΟ....ΙΣΤΟΡΙΚΟ?
http://www.apologitis.com/gr/ancient/manethon.htm

Ποιός «Αιγύπτιος Χαιρήμων» βρε μεγάφωνο του Απολογητή, όταν το όνομα και μόνο δηλώνει ΕΛΛΗΝΑ? Μήπως μπερδεύεστε τέκνα Ισραήλ με τον Χαιρήμων της Αλεξάνδρειας? (Χαιρήμων ο Αλεξανδρεύς)

Αυτά τα παραμύθια, πες τα σε κανένα του επιπέδου σου.

europaios2:
«Η αρχαιότερη πάντως γνωστή γραπτή αναφορά στη Ναζαρέτ, έξω από την Καινή Διαθήκη αλλά ως μία σύγχρονη πόλη και όχι μικρό οικισμό ή χωριό, είναι από τον Ιούλιο τον Αφρικανό, ο οποίος έγραψε γύρω στο 200μ.Χ., και την αναφέρει.»

Κατ αρχάς να πούμε τι σημαίνει και αυτή η μπούρδα:

Ο συγκεκριμένος, είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΡΩΜΑΙΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ (πόσο «τυχαίο έ?», γράφει τάχα για την Ναζαρέτ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ, καθώς απλά ανακυκλώνει στις αρχές του 3ου αιώνα μ.χ. τα όσα ΄χει ακούσει να λέγονται.

Πρόκειται για ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ και όχι για πραγματικές ιστορικές αναφορές, δηλαδή κάτι και σαν τα άλλα παραμύθια του Ευσέβιου και άλλως πλαστογράφων αυτού του παραμυθιού.

Κάτι καλύτερο δεν σου μαθαίνει ο Απολογητής τέκνον Αβραάμ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 12:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί δε αποδέιξεων, για την έξοδο των εβράιων, απο την Αίγυπτο, υπάρχουν τα εξής, επιστημονικά καταγεγραμένα δεδομένα,όπως αυτό:
"Άρματα του Φαραώ βρέθηκαν στην Ερυθρά θάλασσα;
-Του Joe Kovacs-
.....Μια από τις διασημότερες ιστορίες της Βίβλου είναι ο χωρισμός από τον Θεό της Ερυθράς Θάλασσας για να σώσει τους Ισραηλίτες από τον Αιγυπτιακό στρατό και το επακόλουθο πνίξιμο των στρατιωτών και των αλόγων στην καυτή καταδίωξη. Αλλά υπάρχουν στοιχεία ότι ένα τέτοιο γεγονός στην πραγματικότητα συνέβη - και σε αυτή την περίπτωση, πού ακριβώς αυτό πραγματοποιήθηκε;
Το ζήτημα εμφανίζεται περίπου 3.500 χρόνια μετά από τότε που συνέβη το γεγονός, με τις εκθέσεις των Αιγυπτιακών τροχών αρμάτων που βρίσκονται στην Ερυθρά Θάλασσα, φωτογραφίες για να το τεκμηριώσουν και νέα βιβλία από επιστήμονες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μια νέα χαρτογράφηση ολόκληρης της διαδρομής της Εξόδου και ένα νέο βλέμμα στις αρχαίες βιβλικές αναφορές.
Τροχός της τύχης
Είναι αυτό τροχός άρματος από το στρατό που καταδίωξε τον Μωυσή;
«Είμαι 99.9 τοις εκατό βέβαιος ότι βρήκα ένα τροχό αρμάτων,» λέει ο Peter Elmer στο WorldNetDaily μετά από δύο ταξίδια κατάδυσης στον κόλπο της άλασσας της Aqaba. «Ήταν καλυμμένο με κοράλλια.»
Ο 38 χρονών μηχανικός ανυψωτικών οχημάτων από το Keynsham της Αγγλίας, ταξίδεψε στην περιοχή με τον αδελφό του, Mark, μετά που εμπνεύστηκε από τα βίντεο των εξερευνητών RonWyatt και JonathanGray, οι οποίοι έχουν τεκμηριώσει τα χειροποίητα αντικείμενα που τουλάχιστον σε μια περίπτωση, οι αρχές έχουν επιβεβαιώσει ότι είναι ένας τροχός άρματος που χρονολογείται απ’ τον καιρό της Εξόδου.
«Πιστεύω ότι κάθισα πραγματικά σε ένα αρχαίο άρμα» είπε ο Elmer, αναφερόμενος στην φορά που ερεύνησε ένα βυθισμένο αντικείμενο σε αυτό που περιγράφει ως υποβρύχιο χώρο αποθήκευσης. «Ασυζητητί, είναι σίγουρα τα υπολείμματα του Αιγυπτιακού στρατού».
Αλλά παρ’ όλο τον ενθουσιασμό του Elmer, άλλοι που ήταν στην ίδια τοποθεσία δεν είναι τόσο βέβαιοι πως ό,τι είδαν στον βυθό είναι τα υπολείμματα της μεγάλης καταδίωξης και ενθαρρύνουν μεγάλη προσοχή σχετικά με αβάσιμους ισχυρισμούς.
«Πολλοί άνθρωποι βρίσκουν κοράλλια και τα θεωρούν τμήματα αρμάτων», λέει ο RichardRives, Πρόεδρος της «Αρχαιολογικής Έρευνας Wyatt» στο Tennessee. «Είναι περισσότερο πιθανό, κοράλλι που καλύπτεται με κοράλλι.… Καιροσκόποι συνδυάζουν τα ψεύτικα πράγματα με τα αληθινά πράγματα που ανακαλύπτονται. Αυτοί οι άνθρωποι το κάνουν αυτό καθώς θέλουν να γίνουν αστέρια της TV».
Ο Rives ήταν για πολλά χρόνια συνεργάτης του RonWyatt, ενός αναισθησιολόγου και ερασιτέχνη αρχαιολόγου που πέθανε από καρκίνο το 1999. Πριν πεθάνει, ο Wyatt αφιέρωσε χρόνια έρευνας για να βρει στοιχεία που τεκμηριώνουν τα γεγονότα που αναφέρονται στη Βίβλο. Εκτός από τους τροχούς αρμάτων, ο Wyatt υποστήριξε ότι έχει βρει την Κιβωτό του Νώε σε βουνό δίπλα στο όρος Ararat στην Τουρκία, το «αληθινό» όρος Σινά στη Σαουδική Αραβία και την Κιβωτό της Διαθήκης με τις δέκα εντολές κοντά στην περιοχή της σταύρωσης του Ιησού Χριστού.
Μεταξύ εκείνων που συνόδευαν τον Wyatt σε πολλές από τις εξορμήσεις του ήταν η σύζυγός του, MaryNell. Έχει ανησυχήσει για την υπερβολή των νέων αξιώσεων, αλλά η γυναίκα λέει στο worldnetdaily πως είναι «πεπεισμένη» ότι υπάρχουν τμήματα αρμάτων που βρίσκονται κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας σε σημείο του εδάφους που συνδέει την Αίγυπτο με τη Σαουδική Αραβία μέσω του κόλπου της Aqaba.
Αναφέρει ως απόδειξη την ανακάλυψη του Ron ενός αφαλού τροχού που έφερε στην επιφάνεια προς το τέλος της δεκαετίας του '70. Ο αφαλός είχε τα υπολείμματα οκτώ ακτινών εξωτερικά και εξετάστηκε από τον NassifMohammedHassan, διευθυντή αρχαιοτήτων στο Κάιρο. Ο Hassan δήλωσε γι’ αυτό ότι είναι από τη 18η δυναστεία της αρχαίας Αιγύπτου, εξηγώντας ότι ο οκτάκτινος τροχός χρησιμοποιήθηκε μόνο κατά τη διάρκεια εκείνης της δυναστείας, περίπου το 1400 π.Χ. Περίεργα, κανένας δεν μπορεί να υπολογίσει τα ακριβή ίχνη αυτού του οκτάκτινου τροχού σήμερα, αν και ο Hassan είναι στη βιντεοταινία που δηλώνει το συμπέρασμά του σχετικά με την αυθεντικότητα.
Όταν η MaryNell πήγε για κατάδυση με τον Ron, λέει ότι ήταν πολύ εύκολο να υποθέσει (λανθασμένα) ότι κάθε στοιχείο στο κατώτατο επίπεδο του βυθού είχε ιστορική σημασία.
«[Καταρχάς] σκέφτηκα ότι όλα ήταν τροχοί αρμάτων!» αναφώνησε η κ. Wyatt, σημειώνοντας πόσο δύσκολο είναι για το ανεκπαίδευτο μάτι να διακρίνει ένα χειροποίητο αντικείμενο από ένα κομμάτι κοραλλιού. «Προσπαθώ απλά να είμαι προσεκτική πάρα πολύ για την υπερ-ταυτοποίηση. … Είναι η αλήθεια του Θεού, και δεν μπορούμε να κάνουμε διαφημιστική εκστρατεία γι’ αυτό. Δεν μπορούμε να προσθέσουμε σε αυτό».
Εντούτοις, σημειώνει ότι ένα μεγάλο πρόβλημα για τους εξερευνητές και τους επιστήμονες είναι ότι η αιγυπτιακή κυβέρνηση δεν επιτρέπει πλέον τα στοιχεία να αφαιρούνται από την προστατευόμενη περιοχή. Κατά συνέπεια, κάποιος που υποστηρίζει ότι βρίσκει ένα χειροποίητο αντικείμενο θα έχει έναν σκληρό - εάν όχι αδύνατο - χρόνο ελέγχοντας την αυθεντικότητά του, ένα κλασικό αδιέξοδο.
Ο υδάτινος τάφος
«Τα ύδατα επαναστρέψαντα εσκέπασαν τας αμάξας και τους ιππείς, παν το στράτευμα του Φαραώ, το οποίον είχεν εμβή κατόπιν αυτών εις την θάλασσαν• δεν έμεινεν εξ αυτών ουδέ εις.» (Έξοδος 14:28)
Η βιβλική αφήγηση καθιστά σαφές ότι μόλις είχαν βαδίσει οι Ισραηλίτες μέσω της χωρισμένης θάλασσας στο ξηρό έδαφος, ότι τα νερά που όρμησαν πίσω τους κατάπιαν εντελώς τον καταδικασμένο στρατό της αρχαίας Αιγύπτου.
Με αυτό στο μυαλό, πολλά από τα στοιχεία που βρέθηκαν στον κόλπο της Aqaba έχουν φωτογραφηθεί από τους δύτες για σύγκριση με την ιστορία της Εξόδου.
Ένα από τα πιο εντυπωσιακά ευρήματα είναι αυτό που φαίνεται ως ένας τροχός με μέταλλο. Η MaryNell λέει ότι ο τροχός είναι καλυμμένος με χρυσή επίστρωση, στον οποίο τα κοράλλια έχουν δυσκολία να προσκολληθούν. Λέει ότι ο χρυσός τροχός είναι ακόμα εκεί, σφηνωμένος τόσο δυνατά στον βυθό, που αισθάνεται σαν να είναι τσιμεντωμένος.
Πολλές άλλες φωτογραφίες παρουσιάζουν σχηματισμούς σε ένα κυκλικό σχέδιο με προβολές που θα μπορούσαν να είναι ακτίνες, αλλά εκείνα τα στοιχεία παραμένουν στο κατώτατο σημείο και δεν έχουν επιβεβαιωθεί.
Ένα άλλο ζήτημα είναι η διαδρομή της Εξόδου, και ποιο σώμα νερού οι Ισραηλίτες διέσχισαν. Πολλοί ταξιδιωτικοί χάρτες και Άγιες Γραφές δείχνουν ένα σημείο περάσματος στον κόλπο του Σουέζ, τον δυτικό κλάδο της Ερυθράς θάλασσας. Αλλά εκείνοι μπορεί να πρέπει να ενημερωθούν εάν η τοποθεσία της Aqaba επιβεβαιώνεται ως η αληθινή θέση για το θαυματουργικό γεγονός.
«Η αλήθεια είναι, ότι κανένας δεν ξέρει πραγματικά που το πέρασμα της Ερυθράς θάλασσας πραγματοποιήθηκε,» λέει ο CarlRasmussen, βιβλικός γεωγράφος και καθηγητής της Παλαιάς Διαθήκης στο κολέγιο Bethel της Μινεσότας.
Ο Rasmussen σύνταξε τον «ZondervanNIV Άτλαντα της Βίβλου» και πιστεύει προσωπικά ότι το πέρασμα πραγματοποιήθηκε κάπου κατά μήκος σε αυτό που είναι τώρα το κανάλι του Σουέζ.
Μερικοί επιστήμονες από την Ευρώπη λένε ότι οι τρέχοντες χάρτες κάνουν λάθος, και οι Wyatts είναι σωστοί - ότι το πέρασμα άρχισε στο Nuweiba, πέρασε από τον κόλπο της Aqaba, και έπειτα σε αυτό που είναι τώρα η Σαουδική Αραβία όπου ισχυρίζονται ότι το «αληθινό» Όρος Σινά βρίσκεται.
Για χρόνια, οι μελετητές έχουν σκεφτεί ως προς τη θέση του πραγματικού Όρους Σινά όπου ο Μωυσής έλαβε τις δέκα εντολές από το Θεό. Τουλάχιστον 13 περιοχές στη χερσόνησο του Σινά έχουν κάνει αξιώσεις για το σωστό σημείο.
Αλλά ο RonWyatt πίστευε ότι ήταν στην Αραβία, επειδή αναφέρεται και ως «το Όρος Σινά στην Αραβία» από τον απόστολο Παύλο στην Γαλάτας 4:25.
Έτσι αυτός και οι γιοι του πήγανε προς το «JebelElLawz,» το βουνό του νόμου, το οποίο είναι γνωστό από τους ντόπιους ως «JebelMusa» - το βουνό του Μωυσή.
Δυστυχώς για τους Wyatts, συνελήφθηκαν και κρατήθηκαν στη φυλακή. Η σύζυγός του λέει ότι κάποιος είχε τηλεφωνήσει στην Πρεσβεία της μουσουλμανικής χώρας, και υποστήριξε ότι ο Ron ήταν κατάσκοπος του Ισραήλ. Απελευθερώθηκαν μετά από 78 ημέρες πίσω από τα κάγκελα.
Ο Rasmussen δεν συμφωνεί με τη θεωρία του Αραβικού Όρους Σινά.
«Πιστεύω ότι ο ισχυρότερος υποψήφιος είναι η JebelSinBisher», είπε στο worldnetdaily. «Οι περιοχές στη Σαουδική Αραβία έχουν πολύ, πολύ αδύνατη βιβλική υποστήριξη, παρά τη διαφημιστική εκστρατεία.»
Τώρα, ένα νέο βιβλίο από τον πανεπιστημιακό φυσικό ColinHumphreys του Κέιμπριτζ με τον τίτλο «Tα θαύματα της Εξόδου» υποστηρίζει όχι μόνο την αξίωση για το Aqaba ως το σημείο που διέσχισαν την θάλασσα οι Εβραίοι, αλλά και τη τοποθέτηση του Όρος Σινά στην Αραβία.
«Εάν το βιβλίο μου είναι σωστό, και πιστεύω τα στοιχεία είναι πολύ ισχυρά,» λέει ο Humphreys, «τότε οι παγκόσμιοι χάρτες θα πρέπει να αποσυρθούν για να επανατοποθετήσουν το Όρος Σινά. Τα βιβλία ιστορίας, οι οδηγοί ταξιδιού και τα βιβλικά σχολιολόγια θα πρέπει να ξαναγραφούν.»
Σε όλη την εργασία του, ο Humphreys παρέχει τις επιστημονικές εξηγήσεις για να επιβεβαιώσει τις διηγήσεις της Παλαιάς Διαθήκης.
«Τα νερά που συσσωρεύονται επάνω, τα νερά που μένουνε ανυποχώρητα όπως ένας τοίχος,» είναι μια αξιοπρόσεκτη περιγραφή αυτού που τα μαθηματικά αποκαλύπτουν για να συμβούν για το νερό που ωθείται πίσω από έναν πολύ ισχυρό άνεμο», γράφει.
«Βρήκα ότι τα γεγονότα της Εξόδου είναι πιο δραματικά από αυτό που πιστεύεται γενικά,» λέει ο Humphreys. «Η έξοδος των αρχαίων Ισραηλιτών από την Αίγυπτο είναι πραγματικά μια από τις πιο μεγαλειώδεις αληθινές ιστορίες που έχουν ειπωθεί ποτέ.»
Ένας Σουηδός επιστήμονας που πιστεύει ότι η Ερυθρά θάλασσα χωρίστηκε στα δύο, λέει ότι ενώ ο Humphreys είναι σωστός για το πέρασμα της Aqaba, δεν υπάρχει καμία φυσική, επιστημονική εξήγηση για το θαύμα χωρισμού που περιγράφεται στην Αγία Γραφή. «Ο άνεμος δεν χώρισε το νερό,» λέει ο LennartMoller του ιδρύματος Karolinska στη Στοκχόλμη. «Κανένα πρόσωπο δεν θα μπορούσε να είναι σε εκείνο τον άνεμο και να επιζήσει. … Εάν ο Θεός έχει δημιουργήσει όλη τη γη, δεν είναι κανένα πρόβλημα για Αυτόν να χωρίσει το νερό για λίγο.»
Μιλώντας στο worldnetdaily από το νησί της Gotland στη θάλασσα της Βαλτικής, oMoller, ο συγγραφέας του βιβλίου “THE EXODUS CASE”, λέει ότι το κλειδί στην εύρεση της σωστής διαδρομής των Ισραηλιτών είναι να γίνει κατανοητό ότι η εβραϊκή αναφορά στο «yumsuph» δεν σημαίνει «τη θάλασσα των καλάμων» όπως πολλοί μελετητές έχουν ισχυριστεί. Ο Moller λέει ότι αναφέρεται συγκεκριμένα στον κόλπο της Aqaba, και ενώ δεν συνδέεται τυπικά με τους Wyatts, συμφωνεί μαζί τους ότι ένα πλήθος άλλων στοιχείων μπορεί να βρεθεί στην Αραβική πλευρά των υδάτων, συμπεριλαμβανομένων των υπολειμμάτων του χρυσού μόσχου, των στυλοβατών, των βωμών και ακόμη του βράχου που η Βίβλος λέει ό,τι ο Μωυσής έσχισε για να φέρει εμπρός το νερό για τους Ισραηλίτες.
Όσον αφορά τα στοιχεία που βρίσκονται κάτω από τα νερά, ο Moller θεωρεί ότι υπάρχουν υπολείμματα όχι μόνο των αρμάτων και των τροχών, αλλά και ανθρώπινοι και ζωικοί σκελετοί.
«Υπήρξε μια καταστροφή [εκεί] πολύ καιρό πριν,» είπε. «Ο,τιδήποτε είναι αυτό, είναι ανοικτό σε ερμηνεία». Επίσης σημειώνει ότι η προς τα κάτω και η ανοδική κλίση του σημείου διέλευσης της Aqaba εμπίπτει πραγματικά στα τρέχοντα Αμερικανικά πρότυπα για τις κεκλιμένες ράμπες για τους ανάπηρους.
Και ενώ η Mary Nell Wyatt προειδοποιεί ότι ο υπερτονισμός των αξιώσεων από δύτες και συγγραφείς θα μπορούσε να κάνει περισσότερη ζημιά από καλό, θεωρεί υπάρχει ένας λόγος για τον οποίο ο σύζυγός της οδηγήθηκε για να ανακαλύψει ό,τι ο Ron αποκαλούσε «Ανακαλύψεις που με αυτές ο Θεός ελκύει την προσοχή μας». «Ο Θεός συντήρησε όλα αυτά τα στοιχεία,» είπε, «[ειδάλλως] δεν θα είχε μείνει τίποτα… Ο Θεός έχει χαθεί σήμερα. Ούτε οι Χριστιανοί δεν μπορούν ακόμα να πιστέψουν ότι όλα αυτά συνέβησαν… Πρέπει να προσευχηθούμε ώστε ο Κύριος να μας βοηθήσει να κάνουμε τους ανθρώπους να το δούνε.»
Πίσω στην Αγγλία, ο PeterElmer λέει ότι οι άνθρωποι ρωτάνε χλευαστικά «Γιατί θα έπρεπε ένας μηχανικός ανυψωτικών οχημάτων από το Keynsham να είναι ικανός να πάει στην ίδια τοποθεσία που ο Μωυσής ήταν;»
Αυτή, είναι μια τεκμηριωμένη, επιστημονική μελέτη, που αναφέρεται στο τι βρέθηκε, πως συνδυάζεται, τι αποδεικτικά στοιχεία υπάρχουν, μέσα απο εξετάσεις και αναλύσεις των ευρημάτων, κλπ....
Τι λετε τώρα, οι ..μυθιστοριογράφοι της εξόδου;
Ηταν αληθινή, ή όχι;
Έχω κι άλλα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 15:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Μου προξενεί "φοβερή εντύπωση" δε και το καταθέτω , στην Ελλάδα του 2010 να ασχολούμαστε με θεματολόγια τα οποία καμμιά σχέση δεν έχουν με τα της Ελλάδας -ΚΑΜΜΙΑ- και μάλιστα να μην ασχολούμαστε με θέματα που έχουν εγγενώς σχέση με την Ελλάδα και τους Έλληνες!

Κι εμένα, γιατί όμως δεν ζητάς διευκρινήσεις από αυτούς που τα ανοίγουν?

quote:
Εαρινός:
Θα σου πώ δε φίλε μου , ότι προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο θέματα που αφορούν τους Εβραίους -Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους..ως "οντότητες"- αλλα με τις επιλογές αλλα και τις πρακτικές τους γενικότερα , πολύ δε περισσότερο για θέματα που αφορούν την Θρησκεία ΤΟΥΣ και την εν γένει νοηματόδοτησή τους..!


Συχνά πυκνά όμως κατηγορείς εμάς τους χριστιανισμούς, είτε έμμεσα είτε άμεσα, για σχέσεις με τους Εβραίους κ.λ.π. συκοφαντίες που αν μή τι άλλο εμένα μου δημιουργούν την πεποίθηση ότι δεν είναι τυχαίες, αλλά κινούνται στο δόγμα του λάσπη λάσπη κάτι θα μείνει...μιας και η θρησκεία η δική μας (των χριστιανών) κινείτε αντίθετα με αυτήν των Εβραίων και βρίσκεται στην ουσία στο μάτι τους, δεν είναι τυχαίοι οι διωγμοί για καθαρά θρησκευτικούς λόγους κατά των χριστιανών από τους Εβραίους στην αρχή των πραγμάτων, τότε που ο χριστιανισμός βρισκόταν σε βρεφική ηλικία, (βλέπε Σαούλ).

quote:
Εαρινός:
Μια νοηματοδότηση , η οποία "πέρασε" και στην "ψυχή" των Ελλήνων και άφησε "ίχνη" σκιών στην σκέψη και στην συμπεριφορά αλλα και στα γενικότερα αποτέλεσματά τους!

Η Ελληνική σκέψη διαφέροντας κατά κόρων από αυτήν των Εβραίων, οδήγησε στην αποδοχή του Ιησού ως τον "ερχόμενο Μεσσία" και δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί που αποδέχτηκαν τον Ιησού ως Μεσσία, ήσαν οι Ελληνιστές Εβραίοι και όχι απλώς οι Εβραίοι.
Ούτε είναι τυχαίο ότι μετά την αποδέχτηκαν συμμετέχοντας ενεργά στη διαμόρφωση του χριστιανικού Ορθόδοξου Δόγματος, οι Έλληνες Πατέρες της Εκκλησίας και δη οι Καππαδόκες.

Ως Έλληνες είχαμε όλη την φαιά ουσία ώστε να ελέγξουμε και να αποδεχτούμε κάτι πολύ ποιο καλύτερο και αληθινό από το ξεπερασμένο και οπισθοδρομικό δωδεκάθεο.

quote:
Εαρινός:
Ασφαλώς γνωρίζω , ότι αυτό καθ'ουδένα τρόπω δεν το δέχεσαι , το εντελώς αντίθετο μάλιστα και αν έχεις προσέξει αποφεύγω να ανταλλάσω μηνύματα και απόψεις μαζί σου -όχι ότι μου είσαι αντιπαθής...αλλοίμονο- αλλα επειδή είσαι απόλυτα "συντονισμένος" με την αποστολή που σου έχει ανατεθεί..και αυτό είναι εμφανέστατο -τουλάχιστον σε μένα-...!

Δεν μου κάνει εντύπωση η παραπάνω τοποθέτησή σου. Άλλοι με βλέπουν διπλό, άλλοι τριπλό και άλλοι όπως εσύ σε εντεταλμένη υπηρεσία.
Ο μόνος μου καθοδηγητής είναι η συνείδησή μου και η συνειδητοποίηση της ευθύνης μου απέναντι σε κάποια πράγματα.

Εάν είχες αφιερώσει ποτέ σου χρόνο για να προμηθευτείς βιβλία ιστορικών και όχι αλμπάνηδων, ή για να επισκεφτείς, έστω αραιά και που, μία Δημόσια Βιβλιοθήκη για να δανειστείς ένα βιβλίο, θα μπορούσες να δεις εύκολα το κίνητρό μου.
Και στην τελική όπως βλέπεις, ούτε κάποια προσωπική μου σελίδα η blogs έχω, αλλά ούτε και κάποια διαφημίζω και αυτό γιατί δεν έχω ιδιοτελής σκοπούς.

quote:
Εαρινός:
Το να με κατηγορείς για "Ωχαδελφισμό" εμένα , δείχνει ότι δεν γνωρίζεις τι σημαίνει "ωχαδελφισμός" και απο που εκ-πορεύεται αλλα και πως αυτός θεμελιώνεται επι της ΟΥΣΙΑΣ...και απο ποιά νοηματοδότηση...

Γιατί να μη σε κατηγορήσω?
Και άλλους έχω κατηγορήσει. Παλαιότερα στο θέμα με τη Μακεδονία και τα Σκόπια πρότεινα άμεση δράση, επαφή και συννενόηση ώστε να δημιουργήσουμε τις συνθήκες εκείνες που θα μας φέρουν απέναντι στους ενδοτικούς Βουλευτές, μια διαμαρτυρία και όχι μόνο........(δεκάδες αμέσως αποδέχτηκαν την πρότασή μου πλάκα κάνω), έτσι μόνο ένας την αποδέχτηκε μεν αλλά αρνήθηκε να συμμετάσχει επειδή την έβλεπε ως ουτοπία.

Με λίγα λόγια ωχαδελφισμός

quote:
Εαρινός:
Εγώ φίλε μου , δεν στρέφω και το άλλο μάγουλο και δεν ασπάζομαι κανέναν και αν ο Θεός σου , θέλει υποτακτικούς και κατα παραγγελία και εντολή αγάπες και λουλούδια , προσωπικά ευθέως θα σου πώ , ότι μπορώ και αγαπάω αυθόρμητα και ειλικρινά ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!

Η άποψή σου, σεβαστή, επέτρεψε μου όμως να έχω και τη δική μου αν και κινείται σε άλλες με εσένα σκέψεις και να γίνει και αυτή σεβαστή από εσένα.

quote:
Εαρινός:
Κάποιοι χρειάζονται "καθοδήγηση" προφανώς , εγώ όμως προτιμώ τους ελεύθερους ανθρώπους που δρούν στην ζωή και φέρνουν την "ζωή" καθημερινά στην ζωή τους...χρώμα...χαρά και αισιοδοξία...έρωτα και αγάπη...και που με καλλιέργεια και γνώση μπορούν να ανταμώσουν/νουν τον εαυτό τους ολοένα και πιο πολύ , κρατώντας οι ίδιοι με υπευθυνότητα το τιμόνι της ζωής τους και όχι κάποιοι άλλοι "ξύπνιοι"!


Προς το παρόν είσαι κι εσύ όπως όλοι μας θύμα από αυτούς που πλουτίζουν εις βάρος μας και όσον αφορά την ελευθερία, αν κρίνω από τα ΜΜΕ, αυτή μπορεί να την βρει κανείς μόνο στα αζήτητα.

quote:
Εαρινός:
Κλείνοντας θα ήθελα να σου πώ , ότι δεν υπάρχει κάτι επι προσωπικού και θα ήθελα να το επισημάνω αυτό και το μόνο που υπάρχει ανάμεσά μας είναι μια Άβυσσος διαφορετικών αντιλήψεων και πεποιθήσεων που νοηματοδοτεί τον καθένα μας..!

Κανένα πρόβλημα.

quote:
Εαρινός:
Αλήθεια φίλε μου Ευρωπαίε...τόσα χρόνια..μα τόσα χρόνια...το γενικότερο πολιτικο-οικονομικό σύστημα της Ελλάδας , μέρος του οποίου είναι και η εκκλησία της Ελλάδας , τι έκανε σχετικά με το Μακεδονικό ζήτημα..???

Το πολιτικο-οικονομικό σύστημα δεν έκανε απολύτως τίποτα.
Γι'αυτό και πρέπει να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε.

-Αυτό όμως δε συνέβη και με τους παράγοντες της εκκλησίας, που κράτησαν σθεναρή θέση στο να μη χρησιμοποιηθεί ο όρος Μακεδονία με κανένα παράγωγο του στην ονοματοδοσία του.
Για άλλη μια φορά η εκκλησία κράτησε ψηλά τη σημαία.
Ενώ για άλλη μια φορά κατηγορήθηκε ως οπισθοδρομική και εθνικιστική για τη στάση της αυτή.


quote:
Εαρινός:
Τώρα θα μου πείς βέβαια , ότι η μόνη που δεν φταίει σε τίποτα ...είναι η Εκκλησία..!

Ας προσευχηθούμε όλοι μαζί φίλε μου...και ας αγαπηθούμε..!!!



Έδωσα την απάντηση, παραπάνω.
.
Η προσευχή είναι για να σώσουμε τον εαυτό μας και όχι τη χώρα μας. Για να σώσουμε αυτήν θα πρέπει να δώσουμε τουλάχιστον μέρος του εαυτού μας και δυστυχώς λίγοι είναι διατεθειμένοι να το πράξουν.

Να σαι καλά.

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 17:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Μα ρε φιλε Agnostic, εσύ δεν παρέπεμψες, συνδικτυους σε άλλο θέμα, για την Κ.Δ.,λές και είναι άσχετες οι ανάλογες αναφορές;...


Παρέπεμψα σε περίπτωση που επιθυμούν να συνεχίσουν παράθεση χωρίων που δεν έχουν σχέση με την Εξοδο, διότι το τόπικ εστιάζεται σε αυτήν και μόνο.

quote:
trexagireve

Τι λετε τώρα, οι ..μυθιστοριογράφοι της εξόδου;
Ηταν αληθινή, ή όχι;


Κατ'αρχήν θα σου πρότεινα να βάζεις και την πηγή από την οποία παραθέτεις κείμενα. Το τελευταίο που παρέθεσες είναι από το site frouros.com.

Τέλος πάντων, με ένα σύντομο ψάξιμο βρήκα ότι η υπόθεση με τους τροχούς αρματων του Φαραώ στην Ερυθρά Θάλασσα είναι ψευδοεπιστημονική απάτη.

http://rationalwiki.org/wiki/Proof_of_exodus

Wyatt, who died in 1999 [3], claimed to have brought one eight-spoked wheel to the surface, and sent it to Nassif Mohammed Hassan at the Egyptian Museum in Cairo. He claimed that Hassan dated it to the 18th Dynasty. However, no record of the wheel entering the museum has ever been found, the article itself has never been seen, nor have any photographs of it ever been released.

Γενικά δεν βλέπω ευρύτερη αποδοχή του ευρήματος στην επιστημονική κοινότητα, κάτι που με προβληματίζει ιδιαίτερα για την εγκυρότητα των προσκομιζόμενων "στοιχείων" σου

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Edited by - Agnostic on 07/07/2010 17:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 18:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ευρωπαιε Νο2...όντως διαπιστώνω , ότι κατα κόρ-Ω-ν διαφέρουν οι απόψεις μας και η εν γένει στάση μας , έναντι των πραγμάτων...!


Τι σχέση έχει η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία για την οποία εγώ μιλώ ... με τον Χριστιανισμό ΣΑΣ???

ΚΑΜΜΙΑ..!

Να το αναλύσουμε τώρα θέλεις .... ε! εγώ δεν θέλω..!

Συνέχίστε τις ιστορικές σας αναφορές και τις σεντονιάδες...και φροντίστε να πείθετε εαυτούς .... κατα κόρ-ω-ν και αγοριών.

Το ξανα-λέω , δεν μ'ενδιαφέρει η Εβραϊκή "φιλολογία"..με την Σάρα και την Μάρα και τους υπολοίπους που κάπως τους λένε...!!!

Και μην ξαναπιάσεις στο στόμα σου , τους Αρχαίους Έλληνες ...καμμιά σχέση δεν έχουν με αυτούς που εσύ ασπάζεσαι και νοηματοδοτείσαι...ΚΑΜΜΙΑ!

Δεν θά'θελα να παρεκτραπώ...αρκετά είπαμε!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 18:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Τι σχέση έχει η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία για την οποία εγώ μιλώ ... με τον Χριστιανισμό ΣΑΣ???
ΚΑΜΜΙΑ..!
Να το αναλύσουμε τώρα θέλεις .... ε! εγώ δεν θέλω..!

Φυσικά και έχει,
την έχω ήδη παρουσιάσει σε άλλο θέμα. Η Ελληνική φιλοσοφία είναι αυτή που κάτω από την επίδρασή της οι μεγάλοι πατέρες της Εκκλησίας μας, διαμόρφωσαν το Ορθόδοξο Δόγμα.
Χωρίς αυτήν, θα ήμασταν Καθολικοί.
Εκτός εάν έχεις την πεποίθηση ότι οι Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι θα πίστευαν σε Δίες που αύτωναν τη μάνα τους και την αδελφή τους.....όχι φίλε μου οι Έλληνες αρχαίοι φιλόσοφοι, είχαν ιδιαίτερα ανεπτυγμένο το πνεύμα τους για να πιστεύουν σε τέτοιες ανοησίες και γι' αυτό σχεδόν στο σύνολό τους οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι είχαν απορρίψει το δωδεκάθεο και είχαν στραφεί προς Τον Έναν και μοναδικό Θεό.

quote:
Εαρινός:
Συνέχίστε τις ιστορικές σας αναφορές και τις σεντονιάδες...και φροντίστε να πείθετε εαυτούς .... κατα κόρ-ω-ν και αγοριών.

Εγώ φυσικά και θα συνεχίσω τις αναφορές μου με σεντόνια όχι για να πείσω τον εαυτό μου, αλλά για να δείχνω τη γύμνια ορισμένων που το παίζουν πατρόνες της αρχαίας Ελλάδας και της ιστορίας χωρίς τη στοιχειώδη για τον σκοπό τους παιδεία...... εσύ συνέχισε με τα μαθήματα ορθογραφίας.

quote:
Εαρινός:
Το ξανα-λέω , δεν μ'ενδιαφέρει η Εβραϊκή "φιλολογία"..με την Σάρα και την Μάρα και τους υπολοίπους που κάπως τους λένε...!!!

Δε σε ρώτησα.

quote:
Εαρινός:
Και μην ξαναπιάσεις στο στόμα σου , τους Αρχαίους Έλληνες ...καμμιά σχέση δεν έχουν με αυτούς που εσύ ασπάζεσαι και νοηματοδοτείσαι...ΚΑΜΜΙΑ!

Δεν ήξερα ότι έχουν ταμπελάκια ώστε να ασχολούνται μαζί τους μόνο οι αρχαιόπληκτοι......
Μάθε πρώτα την ιστορία του τόπου σου και μετά κάνε τις παρατηρήσεις σου.


quote:
Εαρινός:
Δεν θά'θελα να παρεκτραπώ...αρκετά είπαμε!!!

Αμ δεν το βλέπω αγαπητέ μου!......

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 19:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι συνεχίζετε να περιφέρετε την ανοησία σας από θέμα σε θέμα. Βέβαια αυτό είναι διασκεδαστικό και ευτυχώς που την εμπλουτίζετε με καινούριες δόσεις, όπως αυτή:

quote:
Η Ελληνική φιλοσοφία είναι αυτή που κάτω από την επίδρασή της οι μεγάλοι πατέρες της Εκκλησίας μας, διαμόρφωσαν το Ορθόδοξο Δόγμα.
Χωρίς αυτήν, θα ήμασταν Καθολικοί.

Το βρίσκω πολύ καλό και... έξυπνο!!!

quote:
Εκτός εάν έχεις την πεποίθηση ότι οι Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι θα πίστευαν σε Δίες που αύτωναν τη μάνα τους και την αδελφή τους....

Αφού οι αρχαίοι φιλόσοφοι είναι μωροί, πολυλογάδες, ανόητοι που αποστομώθηκαν από τους χριστιανούς "φιλοσόφους" και απόδειξη είναι ότι δεν έφταναν το "πνεύμα" των χριστιανών που έχρισαν ισαπόστολο έναν παιδοκτόνο, συζυγοκτόνο, πεθεροκτόνο κλπ. κλπ.

quote:
Εγώ φυσικά και θα συνεχίσω τις αναφορές μου με σεντόνια όχι για να πείσω τον εαυτό μου,

Τον "εαυτό σου" τον έχουν πείσει οι πνευματικοί σου πρόγονοι, που συνομιλούσαν με το θεό και οδηγούσαν τον περιούσιο λαό σας, από νίκη σε νίκη.

Το μόνο που, προσωπικα, εύχομαι είναι να συνεχίσετε να προσφέρετε τις δόσεις γέλιου, στις οποίες μας έχετε συνηθίσει...

quote:
το παίζουν πατρόνες της αρχαίας Ελλάδας και της ιστορίας χωρίς τη στοιχειώδη για τον σκοπό τους παιδεία......

Αυτό είναι έκατον εκάτερον, βρε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 19:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Agnostic, δεν σε καταλαβαίνω, πόσο ψεύτικη μπορεί να είναι μια φωτογραφία, με μια ρόδα στη θάλασσα, που έχει το της 18ης δυναστείας των Φαραώ, στύλ, ακτινών;
Ο κ.Κοβακς, ψεύδεται;
Υπάρχουν κι άλλα ρε φίλε...
Επιστήμονες και λενε ψέματα,έτσι για πλάκα;Με ποιό κριτήριο και σκοπό;
Γιατί;Θέλουν να κάνουν αστεία;
Αλλα, αυτοί που κρύβουν τέτοια στοιχεία, κάνουν καλό;..
Και άσε τις πηγές, μιλαμε για δεδομένα και στοιχεία..Αν ξέρεις, μόνος σου λύνεις το πρόβλημα, καταλαβαίνεις...Αν έχεις συνηθίσει,
στα ψέματα, θα βλέπεις παντού ψεύτες...Το θέμα,είναι μελετάς;Γιγνώσκεις, τι αναγιγνώσκεις;
Όπως, με στοιχεία, που ενώνουν την Αίγυπτο και την Χαναάν....
Η λατρεία του χρυσού μόσχου,είναι ένα ενωτικό των δυο πλευρών στοιχείο...Η περιγραφή τού ότι ο λαός Ισραήλ είχε οικειοποιηθεί τη λατρεία ενός χρυσού μόσχου, αμφισβητούνταν για πολύ καιρό από κοσμικούς μελετητές. Παρατηρούσαν ότι η λατρεία του ταύρου ήταν κοινή και στην Αίγυπτο και στη Χαναάν, αλλά όχι η λατρεία του μόσχου. Όμως, το 1991 βρέθηκε ένα άγαλμα ενός ασημένιου μόσχου σε μια ανασκαφή της αρχαίας Ασκαλών, στα παράλια του Ισραήλ. Οι αρμόδιες υπηρεσίες χρονολόγησαν αυτόν τον μόσχο περισσότερο από 100 χρόνια πριν από την Έξοδο.
Όταν ο λαός φώναξε: «Ούτοι είναι οι θεοί σου, Ισραήλ, οίτινες σε ανεβίβασαν εκ γης Αιγύπτου.» (Έξοδος λβ:4), ήξερε καλά πόσο δημοφιλής ήταν η λατρεία του μόσχου. Τέσσερις αιώνες αργότερα, σχεδόν τα ίδια λόγια ειπώθηκαν από τον βασιλιά Ιεροβοάμ, όταν έφτιαξε δύο χρυσούς μόσχους και είπε στον λαό: «Ιδού οι θεοί σου, Ισραήλ, οίτινες σε ανήγαγον εκ γης Αιγύπτου.» (Αʼ Βασιλέων ιβ:28). Στο περιοδικό Επιθεώρηση της Βιβλικής Αρχαιολογίας – BiblicalArchaeologyReview, ένα εκτενές άρθρο πάνω στην ανακάλυψη του ασημένιου μόσχου, σημειώνει τα εξής: «Ο Χρυσός Μόσχος που λάτρευσαν στους πρόποδες του όρους Σινά οι ανυπόμονοι Ισραηλίτες (Έξοδος λβʼ), μπορεί να ήταν όμοιος με αυτό το αγαλματίδιο.» (Μάρτιος-Απρίλιος 1991, σελ. 1).
Και πολλά άλλα, φίλε μου...Το να τα βγάλεις ψεύτικα, ή να τα απορρίπτεις, έτσι, δεν δειχνει ότι σκέφτεσαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 19:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro, την τοποθέτησή σου θα τη σχολιάσω στο "'Ελλην και φυλετική αγνότητα. καθαρό αίμα", όπου ταιριάζει καλύτερα.

γιαπετ,
για μια ακόμη φορά σε βρίσκω λίγο για τέτοια θέματα, αλλά επαρκή για ποιοτικό χιούμορ.
Έχεις πλάκα φίλε και αρκετές φορές έχω γελάσει με την ψυχή μου, να σαι καλά.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 21:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ναι βρε Σεσόστρις, αλλά, επειδή εσείς έχετε αυτή την άποψη,
πάει να πει, ότι θα την δεχτούμε κι εμείς οι άλλοι;Εμείς, ....βοσκάμε;...
Κι ο διάλογος, η αντιπαράθεση με επιχειρήματα;Δεν μετράει;
Αν έχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα, πες το και σε μας και αιτιολόγησε το...
Επ αυτού, συζητάμε..

Η άποψη αυτή φίλε trexagireve δεν είναι ούτε δική μου ούτε των υπολοίπων . Την άποψη αυτή την υποστηρίζουν όλοι οι μη στρατευμένοι ερευνητές των γραφών , οι ιστορικοί ,και οι αρχαιολόγοι . Όλοι πλην των φανατικών χριστιανών που προσπαθούν να κάνουν το μαύρο άσπρο πιστεύοντας ότι με αυτόν τον τρόπο υποστηρίζουν την θρησκεία τους , και δεν αντιλαμβάνονται ότι όχι μόνο δεν την στηρίζουν με τα παιδαριώδη που γράφουν , αλλά αντίθετα την ευτελίζουν .
quote:
trexagireve
Γιατί, για τη Ναζαρέτ και πλήθος άλλων σημείων της Βίβλου, δεν συμφωνούν μαζί σου οι επιστήμονες..

Για ονόμασέ μου μερικούς .........
quote:
trexagireve
Με στοιχεία...

Για παράθεσε μερικά ......(συγγραφέα , βιβλίο , σελίδα)
quote:
trexagireve
Μονο οι αρνητες του χριστιανισμού το αμφισβητούν...Όταν δέχονται παραμύθια, άλλων λαών...

Οι αφορισμοί είναι απόρροια ελλείψεως επιχειρημάτων .
quote:
trexagireve
Θέλει προσπάθεια, για να είναι κανείς αντικειμενικός...

Αυτό λέω κι εγώ φίλε Βαγγέλη ......

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 21:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αυτό προσπαθώ εδώ και κάτι χιλιάδες μηνύματα Βιομηχανικέ
ηλίθιε,ότι πρέπει να ξέρεις και άλλα εκτός απο λίγα ελληνικά, γιατι η ημιμάθεια σου σε κανει και υποθέτεις,όπου απαιτειται γνώση και δείχνεις άσχετος...
Κατάλαβες, ότι δεν είναι θέμα λογικής,αλλά ηθών και εθίμων, που δεν γνωρίζεις;Τόσο απλά αγορι μου...
Γράφεις κοτσάνες...Ζωγραφίζεις, δλδ, τι γράφεις....

Φίλε trexagireve λυπάμαι που το γράφω , αλλά ως φαίνεται η έλλειψη επιχειρημάτων εκ μέρους σου , σε κάνει και παραφέρεσαι ......
Χαρακτηρίζεις ηλίθιο έναν άνθρωπο που η μέχρι τώρα συμμετοχή του στο Forum , κάθε άλλο παρά κάτι τέτοιο καταδεικνύει . τον κατηγορείς ότι δεν γνωρίζει ελληνικά , τη στιγμή που από ότι φαίνεται χειρίζεται την ελληνική γλώσσα εξ’ ίσου αν όχι καλύτερα από ‘σένα , και φυσικά ούτε άσχετος δείχνει .......
Αυτά φίλε Βαγγέλη δεν σου τα γράφω σαν αυτόκλητος υπερασπιστής του IndustrialAngel , δεν το έχει άλλωστε ανάγκη , αλλά για να σου υπενθυμίσω ότι οι ύβρεις προς τους συνομιλητές μας δεν αντικαθιστούν τα επιχειρήματα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 21:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios
quote:
Εκτός εάν έχεις την πεποίθηση ότι οι Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι θα πίστευαν σε Δίες που αύτωναν τη μάνα τους και την αδελφή τους.....όχι φίλε μου οι Έλληνες αρχαίοι φιλόσοφοι, είχαν ιδιαίτερα ανεπτυγμένο το πνεύμα τους για να πιστεύουν σε τέτοιες ανοησίες και γι' αυτό σχεδόν στο σύνολό τους οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι είχαν απορρίψει το δωδεκάθεο και είχαν στραφεί προς Τον Έναν και μοναδικό Θεό.

Tι λές?

Εγώ στα σεντόνια που παραθέτεις το μόνο που βλέπω είναι Ησαίας, Ματθαίος, Ιζεκεήλ, Σοφωνίας.
Συνεπώς απο τη στιγμή που ο Πλάτωνας μιλούσε για εναν και μοναδικό Θεό, τι ανάγκη έχουμε τη Βίβλο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, τολ ιγότερο, δεν θα ήθελα να σε στεναχωρήσω....Αλλα, στον διάλογο με το ίντιγκο του φόρουμ,
εγώ, δεν μπορώ να συμβάλω, γιατι, δεν μπορεί να κάνει διάλογο,
απλά, αντιδρά, με ότι του κατέβει...Δεν κανεις εποικοδομητικό διάλογο,έτσι και εμποδιζει τους άλλους, όπως οτυ το επισημανανε,χωρίς να το υποδεικνύω..
Και για το βρισίδι, έ, όχι ρε φίλε, να μας τη λένε τα
πιτσιρικια!!!
Επι της ουσίας,αποδειξεις και στοιχεία έφεςρα και φέρνω....
Αν κανείς τα διαβάσει θα καταλάβει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 22:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios-original
Ή θα έχει πάει για επισκευή της μύτης του,.....με τόσα ψέματα που έχει γράψει θα είναι σαν του Πινόκιο σε όλο της το μεγαλείο!...ή θα έχει βγει στη γύρα και στα πανηγύρια για να πουλήσει το βιβλίο του κατά του χριστιανισμού!

Βλέπω με χαρά μου πως ούτε η γελοιότητα σε εγκατέλειψε ούτε η ανοησία. Αλλωστε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα γινόσουν κανονικός άνθρωπος, όχι χριστιανός που είσαι τώρα...

Την καλησπέρα μου σε όλους, κανονικούς ανθρώπους και χριστιανούς...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2460938
Maintained by Digital Alchemy