ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλική Έξοδος: μύθος ή πραγματικότητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε βρε βρε το παληκάρι.....Που είσαι εσυ, ρε Μακεδών;
Έλειψες, τουλάχιστον σε κάποια θέματα, ειλικρινά έχω περιέργια
για την άποψη σου...
Να τα λεμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος
quote:
Εκτός εάν έχεις την πεποίθηση ότι οι Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι θα πίστευαν σε Δίες που αύτωναν τη μάνα τους και την αδελφή τους....


Είδες τι έξυπνοι ήταν αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, εμείς από την άλλη έχουμε το Λοτ που "αύτωνε" τις κόρες του...

γένεσις κεφάλαιο 19

λ' Ἀνέβη δὲ Λὼτ ἐκ Σηγὼρ καὶ ἐκάθητο ἐν τῷ ὄρει αὐτὸς καὶ αἱ δύο θυγατέρες αὐτοῦ μετ᾿ αὐτοῦ· ἐφοβήθη γὰρ κατοικῆσαι ἐν Σηγώρ. καὶ κατῴκησεν ἐν τῷ σπηλαίῳ, αὐτὸς καὶ αἱ δύο θυγατέρες αὐτοῦ μετ᾿ αὐτοῦ. λα' εἶπε δὲ ἡ πρεσβυτέρα πρὸς τὴν νεωτέραν· ὁ πατὴρ ἡμῶν πρεσβύτερος, καὶ οὐδείς ἐστιν ἐπὶ τῆς γῆς, ὃς εἰσελεύσεται πρὸς ἡμᾶς, ὡς καθήκει πάσῃ τῇ γῇ· λβ' δεῦρο καὶ ποτίσωμεν τὸν πατέρα ἡμῶν οἶνον καὶ κοιμηθῶμεν μετ᾿ αὐτοῦ καὶ ἐξαναστήσωμεν ἐκ τοῦ πατρὸς ἡμῶν σπέρμα. λγ' ἐπότισαν δὲ τὸν πατέρα αὐτῶν οἶνον ἐν τῇ νυκτὶ ἐκείνῃ, καὶ εἰσελθοῦσα ἡ πρεσβυτέρα ἐκοιμήθη μετὰ τοῦ πατρὸς αὐτῆς ἐν τῇ νυκτὶ ἐκείνῃ, καὶ οὐκ ᾔδει ἐν τῷ κοιμηθῆναι αὐτὸν καὶ ἐν τῷ ἀναστῆναι. λδ' ἐγένετο δὲ ἐν τῇ ἐπαύριον καὶ εἶπεν ἡ πρεσβυτέρα πρὸς τὴν νεωτέραν· ἰδοὺ ἐκοιμήθην χθὲς μετὰ τοῦ πατρὸς ἡμῶν· ποτίσωμεν αὐτὸν οἶνον καὶ ἐν τῇ νυκτὶ ταύτῃ, καὶ εἰσελθοῦσα κοιμήθητι μετ' αὐτοῦ, καὶ ἐξαναστήσωμεν ἐκ τοῦ πατρὸς ἡμῶν σπέρμα. λε' ἐπότισαν δὲ καὶ ἐν τῇ νυκτὶ ἐκείνῃ τὸν πατέρα αὐτῶν οἶνον, καὶ εἰσελθοῦσα ἡ νεωτέρα ἐκοιμήθη μετὰ τοῦ πατρὸς αὐτῆς, καὶ οὐκ ᾔδει ἐν τῷ κοιμηθῆναι αὐτὸν καὶ ἀναστῆναι. λϛ' καὶ συνέλαβον αἱ δύο θυγατέρες Λὼτ ἐκ τοῦ πατρὸς αὐτῶν. λζ' καὶ ἔτεκεν ἡ πρεσβυτέρα υἱὸν καὶ ἐκάλεσε τὸ ὄνομα αὐτοῦ Μωὰβ λέγουσα· ἐκ τοῦ πατρός μου· οὗτος πατὴρ Μωαβιτῶν ἕως τῆς σήμερον ἡμέρας. λη' ἔτεκε δὲ καὶ ἡ νεωτέρα υἱὸν καὶ ἐκάλεσε τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἀμμάν, λέγουσα· υἱὸς γένους μου· οὗτος πατὴρ Ἀμμανιτῶν ἕως τῆς σήμερον ἡμέρας.

Τι ωραία πράγματα...!

τρέχα


Θα αποφασίσεις τελικά αν αυτά που βυθίστηκαν στο βυθό της Ερυθράς θάλασσας ΑΝΤΕΧΟΥΝ ή δεν αντέχουν; Κάτι έλεγες για συνθήκες ιδιαίτερες, θες να σου θυμίσω ή θυμάσαι μόνος σου;


Όσο για τον "αρχαιολόγο" και μόνο το γεγονός ότι επικαλέστηκε ότι έχει ανακαλύψει:Πύργο της Βαβέλ, τάφο του Χριστού, Κιβωτό της Διαθήκης ΚΑΙ τα άρματα των Αιγυπτίων (ούτε ο Σλήμαν ρε παιδιά τόσες ανακαλύψεις) τον καθιστά πολύ αμφίβολη πηγή...


Και το επάγγελμά του είχε να κάνει κάτι με ανυψωτικά μηχανήματα όχι με αρχαιολογία...


Επομένως, δεν απέδειξες τίποτα... Και δεν το απορρίπτω εγώ αλλά οι αρμοδιότεροι εμού οι αρχαιολόγοι. Όταν γίνει δεκτό το εύρημα(που δεν υπάρχει και πουθενά) από την επιστημονική κοινότητα τότε να ξανάρθεις.


Σωτήρη,ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε αγόρι μου Βιομηχανικέ, εκτός απο σένα, πιστευεις,
ότι μπορει κανεις να είναι τόσο ισοπεδοτικός, ώστε να μην καταλαβαίνει, ότι υπάρχουν στοιχεία, υπο έρευνα, λόγω των
συνθηκών, για την συγκεκριμένη περίπτωση;
Τόσο δύσκολο σου ειναι να σκέφτεσαι σαν ενήλικας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου απαντήσει τώρα ο ευρωπαίος και θα σου πεί.
Ρε όμορφε εσύ μεθυσμένος μπορείς να αφήσεις έγκυος μια ..
Ηταν και μεγάλος σε ηλικία, και μεγάλος και μεθυσμένος.
Αρα δεν συνέβει αυτό..

Αυτή είναι μια απάντηση που δίνουν οι περισσότεροι χωρίς να σκεφτούν οτι με την απάντηση αυτή υποβιβάζουν την εγκυρότητα της Παλαιάς Διαθήκης.
Πάντως μεγάλα μούτρα οι κόρες του ΛΩΤ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά ρε αγόρι μου Βιομηχανικέ, εκτός απο σένα, πιστευεις,
ότι μπορει κανεις να είναι τόσο ισοπεδοτικός, ώστε να μην καταλαβαίνει, ότι υπάρχουν στοιχεία, υπο έρευνα, λόγω των
συνθηκών, για την συγκεκριμένη περίπτωση;


Γράφε περιόδους με μία μόνο πρόταση. Ένα ρήμα ένα υποκείμενο και ένα αντικείμενο, μετά τελεία... Δε βγάζουν νοήμα αυτά που γράφεις ούτε απαντάς σε αυτά που ρώτησα... Ρώτησα αν τελικά τα άρματα των Αιγυπτίων(όπως και τα όπλα και εν γένει ο εξοπλισμός τους) αντέχει ή όχι το αλάτι της θάλασσας γιατί ΑΛΛΑ έλεγες στην αρχή...Θες να σου θυμίσω;

Γείτονα...

ΜΠορεί να αφήσω έγκυο μία μεθυσμένος ναι... αλλά όχι τη μάνα μου ούτε την αδελφή μου... Η πλάκα είναι ότι σώθηκε από τα Σόδομα και τα Γόμορα ως "ενάρετος"...χαχαχα εδώ γελάμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι ομαδικώς

quote:
γιαπετ,
για μια ακόμη φορά σε βρίσκω λίγο για τέτοια θέματα, αλλά επαρκή για ποιοτικό χιούμορ.

Δεν ξέρεις πόσο με χαροποιεί να μη μπορώ να σταθώ στο... ύψος σας.
Αυτομάτως κατατάσσομαι στους... άλλους, τους κανονικούς, που λέει και ο Μακεδών.


quote:
Έχεις πλάκα φίλε και αρκετές φορές έχω γελάσει με την ψυχή μου, να σαι καλά.


Κι εγώ φίλοι μου κι εγώ και πάμπολλες φορές μάλιστα...

Άλλωστε μη με κατηγορείς για τη σταθερότητα στις απόψεις μου, αυτό είναι προσόν.

Έχω δηλώσει ότι είσαστε μόνο για πλακίτσα και αυτό κάνω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 23:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Μακεδώνα.

Πού είσαι εσύ βρε;;;
Άντε και έχει ανησυχήσει ο ψηλός. Του λείπεις πολύ, λέει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 00:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Τι σχέση έχει η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία για την οποία εγώ μιλώ ... με τον Χριστιανισμό ΣΑΣ???
ΚΑΜΜΙΑ..!
Να το αναλύσουμε τώρα θέλεις .... ε! εγώ δεν θέλω..!

Φυσικά και έχει,
την έχω ήδη παρουσιάσει σε άλλο θέμα. Η Ελληνική φιλοσοφία είναι αυτή που κάτω από την επίδρασή της οι μεγάλοι πατέρες της Εκκλησίας μας, διαμόρφωσαν το Ορθόδοξο Δόγμα.

Χωρίς αυτήν, θα ήμασταν Καθολικοί.


Μή μου το λές απότομα φίλε Ευρωπαίε , ότι θα είσασταν Καοθολικοί...πω πω πω τώρα συγκινήθηκα φίλε μου...ανατρίχιασα!

Τώρα , τι να σου πώ...έχω την αίσθηση ότι εσύ μπορείς ναι κάνεις και το γαϊδαρο να πετάξει , προκειμένου να συμβιβάσεις τα ασυμβίβαστα...!

Καλά , ποιός ανέφερε το Δωδεκάθεο και γιατί το εμπλέκεις με τα όσα εγώ είπα..???

Μίλησα για Δωδεκάθεο ή για Αρχαία Ελληνική σκέψη και φιλοσοφία...αλόόόόό...!!!

Σήμερα δεν πρόλαβα γιατί είχα πολλές δουλειές , αύριο όμως ελπίζω ότι θα μπορέσω να σου δώσω στοιχεία για τις σκέψεις και τις ιδέες των Αρχαίων Ελλήνων ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΣΟΥ , φίλε Ευρωπαίε...που που ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΟΥ φίλτατε Ευρωπαίε..!

Φώς και σκοτάδι...άνθρωπος και χαρακτήρας..."καθ'ημάς" και χριστιανική ταπεινότητα...χαρακτήρας και καλλιέργειά του και πνεύμα Χριστιανικό...ευδαιμονία και χριστιανικός παράδεισος...κλπ..κλπ..!

Έχει πλάκα πάντως το αναίσχυντό σας...φοβερό αυτό που άκουσα απόψε..περί Αγίων πατέρων και Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας...μήπως και την ψυχολογία σείς την εισαγάγατε...μήπως και ο Φρόϋντ είναι του σιναφιού σας...ε! ρε γλέντια που θα κάνουμε...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
α σου απαντήσει τώρα ο ευρωπαίος και θα σου πεί.
Ρε όμορφε εσύ μεθυσμένος μπορείς να αφήσεις έγκυος μια ..
Ηταν και μεγάλος σε ηλικία, και μεγάλος και μεθυσμένος.
Αρα δεν συνέβει αυτό..

Αυτή είναι μια απάντηση που δίνουν οι περισσότεροι χωρίς να σκεφτούν οτι με την απάντηση αυτή υποβιβάζουν την εγκυρότητα της Παλαιάς Διαθήκης.
Πάντως μεγάλα μούτρα οι κόρες του ΛΩΤ


Το είχα απαντήσει παλαιότερα και αν δεν με απατάει η μνήμη μου (που πιστεύω ότι δεν με απατάει), είχες διαβάσει την απάντηση, αφού συμμετείχες στο διάλογο.

-Για να βγάλω τα συμπεράσματα για τη θρησκεία μου, δε με ενδιαφέρει ούτε τι έκανε ο Λώτ, ούτε οι κόρες του. Με ενδιαφέρει το τι είπε και έπραξε "ο ίδιος ο Θεός" των Χριστιανών, αυτοπρόσωπος ως Ιησούς.

-Ακριβώς για τον ίδιο λόγο δε με ενδιαφέρει τι έκανε ο Ηρακλής ή ο Μ.Αλέξανδρος, αλλά το τι έκανε ο Δίας και η Αφροδίτη ή ο Άρης.....ώστε να κρίνω Θεό με Θεό και όχι άνθρωπο με άνθρωπο.......εσείς ως συνήθως, για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας για τον Θεό των χριστιανών ασχολείσθε με το τι έκανε ο περιπτεράς στην άνω Κολοπετινίτσα της Ιουδαίας 2.000 χρόνια π.Χ. ....η γελοιότητα εξάλλου είναι κάτι που χαρακτηρίζει τους χριστιανομάχους!

quote:
macedon:
Βλέπω με χαρά μου πως ούτε η γελοιότητα σε εγκατέλειψε ούτε η ανοησία. Αλλωστε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα γινόσουν κανονικός άνθρωπος, όχι χριστιανός που είσαι τώρα...

Γιατί με αποπαίρνεις? Με τόσα ψέματα που κατά καιρούς έχεις γράψει, δεν μπορεί η μύτη σου να έχει παραμείνει φυσιολογική.....αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις πάει για πλαστική......εκ των πραγμάτων δηλαδή!

quote:
macedon:
Την καλησπέρα μου σε όλους, κανονικούς ανθρώπους και χριστιανούς.

Α! να σαι καλά που χαιρετάς και τους μή κανονικούς ανθρώπους, με την ευκαιρία...... και αφού το θέλησες! θα κλείσω μόνο το θέμα με τους Φιλισταίους και θα με έχεις κατ' αποκλειστικότητα.....λυπάμαι προκαταβολικά για τους άλλους, αλλά δε θα μπορέσω.

Υ.Γ. Τι έγινε πούλησες κανά βιβλίο? αγοράζει ο κόσμος...θα δει επιτέλους το φως το αληθινό από την πένα σου?......αν ήσουν από Αθήνα θα σου πρότεινα το παζάρι στο Σχιστό (αλλά από Θεσ/κη δε γνωρίζω να σου πω).....έχει διάφορα και χρήσιμα πράγματα εκεί, μια φορά αγόρασα ένα καναρίνι....αλλά δε μου βγήκε καλό...μπορεί να έτυχε....μου βγήκε όμως πολύ καλός ένας νυχοκόπτης, στο λέω γιατί εκεί είδα να πουλάνε και βιβλία με το κιλό.....να σαν αυτά που πουλάει ο αγαπημένος σας ο Ρασιάς!!!....και είχε αρκετή κίνηση σε πληροφορώ!

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 08/07/2010 01:23:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να βγάλω τα συμπεράσματα για τη θρησκεία μου, δε με ενδιαφέρει ούτε τι έκανε ο Λώτ, ούτε οι κόρες του. Με ενδιαφέρει το τι είπε και έπραξε "ο ίδιος ο Θεός" των Χριστιανών, αυτοπρόσωπος ως Ιησούς.


O Λοτ θεωρήθηκε ενάρετος ή όχι από το Θεό; Πού υπήρχε η αρετή σε αυτήν την πράξη;


Ο Ηρακλής είναι ιστορικό πρόσωπο; Δεν το ήξερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
O Λοτ θεωρήθηκε ενάρετος ή όχι από το Θεό; Πού υπήρχε η αρετή σε αυτήν την πράξη;

Τι να σου πω? δεν ρωτάς τον Ιησού που είναι και ποιο πρόσφατος? 2-3 χιλιάδες ή και περισσότερα χρόνια π.Χ. μας πάνε περίπου στα 4 με 5 χιλιάδες χρόνια πίσω....είχε ανακαλυφθεί ο τροχός?...δε θυμάμαι....

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 08/07/2010 01:24:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να σου πως? δεν ρωτάς τον Ιησού που είναι και ποιο πρόσφατος? 2-3 χιλιάδες ή και περισσότερα χρόνια π.Χ. μας πάνε περίπου στα 4 με 5 χιλιάδες χρόνια πίσω....είχε ανακαλυφθεί ο τροχός?...δε θυμάμαι....


Ώπα κάτσε... αποκυρήσσεις την Παλαιά Διαθήκη; Τότε γιατί υπερασπίζεσαι ώς ακριβή τη γένεσιν; Δηλαδή όταν γράφουν για κοσμογονία 5000 χρόνια πριν έχουν δίκιο αλλά αν πηδάνε τις κόρες τους συγχωρούνται οπότε έχουν πάλι δίκιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios-original
Τι έγινε πούλησες κανά βιβλίο? αγοράζει ο κόσμος...θα δει επιτέλους το φως το αληθινό από την πένα σου?

Το να απαξιώνεις μια βιβλιογραφική έρευνα ενός έτους σε πάνω από 70 έργα και να κρίνεις ένα βιβλίο που δεν έχεις διαβάσει, δεν γνωρίζεις ούτε το περιεχόμενό του ούτε τις θέσεις του ούτε τίποτε άλλο που σχετίζεται μ'αυτό, δεν μειώνει την αξία του βιβλίου μου, απλά μεγαλοποιεί την ανοησία σου, που βέβαια σου είναι απαραίτητη για να ανήκεις εκεί που ανήκεις.

Πληροφοριακά να αναφέρω πάντως ότι αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στο μήνα, από γνωστό εκδοτικό οίκο. Οταν θα κυκλοφορήσει, θα το μάθεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι ή αλλιώς Κώστα, οι ευρωπαίοι δεν θα το διαβάσουν αν δεν μπει στη δημοτική βιβλιοθήκη της Κορίνθου και αν δεν το τους συστήσει ο ινστρούχτορας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Έτσι ή αλλιώς Κώστα, οι ευρωπαίοι δεν θα το διαβάσουν αν δεν μπει στη δημοτική βιβλιοθήκη της Κορίνθου και αν δεν το τους συστήσει ο ινστρούχτορας.

Είναι και στα ελληνικά... Μεγάλο πρόβλημα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 01:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι έκατον εκάτερον.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Το να απαξιώνεις μια βιβλιογραφική έρευνα ενός έτους σε πάνω από 70 έργα........


ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!!!!! ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΣΕΣ?.....άσε που διάβαζες παράλληλα και για τις εξετάσεις στη Νομική!

quote:
macedon:
και να κρίνεις ένα βιβλίο που δεν έχεις διαβάσει, δεν γνωρίζεις ούτε το περιεχόμενό του ούτε τις θέσεις του ούτε τίποτε άλλο που σχετίζεται μ'αυτό,

Γνωρίζω εσένα και μου αρκεί.....καλά καλά δεν επέστρψες και άρχισες τα ψέματα....φαντάζομαι στη συνέχεια τι έχει να γίνει!.....τι βιβλία ήσαν αυτά? 70 στο αριθμό που τα ερεύνησες σε έναν χρόνο παράλληλα με τις σπουδές σου στη Νομική?.....όσο γερνάς ταξιδεύει μου φαίνεται.....για πρόσεξέτο....

quote:
macedon:
δεν μειώνει την αξία του βιβλίου μου, απλά μεγαλοποιεί την ανοησία σου, που βέβαια σου είναι απαραίτητη για να ανήκεις εκεί που ανήκεις.

Συγνώμη που δεν πίστεψα ότι μελέτησες 70 βιβλία σε 1 χρόνο παράλληλα με τις σπουδές σου στη Νομική......βλέπεις το χριστιανικό μου ταμπεραμέντο δε με αφήνει να είμαι ένα φυσιολογικό βόδι σαν τους αναγνώστες σου....

quote:
macedon:
Πληροφοριακά να αναφέρω πάντως ότι αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στο μήνα, από γνωστό εκδοτικό οίκο. Οταν θα κυκλοφορήσει, θα το μάθεις...

-Είδες που δεν πέφτω έξω εγώ? ή για επισκευή της μύτης σου έγραψα ότι έχεις πάει ή έχεις βγει στη γύρα για το βιβλίο σου.....

Πιστεύω να διάλεξες τον εκδοτικό οίκο ΑΓΚΥΡΑ, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με τα παραμύθια ΑΝΤΕΡΣΕΝ......με τα δικά σου δεν ξέρω......

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 08/07/2010 02:03:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γαιπετ:
Έτσι ή αλλιώς Κώστα, οι ευρωπαίοι δεν θα το διαβάσουν αν δεν μπει στη δημοτική βιβλιοθήκη της Κορίνθου και αν δεν το τους συστήσει ο ινστρούχτορας.

Και το κυριότερο δεν αγοράζω από πάγκους λαϊκής......

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και το κυριότερο δεν αγοράζω από πάγκους λαϊκής......

Καλά...αυτό φαίνεται!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios-original
Και το κυριότερο δεν αγοράζω από πάγκους λαϊκής

Προφανώς... Αλλωστε είναι απίθανο το ένα κολοκύθι να αγοράζει το άλλο.
Εσύ στους πάγκους της λαϊκής μόνον εκτίθεσαι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προφανώς... Αλλωστε είναι απίθανο το ένα κολοκύθι να αγοράζει το άλλο.
Εσύ στους πάγκους της λαϊκής μόνον εκτίθεσαι...

Εγώ δεν είχα το θράσος να κάτσω να γεμίσω ένα βιβλίο με αηδίες και μετά να τις προσφέρω στα βόδια που θα τις αγοράσουν, δεν είναι του επιπέδου μου να προσπαθώ να πουλάω κολοκύθια για να ζήσω καλύτερα.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 08/07/2010 02:50:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 02:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσκ...τσκ... Πώς εκφράζεσαι έτσι;

Θα έλεγε κανείς ότι βγάζεις μια κακία, μια ζήλια προς τα έξω, για αυτούς που δημιουργούν ενώ εσύ δεν μπορείς καλά-καλά να διαβάσεις...

Μη γίνεσαι κατίνα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 06:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αγαπητέ μου Agnostic, δεν σε καταλαβαίνω, πόσο ψεύτικη μπορεί να είναι μια φωτογραφία, με μια ρόδα στη θάλασσα, που έχει το της 18ης δυναστείας των Φαραώ, στύλ, ακτινών;


Εμένα από αυτό το πράγμα στη συγκεκριμένη κακής ποιότητας φωτογραφία δεν μου φαίνεται και για τόσο "ρόδα της 18ης δυναστείας των Φαραώ"...

Η ίδια σου η πηγή έκανε λόγο για σχηματισμό κοραλλίων καθώς και για στοιχεία που δεν έχουν επιβεβαιωθεί...

quote:
trexagireve

Ο κ.Κοβακς, ψεύδεται;


Οχι. Αυτός γράφει ένα άρθρο στο οποίο άλλοι φαίνεται να ψεύδονται και να παρερμηνεύουν τα δεδομένα.

quote:
trexagireve

Επιστήμονες και λενε ψέματα,έτσι για πλάκα;Με ποιό κριτήριο και σκοπό;
Γιατί;Θέλουν να κάνουν αστεία;


Δεν είναι επιστήμονες. Συγκεκριμένα αυτός ο Ron Wyatt μόνος του ανακηρύχθηκε αρχαιολόγος χωρίς να διαθέτει την απαραίτητη γνώση.

http://rationalwiki.org/wiki/Ron_Wyatt

Δεν είναι θέμα αστείων. Απλά μερικοί άνθρωποι είναι επιπόλαιοι και βιαστικοί στα συμπεράσματά τους, άλλοι μπορεί να πασχίζουν να βγάλουν τη θρησκεία τους αληθινή καταφεύγοντας σε υπεραπλουστευτικές ταυτίσεις και προσεγγίσεις. Αλλοι μπορεί να έχουν σκοπό τη δημοσιότητα, την προβολή και τα φράγκα. Δεν ξέρω τα κίνητρα του κάθε ανάλογου "ερευνητή" αλλά οπωσδήποτε δεν υπάρχει γενική αποδοχή των θεωριών τους στην αρμόδια επιστημονική κοινότητα...

quote:
trexagireve

Αλλα, αυτοί που κρύβουν τέτοια στοιχεία, κάνουν καλό;..


Κανείς δεν κρύβει στοιχεία. Εσύ πώς το ξέρεις? Εκτός αν τα έχεις κρύψει εσύ...

quote:
trexagireve

Και άσε τις πηγές, μιλαμε για δεδομένα και στοιχεία..Αν ξέρεις, μόνος σου λύνεις το πρόβλημα, καταλαβαίνεις...Αν έχεις συνηθίσει,


Την πηγή σου πρότεινα να την βάζεις για αποφυγή "προβλημάτων" με τους διαδικτυακούς τόπους γενικότερα. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

quote:
trexagireve

Η λατρεία του χρυσού μόσχου,είναι ένα ενωτικό των δυο πλευρών στοιχείο...Η περιγραφή τού ότι ο λαός Ισραήλ είχε οικειοποιηθεί τη λατρεία ενός χρυσού μόσχου, αμφισβητούνταν για πολύ καιρό από κοσμικούς μελετητές. Παρατηρούσαν ότι η λατρεία του ταύρου ήταν κοινή και στην Αίγυπτο και στη Χαναάν, αλλά όχι η λατρεία του μόσχου. Όμως, το 1991 βρέθηκε ένα άγαλμα ενός ασημένιου μόσχου σε μια ανασκαφή της αρχαίας Ασκαλών, στα παράλια του Ισραήλ. Οι αρμόδιες υπηρεσίες χρονολόγησαν αυτόν τον μόσχο περισσότερο από 100 χρόνια πριν από την Έξοδο.
Όταν ο λαός φώναξε: «Ούτοι είναι οι θεοί σου, Ισραήλ, οίτινες σε ανεβίβασαν εκ γης Αιγύπτου.» (Έξοδος λβ:4), ήξερε καλά πόσο δημοφιλής ήταν η λατρεία του μόσχου. Τέσσερις αιώνες αργότερα, σχεδόν τα ίδια λόγια ειπώθηκαν από τον βασιλιά Ιεροβοάμ, όταν έφτιαξε δύο χρυσούς μόσχους και είπε στον λαό: «Ιδού οι θεοί σου, Ισραήλ, οίτινες σε ανήγαγον εκ γης Αιγύπτου.» (Αʼ Βασιλέων ιβ:28). Στο περιοδικό Επιθεώρηση της Βιβλικής Αρχαιολογίας – BiblicalArchaeologyReview, ένα εκτενές άρθρο πάνω στην ανακάλυψη του ασημένιου μόσχου, σημειώνει τα εξής: «Ο Χρυσός Μόσχος που λάτρευσαν στους πρόποδες του όρους Σινά οι ανυπόμονοι Ισραηλίτες (Έξοδος λβʼ), μπορεί να ήταν όμοιος με αυτό το αγαλματίδιο.» (Μάρτιος-Απρίλιος 1991, σελ. 1).
Και πολλά άλλα, φίλε μου...Το να τα βγάλεις ψεύτικα, ή να τα απορρίπτεις, έτσι, δεν δειχνει ότι σκέφτεσαι...


Ε εντάξει, εδώ τι μου λες τώρα? Οτι εμφανίστηκε κάποια στιγμή πριν την Εξοδο, στα παράλια του Ισραήλ η λατρεία του μόσχου. Αυτό γιατί αποτελεί απόδειξη της Εξόδου δεκάδων χιλιάδων τέκνων του Ισραήλ έτσι όπως περιγράφεται στα βασικά της σημεία? Ας εντοπίσουμε πρώτα λίγα σημάδια παραμονής των Εβραίων στην περιοχή του Σινά, την εποχή που υποθετικά εκτιλύχθηκε το επεισόδιο της Εξόδου, και μετά βλέπουμε για το μοσχάρι. Ακόμα και γι'αυτό παρατηρώ ένα "μπορεί" από την πηγή σου. Αρα μήπως πρέπει να είμαστε πιο συγκρατημένοι ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε το ρόλο του ασημένιου μόσχου? Εχουμε στοιχεία ότι εκείνη την εποχή το συγκεκριμένο εύρημα είχε τελετουργικό ή θρησκευτικό χαρακτήρα και όχι απλώς διακοσμητικό ή κάποιο διαφορετικό ρόλο?

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 08/07/2010 06:05:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 09:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Τσκ...τσκ... Πώς εκφράζεσαι έτσι;
Θα έλεγε κανείς ότι βγάζεις μια κακία, μια ζήλια προς τα έξω, για αυτούς που δημιουργούν ενώ εσύ δεν μπορείς καλά-καλά να διαβάσεις...
Μη γίνεσαι κατίνα...

Mη με παρεξηγείς, απλά λέω τα πράγματα με τ' ονομά τους.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 10:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon:
Τσκ...τσκ... Πώς εκφράζεσαι έτσι;
Θα έλεγε κανείς ότι βγάζεις μια κακία, μια ζήλια προς τα έξω, για αυτούς που δημιουργούν ενώ εσύ δεν μπορείς καλά-καλά να διαβάσεις...
Μη γίνεσαι κατίνα...

Mη με παρεξηγείς, απλά λέω τα πράγματα με τ' ονομά τους.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Τα πράματα με το ονομά τους φίλτατε Ευρωπαίε...μόνο που τα ονόματα όλων όσων ασπάζεσαι και γονηπετώς προσκυνάς και όλη η εν γένει "κοσμο-θεωρία" τους είναι στα Ιουδαϊκά ...τόσο αυτή όσο και τα ονόματά τους...

Μια ιδεολογία-κοσμοθεωρία Ιουδαϊκής προελεύσεως-Χριστιανισμός- απο την μια μεριά και μια ιδεολογία Ελληνική -Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και σκέψη- αρραγής και πολύ - πολύ συγκεκριμμένη μη επιδεχόμενης επι μέρους ερμηνειών στην ολότητά της ... "ξεκάθαρη και συμπαγής"!

Στον αντίποδα έχουμε , μια κοσμοθεωρία σαν την κινούμενη άμμο -Χριστιανισμός-...επιδεχομένης όσων ερμηνειών ο καθένας θέλει και εξυπηρετεί σκοπούς και επιδιώξεις και δεν είναι καθόλου τυχαία η "πολυδιασπαστικότητα" του εν λόγω Δόγματος σε "εκατομμύρια" κομμάτια...που το ένα εγκαλει το άλλο και του προσάπτει αιρετικές απόψεις !

Η μια θεωρία λαμβάνει ως κεντρικό πρόσωπο -αντικείμενο- τον άνθρωπο και τον χαρακτήρα του ως πηγη δυσαρμονιών και η άλλη λαμβάνει υπ'οψιν της τον Θεό ...την ψυχή και τον διάβολο , αυτά πάνε μαζί...

Η μια κοσμοθεωρία -Αρχαία Ελληνική σκέψη- αναφέρεται στο ήθος και στο έθος και προτάσσει την ανάληψη των ευθυνών του καθενός έναντι του εαυτού του και της πολιτείας γενικότερα , ορίζοντας την αρετή ευρισκόμενη στο μέσον και απο την άλλη μεριά έχουμε την ταπεινότητα ..την προσευχή και την νηστεία αλλα και την εξομολόγηση των αμαρτιών και την ειλικρινή μεταμέλεια και άφεση μετέπειτα των αμαρτιών τους απο τους έχοντας την δικαιοδοσία απο τον Θεό αλλα και την διαρκή επικοινωνία μαζί του...

Τι πλάνη και τι δυστυχία...καλείται ο κάθε "πιστός" να εξομολογηθεί και εξομολογείται ο δύστυχος και αναφέρει εκείνο που συνετελλέσθη , μια πράξη δηλαδή...και όχι μια ψυχολογική κατάσταση επι της οποίας εδράζεται ο εν γένει ψυχισμός του , οδηγώντας τον σε επιμέρους σκέψεις και πράξεις και αυτό είναι απολύτα λογικό μιας και δεν το γνωρίζει..κανείς δεν το γνωρίζει...

Και ο παππάς με ύφος "μειλίχιο" και "δέκα καρδιναλλίων" μαζί , αφού του πεί ότι είναι αμαρτία , τον συγχωρεί ...λέγοντάς του να μην το ξανα-κάνει και ότι ο Θεός τον δοκιμάζει ... τι λές τώρα...


Και μετά απο λίγο διάστημα , ο δύστυχος ..το ξανακάνει και το αποδίδει στην παρέμβαση του σατανικού και ξανά εξομολόγηση ... και μια ολόκληρη ζωή την διαθέτει για την εξόντωση του κακού σατανικού...

Σατανικοί είναι όλοι οι ενασχολούμενοι με τον Χριστιανισμό -εννοώ τους επαγγελματίες του χώρου και όχι τον απλό άνθρωπο- και που χρησιμοποιούν τις όποιες αδυναμίες και εξαρτήσεις των αδυνάμων ανθρώπων για ιδιοτελείς σκοπούς φίλτατε Ευρωπαίε...έχοντες άγνοια -παντελή άγνοια- των επι-συμβαινότων εντός του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου , οδηγώντας τους σε απόγνωση και απομάκρυνση απο την ζωή την ίδια και την ευτυχία..!

Ευδαιμονίη ψυχής ή κακο-δαιμονίη , έλεγαν οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι φίλτατε Ευρωπαίε...και όπου ως ψυχή όριζαν και πολύ σωστά τον χαρακτήρα του ανθρώπου!

Κάθε ομοιότητα ανάμεσα στην Αρχαία Ελληνική σκέψη και ιδέες με την Σάρα και την Μάρα , είναι εντελώς "τυχαία" φίλε μου...έως ανύπαρκτη και θεμελιωμένη στην ζωηρή φαντασία σου..!

Καλή προσευχή φίλε μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 10:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Αγνώστικ, καταρχήν, να σε ευχαριστήσω για την φωτό που παρέθεσες, που εγώ δεν μπορούσα και τώρα, τι να σου πω,δεν είναι συγκεκριμένη η ρόδα, ως στύλ;Γιατί, κοράλλια,είχαν κάποιες, όπως λέει το σχετικό δημοσίευμα, αλλά, αυτή που δέιχνεις, είναι καθαρή και μετρημένη, ότι ανήκει στην εποχή της 18ης δυναστείας των Φαραώ, όπως κι ότι είναι συγκεκριμένης τεχνοτροπίας κατασκευής..Τα υπόλοιπα, όπως με το μόσχο, είναι συμπληρώματα, που έχουν να κάνουν, πέραν απο των υλικών αντικειμένων, ακόμη και με την λατρεία του μόσχου, που ήρθε με την Έξοδο...
Θέλει πολύ σκέψη;
Δεν νομίζω...
Αλλά, υπάρχουν κι άλλα στοιχεία...
Το θέμα είναι θα συζητάμε γι αυτά, ή θα λέμε αστεισμούς, οπως ότι δεν ειναι ρόδα η ρόδα;
Όσο για το τι κρύβεται ,ξέρεις καλά, ότι απο ότι βρίσκεται και ότι ανακαλύπτεται, στον κόσμο ,φτάνει το 1/5 και πολύ ειπα...Αυτο εννοούσα,οτι κρύβουν ,αλλά, βγαίνουν, ανεπίσημα,με στοιχεία και
μαρτυρίες, επιστημόνων...Τώρα, αν τους αμφισβητείς, αυτούς κι όχι τις θέσεις τους, τότε, δεν θέλεις να κουβεντιάσουμε, αλλά, να βγει ο καλυτερότερος μας και τέτοια κόμπλεξ δεν τα έχω...
Το μπορει που λές ότι μπήκε, είναι για να προάγεται ο διάλογος κι όχι τα αποφθέγματα και τα συμπεράσματα...Μπορούμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 11:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Η Ελληνική σκέψη διαφέροντας κατά κόρων από αυτήν των Εβραίων, οδήγησε στην αποδοχή του Ιησού ως τον "ερχόμενο Μεσσία" και δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί που αποδέχτηκαν τον Ιησού ως Μεσσία, ήσαν οι Ελληνιστές Εβραίοι και όχι απλώς οι Εβραίοι.»

Μπούρδες.

Κανένας Έλληνας δεν αποδέχθηκε τον Ιησού ως τον «ερχόμενο Μεσσία», καθώς κανείς δεν τον είδε ή άκουσε ποτέ του αλλά και κυρίως διότι όλη αυτή η Ιουδαϊκή εσχατολογία με ψευδεπίγραφο ελληνικό ένδυμα ήταν απολύτως ξένη προς την Ελληνική σκέψη και κοσμοθέαση.

Νεκροί που αναστένονται για να «σώσουν» τον κόσμο ένεκα εντυπωσιασμού, βόλτες επάνω στο νερό για να δείξουμε «θεϊκότητα», μάγεια για να ξεράνουμε μια συκιά σε χρόνο ντε-τε και άλλα ματζούνια που περιέχει η Καινή Διαθήκη μόνο αδαείς, απολίτιστους και αγράμματους μπορούσανε να παρασύρουνε.

Οι Ελληνιστές Εβραίοι, ΕΒΡΑΙΟΙ ΗΣΑΝ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ, και σε αυτούς αποσκοπούσε η προπαγάνδα της νέας Ιουδαϊκής αίρεσης.

europaios2:
«Ούτε είναι τυχαίο ότι μετά την αποδέχτηκαν συμμετέχοντας ενεργά στη διαμόρφωση του χριστιανικού Ορθόδοξου Δόγματος, οι Έλληνες Πατέρες της Εκκλησίας και δη οι Καππαδόκες.»

Το «αποδέχθηκαν» έχει τόση αξία, όση αξία έχει η «αποδοχή» του Ισλάμ απο τα εκατομμύρια των λαών που ΒΙΑΙΑ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΤΗΚΑΝ.

Οι δε «Πατέρες», απλά παραμόρφωσαν ο καθένας το αρχικό Ιουδαϊκό χάλι όσο μπορούσανε, ώστε να μπορέσουνε οι λαοί να το χωνέψουνε καλύτερα. Έτσι και προέκυψαν τα Χριστούγγενα (Μίθρας) ή η λατρεία της Παναγίας (Ίσσιδας) ώστε ο κόσμος να έχει την ίδια αρχική θεότητα απλά με άλλο όνομα.

Ο σημερινός Χριστιανισμός είναι ένα μωσαϊκό και τίποτα άλλο.

europaios2:
«Ως Έλληνες είχαμε όλη την φαιά ουσία ώστε να ελέγξουμε και να αποδεχτούμε κάτι πολύ ποιο καλύτερο και αληθινό από το ξεπερασμένο και οπισθοδρομικό δωδεκάθεο.»

Την φαιά ουσία την είχαμε, ώστε να μπορέσουμε να ορθώσουμε το μεγαλείο της Ελληνικής κοσμοθέασης με τις Θεότητες του, αλλά δυστυχώς δεν είχαμε πλέον την πολιτική δύναμη όταν φορτωθήκαμε στα κεφάλια μας τους εκχριστιανισμένους Ρωμαίους, Σλάβους και ότι άλλο αργότερα ακολούθησε.

Η γύμνια της χριστιανικής σκέψης, η ρηχότητα και το αδιέξοδο της εσχατολογικής τσουλήθρας μαζί με τον εγκιβωτισμό της σκέψης που απαιτεί η πίστη προς ετούτο το Ασιατικό δόγμα, ναι, σίγουρα έπρεπε να θεωρήσει «οπισθοδρομικό» το Δωδεκάθεο ώστε να επιζήσει....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 12:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς βρε Schwabe μου που εσύ δεν λες ότι η δική σου αλήθεια είναι η μόνη σωστή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 12:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 12θεο,πιστεύει, ειλικρινά κανεις, ότι του έκανε κάποιος κάτι;Αυτοκτόνησε, απο πλήξη και μοναξιά...
Πλάκα κάνω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 13:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid:
«Ευτυχώς βρε Schwabe μου που εσύ δεν λες ότι η δική σου αλήθεια είναι η μόνη σωστή.»

Είπαμε, πολλές οι αλήθειες, πολλοί και οι μνηστήρες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy