ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλική Έξοδος: μύθος ή πραγματικότητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Καλημέρα Ευρωπαίε Χριστιανέ...!
Ασφαλώς και με την "ιδιότητά" σου ως Χριστιανός , δεν δικαιούσαι να μιλάς περί Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας .... ως Έλλην ασφαλώς!

Και αυτό διότι , όπως σου ξανα-είπα και που γνωρίζουν και όλοι οι Έλληνες ....ο Χριστιανισμός και η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία αποτελούν δυο ΕΚ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ "κοσμοθεωρίες"...!

Τώρα βέβαια στην πρεμούρα που έχετε ως Χριστιανοί να στηρίξετε την ιδεολογία σας και να την εμφανίσετε πιο προσιτή , μεθοδεύετε διάφορα τεχνάσματα...και με την τεχνική της "κοπτοραπτικής" προσπαθείτε να προσαρμόσετε το δόγμα κατα πως σας βολεύει...γι'αυτό και το έχετε κάνει "μαλλιά κουβάρια"...

Προφανώς έχεις ξεχάσει τι έλεγαν "μεγαλοστελέχη" σας για τον Αριστοτέλη και την Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία ή μήπως για πολλοστή φορά θα πρέπει να ανακινήσουμε την μνήμη σας -υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση-..???

Αυτά που λές , να πάς να τα πείς σε τίποτα αγράμματα ανθρωπάκια , που δεν έχουν τις γνώσεις προκειμένου να σας πάρουν με τις μαγκούρες...

Νά'σαι καλά πάντως , οφείλω να ομολογήσω ότι είναι αξιέπαινη η προσπάθειά σου να στηρίξεις την επιχειρηματολογία σου αλλα ταυτόχρονα και αξιοθρήνητη..

Το τροποποιήσατε το δόγμα σας και θα το τροποποιήσετε τόσο στο τέλος , που δεν θα έχει καμμιά σχέση με το αρχικό...συνεχίστε φίλτατε Ευρωπαίε...



Μοιάζεις όντως με αξιοθρήνητη πατρόνα.

Εαρινός (08/07/2010, 15:29:30:)
-Διότι η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία είναι κληρονομιά του ... όλων των Ελλήνων , κατάλαβες Χριστιανέ???

IndustrialAnge: "Διαφωνώ,Δήμο,κληρονομιά ΟΛΗΣ της ανθρωπότητας είναι... Κάτι που ποτέ δε θα καταφέρει ΚΑΜΙΑ θρησκεία..."

Εαρινός (08/07/2010, 16:51:15)
"Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ φίλε μου Γιώργο και χαίρομαι πάρα πολύ που έκανες αυτήν την επισήμανση...εξ'αλλου αν έχεις προσέξει αναφέρομαι σ'αυτό πολλές φορές...!"

Εαρινός (09/07/2010, 10:13:08)
Ασφαλώς και με την "ιδιότητά" σου ως Χριστιανός , δεν δικαιούσαι να μιλάς περί Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας ....
ως Έλλην ασφαλώς!

Αν δεν ήσαν οι χριστιανοί Έλληνες να αντισταθούν στον Τούρκο και να κάνουν την επανάσταση κάτω από το σταυρό και τη σημαία, σήμερα θα ήσουν ένας Τούρκος πολίτης.
Καμία τροποποίηση δεν έχει γίνει και δεν πρόκειται να γίνει στο Δόγμα μας, ........είναι από τα καινούρια ανέκδοτά σας αυτό?

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 09/07/2010 12:51:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καμία τροποποίηση δεν έχει γίνει και δεν πρόκειται να γίνει στο Δόγμα μας, ........είναι από τα καινούρια ανέκδοτά σας αυτό?

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 09/07/2010 12:48:09


Λευτεριά στο Κουρδιστάν....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή άρχισες να με καταλαβαίνεις Δήμο, να σου πω, ότι
σαν αναρχικός, ποτέ δεν ήθελα να πω στον άλλο τι να δει..
Πάντα πίστευα, ότι όλοι βλέπουμε τα ίδια.. Κι είναι και ευ΄θυνη κατάρα, το να πεις τον άλο τι να κάνει...Μακρυά απο μένα, με τις ιδιομορφίες οτυ καθενόες...Ποιόν να δεις πραγματικά σωστά;
Ειναι μεγάλη ευθύνη...Γι αυτό με βλέπεις και μερικές φορές, δεν θέλω να πω άλλα..Ξέρω απο λάθος παρεξηγήσεις...
Η συζήτηση, η σκέψη, ο προβληματισμός, όμως,πίστευα, ότι θα μας ΆΡΕΣΕ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ...Να δείξουμε, ότι μας αρέσει να πάμε ταξίδια σκέψης και νου, στην έρευνα των δυνατοτήτων...
Πάλι εδώ θα γυρίσουμε, πιο πλούσιοι και πιο μορφωμένοι...
τι θα λέμε στην αιωνιότητα,φίλε μου; Κάτι πρέπει να έχουμε να λέμε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 13:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στην Κύπρο.
Επίτηδες δεν την ανέφερα από την πρώτη στιγμή, για να τσεκάρω τα αντανακλαστικά των συνομιλητών μου και απ' ότι διαπιστώνω σε καθημερινή σχεδόν βάση, αυτά είναι αντάξια της εικόνας που παρουσιάζει σήμερα η Ελλάδα....δε θα μπορούσε εξάλλου να ήσαν διαφορετικά!...εκ των πραγμάτων δηλαδή!

Φιλάκια!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 14:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι επειδή άρχισες να με καταλαβαίνεις Δήμο, να σου πω, ότι
σαν αναρχικός, ποτέ δεν ήθελα να πω στον άλλο τι να δει..
Πάντα πίστευα, ότι όλοι βλέπουμε τα ίδια.. Κι είναι και ευ΄θυνη κατάρα, το να πεις τον άλο τι να κάνει...Μακρυά απο μένα, με τις ιδιομορφίες οτυ καθενόες...Ποιόν να δεις πραγματικά σωστά;
Ειναι μεγάλη ευθύνη...Γι αυτό με βλέπεις και μερικές φορές, δεν θέλω να πω άλλα..Ξέρω απο λάθος παρεξηγήσεις...
Η συζήτηση, η σκέψη, ο προβληματισμός, όμως,πίστευα, ότι θα μας ΆΡΕΣΕ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ...Να δείξουμε, ότι μας αρέσει να πάμε ταξίδια σκέψης και νου, στην έρευνα των δυνατοτήτων...
Πάλι εδώ θα γυρίσουμε, πιο πλούσιοι και πιο μορφωμένοι...
τι θα λέμε στην αιωνιότητα,φίλε μου; Κάτι πρέπει να έχουμε να λέμε....


Ξέρεις κάτι Βαγγέλη ???

Εδώ μέσα αλλα και στην κοινωνία γενικότερα -μια μικρογραφία της κοινωνίας δεν είναι και δώ???- θα "απαντήσουμε" πολλές απόψεις , θεωρίες και ιδέες...και ασφαλώς καταλαβαίνω , ότι για τον καθένα το δικό του σκεπτικό εμφανίζεται ως το "επικρατέστερο-ορθό-αληθινό" ... ως εδώ μια χαρά..και το εννοώ!!!

Μπορώ επίσης να αντιληφθώ την ανάγκη του καθενός αυτό που θεωρεί ως σωστό και οριζει την σκέψη και το συναίσθημά του , να τύχει του ανάλογου σεβασμού που και ΄κείνος "πρέπει" να επιδείξει έναντι άλλων "σκεπτομορφών"...!

Εκείνο που δεν μπορώ να αντιληφθώ , είναι η "αριστοκρατική αντίληψη" κάποιων -ίσως και εμού του ιδίου...-για να μην αυτο-εξαιρούμαι- να θεωρεί ναρκισσιστικά εαυτόν σε άλλο επίπεδο σκέψεως δίνοντάς του την αίσθηση υπεροχής έναντι των άλλων ...!

Όχι στο θεό δηλαδή αλλα "ναί" σε ένα άλλο "Θεό" και που δεν είναι άλλος απο τις "Θεο-ποιημένες" απόψεις μας τις αριστοκρατικές και που και κείνες μας χειραγωγούν , δημιουργώντας και σε μας , όλα όσα "κατηγορούμε" και εγκαλούμε τους άλλους...ζήτω ο νέος "Θεός" δηλαδή..!

Τι έμπνευση και τι ανωτερότητα πνεύματος ... "όξω @@@@@ απο την παράγκα" που έλεγε η αείμνηστη ...... δεν χρειάζεται να πώ το όνομά της , όσοι το ξέρουν το ξέρουν και διαφήμιση δεν χρειάζεται...ήταν διαφήμιση μόνη της !!!

Βαγγέλη δεν είμαι Χριστιανός -το ξέρεις- και το έχω δηλώσει...και δεν πιστεύω στο παππαδαριό...πιστεύω όμως στον άνθρωπο και στην μοναδικοτητα που καθένας έχει...και θα προσπαθώ πάντα να βρίσκω δρόμους κοινούς να περπατώ μαζί τους .... ήταν δύσκολο για μένα στην αρχή αλλα πλέον είναι κατάκτηση και ελευθερία...!

Και κάτι Νεο-Ελληνο-ψευτο-επαναστάτες με κουλτουρίζουσα ενδυματολογία και υφάκι ολίγον τι μπλαζέ-μαλακισμένο και με ασυνάρτητο λόγο εμφανιζόμενο στους αδαείς ως "ΩΩΩΩΩΩΩ"!!! τους έχω στα παλαιότερα των υποδυμάτων μου "εγγεγραμμένους"....


Κοτόπουλα υπάρχουν πολλά και όχι ενός χρώματος...

Θα ήθελα δε να σε ευχαριστήσω μέσα απο την καρδιά μου για την αλλαγή συμπεριφοράς σου -μολονότι σήμερα εγώ ξέφυγα λιγάκι...- αλλα καμμιά φορά ίσως και να επιβάλλεται...ποιός ξέρει...

Φίλος σου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 14:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλάκια!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ
[/quote]

Στα χείλη..γλυκά-γλυκά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 14:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμόρφωτοι χωριάτες, ειμαστε ρε Δήμο, χάσαμε την επικοινωνία,
αλλά, το κακό, είναι ότι δεν το καταλάβαμε, ή το παίζουμε αδιάφοροι....
Χάσαμε το..κορμί πατριώτη!!!!!Την ουσία, το ρεζουμέ, την ζωή....
Αποτύχαμε, αλλά, εχουμε ακόμη περιθώρια..Τιποτε δεν τέλειωσε ακόμη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 15:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμόρφωτοι χωριάτες, ειμαστε ρε Δήμο, χάσαμε την επικοινωνία,
αλλά, το κακό, είναι ότι δεν το καταλάβαμε, ή το παίζουμε αδιάφοροι....
Χάσαμε το..κορμί πατριώτη!!!!!Την ουσία, το ρεζουμέ, την ζωή....
Αποτύχαμε, αλλά, εχουμε ακόμη περιθώρια..Τιποτε δεν τέλειωσε ακόμη...

Ούτε αμόρφωτοι , ούτε τίποτα ως "κατηγοριοποίηση" των ανθρώπων φίλε μου...απλά άνθρωποι με τις αδυναμίες και τα ελλατώματά μας ....

Εξ'άλλου αυτές είναι και οι "κινητήριες δυναμεις" μας...μας ωθούν σε διάφορες επιλογές σκέψεων και συμπεριφορών και εκ των αποτελεσμάτων που βιώνουμε ΚΑΙ δια μέσου αυτών , "δυνητικά" έχουμε την δυνατότητα της διάγνωσης και μετέπειτα αυτο-διόρθωσης...

Συμφωνώ , δεν τελείωσε τίποτα ακόμα...και πίσω βήματα θα γίνου και μπρός..το στοίχημα είναι αν θα υπάρξει θετικό πρόσημο στον τελικό απολογισμό...!!!

Πάλι χάλασε ο καιρός...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 17:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aξίζει, να το δείτε, αλλά περισσότερο να το παίξετε.

πρέπει να γίνει μόδα

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 18:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aξίζει, να το δείτε, αλλά περισσότερο να το παίξετε.

πρέπει να γίνει μόδα

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Πολύ καλό , αλλα δεν θέλω να σε στενοχωρήσω μα μου το έχουν στείλει απο το εξωτερικό μάλιστα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 23:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι τέτοια τα διαδίδουν, δεν τα κρατάνε για τη πάρτι τους.......

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 09/07/2010 23:52:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Είδες τι έξυπνοι ήταν αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, εμείς από την άλλη έχουμε το Λοτ που "αύτωνε" τις κόρες του...
γένεσις κεφάλαιο 19
λ' Ἀνέβη δὲ Λὼτ ἐκ Σηγὼρ καὶ ἐκάθητο ἐν τῷ ὄρει αὐτὸς καὶ αἱ δύο θυγατέρες αὐτοῦ μετ᾿ αὐτοῦ• ἐφοβήθη γὰρ κατοικῆσαι ἐν Σηγώρ. καὶ κατῴκησεν ἐν τῷ σπηλαίῳ, αὐτὸς καὶ αἱ δύο θυγατέρες αὐτοῦ μετ᾿ αὐτοῦ. λα' εἶπε δὲ ἡ πρεσβυτέρα πρὸς τὴν νεωτέραν• ὁ πατὴρ ἡμῶν πρεσβύτερος, καὶ οὐδείς ἐστιν ἐπὶ τῆς γῆς, ὃς εἰσελεύσεται πρὸς ἡμᾶς, ὡς καθήκει πάσῃ τῇ γῇ• λβ' δεῦρο καὶ ποτίσωμεν τὸν πατέρα ἡμῶν οἶνον καὶ κοιμηθῶμεν μετ᾿ αὐτοῦ καὶ ἐξαναστήσωμεν ἐκ τοῦ πατρὸς ἡμῶν σπέρμα. λγ' ἐπότισαν δὲ τὸν πατέρα αὐτῶν οἶνον ἐν τῇ νυκτὶ ἐκείνῃ, καὶ εἰσελθοῦσα ἡ πρεσβυτέρα ἐκοιμήθη μετὰ τοῦ πατρὸς αὐτῆς ἐν τῇ νυκτὶ ἐκείνῃ, καὶ οὐκ ᾔδει ἐν τῷ κοιμηθῆναι αὐτὸν καὶ ἐν τῷ ἀναστῆναι. λδ' ἐγένετο δὲ ἐν τῇ ἐπαύριον καὶ εἶπεν ἡ πρεσβυτέρα πρὸς τὴν νεωτέραν• ἰδοὺ ἐκοιμήθην χθὲς μετὰ τοῦ πατρὸς ἡμῶν• ποτίσωμεν αὐτὸν οἶνον καὶ ἐν τῇ νυκτὶ ταύτῃ, καὶ εἰσελθοῦσα κοιμήθητι μετ' αὐτοῦ, καὶ ἐξαναστήσωμεν ἐκ τοῦ πατρὸς ἡμῶν σπέρμα. λε' ἐπότισαν δὲ καὶ ἐν τῇ νυκτὶ ἐκείνῃ τὸν πατέρα αὐτῶν οἶνον, καὶ εἰσελθοῦσα ἡ νεωτέρα ἐκοιμήθη μετὰ τοῦ πατρὸς αὐτῆς, καὶ οὐκ ᾔδει ἐν τῷ κοιμηθῆναι αὐτὸν καὶ ἀναστῆναι. λϛ' καὶ συνέλαβον αἱ δύο θυγατέρες Λὼτ ἐκ τοῦ πατρὸς αὐτῶν. λζ' καὶ ἔτεκεν ἡ πρεσβυτέρα υἱὸν καὶ ἐκάλεσε τὸ ὄνομα αὐτοῦ Μωὰβ λέγουσα• ἐκ τοῦ πατρός μου• οὗτος πατὴρ Μωαβιτῶν ἕως τῆς σήμερον ἡμέρας. λη' ἔτεκε δὲ καὶ ἡ νεωτέρα υἱὸν καὶ ἐκάλεσε τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἀμμάν, λέγουσα• υἱὸς γένους μου• οὗτος πατὴρ Ἀμμανιτῶν ἕως τῆς σήμερον ἡμέρας.
Τι ωραία πράγματα...!

Όλα όσα επικαλούνται φίλε IndustrialAngel οι εβραΐζοντες υποστηρικτές της Παλαιάς Διαθήκης , προκειμένου να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα , μόνο το γέλιο μπορούν να προκαλέσουν .
Οι κόρες του Λωτ απλά γούσταραν να περάσουν την νύχτα με τον πατέρα τους , αν δεν είχαν προϋπάρξει και άλλες τέτοιες νύχτες στο παρελθόν , και έκαναν ότι έκαναν . Η δικαιολογία της μεγάλης ότι τάχα δεν υπάρχουν άλλοι άνδρες στη γη δεν στέκει , δεδομένου ότι από την Παλιά διαθήκη γνωρίζουμε ότι μετά την καταστροφή των Σοδόμων και των Γομόρων , ο Λωτ κατέφυγε στην πόλη Σηγώρ που δεν έπαθε καμιά καταστροφή . οπότε οι κόρες του γνώριζαν κάλλιστα ότι υπήρχε κάπου εκεί κοντά τουλάχιστον μια πόλη άθικτη όπου θα μπορούσαν να βρουν άντρες .
Ακόμα πιο γελοία όμως είναι η δικαιολογία ότι ο Λωτ δεν κατάλαβε λόγω της μέθης του ότι πλάγιαζε με τις κόρες του , γιατί αν ήταν τόσο μεθυσμένος που δεν καταλάβαινε τίποτα , δεν θα μπορούσε να κάνη και τίποτα και λόγω ηλικίας .
Άρα ότι έγινε , έγινε εν πλήρη γνώση και των τριών . A nice biblical incest story , μιας ενάρετης κατά τα άλλα σύμφωνα με τα κριτήρια του Γιαχβέ , οικογένειας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Το να απαξιώνεις μια βιβλιογραφική έρευνα ενός έτους σε πάνω από 70 έργα και να κρίνεις ένα βιβλίο που δεν έχεις διαβάσει, δεν γνωρίζεις ούτε το περιεχόμενό του ούτε τις θέσεις του ούτε τίποτε άλλο που σχετίζεται μ'αυτό, δεν μειώνει την αξία του βιβλίου μου, απλά μεγαλοποιεί την ανοησία σου, που βέβαια σου είναι απαραίτητη για να ανήκεις εκεί που ανήκεις.
Πληροφοριακά να αναφέρω πάντως ότι αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στο μήνα, από γνωστό εκδοτικό οίκο. Οταν θα κυκλοφορήσει, θα το μάθεις...

Φίλε Κώστα καλώς όρισες , και καλή επιτυχία στο βιβλίο σου . Περιμένω όταν κυκλοφορήση με το καλό , τίτλο και εκδοτικό οίκο . Ελπίζω ο εκδοτικός οίκος σου να αποστέλλη βιβλία με αντικαταβολή , γιατί δεν πολυκατεβαίνω στην Αθήνα . Η απαξίωση του βιβλίου σου από άτομα σαν τους europaious , που δεν έχουν ανοίξει βιβλίο στη ζωή τους και γράφουν για βιβλία που δεν γνωρίζουν ούτε τον συγγραφέα ούτε το χρώμα που έχει το εξώφυλλό τους , απλώς επειδή αναφέρονται από τις σελίδες της ΟΟΔΕ , αποτελεί για μας την μεγαλύτερη διαφήμιση για το δικό σου βιβλίο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 original
Εγώ δεν είχα το θράσος να κάτσω να γεμίσω ένα βιβλίο με αηδίες και μετά να τις προσφέρω στα βόδια που θα τις αγοράσουν, δεν είναι του επιπέδου μου να προσπαθώ να πουλάω κολοκύθια για να ζήσω καλύτερα.

Για να φθάση κάποιος το επίπεδό σου , χρειάζεται βαθυσκάφος .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MACEDON, θέλω να φανείς ΛΑΡΤΖ και να στείλεις αντίτυπο στον ευρωπαίο τζάμπα... Και στο Σωτήρη που είναι ο πρώτος φαν πριν καν την έκδοση του... Εγώ δε θέλω θα το βρω πειρατικά σε pdf (χαρ,χαρ,χαρ)

Edited by - IndustrialAngel on 10/07/2010 00:17:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 original
Ως Έλληνες είχαμε όλη την φαιά ουσία ώστε να ελέγξουμε και να αποδεχτούμε κάτι πολύ ποιο καλύτερο και αληθινό από το ξεπερασμένο και οπισθοδρομικό δωδεκάθεο.

Οι Έλληνες προσέρχονται ομαδικά και αποκηρύσσοντας το δωδεκάθεο , αποδέχονται αυτοβούλως τη θρησκεία της αγάπης .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
MACEDON, θέλω να φανείς ΛΑΡΤΖ και να στείλεις αντίτυπο στον ευρωπαίο τζάμπα... Και στο Σωτήρη που είναι ο πρώτος φαν πριν καν την έκδοση του... Εγώ δε θέλω θα το βρω πειρατικά σε pdf (χαρ,χαρ,χαρ)

Ναι, θα μου χρειαστεί το χειμώνα, για προσάναμμα στο τζάκι.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 09:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να επανέλθω λίγο στις "ρόδες αρμάτων" που βλέπουν ορισμένοι εύπιστοι φίλοι στο βυθό της Ερυθράς Θάλασσας, βρήκα την ακόλουθη φωτογραφία.

Για περιορίστε κατά πολύ τα χρώματα και χειροτερεύστε αρκετά την ποιότητα της φωτογραφίας και σίγουρα θα βρείτε πολλές ακόμα "ρόδες" των αρμάτων των Φαραώ της 18ης δυναστείας

Εγώ ήδη βλέπω ασπίδες, θώρακες αλλά και αιχμές βελών(τα ροζ κάτω δεξιά).

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 10/07/2010 09:18:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 11:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα, αγαπητέ μου Agnostic κα μπορούμε να δούμε πέραν της καταφανούς όψης και εικόνα, αφού είναι, ρόδας του άρματος, που είναι απο την ειδική πολεμική κατασκευή, που χρησιμοποιούσαν στην εποχής της 18ης δυναστειας των Φαραώ, ελεγμένο σε εργαστήρια,απο ειδικούς αρχαιοόγους,ας ασχοληθούμε με άλλα, στοιχεία, που γαι κάοπιον που ξέρει ήθη και έθιμα, οπως εσύ ισχυριζεσαι...
"Πολλά από τα μέρη που βρίσκονται υπό αμφισβήτηση, λένε, δεν υπήρχαν τον καιρό που λέγεται ότι έλαβε χώρα η Έξοδος.» (Επιθεώρηση Βιβλικής Αρχαιολογίας - BiblicalArchaeologyReview, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 1994, σελ.5). Κι όμως, τρεις κατάλογοι που δείχνουν την ακριβή διαδρομή που ακολούθησαν οι Ισραηλίτες, για να μπουν στη Χαναάν, έχουν βρεθεί σε Αιγυπτιακά μνημεία.
Τα εδάφια 45-49 στους Αριθμούς λγʼ περιγράφουν τους Ισραηλίτες να περνούν μέσα από την Ιείμ, τη Δαιβών-γαδ, την Αλμών-διβλαθαΐμ, τη Νεβώ, Αβέλ και τελικά, τον Ιορδάνη. Η διαδρομή που ακολουθούσαν οι Αιγύπτιοι, για να εποπτεύουν αυτήν την περιοχή, την οποία κυβερνούσαν για πολλούς αιώνες, συμπεριλαμβάνει οκτώ μέρη, έξι από τα οποία εμφανίζονται με την ίδια διαδοχική σειρά που αναφέρεται πρωταρχικά στους Αριθμούς λγʼ: Μελάχ, Ιείμ, Αρές/Αρεσέθ (που αναφέρεται μόνο στους Κριτές η:13), Δαιβών, Αβέλ και Ιορδάνης.
Ο CharlesKrahmalkov, καθηγητής αρχαίων γλωσσών της Εγγύς Ανατολής, μιλά για την ακρίβεια της βιβλικής περιγραφής: «Εν συντομία, η Βιβλική ιστορία της εισβολής μέσα από τον Ιορδάνη, που έστησε το σκηνικό για την κατάκτηση όλης της Παλαιστίνης, στηρίζεται σε ένα υπόβαθρο που είναι ιστορικά ακριβές. Η διαδρομή της εισβολής των Ισραηλιτών, που περιγράφεται στους Αριθμούς λγ:45-50, ήταν στη πραγματικότητα ένας επίσημος Αιγυπτιακός δρόμος μεγάλης κυκλοφορίας...» (Επιθεώρηση Βιβλικής Αρχαιολογίας - BiblicalArchaeologyReview, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 1994, σελ.58).


ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ
ΒΙΒΛΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ
(Γιαμ) χα-Μελάχ
Μελάχ (σημαίνει «αλάτι» ή η Νεκρά Θάλασσα)
Ιείν Ιείμ
Αρές/Αρεσέθ Αρές/Αρεσέθ
Άκραμπατ
Δαιβών-Καρχώ Δαιβών
Ικτανού
Αβέλ Αβέλ-σιττίμ
Ιορδάνης Ιορδάνης
(Πηγή: Επιθεώρηση Βιβλικής Αρχαιολογίας - Biblical Archaeology Review, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 1994, σελ. 57-59)

Έτσι, η αρχαιολογία, παρά την κριτική των λόγιων, επιβεβαιώνει άλλο ένα μέρος τής Ιστορίας της Βίβλου.

Μετάφραση: Ε.Γ.
Μετάφραση κατόπιν αδείας από το περιοδικό THE GOOD NEWS.
Αυτά τα στοιχεία, σαν τον χρυσό μόσχο, μπορεί να μην έχεις κανένα απο τους ινδοευρτωπαίους κι όμως, να τους ανσγνωρίζεις γιατί ταιριάζει στη λογική σου, αλλά, πρέπει τουλάχιστον, εδώ ΄φιλε, να αναγνωρίσεις πως υπάρχει σχέση εβραίων αιγπιπτών, όπως κι ότι υπήρξε η έξοδος, λόγω της μεταφροάς ηθών, εκείνης της εποχής και τροπο ζωής απο Αίγυπτο, στην περιοχή Χαναάν...
Η επηροή υπάρχει, άρα και η σχέση..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 12:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Καλή σου μέρα, αγαπητέ μου Agnostic κα μπορούμε να δούμε πέραν της καταφανούς όψης και εικόνα, αφού είναι, ρόδας του άρματος, που είναι απο την ειδική πολεμική κατασκευή, που χρησιμοποιούσαν στην εποχής της 18ης δυναστειας των Φαραώ, ελεγμένο σε εργαστήρια,απο ειδικούς αρχαιοόγους,ας ασχοληθούμε με άλλα, στοιχεία, που γαι κάοπιον που ξέρει ήθη και έθιμα, οπως εσύ ισχυριζεσαι...


Ρόδα άρματος βλέπεις μόνο εσύ ενώ κανένας αρχαιολόγος δεν εξέτασε το "αντικείμενο" της φωτογραφίας ούτε φυλάσσεται σε κάποιο μουσείο. Αν είχε βρεθεί και φυλασσόταν, θα υπήρχαν οι σχετικές δημοσιεύσεις στον επιστημονικό τύπο με όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες και τους μαζικούς πανηγυρισμούς από τις απανταχού χριστιανικές κοινότητες. Θα υπήρχε καθολική αναγνώριση του ευρήματος από ποικίλες ανεξάρτητες επιστημονικές πηγές και όχι μόνο από μπαγιάτικα άρθρα του biblical archaeology.

quote:
trexagireve

"Πολλά από τα μέρη που βρίσκονται υπό αμφισβήτηση, λένε, δεν υπήρχαν τον καιρό που λέγεται ότι έλαβε χώρα η Έξοδος.» (Επιθεώρηση Βιβλικής Αρχαιολογίας - BiblicalArchaeologyReview, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 1994, σελ.5). Κι όμως, τρεις κατάλογοι που δείχνουν την ακριβή διαδρομή που ακολούθησαν οι Ισραηλίτες, για να μπουν στη Χαναάν, έχουν βρεθεί σε Αιγυπτιακά μνημεία.
Τα εδάφια 45-49 στους Αριθμούς λγʼ περιγράφουν τους Ισραηλίτες να περνούν μέσα από την Ιείμ, τη Δαιβών-γαδ, την Αλμών-διβλαθαΐμ, τη Νεβώ, Αβέλ και τελικά, τον Ιορδάνη. Η διαδρομή που ακολουθούσαν οι Αιγύπτιοι, για να εποπτεύουν αυτήν την περιοχή, την οποία κυβερνούσαν για πολλούς αιώνες, συμπεριλαμβάνει οκτώ μέρη, έξι από τα οποία εμφανίζονται με την ίδια διαδοχική σειρά που αναφέρεται πρωταρχικά στους Αριθμούς λγʼ: Μελάχ, Ιείμ, Αρές/Αρεσέθ (που αναφέρεται μόνο στους Κριτές η:13), Δαιβών, Αβέλ και Ιορδάνης.


Η αμφισβήτηση της Εξόδου δεν θεμελιώνεται μόνο στο αν υπήρχαν ή όχι αυτές οι περιοχές για τις οποίες κάνει λόγο το απόσπασμά σου. Μια αναφορά σε περιοχές του δρομολογίου των Αιγυπτίων για τον έλεγχο της Χαναάν, το μόνο που αποδεικνύει είναι τη γνώση των συγγραφέων της Βίβλου για όλα τα παραπάνω, η οποία θα μπορούσε να προκύψει από τις επαφές με την Αίγυπτο, την φυγή των Υξώς, από ταξίδια μικρότερων ομάδων στην ευρύτερη περιοχή και όχι απαραίτητα μέσω μιας απίθανης περιπλάνησης 4-5 εκατομμυρίων διωκόμενων ατόμων μέσα από ένα ρεσιτάλ θαυματουργικών επιτευγμάτων.

quote:
trexagireve

Ο CharlesKrahmalkov, καθηγητής αρχαίων γλωσσών της Εγγύς Ανατολής, μιλά για την ακρίβεια της βιβλικής περιγραφής: «Εν συντομία, η Βιβλική ιστορία της εισβολής μέσα από τον Ιορδάνη, που έστησε το σκηνικό για την κατάκτηση όλης της Παλαιστίνης, στηρίζεται σε ένα υπόβαθρο που είναι ιστορικά ακριβές. Η διαδρομή της εισβολής των Ισραηλιτών, που περιγράφεται στους Αριθμούς λγ:45-50, ήταν στη πραγματικότητα ένας επίσημος Αιγυπτιακός δρόμος μεγάλης κυκλοφορίας...» (Επιθεώρηση Βιβλικής Αρχαιολογίας - BiblicalArchaeologyReview, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 1994, σελ.58).


Τα ίδια κι εδώ. Επιπροσθέτως, στο εισαγωγικό μου μήνυμα ανέφερα πόλεις οι οποίες αν και μνημονεύονται στην βιβλική αφήγηση της Εξόδου, ουσιαστικά δεν υπήρχαν (τουλάχιστον με τη δομή πόλης) στην Υστερη Εποχή του Χαλκού. Ολα αυτά δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν ένα αναντίρρητο ιστορικό υπόβαθρο για την Εξοδο. Με μισές ανακαλύψεις και μισές αλήθειες, κάνουμε μισές δουλειές, δεν αποδεικνύουμε ξέρεις...

quote:
trexagireve

Αυτά τα στοιχεία, σαν τον χρυσό μόσχο, μπορεί να μην έχεις κανένα απο τους ινδοευρτωπαίους κι όμως, να τους ανσγνωρίζεις γιατί ταιριάζει στη λογική σου, αλλά, πρέπει τουλάχιστον, εδώ ΄φιλε, να αναγνωρίσεις πως υπάρχει σχέση εβραίων αιγπιπτών, όπως κι ότι υπήρξε η έξοδος, λόγω της μεταφροάς ηθών, εκείνης της εποχής και τροπο ζωής απο Αίγυπτο, στην περιοχή Χαναάν...
Η επηροή υπάρχει, άρα και η σχέση..


Αρχικά θα σου πρότεινα να αφήσεις στην άκρη τις ανούσιες νύξεις για άσχετα θέματα. Τώρα για τα ενδεχόμενα επιδράσεων και σχέσεων Αιγύπτιων-Εβραίων δεν αντιλέγω (μολονότι δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς με το ζήτημα), αντιθέτως μου φαίνεται φυσιολογικό φαινόμενο. Αυτό που αμφισβητώ είναι η επιτυχής εξοδος λίγων εκατομμυρίωων Ισραηλιτών κατά την Υστερη Εποχή του Χαλκού από την Αίγυπτο, ευρισκόμενων υπό διωγμό, μαζί με τα κύρια σημεία που ανέπτυξα στην εισαγωγή του topic.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 13:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Agnostic,καταρχήν, αυτό το πράγμα,που συζητάμε, μοιάζει
με ρόδα...Δεν μπορεί να μη βλέπεις τους άξονες, τον κύκλο, με
τη συμμετρία, που τον διέπει...Και φυσικά, για να το αναποδογυρίσουμε, εφόσον δεν το είδες, δεν μπορείς να το απορρίπτεις....Ούτε έρευνες έκανες, για να το διαψεύσεις...
Αλλά, πέραν αυτου, πολλά άλλα περιστατικά ,δείχνουν, πρώτα την
γνώση της περιοχής που αναφέρεται, όσο και συνθήκες, που τύχανε τότε..Όπως τα ορτύκια, τα συγκεκριμένα, που έπεσαν όταν πεινούσε ο λαός...Ειναι σύμφωνα, με ορνιθολόγους, τα μόνα αποδημιτικά ορτύκια, αυτά που έπεσαν τότε και κάνουν τη συγκεκριμένη διαδρομή., μια εποχή το χρονο...
Έ τώρα, δλδ, γιατι να δεχθώ, ότι ήταν ένας τόσο ευφάνταστος συγγραφέας, που συνδύασε τόσα δεδομένα,που χρησιμοποίησετέτοιο απίθανο ταλέντο για να μπερδέψει, για να γράψει κάτι κάλπικο; Νομίζω;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 16:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε trexagireve,

Κατανοώ το πόσο δύσκολο είναι να αποδεχθείς ότι ολάκερη η Αγία Γραφή είναι ένα μύθευμα, αλλά εάν εργαστείς με καθαρά επιστημονικά κριτήρια νομίζω ότι θα σε βοηθήσει ψυχολογικά.

Οι αναφορές που γίνονται π.χ. στην Παλαιά Διαθήκη για την καταναγκαστική εργασία που υποβάλλονταν τα τέκνα του Ισραήλ για την κατασκευή της πόλης ΡΑΜΕΣΣΗ. (Έξοδος 1:11), είναι ιστορικά παντελώς ανεδαφικές, και επιβεβαιώνουνε με τον χειρότερο τρόπο θα λέγαμε την πλαστότητα της Βίβλου.

Συγκεκριμένα αναφέρει:
{11 καὶ ἐπέστησεν αὐτοῖς ἐπιστάτας τῶν ἔργων, ἵνα κακώσωσιν αὐτοὺς ἐν τοῖς ἔργοις· καὶ ᾠκοδόμησαν πόλεις ὀχυρὰς τῷ Φαραώ, τήν τε Πειθὼμ καὶ Ραμεσσῆ καὶ ῎Ων, ἥ ἐστιν ῾Ηλιούπολις.}

Γνωρίζουμε ότι ο πρώτος Φαραώ που ανέβηκε στον θρόνο με το όνομα Ραμσής ήταν μόλις το 1320 π.χ. και επομένως η αναφορά ενός τέτοιου ονόματος τον 15ο αιώνα είναι απλά ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ.

Εάν ανατρέξουμε στις Αιγυπτιακές πηγές τότε βλέπουμε ότι η πόλη «Ραμεσσή», ή πόλη «Πι Ραμές» (οίκος του Ραμσή), ιδρύθηκε στην περιοχή του Δέλτα επί της βασιλείας του μεγάλου Αιγυπτίου Φαραώ Ραμσή Β’ κατά τα έτη 1279-1213, και ότι στην κατασκευή της χρησιμοποιήθηκαν Σημίτες.

Επίσης σημαντικό είναι ότι η πρώτη εξωβιβλική αναφορά στο Ισραήλ βρέθηκε στην Αίγυπτο, στη στήλη που περιγράφει την εκστρατεία του Φαραώ Μερνεφθά -γιου του Ραμσή Β’- στην Χαναάν, στα τέλη του 13ου αιώνα π.χ.

Η στήλη του Μερνεφθά αναφέρεται στο Ισραήλ ως μια ομάδα ανθρώπων ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΝ ΗΔΗ ΣΤΗ ΧΑΝΑΑΝ, αλλά δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη (ιστορικού γεγονότος ή αρχαιολογικού ευρήματος), ούτε μια λέξη, για δήθεν «πρώιμους Ισραηλίτες» μέσα στην Αίγυπτο: ούτε σε αναθηματικές επιγραφές στα τοιχώματα ναών, ούτε σε επιγραφές σε τάφους είτε σε πάπυρους, αλλά ούτε και σε κάποια υποτιθέμενη εγκατάσταση των τέκνων Ισραήλ στη γη Γεσέμ. (Έξοδος 47: 27)

Το Ισραήλ είναι ΑΠΟΝ, κυριολεκτικά ένα ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ, είτε ως πιθανός εχθρός της Αιγύπτου είτε ως φίλος είτε ως υπόδουλος λαός ή μεγάλη ομάδα που να χαρακτηρίζονταν από ένα συγκεκριμένο θρήσκευμα.

Ισραήλ λοιπόν μέσα στην Αίγυπτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι άλλη εξωβιβλική αναφορά του ονόματος Ισραήλ επίσης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, όπως και δεν υπάρχει καμία απολύτως επιβεβαίωση για την θρυλική «Έξοδο των τέκνων Ισραήλ από την Αίγυπτο», καθώς και ότι αυτό που προφανώς συνέβη ήταν ότι οι λεγόμενοι Ισραηλίτες αναδύθηκαν και διαφοροποιήθηκαν σταδιακά ως ολιγάριθμες ομάδες ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΝΑΑΝ και τους ήδη υπάρχοντες κατοίκους της, αρχής γινομένης από τα τέλη του 13ου αιώνα.

Πριν από τότε δεν υπάρχει ουδεμία αναγνωρίσιμη αρχαιολογική ένδειξη κάποιας ισραηλιτικής παρουσίας στο ιστορικό στερέωμα, και όποιος έχει έστω και το παραμικρό ΕΞΩΒΙΒΛΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ καλείται να το παρουσιάσει.

Σε αυτό το σημείο ας υπενθυμίσουμε ότι όλες αυτές τις χαοτικές αντιφάσεις και τις ιστορικές υπερβολές που περιγράφει η δήθεν «εγκυρότητα» της Παλαιά Διαθήκης έχουνε επισημανθεί από πολλούς έγκριτους ιστορικούς και μελετητές διαφόρων πανεπιστημίων του κόσμου.

Και ας μην προτρέξει έκαστος να τους κατηγορήσει ότι είναι «κακόβουλοι αλλόθρησκοι», καθώς οι περισσότεροι από αυτούς είναι Εβραίοι στην καταγωγή και κάθε άλλο παρά προδότες της ιστορίας τους και της (πραγματικής) θρησκευτικής παράδοσης τους.

Ένας τέτοιος είναι για παράδειγμα ο έγκριτος Αμερικανός βιβλικός φιλόλογος Richard Elliot Friedman, ο οποίος μεταξύ άλλων έχει γράψει και το εξαιρετικό βιβλίο-μελέτη “Who wrote the Bible” (Ποιος έγραψε τη Βίβλο), το οποίο και εξηγεί με επιστημονικά κριτήρια και αρχαιολογικά τεκμήρια την πραγματική κατάσταση καθώς και τους αληθινούς συγγραφείς της Βίβλου.

Ο Friedman είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο της California, San Diego, και είναι ευρέως αποδεκτός στην Αμερική για τις γνώσεις του σε βιβλικά θέματα. Τον τίτλο του Dr. τον πήρε στο Harvard και μεταξύ άλλων έγραψε τα βιβλία Commentary on the Torah, The Exile and Biblical Narrative. Επίσης, είναι πρόεδρος της διάσημης εταιρίας μελετών Biblical Colloquium West.

Η Βίβλος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, αλλά ούτε καν και «Λόγος θεού». Είναι απλά οι διηγήσεις και οι ανάγκες πολλών και διαφόρων πολιτικών προσώπων που σκοπό είχανε την εξουσία και το χρήμα υπο μορφή ιεροπρέπειας, που χωνεύεται καλύτερα.

Δύσκολη η αλήθεια φίλτατε, σε λυτρώνει όμως απο πολλά κακά.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 22:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Σβάμπε, θα μπορούσαν να συμφωνησω, άνετα μαζί σου, σε ότι λές, αν δεν έβλεπα, κι εγώ, όπως όλοι, την αξία και το αμετάθετο των λόγων της Αγίας Γραφής, που έχει μείνει σημαντική για τον άνθρωπο του δυτικού κόσμου, χωρίς καμία μομφή, πλην, συκοφαντιών.....
Αποτέλεσε εδώ και αιώνες, τη βάση της ηθικής και λογικής κι αν ο κόσμος δεν είναι καλύτερος, σίγουρα, θα μπορούσε να είναι χειρότερος, δίχως τον χριστιανισμό...
Κι αυτό το λεω, γνωριζοντας, ότι η αγάπη, είχε υποτιμηθεί,πριν την έλευση του Χριστού, της έδωσε εντελώς άλλη διάσταση...Την έκανε αιώνια...Με τον χριστιανισμό,η αγάπη, πήρε μια πιο μόνιμη ,αιώνια διάσταση, απελευθερώνοντας τον άνθρωπο, απο τις ανάγκες του τώρα.,...
Αυτό έκανε τον άνθρωπο ,να σηκώσει και πάλι το κεφάλι και να δει ψηλότερα, να αναζητήσει την προέλευση και προορισμό του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 22:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
...το αμετάθετο των λόγων της Αγίας Γραφής, που έχει μείνει σημαντική για τον άνθρωπο του δυτικού κόσμου...

Με τον χριστιανισμό,η αγάπη, πήρε μια πιο μόνιμη ,αιώνια διάσταση, απελευθερώνοντας τον άνθρωπο, απο τις ανάγκες του τώρα


Μα αυτό είναι φανερό. Δες στα χριστιανικά κράτη... Ούτε εγκλήματα, ούτε πόλεμοι, ούτε τίποτε. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα που είμαστε 98% χριστιανοί (και μάλιστα ορθόδοξοι και μερικοί "γνήσιοι ορθόδοξοι") οι φυλακές είναι άδειες, ο κόσμος αγαπημένος, οι δικαστές άνεργοι και οι αστυνομικοί υποαπασχολούμενοι...

Για να μην πούμε για τους εκπροσώπους του γιου του Γιαχωβά (μοναχούς και ιερείς) που δεν κοιτούν τίποτε άλλο (χρήματα, οικόπεδα, off shore εταιρίες) παρά μόνο την προσευχή τους...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 22:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αυτό είναι φανερό. Δες στα χριστιανικά κράτη... Ούτε εγκλήματα, ούτε πόλεμοι, ούτε τίποτε. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα που είμαστε 98% χριστιανοί (και μάλιστα ορθόδοξοι και μερικοί "γνήσιοι ορθόδοξοι") οι φυλακές είναι άδειες, ο κόσμος αγαπημένος, οι δικαστές άνεργοι και οι αστυνομικοί υποαπασχολούμενοι


Πραγματικά αξίζει τον κόπο να ψάξεις στατιστικά, πχ σύγκρινε Ιαπωνία με ΗΠΑ (που οι δεύτερες έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό πιστών) όπως επίσης και την αναλογία αθέων στις φυλακές...Θα δεις ότι οι πιο έντιμοι και ηθικοί άνθρωποι είναι οι...άθεοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 23:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve

quote:
...το αμετάθετο των λόγων της Αγίας Γραφής, που έχει μείνει σημαντική για τον άνθρωπο του δυτικού κόσμου...

Με τον χριστιανισμό,η αγάπη, πήρε μια πιο μόνιμη ,αιώνια διάσταση, απελευθερώνοντας τον άνθρωπο, απο τις ανάγκες του τώρα


Μα αυτό είναι φανερό. Δες στα χριστιανικά κράτη... Ούτε εγκλήματα, ούτε πόλεμοι, ούτε τίποτε. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα που είμαστε 98% χριστιανοί (και μάλιστα ορθόδοξοι και μερικοί "γνήσιοι ορθόδοξοι") οι φυλακές είναι άδειες, ο κόσμος αγαπημένος, οι δικαστές άνεργοι και οι αστυνομικοί υποαπασχολούμενοι...

Για να μην πούμε για τους εκπροσώπους του γιου του Γιαχωβά (μοναχούς και ιερείς) που δεν κοιτούν τίποτε άλλο (χρήματα, οικόπεδα, off shore εταιρίες) παρά μόνο την προσευχή τους...


macedon



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 23:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφθορά έχει προχωρήσει πολύ βαθιά στην εποχή μας και αυτό
το λέμε όλοι, λόγω της άμεσης και πλήρους υποταγής μας σε ότι προστάζει η Νεα Εποχή...Ολοι είμαστε υπο κρίση..Κι ο καθείς θα κριθεί στην ιστορία, για τη δική του στάση, όχι των ΆΛΛΩΝ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 23:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η διαφθορά έχει προχωρήσει πολύ βαθιά στην εποχή μας και αυτό
το λέμε όλοι, λόγω της άμεσης και πλήρους υποταγής μας σε ότι προστάζει η Νεα Εποχή...Ολοι είμαστε υπο κρίση..Κι ο καθείς θα κριθεί στην ιστορία, για τη δική του στάση, όχι των ΆΛΛΩΝ....

Είναι μια άποψη αυτή πει κρίσεων....και όσοι θέλουν ας κριθούν!!!

Προσωπικά δεν είμαι Χριστιανός και δεν πιστευω στον Θεό σου...οπότε αυτό αποτελεί "ενδο-δογματικής φύσεως διαδικασία"...

Οπότε όχι Βαγγέλη , μην χρησιμοποιεις πληθυντικό πρόσωπο...προτίμησε μια διατύπωση του τύπου:"Εμείς οι χριστιανοί θα κριθούμε"...!

Κάποιους άλλους εξαιρέστε μας απο την όλη διαδικασία...δημοκρατικά δεν θα συμμετάσχουμε...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 12:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Σβάμπε, θα μπορούσαν να συμφωνησω, άνετα μαζί σου, σε ότι λές, αν δεν έβλεπα, κι εγώ, όπως όλοι, την αξία και το αμετάθετο των λόγων της Αγίας Γραφής..»

Αμετάθετο γεγονός αποτελεί το ότι όλος ο δυτικός πολιτισμός και σκέψη, είναι στην ουσία η σχολή των Ελλήνων φιλοσόφων.

Η θρησκεία, είναι μια συνήθεια σήμερα πλέον, και όπως στην Ελλάδα έχει καταντήσει απλή τυπολατρεία δίχως καμία απολύτως άλλη σημασία έτσι συμβαίνει και αλλού. Αυτό εσύ το λες «αμετάθετο»?

trexagireve:
«Αποτέλεσε εδώ και αιώνες, τη βάση της ηθικής και λογικής κι αν ο κόσμος δεν είναι καλύτερος, σίγουρα, θα μπορούσε να είναι χειρότερος, δίχως τον χριστιανισμό...»

Η θεοκρατική «λογική» του χριστιανισμού, ευτυχώς έπαψε εδώ και αιώνες να κυβερνά την Ευρώπη. Το θεοκρατικό Βυζάντιο και ο Ευρωπαϊκός μεσαίωνας έγραψαν με αίμα την πορεία προς τον σκοταδισμό. Πάει και πέρασε όμως το κακό.

trexagireve:
«Κι αυτό το λεω, γνωριζοντας, ότι η αγάπη, είχε υποτιμηθεί,πριν την έλευση του Χριστού, της έδωσε εντελώς άλλη διάσταση..»

Αυτή η αξίωση είναι ψευδεπίγγραφη.

Η «αγάπη» της Καινής Διαθήκης ανάγκασε τους λαούς της Ανατολής να δημιουργήσουνε το Ισλάμ και να πετάξουνε στη θάλασσα τους Χριστιανούς και την «αγάπη» τους, η περίεργη αυτή «αγάπη» χώρισε και χωρίζει με μίσος τους ίδιους τους χριστιανούς.

Το χειρότερο παράδειγμα απαξίωσης μιας λέξης, το πέτυχε ο χριστιανισμός.

trexagireve:
«Αυτό έκανε τον άνθρωπο ,να σηκώσει και πάλι το κεφάλι και να δει ψηλότερα, να αναζητήσει την προέλευση και προορισμό του...»

Λάθος φίλτατε.

Ο γονυπετής άνθρωπος, ποτέ δεν πορεύεται με το κεφάλι ψηλά. Με ψηλά το κεφαλι πορεύεσαι όταν έχεις κατακτήσει την Αυτογνωσία, όταν μπορείς να σκέφτεσαι ελεύθερα και να αμφισβητείς τα πάντα.

Ότι με άλλα λόγια απαγορεύεται να κάνεις ως πιστός χριστιανός.

Ο χριστιανισμός δημιουργεί ηθικά φαντάσματα, πλασμένα για ένα μέτρο κρίσης το οποίο σταματά στα όρια της χριστιανικής σκέψης και λογικής. Η οποία είναι εχθρός της ελευθερίας και αυτοδιάθεσης του ελεύθερα σκεπτόμενα ανθρώπου.

Λάθος πόρτα έχεις διαβεί φίλτατε....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 12:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Σβάμπε,ξέρεις ότι συμφωνούμε, αλλά, η ελληνική χαλαρότητα, συμπληρώθηκε, απο την χριστιανική ταπείνωση, που μετρίασε την επιπολαιότητα μας και έκανε τον καλό συνδυασμό...
Αυτο, όμως, στη βάση,στον λαό, γιατι η εξουσία πάντα διαφθείρεται...
Η ελευθερία του ανθρώπου,είναι η ανάληψη της ευθύνης της ύπαξρης του, όχι να νοιώθει ανεύθυνος...Αυτό, καμία θρησκεία δεν μπόρεσε να
αντιμετωπίσει και ο χριστιανισμός, πια έπαψε να πολεμά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy