ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλική Έξοδος: μύθος ή πραγματικότητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φωτογραφία, είναι προσφατη, φιλαράκι...Δεν ήμουν,λοιπόν,
είμαι...Για να είσαι σιγουρος,για οτι βλέπεις...
Οι γιοί μου, ο ένας ειναι 9 κι ο άλλος 5,οπως έχω γράψει κι η φωτό, είναι προ τριων μηνών......Δεν κρύβω χρόνια εγώ, κολλητέ....
Δεν μου λες,η φωτό, μικραινει τώρα;...
Παραγαιδούρα είναι....
Η αρχή, πάντως, έγινε...
Έχω πολλές να βάλω...
Και δεν εννοώ δικές μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμπα εδώ Βαγγέλη και κάνε δοκιμές http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7042&whichpage=36&ARCHIVE=

Εκεί κάπου θα βρείς λίνκ που οταν τα περάσεις θα φαίνεται μικρότερη... εχει κολπάκια για να φαίνεται μικρότερη ή να είναι στην άκρη ή στο κέντρο ή στο δεξί μέρος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ τρεχα μπας και είσαι κρητικός και όχι λαρισαίος?
Τι έγινε πρώτα αγαπηθήκατε με τον Εαρινό και τώρα μας φανερώνεσαι?
Τι άλλο μας ετοιμάζεις.....?

Ενα άλλο τώρα, εσύ δεν έχεις πει πως ασχολείσαι και με γραφιστική?
Photoshop δεν έχεις να την φτιάξεις?

υ.γ. Δεν ανοίγουμε ένα τόπικ να ανεβάσετε όλοι φώτο να ξέρουμε με ποιον μιλάμε?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 28/05/2010 21:25:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να φτιάξει ο άνθρωπος εδώ με το ζόρι κατάφερε να την περάσει μέσα τι να φτιάξει στο φοτοσοπ..

quote:
υ.γ. Δεν ανοίγουμε ένα τόπικ να ανεβάσετε όλοι φώτο να ξέρουμε με ποιον μιλάμε?

Καλή ιδέα.
Ξέρεις κάποτε θεωρείτο ταμπού να περάσει κάποιος τη μάπα του στο ιντερνετ. Τώρα με το facebook ξεθαρέψαμε.
Αντε ξεκίνα το.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να φτιάξει ο άνθρωπος εδώ με το ζόρι κατάφερε να την περάσει μέσα τι να φτιάξει στο φοτοσοπ..


Μα εκείνος έχει πει πως ασχολείται με την γραφιστική, άμα δεν γνωρίζει φότοσοπ πως ασχολείται?????

quote:

Καλή ιδέα.
Ξέρεις κάποτε θεωρείτο ταμπού να περάσει κάποιος τη μάπα του στο ιντερνετ. Τώρα με το facebook ξεθαρέψαμε.
Αντε ξεκίνα το..


Εγώ δεν έχω φέις μπουκ, μία που έκανα εγγραφή και μία που το διέγραψα το θεωρώ άχρηστο.
Άμα συμφωνήσουν όλοι οκ θα ανοίξουμε και η πρώτη φώτο που θα μπει θα είναι του τρέχα αφού του την φτιάξω λίγο με ένα μικρό ρετουσάρισμα

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άμα συμφωνήσουν όλοι οκ θα ανοίξουμε και η πρώτη φώτο που θα μπει θα είναι του τρέχα αφού του την φτιάξω λίγο με ένα μικρό ρετουσάρισμα


Ναί αλλά πρώτα θα πρέπει να έρθουμε σε συνεννόηση με τον elo.
Οι μεγάλες φωτό που βγαίνουν απο το περιθώριο οπως αυτή του Βαγγέλη επηρεάζουν ολη τη σελίδα.
Αρια ξεκίνα και μπουμπούνα τη δική σου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν σας λέω εγώ, ότι τρέχω και ότι κάνω το κάνω βιαδτικά, δεν με καταλαβαινετε ,εσείς, φίλοι, ar_ia και allzzaro...Ρε με το ζόρι, σκανάρισα μια, την πέρασα και την έστειλα...Τι φοτοσόπ, μου ζητάτε;
Το δουλεύω,βέβαια, απο το 1994, αλλά, τώρα, δεν δούλευα...Δοκίμαζα κάτι...Και δεν το ετοιμασα...
Εξ άλλου, σας έχω πει , ότι δεν είμαι .....κοκέτος....
Πάντως, καλά είναι να γίνει φιλικότερη η παρέα κι οι φωτογραφιες, βοηθάνε.... Δεν υπάρχει άγνωστο, αλλά, ένας απλός άνθρωπος απέναντι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξ άλλου, σας έχω πει , ότι δεν είμαι .....κοκέτος....

Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε?
Εγώ σε περίμενα φρικιό οπως είπες και βλέπω εναν τυπά με το μαλλί του το μουστακάκι του με λεπτό πρόσωπο.
Ακούς τα πικρόχολα σχόλια της Αριας?
Εγώ που να τολμήσω να βάλω φωτό μέσα εδώ που έχω μια μύτη ο φουκαράς.
Οταν στρίβω στη γωνία πρώτα στρίβει η μύτη μου και μετά απο 5 δεύτερα βγαίνω εγώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως, έχω μακρύτερα μαλλιά,αλλά, τελευταία, με πεισανε
κάπως να κουρευτώ....Αλλά, σχόλια για ηλικία και αν δείχνω
τόσο, δεν άκουσα, φίλε μου....
Το λεω, καθαρά για τη διατροφή, που λέγαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H φωτο δεν είναι καλή βέβαια είναι κακοτραβηγμένη.
Καλοζωισμένος φαίνεσαι εκεί καμμιά 40ριά η κυρία τρεχαγύρευε σε προσέχει αρκετά φαίνεται λίγο κουρασμένα τα μάτια σου απο το διάβασμα της Αγίας Γραφής..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου allzzaro, τρώω καλα,λίγο και πολύ συγχρόνως....
Αμα κινείσαι σε πέντε διαφορετικούς χώρους, απο το πρωί ώς το βράδυ, είσαι κουρασμένος....
Να μην πω για την ορθοστασία...
Αλλά, για τη φωτό, φταίει λίγο και το ποτό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Όταν σας λέω εγώ, ότι τρέχω και ότι κάνω το κάνω βιαδτικά...


Δλδ στα βιαστικά έκανες "μόνο" 10.500 μηνύματα, φαντάσου να έγραφες και με το πάσο σου

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ τρεχα ,εισαι απιστευτη μουρη,βγαλμενη απο τα παλια.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Εγώ σε περίμενα φρικιό οπως είπες και βλέπω εναν τυπά με το μαλλί του το μουστακάκι του με λεπτό πρόσωπο.
Ακούς τα πικρόχολα σχόλια της Αριας?



Εγώ τον περίμενα με γενεάδα και μαύρο καπέλο για να είμαι ειλικρινής δεν είπα πως έχει κάτι, εκείνο που θα του κάνω είναι να του βγάλω το μουστάκι να τον κάνω πιο σικ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 01:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χα, Χα…

Φίλε trexagireve θα κάψεις καρδιές τώρα που έβαλες την φωτογραφία σου…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 02:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μου θυμίζει τον Τσάκ Νόρις πάντως

quote:
Και σε ένα βιλβλίο, με τόσες λεπτομέρειες, τουλάχιστον πρέπει να γινεται αξιοσέβαστο, εφόσον, δεν διεψεύστηκε ποτέ..

Να υποθέσω ότι το έχεις εξετάσει από ΟΛΕΣ τις πλευρές και έχεις δει τις αντιρρήσεις και έχεις ψάξει όλη την ιστορία και δε βρήκες καμία διάψευση...


Ας πούμε το γεγονός ότι ο Ηρώδης πέθανε το 4 πΧ και η απογραφή του αυτοκράτορα της Ρώμης έγινε το 6 μΧ ως ιστορικά γεγονότα και η Καινή Διαθήκη τα θέλει να ταυτοχρονίζονται δε σου κάνει για διάψευση;

http://en.wikipedia.org/wiki/Herod_the_Great
http://en.wikipedia.org/wiki/Census_of_Quirinius

Για την ακρίβεια μιλάμε για διάψευση εκ των έσω, λόγω διαφωνίας αφού το Ευαγγέλιο του Μάρκου λέει το ένα και το Ευαγγέλιο του Λουκά λέει το άλλο...

Edited by - IndustrialAngel on 29/05/2010 02:34:19

Edited by - IndustrialAngel on 29/05/2010 02:34:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 08:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια, με κανετε και ...ερυθριώ...Κοφτε το...
Βιομηχανικέ μου, αν και το έψαξα κι εγώ, λέω, ότι μέχρι σήμερα,
δεν βγήκε κανείς να το διαψεύσει, ουσιαστικά και αποδεδειγμένα...
Κιαυτό, είναι αξιόλογο...
Κάτι λέει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 10:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
industrialangel
quote:
Εμένα μου θυμίζει τον Τσάκ Νόρις πάντως

Oχι ρε φίλε κόψε κάτι
Ο Τσάκ Νόρις στα νιάτα του δεν είχε μουστάκι και ήταν ξανθός.
Αργότερα αφησε ενα μουστάκι που θύμιζε κοπρισμένο χωράφι.
Ο τρεχαγυρευε εχει μουστακάκι ποιοτικό σοφιστικέ θα έλεγα.
Ειναι και μελαχρινός

industrialangel για μπουμπούνα και καμία δική σου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 11:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αγαπητέ Βιομηχανικέ, αλλά, οι ιστορικοί, ερίζουν, για την ακριβή ημερομηνία, ούτως, ή άλλως, αφού έχουμε τον πατέρα Ηρώδη και τον υιό,που μπερδεύουν την χρονολογία γέννησης, του Χριστού,ώς ημερολόγιο που έχουμε, με έναρξη τη γέννηση του...
Δηλαδή, εικάζεται και υποστηριζεται, ότι σήμερα, είμαστε καπου
στο 96...Παίζει εδώ και δεκαετίες η υπόθεση...
Αλλά,πέραν αυτού, το κατά Μάρκον, με το του Λουκά, έχουν μια 40ρια χρόνια διαφορά..Αφού, ο Μάρκος το έγραψε πρώτος και ο Λουκάς, κατόπιν.... Μιλας, για μέτρηση, με αναφορά τη γέννηση...
Αν δεν είναι ορισμένη, πως να το μετρήσεις;
Ψάξε το λίγο, με τον πατέρα και υιό, Ηρώδη,αν σε ενδιαφέρει....
Αλλά, για την έξοδο, που λέγαμε, με τόσες λεπτομέρειες, που κα΄θορισαν την πορεία ενός λαόυ, σίγουρα συνέβη και δεν ήταν φνατασία ή υπερβολή...
Αυτό φαίνεται απο τα ήθη και έθμια τους, πάσχα, εορτή σκηνοπηγίας,κλπ, που δειχνουν, επισης, ότι έγιναν...
Δεν μπορεί κανείς, να μην συνυπολογίσει τέτοια στοιχεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 11:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου λές, φίλε μου allzzaro, τη διόρθωση, στο κείμενο,...απο
που την κάνεις;
Να μικρύνω τη φωτό και το κείμενο ρε φιλε,αλλά, που μπαίνω για
να το κανω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 12:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Πέφτεις στην ίδια παγίδα της ερμηνείας και εσύ Sesostris. Το ότι σταμάτησε η γη είναι ερμηνεία. Το κείμενο λέει ρητά ότι σταμάτησε ο ήλιος και μεγάλωσε η μέρα.

Σε ποια παγίδα ερμηνείας αναφέρεσαι φίλε IndustrialAngel ? Για να επαληθεύση το βιβλικό κείμενο, μόνο δύο τινά θα μπορούσαν να έχουν συμβεί . Η να σταματούσε η Γη την περιστροφή της , οπότε όχι μόνο τσουνάμι θα είχαμε αλλά και εκτίναξη στο διάστημα ενός μεγάλου μέρους της επιφανείας της , ή να υποθέσουμε ότι την εποχή εκείνη ίσχυε η γαιοκεντρική θεωρία όπως την περιγράφουν οι γραφές , και αυτός που κινιόταν γύρω από τη Γη , ήταν ο Ήλιος . Υπόθεση που δεν νομίζω ότι την υιοθετείς . Εκτός αν έχεις εσύ ή ο αγαπητός μου φίλος Βαγγέλης να μας δώσετε κάποια άλλη λογική εξήγηση του φαινομένου . Τα θαύματα εξαιρούνται !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 12:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Sesostris,
O Γιάννης Κορδάτος, ούτε ιστορικός υπήρξε ούτε αρχαιολόγος.
Το μεγαλύτερο μέρος των ιστορικών της Βίβλου, τοποθετεί την Έξοδο στο τέλος της περιόδου της βασιλείας του Ραμσή Β'.

Το ότι εσύ δεν αναγνωρίζεις τον Γιάννη Κορδάτο σαν ιστορικό , δεν έχει απολύτως καμιά σημασία .
Σχετική Βιβλιογραφία : Δήμος Μέξης, «Ο ιστορικός Γιάννης Κορδάτος και το έργο του», εκδόσεις «Μπουκουμάνη», Αθήνα, 1975
quote:
europaios2
Με ενδιαφέρει όμως πολύ να μας φέρεις τα στοιχεία στα οποία στηρίζεται ο Κορδάτος και γράφει αυτά που λες, προς εξέταση.

Το βιβλίο στο οποίο σε παρέπεμψα στην προηγούμενη απάντησή μου , περιέχει όλη την βιβλιογραφία και τα στοιχεία στα οποία στήριξε ο Γιάννης Κορδάτος αυτά που αναφέρει . Κάποτε εσύ ή ο europaios Νο 2 έγραφες ότι έχεις πρόσβαση σε βιβλιοθήκες . Αν δε θέλεις να το αγοράσης πήγαινε σε μια βιβλιοθήκη και διάβασέ τα σημεία που σε ενδιαφέρουν .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 14:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόρθωση: Ο Ματθαίος αναφέρει τον Ηρώδη όχι ο Μάρκος


quote:
Ναι, αγαπητέ Βιομηχανικέ, αλλά, οι ιστορικοί, ερίζουν, για την ακριβή ημερομηνία, ούτως, ή άλλως, αφού έχουμε τον πατέρα Ηρώδη και τον υιό,που μπερδεύουν την χρονολογία γέννησης, του Χριστού,ώς ημερολόγιο που έχουμε, με έναρξη τη γέννηση του...


Οι ιστορικοί ερίζουν γιατί δεν ξέρουν ποιον από τους 2 να βγάλουν λάθος, το Λουκά ή το Μάτθαίο...Ερίζουν γιατί δεν μπορούν να συμβιβάσουν μια ιστορική πηγή που δεν ξέρει τι της γίνεται γιατί ταυτοχρονίζει δύο γεγονότα με 10 χρόνια διαφορά. Τα ονόματα των υιών του Ηρώδη του Μέγα (Ηρώδης σκέτο δηλαδή) είναι: Ηρώδης Αρχέλαος(της Ιουδαίας), Ηρώδης Αντύπας (της Γαλιλαίας) και Ηρώδης Φίλιππος(της Ιορδανίας. Στις παρενθέσεις υπάρχουν τα κομμάτια του κράτους του Ηρώδη που μοιράστηκε


quote:
Τοῦ δὲ Ἰησοῦ γεννηθέντος ἐν Βηθλέεμ τῆς Ἰουδαίας ἐν ἡμέραις Ἡρῴδου τοῦ βασιλέως, ἰδοὺ μάγοι ἀπὸ ἀνατολῶν παρεγένοντο εἰς Ἱεροσόλυμα 2 λέγοντες, Ποῦ ἐστιν ὁ τεχθεὶς βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων; εἴδομεν γὰρ αὐτοῦ τὸν ἀστέρα ἐν τῇ ἀνατολῇ καὶ ἤλθομεν προσκυνῆσαι αὐτῷ. 3 ἀκούσας δὲ ὁ βασιλεὺς Ἡρῴδης ἐταράχθη καὶ πᾶσα Ἱεροσόλυμα μετ’ αὐτοῦ, 4 καὶ συναγαγὼν πάντας τοὺς ἀρχιερεῖς καὶ γραμματεῖς τοῦ λαοῦ ἐπυνθάνετο παρ’ αὐτῶν ποῦ ὁ Χριστὸς γεννᾶται. 5 οἱ δὲ εἶπαν αὐτῷ, Ἐν Βηθλέεμ τῆς Ἰουδαίας· οὕτως γὰρ γέγραπται διὰ τοῦ προφήτου· 6 Καὶ σύ, Βηθλέεμ γῆ Ἰούδα, οὐδαμῶς ἐλαχίστη εἶ ἐν τοῖς ἡγεμόσιν Ἰούδα· ἐκ σοῦ γὰρ ἐξελεύσεται ἡγούμενος, ὅστις ποιμανεῖ τὸν λαόν μου τὸν Ἰσραήλ. 7 Τότε Ἡρῴδης λάθρᾳ καλέσας τοὺς μάγους ἠκρίβωσεν παρ’ αὐτῶν τὸν χρόνον τοῦ φαινομένου ἀστέρος, 8 καὶ πέμψας αὐτοὺς εἰς Βηθλέεμ εἶπεν, Πορευθέντες ἐξετάσατε ἀκριβῶς περὶ τοῦ παιδίου· ἐπὰν δὲ εὕρητε ἀπαγγείλατέ μοι, ὅπως κἀγὼ ἐλθὼν προσκυνήσω αὐτῷ. 9 οἱ δὲ ἀκούσαντες τοῦ βασιλέως ἐπορεύθησαν, καὶ ἰδοὺ ὁ ἀστὴρ ὃν εἶδον ἐν τῇ ἀνατολῇ προῆγεν αὐτοὺς ἕως ἐλθὼν ἐστάθη ἐπάνω οὗ ἦν τὸ παιδίον. 10 ἰδόντες δὲ τὸν ἀστέρα ἐχάρησαν χαρὰν μεγάλην σφόδρα. 11 καὶ ἐλθόντες εἰς τὴν οἰκίαν εἶδον τὸ παιδίον μετὰ μαρίας τῆς μητρὸς αὐτοῦ, καὶ πεσόντες προσεκύνησαν αὐτῷ, καὶ ἀνοίξαντες τοὺς θησαυροὺς αὐτῶν προσήνεγκαν αὐτῷ δῶρα, χρυσὸν καὶ λίβανον καὶ σμύρναν. 12 καὶ χρηματισθέντες κατ’ ὄναρ μὴ ἀνακάμψαι πρὸς Ἡρῴδην, δι’ ἄλλης ὁδοῦ ἀνεχώρησαν εἰς τὴν χώραν αὐτῶν. 13 Ἀναχωρησάντων δὲ αὐτῶν ἰδοὺ ἄγγελος κυρίου φαίνεται κατ’ ὄναρ τῷ Ἰωσὴφ λέγων, Ἐγερθεὶς παράλαβε τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ φεῦγε εἰς Αἴγυπτον, καὶ ἴσθι ἐκεῖ ἕως ἂν εἴπω σοι· μέλλει γὰρ Ἡρῴδης ζητεῖν τὸ παιδίον τοῦ ἀπολέσαι αὐτό. 14 ὁ δὲ ἐγερθεὶς παρέλαβεν τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ νυκτὸς καὶ ἀνεχώρησεν εἰς Αἴγυπτον, 15 καὶ ἦν ἐκεῖ ἕως τῆς τελευτῆς Ἡρῴδου· ἵνα πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν ὑπὸ κυρίου διὰ τοῦ προφήτου λέγοντος, Ἐξ Αἰγύπτου ἐκάλεσα τὸν υἱόν μου. 16 Τότε Ἡρῴδης ἰδὼν ὅτι ἐνεπαίχθη ὑπὸ τῶν μάγων ἐθυμώθη λίαν, καὶ ἀποστείλας ἀνεῖλεν πάντας τοὺς παῖδας τοὺς ἐν Βηθλέεμ καὶ ἐν πᾶσι τοῖς ὁρίοις αὐτῆς ἀπὸ διετοῦς καὶ κατωτέρω, κατὰ τὸν χρόνον ὃν ἠκρίβωσεν παρὰ τῶν μάγων. 17 τότε ἐπληρώθη τὸ ῥηθὲν διὰ Ἰερεμίου τοῦ προφήτου λέγοντος, 18 Φωνὴ ἐν Ῥαμὰ ἠκούσθη, κλαυθμὸς καὶ ὀδυρμὸς πολύς· Ῥαχὴλ κλαίουσα τὰ τέκνα αὐτῆς, καὶ οὐκ ἤθελεν παρακληθῆναι, ὅτι οὐκ εἰσίν. 19 Τελευτήσαντος δὲ τοῦ Ἡρῴδου ἰδοὺ ἄγγελος κυρίου φαίνεται κατ’ ὄναρ τῷ Ἰωσὴφ ἐν Αἰγύπτῳ 20 λέγων, Ἐγερθεὶς παράλαβε τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ πορεύου εἰς γῆν Ἰσραήλ, τεθνήκασιν γὰρ οἱ ζητοῦντες τὴν ψυχὴν τοῦ παιδίου. 21 ὁ δὲ ἐγερθεὶς παρέλαβεν τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ εἰσῆλθεν εἰς γῆν Ἰσραήλ. 22 ἀκούσας δὲ ὅτι Ἀρχέλαος βασιλεύει τῆς Ἰουδαίας ἀντὶ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ Ἡρῴδου ἐφοβήθη ἐκεῖ ἀπελθεῖν· χρηματισθεὶς δὲ κατ’ ὄναρ ἀνεχώρησεν εἰς τὰ μέρη τῆς Γαλιλαίας, 23 καὶ ἐλθὼν κατῴκησεν εἰς πόλιν λεγομένην Ναζαρέτ, ὅπως πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν διὰ τῶν προφητῶν ὅτι Ναζωραῖος κληθήσεται.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα με τις ημερομηνίες είναι ότι ο Ηρώδης πρέπει να πέθανε ώστε να μπορέσει να επιστρέψει ο Ιησούς. Άρα αυτό σημαίνει ότι αν ήταν ο υιός του Ηρώδη όπως λες πρέπει να επέστρεψαν με τον Ιησου σε ηλικία περίπου 2 ετών μετά το θάνατο του υιού. Πότε πέθαναν οι γιοι του Ηρώδη; Ο Αρχέλαος πέθανε το 18 μΧ και ο Αντύπας το 39 μΧ. Υποθέτω ότι μιλάμε για τον Αρχέλαο αφού αυτός έμενε στα Ιεροσόλυμα. Αν ο Ιησούς επέστρεψε σε ηλικία 2 ετών περίπου αυτό σημαίνει ότι γεννήθηκε το 16 μΧ... Όμως στο τέλος του κεφαλαίου το λέει ξεκάθαρα... Ότι όταν πέθανε ο Ηρώδη ανέλαβε ο Αρχέλαος, άρα ο Ηρώδης που έκανε τη σφαγή των νηπίων είναι ο Ηρώδης ο Μέγας...

quote:
Αλλά,πέραν αυτού, το κατά Μάρκον, με το του Λουκά, έχουν μια 40ρια χρόνια διαφορά..Αφού, ο Μάρκος το έγραψε πρώτος και ο Λουκάς, κατόπιν.... Μιλας, για μέτρηση, με αναφορά τη γέννηση...
Αν δεν είναι ορισμένη, πως να το μετρήσεις;

Πρόσεξε πολύ τις λέξεις σου. Τι μου λες τώρα; Η πληροφορία ότι απέχουν 40 χρόνια τι σημαίνει; Δέχεσαι ότι κάνουν λάθος και προσπαθείς να το δικαιολογήσεις; Αυτό σημαίνει ότι έχουμε χοντρή διάψευσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 14:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris έδωσα ΗΔΗ λογικές εξηγήσεις αντί του σταματήματος της γης

1. Πολεμούσαν τη νύχτα ΣΑΝ να ήταν ακόμα μέρα, δεν κουραζόντουσαν δηλαδή
2. Έγινε έκλειψη ηλίου νωρίς το πρωί άλλαξε η διάρκεια της μέρας


Η παγίδα της ερμεινείας είναι να βγάζεις συμπεράσματα χωρίς στοιχεία. Από έβγαλες το συμπέρασμα ότι η γη σταμάτησε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:

Τέλος πάντων, αυτός είμαι, με τους δυο μικρότερους γιούς μου,
να φαίνονται λιγο...Για όσους έχουν περιεργεια...
Έμαθα, όμως, φιλε....
Ευχαριστώ πολύ....



Ήηητανεε μια φορά Μάαατια μου,
Ένααααν Καιρόοοοοο...

http://www.youtube.com/v/v8JWYakujec&hl=el_GR&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00">

Σημ:
Αν τη θες μικρή την εικόνα, πάρε το link από αυτή που σου έφτιαξα εγώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 14:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Βιομηχανικέ, θα μας τρελάνεις;...λες για τον Μάρκο και μετά πάς στον Ματθαίο, αλλά, ότι η διαφορά χρόνου, έχει σημασια,για τον
απλούστατο, λόγο, ότι μπορεί Ηρώδης Μέγας να ονομάστηκε ο πατήρ, αλλά, να συνέχισαν με τον υιό, ως πρώτο...Επαναλμβάνω, υπάρχει ιστορική ασάφεια, για οτ θέμα....Δεν είναι αυτό πρόβλημα...
Τιποτε άλλο, που να μην μπλέκει έτσι, υπάρχει;Καμιά ξεκάθαρη απάτη;...
Όχι, απλά, εφευρίσκονται, λόγω άγνοιας των τότε δεδομένων...
Έχουμε πει, όμως, ότι η ημιμάθεια, είναι χειροτερη της αμάθειας...
Αλλά, για την άλλη αυθάιρετη ερμήνεια σου, ότι πολεμούσαν τη νύχτα, που ειναι για γέλια, πες μου ποιός ιστορικός έγραψε ποτε για μαχη τη νύχτα....Ειχε..πανσέληνο εννοείς;...
Δεν πολεμούσαν ούτε χειμώνα φίλε μου,τότε, όχι τη νύχτα...
Αλλά, για τον Εζεκία, που λέει, ότι κι αυτόν κράτησε η ημέρα,10 ώρες παραπάνω, τί έγινε; Αυτος δεν πολεμούσε, για να πεις παρασύρθηκε;...
Υπάρχει κι άλλο περιστατικό, με κάτι ώρες...
Βλέπεις,ένα γεγονός, μπορεί να παρανοηθεί, αλλά,οταν είναι περισσότερα, τότε, βγαίνει κάποιο γενικό συμπέρασμα...
Διαβάστε και τον Εζεκία...
Αγαπητή μου Αμαλία ευχαριστώ, την .....άλλη πως την μικραινω;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 15:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε φταίω αν εσύ δεν έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη τρέχαγύρευε. Τελευταία φορά που τσέκαρα ΚΑΙ ο Μάρκος ΚΑΙ ο Ματθαίος είναι ευαγγελιστές. Οι άλλοι 2 είναι ο Ιωάννης και ο Λουκάς.

Από κεκτημένη ταχύτητα μπέρδεψα το Μάρκο με το Ματθαίο, έκανα λάθος και διορθώνω.

Από το ΜΑΤΘΑΙΟ λοιπόν ΚεΦΑΛΑΙΟ 2 πήρα το απόσπασμα κοίτα αν έχεις τη Βίβλο σπίτι σου (αμφιβάλλω με τις μπούρδες που λες μάλλον δεν είχες ποτέ κοιτάξει ούτε το εξώφυλλο)

Αμφισβητείς το απόσμασμα ή τη γεναλογία ρε τρέχα; Σου είπα ότι όλο το Σόι Ηρώδης λεγόταν, ακόμα και ο εγγονός που αποκεφάλισε τον Ιωάννη Ηρώδης λεγόταν. Το θέμα είναι ότι ένας είναι ο Ηρώδης που είχε γιο τον Αρχέλαο, όπως γράφει ρητά προς το τέλος του κεφαλαίου. Και αυτός σύμφωνα με την ιστορία είναι ο Ηρώδης ο Μέγας που πέθανε το 4 πΧ.

" ἀκούσας δὲ ὅτι Ἀρχέλαος βασιλεύει τῆς Ἰουδαίας ἀντὶ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ Ἡρῴδου ἐφοβήθη ἐκεῖ ἀπελθεῖν· χρηματισθεὶς δὲ κατ’ ὄναρ ἀνεχώρησεν εἰς τὰ μέρη τῆς Γαλιλαίας, 23 καὶ ἐλθὼν κατῴκησεν εἰς πόλιν λεγομένην Ναζαρέτ, ὅπως πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν διὰ τῶν προφητῶν ὅτι Ναζωραῖος κληθήσεται."

Ελληνικά μιλάς ρε φίλε; Ο πατέρας του Ηρώδη Αρχέλαου είναι ο Ηρώδης ο Μέγας. Αν απλώς ανέφερε Ηρώδης θα υπήρχε χώρος για παρανόηση αλλά το λέει ρητά.

πέρα από ΚΑΘΕ αμφιβολία το ευαγγέλιο του Ματθαίου αναφέρεται στον Ηρώδη το Μέγα. Και πέρα από κάθε αμφιβολία το ευαγγέλιο του Λουκά μιλάει για απογραφή.

Ε λοιπόν αυτά τα 2 γεγονότα ΔΕ συμπίπτουν. Ζήτησες διάψευση; Ορίστε, στο πιάτο σου. Τι άλλο θες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 15:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μη συγκρίνεις το γιδοβοσκό τον τρέχα με τον Αρχάγγελο της Κρήτης θα πέσει φωτιά να σας κάψει. Εντάξει εγώ είμαι άγγελος (μικρότερου βαθμού) και θα τι γλιτώσω οι άλλοι όμως τι θα κάνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 15:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά, για την άλλη αυθάιρετη ερμήνεια σου, ότι πολεμούσαν τη νύχτα, που ειναι για γέλια, πες μου ποιός ιστορικός έγραψε ποτε για μαχη τη νύχτα....Ειχε..πανσέληνο εννοείς;...
Δεν πολεμούσαν ούτε χειμώνα φίλε μου,τότε, όχι τη νύχτα.

Είπε ο άνθρωπος που θεωρεί λογικό να σταμάτησε η γη και παράλογο να πολεμούσε ένας στρατός τη νύχτα... Καλά ρε φίλε, επικοινωνείς; Μπορεί ο Θεός να σταματήσει τη γη και δεν μπορεί να κάνει "ενδοφλέβιο φραπέ" στους Εβραίους να πολεμάνε τη νύχτα; Ακριβώς επειδή τότε δεν πολεμούσανε τη νύχτα τους έδωσε πλεονέκτημα στη μάχη, γιατί οι αντίπαλοι δεν ξέρανε τι να κάνουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 18:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως, Βιμοηχανικέ. θα σου έλεγα, να γράψεις κανένα μυθιστόρημα, απο φαντασία έχεις....Με τις κοτσάνες που γράφεις, άλλοι στο ...χόλυγουντ, έκανα ρεκορ εισπράξεων...
Λες και ξέρουν οι άλλοι πως έγινε....Έλα που ξέρουν...
Καλά, αγόρι μου, επειδή εσύ αυτοσχεδιάζεις στα πάντα( για να μην πω ότι είσαι και ...ζουλιάρης...)πειρμένεις,ότι το παράλογο σου, θα το δεχτούμε κι όλας;
Όχι ρε φίλε, όταν πολεμας με ήλιο, πολεμάς με ήλιο κι όταν δεν πολεμάς νύχτα, όπως λένε όλοι οι ιστορικοί, δεν πολεμάς νύχτα, γιατί φοβάσαι το θάνατο τη νύχτα και δεν βλέπεις...
Ότι θέλεις γράφεις, για να βολεύεις το σχεδιασμό σου...
Και στο εργοστάσιο του μπαμπά, τα ίδια κάνεις;..
Πότε το ......κλείνεις το καημένο;....
Όταν αποφασίσεις για τον Μάρκο ή τον Ματθαίο, ξαναδές,οτι κι οι δυο, γράψανε πρώτοι τα ευαγγέλια,άμεσα, ενώ του Λουκά και του Ιωάννη, γράφτηκαν μετά, μετά απο πολύ καιρό...
Τι σχέση έχει;
Βάλε και λίγο το ρημάδι να δουλέψει....
Όλα στο πιάτο τα θέλεις;
Κι επειδή απλά δεν διαβάζεις, σου ξαναγράφω, ότι οι ιστορικοί έχουν προβλημα,με τη γέννηση και με το αν ήταν ο πατήρ, ή ο υιός Ηρώδης....Δεν σε ....ρώτησαν το ξέρω, αλλά τι να κάνουμε;
Θα ..επιβιώσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy