ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλική Έξοδος: μύθος ή πραγματικότητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 18:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με τον πατέρα και τον υιό είναι μπούρδα. Σου είπαν ότι είναι έτσι και το έχαψες, χάφτη. Το κείμενο αναφέρεται ΡΗΤΑ στον Ηρώδη που έχει γιο τον Αρχέλαο. Αν μου βρεις άλλον Ηρώδη που να βασίλεψε την Ιουδαία και να είχε γιο τον Αρχέλαο ο οποίος βασίλεψε επίσης στην Ιουδαία μετά το θάνατο του πατέρα και όλα αυτά να έγιναν την εποχή του Χριστού εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Οι σύγχρονοι ιστορικοί, ΑΣΧΕΤΕ, έχουν καταλήξει στο ότι ο Λουκάς έκανε λάθος. Δε ρώτησαν τους μεγαλοπαπάδες που έχεις κάνει Θεούς, ευαγγελιστές, επιστήμονες, ιστορικούς, χημικούς, κομμωτές ψαριών, ζογκλέρ, προπονητές κτλ κτλ. Σου λένε οι μεγαλοπαπάδες ότι μπορεί να είναι και ο ένας Ηρώδης και ο άλλος, και εσύ σαν καλός βλάκας το πιστεύεις. Παλικάρι μου, αν θες διάβασε την καημένη την Αγία Γραφή και δες ότι το κείμενο του Ματθαίου δεν αφήνει καμία αμφιβολία για το ποιος Ηρώδης είναι αυτός που κυνηγούσε το Χριστό και έσφαξε τα νήπια. Ματθαίος κεφάλαιο 2. Γράμματα ξέρεις.


Επίσης, οι βιβλικοί ιστορικοί έχουν πρόβλημα γιατί τα γεγονότα δε συμβιβάζονται, και προσπαθούν μάταια τα τελευταία χρόνια να τα μπαλώσουν. Για την ακρίβεια, ΑΜΑ ΚΟΤΑΣ, γιδοβοσκέ, θέλω να μου αποδείξεις με ιστορικά δεδομένα πώς συμβιβάζονται για το γιο όλα αυτά. Έστω ότι δεν είναι ο πατέρας. Και είναι ο γιος, ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 3; Ο Αντύπας ; ο Φίλιππος; ο Αρχέλαος; Και αν είναι ένας από αυτούς πρέπει να πέθανε λίγο μετά την απογραφή του 6/7 μΧ δηλαδή να πέθανε το πολύ το 9 άντε το 10 μΧ. Έχεις βρει έναν τέτοιο Ηρώδη εσύ; Πού;


Γράψε μου εσύ μια συγκροτημένη και ιστορικά συνεκτική αφήγηση που να στηρίζεται στην Αγία Γραφή και στα στοιχεία που έχουμε... Να δούμε τι ψάρια πιάνεις...

Edited by - IndustrialAngel on 29/05/2010 19:22:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 18:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε πόντιε ...Βιομηχανικούδη,λέμε για το άμα τη επιστροφή απο την Αίγυπτο,όταν λέει ότι πέθανε ο Ηρώδης ο μεγάλος, λέει, αλλά, δεν ταιριάζουν κάποια πράγματα, όπως λένε οι ..χάφτες ιστορικοί, που δεν ρώτησαν τον μυγοφάγο εγώ σου......
Έχουν διαφορά στα χρόνια,λέμε....
Δεν μου λές, εκτός απο το να ...γλυστράς,σκουντουφλώντας,
δεν έμαθες να "περπατάς" καθόλου φυσιολογικά στο μυαλό σου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 18:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έμε για το άμα τη επιστροφή απο την Αίγυπτο,όταν λέει ότι πέθανε ο Ηρώδης ο μεγάλος, λέει, αλλά, δεν ταιριάζουν κάποια πράγματα, όπως λένε οι ..χάφτες ιστορικοί, που δεν ρώτησαν τον μυγοφάγο εγώ σου......
Έχουν διαφορά στα χρόνια,λέμε....

Πρώτον,αυτό το πράμα λέγεται πρόταση δημοσιογράφου; Αυτό είναι χειρισμός του λόγου; Ρε αγγράμματε έχεις φάει 4 υποκείμενα και 3 τελείες


Δεν είναι μόνο αυτό, ρε γέρο, είναι και η απογραφή. Απορία ψάλτου βηξ, έτσι; Η απογραφή έγινε το 6 ή το 7 μΧ. Όλη αυτή η ιστοριούλα με τη φάτνη (που δεν ήταν φάτνη αλλά σπηλιά), τους βοσκούς, τη Βηθλεέμ κτλ κτλ πρέπει να έγινε τον καιρό της απογραφής αφού με αυτήν την αφορμή μετανάστευσαν από τη Ναζαρέτ στη Βηθλεέμ. Πώς γίνεται η σφαγή των νηπίων να τοποθετείται ΠΡΙΝ το 4 πΧ και η γέννηση του Ιησού στο 7 μΧ δηλαδή πάνω από 10 χρόνια διαφορά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 18:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Βιομηχανικούδη, αν ήξερες τι κανω,παράλληλα, οσο γράφω τα μηνύματα αυτά,θα καταλάβαινες, γιατί σου γράφω, εν τη ρήμα του λόγου κι όχι επιστολή εγγυητική...
Πέραν αυτού, η απογραφή που λές, ακριβώς επειδή έγινε μετά, στην περίπτωση που ο υιός Ηρώδης,αυτοονομάστηκε μέγας,το επέβαλε, ειναι δυνατόν να ονομάζονταν και αυτός μεγάλος Ηρώδης, οπότε, το κόλημα, να είναι τυπικό....
Αν με καταλαβαίνεις,φυσικά...
Όπως επίσης, δεν καταλαβαίνεις, ότι η έρευνα των μάγων, μπορεί να ξεκίνησε νωρίτερα απο την γέννηση, κατά πολύ...Ίσως η σφαγή των νηπίων να έγινε αργότερα απο ότι νομίζουν μερικοί,γιατί κάθε ενέργεια, δεν αποτελεί υποκείμενη άλλης,αλλά,και η σχέση με τον Ηρώδη, δεν διαφαίνεται καθαρά, απο τις γραφές.Εννοώ, ποιός ήταν πριν απο τι και ποιός μετά...
Μην κανεις εσύ μόνος σου συνειρμούς, ή όποιος άλλος...
Επι της ουσίας, επειδή είναι ένα πράγμα, που διχάζει τους ιστορικούς, θα έλεγα, ότι εσύ, σαφώς υπολείπεσαι για να λύσεις το ζήτημα και να κομπορημονείς επ αυτού...( άντε, σου μαθαίνω και λίγα ελληνικούλια, τυχεράκια...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 19:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε αλλά ο Ηρώδης είχε ένα γιο που βασίλευε στην Ιουδαία και τον έλεγαν Αρχέλαο. Ο γιος που λες εσύ είχε τέτοιο γιο;


Εγώ σου ζητάω κάτι απλό. Να μου παραθέσεις γεγονότα και τα έτη το ένα δίπλα στο άλλο. Πότε πέθανε ο Ηρώδης πατέρας, πότε ο υιός, πότε έγινε η απογραφή, πότε γεννήθηκε ο Χριστός, πότε είδαν οι μάγοι τον Ηρώδη, πότε έγινε η σφαγή των νηπίων, πότε ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ στη Ναζαρέτ ο Ιησούς κτλ κτλ. Αν το καταφέρεις αυτό το συζητάμε. Επίσης πρέπει τα γεγονότα να ταυτοχρονίζονται και πρέπει να μου βρεις έναν Ηρώδη ο οποίος πέθανε 2 χρόνια μετά τη γέννηση του Χριστού γιατί οι μάγοι τον βρήκανε 2 χρονών στη Ναζαρέτ

quote:
Ίσως η σφαγή των νηπίων να έγινε αργότερα απο ότι νομίζουν μερικοί,γιατί κάθε ενέργεια, δεν αποτελεί υποκείμενη άλλης,αλλά,και η σχέση με τον Ηρώδη, δεν διαφαίνεται καθαρά, απο τις γραφές.Εννοώ, ποιός ήταν πριν απο τι και ποιός μετά...

Οι γραφές των μεγαλοπαπάδων εννοείς. Ναι στις γραφές τους δε φαίνεται καθαρά. Εμείς οι υπόλοιποι Χριστιανοί που διαβάζουμε την Καινή Διαθήκη διαβάζουμε για έναν Ηρώδη που είχε γιο τον Αρχέλαο. Εσύ πόσους τέτοιου βασιλείς έχεις βρει; Παλικάρι ( τρομάρα σου) σου έδωσα ήδη το χωρίο, το παράθεσα να το διαβάσεις. Αν δε με εμπιστεύεσαι διάβασε το κείμενο της Καινής Διαθήκης. Ματθαίος κεφάλαιο 2. Λέει για ένα Ηρώδη που πέθανε και τον διαδέχθηκε στη Ιουδαία ο Αρχέλαος.Ελληνικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 19:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φιλαράκι, λέμε, ότι αυτά, δεν είναι ορατά για ιστορικούς,
είναι για σένα;Αλλά και ψάχνοντας το, επειδή το έχω σαφώς ψάξει περισσότερο απο σένα,άσχετα απο το τι γνώμη έχεις για την πάρτη σου, προσωπικά, πιστεύω, ότι είναι ο υιός Ηρώδης, γιατί, δεν κολλάνε, κάτι ημερομηνίες εσχατολογικού περιεχομένου, αλλά και υπάρχουν θέσεις προσώπων, επ αυτού, που δεν ειναι του παρόντος να συζητηθούν, που μιλάνε για τον υιο...
Όπως και ναχει, μισές ενέργειες, πιστεύω, είναι του πατρος και
μισές του υιού, για να καταλλήξω να σου πω τη δική μου θέση, πει του ζητήματος..Αυθαιρετείς συνέχεια και δεν έχεις την κατάλληλη γνώση, για να οριοθετήσεις την εποχή...
Κι αυτό, επαναλαμβάνω, γιατί, δεν κολλάνε κάποιες ημερομηνίες που εσύ δεν έχεις υποψην σου και γιατι,δεν ειναι ορισμένα ιστορικά σωστά, απο τους ίδιους τους ιστορικούς,η πραγματική ημερομηνία γέννησης του Χριστού...
Κι αυτό το λεω, γιατί,δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με τη γέννηση, αλλά και με την απογραφή, που ήταν γραμμένη κι αλλού,σε άλλες πηγές, ρωμαικές,κ λπ, εκτος απο τα ευαγγέλια...
Κι εκεί υπάρχει πρόβλημα με τον πατέρα και τον υιό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 19:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιους ιστορικούς ρε φίλε; Αυτούς που βλέπεις όταν καπνίζεις μαύρο; Για ψάξε στο νετ και θα δεις ότι λένε αυτό που λέω εγώ ότι ο Ματθαίος ΜΑΛΛΟΝ (και όχι ο Λουκάς) τα λέει σωστά. Από τη wiki αντιγράφω

"
Bible scholars have traditionally sought to reconcile these accounts; while most current scholars regard this as an error by the author of the Gospel of Luke."


Συμφωνούμε ότι έγινε η απογραφή το 6 ή 7 μΧ;
Συμφωνούμε ότι τότε γεννήθηκε ο Χριστός;
Συμφωνούμε ότι 2 χρόνια μετά πρέπει να έχουμε ένα θάνατο ένος Ηρώδη(όποιου και ναναι;) αφού 2 χρονών είχε επιστρέψει ο Ιησούς στη Ναζαρέτ;


Σου λέω γράψε ποιος έκανε τι και πότε με στοιχεία. απλά πράγματα ζητάω. Θες να τα μοιράσεις σε πατέρα και γιο, κάντο, δώσε μου όμως ημερομηνίεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 19:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Βιομηχανικούδη, τέτοια .....σπόρ έχεις και γράφεις έτσι
ακαταλαβήστικά;...Και δεν σου φαινότανε..Πίνω μπάφους και παίζω "προ";..Καλά κάνεις, έτσι είναι οι καπιτάλες..
Δεν κρίνω, αλλά, αφού σε χαλάει ρε παιδί μου
τι το πίνεις;
Το λέω, γιατί, εγώ σου έγραψα, ότι ο Λουκάς, επιστήμων, όν, έγραψε αργοτερα, που κάποια πράγματα, είχαν παγιωθεί και έγραφε, εν γνώσει των άλλων ευαγγελίων και άρα, όχι αντίθετα..Εσύ δεν καταλαβάινεις τι διαβάζεις...
Αλλα, με τις μπουρούχες που έχετε..Τι περιμένεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 19:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα παραδέχεσαι τη διάψευση του ευαγγελίου του Ματθαίου από το Λουκά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 20:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικούδη μου, σου έχω πει, αν δεν ξέρεις κάτι, πρόσεξε
τι γράφεις και τι σου γράφουν...Λέμε, ότι ο Λουκάς, έγραψε
μετά απο τους άλλους κι αυτό δεν είναι άποψη, αλλά ιστορικό γεγονός.Ήταν συγκεντρωτικός των άλλων ευαγγελίων, αλλά πρέπει να μπορεί κανεις να καταλάβει, τον όρο 4 ευαγγέλια κι όχι 5, ή 14....
Ειναι διαφορετικά το ένα απο το άλλο,γιατι απευθύνονται σε
διαφορετικους τύπους ανθρώπων...Κι αυτο, για να το καταλάβουν όλοι, ή να μην έχει κανεις τη δικαιολογία, ότι δεν κατάλαβε στη γλώσσα του το ευαγγέλιο...
Ρώτα, αγόρι μου, όταν δεν ξέρεις..Εδώ είμαι να σε ενημερώσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 20:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ τρεχα,ειναι δυνατον ο εαρινος να μην εχει σχολιασει ακομα τη φωτογραφια σου?η εχασα κανενα επεισοδιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 20:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να προσπαθούν ακόμη να τον ....συνεφέρουν ,
αγαπητέ μου skartados....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 20:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σχέση έχει αυτό ρε τρέχα; Το ξέρεις το ανέκδοτο με το παιδί που του δώσανε τις απαντήσεις στις εξετάσεις; Έχεις έτοιμες απαντήσεις που σου δίνουν οι Θεοί σου οι παπάδες, γιατί Χριστιανός δεν είσαι, νομίζω αυτό το έχει καταλάβει ο καθένας και τις δίνεις σε ερωτήσεις άσχετες


Μην πουλάς σε εμένα πνεύμα, ένας βλάκας και μισός είσαι με μια πίστη σε ένα ψεύτικο Θεό που του πλασάρουν οι μεγαλοπαπάδες.


Η ερώτηση είναι σαφής. Το ότι το ευαγγέλιο του Λουκά είναι μεταγενέστερο και ακριβέστερο(όπως λες εσύ) καθιστά το ευαγγέλιο του Ματθαίου ΨΕΥΔΕΣ;

Επίσης σε ρώτησα να μου δώσεις το χρονοδιάγραμμα των γεγονότων και το έγραψα με έντονα γράμματα. Δεν τολμάς γριούλα; Έλα! τι φοβάσαι; Θα φανερωθεί το ψέμμα των Θεών σου; Τόλμα ρε! Μίλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 20:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιφνιδιαστηκε πολλυ οπως ολοι μας μαλλον......


Ρε συ αγγελε ,στο ειπε και ο αλζαρο,ηρεμησε λιγο,δεν χρειαζονται τετοι χαρακτηρισμοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τον παρεξηγείς φίλε μου Σκαρτάδος, ο Βιομηχανικούλης, αποφάσισε το ρόλο του ..Πάγκαλου, σε αυτό το βήμα, αυτή τη βουλη...
Δεν κατάλαβε καν, ότι μιλαμε για τον Εαρινό....
Κι έπειτα, λενε, ότι τους ενώνω εγώ, σε ένα...
Δεν πειράζει...Αλλά να μην εμποδίζει την συζήτηση...
Αλήθεια, επι του θέματος, η μόνη αντιρρηση,στο πρόβλημα,με την έξοδο αν έγινε ή όχι, είναι επειδή δεν βρέθηκαν
αρχαιολογικά ευρήμαστα ΑΚΟΜΗ;...
Ψάξε Βιομηχαινκέ, όλη την Ερυθρά, να μας ....αποδείξεις ότι
δεν έγινε...Γιατί, εμείς, όσοι την πιστεύουν, έχουμε, έστω, ένα κείμενο..Εσύ τι έχεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οποίο σου αποδεικνύω ότι μπάζει...

Έχω και εγώ ένα κείμενο. Το λένε Spiderman. Μιλάει για τη ζωή και τις περιπέτειες του Spiderman στη Νέα Υόρκη. Νέα Υόρκη υπάρχει ΑΡΑ υπάρχει και ο Spiderman και ψάξε σε όλη τη Νέα Υόρκη να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Spiderman


Επίσης έχω και άλλο ένα. Το λένε Ιλιάδα. Μιλάει για τον πόλεμο στην Τροία. Την έχουμε βρει την Τροία άρα λέει αλήθεια. Πχ ο Αχιλέας και η Ελένη δεν έχουν γονείς ανθρώπους αλλά ΘεούςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω, ότι έχει σημασία και το υπόλοιπο του κειμένου, που
έχει αποδειχτεί...Απο ότι θυμάμαι, στον σπάιντερμαν,δεν έβγαλε κανένας ιστό, πραγματικά....
Ηρέμησε..Λες κοτσάνες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ώρα έχεις ένα κείμενο και έναν τόπο. Την Αγία Γραφή και την Ερυθρά Θάλασσα.


Ε και εγώ έχω ένα κείμενο και ένα τόπο. Το σπάιντερμαν και τη Νέα Υόρκη

Για πες μου όμως. Την Ιλιάδα τη δέχεσαι όλοκληρη; Την ιστορικότητα του Τρωικού πολέμου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός χαζός, θα έλεγε, ότι δεν έγινε ο Τρωικός πολεμος;
Ρε συ, καταλαβαίνεις τι συγκρίνεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία αφού έγινε Τρωικός πόλεμος έγιναν και όλα τα γεγονότα.

Τα φίδια που βγήκαν και φάγανε το Λαωκόντα, ο Αχιλέας που ήταν άτρωτος εκτός από τη φτέρνα κτλ κτλ. Σωστά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παραποίηση, ή η μυθοποίηση, προσώπων και καταστάσεων, στην ελληνική...μυθολογία,όσο κι αν ανακατεύεται ,με τα ιστορικα δρώμενα, πάντα την ξεχωριζουν...Και φυσικά,πολλών άλλων λαών...
Εσύ, ακόμα, έ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 21:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί το κείμενο της Ιλιάδας είναι μυθολογικό ενώ υποστηρίζεται από ιστορικά στοιχεία πχ έχουμε βρει την Τροία ενώ το κείμενο της Αγίας Γραφής είναι αληθές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 22:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί στο ένα λέει για θεούς με ανθρώπινες ιδιότητες, ενώ όσα περιγράφονται ως τέτοιες ενέργειες,δεν αποδειχτηκαν, ως ικανότητες ποτέ στην ιστορία, ενώ αντίθετα, το άλλο, έχει ακόμη και θαύματα και παράδοξα....
Επίσης, γιατί, η Ιλιάδα, ξεκίνησε για παραμύθι, άσχετα, απο τον πλούτο που κρύβει σε ιστορικά στοιχεία...
Αντίθετα, η Αγία Γραφή, υπήρξε και είναι ένα καθαρά θρησκευτικό βιβλίο,όπου, πέραν των θαυμάτων και των θρησκευτικών τυπικών,όσα περιλαμβάνει,είναι καθαρά ιστορικές αναφορές... Και με συνέχεια και συνέπεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 22:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος δεν ξεκίνησε από παραμύθι. Αφού είπαμε ότι συνέβη. Φτιάξανε ένα παραμύθι και ΜΕΤΑ καταλάβανε την Τροία; Αυτό σημαίνε ότι ο παραμυθάς είναι προφήτης. Ξεκίνησε ως ιστορικό πραγματικό γεγονός και στην πορεία μπολιάστηκε με μυθολογικά στοιχεία

quote:
ιατί στο ένα λέει για θεούς με ανθρώπινες ιδιότητες, ενώ όσα περιγράφονται ως τέτοιες ενέργειες,δεν αποδειχτηκαν, ως ικανότητες ποτέ στην ιστορία, ενώ αντίθετα, το άλλο, έχει ακόμη και θαύματα και παράδοξα...

Δεν κατάλαβα υπάρχει κανένας νόμος που λέει πώς πρέπει να είναι ο Θεός; Πάντως πληροφοριακά ο Θεός της Παλαιά Διαθήκης, και μνησίκακος και εκδικητικός είναι και θυσίες γουστάρει.

Όσο για τις ενέργειες που δεν αποδείχτηκαν σε ρώτησα αν μπορείς να αποδείξεις της διάβαση από την Ερυθρά Θάλασσα με άλλο τρόπο εκτός από επίκληση στο κείμενο. Είναι αυτοαναφορικό το επιχείρημα σου." Η Αγία
Γραφή επιβεβαιώνεται γιατί περιγράφει γεγονότα, τα γεγονότα είναι πραγματικά επειδή τα λέει η Αγία Γραφή". Όλα ανάγονται στην Αγία Γραφή, δηλαδή επιχείρημα της πλάκας. Την Τροία τη βρήκαμε, το στρατό των Αιγυπτίων δεν τον έχουμε βρει ΆΡΑ τίποτα δεν έχει αποδειχτεί όσο και αν θα ήθελες να έχει γίνει αυτό. Εκκρεμεί η επιβεβαίωση


Edited by - IndustrialAngel on 29/05/2010 22:18:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 22:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησε, σαν παραμύθι,η συγγραφή και η πλοκή του...Απο κει και έπειτα, δεν μπορούσαν να το αγνοούν, όσο κι αν φορές, δυσανασχετούσαν, με τη συμμετοχή των θεών...
Είναι και πολλά νοήματα, που δεν έχουμε εξηγήσει ακόμη..Οπότε,
εκρεμούν οι εξηγήσεις, αλλά, όχι το νόημα...
Με την Αγία Γραφή, το νόημα, παραμένει το ίδιο,ενώ η πορεία έχει συνέχεια,δίχως, ανατροπές, όπως στον Τρωικό...
Μην την ψάχνεις, άλλο είναι ένα βιβλίο σοβαρό κι άλλο ένα ψυχαγωγικό...
Γράφονται και εννοούν άλλα πράγματα,αλλοιώς, το ένα απο το άλλο...
Επαναλαμβάνω, δεν έχουν αποδειχτεί, όλα όσα γράφει η Αγία Γραφή, αλλα, πολλά, γι αυτο και την θεωρούμε, έστω μέχρι πριν λίγα χρόνια κι έχει σημασία αυτό, ως ένα θεόπνευστο και ακριβές βιβλίο...
Μέχρι σήμερα, εκτός απο συκοφαντίες, εναντιον του και αμφισβητήσεις, τίποτε δεν έχει αποδείξει το αντίθετο..
Μόνο απόπειρες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 22:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μόνο που πολλά σοβαρά επιχειρήματα τα βαφτίζεις απόπειρες και κάνεις κωλοτούμπες και αλλάζεις θέμα. Στριμώχτηκες όταν σου είπα για το χάσμα των ετών μεταξύ των Ευαγγελίων για τη γέννηση του Χριστού και κάνεις το χαζό και λες για ιστορικούς, ενώ οι ιστορικοί λένε άλλα. Και μετά το ξαναγύρισες στην Έξοδο. Να φαίνεται σε όλους τι παλικάρι είσαι που δε φοβάσαι τις προκλήσεις και το διάλογο. Έτσι σε θέλω, ειδωλολάτρη μου, να με φοβάσαι και να τρέχεις το λέει και το όνομα σου


Νομίζω καταλαβαίνεις ότι η διαφορά μεταξύ ΜΗ ΔΙΑΨΕΥΣΗΣ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ είναι μεγάλη. Οπότε μην πλασάρεσαι με σιγουριά ότι τα ξέρεις όλα γιατί δεν ξέρεις τίποταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 23:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε αγόρι μου, για΄τι πηδάς συνέχεια, απο θέμα σε θέμα; Γιατί δεν αφήνεις να τελειώσουμε κανένα ζήτημα, έστω να επικοινωνησουμε μεταξύ μας....Δεν αφήνεις να φτάσουμε κάπου..Δεν θέλεις;
Μον κόντρα είναι για σένα;
Για΄τι για μένα δεν ήταν ποτέ κόντρα..Ξέρω τι λέω και δεν τα διαπραγματεύομαι...Με ενδιαφέρει το παρακάτω...Που είναι άγνωστο, αμφισβητώντας, ότι υπαρχιε, πάμε πιο πίσω...
Και είτε το θέλεις, είτε, όχι, η αγία Γραφή έχει ακόμη να μας πει πολλά..Ειναι παντα επικαιρη...Και γι αυτό, είναι το βιβλίο των βιβλίων...
Εσύ, γιατί ολη την ώρα, πετάγεσαι αλλού;
Και προπάντων ,αγόριμου Βιομηχανικούλη, σε καρέκλα κάθομαι,θές να με ..ρίξεις κάυτω απο τα γέλια;
Απο τι να τρέξω βρε μπαγάσα;
Να μην με καραφλιάσεις με τα κουφά σου;
Δεν πειράζει, αντέχω, έπαθα ανοσία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 23:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι, δείξε τι παλικάρι είσαι, ρίξτο στην πλάκα για να γλυτώσεις. Τα ερωτήματα παραμένουν κωλοτουμποτρέχα

Πιπιλίζεις την καραμέλα του "δεν έχει διαψευστεί πότε". Τη διάβασα μία, δεν επενέβην, τη διάβασα 2, ας το αφήσω θα με πουν κακεντρεχή. Ε με την τρίτη γκάζωσα τι να κάνουμε...


Ξαναλέω, ο πυρήνας της σκέψης σου είναι το εξής 1 βιβλίο: Η Αγία Γραφή διανθισμένο με αυτοαναφορικά επιχειρήματα και ΨΕΜΜΑΤΑ που σου λένε οι παπάδες και χάφτεις.


Και σου λέω το εξής απλό επιχείρημα: Ποιο το κριτήριο για να εμπιστευτούμε το οποιοδήποτε κείμενο; Δηλαδή αν αποστασιοποιηθείς δεν είναι παράλογο να μη δέχεσαι τη μυθολογία που διέπει τον Τρωικό πόλεμο αλλά να κρατάς ΜΟΝΟ το ιστορικό γεγονός (και καλά κάνεις) ΠΑΡΟΛΟ που υπάρχουν αρχαιολογικά ευρήματα που υποστηρίζουν πχ την ιστορικότητα των τόπων και τον προσώπων και από την άλλη να πιστεύεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ που λέει η Αγία Γραφή χωρίς τα αντίστοιχα αρχαιολογικά ευρήματα;


Το ότι ξέρεις τι λες είναι αστείο, τα επιχειρήματα σου είναι παιδικά για να μην πω νηπιακά.


Εγώ θέλω να πιάσουμε 1 αντικείμενο, αλλά θα πρέπει να το βουλώσεις και να μη λες μπούρδες όπως "δε διαψεύδεται ποτέ". Είμαι αστυνομία μπούρδας,δες το έτσι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 01:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Το ότι εσύ δεν αναγνωρίζεις τον Γιάννη Κορδάτο σαν ιστορικό , δεν έχει απολύτως καμιά σημασία .
Σχετική Βιβλιογραφία : Δήμος Μέξης, «Ο ιστορικός Γιάννης Κορδάτος και το έργο του», εκδόσεις «Μπουκουμάνη», Αθήνα, 1975

Άνθρωπε μου έχει σπουδάσει ιστορικός? Όχι είναι η απάντηση.
Αν έχεις διαφορετική απάντηση, δεν έχεις παρά να μου πεις πότε και που!

-Το τι λέει ο καθένας αστήρικτα δε με απασχολεί!
Τα στοιχεία τι λένε! είναι αυτό που με ενδιαφέρει.

Η πηγή που μας παραπέμπεις γράφει: Αν και αυτοδίδακτος ιστορικός,...... με ενδιαφέρει λοιπόν να μάθω, που ακριβώς στηρίζει τα στοιχεία του ο αυτοδίδακτος αυτός ιστορικός.
Μπορείς να μας πεις?
Και για να σε διευκολύνω σύμφωνα με ποιον παλαιότερο ιστορικό? Με τον Μανέθωνα? με κάποιον άλλον? με ποιον? ποια είναι η πηγή του?....με λίγα λόγια.....δε θέλω ολόκληρη έκθεση!

quote:
Sesostris:
Το βιβλίο στο οποίο σε παρέπεμψα στην προηγούμενη απάντησή μου , περιέχει όλη την βιβλιογραφία και τα στοιχεία στα οποία στήριξε ο Γιάννης Κορδάτος αυτά που αναφέρει . Κάποτε εσύ ή ο europaios Νο 2 έγραφες ότι έχεις πρόσβαση σε βιβλιοθήκες . Αν δε θέλεις να το αγοράσης πήγαινε σε μια βιβλιοθήκη και διάβασέ τα σημεία που σε ενδιαφέρουν .

Ήμουν συγκεκριμένος, αλλά η απάντησή σου είναι για άλλη μια φορά αίωρη σαν τον φελλό.
Έτσι όμως δεν κάνεις διάλογο παρά κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου.

-Εκτός εάν έχεις την απαίτηση κάθε φορά που δίνεις μία απάντηση να τρέχει ο αναγνώστης σου να διαβάσει ένα ολόκληρο βιβλίο!

Υ.Γ. Βαγγέλη είσαι άπαιχτος!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 30/05/2010 02:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 02:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Edited by - europaios2 on 30/05/2010 02:03:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy