ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Kατάθεσις σκέψεων Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 32
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 20:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άντε να τα συνδέσεις αυτά ... "Διανύουμε τελείως διαφορετικά σημεία συνειδησιακής διεύρυνσης", που θα 'λεγε και ο Αιώνιος! (χαχαχαχα)

Ζιπ μον σερι...δωσε μου ερεισμα και σου ενωνω οτι θέλεις...
Ακομη και τον αιώνιο..χιχιχι δικός μας και αυτός μονο που δεν το εχει καταλάβει ακόμη...

Οπως λεει και ο Lorenzo <<ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει..>>

quote:
Και τώρα μια και το ΄φερε η κουβέντα ποιον θεωρείτε ποιο ψαγμένο τον Αγγελόπουλο τον Οsho ή τον Πανούση???????

Παντως ολοι χρυσες δουλειές εκαναν....απο οτι φαίνεται...
Προσωπικά αν δεν τους δω ξεσκεπαστους δεν μπορω να ξέρω. Λογια παντου γυρωθεν και ολα σε πλήρη διασταση με την ζωή...

Σημερα εχουμε πανσεληνο.., και οπως καθε τέτοια ημερα τα ρευστά αλωνίζουν τα μυαλά των ανθρώπων...παραδέχομαι, λοιπον και σας χαρίζω

http://www.youtube.com/watch?v=Hz_g1Gg76e8&feature=related
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 22:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://video.aol.com/video-detail/-/2632283563/?icid=VIDLRVENT03

Η αναζητηση της ευτυχίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 12:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκέψου λέει, σε μια στιγμή γενναιότητας, να πέταγες από πάνω σου τα ρούχα του εγωϊσμού, να γδυνόσουν την προσωπικότητα και να έμενες γυμνός μπροστά στην αγάπη.

Και σκέψου λέει, να άφηνες τον φόβο να γλυστρήσει από πάνω σου σαν νερό και να χαθεί στον ωκεανό του Κόσμου…

Σκέψου να σταματούσες να ζητάς, να σταματούσες να δίνεις μετρημένα, να σταματούσες να ερμηνεύεις και να αναλύεις συνεχώς..


Και σκέψου ακόμα, πως είναι να μην έχεις τίποτα γραμμένο μέσα σου, παρά μόνο την ανάγκη της αγάπης, την αίσθηση του καθαρού ουρανού, της γαλήνιας θάλασσας, της αλήθειας χωρίς φόβο.

Αν μπορούσες να γίνεις πούπουλο λευκό, σου υπόσχομαι ότι ο αέρας μόνο θα σε χάϊδευε, θα σε ταξίδευε μόνο σε όμορφους τόπους, και χέρια ευγενικά θα υψώνονταν στους ουρανούς να ακουμπήσεις και να ξεκουραστείς…


Κανένα τέλος δεν θα μπορούσε να σε φοβήσει, και καμμιά αρχή δεν θα ήταν δύσκολη. Ολα θα ακολουθούσαν τον κύκλο τους, τόσο φυσικά…

Θα ανέπνεες μόνο ενέργεια, θα τρεφόσουν με αγάπη, θα ξεδιψούσες με φως.

Θα χαμογελούσες στους κυματισμούς της Ζωής, και θα δεχόσουν κάθε κίνηση με ευγνωμοσύνη, κάθε νέα ιδέα με χαρά, κάθε τραγούδι σου θα το λέγαν τα χείλη όλων…


Θα ανασταινόσουν ξανά και ξανά, και κάθε Ανοιξη θα ήταν τα γενέθλια σου.

Σκέψου… τι όμορφος θα ήταν ο έρωτας, αν ήταν ένα απλό χάδι κι όχι ένα σύνολο στάσεων εξωτικών και περίπλοκων.

Θα ανατρίχιαζες στην αγκαλιά της αγαπημένης, και ο ύπνος θα σ’έπαιρνε γλυκά στη σκιά της…

Η Μαγεία, η Ανάσταση, η Ανοιξη κι η Νιότη θα ήταν μόνιμοι σύντροφοι της ζωής σου.

Οι μόνες λέξεις που θα έδιναν νόημα στους άδειους δρόμους που διαβαίνεις…

Σσσσςς μη μιλάς, μόνο σκέψου…


υγιαίνετε.....


ΥΓ,Ελένη μου πάει κι αυτή η πανσέληνος..

ΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς......

http://www.liveleak.com/view?i=623_1242249484

ΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς...... χιχιχι!!!!!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 16/05/2009 12:49:06

Edited by - lorenzo on 16/05/2009 12:52:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 22:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιός θα ήθελε να γίνει θεός στις μέρες μας
αγαπητέ lorenzo;
Εγώ, μόνο κάτι δειλά ερπετά βλέπω να προσπαθούν να
σηκωθούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Έρωτας τι δύσκολο πράγμα"
"Mια φορά και έναν καιρό"

συγκεντρώθηκαν σε κάποιο μέρος της γης όλα τα συναισθήματα και όλες οι αξίες του ανθρώπου. Η Τρέλα αφού συστήθηκε 3 φορές στην Ανίατη πρότεινε να παίξουν κρυφτό.Το Ενδιαφέρον σήκωσε το φρύδι και περίμενε να ακούσει, ενώ η Περιέργεια χωρίς να μπορεί να κρατηθεί ρώτησε:

'Τι είναι το κρυφτό;'

Ο Ενθουσιασμός άρχισε να χορεύει παρέα με την Ευφορία και η Χαρά άρχισε να πηδάει πάνω κάτω για να καταφέρει να πείσει το Δίλημμα και την Απάθεια (την οποία δεν την ενδιέφερε ποτέ τίποτα) να παίξουν κι αυτοί.


"Αλλά υπήρχαν πολλοί που δεν ήθελαν να παίξουν":


Η Αλήθεια: δεν ήθελε να παίξει γιατί ήξερε ότι ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα την αποκάλυπταν,
H Υπεροψία: έβρισκε το παιχνίδι χαζό.
και η Δειλία: δεν ήθελε να ρισκάρει.

Ένα, δύο, τρία, άρχισε να μετράει η Τρέλα.

Η πρώτη που κρύφτηκε ήταν η Τεμπελιά.
Μιας και βαριόταν κρύφτηκε στον πρώτο βράχο που συνάντησε.

Η Πίστη πέταξε στους ουρανούς
και η Ζήλια κρύφτηκε στην σκιά του Θριάμβου ο oποίος με την δύναμη του κατάφερε να σκαρφαλώσει στο πιο ψηλό δέντρο.

Η Γενναιοδωρία δεν μπορούσε να κρυφτεί γιατί κάθε μέρος που έβρισκε της φαινόταν υπέροχο μέρος για να κρυφτεί κάποιος άλλος φίλος της οπότε την άφηνε ελεύθερη. Και έτσι η Γενναιοδωρία κρύφτηκε σε μια ηλιαχτίδα.

Ο Εγωισμός αντιθέτως βρήκε αμέσως κρυψώνα ένα καλά κρυμμένο και βολικό μέρος μόνο για αυτόν.

Το Ψέμα πήγε και κρύφτηκε στον πάτο του ωκεανού.

Το Πάθος και ο Πόθος κρύφτηκαν μέσα σε ένα ηφαίστειο.

Ο Έρωτας δεν είχε βρει ακόμη κάπου να κρυφτεί. Έβρισκε όλες τις κρυψώνες πιασμένες, ώσπου βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και κρύφτηκε εκεί.

....1000,μέτρησε η Τρέλα και άρχισε να ψάχνει.

Την πρώτη που βρήκε ήταν η Τεμπελιά αφού δεν είχε κρυφτεί και πολύμακριά.

Μετά βρήκε την Πίστη που μίλαγε στον ουρανό με τον Θεό για Θεολογία.

Ένιωσε τον ρυθμό του Πόθου και του Πάθους στο βάθος του ηφαιστείου
και αφού βρήκε την Ζήλια δεν ήταν καθόλου δύσκολο
να βρει και τον Θρίαμβο.

Βρήκε πολύ εύκολα το Δίλημμα που δεν είχε ακόμη αποφασίσει που να κρυφτεί.

Σιγά-σιγά τους βρήκε όλους εκτός από τον Έρωτα.

Η Τρέλα έψαχνε παντού, πίσω από κάθε δένδρο, κάτω από κάθε πέτρα, σε κάθε κορφή βουνού, μα τίποτα. Όταν ήταν σχεδόν έτοιμη να τα παρατήσει βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και άρχισε να τον κουνάει νευρικά ώσπου άκουσε ένα βογκητό πόνου.
Ήταν ο Έρωτας που τα αγκάθια από τα τριαντάφυλλα του είχαν πληγώσει τα μάτια.

"ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;"

"Η Τρέλα δεν ήξερε πως να επανορθώσει, έκλαιγε, ζήταγε συγνώμη και στο τέλος υποσχέθηκε να γίνει ο οδηγός του Έρωτα"


quote:
,Ελένη μου πάει κι αυτή η πανσέληνος..

Σε λίγο θα ερθει η επόμενη, ακόμη πιο ''δυνατή''.....ολη για σεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 02:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχο!
Πάντα τέτοια nst!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 14:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΕΔΡΙΣΟΣ (απόσπασμα)

......................................................

Τίποτα το μεγάλο το έκτακτο
σ' αυτόν τον τόπο για να το θυμάσαι
μια ρηχή κοίτη που στεγνώνει ο Αύγουστος
και το νερό δε φτάνει.
Ξηρός της αγριόχηνας ο γόνος
ανάλαφρος για να πετά ο βολβός
στην άμμο του άγριου κρίνου, εκεί
της εφηβείας μας το κογχύλι.

Βαθιά κρυμμένος σα χοχλάδι
της καλαμιάς ο κόντυλος έχει κρατήσει
το αχ του έρωτα και του θανάτου
και γύρω στην αδιάφορη αμμουδιά
πάλι και πάλι το ίδιο κύμα-σήμα.

Δε λησμονώ τη λάσπη, εκείνη την ύλη
που κράτησε το σπόρο ζωντανό, το φύτρο,
μέσα στο σπάρτο τ' αόρατο λιακόνι
μαζεύονταν για να σου επιτεθεί,
ο ήλιος το σαγήνεψε το μεσημέρι,
τα βήματά της τα κατάπιε ο Λίβας.

Πόσα να δώσω αρχίζοντας απ’ την ψυχή
για ν’ αποκτήσω το μικρό μου σπίτι
την κάμαρη και την αυλή του.
Πίσω απ΄ τις θίνες ήτανε σαν κρίνο
στο λιβαδάκι που κυλούσε ο Κεδρισός
ανάμεσα στην κίτρινη έρημο
και το γιαλό με τις κροκάλες∙
καθώς περνούσε κυνηγός σπίθιζαν
και ξεσμηλιώναν τα πουλιά.

Πρέπει τους θησαυρούς μου να μαζέψω
να βρω εκείνον που θα μεσιτέψει
για την αιματηρή συναλλαγή,
να ξαναπάω εκεί απ’ όπου ορμήθηκα
για να ‘ρθώ στην ανώνυμη αρένα.
Γύρω γύρω βουνά γυμνά ας είναι ιοστέφανα
κλειστό ένα λιμάνι δυτικά
με τους απαγορευμένους πλόες.

Για τον άνεμο τις γράφω αυτές τις λέξεις
για της Νήσου τον άνακτα τις δένω
μέσα στον στρόβιλο και στον αφρό.
Κι αυτό το άσπρο χαρτί χαρακωμένο
σε παντογράφο του τυφλού
θα τις σηκώσει και στο κενό θα τις φυσήξει
μαζί με το σεισμό της καλαμιάς.

Ας φύγουν οι λέξεις αν μπορούν ας φύγουν
ας πέσει μόνο ο σπόρος.

……………………………………………………


Ο Κεδρισός ουράνιος είναι ποταμός
στην Κυδωνία ρέει το είδωλό του
παραπλανά τις λεύκες ασημένιος.
Εκεί επάνω τρέχει και παφλάζει
στης εκβολής του την παλίνδρομη φυγή
εκεί μαζεύονται οι ψυχές που αφήσανε
το κάλλος τους το κέλυφός τους.

Ο φλοίσβος είναι λέξη του νερού
η τρικυμία είναι της τρίαινας.
Η θάλασσα ανοιχτή κι απέραντη
με τ’ αναρίθμητά της άλφα.

Β ι κ τ ω ρ ί α Θ ε ο δ ώ ρο υ

Φοβερή η κ. Θεοδώρου!!!
Διαβάστε την σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 12:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Αλλα ξέρεις και ειμαι σίγουρη γι αυτό , οτι κάθε σαγόνα ειναι ανεπανάληπτη μεσα στον ωκεανό..βέβαια ο νόμος των πιθανοτήτων υπάρχει ...μονο ποιος μπορεί να περιμένει δεκα χιλιαδες χρόνια..
Ωραία ηταν οταν ηταν μα γιατι να ξαναπάει κανεις πάλι στην αρχή....και το κύμα να θυμάσαι δεν ειναι ποτε το ιδιο.
Δεν χρειάζεται να μοιαζει μεγάλο για να μπορεί να γραφτεί στο βιβλίο σου...ουτε να ειναι λαμπρά εντυπωσιακό σαν τις μαρκιζες των διαφημήσεων επανω στις ταράτσες...ισα ισα αρκει να μπορει να πετάει σιγανά και να σου ταράζει την μεσημεριανή υπνηλία του καλοκαιριού...
Χρυσαλιφούρφουρο, ναι ενα μικρό σαν κι αυτά!
Ειναι η εποχή τους τωρα ..και οταν θα το βρείς δίπλα σου ακολούθησε το.............

Edited by - nst on 18/05/2009 13:02:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 12:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - nst on 18/05/2009 12:58:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 18:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


To Χρυσαλιφούρφουρο

Στα λαγκάδια της Λιλιπούπολης
βγαίνει ένα λουλουδάκι
που το λεν Χρυσαλιφούρφουρο
και μοιάζει με χρυσό τριανταφυλλάκι.

Φύσα, φύσα το Χρυσαλιφούρφουρο,
φύσα το την 'νοιξη να φέρεις.
Κι αν πετάξει σα φτερό και πούπουλο,
κάποιος σ' αγαπάει και δεν το ξέρεις.

Χρυσαφένια φλουράκια κρέμονται
κάτω από τα πέταλά του.
Και στου Ζέφυρου το παιχνίδισμα
σαν να κουδουνίζει κάπου κάπου.

Φύσα, φύσα το Χρυσαλιφούρφουρο,
που κρατάς την άνοιξη στο χέρι
Κι αχ! Αν γίνει σκόνη και χρυσόσκονη,
κάποιον αγαπάς και δεν το ξέρει.

Στίχοι: Μαριανίνα Κριεζή
Μουσική: Νίκος Κυπουργός
Ερμηνεία: Σαββίνα Γιαννάτου


http://www.youtube.com/watch?v=BiAb_guQX-o&feature=related


Σσσσς..
μυστικό..
ήρθε σήμερα στον ύπνο σου μα..
δεν ήθελε να σε ξυπνήσει..
μου είπε μόνο να σου το ψιθυρίσω....

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 18/05/2009 18:40:41

Edited by - lorenzo on 18/05/2009 18:43:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2009, 00:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σσσσς..
μυστικό..
ήρθε σήμερα στον ύπνο σου μα..
δεν ήθελε να σε ξυπνήσει..
μου είπε μόνο να σου το ψιθυρίσω....


Σσσσσς
Καληνύχτα σου

Edited by - nst on 19/05/2009 00:09:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2009, 00:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=JKW2rb1o5VU&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2009, 13:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο εδω , με ταξιδευε στα πολυ νεαρά μου χρόνια...και παραδόξως μου αρεσει το ιδιο και τωρα....χα χα ....

Ελα

http://www.youtube.com/watch?v=NyXeJZJUFHE&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 02:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=R6NiZitg9l8&eurl=http%3A%2F%2Fholdmail.blogspot.com%2F2008_11_01_archive.html&feature=player_embedded


Lizz Wright

I know what you wanna say , I see the words behind your eyes
By the time you show me what you're hiding it won't be no surprise

Why do you keep on whispering
Talking with your face turned away

You say that love don't come easy for you
What makes you think I ain't afraid

Let me in , or let me go
It's time you tell me where you're standing baby

I won't go down if you say no
Just open up your mouth and say it baby

Speak your heart
Speak your heart

You used to say , the world goes away when you're with me
I don't want to be your reacuring dream

Let me out , let me stay after the sun rises
I want to be real to you , no more disguises

Let me in , or let me go
It's time you tell me where you're standing baby

I won't go down if you say no
Just open up your mouth and say it baby

Speak your heart
Speak your heart
Speak your heart
Speak your heart

Nομίζω πως όσο μεγαλώνω κουράζομαι πιο εύκολα να λέω την καρδιά μου.

Speak your heart

την είχα αγαπήσει, τώρα την αγαπάω ακόμα περισσότεροοοο..

Άκου κι έλα ένα ταξίδι μαζύ μου...

Ελπίζω να σ΄αρέσει όσο κι εμένα...

καληνύχτα σας.....


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 22/05/2009 02:57:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 11:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σημερα εχουμε πανσεληνο.., και οπως καθε τέτοια ημερα τα ρευστά αλωνίζουν τα μυαλά των ανθρώπων...παραδέχομαι, λοιπον και σας χαρίζω

καθε μερα εχουμε πανσεληνο , καθε μερα εκει ειναι και μας χαμογελαει , τα ρευστα αλωνιζουν καθε μερα στα μυαλα μας ... απλα δεν ειναι τοσο φωτεινη , την σκιαζει ο κοσμος μας , αλλα αυτη εινα εκει , πιστη καθε μερα στο χορο της

ας τη κοιταμε καθε μερα και οχι μονο οταν λαμπει ... αλλωστε χανει το φως της γιατι υπαρχουμε εμεις ... χωρις εμας θα ελαμπε ΠΑΝΤΑ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 20:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω να σου αρεσει οσο κι εμενα .....


Μερικες φορές ο χρόνος κυλάει αντίστροφα και σε ξεκουράζει ... ας ειμαστε... εκεί σε εκείνη την γεύση που αναθαρρευει την καρδιά και γλυκαίνει τα μάτια σου.
Ναι ...την αγαπάει κανείς απέραντα την μονακριβή του.

http://www.youtube.com/watch?v=jVCmWC-TVdI

Edited by - nst on 22/05/2009 20:57:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 20:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλωστε χανει το φως της γιατι υπαρχουμε εμεις ... χωρις εμας θα ελαμπε ΠΑΝΤΑ ...

Μα χαρη σε εμας υπάρχει κι εκείνη.....και γι' αυτο λάμπει ..προκαλεί και διασκεδάζει....
Ειμαστε οτι πιο υπέροχο και δυνατό εχει κατασκευάσει η θεότητα και αν δεν υπήρχε ο φόβος της ομορφιάς της ζωής...αν αφηναμε την χαρά ελευθερη στο φως,τοτε η φυση παντα θα γελουσε.

Edited by - nst on 22/05/2009 20:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2009, 15:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


(Jorge Bucay).

- "Δεν μπορώ" του είπα. "Δεν μπορώ!"
- "Σίγουρα;" με ρώτησε αυτός.
- "Ναι. Πολύ θα ήθελα να να μπορούσα να σταθώ μπροστά της και να της πω τι νιώθω... Ξέρω, όμως, ότι δεν μπορώ!!!"

Ο Χόρχε κάθισε σαν το Βούδα πάνω σ΄ εκείνες τις φριχτές μπλε πολυθρόνες του γραφείου του. Χαμογέλασε, με κοίταξε στα στα μάτια και, χαμηλώνοντας τη φωνή όπως έκανε κάθε φορά που ήθελε να τον ακούσουν προσεκτικά, μου είπε: "Να σου πω μια μια ιστορία..."
Και χωρίς να περιμένει να συμφωνήσω, ο Χόρχε άρχισε να αφηγείται:
Όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ το τσίρκο, και στο τσίρκο μου άρεσαν πιο πολύ τα ζώα.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο ελέφαντας που, όπως έμαθα αργότερα, είναι το αγαπημένο ζώο όλων των παιδιών.
Στην παράσταση, το θεόρατο ζώο έκανε επίδειξη του τεράστιου βάρους του, του όγκου και της δύναμής του...
Όμως, μετά την παράσταση και λίγο προτού επιστρέψει στη σκηνή, ο ελέφαντας στεκόταν δεμένος συνεχώς σ΄ ένα μικρό ξύλο μπηγμένο στο έδαφος.
Μια αλυσίδα κρατούσε φυλακισμένα τα πόδια του.
Ωστόσο, το ξύλο ήταν αληθινά μικροσκοπικό κι έμπαινε σε ελάχιστο βάθος μέσα στο έδαφος.
Μολονότι η αλυσίδα ήταν χοντρή και ισχυρή, μου φαινόταν ολοφάνερο ότι ένα ζώο που μπορούσε να ξεριζώνει δέντρα με τη δύναμη του, θα μπορούσε εύκολα να λυθεί και να φύγει.
Το θεωρούσα αληθινό μυστήριο.
Μα τι τον κρατάει; Γιατί δεν το σκάει;
Όταν ήμουν πέντε ή έξι ετών ετών πίστευα ακόμα στη σοφία των μεγάλων.
Ρώτησα τότε κάποιον δάσκαλο ,τον πατέρα μου ή ένα θείο μου, για το μυστήριο του ελέφαντα.
Κάποιος μου εξήγησε ότι ο ελέφαντας είναι δαμασμένος.
Έκανα τότε την προφανή ερώτηση: "Κι αφού είναι δαμασμένος, γιατί τον αλυσοδένουν;"
Δε θυμάμαι να πήρα κάποια ικανοποιητική απάντηση.
Με τον καιρό, ξέχασα το μυστήριο του ελέφαντα με το παλούκι, και το θυμόμουν μόνο όταν βρισκόμουν με κάποιους που είχαν αναρωτηθεί κάποτε πάνω στο ίδιο θέμα
Πριν από μερικά χρόνια ανακάλυψα - ευτυχώς για μένα - ότι κάποιος είχε αρκετή σοφία ώστε ν΄ ανακαλύψει την απάντηση.
Ο ελέφαντας του τσίρκου δεν το σκάει γιατί τον έδεναν σ΄ένα παρόμοιο παλούκι από τότε που ήταν πολύ, πολύ μικρός.
Έκλεισα τα μάτια και φανάστηκα τον νεογέννητο ανυπεράσπιστο ελέφαντα δεμένο στο παλούκι.
Είμαι βέβαιος ότι τότε το ελεφαντάκι είχε σπρώξει, τραβήξει και ιδρώσει πασχίζοντας να λευτερωθεί.
Μα, παρόλες τις προσπάθειές του, δεν τα είχε καταφέρει, γιατί το παλούκι ήταν πολύ γερό για τις δυνάμεις του.
Φαντάστηκα ότι θα κοιμόταν εξαντλημένο και την επόμενη μέρα θα προσπαθούσε ξανά, και τη μεθεπόμενη το ίδιο...
…Ώσπου μια μέρα, μια φρικτή μέρα για την ιστορία του, το ζώο θα παραδεχόταν την αδυναμία του και θα υποτασσόταν στη μοίρα του.
Αυτός ο πανίσχυρος και θεόρατος ελέφαντας που βλέπουμε στο τσίρκο δεν το σκάει γιατί νομίζει ότι δεν μπορεί, ο δυστυχής.
Η ανάμνηση της αδυναμίας που ένιωσε λίγο μετά τη γέννησή του είναι χαραγμένη στη μνήμη του.
Και το χειρότερο είναι ότι ποτέ δεν αμφισβήτησε σοβαρά αυτή την ανάμνηση.
Ποτέ μα ποτέ δεν ξαναπροσπάθησε να δοκιμάσει τις δυνάμεις του...

"Έτσι είναι, Ντεμιάν. Όλοι είμαστε λίγο - πολύ σαν τον τον ελέφαντα του τσίρκου.
Περιδιαβαίνουμε τον κόσμο δεμένοι σε εκατοντάδες παλούκια που μας στερούν την ελευθερία.
Ζούμε πιστεύοντας ότι "δεν μπορούμε" να κάνουμε ένα σωρό πράγματα , απλώς επειδή μια φορά, πριν από πολύ καιρό, όταν είμαστε μικροί, προσπαθήσαμε και και δεν τα καταφέραμε.
Πάθαμε τότε το ίδιο με τον ελέφαντα.
Χαράξαμε στη μνήμη μας αυτό το μήνυμα:
"Δεν μπορώ, δεν μπορώ και ποτέ δε θα μπορέσω."
Ο Χόρχε έκανε μια μεγάλη παύση. Ύστερα πλησίασε, κάθησε στο πάτωμα μπροστά μου και συνέχισε:
"Αυτό σου συμβαίνει, Ντέμι. Ζεις μέσα στα όρια της ανάμνησης ενός Ντεμιάν που δεν υπάρχει πια, εκείνου που δεν τα κατάφερε.
Ο μοναδικός τρόπος να μάθεις εάν μπορείς, είναι να προσπαθήσεις πάλι με όλη σου την ψυχή...Με όλη σου την ψυχή!


φιλούρες..

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 00:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η νύχτα όλη, ολοφέγγαρο, νύχτα βαθιά. Εκοιμάτο όλη η πλάσις, γυαλισμένη από το φεγγάρι, καθώς η Νεράιδα οπού πλαγιάζει και καθρεφτίζεται στην βρύσιν, βαθιά στα ρέματα. Γλύκα και δροσιά κι ευωδία, ήχος μυστικός έβγαινεν απ’ τα βουνά, απ’ τους λόγγους, απ’ τους κήπους τριγύρω.
Ο γερο-Παρθένης εστάθη κι εκοίταξε κι επόθει κάτι ν’ αγροικήσει, κάτι ν’ απολαύσει απ’ όλην αυτήν την γλύκα. Αλλά δεν ησθάνετο πλέον βαθιά. Μόνον που εθαύμαζε να βλέπει.
Μόνον μίαν στιγμήν εστάθη• είτα έκαμε δύο βήματα κατά το ερείπιον, το κατάλυμα εκείνο, το οποίον ευρίσκετο αριστερά, βορειότερα από την ιδίαν καλύβην του. Το κατάλυμα είχε δύο τοίχους ορθίους ακόμη, ήτον υπαίθριον και ανώροφον, είχε τρίτον τοίχον μισόν, και ο τέταρτος έλειπεν εξ ολοκλήρου.
Παρέκαμψε τον τοίχον τον μεσημβρινόν, τον ακέραιον, και διευθύνθη προς το μέρος του τοίχου του βορεινού, του εντελώς πεσμένου. Όταν έφτασεν έξωθεν του τοίχου του ανατολικού, ο οποίος εσώζετο κατά το ήμισυ, έξαφνα του εφάνη ότι ήκουσε μικρόν ψίθυρον, κάτι ως πνοήν. Εστάθη κι εκοίταξε. Βλέπει δια μέσου και όπισθεν του τοίχου τούτου, ο οποίος εις το υψηλότερον μέρος ήταν υπέρ το ανάστημα, εις δε το μεσαίον μέρος έφθανεν έως το στόμα και τον πώγωνα του γερο-Παρθένη, βλέπει, από μέσα από τον τοίχον, και ίσταντο τρία πρόσωπα.
Ήσαν γυναίκες• τρεις γυναίκες γυμναί, ολόγυμνοι. Όμοιαι με την προμήτορα Εύαν, καθ΄ όν χρόνον δεν είχαν χρησιμοποιηθεί ακόμα τα φύλλα της συκής, και δεν είχον ραφεί οι δερμάτινοι χιτώνες. Εις την σκιάν του ερειπίου, υπό τον πέπλον της νυκτός, τον περιαργυρούμενον και διατμιζόμενον από το φέγγος της σελήνης. Ισταντο εκεί, κι έκυπτεν η μία κάτω εις το έδαφος, σχεδόν γονυκλινής, η άλλη μισοσκυμμένη, η τρίτη ορθία ακόμη. Ευρίσκοντο ως εις μυστήριον εκεί. Δεν ήσαν φαντάσματα. Ήσαν ολόσωμοι. Δεν ήσαν γυμναί σαρκός και οστέων, διαφανή «περιπνεύματα», όπως ήσαν γυμναί ενδυμάτων. Τι ήθελαν; Τι εμελέτων, τι επικαλούντο άρα από την ωχράν Εκάτην, την μητέρα των, την πλέουσαν υψηλά εις τον αιθέρα, αι τρεις αύται άπεπλοι, αναμφίεστοι ιέρειαι; Ποίας έλεγον επωδάς; Ικέτευον την υπέρπλωον, την υπέρωνον αργυράν

Σελήνη, με τας μαύρας κηλίδας επάνω της, με τον Κάιν τον αδελφοκτόνον, πλακωμένον την κεφαλήν από πελώριον βράχον• την ικέτευον και την εξελιπάρουν, αυτήν, ήτις τόσον υψηλά βαίνει και τόσον χαμηλά βλέπει, να ευδοκήσει, να κατέλθει χαμηλότερα, να συγκαταβεί εις την αδυναμίαν των, ν’ ακούσει τας επωδάς των, να εκπληρώσει τας ευχάς των.
Η μία απλώς επεθύμει να λύσει την μαγείαν που της είχαν κάμει. Εις τον γάμον της, την ώρα της αλλαγής των δακτυλίων, της είχαν «ρίξει τα κορίτσια». Εγέννα διαρκώς θήλεα. Πέντε της είχαν γεννηθεί έως τώρα, κι οι γριές, που γνωρίζουν απ’ αυτά, έλεγαν ότι εννέα έμελλε να γεννήσει το όλον.
Η άλλη ήθελε να βλάψει μίαν εχθράν της, μίαν που εμελέτα κακά δι’ αυτήν, και την απειλούσε, με τα μάγια, να την εξολοθρεύσει, αυτήν και τον άνδρα της, και τα παιδιά της. Απεφάσισε κι αυτή να διδαχθεί τας μαγικάς τέχνας δια ν’ αποδώσει τα ίσα. Η μαγεία δια της μαγείας λύνεται.
Η τρίτη, ω! δεν ήθελε να είπει τι επεθύμει. Ίσως είχε μνηστήρα, ή εραστήν, όστις δυνατόν να ήτο και μνηστήρ, πιθανόν να εγίνετο και σύζυγος, πλην φευ! δεν την ηγάπα πλέον• εκοίταζε αλλού, του είχαν χαλάσει τα μυαλά άλλαι γυναίκες. Κι αυτή επροσπάθει να κατασκευάσει φίλτρα υπό το φέγγος το μελιχρόν, τη βοηθεία της ευμενούς Εκάτης, δια να του γυρίσει τα μυαλά προς το μέρος της. «Αι δε μη φιλεί, ταχέως φιλάσει». Ψάλλε, γλυκεία Σαπφώ, παρηγόρει τας ομοφύλους σου.
Και έκυπτον όλαι, κι εμελέτων, κι εψιθύριζον, κι έμελπον με πραείαν φωνήν τας επικλήσεις και τας επωδάς των, εις μυστηριώδη γλώσσαν την οποίαν ουδείς ποιητής δύναται να ερμηνεύσει και ουδείς μουσικός δύναται να σημαδογραφήσει. Ιλεως, ίλεως γενού αυταίς, καλή Εκάτη! ίλεως την νύκτα ταύτην, αλλ'εν τη ημέρα της Κρίσεως;


Από «τα Μάγια» του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

Σμουτςςςςςςς


υγ που πας και τα βρίσκεις τοσο ομορφα....χρονια αναρωτιέμαι....

Edited by - nst on 25/05/2009 00:57:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 02:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Την Έκτη Ημέρα με αρκετές υπερωρίες, κι ενώ ο Θεός είχε καταπιαστεί με τη δημιουργία της μάνας, εμφανίστηκε μπροστά Του ο Άγγελος και Του είπε: "Σαν πολύ το πιλατεύεις ετούτο το μοντέλο."

Και ο Κύριος απάντησε, "Έχεις διαβάσει τις τεχνικές της προδιαγραφές; Πρέπει οπωσδήποτε να πλένεται άφοβα αλλά να μην είναι πλαστική. Να έχει 180 κινητά τεμάχια...όλα με δυνατότητα αντικατάστασης. Να λειτουργεί με σκέτο καφέ και περισσεύματα. Να φοράει μια ποδιά που θα εξαφανίζεται μόλις εκείνη στέκεται όρθια. Να διαθέτει φιλί ικανό να γιατρέψει ο,τιδήποτε - από σπασμένο πόδι μέχρι ερωτική απογοήτευση. Και χέρια...έξι ζευγάρια."


Ο Άγγελος κούνησε αργά το κεφάλι μουρμουρίζοντας, "Έξι ζευγάρια...αδύνατον."

"Δεν είναι τα χέρια που με δυσκολεύουν", αποκρίθηκε ο Κύριος. "Είναι τα τρια ζευγάρια μάτια που πρέπει να διαθέτουν οι μητέρες."

Ο Κύριος έγνεψε προς...το κεφάλι της μάνας. "Ένα ζευγάρι για να βλέπει μέσα από κλειστές πόρτες όταν ρωτάει, "Παιδιά, τι κάνετε εκεί μέσα;" ενώ ήδη γνωρίζει. Ένα ακόμη εδώ στο πίσω μέρος του κεφαλιού της για να βλέπει όλα όσα δε θα 'πρεπε αλλά που οφείλει να γνωρίζει. Και φυσικά ένα ζευγάρι εδώ μπροστά που μπορεί να κοιτά ένα παιδί όποτε κάνει καμιά ανοησία και να του λέει "Καταλαβαίνω και Σ' αγαπώ", χωρίς καν ν' αρθρώσει λέξη...
"Κύριε", είπε ο Άγγελος αγγίζοντας τρυφερά το μανίκι Του, "έλα να ξεκουραστείς. Αύριο πάλι..."

"Δε γίνεται", αποκρίθηκε ο Κύριος, "έχω φτάσει πάρα πολύ κοντά στο ν' αποτελειώσω κάτι που προσεγγίζει τόσο πολύ Εμένα! Έχω ήδη πλάσει εκείνη που γιατρεύεται από μόνη της όποτε αρρωσταίνει... που μπορεί να ταΐσει μια εξαμελή οικογένεια με μισό κιλό κιμά... και που ξέρει πώς να πείσει ένα εννιάχρονο να μπει στο μπάνιο."

Ο Άγγελος περιεργάστηκε αργά κι από όλες τις πλευρές το μοντέλο της μάνας. "Είναι πολύ μαλακή", αναστέναξε.

"Αλλά όμως ανθεκτική!" απάντησε ο Θεός μ' ενθουσιασμό. "Ούτε που φαντάζεσαι τι μπορεί να κάνει ή ν' αντέξει αυτή η μάνα!"

"Μπορεί να σκέπτεται;"

"Όχι απλά να σκέπτεται, μπορεί να πείθει και να διαπραγματεύεται", αποκρίθηκε ο Δημιουργός.

Τέλος, ο Άγγελος έσκυψε και χάιδεψε το μάγουλό της με το δάχτυλο. "Μα από εδώ στάζει!" αποφάνθηκε. "Σ' το είπα...κατέβαλες πάρα πολλή προσπάθεια για τούτο το μοντέλο."

"Δε στάζει", απάντησε ο Κύριος, "δάκρυ είναι."

"Και σε τι χρησιμεύει;"

"Το δάκρυ είναι ο τρόπος που έχει για να εκφράζει τη χαρά της, τη λύπη της, την απογοήτευση, τον πόνο, τη μοναξιά, τη θλίψη και την περηφάνια της."

Ο Άγγελος εντυπωσιάστηκε. "Κύριε, Είσαι Μεγαλοφυΐα! Έχεις σκεφτεί τα πάντα γι' αυτήν. Ακόμη και το δάκρυ δημιούργησες!" Ο Κύριος κοίταξε τον Άγγελο και του αποκρίθηκε χαμογελώντας, "Φίλε μου, φοβάμαι πως πάλι έχεις άδικο. Εγώ έπλασα τη γυναίκα, η ίδια όμως έπλασε το δάκρυ."


When God Created Mothers της Erma Bombeck (1927-1996)


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 03:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και...
Μια σταγόνα

Ερμαν Εσσε

Ήταν αίσχος το πως κορόιδευε η ζωή, ήταν να κλαις και να γελάς! Ή ζόυσες και άφηνες τις αισθήσεις σου να παίζουν και να χορταίνουν στο στήθος της πανάρχαιας Μητέρας-Εύας - αυτο παρείχε βεβαίως αρκετή ηδονή, όχι όμως και προστασία από την παροδικότητα· τότε ήσουν σαν ένα μανιτάρι στο δάσος που λάμπει σήμερα χρώματα και άυριο έχει σαπίσει. Ή αντιστέκεσαι και κλείνεσαι σ'ένα εργαστήρι και προσπαθείς να φτιάξεις ένα μνημείο για την περαστική ζωή - τότε έπρεπε να απαρνηθείς την ζωή, τότε ήσουν μόνο ένα εργαστήρι, τότε υπηρετούσες βέβαια την αθανασία, αλλά μαραινόσουν και έχανες την ελευθερία, την πληθώρα και την χαρά της ζωής. Αυτό είχε πάθει και ο αρχιτεχνίτης Νίκλαους.
Αχ, και όλη τούτη η ζωή δεν ήταν διχασμένη από αυτό το ξερό είτε-είτε! Να δημιουργείς χωρίς να είναι η ζωή το αντίτιμο! Να ζεις χωρίς εντούτοις να παραιτείσαι από την ομορφιά της δημιουργίας! Δεν είναι τούτο δυνατό;
Ίσως υπήρχαν άνθρωποι για τους οποίους ήταν δυνατό, υπήρχαν άραγε σύζυγοι και οικογενειάρχες που δεν χάνανε σαν συνέπεια της συζυγικής πίστης την απόλαυση των αισθήσεων; Υπήρχαν άραγε νοικοκύρηδες οι καρδιές των οποίων δεν στέρευαν από έλλειψη ελευθερίας και κινδύνου; Ίσως. Μέχρι τώρα δεν είχε δει κανέναν.
Είχε την εντύπωση πως κάθε ύπαρξη βασιζόταν στην δυάδα, στις αντιθέσεις· ήσουν ή γυναίκα ή άνδρας, ή περιπλανώμενος ή μικροαστός, ή εγκεφαλικός ή αισθησιακός - πουθενά δεν βιωνόταν συγχρόνως η εισπνοή με την εκπνοή, η γυναικεία υπόσταση, με την ανδρική ελευθερία και τάξη, ορμές και πνεύμα, πάντα έπρεπε να πληρώνεις το ένα με την απώλεια του άλλου και πάντα έπρεπε να πληρώνεις ήταν το ένα τόσο σημαντικό και ποθητό όσο και το άλλο! Σ'αυτό ήταν ίσως πιο εύκολο για τις γυναίκες. Σ' εκείνες το είχε ρυθμίσει η φύση, έτσι, που η ηδονή καρποφορούσε μόνη της και από την ερωτική ευτυχία γεννιόταν το παιδί. Στον άνδρα υπήρχε αντί τούτης της απλής γονιμότητας η παντοτινή λαχτάρα. Ήταν άραγε ο Θεός που τα είχε δημιουργήει όλα κακός ή εχθρικός; Γελούσε με χαιρεκακία για την πλάση του; Όχι δεν μπορούσε να είναι κακός αφού είχε δημιουργήσει τα ελάφια και τα ζαρκάδια, τα πουλιά και τα ψάρια, το δάσος, τα λουλούδια και τις τέσσερες εποχές. Αλλά μία ρωγμή περνούσε την δημιουργία του, είτε επειδή ήταν αποτυχημένη είτε ατελής, είτε επειδή ο Θεός είχε ιδιαίτερο σκοπό για τούτο το κενό και τη λαχτάρα στην ανθρώπινη ύπαρξη, ίσως ήταν τούτο ο σπόρος του εχθρού, το προπατορικό αμάρτημα; Αλλά γιατί να ήταν τούτη η λαχτάρα και η ανεπάρκεια αμαρτία; Δεν προέρχονταν από εκείνη όλα τα ωραία και ιερά που είχε δημιουργήσει ο άνθρωπος και που τα επέστρεφε στο Θεό ως θυσία για να τον ευχαριστήσει;


υγ που πας και τα βρίσκεις τοσο ομορφα....χρονια αναρωτιέμαι....
Εξαρτάται από το τι ψάχνεις, που το ψάχνεις, γιατί το ψαχνεις και κυρίως ... για ποιόΝ το ψάχνεις

Φιλούρες πολλές

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 16:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να δημιουργείς χωρίς να είναι η ζωή το αντίτιμο! Να ζεις χωρίς εντούτοις να παραιτείσαι από την ομορφιά της δημιουργίας! Δεν είναι τούτο δυνατό


"ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ν' ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΟ ΦΩΣ, ΤΟ ΝΟΗΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 00:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΜΝΟΣ ΕΙΣ ΗΛΙΟΝ
Ακουσέ με βασιληά τού νοερού πυρός, άκουσέ με Τιτάνα μέ τά χρυσά ηνία, πού μοιράζεις τό φώς, σύ, ώ άνακτα, πού κρατείς τό κλειδί τής πηγής, πού διαφυλάσσεις τήν ζωήν, σύ πού κατευθύνεις άπό ψηλά στούς ύλικούς κόσμους μέ πλήρη καί άπόλυτον άρμονίαν.
Ακουσέ με διότι έσύ, πού κατέχεις τήν μεσαίαν έδραν έπάνω άπό τόν αίθέρα καί κατέχεις έπίσης τόν κεντρικόν φεγγοβόλον κύκλον τού κόσμου
έγέμισες τά πάντα μέ τήν ίδικήν σου πρόνοιαν, πού διεγείρει τόν νούν.
Αφού δέ οί πλανήτες έζώσθησαν τούς ίδικούς σου φανούς. τούς πάντοτε φωτεινούς, στήνοντες πάντοτε άδιάκοπους καί άκαταπόνητους χορούς, στέλλουν εις τούς άνθρώπους σταγόνες, πού ζωογονούν.
Καί κάτω άπό τάς δικές σου διφρηλασίας , πού περιστρέφονται, σύμφωνα μέ τόν νόμον τών Ωρών έβλάστησε καί πάλιν όλη ή φύσις.
Δός μου άνακτα, άν θέλης. εύτυχίαν άμετακίνητον άπό έρασμίαν εύσέβειαν διότι ήμπορεϊς εύκόλως νά έκτελέσης τα πάντα, σύ πού έχεις ίσχυράν καί άπέραντον δύναμιν.
Εάν όμως έρχεται έναντίον μας κάτι καταστρεπτικόν άπό τά περιστρεφόμενα άδράχτια τής μοίρας κάτω άπό νήματα πού κλώθονται από τήν περιδίνησιν τών άστέρων, σύ ό ίδιος άπόκρουσέ το αυτό μέ τήν ίδικήν σου μεγάλην όρμήν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 02:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μουρμουρίζει η κουτσομπόλα βροχή
πιτσιλώντας στο γκαλντερίμι
κι ο βραχνός ήχος του σαξόφωνου
ξεγλιστρά απ΄τη χαραμάδα της πόρτας
του μπάρ με τα φώτα του νέον να καθρεφτίζονται
παιχνιδίζοντας στο μουσκεμένο σοκάκι
αναβοσβήνοντας πότε μπλέ
και πότε κόκκινα

Γλύστρισε πάνω σου σα παγωμένο φίδι
ψυχρόαιμο
το λευκό χρώμα του ολόγιομου φεγγαριού
..δραπετεύοντας από το αφυχταγγάλιασμα
βελουδένιου σύννεφου
πισσόχρωμου
τρυπώνοντας
από το γαλάζιο ξεχαρβαλωμένο παράθυρο
του μικρού παλιού ξενοδοχείου

Στραφτάλισε το δάκρυ καθώς
σκαρφάλωνε στην αυλακιά του ματιού σου
λίγο πρίν κυλίσει προς
το λακάκι δίπλα στα σαρκώδη χείλη σου
λίγο πριν το ρουφήξουν λαίμαργα
τα ένοχα δικά μου..


Ανατριχίλα στο λαιμό δάγκωμα..
ξανά και ξανά
κοφτές γρήγορες ανάσες
..καφτές


βραχνές άναρθρες κραυγούλες
ενοχικής συγκάλυψης
πνιχτές
Σσσσσςςςςς..
μη μας ακούσουν
???

ποιοί???
οι όποιοι..
ενοχικοί δυνάστες μας
αιώνια πολέμιοι της ανθρώπινης εξύψωσης
στη ΘΕΟ - ΣΗ!!
ή μάλλον της ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ...

Σσσσςςςςς μην ξυπνήσουμε.. Μη!
Είναι ωραίος ο ύπνος
της άγνοιας
της αφέλειας
της λήθης
της αμέλειας
της μακαριότητας
της αθωότητας
της ηλιθιότητας
ισως μα
και της σχετικότητας
χιχιχι

Φρεσκότατο!!
Συνοδεύεται με λευκό κρασί ξηρό δροσερό γύρω στου 11 βαμούς C...
κι ολίγον Barry White χαμηλοφώνος στο cd
υπό το φως δύο ματιών στο ημίφως του όπου..
άσχετο..

Φιλούρεςςςςςςςςς


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥΧΡΩΜΑ

Φυσάει τ’ αεράκι μ’ ανάλαφρη φόρα
και τες τριανταφυλλιές αργά σαλεύει·
στες καρδιές και στην πλάση βασιλεύει
ρόδινο σούρουπο, ώρα μυροφόρα.

Χρυσή θυμητικών ονείρων ώρα,
που η ψυχή τη γαλήνη προμαντεύει,
την αιώνια γαλήνη, και αγναντεύει
σα για στερνή φορά κάθε της γνώρα

αξέχαστη· ξανθές κρινοτραχήλες
αγάπες, γαλανά βασιλεμένα
μάτια ογρά και φιλιά και ανατριχίλες

και δάκρυα· πλάνα δώρα ζηλεμένα
της ζήσης, που αχνοσβηέται και τελειώνει
σαν το θαμπό γιουλί που ολοένα λυώνει.

Λορενζο Μαβίλης

Μια ωρα το ψάχνω...για χαρη σου...τέτοια ωρα ...χι χι
http://www.youtube.com/watch?v=C0Q6IqXgHVw&feature=related ιδου και ο ηχος και το φως , επειδή ετσι σχεδιάζεται η φαντασία οπως πρέπει...


quote:
Φρεσκότατο!!

Υπέροχο ....χρηζει υπογραφής απαραιτήτως ...
Καλό απόγευμα ........................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 19:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=AMWCogLu9k0&eurl=http%3A%2F%2Fasteri2008.pblogs.gr%2Ftags%2Fellines-syggrafeis-gr.html&feature=player_embedded


Ήσυχα, καθαρά, κοιτάζω τον κόσμο και λέω:

Όλα τούτα που θωρώ, γρικώ, γεύουμαι,

οσφραίνουμαι κι αγγίζω είναι πλάσματα του νου μου.

Ο ήλιος ανεβαίνει, κατεβαίνει μέσα στο κρανίο μου.

Στο ένα μελίγγι μου ανατέλνει ο ήλιος,

στο άλλο βασιλεύει ο ήλιος.

Τ΄ άστρα λάμπουν μέσα στο μυαλό μου,

οι Ιδέες, οι άνθρωποι και τα ζώα βόσκουν

μέσα στο λιγόχρονο κεφάλι μου,

τραγούδια και κλάματα γιομώνουν

τα στρουφιχτά κοχύλια των αυτιών μου

και τρικυμίζουν μια στιγμή τον αγέρα·

σβήνει το μυαλό μου,

κι όλα, ουρανός και γης, αφανίζουνται.

"Εγώ μονάχα υπάρχω!" φωνάζει ο νους.

"Μέσα στα κατώγια μου,

οι πέντε μου ανυφάντρες δουλεύουν,

υφαίνουν και ξυφαίνουν τον καιρό και τον τόπο,

τη χαρά και τη θλίψη, την ύλη και το πνέμα.

"Όλα ρέουν τρογύρα μου σαν ποταμός,

χορεύουν, στροβιλίζουνται,

τα πρόσωπα κατρακυλούν σαν το νερό,

το χάος μουγκρίζει.

"Μα εγώ, ο Νους, με υπομονή, με αντρεία,

νηφάλιος μέσα στον ίλιγγο, ανηφορίζω.

Για να μην τρεκλίσω να γκρεμιστώ,

στερεώνω απάνω στον ίλιγγο σημάδια,

ρίχνω γιοφύρια, ανοίγω δρόμους,

οικοδομώ την άβυσσο.

"Αργά, με αγώνα,

σαλεύω ανάμεσα στα φαινόμενα που γεννώ,

τα ξεχωρίζω βολικά,

τα σμίγω με νόμους

και τα ζεύω στις βαριές πραχτικές μου ανάγκες.

"Βάνω τάξη στην αναρχία,

δίνω πρόσωπο, το πρόσωπο μου, στο χάος.

"Δεν ξέρω αν πίσω από τα φαινόμενα

ζει και σαλεύει μια μυστική, ανώτερη μου ουσία.

Κι ούτε ρωτώ· δε με νοιάζει.

Γεννοβολώ τα φαινόμενα,

ζωγραφίζω με πλήθια χρώματα φανταχτερά,

γιγάντιο ένα παραπέτασμα μπροστά από την άβυσσο.

Μη λες:

"Αναμέρισε το παραπέτασμα, να δω την εικόνα!"

Το παραπέτασμα, αυτό είναι η εικόνα.

(ΑΣΚΗΤΙΚΗ Καζατζάκης)


Υπέροχο ....χρηζει υπογραφής

Υπογεγραμμένο ευχαρίστως από μένα μα θάθελα εσύ να το
τιτλο-φορέσεις


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 26/05/2009 19:39:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 01:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ποιος απ’ τους δυο μας γραφει αυτο το ποιημα
εχοντας εναν πολλαπλο εαυτο, μα ενα και μοναδικο
σκοταδι; Και τελικα, τι σημασια εχει τ’ ονομα μου
οταν η μοιρα μας δεν ξεχωριζει πουθενα;»
Χ.Λ.Μπoρχες



Τί οὖν ἄν, ἔφην, εἴη ὁ Ἔρως; θνητός;

Ἥκιστά γε.

Ἀλλὰ τί μήν;

Ὥσπερ τὰ πρότερα, ἔφη, μεταξὺ θνητοῦ καὶ ἀθανάτου.

Τί οὖν, ὦ Διοτίμα;

Δαίμων μέγας, ὦ Σώκρατες· καὶ γὰρ πᾶν τὸ δαιμόνιον μεταξύ ἐστι θεοῦ τε καὶ θνητοῦ.

ΘΕΟ-ΣΗ
επειδή η αθωότητα ειναι μόνο συνειδητή.
Μακαρι να σου αρεσει


Edited by - nst on 27/05/2009 01:45:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 02:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το μαγικό φυλαχτό


Στο κρεβατάκι της κορούλας μου
έχω κρεμάσει κρυφά ένα φυλαχτάρι
και όλοι το βλεπουνε στραβά και το κοιτούν απορημένοι
είναι δυο λέξεις, τρεις φωνές
με λίγο θαλασσί σκοτάδι
την ώρα που σβήνεται το φως
απ΄ τα ματακια της τα μπλε
βγαίνει καημός, τρέμ΄ η ψυχή
δεν ξέρουμε αν θα ξημερώσει πάλι...

Κι είναι κακό να τη ρωτάς, είναι κακό να τη ζητάς, να ψάχνεις για ελπίδα, λέμε κρυφά χωρίς μιλιά. Αντίς γι ΄αυτή, το φυλαχτό.
Τι να σημαίνει άραγε, σαν τι δυνάμεις κρύβει; Αργά διαβάζουν οι φτωχοί, χωρίς να συλλαβίζουν:
"αναρωτιέμαι την κακολόγησε κανείς
την επιλήψιμη ελπίδα;
Kανείς. Eκτός από εκείνη
την παλαιών αρχών απελπισία".

Κική Δημουλά


Σ΄ευχαριστώ Κική,
ξερεις,
για κείνο το Φυλαχτάρι
το "επιλήψιμο".


Με αυτοσχέδια, άτεχνη αγάπη Π.

ΘΕΟ-ΣΗ


Μου αρέσει!!! νονά Ε.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 27/05/2009 02:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 21:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχισμενη στη χαρά σου... σε αυτο το σημειο ανταλλαγής ουράνιας κίνησης.
Η λατρεία της μοναχικότητας ..αναπόφευκτη εκτος κι αν μπορει κανεις να μετασχηματίζει ..να βλεπει..να ξεχνα και να θυμαται.
Και μετα να γνωρίζει πως να απαλλαγει απο τα αχρηστα που μαζεψε....η να τα χρησιμοποιησω οπως οι παλιατζήδες...?
Ακομη και με την πρόθεση αυτης της επικοινωνίας εμφανίστηκε ενα αχνό φως που ολο και δυναμώνει...και να ξερεις οτι δεν ειναι δανεικό ...

Καληνύχτα σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 15:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Λέτε πως επαναλαμβάνω
Κάτι που κι άλλοτε είπα. Θα το ξαναπώ.
Να το πω πάλι;
Για να φτάσεις ως εδώ,
Να φτάσεις εδώ που είσαι, να 'ρθεις από κει όπου δεν είσαι,
Το δρόμο πρέπει ν' ακολουθήσεις που δεν έχει έκσταση.
Σ' ό,τι δεν ξέρεις για να φτάσεις
Το δρόμο πρέπει ν' ακολουθήσεις της αμάθειας.
Για ν' αποχτήσεις ό,τι δεν κατέχεις
Της απογύμνωσης το δρόμο πρέπει ν' ακολουθήσεις.
Σ' ό,τι δεν είσαι για να φτάσεις
Το δρόμο ν' ακολουθήσεις πρέπει όπου δεν είσαι.
Κι ό,τι δεν ξέρεις είναι το μοναδικό που ξέρεις
Κι ό,τι κατέχεις είναι αυτό που δεν κατέχεις
Κι όπου είσαι είναι όπου δεν είσαι.

(T.S.Eliot – "East Coker")
______________________________________


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 32 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy