ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Kατάθεσις σκέψεων Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 32
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 13:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ώρα πριν φιλενάδα,nst, σκφτόμουνα αυτό το πράγμα...
Ότι το αθώο, το αγαθό, το καλό, μέσα μας δεν πεθαίνουν... Εμείς
δεν τα χρησιμοποιούμε και προτιμούμε την κακή σκέψη κι όλα τα
άλλα έρχονται μονα τους...
Είμαστε πολύ μέσα σε τοίχους, πρέπει να βγαίνουμε πιο πολύ
στη φύση, να βλέπουμε χρώματα και ν ακούμε μουσικές, όλα είναι
θέμα διάθεσης, πως θέλες βλέπεις, βαριά ή ελαφριά... Κι αυτό
έχει να κάμει με τα πριβάλλοντα μας, έει να κάνει με τον αέρα που
αναπνέουμε...
Ας ξυπνήσουμε την θετική δύναμη μέσα μας, αυτή που μόνο δίνει και είναι
πάντα πλούσια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 22:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

ΣΕ ΌΛΟΥΣ.

Ευχομαι ο καινούργιος χρόνος να είναι ζωντανός και χαρούμενος για ολη την γη και κάθε πλάσμα.


Edited by - nst on 24/12/2008 22:16:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 23:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι φιλενάδα, οι τρελοί και εκτυφλωτικοί
ήλιοι σου να φωτίσουν και τον κόσμο..Και το εννοώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 19:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγυρευάκο , Καλά Χριστούγεννα .
Να είσαι ευτυχισμένος με την οικογένεια σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dark_kronos
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 22:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dark_kronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω φταιω που ειμαι αντικοινωνικος, η που καθε φορα που γινομαι κοινωνικος για λιγη ωρα πληγονομαι; Εγω φταιω που πληγωνομαι ή το μπ*υρδελο που επικρατει σημερα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 10:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είσαι εσύ αντικοινωνικός, φίλε Dark Kronos,
αλλά η κοινωνία έχει γίνει αντιανθρώπινη.Δεν υπάρχουν σήμερα
οι σχέσεις που υπήρχαν παλιά, μεταξύ των ανθρώπων....Είναι
η εποχή τέτοια αλλα και σύ, είναι ένα στάδιο αυτό που περνάς,
μην ανησυχείς...
Να χαίρεσαι με ότι σου συμβάινει γιατί είναι σχολείο και θα
μάθεις πολλά...
Έχει θετικό πνεύμα και ψάξε το τι συμβαίνει, πως το αντιμετωπίζεις,
τι αισθάνεσαι, τι προαισθάνεσαι, σκέψεις που σου δημιουεγούνται με ερωτηματικά...Είναι καλό το σημείο που βρίσκεσαι...Υπάρχουν πολλές δυνατότητες μέσα μας δεν είμαστε μόνο εν εξελίξει, έχουμε και ικανότητες του πλάσματος που είμεθα....
Ανακάλυψε τες και να ξέρεις ότι, συνήθως, αυτά γίνονται σε μοναχική φάση..Μετά μπορεις να ξαναγυρίσεις και να ξανααντιμετωπίσεις τον κόσμο καλύτερα...Εδώ είναι, δεν φεύγει...Ζήσε αυτό που αισθάνεσαι
μην το πολεμάς, ή μη σε στεναχωρεί...Είναι τμήμα της ζωής κι ίσως
απο τα πιο καλά, αφού μόνο τότε βλέπουμε νηφάλια κι όχι επηρεασμένοι
απο τα συναισθήματα μας για τους άλλους....
Γράψε τι σε απασχολεί...Μπορεί να εξηγηθεί, που ξέρεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dark_kronos
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 15:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dark_kronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι δυστιχος ολα τα πραγματα ευκολα... Δεν μπορω να χαρω, οταν στεναχοριεμε περισσοτερο... Δεν μπορω να χαρω οταν δεν ξερω τι να κανω...
Οσο θετικο πνευμα και αν ειχα, και οσο και αν δεν εδωσα σημασια, το εκανα πολλες φορες, ολο και γυρναει ομως ο πονος... Και δεν ξερω αν δεν εχω την δυναμη η την θεληση, αλλα ενω ξερω τι μου συμβενει, δεν μπορω να το αντιμετωπισω... Ισως εχω βολευτει εδω στην γωνια μου, και παροτι εχω πιαστει φοβαμε να παω σε αλλη μην τυχων και ειναι παγωμενα τα πλακακια... Ισως παλι να ειναι η μονη ελευθερη γωνια του δωματιου...
Σε οσα ερωτιματικα και αν καταφερα να απαντισω, μονο περισσοτερος πονος και περισσοτερα ερωτιματικα ερχονται... Βαρεθικα να απανταω... Τωρα που το σκευτομαι... Μαλλον βαρεθηκα και να ζω μια γεματη ζωη... Αλλα βαρεθικα και αυτην την κατασταση... Και ειμαι αδυναμος να κανω κατι... πρεπει ειτε να ζησω ετσι, ειτε να αλλαξω εντελος τα δεδομενα, αλλα ετσι θα πονεσω ακομα περισσοτερο, και θα πληγωσω και αλλους... Δεν βλεπω ομως νυφαλια, βλεπω επιρεασμενος απο αισθηματα.

Δεν θελω να γραψω τι με απασχολει. Δεν ειναι κατι τοσο τραγικο οσο ισως ακουγετε απο το ποστ μου, αλλα εμενα προσωπικα με εκμηδενιζει πολυ συχνα... Υπερβολικα συχνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 18:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dark Kronos, ότι ζεις, είπα, ζήσε το γιατί
έρχεται για κάποιο λόγο, έχει τη λογική του..Κατάλαβε το,
κατανόησε το και θα σου δείξει και τη λύση του...Ότι
συμβαίνει, είναι το λιγότερο στα μέτρα μας...Εκτός αν
έχει εξωτερικούς παράγοντες, που το επηρεάζουν...
Αλλοιώς, όλα λύνονται..Πολλές φορές λέμε στη ζωή μας ότι
περνάμε μια δύκσολη φαση, αλλά όταν την περάσουμε,έχουμε κερδίσει
και έχουμε γίνει πιο σοφοί, πιο έμπειροι σε αυτή τη ζωή...
Φίλε μου, ο δρόμος μας είναι μεγάλος στη ζωή, περιλαμβάνει πολλές
καταστασεις, αλλα εκτός απο τα συναισθηματα, έχουμε και το
νου, ένα μέρος μας, που χρειάζεται κι αυτό να εκπαιδευτεί και
λειτουργήσει, έτσι ώστε να συμπληρώνει τον άνθρωπο, ή και να
τον αποτελεί σε ένα πολύ σημαντικό τμήμα του....Αυτό το μυαλο,
χρησιμοποίησε το, μην αφήνεσαι σε συναισθήματα..Και μην μένεις
μέσα..Βγές έξω, οι κλειστοί χώροι, δεν είναι καλό περιβάλλον...
Κάνε μια βόλτα, δες τοπία, μακρινά θεάματα...Δές μακρυά, μην
κολλάς στο τώρα....
Τα λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 20:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφήνω εδω ενα παραμύθι απο τα παλιά ....για τον Dark_kronos


Ο ΛΕΠΤΟΚΑΡΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΝΕΡΑΪΔΑ


Ζούσαν, κάποτε, σ' ένα κλαδάκι μιας όμορφης φουντουκιάς, στη μέση του φουντουκόδασους, τρία φουντουκοαδερφάκια: ο Φουντουκής η Φουντούκω και ο Λεπτοκαράκης. (Για να λέμε την αλήθεια η μαμά του η Φουντουκιά, Φουντουκάκη τον φώναζε. Μα ο ίδιος από τότε που άκουσε τη γιαγιά του, τη γριά φουντουκιά, να μιλάει για το παλιό τους όνομα που όσο πάει και ξεχνιέται ζήτησε να τον φωνάζουν Λεπτοκαράκη.)

Παράξενο φουντουκάκι ο Λεπτοκαράκης. Να όλο κάτι τέτοια πήγαινε και σκάλιζε.

Η μαμά του πολύ στεναχωριότανε γι' αυτόν.

"Τι θ' απογίνει αυτό το παιδί", σκεφτότανε συχνά. Κάθε πρωί τα τρία αδέρφια, μετά την καθιερωμένη ευχαριστία στο δάσος, όλο την ίδια κουβέντα πιάνανε και σχεδόν πάντα ο Λεπτοκαράκης άρχιζε πρώτος:

- Αχ, πόσο θέλω να μεγαλώσω γρήγορα να μπω στη γη και να γίνω κι εγώ ένα σωστό λεπτοκαρυόδεντρο: Να κάνω παιδιά κι εγγόνια και να ταΐσω ζώα κι ανθρώπους πολλούς.

Στα κλαδιά μου να φωλιάζουν γλυκόλαλα πουλιά και στον ίσκιο μου να ξεκουράζονται οι διαβάτες και να δίνουν τους όρκους του οι ερωτευμένοι.

- Ουφ, καημένε, Λεπτοκαράκη, αρπαζόταν η Φουντούκω. Δε βαρέθηκες να λες κάθε μέρα τα ίδια; Και πώς ξέρεις ότι θα καταφέρεις να φυτρώσεις, ε; Πώς ξέρεις ότι δε θα σε μαζέψουν οι άνθρωποι από το διπλανό χωριό η τα σκιουράκια που γυροφέρνουν όλο και πιο πολλά όσο φτάνει ο καιρός μας;

- Μην τον αποπαίρνεις έτσι, τη μάλωνε ο Φουντουκής. Είναι μικρός ακόμα. Άλλωστε όλοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο όσο τρελό κι αν είναι.

Ο Φουντουκής πάντα υποστήριζε το Λεπτοκαράκη. Ίσως γιατί ήταν ο μικρότερος. Ίσως γιατί ο ίδιος ποτέ δεν τόλμησε να ξεστομίσει κάτι για τα όνειρά του.

Ο Λεπτοκαράκης τότε έπαιρνε θάρρος και δώσ' του έφτιαχνε ιστορίες για πουλιά που θα κελαηδούν στα κλαδιά του, για παιδιά που θα παίζουν κρυφτό στον κορμό του και ό,τι άλλο, μπορούσε να σκεφτεί με τη μεγάλη του καρδιά. Γιατί ξέχασα να σας πω. Ο Λεπτοκαράκης πάντα με την καρδιά σκεφτότανε και μιλούσε.

Κι έτσι πέρασαν οι ζεστές μέρες του καλοκαιριού. Η φύση γύρω άρχισε να κιτρινίζει και μια μυρωδιά ώριμων φρούτων κυριαρχούσε παντού.

Στο φουντουκόδασος είχαν αρχίσει οι προετοιμασίες για τον αποχωρισμό των νέων καρπών.

"Να κάνετε εκείνο και το άλλο..." συμβούλευαν οι Φουντουκιές. "Να προσέχετε αυτούς κι εκείνους..." συμπλήρωναν οι γεροντότερες και τα φουντουκάκια άλλα χαρούμενα κι ασυγκράτητα, άλλα φοβισμένα, όλα όμως μ' ένα δυνατό καρδιοχτύπι περίμεναν την ώρα του το καθένα. Γιατί; Ένας θεός ήξερε.

Ήταν νωρίς το απόγευμα όταν ο Ζέφειρος (ένας ζεστός δυτικός άνεμος) αποφάσισε πως τα τρία φουντουκάκια μεγάλωσαν πια κι έπρεπε να πάρει το καθένα το δρόμο του και φου -ου, -ου. Τα έριξε κάτω.

Ίσα - ίσα που πρόλαβαν να δώσουν ένα φιλί στον αέρα και βρέθηκαν μακριά το ένα από το άλλο κάτω από τη φουντουκιά. Η Φουντουκιά έγειρε λίγο τα κλαδιά της σαν να τα χαιρετούσε.

Ο Φουντουκής και η Φουντούκω κύλησαν στην πλαγιά και βρέθηκαν στα νερά του μικρού ρυακιού.

Ο Λεπτοκαράκης όμως κρατήθηκε από κάτι χορταράκια και κατάφερε να μείνει στο χώμα. Πρώτα έριξε μια ματιά τριγύρω. Ποτέ δεν είχε δει τον κόσμο από τόσο χαμηλά.

Χαιρέτησε τη μαμά και τη γριά Φουντουκιά που στεκόταν παρακεί και βάλθηκε να ψάχνει το μέρος για να στήσει το δικό του "σπιτικό".
Μα δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει τις σκέψεις του και ένιωσε κάτι να κινείται γρήγορα προς το μέρος του.

- Μα τι... αααχ φώναξε ο Λεπτοκαράκης καθώς βρέθηκε στα ποδαράκια του μικρού σκίουρου.

- Σε παρακαλώ, άφησέ με να ζήσω, θέλω να φτιάξω το σπιτικό μου, να γίνω δέντρο μεγάλο.

Το σκιουράκι δε φαινόταν να του ακούει. Μάταια φώναζε ο Λεπτοκαράκης με όλη του τη δύναμη.

"Ώστε λοιπόν", σκέφτηκε, "είχε δίκιο η Φουντούκω; Έτσι άδοξα τελειώνουν τα όνειρα των φουντουκιών;"

Μα καθώς τα 'λεγε αυτά μια μικρή δροσοσταλίδα κύλησε πάνω του.
Όχι, δεν ήταν δάκρυ. Ο Λεπτοκαράκης δεν ήταν από κείνα τα φουντουκάκια που βάζουν εύκολα τα κλάματα. Τι ήταν λοιπόν; Από πού ερχόταν;

- Εεε, Λεπτοκαράκη, ακούστηκε μια ψιλή γλυκιά φωνούλα.

Τέντωσε τ' αυτάκια του να καταλάβει από πού ερχόταν η φωνή. Κι εκεί ανάμεσα στα ποδαράκια του σκίουρου - που τόση ώρα δε σταμάτησε να τρέχει- είδε ένα μικρό πανέμορφο κοριτσάκι να του χαμογελάει. Τα μαλλιά της ήταν γαλάζια, γεμάτα δροσοσταλίδες, τα μάτια της θάλασσες σωστές κι ένα γλυκό χαμόγελο στόλιζε το όμορφο προσωπάκι της

- Εεε, Λεπτοκαράκη, ξαναφώναξε. Σύνελθε. Δεν έχουμε καιρό για χάσιμο. Είμαι η μικρή νεράιδα από το ρυάκι του φουντουκόδασους. Σ' έχω ακούσει πολλές φορές να μιλάς για το μεγάλο σου όνειρο. Θέλω να σε βοηθήσω. Μόνο που θα πρέπει να βοηθήσεις κι εσύ τον εαυτό σου.

- Πες μου τι πρέπει να κάνω, ρώτησε ο Λεπτοκαράκης που μόλις κατάφερε να βρει τη φωνή του.

- Να συνεχίσεις να πιστεύεις στο όνειρό σου. Ό, τι και να συμβεί να μην απογοητευθείς ούτε να ξαναμιλήσεις, για "άδοξο τέλος" κατάλαβες;

- Κατάλαβα. Μα...

Δεν πρόλαβε να ρωτήσει τίποτα και η νεράιδα χάθηκε.

Αχ, πόσο κουράγιο πήρε το μικρό μας φουντουκάκι. Είχε κιόλας ξεχάσει τον σκίουρο που το κουβαλούσε. Θυμόταν μόνο τη νεράιδα και το μεγάλο του όνειρο.

Έτσι έφτασαν στη φωλιά του σκίουρου.

Ευτυχώς που το σκιουράκι δε φαινόταν να πεινάει εκείνη την ώρα. Πήρε λοιπόν το μικρό μας φουντουκάκι, μέτρησε πέντε πηδήματα μπροστά από τη μεγάλη ρίζα και τρία αριστερά, έσκαψε ένα μικρό λακάκι κι έβαλε μέσα το Λεπτοκαράκη.

Στη ζεστή αγκαλιά της γης καταλάγιασε κι η καρδούλα του μικρού φουντουκιού. Είχε το χώμα την ελπίδα και την υπόσχεση της μικρής νεράιδας να το ζεσταίνουν.

Σε λίγο ήρθε ο χειμώνας.

Το μικρό σκιουράκι, αφού έφαγε τους καρπούς που είχε μέσα στη φωλιά του, πήρε το χάρτη κι άρχισε να διαβάζει. Τέσσερα πηδήματα δεξιά και δύο μπροστά από τη μεγάλη ρίζα, 3 καρύδια.

Δύο πηδήματα μπροστά και ένα αριστερά: 5 αμύγδαλα. Πέντε πηδήματα μπροστά και τρία αριστερά: φουντούκι*.

Εδώ το σκιουράκι είχε βάλει ένα μεγάλο αστέρι. Βλέπετε ο Λεπτοκαράκης ήταν εξαιρετικό φουντούκι σε εμφάνιση και μέγεθος.

Το σκιουράκι λοιπόν το είχε σημαδέψει για κάποια εξαιρετική στιγμή.
Σκεφτόταν μάλιστα να το χαρίσει στη σκιουρίνα της διπλανής φωλιάς κι ίσως τότε να δεχόταν να τον παντρευτεί.

Κάθε φορά που άνοιγε το χάρτη το μάτι του έπεφτε στο αστεράκι. "Για να δω τι κάνει το ωραίο μου φουντούκι" έλεγε.

Πήγαινε λοιπόν πέντε πηδήματα μπροστά και τρία αριστερά από τη μεγάλη ρίζα, έσκαβε για λίγο, το έβλεπε και το σκέπαζε ξανά.

Α, ήταν μεγάλη δοκιμασία αυτή για τον Λετποκαράκη.

Η φουντουκοκαρδούλα του χτυπούσε δυνατά. Μα ποτέ δεν ξεχνούσε τα λόγια της νεράιδας. "Να πιστεύεις στα όνειρά σου κι εγώ θα σε βοηθήσω". Κι έτσι έβαζε τα δυνατά του και δεν άφηνε ούτε μια κακή σκέψη να περάσει από το μυαλό του.

Μια μέρα γιορτινή για τους σκίουρους, το σκιουράκι αποφάσισε να ξεθάψει και να χαρίσει το φουντουκάκι στην αγαπημένη του.

Φόρεσε λοιπόν το καινούριο του κανελί κουστούμι, το λαχανί παπιγιόν, πήρε το χάρτη παραμάσχαλα και ξεκίνησε. Μα όταν έφτασε στο γνωστό σημείο κι άρχισε να σκάβει ένα πετραδάκι έπεσε πάνω του, κι ύστερα κι άλλο κι άλλο... Το σκιουράκι το βάλε στα πόδια.

Από τότε κάθε φορά που πήγαινε να πάρει το φουντουκάκι όλο κάτι συνέβαινε ή πετρούλες πέφτανε πάνω του ή σταγόνες νερού ή ξυλαράκια... Αμ το άλλο; κάποιος είχε σβήσει από το χάρτη τα πηδήματα και το αστεράκι, Έτσι, δεν ήξερε πια πού να το ψάξει.

Ο Λεπτοκαράκης χωρίς να το ξέρει είχε γλιτώσει μια για πάντα από τα σκιουράκια. Φυσικά χάρη στη βοήθεια της νεράιδας που ξεγέλασε τον σκίουρο κι έσβησε από το χάρτη τα πηδήματα.

Η άνοιξη βρήκε το Λεπτοκαράκη να χουζουρεύει τεμπέλικα.

Μα δεν άργησε να ξυπνήσει και να πετάξει το πρώτο του φύτρο. Αυτό ήταν. Από κει και πέρα μεγάλωνε - μεγάλωνε - μεγάλωνε με τη μικρή του νεράιδα να τον βοηθά σε κάθε δύσκολη στιγμή. Ώσπου έγινε σωστό φουντουκόδεντρο.

Άπλωσε τα κλαδιά του "για ν' αγκαλιάσει όλο τον κόσμο" όπως έλεγε. Έκανε δροσερή σκιά για τους κουρασμένους διαβάτες, γερά κλωνάρια για τις κούνιες των παιδιών. Πουλιά φώλιαζαν στα φυλλώματά του κι όλοι ήξεραν το μεγάλο και όμορφο φουντουκόδεντρο της περιοχής.

Και κάθε χρόνο, εκεί προς το φθινόπωρο, η φουντουκιά ο κυρ Λεπτοκαράκης γέμιζε νεράιδες που χόρευαν στα κλαδιά του και τραγουδούσαν με τις γλυκές φωνές τους για την ομορφιά και τη δύναμη των ονείρων, της συνεργασίας, της πίστης και της αγάπης.

Βάλε ομορφιά στα όνειρά σου.
Αγάπη μέσα στην καρδιά σου.
Να το πιστεύεις και θα γίνει
συνεργασία και ειρήνη.

Άσχημες σκέψεις μην αφήσεις
μες στο ντουλάπι να τις κλείσεις
και θα' χεις πάντα στο πλευρό σου
το φύλακα και βοηθό σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 13:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το παραμυθάκι φίλη nst...Τον φίλο
μας Dark Kronos, δεν είδα να κάνει σχόλια, παρά το ότι
γι αυτόν ήταν η ..μπηχτή...Φίλε και το ασήμαντο τίποτα,
μπορεί να γίνει οτ πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο..
Πόσο μάλλον ο άνθρωπος...
Γι αυτό πολεμα με ότι σου συμβαινει, ζήτα ότι σου ανήκει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2009, 13:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παραμυθι το είχε γράψει παλια ο Λορένζο για να στείλει τα μηνύματα που πίστευε και νομίζω οτι ήταν πολύ ομορφα.
Δεν είναι μπηχτή αλλα μια προσπάθεια να αναπτερωθεί η ψυχή του φίλους μας.
Διέκρινα μια απογοήτευση που αν και στρέφεται προς τα εξω..πρόέρχεται απο μεσα και μια και κατα καιρούς όλους μας παίρνει απο κάτω και μετα ξανασηκωνόμαστε...είπα να το θυμίσω...
Ομολογώ πάντως οτι η διαδρομη εχει και τα ζόρια της που ομως θα πρεπει να τα βλέπουμε ως αντίσταση που ενδυναμώνει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 07:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=CydQn-jb2dg&feature=related

... μήπως θαρρέψει ο άνθρωπος

και ψάξει στα χαμένα

και βάλει χώρια τα καλά

χώρια τα στερημένα ...


Edited by - zip on 29/01/2009 07:48:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 12:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 12:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Εξομολόγηση ψυχής περίμενα αγαπητέ zip και δεν έκατσε...
Αλλά εδώ , στις καταθέσεις σκέψεων, δίχως χριστιανούς
κι ετέρους,θα ήθελα να μιλήσουμε λίγο για τον άνθρωπο...
Σκέτο..
Αυτον που υποφέρει απο όλα όσα κάνουνε τόσοι για το καλό
του, σε σύνολα και κατηγορίες, όταν η μονάς του ανθρώπου,
δεν σηκώνει ομαδοποιήσεις...
Περίμενα να μου πεις πως βλέπεις τη ζωή που περιορίζεται
κάθε μέρα, σχεδόν σε κατοχικά επίπεδα..Μαζώξεις σε σπίτια,
βόλτες, κλπ...
Όχι ότι είναι άσχημα, αλλά μάλλον ξεμάθαμε να ζούμε απλά..
Κι έχει μια ομορφιά η απλότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 17:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον εχεις πολλες απαιτήσεις φιλαράκι τρεχαγυρευε...

Ομως να σε ρωτήσω..
Εχει καμία σημασία εντέλει το πως βλέπει ολα αυτά ...ο οποισδηποτε εκτός του εαυτού μας ?
Ας συμβαδίσουμε οτι κι αν ¨¨βλέπε騨 ο καθένας...αυτός είναι και ο σκοπός...να συν-βαδίσουμε και ας μην είμαστε ουτε ίδιοι ,ουτε ομοιοι..

Edited by - nst on 08/02/2009 17:26:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 21:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό είναι το φοβερό φίλη nst, μα κάνανε να
πιστέψουμε ότι ειμαστε διαφορετικοί, τονίζοντας τις
ιδιαιτερότητες, όταν κατά βάση,όλοι ίδιοι είμαστε, τα ίδια
θέλουμε κι έτσι δεν έχουμε επικοινωνία...Νομίζουε ότι ο
άλλος ή εμείς, είμαστε σε άλλο πλανήτη...
Πολλές φορές έζησα αυτή την ενότητα, με τόσο ετερόκλητα
άτομα που πλέον είμαι πεπεισμένος ότι είναι καθαρά θέμα
του να το θέλεις να έλθεις σε επικοινωνία...
Πολλοί φοβούνται για διαφόρους λόγους....
Η επικοινωνία, όμως, είναι έκφραση για τον άνθρωπο, δεν είναι
απλά μια λειτουργία...Nest pas?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 07:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος έχει πολλούς τρόπους να εκφράζεται και να εκφράζει αυτήν την επικοινωνία που λες trexagireve. Το ότι κάποιος δεν απαντάει και δεν συμμετέχει σε ένα δημόσιο φόρουμ μέσω του internet, δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Αυτός ο ίδιος άνθρωπος που το κάνει αυτό, μπορεί να επικοινωνεί με άλλους ανθρώπους - όχι σώνει και ντε μέσα από έναν υπολογιστή - κάτω από άλλες συνθήκες - πιο live π.χ - και κάτω από άλλες προυποθέσεις. Μην επικαλείσαι λοιπόν την έννοια της επικοινωνίας για να δικαιολογήσεις καταστάσεις και πράγματα. Η επικοινωνία είναι κοινό γνώρισμα της ανθρώπινης φυλής αλλά το κάθε μέλος της την κατανοεί, την αισθάνεται και την κοινωνεί εντελώς διαφορετικά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 10:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα φίλε zip και φυσικά δεν διαφωνώ στο
ελάχιστο μαζί σου περί επικοινωνίας..Να συμπληρώσω μόνο,
ότι η εποχή μας δεν έχει και πολύ κοινωνική επικοινωνία,
δεν γνωρίζουμε κάν τους διπλανούς μας..
Απομωνομένοι είναι οι πιο πολλοί άνθρωποισήμερα
κι αν μέσω του υπολογιστή
βρίσκεται μια διέξοδος, τουλάχιστον δεν είναι κακό...

Απλά ήθελα να τονίσω, ότι χωρίς επικοινωνια ο άνθρωπος
αυτοκαταστρέφεται, αφού είναι φύση επικοινωνιακό πλάσμα...
Αλλά ακόμη και μέσω του υπολογιστή,μπορείς να δεις την
δισταχτικότητα των ανθρώπων να ανοιχτούν,όσο κι αν το θέλουν...
Γιατί ότι το θέλουν το θελουν σίγουρα...Είναι έκφραση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 10:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι άνθρωποι σήμερα δεν ανοίγονται ούτε καν μέσα από διαπροσωπική σχέση - θέλω να πω δηλ. είναι πολύ δύσκολο - γιατί έχει χαθεί πια η εμπιστοσύνη. Πόσο μάλλον να το κάνουν μέσα από έναν υπολογιστή. Άλλωστε, ο καθένας σήμερα ζει σε έναν δικό του κόσμο. Ε, εκεί μέσα - σ' αυτόν τον κόσμο - βρίσκει τον ρόλο του - που δεν πάει να πει δηλ. πως είναι και ο σωστός αλλά τέλος πάντων - και προσπαθεί να τον παίξει. Θα πάρει πολλά χρόνια στον άνθρωπο να κατανοήσει την ασυνενοησία του. Είναι θέμα γλώσσας και όχι διανοίας. Ένας άνθρωπος μπορεί ευκολότερα να επικοινωνήσει με ένα ρομπότ όταν ο ίδιος γνωρίζει την γλώσσα του ρομπότ (αφού ο ίδιος την έχει σχεδιάσει), απ' ότι μπορεί να επικοινωνήσει αυτός με έναν συνάνθρωπό του γιατί στην δεύτερη περίπτωση στην διαδικασία εμπεριέχεται η διάνοια του συνανθρώπου του που έχει ερμηνευτικές ικανότητες. Ένα ρομπότ π.χ δεν ερμηνεύει. Εκτελεί. Κατά συνέπεια, η επικοινωνία είναι ευκολότερη.

Αν δούμε τον άνθρωπο ως μηχανή, ως ρομπότ, ακόμη δεν γνωρίζουμε πλήρως τις δυνατότητές του. Υπάρχουν όμως ΒΑΣΙΚΕΣ ικανότητες που είναι κοινές στους ανθρώπους. Κατανοώντας αυτές τις βασικές λειτουργίες της ανθρώπινης μηχανής, πλησιάζουμε ένα βήμα πιο κοντά σ' αυτό που ονομάζουμε "επικοινωνία". Αυτό όμως θέλει εργασία, μελέτη και ΤΡΙΒΗ και δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Στην ανθρώπινη μηχανή εμπεριέχεται η νόηση και το συναίσθημα. Η νόηση είναι μια λειτουργία που σε μεγάλο βαθμό έχει ερμηνευτεί. Γνωρίζουμε αρκετά πως σκέφτεται ένας άνθρωπος παρ' ότι μεγάλες περιοχές του εγκεφάλου του μας είναι άγνωστες. Το συναίσθημα όμως είναι μια περιοχή εντελώς άγνωστη. Κανένας δεν μπορεί να καταλάβει πως ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ο συνάνθρωπός του. Το πως ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, μπορεί να προβλεπτεί με αρκετή ακρίβεια. Το πως ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ όμως, χλωμό ... Η επικοινωνία, σαν μορφή έκφρασης ενός ανθρώπου, είναι ένας πολύπλοκος συνδιασμός της νόησης και του συναισθήματος και βασικό, ουσιώδες και πρωταρχικό στοιχείο της είναι η γλώσσα. Η γλώσσα της επικοινωνίας.

Αν οι παρούσες λέξεις και προτάσεις αντικατασταθούν με μηδενικά και μονάδες, αν δηλ. υποβιβάζουμε το λεκτικό σύστημα σε πρωταρχικές μορφές, τότε η επικοινωνία γίνεται ευκολότερη και πιο άμεση. Αν αφαιρέσουμε έννοιες από το σύστημα επικοινωνίας, π.χ αν αφαιρέσουμε την έννοια της "ακρίβειας", τότε ακόμη πιο ευκολότερα θα μπορούμε να επικοινωνούμε. Σκέψου πως οι πρώτοι άνθρωποι είχαν ένα υποτυπώδης σύστημα να επικοινωνούν. Και φυσικά - τουλάχιστον εγώ είμαι πεπεισμένος γι' αυτό - περνούσαν πολύ καλύτερα από εμάς απαλλαγμένοι από έννοιες σαν αυτή που φαίνεται να σε απασχολεί.


Edited by - zip on 09/02/2009 11:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 11:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου, οι άνθρωποι ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως επικοινωνούν. Η γλώσσα που έχουν φτιάξει είναι γεμάτη ανακρίβειες και πολύπλοκα νοήματα που αντί να συνιστούν κατανόηση, συνιστούν μπουρδολογία. Κατ' ουσίαν, έχουμε φτιάξει ένα matrix επικοινωνίας, γεμάτο ψέμματα και εννοιολογικές αστοχίες. Άσε δηλ. που ο συναισθηματικός κόσμος ενός σημερινού ανθρώπου είναι φτιαγμένος από νάϋλον, από συνθετικές ίνες και από πλέξυ γκλας. Για να καταλάβεις τι εννοώ, πάρε την φράση "Δεν μπορείς να με αντιμετωπίσεις.......όσα πτυχία και να χεις.....εκ πείρας στο λέω.....". Δες τι υπεροψία, τι εγωπάθεια κρύβει αυτή. Δες επίσης και τι ηλιθιότητα. Εσύ πιστεύεις πως ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί να επικονωνήσει ; Μπορεί, αλλά μονάχα με ομοίους του. Με όσους δηλ. μιλάει την ίδια γλώσσα. Προσωπικά, με εμένα δεν μπορεί να επικοινωνήσει γιατί μιλάμε άλλη γλώσσα ο καθένας μας.

Από την φράση αυτή, ξέρεις πόσα πράγματα μπορεί να καταλάβεις για τον εκφραστή της ; Κατ' αρχήν, το γεγονός πως λέει "δεν μπορείς να με ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ", ήδη φανερώνει μια όχι και τόσο καλή διάθεση για διάλογο αλλά περισσότερο διάθεση για "μάχη". Δεν μπορούμε ρε παιδί μου να τον αντιμετωπίσουμε αυτόν, λες και εμείς άλλο τίποτε δεν έχουμε να κάνουμε στην ζωή μας παρά να αντιμετωπίζουμε τον europaios2. Δηλ. δες ηλιθιότητα το άτομο. Επίσης, ο ίδιος αυτός άνθρωπος φαίνεται πως έχει στήσει ένα ταμπούρι και γι' αυτόν τον άνθρωπο όλοι όσοι συμμετέχουν σε ένα απλό φόρουμ διαλόγου είναι κατά μία έννοια "εχθροί" του. Έτσι τους βλέπει αυτός. Κι όχι μόνο αυτό δηλ. αλλά λέει "όσα πτυχία και να έχεις", πράγμα που φανερώνει την απαξιωτική του στάση για την εκπαίδευση του συνομιλητή του. Δηλ. δε πα' να είσαι εσύ γιατρός, δεν μπορείς να τον αντιμετωπίσεις. Δηλ. τι να πεις για έναν τέτοιο άνθρωπο (;) Τίποτε. Τον αφήνεις. Αυτός καλά περνάει στον αχυρένιο κόσμο του. Έχει βρει έναν ρόλο - τον ρόλο του είμαιογαμάουα - και προσπαθεί ο έρμος να τον παίξει. Ε, τώρα, τι σόϊ επικοινωνία μπορείς να στήσεις με αυτόν ; Όσοι κάθονται και του μιλάνε, τζάμπα κόπος δηλ. Άλλη γλώσσα αυτός, άλλη γλώσσα οι άλλοι.

Εσύ, αγαπητέ trexagireve, μπορεί να αφιερώνεις αρκετό χρόνο από την ζωή σου γράφοντας σε ένα φόρουμ προσπαθώντας να επικοινωνήσεις με τέτοιους ανθρώπους. Είναι δικαίωμά σου, δεν λέω αλλά σκέψου, τι βγαίνει απ' όλη αυτήν την διαδικασία ; Ποιο είναι το όφελος δηλ. ; Κερδίζεις κάτι ; Μαθαίνεις κάτι ; Σου είναι κάτι χρήσιμο απ' όλο αυτό ; Ή απλώς είναι μια προσπάθεια επικοινωνίας ; Βέβαια, θα μου πεις, ένας ναυαγός στην ύστατή του προσπάθεια να στείλει ένα S.O.S κάπου, σε κάποιον, μέχρι και σε ένα μπουκάλι θα γράψει "βοήθεια" και θα το πετάξει στην θάλασσα, μπας και κάποιος το βρει. Προσωπικά, αν και είμαι ο χείριστος και ο πιο ακατάλληλος να συμβουλεύω κόσμο, σου λέω να βρεις κάποιον άλλον τρόπο να επικοινωνήσεις με τους ανθρώπους. Αυτός ο τρόπος είναι μια αυταπάτη φίλε ...

Edited by - zip on 09/02/2009 12:02:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 12:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επικοινωνία είναι αένναη φίλε zip, σαν πνευματική
κατάσταση που εκφραζεται και δεν σταματάει..Μόνο η
ντροπή, η αμηχανία, μπορούν να εμποδίσουν τον λόγο..
Και σήμερα η κοινωνια μας, με ολα τα μέσα επικοινωνιας
που διαθέτει, ο άνθρωπος έχει χάσει το πνεύμα του, δεν έχει
πια αυτή την αμεσότητα του περίεργου όντος...
Τι οφελεί; Τα μάλλα αγαπητέ μου...Το πνεύμα είναι λαμπερό,
φωτίζει όσο το δουλεύεις..Και η επικοινωνία αποτελεί
συνδετικό κρίκο μυστικών που υπάρχουν στις διαπροσωπικές
σχέσεις...
Αυτά αναζητάμε...Τι είναι μυστικό; Ότι μας φαίνεται μεγαλύτερο
απο μας τους ίδιους, σε σχέση με άλλους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 13:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχουν μυστικά φίλε. Όλα είναι φανερά ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 13:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω βάρος !!! Χλώμιασαν οι καταθέσεις βρε παιδιά...
Εδω είμαστε, εμείς ..μην το ξεχνάμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 13:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Και να προσθέσω φίλε μου zip, οτι δεν ψάχνεις για
επικοινωνία απλά,ζεις στην επικοινωνια και μέσω αυτής,
άλλως δεν υπάρχεις...
Όπως κι ότι δεν την έχω ανάγκη,που λές, αλλά την ασκώ σαν την
αναπνοή...΄Έκφραση είναι, είπαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 23:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=j2JXy1Z9ovs&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 17:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι λες αγαπητέ trexagireve, όμως εγώ ...

Μου είναι λίγο δύσκολο να λέω "ναι" συνέχεια
και που και που να στέκομαι σε στάση προσοχής
να γίνομαι ρεντίκολο ζητώντας τους ρουσφέτια
ούτε που να το σκέφτομαι, είναι θέμα αρχής

Μέσα στον κόσμο αρνήθηκα
τα πράγματα τ' ανήθικα
κι απ' την ζωή του μέρμηγκα
προτίμησα του τζίτζικα

Είναι σχεδόν αδύνατο το στόμα μου να κλείσω
όταν ακούω πράγματα γύρω μου φοβερά
και μια ζωή ποδήλατο δεν δέχομαι να ζήσω
για άλλους είν' τα δράματα, για μένα η χαρά

Μέσα στον κόσμο αρνήθηκα
τα πράγματα τ' ανήθικα
κι απ' την ζωή του μέρμηγκα
προτίμησα του τζίτζικα

bye, bye ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 19:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip, όσο κι αν σου φανεί παράξενο, ξέρω τι
λές γιατί έζησα μποέμικα αρκετά χρόνια της ζωής μου...
Ή όπως έλεγα σε ένα τραγούδι μου " μέρα νύχτα την
στράγγιξα δεν έμεινε γουλιά..."εννοώντας, ότι δεν έχω παράπονα
απο τη ζωή μου....Ναι σε όλα...
Αυτά που λές τα ασπάζομαι σαν άτομο, αλλά πλέον είμαι ..5 άνθρωποι
και θέλει κάποια προσαρμογή...¨Ασε που μου τη σπάει η ηλίθια
σχέση των ανθρώπων, σήμερα...
Αλλά, πρέπει να μεινουμε ανθρωποι, να έχουμε σχέσεις...Επιθετική
φιλία το λέω και το πιστεύω γιατί ξέρω ότι όλοι οι άνθρωποι, να
επικοινωνήσουν θέλουν, άσχετα απο το πόσο συχνά γίνεται κάτι τετοιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 17:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν κάποτε ένας ήλιος φωτεινός και χαμογελαστός, αλλά,
ήρθε χειμώνας και χάθηκε....Πλουραλισμός στις εκφράσεις,
φέρτε πίσω την nst!!!Μας λείπει η ομορφιά της ζωής....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 00:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγκίνησες τρεχαγυρευάκο...δεν χάθηκα ..μόνο που μερικες φορες κουράζομαι....και βυθιζομαι στην μουσική μου.
Είναι δυσκολο να βρίσκεται κανείς απέναντι απο την αρνηση την ιδια στιγμή που βλέπει οτι όλοι διψούν για το ίδιο πράγμα ..και αυτό το ατιμο ξεφεύγει και περιγελά σαν τα μικρα παιδιά..

-------------------------------

Όχι, δεν είναι χίμαιρα
να καβαλάμε το όνειρο
τη θείαν ετούτη μέρα
που όλα, ορατά και αόρατα,
κι εμείς κι οι ήρωες και οι θεοί
στην ίδια ορμάμε μέσα αιώνια σφαίρα


Αγγελος Σικελιανός
_________________


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 00:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένας μεγάλος παράφορος Ουρανός, έτοιμος να σου χαρίσει οτι έχει και δεν έχει, φτάνει να κοιτάξεις ψηλά και να πείς
<< Εύχομαι να γίνουν όλα όπως τα νόμιζα μικρός>>

Και τότε θα γίνουν όλα όπως τα νόμιζες μικρός κι ο κόσμος όπως τον νόμιζες αφού μπροστά απο τα σκούρα γυαλιά των ανθρώπων, ο κόσμος παραμένει χαμένος και μόνο πίσω απ ΄αυτά είναι αλλιώτικος, σαν φωτογραφία απο την αμμουδιά των παιδικών σου χρόνων με τον Ουρανό πάνω έτοιμο ναι ρίξει ένα ένα όλα του τα αστέρια για σένα.

Γιατί αυτός είναι ένας μεγάλος και γενναιόδωρος Ουρανός κι έχει ένα τρόπο ν' αγαπά και να χαρίζει, οχι τσιγκούνικα όπως η Γη κι οπως εμείς , αλλά με όλη του την ψυχή, κι όχι με την αγωνία οτι οι άλλοι του παίρνουν κάτι, αλλά με την χαρά οτι έχει για να πάρουν και η ψυχή του είναι πάντα γεμάτη και δεν στερεύει.

Ενας μεγάλος και παράφορος Ουρανός, φτιαγμένος ισα ισα να σκεπάζει ενα μεγάλο και παράφορο κόσμο...

Αφιερωμένο σε όσους ζούν επειδή

<< Οι άνθρωποι μερικές φορές νομίζεις πως ζούν λες και κάνουν πρόβα για να ξαναζήσουν.

Απόσπασμα απο το
<< Κουβάρι των αλλόκοτων πραγμάτων>>
Μυρτώ Κοντοβά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 32 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy