ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Kατάθεσις σκέψεων Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 32
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 00:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=O3fkJiojxRY

ετσι ...απλά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 01:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Περίεργη η σημερινή μέρα.. περίεργα φορτωμένη με τίποτα..
Τέλος πάντων, θυμήθηκα ένα βιβλίο που διάβασα πριν μερικά χρόνια του Αζίζ Νεζίν με τίτλο " Ο μόνος δρόμος".
Εδώ λοιπόν ο ήρωας του είναι ένας τύπος ο οποίος καταγράφει έναν δαιμόνιο αφηγητή που γνωρίζει στην φυλακή κι ο οποίος του περιγράφει την ζωή του με τέτοιο τρόπο που να δικαιολογεί τα εγκλήματα του ως την μόνη του επιλογή, το ριζικό του, το κάρμα του, το πεπρωμένο του, τον μόνο δρόμο - εξ ου και ο τίτλος του βιβλίου..
Παρ΄όλη τη φαινομενικά χιουμουριστική διάθεση του συγγραφέα αυτό που εντυπώνεται στον αναγνώστη είναι αυτή η απορία που μου εξέφρασες κι εσύ...
Πόσο "δικές Μας" είναι εν τέλει οι όποιες επιλογές μας?!!

Να σου πω λοιπόν τι πιστεύω?
Ξέρεις την θεωρία με το ποτάμι που δεν μπορούμε να το περάσουμε δεύτερη φορά?
Όχι μόνο γιατί άλλαξε το νερό αλλά κι εμείς αφού διαρκώς τα κύτταρα μας αυτά που μας αποτελούν εξωτερικά - εσωτερικά πεθαίνουν και ξαναγεννιούντε κι επομένως είμαστε διαρκώς οι ίδιοι άλλα άλλοι σε ένα συνεχές αέναο γίγνεσθαι σωματικό κι εγκεφαλικό!!! Επομένως ότι κι αν επιλέξουμε είναι θέμα χρόνου να το μετανοιώσουμε!!!!
Τώρα όταν πάμε στους νόμους των ενστίκτων εδώ νομίζω ότι εννοείς τους κανόνες τους βαθύτερους.. της ψυχής..
Αν και σου είπα ότι είναι τεράστιο θέμα θα προσπαθήσω όσο πιο απλά και σύντομά να σου δώσω το στίγμα μου..

Λοιπόν κατ΄αρχήν πιστεύω ότι είμαστε κομμάτια του Ολου ή του Θεού για να συνενοηθούμε..
Κατά κάποιο τρόπο χρειαζόμαστε κάποιες αναγκαίες επιδιορθώσεις - θεραπείες ή όπως αλλιώς θέλεις να τις ονοματήσεις..
Αυτές οι θεραπείες συμβαίνουν με την επαναλαμβανόμενη γέννηση μας ξανά και ξανά μέχρις ότου ολοκληρωθεί..
Όταν λοιπόν βρισκόμαστε - εκεί όπου βρισκόμαστε πριν γεννηθούμε - επιλέγουμε [να την η ελευθέρα βούληση} το πως θέλουμε να περάσουμε από αυτές τις δοκιμασίες που απαιτούνται ώστε να θεραπευτούμε και να επιστρέψουμε και να ενσωματωθούμε ξανά με το Όλον όπου ανήκουμε!
Άλλος επιλέγει τον εύκολο τρόπο είναι ο καλοπερασάκιας πλην όμως έτσι θα αναγκαστεί να επανέλθει πολλές περισσότερες φορές από κάποιον που επιλέγει περισσότερες δυσκολίες άρα και λιγότερες επαναναγεννήσεις
[Να την κι η ισότητα η δικαιοσύνη} !!
Έτσι τα έχω τακτοποιήσει με το λίγο μου μυαλό κι έτσι μπορώ να κατανοήσω την δικαιοσύνη στις ανισότητες της ζωής, την σοφία την καλοσύνη την φιλευσπλαχνία κι όλες αυτές τις παπαριές τέλος πάντων που έχουμε ανάγκη να "ελπίζουμε" ότι διέπουν τον "Δημιουργό" της ζωής..
Άυτά εν ολίγοις. Ελπίζω να έγινα κατανοητός αν και βιαστικός!!!
Φιλούρες πολλές...

http://www.youtube.com/watch?v=hc3nwJbWi1w&feature=related


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 12:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ: Αναντίρρητος είναι ο λόγος σου ω Τρισμέγιστε, αλλά τον τόπο στον οποίο κινείται το παν πως να τον ονομάσουμε;
ΕΡΜΗΣ: Ασώματον ω Ασκληπιέ.
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ: Το ασώματο τι είναι;
ΕΡΜΗΣ: Νους, που περιέχεται εξ ολοκλήρου στον εαυτό του. Και είναι ελεύθερος από σώμα, απλανής, απαθής, αναφής, βρίσκεται στον εαυτό του, είναι ο σώστης των όντων, το αγαθόν το οποίο ακτινοβολεί σαν ακτίνες, η αλήθεια, το αρχέτυπο του πνεύματος και της ψυχής.
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ: Ο θεός τι είναι;
ΕΡΜΗΣ: Είναι ο μη υπάρχων από κανένα, εν τούτοις είναι ο αίτιος της ύπαρξης όλων των όντων. Στο σύμπαν δεν υπάρχει θέση για το μη ον, τα πάντα έρχονται στην ύπαρξη από τα υπάρχοντα όντα γιατί πράγματα που δεν υπάρχουν δεν είναι δυνατό να έλθουν στην ύπαρξη και αντίθετα τα όντα που υπάρχουν στη φύση δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν.
Ο θεός δεν είναι νους, αλλά, είναι όμως ο αίτιος της ύπαρξης του Νου. Δεν είναι και πνεύμα αλλά ο αίτιος της ύπαρξης του πνεύματος. Ούτε φως είναι, αλλά είναι ο αίτιος της ύπαρξης του φωτός. Τον θεό πρέπει να τον σεβόμεθα με δύο προσηγορίες που του αρμόζουν και με καμία άλλη, ούτε των άλλων λεγομένων θεών ανθρώπων ή δαιμόνων έστω και αν είναι λίγο αγαθοί, είναι στον Νουν, γιατί αγαθός είναι μόνον ο θεός και μόνον. Γιατί και το σώμα και η ψυχή δεν έχουν θέση στο αγαθό, ει μη μόνον ο θεός. Τόσο μεγάλο είναι το μέγεθος του αγαθού, όσο είναι όλα τα όντα και τα σωματικά και τα ασώματα και αισθητά και νοητά. Αυτό είναι το αγαθό, αυτός είναι ο θεός. Μην ονομάσεις το αγαθό κάπως αλλιώς, γιατί ασεβείς...
Το αγαθό δεν νοείται από όλους γι' αυτό και ο θεός δεν νοείται από όλους. Από άγνοια και τους άλλους θεούς, και ανθρώπους τους προσονομάζουν μερικοί αγαθούς, που δεν μπορούν ούτε να είναι ούτε να γίνουν. Γιατί ο θεός είναι αναλλοτριώτατος και αχώριστος... και αγαθός όχι κατά τιμήν, αλλά κατά φύσιν. Μια είναι η φύση του θεού το αγαθόν, και ένα γένος από το οποίον πηγάζουν όλα τα γένη. Γιατί ο θεός πάντοτε δίνει και τίποτε δεν παίρνει. Ώστε ο θεός είναι το αγαθόν, και το αγαθόν ο θεός.
.....

Ερμης ο Τρισμέγιστος.

------------

Μια χάρη μεσα στην οποία βρισκόμαστε και την οποία περιέχουμε.
Μια λευκή σαγήνη που δημιουργείται οταν μοιράζουμε τον Εαυτό μας με ενα αλλο ανθρωπινο ον.
Μια θερμότητα εφελκύουσα τις συμπαθητικές δονήσεις που αναζητά.
Μια σφαίρα με ολα τα χρωματα του ουράνιου τόξου που διαρκως ακτινοβολεί στο κεντρο της καρδιάς κάθε αγνότητας ..ειναι η Θεότητα, το λευκό , ο έρωτας ..το Ολον...
Και ποσο πολυ παραποιήθηκε η ουσια της απο το ακατανόητο και τα συμπλέγματα μεσα απο οπου περασε τοσους αιώνες..
Τοση χαμενη ομορφιά ...τοσο παρεξηγημενη επαφή με το φως...ολος αυτος ο εκχυδαϊσμός μιας ενωσης που αντι να ανελίξουμε , την κατεβάσαμε και βυθίσαμε στην ομίχλη των δικών μας προκαταλλήψεων...της δική μας αδυναμίας να χαρίσουμε ..
Ας ειναι....


υγ ευχαριστώ για τις απαντησεις ΣΟΥ

Δες τα χρώματα τους
http://www.youtube.com/watch?v=7jnQ_qAjy4E&feature=related


Edited by - nst on 24/06/2009 12:53:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Προετοιμασια

Φορέσαμε μια ξαστερια στα μάτια,
τη νυχτα
με τις φωτοβολίδες της ελπίδας κεντήσαμε ,
και με συνέπεια εφοδιαστήκαμε.

Σκοτώσαμε την επιφύλαξη
με την αιχμή του απόλυτου,
και τη σιωπή μας
μ ένα καικι προσωρινότητας φυγαδέψαμε.

Στρώσαμε το τραπέζι του αναπάντεχου
με δυο ποτήρια να κεράσουμε το ενδεχόμενο,
και αναβοντας το κερί της ευαισθησίας
πλάι στην καρδια μας,
διαβάζουμε το λυρικο σαν όλα τηλεγράφημα
γεμάτο ανακωχή , ίσως και ειρήνη ,
που μια στιγμή συνεπαρμένη
και κατάφωτη το φέρνει
συντεταγμενο από τη μοίρα μας
που με κηδεμονία αγερωχη μας δένει.

άραγε η καρδια μας "προετοιμαζεται" ?
μας ακουει και¨"εκπαιδευεται ", όταν της ψιθυρίζουμε λόγια προσμονής για το μαγικό και ονειρεμενο ?
ή απλα όλα ακολουθουν τα νήματα και μια σύνταξη τηλεγραφήματος ?

Κικη Δημουλά

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Eκστασις

Το μικρό μου το παιδί
σοβαρή αταξία έκανε πάλι.
Στο πεζούλι του σύμπαντος σκαρφάλωσε,
σκούντησε με το χέρι του
το κρεμασμένο στον τοίχο τ ' ουρανού
κόκκινο πιάτο ,
κι έχυσε όλο το φως επάνω του.

Ο θεός απόρησε
που είδε τον ήλιο
ντυμένο ρούχα παιδικά
να κατεβαίνει τρέχοντας
της φαντασίας μου τη σκάλα
και να 'ρχεται σε μένα...

Κική Δημουλά

...σε ευχαριστώ για αυτά που φαίνονται κι αυτά που δε φαίνονται...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 24/06/2009 22:49:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 23:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤ’ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Χωρίς να είμαστε τίποτ’ άλλο παρά μόνο άνθρωποι, περπατήσαμε μέσ’ απ’ τα δέντρα
Φοβισμένοι, αφήνοντας τις λέξεις μας να είναι τρυφερές
Από φόβο μήπως ξυπνήσουμε τις κουρούνες,
Από φόβο μήπως έρθουμε
Αθόρυβα μέσα σ’ έναν κόσμο φτερών και κραυγών.
Αν ήμασταν παιδιά, ίσως να σκαρφαλώναμε,
Θα πιάναμε τις κουρούνες να κοιμούνται, και δεν θα σπάγαμε ούτε κλαράκι,
Και, μετά το μαλακό ανέβασμα,
Θα τινάζαμε τα κεφάλια μας πιο πάνω απ’ τα κλαριά
Για να θαυμάσουμε την τελειότητα των άστρων.
Πέρα απ’ τη σύγχυση, όπως συμβαίνει συνήθως,
Και τον θαυμασμό για όσα ο άνθρωπος γνωρίζει,
Πέρα απ’ το χάος θα ‘ρχόταν η μακαριότητα.
Αυτό, τότε, είναι ομορφιά, είπαμε,
Παιδιά που με θαυμασμό κοιτάζουν τ’ αστέρια,
Είναι ο σκοπός και το τέλος.
Χωρίς να είμαστε τίποτ’ άλλο παρά μόνο άνθρωποι, περπατήσαμε μέσ’ απ’ τα δέντρα.

ΤΟΜΑΣ ΝΤΥΛΑΝ
1914-1953
μετάφραση: Βίλκη Τσελεμέγκου-Αντωνιάδου


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 00:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να που ο χωρος μυρίζει ενα αρωμα περίεργο , κατι που αναβλήζει τωρα που γραφω ...απο αυτα που ειναι αόρατα
Αραγε ειναι η συν - κίνηση λουλούδι η μήπως ειναι μακρινός ρυθμός ...
Θυμασαι ? Ομολογώ οτι καιρό ειχα να λαβω κατι τοσο ακριβό...


Καλοκαίρι φιλούσε τ΄ ακρογιάλι, σε πρωτοείδα στ΄
ολόδροσο νησί, αργούσε το φεγγάρι να προβάλει,
απάντεχη ώρα! Πρόβαλες εσύ.
....
Αργούσε το φεγγάρι να προβάλει, πρόβαλες της ψυχής
φεγγάρι εσύ, αγάπης χάιδιο σ΄ όλο τ΄ ακρογιάλι,
μάγεμα ονείρου σ΄ όλο το νησί...

Στο πλάι Σου, νά με! Οι δρόμοι! Οι δρόμοι!
Ω γλύκα! Ω τρόμοι! Και περπατάμε.
Θεός κυβερνά με.

Μιας μάισσας γνώμη του κόσμου η γνώμη.
Πάμε; Πετάμε!
Του ονείρου η χώρα στο πλάι σου τώρα,
τ΄ άλλα όλα ξένα.

Και δε γνωρίζω που πάω, τι ορίζω.
Το φως, ή Εσένα;

Κ. ΠΑΛΑΜΑΣ


Edited by - nst on 25/06/2009 00:59:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 01:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.youtube.com/watch?v=GR_kO6gbIMo


....Τράβα μόνος σου κι όσο πιο δυνατά μπορείς το σκοινί που ανεβάζει
το καλαθάκι σου στα πιο εμπιστευτικά σου Μετέωρα….


....η απόσταση ανάμεσα στο τίποτε και το ελάχιστο είναι κατά πολύ μεγαλύτερη απ’ ό,τι ανάμεσα στο ελάχιστό και το πολύ….


....το διαμάντι δεν είναι παρά προϊόν της μακρόχρονης και πεισματικής προσπάθειας ορισμένων ανθρώπων ν’ απαλείψουν το μαύρο μέρος της μοίρας τους. Εξού και είναι τόσο σπάνιο….

(Οδ. Ελύτης, συλλογή "εκ του πλησίον" )


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=SXhewMY-whE&feature=related

κι αυτό πολύ σπέσιαλ...

http://www.youtube.com/watch?v=DHtYrkpSdTI&feature=related

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 20:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ έντονο πρωινό αν λάβουμε υπ οψιν την περιοχή και το ειδος της εργασίας μου
Ο παίχτης ....ειχα την εντυπωση οτι ειχε ξεχάσει αυτές τις διαδρομές των υδάτων...αλλα ποσο λαθος εκανα και με ποση λαχτάρα ακούγοταν...
Αργότερα θα εμφανιστεί οτι εγραφα αναμεσα στον ερχομό της φωτιάς...

Edited by - nst on 25/06/2009 20:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 22:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχή ενώνεται με τ ’αστέρια. Ανεβαίνει την ανεμόσκαλα της λήθης και απαλά γλιστράει στην αχλή του λευκού καταστρώματος.
Ένα ένα τρίζουν τα σύστοιχα των σχοινιών, σε κάθε της βήμα , μια πνοή και πάλι τραντάζεται στο χορό των φιδιών.
Κάθε σειρά και ένας κόσμος κάθε σκαλί και ένα καλοβαλμένο πλαίσιο.
Σημασία έχει να σχηματίζεις ....
Αξία είναι να μπορείς να γκρεμίζεις , να ανασυνθέτεις και να δημιουργείς....
Ο σταθμός είναι εκεί που κάθε πλαίσιο έχει σβηστεί , ενώ τα όρια υπάρχουν πλέον σαν άνθη.
Υπέροχα, πανέμορφα ηλιοτρόπια , στραμμένα πάντα σε ένα φως που ΕΙΝΑΙ.

Η ψυχή μέσα μου , συναντά τον θεό μέσα σου και ο χαιρετισμός είναι ένα βαθύ χαμόγελο.

Ακουσε αυτό ........

http://www.youtube.com/watch?v=n544ZbuzvsU

υγ Η σκέψη απαντά κατά βούληση, με το θράσος της ενσυναίσθησης.

Edited by - nst on 25/06/2009 22:44:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 20:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να εισαι ανοιχτή. Ζήσε το παρελθόν αν πρέπει, αλλα μην το μάχεσαι.
Οταν έρχεται το παρελθόν, ερεύνησε το, ουτε να βιάζεσαι να το διώξεις , ουτε να το κρατάς και παρά πολυ.
Η εμπειρία απ'ολα αυτα τα χρονια, ο πόνος και η χαρά , τα χτυπήματα της ζωής , οι φευγαλέες στιγμές του χωρισμού, κάποια μακρινή αίσθηση, ολα αυτα θα προσθέσουν πλούτο και ομορφιά .
Εκείνο που εχει σημασία ειναι τι εχεις μέσα στην καρδιά σου, και απο την στιγμή που ξεχειλίζει, εχεις τα πάντα , εισαι τα πάντα.

Κρισναμούρτι <<γράμματα σε μια νεαρή φίλη>>


http://www.youtube.com/watch?v=zIfCDlg_VWs

Edited by - nst on 26/06/2009 20:21:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 01:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αν γνωρίζω την συνείδηση σαν αλλοτριωμένη ανθρώπινη αυτοσυνείδηση τότε αυτό που ξέρω σαν θρησκεία δεν είναι η αυτοσυνείδηση μου αλλά η αλλοτριωμένη αυτοσυνείδησή μου επιβεβαιωμένη μέσα σ’ αυτήν.

Έτσι γνωρίζω ότι η αυτοσυνείδηση που ανήκει στην ουσία του δικού μου εγώ, επιβεβαιώνεται όχι στην θρησκεία αλλά στην καταστροφή αυτής και στο ξεπέρασμα της θρησκείας, ο άνθρωπος φτιάχνει την θρησκεία όχι η θρησκεία τον άνθρωπο. (Μαρξ)

http://www.youtube.com/watch?v=O3iehCDv7U0&feature=related


Οι κίνδυνοι που επέβαλλαν οι νόμοι θρησκειών και κοινωνιών, έκαναν τον άνθρωπο να ζει στην ασφάλεια του δούλου και στην ειρήνη του τάφου.

Μονολιθικότητα στη σκέψη και στην δράση δεν σημαίνει άλλο από τυφλή πίστη και πειθαρχία πτωμάτων.

Ο άνθρωπος φτιάχνει την θρησκεία όχι η θρησκεία τον άνθρωπο.Η ανατροπή των παλιών μας πεποιθήσεων είναι τραγικά δύσκολη γιατί αυτές οι ρίζες έγιναν μέσα μας απολιθώματα.



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 02:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βλέπεις καθαρά πως ότι σε βοηθούσε να επιβιώσεις δεν σε βοηθούσε να ζήσεις.


Η ωριμότητα είναι μία πορεία μοναχικότητας

http://www.youtube.com/watch?v=sFLgIwrL1wc&feature=related

Ο ελεύθερος άνθρωπος δεν φοβάται μην χάσει την ελευθερία του

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 02:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μου ήταν πιο εύκολο να υποκύπτω στην κατανόηση παρά να μάχομαι για την ελευθερία μου...

Όσο σ’ αγαπώ σ’ ελευθερώνω

http://www.youtube.com/watch?v=tcymQNKNye4&feature=related

Δεν ξέρω τι θέλω, ξέρω τι δεν θέλω.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 02:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=euOu89d3npA&NR=1


Ακούγωντας αυτό το θεικό πλάσμα να παίζει, νοιώθω...

http://www.youtube.com/watch?v=KGIuo5lecgo&feature=related

να ξέρω τι ΘΕΛΩ!!!


ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 02:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Πέρυσι, όταν έφτασα «φιλικά» και «συναισθηματικά» στο ναδίρ, αναγεννήθηκα μέσα από ένα ξερό χώμα στο οποίο νόμιζα πως δεν θα φύτρωνε τίποτα πια. Η παρακμή λειτούργησε θετικά, ευεργετικά, κάνοντας με να φτάσω κατευθείαν στην ομορφιά της. Γιατί και στην παρακμή υπάρχει τελικά ομορφιά.
Ανακουφισμένη καταστάλαξα πως οι δυο τρεις «φίλτατοι» της δικής μου δράσης, φίλοι αγαπητοί και αληθινοί – που «θε να θυμηθείς μ’ ένα μόνο χαμόγελο τα φίλα και τα ενάντια» κατά τον Καρυωτάκη – είναι τελικά εκείνοι που τους «νιώθεις» και ας μην είναι εδώ, σαν γλυκιά ανάσα στο σβέρκο σου, σαν το τηλεφώνημα που ξέχασες να κάνεις και έχεις την έννοια του, σαν την ανακούφιση μετά από μια τραγική υποψία. Και αυτοί οι φίλοι είναι τόσο λίγοι για να είναι πραγματικοί, που πλέον δεν με ξεγελούν και τους γνωρίζω πια καλά, με ένα μόνο χαμόγελο τους, γιατί είναι μόνο αληθινό και σπάνιο…
Εγώ πια ξέρω…

(Tης Ζουμπουλάκη)

http://www.youtube.com/watch?v=YGt0VS-wZF4&feature=related


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 12:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απιθανη η Vanessa Mae δύσκολο να ανταποδώσει κανείς....
Μα νομίζω οτι το παρακάτω που ειναι και ο κυριώτερος οδηγός μου....ειναι εφάμιλο της ομορφιάς της

http://www.youtube.com/watch?v=PGd4Rs-O3ws&feature=related


Δεν θέλω πια να ξέρω τι θέλω και δεν θέλω...μόνο να μαθαίνω και να απορροφώ την στιγμή...να ταξιδεύω ...

Αυτο θα το δω καποτε απο κοντά....αφου η ταινία σκέπαζε την ανάσα

http://www.youtube.com/watch?v=J64S5yfgi-c&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rkl09TUOoL4

Επιλεγμένα ετσι που να διεγείρουν την κατάλληλη αίσθηση .....

Edited by - nst on 27/06/2009 12:54:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 13:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Από όλα τα δώρα που η θεία πρόνοια μας χαρίζει για να κάνει τη ζωή μας πλήρη και χαρούμενη, η Αγάπη / φιλία είναι το ομορφότερο.»
— Επίκουρος

«Κι ήρθε η Αγάπη στη μέση του στροβίλου. όλα άρχισαν να συνάζονται, να γίνονται ένα μόνον,…σμίγοντας κατά βούληση…Κι όσο έτρεχε η αντίθεση να ξεφύγη, τόσο την κυνηγούσε αδιάκοπα η ευγενική, αθάνατη ορμή της άψογης Αγάπης…κι όσα ήταν πρίν διάσπαρτα, αναμίχθηκαν αλλάζοντας πορεία.»
— Εμπεδοκλής


Εσυ τουλαγχιστον γραφεις την σωστή ώρα ..χι χι χι τωρα ομως που ολα εδω χορεύουν...ειμαι ανεκδιήγητη...χαρούμενη...ειμαι εγω..
Φιλάκια στα ματάκια σου.

Edited by - nst on 27/06/2009 13:08:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 13:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συπληρωματικό επειδή ειναι ανευ λογων..
Το τελευταίο βιντεο μετα το κείμενο της Κ Ζουμπουλάκη δεν το ειχα προσέξει πριν που εγραφα, και το ειδα τώρα που τα ξανακουγα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 14:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.youtube.com/watch?v=nTlj9HJ0D2w&feature=related


Έτσι για καλη μέρα..

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 14:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι τραγούδι να σου πω που να μοιάζει μ΄όλ΄αυτά που αγαπάς....


http://www.youtube.com/watch?v=rkyOKywWPK8&feature=related

μα είναι τα λόγια ένα δοχείο....


Στο κάστρο της μνήμης, στα χέρια των αναμνήσεων και της
«τυχαιότητας» μπορεί να ακούσεις ένα τραγούδι..
κι αγέλες από το παρελθόν να ξεχυθούν στο τώρα..
Μέσα απ' τους ήχους της μουσικής και τους στίχους.
Στίχοι λεπίδες και σκαλιστήρια της μνήμης και της ψυχής.


..τα παραμύθια στην ψυχή μου να σε πιστέψουν...


http://www.youtube.com/watch?v=EfuEpRSA834&feature=related


...να σε πιστεύει όταν μ' αγγίζεις τις νύχτες όταν ψυθυρίζεις...


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 27/06/2009 14:23:38

Edited by - lorenzo on 27/06/2009 14:39:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 00:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Midnight
Not a sound from the pavement
Has the moon lost her memory?
She is smiling alone
In the lamplight
The withered leaves collect at my feet
And the wind begins to moan

Memory
All alone in the moonlight
I can smile at the old days
I was beautiful then
I remember the time I knew what happiness was
Let the memory live again

Every streetlamp
Seems to beat a fatalistic warning
Someone mutters
And the streetlamp gutters
And soon it will be morning


Daylight
I must wait for the sunrise
I must think of a new life
And I musn't give in
When the dawn comes
Tonight will be a memory too
And a new day will begin

Burnt out ends of smoky days
The stale cold smell of morning
The streetlamp dies, another night is over
Another day is dawning

Touch me
It's so easy to leave me
All alone with the memory
Of my days in the sun
If you touch me
You'll understand what happiness is

Look
A new day has begun


http://www.youtube.com/watch?v=78Ruh0ewBVo&feature=related


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 00:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίσω απο το πέπλο της μορφής ω Αγαπημενε
Βλέπω Εσενα , την εκδήλωση του εαυτού μου.

Τι απρόσιτα που ειναι τα βουνά για την κοιλαδα
παρ΄ολο που τα βουνά ειν εκεινα που φυλάνε την κοιλάδα!
Πόσο μυστήριο εχει το σκοτάδι
που φέρνει τ΄αστρα που μας παρακολουθουν
κι ωστόσο την νύχτα την γενναει η μερα.

Είμαι ερωτευμένος με την ζωή.
Σαν την λίμνη στο βουνό,
που υποδέχθηκε πολλά ρυάκια
και βγάζει δυνατά ποτάμια ,
αλλα κρατάει άγνωστο το βάθος της
ετσι ειναι και εμενα η αγάπη μου.

Η σκέψη μου ειναι ησυχη και καθαρή σαν τα βουνά
το πρωινό γεννημένη απο αγάπη.

Ευτυχισμένος ειναι ο ανθρωπος
που εχει βρει την αρμονία της ζωής ,
διότι τότε δημιουργεί κατω απο το φως της αιωνότητας.

Κρισναμούρτι

απο το τραγούδι της ζωής
<<παραβολές και ποιήματα>>

Edited by - nst on 28/06/2009 00:52:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 00:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Διάλεξα'' το Ι Τσινγκ για σένα ......ελπίζω να αναγνωρίσεις κατι στο χρησμό , που να σου αρμόζει.

42
ΓΙ

Η αύξηση περιγράφει την κατάσταση σου ως πρόοδο και ανάπτυξη. Για να την αντιμετωπίσεις , πρέπει να αυξήσεις τα πραγματα στα οποία εμπλέκεσαι και να εγχύσεις περισσότερη ενέργεια.
Είναι μια περίοδος οφέλους, κέρδους και επέκτασης. Εχε κάπου να πας. Επέβαλλε μια κατεύθυνση στα πράγματα. Μπες στο ποτάμι της ζωής μ ενα στόχο η ξεκίνα ενα σημαντικό, εγχειρημα.
Το ιδεόγραμμα απεικονίζει ενα δοχείο που ξεχειλίζει με υλικά και πνευματικά οφέλη.
Ο ανεμος και ο κεραυνός δυναμώνουν. Απαλλάξου απο τις παλιες ιδεες σου. Μέσω της αυξησης εμπλουτίζεις την δύναμη σου να υλοποιει το ταό.


Καληνύχτα

http://www.youtube.com/watch?v=8poQxrykDpg&feature=related

Edited by - nst on 28/06/2009 01:24:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 01:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.youtube.com/watch?v=ATD749zMSPU

Qu’est ce qui nous reste
Ότι μας απομένει

Qu’est ce qui nous reste quand on a tout perdu
Τι μας μένει όταν τα'χουμε χάσει όλα
Per un amore un idea ch’un sa piu

Tous ces bijoux que le temps nous a volés
Όλα αυτά τα κοσμήματα που ο χρόνος μας έκλεψε
Pendent à nos cous comme autant de regrets
κρεμάει στο λαιμό μας όπως τόσες λύπες
A qui la faute si on est la sans personne
Ποιανού το λάθος εάν είμαστε εκεί χωρίς κανέναν

Di cio chi ferma è cio chi c’abandona

Reste une chanson un air qui nous revient
Απομένει ένα τραγούδι μια μελωδία που μας έρχεται
È issi ricordi ch’ella vene a discita

Et le vent pousse au loin
Και ο άνεμος σπρώχνει μακριά
Nos chagrins nos désirs
τις λύπες μας, τις επιθυμίες μας
Mais le vent ne peut rien
αλλά ο άνεμος δεν μπορεί τίποτα
Contre nos souvenirs
ενάντια στις αναμνήσεις μας

On les chasse ils reviennent
Τις κυνηγάμε αυτές ξανάρχονται
On a des larmes plein les yeux
έχουμε γεμάτα δάκρια τα μάτια
Et leur trace nous ramene
και το ίχνος τους μας οδηγεί
Vers les jours heureux
προς τις χαρούμενες μέρες

E u ventu chi va
E u ventu a sà

On a plié les deshabillés le soir
διπλώσαμε τα γδυσίματα το βράδυ
È po ghjuratu chi mai tempi fa
Seuls on traverse le brouillard et le froid
Μόνοι διασχίζουμε την ομίχλη και το κρύο
Quand’ellu piovè è chi u sole c’ha qualla

On oublie rien surtout pas ce que l’on dit
Δεν ξεχνάμε τίποτα κυρίως αυτά που λέμε
I sonnii andati si so lasciati piglia
Tous ces absents disparus dans la nuit
όλες αυτές οι απουσίες εξαφανισμένες μέσα στη νύχτα
O belli amori vi vuria fa vulta
Et le vent pousse loin
και ο άνεμος σπρώχνει μακριά
Nos chagrins nos desirs
τις λύπες μας, τις ελπίδες μας

Mais le vent ne peut rien
αλλά ο άνεμος δεν μπορεί τίποτα
Contre nos souvenirs
ενάντια στις αναμνήσεις μας
On les chasse ils reviennent
τις κυνηγάμε,αυτές ξαναέρχονται

On a des larmes plein les yeux
έχουμε τα μάτια γεμάτα δάκρυα
Et leur face nous ramene
και η όψη τους μας οδηγεί
Vers des jours heureux
προς χαρούμενες μέρες

Et le vent pousse au loin
Και ο άνεμος σπρώχνει μακριά
Nos chagrins nos desirs
τις λύπες μας τις επιθυμίες μας

Et le vent ne peut rien
και ο άνεμος δεν μπορεί τίποτα
Contre nos souvenirs
ενάντια στις αναμνήσεις μας


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 02:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Βαριά ποτά,
βαριά τσιγαρα,
βαρια καράβια,
βαριές ωρες,
βαριές ψυχές,
γυναίκες που δεν μπορείς να σηκώσεις,
στιγμές που δεν τις αντέχεις,
και δάκρυα που δεν μπορείς να δώσεις,
επιθυμίες , ονειρα, πραγματα και ιδεες, που δεν μπορεις...
όπως δεν μπορείς να εξηγείς...
Τι θες και γυρνας εκει γυρω...
δεν φοβάσαι;
Δεν καταλαβαίνεις πόσο εύθραστος εισαι;

Όπου και να σαι μη δακρύζεις

Η νυχτ΄ απόψε μοιάζει να ΄ναι φίλη σου

Πόσο δεν χόρτασαν τα χείλη σου να λέει

θλιμένα παράξενα αστέρια

http://www.youtube.com/watch?v=eBDUU2gh79Y

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 02:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν νοιώθεις πως αργεί να ξημερώσει πάλι
Αν τρέχεις να προλάβεις μια καινούρια μάχη
Θα ‘μαι εδώ το χέρι αν θες να σου κρατήσω
Θα ‘μαι εδώ στα όνειρά σου να σε συναντήσω

Πέτα με ψηλά δωσ’ μου φτερά να σ’ ακολουθήσω
Πάρε με μακριά δωσ’ μου φτερά να σε ξαναβρώ

Αν βλέπεις γκρίζα σύννεφα να σε τυλίγουν
Αν έχεις χίλια κύματα για να σε πνίγουν
Θα ‘μαι εδώ το χέρι αν θες να σου κρατήσω
Θα ‘μαι εδώ στα όνειρά σου να σε συναντήσω

Πέτα με ψηλά δωσ’ μου φτερά να σ’ ακολουθήσω
πάρε με μακριά δωσ’ μου φτερά να σε ξαναβρώ


http://www.youtube.com/watch?v=2CIzTDzJbDY&feature=related


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 02:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Την κιθάρα μου κάνω κατάρτι
στο γαλάζιο να ταξιδεύω
σε ποια θάλασσα και σε ποιο χάρτη
την αγάπη μου να την ξοδεύω

Μάτια μου, μάτια μου
μόνο να μου γελάς

Το κραγιόν σου βάφει το χρόνο
και που να βρω τα σκαλοπάτια
δειλινά χρωματίζει τον πόνο
ν' ανέβω τ' ουρανού τα παλάτια

Μάτια μου, μάτια μου
μόνο να μου γελάς

Τούτ' η πόλη μ' έχει κρατήσει
στ' όνειρό σου φυλακισμένο
και δεν έχει τρόπο να σβήσει
είμ' απ' έξω και περιμένω


αντικρινή σιωπή τα βλέφαρά σου στάζουν
κανείς θόρυβο πολύ όταν με κοιτάζουν
ξεχείλισε παράπονο απόψε το φεγγάρι
κι η νύχτα σκεφτική πάει να σαλπάρει

ποιος μάτια μου βοριάς απόψε τσαλακώνει
τις νυχτές μοναξιάς
και παίρνεις το βαγόνι
της τρέλας μοιροκάικο
με πέλαγο τον πόνο
ας έσπαγες χαμόγελο
και βράχο μες στο δρόμο

σειρήνα είμαι εγώ τον πόνο να πλανέψω
χορεύοντας στη μουσική
θα τον κλειδώσω εξω


ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΝΑ ΓΕΛΑΣ!!!!!!!!!!!!!!


ΑΓΓΙΓΜΑ ΨΥΧΗΣ..

http://www.youtube.com/watch?v=b0RSq2zvUZI&feature=related

''Διάλεξα'' το Ι Τσινγκ για σένα ......ελπίζω να αναγνωρίσεις κατι στο χρησμό , που να σου αρμόζει.


κι εγώ ''Διάλεξα'' για σένα...
ελπίζω να σου αρέσουν...
καληνύχτα αστεράκι μου...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 28/06/2009 03:00:09

Edited by - lorenzo on 28/06/2009 03:03:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 23:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< Οταν θέλεις να γράψεις ενα ποίημα, τι κανεις? Το γράφεις.
Κι αν ξέρεις την τεχνική, τοσο το καλύτερο. Αλλα αν δεν εχεις τεχνική δεν πειράζει..γράφεις το ποίημα και η χαρά βρίσκεται στο οτι το γράφεις. Στο κατω κάτω , οταν γράφεις ενα ερωτικό γράμμα δε νοιάζεσαι αν εχεις τεχνική..το γράφεις με ολο σου το ειναι>>

<< Δεν ειμαι ποιητής , απλως προσπάθησα να βάλω σε λέξεις οσα συνειδητοποίησα >>

<<παραβολές και ποιηματα>>
Κρισνάτζι

Ομως υπάρχουν στιγμές που δεν μπαίνουν ουτε σε στίχους , ουτε σε μουσική...εχουν το δικό τους ρυθμό και ειναι μοναδικός ...αφου ειναι ενας ουρανιος συντονισμός σε ενα αιθέριο μήκος κύμματος..απο αυτα που ακομη δεν εχει ανακαλύψει η επιστήμη η η λογοτεχνία.
Είναι ο ρυθμός που λικνίζονται οι δικοί μου αγγέλοι ...που δεν χαρίζονται παρα μονο σαν ενα δάκρυ ..μια αρχή..ενα κύμα να δροσίζει την ψυχή σου.
Καμία φορά φοβάμαι αλλα δεν αρμόζει στους ταξιδιώτες του σύμπαντος να πεθάνουν χωρίς να εχουν ζήσει....παρέα με αυτο το υπέροχο στοιχείο που τοσο λανθασμένα εχει κατηγορηθεί...
Τον φόβο που δίνει φτερά στην καρδιά να ανεβεί .....τον φόβο για οτι αγαπας...για οτι θέλεις να ειναι η χαρά....εκεινον που σε κανει και σκέφτεσαι τόσες ωρες πως .....αυτον που ζυγίζει και υπολογίζει το μέλλον ...που θυμαται και ασφαλίζεται στο παρελθόν
Τον φόβο που ζητούν να σκεπάσουν οι τελετουργίες ...η γνώση και οι τύποι...οι τίτλοι και τα αξιώματα...ο πλούτος και η διασκέδαση...
Η μονη ελευθερία μας ειναι αυτή η στιγμή μας.

http://www.youtube.com/watch?v=egWkplVD2kY&feature=related

Ας μεινουν μαζί σου οι πιο γλυκές μου σκέψεις απόψε δίπλα στο φώς σου


Edited by - nst on 29/06/2009 00:04:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 32 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy