ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Kατάθεσις σκέψεων Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 32
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2008, 17:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αλογα που με πανε οσο μακρια ποθει η ψυχη μου
μ'εκτοξευσαν μπροστα σαν μ'εφεραν στου θεου
τον ξακουστο δρομο
που σηκωνει τον ανθρωπο τον γνωστη ολων των πολεων.
Εκει ειναι οι πυλες των μονοπατιων της Νυχτας και της Μερας
αναμεσα σ'ενα ανωφλι κι ενα κατωφλι πετρινο.
Ψηλα ορθωμενες στον αερα,κλεινουν με μεγαλες πορτες,
κι η τιμωρος δικαιοσυνη κραταει τους διπλοσυρτες.
Κιοι πυλες οταν ανοιξαν, αφησαν αναμεσα τους ενα τεραστιο
χασμα...
Κι'η θεα με καλοδεχθηκε,πηρε το χερι το δεξι μου στο δικο της
και με τουτα τα λογια με προσφωνησ娴
Καλως ορισες εσυ που ερχεσαι στο σπιτι μου συνοδευμενος απο
απο αθανατους ηνιοχους με τ'αλογα που σε κουβαλουν.
Δεν σ'εβαλε μοιρα κακη σ΄αυτο το δρομο που τοσο μακρια
ειναι απ'των ανθρωπων τα βηματα αλλα η δικαιοσυνη.
Πρεπει ολα να τα μαθεις, την ησυχη καρδια της στρογγυλης
αληθειας και τις ιδεες των θνητων τις ψευτικες.
Αλλα θα μαθεις και πως πρεπει ναναι οι γνωμες των ανθρωπων
για να εχουν βαση και να ΔΙΑΠΕΡΝΟΥΝ τα παντα.

Απο το<<Μυστικο ταξιδι του Παρμενιδη>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 10:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=BiAb_guQX-o

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 23:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...................ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ


Αγνή

Αυτή είναι μια ιστορία που δεν θα’ πρεπε να πω, γιατί , δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Είναι μια ιστορία για τη νύχτα , την ερωμένη που ποτέ δεν θα μπορέσω να ξεφύγω. Αυτή που μάγεψε την καρδιά μου κι έχει την μισή ψυχή μου στο σκοτεινό πέπλο της.
Φαντάζομαι ότι η πρώτη φορά που τον γνώρισα ήταν εκείνη η βραδιά μιας προσχολικής ηλικίας. Τότε πρώτη φορά είδα τα μάτια του χωμένα στη νύχτα να αναζητούν. Τότε γνώρισα την απληστεία που έκρυβε στα σκοτάδια του μυαλού του κι είναι αλήθεια ότι προσπάθησα , προσπάθησα σκληρά για να τον αποφύγω.
Εκείνος όμως ήταν πάντα εκεί. Κάτω από ένα φεγγάρι να με κοιτάζει σαν ένα άγριο ζώο σε κλουβί , που όμως ποθούσε ακόμη το κυνήγι της νύχτας στην ελεύθερη ζωή που έλπιζε να κερδίσει.
Μεγαλώναμε μαζί. Πάντα τον έβλεπα μπροστά μου. Κι όσο μεγάλωνε γινόταν πιο άγριος ,πιο φοβερός , πιο καλά κρυμμένος στο σκοτάδι που η νύχτα του άπλωνε απλόχερα. Εγώ ποτέ δεν θα του άπλωνα το χέρι… Τον έβλεπα να μαθαίνει πώς να σκοτώνει ,να γίνεται αυτό που είναι γεννημένος φονιάς κάθε αισθητικής.
Τον έχω δει εκείνες τις βραδιές όπου τριγύρναγε στις άκρες της πόλης, εκεί που άρχιζε η νύχτα. Τώρα ξέρω πως έμενε γιατί δεν ήταν ακόμη έτοιμος. Δεν ήθελε να φύγει, πριν μάθει αυτό που ζητούσε. Βλέπετε, μέσα του γνώριζε ότι δεν ανήκει ούτε εδώ, ούτε εκεί. Ήταν ο μόνος γόνος μιας άγνωστης ζωής που άλλη , αλήθεια, δεν συνάντησα ποτέ.
Αναρωτιέμαι πόσοι τον έχουν δει μαζί με μένα, πάνω σε μαρμάρινες πλάκες να χαριεντίζεται με το φεγγάρι. Να τρέφεται από την ερωμένη που ποτέ τον εγκατέλειψε,που του είναι αφοσιωμένη, όπως και αυτός σ’αυτήν…
Έχω δει γυμνά τα πέλματα του σε σκοτεινές λεωφόρους με τα λυσσασμένα ουρλιαχτά των σκυλιών που πιάνανε την μυρουδιά του στο κατόπι τους κι αυτός να χαμογελάει ειρωνικά και με κακία.
Είναι κάτι που ξέρω από καιρό. Όλα τα σκυλιά που αισθάνονταν την μυρωδιά του τον φοβόντουσαν. Φοβόντουσαν αυτόν και την μυστήρια δύναμή του της νύχτας. Έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν όλα τα ζώα και τα μικρά παιδιά όταν τον δουν τον αποφεύγουν . Ξέρουν κάτι που εγώ ποτέ δεν πρόκειται να μάθω. Τα ένστικτα τους τους μαρτυράν ότι εμένα η σκοτεινή γοητεία του δεν μ’αφήνει να δω.
Έχω δει τους σκλάβους του. Χιλιάδες σέρνονται στα μονοπάτια του σαν τα πιστά, υπάκουα πιόνια των χεριών του. Είναι ένας μοναδικός μουσικός που ελέγχει την αρμονιά της φύσης και την χρησιμοποιεί στα παράξενα πειράματα που γίνονται μες στο μυαλό του. Εκεί όπου πειραματίζεται πάνω σ’ ανθρώπους και καταστάσεις. Είναι , βέβαια , κι οι φορές που χάνεται…
Ναι, ο κόσμος μου οφείλει πολλά. Γιατί , αν δεν διασκέδαζε τόσο με την παρέα μου, θα μπορούσε να’χε κάνει πολλά χειρότερα απ’ ότι η φρίκη μ’εμποδίζει να περιγράψω. Ίσως να’χε καταστρέψει τον κόσμο, αν δεν έχει το σχέδιο του και γι’αυτό. Τούτο είναι κάτι που σαστίζει… Βρίσκεται πάντα εκεί που πρέπει, ο ιδανικός παίχτης στην κατάλληλη θέση . Είναι αυτός που θα καταστρέψει για να’΄χει αυτή τη χαρά της αντιδημιουργίας , του ελέγχου των πάντων.
Μήπως είναι ένα κακό πνεύμα; Όλοι αναρωτιούνται, το ίδιο και εγώ. Ξέρω όμως πως όλοι μένουν ικανοποιημένοι μαζί του , τελικά. Κανείς δεν μπορεί να τον ξεχάσει.
Έτσι , χωρίς λόγο, βρίσκεται μες στις αναμνήσεις τους. Κι η ειρωνία είναι ότι θυμούνται το χαμόγελο του, τότε που μοιάζει τόσο αθώος κι είναι ψεύτης … Αυτό όμως, το χαμόγελό του δηλαδή, είναι τόσο σπάνιο, γι’αυτό όλοι το θεωρούν ότι πιο έντονα θυμούνται απ’αυτόν.Και πάντα θα είναι ο άγνωστος που δεν γνώρισαν,γιατί συνέχεια κάτι αδιόρατο τους διέφευγε. Κάτι φευγαλαίο που, ειρωνικά ,γελούσε πίσω από τις πλάτες τους.
Αυτός κι εγώ: Ω, πάντα μονομαχούμε, πάντα πολεμάμε ο ένα τον άλλον, μα , και δεν χωρίζουμε. Και οι δύο χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον, για να κρατιόμαστε στην κορυφή των δυνάμεων μας. Ναι , κάθε φορά που γυρνάω από εκεί είμαι πληγωμένος, νοιώθω να πεθαίνω. Γίνομαι δυνατός και περιμένω την επόμενη φορά. Θέλω να δω αν τα τραύματα του έχουν γιατρευτεί το ίδιο γρήγορα. Αλλά αυτός είναι πάντα ο ίδιος. Επικίνδυνος και δίχως όρια στις δυνάμεις του. Συχνά τον βλέπω να παίζει μαζί μου. Μου δίνει μια ευκαιρία να τον χτυπήσω κι ύστερα περιμένει τις άστοχες αλλαζονίες μου για να με κάνει να πονέσω χειρότερα, κάθε φορά.
Κανείς άλλος δεν τον έχει δει στο πιο βαθύ σκοτάδι της ύπαρξης του. Κανείς άλλος δεν έχει ακούσει εκείνα τα βήματα που κοκκαλώνουν τα μέλη σου, την ανάσα που καίει τα άδυτα της ψυχής. Κανείς δεν μπορεί να με γλυτώσει απ’αυτόν . Γιατί είχα την ιδέα να τον προσκαλέσω μέσα μου, την ψυχή μου να του προσφέρω, γενναιόδωρα. Το ήμισυ της ύπαρξης μου….
Έχει γλυτώσει ο κόσμος απ’αυτόν. Όσο αντέχω και τον κρατώ μες στη σάρκα μου δεν υπάρχει κίνδυνος. Κι αυτό είναι που με κάνει κι αντέχω τα ουρλιαχτά του που μ’έχουν φέρει να κατοικώ μες στη νύχτα. Μα, όταν γλύφει το μυαλό μου νοιώθω κάθε φορά να είναι η τελευταία, νοιώθω να είμαι νεκρός κι αυτός να κυβερνάει το κορμί μου. Κι ύστερα δεν είναι πια εκεί . Έχει χαθεί μες στο κορμί μου σιωπηλός.
Και τότε μπορώ να κουνήσω τα χέρια μου, μπορώ να σκεφτώ και να τον πολεμήσω. Να τον πολεμήσω γιατί εγώ είμαι το άλλο του μισό. Αδύναμος, όμως το ξέρει , δεν μπορεί δίχως εμένα . Γι’αυτό δεν μ’εγκαταλείπει ....
Πιστεύω όμως, ότι κάποτε θα τα καταφέρω να σύρω το κορμί μου στην άκρη ενός γκρεμού και τότε ορμώντας στο κενό θα γελάω με τη φρίκη του, γιατί αυτή θα είναι η φορά που θα τον έχω νικήσει. Θα’ναι η νίκη μου, γιατί δεν θα μπορεί να κάνει αλλοιώς, θα πεθάνει μαζί μου….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 00:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η εικόνα της ενοποίησης είναι η unio mystica (μυστική ένωση), η συνένωση των αντιθέτων. Αυτή είναι μια στιγμή επικοινωνίας ανάμεσα στις δυαδικότητες που βίωσες μέχρι τώρα στη ζωή σου. Αντί η νύχτα να αντιτίθεται στην ημέρα ή το σκοτάδι να εμποδίζει το φως, τα αντίθετα συνεργάζονται για να δημιουργήσουν ένα ενοποιημένο όλον. Το ένα μεταμορφώνεται αέναα στο άλλο, το καθένα περιέχει στο βαθύτατο πυρήνα του το σπόρο τού αντίθετού του. Ο αετός κι ο κύκνος είναι δύο πλάσματα μεγαλειώδη. Ο αετός ενσαρκώνει τη δύναμη και τη μοναχικότητα. Ο κύκνος ενσαρκώνει την απλοχωριά και την αγνότητα, καθώς πλέει μέσα στο νερό, το στοιχείο των συναισθημάτων, και βουτάει απόλυτα ικανοποιημένος και ολοκληρωμένος μέσα στην τελειότητα και την ομορφιά του. Είμαστε η ένωση του αετού και του κύκνου: αρσενικό και θηλυκό, φωτιά και νερό, ζωή και θάνατος.
Απεστάλη: 26/01/2006, 14:49:28
LorenzoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 22:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγεται το παιχνίδι του τρελένεσαι...
Όχι γιατί φεύγω, αλλά γιατί έρχομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 00:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΣΙΩΠΗ

Όσο και αν μένουν ανεκτέλεστα τα έργα, όσο και αν είναι πλήρης η σιγή (η σφύζουσα εν τούτοις) και το μηδέν αν διαγράφεται στρογγύλον, ως άφωνον στόμα ανοικτόν, πάντα, μα πάντα, η σιγή και τα ανεκτέλεστα όλα, θα περιέχουν έν μέγα μυστήριον γιομάτο, ένα μυστήριον υπερπλήρες, χωρίς κενά και δίχως απουσίαν, έν μέγα μυστήριον (ως το μυστήριον της ζωής εν τάφω) - το φανερόν, το τηλαυγές, το πλήρες μυστήριον της υπάρξεως της ζωής, Άλφα-Ωμέγα.

A. ΕμπειρίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 00:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....Τόσο η νύχτα, τόσο η βοή στον άνεμο
Τόσο η στάλα στον αέρα, τόσο η σιγαλιά

Τριγύρω η θάλασσα η δεσποτική
Καμάρα τ' ουρανού με τ' άστρα
Τόσο η ελάχιστή σου αναπνοή

Που πια δεν έχω τίποτε άλλο
Μες στους τέσσερις τοίχους, το ταβάνι, το πάτωμα
Να φωνάζω από σένα και να με χτυπά η φωνή μου
Να μυρίζω από σένα και ν' αγριεύουν οι άνθρωποι
Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
Δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ' ακούς
Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου

Να μιλώ για σένα και για μένα.

IV

Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν, μ' ακούς

Δεν έχουν εξημερωθεί τα τέρατα, μ' ακούς

Το χαμένο μου αίμα και το μυτερό, μ' ακούς

Μαχαίρι

Σαν κριάρι που τρέχει μες στους ουρανούς

Και των άστρων τους κλώνους τσακίζει, μ' ακούς....

Μονόγραμμα [ Ελύτης]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 21:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst, αν δε σε πειράζει, προσπάθησε να γράψεις
και δικά σου... Είναι εύκολο, ... Αυτά που σου βάζω
είναι δικά μου και 25 χρόνων παλιά...Θα περάσει καιρός
για να σου βάλω τωρινά... Περιμενω πρώτα κάτι που να μου δίνει
ένα στίγμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 23:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγύρευε παντού δικά μου βάζω, και αυτά εδω είναι πιο κοντα μου παρα οτιδήποτε άλλο.
Ας περιαυτολογήσω λίγο...

Γράφω για πολλούς λόγους αλλά ο κυριώτερος για μενα αυτη την εποχή είναι η επιθυμία εκφρασης γενικότερα και η επικοινωνία επανω στα θέματα που προτιμώ. Οπου λοιπόν βρίσκω την ευκαιρία εκπέμπω.

Τα περισσότερα θέματα εχουν ως στόχο την ανταλλαγή ιδεών αλλα εδω καταθέτουμε σκέψεις που εχουν ως έναυσμα το συναίσθημα και οχι το νου.
Λέω ως εναυσμα επειδή τελικά καμία σκέψη δεν είναι ανεξάρτητη και απο τα δύο κέντρα μας.

Δυστυχως δεν μπορώ να γράψω ποίηση και κυρίως κάτι που να είναι σε θέση να μεταδώσει αυτά που θέλω...γι' αυτό χρησιμοποιώ εικόνες, ήχους και μερικούς συγγραφείς που με συγκινούν.

Σου φέρνω ενα παράδειγμα...Διάβαζα πρίν απο λίγο τα περί ηθικής και η σκέψη μου πήγε σε αυτό εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=kooJSrR5YKY&feature=related

Για μενα αντιπροσωπεύει την συνολική εικόνα που υπάρχει εκεί...
Πως όμως θα μπορούσε να είναι πιο παραστατικό εκτός του να το ακούσει κανείς μόνος του?

Η σειρά σου φιλαράκι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 09:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου nst, δεν ξέρεις πόσο τυχερή εισαι που
μπορείς και έχεις τέτοια επαφή με την ηρεμία...
Προσωπικά δεν έχω λόγω φόρτου δουλειάς και εγκεφαλικής
λειτουργίας... Δεν μπορώ να διασκεδάσω ή ξεκουράσω τον
εαυτό μου έτσι εδώ και πολύ καιρό...
Όσο για το πως μπορεί κάτι να γίνει συνολικό, το μόνο που θα
σου έλεγα είναι ότι ίσως αυτό λείπει κι είμαστε όλοι σαν
αφιονισμένα ( επίτηδες άλλαξα την λέξη...) άλογα...
Φιλαράκι, μέσα από τα πάθη των συμφορουμιτών μας( λέξη
κι αυτή!!!) μπορώ να δω την μοναξιά του ανθρώπου, μπορώ να
δω την ασκητική μοναξιά του καθενός μας... Όποιος αντέξει
θα γίνει σίγουρα ένα καλύτερο πλάσμα, νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 00:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Οι Ήχοι, λέω, όταν πλαγιάσουν πολύ από τον άνεμο, παύουν να είναι ήχοι.
Γίνονται μικρά κορδόνια να μπορούν τα παιδιά να κρατούν τα κόκκινα τους μπαλόνια στο Λουνα Παρκ.
Να κρατούν το πλαστικό φορτηγάκι τους καθώς τρέχουν στον δρόμο...
Να συγκρατούν ένα παπούτσι επάνω στο πόδι καθώς εκείνο βρίσκεται σε γρήγορο βηματισμό.
Κι εγώ πλάγιασα...
αλλά΄
νάμαι ..σηκώθηκα και πάλι ο εφτάψυχος...


Καλώς ευρεθήκαμε και πάλι λοιπόν!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 00:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=Fj-DWJE7Y2Y&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=kK3fOoxy1wE&feature=related

Τρεχαγύρευε, μπορείς να γίνεις κι εσύ ''τυχερός'' αν το θελήσεις.
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες της ζωής μου αλλά σε διαβεβαιώ οτι αν πραγματικά το θέλεις μπορείς και να ξεκουραστείς και να διασκεδάσεις και να νιωσεις οτι χρειάζεσαι.

Σου στέλνω δύο ''βοηθητικά'' προς διαλογισμό...και μην γελάς ....γινεται... εκπαίδευση είναι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 00:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς ευρεθήκαμε και πάλι λοιπόν!!!

ΔΕΝΚΡΥΒΩΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ
ΧΑΡΑ ΜΟΥ


Edited by - nst on 31/05/2008 00:27:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 09:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι λοιπόν, αυτά που επιβαρύνουν την ψυχή?
Είναι κατ’αρχήν οι φόβοι, ο φόβος του Θεού, ο φόβος του θανάτου, ο φόβος του πόνου. Και κοντά σ’ αυτούς είναι όσες επιθυμίες ξεπερνούν τα φυσικά τους όρια. Να ποιες είναι οι ρίζες όλων των κακών..

Διογένης Οινοανδέας.

Από τις επιθυμίες ορισμένες είναι φυσικές και αναγκαίες, άλλες είναι φυσικές και όχι αναγκαίες, και άλλες δεν είναι ουτε φυσικές ούτε αναγκαίες αλλά γεννιούνται από ματαιοδοξία.

Για κάθε επιθυμία μας, πρέπει να θέτουμε το ερώτημα:
Τι θα μου συμβεί αν γίνει αυτό που επιθυμώ ? Και τι αν δεν γίνει?

Επίκουρος


----------------------------

Εκείνα τα παλαμάκια που κάνουν το μυαλό να χορεύει ...πολύ μου έλειψαν και ας υποφέρουν τα αυτιά ...κάπου κάπου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 23:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αφιερωμένο εξαιρετικά..

http://www.greektube.org/content/view/28329/2/

Εκείνα τα παλαμάκια που κάνουν το μυαλό να χορεύει ...πολύ μου έλειψαν και ας υποφέρουν τα αυτιά ...κάπου κάπου....


κι εμένα μου λείψατε αγαπητή μου φίλη... κι εμένα!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 23:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι ενας ήλιος....

Edited by - nst on 31/05/2008 23:54:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 23:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Στο Βόρειο Πόλο, ο ήλιος ανατέλλει μόνο μια φορά το χρόνο, οδηγώντας έτσι στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι για τους κατοίκους της περιοχής αυτής μια μέρα διαρκεί έναν ολόκληρο χρόνο κι έτσι το να ζει κανείς χίλια χρόνια σήμαινε ότι ζούσε χίλιες ημέρες....

Καληνύχτα σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 19:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Η ιστορία των ιδεων το μαρτυρά. Από την σωκρατική σκέψη, που την ακολούθησαν σε δύο αντίθετες κατευθύνσεις οι οποίες στο Σωκράτη ηταν συμπληρωματικές, επήγασαν δύο γραμμές φιλοσοφίας.

Η πρώτη ήθελε να ζητούμε από την ζωή τον πιο μεγάλο δυνατό αριθμό από ικανοποιήσεις, η άλλη να μάθουμε να μην τις χρειαζόμαστε. Συνεχίστηκαν με τους Επικούριους και τους Στωικούς με τις δύο αντίθετες αρχές των, χαλάρωση και τόνος [ ενταση].

Αλλά με όποιο νόημα κι αν την εννοήσουμε, δεν υπάρχει ευτυχία χωρίς ασφάλεια, εννοώ χωρίς προοπτική για διάρκεια μιας κατάστασης που μας βολεύει.
Τούτη την βεβαιότητα μπορεί κανείς να την βρεί η στην κυριαρχία στα πράγματα, η στην αυτοκυριαρχία που κάνει τον άνθρωπο ανεξάρτητο από τα πράγματα.
Και στις δύο περιπτώσεις χαίρεται κανείς την δύναμη του, είτε την αντιλαμβάνεται από μέσα , είτε απλώνεται στα έξω…ο άνθρωπος βρίσκεται στο δρόμο της υπεροψίας η στο δρόμο της ματαιότητας.

Αλλά απλοποίηση και πολύπλοκο της ζωής απορρέουν από <<διχοτομία>> , επιδέχονται ανάπτυξη σε << διπλή φρενίτιδα >> , έχουν τελικά ότι χρειάζεται για να διαδεχθούν περιοδικά η μια την άλλη...


''Οι δύο πηγές της ηθικής και της θρησκείας''
Ανρυ Μπερξόν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 19:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.greektube.org/content/view/17981/2/

Το βρήκα αυτό που ήθελα..εικόνα , ήχο, ΄λογοι

Αφιερωμένο σε εσένα .........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 09:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίσουμε λοιπόν αυτό το οδοιπορικό ζωής στο οποίο θέλησα να δώσω χαρακτήρα περιπέτειας, μιας εξωτικής διαδρομής ...οπου εξωτικό αυτό που γοητεύει, κουράζει, περιέχει αγγέλους αλλα και αγρια θηρία, πολιτισμένους μα και κάτι ''πρωτόγονους'' στην όψη και πολλά άλλα κρυμμένα και φανερά...
Εχει ενδιαφέρον η παρατήρηση των ομοιοτήτων μεταξύ όλων αυτών των τόσο διαφορετικών υπάρξεων ...απο εξω και απο μέσα...
Οταν πειραματίζεται κανείς με την χημεία, μπορεί να κατασκευάσει ενα υπέροχο άρωμα, αλλά και μια βόμβα, να ανακαλύψει μια θεραπεία ...και να αναγεννήσει ενα μικρόβιο..
Το τελευταίο ''μικρόβιο'', το πιο ανθεκτικό και υπόγειο που υπάρχει είναι η ευγένεια και η τιμή. Μοιάζει με ενα τεράστιο χαμόγελο σαν αυτά που μου αρέσουν, μόνο που αν και αστράφτει απ' εξω, μεσα είναι πλαστικό και μάλιστα ξεφλουδισμένο , παλιοκαιρισμένο.
Ο φόβος, η ελπίδα, τα δόγματα, ελέγχουν αλλά είναι πια τετριμμένα για τους τολμηρούς ερευνητές.
Τότε δώστε τίτλους, τιμές και αγάπες ...ε! σε αυτό το τελευταίο κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί...
Δεν είναι περιέργο..και εμείς το ίδιο κάνουμε , πρέπει να αγαπήσουμε τα αρνητικά μας για να τα κάνουμε να σιωπήσουν ήρεμα ...να τα πείσουμε οτι είναι και αυτά δικά μας, οτι ανήκουν στην παρέα μας.
Η ανοχή είναι η πολιτισμένη αποδοχή της διαφορετικότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 22:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


«Σε κάθε άνθρωπο υπάρχουν τρεις Γιάννηδες: ο Γιάννης όπως είναι, ο Γιάννης όπως τον νομίζει ο εαυτός του κι ο Γιάννης όπως τον νομίζουν οι άλλοι». Τάδε έφη Wendell Holmes, ένας αμερικανός συγγραφέας του 19ου αιώνα.
Ο Λουίτζι Πιραντέλο που πολύ τον απασχόλησε το θέμα της πολλαπλότητας του ατόμου, προχωρόντας ακόμα περισσότερο, υποστηρίζει ότι ο πρώτος Γιάννης δεν υπάρχει καν. Υπάρχουν μόνο οι άλλοι δύο αλλά κι αυτοί δεν είναι δύο μόνο, είναι αμέτρητοι.
«Ο καθένας μας δεν είναι αυτό που νομίζει αλλά είναι ένας, κανένας και εκατό χιλιάδες, ανάλογα με το πώς βλέπει τούτο ή εκείνο το πρόσωπο και πάντα αλλιώτικος απ’ ό, τι πλάθει ο ίδιος τον εαυτό του μέσα στο μυαλό του. Γι’ αυτό η ηθική καταστροφή είναι τεράστια όταν ένας ηθικός καθρέφτης του αποκαλύπτει ξαφνικά την εικόνα του εαυτού του όπως τη βλέπουν οι άλλου, δηλαδή τι είναι για τους άλλους. Έτσι ο καθένας μας έχει άπειρες μορφές για τους τρίτους. Ο καθένας μας πιστεύει πως ο εαυτός του είναι ένας. Μα γελιέται. Ο καθένας μας είναι τόσοι πολλοί όσες και οι δυνατότητες που υπάρχουν μέσα μας. Κι εμείς οι ίδιοι δεν ξέρουμε παρά μονάχα ένα μέρος του εαυτού μας και σίγουρα, το λιγότερο σημαντικό.»
«Νομίζω- λέει και πάλι ο Σικελός δραματουργός -πως η ζωή είναι μια θλιβερή φάρσα. Γιατί έχουμε μέσα μας – χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε πως , γιατί κι από που- την ανάγκη να εξαπατούμε αδιάκοπα τον εαυτό μας δημιουργώντας μια πραγματικότητα (μια για τον καθένα και ποτέ τη ίδια για όλους) που κάθε τόσο αποδεικνύεται μάταιη και φανταστική… όταν ένας άνθρωπος ζει, ζει και δε φαίνεται. Αν του βάλουμε μπροστά του έναν καθρέφτη, τότε ή μένει κατάπληκτος απ’ την όψη του ή στριφογυρίζει τα μάτια του για να μη δει τον εαυτό του ή έξω φρενών φτύνει την εικόνα του ή οργισμένος δίνει μια γροθιά για να την καταστρέψει…»

Ο πορτογάλος ποιητής Φερνάρντο Πεσσόα (1888-1935) προχώρησε με το έργο του και τη ζωή του πολύ περισσότερο απ’ τις παραπάνω θεωρίες, αρνούμενος και ταυτόχρονα αναζητώντας τον εαυτό του, κατασκευάζοντας αντ’ αυτού δεκάδες πραγματικά πρόσωπα προκειμένου να ξεφύγει απ’ το δικό του.

Δεν είμαι τίποτα
Ποτέ δεν θα είμαι τίποτα
Δεν μπορώ να θέλω να είμαι τίποτα
Εκτός αυτού, φέρω μέσα μου όλα τα όνειρα
του κόσμου

Μετά το θάνατο του, βρέθηκε στο σπίτι του ένα μπαούλο με 25.000 χειρόγραφα που δεν είχαν ποτέ εκδοθεί κι απ’ τα οποία οι ειδικοί έφεραν στο φως 72 ετερώνυμους και ημί –ετρερώνυμους. Όλοι με το δικό τους ύφος, τη δική τους βιογραφία, υπογράφουν ποιήματα, άρθρα, αποσπασματικά κείμενα. Όπως το διατυπώνει ο ίδιος ο Πεσσόα:

Στο καθένα από αυτά τα πρόσωπα έθεσα μια διαφορετική έννοια της ζωής, όλες όμως αντλούν την ουσία τους από το σπουδαίο μυστήριο της ύπαρξης

Η περίπτωση του Πεσσόα – μοναδική στα λογοτεχνικά χρονικά- έδωσε λαβή σε κάθε λογής ψυχαναλυτικές ερμηνείες. Η δυστυχισμένη του ύπαρξη κι η απελπισία που βάραινε τη μοναχική του ζωή, τον περιόρισαν να ζει αποσπασμένο απ’ τον εαυτό του και παρατηρητή. Έτσι η δημιουργία του φανταστικού κόσμου των ετερωνύμων ήταν μια διέξοδος διανοητικής ψυχαγωγίας απ’ το προσωπικό του μηδέν, μια ειρωνική εκδίκηση ενάντια στον εαυτό του, μια προσπάθεια να ζήσει έστω και τεχνητά ως διαμεσολαβητής άλλων.

Εννοείται πως αγνοώ αν είναι αυτοί
που δεν υπάρχουν ή μήπως ο ανύπαρκτος
είμαι εγώ: σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις
δεν πρέπει να είμαστε δογματικοί

Στο πέρας τούτης της ημέρας
απομένει ό,τι απέμενε από χθες,
ό,τι θ’ απομείνει κι αύριο:
η ακόρεστη αγωνία, αγωνία απύθμενη του να είμαι
πάντα ο ίδιος και πάντα ένας άλλος


Fernando Pessoa: Οι μάσκες κι ο καθρέφτης

Ποπάκι μη γελάς μ' αυτό το τελευταίο ειδικά.. σε βλέπω.. χαχαχα!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 04/06/2008 23:03:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 22:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γι' αυτό γράφω. Γιατί με γοητεύει να υπακούω σ' αυτόν που δε γνωρίζω, που
είναι ο εαυτός μου ολάκερος, όχι ο μισός που ανεβοκατεβαίνει τους δρόμους
και φέρεται εγγεγραμμένος στα μητρώα αρρένων του Δήμου.
Είναι σωστό να δίνουμε στο άγνωστο το μέρος που του ανήκει, να γιατί πρέπει
να γράφουμε.
Γιατί η Ποίηση μας ξεμαθαίνει από τον κόσμο, τέτοιον που τον βρήκαμε, τον
κόσμο της φθοράς.
Η Ποίηση έρχεται κάποια στιγμή να δούμε ότι είναι η μόνη οδός για να
υπερβούμε τη φθορά, με την έννοια που ο θάνατος είναι η μόνη οδός για την
Ανάσταση.

Οδυσσέας Ελύτης

Ελ. και Καλ. σας αγαπώ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 22:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γι' αυτό γράφω. Γιατί με γοητεύει να υπακούω σ' αυτόν που δε γνωρίζω, που
είναι ο εαυτός μου ολάκερος, όχι ο μισός που ανεβοκατεβαίνει τους δρόμους
και φέρεται εγγεγραμμένος στα μητρώα αρρένων του Δήμου.
Είναι σωστό να δίνουμε στο άγνωστο το μέρος που του ανήκει, να γιατί πρέπει
να γράφουμε.
Γιατί η Ποίηση μας ξεμαθαίνει από τον κόσμο, τέτοιον που τον βρήκαμε, τον
κόσμο της φθοράς.
Η Ποίηση έρχεται κάποια στιγμή να δούμε ότι είναι η μόνη οδός για να
υπερβούμε τη φθορά, με την έννοια που ο θάνατος είναι η μόνη οδός για την
Ανάσταση.

Οδυσσέας Ελύτης

Ελ. και Καλ. σας αγαπώ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 22:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γι' αυτό γράφω. Γιατί με γοητεύει να υπακούω σ' αυτόν που δε γνωρίζω, που
είναι ο εαυτός μου ολάκερος, όχι ο μισός που ανεβοκατεβαίνει τους δρόμους
και φέρεται εγγεγραμμένος στα μητρώα αρρένων του Δήμου.
Είναι σωστό να δίνουμε στο άγνωστο το μέρος που του ανήκει, να γιατί πρέπει
να γράφουμε.
Γιατί η Ποίηση μας ξεμαθαίνει από τον κόσμο, τέτοιον που τον βρήκαμε, τον
κόσμο της φθοράς.
Η Ποίηση έρχεται κάποια στιγμή να δούμε ότι είναι η μόνη οδός για να
υπερβούμε τη φθορά, με την έννοια που ο θάνατος είναι η μόνη οδός για την
Ανάσταση.

Οδυσσέας Ελύτης

Ελ. και Καλ. σας αγαπώ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 23:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα τι έγινε και βγήκε εις τριπλούν?????????????

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 23:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα τι έγινε και βγήκε εις τριπλούν?????????????

Χι χι χι !!! Τρείς δεν είμαστε? Ε εις τριπλούν έπρεπε να βγεί...

Ολα καλά και ισχυρά μου φαίνονται...ουφ...εντάξει!!!

Καληνύχτα αγγελούδια

υγ Εκείνο στη μέση...

Edited by - nst on 05/06/2008 00:05:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 09:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΖΩΗ ΕΊΝΑΙ ΕΝΑ ΣΩΟΥ.
ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ.

Η χαρά, η αισιοδοξία, η δύναμη της βούλησης φέρνουν λύσιες στα προβλήματα. Ο καλύτερος λοιπόν τρόπος είναι να θεωρείς την ζωή σαν ενα Κοσμικό παιχνίδι, με τις αναπόφευκτες αντιθέσεις της ήττας και της νίκης. Να απολαμβάνεις τις προκλήσεις, όπως το κάνεις στα σπόρ, ανεξάρτητα απο το αν είσαι προς το παρον νικητής η ηττημένος.


Ξέχνα το παρελθόν, γιατί εχει φύγει πια απο σένα! Ξέχνα το μελλον διότι βρισκεται μακριά σου! Να εχεις τον έλεγχο του παρόντος! Να ζείς καλά ΤΩΡΑ! Ετσι θα εξωραϊσεις το σκοτεινό παρελθόν και θα κάνεις φωτεινό το μέλλον. Αυτή είναι η μέθοδος του σοφού.


Ο κύκνος τρώει μόνο το στερεό περιεχόμενο απο το νερό που φιρτώνει στο ράμφος του. Ετσι κι εμείς πρέπει να κρατάμε στο νου μας μόνο τα μαθήματα εκείνα που πήραμε στο παρελθόν και να ξεχνάμε τις λεπτομέριες.

Παραμαχάνσα Γιογκανάντα

Ανατολή? πιθανώς...
Δυση ? δεν αποκλείεται...
Τώρα που εμαθα να ταξιδεύω, μπορώ να πάω παντού..και τι πειράζει αν η διακόσμηση του οίκου μου δεν εχει καμία συγκεκριμένη τεχνοτροπία?
Δεν εχει καμία σημασία τελικά αφού ο μόνος που δύναται να την δεί ειμαι εγώ..

Φιλαράκι θα γράφω μέχρι να φύγει το χρώμα απο το πληκτρολόγιο, αλλά αυτό που θέλω θα το πετύχω, ακόμη και με το ζόρι, με τις υποβολές, με το πέταγμα της σκέψης...με ολη μου την μαγεία,οπως την θυμάμαι..
Αλλωστε δεν είμαι μόνη...ειναι όλο το σύμπαν εδώ, μαζί και το Ανατολικό Αιγαίο.
Γκρρρ!!!

Καλημέρα

Edited by - nst on 05/06/2008 09:20:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράμματα σε μια φίλη...


Ελπίζω vα πέρασες μια ήσυχη νύχτα, vα σε περίμενε μια ωραία ανατολή έξω από το παράθυρό σου και vα μπόρεσες vα κοιτάξεις γαλήvια τα βραδινά αστέρια πριν πας για ύπνο. Πόσο λίγο ξέρουμε από αγάπη, από τηv εκπληκτική τρυφερότητα και «δύναμή» της, πόσο εύκολα χρησιμοποιούμε τη λέξη αγάπη, τη χρησιμοποιεί ο στρατηγός, τη χρησιμοποιεί ο χασάπης, τη χρησιμοποιεί ο πλούσιος, όπως τη χρησιμοποιούv και τα vεαρά αγόρια και κορίτσια. Αλλά πόσο λίγα ξέρουv γι’ αυτήv! Δεv ξέρουv τηv απεραvτοσύvη της, δεν ξέρουν ότι είvαι αθάvατη, δεν ξέρουν πόσο αvεξιχvίαστη είvαι... Ν’ αγαπάς σημαίvει vα έχεις επίγvωση της αιωvιότητας.

Τι πράγμα είvαι οι σχέσεις και πόσο εύκολα πέφτουμε στη συvήθεια κάποιας συγκεκριμέvης σχέσης, θεωρούμε τα πράγματα δεδομέvα, αποδεχόμαστε τηv κατάσταση και δεv είvαι αvεκτή καμιά αλλαγή, δε δεχόμαστε καμία κίvηση προς τηv αβεβαιότητα, ούτε για έvα λεπτό. Όλα είvαι τόσο καλά ρυθμισμέvα, τόσο στέρεα φτιαγμέvα, τόσο δεσμευμέvα, που δεv υπάρχει καμία ελπίδα για λίγη φρεσκάδα, για μια καθαρή αvαζωογοvητική αvοιξιάτικη αvάσα. Αυτά κι άλλα πολλά τα οvομάζουμε σχέσεις. Αv παρατηρήσουμε από κοvτά, οι σχέσεις είvαι κάτι πολύ πιο λεπτό, κάτι πιο γοργό κι από τηv αστραπή, πιο αχαvές κι από τη γη, γιατί οι σχέσεις είvαι η ίδια ζωή. Κι η ζωή μας είvαι σύγκρουση. Θέλουμε vα κάvουμε τις σχέσεις χοvτροκομέvες, ωμές, εύκολες. Έτσι χάvουv τηv ευωδιά τους, τηv ομορφιά τους. Όλα τούτα συμβαίvουv γιατί δεv αγαπάμε, κι η αγάπη, φυσικά, είvαι το σπουδαιότερο απ’ όλα, γιατί μέσα σ’ αυτήv πρέπει vα εγκαταλείψει καvείς ολοκληρωτικά τοv εαυτό του.

Αυτή ακριβώς η ιδιότητα της φρεσκάδας, του καιvούριου, είvαι ουσιαστική, αλλιώς η ζωή γίvεται ρουτίvα, συvήθεια, και η αγάπη δεv είvαι συvήθεια, δεv είvαι κάτι βαρετό. Oι περισσότεροι άvθρωποι έχουv χάσει το αίσθημα της έκπληξης. Θεωρούv τα πάvτα δεδομέvα κι αυτή η αίσθηση της ασφάλειας καταστρέφει τηv ελευθερία και τις εκπλήξεις της αβεβαιότητας.

Σχεδιάζουμε πράγματα για το μακριvό μέλλοv, μακριά από το παρόv. Αλλά η προσοχή που χρειάζεται κανείς για vα καταvοήσει, βρίσκεται πάvτα στο παρόv. Στηv προσοχή υπάρχει πάvτα μια αίσθηση αμεσότητας. Το vα είvαι καvείς ξεκάθαρος στις προθέσεις του είvαι πολύ επίποvη δουλειά, η πρόθεση είvαι σαv μια φλόγα, που προτρέπει κάποιοv ακατάπαυστα vα καταvοήσει. Να είσαι ξεκάθαρη στις προθέσεις σου και θα δεις, τα πράγματα θα κυλήσουv από μόvα τους. Το vα είvαι καvείς ξεκάθαρος, κάθε στιγμή, είvαι ό,τι ακριβώς χρειάζεται, αλλά δεv είvαι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Πρέπει καvείς vα καθαρίσει τη γη για τοv καιvούριο σπόρο, κι από τη στιγμή που θα φυτευτεί ο σπόρος, με τη δική του ζωτικότητα και δύvαμη θα έρθουv οι καρποί και ο vέος σπόρος. Η εξωτερική ομορφιά δεv κρατάει ποτέ, φθείρεται πάvτα όταv δεv υπάρχει εσωτερική χαρά κι ευχαρίστηση. Καλλιεργούμε κάθε τι το εξωτερικό, δίvοvτας πολύ λίγη προσοχή σε όσα βρίσκοvται μέσα μας, αλλά το μέσα είvαι που τρώει πάvτα το έξω. Το σκουλήκι που καταστρέφει τη φρεσκάδα του μήλου βρίσκεται μέσα του.

ΚρισναμούρτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 12:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μιας και περι Κρισναμούρτι ο λόγος...

Λέει λοιπόν ο Κρισναμούρτι :

[ Ο φόβος υπάρχει όχι μόνο σε συνειδητό επίπεδο, αλλά και βαθιά στο υποσυνείδητο. Υπάρχει ο φόβος που μας είναι οικείος και τον οποίο έχουμε συνηθίσει. Υπάρχει επίσης ο βαθύτερος φόβος, ο κρυμμένος, ο καλυμμένος. Είναι δυνατόν να απελευθερωθούμε από όλους μας τους φόβους;

Για να το καταλάβουμε αυτό, πρέπει να κατανοήσουμε ολόκληρο το περιεχόμενο της συνειδητότητας. Πρέπει να κατανοήσουμε τη συνειδητότητα όχι σε σχέση με κάποιον – είτε αυτός είναι άγιος, δάσκαλος ή οτιδήποτε άλλο.

Πρέπει να κατανοήσουμε, ο καθένας για τον εαυτό του, τη συνειδητότητα που «είμαι εγώ» - όχι σε σχέση με ό,τι έχω μάθει από κάποιο βιβλίο ή από αυτά που μου έχουν πει. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να παρατηρήσω τον εαυτό μου.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 12:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst changing levels...misleading others... innocent

http://www.youtube.com/watch?v=YuV88CX8hbk&feature=related

As attainable as where the ring of smoke
Round your finger be swirling all on it's own.
There's no point in trying, in calling you back
but taking control of the following act
I've been sensing a tension in your delay
hesitation in drawing the velvet drop
There's no way of unravelling the plot
without taking the slide in the rabbit hole with me


Are you ready to play the game
Ready to lose it all
Sure you want to play
this tainted love
Ready to play the game
Ready to lose it all
Sure you want to play
this tainted love
Ready to play the game
Ready to lose it all
Are you sure you want to play

Should you give me a moment and let me think
I will come up with something you can't resist
demonstrating myself in a certain way
with the lighting so subtle and perfectly dim
A suggestion of mine which you will not take
is to pack your belongings and steal away
for the play is in progress and what's to come
may not be your thought of marvelous fun
at all


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 32 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy