ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Kατάθεσις σκέψεων Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 32
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 11:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κλιμάκιο της ΕΛΑΣ παρευρέθηκε πρόσφατα στις ΗΠΑ στην επίδειξη ενός υπερόπλου νέας γενιάς, το οποίο χρησιμοποιεί ήδη ο αμερικανικός στρατός στο Ιράκ. Πρόκειται για το κανόνι μικροκυμάτων, ένα όπλο που εκπέμπει από ένα μεγάλο δορυφορικού τύπου πιάτο μια συγκεκριμένη συχνότητα, η οποία κατευθύνεται ως δέσμη εναντίον των διαδηλωτών.

Δημιουργεί ένα αόρατο τείχος και οποίος βρεθεί στην ακτίνα δράσης του καταλαμβάνεται από φρικτό αίσθημα καψίματος και πόνου σε ολόκληρο το σώμα, ενώ ακολουθούν άμεσα σπασμοί, εμετοί, απώλεια ισορροπίας και πλήρης αδυναμία προσανατολισμού και συγκέντρωσης." [ http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=59841&cid=4 ]

Καλημέρα σπασμέ μου ... σε περιμένω το βράδυ, θα φοράω σιθρού ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 12:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόμακρα, μακριά, πέρα, χωρίς κανένα συγγενή
Ταξιδεύουν, περιπλανώμενοι, μακροταξιδεμένοι αλήτες
Όλο λαχτάρα, αστρομαγεμένοι, οι Πρωτοπόροι προχωρούν,
Φεύγουν καβάλα στον ηλιακό άνεμο.

Ένας άντρας, μια γυναίκα, ορφανά της ζεστής γης
Ή περίλαμπροι ταξιδιώτες με χρυσαφένια πανιά,
Ή τσιγγάνοι που περιπλανώνται σ΄ αρχαία αστρικά μονοπάτια,
Ένα καραβάνι σ΄ αναζήτηση ενός ουράνιου λιμανιού.

Αν βαθιά στον παγερό αστρικό χώρο,
Κάποιο φοβερό μάτι κρυφοδεί τη ζωή στη σχεδία αυτή,
Θα δει την καρδιά μες την τέχνη μας,
Ένα πάλσαρ που χτυπά τους ρυθμούς της ειρήνης.
Μια αστρολάμψη του πνεύματος διαπερνά νέα σύνορα.
Και πατρίδα μας είναι μια Οδύσσεια ας δοξάσουμε τους Πρωτοπόρους

¶ρβιντ Φ. ΣπόνμπεργκΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 14:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζip μου
Δίκιο έχεις για τις υπερβάσεις και την συνειδητότητα αλλά φίλε δεν ενδιαφέρεται ο κόσμος γι΄αυτά…
δώσε του βόλεμα και πάρε του την ψυχή.


Πολύ μου αρέσει ο Ξυδάκης

Βουνό είναι κι η θάλασσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 19:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα παιδιά, θα σας παίξουμε ένα τραγούδι που λέγεται "Η τίγρη" >>> http://www.youtube.com/watch?v=mzRskm-J2BI&feature=related

Έχω μια τίγρη μέσα μου, άγρια λιμασμένη
π' όλο με περιμένει
κι όλο την καρτερώ,
τηνε μισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει,
μα ελπίζω να φιλιώσει
καιρό με τον καιρό.

Έχει τα δόντια στην καρδιά, τα νύχια στο μυαλό μου
κι εγώ για το καλό μου
για κείνη πολεμώ
κι όλου του κόσμου τα καλά με κάνει να μισήσω,
για να τσι τραγουδήσω τον πιο βαρύ καημό.

όρη, λαγκάδια και γκρεμνά με σπρώχνει να περάσω,
για να την αγκαλιάσω
στον πιο τρελό χορό,
κι όταν τις κρύες τις βραδιές θυμάται τα κλουβιά τσι,
μου δίνει την προβιά τσι
για να τηνε φορώ.

Καμιά φορά απ' το πιοτό πέφτομε μεθυσμένοι,
σχεδόν αγαπημένοι,
καθείς να κοιμηθεί
και μοιάζει ετούτη η σιωπή με λίγο πριν την μπόρα,
σαν τη στερνή την ώρα
που θα επιτεθεί.

Edited by - zip on 31/08/2009 19:32:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 09:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένας μεγάλος παράφορος Ουρανός, έτοιμος να σου χαρίσει οτι έχει και δεν έχει, φτάνει να κοιτάξεις ψηλά και να πείς
<< Εύχομαι να γίνουν όλα όπως τα νόμιζα μικρός>>

Και τότε θα γίνουν όλα όπως τα νόμιζες μικρός κι ο κόσμος όπως τον νόμιζες αφού μπροστά απο τα σκούρα γυαλιά των ανθρώπων, ο κόσμος παραμένει χαμένος και μόνο πίσω απ ΄αυτά είναι αλλιώτικος, σαν φωτογραφία απο την αμμουδιά των παιδικών σου χρόνων με τον Ουρανό πάνω έτοιμο ναι ρίξει ένα ένα όλα του τα αστέρια για σένα.

Γιατί αυτός είναι ένας μεγάλος και γενναιόδωρος Ουρανός κι έχει ένα τρόπο ν' αγαπά και να χαρίζει, οχι τσιγκούνικα όπως η Γη κι οπως εμείς , αλλά με όλη του την ψυχή, κι όχι με την αγωνία οτι οι άλλοι του παίρνουν κάτι, αλλά με την χαρά οτι έχει για να πάρουν και η ψυχή του είναι πάντα γεμάτη και δεν στερεύει.

Ενας μεγάλος και παράφορος Ουρανός, φτιαγμένος ισα ισα να σκεπάζει ενα μεγάλο και παράφορο κόσμο...

Αφιερωμένο σε όσους ζούν επειδή

<< Οι άνθρωποι μερικές φορές νομίζεις πως ζούν λες και κάνουν πρόβα για να ξαναζήσουν.

Απόσπασμα απο το
<< Κουβάρι των αλλόκοτων πραγμάτων>>
Μυρτώ ΚοντοβάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 12:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι μια άλλη όψη της Μυρτώ Κοντοβά που ξένισε τους συντηρητικούς αλλά έγινε μια μεγάλη επιτυχία, σχεδόν ύμνος, ανάμεσα στα πιτσιρίκια (και όχι μόνο).

Στην πυρά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - nst on 01/09/2009 20:56:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 16:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.youtube.com/watch?v=Xo4-JnDezEE&feature=related


Φύσηξε και πέταξε λόγια στο κατώφλι άνεμος φτεράνεμος που δεν έχει όψη Σήκωσε τα κύματα σκόρπισε συνθήματα άλλαξ...

-Σε αγαπώ...

-Κι εγώ..

-Μα ήρθε ο χειμώνας και θα χαθώ...

-Δε θα σε αφήσω...

-Δεν μπορείς...

-Μπορώ.
Είμαι το σύννεφο...
εγώ θα σε ποτίζω κάθε μέρα.
Θα σε προσέχω..

-Δε θα αντέξω το κρύο...

-Σε παρακαλώ, μην κλαις...

-Είμαι στη γη...κι εσύ στον ουρανό...

-Η αγάπη δεν έχει όρια..

-Μα είσαι τόσο μακριά..

-Γι αυτό σε αγαπώ πιο πολύ...είσαι το λουλούδι μου...

-Υπόσχομαι να ξαναγυρίσω..

- Δε θα σε αφήσω να μαραθείς.

-Δεν μπορείς...αέρας παγωμένος θα φυσήξει και δε θα αντέξω.

-Θα παλέψω μαζί του

-Μα είναι φίλος μου...

-Θα παλέψω και με τον αγέρα και με το κρύο και με ό,τι σε τρομάζει...δε θα σ αφήσω...

-Κρυώνω...

-Σε παρακαλώ....άντεξε!

-Συγνώμη...

-Πάρε τις στάλες μου και πιες ...πιες

-Κρυώνω τόσο πολύ...

-Μη....

-Ένα πέταλο...

Φύσηξε φίλε μου αγέρα να το στείλεις ψηλά.
Φύσηξε να φτάσει το δικό μου σύννεφο, φυλαχτό να το κρατήσει.

-Θα σε περιμένω, είσαι η αγάπη μου...

-Υπόσχομαι .... θα γυρίσω ...

Φούσκωσε το πνευμόνια του ο αγέρας...
πέταξε το πέταλο ψηλά...
το έκλεισε στην αγκαλιά του το σύννεφο.


Πέρασαν οι μήνες.

Ήρθε η Άνοιξη .

Και το λουλούδι άρχισε ξανά να μεγαλώνει και να γεμίζει με λαχτάρα και χρώματα τη καρδιά του σύννεφου που τόσο καιρό το περίμενε...
Κι εκείνο το κοιτούσε και το πότιζε κάθε μέρα με τα δάκρυά του.

Ήθελε τόσο να το αγκαλιάσει.

Λυπήθηκε ο αγέρας το σύννεφο και φύσηξε δυνατά να στείλει ψηλά το λουλούδι στην αγκαλιά που ανήκε...

-Θα πεθάνω χωρίς χώμα.

-Θα γίνω εγώ το χώμα σου.

-Μπορείς;

-Βαμβάκι θα γίνω να ριζώσεις.

-Μπορείς;

- Ναι. Η αγάπη μπορεί....

Ρίζωσε το λουλούδι στο σύννεφο και δεν ξαναχώρισαν ποτέ.

Γη και ουρανός ένα..
Αγάπη τους ένωσε.....

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 20:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγερας νεφεληγερετης

Νηνεμια της καρδιας σε παρακαλω
Μα μονο σε σενα ουρανε προσευχομαι
Ταξιδεψε με.
Ταξιδεψε με μακρια απο κινδυνους οπως ταξιδευεις τα συννεφα,
Πανω απο τρικυμμιες και εφιαλτες,
οπως ταξιδεψες στα νιατα σου τον ξακουστο ιασονα
Και το πολυμηχανο οδυσσεα,
Τα δυο σου καμαρια.

Οπως ταξιδεψες τον μυθικο σεβαχ,
με την απαραμιλητη γενναιοτητα.
Σε σενα που απο θεους και ανθρωπους,
διαλεξα για μια ζωη να λατρευω και να υπηρετω.
εσενα και μονο εσενα παρακαλω ταξιδεψε με
γιατι εγιναν οι καιροι φριχτοι και ζοφεροι.
Καιροι που η ανασα μου βγαινει φοβισμενη και νοθρη

Μερες που ο ηλιος ειχε να φανει 60 ημερες.

Ω ανεμε γητευτη της βροχης,
Εραστη γυναικειων θεοτητων,
Παραξενων, αποκοσμων,ζηλευτων....
..προσευχομαι σε σενα , την γαια απαρνουμε και με τα πουλια τα παιδια σου συνταξιδευω.δωσε πνοη θεικη,δωσε ζωη παντοτινη,δωσε μου φτερα.στην νυχτα ταξιδευω με ματια τυφλα κλειστα,απο τ χερι της ψαχνω τα μαυρα βραδια να κρεμαστω μα παντα πεφτω και σκοτωνομαι..............

δεν γνωρίζω πια καρδιά ωδήγησε αυτο το χέρι να χαραξει ολη αυτη την λατρεία ...μπορω ομως να ''κλεψω'' λίγο απο το ροζ της και να στο χαρίσω...

Edited by - nst on 02/09/2009 20:24:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 07:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερες που ο ηλιος ειχε να φανει 60 ημερες.

Σε 40 μέρες θα φανεί άλλος ήλιος. Το πρόβλημα είναι πως κι αυτός μαύρος θα είναι, γιατί ο Αλμούνια καραδοκεί. Τι να πεις ; Όσο ο νεοέλληνας ψηφίζει κομματοσκυλάδικα, το έθνος θα βαδίζει πιστό στην Αρχή του Αποκλειόμενου Τρίτου. Ποιος θα κυβερνήσει καλύτερα ; ή καλύτερα ... ποιος θα κλέψει τα λιγότερα ; Ιδού η απορία.

Καλημέρα εκλογικό μου σώμα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 11:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

* Οποιος δεν ήξερε κολύμπι και γράμματα «απαίδευτός εστι και βάρβαρος»

H Ελλάδα, αν και είναι μια χώρα άρρηκτα συνδεδεμένη με τη θάλασσα, εντούτοις δεν φαίνεται να είχε αναπτύξει κατά την αρχαιότητα αξιόλογο θαλάσσιο αθλητισμό. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι οι Ελληνες αγνοούσαν την κολύμβηση. Από μικροί μάθαιναν να δαμάζουν το υγρό στοιχείο θεωρώντας ότι όποιος δεν ήξερε κολύμπι και γράμματα «απαίδευτός εστι και βάρβαρος». H κολύμβηση ήταν, όπως και στις μέρες μας, πολλαπλώς χρήσιμη. Επρόκειτο για μια εξαίρετη άσκηση με ευεργετικές επενέργειες στην ανθρώπινη υγεία, για ένα χρήσιμο μέσο ψυχαγωγίας το οποίο συγχρόνως μπορούσε να φανεί σωτήριο στον ασχολούμενο με αυτό, ο οποίος μάλιστα θα μπορούσε να φανεί ωφέλιμος και σε άλλους συνανθρώπους του. Ο Ηρόδοτος μας πληροφορεί π.χ. ότι στην ονομαστή ναυμαχία της Σαλαμίνας τα θύματα από την πλευρά των Ελλήνων ήταν λιγοστά γιατί όποιοι από αυτούς βρέθηκαν στη θάλασσα, όταν το καράβι τους βυθίστηκε, κολύμπησαν και βγήκαν σώοι στις γειτονικές ακτές.

Απεναντίας οι περισσότεροι από τους «βαρβάρους» πνίγηκαν επειδή δεν ήξεραν κολύμπι. Ο ίδιος συγγραφέας, σε προηγούμενο σημείο της διήγησής του, μιλά για κάποιον Σκυλλία, από τη Σκιώνη της Χαλκιδικής, ο οποίος είχε ακολουθήσει χωρίς τη θέλησή του - αυτό ίσχυε και για πολλούς άλλους Ελληνες - τις ορδές του Ξέρξη κατά την πορεία τους προς τη Νότια Ελλάδα. Εψαχνε ευκαιρία να αυτομολήσει προς τα ελληνικά στρατεύματα και αυτή του δόθηκε όταν ο περσικός στόλος ναυλοχούσε στις Αφέτες, στην είσοδο του Παγασητικού κόλπου. M' ένα... ατέλειωτο μακροβούτι μήκους πάνω από 80 στάδια (γύρω στα 15 χλμ.!), χάθηκε από τα μάτια των εχθρών και έφτασε στις απέναντι ακτές της Εύβοιας, μεταφέροντας στους Ελληνες στρατηγούς πολύτιμες πληροφορίες για τα περσικά στρατεύματα και τα σχέδιά τους. Ωστόσο το υποβρύχιο αυτό... ταξίδι, ακόμη και για τον Ηρόδοτο, δεν έγινε πιστευτό εξαιτίας του απίθανα μεγάλου μήκους του. Υπενθυμίζω ότι και στην αρχαιότητα, η γνώση κολύμβησης ήταν πολλαπλώς χρήσιμη σε στρατιωτικές επιχειρήσεις. Ο Θουκυδίδης π.χ. κάνει λόγο για «ύφυδρους» κολυμβητές, με άλλα λόγια για δύτες, που κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου εξετέλεσαν ριψοκίνδυνες αποστολές, ανάλογες μ' αυτές των βατραχανθρώπων των ημερών μας!

Μ. Α. ΤΙΒΕΡΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 21:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=Ohbw6Np59-U&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=1YKYzc6aAaY&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 21:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακου ...μια νυχτα σαν κι αυτή....


http://www.youtube.com/watch?v=voxp4okN15o&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 11:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.youtube.com/watch?v=IZWfK5D4sN8&feature=related



"Για σένα μιλώ
Και για μένα.."

ταξιδεύω στις λέξεις
πίσω σ' απόμακρους καιρούς
και τόπους άγονους και μακρυνούς
όπου ξερνούν το μελάνι
σε σκοτεινές του μυαλού γωνιές
καλά κρυμένες
πίσω από κίβδηλα χαμόγελα
αερικά και σκεπτομορφές...

"Ακουστά σ’έχουν τά κύματα
Πώς χαιδεύεις,πώς φιλάς
Πώς λές ψιθυριστά τό "τί" καί τό "έ"
Τριγύρω στό λαιμό στόν όρμο
Πάντα εμείς τό φώς κι η σκιά"


καθρεφτίζετ΄η ψυχή στα μάτια σου
καθώς παραδομένη στην ηδονή
με κοιτάζεις....
Ασθμαίνοντας απογράφω
βουερές τις ψυχής λεπτομέρειες
άλλες παλιές, άλλες νωπές
ουρλιάζοντας βουβά από πάθος
σε κάθε σου μορφασμό διέγερσης..

"Επειδή σ’αγαπώ καί στήν αγάπη ξέρω
Νά μπαίνω σάν Πανσέληνος
Από παντού,γιά τό μικρό τό πόδι σού μές στ’αχανή
σεντόνια
Νά μαδάω γιασεμιά κι έχω τή δύναμη
Αποκοιμισμένη,νά φυσώ νά σέ πηγαίνω
Μές από φεγγαρά περάσματα καί κρυφές τής θάλασσας στοές
Υπνωτισμένα δέντρα μέ αράχνες πού ασημίζουμε"

Για σένα μιλώ
Και για μένα..

που βυζαίνοντας το μονόγραμμα του Ελύτη
γλυκά θ'αποκοιμιέμαι
στην αγκαλιά σου φεγγάρι μου
και θα ονειρεύμαι μαζί σου,
πίσω απ'τα γυρτά σου ματοτσίνορα..

Για σένα μιλώ
και για μένα..

"Επειδή σ' αγαπώ και στην αγάπη ξέρω
να μπαίνω σαν Πανσέληνος.."


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 21:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< Στο δεξί μάτι κατοικεί ο Εαυτός και ανάβει το φως. Στο αριστερό μάτι κατοικει η Βασιλισσά Του. Ενώνονται στο κοίλωμα της καρδιάς, τρέφονται με τον κόκκινο σβώλο της καρδιάς , αναπαύονται στο πλέγμα των νεύρων και προχωρούν στην αρτηρία που ξεκινά απο τη καρδιά.
Τα νευρα σαν αναρίθμητες μικρές τρίχες, ειναι ριζωμενα στην καρδιά. Μέσα απ την καρδιά ρέει μια τροφή λεπτότερη απο εκεινη που τρέφει το σώμα.
Ανατολικά, δυτικά , νότια, βόρεια, πάνω και κατω, παντού εισχωρεί η αναπνοή Του,
Εκεινο, τον Εαυτό που περιγράφεται σαν ''ουτε αυτό, ουτε εκεινο'' δεν μπορουμε ούτε να τον αντιληφθούμε, ουτε να τον καταστρέψουμε, μήτε να τον συλλάβουμε και να τον βασανίσουμε..
Βασιλιά , Αυτός ειναι αφθαρτος. Μη φοβασαι>>

''Οι δέκα βασικες Ουπανισαντ''


http://www.youtube.com/watch?v=vlde_l-fyes&feature=related

Η μοίρα διαλέγει ..εμεις νομίζουμε
Η ζωή αποφασίζει..εμεις περιμένουμε
Η αλήθεια πραγματοποιεί..εμεις φαντασιωνουμε
Η ορμή ζωντανεύει ...και η αγάπη δικαιωνει την ύπαρξη...

Βασιλιά μου


Edited by - nst on 07/09/2009 21:32:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 12:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=SgbWwa-E1WA&feature=related

΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄

Αλλαζει πάλι ο κύκλος....εγινε πλέον συνήθεια....
Καλη συνέχεια παιδιά ... οπως κι αν θελήσετε...

Edited by - nst on 10/09/2009 12:02:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 15:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρωες, άβατα βουνά
ήρωες
με δώδεκα ζωές
κάστρα του Ολύμπου
και του Παρνασσού φαντάσματα
ήρωες μες στα χαλάσματα

Αίματα
κόκκινο νερό
αίματα,
ποτάμι βουερό
πυρ στην Αλαμάνα!
και φωτιά στο Γοργοπόταμο!
και φωτιά στο Γοργοπόταμο

Εμπρός αδέρφια, εμπρός!
κι είναι μαζί μας ο λαός!
στα πιο μεγάλα μας τα κατορθώματα
μες στις πέτρες και τα χώματα

Θάνατος,
μαύρος αδερφός
Θάνατος
θα γίνω αθάνατος!
πυρ στην Αλαμάνα!
και φωτιά στο Γοργοπόταμο!
και φωτιά στο Γοργοπόταμο


Αέρας στις κορφές
μαύρο φεγγάρι στις καρδιές
έλα και πάρτη μόνος σου την λευτεριά
με τραγούδια, όπλα και σπαθιά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 15:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βροντάει ο Όλυμπος
αστράφτ' η Γκιώνα
μουγκρίζουν τ' Άγραφα
σιέτ' η στεριά

στ' άρματα! στ' άρματα!
εμπρός στον αγώνα
για την χιλιάκριβη την λευτέριά

Ξαναζωντάνεψε τ' αρματωλίκι
τα μπράτσα σίδερο, φλόγα η ψυχή
λουφάζουν έντρομοι οι ξένοι λύκοι

Ο Γοργοπόταμος στην Αλαμάνα
στέλνει περήφανο χαιρετισμό
νέας Ανάστασης χτυπά η καμπάνα
μηνάν' τα όπλα μας το λυτρωμό

Σπάμε την άτιμη την αλυσσίδα
που μας εβάρενε θανατερά
θέλουμε ελεύθερη εμείς πατρίδα
και πανανθρώπινη την λευτεριά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 15:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στ' άσματα! στ' άσματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 13:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



ΕΡΩΤΑΣ !!!
Ερωτεύεσαι εκείνο το πρόσωπο στο οποίο «ακουμπάς» την ενδόμυχη ελπίδα σου να σε βοηθήσει να συναντηθείς με την άφατη πλευρά του εαυτού σου, αυτή που δεν ξέρεις, αυτή που σου αποκαλύπτεται μέσα από την σαγήνη του άλλου, αυτή που κατά βάθος είναι η δική σου εσωτερική εικόνα, η Αγνωστη αλλά όμως ....Υπαρκτή!!!

Η διάθεση να γνωρίσεις τον εσωτερικό σου κόσμο είναι ο δρόμος προς την αυτογνωσία και όσο ο άλλος γίνεται το «εργαλείο» για να σκάψεις μέσα σου τόσο πιο πολύ προστατεύεις την ερωτευμένη εικόνα για το πρόσωπο του άλλου μέχρι να νοιώσεις ασφάλεια. …γιατί πατάς σε έδαφος γνώριμο που αποδέχεσαι ή απορρίπτεις, αυτό δηλαδή που βρίσκεται μέσα σου. Οσο αυτή η διαδικασία είναι ενεργή, τόσο μία γόνιμη μεταμόρφωση συντελείται μέσα μας και είναι μοιραίο ο έρωτας να μετατραπεί σε αγάπη. Ακαθόριστη αγάπη γιατί δεν ξέρουμε τί αγαπάμε....τον εαυτό μας ή τον άλλον; Δεν έχει σημασία, γιατί το ουσιαστικό είναι η γέννηση του συναισθήματος. Αρχίζουμε να αγαπούμε τον άλλον κατ’ αρχήν από ευγνωμοσύνη που μας προκάλεσε να γεννηθεί μέσα μας το συναίσθημα της αγάπης.

Αγαπούμε όχι γιατί μας αγαπούν
αλλά γιατί μας δίνεται η δυνατότητα να αγαπήσουμε.


Τότε φτάνει το μαγικό σημείο που αρχίζει η πορεία της ανακάλυψης του άλλου. Σταματάει κατά κάποιο τρόπο η καλώς εννοούμενη «ναρκισσιστική» καταβύθιση στο εσωτερικό μας κόσμο και αρχίζει η αναζήτηση του άλλου.

Την ίδια ακριβώς πορεία ακολουθεί και το άλλο πρόσωπο σαγηνευμένο από εσένα και είναι χρέος του καθενός προς τον άλλο να ολοκληρώσει την εσωτερική του περιπλάνηση, για να αρχίσει το ξεδίπλωμα του καθενός προς τον άλλο, για να δημιουργηθεί το ρεύμα που θα οδηγήσει στην ένωση. Μία ένωση που τώρα πια έχει σκοπό την συνάντηση με την αλήθεια και όχι με την εικόνα που χάρις σ’αυτήν ξεκίνησε η ερωτική περιπέτεια.

Οταν το ένα άτομο από τα δύο αρνηθεί αυτό το ταξίδι της αυτοεπίγνωσης (με αφορμή τον έρωτα που ένοιωσε) τότε δεν θα αρχίσει ποτέ η διαδικασία να αποκαλύψει «δημόσια» τον εαυτό του προς το αγαπημένο πρόσωπο το οποίο αν δεν το καταλάβει θα μείνει με την εικόνα που είχε αρχικά δημιουργήσει (αυτή που ήταν συνυφασμένη με το δικό του είναι) και θα μπει στον κόσμο της αυταπάτης. Αυτή η αυταπάτη είναι ολέθρια όχι για την σχέση αλλά για ό,τι θα επακολουθήσει. Επειδή το άλλο πρόσωπο προχωράει με συνέπεια την προσπάθεια της δικής του αυτοεπίγνωσης, θα αρχίσει να εκτίθεται νομίζοντας πώς ήρθε η κατάλληλη στιγμή για το επόμενο στάδιο. Θα αρχίσει να προσφέρει την εσωτερική του κατάσταση στο έτερον ήμισυ νομίζοντας ότι και αυτό είναι έτοιμο να την γνωρίσει και να την αποδεχθεί.

Η μεγαλύτερη προδοσία συντελείται ακριβώς την στιγμή που αρχίζει η αποχή του ενός εκ των δύο από το σύγχρονο ταξίδι προς τον δυαδικό κόσμο του ζευγαριού. Σε μία τέτοια κατάσταση, αυτός που δεν ολοκλήρωσε ποτέ την αυτοεπίγνωσή του νοιώθει και πάλι μόνος και είναι αναπόφευκτο να αναζητήσει τον έρωτα σε ένα άλλο πρόσωπο γιατί συνεχίζει να νοώθει την ανάγκη να ανακαλύψει τον εαυτό του... αφού δεν το κατόρθωσε στην προηγούμενη εμπειρία του .....σαν Σίσσυφος συνεχίζει το ατέρμονο έργο του.

Το κάθε συναίσθημα που γεννιέται είναι ένας εν δυνάμει φωτεινός οδηγός για την εσωτερική μας αναγέννηση. Μόνο που είναι εν δυνάμει και δεν αποτελεί την εγγύηση ότι κάτι θα αλλάξει εάν δεν ξεκινήσει το βίωμα.....αυτό που από έκφραση γίνεται "ζωή", πράξη, δημιουργία .....έτσι προκύπτει η "σχέση" που στοχεύει στη βελτίωση, στην ανάπλαση, στην συνέχεια.... Τα συναισθήματα είναι η γεννεσιουργός αιτία , είναι τα χρώματα..... με αυτά, η ψυχή του ανθρώπου γίνεται ο καμβάς για να δεχθεί τον πίνακα που θα προκύψει από δυό ζωγράφους....δυό συντρόφους-συνοδοιπόρους!!!

Το να μένεις αενάως με τα χρώματα στο χέρι ή το να αποφεύγεις συστηματικά να χρωματίσεις το σχήμα που δημιουργεί το βίωμα (αν υπάρξει) μας προκαλεί μία συσκότιση που προστίθεται στην ήδη συσκοτισμένη πλευρά του εσωτερικού μας εαυτού.

Εάν δεν μπορέσουμε να γνωρίσουμε το είναι μας μέσα από την αρμονική αλληλεπίδραση του έρωτα, ίσως ο χωρισμός από μία τέτοια ανολοκλήρωτη ερωτική εμπειρία που μας πονάει και μας συνθλίβει όταν βίαια σταματήσει, να μεταφράζεται σε... ελπίδα να συναντηθούμε επιτέλους με τον εαυτό μας. Μέσα από την μοναξιά, μέσα από τον πόνο του ανικανοποίητου και της ανεξιχνίαστης εικόνας του άλλου που μένει στην φαντασία μας προσπαθώντας να την εξηγήσουμε και να συμφιλιωθούμε μαζί της - που ουσιαστικά δεν είναι του άλλου αλλά του άγνωστου δικού μας εαυτού – ίσως κατορθώσουμε να βρούμε αυτό που αρνούμαστε πεισματικά να γνωρίσουμε μέσα μας, ίσως έτσι να φθάνουμε στην αυτογνωσία.


μέσα από ένα αέναο ταξίδι ......μακρύ αλλά όμορφο......

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 18:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

You Know I'm No Good


...........I told you I was trouble,
You know that I'm no good.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 11:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ο ερωτας συναντα την αγαπη ..κατω απο ενα ασημενιο ουρανό....τοτε που η θάλασσα συνομιλει με τα θνητά παιδιά της ....μια παραξενη ροή εμφανίζεται σαν μια αχλη που κόβει τα συννεφα και ντυνει με το λευκο τους την γηινη καρδιά...
Την στιγμή που οι φλόγες του ανεμου αγγίζουν την πνοή της φωτιάς ..σχηματιζεται εκεινο το πολυχρωμο τόξο που διαπερνά καθε ματιά ..κάθε σκέψη..ολα τα πρασινα του κόσμου...περα απο την φανταστική γραμμη του ορίζοντα..
Τωρα ...η μνημη παίζει αλλοτε με τα φυσικά μαργαριτάρια που εκλεψε απο ενα βυθό τοσο ζεστό και απέραντο.. και αλλοτε με τα δάκρυα που κυλούν κανοντας τα παιδικά προσωπάκια να μοιαζουν με ινδιάνους..


Edited by - nst on 16/09/2009 12:42:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2009, 09:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν ο ερωτας συναντα την αγαπη ..κατω απο ενα ασημενιο ουρανό....τοτε που η θάλασσα συνομιλει με τα θνητά παιδιά της ....μια παραξενη ροή εμφανίζεται σαν μια αχλη που κόβει τα συννεφα και ντυνει με το λευκο τους την γηινη καρδιά...
Την στιγμή που οι φλόγες του ανεμου αγγίζουν την πνοή της φωτιάς ..σχηματιζεται εκεινο το πολυχρωμο τόξο που διαπερνά καθε ματιά ..κάθε σκέψη..ολα τα πρασινα του κόσμου...περα απο την φανταστική γραμμη του ορίζοντα..
Τωρα ...η μνημη παίζει αλλοτε με τα φυσικά μαργαριτάρια που εκλεψε απο ενα βυθό τοσο ζεστό και απέραντο.. και αλλοτε με τα δάκρυα που κυλούν κανοντας τα παιδικά προσωπάκια να μοιαζουν με ινδιάνους..



Ψψςςςς ... πολύ νόημα λέμε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 21:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάγκη Τελειώσεως

Εγκατέλειψε τον παλαιό του εαυτό
όπως το φίδι το παλιό του δέρμα.

Πήρε τη μορφή του Αγγέλου
όπως το σκουλήκι τη μορφή της πεταλούδας.

Γέννησε την αγάπη όπως
η έγκυος το παιδί της.

Κατέβηκε μέσα του η Αγία Ταπείνωση
όπως το γάλα στους μαστούς της λεχώνας.

Δεν μπόρεσε να ξεφύγει
απ' την Αλήθεια.
Τελέστηκε μέσα του ο αγιασμός.
Τον καταδίωξε το έλεος
και τον ανάγκασε να γίνει όλος φως.


Το μήνυμα

Όταν έλθει η ώρα ακόμη και οι πέτρες σηκώνουν ύμνο
και μαρτυρούν το μυστικo

Lorenzo


Edited by - nst on 21/09/2009 22:08:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 21:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδιά του μύθου.

Εραστές της ελπίδας.

Υπάρχουμε.

Ανταύγειες μικρών κεριών.

Στο σκοτεινό διάστημα.

Το μικρό νησί

Αγκαλιά με αυτό που υπάρχει και γίνεται.

Χορός ελευθερίας.

Φίλημα ερωτικό,
άγριο θυμάρι,
λιοκαμένες πέτρες,
αυχμηρό μυστήριο στην ερημιά του τοπίου.

Πέρα απ' το όνειρο, την ελπίδα και το φόβο,
οι πέτρες δοξολογούν τη μοναξιά τους.

Ώ χαρά, βίαιη χαρά της εγκατάλειψης.
Στα έσχατα όρια συναντά η ζωή την πηγή της ελευθερίας της.
Αρμονίζεται με την αναπόφευκτη τραγωδία της.

Άγονη η σάρκα του βουνού εικονίζει την αρχέτυπη ωραιότητα.

Σήμερα θέλω να γλύψω την αλμύρα των κοφτερών βράχων.
Να πάρω το νησί στην αγκαλιά μου
και να με συντρίψει.

Ιδού το σύμπαν !

Η θαλασσινή αύρα γέρνει στις καλαμιές.
Η φύση προδίδει πως δεν υπάρχει το μυστικό της.

Όλα όσα είναι, είναι έτσι όπως είναι.

Φάσμα

Η ομορφιά ανοίγει τα μάτια.

Διοδεύσεις συνειδητοποίησης
απειράριθμων
πτυχών του σύμπαντος.


Edited by - nst on 21/09/2009 22:03:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 21:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αλήθεια είναι,

η βραχνή ροή της αλμύρας

στις απόκρυφες ρωγμές των

θαλασσινών βράχων,

το νερό το κρυστάλλινο που

Χαϊδεύει διάφανα τις

Αιχμηρές προεξοχές της πέτρας.

Αλήθεια είναι,

ο αφρός των κυμάτων που ελεύθερα γίνεται.

Το δάσος το πρωινό με

τις υγρές στάλες και

τη μυρωδιά της

ζωντανής αγνότητας.

Αλήθεια είναι,

το γάργαρο νερό

το άπιαστο

απ’ τις ανθρώπινες παλάμες

Αλήθεια είναι,

αυτό που δεν άγγιξε

ο νους του ανθρώπου.

Το απόκρυφο

που διαφύλαξε το

μυστικό του.

-------------------------------


Νατα που τα ξαναβρήκα ....ουρανέ μου..
Μονο που δεν εχουν υπογραφή.....

Edited by - nst on 21/09/2009 22:28:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 21:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαθιά, απροσμέτρητη η αξία του ρεούμενου τούτου κόσμου: απο αυτόν πιάνεται ο Θεός κι ανεβαίνει, απο αυτόν θρέφεται ο Θεός και πληθαίνει.
Ανοίγει η καρδιά μου, φωτίζεται ο νούς και μονομιάς το φοβερό τούτο στρατόπεδο του κόσμου μου ξεσκεπάζεται ερωτική παλαίστρα.
Δύο σφοδροί ερωτικοί άνεμοι, ο ένας αρσενικός, ο άλλος θηλυκός, συναντήθηκαν και συγκρούονται σε ένα σταυροδρόμι.
Συζυγιάστηκαν και έγιναν ορατοί.
Το σταυροδρόμι τούτο είναι το σύμπαντο.
Το σταυροδρόμι τούτο είναι η καρδιά μου.

Χαρά! χαρά! Δεν ήξερα πως ο κόσμος τούτος είναι ενα μαζί μου, πως όλοι είμαστε ένας στρατός, πως οι ανεμώνες και τ' αστρα μάχουνται, δεξιά ζερβά μου, και δεν με γνωρίζουν, μα εγώ στρέφουμαι και τούς γνέφω.

Νίκος Καζαντζάκης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2009, 21:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοιαζει σαν η φαντασία να κρυβεται ωχρή και διπλωμένη ,εμπρός απο το φως της ζωής...
Η πραγματικότητα ...απειρως πιο δυνατή κυριεύει τα καστρα της σιωπής...σπαρμένα στις οχθες ενος ατελειωτου ποταμου...ολο και πιο νεου και παράξενου..
καθε φορα που νομιζεις οτι εμαθες..ειδε ..γνωρισες..
Τελικα η δυσκολία δεν ειναι στο να ζωγραφισεις τα ονειρα αλλα στο να περιγράψεις μια ''συνηθισμενη '' ημέρα..

Καληνύχτα

Edited by - nst on 21/09/2009 22:16:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2009, 09:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έλεγα που είσαι, δεν είχα προσέξει το μήνυμα με την αλλαγή κύκλου…
Όχι ότι τώρα που το πρόσεξα το κατάλαβα, αλλά λέμε.

Θα έλεγα ότι η δυσκολία δεν είναι στο να περιγράψεις μια συνηθισμένη μέρα αλλά στο να την ζήσεις ξέροντας ότι είναι συνηθισμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2009, 22:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=l_eWsuMekSwΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 32 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy