ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Kατάθεσις σκέψεων Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 32
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 04:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άκου σε το...

και δες το...

με ανοιχτά όλα τα "μάτια"...


Ναι!!! νομίζω οτι μπορώ να το δώ..

quote:
καλές διακοπές χαρά μου

Ευχαριστώ ...μεχρι τοτε να σε προσέχεις


http://www.youtube.com/watch?v=kSaHoYN-FsU&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 13:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν βλέπει αυτό το μήνυμα κάποιος απο τους Συντονιστές του esoterica, θα ήθελα να προτείνω τη δημιουργία ενός νέου θέματος σχετικού με το Kalachakra tantra, για την συγκέντρωση υλικού πάνω στο ζήτημα αυτό. Ανατρέχοντας στο search, είδα ότι το συγκεκριμμένο θέμα υπήρξε αντικείμενο πολύ αποσπασματικής διαπραγμάτευσης. Παρακαλώ, υποδείξετε και τη rubrica κάτω απο την οποία θα μπορούσε να ανολίξει ο νέος φάκελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 01:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ισχυρή δόνηση προ ελαχίστων λεπτών...
{γύρω στις 1.30'}
εύχομαι τα καλύτερα...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 23:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως την Shastrin.....παει πολυς καιρός .....
Αν θες μπορεις να ανοιξεις εσυ οτι θέμα σε απασχολεί και αν ειναι αρκούντως ενδιαφέρον θα υπάρξει και η αναλογη συνεισφορά ....
Αυτοσυντονιζόμαστε αγαπητή μου ..καιρος ειναι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 00:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισχυρή δόνηση προ ελαχίστων λεπτών

οκτώ μποφώρ στο αιγαίο, συν αλλα τόσα....χι χι

http://www.youtube.com/watch?v=g4K9snqk7g4&feature=related
Απολύτως καλοκαιρινή διάθεση .....αν και το απόλυτο ειναι σχετικό ως προς την στιγμή..

ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρόμαξα


Μ’ έχουν τρομάξει κάποια νύχτα οι μεθυσμένοι
κάτι αυτοκίνητα που βγαίνουν ξαφνικά
στο πρόβλημα μου η φωνή σου θυμωμένη
είδα μια ανάσταση χωρίς βεγγαλικά
και τότε τρόμαξα, τρόμαξα
πως ειν’ οι ευτυχισμένοι

Μ’ έχουν τρομάξει κάτι ασκέπαστα πηγάδια
πως φτάνει απόκοσμος ο ήχος του κουβά
η φαντασία μου που δίψαγε σκοτάδια
μετά η ευθεία μου που πήγαινε στραβά
και τότε τρόμαξα, τρόμαξα τι σκέπαζαν τα χάδια

Κι άλλο, κι άλλο
έχω μέσα μου θεό να βγάλω
Κι άλλο, κι άλλο
έχω μέσα μου καημό μεγάλο
καημό μεγάλο
θεό να βγάλω

Μ’ έχει τρομάξει τόση ανάγκη να ρυθμίζω
με τις κουβέντες μου του τέλους τη ροή
μα για την ώρα το κάστρο μου γκρεμίζω
κοιμήσου φως μου, εσύ δουλεύεις το πρωί
σεντόνι τ’ όνειρο και δώσ’ του τ’ ανεμίζω

Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου
Μουσική: Γιάννης Σπάθας
Πρώτη εκτέλεση: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Ελένη Βιτάλη ( Ντουέτο )


http://www.youtube.com/watch?v=wmO9Ow5US-E&feature=PlayList&
p=83202D6A12EFCD4E&index=0&playnext=1


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Ένα καρά- ένα καράβι της φυγής,
ένα γλυκό καράβι,
στα όνειρα, στα όνειρά μου έρχεται
και μπαίνει κάθε βράδυ...


Στην πλώρη γράφει λεύτερος
στην πρύμνη δεν αντέχω
κι έχει στα άλμπουρα ψηλά,
ό,τι εγώ δεν έχω...


Κι ο καπετάνιος με ρωτά
κι ο καπετάνιος λέει,
"μήπως πεινάς,
μήπως πεινάς, μήπως διψάς,
κι είσαι σκοτεινιασμένος" ;


"Μήτε πεινώ,
μήτε πεινώ, μήτε διψώ,
μα ψάχνω μια πατρίδα
γιατί δεν έχω μια μεριά,
να γύρω το κορμί μου,
αν με προδώσει η θάλασσα,
ο σκύλος κι η καλή μου"...


Ένα καρά- ένα καράβι της φυγής

ένα γλυκό καράβι,

στα όνειρά, στα όνειρά μου έρχεται

και φεύγει κάθε βράδυ....

http://www.youtube.com/watch?v=UDphJDicNAo&feature=related


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=nPPk1Q2OuOY&feature=related


ΣΩΜΑ ΥΠΟΤΑΓΗΣ, ΦΟΒΟΣ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΦΥΓΗΣ, ΦΟΒΟΣ, ΤΙ Μ' ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ... ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ, ΦΟΒΟΣ. ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΕΥΤΙΑ, ΦΟΒΟΣ. ΤΡΕΙΣ ΘΑ Μ' ΑΡΝΗΘΕΙΣ...


http://www.youtube.com/watch?v=EbSJPHcmyug&feature=related

κανείς δεν μπορεί να φανταστεί
τι άσμα περιέχει ο θόρυβος
προτού μεταφραστεί σε κατάλευκο
ατίθασο άτι..

με τρελαίνει!!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 23/07/2009 13:22:37

Edited by - lorenzo on 23/07/2009 13:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=a_ztRUlKdmE&feature=related


Όταν χαράζει, ο πρώτος στεναγμός
βγαίνει απ' τα πιο σφιγμένα χείλη.
Σαν πεταλούδα στην κάμαρη πετά
ψάχνοντας άνοιγμα να φύγει.

Αν είσαι μόνος, αν είσαι αδύναμος
η χαραυγή θα σε ξεκάνει.
Έχει το μύρο, έχει τη σιγαλιά,
κι έχει τον ήλιο τον αλάνη.

Καινούρια μέρα, καινούριος ποταμός
στις εκβολές του θα προσφέρει
όσα χαθήκαν, όσα ξεχάστηκαν
κι όσα γι' αυτά κανείς δεν ξέρει.

Πίσω απ' τους λόφους, πίσω απ' τα βλέφαρα
υπάρχει τόπος και για σένα.
Χωρίς Βαστίλη, χωρίς ανάθεμα,
χωρίς τα χείλη τα σφιγμένα.

http://www.youtube.com/watch?v=sfVo2nP2rlg&feature=related


"Με μεθάς με γελάς με χαϊδεύεις με πονάς
Στην ανύπαρκτη πατρίδα των ονείρων μ' οδηγάς.." κι εγώ δεν θέλω να ξυπνήσω, κάθε χαραυγή κι ένας μισεμός...


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 17:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ !!! Ας κάνουμε μια αναδρομή..οχι πολυ μακριά σε μερη απατηλά και αβέβαια...οχι σε περιοχές απαγορευμένες και μυστήριες αλλά εδω πριν λίγο καιρό...μαζί

Παραθέτω αποσπάσματα δικά σου αγαπημένε μου...
καθως και μια προταση προς κοινό διαλογισμό επι αυτών ...


Είναι μεγάλη υπόθεση το να βρίσκεται η προσοχή μας στο εδώ και τώρα. Αυτό απαιτεί μεγάλη διάκριση, συγκέντρωση του νου και ευαισθησία. Να παρακολουθούμε, χωρίς να σχηματίζουμε νοητικές εικόνες, ό,τι συμβαίνει μέσα μας και γύρω μας. Τότε τα πάντα θα ανατραπούν. Κατ΄ αρχήν θα αντικρίσουμε κατά πρόσωπο την ζωή μας και τον εαυτό μας, χωρίς ωραιοποιήσεις. Χωρίς να παρεμβάλλονται οι δικής μας κατασκευής εικόνες και οι περιβόητες απόψεις μας, που τόσο πολύ τις αγαπάμε και τις προβάλλουμε. Μόνο η ωμή πραγματικότητα, που έχει την δική της απεριόριστη σοφία. Δεν χρειάζεται τις δικές μας προσθήκες. Η πραγματικότητα είναι αυτάρκης και αυτή είναι που μας διδάσκει. Δεν μας διδάσκουν οι φαντασιώσεις μας, ούτε τα παιχνίδια του μυαλού μας.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι αυτή η κατάσταση είναι το να ζούμε στο εδώ και τώρα. Είναι μια διαδικασία συνειδητής παρουσίας στον εαυτό μας και στην ζωή μας. Αυτές οι εκφράσεις έχουν κακοποιηθεί αρκετά, διότι χρησιμοποιούνται συνεχώς, από ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν την βαθύτερη σημασία τους. Ζω στο εδώ και τώρα όχι μόνο όταν είμαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα, όπως συνήθως λέμε, αλλά όταν ο νους μου δεν σχηματίζει καθόλου σκέψεις και εικόνες (ασφαλώς εκείνες που είναι περιττές και όχι αυτές που μας βοηθούν π.χ. να συνομιλήσουμε, να εργαστούμε, ή να επιλέξουμε το μεσημεριανό μας γεύμα). Οι σκέψεις είναι πράγματα που συνέβησαν ή που υπολογίζουμε ότι θα συμβούν, αφορούν δηλαδή το παρελθόν ή το μέλλον, ή είναι πράγματα που δεν συμβαίνουν εδώ, γιατί για παράδειγμα σκεφτόμαστε κάποιον άλλον άνθρωπο, που δεν είναι παρών. Όταν συνομιλούμε με κάποιον πρέπει να δίνουμε όλη μας την προσοχή σε αυτά που λέει και σε αυτά που αισθανόμαστε εμείς. Αυτή είναι η παρούσα πραγματικότητα. Αν όμως εμείς σκεφτόμαστε τις απόψεις μας γι αυτόν τον άνθρωπο, που τις σχηματίσαμε από παρελθούσες εμπειρίες, τότε έχουμε μέσα μας κάτι που δεν διαδραματίζεται στο εδώ και τώρα. Ζούμε με μια φαντασίωση, άσχετα με το ότι όλα αυτά κάποτε συνέβησαν και ενδεχομένως έχουν την χρησιμότητά τους. Δεν προσλαμβάνουμε την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά την αναμιγνύουμε με τις δικές μας προβολές και προκύπτει έτσι ένα υβρίδιο της πραγματικότητας. Ζούμε σε μια πραγματικότητα δικής μας κατασκευής.


Η δύναμη του μυαλού αποτελεί το δεύτερο δυνατότερο εργαλείο μας , μετά από την δύναμη της ψυχής, που πολλές φορές σε πολύ δύσκολες περιστάσεις (πχ σε περιπτώσεις κινδύνου, αρρώστιας κλπ.) μας οπλίζει με υπεράνθρωπες δυνάμεις ώστε να ανταπεξέλθουμε.
Γίνεται λοιπόν φανερό ότι πρέπει να προσέχουμε τι σκεφτόμαστε… πως το σκεφτόμαστε!

Το μυαλό μας λειτουργεί σαν μια μονάδα καταγραφής κι αναπαραγωγής εικόνας, όπου καταγράφονται και προβάλλονται οι προσλαμβανόμενες εικόνες που δημιουργούνται από τις σκέψεις μας, και που παίρνουν σάρκα και οστά μέσα στο μυαλό μας σε κάθε ευκαιρία που τους παρέχει ο νους..
Οι αρνητικές ή οι θετικές μας σκέψεις με την σειρά τους, μας δημιουργούν ανάλογες εικόνες και συνεπώς και ανάλογες αντιδράσεις, σύμφωνα με τις οποίες και εκφραζόμαστε προς το περιβάλλον μας, με τις αντίστοιχες συνέπειες για μας.
Άλλοτε μας φοβίζουν , άλλοτε μας δίνουν την δύναμη να δημιουργήσουμε , άλλες φορές πάλι μας εμπνέουν …μας κάνουν κι ονειρευόμαστε.

Πόσες φορές δεν έχουμε σκεφτεί πως, με ποιόν τρόπο, τι θα μπορούσαμε να αλλάξουμε, ώστε να βελτιώσουμε τη ζωή μας προς το καλύτερο.. - πρωτίστως για εμάς βέβαια.

Επομένως φίλοι μου, οι αλλαγές στην ζωή μας είναι εφικτές μόνο όταν θα κατορθώσουμε να ελέγξουμε τις σκέψεις μας, να τις φιλτράρουμε…
Να απορρίψουμε αυτές που μας γεννούν αρνητισμό και να προβάλλουμε μόνο αυτές που μας δημιουργούν ευφορία και θετικισμό.. Αυτές που μας γεμίζουν θετική ενέργεια!!! Σ’ αυτό το ξεσκαρτάρισμα θα πρέπει να επικεντρώσουμε τη δύναμη της σκέψης μας!

Σχεδόν αμέσως θα παρατηρήσουμε ότι με την δύναμη της δημιουργικής σκέψης άμεσα επηρεάζουμε και τους γύρω μας.

Εγκαταστήστε ένα καινούργιο λειτουργικό στον εγκέφαλο σας ώστε να τον κάνει να σκέφτεται πάντα θετικά, να αγνοεί τις κακές σκέψεις και μην ανησυχήτε για τυχόν.. χμμ.. πιθανές αποτυχίες. Αποκτήστε Αυτοπεποίθηση!!!

Θα δείτε ότι με την πάροδο του χρόνου και η ζωή σας θα γίνει πιο όμορφη και όλο και θα πλησιάζει το όνειρο-στόχο.. Την ζωή που ονειρευτήκατε!
Παράλληλα θα παρατηρήσετε πόσο η αλλαγή της συμπεριφοράς σας θα αλλάξει και την συμπεριφορά και των ανθρώπων που σας περιβάλουν προς το καλύτερο!!

Πολεμήστε λοιπόν τις κακές σκέψεις στην ρίζα τους και μην τις αφήνετε να ανέβουν στην επιφάνεια. Στο χέρι μας είναι...ή μάλλον στο μυαλό μας!



Γράφει ο Γκρουτζίεφ:

"Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η εξέλιξη της συνειδητότητάς του. Και η συνειδητότητα δεν μπορεί να εξελιχθεί μη συνειδητά. Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η εξέλιξη της θέλησής του, και η θέληση δεν μπορεί να εξελιχθεί άθελα. Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η εξέλιξη της δύναμής του να πράττει και το πράττειν δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα πραγμάτων που συμβαίνουν."

ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ:
Ότι, τo ΕΓΩ χωρίς το ΕΣΥ + ΣΥ + ΣΥ … και δηλαδή τελικά χωρίς το ΕΜΕΙΣ είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Κι αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ!!!
--------------------------------------------

Το παρακάτω ειναι δικό μου και ειναι σε size 3

Παρατηρώντας έχω αντιληφθεί οτι καμία φορά ενώ ξέρουμε οτι ένα γεγονός είναι ψευδαίσθηση ή αυταπάτη, συνειδητά συμμετέχουμε σε αυτό.
Αν εννοούμε το ίδιο πράγμα η υπέρβαση εδώ δεν είναι καθόλου εύκολη επειδή έρχεται σε μεγάλη σύγκρουση η λογική με το συναίσθημα που εμείς επιθυμούμε και που δημιουργούμε.
Γιατί αποζητάμε την ψευδαίσθηση ?
Πως είμαστε σίγουροι για την αντικειμενικότητα της πραγματικότητας αφού ο καθένας την ερμηνεύει διαφορετικά?

Ιδου και η απάντηση] .....αναλυτικώτατη

AXA!!! Έλα μου ντε!!

----------------------------------

Αν τον αποδεχθούμε, τον αφήνουμε στην ησυχία του και ταυτόχρονα ησυχάζουμε και εμείς.

Τον εαυτό μας η τον άλλο?
Την θέλουμε την ησυχία μας η μήπως αρχίζει να προκαλει θόρυβο?

Edited by - nst on 23/07/2009 17:17:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 17:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με γομολάστιχα θα σβήσω
αλήθειες που σε κάνουν να πονείς
θα φτιάξω ένα ωραίο ψέμα
απόψε για να κοιμηθείς


Μη με κοιτάς με αυτό το βλέμμα
γεμάτο ερωτηματικά
οι απαντήσεις που γυρεύεις
είναι θαμμένα μυστικά


Μετράει η αλήθεια για όσο την αντέχεις
γι' αυτό τις ερωτήσεις που θα κάνεις να προσέχεις
Μετράει η αλήθεια για όσο την αντέχω
γι' αυτό τις ερωτήσεις που θα κάνω θα προσέχω


Με γομολάστιχα θα σβήσω
αλήθειες που σε κάνουν να πονείς
θα φτιάξω ένα ωραίο ψέμα
απόψε για να κοιμηθείς

Μη με κοιτάς με αυτό το βλέμμα
γεμάτο ερωτηματικά
οι απαντήσεις που γυρεύεις
είναι θαμμένα μυστικά

Μετράει η αλήθεια για όσο την αντέχεις
γι' αυτό τις ερωτήσεις που θα κάνεις να προσέχεις
Μετράει η αλήθεια για όσο την αντέχω
γι' αυτό τις ερωτήσεις που θα κάνω θα προσέχω


http://www.youtube.com/watch?v=PvN1x6Hib3MΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 17:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα παιδιά είναι οι άγγελοι που περιμένουν στο χτες, στο τώρα και στο αύριο, κάποιοι να τα ακούσουν..Είναι ο ορισμός της αθωότητας, της αλήθειας και της πραγματικής ζωής.. Ας τους δώσουμε την ευκαιρία να μας δείξουν τον κόσμο, όπως αληθινά θα έπρεπε να είναι.

http://www.youtube.com/watch?v=9XUKAoYfIPg

εχε το νου σου στο παιδί ..μεσα μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 17:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=sE4K-tFIwUQ

και η θεότητα αρωγός.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 23:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Υφάντρα μεγάλη η δημιουργικότητα
- η εκ της αναγκαιότητας του Εγώ πηγάζουσα -
να Πρέπει να Υπερβεί το Ανυπέρβλητο
- με τα όποια πενιχρά εξ αντικειμένου μέσα διαθέτει -
την Αλήθεια της μηδαμινότητας Της
- στην παρούσα τουλάχιστον φάση που διάγεις - ώ Άνθρωπε!!!

Εξηγείς κι εξηγείς και ξανά εξηγείς το εξ αντικειμένου Ανεξήγητον
προσπαθώντας ως κουκούτσι να περιγράψεις το βερύκοκο!!!!!!!!!!!
Καλές οι Υπερβάσεις κι οι Ακροβατισμοί της σκέψης όταν γράφουμε ποιήματα ή διηγήματα
αλλά ως εκεί, δεν γίνεται τίποτα παραπάνω κι αυτό ωφείλεται στις ατέλειες της κατασκευής μας!!!

Το μόνο καταφύγιο για να μην Τρελαθούμε λόγω των εγγενών αδυναμιών κατανόησης της ..ΜΗ κατανόησης
είναι η Α Π Ο Δ Ο Χ Η αυτού ΤΟΥΤΟΥ του Γεγονότος!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δυσκολάρα η παραδοχή της Α Σ Η Μ Α Ν Τ Ο Τ Η Τ Α Σ Μας!!!
Βαρύς κι ασήκωτος ο Ε Γ Ω Ι Σ Μ Ο Σ ο εκ της αγνοίας πηγάζων κι ανατροφοδοτούμενος λόγω ηλιθιότητος δυστυχώς ΑΝΙΚΗΤΟΣ όπως έγραψε κι ο φίλος μας ο εκ Τσεχίας προερχόμενος - Κάφκα !!!!

Φυσικά δεν είναι τόσο γυμνά - φανερά - τα πράγματα γιατί ως καλοί Εγωιστές τα ντύνουμε και τα στολίζουμε με ωραία ονόματα πιασάρικα κι ακαταλαβίστικα για να μη χρειάζεται να τα πολυσκεφτόμαστε αλλά να τα καταπίνουμε αμάσητα...
Κουλτουριάρηδες, Δήθεν, ΙΝ, Φευγάτοι, Εσωτεριστές, κι άλλα τινά λαχανοειδή με απίθανα ακροβατικά της λογικής κόλπα, απίστευτοι ακροβάτες, με ντοκτορά στις κολοτούμπες όπως κι αν πηδήξουμε έχουμε μια απίστευτη ικανότητα να πέφτουμε πάντοτε με τα πόδια.. χιχιχι...

Αγαπούλα μου λογική και συναίσθημα συνυπάρχουν {δυαδισμός γαρ!} είτε το θέλουμε είτε όχι!!!
Όποιος ισχυρίζεται ότι δήθεν μπορεί να τα ξεκαθαρίσει- ξεχωρίσει 100% και να λειτουργήσει δηλ. με συνθήκες εργαστηρίου είναι απλώς... ΔΗΘΕΝ!!!!!!
Όλοι μας ζούμε μέσα σε μια ψευδαίσθηση λόγω ατελειών στις αισθήσεις που διαθέτουμε!!!!!!!!!!!!!!!!
Και παρακαλώ μη με ρωτήσεις πάλι πως είμαι σίγουρος!!!
Τώρα για την ΑΠΟΔΟΧΗ δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένα πράγματα ή πρόσωπο ή καταστάσεις αλλά πιο γενικευμένα με τα πάντα όσα είμαστε σε θέση να δούμε ή να αντιλαμβανόμαστε με όποιονδήποτε τρόπο ή μέσο ορατό ή ιδεατό... Ο Π Ω Σ !!!!
ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΜΑΣ ΚΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΣΕΜΝΗ - ΟΜΕΘΑ !!!!!!!!!!!


"Την θέλουμε την ησυχία μας η μήπως αρχίζει να προκαλει θόρυβο?"


"κανείς δεν μπορεί να φανταστεί
τι άσμα περιέχει ο θόρυβος
προτού μεταφραστεί σε κατάλευκο
ατίθασο άτι.."

Ο Γκρουτζίεφ δεν είναι δυνατόν να αναλυθεί εδώ.. γιατί όπως σου ΄χω ξαναπεί "Οι λέξεις φυλακίζουν νοήματα όπως τα σώματα που φυλακίζουν τις ψυχές μας!!!!!!!!
Κι αυτό είναι δικό μου Α Ξ Ι Ω Μ Α!!!!!!
χιχιχι...

++++++ φιλάκια ++++++


άκου το


http://www.youtube.com/watch?v=fN5TSZoKCug&feature=related

όνειρα σου τραγουδάω...

τίποτα δε σου ζητώ

κατά λάθος είμαι εδώ...

++++++++++++++


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 00:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…….Ναι , πολλές φορές η σκέψη η πιο τρελή , η πιο απίθανη φαινομενικά σκέψη, φυτρώνει τόσο δυνατά μέσα στο μυαλό μας που στο τέλος την νομίζουμε για εύκολη…Κάτι ακόμα, αν αυτή η ιδέα είναι συνδυασμένη με μια δυνατή , παθιασμένη επιθυμία, την υποδεχόμαστε τελικά σαν κάτι μοιραίο, απαραίτητο , προκαθορισμένο, σαν κάτι που δεν μπορεί να μην υπάρχει και να μη συμβεί!
Ίσως να υπάρχει και κάτι ακόμη: ένας συνδυασμός προαισθήσεων , μια υπερφυσική προσπάθεια της θέλησης , μια αυτό-τοξίνωση απ την φαντασία η ακόμη κάτι άλλο..δεν ξέρω, αλλά εκείνο το βράδυ [ δεν θα το ξεχάσω ποτέ στην ζωή μου] μου συνέβη μια απίστευτη , σαν από θαύμα , περιπέτεια.
Αν και εξηγείται ευκολότατα με την αριθμητική, στα μάτια μου δεν παύει να μοιάζει με θαύμα.
Και γιατί , γιατί αυτή η βεβαιότητα ήταν τόσο βαθειά , τόσο στερεά ριζωμένη μέσα μου, κι από τόσο καιρό? Γιατί το σκεφτόμουνα συνέχεια , σας το επαναλαμβάνω, όχι σαν ένα πιθανό ενδεχόμενο [ και κατά συνέπεια αβέβαιο] αλλά σαν κάτι που δεν ήταν δυνατό να μην συμβεί….

Ο παίχτης
Ντοστογιέφσκυ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 00:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυσκολάρα η παραδοχή της Α Σ Η Μ Α Ν Τ Ο Τ Η Τ Α Σ Μας!!!
Βαρύς κι ασήκωτος ο Ε Γ Ω Ι Σ Μ Ο Σ ο εκ της αγνοίας πηγάζων κι ανατροφοδοτούμενος λόγω ηλιθιότητος δυστυχώς ΑΝΙΚΗΤΟΣ όπως έγραψε κι ο φίλος μας ο εκ Τσεχίας προερχόμενος - Κάφκα

Ναι.....ετσι θα ειναι....

quote:
όπως κι αν πηδήξουμε έχουμε μια απίστευτη ικανότητα να πέφτουμε πάντοτε με τα πόδια..

Συνδιασμός λογικής και ευαισθησίας ...
Ομως δες πόσο πολυ παραποίηθηκε και κατηγορήθηκε μια πρόθεση ...ακατανόητη....
Ξέρεις..δεν ειναι ολα ενας χόρος η ενα ακροβατικό...μπορεί να ειναι και ανάγκη...η ισως και αγάπη...μόνο που για να το δούμε , θα πρέπει να το εχουμε...
Δεν ζητάμε και δεν χαρίζουμε...απλως ποτε ποτε μοιραζόμαστε...οταν ειμαστε.
Και δεν ρωτάω πως ''ξέρεις''... ηδη γνωρίζω οτι καθε τι εχει ενα χρόνο εκδήλωσης και υπαρξης και αυτο δεν καθορίζεται ουτε απο την θέληση , ουτε απο την καρδια ...ουτε καν απο την νοημοσύνη...
Είναι άχρονο αφου υπηρχε απο παντα...ειναι ακαθόριστο αφου κανενα γνωστό σχήμα δεν μπορεί να το χαρακτηρίσει και αντέχει στα λικνίσματα των φαινομένων...

Και μια και δεν λειτουργώ σε συνθήκες εργαστηρίου...δεν αφηνω τιποτα αλλο τωρα , επειδή η λύπη ειναι πιο ισχυρή απο τον θυμό..
Καληνύχτα σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 01:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οριστε κατασταση ...ουτε να θυμώσω δεν τα καταφέρνω....χι χι
Ελα μου

http://www.youtube.com/watch?v=6Xw20iIvPRs&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 13:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=oiTLsFO50PI&feature=related

Καλημέρα

http://www.youtube.com/watch?v=XYN_X8Q7JdA&feature=fvw

Αφου ονειρευόμαστε ας το κανουμε ολικά τουλάγχιστον...


Edited by - nst on 24/07/2009 13:47:44

Edited by - nst on 24/07/2009 13:48:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 17:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπο αυριο και για αρκετές ημέρες θα αποχωριστώ τις καταθέσεις μου...οπότε μαλλον θέλω να ισορροπίσω σήμερα χι χι

Το παρακάτω το εγραψε πολυ καλο φιλαράκι , στο facebook....που σου σου εχω στείλει και μια πρόσκληση..
Επειδή το βρηκα ενδιαφερον το καταθετω εδω..

<<Αστρολογικά η έκλειψη ηλίου, επηρεάζει κάποια πράγματα, στην ουσία μιας και γίνετε στο ζώδιο του Καρκίνου επηρεάζει θέματα "οικογένειας", "ριζών" κλπ κλπ.

Η χαρακτηριστικότερη όψη είναι το τρίγωνο της συνόδου Ήλιου - Σελήνης με τον Ουρανό, το οποίο λειτουργεί προτρεπτικά προς κάθε κατεύθυνση απελευθέρωσης, όσων μας κρατού... Διαβάστε περισσότεραν δέσμιους.
Η αίσθηση του «μοιραίου» θα είναι έντονη, όπως και η ανάγκη για λύτρωση, για αυτό χρειάζεται προσοχή στις κινήσεις και στον τρόπο που επιδιώκουμε οτιδήποτε.

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε την τριπλή σύνοδο Δία – Ποσειδώνα – Χείρωνα στον Υδροχόο με την οποία ευαισθητοποιείται ο ψυχισμός, που με όλη την κατάπτωση που βιώνουμε παγκόσμια, αναζητά ακόμα περισσότερο έναν ιδανικό κόσμο.

Κριοί, Ζυγοί, Καρκίνοι και Αιγόκεροι των τελευταίων ημερών, καθώς και Υδροχόοι, Λέοντες, Ταύροι και Σκορπιοί των πρώτων ημερών και όσοι έχουν πλανήτες σε αυτές τις μοίρες επηρεάζονται περισσότερο, αισθανόμενοι ένα βαρύ φορτίο, προσπαθώντας να απαλλαγούν.>>

Τωρα απο αυτο , οτι θέλουμε κραταμε.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 00:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι γράφω.....για μενα..

<< οτι ειναι σημαντικό αντεχει και συνεχίζει να υπαρχει οταν ελθει σε επαφή με το πιο σκληρό κομματι που ειναι η υλη....οτι ηταν ασημαντο παυει να υπαρχει και διαλύεται σαν τα σύννεφα στον ανεμο >>


http://www.youtube.com/watch?v=6HgwhbmmSAE&feature=PlayList&p=ED72E2B005620BCF&index=0&playnext=1

Χαιρετώ ..με αγάπη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 03:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Έρωτας....
Eνα παραμύθι που μας παρασέρνει σε νέα μονοπάτια...σε νέες σκέψεις και ελπίδες...
Και η πιο μεγάλη ελπίδα μας που δυστυχώς είναι απατηλή είναι να κρατήσει ο έρωτας για πάντα...
Και ποτέ δε κρατάει...
Κρατάει μήνες... κρατάει χρόνια... κρατάει μέχρι που αρχίζει και ξεθωριάζει...
Πεθαίνει μαζί με τα συναισθήματα που θέλαμε τόσο πολύ να μας κρατήσουν συντροφιά για πάντα...
Και εκείνα σβήνουν και μας αφήνουν λειψούς..
Μας προσγειώνουν για άλλη μια φορά σε μια πεζή πραγματικότητα...
Γιατί όλα είναι πιο πεζά όταν απουσιάζει ο έρωτας...
Αυτή η ζωοφόρος δύναμη που εξουσιάζει, κινεί τον άνθρωπο στα όρια των συναισθημάτων και των δυνάμεών του...
Τον κρατάει αιχμάλωτο σε ένα παραμύθι στο οποίο δεν υπάρχει ο θάνατος...
δεν υπάρχουν οι καθημερινές σκοτούρες....
κυριαρχεί η μαγεία...
Και μόλις αυτή, για διαφορετικούς κάθε φορά λόγους, εξατμίζεται μένουμε να κοιτάμε τα κουρέλια ενός έρωτα που πέρασε και προσπέρασε...
Τότε ξαφνικά το αντικείμενο του έρωτα μας δεν ήταν αρκετά ικανό να διατηρήσει ακέραια τα συναισθήματα μας...
τις αιώνιες υποσχέσεις...
το παραμύθι που δε θέλαμε να τελειώσει...
Ο έρωτας συντηρείται από το μυστήριο... έτσι είναι!
Ο έρωτας συντηρείται από την περίεργη θέληση για ζωή που μας κυριεύει...
Από τις ελπίδες που πλαισιώνουν τον άνθρωπο που μας προκαλεί έρωτα...
Από την προσπάθεια που καταβάλουμε να κερδίσουμε ολοκληρωτικά τον αγαπημένο μας...
Και συνήθως η προσπάθεια τελειώνει με την κατάκτηση του στόχου μας...
Τελειώνει όταν ρουφήξουμε από τον άλλον την τελευταία σταγόνα έρωτα...
Μετά απογοητευμένοι που δεν υπάρχει κάτι άλλο να διεκδικήσουμε στρεφόμαστε σε νέους προορισμούς...
Σε νέους στόχους που περιμένουν να τους κατακτήσουμε...
ή και αντίστροφα , όταν παραδινόμαστε τελείως στον άλλον και αυτός ρουφήξει την τελευταία σταγόνα του έρωτα μας,
θλίβεται...
ξενερώνει...
αναζητά αλλού αυτό που θα του χαρίσει την ένταση στη ζωή και στην ψυχή του...
και μένει λειψός μέχρι που..
ένας καινούριος έρωτας θα του δώσει πίσω τα φτερά που κάποτε του δίναμε εμείς...
Αυτό είναι τελικά?
Μια αλυσίδα από έρωτες στη ζωή μας?
Κάθε έρωτας όσο μοναδικός και αν φαίνεται όταν τον ζούμε απλά θα δώσει την θέση του στον επόμενο?
Ναι... αυτή είναι η οπτική γωνία όταν είσαι ουδέτερος...
Όταν τα φτερά του έρωτα δε είναι ακόμα στην πλάτη σου...
Και αυτή η άποψη αλλάζει μόλις ερωτευτείς άσχετα αν μέσα σου ξέρεις πως το τέλος είναι αναπόφευκτο...
Σου αρκεί που το ζεις...
Σου αρκεί η ελπίδα πως αυτός ο έρωτας ήρθε για να μείνει...
Και όταν φύγει ....πόνος!
Και μια νέα ελπίδα παρηγοριάς πως ο επόμενος έρωτας θα είναι καλύτερος...
Συμπληρώνουμε το κορμί μας στο κορμί του άλλου...
Το πνεύμα μας στο πνεύμα του άλλου...
Νοιώθουμε μαζί του ένα και το αυτό..
Και πως διαλέγουμε ποιον θα ερωτευθούμε?
Πέρα από τα μοναδικά κριτήρια για τον καθένα ως προς την εξωτερική εμφάνιση αναζητάμε αυτόν που θα εξιτάρει το μυαλό μας...
Που θα τον θαυμάζουμε για την σκέψη και το χαρακτήρα του...
Αυτόν που κάνει τις ανασφάλειες μας να μην υφίστανται...
Που μας κάνει να αισθανόμαστε την μοναδικότητα του είναι μας..
Γι'αυτό ο έρωτας καταρρέει όταν τον εξετάσουμε σχολαστικά..
Γιατί ερχόμαστε αντιμέτωποι με τις ανασφάλειες και τους φόβους μας...
Και μόλις τους αντιμετωπίσουμε με τις δικές μας δυνάμεις, δεν έχουμε ανάγκη τις δυνάμεις του άλλου...

Τελικά ο έρωτας είναι μαγεία!
Είναι όμως και πιο πεζός όταν τον αναλύσουμε...
Είναι μοναδικός!
Χάνει όμως μερίδιο της μοναδικότητας του όταν δούμε τι στα αλήθεια εξυπηρετεί...
Γιατί αυτά που καλύπτει όπως τον φόβο του θανάτου...τους φόβους μας...την ανάγκη να χαρούμε τη ζωή μας παρά τις αντιξοότητες της...τελικά δε τα γιατρεύει!
Και επανέρχονται δριμύτερα μόλις πάψουμε να είμαστε ερωτευμένοι...
Όσες αναλύσεις όμως και αν κάνει το μυαλό τελικά υποκύπτει στην μαγεία του έρωτα που έρχεται...
Ανοίγει η ψυχή για να υποδεχθεί έναν καινούριο έρωτα...
Για να νοιώσει το μαγικό πέπλο που τον τυλίγει...
Για να ελπίσει ξανά....


"Την μαγεία δεν την πιάνεις με την ερμηνεία της μαγείας, πόσο μάλλον με την περιγραφή της ερμηνείας της μαγείας. Ή κελαηδάς ή σωπαίνεις. Δε λες: αυτό που κάνω είναι κελαηδητό!" Οδυσσέας Ελύτης


http://www.youtube.com/watch?v=XpIm566-ovM&feature=related

Φοβάμαι...
φοβάμαι όσα νιώθω και όσα δεν μπορώ να πώ ....

Καλή σου νύχτα μωράκι..

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 07:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρθα μόνο για να σε βρώ...πριν φύγω....Σε περίμενα αλλα δεν ηθελες..
Σε ακουγα ..απαντούσα αλλα ο ηχος χανόταν μεσα στην θύελα των φόβων..
Στο τέλος η φωνή μου εκλεισε ...

quote:
"Την μαγεία δεν την πιάνεις με την ερμηνεία της μαγείας, πόσο μάλλον με την περιγραφή της ερμηνείας της μαγείας. Ή κελαηδάς ή σωπαίνεις. Δε λες: αυτό που κάνω είναι κελαηδητό!" Οδυσσέας Ελύτης

Ακου ..Ο Ελύτης ειναι ενας αριστος ποιητής...ισως να ηταν και ενας καλός ανθρωπος....
Τι να σου πω..δεν ειχα την τυχη και την τιμη να τον γνωρίσω...αλλα οτι και να ηταν ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ....και εκτός απο το δίπολο ...κελαηδάω απο την μια και σωπαίνω απο την αλλη....υπάρχει και η μέση που ειναι η ανθρωπιά. Η μεση μπορεί να μην εχει την απατηλή ενταση και τους ουρανομύκεις αλαλλαγμούς χαράς και λύπης...πάθους και βυθίσματος...αλλα ειναι η ακεραιότητα , η αλήθεια , το μέτρο, η σταθερότητα και η φιλία σε ολες της τις εκφάνσεις.
Δεν το ξέρεις...αλλα μηπως θα ηταν ενδιαφέρον να το δείς ? Ισως η δυναμη και η γοητεία να υπαρχει πολυ πιο ποιοτικά σε κατι ανθρωπινο..και ποτε ποτε σε αυτο που νομίζουμε ''συνηθισμένο'' παρά σε οτι δήθεν μυστήριο..
Οι ανθρωποι αγαπημενε μου εχουν παψει προ πολλού να ειναι αληθινα μυστήριοι..ειμαστε ολοι ιδιοι ....σχετικοί και απελπιστικά επαναλαμβανόμενοι...
Αυτο ομως που μας ξεχωρίζει και ελκει τον ενα στον αλλο , ειναι το νιάξιμο ..επειδη ετσι μας αρέσει...η αλληλουχία σκέψεων επειδή αυτο συμβαίνει ...η αγάπη που ειναι μια πνευματικη κατάσταση που λίγοι μπορουν να φανταστούν.

quote:
Αυτό είναι τελικά?
Μια αλυσίδα από έρωτες στη ζωή μας?



Η ζωή ειναι ο ερωτας για εκεινη..την ιδια την ζωή.Και τοτε αγαπάμε ....χωρίς φόβο..

quote:
Φοβάμαι...
φοβάμαι όσα νιώθω και όσα δεν μπορώ να πώ ....

Φοβαμαι οσα ακουω και δεν ξέρω πως να διαχειριστώ...αλλα δεν φοβαμαι ουτε να μιλω ουτε να νιώθω ...γιατι τότε θα εχω πεθάνει ..
Και πριν συμβει αυτο ..θα ηθελα να εχω ζήσει παρασέρνοντας μαζί μου ολα τα στοιχειακά που χορευουν στους ρυθμούς μου [ τα μπερδεύω κι αυτα ακροβατώντας φαίνεται ]
Ο ερωτας δεν ειναι δεκανικι..δεν ειναι ουτε θεραπευτής..ουτε ηθοποιός..Αλήτης Θεός που περιπλανάται ειναι, και οπου βρει καρδιά ..εκει τρυπωνει.. Απευθύνεται μόνο στους ταξιδευτές του φωτός, που μπορουν να τον απαντήσουν..

Η σκέψη μου θα ειναι εκει τριγυρω να σου κρατά συντροφιά στο χορό της αληθειας ακεραια και απλα γηινη για οσο θελήσεις.

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ.....
http://www.youtube.com/watch?v=Umitg0MJRCM&feature=related

Edited by - nst on 25/07/2009 07:38:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 00:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Κόψε και μοίρασε στα δυο πάντα η αγάπη θέλει δυο δυο μονομάχους στο πεδίο δυο στο μαζί και στο αντίο δυο να μοιράζονται τα πάντα ή το κενό

http://www.youtube.com/watch?v=HkmMvp1-n3k

ακροβασία σε μια σχέση καταδικασμένη
και εγώ να κείτομαι μετέωρος στην ουτοπία
της μουδιασμένης νηνεμίας μου..

http://www.youtube.com/watch?v=ubr6OLUmQxQ

"Στου δειλινού την άκρη δεν βλέπεις όνειρα
αυτά που γίναν βλέπεις και τα επόμενα
Βλέπεις τον άνθρωπο μικρό που τον πατάν στ' αλήθεια, τα πόδια του τα ίδια..."


Ηρθα μόνο για να σε βρώ...πριν φύγω....Σε περίμενα αλλα δεν ηθελες..
Σε ακουγα ..απαντούσα αλλα ο ηχος χανόταν μεσα στην θύελα των φόβων..
Στο τέλος η φωνή μου εκλεισε ...
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..............
..........ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ.....
????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!

Τι να υποθέσω τώρα?????
Απογορευτικό στο πότε θα επικοινωνούμε δεν έχω εγώ αλλά ..
τέλος πάντων είναι οι γνωστές γωνίες θεάσεων κτλ...


Καληνύχτες και αντίο σας και καλά να περνάτε γενικώς κι αορίστως και συγνώμη για το ό,τι σας "έφταιξα" καθ' οιονδήποτε τρόπον....
δεν ήταν σκόπιμο...


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 09:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo
Θα έλεγα να υποθέσεις ότι τα μισά της χιλιάδας είναι πεντακόσια.

Και για να μην στενοχωριέσαι θα σου δώσω το μυστικό μου της αθανασίας….
Για observe my friend
Για observe

http://www.youtube.com/watch?v=XQcVllWpwGs

live young και η ζωή είναι ωραία.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, είναι σχόλιο με καλοκαιρινή διάθεση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 07:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"όλα είναι μια ιδέα που την ζεις στο φλας του κόσμου
πότε χάλια, πότε ωραία
σώμα μου, ψυχή και φως μου"

για όσους & όσες φοβούνται
http://www.youtube.com/watch?v=km8oAHu53QM


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 14:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Τα μισά της μιας χιλιάδας είναι όντως πεντακόσα, μόνο που μπορεί να είναι σέντ ή ευρώ???!!!!
Βλέπεις ότι υπάρχει μια "ψιλοδιαφορά" χιχιχι!!!

Όσο για την "Αθανασία" εδώ σ' εχασα τελείως...
Μου γράφεις "observe my friend"
Καλή η "παρατήρηση" δεν λέω μόνο που, εκτός απο την περιφεριακή "όραση" μας λείπει κι η προς μύριες άλλες διαστάσεις θέσεις - θεάσεις, ικανότητα λόγω των εγγενών περιορισμών τις εκ του ατελούς ανθρώπινου σώματος προερχόμενες.../

Οι ισοπεδοτικοί αφορισμοί κι οι ανάλαφρες αβασάνιστες ¨"μεταφράσεις" πάντα μας οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα - επιλογές - αποφάσεις καλή μου pyramid ...

Κάθε απόφαση όμως είναι ένα σταυροδρόμι που πάντα εμπεριέχει την παραίτηση από κάτι άλλο γιατί για κάθε ναι πρέπει να πεις ένα όχι, δηλαδή η κάθε απόφαση παραμερίζει η σκοτώνει κάποιες άλλες επιλογές

Λοιπόν επειδή παίρνοντας μια απόφαση "σκοτώνουμε" κάποια άλλη μας επιλογή αυτό μερικές φορές μας φορτώνει ενοχές και μας καθηστά δέσμιους των ίδιων μας των σκέψεων!
Δεν μπορούμε να "σκοτώσουμε" χωρίς να "ματώσουμε" !!!…

Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν να ξέρεις που βαδίζεις...

Φυσικά εννοείται ότι πρόκειται για σχολιασμό με καλοκαιρινή διάθεση...


http://www.youtube.com/watch?v=bRJFs4bjk2s


Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν,
πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται,
πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν,
πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και
αιώνιος για όσους αγαπούν...


Καλά να περνάμε όλοι!!!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 21:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lorenzo μου
Σωστό κι αυτό, εάν είναι ευρώ κάτι κάνουμε αλλά σε σεντ…..

Σχετικά με την αθανασία και το observe αναφερόμουν στο διαφημιστικό που έλεγε
Let’s observe the effect of evian on your body

Πίνεις evian και κάνεις/γίνεσαι σαν μωρό παιδί.
Το πρώτο μωράκι δίπλα στο κασετόφωνο με έχει τρελάνει, άπαιχτο!!!(εντάξει δεν θέλω και πολύ να τρελαθώ με τα παιδιά, αλλά λέμε)


Το όλο σχόλιο δεν ήταν φιλοσοφία ούτε είχε κάτι πίσω από τις λέξεις, ήταν μόνο αυτό που έγραψα.
Ή το πολύ πολύ να πούμε ότι ήταν ένα σχόλιο με επιρροές από Επίκουρο.

Οι αφορισμοί και οι αβασάνιστες μεταφράσεις έχουν τους λόγους τους που υπάρχουν, όταν υπάρχουν.

Γιατί να δεις την επιλογή ως παραίτηση από κάτι άλλο? εγώ το βλέπω ως ότι δεν με βολεύει κάτι άλλο την δεδομένη στιγμή. Τώρα για τις ενοχές δεν ξέρω τι να πω, δεν καταλαβαίνω, γιατί να σε φορτώνει ενοχές μια επιλογή σου? Μήπως έτσι θέλουμε να φαίνεται?

Εννοείται, και συμφωνώ, ότι πρέπει να ξέρεις που βαδίζεις.

Πολύ ωραίο το τραγούδι, μου αρέσει ο Πασχαλίδης.

Απλώς να περνάμε καλά?
Καλά, καλύτερα, κάλλιστα!!!


Και βάζω το απόλυτο summer τραγουδάκι

Jump in the lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 23:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"το απόλυτο summer τραγουδάκι"


http://www.youtube.com/watch?v=ai7IsavSldo&feature=related

ή έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=lBsJXPsiido&feature=related

ή έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=8eL3qp7e5RY&feature=related



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις φανταστεί , τι χαρές , τι λύπες , ποια απόγνωση, ποιόν ενθουσιασμό, πόσα βάρη….θα μπορούσαν να περιέχονται μέσα στους δύο πόλους μιας μπαταρίας? Ναι ! μιας τόσο δα μικρής πλακέτας που αν χάσει την δική της ενέργεια , ‘’τραβάει’’ την δική μας….επειδή παραλείψαμε να της δώσουμε σημασία, αλλά και αυτή του άλλου που δείλιασε μια ευθεία ‘’αναμέτρηση’’…. και μπλέχτηκε στα νάζια και τις πλεκτάνες της…
Μερικές φορές αυτό που είναι ασήμαντο , μπορεί να φανεί σημαντικό, αν αλλάξει η διάσταση που έχει η σκέψη μας …και φυσικά και το αντίθετο..
Η καρδιά γνωρίζει ανέκαθεν την αλήθεια και τοποθετεί τα μεγέθη με απαλότητα και κανονικότητα όσο μεγάλα και μικρά κι αν είναι..
Όμως είναι οι σκέψεις μας που αν προ –καταβληθούν… αλλοιώνουν όλη αυτή την αρμονία , όταν αντί να γλιστρήσουν πλάι στις νότες της ….τρυπώνουν ανάμεσα σαν παράφωνες τρομπέτες…
Επιλέγουμε όταν διαλέγουμε ανάμεσα σε δυο , τρία η περισσότερα πράγματα , συνθήκες κλπ …αλλά όταν βρισκόμαστε μέσα στα πλαίσια του ολόκληρου..δεν τίθεται καν αυτό το ζήτημα προς διαπραγμάτευση επειδή ΑΥΤΟ ..ΕΙΝΑΙ από μόνο του και διαθέτει ισχύ, ζωή και εκείνη την παράδοξη αίσθηση αιωνιότητας..
Η οριοθέτηση [ κατά την γνώμη μου] δεν μπορεί να γίνει στο δίπολο , αφού αυτό είναι το ίδιο το εσχατο..ουτε σε κάποιον αλλο παρά μονό στον εαυτό μας, βάση των αισθημάτων και των αναγκών μας την δεδομένη στιγμή..
Πάντως όσο κι αν δεν θέλω να το παραδεχθώ ..νομίζω ότι όρια, φόβοι και θυμός ..χορεύουν μαζί..επειδή αν και μεγαλώσαμε ,μόλις και κατανοήσαμε ότι η ζωή, μας πάει και δεν την πάμε…..[ έξω από τον δοκιμαστικό σωλήνα όπου όλα τινάζονται στον αέρα....κυριολεκτικά….και το θέμα του διαλογισμού αυτοπεριορίζεται σε μια μοναδική εικόνα..]


http://www.youtube.com/watch?v=K0wbID4FsbQ&feature=related

αφιερωμενο σε εσενα ...για τους στίχους του..

Edited by - nst on 02/08/2009 10:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλο Μήνα να εχουμε

για την ωρα Ελλάδος ισως ειναι λίγο περίεργο αλλα για την ωρα του δικου μου μυαλού....ολα ταιριαζουνε γλυκά
http://www.youtube.com/watch?v=_Myf8zSu7NM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 32 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy