ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 19:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
giapet
quote:
Ο φανατισμός φίλε μου allzzaro και δη ο θρησκευτικός, μπορεί να είναι υπεύθυνος για τα χειρότερα πράγματα, όπως έχει αποδειχθεί ιστορικά. Μεταμορφώνει τους ανθρώπους, όχι σε πρόβατα (δυστυχώς αυτό το πετυχαίνει μόνο πνευματικά) αλλά σε επικίνδυνες ύαινες...

Φίλε γιαπέτ, εγώ ποτέ μου δεν συμμετείχα τόσα χρόνια σε τέτοιες συζητήσεις εδώ στο Μύθος και Θρησκεία. Κάποιες λίγες φορές εκεί με τον ``Σβάμπε`` και τίποτα παραπάνω.
Εδώ βγαίνω έξω απο τα ρούχα μου.
Εδώ βλέπω πράγματα που μου σηκώνονται οι τρίχες.
Και να σου πώ, ανέκαθεν ήμουν θεοσεβούμενο άτομο.
Βέβαια μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση απο την πρώτη στιγμή η μοχθηρότητα του γιαχβέ.
Οπωσδήποτε ολες αυτές οι συμπεριφορές δεν με κάνουν να αλλάξω γνώμη σε οτι αφορά τη διδασκαλία του Ιησού, ανεξάρτητα με το αν υπήρξε ή οχι, αλλά με έχει επηρρεάσει ο τρόπος με τον οποίο υπερασπίζονται τα πιστεύω τους. Και εγώ είμαι Χριστιανός. Δεν φτάνω ομως στο σημείο να βγάλω στο κλαρί, σαν την πουτάνα την πατρίδα μου.
Πρώτα η πατρίδα μου και μετά ο Ιησούς...
Καί σε όποιον αρέσει.

Edited by - allzzaro on 24/10/2009 19:58:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 20:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πάντα ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους, να τοποθετούνται
ευθαρσώς και να λένε, " θα πάρω έναν χριστιανισμό λάιτ", λες και
μπαίνουν σε ...εσπρεσσάδικο, αλλά, το θέμα είναι, καλά είναι
να ξέρουμε τι θρησκεία πιστεύουμε,αφού αυτή δηλώνουμε...Τι λεει, να μην μπερδεύουμε την θρησκεία με τους ανθρώπους, να μην διαλέγουμε, του στύλ,"θα πάρω τη σαλάτα, δεν μου αρέσει το μήλο" με υπευθυνότητα κι όχι με καλλιτεχνικό στύλ....Μιλάμε γι πνεύμα, όχι για σώμα...
Ας βάλουμε κάποτε την διαφορά....Δεν προσαρμόζουμε το πνεύμα, σε ότι
θέλουμε, ή είναι της μόδας....
Δεν είναι τιραμόλα η θρησκεία..Αλλά εμείς...Κι ας μην το δεχόμαστε...
Περί πατρίδος και Ιησού, τι να πώ; "Ντε πουάν" που έλεγαν πριν κάτι χρόνια σε γνωστό διαγωνισμό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 20:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro, πήρες ήδη την απάντησή σου, απ' τον τρεχα...., σε αυτά που έγραψες τα οποία σέβομαι, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι, διότι αποτελούν άποψη.

Όμως ο ομόθρησκός (;;;;;;) σου σε... βάζει στη θέση σου, χαρακτηρίζοντάς σε light χριστιανό, επειδή είπες:


"Και εγώ είμαι Χριστιανός. Δεν φτάνω ομως στο σημείο να βγάλω στο κλαρί, σαν την πουτάνα την πατρίδα μου."

Αυτοί, δυστυχώς, είναι οι χριστιανοί που νομίζουν ότι σηκώνουν το βάρος της θρησκείας τους στους ώμους τους.

Υ.Γ. Για να μην με παρεξηγήσεις το "ομόθρησκός σου" το είπα με πίκρα και όχι μειωτικά, προς εσένα. Υπάρχουν χλωρά, πνιγμένα μέσα στη θάλασσα των ξερών, φίλε μου!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 20:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Για να μην με παρεξηγήσεις το "ομόθρησκός σου" το είπα με πίκρα και όχι μειωτικά, προς εσένα. Υπάρχουν χλωρά, πνιγμένα μέσα στη θάλασσα των ξερών, φίλε μου!!!

Oχι βρέ μην ανησυχείς.
Κοίταξε γιαπέτ, βαφτιστήκαμε Χριστιανοί και εμείς και τα παιδιά μας.
Διδαχτήκαμε στο σχολείο για το ποιός είναι ο Θεός ποιός είναι ο Ιησούς. Απο τη διδασκαλία αυτή διδαχτήκαμε κάποια πράγματα που θεωρούμε οτι είναι καλά. Σε οτι αφορά την παλαιά διαθήκη και τον γιαχβέ το μόνο που διδαχτήκαμε είναι μοχθηρία, συμφέρον, κακία, εκδίκηση διαπιστώνουμε εναν θεό που θέλει να τον προσκυνάμε διαφορετικά θα μας κατακρεουργήσει.
Αυτόν τον θεό λοιπόν τον απορρίπτουμε.
Είτε είναι ο δημιουργός μας είτε είναι ενας απλός δαίμονας, είτε ανήκει στη σφαίρα της μυθολογίας απορρίπτετε.
Η διδασκαλία του Ιησού είναι διαφορετική.
Εχει καλά στοιχεία. Δεν βρίσκω το λόγο να μην είμαι Χριστιανός.

quote:
Όμως ο ομόθρησκός (;;;;;;) σου σε... βάζει στη θέση σου, χαρακτηρίζοντάς σε light χριστιανό, επειδή είπες:

Οχι ομόθρησκος μου, έχουμε διαφορές τεράστιες.
Φίλε τρεχαγύρευε, δεν το κατάλαβα.
Για να είμαι ``πλήρης χριστιανός`` θα πρέπει να αποδεχτώ την Βίβλο?
Δεν είμαι πορωμένος φίλε μου με τη Βίβλο και ποτέ δεν ήμουν.
Δεν ζώ με τη Βίβλο ούτε με τα Ευαγγέλια. Ανήκω στον 21αιώνα και έχω το δικαίωμα να έχω την προσωπική μου άποψη για το πώς μπορώ να προσεγγίσω το θείον. Δεν το κατάλαβα λοιπόν αυτό. Δεν το έχω αυτό το δικαίωμα γιατί με κατακρίνεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 20:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:
σε αυτά που έγραψες τα οποία σέβομαι, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι, διότι αποτελούν άποψη.

Το ιδιο και εγώ σε οτι αφορά τα δικά σου πιστεύω.
Αν και δεν έχω κάποια πλήρη άποψη, εχω κάποια μερική,πιστεύω σχετικά με το 12θεο αν δεν κάνω λάθος.
Προσωπικά δεν θεωρώ τους 12 θεούς του Ολύμπου θεικές μορφές.
Την απάντηση δίνει μία ``ενδιάμεση``, σε οτι αφορά το ``Ελλάνιον κελεύσμα`` μεταλαμπαδεύοντας το με τα εξής λόγια.
``Δεν είμαστε θεοί`` ``Εσείς μας ονομάσατε θεούς``...
Προκατακλυσμιαίως ελάτρευαν τη ``Μεγάλη Μητέρα``.
Η ``Μεγάλη Μητέρα`` εκφραζόταν μέσω των φυσικών δυνάμεων.
Οι φυσικές δυνάμεις και τα ουράνια σώματα ως αρχέγονες δημιουργίες ταυτίστηκαν με τους Τιτάνες μετέπειτα με οντότητες.
Αυτές οι φυσικές δυνάμεις ακόμα και σήμερα μπορούν και εξουσιάζουν οχι μόνο εμάς αλλά και ολόκληρο το Σύμπαν.
Εθελοτυφλούμε οταν έχουμε κάποιες χειροπιαστές αποδείξεις για τις αρχέγονες αυτές δυνάμεις και εμείς να ασχολούμαστε με τον Γιαχβέ και το Δία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 22:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro

quote:
Το ιδιο και εγώ σε οτι αφορά τα δικά σου πιστεύω.

Χαίρομαι γι' αυτό και το θεωρώ φυσιολογικό, αν λάβω υπ' όψιν μου το λόγο που έχεις εκφράσει έως τώρα...

quote:
Την απάντηση δίνει μία ``ενδιάμεση``, σε οτι αφορά το ``Ελλάνιον κελεύσμα`` μεταλαμπαδεύοντας το με τα εξής λόγια.
``Δεν είμαστε θεοί`` ``Εσείς μας ονομάσατε θεούς``...

Να υποθέσω ότι έχεις πληροφόρηση από... συγκεκριμένο ανάγνωσμα;;;
Αν είναι έτσι, είναι άκρως ενδιαφέρον.

Δεν έχω καμμία αντίρρηση και με ιδιαίτερη χαρά θα μπω σ' έναν τέτοιο διάλογο μαζί σου και με οποιονδήποτε άλλον, που μπορεί να κρατήσει το επίπεδο, διότι αυτό, σαν θέμα, προϋποθέτει... αντοχή σε σκέψεις που φαντάζουν, εντελώς, εκτός "πραγματικότητας".

Όταν θα υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος και σε κατάλληλο θέμα, θα ήταν ενδιαφέρον να αναφερθούμε στην κοσμοθέαση των προγόνων μας.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί εδώ είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως, επικρατεί μεγάλη σύγχυση σχετικά μ' αυτό το θέμα η οποία έχει τη βάση της είτε σε ταπεινά ελατήρια αποπροσανατολισμού είτε σε πραγματικό μπέρδεμα ανθρώπων που ειλικρινά, θέλουν να ερευνήσουν.

Στέκομαι όμως σ' αυτό που έγραψες:

"``Δεν είμαστε θεοί`` ``Εσείς μας ονομάσατε θεούς``", με το οποίο συμφωνώ απόλυτα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 24/10/2009 22:34:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 22:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι allzzaro και Γιάπετ, τα λέτε τόσο καλά
μεταξύ σας, που δεν θα σας διέκοπτα, αλλά μιλάτε και για πράγματα
που εγώ δεν έχω γράψει και ισχυριστεί και αυτό είναι τακτική για
να βγάλεις τον άλλο λάθος.Πράγμα που δεν θέλω να αφήσω έτσι...
Ποτέ δεν έβαλα δίλλημα Ελλάδας χριστισνισμού, γιατί ο χριστιανισμόε συμπλήρωσε το Ελληνικό πνεύμα, φέρνοντας την Ελλάδα, σε προνομιούχα θέση...Ειτε αρέσει, είτε δεν αρέσει..Μια τιμή για την πατρίδα σας, ποτ τόσο μιλάτε γι αυτήν, θα ήταν να δεχτείτε και την θρησκεία της ,χωρίς να την περνάτε γενεές 14, έτσι για λίγη άσκηση κριτικής....
Υπάρχουν και πράγματα σοβαρά, που πρέπει να σεβόμαστε..Δεν είναι όλα τηλεμαγκαζίνο...
Τόσο καιρό, βλέπω ένα μεγάλο κόμπλεξ απέναντι σε ζηλωτές χριστιανούς, που ψάχνουν κάτι και στην θρησκεία πέρα απο τις οικολογικές, εθνικές και λοιπές οργανώσεις...Είναι κακό για κάποιον να ασχολείται με την πίστη, την συγκεκριμένη,οποια άλλη είσαι "ιν"...
Όλα ανακαλύπτονται απο τον αρχή..
Ο κόσμος τρώει το παραμύθι,φέρονται λές και ότι όλα
γράφτηκαν λάθος..Ένας άλλος παραμυθένιος κόσμος μας περιμένει και θα
τον ζήσουμε...Δεν λένε ψέματα..
Έρχεται ένας καλύτερος κόσμος,αλλά όχι σαν θετικό αποτέλεσμα ενεργειών του ανθρώπου...Κι αντί να προβληματιστούμε γιατί δεν προχωρήσαμε, που πραγματικά πάμε, με την πορεία που ακολουθουμε, αν ειμαστε συνειδητά όντα ή παθητικά, μέσα απο τον τρόπο ζωής μας...
Πολλά πιστεύω υπάρχουν στα πλαίσια του Αληθούς Λόγου να συζητήσουμε...
Αν θυμάστε λίγο και το θέμα...
Οι προσωπικοί χαρακτηρισμού,πέραν απο τη μονοτονία τους, μετά απο
κάποιο σημειο, δείχνουν έλλειψη επιχειρημάτων...Κι ειδικά όταν
μπαίνει δυνατά το συναισθηματικό στοιχείο, μιλάμε για πολύ δράμα...
Ρε μας δουλεύετε; Τι καμώματα είναι αυτά;
Απο άλλον πλανήτη ήρθατε νομίζετε;
Όταν κάποιος φίλε μου allzzaro πιστεύει μια θρησκεία, την ψάχνει, την μελετά, βλέπει αν συμφωνεί και την ακολουθεί...Δεν λέει θα παρω μια απο ολίγη....
Ή ολόκληρη, ή καθόλου...."Τους χλιαρούς θέλω εμμέσει εκ του στόματος μου..."λέει η Αποκάλυψη, μιας και μας αφορά...Τώρα για σένα αυτά είναι λόγια μίσους, αλλά, επιτρέπεται νομίζω να έχω κι εγώ την άποψη μου,άνευ σχολιασμού για την πιστη, το άτομο, ή την παιδεία μου...Εντελώς άσχετο, που λέμε......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 22:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
["``Δεν είμαστε θεοί`` ``Εσείς μας ονομάσατε θεούς``", με το οποίο συμφωνώ απόλυτα...

quote:
Να υποθέσω ότι έχεις πληροφόρηση από... συγκεκριμένο ανάγνωσμα;;;
Αν είναι έτσι, είναι άκρως ενδιαφέρον.

Μπορείς να το βρείς στο ίντερνετ κυκλοφορεί σε μία και μοναδική έκδοση.
Είχα παρακολουθήσει μία κυρία εκπρόσωπο του ``ενδιάμεσου`` σε συνέντευξη που έκανε η Αννα Δρούζα αν θυμάμαι καλά.
Το ``ενδιάμεσο`` είχε έρθει σε επικοινωνία στη Γερμανία αν θυμάμαι καλά μαζί με αλλα μέντιουμ. Αναφέρθηκε σε πολλά και διάφορα μπορεί κανείς να τα βρεί εύκολα..

Edited by - allzzaro on 24/10/2009 22:56:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 23:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε
quote:
Μια τιμή για την πατρίδα σας, ποτ τόσο μιλάτε γι αυτήν, θα ήταν να δεχτείτε και την θρησκεία της

Η θρησκεία της?
Για να μπορέσεις να μιλήσεις με τιμή για την πατρίδα σου φίλε τρεχαγύρευε πρέπει πρώτα απ`όλα να είσαι γηγενής.
Εσύ είσαι σίγουρος οτι είσαι Ελληνας?
Είσαι σίγουρος για την καταγωγή σου? γιατί εγώ μπορώ να σου αποδείξω εμμέσως οτι είναι πολύ πιθανόν να μην είσαι γηγενής.
Εάν λοιπόν κατασταλάξουμε οτι είμαστε γνήσιοι Ελληνες θα πρέπει να ανακαλύψουμε και πιά είναι η επίσημη θρησκεία της Ελλάδας.
Θα μου απαντήσεις οτι ``είναι ο Χριστιανισμός``.
Θα σου απαντήσω οτι αν είναι ο Χριστιανισμός τότε θα πρέπει να αφαιρεθεί η ``Παλαιά Διαθήκη`` απο τη Βίβλο.
Η Παλαιά Διαθήκη περιέχει σκοπιμότητες και γεγονότα που δικαιολογούν την ίδρυση του Ισραήλ με τις ευλογίες του Γιαχβέ.

Αυτά τα δύο πράγματα φίλε τρεχαγύρευε.
Δεν περιμένω κάποια ουσιώδη απάντηση σε αυτά που λέω παραπάνω.

quote:
Αγαπητοί μου φίλοι allzzaro και Γιάπετ, τα λέτε τόσο καλά
μεταξύ σας, που δεν θα σας διέκοπτα, αλλά μιλάτε και για πράγματα
που εγώ δεν έχω γράψει και ισχυριστεί και αυτό είναι τακτική για
να βγάλεις τον άλλο λάθος.

Θα πρέπει ομως φίλε μου με παρρησία να λάβεις κάποιες αποφάσεις και να ξεφύγεις απο τα fast food.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 23:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά δεν ξέρεις τι ανακούφιση είναι για μένα αγαπητέ μου allzzaro, να ...με αντιμετωπιζει κάποιος άνθρωπος ή και περισσότεροι,
για συντηριτικούρα.,...Μιλάμε, ζώ πολύ έντονα ότι ζώ και οι θέσεις
μου δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που εσύ νομίζεις...Σου μιλάω,
όμως, με το γράμμα του νόμου, όπου αναφέρεται ο νόμος, όχι παντού......
Μόνο κολλημένο δεν με λένε....
Αν είμαι Έλληνας; Και σύ ποιός είσαι; Η ....ΕΣΑ;
Ρε παιδιά, έχουμε χούντα και δεν το μαθα;
Τι να πω; Εσείς ρε παιδιά, έχετε πολλά.....πτυχία..
Όσο για το Ισραήλ και το τι ήτανε, πρέπει κάποτε να δεις και τον Θεό, να παίρνει, ανθρώπους, απο μια φυλή, να τους διαφοροποιεί,
προκειμένου,να πετύχει η απομάκρυνση απο παραδόσεις ειδωλολατρικές και να γνωρίσει ο άνθρωπος τον πραγματικό Θεό...
Για την Ελλάδα, δικό μου καύχημα, τουλάχιστον όσο και δικό σου, ξέρω τι φυλή είναι και τι ρόλο θα παίξει...
Εσείς πως λέτε ότι ο χριστιανισμός πολέμησε τον Ελληνισμό, όταν η ίδια η θρησκεία μας λέει ότι απο την Ελλάδα θα σωθούμε, έρχεται το
καλό και γενικά,είναι η ελπίδα του χριστιανισμού, καταλαβαίνετε το οξύμωρο του θέματος που βάζετε;....
Πως προαπαθείτε να δείτε σύγκρουση, σε ότι έχει ενωθεί απο τον Θεό;
Και προπάντων ξεστείστε τις καρμανιόλες, μας κάναν παράπονα ότι φοβούνται τα παιδιά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 23:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είμαι Έλληνας; Και σύ ποιός είσαι; Η ....ΕΣΑ;
Ρε παιδιά, έχουμε χούντα και δεν το μαθα;

ΕΣΑ?? Εχουμε εξελίχθεί φίλε μου τρεχαγύρευε, πού ζείς.
Και μετά μου λές οτι δεν είσαι συντηρητικός..
Για ψάξετο πάντως απο που κατάγεσαι, μήπως είσαι Αρβανίτης, μήπως είσαι Γεφυραίος, Εβραίος, Τρώας, Αιγύπτιος, Πέρσης, Τούρκος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 23:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και προπάντων ξεστείστε τις καρμανιόλες, μας κάναν παράπονα ότι φοβούνται τα παιδιά....

ξεστείτε??
Για κάντομας λίγο πιο λιανά. Πενταράκια που λέμε..
Ποιοί είναι αυτοί που φοβούνται, ποιόν φοβούνται και γιατί φοβούνταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 23:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρέχα....

quote:
όταν η ίδια η θρησκεία μας λέει ότι απο την Ελλάδα θα σωθούμε,

Πού το λέει αυτό;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 00:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro
`Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό", μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε. Ας δούμε ένα παράδειγμα, από την ΛΑΜΠΡΟΤΕΡΗ περίοδο τής Κλασικής αρχαιότητας, από τον Χρυσό αιώνα τού Περικλέους. Θα είναι χρήσιμο, για να καταλάβουμε τι συνέβαινε και σε λιγότερο "χρυσές" εποχές στην ειδωλολατρική Ελλάδα...``
Aυτά αναφέρονται σε σελίδα της ΟΟΔΕ και αναφέρονται στην εποχή του Περικλή.Μέχρι σήμερα με την σημερινή τεχνολογία, αποδεδειγμένα, δεν μπορεί να κατασκευαστεί ο Παρθενώνας έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις γεωμετρικές του ιδιομορφίες.
Ποιοι είναι οι συγγραφείς αυτής της αναρτήσεως που χλευάσουν τον ελληνισμό της εποχής εκείνης και κατά συνέπεια τον Παρθενώνα, γιατί τον χλευάζουν και υποτίθεται οτι είναι Ελληνες . Kαι συνεχίζουν...
``Ίδιος ο κόσμος, και τότε και τώρα. Διεφθαρμένοι πολιτικοί και απατεώνες ή ανήθικοι καλλιτέχνες. Και σε τίποτα δεν ήταν καλύτερη η αρχαία Ελλάδα από τη σημερινή.``

Φίλε allzzaro , οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες χριστιανοί . Το ψωμάκι τους βγάζουν . Η εκκλησία τους πληρώνει για να κάνουν αυτή τη δουλειά για να μας κρατήσουν στο επίπεδο του Ρωμιού . Αυτοί που τους πληρώνουν φίλε allzzaro δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι έχουν χάσει οριστικά το παιχνίδι από τον καιρό που δεν μπορούν να επιβάλλουν την λογοκρισία τους στα έντυπα μέσα . Εκδίδονται πλέον βιβλία που εδώ και 100 χρόνια κυκλοφορούσαν στην υπόλοιπη Ευρώπη αλλά όχι στην Ελλάδα , και από την ώρα που αυτή η ίσαμε τώρα απαγορευμένη γνώση γίνεται μέσω του διαδικτύου ολοένα και περισσότερο ευρύτερα γνωστή .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 10:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ειναι αληθεια οτι η εκκλησια ειναι
πισω απο τετοια δυσφημιστικη προπαγανδα μιλαμε για μεγαλο πισωγυρισμα στον σκοταδισμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 12:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέτοια ένδεια επιχειρημάτων αγαπητέ μου sesostris, που να σε
αναγκάσει να γίνεις κοινός συκοφάντης, δεν το περίμενα να σου
τύχει....Με αποκαλείς εντεταλμένο της εκκλησίας;Καμία σχέση και όποτε θέλεις, το διαπιστώνεις ιδίοις όμμασι...Συκοφαντείς συχνά ή μόνο απο έλελιψη επιχειρημάτωνσε διάλογο; Εγώ ασχολήθηκα μαζί σου, σε προσωπικό επιπεδο;Όχι....Και ξέρω για σένα...Και σε διαβάζω αλλού,οπου τυχαίνει να μπω,αλλά και σε διάφορα ΜΜΕ...Απο κει κι έπειτα,είστε πολύ λίγοι κι αυτό καλά είναι να το θυμάστε, γιατί δείχνει το έρεισμα σας στην χώρα....Και είστε απλά ερειστικοί.........
Βέρος Έλληνας, μακεδόνας με θεσσαλό είμαι,φίλε μου allzzaro,
αλλά επειδή εγώ δεν έχω τέτοια υπαρξιακά προβλήματα,γίνεται να μιλήσουμε καμιά φορά και για τον Αληθή Λόγο, να δούμε ποιός
είναι αυτός ο κύριος, απο που κρατάει η σκούφια του,πόσο αληθής και ποιός ειναι ποιό αληθής....
Το θέμα μας, για να το πω με απλά λόγια...Οι ψυχαναλύσεις είναι
βίτσιο..Το φόρουμ είναι σοβαρό...
"Ξεστείστε" γράφω, να το προσέξεις αυτή τη φορά, φιλε μου,όχι "ξεστείτε".Δηλαδή, αποκαθηλώστε τις καρμανιόλες,τις κρεμάλες....Τρομάζουν νεότεροι και παιδιά...΄Ηρθαν για διάλογο και αναζήτηση, όχι για ταινίες θρίλερ και κατασκοπίας......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 15:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε τρεχαγυρευε ποια
ειναι η γνωμη σου για την ΟΟΔΕ.Παντως για μενα και αυτοι εχουν τσιμπησει καλα το τυρακι της δηθεν διαμαχης.Αν ειναι μονο αυτο και δεν κρυβεται κατι αλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου skartados, αν είναι να αρχίσουμε κανένα κυνήγι μαγισσών,
ας ξεκινήσουμε απο τους μάγους, όχι απο τους εναντίους των...
Απο πότε ο όποιος "δαυλός" ή ότι άλλο καθορίζει τι είναι ο καθείς
εξ ημών και παίρνει το ρόλο του χαφιέ, όσοσν αφορά στο ποιός
κάνει τι...Μιλάμε για σεμινάρια κατασκοπίας και διεθνούς επιπέδου μάλιστα...
Για να συνερχόμαστε λίγο, λέω εγώ...
Κανένας αληθής λόγος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris
quote:
Αυτοί που τους πληρώνουν φίλε allzzaro δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι έχουν χάσει οριστικά το παιχνίδι από τον καιρό που δεν μπορούν να επιβάλλουν την λογοκρισία τους στα έντυπα μέσα .

Φίλε μου sesostris ο Χριστιανισμός μέρα με τη μέρα χάνει έδαφος.
Κατ` αρχήν δεν πιστεύω να καθοδηγούνται απο την Εκκλησία της Ελλάδος.
Αυτοί που τους καθοδηγούν σκοπεύουν στο χλευασμό του Χριστιανισμού.
Η πολιτιστική μας κληρονομιά είναι τόσο βαθειά ριζωμένη στις καρδιές του κάθε Ελληνα που δεν δέχεται καμμία διαπραγμάτευση.
Οσο λοιπόν πετούν λάσπη τόσο περισσότερο θα χάνουν έδαφος.
Τα πάντα είναι καθοδηγούμενα οπως λέει και ο φίλος ο τρεχαγύρευε αλλά δυστυχώς δεν το έχουν καταλάβει.
Εγώ το μόνο που ζητώ αυτή τη στιγμή είναι αν υπάρχει κάποιος που να εκπροσωπεί αυτή τη σελίδα, να κατεβάσει αμέσως αυτά που γράφονται για τον Φειδία αλλά και για το Χρυσό Αιώνα.

trexagireve

quote:
Βέρος Έλληνας, μακεδόνας με θεσσαλό είμαι,φίλε μου allzzaro,

Θεσσαλός? Γεφυραίος δηλαδή?
Δεν σας φτάνουν οσα κάνατε στο παρελθόν, συνεχίζεται και τώρα?
Φυσικά και δεν είσαι Ελληνας φίλε μου?

Θεσσαλός?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βγάλε τη μάσκα του καταδότη φίλε allzzaro, σε ασχημαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ξεστείστε" γράφω, να το προσέξεις αυτή τη φορά, φιλε μου,όχι "ξεστείτε".Δηλαδή, αποκαθηλώστε τις καρμανιόλες,τις κρεμάλες....Τρομάζουν νεότεροι και παιδιά...΄Ηρθαν για διάλογο και αναζήτηση, όχι για ταινίες θρίλερ και κατασκοπίας......

Nα χαρώ λεξιλόγιο..

Τελικά ξεστείστε θέλεις να πείς ή ξεστείτε??
Αυτές τις λουμπινιές αν δεν έγραφες φίλε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε
quote:
Βγάλε τη μάσκα του καταδότη φίλε allzzaro, σε ασχημαίνει...

Εδώ είσαι βρέ..
Δεν μου πάει εε.. κάποιος πρέπει να τα πεί ρε Βαγγγελάκο μου λαχαίνει ο κλήρος..
Τσιμπάς ομως.. ψάρακλα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δές και ενα βιντεάκι για να συνειδητοποιήσεις τι εστί Μακεδόνας. http://www.youtube.com/watch?v=rcPxgAHkveA
Εχει χάσει τον ύπνο του ο Γκρουέφσκι.
Μιάς και τον ανέφερα, Ελληνας λέει ο Γκρουέφσκι??http://oode.wordpress.com/2008/09/18/skopia-ellinismos/

Βέβαια το ρεπορτάζ είναι απο http://zougla.gr/news.php?id=4828.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 19:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro, εκτός απο λουμπινιές, δεν μπορείς να δεις
τίποτε άλλο στο κείμενο μου;Σου λέω ότι το κάνατε θρίλερ, απο
κοινωνική ταινία που ήταν...Κσταλαβαίνεις πότε υπερβάλεις;
Φιλαράκι, τά χουμε ξαναπεί,τη βλέπεις πολύ λάθος,με την πάρτη μου....
Αν ήξερες τι έκανα 10 λεπτά πριν, δεν θα έλεγες ποτέ ξανά αυτά που λές, αλλά, είμαι σεμνό παιδί κι εγώ και
λώ να σε αφήσω να με βλέπεις έτσι....
Περι αληθούς λόγου, να πάρω ως τοποθέτηση σο, τις καταστροφές και τους διωγμούς των ειδωλολατρών απο τους χριστιανούς;
Αν ανατρέξεις την ιστορία, θα δεις, ότι ποτέ δεν υπήρξαν ο συνθήκες,λόγω πολέμων, εσωτερικών αναταραχών, να δημιουργήσουν τέτοιο ζήτημα...Ειδικά ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν έγινε χριστιανός, ή μη μόνο πριν τον θάνατο του,φοβούμενος τη διάσπαση της αυτοκρατορίας...
Μιλάμε για λογικούς ανθρώπους, όχι για τέρατα σαν τον Δέκιο, ή τον Ιουλιανό....Λέμε για ανθρώπους έξυπνους που προσπαθουσαν να ενώσουν όχι να χωρίσουν...Αν διαβάσεις για τις περιόδους αυτές, θα καταλάβεις...
Φίλε μου,καθε εποχή, έχει τις ιδιομορφιες της, δεν γινονται τα ίδια
όταν αλλάζεις εποχή....Δεν γίναν διωγμοί κατά ειδωλολατρών,γιατί ποτέ
δεν ειπώθηκε μισείτε αλλήλους, αλλά αγαπάτε αλλήλους,άσχετα απο το πόσο το εφηρμοσαν....
Και επιτέλους, τι συζητάμε;Για τον χριστιανισμό, ή για τους ανθρώπους που δηλώνουν χριστιανοί;Γινεται ένα μπέρδεμα, που δείχνει
φαιδρό...Πότε οι άνθρωποι, πότε η θρησκεία,αλλά δεν φέρνετε ποτέ ιστορικά στοιχεία, απλά συκοφαντείτε χριστιανισμό και χριστιανούς με την γλώσσα του δρόμου,ως λόγια του αέρα, εννοώ, χωρίς αποδείξεις,
απλά θέσεις σας....
Αυτό που θέλετε να πείτε, είναι ότι μισείτε τον χριστιανισμό και τους χριστιανούς;Πείτε το άμεσα...Άν χαρακτηρίζετε την εκκλησία λίγο πολύ τρομοκρατική οργάνωση και δέχεστε νεοναζιστικές οργανώσεις ώς γραφικές,τότε, έχετε χάσει το μέτρο και φυσικά, δεν
σας είπε ποτέ κανείς να κρίνετε τέτοια πράγματα..Μπορούμε να συζητήσουμε, ή θα δογματίζετε για πολύ ακόμη;
Τα φαινόμενα απατούν,πρέπει να πάψετε να τα βλέπετε λογικά ιδανικά...Υπάρχει και παρά πέρα, απο τη λογική σας....Αφείστε να το δείτε λίγο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 20:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου allzzaro, εκτός απο λουμπινιές, δεν μπορείς να δεις
τίποτε άλλο στο κείμενο μου;

Εσύ απο τα παραπάνω λίνκ αυτό έχεις να σχολιάσεις?
Λουμπινιές αμολάς οταν στριμωχτείς..

quote:
Αν ήξερες τι έκανα 10 λεπτά πριν, δεν θα έλεγες ποτέ ξανά αυτά που λές, αλλά, είμαι σεμνό παιδί κι εγώ και
λώ να σε αφήσω να με βλέπεις έτσι....

Λέγε ντε..

Δεν σχολιάζω τίποτα αλλο γιατί είμαι αδιάθετος. Αρρώστησα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 21:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι αλλο να πω, φίλε μου allzzaro, είμαι κι εγώ λίγο άρρωστος,αλλά το θέμα είναι ότι δεν σταματάς κι εσύ να κρίνεις,
χωρίς να τοποθετείσαι..Κακό αυτό....
Δικές σου θέσεις, πιστεύω...Λόγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περαστικά σου ρε φίλε.
Πονάνε χέρια πόδια τα πάντα. Δουλεύω εν τω μεταξύ και αστα να πάνε.

Δεν μπορώ να μείνω αμέτοχος Βαγγέλη.
Δεν θέλω να κρίνω ειλικρινά.
Δεν θέλω να κρίνω κανέναν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε τρεχαγυρευε δεν ρωτησα την γνωμη σου για την ΟΟΔΕ για να σε κατηγορησω για κατι.Απλα πιστευω οτι και εσυ εισαι εναντιον αυτης της διαμαχης που ξεκινησε τα τελευταια χρονια που στο μελλον καποιοι ισως θελησουν να εκμεταλευθουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίνεις όμως, φιλε μου, κρίνεις και μάλιστα, κρίνεις ότι καλύτερο
έχουμε,το μεγαλύτεορ ποσοστό των Ελλήνων,δημιουργώντας σύγχιση, ενώ βοηθάς και συ μερικούς να κουνάνε ένα πτώμα,την παλιά
ειδωλολατρική θυσία, για να δείξουν οτι είναι ζωντανό,όταν ειναι
εδώ και πολλούς αιώνες νεκρό κι αυτό όχι κατά λάθος, ή απο διωγμούς...
Πέθανε, απλά πέθανε..
Αφήστε το πτώμα στην αποσύνθεση του....
Περεπιμπτόντως, δεν αρρωσταίνω τόσο πού, οικογενειακώς, μια δυο μέρες,λίγη αδιαθεσία και τέτοια,αλλά, καταλαβαίνουμε και το κόβουμε
πριν γινει αρρώστεια...
Θέλει πολύ καλή ανάπαυση,για να γίνεις καλά...
Όταν εισαι ζωντανός,επαναλαμβάνω...Στα πτώματα,δεν οφελεί καθόλου,
απο ότι μου λένε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Τέτοια ένδεια επιχειρημάτων αγαπητέ μου sesostris, που να σε
αναγκάσει να γίνεις κοινός συκοφάντης, δεν το περίμενα να σου
τύχει....Με αποκαλείς εντεταλμένο της εκκλησίας;Καμία σχέση και όποτε θέλεις, το διαπιστώνεις ιδίοις όμμασι...

Πότε αναφέρθηκα φίλε trexagireve σε σένα προσωπικά, και σε συκοφάντησα ;;; Εκτός και αν εργάζεσαι για λογαριασμό της ΟΟΔΕ ή των Απολογητών , γιατί σ’ αυτούς αναφερόμουνα . Και αυτοί φίλε Βαγγέλη είναι ακριβώς αυτό που περιέγραψα , έμμισθοι κονδυλοφόροι της εκκλησίας που λύνουν το οικονομικό τους συκοφαντώντας και περιυβρίζοντας κάθε τι το Ελληνικό !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy