ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 16:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
θα σταθώ στο τελευταίο που είπε ο ψηλός

quote:
Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά δεν θα ωφελούσε σε τίποτα παραπάνω.
Για προσπάθησε λίγο να έλθεις στη θέση του είλωτα, στη θέση του δούλου, της ιερής πόρνης, του έκθετου παιδιού, …..;;

τι από αυτά δεν υπάρχει σήμερα στην ελλάδα;



Δεν γνωρίζω να υπάρχουν σήμερα, στην Ελλάδα, δούλοι στους οποίους ο αφέντης τους να έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου χωρίς να υπόκειται στις συνέπειες του νόμου.

Ούτε ιερές πόρνες υπάρχουν. Όλες ή σχεδόν όλες έχουν τσατσά και "καθώς πρέπει" μάλιστα.

Ούτε είλωτες υπάρχουν και οι σημερινοί νεαροί Σπαρτιάτες δεν εξασκούνται πάνω τους, θέτοντας ως κριτήριο των ικανοτήτων τους το πόσους είλωτες έχουν σκοτώσει.

Ευτυχώς, όσον αφορά τα έκθετα παιδιά, ξέρω τουλάχιστον πως η Εκκλησία απευθύνεται σε όσους γονείς δεν επιθυμούν τα παιδιά τους να μην διακόπτουν την εγκυμοσύνη ή να τα εγκαταλείπουν, αλλά να τα γεννούν και αν δεν τα θέλουν να τα μεταφέρουν στα ιδρύματα που η ίδια (Εκκλησία) διατηρεί.

***Δηλαδή, άθεε, εσύ δεν βλέπεις καμιά διαφορά στον κόσμο μας σήμερα, σε σχέση με τότε; Εκτός κι αν μόλις κατέφτασες από το Σείριο, με την τελευταία συγκοινωνία, και δεν γνωρίζεις τη σημερινή ελληνική πραγματικότητα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 16:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ

Ψηλός

quote:
Είδες που τα εισαγωγικά τα βάζεις μόνο στο "πνευματική σας τροφή", και όχι σε ολόκληρη την πρόταση; δηλαδή κάτι ανάλογο με το "λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός"!!

Ακριβώς, μόνο αυτό αμφισβητώ, το υπόλοιπο, το εννοώ.

Βρίσκεις ότι υπάρχει ομοιότητα, έτσι;;;

Για να ξέρω, δηλαδή...



Μου φαίνεται πως άρχισες πάλι να παρλατάς! Βλέπω πως σου συμβαίνει συχνά τώρα τελευταία. Να το κοιτάξεις γιατί αρχίζω ν' ανησυχώ.

Πόσες φορές θα σου το πω. Διαβάζεις τα μηνύματα των άλλων ή βάζεις άλλους να τα διαβάζουν και σου λένε μόνο την περίληψη;;

Ακόμη και τις παραπομπές από τα μηνύματά μου που παραθέτεις, δεν είσαι ικανός να κατανοήσεις.

Αν δεν έχεις τι άλλο να πεις, καλύτερα βγες μια βόλτα έξω και μην γίνεσαι κυρά Κατίνα. Τους χαρακτηρισμούς σου προς τον αρθρογράφο της ΟΟΔΕ, θα έλεγα να τους κρατήσεις για τον εαυτό σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 17:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τότε όπως και τώρα οι δούλοι εργάζονταν και αμείβονταν οι αφέντες τους δεν είχαν δικαίωμα ζωής ή θανάτου επάνω τους θα μπερδεύεσαι με τους χριστιανούς στην ευρώπη και αμερική και τους μαύρους σκλάβους

όπως και πάλι θα μπερδεύεσαι με τους χριστιανούς και τους μαύρους σκλάβους όσο αφορά τους σπαρτιάτες και τους είλωτες

τώρα για ιερές πόρνες πρέπει να ψάξεις στην βαβυλώνα ή στο βυζάντιο που η εκκλησια έπαιρνε ποσοστά από την κάθε πόρνη για την σωτηρία της ψυχής της τώρα αν θες ακόμη να βρεις πόρνες αρκεί να πας σε κάποιο μοναστήρι και θα βρεις κορίτσια και αγόρια να επιδίδονται στο αρχαιότερό επάγγελμα αλλά από την στιγμή που ο αβραάμ έβγαζε στο κλαρί την γυναίκα του με τις ευλογίες του θεού τι να κάνουν και αυτά;

όσο για τα έκθετα και τότε όπως και τώρα αν ήταν τυχερά και τα έπαιρνε κάποιος να τα μεγαλώσει έχει καλώς

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 17:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
τότε όπως και τώρα οι δούλοι εργάζονταν και αμείβονταν οι αφέντες τους δεν είχαν δικαίωμα ζωής ή θανάτου επάνω τους θα μπερδεύεσαι με τους χριστιανούς στην ευρώπη και αμερική και τους μαύρους σκλάβους

όπως και πάλι θα μπερδεύεσαι με τους χριστιανούς και τους μαύρους σκλάβους όσο αφορά τους σπαρτιάτες και τους είλωτες

τώρα για ιερές πόρνες πρέπει να ψάξεις στην βαβυλώνα ή στο βυζάντιο που η εκκλησια έπαιρνε ποσοστά από την κάθε πόρνη για την σωτηρία της ψυχής της τώρα αν θες ακόμη να βρεις πόρνες αρκεί να πας σε κάποιο μοναστήρι και θα βρεις κορίτσια και αγόρια να επιδίδονται στο αρχαιότερό επάγγελμα αλλά από την στιγμή που ο αβραάμ έβγαζε στο κλαρί την γυναίκα του με τις ευλογίες του θεού τι να κάνουν και αυτά;

όσο για τα έκθετα και τότε όπως και τώρα αν ήταν τυχερά και τα έπαιρνε κάποιος να τα μεγαλώσει έχει καλώς

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Τελικά, έχεις πλάκα βρε αθεος.
Τι να μπορεί να πει κανείς εμπρός στο "πλήθος των επιχειρημάτων σου"; Μένω άφωνος!!

Καλά τώρα, εξυπακούεται πως μόνο ένας "άθεος", "ουδέτερος", "αδογμάτιστος", κάτι σαν και εσένα δηλαδή, γυρίζει το παραμύθι και πάλι προς το Χριστιανισμό.

Όλοι μας "διακρίνουμε" την ουδετερότητά σου και την επιμονή σου να απαντάς επί των θεμάτων της συζήτησης, προσέχοντας μην τυχόν και παρεκκλίνει η συζήτηση.

Θα μπορούσε κανείς να πει πως είτε εσένα διαβάζει, είτε το γιαπετ, είτε το Sesostris, είτε τον ...... είναι το ένα και το αυτό.

Οπότε, μη κουράζεστε και όλοι μαζί βρε παιδιά. Φτάνει ένας από εσάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 18:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν υπάρχει καμία ανακρίβεια σε όσα είπα εδώ είμαστε να τα διαψεύσεις
αν δεν υπάρχει συνέχισε τις άναρθρες κραυγές και τα μιξοκλάματα όλο και κάποιο πρόβατο θα πάρεις με το μέρος σου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 19:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω ειναι η σελιδα και το e mail της.
http://www.oodegr.com/neopaganismos/index.htm

Στειλτε mail και θα σας απαντησουν. Και οταν θα παρετε την απαντηση, δημοσιευστε την εδω.

Απλο δεν ειναι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 21:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στειλτε mail και θα σας απαντησουν. Και οταν θα παρετε την απαντηση, δημοσιευστε την εδω.


Μου αρέσει που θέλεις να τους στείλουμε μαιλ.
Θές και να σου δημοσιεύσουμε την απάντηση

Μήπως ξέρεις και την απάντηση?

Ρε φίλε, με συγχωρείς δλδ μπάς και μας περνάς για μαλάκες.
Οχι λέω..

Ακου να σου πώ.
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει ξέρεις ποιό είναι?
Εσείς, που ανήκεται σε αυτές τις αιρέσεις, γιατί περί αιρέσεων πρόκειται, δεν πιάνεστε φίλοι.
Εμείς, ολοι οι αλλοι εδώ, γράφουμε έτσι για να ανταλλάξουμε απόψεις και δημιουργούμε και μία σχέση φιλική.
Εσείς φίλοι δεν πιάνεστε. Το μόνο σας μέλημα είναι ο διάλογος, ενας διάλογος που έχει ως αποτέλεσμα ενα αλαλούμ έτσι ώστε να περάσετε αυτά που θέλετε να περάσετε.
Εδώ λοιπόν δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με εσάς, θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε με τον υπεύθυνο τύπου της ΟΟΔΕ
Ασε ρε Ρομπέν των Φόρουμς... ξύπνησαν τα αγγούρια να γ...σουν τον μανάβη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 21:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λατρεύω τον πληθυντικό σου allzzaro....Είμαστε ομάδες,εδώ μέσα!!!!Να
επικοινωνήσεις, όχι να περάσεις άλλον κάτι, προσπάθησες καθόλου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 21:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωστή πόρνη της Αλεξάνδρειας και της Αντιοχείας και ξακουστή για τα όργια της......
Μωρέ ποιά είναι να δεις........

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 22:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λατρεύω τον πληθυντικό σου allzzaro....Είμαστε ομάδες,εδώ μέσα!!!!

Ετσι φαίνεται φίλε.

Ακου φιλαράκο.
Εγώ τόσο καιρό επικοινωνούσα μαζί σου.
Προσπαθούσα να επικοινωνήσω μαζί σου.
Ακαρπη η προσπάθεια βέβαια.
Εσύ εχεις πάντα δίκιο, εσύ τα ξέρεις όλα, εσύ τα διαστρεβλώνεις όλα.
Οταν φιλαράκο ο zip σε αποκάλεσε ψυχοπαθή, επέπληξα τον zip οτι τέτοιες εκφράσεις εδώ μέσα είναι μεμπτές.
Δεν το εκτίμησες αλλά έφθασες στο σημείο να μιμηθείς τον zip και να αποκαλέσεις εμένα ψυχοπαθή.
Τι επικοινωνία λοιπόν μπορεί να έχω με ενα τέτοιο άτομο..

Edited by - allzzaro on 27/10/2009 22:12:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 22:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, γράφει ο μπαγλαμάς της ΟΟΔΕ:

Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό", (κόμα) μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε.

Γράφεις κι εσύ, ακολουθώντας τον:

"Από αυτό το απόσπασμα, αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως αυτό που ποτέ δεν υπήρξε είναι η «ρομαντική και εξιδανικευμένη εικόνα του λαμπρού αρχαιοελληνικού πολιτισμού».

Δεν αρνούνται πως υπήρξε λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός, αλλά όχι όπως θέλουν να τον παρουσιάζουν οι Νεοειδωλολάτρες.
"

Πέραν του λογικού σφάλματος ότι παρουσιάζεται μια εξιδανικευμένη εικόνα κάποιου λαμπρού πολιτισμού (διότι κάτι λαμπρό είναι ιδανικό ή έστω ανώτερο σε οποιαδήποτε σύγκριση, από μόνο του και δεν χρειάζεται εξιδανίκευση), δεν μπορείς να θεωρείς ότι δεν υπήρξε ποτέ η εξιδανικευμένη εικόνα που παρουσιάζεται και ταυτόχρονα να πιστεύεις ότι αυτό που, τεχνηέντως εξιδανικεύεται, ήταν λαμπρό.

Δυσνόητο για σένα;;;

Ρωτάω, στη συνέχεια, για την ύπαρξη των εισαγωγικών, σημειώνοντας ότι, αυτά, λοιδορούν και αντιστρέφουν το νόημα της φράσης που περιέχουν και μου απαντάς:

"Αυτό που, κατ' εσέ είναι "πνευματική μας τροφή", εσύ το αμφισβητείς και γι' αυτό το θέτεις εντός εισαγωγικών."

Αυτό δεν σημαίνει ότι δέχεσαι πως ότι είναι εντός εισαγωγικών, αμφισβητείται;;;

Τι άλλο μπορεί να σημαίνει, ακόμη και για σένα;;;

Και όταν στο επισημαίνω, στο επόμενο μήνυμα, μου απαντάς:

"Μου φαίνεται πως άρχισες πάλι να παρλατάς! Βλέπω πως σου συμβαίνει συχνά τώρα τελευταία. Να το κοιτάξεις γιατί αρχίζω ν' ανησυχώ."

Δεν ξέρω βέβαια τι σημαίνει «παρλατάς» αλλά μάλλον, δεν είναι φιλοφρόνηση.

Και συνεχίζεις:


"Πόσες φορές θα σου το πω. Διαβάζεις τα μηνύματα των άλλων ή βάζεις άλλους να τα διαβάζουν και σου λένε μόνο την περίληψη;;"

Ποιος δεν καταλαβαίνει τι γράφει, τι διαβάζει και τι εννοεί;;

Εγώ ή εσύ;

Και συνεχίζεις:

"Ακόμη και τις παραπομπές από τα μηνύματά μου που παραθέτεις, δεν είσαι ικανός να κατανοήσεις."

Τι δεν κατανόησα, κατά τη γνώμη σου, ψηλέ;;;

Το μόνο που δεν κατανοώ είναι οι λογικές κωλοτούμπες σου!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 22:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφάσεις εν αμαρτίαις αγαπητέ μου allzzaro....Ποτέ δεν σε είπα
ψυχοπαθη και δεν το νόμιζα ποτε..Διακιολογείσαι, αλλά δεν μπορεί να μην βλέπεις ότι το όλο θέμα αφορά σε συκοφαντικές επιθέσεις, εκ του μη όντως, κατά του χριστιανισμού, εδώ και καιρό....Ειναι πολύ κακόγουστο αστείο, γιατί αφορά στην επίσημη ελληνική θρησκεία..
Κάποια στιγμή, πρέπει να βλέπουμε πόσο αντεθνικα μπορούμε να λειτουργούμε...
Και με ποιό όφελος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
αν υπάρχει καμία ανακρίβεια σε όσα είπα εδώ είμαστε να τα διαψεύσεις
αν δεν υπάρχει συνέχισε τις άναρθρες κραυγές και τα μιξοκλάματα όλο και κάποιο πρόβατο θα πάρεις με το μέρος σου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Αυτά που υποτίθεται είπες, τα έχουν πει άλλοι, πριν από σένα.
Δεν είναι αναγκαίο να αναμασάς τις κουταμάρες τους.
Τίποτα καινούργιο, έχεις να πεις;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 01:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι από την ΟΟΔΕ, ένα μόνο απόσπασμα, για όποιον θέλει να δει τα πράγματα με τα μάτια ανοιχτά:

Κείμενο τού αγίου Νεκταρίου επισκόπου Πενταπόλεως, όπου επισημαίνεται ο κοσμοϊστορικός ρόλος τών Ελλήνων, κυρίως σε σχέση με το Ευαγγέλιο.

Είναι ένα κείμενο, που παραμένει επίκαιρο περισσότερο από έναν αιώνα μετά τη συγγραφή του.


“Ελληνική φιλοσοφία. Δύο λέξεις αλλά λέξεις μεσταί μεγάλων και υψηλών εννοιών εν αυταίς εγκολπούται η τελεία περί ανθρώπου έννοια εν αυταίς συνάπτονται τα πέρατα της φιλοσοφικής ενεργείας εν αυταίς περιλαμβάνεται το σύνολον των επιστημονικών αρχών εν αυταίς εκφράζεται το πνεύμα της αναπτυχθείσης ανθρωπότητος εν αυταίς χαρακτηρίζεται η τελεία του ανθρώπου εικών εν αυταίς ομολογείται το μέγεθος του ανθρωπίνου νου το ύψoς της ανθρωπίνης διανοίας, το βάθος των εννοιών, η ισχύς και το κάλλος του λόγου, η λεπτότης των διανοημάτων, η ευκρίνεια και η σαφήνεια αυτών, η δύναμις, η χάρις αυτών, και τέλος η θειότης του ανθρώπου. Η ελληνική φιλοσοφία είναι η θεμελιώδης αρχή της αληθούς αναπτύξεως και μορφώσεως, είναι ο παιδαγωγός του ανθρώπου, ο ποδηγέτης προς την ευσέβειαν. Αύτη εγένετο διδάσκαλος της αληθείας, διδάσκουσα τον άνθρωπον τις εστί, τις η εν τω κόσμω αποστολή αυτού, και τι δέον εργάζεσθαι, διδάσκουσα αυτόν την ύπαρξιν του Θεού, την σχέσιν αυτού προς το θείον, και την σχέσιν του Θεού προς τον άνθρωπον διδάσκουσα τα θεία ιδιώματα και την συγγένειαν του ανθρώπου προς το θείον. Η Ελληνική φιλοσοφία εδίδαξεν την πρόνοιαν του Θεού προς την ανθρωπότητα και εγένετο διά των υγιών αυτής θεωριών παιδαγωγός της ανθρωπότητος εις Χριστόν.

Η φιλοσοφία είναι αληθώς αναφαίρετον κτήμα του Έλληνος διαδιδομένη ανά τα έθνη προσηλυτίζει αυτά και καθιστά αυτά ελληνικά, ουδέποτε δε παύεται ούσα Ελληνική οι οπαδοί αυτής, οι ομιληταί αυτής αποβάλοντες το ξένον και βάρβαρον περιβάλλονται το ελληνικόν και την ευγένειαν η Ελληνική φιλοσοφία προώρισται ίνα καταστήση τους πάντας Έλληνας εγεννήθη υπέρ του χριστιανισμού και συνεταυτίσθη μετ' αυτού, όπως εργασθή προς σωτηρίαν της ανθρωπότητος. Έλλην και φιλοσοφία εισί δύο τινά αναπόσπαστα μαρτυρεί δε και ο Απόστολος των εθνών Παύλος λέγων: Έλληνες σοφίαν ζητούσιν. Ο Έλλην αληθώς εγεννήθη, ίνα φιλοσοφή διότι εγεννήθη διδάσκαλος της ανθρωπότητος. Αλλ' εάν η φιλοσοφία εγένετο παιδαγωγός εις Χριστόν έπεται ότι ο Έλλην πλασθείς φιλόσοφος επλάσθη χριστιανός, επλάσθη ίνα γνωρίση την αλήθειαν καί διαδώ αυτήν τοις έθνεσιν.”

Μπορεί να μου βρει κάποιος, παρόμοιο ύμνο, στην ελληνική φιλοσοφία, που να έχει το κάλος αυτού του κειμένου;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αξίζει να σημειωθεί πως,
Το κείμενο αυτό προέρχεται από άνθρωπο που, κατά τους νεοειδωλολάτρες, είναι "υπεύθυνος για την καταστροφή" του «αρχαιοελληνικού πολιτισμού» και, φιλοξενείται σε ιστοσελίδα που και αυτή, κατά τη γνώμη ορισμένων, δεν δέχεται πως υπήρξε λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός.

***Ελπίζω πως η παραπομπή αυτή να λειτουργήσει και κατά κάποιο τρόπο και ως απάντηση προς το φίλο allzzaro.


Edited by - Ψηλός on 28/10/2009 01:43:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 01:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες του ρε άθεε κάτι καινούριο, για να το... συζητήσετε.

Όλο και κάτι θα κερδίσεις αν καταφέρεις να συνομιλήσεις με τον ψηλό. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει, είναι όλο... εκπλήξεις!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 12:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Στειλτε mail και θα σας απαντησουν. Και οταν θα παρετε την απαντηση, δημοσιευστε την εδω.


Μου αρέσει που θέλεις να τους στείλουμε μαιλ.
Θές και να σου δημοσιεύσουμε την απάντηση

Μήπως ξέρεις και την απάντηση?

Ρε φίλε, με συγχωρείς δλδ μπάς και μας περνάς για μαλάκες.
Οχι λέω..

Ακου να σου πώ.
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει ξέρεις ποιό είναι?
Εσείς, που ανήκεται σε αυτές τις αιρέσεις, γιατί περί αιρέσεων πρόκειται, δεν πιάνεστε φίλοι.
Εμείς, ολοι οι αλλοι εδώ, γράφουμε έτσι για να ανταλλάξουμε απόψεις και δημιουργούμε και μία σχέση φιλική.
Εσείς φίλοι δεν πιάνεστε. Το μόνο σας μέλημα είναι ο διάλογος, ενας διάλογος που έχει ως αποτέλεσμα ενα αλαλούμ έτσι ώστε να περάσετε αυτά που θέλετε να περάσετε.
Εδώ λοιπόν δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με εσάς, θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε με τον υπεύθυνο τύπου της ΟΟΔΕ
Ασε ρε Ρομπέν των Φόρουμς... ξύπνησαν τα αγγούρια να γ...σουν τον μανάβη...



Ακου φιλε μου. Το να στειλεις ενα mail ειναι στην εποχη μας οτι το πιο ευκολο. Απο το να λες αρλουμπες και να κατηγορεις ανθρωπους, καλυτερα να στειλεις mail ωστε να μαθουμε επιτελους τι λενε και οι ιδιοι. Το να μιλας για μαναβηδες και αγγουρια καθε αλλο παρα απαντα στο ερωτημα, εκτος και αν ξερεις οτι θα παρεις απαντηση και μετα θα πρεπει να τη δημοσιευσεις εδω.
Οσο για τις φιλικες σχεσεις, συμφωνω απολυτα. Δεν ειμαστε εχθροι. Και για αυτο απανταμε βαζοντας τα λογια του συνομιλιτη σε παραθεση, ωστε να βγαινουν συμπερασματα.
Εκτος και αν θελετε τον διαλογο χωρις την αλλη πλευρα (την χριστιανικη).


Edited by - Robben on 28/10/2009 12:43:12

Edited by - Robben on 28/10/2009 12:45:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 16:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πες του ρε άθεε κάτι καινούριο, για να το... συζητήσετε.

Όλο και κάτι θα κερδίσεις αν καταφέρεις να συνομιλήσεις με τον ψηλό. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει, είναι όλο... εκπλήξεις!!



καλά κάτσε πρώτα να μου πει τι από αυτά που έγραψα είναι λάθος και πάμε και στα καινούργια

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 16:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άθεε, δεν έχει σημασία τι έγραψες, αφού τα έγραψες εσύ, είναι λάθος.

Μη μου πεις ότι περιμένεις διάλογο... διαρκείας και ανταλλαγή επιχειρημάτων...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 16:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είμαι λίγο αυτό που λένε σκάει γάιδαρο,εδώ θα είμαι να ρωτάω που είναι το λάθος σε αυτά που είπα,μέχρι να μου το δείξει ή να παραδεχτεί ότι είναι παρλαπίπας

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 17:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είμαι λίγο αυτό που λένε σκάει γάιδαρο,εδώ θα είμαι να ρωτάω που είναι το λάθος σε αυτά που είπα,μέχρι να μου το δείξει ή να παραδεχτεί ότι είναι παρλαπίπας


Δεν ξέρω αν μένεις σε πόλη ή σε τόπο ερημικό.
Αν μένεις σε πόλη, βγες μια βόλτα έξω και άκου το θόρυβο των αμαξιών που περνούν.
Όση βαρύτητα και νόημα περιέχει ο θόρυβος που θα ακούσεις, άλλο τόση βαρύτητα και νόημα έχουν και τα όσα γράφεις εσύ.

Ορίστε, λοιόν, η απάντηση που περιμένεις.

Βρουμμμμμ βρουμμμμμμμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 17:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο σου Ψηλέ, κάθεσαι και του μιλάς και στη γλώσσα του,του
...παρλαπίπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 18:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακου φιλε μου. Το να στειλεις ενα mail ειναι στην εποχη μας οτι το πιο ευκολο. Απο το να λες αρλουμπες και να κατηγορεις ανθρωπους, καλυτερα να στειλεις mail ωστε να μαθουμε επιτελους τι λενε και οι ιδιοι.

Και εσύ πως ξέρεις οτι θα μου απαντήσουν?
Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
Μήπως θα πρέπει να πιστεύω κάποιες φήμες που θέλουν να είσαι εσύ ο συντάκτης?

quote:
Οσο για τις φιλικες σχεσεις, συμφωνω απολυτα. Δεν ειμαστε εχθροι.

Συμφωνείς οτι μπορούμε ή δεν μπορούμε να έχουμε φιλικές σχέσεις.
Το οτι δεν είμαστε εχθροί μην είσαι τόσο σίγουρος.
Εχουν ξεκινήσει εμφύλιοι πόλεμοι για τέτοια θέματα φίλε ρομπέν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Και δυστυχώς, σε αυτή την χώρα δεν θα πάψουν οι δονκιχώτηδες, που θα κυνηγάνε δράκους φίλε allzzaro και θα την πληρώνουν οι ανεμόμυλοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και εσύ πως ξέρεις οτι θα μου απαντήσουν?
Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
Μήπως θα πρέπει να πιστεύω κάποιες φήμες που θέλουν να είσαι εσύ ο συντάκτης?

Το λογικο ειναι να απαντησουν. Δηλαδη αν ημουν εγω (που δεν ειμαι), θα απαντουσα. Και αν οντως εκανα λαθος , θα το παραδεχομουν.
Δεν εχεις παρα να επικοινωνησεις μαζι τους. Απαντανε σε mail, και αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου.

Τωρα οσο για τις φημες, να ξερεις οτι περασα ανακριση.....

Αρα μην ανησυχεις, δεν ειμαι της ΟΟΔΕ (ουτε της ΗΕLLAS ON LINE).....


quote:
Συμφωνείς οτι μπορούμε ή δεν μπορούμε να έχουμε φιλικές σχέσεις.
Το οτι δεν είμαστε εχθροί μην είσαι τόσο σίγουρος.
Εχουν ξεκινήσει εμφύλιοι πόλεμοι για τέτοια θέματα φίλε ρομπέν...


Μπορουμε να εχουμε φιλικες σχεσεις. Σαφως. Εγω παντως δεν εχω κανεναν για εχθρο. Το οτι δεν συμφωνουμε , δεν σημαινει οτι ειμαστε εχθροι. Ο υγιης διαλογος εχει και διαφωνιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαίρομαι που οι χριστιανοί δείχνουν για μια ακόμη φορά το ποίοι πραγματικά είναι
άνανδρα ανθρωπάκια που δεν μπορούν να απαντήσουν σε ιστορικά στοιχεία και το μόνο που ξερουν να κάνουν είναι να κραυγάζουν άναρθρες κραυγές και να γελοιοποιούνται
που είναι λοιπόν το λάθος στα όσα έγραψα πρόβατα;

μικρά προβατάκια τρώνε το χορταράκι τους και βελάζουν δυνατά προσπαθώντας να καλύψουν την αλήθεια δεν τους είπε κανείς όμως ότι έτσι το μόνο που καταφέρνουν είναι να δείχνουν ότι είναι μόνο πρόβατα

allzzaro το άλλο το έχεις σκεφτεί;

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10342

για μπες στο θέμα αυτό και δες τι έκαναν τα φυντάνια
που ξέρεις τι θα λάβεις μαζί με το μαιλ

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι ψήνεται....Τι είναι ρε άθεος; Πολύς αχός ακουγεται,
πολλά ντουφέκια ακούω,μήνα κατέβηκες σε πόλεμο και δεν μας το
ομολόγεις;
Χελλόυ!!!Εδω εισαι, με μας μιλάς, ή κάπου άλλού;
Εμείς πρόβατα, αλλά εσύ ......βλήτο, γιατι το λιγότερο έπρεπε να
σέβεσαι την κύρια θρησκεία της χώρας σου και να μη μιλάς λες και απευθύνεσαι στο σπίτι σου....Διάλογο μπορείς, ή θα μας τα πρήζεις με
πολεμικά παιανίσματα για πολύ;ξεχαρμάνιασμα ψάχνεις;
Έτσι για να πάρεις λίγο χρόνο, επιτέλους..
Άνετε!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro το άλλο το έχεις σκεφτεί;

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10342

για μπες στο θέμα αυτό και δες τι έκαναν τα φυντάνια
που ξέρεις τι θα λάβεις μαζί με το μαιλ


Φίλε ``αθεε`` εγώ είμαι πολύ παλιά πουτάνα στο κουρμπέτι...

Οταν εγώ πήγαινα σε συγκεντρώσεις μαρτύρων του Γιαχβέ το 1975 και ξεψάχνιζα τη βίβλο κάτι τρεχαγύρευε και κάτι ρομπέν ήταν ...
Εκτοτε τους εχω φάει στη μάπα,και ξέρω οτι επιχειρήματα διαθέτουν είναι μέσα απο τις σελίδες της βίβλου.
Η βίβλος, ειδικά η βίβλος είναι ενα κατακρεουργημένο βιβλίο, εγώ παρέπεμψα στον trexagireve στις εξομολογήσεις (RUFINUS TYRANNIUS: DE PRINCIPUS).
Ενα μικρό παράδειγμα για το πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος ώστε να πιστέψει οτι διαβάζει κάτι το γνήσιο.
Ενα αλλο παράδειγμα είναι σε ενα αλλο τόπικ οπου ο τρεχαγύρευε θέλει τον Αβραάμ Σύριο.

Ο τρέχαγύρευε υποστηρίζει οτι ο Αβράαμ κατάγεται απο τη Συρία λέγοντας οτι"ιθ' Καὶ αὗται αἱ γενέσεις Ἰσαὰκ τοῦ υἱοῦ Ἁβραάμ• κ' Ἁβραὰμ ἐγέννησε τὸν Ἰσαάκ. ἦν δὲ Ἰσαὰκ ἐτῶν τεσσαράκοντα, ὅτε ἔλαβε τὴν Ρεβέκκαν θυγατέρα Βαθουὴλ τοῦ Σύρου ἐκ τῆς Μεσοποταμίας Συρίας, ἀδελφὴν Λάβαν τοῦ Σύρου, ἑαυτῷ εἰς γυναῖκα. κα..."
Ο δε Λαβάν, ήταν αδερφός της μητρος αυτού Σάρρας,η οποία ήταν επίσης αδερφή του Αβρράμ....
Δεν ήταν όλοι απο τι ίδιο ....σόι, λές;

Δεν σκέφτεται ο τρεχαγύρευε οτι ο Αβραάμ είναι απόγονος του Νώε.
Ο Νώε ενα παιδί λευκό, ξανθό, με γαλανά μάτια εγγονός του Ενώχ γιός του Λαμάχ γνωρίζει πολύ καλά οτι ο Θεός είναι ενας, (ο Γιαχβέ).
Ο πατέρας του Αβραάμ ο Θάρρα είναι ειδωλολάτρης, το ίδιο και ο Αβραάμ. Καλά είναι δυνατόν ποτέ απο τον Αδάμ εως και τον Νώε να έχουμε μια συνεχή γνώση για τον Θεό και ο Αβραάμ να μην γνωρίζει τίποτα?????

Τι να συζητήσεις λοιπόν με αυτούς τους ανθρώπους...

Edited by - allzzaro on 28/10/2009 20:45:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι ψήνεται....Τι είναι ρε άθεος; Πολύς αχός ακουγεται,
πολλά ντουφέκια ακούω,μήνα κατέβηκες σε πόλεμο και δεν μας το
ομολόγεις;
Χελλόυ!!!Εδω εισαι, με μας μιλάς, ή κάπου άλλού;
Εμείς πρόβατα, αλλά εσύ ......βλήτο, γιατι το λιγότερο έπρεπε να
σέβεσαι την κύρια θρησκεία της χώρας σου και να μη μιλάς λες και απευθύνεσαι στο σπίτι σου....Διάλογο μπορείς, ή θα μας τα πρήζεις με
πολεμικά παιανίσματα για πολύ;ξεχαρμάνιασμα ψάχνεις;
Έτσι για να πάρεις λίγο χρόνο, επιτέλους..
Άνετε!!!!!!!!!!!!!

τι εγινε πρόβατο σε δυσκολεύω και θες να φύγω; για πες που έχω λάθος στα όσα έγραψα και ο ψηλός αλλά και εσύ λέτε ότι είμαι λάθος

allzzaro τι να κάνει το πρόβατο έτσι το έμαθαν έτσι κάνει
περιμένεις να κάνεις ένα πρόβατο να σκεφτεί;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα πίστευα ότι η Αθήνα έχει πολλά ψώνια αγαπητέ μου allzzaro,
δεν σε θεωρούσα ένα απο αυτά....
Δεν ξέρω που πήγαινες, αλλά σίγουρα είχε είσοδο..Εκεί που πήγαινα
εγώ δεν είχε πόρτα, ούτε γκλαμουράτες διαφημίσεις...Τώρα, τι έβγαλε ο καθένας,άστο ρε φιλε να το κρίνει άλλος..Τόσο κόλλημα, με το ποιός είναι ο καλύτερος;
Αυτο με τον Νώς με μπερδεψε....Αν δλδ, η ειδωλολατρεία ήρθε σε κάποια στιγμή, έγιναν οι πρόγονοι του Αβραάμ, το ότι τον πηρε ακριβώς για να αποφύγει την ειδωλολατρεία και θα τον έκανε αρχηγό εθνών, δεν βλέπεις ότι έχει λογική;Πολλοί γίναν ειδωλολάτρες, με
κείνες τις θρησκείες που γυρνουσαν στη Μεση Ανατολή...Λατρεία του σατανά, Βαάλ, Μπαθομέτ, κλπ...Το ότι ο Αβραάμ, πίστευε στον Θεό αμφισβητείς;
Αλλά,το αν είναι οι εβραίοι Σύριοι, ή όχι, ψάξτο,μην εκτίθεσαι...Δεν είναι θέμα άποψης..Για να έχεις την καλύτερη...Είναι θέμα του αν είναι κάτι ή δεν είναι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 22:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντα πίστευα ότι η Αθήνα έχει πολλά ψώνια αγαπητέ μου allzzaro,

Το ξέρω..
Ολοι οι επαρχιώτες νοιώθετε έτσι
Βέβαια θα πρέπει να ξέρεις οτι το 90% των Αθηναίων είναι επαρχιώτες
Αυτούς θα εννοείς...

Τώρα...
Προηγουμένως σε επέπληξα επειδή με απεκάλεσες ψυχοπαθή κάτι που το διέψευσες, θα το βρώ Βαγγελίνο και θα στο κολλήσω στα μάτια..
Τώρα με αποκαλείς και ψώνιο..
Εγώ δεν σε αποκαλώ ψώνιο, ας κρίνουν οι αλλοι..

quote:
Αυτο με τον Νώς με μπερδεψε....Αν δλδ, η ειδωλολατρεία ήρθε σε κάποια στιγμή, έγιναν οι πρόγονοι του Αβραάμ, το ότι τον πηρε ακριβώς για να αποφύγει την ειδωλολατρεία και θα τον έκανε αρχηγό εθνών, δεν βλέπεις ότι έχει λογική;

Σε μπέρδεψε για δύο λόγους.
Πρώτον γιατί είσαι άσχετος και..
Δεύτερον εχεις στα μάτια σου παρωπίδες και δεν μπορείς να δείς παραπέρα. Πάντα έχεις μια εξήγηση, φαιδρή, που συμβαδίζει με τα συμφέροντα της Βίβλου. Αυτό δεν σε αφήνει να δείς παραπέρα ..

Είναι δυνατόν ποτέ ενας μύστης σαν τον Ενώχ ενας τέτοιος θεματοφύλακας που γράφει για τις μίξεις Αγγέλων και θνητών που αναφέρει τον Νώε ως αποκύημα μιας τέτοιας μίξης να μην φροντίσει να πέσουν σε έμπιστα χέρια τα θέματα αυτά.
Είναι δυνατόν μετά απο τόσα γένη γνωστικών ο Θάρρα να είναι ειδωλολάτρης και ο Αβραάμ να αναρρωτιέται ποιός είναι αυτός που του μιλάει.


quote:
Αλλά,το αν είναι οι εβραίοι Σύριοι, ή όχι, ψάξτο,μην εκτίθεσαι...Δεν είναι θέμα άποψης..Για να έχεις την καλύτερη...Είναι θέμα του αν είναι κάτι ή δεν είναι....

πλάκα έχεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy