ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2009, 01:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι οτι εχουν γραφτει σε αυτο το ωραιο φορουμ τοσα θεματα και τοσες σελιδες για τον Ιησου. Μαλλον επιβεβαιωνεται η προφητεια του Συμεων οτι ο Ιησους θα ειναι σημειο αντιλεγομενο. Και αυτο ειναι το θαυμαστο. Πως ασχολουνται εκεινοι που λενε οτι δηθεν δεν υπηρξε. Και ομως ασχολουνται.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2009, 14:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εμίσησαν με δωρεάν" λέει ο Κύριος αγαπητε Robben, αλλά, προφανώς
δν ήθελε να αναφέρει την ζήλια....
Γιατί αλήθεια, τις ως ο Θεός ημών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 02:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως αγαπητε μου Τρεχαγυρευε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 17:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θεμα ειναι οτι εχουν γραφτει σε αυτο το ωραιο φορουμ τοσα θεματα και τοσες σελιδες για τον Ιησου. Μαλλον επιβεβαιωνεται η προφητεια του Συμεων οτι ο Ιησους θα ειναι σημειο αντιλεγομενο. Και αυτο ειναι το θαυμαστο. Πως ασχολουνται εκεινοι που λενε οτι δηθεν δεν υπηρξε. Και ομως ασχολουνται.....


Μαλλον ασχολουνται μ'αυτους που ασχοληθηκαν για να διαδωσουν τις ασχολιες του διχως να τους απασχολει διολου αν η σχολη που δημιουργουν θα'ναι χολη που οδηγει το μυαλο σε σχολασμα,
μεινανε και αλλοι στην ιστορια χωρις να κανουν τον κοπο να αναστηθουν,απλα δεχομενοι τη γη για ταφο του κορμιου τους και τη γνωση καυσιμο για το αεναο ταξιδι του πνευματος τους!
Σε κανενα δεν ταιριαζει το προσκυνημα απλα οι ελληνες το καταλαβαν πρωτοι,που να γονατιζεις χωρις χαλια περσικα απο τη Μιραρακη γδερνονται τα γονατα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 18:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κανέναν δεν ασχολήθηκαν τόσο αγαπητέ geostat..Κι ενώ έπρεπε να
αρέσει, προκαλεί ζήλια και φθόνο..Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει
κρεμαστάρια...Αλλά να ζηλώσει κανείς Κύριον τον Θεό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
"Εμίσησαν με δωρεάν" λέει ο Κύριος αγαπητε Robben,

Μπορεί όσοι τον μίσησαν να τον μίσησαν δωρεάν, όμως αυτοί που τον "αγαπούν" από "κονόμα" καλά πήγαν και πάνε ακόμη...

Εντάξει, όχι όλοι, έχει και κορόιδα που τον "αγαπούν" τσάμπα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 21:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια είναι φίλε μου Γιάπετ, δειχνει πλούσιος αυτός
που δουλεύει τζάμπα το Θεό του.....Πολύ πλούσιος....Κι είναι
τιμητικό, όχι ατιμωτικό για κάποιον να δουλεύει δωρεάν για τον Θεό του....
Με τους ....καρμιρηδες τι κάνουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 22:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αλήθεια είναι φίλε μου Γιάπετ, δειχνει πλούσιος αυτός
που δουλεύει τζάμπα το Θεό του.....


Γλώσσα λανθάνουσα......


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 22:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσο προβλέψιμος...Ήξερα ότι θα διάλεγες το πρώτο, αγαπητέ μου
Γιάπετ...Έτσι θα έκανε κάθε ...τίμιος διαστρεβλωτής.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 22:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., το πρώτο είναι η πραγματικότητα, το δεύτερο είναι... τι θα ήθελες να ήταν αν.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 23:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε φίλε Γιάπετ, επιμένω ότι υπάρχουν και οι άμισθοι...Σε
ποιά άλλη θρησκεία ή πίστη,ξέρεις να υπάρχουν;
Για να δούμε και τι καλύτερο προτείνεις...
Αυτός που πιστεύει Θεό,αληθινό Θεό, που ενσαρκώθηκε και έπαθε για μάς
έχει εμπιστοσύνη στο Θεό και Αυτός δεν τον απογοητεύει...Έχω ζήσει
προσωπικά τη δύναμη Του, άσχετα απο το αν το πιστεύεις ή όχι και γι αυτό Τον πιστεύω εγώ, όχι εσύ....
Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν πολλοί σαν εμενα, τους συναντώ, ξέρω κάποιους και σίγουρα σε όλο τον κόσμο, υπάρχουν αρκετοί για να δοξάζετα ο Θεός..Ξέρεις καμιά άλλη θρησκεία να ασκείται έτσι στην ταπείνωση και την πίστη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 00:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Όχι ρε φίλε Γιάπετ, επιμένω ότι υπάρχουν και οι άμισθοι..

Μα κι εγώ το γνωρίζω αυτό, μάλιστα έγραψα γι' αυτούς

"έχει και κορόιδα που τον "αγαπούν" τσάμπα.."
μεταφορικά βέβαια, αλλά αυτούς εννοώ...

quote:
Σε
ποιά άλλη θρησκεία ή πίστη,ξέρεις να υπάρχουν;

Σε όλες.

quote:
Για να δούμε και τι καλύτερο προτείνεις...

Ν' ανοίξουν μάτια και μυαλό.

quote:
Αυτός που πιστεύει Θεό,αληθινό Θεό, που ενσαρκώθηκε και έπαθε για μάς
έχει εμπιστοσύνη στο Θεό και Αυτός δεν τον απογοητεύει...


Αυτό συμβαίνει επειδή τον έχει φτιάξει ο ίδιος, όπως θα ήθελε να ήταν, αν υπήρχε.


quote:
Έχω ζήσει
προσωπικά τη δύναμη Του, άσχετα απο το αν το πιστεύεις ή όχι και γι αυτό Τον πιστεύω εγώ, όχι εσύ....

Αν εννοείς τα ατυχήματά σου, υπάρχουν καλλίτερες εξηγήσεις, απ' τη θεϊκή παρέμβαση. Πιό φυσικές.

quote:
υπάρχουν αρκετοί για να δοξάζετα ο Θεός..

Ο Θεός, δεν έχει ανάγκη δόξας κι αν έχει δεν είναι Θεός...

quote:
Ξέρεις καμιά άλλη θρησκεία να ασκείται έτσι στην ταπείνωση και την πίστη;

Μόνο ταπείνωση και πίστη δεν βλέπω στους αντιπροσώπους και ταγούς της θρησκείας σου.

Αυτά είναι "ελαττώματα" αληθινών πιστών, αλλά πολύ σπάνια.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 08:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..Ξέρεις καμιά άλλη θρησκεία να ασκείται έτσι στην ταπείνωση και την πίστη;

Άν και δεν είμαι γνώστης άλλων θρησκειών ....φοβάμαι ότι έχεις δίκιο !!! Ειδικά για το πρώτο.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 09:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια είναι φίλε DPJ10, όσο κι αν δεν το καταλαβαίνεις,γιατί
ακόμη κι οι βουδιστές, έχουν πολλά μεγάλα φόρα που τους βοηθούν...
Αλλά εκεί επιτρέπεται, έτσι δεν είναι;Οι χριστιανοι μόνο πρέπει να
είναι μόνο κορόιδα...
Και λέγοντας κορόιδα, ας δούμε αυτό που λές αγαπητέ μου Γιάπετ....Δεν
είναι κορόιδο, όποιος φιλεί Θεό....Δεν είναι κορόιδο,οποιος πιστεύει Θεό και περιμένει το έλεος του...Και δεν εννοώ τα ατυχήματα, φίλε μου,μου έχουν συμβεί πολλά στη ζωή μου, για να αναγνωρίζω έτσι κι όχι τυπικά την βοήθεια του Θεού..Την έχω ζήσει οικονομικά, αλλά και
με πολλούς άλλους τρόπους, όπου κάποιος συγκεκριμένος άνθρωπος, τυχαίος,έλυνε προβλήματα που τύχαιναν και αυτό, πιστεψε με δε το λέω
ελαφρά τη καρδία....Μιλάμε για πολλές..συμπτώσεις...
Το ότι δεν υπάρχει πολύ ταπείνωση και πίστη στην εποχή μας, οφείλεται στο ότι είμαστε πλούσιοι και υλιστές, λόγω αγαθών....
Αλλά, έρχεται πάντα μια μέρα, που οι καταστάσεις μας κανουν να
δούμε τι πραγματικά πιστεύουμε...
Και τότε, δεν μπορείς να κάνεις λάθος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 14:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κορόιδο ή ο κάθε επιθετικός προσδιορισμός χαρακτηρίζει και προβάλλει τον εκφέροντα αυτόν τον προσδιορισμό και όχι τον όποιο "αποδέκτη" και το βάζω μέσα σε παρένθεση διότι μπορεί καν να μην μπεί σ'αυτήν την θέση ο δυνητικός αποδέκτης και ο εκφέρων τον προσδιορισμό να μην υπάρξει ούτε ως εκφέρων και εκεί θα είναι και το χειρότερο δράμα του!

...Στην ανυπαρξία...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 15:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa....

quote:
Και λέγοντας κορόιδα, ας δούμε αυτό που λές αγαπητέ μου Γιάπετ....Δεν
είναι κορόιδο, όποιος φιλεί Θεό....

Τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό, που έγινε αφορμή να φιλοσοφήσει ο φίλος Εαρινός, τον έγραψα χωρίς ίχνος ειρωνείας, αλλά για να τονίσω την πρακτική του ιερατείου και των επαγγελματιών θρησκευόμενων, επ' αυτών των, αδόλως, πιστών.

Το οποίο ιερατείο και οι διάφοροι επαγγελματίες αντιπρόσωποι του θεού στη Γη, εξαργυρώνουν την πίστη, αυτών που με συμπάθεια χαρακτήρισα κορόιδα, ένα χαρακτηρισμό που κυκλοφορεί ευρέως σ' αυτούς τους κύκλους όταν θέλουν να προσδιορίσουν το ποίμνιο.

Πίστεψέ με, το έχω ακούσει πολλές φορές.

Σαφώς και δεν είναι κορόιδο όποιος προσπαθεί, έστω κι έτσι, να νοιώσει εσωτερική ασφάλεια και να δώσει διέξοδο στους όποιους προβληματισμούς του και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι ταγοί της όποιας θρησκείας για να πλουτίζουν.

Για τα υπόλοιπα που λες, θα απογοητεύουν αν μάθαινα ότι όντως υπάρχει ο γιαχβέ, με τις ιδιότητες που του αποδίδετε και ασχολείται με τα οικονομικά ή άλλα προβλήματα, κάποιου συγκεκριμένου ανθρώπου.

Μου είναι δύσκολο να θεωρήσω ότι επέλεξε τον Βαγγέλη για να του λύσει το όποιο πρόβλημα και γι' αυτό το αποδίδω σε αυθαίρετη ερμηνεία δική σου κάποιων ενεργειών που αναμφίβολα έκανες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 17:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Η ιστορία, δεν τον αναφέρει, εκτός κι αν εννοείς την εκκλησιαστική... εκεί είναι πρωταγωνιστής...

Που ήθελες να είναι πρωταγωνιστής στην πολιτική ιστορία?....τον ουράνιο κόσμο ήρθε να μας φανερώσει και όχι τον επίγειο...η πολιτική ιστορία ασχολείται με τον επίγειο και με τον Καίσαρα, η εκκλησιαστική με τον επουράνιο.
Ως εκ τούτου η πολιτική γράφει ολόκληρους τόμους για τον Χίτλερ και τον Στάλιν ενώ η εκκλησιαστική τίποτα......

quote:
γιαπετ:
Τέλειωσε;;;;
άλλαξε;;;
Έπαψε;;;
Και πού την άφησε;;
Την βλέπεις κάπου γύρω σου;;;
Όπως για παράδειγμα;;;
Μια, ο κόσμος όλος τον πίστεψε, μια, χριστιανοί είναι μόνο οι ορθόδοξοι, μ' έχεις κάνει κουρέλι...
Άλλά κι έτσι να είναι, τι άλλαξε στον κόσμο που τον "πίστεψε";;;


Το πρώτο πράγμα που σταμάτησε με τον Χριστιανισμό ήταν οι θυσίες ανθρώπων και ο θρησκευτικός κανιβαλισμός ..... σημαντικά και τα δύο.
Σταμάτησαν και οι μονομαχίες στην Αρένα.
Τέθηκαν έτσι οι βάσεις για τα μετέπειτα κοινωφελή έργα, όπως τα ορφανοτροφεία και η ενίσχυση των φτωχών και απόρων.

Σε όλα αυτά, συνετέλεσε τα μάλα, η διδασκαλία του Ιησού,......το που στηρίχτηκαν τα εγκλήματα τα πάθη οι πόλεμοι και τα μίση, αυτά να τα αναζητήσεις αλλού, όχι όμως στη διδασκαλία του Ιησού!....αυτό ξεπερνάει τα όρια της ανοχής!

Αν λοιπόν εφαρμοζόταν κατά γράμμα η διδασκαλία του Ιησού, τότε ναι! θα ζούσαμε σε έναν φανταστικό κόσμο.
Ό Ιησούς αυτό που ήταν στο δικό Του χέρι να πράξει το έπραξε.


quote:
γιαπετ:
ευρωπαίε, έλα τώρα που έμαθες και τον Ηράκλειτο

Σου πέφτει λίγος ε?

quote:
γιαπετ:
Το "κανείς απ' το δωδεκάθεο" στο είπε ο ινστρούχτορας, έτσι;;
Πες του λοιπόν, αν είναι έτσι, ότι όταν λέει και κανείς από τους ανθρώπους, εννοεί απ' αυτούς που έμεναν στη γειτονιά του.
Άρα μπορεί τον κόσμο να τον έφτιαξε κάποιος άνθρωπος που ο Ηράκλειτος δεν τον γνώριζε!!!quote:

Ναι.
Του το είπα και μου είπε να σου πω ότι, όταν τότε υπήρχαν άνθρωποι που θεοποιούσαν τους ανθρώπους, αλλά και τα βράχια (όπως ο Παυσανίας μας γράφει), ήταν αναγκασμένος να γράψει ακόμη και τα αυτονόητα...

Ωστόσο άφησε παρακαταθήκη και άλλες φράσεις όπως:
"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."

αλλά και η κάτωθι:
".. ότι η φωτιά, όταν επέλθει, θα κρίνει και θα καταλάβει τα πάντα."

quote:
γιαπετ:
Αυτό έχουμε πει ότι ανήκει στις απείραχτες βλακείες και είναι για το μουσείο ηλιθιότητας.

Σε διαψεύδει ο ίδιος ο Ηράκλειτος:
"Το παν είναι διαιρετό και αδιαίρετο, γεννητό και αγέννητο, θνητό και αθάνατο, λόγος και αιών, πατέρας και γιος, θεός και δικαιοσύνη . Αφού ακούσετε όχι εμένα αλλά το λόγο, είναι σοφό να ομολογήσετε πως τα πάντα είναι ένα.

Μπορεί να είσαι αναγκασμένος να κάνεις τον κουτό!, αλλά θες δε θες θα χορεύεις......

quote:
γιαπετ:
Πολύ ευχαρίστως.
"Κόσμον τόνδε τον αυτόν απάντων ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν αλλά ην αεί και εστίν και έσται πυρ αείζωον απτόμενον μέτρα και αποσβεννυμένον μέτρα."
Μετάφραση:
"Αυτόν εδώ τον κόσμο, τον κοινόν για όλους ούτε κάποιος απ' τους θεούς ούτε κάποιος απ' τους ανθρώπους τον εποίησε, αλλά ήταν πάντα και είναι και θα είναι πυρ αείζωον (που ζει για πάντα) που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο"
Επαναλαμβάνω ότι, με τη "λογική" του πνευματικού σου, μπορεί να τον έφτιαξε και κάποιος άνθρωπος, αφού ο Ηράκλειτος αναφέρεται στους γνωστούς του θεούς και ανθρώπους.

Σου απάντησα.

quote:
γιαπετ:
Οι θεοί δεν ήταν δώδεκα, ήταν τριάντα χιλιάδες...

Τα βλέπεις λοιπόν?.....ακόμη χειρότερα......

quote:
γιαπετ:
Ούτε τον εφάρμοσε ούτε τον άλλαξε, όπως έλεγε.
Και βέβαια θα μου δώσεις την απάντηση που γράφουν τα ευαγγέλια, δεν περιμένω κα΄τι άλλο.

Τότε, τι τα θες και τα γυρεύεις?

quote:
γιαπετ:
Ο Ιησούς δεν μπορούσε να μελετήσει τίποτε διότι ήταν αγράμματος, αυτοί που έγραψαν (διαχρονικά) αυτά που υποτίθεται ότι είπε, ναι, είχαν μελετήσει Ελληνική γραμματεία.
Διαφορετικά δεν θα γνώριζαν τόσες ρήσεις αρχαίων Ελλήνων για να τις βάλουν στο στόμα ενός αστοιχείωτου και έτσι να φανεί υιός του θεού...


Και πότε τα έγραψαν αυτά βρε παλικάρι?.......ποιοι?.....και που?

quote:
γιαπετ:
Κάτι σαν εσένα ας πούμε. Γράφεις πράγματα που σου δίνουν ή σου υποδεικνύουν να διαβάσεις, χωρίς να γνωρίζεις ούτε τι σημαίνουν τις περισσότερες φορές, όπως το:
με τον εγγενή νόμο του "Θεού"
που έγραψες στην αρχή του μηνύματος.
Αλήθεια τι θα πεί "εγγενής";;;

Τι να σου πω τώρα με τον εγγενή νόμο?....έφυγε και ο ινστρούχτορας!!!....πήγε για μπάνια στην Αιδηψό....όταν ξανάρθει!!

quote:
γιαπετ:
αρχικέ ευρωπαίε, όπως είπα και δεν το τήρησα βέβαια, είσαι μόνο για πλακίτσα και για να σε κάνουν να γράφεις και να διασκεδάζεις τον κόσμο.
Εγώ δεν απαντώ σ’ αυτά που γράφεις, απαντάς ο ίδιος μέσα στο ίδιο μήνυμα, σαν το σκύλο που κυνηγάει την ουρά του.
Έγραψες:

europaios2:
Και ξαναρωτάω τη στιγμή που δεν έγραψαν για Θευδά, Ιούδα ή Γαυλωνίτη, γιατί να γράψουν για τον Ιησού?

γιαπετ:
Και απάντησες, μόνος σου:
europaios2
Γιατί οι άλλοι μεσσίες, ούτε θαύματα έκαναν ούτε Αναστήθηκαν , ούτε μας απασχολούν σήμερα.

Υ.Γ. Στο εξής, μόνο πλακίτσα, έτσι για να συνεχίσεις να γράφεις...


Γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να δώσεις τη σωστή απάντηση.....και έτσι σε προλαβαίνω γιαπετ!.....με τις πλακίτσες σου!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 17:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat:
Μαλλον ασχολουνται μ'αυτους που ασχοληθηκαν για να διαδωσουν τις ασχολιες του διχως να τους απασχολει διολου αν η σχολη που δημιουργουν θα'ναι χολη που οδηγει το μυαλο σε σχολασμα,
μεινανε και αλλοι στην ιστορια χωρις να κανουν τον κοπο να αναστηθουν,απλα δεχομενοι τη γη για ταφο του κορμιου τους και τη γνωση καυσιμο για το αεναο ταξιδι του πνευματος τους!
Σε κανενα δεν ταιριαζει το προσκυνημα απλα οι ελληνες το καταλαβαν πρωτοι,που να γονατιζεις χωρις χαλια περσικα απο τη Μιραρακη γδερνονται τα γονατα!

Έμειναν ως θεοί στην ιστορία?.......... ή ως άνθρωποι φιλόσοφοι?......έχει διαφορά δε νομίζεις?

Το προσκύνημα στο Θεό δεν δείχνει παρά το σεβασμό. Τους θεούς προσκυνούσαν και οι αρχαίοι Έλληνες και αυτό δεν ήταν κακό....άλλα
ήσαν τα "κακά" που ο Χριστιανισμός έδιωξε!!


quote:
γιαπετ:
Μπορεί όσοι τον μίσησαν να τον μίσησαν δωρεάν, όμως αυτοί που τον "αγαπούν" από "κονόμα" καλά πήγαν και πάνε ακόμη...

Εντάξει, όχι όλοι, έχει και κορόιδα που τον "αγαπούν" τσάμπα...



Εσύ τον μισείς τζάμπα?.....ή επί πληρωμή?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 19:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρχικέ ευρωπαίε

quote:
Γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να δώσεις τη σωστή απάντηση.....και έτσι σε προλαβαίνω γιαπετ!.....με τις πλακίτσες σου!!

Καλά, δεν κατάλαβες τίποτε από την απάντησή μου;;;

Ούτε κατάλαβες ότι απάντησες μόνος σου;;;

Άντε να το ξαναβάλω για σένα και για κάποιους άλλους βραδύκαυστους.


europaios2:
"Και ξαναρωτάω τη στιγμή που δεν έγραψαν για Θευδά, Ιούδα ή Γαυλωνίτη, γιατί να γράψουν για τον Ιησού? "

και πιο κάτω, εσύ ο ίδιος, έγραψες:

"Γιατί οι άλλοι μεσσίες, ούτε θαύματα έκαναν ούτε Αναστήθηκαν ..."

που είναι και η απάντηση στο πρώτοι σου ερώτημα.

Και επειδή απευθύνομαι σε σένα, να στο εξηγήσω.

Δεν έγραψαν για τους άλλους "μεσσίες" ακριβώς γι' αυτό που λες στο δεύτερο μέρος και έχω τονίσει με bold.

Ο δικός σου όμως "μεσσίας" υποτίθεται ότι έκανε και... θαύματα αλλά και... αναστήθηκε.

Εγώ τι να προσθέσω βρε φουκαρά και λες ότι δεν απάντησα;;;

quote:
Εσύ τον μισείς τζάμπα?.....ή επί πληρωμή?

Δεν μισώ ήρωες μυθιστορημάτων, απλά διασκεδάζω με τους υποστηρικτές τους!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 19:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ,συμφωνούμε σε πολλά και το ξέρεις..Το κάθε ιερατείο,διαφθείρεται απο την εξουσία, αλλά ποιός μένει πιστός
είναι το θέμα...
Όσο για τις προσωπικές ιστορίες, φίλε, είναι τόσο λεπτές, που δεν
επιδέχονται άλλη ερμηνεία...Αλλά, ποτέ να μην σκεφτείς, ότι αυτό γίνεται για τον Βαγγέλη...Είμαι πολύ λέρα, στη ζωή, για να δικαιούμαι...Άρα, είναι για τον καθένα...
Ζητήσετε και δοθήσεται, είπε,τον πίστεψα και έτσι βγήκε...Εντελώς
χωρίς φαντασία και με πολύ σκοπτική λογικη, σε πληροφορώ....
Αλλά δεν αγνοείς ότι σου συμβαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 22:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Καλά, δεν κατάλαβες τίποτε από την απάντησή μου;;;
Ούτε κατάλαβες ότι απάντησες μόνος σου;;;
Άντε να το ξαναβάλω για σένα και για κάποιους άλλους βραδύκαυστους.

europaios2:
"Και ξαναρωτάω τη στιγμή που δεν έγραψαν για Θευδά, Ιούδα ή Γαυλωνίτη, γιατί να γράψουν για τον Ιησού? "

γιαπετ:
και πιο κάτω, εσύ ο ίδιος, έγραψες:

europaios2:
"Γιατί οι άλλοι μεσσίες, ούτε θαύματα έκαναν ούτε Αναστήθηκαν ..."

γιαπετ:
που είναι και η απάντηση στο πρώτοι σου ερώτημα.


Ξαναδιάβασε λοιπόν..,
Γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να δώσεις τη σωστή απάντηση.....και έτσι σε προλαβαίνω γιαπετ!.....με τις πλακίτσες σου!!

quote:
γιαπετ:
Δεν έγραψαν για τους άλλους "μεσσίες" ακριβώς γι' αυτό που λες στο δεύτερο μέρος και έχω τονίσει με bold.
Ο δικός σου όμως "μεσσίας" υποτίθεται ότι έκανε και... θαύματα αλλά και... αναστήθηκε.
Εγώ τι να προσθέσω βρε φουκαρά και λες ότι δεν απάντησα;;;

Είχες ρωτήσει: "Κανείς λογικός άνθρωπος δεν απορεί.
Για το μόνο που απορούμε, είναι γιατί εσείς οι χριστιανοί θεωρείτε ότι αυτός ήταν κάτι διαφορετικό απ’ τους υπόλοιπους μεσσίες."

Και απάντησα: "Γιατί οι άλλοι μεσσίες, ούτε θαύματα έκαναν ούτε Αναστήθηκαν , ούτε μας απασχολούν σήμερα."

Η απάντησή μου λοιπόν ήταν σε αυτό το ερώτημά σου.

Πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι οι "τελευταίες σου κινήσεις" γίνονται στα πλαίσια "μιας νέας τακτικής"....ούτε απελπισμένος δε θα ενεργούσε έτσι.....για πρόσεξέ το!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 23:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε

quote:
Η απάντησή μου λοιπόν ήταν σε αυτό το ερώτημά σου.

Εντάξει, άστο...

Προς στιγμήν νόμιζα ότι κατάλαβες την αυτοαναίρεση, αλλά έπεσα έξω...

Τέλος πάντων ο ευρωπαίος είσαι, τι να κάνουμε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 03:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Εντάξει, άστο...

Προς στιγμήν νόμιζα ότι κατάλαβες την αυτοαναίρεση, αλλά έπεσα έξω...

Τέλος πάντων ο ευρωπαίος είσαι, τι να κάνουμε;;;



Να παραδεχτείς ότι βρίσκεσαι σε σύγχυση γιαπετ!.....άλλα διαβάζεις....άλλα καταλαβαίνεις.....και δεν ξέρω κιόλας!, αν άλλα μετά γράφεις!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 15:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Να παραδεχτείς ότι βρίσκεσαι σε σύγχυση γιαπετ!.....

Μα τώρα λες το αυτονόητο.

Είναι δυνατόν να διαβάζει κάποιος αυτά που "γράφεις" και να μη βρίσκεται σε σύγχυση;;;

Πού να ξέρει τι θάθελες να πεις όταν γράφεις κάτι;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 16:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα τώρα λες το αυτονόητο.

Εγώ θέλω πάνω σε αυτό να σου απαντήσει
"ήμουν σίγουρος ότι δεν θα παραδεχόσουν ότι βρίσκεσαι σε σύγχυση, πάλι σε τάπωσα"

για να πέσεις λιπόθυμος και έτσι να μάθεις με σκληρό τρόπο τι εστί γνώσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 17:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουφ, νιώθω ότι παρακολουθώ σε επανάληψη το 379271ό επεισόδιο της "Λάμψης"...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 19:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειάζονται και τα breaks, αγαπητέ Dying...
Περί αληθείας,λόγου,ή γενικώς....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 22:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Ουφ, νιώθω ότι παρακολουθώ σε επανάληψη το 379271ό επεισόδιο της "Λάμψης"...

Είδες, όταν είναι επιτυχημένη η σειρά;;

Προβάλλεται συνέχεια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2009, 22:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Είναι δυνατόν να διαβάζει κάποιος αυτά που "γράφεις" και να μη βρίσκεται σε σύγχυση;;;
Πού να ξέρει τι θάθελες να πεις όταν γράφεις κάτι;;;;


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/10/2009 22:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy