ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 22:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε allzzaro, απο τη μια ειμαι χριστιανός πορωμένος κι απο την άλλη δεν ξέρω τίποτε..Θα αποφασίσεις τελικά;
Μπερδεύεις πολλά πράγματα και δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση...Εγώ
λέω τι γράφει, εσύ αντιλαμβάνεσαι πράγματα....Ψυχανεμίζεσαι, που λέγαμε παλιά...Τέσπα....
Το ότι αμφισβητείς την Αγία Γραφή, τι να πω, ...φωτισμένο σε βλέπω,
ότι θέλεις λές..Απο κει κι έπειτα, εννοείς, ότι εμείς οι υπόλοιποι
να πάμε να πνιγούμε, δεν έχουμε καμία ελπίδα;
Ρε φίλε, δεν αισθάνεσαι μόνος εκεί πάνω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 23:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φίλε, δεν αισθάνεσαι μόνος εκεί πάνω;

Mόνος οχι.
Θα μπορούσα να πώ οτι εχει μια πολύ ιδιαίτερη ομορφιά.
Εκεί κάτω εχει πολύ συνωστισμό, είναι πολύ στριμόκωλα.
Εχεις μέλλον πάντως...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 23:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Έχεις μέλλον πάντως..." Μου τό λεγαν απο μικρό....Για την
ακρίβεια, έλεγαν,"δεν υπάρχει γραμμή που να μην περάσει..."
Όσο για το "εκεί κάτω", φίλε μου, πρέπει να πάρεις φόρα για να σηκωθείς....Αλλοιώς μένεις εκεί που είσαι....
Σκέψου το λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 23:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου τό λεγαν απο μικρό....Για την
ακρίβεια, έλεγαν,"δεν υπάρχει γραμμή που να μην περάσει..."

ξεράθηκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 23:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

quote:
απο τη μια ειμαι χριστιανός πορωμένος κι απο την άλλη δεν ξέρω τίποτε..Θα αποφασίσεις τελικά;

Γιατί, υπάρχει αντίφαση; To να είσαι πορωμένος χριστιανός, προϋποθέτει ότι δεν ξέρεις τίποτε.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 23:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:
Γιατί, υπάρχει αντίφαση; To να είσαι πορωμένος χριστιανός, προϋποθέτει ότι δεν ξέρεις τίποτε.


Μα εδώ του έλεγαν οτι ``δεν υπάρχει γραμμή που να μην περάσει``...Λές να φταίει αυτό??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 00:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro

quote:
Μα εδώ του έλεγαν οτι ``δεν υπάρχει γραμμή που να μην περάσει``...Λές να φταίει αυτό??

Δηλαδή, κατάλαβες τι εννοεί ο τρεχα...., μ' αυτήν τη φράση;

Πές μου κι εμένα ρε φίλε κι έχω σπάσει το κεφάλι μου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2009, 09:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες πως δεν αντέχετε ούτε τον διάλογο, ούτε την αλήθεια,
αλλά θέλετε μόνο τα γνωστά σας παραμύθια;
Τι έγινε ρε παιδιά;Άνθρωποι κι οι χριστιανοί, έ;
Αλλά αυτή η λογική σας...Σκίζει..Δηλαδή, κάποιος ειναι πιστός μιας
θρησκείας, σας το αποδεικνύει με θέσεις,αλλά επειδή δεν σας βολεύουν, εσείς ξέρετε καλύτερα απο αυτόν για την δική του θρησκεία...Υπάρχει περιπτωση, κάποιος που μισεί τον χριστιανισμό, να μάθει ποτέ τι είναι ο χριστινισμός αν δεν τον μελετήσει;Κι όμως, μπορεί ο αντίθετος, αλλά όχι ο πιστός....Βοήθεια!!!!
Ρε δεν πάτε να σας δούν τα....μάτια, λέω εγώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 00:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Τι έγινε αγαπητέ sesostris; Τελείωσε η δεξαμενή ιδεών κι έμεινε
η συκοφαντία;Δεν απευθύνεσαι σε όσους γράφουν εδώ ως χριστιανοί,
αποκαλώντας τους πληρωμένους;

Αρχικά μου έδωσες την εντύπωση Βαγγέλη , ότι γνωρίζεις αρκετά καλά την ελληνική γλώσσα . Ξαναδιάβασε λοιπόν τις απαντήσεις μου , και μη με κάνεις να αμφιβάλλω για τις γραμματικές σου γνώσεις . Εκτός και αν συγκαταλέγεσαι στους συντάκτες των σελίδων της ΟΟΔΕ ή των απολογητών και γι' αυτό συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου στους (αδικημένους).
quote:
trexagireve
Αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου,δεν μιλάνε για σχοινί...Εσείς είστε
δηλωμένοι και ......εκπρόσωποι τυπου, πια, εμείς είμαστε άγνωστα ανθρωπάκια...,Εμάς να πληρώσουν με τόσους....στάρ, τριγύρω;
Αν μπορείτε, πάντως, επιστρέψτε κάποια στιγμή στο διάλογο....

Το ανέβασμα του τόνου της συζήτησης και μάλιστα δίχως ιδιαίτερο λόγο ,δεδομένου ότι δεν αναφέρθηκα ούτε σε σένα προσωπικά αλλά ούτε και σε κανένα από τα μέλη του forum αλλά στους συντάκτες των σελίδων της ΟΟΔΕ και των Απολογητών , αφ’ ενός υποβαθμίζει κάθε προσπάθεια διαλόγου , και αφ’ ετέρου δηλώνει ένδεια επιχειρημάτων . Προσπάθησε λοιπόν αν έχεις κάποιο επιχείρημα να το καταθέσης , και να κάνης διάλογο δίχως οχλαγωγία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 08:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς, μας επεξεργάζεσαι, αν δεν μας δουλεύεις φιλε sesostris...
Οι συκοφαντίες σε προσωπικό εππιπεδο, που δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα είναι που δημιουργούν εντάσεις....Αλλά αυτό το ξέρεις και γι αυτό το κάνεις...¨Ενδεια επιχειρημάτων...
Περί αληθούς λόγου, μιλάμε, όχι περί συκοφαντίας κατά ατόμων....Αλλά είπαμε,όταν δεν ξέρουμε τι να πουμε, συκοφαντούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 21:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προφανώς, μας επεξεργάζεσαι, αν δεν μας δουλεύεις φιλε sesostris...
Οι συκοφαντίες σε προσωπικό εππιπεδο, που δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα είναι που δημιουργούν εντάσεις....Αλλά αυτό το ξέρεις και γι αυτό το κάνεις...¨Ενδεια επιχειρημάτων...
Περί αληθούς λόγου, μιλάμε, όχι περί συκοφαντίας κατά ατόμων....Αλλά είπαμε,όταν δεν ξέρουμε τι να πουμε, συκοφαντούμε...

Συνδίκτυε και φίλε Ευάγγελε...σύ πρώτος δεν ξέρεις τι λές..αποστήθιση των ευαγγελίων κάνεις ...και αυτό δεν είναι επιχειρηματολογία!

-Έσο εγκρατής...σου είπα με καλή διάθεση , διάβασε πρώτα και μετά θα κατοχυρώσεις και δικαίωμα ομιλίας!

-Δεν είναι κακό αυτό...αντίθετα αποτελεί μια διορθωτική διαδικασία...δια μέσου της οποίας μέλλεται να γίνεις καλύτερος!

Γιατί ανθίστασαι στην εμπειρία αυτή???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Με συγχωρείς αγαπητέ μου Εαρινέ, τα μηνύματα μου, τα διαβάζεις καθόλου;Γιατι έχω την εντύπωση, ότι δεν σε πιάνω καλά....
Την παραμόρφωση, φοβάμαι φίλε μου, όχι την μορφωση, ή την γνώση....
Κι υπάρχει αρκετή παραμόρφωση γύρω μας...
Όσο για την Αγία Γραφή, φαντάζοαι αστειεύεσαι...Την ξέρω απέξω σχεδόν,αλλά, επαναλαμβάνω, είσαι της άποψης ότι κάποιος ξένος σε ένα
θρήσκευμα, μπορεί να τα εννοεί καλύτερα απο τον πιστό;
Γιατί έχει σημασία η ερώτηση....
Κι αν γίνεται, καμιά φορά, ας ξεκολήσουμε απο τα προσωπικά....Δεν με αντέχουν οι ψυχολόγοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:
Μα εδώ του έλεγαν οτι ``δεν υπάρχει γραμμή που να μην περάσει``...Λές να φταίει αυτό??
Δηλαδή, κατάλαβες τι εννοεί ο τρεχα...., μ' αυτήν τη φράση;

Πές μου κι εμένα ρε φίλε κι έχω σπάσει το κεφάλι μου.


Ναί αμέ..
Οταν ήταν μικρός τον εκπαίδευαν να περνάει γραμμές και τις πέρναγε όλες. μέχρι και τις σιδηροδρομικές..

Θα είμαι καλό παιδί, άριστος μαθητής οταν το παριζάκι μου θα είναι Υφαντής.. οοουυυιιιιιιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα το μήνυμα σου, φίλε μου allzzaro, έτρεξαν αμέσως να
φωνάξω τον ..Πασχάλη μου,τον 4χρονο ξέρεις...Αυτός έχει αδυναμία
ο ..αθεόφοβος,στην διαφήμιση,του Υφαντή, όπως κι εσύ, κι ας είμαστε χορτοφάγοι....
Προσπαθώ να του την κόψω....
Όσο για γραμμές, εννοώ περιοριστικές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 23:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για γραμμές, εννοώ περιοριστικές...

Εννοείται ρε φίλε. Πειράζω τον Γιαπέτ..

quote:
Μόλις διάβασα το μήνυμα σου, φίλε μου allzzaro, έτρεξαν αμέσως να
φωνάξω τον ..Πασχάλη μου,τον 4χρονο ξέρεις...

Να μου τον φιλήσεις
Εμένα πάτησε τα 22 ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 00:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Τι έγινε αγαπητέ sesostris; Τελείωσε η δεξαμενή ιδεών κι έμεινε
η συκοφαντία;Δεν απευθύνεσαι σε όσους γράφουν εδώ ως χριστιανοί,
αποκαλώντας τους πληρωμένους;

Sesostris
Αρχικά μου έδωσες την εντύπωση Βαγγέλη , ότι γνωρίζεις αρκετά καλά την ελληνική γλώσσα . Ξαναδιάβασε λοιπόν τις απαντήσεις μου , και μη με κάνεις να αμφιβάλλω για τις γραμματικές σου γνώσεις . Εκτός και αν συγκαταλέγεσαι στους συντάκτες των σελίδων της ΟΟΔΕ ή των απολογητών και γι' αυτό συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου στους (αδικημένους).

trexagireve
Αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου,δεν μιλάνε για σχοινί...Εσείς είστε
δηλωμένοι και ......εκπρόσωποι τυπου, πια, εμείς είμαστε άγνωστα ανθρωπάκια...,Εμάς να πληρώσουν με τόσους....στάρ, τριγύρω;
Αν μπορείτε, πάντως, επιστρέψτε κάποια στιγμή στο διάλογο....

Sesostris
Το ανέβασμα του τόνου της συζήτησης και μάλιστα δίχως ιδιαίτερο λόγο ,δεδομένου ότι δεν αναφέρθηκα ούτε σε σένα προσωπικά αλλά ούτε και σε κανένα από τα μέλη του forum αλλά στους συντάκτες των σελίδων της ΟΟΔΕ και των Απολογητών , αφ’ ενός υποβαθμίζει κάθε προσπάθεια διαλόγου , και αφ’ ετέρου δηλώνει ένδεια επιχειρημάτων . Προσπάθησε λοιπόν αν έχεις κάποιο επιχείρημα να το καταθέσης , και να κάνης διάλογο δίχως οχλαγωγία .

trexagireve
Προφανώς, μας επεξεργάζεσαι, αν δεν μας δουλεύεις φιλε sesostris...
Οι συκοφαντίες σε προσωπικό εππιπεδο, που δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα είναι που δημιουργούν εντάσεις....Αλλά αυτό το ξέρεις και γι αυτό το κάνεις...¨Ενδεια επιχειρημάτων...
Περί αληθούς λόγου, μιλάμε, όχι περί συκοφαντίας κατά ατόμων....Αλλά είπαμε,όταν δεν ξέρουμε τι να πουμε, συκοφαντούμε...


O gaga goun gou gi , gaga goun gigigi gaga ……….

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 09:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και ο δικός μου ο μεγάλος είναι 22,αλλα σπουδάζει εκτός, φίλε allzzaro...Αλλά ο Πασχάλης, μας κάνει "νερά" με την διαφήμιση "Υφαντίς", γι αυτό του το έδειξα....
Φίλε σεσοστρις, αποφάσισες βλέπω να μιλήσεις στην γλώσσα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 10:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιά σας και πάλι φορουμίτες!

Κάποιος είχε πει: "Μην τα βάζεις ποτέ με έναν ηλίθιο. Θα σε κατεβάσει στο επίπεδό του και θα χάσεις επειδής έχει περισσότερη πείρα."

Το θεωρείτε σωστό ή λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 11:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ όμως,φιλε Αίολος, διαφωνώ με την ανωτέρω ρήση..Πιστεύω ότι ο
εξυπνος θα κερδίσει...Κι αυτό συμβαίνει συνήθως....Μόνο αν κανείς δεν μπορεί να συγκρατήσεις εαυτόν, τόε αποδεικνύεται φελός, οπότε δεν ηταν έξυπνος, αλλά τυχάρπαστος....Νομίζω,δλδ...
Διαφωνείς;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 13:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, αγαπητέ μου τρεχαγύρεβε, με την λέξη "έξυπνος". Υπάρχει και ο φυσιολογικός. Αυτό που λέμε "κοινή λογική".
Υπάρχει και ο ηλίθιος ο οποίος αγνοεί την κοινή λογική.
Υπάρχει και ο ευφυής ο οποίος είναι άριστος χρήστης του Λόγου.
Το "έξυπνος" σε ποία κατηγορία το κατατάσσεις;

Ας πούμε ότι έρχεται κάποιος και σου λέει: "Πετάει ο γάϊδαρος ρε! Και είναι έτσι όπως το λέω διότι είμαι γιός του μοναδικού και αληθινού πανεπιστημίου."

Για να καταλάβω τι εννοείς με αυτό: "Πιστεύω ότι ο
εξυπνος θα κερδίσει.."
, μπορείς να μου πεις πως θ' αντιδρούσε η κάθε μία από τις ανωτέρω κατηγορίες κατά την γνώμη σου;

...ή πως θα κερδίσει ένας (κατ' εσέ) έξυπνος;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 15:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κουράζεις πολύ φίλε Αίολος και είναι τόσο απλό...
Λέω, ότι δεν πιστεύω πως ο ηλίθιος νικά τον έξυπνο,όπως λέει η ρήση της φίλης ari_a, απο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, όλους αυτούς τους χαρακτηρισμούς, πως σου ήρθε και τους έβαλες....
Σε μια κουβέντα, δεν μπορούμε να μεινουμε τέλος πάντων;!!!!!
Η αλήθεια νικάει στο τέλος κι όχι η μωρία, εννοώ, με την κατ ουσίαν έννοια της λέξης έξυπνος, αυτός που είναι ξύπνιος και βλέπει τι
γίνεται γύρω του....Βλέπει την αλήθεια και την υποστηρίζει σθεναρά,
έως ότου φτάσει στην δικαίωση της αλήθειας κι όχι της θέσης του....
Ρε παιδιά, που είστε; Καπου σας έχασα...Τι αναζητάμε; Ξέρουμε;
Δεν ψάχνουμε την αλήθεια, φίλε Αίολος,τη δική μας αλήθεια φτιάχνουμε...
Κι ο νοών, νοήτω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κουράζεις πολύ φίλε Αίολος και είναι τόσο απλό...
Λέω, ότι δεν πιστεύω πως ο ηλίθιος νικά τον έξυπνο,όπως λέει η ρήση της φίλης ari_a, απο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, όλους αυτούς τους χαρακτηρισμούς, πως σου ήρθε και τους έβαλες....
Σε μια κουβέντα, δεν μπορούμε να μεινουμε τέλος πάντων;!!!!!
Η αλήθεια νικάει στο τέλος κι όχι η μωρία, εννοώ, με την κατ ουσίαν έννοια της λέξης έξυπνος, αυτός που είναι ξύπνιος και βλέπει τι
γίνεται γύρω του....Βλέπει την αλήθεια και την υποστηρίζει σθεναρά,
έως ότου φτάσει στην δικαίωση της αλήθειας κι όχι της θέσης του....
Ρε παιδιά, που είστε; Καπου σας έχασα...Τι αναζητάμε; Ξέρουμε;
Δεν ψάχνουμε την αλήθεια, φίλε Αίολος,τη δική μας αλήθεια φτιάχνουμε...
Κι ο νοών, νοήτω...

Εγώ προφανώς είμαι ηλίθιος...δεν νοώ!

-Ποιά η διαφορά της αλήθειας και της θέσεως , πάλι αδυνατώ..!

-Ζητώ ακρόαση θεού και αλλαγή πλανήτη..ή καλύτερα άστο ..θα πάρω το 50-50...ή καλύτερα την βοήθεια του κοινού???

-Ευάγγελε βοήθεια..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ, μιλούσαμε με τον Αίολο, για ένα συγκεκριμένο
θέμα, που προφανώς δεν κατάλαβες..Με το ζόρι να τα ξαναπούμε απο την αρχή;
Διάβασε και λίγο πιο πριν....
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφόρα της αλήθειας, με τη θέση του
καθενός,έχεις παρα πολλά να μάθεις ακόμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το συμπάθειο κιόλας τρεχαγυρεβε, αλλά ήθελα να δω εάν μπορείς να τεκμηριώσεις αυτό το... "Πιστεύω ότι ο εξυπνος θα κερδίσει..", ή απλώς το έγραπσες για να μαζεύεις συμμετοχές και να πσαρώνεις τους νέους.
Απ' ότι φαίνεται, μάλλον το δεύτερο ε;
Ετσι κι αλλοιώς, η λέξη "πιστεύω", που χρησιμοποίησες αντί τού "γνωρίζω", σημαίνει "δεν γνωρίζω".
Επομένως δεν έχει νόημα η θέση σου.

Αα!
Γι αυτό... είναι τόσο απλό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφορά μας φίλε Αίολος, είναι ότι εγώ δεν έχω δεδομένο
ότι γνωρίζω την αλήθεια, την αναζητώ και την ψάχνω ποικιλοτρόπως,
γι αυτό και πιαστεύω, αφού δεν την έχω αγκαζέ,αλλά εσείς οι άνετοι,πως τη βγάζετε;
Εκτός απο προσωπικές κρίσεις και χαρακτηρισμούς, εννοώ...
Καλά ρε φιλε, διαγωνισμό κάνεις και λές ποιος πέτυχε;
Τι κερδίζεις;
Άκου, ....έχασα!!!!!
Ναι, πιστεύω οτι ο έξυπνος θα κερδίσει, εσένα τι σε χαλάει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, πιστεύω οτι ο έξυπνος θα κερδίσει, εσένα τι σε χαλάει;
Τίποτα ρε μορτάκο!
Απλώς προσπαθώ να σε μάθω να γνωρίζεις, δηλαδή ν' αποδεικνύεις λογικά, αντί να πιστεύεις στα άλογα.
Μπορώ να στο αναλύσω και περαιτέρω επικαλούμενος το παράδειγμά μου.

Ενδιαφέρεσαι, ή χαμένος κόπος;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 20:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Με το ζόρι να τα ξαναπούμε απο την αρχή;
Διάβασε και λίγο πιο πριν....

Ναι βρε εαρινέ, μην τον αναγκάζεις να γράφει συνέχεια.

Ξέρεις πώς το... βαριέται το γράψιμο;;;
Απίστευτα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 21:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε φιλαράκι Αίολος, για τόσο μπαζο με έχεις;Δεν με πειράζει,
όταν κάτι έχει σκεπτικό, το τζάμπα κόπος με χαλάει κάπως..
Και δηλαδή, εσύ πιστεύεις ότι πιστεύω τυφλά, τώρα,ε;
Να σου πω...Τον Ζαρατούστρα τον ξέρεις;
Θυμάσαι που πρώτα ο άνθρωπος είναι παιδί, μετά καμήλα, μετά λιοντάρι και μετά πρέπει να γίνει πάλι παιδί;Να απεκδυθεί την εμπειρία και
να αποκτήσει κρίση;
Εκεί είναι όλο το νόημα...Το είπε κι ο Χριστός(!!!!!) "Πάτερ, έκρυψας την σοφία απο τους γνωστικούς και την έδωσες στα παιδιά.."
Σκέψου αυτή την έννοια παιδιά...Αυτά βλέπουν,δεν συμμετέχουν στην πράξη....Καταλαβαίνεις πως το θέτει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός

quote:
Με το ζόρι να τα ξαναπούμε απο την αρχή;
Διάβασε και λίγο πιο πριν....

Ναι βρε εαρινέ, μην τον αναγκάζεις να γράφει συνέχεια.

Ξέρεις πώς το... βαριέται το γράψιμο;;;
Απίστευτα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Η αλήθεια είναι ότι είμαι πιεστικός.."εξαναγκαστικός" θά'λεγα ενίοτε...!

Είναι φίλος μου όμως και δεν φείδεται "γραψίματος"...αυτό σημαίνει ότι μ'αγαπάει..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, πιστεύω οτι ο έξυπνος θα κερδίσει, εσένα τι σε χαλάει;


Τώρα μπερδεύθηκα περισσότερο -ήμουν που ήμουν- αλλα ο χριστός δεν είπε : ...Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...κλπ...κλπ???

Δηλαδή , οι πτωχοί τω πνεύματι χάνουν τελικά και οι έξυπνοι κερδίζουν??

Μπερδεύθηκα...μπερδεύθηκα...βοήθεια χριστιανοί , κοντεύω να φλιπάρω..εγώ για κείνη χάνομαι και κείνη δε με θέλει...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy