ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro
``Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό", μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε. Ας δούμε ένα παράδειγμα, από την ΛΑΜΠΡΟΤΕΡΗ περίοδο τής Κλασικής αρχαιότητας, από τον Χρυσό αιώνα τού Περικλέους. Θα είναι χρήσιμο, για να καταλάβουμε τι συνέβαινε και σε λιγότερο "χρυσές" εποχές στην ειδωλολατρική Ελλάδα...``

Aυτά αναφέρονται σε σελίδα της ΟΟΔΕ και αναφέρονται στην εποχή του Περικλή.Μέχρι σήμερα με την σημερινή τεχνολογία, αποδεδειγμένα, δεν μπορεί να κατασκευαστεί ο Παρθενώνας έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις γεωμετρικές του ιδιομορφίες.



Αγαπητέ allzzaro,
Αυτά που αναφέρονται στη σελίδα της ΟΟΔΕ που υποδεικνύεις και, συγκεκριμένα, στην εποχή του Περικλή, δεν αφορούν στην τεχνολογία ή στις τέχνες και στα γράμματα της εποχής, αλλά στις ίντριγκες και στις πολιτικές δολοπλοκίες και τερτίπια που σκαρφίζονταν οι πολιτικοί προκειμένου να επιτύχουν αυτό που επιθυμούσαν, πράγματα τα οποία, όπως αναφέρουν, γίνονται και σήμερα.

quote:
allzzaro
Ποιοι είναι οι συγγραφείς αυτής της αναρτήσεως που χλευάσουν τον ελληνισμό της εποχής εκείνης και κατά συνέπεια τον Παρθενώνα, γιατί τον χλευάζουν και υποτίθεται οτι είναι Ελληνες . Kαι συνεχίζουν...

Ποιες είναι οι αναφορές της ΟΟΔΕ, βάσει των οποίων τους καταλογίζεις χλευασμό προς τον ελληνισμό και κατά του Παρθενώνα;
Μήπως θα ήταν προτιμότερο να ξαναδιάβαζες ή να παράθετες ολόκληρο το άρθρο αντί ορισμένων μόνο αποσπασμάτων;

Ας δούμε τι γράφουν:

quote:
ΟΟΔΕ
Διανύουμε τον Ε΄ αιώνα π.Χ., τον λεγόμενο «Χρυσό αιώνα του Περικλέους». Όμως τίποτα δεν είναι τόσο τέλειο όσο θέλουν κάποιοι να το παρουσιάσουν.
Σκάνδαλο ξεσπάει στην Αθήνα του 5ου αιώνα. Ο Φειδίας και ο Περικλής, κατηγορούνται ως ΚΛΕΦΤΕΣ. Κατά την εκτέλεση των μνημειακών αρχιτεκτονημάτων της Ακροπόλεως των Αθηνών, ο Φειδίας έκλεψε χρυσάφι από ένα έργο του, το περίφημο χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς, και καταδικάστηκε σε εξορία. Ο ιστορικός Φιλόχορος, γράφει: «το άγαλμα της Αθηνάς κατασκευάσας, υφείλετο το χρυσίον εκ των δρακόντων της χρυσελεφάντινης Αθηνάς, εφ ώ καταναγκασθείς εζημιώθη φυγή».

Εδώ βλέπουμε πως ο αρθογράφος το λέει καθαρά: Ο Φειδίας και ο Περικλής, κατηγορούνται ως ΚΛΕΦΤΕΣ
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν ο αρθρογράφος είχε άγνοια των γεγονότων, δεν θα ανέφερε πως κατηγορήθηκαν ως κλέφτες, αλλά θα έλεγε πως ήταν οι κλέφτες.
Αναφέρει την κατηγορία και αναφέρει και ιστορική πηγή.

quote:
ΟΟΔΕ
Ο συνυπεύθυνος Περικλής, άξιος προκάτοχος των σημερινών πολιτικών, για να αποσπάσει την προσοχή των εξαγριωμένων πολιτών, ΚΗΡΥΞΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΕΩΝ. Έτσι, απασχολημένοι καθώς θα ήταν οι Αθηναίοι από τον πόλεμο, δεν θα αξίωναν τη δίωξη των υπευθύνων, όπως γράφει ο Σχολιαστής της Ειρήνης του Αριστοφάνη «φοβηθείς δια το επιστατήσαι τη κατασκευή του αγάλματος και συνεγνωκέναι τη κλοπή, έγραψε το κατά Μεγαρέων πινάκιον και τον πόλεμον επήνεγκεν, ίνα απασχολημένους Αθηναίους εις τον πόλεμον μη δω τας ευθύνας». Ομοίως και ο Πλούταρχος γράφει: «Επειδή ο Περικλής θεωρήθηκε από τον δήμο ένοχος για την κατάχρηση του Φειδία, για να αποφύγει τη δίκη και την καταδίκη, υποκίνησε πόλεμο φοβηθείς το δικαστήριον τον πόλεμον εξέκαυσεν» ελπίζοντας ότι θα εξουδετερώσει τις κατηγορίες που τον βάραιναν «ελπίζων διασκεδάσειν τα εγκλήματα» (Περικλής ΧΧΧΙΙ).

Από το παραπάνω απόσπασμα, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως οι της ΟΟΔΕ, παρομοιάζουν τον Περικλή με τους σημερινούς πολιτικούς, όσον αφορά στην τακτική που ακολουθεί και ο Περικλής, που, για να αποσπάσει την προσοχή των εξαγριωμένων πολιτικών, κήρυξε πόλεμο κατά των Μεγαρέων.

Έχεις κάτι να προσάψεις στην ΟΟΔΕ σχετικά με αυτή τους την αναφορά;
Μήπως είναι αναληθές αυτό που αναφέρουν σχετικά με τον Περικλή;

Και ο Πλούταρχος κάνει λόγο για «κατάχρηση του Φειδία». Μήπως θα πρέπει, υπό την ίδια λογική και το πνεύμα που αντιμετωπίζεις την ΟΟΔΕ, να απευθύνεις και τις ίδιες κατηγορίες και προς τον Πλούταρχο;;;


Κάποιες άλλες ιστορικές αναφορές:

quote:
ΟΟΔΕ
Ο μεν Περικλής όμως τελικά δεν απέφυγε την καταδίκη, για εγκλήματα κατά του δήμου. Ο δε Φειδίας, πλήρωσε με τη ζωή του την κατασκευή του χρυσελεφάντινου αγάλματος του Διός στην Ολυμπία «εργολαβήσας παρά των Ηλείων το άγαλμα του Διός Ολυμπίου και καταγνωσθείς υπ αυτών ως νοσφισάμενος ανηρέθη» (Σχολιαστής του Αριστοφάνη). Κατά τον Πλούταρχο, πέθανε από τους Αθηναίους στη φυλακή «εις το δεσμωτήριον απαχθείς ετελεύτησε νοσήσας» (Περικλής ΧΧΧΙ).

Επίσης και το χρυσελεφάντινο άγαλμα του Δία στην Ολυμπία, φιλοτεχνήθηκε από τον Φειδία και τους συνεργάτες του, (τον ζωγράφο Πάναινο και τον Κωλώτη), περίπου 20 χρόνια μετά την αποπεράτωση του ναού της Ολυμπίας (456 π.Χ.). Ο καλλιτέχνης είχε δηλαδή ήδη κατασκευάσει το άγαλμα της Αθηνάς (438 π.Χ.) και τον γλυπτό διάκοσμο του Παρθενώνα, και ήταν πλέον εξόριστος από την Αθήνα. Το άγαλμα μεταφέρθηκε μετά από 850 χρόνια στην Κωνσταντινούπολη, όπου καταστράφηκε το 475 από πυρκαγιά.



Επίσης:

quote:
ΟΟΔΕ
Στην περιγραφή τού αγάλματος από τον Παυσανία, υπάρχει μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: Αναφερόμενος στο θρόνο και συγκεκριμένα σε ένα οριζόντιο τμήμα του, γράφει ότι παριστάνονταν νέοι σε παλιά αγωνίσματα: «Ο νέος που δένει μόνος του την ταινία του νικητή στο κεφάλι του, λένε πως μοιάζει με τον Παντάρκη, έναν νεαρό από την Ηλιδα, που τον είχε ερωτευθεί ο Φειδίας». (Από σχολιασμό του δευτέρου ψηφιακού δίσκου (SVCD) της σειράς του Discovery, στο ένθετο της Ελευθεροτυπίας 1-2-2004. σελ. 18. Αρχαιολογία).

Πιστεύω πως η αναφορά αυτού του γεγονότος θεωρείται ως στοιχείο ανηθικότητας από την ΟΟΔΕ, και το χρησιμοποιούν ως στοιχείο σύγκρισης και, κατά συνέπεια, ομοιότητας με την ανηθικότητα που κυριαρχεί και στις ημέρες μας στους κύκλους των πολιτικών, αλλά και των καλλιτεχνών.


Και φτάνουμε στην τελευταία παράγραφο:

quote:
ΟΟΔΕ
Ίδιος ο κόσμος, και τότε και τώρα. Διεφθαρμένοι πολιτικοί και απατεώνες ή ανήθικοι καλλιτέχνες. Και σε τίποτα δεν ήταν καλύτερη η αρχαία Ελλάδα από τη σημερινή. Ακόμα και στις μικροπολιτικές σκοπιμότητες και στην απάτη τών επιφανών πολιτικών και καλλιτεχνών. Όμως οι Νεοειδωλολάτρες ωραιοποιούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, για τους άνομους σκοπούς τους.

Αφού, λοιπόν, ανέφεραν τα παραδείγματα διαφθοράς και ανηθικότητας του παρελθόντος, δεν έκαναν τίποτα περισσότερο από το να καταλήξουν στο συμπέρασμα πως, όπως και τότε, έτσι και σήμερα, ο κόσμος δεν έχει αλλάξει.

Πιστεύω πως, είναι γελοία η συμπεριφορά ορισμένων να θέλουν, ντε και καλά, να παρουσιάζουν μια εικονική και άκρως ειδυλλιακή πραγματικότητα όσον αφορά στην αρχαιότητα, χωρίς αυτό, βέβαια, να σημαίνει πως δεν δέχομαι το μεγαλείο και τη λαμπρότητα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού των τεχνών και των γραμμάτων.


Τολμάμε, λοιπόν, φίλε allzzaro, και μιλάμε για Ελλάδα, με τα μάτια ανοιχτά και με τα πόδια ακουμπισμένα σταθερά στο χώμα και όχι να πετώντας στα σύννεφα ή στις βουνοκορφές του Ολύμπου ψάχνοντας για «ίχνη από το ιχώρ».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 09:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύ είπας αγαπητέ sesostris, βγάζοντας μας σε ένα γεινκό σύνολο
όλοι, που κυνηγάμε την καημένη την ειδωλολατρεία...Και το ξαναείπα....Αφείστε τα πτώματα στην αποσύνθεση τους...Μιλάμε για ζωντανές θρησκείες, όχι υπόθετα..
Και επαναλαμβάνω, ξέρουμε κι εσένα τι ρόλο παίζεις, δεν το κρύβεις αλλωστε,αλλά κρατάμε τους τύπους....Εσύ δεν μπορείς να μην παρεκτρέπεσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 15:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To αν ειναι πτωμα η οχι δεν φαινεται μονο απο τις λατρευτικες συνηθειες ενος λαου και απο το τι λεει αλλα και απο τα καθημερινα βιωματα του.οι περισοτεροι εχουμε ως βιωμα την αναζητηση της ομορφιας του ερωτα της διασκεδασης της δοξας κ.τ.λ.Βεβαια οταν εχουμε καποιο προβλημα τοτε θυμομαστε τον χριστο και ζηταμε την βοηθεια του.Αρα στην καθημερινοτητα μας υπαρχει συνδιασμος του ελληνισμου(με την βυζαντινη εννοια)και του χριστιανιμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 17:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά μιλάς φίλε skartados, όντως, τα πτώματα, κάνουν
φασαρία για να μην τους καταλαβαίνουν,αλλά ξέρουμε και ξέρουν ότι
είναι νεκρά...Απόφαση θέλει,να ξεφορτωθούμε το ψέμα και την υποκρισία,αλλά, ποιός σήμερα, βλέπει και έχει το θάρρος να πράττει
το ορθόν;
Μας θέλουν εκεί..Μοιρολατρικούς, έρμαια στις θέσεις και αποφάσεις τους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 17:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιγο ελειψα και βλεπω macedon οτι συνεχιζεις τις αρλουμπες σου.
Λοιπον , ποσες φορες θα σου πω οτι δεν ανηκω στην ΟΟΔΕ, ουτε πουθενα?
Καταλαβαινεις ελληνικα ή οχι? Περαν αυτου δεν εχω κατι αλλο να σου πω (τα ανιστορητα που λες εχουν ααπαντηθει κατα καιρους).

Φιλε Allzaro,αν εχεις προβλημα με την ΟΟΔΕ, γιατι δεν τους στελνεις mail ωστε να τους διορθωσεις? Να σου μιλησουν οι ιδιοι. Να απαντησει ο αρθρογραφος. Οι χριστιανοι του φορουμ αυτου δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να απανταμε για λογαριασμο αλλων.

Στειλε τους λοιπον, και πες μας τι σου απαντησαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 19:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben

quote:
Οι χριστιανοι του φορουμ αυτου δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να απανταμε για λογαριασμο αλλων.

... μόνο να κατεβάζετε τα σεντόνια τους και να μεταφέρετε εδώ τεράστια κομμάτια τους και τον βιασμό της ιστορίας, αυτών των... άλλων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 20:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιες είναι οι αναφορές της ΟΟΔΕ, βάσει των οποίων τους καταλογίζεις χλευασμό προς τον ελληνισμό και κατά του Παρθενώνα;

Εκεί κόλλησες δλδ?

Αγαπητέ φίλε ``Ψηλέ``..

Θα μπορούσα να πώ ότι δεν δέχομαι καμία συζήτηση κανένα συμβιβασμό σε ότι αφορά το συγκεκριμένο θέμα.Η όλη συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι υποβιβάζει τη νοημοσύνη μου.

Επειδή τρέφω απεριόριστο σεβασμό ως προς το ήθος αλλά και το ύφος με το οποίο γράφεις θα απαντήσω στα ερωτήματα σου, αλλά σε παρακαλώ πάρα πολύ να μείνουμε εδώ. Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν θα βγεί κάποιο νόημα από μια περαιτέρω συζήτηση.

Σου επισυνάπτω λοιπόν το πως προλογίζει ο αθρογράφος της ανάρτησης.
Ο πρόλογος φίλε ``ψηλέ`` είναι το Α και το Ω ενός άρθρου.
Γράφει λοιπόν....
Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό", μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε. Ας δούμε ένα παράδειγμα, από την ΛΑΜΠΡΟΤΕΡΗ περίοδο τής Κλασικής αρχαιότητας, από τον Χρυσό αιώνα τού Περικλέους. Θα είναι χρήσιμο, για να καταλάβουμε τι συνέβαινε και σε λιγότερο "χρυσές" εποχές στην ειδωλολατρική Ελλάδα..

Ο αρθρογράφος λοιπόν επικαλείται τους ειδωλολάτρες οτι παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε.
Το ποτέ γράφεται με κεφαλαία.
Συμπεραίνω λοιπόν για οσους δεν μπορούν να νοήσουν απλά Ελληνικά ή δεν θέλουν τι ακριβώς θέλει να πεί ο αρθρογράφος.
Δηλαδή αυτός ο λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός δεν υπήρξε ποτέ.
Ως παράδειγμα λοιπόν ο αρθρογράφος προκειμένου να πείσει τον αναγνώστη ότι δεν υπήρξε λαμπρή περίοδος φέρει τον Φειδία και τον Χρυσού Αιώνα του Περικλέους.
Αυτομάτως λοιπόν φίλε ``Ψηλέ`` απο τη στιγμή που ο αρθρογράφος θεωρεί οτι δεν υπήρχε ``λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός`` συμπεριλαμβάνει και τον Παρθενώνα, ολα τα αρχαία μνημεία, την ελληνική φιλοσοφία και του λουρί της μάνας..
Εως εδώ ο αρθρογράφος παρουσιάζεται ως ανθέλληνας.
Ελληνας τη καταγωγή, εμμέσως πλήν σαφώς προπαγανδίζει κατά του ελληνικού έθνουςχλευάζοντας την πολιτιστική του κληρονομιά.

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις αγαπητέ ``Ψηλέ`` τις ιδιότητες του Παρθενώνα.
Το μνημείο αυτό ακόμα και σήμερα είναι αδύνατον θα κατασκευαστεί.
Οι γεωμετρικές του συντεταγμένες αποτελούν τόσο στη σύλληψη τους οσο και στην κατασκευή τους υπερφυσικές αντιλήψεις.
Θα μπορούσα να αναφερθώ με λεπτομέρειες σε αυτές τις συντεταγμένες, αντιλήψεις, οσο στην ποιότητα της κατασκευής του καθώς και στην πρωτοφανή για την εποχή εκείνη τεχνολογία.
Ο Παρθενώνας φίλε ``Ψηλέ`` σηματοδοτεί τον Χρυσού Αιώνα του Περικλέους και όταν ο προβοκάτορας αρθρογράφος θεωρεί ότι ΠΟΤΕ δεν υπήρξε λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός τον Χρυσούν Αιώνα ή δεν έχει δεί ποτέ του τον Παρθενώνα ή το άρθρο του εχει προβοκατόρικο χαρακτήρα προκειμένου να πλήξει τους ειδολολάτρες.
Ο προβοκάτορας αθρογράφος φίλε ψηλέ εκτός από ανθέλληνας και ηλίθιος είναι και ανιστόρητος.
Δεν γνωρίζει ότι ο Φειδίας που φέρει ως παράδειγμα εγνώριζε ότι έχει εχθρούς οπου θα τον κατηγορήσουν ως κλέφτη.Φρόντισε λοιπόν το άγαλμα του Διός να είναι αποσπώμενο. Ετσι απέσπασε τα χρυσά μέρη, τα ζύγισε και απέδειξε ότι δεν είχε κλέψει.

Με αυτό που παρουσιάζω εγώ εδώ τώρα, αποδεικνύω ότι το προβοκατόρικο παράδειγμα του αρθρογράφου είναι ανούσιο και το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει είναι να σταματήσει να είναι ορατό.
Στην προσπάθεια σου ούτως ώστε να δικαιολογήσεις τα αδικαιόγητα, έφθασες στο σημείο να παρουσιάσεις τον αθρογράφο ως ανιστόρητο.
Δεν με πείθεις φίλε ``Ψηλέ`` για να φτάσει στο σημείο να αναρτήσει κάτι τέτοιο είναι ενήμερος. Και αν δεν είναι αυτός ενήμεροι σίγουρα θα είναι κάποιοι υπεύθυνοι του site και αν δεν είναι οι αλλοι είμαι εγώ που σας το αποδεικνύω περίτρανα και το αποδεικνύω σε εσάς που εχετε κάποια μεγαλύτερη πρόσβαση από εμένα σε αυτή τη σελίδα.
Σας καλώ λοιπόν σαν ευσυνείδητους Χριστιανούς και Ελληνες να κατανοήστε το λάθος σας και να επανορθώσετε.
Οι Ελληνες συγγραφείς πολλές φορές βάλλουν ο ενας εναντίον του αλλου. Το ότι κάποιοι συγγραφείς μπορεί να στηλίτευσαν το γεγονός αυτό είναι ένα θέμα που πράγματι μπορεί να χωρά συζήτηση αλλά στην προκειμένη περίπτωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ από τη στιγμή που ο αρθρογράφος είναι σαφής. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΑΡΧΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ..

ΥΓ.. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω τόσο εσένα οσο και τους αλλους να μην διαβάσετε επιφανειακά αυτά που γράφω...


Edited by - allzzaro on 26/10/2009 22:21:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 22:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro, θα σε διορθώσω για ακόμη μια φορά και ελπίζω
κάτι να σημαίνει για σένα...Αγαπητέ μου φίλε,το κείμενο λεει: " Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό", μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε" δεν μπορώ να καταλάβω πως διαφωνείς με το ότι δεν μπορούν οι ΝΕΟΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ να ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΈΝΗ ΕΙΚΌΝΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ....
Η εικόνα δεν υπήρξε που παρουσιάζουν ως αλήθεια οι νεοειδωλολάτρες, όχι ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός...
Μπορείς να δεις τη διαφορά, ή θα το γυρίσεις αλλού τώρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 22:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγύρευε μην φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουν.
Ημουν πολύ κατανοητός οτι κάθε προσπάθεια οποιουδήποτε να με πείσει οτι ο αρθρογράφος δεν εννοεί αυτό που εννόησα, απλά υποβιβάζει τη νοημοσύνη μου.
Αν θέλετε λοιπόν να μην πάρω ανάποδες και να μην κάνω το φόρουμ μ...ι καπέλο μην με προκαλείτε σας παρακαλώ πολύ μην με προκαλείτε..
Δεν επιτρέπω σε κανέναν απο εσάς να υποβιβάζει και να προσβάλλει τη νοημοσύνη μου...
Πιστεύω να έγινα αντιληπτός τρεχαγύρευε...

Edited by - allzzaro on 26/10/2009 22:28:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 22:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ υποτιμάς μάλλον την νοημοσύνη μας φιλε allzzaro, γιατί για μια θέση ενός τύπου, σε ανύποπτο κι όχι επίκαιρο χρόνο κι έχεις σύρει τα εξ αμάξης,στον χριστιανισμό...Βρίζεις,τσαμπουκαλεύεσαι και άλλα...
Τι θα γινει ρε παιδιά,οτι θυμάστε χαίρεστε; Εμείς δλδ, που σας βλέπουμε να βλασφημείτε τον Θεό μας όλη την ώρα, τι θα έπρεπε να πουμέ;
Πότε σού βρισα εγώ εσένα τον Θεό σου φιλαράκι; Και σένα ποιός σου δίνει αυτό το δικαίωμα;Γίνεσαι αγενης και δεν ξέρω κάν αν είναι στιςε προθέσεις σου ή σου συμβαίνει....
Οπως και νάχει ξεφεύγεις...
Κι αυτο το " μην πάρω ανάποδες", για να γελάσουμε το ειπες έτσι;
Άντε πάρτε χρόνο, που ξενερώσατε και δεν ξέρετε τι λέτε.....
Και δεν ανακατεύομαι όταν μιλανε για τον Θεό μου...Με αφορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 22:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πότε σού βρισα εγώ εσένα τον Θεό σου φιλαράκι; Και σένα ποιός σου δίνει αυτό το δικαίωμα;Γίνεσαι αγενης και δεν ξέρω κάν αν είναι στιςε προθέσεις σου ή σου συμβαίνει....

Εσύ γίνεσαι αγενής.
Οταν σου λέω οτι το θέμα δεν σε αφορά.
Οταν σου λέω οτι κάθε προσπάθεια να με πείσει κάποιος για το αντίθετο προσβάλλει και μειώνει τη νοημοσύνη μου.
Οταν σου λέω οτι κάτι τέτοιο προσβάλλει κάθε τα πιστεύω μου την ιδεολογία μου οφείλεις να το σεβαστείς.
Απο την στιγμή που σε παρακαλώ να το σεβαστείς και δεν το σέβεσαι έχω κάθε δικαίωμα οχι απλά να γίνω αγενής αλλά και τσαμπουκαλής.
Αστο να πάει στο διάβολο λοιπόν ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 22:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ζητήσω συγνώμη απο ολους τους γράφωντες για την απαράδεκτη συμπεριφορά μου.
Αυτό συμβαίνει γιατί θίγονται κάποια ιδεώδη μου.
Εαν συνεχιστεί αυτή η αλλοπρόσαλη συμπεριφορά, προς αποφυγή δυσάρεστων συνεπειών θα αποχωρήσω με πολύ μεγάλη μου λύπη απο το τόπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 23:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τρελαίνεσαι ρε φίλε allzzaro, μιλάμε, δεν πυροβολάμε....Δεν έγινε
τίποτε, αλλά,πρόσεχε τι λές....Μην επιμένεις με το κείμενο...Έχει γίνει πολλές φορές με πολλά άλλα, με πάντα τον ίδιο σκοπό: Την κατηγοροποίηση των χριστιανών...Είναι τουλάχιστον ρατσιστικό, να μην
πω τίποτε άλλο..
Και μπορεί να σταματήσει, αν σοβαρευτούμε ολοι λίγο, τουλάχιστον, ώς προς το πνεύμα του διαλόγου....
Δεν πολεμάμε, λέμε απόψεις και θέσεις...Μην βγαίνουμε κι εμείς απο τα
ρούχα μας,σαν τον .....Τριανταφυλλόπουλο στην νέα του διαφήμιση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 23:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την κατηγοροποίηση των χριστιανών...Είναι τουλάχιστον ρατσιστικό, να μην πω τίποτε άλλο..

Καλά ας μιλήσει κανένας αλλος γιατί ειλικρινά θα πάθω έμφραγμα με αυτά που βλέπω.
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο.
Ας κρίνουν οι γράφωντες για το αν έχω δίκιο ή οχι..
ρε τι πάθαμε ...
Πάω να χτυπήσω μια τσικουδιά τρεχαγύρευε γιατί δεν θα την βγάλω καθαρή με εσάς εδώ... τα νεύρα μου βοήθεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 23:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην βγαίνουμε κι εμείς απο τα
ρούχα μας,σαν τον .....Τριανταφυλλόπουλο στην νέα του διαφήμιση...


Eιναι να μην βγαίνει κανείς απο τα ρούχα του.
Θα σχίσω τα ιμάτια μου ρε, οπως ο Καιάφας.
Εάν κάποιος δεν μπορεί να συντάξει ενα κωλοκείμενο και αφήνει αιχμές και υποννοούμενα ας μην γράφει καθόλου.
Ενα κωλολύκειο δεν έχει τελειώσει.
Τι μας λές ρε τρεχαγύρευε τώρα, τι προσπαθείς τώρα να μας πείσεις.
Τόσο μαλάκας είναι ο αρθρογράφος ώστε να μην μπορεί συντάξει ενα κείμενο σωστά? Και δεν φτάνει που είναι τόσο μαλάκας είναι ακόμα πιο μαλάκας που δεν μελέτησε σωστά αυτά που έγραψε ωστε να μην γνωρίζει οτι ο Φειδίας αθωώθηκε περίτρανα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 23:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro, είσαι παλαιό μέλος των φόρουμς και θα έπρεπε να γνωρίζεις τα "επιχειρήματα" αλλά και τα "στοιχεία" των φανατικών χριστιανών.

Κατά καιρούς, έχουν εκφραστεί με όποιον τρόπο μπορείς να φανταστείς για ΚΑΘΕ ΤΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ και δη αρχαιοελληνικό.

Γιατί απορείς και χαλάς τα νεύρα σου;

Και προπαντός, γιατί δίνεις μεγαλύτερη, της αρμόζουσας, προσοχή σε κάτι που λέγεται, αφού γνωρίζεις ότι μεγαλύτερη σημασία έχει ΠΟΙΟΙ το λένε και όχι ΤΙ λένε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 00:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε allzzaro,
Επέτρεψέ μου να σε αποκαλώ φίλο διότι έτσι σε νιώθω και ας μη σε γνωρίζω. Αν αυτό βέβαια σε ενοχλεί, πες μου και δεν θα σε αποκαλέσω πια έτσι.
Εκτιμώ ιδιαίτερα το όσα έχεις προσφέρει και συνεχίζεις να προσφέρεις στο φόρουμ.

Αυτό που με ώθησε να γράψω το προηγούμενο μήνυμά μου ήταν το ότι, στην ουσία, εγώ, από το άρθρο της ΟΟΔΕ κατάλαβα διαφορετικά πράγματα από σένα.
Δεν ξέρω ποια ευαίσθητη χορδή σου άγγιξε το εν λόγω άρθρο, αλλά, επέτρεψέ μου να πιστεύω πως πρόκειται περί παρεξήγησης εκ μέρους σου. Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο, ούτε και να προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι που εσύ έχεις διαφορετική άποψη.

Θα αναφερθώ μόνο στην πρώτη παράγραφο του άρθρου, την οποία και παραπέμπεις, μόνο που εγώ θα την «τονίσω» διαφορετικά από σένα, γιατί έχω την εντύπωση πως σε αυτό, στον «τονισμό», οφείλεται και η παρεξήγηση, την οποία και ανέφερα πιο πάνω.

quote:
ΟΟΔΕ
Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό", μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε.

Από αυτό το απόσπασμα, αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως αυτό που ποτέ δεν υπήρξε είναι η «ρομαντική και εξιδανικευμένη εικόνα του λαμπρού αρχαιοελληνικού πολιτισμού».
Δεν αρνούνται πως υπήρξε λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός, αλλά όχι όπως θέλουν να τον παρουσιάζουν οι Νεοειδωλολάτρες.
Το γιατί διαφωνούν με τους Νεοειδωλολάτρες το εξηγούν με τη συνέχεια του άρθρου και πιστεύω πως είναι περιττό να επαναλάβω τα όσα ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Θεωρώ πως τα συμπεράσματά σου για το τι εννοεί ή υπονοεί ο αρθρογράφος είναι εσφαλμένα.

Βέβαια, οι μόνος που θα μπορούσε να σου δώσει μια σίγουρη απάντηση, «χωρίς να μπαίνω εγώ στον κόπο να τον δικαιολογώ» , θα ήταν ο ίδιος ο αρθρογράφος.

Μπορείς να τους γράψεις και να τους θέσεις τον προβληματισμό σου. Έτυχε να τους γράψω και εγώ δυο φορές για κάποιες απορίες που είχα πάνω σε κάτι που έγραφαν σε κάποια άρθρα και μου απάντησαν.


Edited by - Ψηλός on 27/10/2009 00:03:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 00:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί απορείς και χαλάς τα νεύρα σου;

Γιατί τρέφω κάποια ιδιαίτερα συναισθήματα για αυτά τα αρχαία μνημεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 00:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro

quote:
Γιατί τρέφω κάποια ιδιαίτερα συναισθήματα για αυτά τα αρχαία μνημεία...

Όπως κάθε Έλληνας που σέβεται τους προγόνους του και τα επιτεύγματά τους.

Έχεις δίκαιο, αλλά επιμένω ότι θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου την προέλευση αυτών των κειμένων, όπως και αυτούς που το μηρυκάζουν.

Άλλωστε, αυτές οι σελίδες υπάρχουν μόνο για εσωτερική κατανάλωση.
Απόδειξη ότι, οι συγκεκριμένοι, καταλαβαίνουν διαφορετικά πράγματα από τους κανονικούς ανθρώπους.

Δικαίως θίγεσαι λοιπόν, αλλά επειδή είναι αστείος ο τρόπος που κάποιοι προσπαθούν να διασκεδάσουν εντυπώσεις και να δικαιολογήσουν τη δική τους μειωμένη αντίληψη και κρίση, προκαλεί ευθυμία, πάνω απ' όλα.

Ας πούμε, ότι ο ψηλός, πράγματι κατάλαβε αυτό που ισχυρίζεται ότι κατάλαβε, δεν λέει όμως τίποτε για το γεγονός ότι η φράση "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό" βρίσκεται εντός εισαγωγικών...

Γιατί άραγε υπάρχουν τα εισαγωγικά και γιατί ο ψηλός, δεν τα... πρόσεξε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 00:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που παρατηρω ειναι πως υπαρχουν δυο διαφορετικες αντιδρασεις των χριστιανων απεναντι στον αρχαιο ελληνικο κοσμο.Η πρωτη ειναι αυτη που εκφραζει τον θαυμασμο της στον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο και θεωρει τον χριστιανισμο ως συνεχεια αυτου.Πολλοι απο αυτους παραδεχονται πως γινανε πολλα και τραγικα λαθη την περιοδο της επικρατησης του χριστιανισμου.Η δευτερη ομως αποψη ειναι αυτη που επιτιθεται σαυτον τον πολιτισμο και προσπαθει με σημερινα ηθικοκοινωνικα κρητηρια να τον κατακρινει.Αυτο πιστευω ειναι οτι ποιο ανηθικο μπορει να κανει καποιος δηλαδη να κρινει καποια πραγματα που εγιναν πριν 2500 χρονια με σημερινα δεδομενα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το κειμενο που προκαλεσαι την αναστατωση ανηκει στην δευτερη κατηγοριαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 01:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Σύ είπας αγαπητέ sesostris, βγάζοντας μας σε ένα γεινκό σύνολο

Εγώ φίλε trexagireve δεν έγραψα γενικά για όλους τους χριστιανούς , αλλά ειδικά για τους υπαλλήλους της ΟΟΔΕ και των σελίδων των απολογητών που αρθρογραφούν συκοφαντώντας τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό . Τώρα αν εσύ ανήκεις σ’ αυτή την κατηγορία των επαγγελματιών και γι’ αυτό εξανέστης , τότε το πράγμα αλλάζει .....
quote:
trexagireve
όλοι, που κυνηγάμε την καημένη την ειδωλολατρεία...

Είναι λιγότερο ειδωλολάτρες αυτοί που προσκυνάνε μπογιατισμένα σανίδια ;
quote:
trexagireve
Και το ξαναείπα....Αφείστε τα πτώματα στην αποσύνθεση τους...Μιλάμε για ζωντανές θρησκείες, όχι υπόθετα..

Ζωντανές θρησκείες που προσκυνούν μουμιοποιημένα πτώματα , και κόκαλα ...
Μάλλον για θρησκείες ζωντανών πρόκειται .
quote:
trexagireve
Και επαναλαμβάνω, ξέρουμε κι εσένα τι ρόλο παίζεις, δεν το κρύβεις αλλωστε

Δεν έκρυψα ποτέ ούτε το ποιός είμαι , ούτε το τι πιστεύω , εν αντιθέσει με ορισμένους (ρασοφόρους) , που κρύβουν την ιδιότητά τους και κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 09:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί παρακαλώ , οι ειδωλολάτρες , αποτελούν είδος παραβατικό ???

Είδωλα και σύμβολα και μάλιστα εντός και εκτός μας βρίσκονται παντού και δεν είναι καθόλου τυχαίο και μη - συνδεδεμμένο με την ανθρώπινη καταστατικότητα και ψυχοσύνθεση!

Ας αταματήσει αυτή η μπαρούφα , η οποία έχει κοινωνική υπόσταση -κοινωνικός και δή θρησκευτικός όρος- και καμμιά σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα και την ψυχολογία του ανθρώπου!

Ο άνθρωπος φαντάζεται και συμβολοποιεί...και είναι αναπόφευκτο και αναπόδραστο!

Εκτός και αν εκείνοι που επιχειρηματολογούν αντίθετα ...δεν είναι άνθρωποι!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 11:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που λέω εγώ προσωπικά εδώ και πολύ καιρό κι έχει γίνει
βαρετό πια, είναι το να προσπαθούν διάφοροι, να εμπλέξουν τον χριστιανισμό και εμμέσως, ή αμέσως, να τον ενοχοποιήσουν, υβρισουν και κατηγορήσουν, σε μια άνευ προηγουμένου προσπαθεια σπίλωσης
των αρχών του χριστιανισμού....Και οξύνονται οι τόνοι, απο τους υβριζοντες και το ξαναλέω "πάρτε χρόνο!!!!" Πιστέψτε τι πιστεύετε, αλλά μην μας το βάζετε κι ως υποχρεωτικώς δεδομένο....
Τι έγινε αγαπητέ sesostris; Τελείωσε η δεξαμενή ιδεών κι έμεινε
η συκοφαντία;Δεν απευθύνεσαι σε όσους γράφουν εδώ ως χριστιανοί,
αποκαλώντας τους πληρωμένους;
Αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου,δεν μιλάνε για σχοινί...Εσείς είστε
δηλωμένοι και ......εκπρόσωποι τυπου, πια, εμείς είμαστε άγνωστα ανθρωπάκια...,Εμάς να πληρώσουν με τόσους....στάρ, τριγύρω;
Αν μπορείτε, πάντως, επιστρέψτε κάποια στιγμή στο διάλογο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 12:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Γιατί άραγε υπάρχουν τα εισαγωγικά και γιατί ο ψηλός, δεν τα... πρόσεξε;;;


Τα εισαγωγικά υπάρχουν διότι γίνεται αναφορά στον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό|" όπως θέλουν να τον παρουσιάζουν οι ειδωλολάτρες.
Γι' αυτούς γίνεται λόγος. Απάντηση σε αυτούς δίνεται με το εν λόγω άρθρο.
Αν είναι δυνατόν η ΟΟΔΕ, με το άρθρο αυτό, να θέλει να κάνει ανάλυση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού;

Αν θες, γιαπετ, να διαβάσεις περισσότερα για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και τη συνέχειά του, δεν έχεις παρά να πας στιν ιστοσελίδα της ΟΟΔε, όπου και υπάρχει κατηγορία αφιερωμένη σε αυτό, στην οποία φιλοξενούνται διάφορα άρθρα διάφορων γνωστών ελλήνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 12:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Αυτο που παρατηρω ειναι πως υπαρχουν δυο διαφορετικες αντιδρασεις των χριστιανων απεναντι στον αρχαιο ελληνικο κοσμο.Η πρωτη ειναι αυτη που εκφραζει τον θαυμασμο της στον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο και θεωρει τον χριστιανισμο ως συνεχεια αυτου.Πολλοι απο αυτους παραδεχονται πως γινανε πολλα και τραγικα λαθη την περιοδο της επικρατησης του χριστιανισμου.Η δευτερη ομως αποψη ειναι αυτη που επιτιθεται σαυτον τον πολιτισμο και προσπαθει με σημερινα ηθικοκοινωνικα κρητηρια να τον κατακρινει.Αυτο πιστευω ειναι οτι ποιο ανηθικο μπορει να κανει καποιος δηλαδη να κρινει καποια πραγματα που εγιναν πριν 2500 χρονια με σημερινα δεδομενα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το κειμενο που προκαλεσαι την αναστατωση ανηκει στην δευτερη κατηγορια


Εγώ επιμένω να γίνεται διαχωρισμός μεταξύ του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και των διάφορων θρησκευτικών και πολιτικών κατεστημένων κατά την αρχαιότητα.

Η τακτική του να τα κάνουμε έναν αχταρμά είναι τακτική όσων στοχεύουν στην απαξίωση του Χριστιανισμού.

Πώς είναι δυνατόν να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα; Ναι, υπάρχουν επιρροές μεταξύ διαφορετικών πραγμάτων, αλλά αν είναι να συγκρίνεις θα πρέπει να συγκρίνεις π.χ. θρησκεία με θρησκεία, πολιτισμό με πολιτισμό, πατάτες Θήβας με πατάτες Θεσσαλονίκης και όχι πατάτες Θήβας με καρπούζια Τρίπολης.

Λάθη και αστοχίες γίνανε και συνεχίζονται να γίνονται. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με αυτά, θα πρέπει να σέβεται τα ιστορικά στοιχεία που μαρτυρούν για τα γεγονότα και όχι να δημιουργεί δικά του, απαξιώνοντας τα ήδη υπάρχοντα.

Η ηθική, πέρα από τους γνωστούς σημερινούς θεσμοθετημένους κανόνες, δεν άλλαξε και δεν αλλάζει στις καρδιές των ανθρώπων.
Το να σου πάρουν το παιδί και να σου το αποπλανήσει κάποιος ανώμαλος, είναι έγκλημα σήμερα και προκαλεί τον ίδιο πόνο στο γονιό, όπως προκαλούσε και τότε στους αρχαίους προγόνους μας. Για σκέψου λίγο να συμβεί αυτό στο παιδί σου, πράγμα που απεύχομαι; Τότε θα καταλάβεις αν έχεις δίκιο σε όσα λες.

Το να αναγκάζονται νεαρές κοπέλες να εκδίδονται χάρη κάποιας ψευτοθεάς, μπορεί να απαλύνει άραγε το αίσχος και τα αισθήματα της κοπέλας και της οικογένειάς της; Ποια η διαφορά αν γινόταν τότε ή αν γίνεται σήμερα;

Το να δέχεται η κοινωνία να υπάρχουν άνθρωποι, σαν εσένα και μένα, οι οποίοι γίνονταν αντικείμενο αγοροπωλησίας, σε καθεστώτα "δημοκρατίας", πώς το βλέπεις;
Είναι δυνατόν να καταπατείται και να εξευτελίζεται η αξιοπρέπεια των ανθρώπων και εμείς να προσπαθούμε να το δικαιολογήσουμε με ψευτοδιλλήματα περί "άλλων ηθικοκοινωνικών κριτηρίων";

Άλλο, λοιπόν, ο πολιτισμός όπου προάγεται το πνεύμα, οι τέχνες, οι επιστήμες και, άλλο τα διάφορα κατεστημένα που εκμεταλλεύονται τον άνθρωπο και τον κάνουν δούλο και υπηρέτη τους. Αναφέρομαι στο χτες, αλλά και στο σήμερα.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά δεν θα ωφελούσε σε τίποτα παραπάνω.
Για προσπάθησε λίγο να έλθεις στη θέση του είλωτα, στη θέση του δούλου, της ιερής πόρνης, του έκθετου παιδιού, …..;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 14:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σταθώ στο τελευταίο που είπε ο ψηλός


quote:
Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά δεν θα ωφελούσε σε τίποτα παραπάνω.
Για προσπάθησε λίγο να έλθεις στη θέση του είλωτα, στη θέση του δούλου, της ιερής πόρνης, του έκθετου παιδιού, …..;;

τι από αυτά δεν υπάρχει σήμερα στην ελλάδα;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 14:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσο για την οοδε μόνο ανακρίβειες και πασαλείμματα έχει εκεί μέσα μου θυμίζει λιακόπουλο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 14:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Τα εισαγωγικά υπάρχουν διότι γίνεται αναφορά στον "λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό|" όπως θέλουν να τον παρουσιάζουν οι ειδωλολάτρες.

Υπάρχουν κανόνες στο γραπτό λόγο ψηλέ, οι οποίοι βοηθούν στην κατανόηση ενός κειμένου.
Τα εισαγωγικά παίζουν συγκεκριμένο ρόλο (ειρωνεύονται, λοιδορούν) και δεν αλλάζει αυτό, κατά προτίμηση...

Αν εννοούσε ο συγγραφέας αυτό που λες ότι κατάλαβες εσύ, δεν χρειάζονταν τα εισαγωγικά, αφού παρακάτω εξηγεί ότι (κατά την άποψή του) παρουσιάζεται μια ρομαντική, ανύπαρκτη εικόνα, σχετικά με τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό.

Δηλαδή, τέτοιο νόημα θα έβγαινε αν ήταν γραμμένο έτσι:

"Όταν οι Νεοειδωλολάτρες μας λένε για τον λαμπρό αρχαιοελληνικό πολιτισμό, μας παρουσιάζουν μια ρομαντική και εξειδανικευμένη εικόνα, που ΠΟΤΕ δεν υπήρξε."

Χωρίς εισαγωγικά (αν θεωρούσε σωστό κάτι τέτοιο ο συγγραφέας).

Πού εξυπηρετούν το νόημα τα εισαγωγικά, στην προκειμένη περίπτωση;;;

Βέβαια, όπως είπες κι εσύ, είναι δικαίωμά σου να καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις, αλλά μην προσπαθείς να το περάσεις και σαν σωστό στους άλλους.

quote:
Αν θες, γιαπετ, να διαβάσεις περισσότερα για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και τη συνέχειά του, δεν έχεις παρά να πας στιν ιστοσελίδα της ΟΟΔε...

Εσύ θα καλούσες το χότζα να σου κάνει... ευχέλαιο;;;

Όχι ψηλέ, δεν θέλω να καταναλώσω την "πνευματική σας τροφή" (εδώ πάνε τα εισαγωγικά).

Άλλωστε έχω διαβάσει αρκετά αυτήν τη χριστιανοσελίδα, πέραν του γεγονότος ότι την έχετε μεταφέρει εδώ, όταν κατά καιρούς εκφράζετε τις "απόψεις σας" (κι εδώ πάνε τα εισαγωγικά)...

quote:
...όπου και υπάρχει κατηγορία αφιερωμένη σε αυτό, στην οποία φιλοξενούνται διάφορα άρθρα διάφορων γνωστών ελλήνων.

Δεν θέλω να σας κλέψω τις απόψεις που έχετε διαμορφώσει από τη μελέτη του αρχαιοελληνικού πολιτισμού, όπως αυτός παρουσιάζεται απ' τους εν λόγω φανατικούς.

Προτιμώ τους κλασσικούς... Συγγνώμη κιόλας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 15:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Όχι ψηλέ, δεν θέλω να καταναλώσω την "πνευματική σας τροφή" (εδώ πάνε τα εισαγωγικά).


Βλέπεις λοιπόν που την απάντηση τη δίνεις και μόνος σου;;


Είδες που τα εισαγωγικά τα βάζεις μόνο στο "πνευματική σας τροφή", και όχι σε ολόκληρη την πρόταση; δηλαδή κάτι ανάλογο με το "λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός"!!
Αυτό που, κατ' εσέ είναι "πνευματική μας τροφή", εσύ το αμφισβητείς και γι' αυτό το θέτεις εντός εισαγωγικών.

Αν τα εισαγωγικά έμπαιναν σε ολόκληρη την πρόταση, τότε θα σήμαινε πως ολόκληρη η πρόταση δεν είναι δική σου, αλλά απλώς την αντιγράφεις και τη μεταφέρεις και είναι λόγια ή ισχυρισμός τρίτου προσώπου.

Η αλήθεια είναι κοινή για όλους γιαπετ. Φτάνει, ο καθένας, να θέλει να τη δει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 16:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Είδες που τα εισαγωγικά τα βάζεις μόνο στο "πνευματική σας τροφή", και όχι σε ολόκληρη την πρόταση; δηλαδή κάτι ανάλογο με το "λαμπρός αρχαιοελληνικός πολιτισμός"!!

Ακριβώς, μόνο αυτό αμφισβητώ, το υπόλοιπο, το εννοώ.

Βρίσκεις ότι υπάρχει ομοιότητα, έτσι;;;

Για να ξέρω, δηλαδή...

quote:
Αυτό που, κατ' εσέ είναι "πνευματική μας τροφή", εσύ το αμφισβητείς και γι' αυτό το θέτεις εντός εισαγωγικών.

Είδες που έμαθες το ρόλο των εισαγωγικών;
Ακριβώς αυτό έκανε και ο βλάκας που έγραψε το κείμενο για το οποίο συζητάμε...

Ελπίζω να μην επιμένεις στην προηγούμενη διάλεξη, περί τίνος εννοούσε ο κόπανος της ΟΟΔΕ και τώρα να κατάλαβες την άποψή του για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό.

quote:
Αν τα εισαγωγικά έμπαιναν σε ολόκληρη την πρόταση, τότε θα σήμαινε πως ολόκληρη η πρόταση δεν είναι δική σου, αλλά απλώς την αντιγράφεις και τη μεταφέρεις και είναι λόγια ή ισχυρισμός τρίτου προσώπου.

Αν κι αυτό είναι άσχετο με την κουβέντα μας, είναι σωστό.

Μπράβο, η πρόοδος που έκανες, είναι εντυπωσιακή.

Υ.Γ. Απορία:
Αφού δεν διαφωνείς μαζί μου, όσον αφορά τη χρήση των εισαγωγικών, γιατί έσπευσες να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, προηγουμένως;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy