ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κέλσος: Αληθής Λόγος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 23:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πας καλά Λαρισαίε?

quote:
οπως πολυ σωστά επισημαινεις, ο Κέλσος αμύνεται υπερ βωμών

Εγώ έγραψα το εξής:

quote:
Ο Κέλσος δεν υπερασπίζεται ούτε βωμούς ούτε εστίες. Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω δεν υπερασπίζεται παρά μόνο τη χρήση της λογικής ακόμα και στη θρησκευτικότητα trexagireve.

Το οποίο το απάντησα στο εξής που είπες εσύ:

quote:
Κανένας Κέλσος υπερασπιστής βωμών και εστιών


Πραγματικά που έμαθες Ελληνικά trexagireve? Στο Κρυφό Σχολείο μήπως?

Όσο για το:

quote:
Ξέρεις καμιά άλλη θρησκεία, που να εξισώνει έτσι τους
ανθρώπους, προς τα πάνω;Να λέει ότι κάθε άνθρωπος, μπορεί να γίνει
θεός, να φτάσει το υπερτατο όριο της ύπαρξης του;
Είναι η μόνη θρησκεία που σώζει, όλες οι άλλες, δεν υποσχονται τίποτα
γιατί ξέρουν ότι δεν μπορούν...

Αυτά ακριβώς που γράφεις είναι ακριβώς η εφαρμογή της περίπτωσης που ανέφερα παραπάνω ότι μπορεί να πράξει ένας αμόρφωτος:

Όμως μπορεί και να δογματίζει απλώς αναφέροντας ότι όλοι οι άλλοι έχουν άδικο και ότι η δικία του επανάσταση έχει δίκιο.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 23:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

quote:
Αυτό είναι το αστείο, Μακεδων:

Καθόλου. Είναι πολύ σοβαρό

quote:
Πιστεύω Ιησου Χριστό εγερθέντα εκ νεκρών, που οδηγεί τους
ανθρώπους στην αιώνια ζωή και σωτηρία απο τη σάρκα της φθοράς

Καλά, καλά. Αλλά δεν ρώτησα ποιον πιστεύεις και τι κάνει αυτός που πιστεύεις.

Ρώτησα αν "Πραγματικά πιστεύεις τις ανοησίες που γράφουν τα ευαγγέλια μέσα;"

Δεν μπορώ να το πω πιο απλά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 23:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
«Η αντιχριστιανική πολεμική του Κέλσου είναι η πρώτη που ξεφεύγει από το μέχρι τότε επίπεδο αντιμετώπισης των Χριστιανών από μέρους των λογίων - αν μπορεί βέβαια να θεωρηθεί ως σοβαρή αντιμετώπιση, είτε η διακωμώδηση των απλοϊκών αντιλήψεων και της ευπιστίας των Χριστιανών είτε οι περιστασιακές και χονδροειδείς επιθέσεις κατά της υποτιθέμενης ανηθικότητας ή και της εγκληματικότητάς τους. Τέτοιες επιθέσεις άλλοστε στηρίζονταν σε - συνήθως συκοφαντικές και ιουδαϊκής έμπνευσης - φήμες που ήθελαν τους Χριστιανούς να τελούν αιμομικτικά όργια κ.τ.τ., και άλλοτε σε προκλητικές και «ασεβείς» συμπεριφορές και γενικά σε αντικοινωνική στάση των ίδιων των Χριστιανών.»

Που ακριβώς είπες ότι τα γράφει ο Κέλσος Ψηλέ μου;;;
Πάλι μπερδεύτηκες;;;
Μπαγάσα, δεν θα στρώσεις...


Αίολε,
θες να πεις πως τα παραπάνω είναι ΑΝΑΚΡΙΒΗ; ενώ όσα φέρεται να λέει ο ίδιος ο Κέλσος είναι ΑΛΗΘΗ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 23:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφορά μας Μακεδών, είναι ότι εγώ δεν πιστεύω ότι γράφουν
ἀνοησίες τα ευαγγέλια..Το ποιός μπορεί να τα διαβάσει, είναι
ένα άλλο θέμα...Το ποιός μπορεί να καταλάβει ή να πιστέψει
και να σωθεί, έχει σημασία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 23:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα

Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε μια φορά να απαντήσεις σε κάτι χωρίς να κάνεις αυτό το ανόητο κήρυγμα. Θες να σωθείς, με γεια σου με χαρά σου. Ασε τους άλλους στην ησυχία τους.

quote:
Η διαφορά μας Μακεδών, είναι ότι εγώ δεν πιστεύω ότι γράφουν
ἀνοησίες τα ευαγγέλια

Πάλι δεν μου απαντάς. Βρε άνθρωπέ μου, πιστεύεις αυτά που περιέχονται μέσα στο ευαγγέλιο, ναι ή όχι; Μερικά ναι; Μερικά όχι; Τα πιστεύεις όλα; Αυτό ρωτάω.

Τώρα αν ντρέπεσαι να απαντήσεις, το καταλαβαίνω. Μην απαντάς.

quote:
Το ποιός μπορεί να καταλάβει ή να πιστέψει
και να σωθεί, έχει σημασία

Δηλαδή εγώ αν πιστέψω ότι ο Ηρώδης έσφαξε 14.000 αρσενικά παιδιά κάτω των δύο ετών σε ένα χωριό που είχε 300 κατοίκους, και που οι αρχαιολόγοι λένε πως δεν υπήρχε, θα σωθώ;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 23:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα

Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε μια φορά να απαντήσεις σε κάτι χωρίς να κάνεις αυτό το ανόητο κήρυγμα. Θες να σωθείς, με γεια σου με χαρά σου. Ασε τους άλλους στην ησυχία τους.

quote:
Η διαφορά μας Μακεδών, είναι ότι εγώ δεν πιστεύω ότι γράφουν
ἀνοησίες τα ευαγγέλια

Πάλι δεν μου απαντάς. Βρε άνθρωπέ μου, πιστεύεις αυτά που περιέχονται μέσα στο ευαγγέλιο, ναι ή όχι; Μερικά ναι; Μερικά όχι; Τα πιστεύεις όλα; Αυτό ρωτάω.

Τώρα αν ντρέπεσαι να απαντήσεις, το καταλαβαίνω. Μην απαντάς.

quote:
Το ποιός μπορεί να καταλάβει ή να πιστέψει
και να σωθεί, έχει σημασία

Δηλαδή εγώ αν πιστέψω ότι ο Ηρώδης έσφαξε 14.000 αρσενικά παιδιά κάτω των δύο ετών σε ένα χωριό που είχε 300 κατοίκους, και που οι αρχαιολόγοι λένε πως δεν υπήρχε, θα σωθώ;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 01:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αίολε,
θες να πεις πως τα παραπάνω είναι ΑΝΑΚΡΙΒΗ; ενώ όσα φέρεται να λέει ο ίδιος ο Κέλσος είναι ΑΛΗΘΗ;

Τώρα φέρεται να λέι ο Κέλσος;; Και το:

quote:
Όπως σου είπα γιαπετ, θα προτιμήσω να ακούσω τι λέει ο ίδιος ο Κέλσος...

... πού πήγε ψηλέ;;

Υ. Γ. Άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός, όταν κοιτάζεις ένα βιβλίο. Μερικά έχουν την παραξενιά να προλογίζονται...

Αν το ξεφυλλίζεις ανάποδα, ο πρόλογος είναι στο τέλος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 01:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

quote:
Αν το ξεφυλλίζεις ανάποδα, ο πρόλογος είναι στο τέλος

Ααα... Γι'αυτό απορούσε ο άνθρωπος γιατί οι σελίδες πηγαίνουν από τα μεγάλα νούμερα στα μικρά. Εμ, με το δίκιο του. Αμα δεν έχει οδηγίες χρήσεως, πού να καταλάβει ο άλλος από πού ξεκινάει και πού τελειώνει;

Για την αποφυγή παρόμοιων περιπτώσεων, προτείνω το παρακάτω:


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 02:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Αίολε,
θες να πεις πως τα παραπάνω είναι ΑΝΑΚΡΙΒΗ; ενώ όσα φέρεται να λέει ο ίδιος ο Κέλσος είναι ΑΛΗΘΗ;

Τώρα φέρεται να λέι ο Κέλσος;; Και το:

quote:
Όπως σου είπα γιαπετ, θα προτιμήσω να ακούσω τι λέει ο ίδιος ο Κέλσος...

... πού πήγε ψηλέ;;

Υ. Γ. Άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός, όταν κοιτάζεις ένα βιβλίο. Μερικά έχουν την παραξενιά να προλογίζονται...

Αν το ξεφυλλίζεις ανάποδα, ο πρόλογος είναι στο τέλος...



Ρωτώ, λοιπόν, και σένα το ίδιο πράγμα, όπως και στον Αίολο!!
Να περιμένω απάντηση;;

**Το ξέρω πως μάταια περιμένω απάντηση, αλλά έτσι για τα ..... τυπικά.

***Και όσον αφορά τον πρόλογο, μερικοί άνθρωποι, έχουν μια άλλη παραξενιά, χειρότερη από εκείνη των βιβλίων.
Θεωρούν τον πρόλογο ως ξένο σώμα και, εφόσον τους χαλάει τη συνταγή, κάνουν απλά πως δεν τον βλέπουν, σωστά γιαπετ;;

Edited by - Ψηλός on 14/09/2009 02:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 02:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

Ψηλός
quote:
Πρόχειρες είναι οι απόψεις που εκφράζονται βάσει των προσωπικών πεποιθήσεων και επιθυμιών, πράγμα που συμβαίνει με σένα.
Εγώ, αυτά που λέω, τα συμπεράσματα που βγάζω, τα βασίζω πάνω σε αυτό που διαβάζω και, το συγκεκριμένο βιβλίο, είναι η πρώτη φορά που το βλέπω.

Πρόχειρες είναι οι «απόψεις» που βγάζει κάποιος όταν σ’ ένα βιβλίο, που δεν έχει διαβάσει (όπως παραδέχτηκες) βλέπει κάτι που τον βολεύει και το πετάει, όπως έκανες εσύ.



Δεν πειράζει, κάντο εσύ καλύτερα για να δούμε, επιτέλους, κάτι που να ξεφεύγει από τη σφαίρα της φαντασίας σου.
Το βιβλίο προσφέρεται για παραπομπές, η δική σου φαντασία όμως, όχι..
***Φιλική συμβουλή. Αν συνεχίζεις να κρατάς το βιβλίο από την ανάποδη, είναι ώρα να το γυρίσεις από την καλή.

quote:

quote:
Μην ανησυχείς, στη συνέχεια θα βάζω και τις παραπομπές, πράγμα που το έκανα και για τους διωγμούς που αναφέρει.

Το θέμα των διωγμών το έχουμε εξαντλήσει σε τόσα θέματα, αλλά ελλείψει στοιχείων προσπαθείς να το φέρνεις πάντα στην επιφάνεια, σε κάθε ευκαιρία, για δημιουργία εντυπώσεων.



Γιατί τόση βιασύνη να «εξαντλήσετε» το θέμα των διωγμών; Ποια τα στοιχεία σας;
Εγώ όμως, ακόμη και από το βιβλίο αυτό σου παραθέτω στοιχεία.
Εσύ;; .... ποια; που είναι βρε θηρίο; Οι επιθυμίες και η φαντασία, δυστυχώς για σένα, δεν λογίζονται ως στοιχεία.

quote:

Οι άνθρωποι καταδικάζονταν για πράξεις ενάντια στο ποινικό δίκαιο και δεν έχει καμμία σημασία, όσον αφορά στην δίωξή τους, αν αυτές τις πράξεις τις επέβαλλε η πίστη τους.

Είπες μια χαζομάρα ο macedon και την αναμασάς και εσύ.
Για ανέφερε, λοιπόν, τα ποινικά αδικήματα των Χριστιανών που οδηγήθηκαν στο θάνατο, καθώς και τους νόμους του ποινικού δικαίου που προέβλεπαν την θανατική καταδίκη ανάλογα με τα αδικήματα.


quote:

Το ότι τις βάφτισαν διωγμούς οι μετέπειτα χριστιανοί για να τους λυπάται ο κόσμος και να τους συμπονά, δεν αφορά ανθρώπους που γνωρίζουν τις μεθόδους τους.


Έλα βρε;;; Από πότε ο Ρασιάς, που μιλά για διωγμούς κατά των Χριστιανών έγινε «μετέπειτα Χριστιανός»;
Μήπως έχασα επεισόδια;;
***Αν πεις κάνα άλλο κουφό, θα χάσω όλα τα μαλλιά της κεφαλής μου.

quote:

quote:
Για σένα, βέβαια, παρότι έχεις ............. διαβάσει το βιβλίο, θέμα διωγμών δεν τίθεται, έτσι; Μάλλον, τότε, κάτι άλλο συμβαίνει μαζί σου.

Κάνε τον κόπο να μου γράψεις τι ακριβώς λέει ο Κέλσος για τους «διωγμούς». Ίσως να μην αντιλαμβάνομαι εγώ…



Να σε βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.

Σελίδα 15:
Ο κέλσος φέρεται να λέει:
«Σε αυτά που τους αρέσει να κάνουν και να διδάσκου, οι Χριστιανοί επιδίδονται κρυφά και όχι χωρίς λόγο, παρά για να αποφύγουν τη θανατική καταδίκη που κρέμεται πάνω από τα κεφάλια τους

Μήπως μπορείς να μας πεις για ποιο λόγο «κρέμεται η θανατική καταδίκη πάνω από τα κεφάλια των Χριστιανών»; για ποιο λόγο και αιτία;

Επίσης,

Και στο κεφάλαιο «ΕΘΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ - Αγώνας με νικητές τους ηττημένους», από τη σελίδα 7 έως και τη σελίδα 20 γίνονται αναφορές για τους διωγμούς.
Συνοπτικά, στο κεφάλαιο αυτό γίνεται λόγος για τη μοίρα των Χριστιανών που με πνεύμα αυτοθυσίας γινότανε εύκολος στόχος και αποδιοπομπαίοι τράγοι, στους οποίους φόρτωναν τις δεισιδαιμονίες τους οι ειδωλολάτρες, πολλές φορές παρακινούμενοι και από τα εθνικά τους ιερατεία.

quote:

quote:
Ο Κέλσος δεν πήρε, αγαπητέ γιαπετ, τα «διάφορα χριστιανικά κείμενα» και «δοξασίες» που, όπως λες κυκλοφορούσαν για να τα σχολιάσει.

Αλλά τι πήρε;;;

DVD;;;



Πρέπει να γελάσουμε;;
Αν έβηχες, όπως λέει και ο macedon, θα ήταν πιο κομψό .......

quote:

quote:
Ο Κέλσος μέσα από την αντιχριστιανική πολεμική που αναπτύσσει, βλέπουμε πως αναφέρεται σε συγκεκριμένο, χριστιανικό δόγμα, αφού κάνει αναφορές σε συγκεκριμένα πιστεύω τα οποία περιέχονται και σήμερα, αυτούσια, στην Καινή Διαθήκη. Τυχαίο ε;;

Καθόλου τυχαίο… αλλά τι σημασία έχει;;;



Έλα ντε, να έχει σημασία; Εσείς δεν λέτε πως δεν υπήρχε συγκεκριμένο Χριστιανικό Δόγμα και ότι τα ευαγγέλια είναι κατασκευή του 4ου αιώνα; Τότε από που βρήκε τα στοιχεία ο Κέλσος το 178 μ.Χ., και μας αναφέρει αναλυτικά για την πίστη των Χριστιανών;


quote:

quote:
Δες π.χ. την παραπομπή του Κέλσου στη σελίδα 27 του βιβλίου:
“Τι δουλειά έχει να ικετεύει και να θρηνεί και να εύχεται να μπορούσε να ξεφύγει από το κακό λέγοντας
«ω πάτερ, ει δύναται το ποτήριον τούτο παρελθείν»”
και πήγαινε τώρα, γιαπετ, στο ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΚΣΤ΄42 της Καινής Διαθήκης να διαπιστώσεις και μόνος σου αυτό που σου λέω.

Και λοπόν, τι σημαίνει αυτό, πλην του ότι ο χριστός των ευαγγελίων λιγοψύχησε;;;



Ποιανών ευαγγελίων;; Υπήρχαν ευαγγέλια τότε;

quote:

quote:
Μιλά και για οργανωμένες κοινότητες Χριστιανών, που ακολουθούσαν το παραπάνω Χριστιανικό δόγμα, τους οποίους και ήθελε να μεταπείσει. Και αυτό τυχαίο ε;;
Στο βιβλίο, γίνεται λόγος, επίσης, και για τις αιρέσεις των γνωστικών. Και αυτό τυχαίο ε;;

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις μ’ αυτά, μπορείς να το πεις καθαρά;;;



Συμφωνείς, πάντως, πως υπήρχαν κοινότητες Χριστιανών με κοινό δόγμα, καθώς και αιρέσεις, οι οποίες δημιούργηθκαν στη συνέχεια;


quote:

quote:
Εγώ θα προτιμήσω να βασιστώ σε αυτά που λέει ο ίδιος ο Κέλσος και να μην βασιστώ στο «πολύ πιθανόν» που προστρέχεις εσύ για να δικαιολογήσεις την άποψή σου!

Δηλαδή δέχεσαι την άποψη του Κέλσου για τους χριστιανούς;;; Περίεργο!!!

Αυτό που γράφω παραπάνω ψηλέ, είναι σκέψεις μου για το πώς μπορεί να σχηματίστηκαν οι χριστιανικές παραδόσεις και τίποτε άλλο…



Οι σκέψεις βασίζονται στη μαρτυρία του Κέλσου;


quote:

quote:
Η χρονική απόσταση που χωρίζει τον Κέλσο από τα ίδια τα γεγονότα δεν είναι ούτε καν 100 χρόνια. Οπότε, τα γεγονότα είναι σχετικά φρέσκα, νωπά στις μνήμες των ανθρώπων έτσι ώστε να έχουν αλλοιωθεί σε τέτοιο βαθμό, όπως ίσως θα ήθελες εσύ. Τα «ίσως», τα «πολύ πιθανόν» και τα σχετικά τραβηγμένα σενάρια, δεν βρίσκουν εφαρμογή στην περίπτωση ετούτη.

Για πες μου, τι θυμάσαι απ’ τους βαλκανικούς πολέμους, που έχουν την ίδια, περίπου, χρονική απόσταση απ’ την εποχή μας, ψηλέ;;;



Αν με ενδιέφερε το θέμα των βαλκανικών πολέμων, θα έψαχνα να βρω τόσο γραπτές, όσο και προφορικές πηγές για να ετοιμάσω μια εργασία. Όσο για τις προφορικές πηγές, υπάρχουν ακόμη εν ζωή άτομα που άκουσαν από πρώτο χέρι τα γεγονότα. Αν ήμασταν 300-400 χρόνια μετά, ίσως οι προφορικές πηγές να ήταν τόσο αξιόπιστες.
Πιστεύω να κατλαβαίνεις αυτό που σου λέω.

quote:

quote:
Θα ήθελα να γίνεις περισσότερο συγκεκριμένος, αν μπορείς φυσικά και δεν πρόκειται απλώς περί πυροτεχνημάτων, και να μας παρουσιάσεις στοιχεία για αυτά που λες, καθώς και τους «επίσημους εκκλησιαστικούς ισχυρισμούς».


Πού θέλεις διευκρίνιση;
Η εκκλησία δεν μας λέει ότι οι «ευαγγελιστές» ήταν αμόρφωτοι ψαράδες;;

Τα ευαγγέλια που δεν… προκρίθηκαν, γιατί κόπηκαν και χαρακτηρίστηκαν μη κανονικά; Όχι για ότι έγραφαν;

Παρ’ όλα αυτά όμως, ενσωματώθηκαν στην χριστιανική παράδοση, πληροφορίες μέσα απ’ αυτά, όπως για παράδειγμα περί Μαρίας, απ’ το πρωτευαγγέλιο του Ιακώβου (ότι γνωρίζουμε, μόνο τα καλά, γι’ αυτήν από εκεί προέρχεται).



Είπες πως οι Πατέρες της Εκκλησίας έκοψαν και έραψαν τα ευαγγέλια. Υποθέτω πως γνωρίζεις και έχεις στα χέρια σου την αρχική τους μορφή, για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο. Περιμένω να τα παραθέσεις έτσι ώστε να κάνουμε τη σύγκριση.
Επίσης, περιμένω να παραθέσεις αυτά που ονομάζεις «πρωτευαγγέλια» και τις αλήθειες που έκρυβαν.

quote:

quote:
Και όταν μιλάτε για ανύπαρκτο Ιησού, ποιος είναι ωρέ γιαπετ;; Ο «εκτός ευαγγελίων»;

Ακριβώς.

Ο εκτός ευαγγελίων Ιησούς χριστός, είναι ανύπαρκτος.



Είναι ανύπαρκτος διότι τώρα για εσάς "μεταμορφώθηκε" σε εγκληματία, σωστά;

Αύριο, μεθαύριο, θα μιλάτε πάλι για ανύπαρκτο Ιησού των ευαγγελίων και φτου .......... ξελεφτερία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 02:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
**Το ξέρω πως μάταια περιμένω απάντηση, αλλά έτσι για τα ..... τυπικά.

Ψηλέ, όταν κάποιες φορές ρωτάς κάτι και δεν παίρνεις απάντηση, είναι γιατί δεν αξίζει να απαντηθεί.

Είτε είναι ανοησία είτε κωλοτούμπα (όπως τώρα, που νόμιζες ότι και ο πρόλογος είναι του Κέλσου).

Μη νομίζεις ότι ρωτάς κάτι που δύσκολα απαντιέται, απλά μερικές φορές είναι πολύ ανόητες οι ερωτήσεις σου.

Άλλωστε κι εγώ σου ζήτησα να μου υποδείξεις σε ποιά σελίδα ο Κέλσος μιλάει για διωγμούς, αλλά... δεν το πρόσεξες.

Πάμε τώρα σ' αυτό που ρωτάς προς κάθε κατεύθυνση!!


quote:
Ρωτώ και σένα το ίδιο πράγμα, όπως και στον Αίολο!!

Ο πρόλογος είναι άποψη, κρίση, συμπέρασμα κάποιου (δεν αναφέρεται ποίου) και ως εκ τούτου δεν μπορεί να είναι λάθος ή σωστή.

Είναι απλά μια άποψη.

Το έργο του Κέλσου είναι ιστορικό ντοκουμέντο (ελπίζω να μη με ρωτήσεις γιατί) και πάνω σ' αυτό συζητούμε.

Στην αρχή της συζήτησης πριν εκείνο το "φέρεται να λέει ο Κέλσος" που πέταξες, όταν κατάλαβες ότι δεν είναι δικά του λόγια οι αναφορές στους διωγμούς, παραλίγο να γίνεις θερμός υποστηρικτής του, αλλά σε... πρόδωσε.

Εν πάση περιπτώση, η άποψη του προλογίζοντος είναι σεβαστή είτε είναι λάθος είτε όχι.
Όσον αφορά στον Κέλσο, προσωπικά θεωρώ ότι έχει δίκαιο και συμφωνώ με τις απόψεις του για τους χριστιανούς, αν και τον βρίσκω λίγο ήπιο.

Εντάξει είσαι τώρα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 03:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
«Σε αυτά που τους αρέσει να κάνουν και να διδάσκου, οι Χριστιανοί επιδίδονται κρυφά και όχι χωρίς λόγο, παρά για να αποφύγουν τη θανατική καταδίκη που κρέμεται πάνω από τα κεφάλια τους.»

Επειδή πάω για ύπνο, θα σου απαντήσει ο Κέλσος. Πήγαινε στη σελίδα 86 και διάβασε το λόγο που κρεμόταν η θανατική καταδίκη πάνω απ' τα κεφάλια των χριστιανών.

Βέβαια εξάγεται απ' τα συμφραζόμενα και γι' αυτό, αν δεν το καταλάβεις, θα σου πω αύριο.

Κι αφού σ' αρέσει κι ο πρόλογος πήγαινε και στη σελίδα 9 και, περίπου, στη μέση θα διαβάσεις για την προδοτική συμπεριφορά των χριστιανών.

Σου δίνω τις σελίδες για να διαβάσεις, για το καλό σου δηλαδή.

Τα υπόλοιπα, αύριο, κάνε υπομονή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 11:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

Ψηλός


quote:
**Το ξέρω πως μάταια περιμένω απάντηση, αλλά έτσι για τα ..... τυπικά.

Ψηλέ, όταν κάποιες φορές ρωτάς κάτι και δεν παίρνεις απάντηση, είναι γιατί δεν αξίζει να απαντηθεί.

Είτε είναι ανοησία είτε κωλοτούμπα (όπως τώρα, που νόμιζες ότι και ο πρόλογος είναι του Κέλσου).



Είσαι απρόσεκτος και δεν διαβάζεις αυτά που γράφω.
Αν ανατρέξεις στο πρώτο μήνυμά μου όπου μιλώ για τους διωγμούς, θα δεις πως μίλησα για τους διωγμούς που αναφέρονται στο βιβλίο. Στη συνέχεια, ρώτησα και για τους διωγμούς όπως αναφέρει σχετικά ο Κέλσος, παραθέτοντας και τα λόγια που φέρεται να λέει ο ίδιος, όπου μιλά για τη θανατική καταδίκη που περίμενε τους Χριστιανούς.
Αν θες να κάνεις συζήτηση και όχι προπαγάνδα, καλά θα κάνεις να δίνεις περισσότερη προσοχή στη συζήτηση.

quote:

Άλλωστε κι εγώ σου ζήτησα να μου υποδείξεις σε ποιά σελίδα ο Κέλσος μιλάει για διωγμούς, αλλά... δεν το πρόσεξες.

Το πρόσεξα και σου παρέθεσα την παραπομπή.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά αν πρόσεξες, δεν είμαστε μόνο εγώ και εσύ που υποτίθεται συζητάμε, αλλά και άλλοι, στους οποίους πρέπει να απαντώ.


quote:

quote:
Ρωτώ και σένα το ίδιο πράγμα, όπως και στον Αίολο!!

Ο πρόλογος είναι άποψη, κρίση, συμπέρασμα κάποιου (δεν αναφέρεται ποίου) και ως εκ τούτου δεν μπορεί να είναι λάθος ή σωστή.



Συνήθως, ο πρόλογος ενός βιβλίου, έχει σχέση με το ίδιο το βιβλίο, δε νομίζεις;;
Συνήθως, ο πρόλογος είναι αναπόσπαστο κομμάτι του βιβλίου, συμφωνείς;
Αν κοιτάξεις σε κάποιο λεξικό (αυτό βέβαια μπορεί να σου το επιβεβαιώσει και ο macedon), ο πρόλογος είναι το προεισαγωγικό μέρος ενός κειμένου ή λόγου. Είναι σχετικός με το αντικείμενο που "ασχολείται" το βιβλίο και σε εισάγει στο κυρίως κείμενο (τα λέω καλά macedon;).

Θα σου πρότεινα, λοιπόν, να εγκαταλείψεις τη συνήθη τακτική των ακροβατικών, και να εκφέρεις χωρίς φόβο την άποψή σου.


quote:

Το έργο του Κέλσου είναι ιστορικό ντοκουμέντο (ελπίζω να μη με ρωτήσεις γιατί) και πάνω σ' αυτό συζητούμε.

Ποιος σου εγγυάται πως είναι το πρωτότυπο; Υπάρχει μήπως η υπογραφή του Κέλσου;
Πού ξέρεις πως δεν πρόκειται για φτιαχτό κείμενο προπαγάνδας κατά των Χριστιανών;

quote:

Στην αρχή της συζήτησης πριν εκείνο το "φέρεται να λέει ο Κέλσος" που πέταξες, όταν κατάλαβες ότι δεν είναι δικά του λόγια οι αναφορές στους διωγμούς, παραλίγο να γίνεις θερμός υποστηρικτής του, αλλά σε... πρόδωσε.

Το "φέρεται να λέει ο Κέλσος", το έγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ για να τονίσω τη διαφορά μεταξύ των λόγων που φέρεται να λέει ο Κέλσος και του προλόγου.
Μη φουσκώνεις και πολύ. Πρόσεξε καλύτερα αυτά που γράφουν οι συν-συζητητές σου και μην αφήνεις τη φαντασία σου να καλπάζει.


quote:

Εν πάση περιπτώση, η άποψη του προλογίζοντος είναι σεβαστή είτε είναι λάθος είτε όχι.

Δεν έχεις το κουράγιο να πεις αν είναι σωστή ή όχι; Φοβάσαι μη σε μαλώσει κανείς; Τι έγινε; Ξαφνικά χάσαμε το θάρρος της άποψή μας και καταφεύγουμε σε διπλωματίες;;


quote:

Όσον αφορά στον Κέλσο, προσωπικά θεωρώ ότι έχει δίκαιο και συμφωνώ με τις απόψεις του για τους χριστιανούς, αν και τον βρίσκω λίγο ήπιο.

Εντάξει είσαι τώρα;;;



Θα ήμουν ακόμη καλύτερα αν αυτά που λες, τα στήριζες και σε ιστορικά ντοκουμέντα και όχι απλώς στη φαντασία ή στις επιθυμίες σου.
Στο προηγούμενο μήνυμά μου σου ζήτησα να φέρεις στοιχεία των όσων λες για ποινικά αδικήματα και τα σχετικά κουραφέξαλα.
Όπως πάντα, έτσι και τώρα, τα γράφεις όλα κανονικότατα και συνεχίζεις ακάθεκτος. Το κάνεις αυτό γιατί γνωρίζεις πως η λάσπη είναι φτηνή, δεν την αγοράζεις, και έτσι κάνεις χρήση ελεύθερα και την πετάς αριστερά και δεξιά χωρίς κανένα φόβο.
Μήπως θα σου ζητήσει κανείς το λόγο για τα όσα ψευδώς ισχυρίζεσαι ώστε να έχεις υπόψη σου και να υπολογίζεις πως μπορεί και να πληρώσεις για τα ψεύδη;
Μήπως πλήρωσαν ποτέ τα ΜΜΕ ή ανασκεύασαν τα ψεύδη τους σχετικά με στημένα σκάνδαλα που κατά καιρούς παρουσιάζουν;
Τη συνείδησή σου, ούτως η άλλως, την έχεις θάψει προ καιρού.

Η ανευθυνότητά σου και ο αντιχριστιανικός σου φονταμενταλισμός σε έχουν τυφλώσει και ποσώς σε ενδιαφέρει η ιστορική αλήθεια.
Τι κι αν όλοι οι ιστορικοί μιλάνε για κατασκευασμένες κατηγορίες κατά των Χριστιανών; Τι κι αν ακόμη σε ετούτο το βιβλίο (το οποίο έχει γραφεί καθαρά κατά των Χριστιανών) γίνεται λόγος για σκευωρίες κατά των Χριστιανών; Εσύ δεν θες να δεις τίποτα πέρα από το φανατισμό σου.

Όλα αυτά σου τα λέω με αγαθή προαίρεση και θα σου τα επαναλαμβάνω για όσο χρειαστεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 12:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε,
θες να πεις πως τα παραπάνω είναι ΑΝΑΚΡΙΒΗ; ενώ όσα φέρεται να λέει ο ίδιος ο Κέλσος είναι ΑΛΗΘΗ;
Βεβαίως και είναι ανακριβή Ψηλέ μου!
Ο Κέλσος περιγράφει αυτά που έζησε, διάβαζε, κλπ.
Εάν γνωρίζεις κάποιον Ελληνα (και ΟΧΙ χριστιανό), σύγχρονο τού Κέλσου, που να λέει τα αντίθετα, ευχαρίστως να τα διαβάσουμε.
Αυτός που γράφει αυτά τα "στοιχεία" που τα παίρνεις στα σοβαρά, πότε έζησε;;;
Διότι ένας από τους δύο είναι πσεύφτης!
quote:
Υ. Γ. Άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός, όταν κοιτάζεις ένα βιβλίο. Μερικά έχουν την παραξενιά να προλογίζονται...
Τι να πεις γιαπετ.
Μετά φταίω όταν επικαλούμαι αυτό με το πατζάρι;

Ετσι μου έρχεται ρε παιδιά, να βγάλω στην φόρα τα έργα του Ιουλιανού "Μισοπώγων", "Κατά χριστιανών" & "επιστολές" και τον Λιβάνιο στο "Υπέρ των ελληνικών ναών".
Και στο καπάκι τον Πορφύριο στο "κατα χριστιανών".
Κι έχουν πολύ πράμα για όλα αυτά που συζητάμε!
Ετσι για να δούμε τι θα γίνει...
Τι λέτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 12:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί φαίνεται να έγφαφαν "κατα χριστιανών" τότε, φορουμίτες.
Και το περίεργο είναι ότι μόνον "κατα χριστιανών" έγραφαν.
Δεν έγραψαν "κατά κινέζων" για παράδειγμα...
Τόση κακία για την θρησκεία της "αγάπης";
...και μετά από τρείς σελίδες διαλόγων, ούτε μία αναφορά στα έργα αγάπης τών πρωτοχριστανών.
Υπήρχαν; Δεν υπήρχαν; Αποκρύπτωνται από τους μιαρούς Ελληνες για να φέρνουν σε δύσκολη θέση τους Ψηλούς;
Κανείς δεν αποκαλούσε τότε τον χριστιανισμό "θρησκεία αγάπης".
Ούτε καν οι ίδιοι οι χριστιανοι!

Γιατί;
Μήπως σήμερα μας δουλεύουν;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 13:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόση ανοησία υπάρχει!!!Δηλαδή, οι θεωρίες του όποιου φιλοσόφου Κέλσου και οι σταθερές θέσεις του χριστιανισμού, περί παραδείσου, καλού κακού,μπορούν να συγκριθούν;Τι κρίνεται, το φιλότιμο ενός ανδρός, απέναντι σε μια ιδέα;
Τοσο θορυβηθήκατε απο ότι έκανε ο Χριστός; Συγκρίνονται αυτά;
Και ...Αίολε, θα ήθελα να βάλεις αυτά που λές..Όλο στην δίαιτα μας έχεις..Βάλε καμιά ιδέα, γιατί όλο σπίντ ράννερ βλέπουμε απο ιδέα....Ἄν με εννοείς...Δεν πιστεύω ότι φοβάσαι εμάς τους κουτοχριστιανούς;Νομίζω ότι απλά θέλεις να μας κάνεις έκπληξη,....την τούρτα στο τέλος, έτσι δεν είναι;´...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 15:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και οι σταθερές θέσεις του χριστιανισμού, περί παραδείσου, καλού κακού,μπορούν να συγκριθούν;
Καλό θα ήταν να προσθέτεις και την λέξη "αποδεδειγμένες" ανάμεσα στις "σταθερές (εδώ) θέσεις".
Ετσι αποκτά περισσότερο κύρος.
...και μην φοβάσαι, δεν πρόκειται να σου ζητήσει αποδείξεις κανείς.
Ολοι, όπως κι εσύ, απλώς πιστεύουν.

Edited by - Αίολος on 14/09/2009 15:47:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 16:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Γιατί τόση βιασύνη να «εξαντλήσετε» το θέμα των διωγμών; Ποια τα στοιχεία σας;

Για ποια βιασύνη μιλάς ρε ψηλέ;; Σοβαρέψου λίγο, χιλιάδες μηνύματα έχουμε ανταλλάξει για τους περιβόητους «διωγμούς» και τώρα θέλεις ξανά-ματα-επανάληψη;;

Την όρεξή σου νομίζεις ότι έχουμε;;

quote:
Εγώ όμως, ακόμη και από το βιβλίο αυτό σου παραθέτω στοιχεία.

Αυτά τα στοιχεία που παραθέτεις (απ’ το συγκεκριμένο βιβλίο) υπάρχουν μόνο στο κεφάλι σου. Ο ίδιος ο Κέλσος εξηγεί (εμμέσως πλην σαφώς) τους λόγους για τους οποίους οι χριστιανοί τιμωρούνταν.

Σε παρέπεμψα στις κατάλληλες σελίδες, για να το διαβάσεις μόνος σου.

quote:
Εσύ;; .... ποια; που είναι βρε θηρίο; Οι επιθυμίες και η φαντασία, δυστυχώς για σένα, δεν λογίζονται ως στοιχεία.

Έχεις δίκαιο, έκανα πως δεν είδα τα διατάγματα που έφερες, με τα οποία διώκοντο οι χριστιανοί εξ’ αιτίας της πίστης τους.

Σοβαρέψουουουουου…..

quote:
Είπες μια χαζομάρα ο macedon και την αναμασάς και εσύ.
Για ανέφερε, λοιπόν, τα ποινικά αδικήματα των Χριστιανών που οδηγήθηκαν στο θάνατο, καθώς και τους νόμους του ποινικού δικαίου που προέβλεπαν την θανατική καταδίκη ανάλογα με τα αδικήματα.

Αν είναι χαζομάρα ότι καταδικάζονταν για απείθεια, για προδοσία, για βανδαλισμούς, για λιποταξία, για συνωμοσία και τόσα άλλα, τι είναι ο ισχυρισμός ων χριστιανών ότι τους κυνηγούσαν απλά και μόνο για την πίστη τους, όταν ήταν πολίτες μιας, δεδομένα, ανεξίθρησκης αυτοκρατορίας;;;

Ψέματα είναι αυτά, ψηλέ ;;;

quote:
Έλα βρε;;; Από πότε ο Ρασιάς, που μιλά για διωγμούς κατά των Χριστιανών έγινε «μετέπειτα Χριστιανός»;
Μήπως έχασα επεισόδια;;
***Αν πεις κάνα άλλο κουφό, θα χάσω όλα τα μαλλιά της κεφαλής μου.

Εσύ ως πρόβατο στο μαντρί, έχεις συνηθίσει να έχεις τσοπάνηδες για να σου λένε τι πρέπει να γνωρίζεις, εγώ όμως έχω δική μου κρίση και γνώμη και δεν μ’ ενδιαφέρει καθόλου τι λέει ο Ρασιάς.

Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ με τους «μετέπειτα χριστιανούς», είναι πρόβλημα κατασκευής ή κάτι στράβωσε στην πορεία της ζωής σου.
Δεν είμαι γιατρός…

quote:
ψηλός

________________________________________
Ο Κέλσος δεν πήρε, αγαπητέ γιαπετ, τα «διάφορα χριστιανικά κείμενα» και «δοξασίες» που, όπως λες κυκλοφορούσαν για να τα σχολιάσει.
________________________________________

Αλλά τι πήρε;;;
DVD;;;
________________________________________

Πρέπει να γελάσουμε;;
Αν έβηχες, όπως λέει και ο macedon, θα ήταν πιο κομψό .......


Δεν το έγραψα για να γελάσουμε, άλλωστε δεν είναι μόνο για γέλια αυτά που γράφεις, είναι και για κλάματα, αλλά όταν σ’ εκείνη την εποχή αποκλείεται η διακίνηση πληροφοριών μέσω κειμένων ή προφορικού λόγου, αναρωτιέμαι ποιος τρόπος έμενε, για να μάθει κάποιος τι συνέβη πριν 150 χρόνια…

Εσύ που αποκλείεις τους παραπάνω τρόπους, πώς νομίζεις ότι ο Κέλσος έμαθε αυτά που γνώριζε για τους χριστιανούς;;;

quote:
Έλα ντε, να έχει σημασία; Εσείς δεν λέτε πως δεν υπήρχε συγκεκριμένο Χριστιανικό Δόγμα και ότι τα ευαγγέλια είναι κατασκευή του 4ου αιώνα; Τότε από που βρήκε τα στοιχεία ο Κέλσος το 178 μ.Χ., και μας αναφέρει αναλυτικά για την πίστη των Χριστιανών;

Τα ευαγγέλια που γνωρίζουμε, όπως τα γνωρίζουμε σήμερα, έχουν περάσει μεγάλες περιπέτειες μέχρι να πάρουν την τελική τους μορφή.
Το αμφισβητείς αυτό;;

quote:
Συμφωνείς, πάντως, πως υπήρχαν κοινότητες Χριστιανών με κοινό δόγμα, καθώς και αιρέσεις, οι οποίες δημιούργηθκαν στη συνέχεια;

Αυτό γίνεται μέχρι σήμερα, πού είναι η... είδηση;;;

quote:
Για πες μου, τι θυμάσαι απ’ τους βαλκανικούς πολέμους, που έχουν την ίδια, περίπου, χρονική απόσταση απ’ την εποχή μας, ψηλέ;;;
________________________________________

Αν με ενδιέφερε το θέμα των βαλκανικών πολέμων, θα έψαχνα να βρω τόσο γραπτές, όσο και προφορικές πηγές για να ετοιμάσω μια εργασία. Όσο για τις προφορικές πηγές, υπάρχουν ακόμη εν ζωή άτομα που άκουσαν από πρώτο χέρι τα γεγονότα. Αν ήμασταν 300-400 χρόνια μετά, ίσως οι προφορικές πηγές να ήταν τόσο αξιόπιστες.
Πιστεύω να κατλαβαίνεις αυτό που σου λέω.


Όχι, δεν καταλαβαίνω τι μου λες.
Πιο πάνω απέκλεισες το γραπτό και τον προφορικό λόγο ως πηγή γνώσης του Κέλσου, τώρα λες θα συγκέντρωνες γραπτά και παραδόσεις, αν σ’ ενδιέφερε το θέμα.

Ποιος να ξέρει τι εννοείς;;

quote:
Είπες πως οι Πατέρες της Εκκλησίας έκοψαν και έραψαν τα ευαγγέλια. Υποθέτω πως γνωρίζεις και έχεις στα χέρια σου την αρχική τους μορφή, για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο. Περιμένω να τα παραθέσεις έτσι ώστε να κάνουμε τη σύγκριση.
Επίσης, περιμένω να παραθέσεις αυτά που ονομάζεις «πρωτευαγγέλια» και τις αλήθειες που έκρυβαν.

Δεν γνωρίζεις ότι ο μέγας σεναριογράφος Ιερώνυμος (άγιος), έδωσε στην κ. διαθήκη τη σημερινή μορφή της, αφού σαν γραμματέας του πάπα Δάμασου το 382 μαχχ. πήρε εντολή να συγκεντρώσει τα διάφορα κείμενα (που σαφώς υπήρχαν) σε ένα βιβλίο που να απηχεί την ορθόδοξη πίστη;;

Μαζί με τον Αυγουστίνο (κι αυτός άγιος) επανεξέτασαν 13 ευαγγέλια, 9 πράξεις των αποστόλων, 31 επιστολές, ανάμεσα σε άλλα κείμενα.

Έκοψε λοιπόν ότι του φαινόταν επικίνδυνο, ξανάγραψε (με δικά του λόγια) τα κείμενα και… γεννήθηκε η κ. διαθήκη.

Δηλαδή αγνοείς ότι υπάρχουν απόκρυφα ή μη κανονικά ευαγγέλια;;


Αγνοείς το πρωτευαγγέλιο του Ιακώβου, αυτό του Ιούδα, του Θωμά, του Ιωάννη, ακόμη και τα κείμενα του Κουμράν;;;

Αγνοείς τους λόγους για τους οποίους, η εκκλησία της οποίας δηλώνεις δούλος, τα χαρακτήρισε έτσι;;;

quote:
Συνήθως, ο πρόλογος ενός βιβλίου, έχει σχέση με το ίδιο το βιβλίο, δε νομίζεις;;
Συνήθως, ο πρόλογος είναι αναπόσπαστο κομμάτι του βιβλίου, συμφωνείς;
Αν κοιτάξεις σε κάποιο λεξικό (αυτό βέβαια μπορεί να σου το επιβεβαιώσει και ο macedon), ο πρόλογος είναι το προεισαγωγικό μέρος ενός κειμένου ή λόγου. Είναι σχετικός με το αντικείμενο που "ασχολείται" το βιβλίο και σε εισάγει στο κυρίως κείμενο (τα λέω καλά macedon;).
Θα σου πρότεινα, λοιπόν, να εγκαταλείψεις τη συνήθη τακτική των ακροβατικών, και να εκφέρεις χωρίς φόβο την άποψή σου.

Άδικα επιμένεις και δεν υπάρχει και λόγος. Αυτό που επεσήμανα ήταν η αναφορά σου σε διωγμούς. Γνωρίζω τι είναι πρόλογος και τι εισαγωγή σ’ ένα βιβλίο.
Άφησε λοιπόν τα μαθήματα λογοτεχνίας…

quote:
Δεν έχεις το κουράγιο να πεις αν είναι σωστή ή όχι; Φοβάσαι μη σε μαλώσει κανείς; Τι έγινε; Ξαφνικά χάσαμε το θάρρος της άποψή μας και καταφεύγουμε σε διπλωματίες;;

Γνωρίζεις πολύ καλά αν έχω το κουράγιο να λέω την άποψή μου.

Αυτήν, περί προλόγου, σου έγραψα και δεν έχω ευθύνη αν δεν την κατάλαβες.


quote:
Στο προηγούμενο μήνυμά μου σου ζήτησα να φέρεις στοιχεία των όσων λες για ποινικά αδικήματα και τα σχετικά κουραφέξαλα.
Όπως πάντα, έτσι και τώρα, τα γράφεις όλα κανονικότατα και συνεχίζεις ακάθεκτος.

Ευτυχώς που σε πρόλαβα και είπα ότι δεν θα καταλάβεις τίποτε, για να μη λες ότι τα λέω μετά…

Σου έγραψα:

"Επειδή πάω για ύπνο, θα σου απαντήσει ο Κέλσος. Πήγαινε στη σελίδα 86 και διάβασε το λόγο που κρεμόταν η θανατική καταδίκη πάνω απ' τα κεφάλια των χριστιανών.
Βέβαια εξάγεται απ' τα συμφραζόμενα και γι' αυτό, αν δεν το καταλάβεις, θα σου πω αύριο.
Κι αφού σ' αρέσει κι ο πρόλογος πήγαινε και στη σελίδα 9 και, περίπου, στη μέση θα διαβάσεις για την προδοτική συμπεριφορά των χριστιανών.
Σου δίνω τις σελίδες για να διαβάσεις, για το καλό σου δηλαδή.
Τα υπόλοιπα, αύριο, κάνε υπομονή...
"

Τελικά δεν έβγαλες συμπέρασμα, έ;;;

Εντάξει, θα κάνω μια προσπάθεια και θα σου πω ότι κατ’ αρχήν ο Κέλσος δεν προσπαθεί να αλλάξει την πίστη των χριστιανών, όπως εσφαλμένα κατάλαβες, αλλά να τους κάνει να φέρονται σαν πατριώτες, να συμμετέχουν στα κοινά, να μην λιποτακτούν, να μην συνωμοτούν κατά της πατρίδας τους, να μην επιβουλεύονται τον αυτοκράτορα, να μη δημιουργούν ταραχές και μάλιστα τους προτρέπει να μπουν και στο στράτευμα και να συμμετέχουν στην διοίκηση.
Η κριτική που κάνει στους χριστιανούς αφορά στις παιδαριώδεις ανοησίες που πιστεύουν μέχρι και σήμερα.

quote:
Όπως πάντα, έτσι και τώρα, τα γράφεις όλα κανονικότατα και συνεχίζεις ακάθεκτος. Το κάνεις αυτό γιατί γνωρίζεις πως η λάσπη είναι φτηνή, δεν την αγοράζεις, και έτσι κάνεις χρήση ελεύθερα και την πετάς αριστερά και δεξιά χωρίς κανένα φόβο.
Μήπως θα σου ζητήσει κανείς το λόγο για τα όσα ψευδώς ισχυρίζεσαι ώστε να έχεις υπόψη σου και να υπολογίζεις πως μπορεί και να πληρώσεις για τα ψεύδη;
Μήπως πλήρωσαν ποτέ τα ΜΜΕ ή ανασκεύασαν τα ψεύδη τους σχετικά με στημένα σκάνδαλα που κατά καιρούς παρουσιάζουν;
Τη συνείδησή σου, ούτως η άλλως, την έχεις θάψει προ καιρού.
Η ανευθυνότητά σου και ο αντιχριστιανικός σου φονταμενταλισμός σε έχουν τυφλώσει και ποσώς σε ενδιαφέρει η ιστορική αλήθεια.
Τι κι αν όλοι οι ιστορικοί μιλάνε για κατασκευασμένες κατηγορίες κατά των Χριστιανών; Τι κι αν ακόμη σε ετούτο το βιβλίο (το οποίο έχει γραφεί καθαρά κατά των Χριστιανών) γίνεται λόγος για σκευωρίες κατά των Χριστιανών; Εσύ δεν θες να δεις τίποτα πέρα από το φανατισμό σου.
Όλα αυτά σου τα λέω με αγαθή προαίρεση και θα σου τα επαναλαμβάνω για όσο χρειαστεί.

Γι’ αυτό το παραλήρημα μόνο συμπόνια μπορεί να νοιώσει κάποιος για σένα…

Τι να πω, εκτός από περαστικά σου;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 17:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αίολε,
θες να πεις πως τα παραπάνω είναι ΑΝΑΚΡΙΒΗ; ενώ όσα φέρεται να λέει ο ίδιος ο Κέλσος είναι ΑΛΗΘΗ;

Αίολος
Βεβαίως και είναι ανακριβή Ψηλέ μου!


Μάλιστα.

Λοιπόν, θεωρώ πως αρκετά σπατάλησα το χρόνο μου με άτομα που ανοίγουν θέματα μόνο και μόνο για να ξεχαρμανιάσουν.

Ο Αίολος μας λέει πως τα όσα περιέχονται για τους διωγμούς στον πρόλογο του παρόντος βιβλίου είναι ανακριβή.

Μερικά μηνύματα όμως πριν, έλεγε:

quote:

quote:

Απεστάλη: 13/09/2009, 12:08:21

Ψηλός
είναι και η παραδοχή περί διωγμών κατά των Χριστιανών οι οποίοι χωρίζονται σε τοπικούς, ….



Αίολος
Δεν αμφισβήτησε κανείς τους διωγμούς Ψηλέ μου.

Τελικά, το σφάλμα είναι δικό μου. Τόσες φορές έχω πει πως δεν θα ασχοληθώ με φανατικούς και μισαλλόδοξους, αλλά συνεχώς προδίδω τον εαυτό μου.
Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, πως αυτοί που έσπευσαν να σιγοντάρουν τον Αίολο είναι οι γνωστοί φανατικοί χριστιανομάχοι.

Άιντε ωρέ παλικαρά, να σας αφήσω να τα πείτε με την ησυχία σας να μην έχετε και μένα και σας χαλάω το όνειρο!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 19:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι χουνέρι έχετε κάνει στον Ψηλό μας με τους διωγμούς ρε παιδιά;
Για να τρώει τέτοιο κολλημα, πρέπει να έχει φάει χώμα.
Που έγινε αυτό και το έχασα;;;

Edited by - Αίολος on 14/09/2009 19:39:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 20:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Τελικά, το σφάλμα είναι δικό μου.

Όντως ψηλέ, το σφάλμα ε΄ναι δικό σου, αλλά δεν είναι αυτό που νομίζεις.

Το σφάλμα είναι που προσπαθείς να στηρίξεις ένα παραμυθάκι, που περιέχει πολλά... υποπαραμύθια.

Το κακό μ' εσένα και με όλους σαν εσένα, είναι ότι διαβάζετε μια γνώμη σ' ένα μήνυμα αλλά δεν δίνετε σημασία στην αιτιολογία της άποψης, που στο κάτω κάτω, εκεί είναι και η δυνατότητα διαλόγου.

quote:
Άιντε ωρέ παλικαρά, να σας αφήσω να τα πείτε με την ησυχία σας να μην έχετε και μένα και σας χαλάω το όνειρο!!!

Πάλι την κάνεις;;;

Ούτε υαλοκαθαριστήρας αυτοκινήτου, δεν πηγαινοέρχεται τόσο συχνά.

Μόλις πέσει η σκόνη θα σε ξαναδούμε, καλό διάλειμμα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 21:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε Γιάπετ, θα μάς τρελάνεις;Ο χριστιανισμός παραμυθακια;
Κι οι..κύκνοι, οι ταυροι,λειχήνες και τα βρύα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 21:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Και πέραν της πλάκας, οι παραβολές κι οι μύθοι, του 12θέου,
ήταν το καύχημα των μυστικολατρών υποείδους, αφού έψαχναν σε
αυτά άρρητα μυστήρια....Τώρα τα απαρνείστε;Επιτέλους, έχετε θέσεις
ή απλά λέτε ότι αντίθετο προς τον χριστιανισμό;
Τελικά, τι διώκετε;Όσοι έχουν βγει κυνήγι, τέλος πάντων....
Φίλε Αίολε, οι αποδείξεις έπονται.Πρώτα οι θέσεις, το πως βλέπουμε τη ζωή, τον θάνατο, το μετά, την έννοια Θεός, κλπ...Κι απο αυτές
δεν βλέπω ....τιποτις εδώ και καιρό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 21:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος
Τι χουνέρι έχετε κάνει στον Ψηλό μας με τους διωγμούς ρε παιδιά;
Για να τρώει τέτοιο κολλημα, πρέπει να έχει φάει χώμα.
Που έγινε αυτό και το έχασα;;;

Πριν 3-4 χρόνια, όταν ετοιμάστηκε να φέρει τα στοιχεία για τους διωγμούς και ειδικότερα τους νόμους που κήρυτταν παράνομο το χριστιανισμό... αλλά μετά ανακάλυψε ότι δεν υπάρχουν.

Από τότε ψάχνει να βρει πώς και πότε έγιναν οι διωγμοί, αλλά το μόνο στοιχείο που έχει είναι ο συναξαριστής.

Και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του πως έγιναν θρησκευτικοί διωγμοί με εκατομμύρια θύματα, άσχετα που δεν του βγαίνουν ούτε οι νόμοι, ούτε τα νούμερα.

quote:
Αιολος
Ετσι μου έρχεται ρε παιδιά, να βγάλω στην φόρα τα έργα του Ιουλιανού "Μισοπώγων", "Κατά χριστιανών" & "επιστολές" και τον Λιβάνιο στο "Υπέρ των ελληνικών ναών".

Και στο καπάκι τον Πορφύριο στο "κατα χριστιανών".


Σιγά-σιγά. Να τελειώσουμε πρώτα με τον Κέλσο. Ασε τον Πορφύριο τελευταίο, είναι πραγματικά απόλαυση.

Πάντως η εκδοτική προσπάθεια των εκδόσεων "ΘΥΡΑΘΕΝ" είναι αξιέπαινη. Και είναι κάτι που ενοχλεί, καθώς πολύς κόσμος πλέον έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει τους φιλοσόφους αυτούς που κυνηγήθηκαν από το χριστιανισμό άγρια (μάλιστα ο νόμος που διέταζε να καούν τα βιβλία του Πορφύριου, σημείωνε πως όποιος βρεθεί να κατέχει βιβλίο του Πορφύριου, θα του κοβόταν το χέρι).

trexagyreve

Δεν μου απάντησες. "Πιστεύεις αυτά που γράφουν τα ευαγγέλια μέσα;"

Πρόσεξε: Θέλω απάντηση του τύπου
1. Ναι
2. Οχι
3. Εν μέρει.

Ούτε κήρυγμα, ούτε κλάψες ούτε δημοσιογραφική ανάλυση ούτε απ'αυτά που συνηθίζεις. Απλή ερώτηση είναι, απλή απάντηση θέλει.

Θα κάνουμε "διάλογο", που λες και συ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 21:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμη αυτοβαυκαλίζεσαι Μακεδών, με ιδέες ανύπαρκτες και νικες που
δεν έγιναν ποτέ, εκτός αν εννοείς τις ριψάσπιδες ενέργειες σου σε όσα αναφέρεις, άσχετα απο το πως αρέσκεσαι να τα θυμάσαι...
Απο την αρχή σου είπα, πιστεύω κατα λεπτό ότι λένε τα ευαγγέλια και
τα κατανοώ...Εσύ τα καταλαβαίνεις για να εννοήσεις και πιστέψεις;...
Προς Θεού, πια,δεν θέλεις να έχεις καμιά σχέση με την πραγματικότητα;
Εις τους ουρανούς ...φέρεσαι;Κατέβα να μιλήσουμε και λίγο....Ειδικά για τους διωγμούς, τι να πούμε;Εδώ δεν αναφέρεστε στον ..μεγάλο Μάρκο Αυρήλιο, στον Ιουλιανό,αλλά και σε άλλους;Ρε σες, μήπως όταν
αφορά χριστιανούς, το λετε αλλοιώς και μπερδεύεστε;
Ναι, όταν κάποιον τον διώκουν για τα θρησκευτικά του πιστεύω...Ναι,
άσχετα απο το ποσο συμφωνείτε με αυτές τις διώξεις....
Lets talk.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα

quote:
Απο την αρχή σου είπα, πιστεύω κατα λεπτό ότι λένε τα ευαγγέλια και τα κατανοώ

Καλά, άσε το "κατανοώ", δεν είναι για σένα. Μένουμε στο "πιστεύω κατά λεπτό" (που μάλλον σημαίνει "απολύτως").

Πιστεύεις δηλαδή για παράδειγμα ότι ο Ιησούς μπήκε στην Ιερουσαλήμ καβάλα σε δυο γαϊδούρια ταυτόχρονα ή ότι το βράδυ του Μυστικού Δείπνου, που ήταν Πάσχα, οι μαθητές, ο Ιησούς και ή μισή Ιερουσαλήμ ήταν στην εξοχή, στο Ορος των Ελαιών, ναι;

Ή για παράδειγμα γνωρίζεις τι είπε στην προσευχή του εκείνο το βράδυ από τους μαθητές που ήταν μακριά του και κοιμότανε ή από το Λουκά που δεν ήταν εκεί και οι μόνοι που θα μπορούσαν να τον πληροφορήσουν ήταν 100 μέτρα μακριά από τον Ιησού και κοιμότανε...

Ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Δηλαδή ρε Γιάπετ, θα μάς τρελάνεις;Ο χριστιανισμός παραμυθακια;

Τόπιασες ρε θηρίο, έ;;;

Πσσσσ.... καλά ξουράφι είσαι...

quote:
Κι οι..κύκνοι, οι ταυροι,λειχήνες και τα βρύα;

Παραμυθάκια κι αυτά, αλλά για μεγάλους...

quote:
Τώρα τα απαρνείστε;

Τι απαρνηθήκαμε ακριβώς, κατά τη γνώμη σου;;;

quote:
Φίλε Αίολε, οι αποδείξεις έπονται

Ναι Αίολε, μην θέλεις όλες τις αποδείξεις μαζεμένες, θα μπουκώσει...

Πρώτα τα κηρύγματα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Ο Κέλσος προφανώς αναφέρεται στα ευαγγέλια, αλλά εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν "κανονικά ευαγγέλια" οπότε είναι πιθανό να αναφέρεται σε οποιοδήποτε από τα 70 ευαγγέλια που υπήρχαν και που όλα αποτελούσαν χριστιανικά κείμενα. Προσωπικά πιστεύω πως ο Κέλσος βασίζεται πάνω και στις προφορικές ιστορίες που ήταν γνωστές εκείνην την εποχή και πως (για το συγκεκριμένο σημείο) αναφέρεται στον Ιησού μπεν Παντηρά, ο οποίος ήταν γνωστός στην εβραϊκή παράδοση (και υπαρκτός συνάμα) και στοιχεία από τη ζωή του (τροποποιημένα βέβαια) ενσωματώθηκαν στο ευαγγέλιο των χριστιανών (κυρίως στου Ματθαίου που αντιγράφει άκριτα απ' όπου βρίσκει). Μόνον που ο Ιησούς μπεν Παντιρά είχε ζήσει 80 χρόνια τουλάχιστον πριν τον Ιησού-Μανώλη.
Αλλά, η υπόθεση ότι ο Ιησούς ήταν νόθος γιος του Ιωσήφ, κάτι που αναφέρει και ο Κέλσος, αναφέρεται έμμεσα και μέσα στο ευαγγέλιο του Ιωάννη. Ενώ ο Ιησούς μιλάει με τους Ιουδαίους, για το ποιός κάνει το θέλημα του θεού, αυτοί του πετάνε το εξής χαρακτηριστικό:
"Εμείς δεν γεννηθήκαμε από πορνεία" (εννοώντας πιθανώς "σε αντίθεση με σένα") (Ιω. 8, 41)

Και όχι μόνον. Ο ίδιος ο Ιησούς θέτει σαν απαραίτητη προϋπόθεση για κάποιον, να μισεί όλους τους συγγενείς του και όλον τον κόσμο, προκειμένου να γίνει μαθητής του.


Συνεπορεύοντο δε αυτώ όχλοι πολλοί . και στραφείς είπε προς αυτούς . ει τις έρχεται προς εμέ και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν , ου δύναται μου μαθητής είναι ... Λουκας (Κεφ ΙΔ,26)

Αν αυτό το απόσπασμα φίλε macedon , είναι παρμένο από την εβραϊκή παράδοση της ζωής του Ιησού μπεν Παντηρά , τότε ίσως θα πρέπη να εξετασθή και από την πλευρά της ψυχολογίας , γιατί κατά την γνώμη μου είναι το ξέσπασμα αγανάκτησης ενός νόθου που από την παιδική του ηλικία ζει στιγματισμένο από την κοινωνία , και εξωτερικεύει το μίσος του τόσο προς τους γεννήτορές και τις συνθήκες γεννήσεώς του , στα ετεροθαλή αδέλφια του που δεν είναι νόθα , όσο και γενικότερα στην κοινωνία που το απορρίπτει , και αναζητά την συντροφιά ανθρώπων με παρόμοια ψυχολογικά τραύματα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ο γραπτός λόγος ευτυχώς μένει!
Όταν ένας από τους πρώτους χριστιανομάχους, σαν τον Κέλσο, ασχολήθηκε και ξόδεψε χρόνο και φαιά ουσία (από τη λίγη που ίσως διέθετε) για να αντιπαρατεθεί σε κάτι, τότε κάθε λογικά σεκπτόμενος άνθρωπος συμπεραίνει πως αυτό το κάτει είχε να κάνει με ανθρώπους και καταστάσεις που τις έζησε ο ίδιος και όχι για κάτι που δεν υπήρξε γιατί διαφορετικά θα επρόκειτο για άνθρωπο που είχε λαλήσει και έγραφε ό,τι του κατέβαινε στη γκλάβα.

Ε ! Όχι και λίγη η φαιά ουσία που διέθετε ο Κέλσος Ψηλέ . Με αυτή σου την απάντηση δικαιώνεις πλήρως την γνώμη του για το πνευματικό επίπεδο των χριστιανών , και όχι μόνο αυτών της εποχής του .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Κι ο Κέλσος, απλά υπερασπίστηκε τις θέσεις των εκλεκτών του παλιού
12θεού, αυτών που βάζαν ένα άλλο θεό, πάνω απ τους μικρούς και
δεν καταλάβαιναν ότι αν ένας θεός έχει υποτελείς, που χρειάζεται, δεν
μπορεί να είναι θεός....

Δηλαδή φίλε Βαγγέλη , να υποθέσουμε τότε ότι ούτε και ο Γιαχβέ είναι Θεός , αφού χρειάζεται τις στρατιές των υποτελών αγγέλων και αγίων οι οποίοι υποτίθεται τον βοηθούν στο έργο του ???


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy