ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ
...οι Ισνανδοί όμως ΔΕΝ διχάστηκαν! 95% ΟΧΙ ψήφισαν...
Πόσο μαλάκες είμαστε;;;

Μαζί σου AitheroVamon

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:33:04  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε από μένα καμία λύπηση στο ραγιά. Θα πάρουμε ότι μας αξίζει, και ότι διεκδικούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:39:44  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα με το άρθρο. Επιλέγετε όμως, να σας διαφεύγει μια λεπτομέρεια:

Ο Τσίπρας δεν μας ρωτάει αν θέλουμε να είμαστε εντός ή εκτός ευρώ. Μας ρωτάει αν θέλουμε μέτρα 8 δις, ή μέτρα 12 δις...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:46:54  Εμφάνιση Προφίλ
Μάνο αν σε ρωτήσει αν θες ευρώ η δραχμή τα media θα δημιουργήσουν πανζουρλισμό. Αυτό φοβήθηκε και τα κανε μαντάρα. Θέλω να πιστεύω. Δεν πάει για συμφωνία, γιατί ξέρει, ότι δεν θα συμφωνήσει κανείς μαζι του, θέλουν να τον ριξουνε έτσι κι αλλιώς. Και 20δις μέτρα να προτείνει, θα του ζητήσουνε 25.


Edited by - Italos on 02/07/2015 15:49:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:49:04  Εμφάνιση Προφίλ
Το είπε και ο Νταισελμπλουμ σήμερα πάλι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:53:19  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ λοιπόν. Φοβάται να ρωτήσει ευθέως.

Αυτός λοιπόν που φοβάται να ρωτήσει ευθέως, είναι εκείνος ο οποίος θαρραλέα θα μας οδηγήσει στην απεξάρτηση από όλους και όλα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 15:56:38  Εμφάνιση Προφίλ
Μάνο αυτός είναι όμως που έθεσε το ερώτημα. Καταλαβαίνω και συμφωνώ ότι ο τρόπος δεν είναι ο ενδεδειγμένος, και θα πρεπε να χει πιο πολύ θάρρος, ακόμα και αν τα βάζει με τραπεζίτες, είναι όμως τώρα ή ποτέ. Δεν θα έχεις αυτή την δημοκρατική επιλογή αύριο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ο ΣΥΡΙΖΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ αυτή τη κατάσταση
...Μην πας να βγάλεις την ουρά του έξω
Αυτός μας πήγε από το 1,5 δις στα 12
...να μη ξεχνιόμαστε
Για κάνε ενα δημοψήφισμα 1,5 δις συμφωνία ή δραχμη τότε να σε δω πατριώτη μου..

Πύρινε αυτό που λες δεν στέκει...οι νεοδημοκράτες τα λένε αυτά για προφανείς λόγους...

ας καταλάβουμε κάτι απλό...άπειροι όντως, επικίνδυνοι και ανεύθυνοι τούτοι εδώ (ο βαρουφάκης πρώτος αλλά δυστυχώς τελικά και τσίπρας), αλλά και οι έξω έχουν τεράστιες ευθύνες...βασικά τις μεγαλύτερες ευθύνες...με τη θηλιά στο λαιμό τους είχαν επί πέντε μήνες, σταδιακά την σφίγγανε και ειδικά τις ύστατες ώρες κάνανε τραγικό εκβιασμό με απαιτήσεις πλήρους υποδούλωσης...

τόσοι οικονομολόγοι, νομπελίστες σε αμερική και αλλού (νόαμ τσόμσκι, κρούγκμαν, στίγκλιτζ, ναόμι κλάιν κά.) τους ευρωπαίους κράζουν που εκτροχιάστηκε η κατάσταση...να τα λέμε όλα και όχι μόνο τα δικά μας χάλια τα οποία διαρκώς αναπαράγουν τα συμφέροντα μέσα και έξω...

για εμένα είναι σχεδόν ξεκάθαρο...οι ευρωπαίοι δεν θέλουν την ελλάδα εκτός ευρώ (χωρίς βέβαια να μην είναι και προετοιμασμένοι και γι'αυτό), απλά δεν θέλουν αυτή την κυβέρνηση και κατάφεραν πολύ μεθοδικά να την γελοιοποιήσουν στα μάτια των ψηφοφόρων της...και το κατάφεραν διότι η ίδια αυτή η κυβέρνηση τούς έδωσε τα πατήματα να το κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:08:06  Εμφάνιση Προφίλ
Και Μάνο, η φάση μοιάζει τραγικά με την κατάσταση πριν μπουν οι Βρετανοί στην Αθήνα. Δεν ψάχνω για ήρωες, ξέρω όμως ότι αν μπουν, δεν πρόκειται να βγουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:11:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν θα έχεις αυτή την δημοκρατική επιλογή αύριο.

Δεν είναι δημοκρατική -αυτό άλλωστε θίγουμε και εδώ, αλλά και σε άλλα topics- και σε καμμία περίπτωση δεν είναι επιλογή. Νομίζω πως έχω τοποθετηθεί επαρκώς επ'αυτών.

Και για να μην μένουν σκιές, είπα πως συμφωνώ σχεδόν σε όλα με το άρθρο. Διαφωνώ λοιπόν, σε δύο:

1. Τόσο οι ΗΠΑ με τα QE, όσο και η ΟΝΕ με τον ELA, μια χαρά τυπώνουν όσο χρήμα γουστάρουν, προκειμένου να ρεφάρουν τις όποιες -έστω μεγάλες- απώλειες από δημοψηφίσματα, Grexit κλπ. Το πρόβλημα με τον κίνδυνο της φούσκας υπήρχε, όσο μόνες τους οι ΗΠΑ τυπώναν χρήμα με τους τόνους. Τώρα, μια χαρά ισορροπεί το ασανσεράκι. Κι αν αυτό τελικά ανατραπεί στο μέλλον, εμείς μάλλον θα είμαστε ήδη παρελθόν.

2. Ισχυρίζεται ο αρθρογράφος, πως η Αργεντινή άργησε να πει το όχι, για αυτό και έγινε 'Αργεντινή', ενώ η δική μας ώρα είναι τώρα. Για την μεν Αργεντινή συμφωνώ, για τη δε Ελλάδα, η ώρα ήταν το 2010, πριν το Καστελόριζο. Τώρα είναι και για μας πολύ αργά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:13:52  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνών στο 2. Και στο μη ορθόν του δημοψηφίσματος.
Το 1 είναι συζητήσιμο. Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:15:22  Εμφάνιση Προφίλ
Παρέθεσα το συγκεκριμένο κείμενο, γιατί γνώμη μου είναι,
ότι είναι ολοκληρωμένο και βατό
Εμεις, εγω αν θες, που δεν εχω τις κατάλληλες οικονομικές γνώσεις τέτοιου επιπέδου, ώστε να κατανοήσω τις συνέπειες του "Ναι" ή του "Οχι"

Το ερώτημα Ναι ή Οχι με απασχόλησε όπως όλους,
πολλές οι κουβέντες με ανθρώπους που εκτιμώ και σέβομαι την άποψη τους
οχι "ειδικοί" αλλά άνθρωποι που ειναι δίπλα μου αρκετά χρόνια, και στα εύκολα και στα δύσκολα.

Η αρχική μου θέση ήταν ξεκάθαρη, στα κάκγελα!
προσωπικά δεν έχω να χάσω και πολλά...
οι δεύτερες σκέψεις με έβαλαν στόχο...
οσο μηδαμινή είναι η άποψη μου και ενδεχομένως η μια και μοναδική ψήφο που μου αναλογεί στο "Οχι"
δεν θα επηρεάσει και τόσο το αποτέλεσμα, μα ... εχω το δικαίωμα να το κάνω?
οι τύψεις, πριν ακόμα διαπράξω το "έγκλημα" με έκαναν να σκεφτώ:
αυτο το "οχι" μου, αντικατοπτρίζει τα όνειρα και τις προσδοκίες του διπλανού μου ? ανέκαθεν είχα μια "λάθος" τάση προς το δίκαιο και το ολο...
εκει έγινε η πρώτη ανατροπή, το "Ναι" κερδιζε εδαφος.
πεσε στα φρένα είπα και σκέψου αν ο "Νικος" που εχει δυο παιδιά έχει την ιδια άποψη με εσένα που θες να την πας κατω κατω τη δουλειά, με όποιο κόστος,
αλλα εισαι και έτοιμος να ζωστεις τα σιδερικά σου και να βγεις στους δρόμους (αν χρειαστεί)
οχι για αυτόν που διαφωνεί! αλλα για τον ΑΔΥΝΑΜΟ, όποιος κι αν ειναι αυτος, σε όποιον ΚΙΝΔΥΝΟ εν δύναμή εκτεθεί.

Ο πόλεμος του Ναι ή Οχι καλά κρατούσε μεσα μου,
παρότι έψαχνα απεγνωσμένα τα plan Α plan B plan C
εξάντλησα ολόκληρο το αγγλοσαξονικό αλφάβητο,
τίποτα δεν ηταν τοσο ισχυρό ώστε να με πείσει για τη στάση που θα κρατήσω.

Για να μην τα πολυλογώ,
(δεν τα πάω και καλά με τα μυθιστορήματα, όσο κι αν βασιζονται σε αληθινά γεγονότα, ουτε εχω και το χάρισμα του γραψίματος)
δυο πράγματα ήταν αυτά που τελικά με έκαναν να καταλήξω
Αυτοί που προσπαθούν να μας πείσουν για το "Ναι",
ειναι αυτοί που δεν αξίζουν την παραμικρή εμπιστοσύνη!
και έχουν κάνει αγώνες χρόνια για να το πετύχουν
Προτιμώ να εμπιστευτώ το ένστικτο του "Νίκου" και του κάθε δικού μου Νίκου...
Ας γίνει οτι γίνει, με το κεφάλι ψηλά... εχω κι εγώ δικαίωμα στο λάθος
αλλά προτιμώ να πω ΕΓΩ στο παιδί μου οτι
"έκανα λάθος...συγγνώμη"
οχι οτι άφησα άλλους να κάνουν κουμάντο στο μέλλον του, όποιο κι αν είναι αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:16:30  Εμφάνιση Προφίλ
Οσον αφορά το 1,αν οι τραπεζίτες φτάσουν στο σημείο να δανείζονται παραπάνω από ότι θα κερδίσουν από μας θα σταματήσουν. Για αυτούς είμαστε απλά αριθμοί.
Και τότε οι τράπεζες των χωρών, θα αρχίσουν να κοιτάνε τις ζημιές τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:19:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οσον αφορά το 1,αν οι τραπεζίτες φτάσουν στο σημείο να δανείζονται παραπάνω από ότι θα κερδίσουν από μας θα σταματήσουν.

Δεν κατάλαβες Λεβαντίνε. Οι συγκεκριμένοι τραπεζίτες, FED-ΕΚΤ, δεν δανείζονται. ΤΥΠΩΝΟΥΝ. ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ. Αν δεν το καταλάβεις αυτό, άκρη δεν θα βγει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ
Μάνο αυτοί δεν είναι τραπεζίτες, είναι ιδιώτες. Το χρήμα όταν φτάσει στην τράπεζα είναι χρεωστικό ήδη. Η Fed και η κάθε Fed, όσο τυπώνει κερδίζει. Η μεγάλη γερμανική τράπεζα όμως όσο δανείζεται χάνει. Σε νούμερα υπολογιστή στην αρχή. Σε επενδύσεις στη συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:27:41  Εμφάνιση Προφίλ
Aitherovamon,

Το άρθρο είναι καλό.Αλλά είναι γνωστά αυτά.
Σε αυτούς που κάνουν τον κόπο να το ψάξουν και δε καταπίνουν αμάσητα τα λεχθέντα εκ των ΜΜΕ,φυσικά...

Εκεί που παραδέχομαι τη σκέψη σου είναι στο σημείο που λες:

quote:
αλλά προτιμώ να πω ΕΓΩ στο παιδί μου οτι
"έκανα λάθος...συγγνώμη"
οχι οτι άφησα άλλους να κάνουν κουμάντο στο μέλλον του, όποιο κι αν είναι αυτό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:28:43  Εμφάνιση Προφίλ
Η DB και κάθε άλλη τράπεζα εκτός από τη FED και την ΕΚΤ, είναι για τον μπούτσο. Δεν εξαρτάσαι από αυτές. Τί δεν καταλαβαίνεις βρε Λεβαντίνε?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:49:15  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπαθώ, αλλά νομίζω το πληκτρολόγιο δεν βοηθάει πάλι.

Λοιπόν. Αυτό που λέω, είναι ότι αυτοί που τυπώνουν το χρήμα, είναι εκτός συστήματος. Είναι οι ρυθμιστές του συστήματος. Οταν μια τραπεζα της Αμερικής πχ "δανειστει" από την "εταιρεία" που τυπώνει χρήμα 50 εκατομμύρια δολλάρια,χρεώνεται με 50 εκατ. δολλάρια, και πιστώνεται ένα ακόμα ποσοστό που προσθέτει ώστε να έχει κέρδος. Κέρδος του αέρα.
Στην ουσία η τράπεζα εδώ έχει επενδύσει σε ένα δημιουργηθέν από το πουθενά κεφάλαιο.
Αυτό το ποσοστό το φεσώνει σε μένα και σε σένα.

Αυτοί που τυπώσανε, δεν έχουν να χάσουν τίποτα.
Αυτοί που χειρίζονται το κεφάλαιο, οι τράπεζες, και το επενδύουνε στην αγορά, έχουνε να χάσουνε. Αυτό λέω Μάνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:53:39  Εμφάνιση Προφίλ
@kost
Δεν γελοιοποιήθηκε καμιά κυβέρνηση. Απλά προσπάθησε να κάνει κοινωνική πολιτική με δανεικά. Αυτό ήταν το λάθος, γιατί δεν επρόκειτο να τα πάρει. Επρεπε να είχε απαιτήσει διαγραφή του χρέους τον Φλεβάρη, κλείνοντας ταυτόχρονα τους "γκισέδες" για εμβασματάκια, αναλήψεις με τσουβάλια και όλα τα σχετικά. Τώρα είναι αργά για λύπες. Αλλά, έτσι και κάνει πίσω τώρα, μας εχουνε σκίσει όλους, δεξιούς, αριστερούς και κεντρώους. Οραματισου σε μερικούς μήνες κυβέρνηση "τεχνοκρατών" απο υπαλλήλους των banksters. Να σου κάνω μια ερώτηση, αν επιτρέπεις; Τι κυβέρνηση θα ήθελες; Οχι υποθετικά, απο αυτούς που διαθέτουμε.

@DSM
Και το τύπωμα κοστίζει, όταν γίνεται για στήριξη της αγοράς. Απαξιώνει νομίσματα, μετοχές και ομόλογα.


Edited by - Heretic on 02/07/2015 17:01:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 16:58:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λεβαντίνος
Αυτοί που χειρίζονται το κεφάλαιο, οι τράπεζες, και το επενδύουνε στην αγορά, έχουνε να χάσουνε.

Αυτοί είναι αναλώσιμοι, έτσι κι αλλιώς.
quote:
Heretic
Και το τύπωμα κοστίζει, όταν γίνεται για στήριξη της αγοράς. Απαξιώνει νομίσματα, μετοχές και ομόλογα.

Και λοιπόν? Όπως σε αγαστή συνεργασία πληθωρίζουν, με ασυμπτωματικό επί του παρόντος τρόπο, το χρήμα, μια χαρά μπορούν να κόψουν μηδενικά όποτε γουστάρουν, κι αν χρειαστεί.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:06:46  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν το έγραψα εγώ αυτό, ο Heretic το Εγραψε. Το από πάνω έγραψα εγώ. Δεν μπορείς να νικήσεις αυτούς που κόβουν χρήμα, μπορείς όμως να τους κόψεις τα ποδάρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:07:09  Εμφάνιση Προφίλ
φίλε μου Γιώργο,

Οι εμπορικές τράπεζες (DB κλπ) έχουν απλώς μια προνομιακή σχέση με τους αποπάνω.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οι αποπάνω.

Στις εμπορικές τράπεζες ισχύουν κάποιοι κανόνες.Οι περισσότεροι για τα μάτια του κόσμου, αλλά και κάποιοι που υπάρχουν για να διατηρούν την διαφορά κλάσης, μεταξύ των προνομιούχων αυλικών και των ΓΓ.
Αυτά όλα δεν είναι συνωμοσιολογία.
Και επεξηγούμαι:

Υπάρχουν αρκετές αποδείξεις για την ύπαρξη αυτών των σχέσεων, μεταξύ των επιπέδων της πυραμίδας εξουσίας.

Κι όταν λέω αποδείξεις δεν εννοώ χαζοβιντεάκια στο διαδίκτυο ή βιβλία σχολιαστών τύπου Texe Marrs ή Λιακόπουλου και τόσων άλλων ξένων και Ελλήνων.
Αυτοί είναι επιχειρηματίες.Πουλάν bells.Arlekin πως το λένε...

Στηρίζονται σε μια μικρή βάση που στέκει, και φτιάχνουν το παραμύθι τους.

Το ζήτημα είναι να βρεις τη βάση.
Να διαβάσεις σε αληθινά βιβλία π.χ. ότι ο Rotchild έχει μετοχές της Τραπέζης της Ελλάδος από την εποχή του 1840.
Να δεις αλληλογραφία αληθινών ιστορικών προσώπων, με τον Σταύρου(πρώτος διοικητής της Εθνικής Τραπέζης) που το επιβεβαιώνει.

Για τέτοιες ομορφιές σου λέω...
Αλλά αυτά δεν πουλάνε.
Άσε που είναι και δυσεύρετα.

Υπάρχουν όμως.Και διάολε έχω μερικά από δαύτα.

Δεν συνηθίζω να εκτίθεμαι λέγοντας τέτοια λογάκια, χωρίς να έχω βιβλιαράκια που να πιστοποιούν τα ...λογάκια.

Όσοι έχουν έρθει σπίτι μου από τα φιλαράκια μου, το γνωρίζουν.

Αλλά για να μη νομίζεις ότι τα έχω και κρυφά, πάρε ένα τίτλο να γουστάρεις:
"ΜΝΗΜΗ ΙΩΑΝΝΗ-ΓΑΒΡΙΗΛ ΕΥΝΑΡΔΟΥ 1775-1863"

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΘΗΝΑΣ 1977

Εντάξει οι εκδόσεις δεν είναι έγκυρες και καταξιωμένες όπως του Λιακόπουλου ή του Σκαι... αλλά θα πρέπει να αρκεστείς στο εκδοτικό τμήμα της ΕΤΕ.Δεν ξέρουν από τραπεζικά, γιατί είναι γαλατάδες, αλλά θα τους ανεχτείς....

Κι έχει κι άλλα..
Απλά αυτό είναι καραμπινάτο και εφικτό να βρεθεί...

Αν δε το βρεις η πόρτα μου είναι ανοιχτή.

Όπως και για όποιον αμφισβητήσει αυτά που λέω και γράφω.

την καλησπέρα μου σε όλους
(και στα γιουσουφάκια,δε γ@μιέται...)

Heretic,

Σωστός.

DSM,

Πες ότι υπάρχουν τα στοιχεία ρε γαμώτο...
Όχι τίποτα, άλλο βαριέμαι να σκανάρω σελίδες...
στο τέλος όμως θα αναγκαστώ να θυμηθώ πως βάζουν φωτο στο forum και θα αρχίσω το φόρτωμα...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:14:12  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι η ιστορία έχει δείξει οτι δεν μπορούν να το κάνουν έτσι εύκολα. Στην Αμερική το QE εχει τερματίσει, και χρειάζονται συμφωνία στο κογκρέσο για παρατάσεις. Στην Ευρωπη ητανε μούφα εξ αρχής και τρέμουν μήπως τους πάρουν χαμπάρι οι "αγορές", ασε που και το ίδιο το € είναι πέτσινο χαρτί , ελεγχόμενο απο το $. Δεν τους παίρνει για μεγάλης έκτασης στήριξη. Αυτό θα φανεί τη Δευτέρα, μετά απο ΟΧΙ φυσικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:23:16  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε είναι τέτοια η προπαγάνδα.. μακάρι να το δούμε το ΟΧΙ αλλά τον φοβάμαι τον ραγιά.

Αμεινία με έστειλες τώρα.
Δεν ξέρω αν είναι σώφρων να αρχίσεις τις δημοσιεύσεις
Αλλά έχω πάρει αγκαλιά την οθόνη και περιμένω...
Καλά έτσι κι αλλιώς με αυτό που έρχεται, νομίζω θα χουμε άνετα χρόνο να πιούμε κάνα τσιπουράκι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:25:37  Εμφάνιση Προφίλ
Όντως.
Στο Αμέρικα διαδίδουν ότι δεν θα υπάρξει QE4 και ότι θα ανεβάσουν τα επιτόκια,κάτι που λένε εδώ και μήνες αλλά δεν κοτάνε να το κάνουν διότι θα πηδήξουν την επίπλαστη οικονομία τους(που στηρίζεται καθαρά στα QE)..
Κάτι ψέλλισαν για Σεπτέμβρη αλλά πολύ χλωμό το βλέπω..Αν γίνει θα είναι αύξηση της τάξης του 0,25..παπάρια δηλαδή.

Αν πάλι αναγκαστούν να κάνουν Q4, θα τους πάρουν με τις ντομάτες..Διότι αν δεν καταλάβει και τότε ο κοσμάκης ότι τον κοροιδεύουν τότε θα πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιοι.Και οι Αμερικάνοι είναι απλά πολύ ηλίθιοι.Δεν είναι και εντελώς...

Στην Ευρώπη το παίξανε "σκληρό νόμισμα" και στείλανε αδιάβαστες τις οικονομίες του Νότου.Τώρα που κάνουνε τη δική τους εκδοχή του QE είναι αργά.

Η φούσκα θα σκάσει σίγουρα.Το πότε ακριβώς δεν ξέρω.
Και επειδή σε κλειστές συζητήσεις έχω πέσει ήδη μια φορά έξω,δεν το ξανακάνω.

Το θέμα είναι αν η Ελλάδα α είναι δεμένη πισθάγκωνα τότε ή όχι.
Και δυστυχώς ο Τσίπρας και η χαζοχαρούμενη παρέα του δεν μπορεί να το υποστηρίξει.
Από τους υπόλοιπους υπάρχουν ικανοί, αλλά είναι σε λάθος στρατόπεδο..
Είναι προδότες ντε...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 02/07/2015 17:27:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:27:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλος, βλέπω πόλωση αλλα αυτήν τη στιγμή δίνω μεγαλύτερα ποσοστά στο ΝΑΙ. Είναι όλοι αυτοί που περίμεναν βολέματα απο τον Σύριζα. Τωρα που κινδυνεύουν να χάσουν και τα υπάρχοντα, θα πάνε με τον άνεμο. Αυτό δεν σημαινει πως πρέπει να καταθέσουμε τα όπλα. Ομως νομίζω πως πρέπει να κάνουμε εκλογές μετά και με απλή αναλογική. Τι λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:29:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
να πιούμε κάνα τσιπουράκι...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:42:16  Εμφάνιση Προφίλ
Τί θες βρε Αμεινία? Να κάνω το κοκοράκι με τα δικά σου βιβλία?

Σαν να πηδάω γκόμενα με ξένα αρxίδια. Γίνονται αυτά μωρέ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 17:49:31  Εμφάνιση Προφίλ
"Ομως νομίζω πως πρέπει να κάνουμε εκλογές μετά και με απλή αναλογική. Τι λες;"

Λέω ότι είσαι πολύ αισιόδοξος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2015, 18:03:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τωρα που κινδυνεύουν να χάσουν και τα υπάρχοντα, θα πάνε με τον άνεμο.
Από την αρχή, που πηγαίνεις με κάποιον που σου υπόσχεται "ελπίδα", με τον άνεμο πας

Edited by - Πύρινος on 02/07/2015 18:04:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy