ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 08:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
luciferian666 θέλω να συνεχίσω και να πω κάτι τελευταίο, σε σχέση με αυτά που έγραψα ποιο πάνω, αναφέρθηκα στην γιαγιά μου στον πόλεμο και την κατοχή.

Ξέρεις μετά το πόλεμο οι άνθρωποι πως απέκτησαν πάλι τα υπάρχοντα τους;

Δεν υπήρχαν χαρτιά δεν υπήρχε τίποτα, ο καθένας θυμόταν τα δικά του, αυτά δηλαδή που του άνηκαν και τα πήρε πίσω, ή αυτά που του αναλογούσαν ρε αδελφέ.

Αυτοί την ανθρωπότητα ήθελαν να γκρεμίσουν του τότε, που οι άνθρωποι ναι ήταν αμόρφωτη αλλά υπήρχε αλληλεγγύη και σεβασμός μεταξύ τους.

Φαντάσου αυτόν τον σεβασμό του τότε να μην τον είχαν γκρεμίσει μετά τον πρώτο και δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, για να έρθουν οι επιφανείς και να μπορούν να κουμαντάρουν τα κράτη, βάζοντας το χρήμα πάνω από όλα.

Αυτοί οι άνθρωποι του τότε αν είχαν την ευκαιρία στην μόρφωση, πόσο μπροστά θα είχε πάει η ανθρωπότητα, θα μου πεις και κάποιοι έξυπνοι βέβαια Έλληνες, ξεκίνησαν τον εμφύλιο μέσα στις πόλις, εναντίον των αστυφυλάκων του τότε και του νόμου, για να κάνουν πλιάτσικο καθαρά, φταίνε και αυτοί, αλλά ήταν οι μορφωμένοι και μην μου πεις όχι.

Οπότε τι μας προσφέρει η μόρφωση αν εμείς έχουμε αφήσει την ανθρωπιά μας πίσω;

Και καταλήγω στο γιατί στα λέω όλα αυτά, γιατί η εξέλιξη δεν είναι το να συνειδητοποιήσουμε ότι (ήμαστε ναι μεν ζώα και εμείς) ο δυνατός επιβιώνει και ότι είναι η φύση του ανθρώπου το μεγάλο ζώο να σκοτώνει το μικρό, γιατί και ο ελέφαντας θα μου πεις είναι το μεγαλύτερο από όλα και φημίζεται για την μνήμη, άρα έχει και μυαλό, αλλά δεν σκοτώνει, είναι χορτοφάγο και αυτά πρέπει να κοιτάμε στην φύση.

Ο άνθρωπος έχει λύσει όλα τα προβλήματα του, δεν έχει από τίποτα να φοβηθεί και να κρυφτεί, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να εξελιχθεί.

Οπότε αγαπητέ έχει σημασία αν είναι Χριστιανός ή όχι το αποτέλεσμα μετράει.

Edited by - maria3 on 07/02/2014 08:40:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 13:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη maria3 η αδικία στις ιντερνετικές αντιπαραθέσεις είναι οτι γράφεις μεγάλη απάντηση σε κάποιον που θα σου γράψει απάντηση-τηλεγράφημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 19:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη maria3 η αδικία στις ιντερνετικές αντιπαραθέσεις είναι οτι γράφεις μεγάλη απάντηση σε κάποιον που θα σου γράψει απάντηση-τηλεγράφημα

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες αλλά επειδή γνωρίζω τυφλό σύστημα και γράφω γρήγορα, δεν είναι ότι κάνω και κάτι το τρομερό ή μου παίρνει πολύ χρόνο γιαυτό και το κάνω, κάποιος άλλος βαριέται να γράψει ή να μπει στην διαδικασία.

Εμένα μου αρέσει να γράφω αυτό που σκέφτομαι και δεν μου παίρνει και χρόνο.

Τώρα αν το θέτεις ότι ο άλλος με αποστομώνει με τηλεγράφημα, ενώ εγώ γράφω κατεβατό, πάλι δεν πειράζει, εγώ πάλι θα γράφω γιατί θα βλέπω τα πράγματα πολύπλευρα και μου αρέσει να εκφράζομε έτσι.

Αν έβλεπες τα πράγματα και εσύ πολύπλευρα θα μπορούσες να εκφραστείς με δύο σειρές;

Όπως έγραψα και άλλο σε άλλο θέμα, κάποιος πιστεύει ότι το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν και τον εκφράζει και κάποιος άλλος όχι, γούστα είναι αυτά.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζεται όπως θέλει.

Edited by - maria3 on 07/02/2014 19:10:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 20:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φίλη maria3 η αδικία στις ιντερνετικές αντιπαραθέσεις είναι οτι γράφεις μεγάλη απάντηση σε κάποιον που θα σου γράψει απάντηση-τηλεγράφημα

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες αλλά επειδή γνωρίζω τυφλό σύστημα και γράφω γρήγορα, δεν είναι ότι κάνω και κάτι το τρομερό ή μου παίρνει πολύ χρόνο γιαυτό και το κάνω, κάποιος άλλος βαριέται να γράψει ή να μπει στην διαδικασία.

Εμένα μου αρέσει να γράφω αυτό που σκέφτομαι και δεν μου παίρνει και χρόνο.

Τώρα αν το θέτεις ότι ο άλλος με αποστομώνει με τηλεγράφημα, ενώ εγώ γράφω κατεβατό, πάλι δεν πειράζει, εγώ πάλι θα γράφω γιατί θα βλέπω τα πράγματα πολύπλευρα και μου αρέσει να εκφράζομε έτσι.

Αν έβλεπες τα πράγματα και εσύ πολύπλευρα θα μπορούσες να εκφραστείς με δύο σειρές;

Όπως έγραψα και άλλο σε άλλο θέμα, κάποιος πιστεύει ότι το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν και τον εκφράζει και κάποιος άλλος όχι, γούστα είναι αυτά.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζεται όπως θέλει.

Edited by - maria3 on 07/02/2014 19:10:49



Μαρία μου χάρη σε αυτά που έγραψες και γράφεις, θέλω να σου πω κάτι πολύ σπουδαίο.

Αυτά τα nickname που έχουμε φτιάξει "Χρίστος Έλ", "maria3" είναι κατά ένα μέρος ψεύτικοι χαρακτήρες ιντερνετικοί, δεν αντακλούν υποχρεωτικά τον πραγματικό μας εαυτό στη ζωή έξω.

Αλλά ξέρεις κάτι; Νομίζω είσαι πολύ καλός άνθρωπος και αυτό το εκμεταλλεύονται πονηροί. Είδα τί κατεβατά έγραψες για μέλη της οικογένειάς σου, στην προσπάθειά σου να απαντήσεις σε εκείνον τον τύπο. Αυτό ήταν ένα λάθος. Δεν πρέπει να ανοιγόμαστε στον οποιοδήποτε τυχόντα που δεν γνωρίζουμε, πρέπει να φοράμε την πανοπλία μας και να μην δίνουμε καθόλου έδαφος σε εκείνον που θέλει να μας βλάψει.

Σήμερα Μαρία βρήκα ένα βιβλίο του Σοπενχάουερ με τίτλο "Η τέχνη του να έχετε πάντα δίκιο". Εδώ περιγράφει όλες τις τεχνικές των σοφιστών για να ντροπιάσουν και να κερδίζουν τον συνομιλητή τους σε ένα διάλογο.

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα όταν βρήκα εκεί μέσα ένα σωρό σοφιστείες για τις οποίες είχα άγνοια. Εδώ καταλαβαίνεις πως ακόμη και αν εσύ έχεις δίκιο και γνωρίζεις την αλήθεια ενός πράγματος, αν ο άλλος είναι πιο πονηρός από σένα στον λόγο, θα φανεί πως έχει δίκιο.

Πάντως, όπως και να'χει η αλήθεια είναι αλήθεια και το ψέμα ψέμα. Γιατί άραγε δίνουμε τόσο βάση σε πρόσωπα; Νομίζω θίχτηκες, όπως και εγώ σε άλλες περιπτώσεις, ένιωσες πως αυτός ο κάποιος στην είπε και θέλησες να απαντήσεις. Σκέφτηκα λοιπόν γιατί να θεωρούμε τόσο σημαντική την γνώμη του οποιονδήποτε για εμάς; Πως ακριβώς επηρεάζει την ζωή μας; Ακόμη και αν όλοι μας απέρριπταν και δεν συμφωνούσανε μαζί μας, δεν θα έπρεπε να έχουμε την δύναμη να συνεχίσουμε; Ο μαχητής δεν είναι στην πραγματικότητα μόνος του στο μονοπάτι του; Γιατί να κρυφτεί στο πλήθος και να εκλιπαρεί για στήριξη;

Βέβαια το να δίνεις κουράγιο και βοήθεια σε κάποιον δεν είναι κακό, αλλά η νίκη στην πραγματικότητα είναι δική σου.

Εγώ Μαρία έμαθα πολλά από τα λάθη μου. Τελικά υπάρχει και κάτι καλό στο τέλος.

Με λίγα λόγια σου λέω να είσαι δυνατή, να μην χαρίζεσαι και να μην σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου. Να προσέχεις αυτόν τον κόσμο πολύ, γιατί είναι απίστευτα κακός.

Το mail μου το έχω δώσει, αν θέλεις στείλε και το δικό σου στο email μου να τα λέμε. Σε ευχαριστώ πολύ, καλησπέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 20:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρία μου χάρη σε αυτά που έγραψες και γράφεις, θέλω να σου πω κάτι πολύ σπουδαίο.

Αυτά τα nickname που έχουμε φτιάξει "Χρίστος Έλ", "maria3" είναι κατά ένα μέρος ψεύτικοι χαρακτήρες ιντερνετικοί, δεν αντακλούν υποχρεωτικά τον πραγματικό μας εαυτό στη ζωή έξω.

Αλλά ξέρεις κάτι; Νομίζω είσαι πολύ καλός άνθρωπος και αυτό το εκμεταλλεύονται πονηροί. Είδα τί κατεβατά έγραψες για μέλη της οικογένειάς σου, στην προσπάθειά σου να απαντήσεις σε εκείνον τον τύπο. Αυτό ήταν ένα λάθος. Δεν πρέπει να ανοιγόμαστε στον οποιοδήποτε τυχόντα που δεν γνωρίζουμε, πρέπει να φοράμε την πανοπλία μας και να μην δίνουμε καθόλου έδαφος σε εκείνον που θέλει να μας βλάψει.

Σήμερα Μαρία βρήκα ένα βιβλίο του Σοπενχάουερ με τίτλο "Η τέχνη του να έχετε πάντα δίκιο". Εδώ περιγράφει όλες τις τεχνικές των σοφιστών για να ντροπιάσουν και να κερδίζουν τον συνομιλητή τους σε ένα διάλογο.

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα όταν βρήκα εκεί μέσα ένα σωρό σοφιστείες για τις οποίες είχα άγνοια. Εδώ καταλαβαίνεις πως ακόμη και αν εσύ έχεις δίκιο και γνωρίζεις την αλήθεια ενός πράγματος, αν ο άλλος είναι πιο πονηρός από σένα στον λόγο, θα φανεί πως έχει δίκιο.

Πάντως, όπως και να'χει η αλήθεια είναι αλήθεια και το ψέμα ψέμα. Γιατί άραγε δίνουμε τόσο βάση σε πρόσωπα; Νομίζω θίχτηκες, όπως και εγώ σε άλλες περιπτώσεις, ένιωσες πως αυτός ο κάποιος στην είπε και θέλησες να απαντήσεις. Σκέφτηκα λοιπόν γιατί να θεωρούμε τόσο σημαντική την γνώμη του οποιονδήποτε για εμάς; Πως ακριβώς επηρεάζει την ζωή μας; Ακόμη και αν όλοι μας απέρριπταν και δεν συμφωνούσανε μαζί μας, δεν θα έπρεπε να έχουμε την δύναμη να συνεχίσουμε; Ο μαχητής δεν είναι στην πραγματικότητα μόνος του στο μονοπάτι του; Γιατί να κρυφτεί στο πλήθος και να εκλιπαρεί για στήριξη;

Βέβαια το να δίνεις κουράγιο και βοήθεια σε κάποιον δεν είναι κακό, αλλά η νίκη στην πραγματικότητα είναι δική σου.

Εγώ Μαρία έμαθα πολλά από τα λάθη μου. Τελικά υπάρχει και κάτι καλό στο τέλος.

Με λίγα λόγια σου λέω να είσαι δυνατή, να μην χαρίζεσαι και να μην σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου. Να προσέχεις αυτόν τον κόσμο πολύ, γιατί είναι απίστευτα κακός.

Το mail μου το έχω δώσει, αν θέλεις στείλε και το δικό σου στο email μου να τα λέμε. Σε ευχαριστώ πολύ, καλησπέρα.


Το ξέρω Χρίστο Ελ αλλά ξέρεις τι λέω, δεν θα αλλάξω εγώ για αυτούς, θα είμαι έτσι.

Είπα ένα προσωπικό παράδειγμα αλλά κανείς δεν μπορεί να με ταυτίσει από εκεί ή να πει κάτι για το πόνο του άλλου, γιατί θίχτηκα όντως έτσι είναι.

Δεν έλαβα κάποιο μήνυμα με το e-mail σου, από εσένα αν θέλεις ξανά στείλτο μου.

Μην απογοητεύεσαι και κανείς δεν μπορεί να αισθανθεί και να μπει στον λογική σου και πως έφτασες μέχρι εδώ και αν είχες ευκαιρίες.

Οι άνθρωποι δεν βλέπουν το περιεχόμενο αλλά την εικόνα και αυτό το αισθάνθηκα από νωρίς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2014, 05:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μαρία μου χάρη σε αυτά που έγραψες και γράφεις, θέλω να σου πω κάτι πολύ σπουδαίο.

Αυτά τα nickname που έχουμε φτιάξει "Χρίστος Έλ", "maria3" είναι κατά ένα μέρος ψεύτικοι χαρακτήρες ιντερνετικοί, δεν αντακλούν υποχρεωτικά τον πραγματικό μας εαυτό στη ζωή έξω.

Αλλά ξέρεις κάτι; Νομίζω είσαι πολύ καλός άνθρωπος και αυτό το εκμεταλλεύονται πονηροί. Είδα τί κατεβατά έγραψες για μέλη της οικογένειάς σου, στην προσπάθειά σου να απαντήσεις σε εκείνον τον τύπο. Αυτό ήταν ένα λάθος. Δεν πρέπει να ανοιγόμαστε στον οποιοδήποτε τυχόντα που δεν γνωρίζουμε, πρέπει να φοράμε την πανοπλία μας και να μην δίνουμε καθόλου έδαφος σε εκείνον που θέλει να μας βλάψει.

Σήμερα Μαρία βρήκα ένα βιβλίο του Σοπενχάουερ με τίτλο "Η τέχνη του να έχετε πάντα δίκιο". Εδώ περιγράφει όλες τις τεχνικές των σοφιστών για να ντροπιάσουν και να κερδίζουν τον συνομιλητή τους σε ένα διάλογο.

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα όταν βρήκα εκεί μέσα ένα σωρό σοφιστείες για τις οποίες είχα άγνοια. Εδώ καταλαβαίνεις πως ακόμη και αν εσύ έχεις δίκιο και γνωρίζεις την αλήθεια ενός πράγματος, αν ο άλλος είναι πιο πονηρός από σένα στον λόγο, θα φανεί πως έχει δίκιο.

Πάντως, όπως και να'χει η αλήθεια είναι αλήθεια και το ψέμα ψέμα. Γιατί άραγε δίνουμε τόσο βάση σε πρόσωπα; Νομίζω θίχτηκες, όπως και εγώ σε άλλες περιπτώσεις, ένιωσες πως αυτός ο κάποιος στην είπε και θέλησες να απαντήσεις. Σκέφτηκα λοιπόν γιατί να θεωρούμε τόσο σημαντική την γνώμη του οποιονδήποτε για εμάς; Πως ακριβώς επηρεάζει την ζωή μας; Ακόμη και αν όλοι μας απέρριπταν και δεν συμφωνούσανε μαζί μας, δεν θα έπρεπε να έχουμε την δύναμη να συνεχίσουμε; Ο μαχητής δεν είναι στην πραγματικότητα μόνος του στο μονοπάτι του; Γιατί να κρυφτεί στο πλήθος και να εκλιπαρεί για στήριξη;

Βέβαια το να δίνεις κουράγιο και βοήθεια σε κάποιον δεν είναι κακό, αλλά η νίκη στην πραγματικότητα είναι δική σου.

Εγώ Μαρία έμαθα πολλά από τα λάθη μου. Τελικά υπάρχει και κάτι καλό στο τέλος.

Με λίγα λόγια σου λέω να είσαι δυνατή, να μην χαρίζεσαι και να μην σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου. Να προσέχεις αυτόν τον κόσμο πολύ, γιατί είναι απίστευτα κακός.

Το mail μου το έχω δώσει, αν θέλεις στείλε και το δικό σου στο email μου να τα λέμε. Σε ευχαριστώ πολύ, καλησπέρα.


Το ξέρω Χρίστο Ελ αλλά ξέρεις τι λέω, δεν θα αλλάξω εγώ για αυτούς, θα είμαι έτσι.

Είπα ένα προσωπικό παράδειγμα αλλά κανείς δεν μπορεί να με ταυτίσει από εκεί ή να πει κάτι για το πόνο του άλλου, γιατί θίχτηκα όντως έτσι είναι.

Δεν έλαβα κάποιο μήνυμα με το e-mail σου, από εσένα αν θέλεις ξανά στείλτο μου.

Μην απογοητεύεσαι και κανείς δεν μπορεί να αισθανθεί και να μπει στον λογική σου και πως έφτασες μέχρι εδώ και αν είχες ευκαιρίες.

Οι άνθρωποι δεν βλέπουν το περιεχόμενο αλλά την εικόνα και αυτό το αισθάνθηκα από νωρίς.




Και εγώ ξέρω τυφλό σύστημα, γι' αυτό γράφω συνήθως αρκετά, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην χαλάσω το θέμα.

Βεβαίως, να είσαι αυτό που είσαι και να κάνεις αυτό που θέλεις. Απλώς εννούσα να προσέχεις με ποιον συναναστρέφεσαι ή μιλάς και να μην παριστάνουμε τους χαζούς και καταδεκτικούς για να μην θίξουμε τον άλλο. Η καλοσύνη έχει και τα όρια της, αν ο άλλος σε θίγει ανοιχτά και απροκάλυπτα με αναίδεια, δεν πρέπει να συνεχίσεις να του μιλάς και να τον σέβεσαι.

rubachoo@gmail.com
Σχετικά με εμένα, ανέφερα αυτά για τους σοφιστές, διότι κατάφεραν κάποιοι να με ντροπιάσουν σε διάλογο με ύπουλα μέσα. Παράδειγμα στο θέμα που άνοιξα για την Γη, κατάφεραν να με κάνουν να τσατιστώ, να υπερβάλλω, να μιλήσω για περισσότερα πράγματα που δεν ξέρω, ενώ μπορούσα να κάνω το εξής απλό: να καλέσω κάποιον επιστήμονα να μιλήσει ή να μεταφέρω τα λόγια του ή να μιλήσω μόνο για ότι ξέρω.

Γι' αυτό λέω πρέπει να προσέχεις σε έναν διάλογο, αυτό που νοιάζει τον εγωιστή σοφιστή δεν είναι η αλήθεια ενός θέματος, αλλά το πως θα φανεί κερδισμένος και ο αντίπαλός του ντροπιασμένος στα μάτια του κόσμου.

Αλλά και πάλι, πρόσθεσα πως εν τέλει οι νίκες τους είναι πλασματικές και έχουν να κάνουν μόνο με επίδειξη και αυτοπροβολή, παρά με αλήθεια και γνώση. Κερδίζουν δηλαδή όχι την γνώση, αλλά τιμές και κολακευτικά σχόλια.

Να είσαι καλά. Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2014, 23:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι τέτοιο ; Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε ότι οι σκέψεις μπορούν να τυλιχτούν γύρω στους νευρίτες ή να κουνήσουν τους δενδρίτες ή να τρυπώσουν από την κυτταρική μεμβράνη και να επιτεθούν στον κυτταρικό πυρήνα ;
. . . . . . . . . . . . . . . . .
Σοβαρα, γιατι οχι? Οπως η κινηση μεταδιδεται μεσω συμπλεκτη απο τη μηχανη στους τροχους , καπως πιο εκλεπτισμενα η ψυχη μεσω της συνειδησης κινει την υλη.

Οσο για το οτι στη γη εχουμε νοητικα φαινομενα παραγομενα απο τον υλικο εγκεφαλο και αν επιμεινετε στην θεωρια σας τοτε υποψιαζομαι οτι ζητατε εγκεφαλο συμπαντικων διαστασεων.

Εγω νομιζω οτι υλη και ψυχη η συνειδηση ειναι αλληλοεπηρεαζομενες.

Edited by - mariaa on 08/02/2014 23:39:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2014, 23:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά και πάλι, πρόσθεσα πως εν τέλει οι νίκες τους είναι πλασματικές και έχουν να κάνουν μόνο με επίδειξη και αυτοπροβολή, παρά με αλήθεια και γνώση. Κερδίζουν δηλαδή όχι την γνώση, αλλά τιμές και κολακευτικά σχόλια.
........................
Χριστο Ελ,
πως ειναι δυνατον να πιστευεις οτι η γνωση αποκταται σε φορουμ και μεσω διαλογου. Νομιζω οτι μαθαινουμε στο σχολειο μεσω του δασκαλου και των βιβλιων. Εδω οι συζητητες ειναι τροπον τινα συμμαθητες σου και μαλιστα προχωρημενοι. Μην περιμενεις να μαθεις απο αυτους. Δασκαλους και βιβλια να αναζητησεις. Ουτε ειναι υποχρεωμενοι να δε διδασκουν δια ιντερνετικου διαλογου. Αν δεν βαριεσαι να διαβαζεις και να σκεφτεσαι θα προχωρησεις. Μη μπλεκεις θρησκειες με την γνωση και τη σοφια. Οι θρησκειες αλλο σκοπο εχουν.
Παρεπιπτοντως με ενδιαφερει να μου πεις οσο πιο περιεκτικα γινεται τι εννοεις για τον γεωκεντρισμο. ευχαριστω

Edited by - mariaa on 09/02/2014 01:45:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 00:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφησες τους τεκτονικούς σεισμούς κι έπιασες τους εγκεφαλικούς τώρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 01:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε admin
μπορειτε να δειτε αν το υπο το ψευδωνυμο Νικομαχος ατομο ειναι troll η οχι?
διοτι απαντα σε σχολια μου που δεν τον αφορουν ουτε του απευθυνονται με αχαρακτηριστα ακατανοητα σχολια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 02:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ναι, ο Νικόδημος σε πρόσφατη φωτογρφία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 02:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε admin
μπορειτε να δειτε αν το υπο το ψευδωνυμο Νικομαχος ατομο ειναι troll η οχι?
διοτι απαντα σε σχολια μου που δεν τον αφορουν ουτε του απευθυνονται με αχαρακτηριστα ακατανοητα σχολια.



Είπε ο γαϊδαρος στον κόκορα:

- Είσαι κεφάλας ρε!

Υ.Γ

Καλό Heretic.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 06:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλά και πάλι, πρόσθεσα πως εν τέλει οι νίκες τους είναι πλασματικές και έχουν να κάνουν μόνο με επίδειξη και αυτοπροβολή, παρά με αλήθεια και γνώση. Κερδίζουν δηλαδή όχι την γνώση, αλλά τιμές και κολακευτικά σχόλια.
........................
Χριστο Ελ,
πως ειναι δυνατον να πιστευεις οτι η γνωση αποκταται σε φορουμ και μεσω διαλογου. Νομιζω οτι μαθαινουμε στο σχολειο μεσω του δασκαλου και των βιβλιων. Εδω οι συζητητες ειναι τροπον τινα συμμαθητες σου και μαλιστα προχωρημενοι. Μην περιμενεις να μαθεις απο αυτους. Δασκαλους και βιβλια να αναζητησεις. Ουτε ειναι υποχρεωμενοι να δε διδασκουν δια ιντερνετικου διαλογου. Αν δεν βαριεσαι να διαβαζεις και να σκεφτεσαι θα προχωρησεις. Μη μπλεκεις θρησκειες με την γνωση και τη σοφια. Οι θρησκειες αλλο σκοπο εχουν.
Παρεπιπτοντως με ενδιαφερει να μου πεις οσο πιο περιεκτικα γινεται τι εννοεις για τον γεωκεντρισμο. ευχαριστω

Edited by - mariaa on 09/02/2014 01:45:07


Δεν το πιστεύω. Γι' αυτό είπα πως οι περισσότεροι που έρχονται εδώ και έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, έρχονται απλά για να θίξουν, να κοροιδέψουν τον διαφορετικό, να αυτοπροβληθούν για τις "γνώσεις" τους ως "προχωρημένοι" μέσα από έναν ψεύτικο διάλογο. Αν είναι δυνατόν ένας "σοφός", να κομπάζει γι' αυτά που "ξέρει" και να ειρωνεύεται εκείνους που "δεν ξέρουν" ή έχουν άλλη άποψη.

Συμφωνώ για τα βιβλία, αλλά ο καθένας θα σχηματίσει άλλη άποψη από αυτά που διαβάζει. Το καλό τώρα θα ήταν να σέβεται τις διαφορετικές απόψεις και ερμηνείες, κάτι που δεν γίνεται συνήθως λόγω εγωισμού.

Για το θέμα του Γεωκεντρισμού, όπως σου είπα έκανα το λάθος να παρασυρθώ σε ένα στημένο ψευτοδιάλογο γελοιοποίησης των θέσεών μου. Μερικές από τις τεχνικές ήταν
1)η κατηγοροιοποίησή μου ως καθολικός σκοταδιστής του Μεσαιώνα
2) η αλλαγή θέματος και ο βομβαρδισμός με πολλές ερωτήσεις ταυτόχρονα, πάνω σε θέματα που δεν γνωρίζω
3)η γελοιοποίηση από την αρχή του θέματος, έτσι ώστε να τσατιστώ

Από την πλευρά μου τα λάθη ήταν πως δεν χειρίστηκα σωστά τις επιθέσεις και επίσης η εμμονή μου να μιλήσω για κάτι που δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους, λόγω ταύτισης του Γεωκεντρισμού με τον Χριστιανισμό ή την Καθολική Εκκλησία. Ξέρεις δεν είχα αυτή την γνώση από την αρχή, δεν είχα καταλάβει πως ο Γεωκεντρισμός θεωρείται κάτι το απεχθές από τους περισσότερους εδώ. Ένα τελευταίο ήταν η αδυναμία μου να παρουσιάσω σωστά τις θέσεις αυτού του φυσικού γεωκεντριστή.

Γενικά έγινε ένα μπάχαλο.

Πάντως, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι, έχω δώσει στοιχεία για το βιβλίο(verses of deus knockdown of heliocentric model) και τον επιστήμονα που το έχει γράψει. Έχω στείλει και pdf. Το 1ο μέρος περιλαμβάνει 100% φυσική, χωρίς αυτό που ονομάζει ο κόσμος "μεταφυσική". Αν πάλι δεν ενδιαφέρεσαι, μπορείς απλά να μην ασχοληθείς καν.

Eγώ κάνω κανένα surfing και περνάω καμμιά φορά από εδώ, αν και δεν συμμετέχω πλέον με απόψεις. Εσύ γιατί ακριβώς θέλεις να συμμετέχεις σε διάλογο, αν βλέπεις πως δεν υπάρχει σεβασμός; Καλή σου μέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 07:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Eγώ κάνω κανένα surfing και περνάω καμμιά φορά από εδώ, αν και δεν συμμετέχω πλέον με απόψεις.

Πολύ καλό. Εξόχως ακριβές και εκ βαθέων εμπνευσμένο. Η περίπτωση να είσαι ξεκούμπωτος, παίζει μόνο για όσους έχουν μνήμη διαρκέστερη των χρυσόψαρων, ε?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 10:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε κ Dsm για να το λήξουμε εδώ αν θέλετε.

Δεν σας απυήθηνα τον λόγο. Να συνομιλείτε μόνο με άτομα της δικιάς σας κοινωνίας. Με μένα ΔΕΝ θα ξανασχοληθείτε ούτε θα μου μιλήσετε ούτε εδώ ούτε αλλού ούτε πουθενά.

Σε μένα νταβατζιλίκια και λεξιμαγκές δεν περνούμε. Με διατάζεις;

Αν έχετε πρόβλημα με τον κάθε ημιμαθή, άσχετο, αμόρφωτο που έρχεται στο φόρουμ και καταθέτει την άποψή του, να κάνετε τα παράπονά σας στον οικείο σας Aitherovamon. Αν εγώ θα συμμετέχω ή όχι με απόψεις, είναι καθαρά δικό μου θέμα. Τα ψυχολογογικά σας και οι απόψεις σας ΔΕΝ με ενδιαφέρουν.

Ελπίζω να συννενοηθήκαμε, αλλιώς αν έχετε πρόβλημα ελάτε να το λύσουμε.

[b]Όχι μαγκιές και πούλημα εξουσίας σε εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 10:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μην τολμήσεις και με ξαναπείς "φασίστα χρυσαυγίτη" όταν έχεις το αίμα του μπάτσου και του στρατόκαυλου. Φτάνει πια με το αστυνομιλίκι και το υπεράνω στυλάκι.

Τελείωσε.

_____________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικής και υβριστικής έκφρασης
16/2/2014


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 12:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν και επειδή τα θυμάμαι ένα ένα γιατί έτσι γουστάρω και θέλω να πω και άλλα και άλλα...

Και αν σου πω "σέλεις να παίξουμε dsm" προβιβάζεσαι από πανίβλακα σε βλάκα με τους δικούς σου όρους; Έτσι δεν είναι;

δεν έχετε ίχνος καλοσύνης, οπότε μην την απαιτείται. Δεν είναι δυνατόν να καταπατούν όλοι τη ζωή μας σε καθημερινή βάση, και όταν ερχόμαστε εδώ να ξεσκάσουμε, εσείς να συνεχίζετε τον ιντερνετικό πόλεμο στους "αδύναμους". Βρείτε κανένα αληθινό εχθρό και αφήστε τα απλά άτομα που πιστεύουν ότι θέλουν. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη προσβολή από το να λες πως ο Χριστός Έλ και ο Regulus έχουν δικαίωμα ψήφου οπότε χαθήκαμε. Ακόμη και αν ο λαός ψήφιζε αυτό που θέλετε και αν είναι το σωστό, δεν θα αφήνανε τον λαό να ψηφίσει. Οπότε ο τσαμπουκάς εκεί όπου υπάρχει η εξουσία και τα όπλα. Αφήστε λοιπόν τους αόρατους εχθρούς.

Έστω ότι σας φταίει η χριστιανο-ορθοδοξία (μετά από 2000 χρόνια το θυμηθήκατε) και όχι οι Τούρκοι ή οι Σιωνιστές ή οι πολιτικοί γενικά, τα παράπονά σας στο Πατριαρχείο και στην Μητρόπολη.

Εδώ θα έρχεται ο καθένας και θα εκφράζει την άποψή του, όπως έρχεστε και εσείς οι συγκεκριμένοι, οι γνωστικοί, οι εκλεκτοί κτλ. Εκτός και αν κύριε Ανδρέα έχετε διαφορετική άποψη. Γι' αυτό λοιπόν με παρακαλάς για να μείνω, για να γελάτε έτσι; Γι' αυτό δεν παρακαλάς και την Μύθηρα; Έχει πολύ πλάκα έτσι;

Όχι κύριε η ζωή που ζούμε δεν είναι αστείο. Θέλετε να συμπληρώσετε τον πόλεμο που μας κάνει το σύστημα σε καθημερινή βάση, πολύ καλά.

Λοιπόν δεν έχω να σας προτείνω τίποτα, αλλά προσέχτε το νταβατζιλίκι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 13:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικοί έχετε μπερδέψει την έννοια των φόρουμ
(πολύ δε του esoterica δεδομενης της ανοχής του)

Τα φόρουμ, ανάλογα την θεματολογία τους, δίνουν ένα βήμα στον οποιονδήποτε να εκφράσει την γνώμη του,
δημόσια θέα... με οτι συνεπάγεται αυτό (το οποίο αγνοείται)
Εδω υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά, το οτι ο "οποιοσδήποτε" μπορεί να εκφράσει άποψη,
αυτό δεν συνεπάγεται οτι μπορεί να λέει και "οτιδήποτε" ανυπόστατα!

Εχω ξανα πει, και θα το λεω σε κάθε ευκαιρία
οτι μπορεί ο καθένας να φτιάξει εύκολα και ανέξοδα ενα blog και να λεει οτι θέλει!
Να εφευρίσκει θεωρίες, να "κράζει" ερωτικά καλέσματα, να νομίζει οτι είναι κοράκι, βάτραχος, αγροφύλακας. δεσμοφύλακας, και οτι αλλο απωθημένο εχει στο κεφάλι του!
Επίσης με ενα απλό κλικ μπορεί να τα διαγράφει
και να αλλάζει γνώμη πιο συχνά κι απ'οτι ο χαμαιλέοντας!
Δικαίωμα του!!!

Σε δημόσια fora ομως είναι "υποχρεωμένος" να δεχθεί την κριτική!
δεν μπορεί να την ανεχθεί?, το καπελάκι του και "άντε γεια σας!"
(αρκεί να το εννοεί βέβαια)

Είχε πει κάποτε ο ιδιόρρυθμος Παναγιώτης Χατζηστεφάνου ντυμένος... λαμπατέρ
τη φράση:
"Οχι στη δικτατορία της Νάνσυ!". *


*δεν υπάρχει συμβατική υποχρέωση να κατανοηθεί το παραπάνω



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 18:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστο Ελ και βεβαια ενδιαφερομαι να δω τι σημαινει ο γεωκεντρισμος απο φυσικη και μεταφυσικη αποψη γι αυτο ρωτησα. Θα το δω. Οσο για την δυσανεξια σου στο στυλ διαλογου του φορουμ μαλλον εχεις δικιο, αλλα και η δηλωση declearation. του αιθεροβαμονα ειναι εξ ισου σαφης και δικαιη. Γι αυτο μην δινουμε συνεχεια. Η πλειοψηφια αγαπα αυτο το στυλ διαλογου και μεις πρεπει να το δεχτουμε.
Εσυ λες ερχεσαι εδω για να ξεδωσεις, εγω για να περασω λιγη ωρα, αλλος για να παιξει αλλα μην το κανουμε αμερικαν μπαρ. Δεν ξερουμε ποιος ειναι ποιος ωστε να κανουμε αντιπαθειες χωρις λογο.
Μυθηρα περιμενω την συνεχεια της μυθοπλασιας σου τωρα που εισαι ηρεμη και διαβαζεσαι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 22:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon,

quote:
*δεν υπάρχει συμβατική υποχρέωση να κατανοηθεί το παραπάνω

Πιστεύεις ότι ακόμα κι αν υπήρχε συμβατική υποχρέωση,θα ήταν περισσότερο δυνατή η κατανόηση της ανάρτησής σου? (και τόσων άλλων...)

Αν έχεις βρει φίλτατε Ανδρέα, το μυστικό της βελτίωσης της αντιληπτικής δυνατότητας ενός ατόμου διαμέσου,έστω,της υποχρέωσης,θα ήθελα να μου το εκμυστηρευτείς...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 23:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακρίνεις κάποιο βαθμό δυσκολίας στις αναρτήσεις μου?
κι εγώ που πίστευα οτι ήταν βατές.
οποία απογοήτευση

Η αλήθεια είναι ότι τελευταία καταβάλω μεγάλη προσπάθεια
φοβάμαι δε, από βατός μη γίνω βάτος...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 01:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διακρίνεις κάποιο βαθμό δυσκολίας στις αναρτήσεις μου?
κι εγώ που πίστευα οτι ήταν βατές.
οποία απογοήτευση

Η αλήθεια είναι ότι τελευταία καταβάλω μεγάλη προσπάθεια
φοβάμαι δε, από βατός μη γίνω βάτος...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Δηλαδή μέσα στην φουρτούνα του μυαλού σου, η κριτική ισούται (μεταξύ άλλων) με το βρίσιμο και την κοροϊδία;

Ναι, οι λεξιλογικοί σου γρίφοι δεν είναι βατοί σε εμένα. Αλλά αφού δεν έγινα και εγώ βατός με απλές λέξεις, τί ακριβώς να ζηλέψω από την αντιληπτική σου ικανότητα;

ΥΓ Ελπίζω να αντέχεις και την δικιά μου "κριτική"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 02:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ
Για τις όποιες ενστάσεις σου μπορείς να ανοίξεις ενα θέμα στην ενότητα Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Το παρόν θέμα συνεχίζει ως: Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
Ζητώντας συγνώμη απο το μέλος Κηφεύς (και τις εξαίρετες αναρτήσεις του)
καθώς κι απο όλους τους συμμετάσχοντες για τον ελαφρύ εκτροχιασμό του θέματος!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 14:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ
Για τις όποιες ενστάσεις σου μπορείς να ανοίξεις ενα θέμα στην ενότητα Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Το παρόν θέμα συνεχίζει ως: Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
Ζητώντας συγνώμη απο το μέλος Κηφεύς (και τις εξαίρετες αναρτήσεις του)
καθώς κι απο όλους τους συμμετάσχοντες για τον ελαφρύ εκτροχιασμό του θέματος!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Θα ήθελα να είσαι τόσο αυτστηρός στους... "εκτροχιασμούς" και σε άλλα θέματα... κάπως προνομιακό χώρο δίνεις σε ορισμένους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 15:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam
Για τις όποιες ενστάσεις σου μπορείς να ανοίξεις ενα θέμα στην ενότητα: Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 15:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam
Για τις όποιες ενστάσεις σου μπορείς να ανοίξεις ενα θέμα στην ενότητα: Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.



Δεν χρειάζεται να ανοίξω άλλο θέμα για ένα απλούστατο ζήτημα - δεν χρειάζεται καν να απαντήσεις. Αρκεί λιγότερη εύνοια και ισότητα στην αυστηρότητα. Θα φανεί στην πράξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 15:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Άνοιξε τα ματάκια σου και ξεστραβώσου. Όχι πολύ μακριά, μόνο λίγες αναρτήσεις παραπάνω.

Αιθέρα

?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 15:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα πρότεινα κάτι άλλο. Αν κάποια στιγμή νοιώθεις πως πάει να εκτροχιαστεί η συζήτηση που κάνεις με κάποιους άλλους -το ποιός φταίει δεν έχει σημασία- καλό θα είναι να αναλογιστείς το εξής.

Ας πούμε πως βρισκόμασταν σε κάποια καφετερία, μόλις είχαμε γνωριστεί και συζητάγαμε γι αυτά τα θέματα. Θα μίλαγες έτσι σε κάποιον άλλον, παρότι θα διαφωνούσες μαζί του; Εγώ νομίζω πως θα ήσουν πιο ευγενικός γενικά (προς όλους το απευθύνω αυτό, κι εμού συμπεριλαμβανομένου).

Αφού λοιπόν θα ήσουν, γιατί να μην είσαι πιο ευγενικός και πιο υποχωρητικός και στον ιντερνετικό διάλογο; Το ότι έχεις το ηλεκτρονικό μέσο ανάμεσα, δεν σημαίνει ότι αξίζει να εκτονώνεσαι χωρίς λόγο. Καλό είναι να κρατάμε τις συνήθειες της πραγματικής ζωής και εδώ μέσα, νομίζω ότι είναι χρήσιμη τακτική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 15:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic

Στην καρακοσμάρα σου κι εσύ...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 16:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Για τις όποιες ενστάσεις σου μπορείς να ανοίξεις ενα θέμα στην ενότητα: Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Εκεί καταλήγουμε λοιπόν.. στο να ανοίξει θέμα για διαχειριστικά ζητήματα.. για να σφαζόμαστε κάπου αλλού;
Όχι!
Καλύτερα να ρίξουμε λίγο το εγώ μας!
Και αυτοί που παγίως τσακώνονται, να πάψουνε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy