ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε οτι αφορά το πείραμα θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ.
Οπωσδήποτε το μέγεθος παίζει σημαντικότατο ρόλο, αλλο να επεξεργαστείς εναν λίθο στο μέγεθος του τσιμεντόλιθου και αλλο ενα λίθο που το μέγεθος του να ανταποκρίνεται σε αυτό των μεγαλιθικών μνημείων, παρ`όλα αυτά θα ήθελα να συμμετάσχω.
Αν και η κατάσταση μου δεν μου το επιτρέπει μιας και εχω υποστεί προσφάτως χειρουργείο αν είναι εφικτό θα ήθελα να συμμετάσχω..

Μην ανησυχείς και δε θα σε κουράσουμε...
Το τρίψιμο θα το αναλάβει ο μετρ του τριψίματος και διάσημος Τριβολόγος Dr.OANNESEA.
Εμείς θα είμαστε στην αδιάβλητη επιτροπή που θα επιβλέπει...
Τι νομίζατε? Θα χάλαγα το μανικιούρ μου για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας?

Υ.Γ OANNESEA ίσως τελικά δεν φταις εσύ... Περιέργως... εντελώς ξαφνικά απενεργοποιήθηκε το mailbox μου... Τυχαίο? Δε νομίζω...Αν και πολύ θα ήθελα να ήξερα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην ανησυχείς και δε θα σε κουράσουμε...
Το τρίψιμο θα το αναλάβει ο μετρ του τριψίματος και διάσημος Τριβολόγος Dr.OANNESEA.
Εμείς θα είμαστε στην αδιάβλητη επιτροπή που θα επιβλέπει..

Το θέαμα δεν θα ειναι και πολύ ξένο στην (νεο)Ελληνικη "κουλτουρα"
έχετε δει συνεργεία ύδρευσης-ΟΤΕ-ΔΕΗ ?
Ένας είναι μεσα στο λάκκο και σκάβει
( ο OANNESEA στην προκειμένη)
και οι άλλοι ολοι γύρο γύρο κουβεντούλα τσιγαράκι καφεδάκι

Ετσι έρχομαι κι εγώ !!!


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια ιστοσελίδα που τα μεταφράζει τα επεισόδια:http://greekddl.com/movies/documentaries/111509-Ancient-Aliens-Season-1-%28History-Channel%29.html

Πρέπει να γραφτείς και μετά μπορείς να καταβάσεις το αρχείο σε rar,αφού πρώτα έχεις εγκατατήσει το greekddl downloader.

Μέχρι τώρα έχουν μεταφραστει τα πρώτα 5 επεισόδια.

Η σειρά απλά δεν υπάρχει,δεν πίστευα ποτέ οτι θα βγεί κάτι τέτοιο.Ωστοσο δεν τα δέχομαι όλα αυτά που λέει άμασητα,προσωπικά εχω και αλλες πηγές.

Σίγουρα πάντως είναι μια γροθιά στο στομάχι για τους σκεπτικιστές.

Ισως και να αλλάζει κάτι σε αυτόν τον κόσμο προς την θετική πλευρά αυτή την φορα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέαμα δεν θα ειναι και πολύ ξένο στην (νεο)Ελληνικη "κουλτουρα"
έχετε δει συνεργεία ύδρευσης-ΟΤΕ-ΔΕΗ ?
Ένας είναι μεσα στο λάκκο και σκάβει
( ο OANNESEA στην προκειμένη)
και οι άλλοι ολοι γύρο γύρο κουβεντούλα τσιγαράκι καφεδάκι

Καλό
Για να μπορέσει να μας πείσει όμως θα πρέπει να βρεί έναν γρανίτη που να έχει τουλάχιστον μήκος 6 μέτρα.
Ας αφήσουμε το ύψος του. Το ύψος έχει να κάνει απλά με το χρόνο που θα κοπεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.Γ OANNESEA ίσως τελικά δεν φταις εσύ... Περιέργως... εντελώς ξαφνικά απενεργοποιήθηκε το mailbox μου... Τυχαίο? Δε νομίζω...Αν και πολύ θα ήθελα να ήξερα...

Παρεπιπτόντως avallon όσα email σου έστειλα μου γύρισαν πίσω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon
quote:
Μην ανησυχείς και δε θα σε κουράσουμε...
Το τρίψιμο θα το αναλάβει ο μετρ του τριψίματος και διάσημος Τριβολόγος Dr.OANNESEA.
Εμείς θα είμαστε στην αδιάβλητη επιτροπή που θα επιβλέπει...

Eτσι νομίζεις
120 κιλά δηλώνει
Τα πρώτα 5 λεπτά θα ξεκινήσει να στραγγίζει πετσέτες τις επόμενες 100 μέρες κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν το έργοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρεπιπτόντως avallon όσα email σου έστειλα μου γύρισαν πίσω..

Το να γυρίσουνε πίσω από το Avalon@hol.gr είναι καταννοητό... το να γυρίσουνε πίσω από το pm του φόρουμ μας αυτό είναι το περίεργο...
Εσύ που έχεις τα κονέ και είσαι διαχειριστής δεν τον ψάχνεις λιγάκι?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 17:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να γυρίσουνε πίσω από το Avalon@hol.gr είναι καταννοητό... το να γυρίσουνε πίσω από το pm του φόρουμ μας αυτό είναι το περίεργο...
Εσύ που έχεις τα κονέ και είσαι διαχειριστής δεν τον ψάχνεις λιγάκι?

Οφείλω να ομολογήσω οτι η avallon που ήξερα και την avallon που γράφει τώρα δεν έχει καμμία σχέση.
Οπωσδήποτε αυτό το τελευταίο -τα περί διαχείρισης- το εκλαμβάνω ως χιούμορ οχι πως θα με πείραζε αν δεν έκανες χιούμορ, δεν με πείραζε ποτέ οτι και αν έλεγε η avallon γιατί απλά είναι η avallon
Δεν είναι κατανοητό να γυρνούν τα email πίσω αυτό σημαίνει οτι ο λογαριασμός είναι ανενεργός.
Σε οτι αφορά τα pm των φόρουμς και αυτά αν δεν βρούν ενεργό λογαριασμό θα γυρίσουν πίσω.
Μάλλον πρέπει να το ψάξεις.. όμορφη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 17:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως να το ψάξω βρε παιδιά μου λέτε?
Μήπως να το σφυρίξει κάποιος στους υπεύθυνους?
Γιατί εγώ από την αρχή που επέστρεψα μια χαρά λάμβανα μέηλ εδώ...
Τι στράβωσε μετά
quote:
Μάλλον πρέπει να το ψάξεις.. όμορφη..

Ασε τις γαλιφιές και δεν πρόκειται να τρίψω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 17:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mα τι δουλειά έχουν βρε avallon οι υπεύθυνοι με το mail σου?
Εδώ σου λέω οτι μου γυρνούν πίσω ακόμα και αυτά που στέλνω απευθείας στο mail σου.
Ακου να με τρίψεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 17:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mα τι δουλειά έχουν βρε avallon οι υπεύθυνοι με το mail σου?
Εδώ σου λέω οτι μου γυρνούν πίσω ακόμα και αυτά που στέλνω απευθείας στο mail σου.
Ακου να με τρίψεις?

Πρώτον: To τρίψιμο καλέ μου έχει να κάνει με το πείραμα και όχι με σένα...
Δεύτερον: Oταν λες ότι σου έρχονται πίσω αυτά που στέλνεις στο μέηλ μου για ποιο μεηλ λες?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 17:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέαμα δεν θα ειναι και πολύ ξένο στην (νεο)Ελληνικη "κουλτουρα"
έχετε δει συνεργεία ύδρευσης-ΟΤΕ-ΔΕΗ ?
Ένας είναι μεσα στο λάκκο και σκάβει
( ο OANNESEA στην προκειμένη)
και οι άλλοι ολοι γύρο γύρο κουβεντούλα τσιγαράκι καφεδάκι

Ετσι έρχομαι κι εγώ !!!


Καλή φάση... και λέω μετά να τον βάλουμε να κάνει και μερικά πειράματα μεταφοράς με σκοινιά με κορμούς κτλ και ίσως να προσομοιάσουμε κιόλας τις συνθήκες μεταφοράς (μαστίγια στους δούλους κτλ) :)

Πέρα απ την πλάκα δυστυχώς δύσκολο να σας ακολουθήσω στο πείραμα αλλά φυσικά θα χαρώ να δω τα αποτελέσματα του ;)

Edited by - Craven on 08/04/2011 17:51:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 19:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon
quote:
Πρώτον: To τρίψιμο καλέ μου έχει να κάνει με το πείραμα και όχι με σένα...
Δεύτερον: Oταν λες ότι σου έρχονται πίσω αυτά που στέλνεις στο μέηλ μου για ποιο μεηλ λες?

Eνα mail εχεις ποστάρει βρε avallon αυτό ``Το να γυρίσουνε πίσω από το Avalon@hol.gr είναι καταννοητό...`` και σε αυτό έχω στείλει ίσα με 10 mail. Ολα γυρνούν πίσω γιατί δεν βρίσκουν αποστολέα. Κάτι δεν πάει καλά και απορώ πως η avallon το τζιμάνι
εκτός αν κανένας μπαγάσας έχει σπάσει τους κωδικούς της ``δεν είναι κάτι το πρωτοφανές`` και αντί για την avallon γράφει κανένας εε.. lupus. Λέω ρε παιδί μου μπας και... λέω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 19:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή φάση... και λέω μετά να τον βάλουμε να κάνει και μερικά πειράματα μεταφοράς με σκοινιά με κορμούς κτλ και ίσως να προσομοιάσουμε κιόλας τις συνθήκες μεταφοράς (μαστίγια στους δούλους κτλ)

Νιαχ, νιαχ...
Καλέ ευθυμήσαμε και απόψε...
Προσέξτε κουκλιά μου:
Δεν πρόκειται να κάνω και πάλι κάτι που είχα κάνει πριν από 17 περίπου χρόνια στην σχολή...
Το θέμα είναι εσείς οι άπιστοι να καταλάβετε ότι ο μηχανολόγος έχει δίκιο και για αυτό θα χρησιμοποιήσετε ή τα χεράκια σας ή θα πληρώσετε πάκια να κάνουν την δουλειά...
Ειδάλλως, ευθύς θεωρώ, ότι προσπαθήτε να αποφύγετε την αλήθεια...
Δεν μπορεί η Avallon να με λέει τριβολόγο (έστω και περιπαιχτικά), όταν η τριβολογία είναι μία από τις κυριότερες επιστήμες και εξηγεί επακριβώς πολλά φαινόμενα στην καθημερινή μας ζωή και όχι μόνο.
Αλήθεια Avallon,
Στην ερώτηση για το κρανίο:
Έχεις τρίψει ποτέ σου χαλαζία με άμμο θαλάσσης; (Μην βιαστής να απαντήσεις αρνητικά, γιατί είναι μόνο το πρώτο στάδιο στην κατεργασία...)
Θέλεις να το κάνουμε και αυτό το πείραμα;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 19:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή φάση... και λέω μετά να τον βάλουμε να κάνει και μερικά πειράματα μεταφοράς με σκοινιά με κορμούς κτλ και ίσως να προσομοιάσουμε κιόλας τις συνθήκες μεταφοράς

Eγώ προσωπικά μπορώ να διαθέσω ενα κοντέινερ βάρους 200 τόννων καθώς και ενα τρακτέρ 450 ίππων.
Είναι κάτι που το έχω επιχειρήσει και πραγματικά έμεινα άφωνος.
Τώρα αν κάποιος προσπαθήσει να με πείσει οτι θα τοποθετήσει κατρακύλια και μάλιστα ξύλινα ή θα σύρει με σχοινιά το βάρος αυτό δεν ξέρω τι να υποθέσω .. ή μάλλον αποφεύγω να υποθέσω.
Αν όμως τα καταφέρει θα με ενθουσιάσει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 19:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις τρίψει ποτέ σου χαλαζία με άμμο θαλάσσης; (Μην βιαστής να απαντήσεις αρνητικά, γιατί είναι μόνο το πρώτο στάδιο στην κατεργασία...)
Θέλεις να το κάνουμε και αυτό το πείραμα;;;

Βρε φίλε συγνώμη αλλά πλάκα μας κάνεις.
Ζητάς δηλαδή να μας τρίψεις μια πέτρα για να μας αποδείξεις οτι έκοψαν με αυτόν τον τρόπο έναν ογκόλιθο μήκους 12 μέτρων πλάτους 6 μέτρων και ύψους 1 μέτρου?
Πλάκα μας κάνεις τώρα?
Δεν μου λές μήπως έχεις και καμμία τέτοια αντίληψη για τα κανωπικά αγγεία? Πώς τα τρύπησαν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eνα mail εχεις ποστάρει βρε avallon αυτό ``Το να γυρίσουνε πίσω από το Avalon@hol.gr είναι καταννοητό...`` και σε αυτό έχω στείλει ίσα με 10 mail. Ολα γυρνούν πίσω γιατί δεν βρίσκουν αποστολέα. Κάτι δεν πάει καλά και απορώ πως η avallon το τζιμάνι

Αααα...this???...Last yearrrr...
Δεν υφίσταται πλέον...γι'αυτό έγραψα ότι είναι κατανοητό...
Χμ...να κι άλλος που προσπαθεί να αποφύγει το μέηλ του esoterica...γιατί άραγε?...
Καλέ μου allzzaro... τι θα έλεγες να μου κάνεις copy-paste αυτα τα 10(!) μηνύματα στο εδώ μέηλ μου?... Που ξέρεις... Μπορεί να μου σπάσεις την γκίνια...

quote:
Έχεις τρίψει ποτέ σου χαλαζία με άμμο θαλάσσης; (Μην βιαστής να απαντήσεις αρνητικά, γιατί είναι μόνο το πρώτο στάδιο στην κατεργασία...)

Δηλαδή ακόμη και αν ΔΕΝ το έχω επιχειρήσει να πω ναι?...
Οκ... ναι λοιπόν!! (ο γιατρός είπε να μη σου χαλάμε το χατήρι)
Είναι αλήθεια ότι την ώρα που κάνω peeling στην παραλία σε όλο μου το σώμα με άμμο έχω και το βίτσιο να τρίβω ταυτόχρονα και έναν χαλαζία έτσι βρε αδελφέ ... για το τσακίρ κέφι!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου allzzaro... τι θα έλεγες να μου κάνεις copy-paste αυτα τα 10(!) μηνύματα στο εδώ μέηλ μου?... Που ξέρεις... Μπορεί να μου σπάσεις την γκίνια...

Koίτα τα μηνύματα που πήρα τα πήρα απο το avalon@hol.gr.
Aπο αυτό εστάλησαν μέσω του esoterica.
Σε αυτό έστειλα και εγώ.
Βέβαια έστειλα και μέσω pm αλλά και αυτά δεν έλαβες.
Να στα στείλω τα μηνύματα στο email σου αλλά ποιό είναι αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για προσωπικούς λόγους δε θέλω να δώσω σε κανένα το μέηλ μου...
Θα φτιάξω ένα account όμως στο hotmail και θα στο δώσω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για προσωπικούς λόγους δε θέλω να δώσω σε κανένα το μέηλ μου...
Θα φτιάξω ένα account όμως στο hotmail και θα στο δώσω...

εε.. τότε πως θέλεις βρε avallon να σου στείλει κάποιος mail όταν δεν το ξέρει?
οκ λοιπόν φτιάξε ενα λογαριασμό και στείλε μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου allzzaro... τι θα έλεγες να μου κάνεις copy-paste αυτα τα 10(!) μηνύματα στο εδώ μέηλ μου?...

Αυτό δεν το ξέρω πως γίνεται.
Κάτι νομίζω οτι είχα δεί.
Ναί τώρα αντιλαμβάνομαι το pm τι είναι αλλά δεν ξέρω πως γίνεται δεν το έχω κάνει ποτέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 21:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παπούλη Αλ! Τι τα θέλεις τα πμ στα γεράματα... Θες βοήθεια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 08:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr
quote:
Βρε παπούλη Αλ! Τι τα θέλεις τα πμ στα γεράματα... Θες βοήθεια;

Εδώ είσαι ρε πειραχτήρι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 12:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα βεβαίως, το magnum opus μου βλέπει τα πάντα! Εγώ λέω αφού το ιμέιλ είναι το πρόβλημα, γιατί δε ζητάτε απ' τον Λούπους να σας φτιάξει μερικά; Άλλωστε νομίζω θα το κάνει στον μισό του μισού χρόνου απο εσάς. Αφού τον έχουμε που τον έχουμε δηλαδή ας κάνει κ καμια δουλειάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 15:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εϊιι ...!! Μην ξεφεύγετε από το θέμα!!!

Για να σας επαναφέρω:

quote:
Οπωσδήποτε το μέγεθος παίζει σημαντικότατο ρόλο,


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 16:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εεε.. κάνουμε διάλλειμα
Περιμένουμε τον οανησεα έχει πάει εδώ παρακάτω σε ενα μαρμαράδικο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 00:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 00:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA
Το θέμα είναι εσείς οι άπιστοι να καταλάβετε ότι ο μηχανολόγος έχει δίκιο και για αυτό θα χρησιμοποιήσετε ή τα χεράκια σας ή θα πληρώσετε πάκια να κάνουν την δουλειά...
Ειδάλλως, ευθύς θεωρώ, ότι προσπαθήτε να αποφύγετε την αλήθεια...
Δεν μπορεί η Avallon να με λέει τριβολόγο (έστω και περιπαιχτικά), όταν η τριβολογία είναι μία από τις κυριότερες επιστήμες και εξηγεί επακριβώς πολλά φαινόμενα στην καθημερινή μας ζωή και όχι μόνο.

Φίλε OANNHSEA και βέβαια η μέθοδος της τριβολογίας έχει αρκετές εφαρμογές στην βιομηχανία , και ειδικότερα στην επεξεργασία των μετάλλων με την οποία ασχολήθηκα 40 χρόνια . Για παράδειγμα προκειμένου να διαμορφώσω ανοξείδωτη λαμαρίνα η οποία είναι αρκετά σκληρή , στα καλούπια που μελετούσα δεν χρησιμοποιούσα χάλυβα , αλλά σιδηρούχο ορείχαλκο . Όμως για την κοπή μετάλλων , άλλο να έχης χιλιόμετρα χάλκινου σύρματος αρνητικά φορτισμένου , και άλλο μια χάλκινη λάμα που την κουνάς πέρα δώθε πάνω στο γρανίτη . Και καλά άντε να υποθέσουμε ότι τα μικρά κομμάτια γρανίτη τα επεξεργαζόντουσαν έτσι , ο κατεργασμένος όμως ογκόλιθος της φωτογραφίας που είχες αναρτήσει , του οποίου τις διαστάσεις βάσει του ύψους του ανθρώπου που το υπέθεσα γύρω στο 1,75 , τις υπολόγισα 4x5x15 μέτρα περίπου , ο όγκος αυτός x 2,75 που είναι ο μέσος όρος του ειδικού βάρους του γρανίτη μας δίνει βάρος 825 τόνους . Υπολόγισέ μου τώρα εσύ όχι πόσο χρόνο θα χρειαζόντουσαν οι δούλοι και το μέγεθος των χάλκινων πριονιών , αλλά την διάμετρο των χορταρένιων σκοινιών που θα τον έσερναν , το πως θα τον σήκωναν για να βάλουν τα κατρακύλια από κάτω , και πως θα ενίσχυαν την σκληρότητα του εδάφους από κάτω για να μη βυθίζονται τα κατρακύλια . Το να λέμε φίλε μου τριβολογία και καθαρίσαμε είναι εύκολο , το δύσκολο είναι να εφαρμοστούν σε τέτοια μεγέθη .
quote:
OANNHSEA
Στην ερώτηση για το κρανίο:
Έχεις τρίψει ποτέ σου χαλαζία με άμμο θαλάσσης; (Μην βιαστής να απαντήσεις αρνητικά, γιατί είναι μόνο το πρώτο στάδιο στην κατεργασία...)
Θέλεις να το κάνουμε και αυτό το πείραμα;;;

Είναι δυνατόν να κάνης γλυπτική σε χαλαζία χρησιμοποιώντας άμμο θαλάσσης ? Βρε φίλε OANNHSEA ειλικρινά με κούφανες με την απάντησή σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 00:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eν ολίγοις αυτό που με ωραίο τρόπο προσπαθούμε να σου πούμε είναι φίλε OANNHSEA ότι με κλανιές δε βάφονται αυγά... όπως λέει και ο λαός...
Παρόλ'αυτά ευχαρίστως να συμμετάσχω στο πείραμα...
Εγώ θα πίνω τον φραπέ μου και θα σου σκουπίζω τον ιδρώτα μέχρι να το πάρεις απόφαση και να βρεις άλλον τρόπο για αδυνάτισμα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 04:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν μια εργασία μπορεί να πραγματοποιηθεί επιτυχώς σε μικρότερη κλίμακα μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι θα μπορούσε ή τουλάχιστον θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να είχε πραγματοποιηθεί και από τους λαούς του παρελθόντος σε μεγαλύτερη?


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 10/04/2011 04:16:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1711426
Maintained by Digital Alchemy