ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 00:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ..
ΡΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΚΑΚΙ
ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΛΩΡΙΔΕΣ ΓΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ....
.....
....
ΑΠΟ ΥΨΟΣ 11 ΧΛΜ

http://img228.imageshack.us/img228/3962/chinalines1.jpg


http://img607.imageshack.us/img607/9121/chinalines2.jpg


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://img94.imageshack.us/img94/1383/chinalines4.jpg

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ


http://img62.imageshack.us/img62/7895/chinalines3.jpg

......
....
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προεπισκόπηση
Και για να μην λέτε ότι κάθομαι και δεν κάνω τίποτα όλο αυτό τον καιρό...ανακάλυψα και γω κάτι... εκεί στον "αεροδιάδρομο" με το περίεργο "δελτοειδές" σχήμα που καταλήγει σε μια "κυβική" έκταση...
Καιρό τώρα έσπαγα το κεφάλι μου να σκέφτομαι τι μπορεί να είναι...
Στην αρχή μου θύμησε τον "διάδρομο" που οδηγεί σε πολλές πυραμίδες... μόνο αυτός ο διάδρομος είχε περίεργο..."τελετουργικό" θα έλεγα σχήμα... παράλογο... Εκτός αυτού μου έλειπε η πυραμίδα...σκέφτηκα ότι όποιος είχε τον πολιτισμό και τις γνώσεις να κάνει μια τέτοια θα μπορούσε να την κάνει και ανάποδη...σαν την πυραμίδα του Λούβρου ένα πράγμα...Τότε ίσως αυτη η βάση που κοιτάγαμε να είναι το κάτω μέρος της...

Ναι ξέρω ... έχω πολύ φαντασία... Αλλά επειδή έχω ΚΑΙ μέτρο αλλά ΚΑΙ το γνώθι σεαυτόν άφησα αυτή την θεωρία και πήγα σε άλλη...

Αν αυτή η τετράγωνη έκταση είναι πεδίο βολής?... Δεν είναι λίγα αυτά που έβλεπα να έχουνε "πέσει" πάνω της... και μάλιστα τα περισσότερα στο πάνω δεξιά μέρος της όπου διακρίνεται σαν μια άλλη περιοχή...
Το περίεργο παιδιά μου όμως είναι ότι αυτά τα "μαύρα στίγματα" δεν είναι ακαθόριστου σχήματος... αλλά καθαρά γεωμετρικά...

συγνώμη αλλά δεν ξέρω γιατί μου βγήκε τόσο μικρή μετά από μια ώρα φόρτωμα!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΒΟΜΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΤΙΡΙΑ...!!! ΚΤΙΡΙΑ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ...(γιατί άραγε?)
Κανείς δεν ξέρει...


Αργότερα όμως πρόσεξα ότι θα μπορούσανε να μην είναι κτίρια...δεδομένου ότι δεν έβλεπα υψομετρική διαφορά...θα μπορούσαν να είναι σκαμμένα και το σκούρο μαύρο να είναι από το νερό που είχαν βρει... Αλλωστε αν προσέξετε καλύτερα θα δείτε ότι κάποιες απ'αυτές τις μαύρες "κατασκευές" έχουνε και μπλε στις "αυλές" τους σα να είναι πισίνες ή απλά πιο ρηχά νερά σε αντίθεση με το σκούρο μπλε... Mήπως λοιπόν δεν είναι κτίρια αλλά τρύπες-λιμάνια στο πουθενά??

Νοιώθω σαν να έχω μια ασπρόμαυρη φωτογραφία στα χέρια μου και δεν ξέρω πιο είναι το αρνητικό και πιο το θετικό...

Λίγο πιο πάνω διεξάγετε ένα άλλο project παράλληλα χρονικά με τους αεροδιαδρόμους... Μοιάζει σαν ένα ποτάμι που ξεκινάει από το πουθενά... στην έρημο... καταλήγει σε μια λίμνη... τεχνητή λίμνη με τις αποβάθρες της ...με τα λιμανάκια της ... με τα όλα της.
(δείτε και την εξέλιξή της χρονικά και θα βρείτε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον)


Και όλα αυτά το 2006 γιατί σήμερα όλες αυτές οι κατασκευές είναι ισοπεδωμένες... Αν εσείς θελατε να κάνετε ένα πείραμα ή να διεξάγετε κάποιες έρευνες μακριά από τα μάτια του κόσμου θα βρίσκατε καλύτερο μέρος από ένα εθνικό απαγορευμένο σε πρόσβαση πάρκο?

just a thought..

Υ.Γ Είναι η τελευταία φορά που ανεβάζω φωτο ... Με pentium 3, 1,7 είναι τουλάχιστον βασανιστήριο να περιμένω μια ώρα να φορτώσει εικόνα του google...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγοριανέ (Ηράκλειο Κρήτης βλέπω, πατριωτάκι να φανταστώ;;;;) θα σου κάνω την ΙΔΙΑ ερώτηση που έκανα στο γείτονα μου τον allzzaro.

Μπορείς να μου δώσεις μια θεωρία, μια ιστορία τέλος πάντων, που να συνδέονται ΟΛΑ αυτά λογικά; Δηλαδή τελικά το συμπέρασμα ποιο είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα! Το προεπισκόπηση είναι που έκανα copypaste την προεπισκόπηση γιατί από λάθος έχασα όλο το ποστ που είχα έτοιμο!! (ευτυχώς για μένα υπήρχε ανοιχτή η προεπισκόπηση..)
Μια γλυκιά καληνύχτα να έχετε όλοι σας...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ
ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ


http://img816.imageshack.us/img816/9801/chinalinespanoramic.jpg

ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ


Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΥΨΟΣ 4 ΧΛΜ

http://img291.imageshack.us/img291/6145/chinalinesbase.jpg

ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΠΟ 4 ΧΛΜ

http://img215.imageshack.us/img215/7479/chinalinesbuilding.jpg
........
.....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΒΑΛΛΟΝ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ
ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ
ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΩΡΑ
ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΣΠΙΘΕΜΗ ΣΠΙΘΑΜΗ
ΑΠΟ ΥΨΟΣ 3 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ
............
.......
....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλέπω κάτι το περίεργο με μιά πρώτη ματιά.
Ισως να ξεχωρίζω την είσοδο ενός πηγαδιού στην δεύτερη φωτό.
Μιά κατεστραμένη,ιχνη μάλλον,πυραμίδας στην πρώτη.
Αν δεν ολοκληρώσεις τη σκέψη σου Γρηγοριανέ μαύρο
σκοτάδι θα μας φάει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΠΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΕΙΚΟΝΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ
Ή ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ
....
..
.
ΛΟΙΠΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ
ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΛΕΓΜΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΓΗ
ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΛΕΙΕΣ
ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΜΜΟΛΟΦΟΙ
ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ
ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΛΕΓΜΑ Ή ΣΧΕΔΙΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
Η ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ
ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΤΙΡΙΑ ΔΡΟΜΟΥΣ Κ.Τ.Λ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΥΨΟΣ 3 ΧΛΜ
ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΩΝ "ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΩΝ"
ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΤΙΣ "ΠΕΤΡΙΝΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ" ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΟΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ
.
37 53 34 00 Ν - 91 08 20 00 Ε
.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΙΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΑΣ
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ "ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ" ΓΡΑΜΜΩΝ
ΘΑ ΤΙΣ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 3,3 ΧΛΜ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΕΙΚΟΝΑ
TO BUFFERING ΔΗΛΑΔΗ ΣTO 100%
ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ
ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΘΕΝΤΕΣ
ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ
ΑΠΑΝΤΗΣΗ 100 % ΣΙΓΟΥΡΗ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ???
ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ
ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΩ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ
4-5 ΩΡΕΣ ΓΡΑΨΙΜΟ ΔΗΛΑΔΗ
ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ
ΚΑΛΑ ΨΑΞΙΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ
...........
......
....
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 02:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδεικτικά παραθέτω τα fallacies που βλέπω στο ένα σετ βίντεο που έδωσε ο γείτονας( allzzaro)


αρχαία προϊστορία της γης. Τα λάθη εμφανίζονται με τα σειρά που τα κατηγοριοποιώ.

1. Η τρίαινα είναι κάτι που έσκαψαν οι άνθρωποι. Τίποτα το περίεργο εκεί. Γιατί; Μιλάμε για ανθρώπους βυθισμένους σε προλήψεις. Για τον ίδιο λόγο που έκαναν ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ όπως λέει το ίδιο το βίντεο.


2. Η τρίαινα είναι ορατή ΚΑΙ από στεριά. Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ να μηδενίζεις ΟΛΕΣ τις άλλες χρήσεις (με ποια λογική και ποια στοιχεία;) και να θεωρείς ως σωστή τη χρήση του σημαδιού για ιπτάμενα οχήματα. Πώς αποκλείεται η χρήση για ΤΕΛΕΤΕΤΟΥΡΓΙΚΟΥΣ λόγους;


3. Εδώ δίνει ρεσιτάλ. Λέει ότι αυτοί που πετάγανε ήταν κάποιοι 4δάκτυλοι άνθρωποι με μεγάλο κεφάλι. Πολλαπλά λάθη εδώ

α) Βγάζει ανθρωπομετρικά συμπεράσματα με βάση ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ που είναι αυτονόητο ότι αλλοιώσεις ή εξιδανικεύσεις της πραγματικότητας.

β) Δεν έχει βρει ΟΥΤΕ ένα κοκαλάκι τέτοιου τετραδάκτυλου ανθρώπου φυσικά.

γ) Δεν έχει βρεθεί ΠΟΥΘΕΝΑ κάποιο μέλος του γένους των Homo ή των Australopithecus, ή ακόμα και ευρύτερα κανένα ανθρωποειδές, πρωτεύον κτλ που να έχει 4 δάκτυλα. Είναι δηλαδή 100% ασύμβατο με την παρούσα γνώση, τα ευρήματα.

4) Τα αγγεία δείχνουν ανθρώπινα όργανα. Προφανώς γνώριζαν ανατομία τότε. Μπράβο τους. Ευφυέστατοι. Το συμπέρασμα στο οποίο πηδάει ότι δήθεν έκαναν και μεταμοσχεύσεις είναι υπερβολικό και αστήρικτο.


5. Εδώ πέθανα στα γέλια. Όχι μόνο βάζει τους δεινοσαύρους να συνυπάρχουν με τους ανθρώπους αλλά του φαίνεται και αδύνατο να έχει συμβεί γιατί οι δεινόσαυροι έχουν εξαφανιστεί εδώ και 65 000 χρόνια. Όχι 65 000 000 αλλά 65 000 δηλαδή σα να λέμε πριν από 10 λεπτά στη γεωλογική ιστορία της γης. Δεν ξέρω αν είναι λάθος του μεταφραστή ή του αρχικού κειμένου πάντως είναι ΜΕΓΙΣΤΗ μπαρούφα.


Πληροφοριακά το timeframe είναι οι δεινόσαυροι εμφανίστηκαν πριν 230 εκ χρόνια και εξαφανίστηκαν πριν από 65 εκ χρόνια, ενώ οι πρώτοι πρόγονοι του ανθρώπου εμφανίστηκαν στην Αφρική πριν 7 εκ χρόνια. Οι στενότεροι συγγενείς μας δηλαδή το γένος Homo εμφανίζεται πριν 2 εκ. χρόνια και το είδος μας πριν από 200 000 χρόνια ίσως και περισσότερο. Ότι να'ναι.Αυτή είναι η αντίθεση με τη σύγχρονη επιστήμη; Που δεν ξέρουν τι λένε;

Δηλαδή συγγνώμη, και στις εικόνες με τον Αη Γιώργη έχουν ένα δράκο αυτό σημαίνει ότι υπήρχαν δράκοι στο Βυζάντιο;


Και μάλιστα το κωμικό είναι ότι έτσι όπως τους παρουσιάζουν είναι σαν να τους εξημέρωσαν...Δηλαδή ΟΧΙ μόνο συζούσαν αλλά τους εξημέρωσαν κιόλας... ΕΛΕΟΣ τι jurassic park και αηδίες..

6)Λέει ο ισπανόφωνος απατεώνας. "Οι αρχαίοι Περουβιανοί είχαν πάθος με την πτήση". ΛΑΘΟΣ. ΟΛΟΙ οι άνθρωποι ΟΛΩΝ των εποχών είχαν πάθος με αυτό. ΖΗΛΕΥΑΝ τα πουλιά που είχαν αυτήν την ικανότητα. Τα φτερά συμβόλιζαν την ταχύτητα, την ελευθερία κτλ. Σύμβολο των αγγελιοφόρων ανέκαθεν. Χαβαλετζίδικο σημείο: "Φτερά δεμένα με ιμάντες". Αυτό είναι φίλε μου υπερτεχνολογία. ΜΕ ΙΜΑΝΤΕΣ. Αν είχε και σελοτέηπ θα ήταν ακόμα πιο μπροστά. Φτερά πάντως. Από πουλιά.


7) Τον αστροναύτη που έδειξε εγώ δεν το διέκρινα.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Nasca_Astronaut_2007_08.JPG

Λογικά εννοούν αυτό. Ανθρώπινη μορφή είναι. Για το αστροναύτης λίγο τραβηγμένο.


8) Εκεί που έλεγε ότι έβλεπε αεροπλάνο πάνω στο κολιμπρί εγώ έβλεπα ένα ανθρωπόμορφο πρόσωπο με τα φτερά να είναι το μέτωπο.

9)Το κυριότερο από όλα βέβαια είναι το εξής. Αν υπήρχε πολιτισμός με υπερτεχνολογία θα είχε ανάγκη ΣΗΜΑΔΙΑ στη γη για να πλοηγηθεί στον ουρανό;;;;; Και μάλιστα όχι κάτι μικρό σε στυλ ραδιοπομπού αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ σχέδια (μέτρων) στην έρημο...

Αυτά τα ολίγα. Αυτά είναι που μου έλεγες να ψάξω άλεξ; Ορίστε τα έψαξα...

Edited by - IndustrialAngel on 20/04/2011 02:07:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 04:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Συγνώμη. Θέλεις να λέει κάποιο απόσπασμα οτι ναί έτσι ήταν?
Είναι δυνατόν?
Υπάρχουν ενδείξεις!! Κανείς δεν μπορεί να πεί σήμερα μετά βεβαιότητας οτι έτσι είναι. Θα ήταν ηλίθιο. Οπως είναι ηλίθιο οτι κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν οτι ναί, έτσι είναι βρίσκοντας κάποια φαιδρά επιχειρήματα.
Πάντως στέκουν αυτά που διαβάζει κανείς. Δεν στέκουν οι παραθεωρίες.
10.000 χρόνια ή 20 είναι αρκετά για να διαμορφωθεί η Μεσόγειος και να αποκτήσει τέτοια σύσταση ώστε να μην δείχνει οτι έτσι μπορεί να ήταν.
Κρατώ μικρό καλάθι.


Αγαπητέ allzaro νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος. Θέλω κάποια επιστημονική έρευνα σύγχρονη που να έχει καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η Μεσόγειος ήταν ξηρά το 10.000 π.Χ. ή κοντά σε αυτό το διάστημα. Εγώ από την πλευρά μου σου παρέθεσα τέτοια και υποστηρίζει πολύ παλιότερο άδειασμα και γέμισμα της εν λόγω θάλασσας. Οι υπολογισμοί δεν γίνονται τυχαία αλλά στηρίζονται σε γεωλογικά δεδομένα. Π.χ. έχουν βρεθεί εβαπορίτες που χρονολογούνται γύρω στα 6 εκατομμύρια χρόνια πριν και ακολουθούνται από μεταγενέστερα θαλάσσια ιζήματα ενώ συγχρόνως μελετάται και η διαδοχή των απολιθωμάτων. Ολα αυτά μαρτυρούν την ιστορία της Μεσογείου ξεκάθαρα και είναι συμβατά με την ημερομηνία των μελετών που προσκόμισα.

quote:
allzzaro

ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΚΙΝΕΖΙΚΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ


Η αλήθεια της ιστορίας του Χάουσντορφ είναι αδιαφμισβήτητη, όπως αποδεικνύουν μεταξύ άλλων και οι φωτογραφίες που έχει δημοσιεύσει. Τίθεται όμως το ερώτημα ποιοι κατασκεύασαν αυτά τα κτίσματα. Είναι βέβαιο κατ' αρχήν ότι δεν φτιάχθηκαν από τους κινέζους, αφού ο μοναχός που μνημονεύει ο Χάουσντορφ ανέφερε ότι κατασκευάσθηκαν από μία φυλή που την αποκαλούσε «Υιοί των Θεών», την εποχή όπως ανέφερε που διοικούσαν την Κίνα κάποιοι αρχαίοι αυτοκράτορες.Ο Χάουσντορφ θεώρησε ότι αυτή η φυλή ήταν μία εξωήϊνη φυλή που εποίκισε και εκπολίτισε την Κίνα πολύ πριν από όρους στην Δύση. Πρώτος εξ' αυτών ήταν, σύμφω­να με το αρχαίο κινεζικό κείμενο Ιτζίνκ, ο κοσμοκρά­τωρ βασιλεύς Ουρανός με σύζυγο την Βανγκ-Μου, την Μεγάλη Μητέρα βασίλισσα της Δύσεως. Γι' αυτό και οι αρχαίοι αυτοκράτορες αποκαλούνται στα κινε­ζικά κείμενα και Υιοί του Ουρανού. Οι αρχαίοι αυτοί βασιλείς και Θεοί είναι οι ίδιοι με αυτούς των μυθο­λογιών άλλων λαών της Γης και ταυτίζονται σαφέ­στατα με τους αρχαίους Έλληνες Θεούς-βασιλείς της προκατακλύσμιαίας εποχής, που εκπολίτισαν την Οικουμένη. Ο βασιλεύς Ουρανός της Κίνας είναι ο κοσμοκράτωρ 'Ελλην βασιλεύς Ουρανός, ενώ η χώ­ρα της Ευδαιμονίας στην Δύση είναι φυσικά η Ελλάς και το όρος-έδρα των Θεών, είναι ο Όλυμπος. Η Βαγκ-Μου είναι η Ρέα-Κυβέλη-Αφροδίτη, ενώ αναφέ­ρεται και ο σοφός Φου-Χι, που ταυτίζεται με τον Ερ­μή τον Τρισμέγιστο.Αλλά και πλήθος άλλων αρχαιολογικών, ισ­τορικών και άλλων στοιχείων μαρτυρούν την ελληνι­κή επίδραση και κυριαρχία στην Κίνα:
Στην επαρχία του Σινκιάνγκ της Β.Δ. Κίνας, κο­ντά στην πόλη Ουρούμτσι, ανακαλύφθηκε μυκη­ναϊκό νεκροταφείο. Σε απόσταση μερικών χιλιο­μέτρων ανακαλύφθηκαν και μούμιες λευκών αν­θρώπων, στις οποίες η ύφανση των υφασμάτων είναί ευρωπαϊκή (ελληνική δηλαδή) και όχι κινε­ζική. (σημ.: σκωτσέζικης τεχνοτροπίας σύμφωνα με ξένες ιστοσελίδες!)
Νεολιθικά ευρήματα που ευρέθησαν στην Κίνα, όπως κούπες, αγάλματα και θυμιατήρια θυμίζουν εκπληκτικά αντίστοιχα ευρήμα­τα του Σέσκλου, της Φυλακωπής και του Φραγχθίου στον ελληνικό χώρο. Στην Κίνα και την υπόλοιπη Άπω-Ανατολή, χρησιμοποιούνται από την απώτατη αρχαιό­τητα έως σήμερα πολλά ελληνικά σύμβολα όπως ο μαίανδρος, ο ισοσκελής σταυρός, ο αγκυλωτός σταυρός, η τρίαινα, ο ρόδαξ, ο διπλός πέλεκυς, ο οκτάκτινος και ο δεκαεξάκτινος ήλιος κ.αΣτην Κίνα υπάρχει η μεγάλη επαρχία Γιου-νάν, δηλαδή Ιωνία (Στην Ανατολή Γιουνάν σημαίνει 'Ελλην).
Στην Ιαπωνία υπάρχει η Λευκή Φυλή των Αϊνού (προφανώς εκ του Ίωνες), φυλή μεσο­γειακής καταγωγής, απομεινάρι των πανάρ­χαιων Ελλήνων αποίκων.
Αυτά είναι μερικά μόνο από τα πολλά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η Κίνα σε πανάρχαιες εποχές εκπολιτίσθηκε και κυβερνήθηκε από τους απογό­νους του Ουρανού, το κάλλιστον από τους Αιγυπτί­ους ιερείς της Σά'ίδος, γένος των Ελλήνων.Επομένως αυτοί που κατασκεύασαν τις κινεζικές πυραμίδες είναι όχι κάποια εξωγήινα όντα, αλλά οι πανάρχαιοι Έλληνες (Πελασγοί).


Αγαπητέ allzzaro, όλη αυτή η παραφιλολογία για πανάρχαιους Ελληνες εκπολιτιστές στα πέρατα της οικουμένης είναι κλασικό δείγμα ψευτοϊστορίας που δεν υποστηρίζεται από κανέναν σοβαρό επιστημονικό φορέα, κανέναν αρμόδιο αρχαιολόγο, ανθρωπολόγο ή γλωσσολόγο. Αναρωτιέμαι ποια είναι η πρωτογενής πηγή όλων αυτών των θεωριών. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν βιβλία για την κινέζικη προϊστορία από αρμόδιους επιστήμονες που να αποδέχονται ή να τεκμηριώνουν όλο αυτό το πακέτο προβληματικών πληροφοριών από το απόσπασμά σου. Αναρωτιέμαι γιατί όλα τα βιβλία για την προϊστορία του ελλαδικού χώρου έχουν παντελή άγνοια για τους υποτιθέμενους παναρχαιους Αιγαιακούς εκπολιτιστές στην Κίνα. Είναι πολύ επιπόλαιο να αποδεχόμαστε με τέτοια ευκολία ατεκμηρίωτες υποθέσεις τραβηγμένες από παντού οι οποίες παραμορφώνουν την εικόνα του αρχαίου και προϊστορικού κόσμου για χάρη μιας αντιεπιστημονικής ελληνοκεντρικής ιδεολογίας. Συνοπτικά αναφέρω μερικά κραυγαλέα λάθη και ατεκμηρίωτα συμπεράσματα του συγγραφέα:

1)Ο εντοπισμός παρόμοιων θεοτήτων δεν σημαίνει ότι οι θεοί της Κινέζικης παράδοσης είναι ελληνικοί, πόσο μάλλον ότι ταυτίζονται με Ελληνες βασιλείς που εκπολίτισαν την Κίνα και την οικουμένη. Ολοι οι λαοί λίγο πολύ έχουν μια θεότητα του ουρανού, του ήλιου, της γης, της γονιμότητας και ποικίλων εκφάνσεων του φυσικού κόσμου αφού υπόκεινται πάνω κάτω στα ίδια φυσικά φαινόμενα και μοτίβα τα οποία είναι επόμενο να προσωποποιούν μέσω της μυθολογίας.

2)Δεν υπάρχει κανένα μυκηναϊκό νεκροταφείο στην Κίνα. Είναι περίεργο που δεν θα το βρούμε σε κανένα αρχαιολογικό βιβλίο για τον μυκηναϊκό πολιτισμό. Προφανώς ο συγγραφέας του άρθρου δεν σκαμπάζει και πολλά από αρχαιολογία.

3)Ομοια σχήματα μεταξύ Ελλάδας και Κίνας όπως ο μαίανδρος, ο ισοσκελής σταυρός, η τρίαινα, η σβάστικά κ.α. μπορούν κάλλιστα να επινοηθούν ανεξάρτητα από διαφορετικούς λαούς. Δεν είναι τόσο δύσκολη η ανεξάρτητη σύλληψή τους. Υπάρχει βέβαια πάντα και το ενδεχόμενο να οφείλονται σε εμπόριο αν και λόγω της κακής ποιότητας του άρθρου πρέπει να διατηρήσουμε πολλές επιφυλλάξεις για την ορθή παρουσίαση των υποτιθέμενων ευρημάτων. Π.χ. μπορεί να έχει μπλέξει τις χρονολογίες τους για να θολώσει το τοπίο.

4)Δεν έχουν αποδειχθεί Ελληνες οι Πελασγοί και γνωρίζουμε ελάχιστα για την ταυτότητα και τη γλώσσα αυτού του λαού. Δεν είναι βέβαιο αν αποτελούσε έναν λαό κιόλας ή ένα συνονθύλευμα διάφορων λαών που χώθηκαν κάτω από την εθνοτική αυτή ταμπέλα. Επομένως όποιο κτίσμα αποδίδεται από τον συντάκτη ως ελληνικό μνημονεύοντας τους Πελασγούς ισοδυναμεί με λογικό σφάλμα.

5)Η επαρχία Γιουνάν δεν σημαίνει Ιωνία όπως ανακριβώς λέγεται από διάφορους ανειδίκευτους "ερευνητές". Γιουνάν σημαίνει "νότια από τα σύννεφα" στα κινέζικα.
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/654922/Yun-Range
http://www.yunnantrip.com/yunnan.htm
http://scenery.cultural-china.com/en/157Scenery4012.html
http://www.asiawind.com/pub/forum/fhakka/mhonarc/msg00311.html

Στα κινέζικα yun είναι το σύννεφο και nan σημαίνει νότια. H περιοχή βρίσκεται ουσιαστικά νότια του υψιπέδου Gui Yun.
Η επιφανειακή ομοιότητα λέξεων μπορεί να ξεγελάσει παρασύροντάς μας σε παρετυμολογικές συσχετίσεις. Χρειάζεται προσοχή λοιπόν.
Μπορεί σε χώρες της ανατολής να μας αποκαλούν γιουνάν αλλά οι κινέζοι προτιμούν τα Σι-Λα και Σι-Λα ρεν.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=12128&subid=2&pubid=36350950

6)Το εθνωνύμιο Ainu δεν προέρχεται από το Ιωνες αλλά σημαίνει "άνθρωποι"στη γλώσσα αυτή η οποία μάλιστα είναι συγκολλητικού τύπου, που σημαίνει ότι μόνο ελληνική δεν μπορεί να είναι, άρα ούτε γλώσσα φανταστικών Ελλήνων αποίκων. Οι δομικές διαφορές μιας συγκολλητικής γλώσσας από τις κλιτές όπως η ελληνική είναι τεράστιες. Οσο για την καταγωγή των Αϊνού αυτή είναι πιο σύνθετη απ'ότι γράφει το άρθρο σου, και σήμερα έχουν αδυνατίσει οι παλαιότερες εκτιμήσεις περί "λευκής" (καυκασοειδούς) προέλευσης αφού οι Αϊνού γενετικά φανερώνουν στενότερες σχέσεις με τους λαούς της ανατολικής ασιατικής Ρωσίας, της Μογγολίας, της Κίνας, της Κεντρικής Σιβηρίας-Ασίας και περισσότερο της Ιαπωνίας.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ainu_people#Origins

Εξάλλου και λευκή-μεσογειακή να ήταν (όροι ολίγον απαρχαιωμένοι) δεν σημαίνει ότι ήταν Ελληνες αφού "μεσογειακά" χαρακτηριστικά δεν συνεπάγονται απαραίτητα ελληνικούς πληθυσμούς αφού είναι διαδεδομένα σε μεγάλο μέρος της Ευρασίας.

7) Οι λευκές μούμιες της Κίνας -των οποίων η χρονολογική γκάμα είναι ευρεία- έχουν επίσης συνθετότερη καταγωγή και ερμηνεία. Δεν μπορούμε έτσι υπεραπλουστευτικά να τις θεωρούμε ελληνικές επειδή έχουν πράγματι καυκασοεδιή χαρακτηριστικά. Γενετικοί και αρχαιολογικοί δεσμοί έχουν εντοπιστεί εν μέρει με τους πολιτισμούς της εποχής του χαλκού της ευραστιατικής στέπας Αφανάσιεβο και Αντρόνοβο. Περισσότερα είχα γράψει στο ακόλουθο topic όπου παρατίθεται και μία μούμια που μπορεί να ήταν ενός Ελληνα.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10046
Το πρόβλημα είναι ότι η συγκεκριμένη μούμια χρονολογείται στα χρόνια του Χριστού οπότε οι παναρχαιοι Ελληνες εκπολιτιστές πάνε άκλαφτοι σε αυτήν την περίπτωση.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/04/2011 05:14:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 06:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GRIGORIANOS:
quote:
ΣΑΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΣΤΗΝ ΣΑΡΔΗΝΙΑ ΠΟΥ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΑΔΜΙΝΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ
ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΛΕΟΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ
ΟΙ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ ΕΙΘΙΣΤΑΙ
ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ
Ή ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΔΡΟΜΟ ΣΕ ΔΡΟΜΟ
ΤΟ ΝΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΛΩΡΙΔΕΣ ΔΕΝΤΡΩΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΔΑΣΟΥΣ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝΙΠΥΡΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ
ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΗΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ

Εντάξει. Εφόσον λοιπόν το θέτεις έτσι, θα πρέπει να σου πω ότι αυτή την λεπτομέρεια την είχα όντως προσέξει πριν γράψω το εν λόγω μήνυμα. Το ερώτημα είναι όμως γιατί δεν την προσέχεις εσύ ο ίδιος που το λες; Επιμένεις να υποστηρίζεις μία περίπτωση που φαίνεται σαφώς "τραβηγμένη από τα μαλλιά"(όπως σου ξαναείπα) και αυτό νομίζω πως κάτι λέει...

Δε δηλώνω ειδικός επί της αντιπυρικής προστασίας αλλά όντως φαίνεται εύλογο οι οποιεσδήποτε ζώνες να έχουν πρόσβαση σε κάποιον δρόμο ή περιοχή προσβάσιμη από οχήματα(όντας και οι ίδιες "δρόμοι"), πράγμα που έχω συναντήσει αρκετές φορές, είτε προφορικά είτε γραπτά είτε έχοντας αυτούσια εποπτεία τέτοιων ζωνών.
Το "περίεργο" πάντως είναι πως όλες οι ζώνες που μας υπέδειξες όντως διαθέτουν πρόσβαση τουλάχιστον από κάποιον μικρό δρόμο(κάποιες έχουν περισσότερες προσβάσεις), κάποιες από μεγάλους δρόμους, πράγμα που φαίνεται να σου ξεφεύγει...

Για του λόγου το αληθές λοιπόν, θα ξεκινήσω με την αρχική εικόνα στην οποία έχεις σημειώσει με κίτρινες γραμμές τις γραμμές του εδάφους που σου έκαναν εντύπωση. Εγώ έχω σημειώσει με γράμματα τις επιμέρους γραμμές:

Και συνεχίζω με εικόνες μεγαλύτερης ανάλυσης όπου γίνονται εμφανείς οι δρόμοι:

στην αμέσως παραπάνω εικόνα έχω σημειώσει με τα ημιδιαφανή έγχρωμα ορθογώνια δύο περιοχές όπου γίνεται περισσότερο εμφανής κάποια από τις γνωστές αστοχίες συρραφής(εκ μέρους του λογισμικού της Google) των επιμέρους κομματιών των δορυφορικών εικόνων που συνθέτουν την απεικόνιση του εδάφους(λήψεις από διαφορετικούς δορυφόρους, διαφορετικές χρονικές στιγμές, διαφορετικές γωνίες λήψης κ.ο.κ.). Οι δρόμοι και οι ζώνες που φαίνονται στην εικόνα, στην πραγματικότητα είναι συνεχείς.

στην αμέσως παραπάνω εικόνα φαίνεται πως το δάσος συνορεύει με μία ζώνη ελάχιστης βλάστησης με λιγοστά δέντρα, ακριβώς πάνω από τη "ζώνη D". Οι δορυφορικές εικόνες μπορεί να μας αφηγούνται μία "ιστορία" σε αυτό το σημείο και ίσως να φαίνεται κατ'ουσίαν το "ίχνος" μία πυρκαγιάς που σε παλαιότερη εποχή κατέστρεψε το δάσος βορειότερα της ζώνης αυτής...

Η περιοχή αυτή της Σαρδηνίας (Cala Liberotto) αποτελεί ένα αρκετά γνωστό παραθεριστικό κέντρο, όπως καταλαβαίνω από τις πληροφορίες που βρήκα σε διάφορες σελίδες, τόσο για Ιταλούς όσο και για Ελβετούς και Γερμανούς. Διαθέτει αξιοθέατα μεγάλου φυσικού κάλλους καθώς και ένα μεγάλο πυκνό πευκοδάσος(μάλλον είναι αυτό το οποίο φαίνεται και "εξετάζουμε"). Λόγω προφανώς της σημασίας και αξίας του τόπου, της μεγάλης ανθρώπινης δραστηριότητας (και πιθανώς παλαιότερων δασικών πυρκαγιών) μάλλον και θα θεωρήθηκε πρέπον να προστατευτεί το εναπομείναν δάσος με αντιπυρικές ζώνες.

Για όποιον/αν θέλει να επισκεφθεί "δορυφορικά" -με χορηγό την Google- την περιοχή, μπορεί να το κάνει μέσω του παρακάτω Link στο Panoramio(διαδικτυακός τόπος που συνδέει μία τεράστια αποθήκη φωτογραφιών των χρηστών με τους χάρτες της Google)
Panoramio - Cala Liberotto region

Επίσης μπορείτε να δείτε εύκολα την περιοχή μέσα από το Google Maps,
http://maps.google.com/ , αντιγράφοντας τις παρακάτω γεωγραφικές συντεταγμένες στο Πεδίο Αναζήτησης της υπηρεσίας αυτής: 40° 27' 47.08" N 9° 46' 31.85" E

-------------------

Μετά την πρόσφατη "τροπή" λοιπόν, GRIGORIANE, θα ήθελα να σου υποβάλλω για άλλη μία φορά την ερώτηση προηγούμενου μηνύματός μου(16/04/2011, 21:21:38):
"(...) να σε ρωτήσω το τι σημαίνει ακριβώς η φράση σου "ΑΡΧΑΙΟΣ ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΟΥΣ?????"

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σου κάπως πιο διεξοδικά σχετικά με αυτό το σημείο; Το θεωρώ άκρως σημαντικό!"

Νομίζω πως κάπως απέφυγες την απάντηση πρωτύτερα... θα δεχτώ ότι όπως λες "δεν είναι προσωπικό" αλλά θα το εύρισκα πιο σωστό να βρεις τον χρόνο για να απαντήσεις σε ερωτήσεις(ευγενώς και καταληπτά διατυπωμένες) τις οποίες εγείρουν τα στοιχεία τα οποία εσύ ο ίδιος παραθέτεις.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 08:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επεκτείνοντας με κάποιες πληροφορίες το εξαίρετο παραπάνω μήνυμα του Agnostic (υπόδειμα εμπεριστατωμένης και τεκμηριωμένης έρευνας), να πω ότι ο συγγραφέας του κειμένου που μας παρέθεσε ο allzzaro(19/04/2011, 19:11:55) έφτιαξε ένα πραγματικό "μνημείο" ανακριβειών και παραπληροφόρησης!
Άλλο σημείο που χρήζει απομυθοποίησης είναι αυτό που αφορά το φερόμενο ως "τεράστιο" ύψος των Πυραμίδων της Κίνας. Η "Μεγάλη Λευκή Πυραμίδα" είναι η δεύτερη σε μέγεθος κινεζική Πυραμίδα, ενώ η μεγαλύτερη είναι αυτή που αποτελεί το Μαυσωλείο του βασιλέα Qin Shi Huang με σημερινό ύψος μόλις 47 μέτρα και πρωταρχικό ύψος στην πραγματικότητα τα 76 μέτρα.
Να υπενθυμίσουμε πως οι διάφορες πηγές παραπληροφόρησης μιλάνε για ύψος της Λευκής Πυραμίδας που ξεπερνά τα 300 μέτρα (!!), ύψος υπερδιπλάσιο αυτού της Μεγάλης Πυραμίδας της Γκίζας, της γνωστής και ως Πυραμίδα του Χέοπος. Οι συγκρίσεις με τα πραγματικά δεδομένα είναι τουλάχιστον απογοητευτικές...

- Λήμμα της Wikipedia για τις Πυραμίδες της Κίνας
- Google Map - Μαυσωλείο Qin Shi Huang
- Google Map - "Μεγάλη Λευκή Πυραμίδα"(Μαυσωλείο Maoling)



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 09:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IA
quote:
9)Το κυριότερο από όλα βέβαια είναι το εξής. Αν υπήρχε πολιτισμός με υπερτεχνολογία θα είχε ανάγκη ΣΗΜΑΔΙΑ στη γη για να πλοηγηθεί στον ουρανό;;;;; Και μάλιστα όχι κάτι μικρό σε στυλ ραδιοπομπού αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ σχέδια (μέτρων) στην έρημο...

μμ.. έχεις δίκιο

Αφού είχαν GPS και δορυφόρους τι τα ήθελαν τα σημάδια στη γή.

agnostic

quote:
Αγαπητέ allzzaro, όλη αυτή η παραφιλολογία για πανάρχαιους Ελληνες εκπολιτιστές στα πέρατα της οικουμένης είναι κλασικό δείγμα ψευτοϊστορίας που δεν υποστηρίζεται από κανέναν σοβαρό επιστημονικό φορέα, κανέναν αρμόδιο αρχαιολόγο, ανθρωπολόγο ή γλωσσολόγο. Αναρωτιέμαι ποια είναι η πρωτογενής πηγή όλων αυτών των θεωριών.

Ονομα και πράγμα είσαι βρε agnostic?
Κάποιος Νόννος και κάποιος Πλούταρχος.
Πάλι επικαλείσαι τον επιστημονικό φορέα βρε agnostic.
Δεν έχει στοιχεία ο επιστημονικός φορέας τι θέλεις να επικαλεστεί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 09:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Indusrtial angel, δεν έχω δεί κανένα απο τα βίντεο που έδειξε ο allzzaro.Πάντως εγώ σου είχα πεί να τσεκάρεις τη σειρά ancient aliens.

quote:
ΛΟΙΠΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ
ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΛΕΓΜΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΓΗ
ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΛΕΙΕΣ
ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΜΜΟΛΟΦΟΙ
ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ
ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΛΕΓΜΑ Ή ΣΧΕΔΙΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
Η ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ
ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΤΙΡΙΑ ΔΡΟΜΟΥΣ Κ.Τ.Λ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΥΨΟΣ 3 ΧΛΜ
ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΩΝ "ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΩΝ"
ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΤΙΣ "ΠΕΤΡΙΝΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ" ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Αυτές οι τελείες βρίσκονται στο περού?Γιατί στο ντοκιμαντέρ στο τρίτο επεισόδιο αναφέρει κάτι παρόμοιο άν όχι το ίδιο.

Όπως είπε και ο Ντάνικεν,βγάζουν νόημα μόνο αν τα δείς απο ψηλά.Εκεινη την εποχή δεν πετούσαν οι άνθρωποι με κανένα αεροπλάνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 10:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι,
Εχτές το βράδυ έπεσα τυχαία επάνω σε ένα ντοκυμαντέρ στο ΣΚΑΙ, που αναφερόταν στην βιβλική καταστροφή στα Σόδομα και τα Γόμορρα. Αυτό αναφέρεται και σε ένα από τα επεισόδια του Ancient Aliens. Εκεί, παρουσιάζεται η πιθανότητα η καταστροφή να έγινε από ένα ισχυρότατο όπλο. Μία ατομική βόμβα, η οποία κατέστρεψε τα πάντα στην περιοχή.Φυσικά στην σειρά δεν υπήρχε κάποιος αντίλογος περί του θέματος. Στο χτεσινό ντοκυμαντέρ, (το οποίο πρέπει να ήταν κοινής παραγωγής, υπήρχαν ακόμα και κάποιοι ίδιοι αναλυτές), παρουσιαζόταν μία άλλη άποψη.Σύμφωνα με αυτή, ένας αρχαίος Σουμεριακός πύλινος δίσκος, που χρονολογείται στην ίδια περίοδο, δείχνει την θέση των αστεριών εκείνο το βράδυ. Πάνω στον δίσκο έχει χαρακτεί μία καμπύλη διακεκομένη γραμμή. Οι επιστήμονες, ακολουθόντας την γραμμή αυτή, βρήκαν ότι ξεκινάει από την περιοχή των αστεροειδών που βρίσκεται μεταξύ Γής και Αφροδίτης. Συμπέραναν λοιπόν πως η γραμμή δείχει έναν αστεροειδή, που έφυγε από την ζώνη, έφτασε στην Γή, πέρασε πάνω από την περιοχή, και έσκασε πάνω από τις Άλπεις. Η έκρηξη ήταν τόσο μεγάλη,ώστε τα κομμάτια του διάπυρρου υλικού εκτοξεύτηκαν στην ατμόσφαιρα σε τέτοιο ύψος, ώστε η καμπύλη τροχιά που διέγραψαν τα έκανε να πέσουν καυτά στην περιοχή των Σόδομων και να κάψουν εκεί τα πάντα... Σόρρυ...αλλά η εκδοχή του πυρινικού όπλου... μου φαίνεται πιο λογική... :) Αν είχε γίνει μία τέτοια έκρηξη αστεροειδούς στις Άλπεις, δεν θα υπήρχαν και σε άλλες περιοχές τα "σημάδια" της;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 11:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μμ.. έχεις δίκιο

Αφού είχαν GPS και δορυφόρους τι τα ήθελαν τα σημάδια στη γή.



Ακόμα και τα GPS και οι δορυφόροι μπορεί να είναι πρωτόγονα μπροστά σε αυτά που μπορεί να έχει ένας προχωρημένος πολιτισμός. Κάποιου είδους πομπός είναι πολύ πιο αποδοτικός από μεγάλους λάκκους στη γη.

Αλλά να σε ρωτήσω ρε allzzaro, αυτός ο φοβερός πολιτισμός ΜΟΝΟ τη μέρα πέταγε; Γιατί αυτά τη νύχτα δε φαίνονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 11:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά να σε ρωτήσω ρε allzzaro, αυτός ο φοβερός πολιτισμός ΜΟΝΟ τη μέρα πέταγε; Γιατί αυτά τη νύχτα δε φαίνονται...

ωχου μωρέ και εσύ λεπτομέρειες που κοιτάς

μπορεί να άναβαν πυρσούς
μπορεί να πασάλειβαν δούλους και να τους έκαιγαν
μπορεί να είχαν μάτια που έβλεπαν στο σκοτάδι
μπορεί να..... κάτι θα βρούμε να πούμε

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 13:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Well come back Αθεε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 13:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Well come back Αθεε!


danke

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 13:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλό Πάσχα... και εύχομαι το Φως της Ανάστασης να δώσει εσωτερική φώτιση σε μερικούς...Τα λέμε!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 14:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλό Πάσχα... και εύχομαι το Φως της Ανάστασης να δώσει εσωτερική φώτιση σε μερικούς...Τα λέμε!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Σε μερικούς; Και γιατί όχι σε όλους; (Σαν διαφήμιση εταιρείας κινητής τηλεφωνίας δεν ακούγεται;;; lol )

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 14:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά να σε ρωτήσω ρε allzzaro, αυτός ο φοβερός πολιτισμός ΜΟΝΟ τη μέρα πέταγε; Γιατί αυτά τη νύχτα δε φαίνονται...

Φοβερός πολιτισμός? Η θεωρία δεν λέει οτι ήταν φοβερός πολιτισμός,μπορεί να ήταν μπορεί και όχι,αυτό πού λέει, είναι οτι είχαν ανάμιξη με εξωγήινους.

Συμφωνα με την θεωρία,αυτά τα σημάδια στην γή εξυπηρετούσαν τους εξωγήινους που τα έβλεπαν απο το σκάφος τους,το λόγο δεν τον ξέρουμε.Επίσης έχουμε στην ίδια περιοχή τις τεράστιες ζωγραφιές απο πιθήκους πουλιά κλπ. αυτές οι εικόνες θα μπορύσαν να αποτελούν ενδειξη για τους εξωγήινους για το τί υπάρχει εκεί.

Αυτές οι ειδικές επεξεργασίες του εδάφους πρέπει να έγιναν απο εξωγήινους απο την στιγμή που μόνο αυτοί τα έβλεπαν.

Βρές μου έναν καλό λόγο να τα έκαναν οι άνθρωποι αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 14:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
quote:

Ενδεικτικά παραθέτω τα fallacies που βλέπω στο ένα σετ βίντεο που έδωσε ο γείτονας( allzzaro)


αρχαία προϊστορία της γης. Τα λάθη εμφανίζονται με τα σειρά που τα κατηγοριοποιώ.

3. Εδώ δίνει ρεσιτάλ. Λέει ότι αυτοί που πετάγανε ήταν κάποιοι 4δάκτυλοι άνθρωποι με μεγάλο κεφάλι. Πολλαπλά λάθη εδώ

α) Βγάζει ανθρωπομετρικά συμπεράσματα με βάση ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ που είναι αυτονόητο ότι αλλοιώσεις ή εξιδανικεύσεις της πραγματικότητας.

β) Δεν έχει βρει ΟΥΤΕ ένα κοκαλάκι τέτοιου τετραδάκτυλου ανθρώπου φυσικά.

Edited by - IndustrialAngel on 20/04/2011 02:07:16


Θα μιλήσω με παράδειγμα

Χρόνια τώρα οι Αμερικάνοι πεζοναύτες πολεμάνε και επιχειρούν στο ΙΡΑΚ. Αν λοιπόν μετά από 1000 χρόνια κάποιος βρει μια ζωγραφιά με κάποιους τύπους με τις συγκεκριμένες στολές στην περιοχή θα αναρωτηθεί αν αυτοί ήταν εδώ. Αν έρθει κάποιος σκεπτικιστής και πει μα δεν έχουμε βρει ούτε ένα κοκαλάκι τους άρα δεν υπήρχαν τότε πρέπει να το δεχτούμε σύμφωνα με την δική σου λογική.

Ξέρουμε όμως ότι δεν αφήνουν δικούς τους πίσω οι Αμερικάνοι δηλαδή δεν θα βρεις νεκρό Αμερικάνο στο Ιράκ, τους πηγαίνουν στην πατρίδα τους. Αν λοιπόν μιλάμε για ένα πολιτισμό αναπτυγμένο που δρούσε σε κάποιες περιοχές δεν αποκλείεται να είχαν το ίδιο σκεπτικό και να μην αφήναν τους νεκρούς τους σε κοινούς τάφους. Εκτός ίσως από την περίπτωση αυτοί να έχουν αποκλειστεί στο μέρος αυτό από την "φυλή" τους.

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 20/04/2011 14:44:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 14:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22
quote:
Φοβερός πολιτισμός? Η θεωρία δεν λέει οτι ήταν φοβερός πολιτισμός,μπορεί να ήταν μπορεί και όχι,αυτό πού λέει, είναι οτι είχαν ανάμιξη με εξωγήινους.

Εγώ δεν έχω δεί πουθενά να λέει οτι ήταν εξωγήινοι ούτε το υποστηρίζω. Το οτι ήθραν απο τον ουρανό και οτι ήταν θεοί έτσι λένε οι αναφορές 5.000 χρόνια πρίν. Αυτό έβλεπαν αυτό έλεγαν.
Το φοβερός είναι σχετικό.
Αυτό που λέει είναι οτι είχαν ιπτάμενες μηχανές,κάτι σαν αεροπλανα δηλαδή. Το οτι πετούσαν αυτό δεν σημαίνει οτι ειχαν ξεπεράσει το σημερινό πολιτισμό.
Το να έχει κανείς συστήματα πλοήγησης αυτό σημαίνει οτι είχαν δορυφόρους.
Σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε η τεχνολογία ανήκε σε λίγους μη ορατούς στο ανθρώπινο γένος. Συνεπώς επίγειες βάσεις καθώς και δορυφόροι δεν θα ήταν δυνατόν να χρησιμοποιούν. Ολα εγίνοντο μακρυά απο τα αδιάκριτα μάτια.
Λογικό είναι.
Υπάρχει όμως και μια άλλη εκδοχή.
Η τεχνολογία να είχε διαρρεύσει. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 14:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αllzzaro, το μόνο σίγουρο είναι οτι η ιστορία δεν είναι αυτή που μας έμαθαν στο σχολείο,κάτι άλλο παίζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 15:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αθεος
...μπορεί να πασάλειβαν δούλους και να τους έκαιγα


Καλά εσύ δεν ...... έχεις το θεό σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 15:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22
quote:
Αllzzaro, το μόνο σίγουρο είναι οτι η ιστορία δεν είναι αυτή που μας έμαθαν στο σχολείο,κάτι άλλο παίζει.

Υπο τη μορφή ιστορίας οχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 15:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alex22
Επίσης έχουμε στην ίδια περιοχή τις τεράστιες ζωγραφιές απο πιθήκους πουλιά κλπ. αυτές οι εικόνες θα μπορύσαν να αποτελούν ενδειξη για τους εξωγήινους για το τί υπάρχει εκεί.

Εννοείς δηλαδή κάτι σαν ζωγραφιστό μενού φαγητού ή είχαν κάποιο άλλο νόημα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 15:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φοβερός πολιτισμός? Η θεωρία δεν λέει οτι ήταν φοβερός πολιτισμός,μπορεί να ήταν μπορεί και όχι,αυτό πού λέει, είναι οτι είχαν ανάμιξη με εξωγήινους.


Ποια θεωρία; Εσύ την ξέρεις; Αυτή ζητάω να μου δώσετε και δε μου τη δίνει κανένας. Μάλλον την κρατάτε μυστικη...


Ποια είναι επιτέλους αυτή η θεωρία που ενώνει ΟΛΑ τα δεδομένα;


quote:
Συμφωνα με την θεωρία,αυτά τα σημάδια στην γή εξυπηρετούσαν τους εξωγήινους που τα έβλεπαν απο το σκάφος τους,το λόγο δεν τον ξέρουμε.Επίσης έχουμε στην ίδια περιοχή τις τεράστιες ζωγραφιές απο πιθήκους πουλιά κλπ. αυτές οι εικόνες θα μπορύσαν να αποτελούν ενδειξη για τους εξωγήινους για το τί υπάρχει εκεί.


Όλα αυτά ΜΟΝΟ τη μέρα. Γιατί τη νύχτα δε φαίνεται. Μου λες ότι οι εξωγήινοι, ένας πολιτισμός με ικανότητα διαπλανητικών (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διαπλανητικών, μπορεί και διαγαλαξιακών) βασιζόταν σε ένα σύστημα που λειτουργούσε...ΜΟΛΙΣ το μισό εικοσιτετράωρο (μεταβλητό διάστημα βέβαια,μικρότερο το χειμώνα,μεγαλύτερο το καλοκαίρι κτλ). Ρε άλεξ έλα στα συγκαλά σου σε παρακαλώ. Είχαν τη δύναμη να κάνουν την απόσταση γη-πλανήτης τους κολιάτσου παγκράτι ΧΩΡΙΣ να χάνονται στο... σύμπαν αλλά πάνω από το Περού είχαν θέμα. Και προσανατολισμού...και προσγείωσης.

quote:
Αυτές οι ειδικές επεξεργασίες του εδάφους πρέπει να έγιναν απο εξωγήινους απο την στιγμή που μόνο αυτοί τα έβλεπαν.


Το σκάψιμο; Ειδική επεξεργασία; Από πότε;


quote:
Βρές μου έναν καλό λόγο να τα έκαναν οι άνθρωποι αυτά.


Για τον ίδιο λόγο που έκαναν ανθρωποθυσίες. Μιλάμε για αρχαίους πολιτισμούς βυθισμένους στις προλήψεις. Για τον ίδιο λόγο που λάτρευαν άλλοι τον ήλιο, για τον ίδιο λόγο που σήμερα καίμε λιβάνι στο νεκροταφείο λες και θα το μυρίσει κανένας πεθαμένος.

ΕΛ

quote:
Χρόνια τώρα οι Αμερικάνοι πεζοναύτες πολεμάνε και επιχειρούν στο ΙΡΑΚ. Αν λοιπόν μετά από 1000 χρόνια κάποιος βρει μια ζωγραφιά με κάποιους τύπους με τις συγκεκριμένες στολές στην περιοχή θα αναρωτηθεί αν αυτοί ήταν εδώ. Αν έρθει κάποιος σκεπτικιστής και πει μα δεν έχουμε βρει ούτε ένα κοκαλάκι τους άρα δεν υπήρχαν τότε πρέπει να το δεχτούμε σύμφωνα με την δική σου λογική.


Μπορεί να μη βρει κοκαλάκι Αμερικάνου στο Ιράκ (αν και δεν ορκίζομαι για κάτι τέτοιο) αλλά σίγουρα θα βρει κοκαλάκια Αμερικάνων στην...Αμερική.


Ξαναλέω, ΤΕΤΡΑΔΑΚΤΥΛΟΣ άνθρωπος δεν έχει βρεθεί ΠΟΥΘΕΝΑ στον πλανήτη. Όχι στο Περού. ΠΟΥΘΕΝΑ στον πλανήτη.


Το να προσπαθείς να μιλήσεις για ανθρωπομετρικά δεδομένα με βάση ΤΕΧΝΗ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τα αγάλματα, οι ζωγραφιές κτλ είναι ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΕΙΣ ή ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ.


Αντιστρέφω το ερώτημα σου. Αν μετά από 1000 χρόνια κάποιος βρει τους πίνακες του Πικάσο θα πρέπει να υποθέσει ότι οι άνθρωπο ήταν έτσι;;;;;;

quote:
Ξέρουμε όμως ότι δεν αφήνουν δικούς τους πίσω οι Αμερικάνοι δηλαδή δεν θα βρεις νεκρό Αμερικάνο στο Ιράκ, τους πηγαίνουν στην πατρίδα τους. Αν λοιπόν μιλάμε για ένα πολιτισμό αναπτυγμένο που δρούσε σε κάποιες περιοχές δεν αποκλείεται να είχαν το ίδιο σκεπτικό και να μην αφήναν τους νεκρούς τους σε κοινούς τάφους. Εκτός ίσως από την περίπτωση αυτοί να έχουν αποκλειστεί στο μέρος αυτό από την "φυλή" τους.


Υποθέτεις ότι ένας προηγμένος πολιτισμός θα έχει παρόμοια ταφικά έθιμα με εμάς. Από πού και ως πού;

Γείτονας

quote:
Εγώ δεν έχω δεί πουθενά να λέει οτι ήταν εξωγήινοι ούτε το υποστηρίζω.

Πλάκα κάνεις έτσι;;;;; Η σειρά που τιτλοφορείται ancient ALIENS δε μιλάει για εξωγήινους;

Το τι υποστηρίζεις το αγνοώ γιατί ποτέ δεν το έχεις γράψει ανοιχτά.


quote:
Το οτι ήθραν απο τον ουρανό και οτι ήταν θεοί έτσι λένε οι αναφορές 5.000 χρόνια πρίν. Αυτό έβλεπαν αυτό έλεγαν.


Ναι βέβαια. Στην επίπεδη γη του 3000 πΧ (ή π.κ.χ.) που ζούσαν μαζί θεοί, άνθρωποι και δαίμονες.

quote:
Το φοβερός είναι σχετικό.


Κοίτα για να ταξιδεύει στο σύμπαν, ΦΟΒΕΡΟΣ θα είναι. Τουλάχιστον επιπέδου 1 αν όχι επιπέδου 2 (εμείς είμαστε στο 0,75 συγκριτικά)


quote:
Αυτό που λέει είναι οτι είχαν ιπτάμενες μηχανές,κάτι σαν αεροπλανα δηλαδή.

Ψιλοπράγματα... Από που φαίνεται αυτό; Από τις ζωγραφιές ανθρώπων με φτερά;;;; Με φτερά ΠΟΥΛΙΟΥ;;;


quote:
Το οτι πετούσαν αυτό δεν σημαίνει οτι ειχαν ξεπεράσει το σημερινό πολιτισμό.
Το να έχει κανείς συστήματα πλοήγησης αυτό σημαίνει οτι είχαν δορυφόρους.

Ήταν εν πάσει περιπτώσει ΚΟΝΤΑ στο δικό μας επίπεδο ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ πολιτισμού.


Αλλά παρόλο που πετούσαν ΔΕΝ ήξεραν να πλοηγηθούν και είχαν ανάγκη...σημάδια στη γη. Σημάδια ορατά ΜΟΝΟ τη μέρα.


Ξέρεις,για να πλοηγηθείς δε χρειάζεσαι ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ. Οι αρχαίοι πλοηγούνταν ΜΙΑ χαρά με τα αστέρια, ή πιο μετά με πυξίδες. Είδες που σου λέω ότι υπάρχουν ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΙ από εσένα; Αν οι τρόποι πλοήγησης που έχεις στο μυαλό σου είναι 2: α) με δορυφόρους β) με σημάδια πάνω στη γη, απλώς δεν είσαι τόσο έξυπνος όσο οι αρχαίοι...


quote:
Σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε η τεχνολογία ανήκε σε λίγους μη ορατούς στο ανθρώπινο γένος. Συνεπώς επίγειες βάσεις καθώς και δορυφόροι δεν θα ήταν δυνατόν να χρησιμοποιούν. Ολα εγίνοντο μακρυά απο τα αδιάκριτα μάτια.
Λογικό είναι.


ΜΗ ορατός ένα λάκκος μήκους ΜΕΤΡΩΝ που από ψηλά φαίνεται ως σχέδιο; ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ρε γείτονα;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy