ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 20:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ήθελαν όμως χρυσό σήμερα δεν θα είχαμε ούτε γραμμάριο.

και πάλι σου λέω,οτι μπορεί να πήραν την ποσότητα που χρειάζονταν τότε.Επειδή χρειάζοντουσαν χρυσό,δεν σημαίνει οτι ήρθαν εδω με σκοπό να ξυλώσουν όλο το χρυσό της γής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 20:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα.
Η απόκρυψη της γνώσης.
Ποιά είναι αυτή η γνώση λοιπόν.
Τι ακριβώς θα πρέπει να γνωρίζει ο άνρθωπος ώστε να σταματήσει να είναι σκλάβος τους

Ο ανθρωπος πρέπει να γνωρίζει τον εαυτό του,να μάθει την βαθύτερη αιτία ύπαρξή του,η οποία βέβαια δεν είναι μόνο η επιβίωση και τα προσωπικά κέρδη,αλλά κάτι ανώτερο.

Edited by - alex22 on 29/04/2011 20:51:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 20:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο θεός είναι το πάν,είναι το όλον φώς.Είναι η πηγή των πάντων,απο εκεί ήρθαμε και εκεί θα καταλήξουμε,

Ορθόν.
Αυτοί λοιπόν έχουν κατανοήσει πλήρως τι είναι ο Θεός σε σχέση με εμάς που φανταζόμαστε το Θεό να παραληρεί και να τιμωρεί.

quote:
Οι εκπτωτοι εξωγήινοι έχουν αναγκη απο ενεργεια και επειδή δεν μπορούν να την παίρνουν απο την πηγή,αφού αποκόπηκαν,την παίρνουν απο εμάς.Για αυτό μας χρειάζονται,για την επιβίωσή τους.

Αν είναι έτσι τότε γιατί αφήνουν τον άνθρωπο να εξελίσσεται.
Αν τον θέλουν μόνο για αυτό τότε έπρεπε να μείνουμε στη νεολιθική εποχή.
Η αλήθεια είναι οτι η μυθολογία διδάσκει οτι κάποιοι άγγελοι εδίδαξαν τους ανθρώπους την τεχνολογία και τιμωρήθηκαν για αυτό απο το Θεό και οχι μόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 20:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να μην έχει εξελιχθεί τόσο πολύ για να το κάνει αυτό,εξάλου ο Νιμπιρου,ο πλανήτης απο τον οποίο λέγεται οτι ήρθαν οι Αννουνακις,είναι μέσα στο δικό μας πλανητικό σύστημα,οπότε δεν χρειάζεται τρομερή τεχνολογία για ένα τέτοιο ταξίδι.

Μέχρι στιγμής Νιμπίρου δεν υπάρχει. Το 2012 ζυγώνει και Νιμπίρου δεν φαίνεται.
Υπάρχουν βέβαια χιλιάδες Νιμπίρου σύμφωνα με τους επιστήμονες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 20:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ανθρωπος πρέπει να γνωρίζει τον εαυτό του,να μάθει την βαθύτερη αιτία ύπαρξή του,η οποία βέβαια δεν είναι μόνο η επιβίωση και τα προσωπικά κέρδη,αλλά κάτι ανώτερο.

Σε ακούμε λοιπόν.
Πολύ καλή τοποθέτηση.
Ανέπτυξε το.

Εγώ θα πρότεινα να επικεντρώσουμε τη συζήτηση μας σε αυτό που λέει ο alex22.
Πρέπει να μάθουμε ποιοί είμαστε, πρέπει να γίνουμε ανώτεροι.
Πώς όμως?
Υπάρχει κάποια σχολή? κάποιος δάσκαλος?

Edited by - allzzaro on 29/04/2011 20:58:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 20:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί λοιπόν έχουν κατανοήσει πλήρως τι είναι ο Θεός σε σχέση με εμάς που φανταζόμαστε το Θεό να παραληρεί και να τιμωρεί.

Αυτοί έχουν ξεχάσει τον θεό,για αυτούς δεν υπάρχει θεός.Απο την άλλη αυτός ο τιμωρός θεός της παλαιάς διαθήκης,είναι το δικό τους δημιούργημα για να μας κάνουν να φοβόμαστε.Δεν πιστεύουν σε μια ανώτερη απρόσωπη δύναμη που αγαπάει τα πάντα,πιστεύουν μόνο στο εγώ τους.

quote:
Αν είναι έτσι τότε γιατί αφήνουν τον άνθρωπο να εξελίσσεται.
Αν τον θέλουν μόνο για αυτό τότε έπρεπε να μείνουμε στη νεολιθική εποχή.

Δεν υπάρχει μόνο η σκοτεινή πλευρά,αν έχουμε εξελιχθεί λιγο πνευματικά και νοητικά,αυτό το οφείλουμε στην άλλη πλευρά.Υπάρχει μια μαχη μεταξύ του καλού και του κακού σε όλα τα επίπεδα,οι εκπτωτοι μας θέλουν όσο πιο χαμηλά γίνεται,δηλαδή να εκπέμπουμε χαμηλές δονήσεις όπως το μίσος και η ζήλεια,ενω οι καλοί θέλουν να εκπέμπουμε ανώτερες δονήσεις,να αγαπάμε και να χαιρόμαστε την ζωή(με την καλή έννοια.)


Edited by - alex22 on 29/04/2011 21:01:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι ακριβώς θα πρέπει να γνωρίζει ο άνρθωπος ώστε να σταματήσει να είναι σκλάβος τους

Από που ερχεται... ποιος είναι ... και που πηγαίνει...
Ο άνθρωπος πάνω απ'όλα πρέπει να γνωρίζει τη θεϊκή του φύση...!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί έχουν ξεχάσει τον θεό,για αυτούς δεν υπάρχει θεός.Απο την άλλη αυτός ο τιμωρός θεός της παλαιάς διαθήκης,είναι το δικό τους δημιούργημα για να μας κάνουν να φοβόμαστε.Δεν πιστεύουν σε μια ανώτερη απρόσωπη δύναμη που αγαπάει τα πάντα,πιστεύουν μόνο στο εγώ τους.

Δηλαδή άμα θυμόμαστε απλά το Θεό, τότε εντάξει?
Δηλαδή ο Θεός απαιτεί να τον θυμόμαστε, να τον προσκυνάμε?
Εντάξει τότε, αυτό το κάνουμε.
Αλλά τι ανάγκη έχει ενας Θεός να τον προσκυνούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon
quote:
Ο άνθρωπος πάνω απ'όλα πρέπει να γνωρίζει τη θεϊκή του φύση...!

Για μπουμπούνατο ρε κυρά της λίμνης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θα πρότεινα να επικεντρώσουμε τη συζήτηση μας σε αυτό που λέει ο alex22.
Πρέπει να μάθουμε ποιοί είμαστε, πρέπει να γίνουμε ανώτεροι.
Πώς όμως?
Υπάρχει κάποια σχολή? κάποιος δάσκαλος?

Ο μονος Δάσκαλος είσαι εσύ,η μάλλον η συνείδησή.Αυτή σε οδηγεί στο σωστό μονοπάτι,αρκεί βέβαια να το θέλεις,να ψαχτείς,να ερευνήσεις.Αν πραγματικά το θέλεις,τότε θα οδηγηθείς σε αυτό μέσω του ανώτερου εαυτού σου,(είμαστε πολλυδιάστατα όντα.)Ο ανώτερος εαυτός για αυτό υπάρχει,για να σε οδηγήσει.Αλλα τώρα τί να λέμε για αυτό το θέμα της αυτογνωσίας?Και πόσο μάλλον εγώ,τί μπορώ να σου πώ εγώ,είμαι ασχετος.Kαλύτερα διαβασε τον deva parinito.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν επειδή παρακολούθησα το ντοκυμαντέρ βρήκα πολλά ενδιαφέροντα πραγματάκια...
Καταρχάς υπάρχει ένα μέρος στο Περού που έχει κάποιους βράχους σαν και αυτά τα "φυσικά" γλυπτά που υπάρχουν στον Εθνικό πάρκο της Κίνας που απαγορεύεται η είσοδος... Καλό θα ήταν ο GRIGORIANOS να το δει.

Επειτα βρήκα και κάποιες γεωγραφικές συντεταγμένες που υποδηλώνονται ως πιθανές πύλες... Μια απ'αυτές περνάει ακριβώς πάνω από τον κόλπο του ADEN... Τυχαίο? Δε νομίζω... αλλά αυτό είναι από αλλο "ανέκδοτο"...

stam... θυμάσαι σε ποιο επεισόδιο αναφέρονταν στην Ελλάδα?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο μονος Δάσκαλος είσαι εσύ,η μάλλον η συνείδησή.Αυτή σε οδηγεί στο σωστό μονοπάτι,αρκεί βέβαια να το θέλεις,να ψαχτείς,να ερευνήσεις.Αν πραγματικά το θέλεις,τότε θα οδηγηθείς σε αυτό μέσω του ανώτερου εαυτού σου,(είμαστε πολλυδιάστατα όντα.)Ο ανώτερος εαυτός για αυτό υπάρχει,για να σε οδηγήσει.Αλλα τώρα τί να λέμε για αυτό το θέμα της αυτογνωσίας?Και πόσο μάλλον εγώ,τί μπορώ να σου πώ εγώ,είμαι ασχετος.Kαλύτερα διαβασε τον deva parinito.

Δεν ακούγεσαι και τόσο άσχετος πάντως.
Τι λέει ο deva?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι λέει ο deva?

Δεν λέει τώρα να μπαίνεις στο esoterica και να μην έχεις διαβάσει τα ποστ του deva parinito,θα σε μαλώσω.

Ο deva λέει πολλά και ενδιαφέροντα.


Βασικά να ξαναπώ,οτι όλα αυτά που είπα είναι προσωπικές πεποιθήσεις που ασπάζομαι,σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν λέω οτι έτσι είναι η αλήθεια,απλά εγώ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι κάπως έτσι είναι ενα μικρό κομμάτι της όλης εικόνας.Για να μην παρεξηγηθώ.

Edited by - alex22 on 29/04/2011 21:20:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν λέει τώρα να μπαίνεις στο esoterica και να μην έχεις διαβάσει τα ποστ του deva parinito,θα σε μαλώσω.


smiles δεν μπαίνουν, δεν ξέρω γιατί.
Ενα χαμογελάκι λοιπόν.

Εχω διαβάσει πολλά του deva parinito.
Το οτι έλεγε πολλά ενδιαφέροντα αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς.
Απλά αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή άμα θυμόμαστε απλά το Θεό, τότε εντάξει?
Δηλαδή ο Θεός απαιτεί να τον θυμόμαστε, να τον προσκυνάμε?
Εντάξει τότε, αυτό το κάνουμε.
Αλλά τι ανάγκη έχει ενας Θεός να τον προσκυνούν.

Οχι βρε,καμία σχέση,θεός που τον προσκυνάς δεν είναι ο θεός.

Ο πραγματικός θεός δεν θέλει να το προσκυνάς,επειδή πολύ απλά εσύ ο ίδιος αντιπροσωπεύεις ένα κομμάτι του.

ολα αυτά με τις υποταγές τις υπακουές τις τιμωρίες κλπ,είναι έργο των εκπτωτων,δόγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι πρέπει να κάνω δε μου λές.
Τι πρέπει να κάνω για να αντιπροσωπεύω ενα κομμάτι του Θεού.
Να τον προσκυνάω απλά δεν λέει και σε αυτό συμφωνούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι πρέπει να κάνω δε μου λές.

Μα εγώ δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω,γιατί πολύ απλά δεν είμαι Δάσκαλος, αλλά ακόμα και Δασκαλος να ήμουν,δεν θα μπορούσα να σου πώ κάνε αυτό και αυτό.Είναι κάτι που σου έρχεται μόνο του,όταν το θέλεις όμως,όταν πραγματικά το έχεις ως σκοπό,τότε ο ανωτερος εαυτός σου-η ψυχή σου,σε οδηγεί στα σωστά βιβλία,αν υπάρξουν,στους σωστούς ανθρώπους,αν υπάρξουν, και ίσως στον σωστό Δασκαλο αν υπάρξει.Βασικά μπορείς να αντλήσεις γνώσεις απο παντού.Γνώσεις που σε κατευθύνουν.Οπως είπα όμως θα πρέπει να το θέλεις πραγματικά,απο την στιγμή που το θέλεις πραγματικά θα οδηγθείς εκεί.

Είναι μια διαδικασία που λειτουργεί απο μέσα,δεν μπορώ εγώ,κάποιος που είμαι απο έξω σου να σου πώ.

quote:
Τι πρέπει να κάνω για να αντιπροσωπεύω ενα κομμάτι του Θεού.

Βασικά όλοι μας είμαστε ένα κομμάτι του θεού,αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ,δεν το νιωθουμε,δεν το βιώνουμε.Αυτό πρέπει να πετύχουμε.

Edited by - alex22 on 29/04/2011 21:52:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 21:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην ξεφύγουμε αλλο απο το θέμα.Το θέμα είναι οι εξωγήινοι.

Ομως προσωπικά πιστεύω οτι οι εξωγήινοι σαν θέμα δεν μπορούν να υπάρχουν μόνοι τους,οι αιτίες που ήρθαν εδώ, μας οδηγουν σε άλλα θέματα τα οποία απο μόνα τους είναι τεράστια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 22:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι μια διαδικασία που λειτουργεί απο μέσα,δεν μπορώ εγώ,κάποιος που είμαι απο έξω σου να σου πώ.


Θα ήθελα πάντως πολύ να μου πείς.
Δεν έχει σημασία αν είσαι Δάσκαλος ή οχι.

quote:
Ας μην ξεφύγουμε αλλο απο το θέμα.Το θέμα είναι οι εξωγήινοι.


Μα για τους εξωγήινους μιλάμε.

quote:
Ομως προσωπικά πιστεύω οτι οι εξωγήινοι σαν θέμα δεν μπορούν να υπάρχουν μόνοι τους,οι αιτίες που ήρθαν εδώ, μας οδηγουν σε άλλα θέματα τα οποία απο μόνα τους είναι τεράστια.

Ξέρεις δεν είναι απαραίτητο να είναι εξωγήινοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 22:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καληνυχτίζω allzzaro,τα λέμε αύριο,ελπίζω και με τους υπόλοιπους για να κουβεντιάσουμε κανα επεισόδιο της σειράς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2011, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οχι βρε,καμία σχέση,θεός που τον προσκυνάς δεν είναι ο θεός.

Ο πραγματικός θεός δεν θέλει να το προσκυνάς,επειδή πολύ απλά εσύ ο ίδιος αντιπροσωπεύεις ένα κομμάτι του.

ολα αυτά με τις υποταγές τις υπακουές τις τιμωρίες κλπ,είναι έργο των εκπτωτων,δόγματα.


quote:
Θα ήθελα πάντως πολύ να μου πείς.
Δεν έχει σημασία αν είσαι Δάσκαλος ή οχι.

θες και τα λες τώρα?
Εσύ δεν ξέρεις?.......
Η "μαιευτική" μέθοδος δεν πιάνει σε όλους...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 09:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους
Επεισόδιο 2. Θεοί και εξωγήινοι
Το επεισόδιο ξεκινάει, συγκρίνοντας τις ομοιότητες που παρουσιάζουν οι περισσότερες αρχαίες θεότητες και το κοινό τους στοιχείο πως… κατέβηκαν από τον ουρανό! (τυχαίο; Δεν νομίζω… που θα έλεγε και ο τύπος από την διαφήμιση!) Για παράδειγμα έχει τον «δικό» μας Δία και τον Thor. Και οι δύο κατεβαίνουν στην Γή μέσα σε σύννεφα καπνού, με βροντές και πολλή φασαρία. Ακόμα και τα όπλα τους έχουν ομοιότητες. Οι κεραυνοί του Δία και το σφυρί του Thor. Μήπως τελικά οι θεοί των αρχαίων μας προγόνων ήταν εξωγήινοι; Με αυτό το ερώτημα ξεκινάει και η ανάλυση του επεισοδίου. Αρχικά αναφέρει την ανακάλυψη της Τροίας από τον Σλίμαν. Με αυτό θέλει να μας βάλει στην σκέψη, ότι τελικά όσα έγραφε ο Όμηρος στην Ιλιάδα και την Οδύσσεια, τελικά δεν ήταν και τόσο μυθοπλαστικά, αλλά είχαν και αρκετές δόσεις αλήθειας. Και εκεί μπαίνει για τα καλά η Ελλάδα (είδες βρε Avallon που βιάζεσαι;). Λέει λοιπόν ο εκφωνητής της σειράς : «Αν λοιπόν οι ιστορίες του Ομήρου είναι αληθινές, τότε… τι γίνεται με όλους τους υπόλοιπους μύθους των Αρχαίων Ελλήνων;Ήταν πράγματι υπαρκτά πρόσωπα; Και αν ναι, από πού ήρθαν;»
Ακολουθεί ένα κομμάτι που μου αρέσει πολύ, καθώς μας αναφέρει ως Hellas (also known as Greece, για να καταλάβουν και τα Αμερικανάκια για ποια χώρα μιλάει).Χιλιάδες Τουρίστες καθημερινά επισκέπτονται ναούς και βωμούς αφιερωμένους σε θεότητες μιας άλλης εποχής. Την Ακρόπολη και τον Παρθενώνα, τους Δελφούς, τον ναό του Απόλλωνα. Μνημεία που αντανακλούν την δύναμη αυτών που «υποτίθεται» (αναφέρεται στους θεούς) πως κυριάρχησαν στον κόσμο χιλιάδες χρόνια πριν.
Αυτό το επεισόδιο πρέπει να το δείτε, καθώς «δένεσαι» τόσο πολύ με το θέμα που… μάλλον θα χρειαστεί να κάνω μετάφραση ολόκληρου του επεισοδίου!!! Αναφέρεται λοιπόν στις περιγραφές των αρχαίων μας θεών, και περιγράφει το πώς αυτοί κατέβαιναν από τους ουρανούς, γλιστρώντας πάνω στα σύννεφα!
Εκεί κάνει μία «παύση» στο θέμα Ελλάδα, πηγαίνει στο 3800π.Χ. και στους Ανουνάκι των Σουμέριων (μιλάει και ο Ντάινεκεν), και ξαναεπιστρέφει και πάλι στην Ελλάδα και τον Όλυμπο, και την περιγραφή του «παλατιού» των θεών. Εκεί παρουσιάζει την εκδοχή, το παλάτι από χρυσό, ασήμι και πολύτιμα πετράδια, στην πραγματικότητα να ήταν το διαστημόπλοιο που τους μετέφερε στην Γή. Υπήρχαν περιγραφές που έλεγαν ότι ολόκληρη η κορυφή του Ολύμπου ,σηκωνόταν στον αέρα… μήπως τελικά δεν ήταν το βουνό, αλλά ένα διαστημόπλοιο που «στάθμευε» επάνω του;
Μετά γίνεται μία αναφορά στον Ποσειδώνα και την τρίαινά του και στον Απόλλωνα με το πύρινο ιπτάμενο άρμα του… όλα αυτά και είμαστε ακόμα στο πρώτο 10λεπτο της εκπομπής!
Τα υπόλοιπα ίσως θα έπρεπε να τα δείτε… σίγουρα αυτό το επεισόδιο σηκώνει πολλή κουβέντα!


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 10:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά ναι,αυτό το επεισόδιο είναι πολύ ενδιαφέρον για όποιον δεν έχει ξανακούσει την εξίσωση,αρχαίοι θεοι= εξωγήινοι.Είναι ωραίο επεισόδιο μόνο για όσους αποδέχονται την θεωρία,για τους υπολοιπους που ψάχνονται,δεν έχει κανένα ιδιαίτερο στοιχείο που να αποτελεί ενδειξη πόσο μάλλον απόδειξη.Επικεντρώνεται στην μυθολογία όπως την ξέρουμε και βρίσκει κάποιες περιπτώσεις που ταιριάζουν στην θεωρία των αρχαίων εξωγήινων,όπως αυτή που είπες με την κορυφή του ολύμπου,η οποία σηκωνόταν στον αέρα.

Ενα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο που παραθέτει,είναι τα όπλα των θεών και οι δυνάμεις των θεών.Οι κεραυνοί του Δία,η τρίαινα του Ποσειδώνα και το Τσεκούρι του Θορ,όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι συσκεύες κατεύθυνσης της ενέργειας όπως λέει και ο Γιώργιος Τσούκαλος.

Αυτές οι μυθολογίες των λαών απο μόνες τους σηκώνουν πολύ κουβέντα,τι διάλο, κάθε πολιτισμένη και ανώτερη απο τις άλλες στην εποχή της χώρα,αναφέρεται στους θεούς που κατέβηκαν απο τον ουρανό.Τυχαίο?Δεν νομίζω.

Δε λέω, για εμάς που πιστεύουμε αυτό είναι μια σοβαρή ένδειξη,για τους υπόλοιπους όμως σιγουρα όχι.


Edited by - alex22 on 30/04/2011 10:02:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 11:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα χθες το βράδι το εν λόγω επεισόδιο...Προσωπικά δε μου είπε κάτι καινούργιο... Το πραγματικά εντυπωσιακό είναι ότι είχε μια θεωρία για τον Ολυμπο... Οτι το παλάτι των θεών δεν ήταν παρά ένα διαστημόπλοιο παρκαρισμένο στην κορυφή του... (αλήθεια υπάρχει τόσο μεγάλο οροπέδιο εκεί?)

Την καλημέρα μου σε όλους!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 11:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το είδα χθες το βράδι το εν λόγω επεισόδιο...Προσωπικά δε μου είπε κάτι καινούργιο... Το πραγματικά εντυπωσιακό είναι ότι είχε μια θεωρία για τον Ολυμπο... Οτι το παλάτι των θεών δεν ήταν παρά ένα διαστημόπλοιο παρκαρισμένο στην κορυφή του... (αλήθεια υπάρχει τόσο μεγάλο οροπέδιο εκεί?)

Την καλημέρα μου σε όλους!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."



Σκέψου κάτι άλλο...
Παρκαρισμένο, δεν πάει να πεί ότι ακουμπούσε κιολας στην κορυφή... μπορεί απλά να αιωρείτο πάνω από αυτή, όπως ένα σύννεφο

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 13:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτού σου Δία!!!

Και συ ορέ εξωγήινος ?
Και όχι τίποτε άλλο.....το έπαιζες και γκομενιάρης εεε???

Τι άλλο θ ακούσουν τα ...μάτια μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 14:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως έτσι εξηγούνται κατά το ντοκυμαντέρ οι αναφορές για φώτα διαφόρων χρωμάτων που υπήρχαν πάνω στο βουνό...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 18:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι άλλο θ ακούσουν τα ...μάτια μας

Mάλιστα.
Εσύ ακούς με τα μάτια
Μπας ρε φίλε και είσαι εξωγήινος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 18:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτές οι μυθολογίες των λαών απο μόνες τους σηκώνουν πολύ κουβέντα,τι διάλο, κάθε πολιτισμένη και ανώτερη απο τις άλλες στην εποχή της χώρα,αναφέρεται στους θεούς που κατέβηκαν απο τον ουρανό.Τυχαίο?Δεν νομίζω.

Δε λέω, για εμάς που πιστεύουμε αυτό είναι μια σοβαρή ένδειξη,για τους υπόλοιπους όμως σιγουρα όχι.


Το μυστήριο της υπόθεσης είναι το εξής:
Οι Σουμέριοι μιλούν για τον Αννού.
Οι Αιγύπτιοι μιλούν για τον Ρά-Αμμωνα και μετέπειτα Δία.
Οι Ελληνες για τον Ουρανό, Κρόνο Τιτάνες.
Οι αρχαίοι συγγραφείς ταυτίζουν τους Ελληνες θεούς και τους θεούς αλλων κρατών. Συνεπώς οι Ελληνες θεοί είναι ξενόφερτοι θεοί που κατά πάσα πιθανότητα λαοί που μετανάστευσαν στον Ελληνικό χώρο μετέφεραν και τη θρησκεία τους.
Στην Γιγαντομαχία οι Ελληνες θεοί μετανάστευσαν στην Αίγυπτο εκδιωκόμενοι απο τον Τυφωέα.
Με την πάροδο των χρόνων λοιπόν οι τότε βασιλιάδες αυτοί θεοποιήθηκαν και ταυτίστηκαν με τους Τιτάνες.
Κάθε θεός κάθε Τιτάνας αντιπροσωπεύει και κάποια φυσική δύναμη.
Και εμείς ψάχνουμε να βρούμε ποιοί κατοικούσαν στον Ολυμπο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 19:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μυστήριο της υπόθεσης είναι το εξής:
Οι Σουμέριοι μιλούν για τον Αννού.
Οι Αιγύπτιοι μιλούν για τον Ρά-Αμμωνα και μετέπειτα Δία.
Οι Ελληνες για τον Ουρανό, Κρόνο Τιτάνες.
Οι αρχαίοι συγγραφείς ταυτίζουν τους Ελληνες θεούς και τους θεούς αλλων κρατών. Συνεπώς οι Ελληνες θεοί είναι ξενόφερτοι θεοί που κατά πάσα πιθανότητα λαοί που μετανάστευσαν στον Ελληνικό χώρο μετέφεραν και τη θρησκεία τους.
Στην Γιγαντομαχία οι Ελληνες θεοί μετανάστευσαν στην Αίγυπτο εκδιωκόμενοι απο τον Τυφωέα.
Με την πάροδο των χρόνων λοιπόν οι τότε βασιλιάδες αυτοί θεοποιήθηκαν και ταυτίστηκαν με τους Τιτάνες.
Κάθε θεός κάθε Τιτάνας αντιπροσωπεύει και κάποια φυσική δύναμη.
Και εμείς ψάχνουμε να βρούμε ποιοί κατοικούσαν στον Ολυμπο?

Ναι,είναι σαν να κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος.

Ενα πολύ δυνατό στοιχείο είναι αυτό της ομοιότητας των "θεών" των αρχαίων λαών.Πώς είναι δυνατόν να έχουν τόσα κοινά στοιχεία? Δηλαδή έχουμε διαφορετικούς ανθρώπους σε απομακρυσμένες περιοχές που περιγράφουν "θεούς" με παρόμοια στοιχεία.Επίσης μπορούμε να το δούμε αυτό στις θρησκείες,όλες οι μεγάλες θρησκείες μοιάζουν παρα πολύ,υιός του θεού απο παρθένα μητέρα(τεχνητή γονημοποίηση απο εξωγήινους) κλπ. Αν υποθέσουμε οτι τις θρησκείες τις δημιουργούσαν οι εξωγήινοι,τότε η θεωρία ταιρίαζει γάντι.Μια ομάδα απο εξωγήινους επισκέπτες αλλαζε τοποθεσία και όπου πήγαινε δημιουργούσε και ένα "belief system" για υποταγή του λαού.

Ο χριστός δεν δημιούργησε καμία θρησκεία,τίποτα απο όσα δίδαξε δεν έχουν σχέση με εκλησίες,πασχα και ανούσια έθιμα,ούτε δίδαξε οτι οι Αρχιερείς πρέπει να κάθονται σε χρυσή καρέκλα και να βγάζουν εκκατομμύρια.Αυτό είναι έργο των σκοτεινών δυνάμεων για να υποτάξουν την ανθρωπότητα,πήραν την διδασκαλία του Ιησού και την διαστρέβλωσαν και την χρησημοποίησαν όπως τους βόλευε.

Edited by - alex22 on 30/04/2011 19:46:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1728516
Maintained by Digital Alchemy