ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 21:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα της προσωπικότητας είναι περίπλοκο.Δέν θεωρώ οτι είναι πλήρως διαμορφωμένη η δική μου.Αυτό που προσπαθώ εγώ είναι να βγάλω την μάσκα της προσωπικότητας.Αυτό μου έχει στοιχήσει λίγο στην φυσική ζωή.

Η προσωπικότητα είναι μάσκα που φοράμε,δέν πιστεύω οτι χρειάζεται ιδιαιτερη ανάπτυξη,αυτο που πρέπει να γίνει είναι να υποταχθεί πλήρως στην ουσία.Τότε πιστεύω οτι τελειοποιείται.

Το θέμα είναι όμως πώς γίνεται αυτό?

Ολοι όσοι θέλουν να γνωρίσουν τον εαυτο τους μαθαίνουν τον τρόπο μόνοι τους.

Έχω καταλάβει απο εμπειρίες οτι η προσωπικοτητα είναι απίστευτα ύπουλη.Σε κανει να πιστεύεις οτι θέλει εκείνη.Πάντως αυτή η μάσκα στην τελική είναι απλώς μια μάσκα,τίποτα περισσότερο.Για αυτό και δέν τις δίνω ιδαίτερη σημασία.Αν και αναγκαστικά αυτό στοιχίζει.

Ένας φυσιολογικός άνθρωπος, απο την μέρα που γεννιέται μέχρι την ημέρα που πεθαίνει δέν βγάζει ποτέ αυτήν την μάσκα.Ο κύριος λόγος για αυτό είναι επειδή απλά δέν γνωρίζει οτι έχει μάσκα,νομίζει οτι έιναι ο εαυτός του.Αυτήν την στιγμή είμαι συνειδητός και σκέφτομαί,όμως αυτό γίνεται μέσω της μάσκας μου.Δηλαδή ενεργοποιώ την συνείδηση αλλά αυτή εκφράζεται μέσα απο την μάσκα.
Αυτή είναι η πλάνη της ψέυτικης συνείδησης που μας κάνει να νομίζουμε
οτι είμαστε ξύπνοι συνειδητά,αλλά στην πραγματικότητα είμαστε βαθιά κοιμησμένοι. Μόνο με την αφαίρεση της μάσκας βιώνουμε το πραγματικό.

Άρα πρέπει να γείνουμε χειρουργοί για να την αφαιρέσουμε προσεκτικά,διαφορετικά μπορεί να πεθάνουμε απο αυτό ή να τρελαθούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 18:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτήν την στιγμή είμαι συνειδητός και σκέφτομαί,όμως αυτό γίνεται μέσω της μάσκας μου.Δηλαδή ενεργοποιώ την συνείδηση αλλά αυτή εκφράζεται μέσα απο την μάσκα.


Για κάτσε ρε συ alex22 , όταν εγώ έγραψα , ΕΙΜΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ δεν φορούσα μάσκα διότι ενεργοποίησα την συνείδηση .
Αυτό μου επέβαλλε και αυτό έγραψα .
Εσύ όταν δεν είσαι συνειδητός ( με οτιδήποτε αυτό μπορεί να σημαίνει για εσένα ) , πως εκφράζεσαι ?

Πάλι μέσα από την μάσκα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 21:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] Για κάτσε ρε συ alex22 , όταν εγώ έγραψα , ΕΙΜΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ δεν φορούσα μάσκα διότι ενεργοποίησα την συνείδηση .
Αυτό μου επέβαλλε και αυτό έγραψα .
Εσύ όταν δεν είσαι συνειδητός ( με οτιδήποτε αυτό μπορεί να σημαίνει για εσένα ) , πως εκφράζεσαι ?
Πάλι μέσα από την μάσκα ?/quote]

Δέν κατάλαβες αυτό που είπα. Όλοι οι άνθρωποι φοράνε πάντα την μάσκα τους,η συνείδηση εκφράζεται πάντα απο την μάσκα.Όταν εσύ είσουν συνειδητός και έγραψες για την αιωνιότητα εκφραζόσουνα απο την μάσκα.
Αυτή είναι η παγίδα,νομίζει κάποιος οτι είνει συνειδητός αλλά στην πραγματικότητα κοιμάται.Μόνο οταν κάποιος διαλογίζεται βαθιά μπορεί να φτάσει στο να βγάλει την μάσκα και να βρεί τον εαυτό του.
Μπορεί να σε τρομάξει αυτό,αλλά στην ουσία για σένα το <<είμαι αιώνιος>> δέν ισχύει,και αυτό γιατι όταν πεθάνεις θα πεθάνει και η προσωπικότητα σου.Οπότε ότι νόμιζες ώς <<ο εαυτός μου>> θα διαλυθεί,θα διαλυθεί η μάσκα και θα απελευθερωθεί η συνείδηση.

Πρέπει κανείς να βιώσει την συνείδηση εκτός μάσκας,τότε μόνο μπορεί να λέει <<είμαι αιώνιος>>,όμως τότε δέν θα χρειάζεται να το λέει επειδή θα το ξέρει.

Γενικά φίλε δέν μπορείς να λές <<ειμαι αιώνιος>> εφόσον δέν ξέρεις κάν ποιος είσαι.Αυτό που είναι αιώνιο μέσα σου είναι εγκλωβισμένο στην μάσκα που έφτιαξε ο νούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 00:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσωπικότητα που αναφέρεις ότι πεθαίνει,alex22,είναι
κομμάτι μόνο της μεγάλης προσωπικότητας που έχει ο κάθε
άνθρωπος....Αυτή διαμορφώνεται μέσω των αλλεπάλληλων εμπειριών
ζωής και πέρα απο τα περιστατικά, η προσωπικότηταμ μαθαίνει
και εξελίσσεται, ωριμάζει...Ο άνθρωπος, εν τη γεννέσει του,
είναι ένα παιδί..Η προσωπικότητα διαμορφώνεται, με τον χρόνο,
αλλά, μέσα σε μια ζωή, έρχεται ο δογματισμός, που περιορίζει την
γνώση..Κι έτσι ερχόμαστε και ξαναερζόμαστε, μέχρι να διδαχθούμε
αυτά που είναι, να ξαναθυμηθούμε την αλήθεια και να γίνουμε
αυτό που είμαστε...Η προσωπικότητα που είναι αιώνια και που
είναι η ταυτότητα του καθενός μας...Δεν είμαστε λευκή κόλλα...
Έχουμε και κάτι, την ταυτότητα της ύπαρξης μας, μια προσωπικότητα
ανώτερη αυτής που βιώνουμε και βγάζουμε, μέσω των συνθηκών που ζούμε...
Ο άνθρωπος είναι πολύ μεγάλος, η ζωή μας είναι πολύ μικρή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 11:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ καταλαβαίνω.

Αυτό το θέμα είναι ξεχωριστό για τον καθένα,το αντιλαμβάνεται κανείς σύμφωνα με τις εμπειρίες του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 15:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους αγαπητέ alex22, κατάλαβες γιατί γίνεται ο διάλογος...
Για να μάθουμε άλλα από όσα ξέρουμε...Δεν είναι επίδειξη γνώσεων,
αλλά επίδειξη προσωπικότητας...Όποιος έχει την δείχνει, όποιος δεν
έχει μιλα για τους άλλους.....
Πάλι αυτοί που έχουν προσωπικότητα φαίνονται....Λένε κάτι, σε σχέση
με τους αρνητές τους που δεν λένε τίποτε άλλο, παρά μόνο το αντίθετο των πρώτων...Και φυσικά, επιεδή κάθε πράγμα στην αρχή είναι άκομψο
και χοντροκομμένο, φροντίζουν να το κόβουν νωρίς, ώστε να μην γίνεται ενδιαφέρον...
Έτσι όμως, δεν αναπτύσσεται η προσωπικότητα...Που θέλει κοινωνικότητα και διάλογο..Σκέψη και συμπέρασμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 20:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δέν κατάλαβες αυτό που είπα. Όλοι οι άνθρωποι φοράνε πάντα την μάσκα τους,η συνείδηση εκφράζεται πάντα απο την μάσκα.



Εδώ κάνεις ένα λάθος . (κατά την δική μου ταπεινή αντίληψη )
Η μάσκα ,τα προσωπεία ,τα εγώ και οι μορφές με τις οποίες ταυτίζεται μία προσωπικότητα ,εξαρτώνται από την επικοινωνία της , με αυτό που τις δίνει υπόσταση .
Αν επικοινωνεί μονάχα μέσω των αισθήσεων , θα είναι πάντοτε πλανημένη .


quote:

Μπορεί να σε τρομάξει αυτό,αλλά στην ουσία για σένα το <<είμαι αιώνιος>> δέν ισχύει,και αυτό γιατι όταν πεθάνεις θα πεθάνει και η προσωπικότητα σου.Οπότε ότι νόμιζες ώς <<ο εαυτός μου>> θα διαλυθεί,θα διαλυθεί η μάσκα και θα απελευθερωθεί η συνείδηση.

Ήδη η συνείδησή μου είναι απελευθερωμένη ,διότι ισχυρίζεται μέσω της προσωπικότητάς μου ,ότι είναι αιώνια .
Καλά εσύ τι νόμιζες ότι εννοώ ,ότι δηλαδή η προσωπικότητά μου είναι αιώνια ?


quote:
Πρέπει κανείς να βιώσει την συνείδηση εκτός μάσκας,τότε μόνο μπορεί να λέει <<είμαι αιώνιος>>,όμως τότε δέν θα χρειάζεται να το λέει επειδή θα το ξέρει.

Όταν θα το γνωρίσει στον απόλυτα εφικτό βαθμό , δεν θα είναι εδώ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, σε αυτόν τον κόσμο, σε αυτήν την διάσταση .
Θα βρίσκεται μεταξύ ομοίων συνειδήσεων .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 21:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Ήδη η συνείδησή μου είναι απελευθερωμένη ,διότι ισχυρίζεται μέσω της προσωπικότητάς μου ,ότι είναι αιώνια ./quote]

Να σε καλά ρε alfa omega, με έκανες και γέλασα.Τώρα καταλαβαίνω γιατί σου μιλούσε έτσι ο zip.

Αν το πάρουμε έτσι ας απελευθέρωσω και γώ την δική μου για να φτάσω στην θέωση.Δέν είναι δύσκολο αρκεί να ισχυριστώ οτι είμαι αιώνιος.

Δέν έχω πρόβλημα πίστευε ότι γουστάρεις όπως το γουστάρεις,αλλά πάει πολυ να λές οτι είσαι απελευθερωμένος,ποιός είσαι ο Βούδας?

Δέν αρκεί να ισχυρίζεται οτι είναι απελευθρωμένη η συνείδηση,πρέπει να είναι.

Σάν να σου λέει ένας φυλακισμένος είμαι ελεύθερος.

Η απελευθέρωση κερδίζεται με τρομερές μάχες με απίστευτους πόνους.
Τί νόμιζες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 21:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Να σε καλά ρε alfa omega, με έκανες και γέλασα.Τώρα καταλαβαίνω γιατί σου μιλούσε έτσι ο zip.


Εμ ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 21:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Σάν να σου λέει ένας φυλακισμένος είμαι ελεύθερος.


Ακριβώς! Ακριβώς όπως το λες φίλε alex22.

Ποιος τρελός παραδέχεται την τρέλα του ρε alex22;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 21:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Για κάτσε ρε συ alex22 , όταν εγώ έγραψα , ΕΙΜΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ δεν φορούσα μάσκα διότι ενεργοποίησα την συνείδηση .


Ε, τώρα, τι να σχολιάσεις σ' αυτό ; Τι είναι ρε χρυσέ μου η συνείδηση ; Λογαριασμός σε forum για να την ενεργοποιείς και να την απενεργοποιείς ; Η συνείδηση φίλε απλώς συμβαίνει, δεν την ενεργοποιείς, ή την έχεις ή δεν την έχεις. Τι νομίζεις πως είναι ; Αμπαζούρ ; Κλατς το ανάβεις, κλατς το σβήνεις ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 22:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική σας συμπεριφορά zip και alex22 είναι για τα
βουνά....Εδώ μιλάμε για την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς
αλλά, εσείς θέλετε να κατανοούμε μόνο εσάς κι οχι τις έννοιες
και τις εκφράσεις τους, που πρέπει...
Δεν είστε δα και δείγματα υποδείγματα.....Νομίζω,δλδ...Εκτός αν
έχετε αντίθετη γνώμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 16:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Για κάτσε ρε συ alex22 , όταν εγώ έγραψα , ΕΙΜΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ δεν φορούσα μάσκα διότι ενεργοποίησα την συνείδηση .


Ε, τώρα, τι να σχολιάσεις σ' αυτό ; Τι είναι ρε χρυσέ μου η συνείδηση ; Λογαριασμός σε forum για να την ενεργοποιείς και να την απενεργοποιείς ; Η συνείδηση φίλε απλώς συμβαίνει, δεν την ενεργοποιείς, ή την έχεις ή δεν την έχεις. Τι νομίζεις πως είναι ; Αμπαζούρ ; Κλατς το ανάβεις, κλατς το σβήνεις ;


Συγκεκριμένα είναι κάτι το οποίο ο άνθρωπος δύσκολα μπορεί να καταλάβει .
Έχει σχέση με τον τόπο ,από τον οποίο προέρχεται η ανθρώπινη ύπαρξη .

Εγώ έμμεσα τον ονόμασα αιώνιο ,λέγοντας απλά ότι είμαι αιώνιος ,αλλά δεν το κατάλαβε κανένας εκτός από εμένα που το έγραψα .

Τελικά έχω την αίσθηση ,ότι η αιωνιότητα ταιριάζει μοναχά σε άτομα που δεν μπορούνε να χαρακτηρισθούνε λογικά σε αυτόν τον κόσμο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 17:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δέν έχω πρόβλημα πίστευε ότι γουστάρεις όπως το γουστάρεις,αλλά πάει πολυ να λές οτι είσαι απελευθερωμένος,ποιός είσαι ο Βούδας?




Ναι πότε είμαι βούδας και πότε κούδας .
Παίζω σε διπλό ταμπλό .


quote:
Η απελευθέρωση κερδίζεται με τρομερές μάχες με απίστευτους πόνους.
Τί νόμιζες?


Πως το ξέρεις αυτό ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 17:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την συνείδηση του χώρου από όπου προέρχεται η ανθρωπότητα , την έχει ξεχάσει σχεδόν όλος ο κόσμος .
Αυτό φυσικά συμβαίνει επειδή συνηθίσαμε να ταυτιζόσαστε με θνητές σκέψεις και μορφές .

Δεν είναι έτσι τα πράγματα .

Είμαστε όλοι αιώνιοι .
Απλά να αναφέρω , ότι κάποιοι επιστρέφουνε ξανά σπίτι σε 1 εκατομμύρια χρόνια και άλλοι σε λιγότερο η περισσότερο ανθρώπινο χρόνο μέτρησης .

Επειδή όμως χρόνος δεν υφίσταται , δεν έχει σημασία αν κάποιος επιστρέψει σήμερα ,αύριο, η μεθαύριο στο σπιτάκι του ,αλλά το γεγονός ότι κάποτε θα επιστρέψει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 17:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε trexagireve γιατί δεν μιλάς ?
Πιστεύεις τουλάχιστον ότι κάποτε θα καταλήξεις στην αιωνιότητα η όχι ?

Τι φοβάσαι ,μην σε περάσουνε για τρελό οι λογικοί ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 18:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε βούδας πότε κούδας,τώρα απάντηση είναι αυτό?

quote:
Πως το ξέρεις αυτό ?

Βασικά το έχω διαβάσει όμως επίσης το έχω κατανοήσει στιρηζόμενος στον νόμο του κάρμα.Είναι κατα κάποιο τρόπο η κάθαρση που λένε.Δέν γίνεται να μπείς στον παράδεισο βρόμικος. Φυσικά μιλάμε για το συνολικό κάρμα.

Εχω την αίσθηση οτι εσύ νομίζεις οτι είναι όλα ωραία και καλά στο θέμα της αυτογνωσίας.Δυστηχώς δέν είναι έτσι.

Θα μπορούσα ανα σου πώ πολλά, αλλά λόγω της διαφορετικότητας μας
θα νόμιζες άλλα, με αποτέλεσμα την παρεξηγήση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 18:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι δεδομένη η πίστη μου ότι ο άνθρωπος είναι αιώνιος,
αγαπητέ μου alfa-omega, ποτέ δεν το αρνήθηκα και λυπάμαι
μαλλον, αυτούς που ζούν την κόλαση ότι "σήμερα είσαι αύριο
δεν είσαι"..Λυπάμαι τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι είναι τόσο
λίγοι, όσο δείχνουν..Αυτούς που ότι δεν βλέπουν δεν το δέχονται,
που νομίζουν ότι πνεύμα είναι κάτι που υπακούει σε νόμους της
ύλης,δλδ, αυτοκαταργείται,αφού το πνεύμα είναι άυλο και εκτός νόμων
του χώματος.....
Αλλά, εκεί είναι και η βασική διαφορά μεταξύ υλιστών και πνευματικών
ανθρώπων...Ότι οι πρώτοι, τα βάζουν όλα κάτω απο την νομοτέλεια της
φθοράς, ότι δεν πιστεύουν σε Θεό,πραγματικό Θεό, όχι θεό υπο νόμους....
Κι επειδή αυτού του Θεού, "θεοί είμαστε και υιοί Υψίστου πάντες"
κατά τον Χριστό,τότε το αιώνιο δεν μοιάζει αμφισβητήσιμο,αλλά,
αμφισβητούμενο,λόγω του ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρουμε
όλοι, τουλάχιστον, όχι δίχως βοήθεια....
Όπως πολύ σωστά λές, έχουμε ξεχάσει απο που προερχόμαστε, επηρεασμένοι απο τον κόσμο που φτιάξαμε...Αλλά, κάποτε θα ξαναγυρίσουμε εκεί και θα δούμε αν θα αξίζουμε στον τότε χώρο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 19:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega, αν σου ομολογήσω ποιος πραγματικά είμαι, θα με πιστέψεις ; θα κάνεις μετά ό,τι σου πω ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 20:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....Ώχ!!! Αρχίσαμε τις αποκαλυψεις......Αλήθεια, όμως,
αγαπητέ μου zip, γιατί έχει τόσο σημασία το αν πεις ποιός
είσαι; Πιστεύεις ότι θα κάνει την διαφορά;Θα αλλάξει τις
έννοιες ή τις λέξεις;Δεν ξέρω, εγώ πάντως,με συγχωρείς κιόλας, βλέπω
ένα υπέρμετρο προσωπικό εγώ, που πιστεύει ότι η αλήθεια παίζει,
διαφοροποιείται απο άνθρωπο σε άθρωπο, ανάλογα με το ποιός
την εκφράζει...
Δεν μιλάμε για την ίδια αιωνιότητα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 20:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αλήθεια, όμως,
αγαπητέ μου zip, γιατί έχει τόσο σημασία το αν πεις ποιός
είσαι;


Μα ... εδώ το φιλαράκι σου λέει πως είναι αιώνιος. Ε, να μην πω δηλ. κι εγώ τι είμαι, ποιος είμαι κτλ. ; Δηλ. για τον alfa-omega έχει σημασία να λέει ποιος είναι, αν είναι αιώνιος ή όχι και για μένα δεν έχει σημασία ; Γιατί ; Αδικία! Εγώ στο πηγάδι κατούρησα δηλ. ; Το θέμα είναι > εσύ θα με πιστέψεις ; - έχει δεν έχει σημασία - εσύ, αν σου πω ποιος πραγματικά είμαι και τι είμαι, θα με πιστέψεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 20:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ λές ότι δεν είσαι αιώνιος, αγαπητέ zip..Ο φίλος alfa-omega
μίλησε για τον εαυτό του, χωρίς να αποκλείει εσένα, ή άλλον...
Εσύ, όμως, πόσο ανάγκη έχεις όταν μιλάς να σε ξέρει ο άλλος;
Πόση αξία δίνεις σε ότι λές, ασχέτως αν φαίνεσαι ή όχι;
Για πές, για πές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 20:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Δεν μιλάμε για την ίδια αιωνιότητα....


Δηλ. ; Άλλη αιωνιότητα η μία, άλλη αιωνιότητα η άλλη ;

trexagireve, σου είπα αγόρι μου, εσύ στο esoterica.gr γράφεις έπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 20:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Εσύ λές ότι δεν είσαι αιώνιος, αγαπητέ zip..


Ε, ναι, το λέω γιατί δεν είμαι. Μπορεί όμως να είμαι κάτι άλλο. Δηλ. πρέπει σώνει και ντε να είμαι αιώνιος ; Πάλι σε ξαναρωτάω, αν σου πω τι άλλο είμαι, θα με πιστέψεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 20:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καταλάβαινες για το τι συζητάμε φίλε μου zip,ίσως να κατανοούσες
την διαφορετικοτητα της τωρινής αιωνιότητας των αξιών μας, σε
σχέση με την αιώνια πραγματικότητα,όπου, οι νόμοι που τη διέπουν
δεν είναι και τόσο συζητήσιμοι, αν μου επιτραπεί το αδόκιμο
της έκφρασης....
Δεν πιστεύεις ότι άλλα βλέπει ο άνθρωπος στο σήμερα κι άλλα υπάρχουν
ως αιώνια και άφθαρτα; Δεν υπάρχει μια πνευματική αρμονία που
καθοδηγεί την ύλη στις εφαρμογές της; Δεν έχουμε το πνεύμα που
φυσικα, ώς αιώνιο, είναι ήδη στην άφθαρτη αιωνιότητα κι ας ζούμε
εμείς αυτήν την λίγη;...
Πές μου αλήθεια,τι βλέπεις ώς μέλλον σου, μετά θάνατον, ας πούμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 21:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν απαντήσεις σ' αυτό που σε ρωτάω, τότε θα σου απαντήσω για το τι βλέπω στο μέλλον μου μετά θάνατον. Πες μου πρώτα, αν θα με πιστέψεις αν σου πω ποιος πραγματικά είμαι. Θα με πιστέψεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 21:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει τόσα πολλά στην ζωή μου, αγαπητέ μου zip, που
πιστεύω ότι θα το αντέξω....
Για πές μας λοιπόν ποιός είσαι, για να δούμε τι θα πιστέψουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 22:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega, αν σου ομολογήσω ποιος πραγματικά είμαι, θα με πιστέψεις ;


Ναι αμέ ,Εκτός και αν λες ψέματα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 23:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εχω την αίσθηση οτι εσύ νομίζεις οτι είναι όλα ωραία και καλά στο θέμα της αυτογνωσίας.Δυστηχώς δέν είναι έτσι.





Δηλαδή αν εσύ είχες (είχες διαμορφώσει ) μεγάλη αυτογνωσία , δεν θα ήτανε όλα καλά .
Πρόσεξε δεν θέλω να υπονοηθεί ,ότι εγώ διαθέτω αρκετή .


quote:

Θα μπορούσα ανα σου πώ πολλά, αλλά λόγω της διαφορετικότητας μας
θα νόμιζες άλλα, με αποτέλεσμα την παρεξηγήση.


Ακριβώς επειδή βρισκόμαστε σε διαφορετικό σημείο αντίληψης των πραγμάτων, θα ήτανε καλό να πεις πολλά και ίσως εσύ αυτά που θα πεις να τα έχεις περισσότερο ανάγκη ,από εμένα που θα τα διαβάσω , όπως και το αντίθετο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 10:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ναι αμέ [...]

trexagireve

Έχω ακούσει τόσα πολλά στην ζωή μου, αγαπητέ μου zip, που
πιστεύω ότι θα το αντέξω....
Για πές μας λοιπόν ποιός είσαι [...]


Κατ' αρχήν λοιπόν, είμαι ένας φίλος σας. Το πιστεύετε αυτό ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy