ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ντάξει, ok mimosa, καταλάβαμε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πνίγουν την ουσιαστική σου φύση που όντως είναι θεική

Αλεξ22, ο τρεχαγύρευε (επειδή το έχουμε συζητήσει) δεν εννοεί ακριβώς οτι ο άνθρωπος είναι θεός, τώρα. Το ίδιο πράγμα λέτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'Ντάξει, ok mimosa, καταλάβαμε ...

Μπράβο, μπράβο.
Άντε, κρυφτείτε τώρα μη σας επιτεθεί κανένα βαμπίρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Μπράβο, μπράβο.
Άντε, κρυφτείτε τώρα μη σας επιτεθεί κανένα βαμπίρ.


Ok, θα κρυφτούμε.

Θα ήθελες τώρα να μας σχολιάσεις και αυτό > http://www.esoterica.gr/news/march_03/auramach/auramach.htm ;

quote:
Σύμφωνα και με τον ρώσο ερευνητή Malakhov, ειδικό στη θεραπεία μέσω της παρατήρησης της αύρας, ο άνθρωπος πρέπει να αποφεύγει τη μόλυνση του ενεργειακού του πεδίου από διάφορους παράγοντες. Ο κυριότερος από αυτούς είναι ο ενεργειακός «βαμπιρισμός». Οι άνθρωποι που υποφέρουν απ’ την κατάσταση αυτή δεν έχουν σχεδόν καθόλου αύρα. Ο Malakhov δηλώνει ότι τέτοιο φαινόμενο παρατηρείται π.χ. σε ανθρώπους που ανήκουν σε κάποιες αιρέσεις ή θρησκευτικές ομάδες, οι οποίοι σταδιακά μετατρέπονται σε «ζόμπι».

Εσύ ισχυρίζεσαι πως δεν στερεύει η ενέργεια. Επίσης ισχυρίζεσαι πως δεν υπάρχει ο βαμπιρισμός, γενικά δηλ. δεν υπάρχει. Εδώ ο Malakhov λέει πως ο ενεργειακός "βαμπιρισμός", είναι η κατάσταση στην οποία οι άνθρωποι δεν έχουν σχεδόν καθόλου ενέργεια (αύρα βέβαια το λέει, αλλά και η αύρα, ενέργεια είναι). Τώρα, τι γίνεται ; Μάλλον ο Malakhov δεν ξέρει τι λέει, ε;

Είδες ; Κρυφτήκαμε εμείς αλλά εμφανίστηκε ο Malakhov ... ρε τον Malakhov που είναι και ειδικός ρώσος ερευνητής ... τι μας λέει, ε ; (έχει και ωραίο όνομα, να 'ουμ')


Edited by - zip on 10/04/2009 14:39:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Θεωρώ ότι το να σου λέει κάποιος πως συμπεριφέρεσαι νοητικά είναι προς τιμήν σου, έχεις μυαλό και το χρησιμοποιείς.


Πλάκα μας κάνεις τώρα κι εσύ ... επειδή λέει πως ο αλαζόνας είναι ο άνθρωπος που συμπεριφέρεται νοητικά ; Και το πίστεψες ; (χαχαχαχαχαχα)

Edited by - zip on 10/04/2009 14:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ πρέπει να σχολιάσω τι λέει ο κάθε Μαλάκοβ;;; .
Κοιτα, με την ορολογία του Εσωτερισμού (αυρες, σαυρες) και την κυραΜπλαβάτσκυ και την παρέα της δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω και κάτι άλλο. Η κινεζική ιατρική χρησιμοποιεί την ενέργεια εδώ και 4000 χρόνια και δειλά δειλά έχουν αρχίσει να τη δέχονται και οι δικοί μας ιατροί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 14:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Κοιτα, με την ορολογία του Εσωτερισμού (αυρες, σαυρες) και την κυραΜπλαβάτσκυ και την παρέα της δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.


Καλά 'ξηγιέσαι ρε κοπέλα μου, κανένας δεν αντιλέγει, ούτε και κανένας σε υποχρεώνει να το κάνεις δηλ. αλίμονο. Αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί, πως είσαι τόσο σίγουρη και κατηγορηματική δηλ. ώστε να λες "Δεν υπάρχει ρε αγόρι αυτό το πράγμα. Γενικά. Δεν υπάρχει βαμπιρισμός." ;

quote:
mimosa

Να σου πω και κάτι άλλο. Η κινεζική ιατρική χρησιμοποιεί την ενέργεια εδώ και 4000 χρόνια και δειλά δειλά έχουν αρχίσει να τη δέχονται και οι δικοί μας ιατροί.


Δεν διαφωνώ σ' αυτό. Οι κινέζοι είναι σαφώς πιο ενημερωμένοι πάνω στην διαχείρηση της ενέργειας, συμφωνώ.

υ.γ. όλα τα λεφτά όνομα, ε; και που το πέτυχα κιόλας, ε ;

Edited by - zip on 10/04/2009 14:56:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα μου κατευθύνει καμμία μπλαβάτσκυ τις απόψεις μου...
Ζώ, βλέπω, παρατηρώ, αγγίζω, νιώθω.
Αυτή είναι η άποψή μου για τον δήθεν βαμπιρισμό. Με ρώτησες και την είπα! Δεν είναι απαραίτητο να τη λάβεις σοβαρά υπ'όψη σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Δεν θα μου κατευθύνει καμμία μπλαβάτσκυ τις απόψεις μου...


Ποιος είπε τέτοιο πράγμα βρε καλή μου ;

quote:
mimosa

Ζώ, βλέπω, παρατηρώ, αγγίζω, νιώθω.


The best! Πολύ καλά 'ξηγιέσαι και μπράβο σου και ζήτω σου και ώπα σου!

quote:
mimosa

Αυτή είναι η άποψή μου για τον δήθεν βαμπιρισμό. Με ρώτησες και την είπα! Δεν είναι απαραίτητο να τη λάβεις σοβαρά υπ'όψη σου!


E, 'ντάξει ρε mimosa, κουβεντιάζουμε δηλ. Άμα είναι να λέμε κάτι για να μην το λαμβάνουν σοβαρά οι άλλοι ... 'ντάξει ... το χέζουμε το πράγμα δηλ. Να μην το πάρω δηλ. σοβαρά αυτό που είπες ; Να το πάρω για πλάκα ;

mimosa,

δηλ. εσύ τώρα επιμένεις πως άμα στερέψει η λίμνη του Μαραθώνα, θα φταίει η λίμνη γι' αυτό ;

Edited by - zip on 10/04/2009 15:18:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς πας ρε άνθρωπε να στηρίξεις θεωρία με αυτό το όνομα!!!!

Για τις λίμνες και τα ποταμάκια τα είπαμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Για τις λίμνες και τα ποταμάκια τα είπαμε.


Δηλ ; επιμένεις ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως φαίνεται χ..εις γενικά το διάλογο αγαπητέ zip...Γιατί η
φίλη mimosa, σου είπε ότι είναι άποψη της και άν θέλεις την
λαμβάνεις υπόψην σου, όχι ότι η γνώμη της είναι για πλάκα...
Όσο για την αναφορά σε Μπλαβάτσκυ και λοιπούς εσωτεριστές, είναι
για λύπηση, να θεωρούμε αυτά τα άτομα που δεν έζησαν σαν άνθρωποι, αλλά σαν ραδιούργοι της κοινωνιας και συνωμότες, για παραδείγματα
ή για κατευθύνσεις..Υπήρξαν πολλές παράνοιες, δεν θα τις θεωρήσουμε και σωστες, τώρα...
Η προσωπικότητα, όμως, και η προσωπική σμυπεριφορά, συνδιάζονται
στον άνθρωπο; Για να επανέλθουμε στο θέμα μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος είπε τέτοιο πράγμα βρε καλή μου ;

quote:
αν δεν έχεις ασχοληθεί, πως είσαι τόσο σίγουρη και κατηγορηματική δηλ. ώστε να λες

Ενώ άν είχα ασχοληθεί θα είχα άλλη άποψη; την άποψη της Μπλαβάτσκυ ή του Μαλάκοβ; Εντάξει, δε λέω, καλό είναι παίρνουμε διάφορες πληροφορίες... αλλά... δεν μιλάμε για Ιστορία, που τα γεγονότα είναι ξεκάθαρα και παίρνουμε ένα οποιοδήποτε βιβλίο για να τα μάθουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 15:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μην το πάρω δηλ. σοβαρά αυτό που είπες ; Να το πάρω για πλάκα ;

E, ναι, μάλλον, αφού σε βλέπω, θέλεις βαμπίρια στο έργο!

quote:
Δηλ ; επιμένεις ;

Ω, ναι ναι ναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 16:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, οι υπόλοιποι, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Δείτε λίγο κάτι εδώ >

quote:

A - Δεν καταλαβαίνω, γιατί να κατηγορήσουμε κάποιον που έχει μεγάλη ανάγκη από ενέργεια κι έρχεται κοντά μας για να "ρουφήξει"; Το έχει ανάγκη! Δεν φταίει αυτός αν εμείς είμαστε αδύναμοι, στερεύουμε και εξαντλούμαστε γρήγορα.

B - Δηλ. ποιος φταίει αν έρθει κάποιος και μου πάρει εμένα όλη την ενέργειά μου ; Αυτός που μου την πήρε, ή εγώ που δεν είχα άλλη τόση να του δώσω ;

A - Εσύ!

B - Πας σε μια πηγή να πιεις νερό. Και πίνεις, πίνεις, πίνεις ... ώσπου κάποια στιγμή, μετά από χρόνια δηλ. η πηγή στερεύει. Ε, ποιος φταίει ; Εσύ που την άδειασες ή η πηγή που στέρεψε ;

Α - Δεν στερεύει η ενέργεια.


Στην περίπτωση αυτή, ο Β δίνει ένα παράδειγμα με μια πηγή που στερεύει και στο τέλος ρωτάει "ποιος φταίει ; Εσύ που την άδειασες ή η πηγή που στέρεψε ;". Προσέξτε την απάντηση του Α. Ο Α δεν απαντάει σ' αυτό που τον ρωτάει ο Β. Απαντάει κάτι άλλο. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Γιατί αν απαντούσε με τον τρόπο που απαντάει στην πρώτη ερώτηση του Α, ανάλογα, προσέξτε ! ανά-λογα, δηλ. σύμφωνα με την λογική του, θα έπρεπε να απαντήσει "φταίει η πηγή!". Αν απαντήσει όμως ένα τέτοιο πράγμα, το ίδιο το νοητικό του θα επαναστατήσει. Η υπεκφυγή λοιπόν, είναι μονόδρομος γι' αυτόν. Δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο - αν θέλει να απαντήσει, έτσι ; - παρά να απαντήσει με μια υπεκφυγή. Να προσπαθήσει δηλ. να στρέψει το θέμα κάπου αλλού, όχι σ' αυτό που γίνεται ο λόγος. Γι' αυτό επίσης λέει και παρακάτω :

quote:

B - δηλ. εσύ τώρα επιμένεις πως άμα στερέψει η λίμνη του Μαραθώνα, θα φταίει η λίμνη γι' αυτό ;

Α - Για τις λίμνες και τα ποταμάκια τα είπαμε.


Δεύτερη υπεκφυγή. Κοιτάξτε πως προσπαθεί να αποπροσανατολίσει τον Β. Όμως ο Β - παλιά πουτάνα - συνεχίζει και στο τέλος παίρνει την απάντηση. (η οποία βέβαια δεν μπορεί να ληφθεί σοβαρά, αφ' ενός γιατί ήδη ο Α, έχει πει πως δεν θα πρέπει να παίρνει σοβαρά τις απαντήσεις του, αφ' ετέρου γιατί ο τρόπος που το γράφει είναι ειρωνικός)

quote:

B - Δηλ ; επιμένεις ;

Α - Ω, ναι ναι ναι


Κατ' αρχήν μία ερώτηση για αυτούς που παίρνουν σοβαρά τα όσα λέγονται εδώ : Στον παραπάνω διάλογο, νομίζετε ότι ο Α κατάλαβε το λάθος του ;

συνεχίζεται ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 16:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, συγκρίνεις κάτι που στερεύει (νερό) με κάτι που δεν στερεύει (ενέργεια).
Αν στερεύει η δική σου ενέργεια, τι να πώ, προσπάθησε να την κάνεις αστείρευτη.

Λοιπόν, μετά το Είσαι αιώνιος, λέω να λανσάρουμε και το Είσαι αστείρευτος...

Δηλ. π.χ μπορεί το ποταμάκι να στερέψει γιατί δεν έχει βρέξει 5 χρόνια. Ενέργεια "βρέχει" συνέχεια, άλλο αν εσύ κρατάς ομπρέλα.

Ο φόβος είναι μια ομπρέλα που δεν λέμε να αφήσουμε με τίποτα. Την κρατάμε γερά και με τα δύο χέρια.
Δεν είναι λίγο τρομακτική η σκέψη, ότι ο άνθρωπος απέναντί σου είναι βαμπίρ, χωρίς άυρα που θα γίνει ζόμπι (!!!) και γι' αυτό θέλει να σου ρουφήξει την ενέργεια; Αμα το σκεφτείς αυτό, πάει η ενέργεια σου, έπεσε στο μηδέν. Και καλά να πάθεις κι όλας.


Edited by - mimosa on 10/04/2009 16:24:15

Edited by - mimosa on 10/04/2009 17:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 16:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Δεν καταλαβαίνω όμως ποιος είναι ο προβληματισμός σου, εάν θέλεις λες κάτι επί αυτού.
Απεστάλη: 09/04/2009, 19:56:51 pyramid

Το θέμα το πρότεινα προς δημόσιο διάλογο με στόχο την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς μας , καθώς επίσης και των συνανθρώπων μας .
Περίμενα να λειτουργήσουμε ομαδικά .
Διαπιστώνω ότι οι αντιπαραθέσεις είναι το στοιχείο που επικράτησε .
Αδυνατούμε να κάνουμε εποικοδομητικό διάλογο και διερωτώμαι τι φταίει ?

Εάν έχει δίκαιο ο zip και πράγματι δεν ανταποκρίνεται ο θεματοθέτης στις πραγματικές απαιτήσεις του θέματος , μπορώ να το παρακολουθώ μονάχα και να μην συμμετέχω .
Αρκεί βέβαια να ανέβει η ποιότητά στον διάλογο .


Αυτός είναι ο προβληματισμός μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 17:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως όπως και να το κάνουμε στην δράση υπάρχει αντίδραση.

Μιλάω για τον γνωστό νόμο του κάρμα,δέν γίνεται να παίρνει κάποιος χωρίς να δίνει.

Εντάξυ το πάω μακριά αλλα έτσι είναι, στο τέλος πάντα επικρατεί η ισορροπία.

Χωρίς την ισσοροπία θα ήταν αδύνατη η ζωή.

Και κάτι άλλο, αν κάποιος έχει ανώτερες αξίες στην ζωή του δεν είναι δυνατόν να κινδυνεύει απο βαμπίρ,λόγω της ποιότητας της ενέργειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 19:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip,κάποια στιγμή πρέπει να ..βγεις απο το εργαστήριο
πειραμάτων και θεωριών και να ζήσεις και λίγο μαζί μας...
Εσύ, όμως, όχι ο διεπρεπής επιστήμων....Φύγε απο το "ποιός
είναι ο ωραίος" και το "ανάλυσε το" και προσπάθησε να δεις τον
εαυτό σου σαν ένα άνθρωπο που συζητάει για την προσωπική συμπεριφορά και ότι αυτή φαίνεται και μέσα απο τα κείμενα του...
scripta mannet,που λένε κι οι Λατίνοι....
Φίλε μου alfa-omega, ευτυχώς ακόμη δεν βάλαμε face control για επιλογή ατόμων,ή δεν υπάρχει εσωτερικός κανονισμός που να λέει τι
προσόντα πρέπει να έχει ο θεματοθέτης....
Οι προσωπικές επιθέσεις δείχνουν εμπάθεια και επιτέλους, εδώ είμαστε για να συζητήσουμε, για την έρμη την συμπεριφορά και την κατακρεουργούμε με το να δείχνουμε την προσωπικότητα, μόνο ως
..κατίνα...Ας δούμε καλύτερα...Στο βάθος κήπος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 22:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσα δε φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια...!

Α ρε ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑ zip!

Γκρέμιστα, γκρέμιστα όλααα πιάαααααα!

Καλέ σείς, δεν έχετε πάρει χαμπάρι μέχρι τώρα ότι έχει φτάσει ο άνθρωπος να σας απευθύνεται λές και μιλάει δάσκαλος του νηπιαγωγείου σε πεντάχρονα? (χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου ρε φίλε zip...)

Σας ρωτάει ο άνθρωπος:
"Λ+Ο=ΛΟ...ΣΩΣΤΑ?"
"Λ+Α=ΛΑ...ΣΩΣΤΆ?"
Και μετά ρωτάει: "Τί μας κάνουν και τα δυό αυτά μαζί?"
Και αντί να του πείτε το αυτονόητο ΛΟΛΑ...του απαντάτε "ΤΟΠΙ"!!!

Εδώ δεν κατανοούμε την προσωπική συμπεριφορά αλλά την προσωπική παρανόηση!Θα μου πείς απ'τα ολότελα καλή και η Παναγιώταινα! Κάτι είναι και αυτό...

Πάντως, μέσα σ'όλα αυτά, κατανόησα μερικά πράγματα για τη δική μου συμπεριφορά π.χ. ότι δείχνω εμπάθεια πρός κάποιους συνομιλητές και ότι κάποιοι άλλοι με θεωρούν δορυφόρο του zip.χα χα το λέω εκ των προτέρων για να σας "προλάβω" ώστε να μην επαναλαμβάνεστε άσκοπα αλλά και για να σας δείξω ότι κατανόησα κάποια σημεία της προσωπικής μου συμπεριφοράς.
Βέβαια επειδή έχω και αδυναμίες όπως κάθε άνθρωπος και επειδή γουστάρω "με τρέλα και κορδέλα" τον τρόπο με τον οποίο επικοινωνεί με τους υπόλοιπους ο zip λέω: Έμπαινε μεγάλε!!! (συνέχισε με αυτόν τον υπέροχα απολαυστικό και αυθεντικό εικονοκλαστικό τρόπο σου - σαν ταύρος σε γυαλοπωλείο...!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 22:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός απο κλακαδόρος ρε φίλε helios2012, του κάθε zip
δεν μπορείς να συμμετέχεις αλλοιώς στη συζήτηση; Και φυσικά
δεν περιμέναμε εσένα να μας πεις ότι ο φίλος μας μιλάει σαν
σε παιδάκια νηπιαγωγείου...Το λέμε τόσο καιρό ότι γι αυτό
δεν υπάρχει διάλογος και το να λέει κάποιος ότι δεν μπορεί να
επικοινωνήσει μαζί σου σημαίνει μόνο και μόνο ότι κάποια στιγμή
θα πάψετε να επικοινωνείτε κι αυτο δεν θέλει φαντασία...
Όταν δεν θέλει κάποιος να επικοινωνήσει, καλά θα κάνει να μην
επμοδίζει τουλάχιστον τους άλλους που το θέλουν....
Ο θεματοθέτης έχει θέσει ένα θέμα που έχει αρ...ια,αλλά ποιός να
τολμήσει να συζητήσει για κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς...
Είπαμε θέλει αρ...ια και ειλικρίνια..Ποιός τολμάει να βγάλει
τον...φερετζέ;
Εδώ είναι το πεδίο των μαχών, ο διάλογος, το να τον αποκλείεις
δείχνει μόνο και μόνο ότι δεν θέλεις τον διάλογο, είσαι λοιπόν,
ήδη λαθος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 22:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Μα, συγκρίνεις κάτι που στερεύει (νερό) με κάτι που δεν στερεύει (ενέργεια).


Βρε mimosa μου, το κάνω αυτό (την σύγκριση δηλ) γιατί δεν νομίζω εγώ πως η ενέργεια ενός ανθρώπου δεν στερεύει.

Ένας άνθρωπος είναι μια "δεξαμενή" ενέργειας, ok ; Σ' αυτήν την δεξαμενή, υπάρχουν κάποιες ποσότητες. Δεν διαφωνώ στο ότι αυτές οι ποσότητες μπορεί να ανανεώνονται, αλίμονο (αυτό το download που λες, συμφωνώ). Όπως και στην λίμνη του Μαραθώνα. Βρέχει ; ωπ, γεμίζει λίγο η λίμνη. Αρχίζει η σπατάλη ; ε, πέφτουν τα αποθέματα. Δεν σου λέω εγώ πως ο άνθρωπος μπορεί να αδειάσει εντελώς. Άμα αδειάσει εντελώς από ενέργεια, τέζα.

Πρόσεξε, ένα άλλo παράδειγμα. Οι πνεύμονές μας έχουν μέσα τους μια ποσότητα ατμοσφαιρικού αέρα. Όταν εισπνέουμε, η ποσότητα αυτή αυξάνεται. Όταν εκπνέουμε, η ποσότητα μειώνεται. Πάντα όμως, όσο δηλ. και δυνατά να εκπνεύσουμε προσπαθώντας εκούσια να βγάλουμε όλον τον αέρα από τους πνεύμονές μας, πάντα, μέσα σ' αυτούς διατηρείται μια μικρή ποσότητα. Αυτό ονομάζεται ζωτική χωρητικότητα.

Εγώ δεν σου λέω ότι ο άνθρωπος μπορεί να χάσει εντελώς την ενέργειά του. Σου λέω πως μπορεί αυτή η ποσότητα ενέργειας που έχει να μειωθεί σημαντικά. Πάντα όμως θα διαθέτει ένα ζωτικό ποσό ενέργειας που φυσικά θα είναι και αυτό που θα τον κρατάει στην ζωή. Αν αυτό το ζωτικό ποσό ενέργειας χαθεί, ε, τότε, ο άνθρωπος αυτός πεθαίνει.

quote:
mimosa

Δεν είναι λίγο τρομακτική η σκέψη, ότι ο άνθρωπος απέναντί σου είναι βαμπίρ, χωρίς άυρα που θα γίνει ζόμπι (!!!) και γι' αυτό θέλει να σου ρουφήξει την ενέργεια;


Όχι λίγο τρομακτική, πολύ τρομακτική είναι. Όμως μερικές φορές συμβαίνει. Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι - όχι ο alfa-omega, έτσι ; αλίμονο - που μπορούν να το κάνουν αυτό. Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα σου πάρουν όλη την ενέργειά σου, εννοείται αυτό ρε mimosa, δεν μπορούν να το κάνουν αυτό άλλωστε. Αυτοί, θα σου μειώσουν τα αποθέματά σου. Όχι για πάντα, εννοείται κι αυτό. Θα σου μειώσουν τα αποθέματά σου μόνο για την 'κείνη την ώρα που θα είσαι σε επαφή μαζί τους. Την επόμενη μέρα π.χ που θα ξυπνήσεις θα είσαι τζετ, θα έχει γίνει ήδη το download. Αυτό λέμε. Κατανοητό ;

Edited by - zip on 10/04/2009 22:52:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 23:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αδυνατούμε να κάνουμε εποικοδομητικό διάλογο και διερωτώμαι τι φταίει ?


Αχ ρε φίλε μου, τι εποικοδομητικό διάλογο να κάνουμε όταν σε ρωτάμε κάτι και μας απαντάς ό,τι να 'ναι ; Έτσι γίνεται ο εποικοδομητικός διάλογος ; Σε ρώτησα κάτι. Γιατί δεν μου απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω ; Μου λες "σου απάντησα". Ε, μα τι μου απάντησες ; Με κοροϊδεύεις δηλ. ;

Μέσα στο θέμα σου, μιλάς για κάτι πράματα ρε παιδί μου ... δηλ. δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω. Τι εννοείς όταν λες "θεοποίηση της ύλης" ; Άντε πες μας ρε φίλε μου, δηλ. να το καταλάβουμε. Εγώ δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. Τι είναι ρε παιδί μου. Ε, δεν μπορείς να μου το εξηγήσεις ; Και τι σχέση έχει η "θεοποίηση της ύλης" με την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς ; Ούτε κι αυτό το καταλαβαίνω. 'Ντάξει, δεν έχω το επίπεδό σου ρε φίλε μου, είμαι από χωριό, τι να κάνουμε δηλ. ; Ε, δεν μπορείς να μας εξηγήσεις κάποια πράγματα ;

Έτσι γίνεται ο εποικοδομητικός διάλογος > Σε ρωτάμε, μας απαντάς. Μας ρωτάς, σου απαντάμε. Αλλά δεν γίνεται να ρωτάει ο ένας "γνωρίζεις το ΟΛΟ ;" και ο άλλος να απαντάει "Το ΟΛΟ είναι ο θεός". Είναι διάλογος αυτός δηλ. ;

Και η πλάκα είναι ότι σε συμπαθώ ρε πστ, είσαι καλό παιδί, το ξέρω δηλ. Αλλά πως να κουβεντιάσω μαζί σου ρε γμτ ; ειλικρινά ... πως ; Δηλ. να μην σου λέω κάποια πράγματα που δεν καταλαβαίνω ; Να σου λέω ναι ; Έχεις δίκιο ; Αφού, πρώτον και κύριον, δεν τα καταλαβαίνω. Πως είναι δυνατόν να συμφωνήσω με κάτι που δεν καταλαβαίνω ;

Τέλος πάντων, αν έχεις κάτι να πεις, πεσ' το, αλλιώς κάτσε και διάβαζε. Κάτι θα μάθεις, είναι βέβαιο. Κάτι θα μάθεις και θα σε βοηθήσει ... είναι απολύτως βέβαιο.

Κι αυτήν την καραμέλα με τον helios2012, σταμάτα την ρε φίλε μου δηλ. Κι εσύ και ο trexagireve. Εγώ τον helios2012, ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο, ούτε τον έχω δει ποτέ μου, ούτε τίποτε. Απλώς λέω κάποια πράγματα που τα βρίσκει ενδιαφέροντα. 'Ντάξει, δεν έγινε και τίποτε δηλ. Κι η pyramid με την οποία συμφωνούμε, κι αυτή "δορυφόρος" μου είναι ; Κι ο alex22 που σου λέει να συνέλθεις, κι αυτός ; Κι αυτός "δορυφόρος" μου είναι ; Δηλ. τι να πω ρε alfa-omega ... τι να πω ;


Edited by - zip on 10/04/2009 23:27:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 23:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Και φυσικά δεν περιμέναμε εσένα να μας πεις ότι ο φίλος μας μιλάει σαν σε παιδάκια νηπιαγωγείου...Το λέμε τόσο καιρό ότι γι αυτό δεν υπάρχει διάλογος και το να λέει κάποιος ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σου σημαίνει μόνο και μόνο ότι κάποια στιγμή θα πάψετε να επικοινωνείτε κι αυτο δεν θέλει φαντασία... Όταν δεν θέλει κάποιος να επικοινωνήσει, καλά θα κάνει να μην επμοδίζει τουλάχιστον τους άλλους που το θέλουν.... Ο θεματοθέτης έχει θέσει ένα θέμα που έχει αρ...ια,αλλά ποιός να τολμήσει να συζητήσει για κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς... Είπαμε θέλει αρ...ια και ειλικρίνια..Ποιός τολμάει να βγάλει τον...φερετζέ;


Καλά εσένα, δηλ. επιβάλεται να σε γνωρίσω. Είσαι δυσεύρετος. Σπάνιος, δεν βρίσκεσαι εύκολα. Άμα κατέβω καμιά μέρα Αθήνα - από ΑΘήνα είσαι, ε; - οπωσδήποτε δηλ. θα πάμε και καφέ. Γράφεις έπος αγόρι μου, έπος ... Δηλ. δεν νομίζω να υπήρχε ποτέ τέτοια μορφή στο esoterica σαν εσένα. Από τότε που ξεκίνησε δηλ. το site. Είσαι ... μεγάλη μορφή, επική. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 00:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι πού τα λέω όλα αυτα ρε ζίπ, αμα λάχει να 'ουμε;
Μου προσάπτεις πράγματα που έχεις πεί εσύ ο ίδιος και πάνω σε αυτά απαντάω! Σαν να το χασες λιγάκι. Κι εντάξει εσύ δικαιολογείσαι γιατί γράφεις ολόκληρα κατεβατά, σβήνεις, γράφεις, ξαναγράφεις, ξανασβήνεις, ούτε εσύ θυμάσαι τι λές.... εγώ η καϋμένη γράφω 5 σειρούλες με το ζόρι. Ούτε αυτές;


quote:
Δεν σου λέω εγώ πως ο άνθρωπος μπορεί να αδειάσει εντελώς. Άμα αδειάσει εντελώς από ενέργεια, τέζα.

...
----> Για πάμε να θυμηθούμε...

quote:
Στο ξαναλέω, δεν είναι τρόπος αυτός. Θες να μ' ακούσεις ; άκουσέ με, δεν θες ; κάποια μέρα, θα βρεθεί κάποιος πιο "αχόρταγος" από σένα και θα σου ρουφήξει όλη την δική σου ενέργεια, θα σε "στεγνώσει". Και τότε - όταν το νιώσεις αυτό, αυτό δηλ. που εσύ κάνεις στους άλλους, όταν οι άλλοι θα το κάνουν σε σένα - τότε το ξανακουβεντιάζουμε το θέμα ... Να προσέχεις πάντως, να προσέχεις πολύ γιατί πάντα υπάρχει κάποιος άλλος που ακόμη κι αν εσύ είσαι "βαμπίρ" - που δεν είσαι - αυτός ο άλλος, θα είναι μεγαλύτερο "βαμπίρ" από σένα. Και τότε ... την πλέρωσες.

Υπάρχει η λέξη 'όλη', το είδαμε;
Το οτι τρομοκρατείς τον κόσμο, δεν το σχολιάζω...

quote:
Ρε mimosa, όλοι οι άνθρωποι έχουν ένα σταθερό ποσό ενέργειας πάνω τους. Άλλος έχει περισσότερη, άλλος λιγότερη. Δεν διαφωνώ να δίνουμε κάποια ποσότητα από την ενέργειά μας σε κάποιον που δεν έχει, για να περνάμε καλά όλοι, άλλα αν κάποιος ζητάει και ζητάει και ζητάει συνέχεια ενέργεια από μας, σε μας στο τέλος τι θα μείνει;

quote:
Δηλ. ποιος φταίει αν έρθει κάποιος και μου πάρει εμένα όλη την ενέργειά μου ; Αυτός που μου την πήρε, ή εγώ που δεν είχα άλλη τόση να του δώσω ;

quote:
Πας σε μια πηγή να πιεις νερό. Και πίνεις, πίνεις, πίνεις ... ώσπου κάποια στιγμή, μετά από χρόνια δηλ. η πηγή στερεύει. Ε, ποιος φταίει ; Εσύ που την άδειασες ή η πηγή που στέρεψε

...

quote:
Προφανώς όσοι αδειάζουν για να γεμίσεις, δεν το παίρνουν χαμπάρι αλλιώς τώρα δε θα βρισκόσουν εδώ να το λές με τόσο θράσσος, αλλά, πιθανότατα να βρισκόσουν σε κανά νοσοκομείο με βουλωμένο μάτι!

Ο ΑΩ είναι και δολοφόνος. Έχει αδειάσει πολλούς ανθρώπους κατά τον Ήλιο.

.....
---> τέλος αναμνήσεων

quote:
Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα σου πάρουν όλη την ενέργειά σου, εννοείται αυτό ρε mimosa, . δεν μπορούν να το κάνουν αυτό άλλωστε

Και γιατί μας τα' πρηξες αμά λάχει να 'ουμ;


Φίλε ζίπ, ενέργεια θα χάνεις και όσο φοβάσαι και κάνεις άσχημες σκέψεις για τους συνανθρώπους σου. Μια μαύρη σκέψη είναι σαν να ρίχνεις χώμα σε μια φωτιά. Οι φωτεινές σκέψεις γεμίζουν τις μπαταρίες.

Edited by - mimosa on 11/04/2009 01:11:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 00:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου τρέχα, μάλλον παρέβλεψες (άθελά σου φαντάζομαι, όχι σκόπιμα) να πληκτρολογήσεις μια λέξη σε μια πρόταση της απάντησής σου.
Στη βάζω λοιπόν με κεφαλαία+bold ανάμεσα απ'την εν λόγω πρότασή σου, για να δείς και σύ πόσο διαφορετικό θα είναι το νόημά της, μετά την απαραίτητη προσθήκη στην ακούσια παράλειψή σου:
Τρέχα:" Και φυσικά δεν περιμέναμε εσένα να μας πεις ότι ο φίλος μας μιλάει σαν ΔΑΣΚΑΛΟΣ σε παιδάκια νηπιαγωγείου..."
Χμμμ, τώρα μάλιστα, βγάζει ένα σαφέστερο νόημα, δε συμφωνείς χρυσέ μου?

Λοιπόν zip, o καλός μας τρέχα βρίσκεται στη Λάρισα.
Άντε βρέ κοντά είστε, οπότε αν ποτέ πιείτε αυτό το καφεδάκι, έστω και αν αυτό γίνει με θέα την πίσω πλευρά του Ολύμπου (ξέρεις την πλευρά στη οποία φημολογείται ότι αφόδευαν οι 12 θεοί του, εξού και το "κρανίου τόπος" της πλαγιάς) θέλω ειδική πρόσκληση και να'σαι σίγουρος πως θα παρευρεθώ μιας και θ'αξίζει τον κόπο!

Υ.Γ. Α και πού σαι τρέχα...Αφού τα λέει τόσο ωραία ο zip, γιατί να παρεμβληθώ και να διακόψω τον ειρμό της συζήτησης?
Θα'ταν αγένεια δε συμφωνείς?
Όταν κάποιος με καλύπτει με αυτά που γράφει, το μόνο που θεωρώ πρέπον είναι απλά να δείξω πως συμφωνώ, κυρίως επειδή σέβομαι τον εκάστοτε συνομιλητή.Αν είμασταν παρέα και κάναμε την ίδια συζήτηση, 1ον και κυριότερο απλά θα'χα λυθεί απ'τα γέλια, οπότε μάλλον δεν θα μπορούσα ν'αρθρώσω λέξη, 2ον θα κουνούσα νοερά το κεφάλι μου πάνω κάτω όποτε μιλούσε ο zip, οπότε θα καταλαβαίνατε όλοι ότι οι απόψεις του, με βρίσκουν σύμφωνο και 3ον μπορεί να'παιζα κανά σιωπηλό παιχνιδάκι με τη φίλη μας τη μιμόζα, ρουφώντας της ενέργεια, έτσι για να νιώσει πώς έχει το πράγμα...χε χε χε
Αλλά δυστυχώς, προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε με τον ευνουχιστικό και ατελή τρόπο του γραπτού λόγου, που σίγουρα δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως διάλογος με την πλήρη έννοια του όρου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 01:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega -Το θέμα το πρότεινα προς δημόσιο διάλογο με στόχο την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς μας , καθώς επίσης και των συνανθρώπων μας .
Περίμενα να λειτουργήσουμε ομαδικά .
Διαπιστώνω ότι οι αντιπαραθέσεις είναι το στοιχείο που επικράτησε .
Αδυνατούμε να κάνουμε εποικοδομητικό διάλογο και διερωτώμαι τι φταίει ?
Εάν έχει δίκαιο ο zip και πράγματι δεν ανταποκρίνεται ο θεματοθέτης στις πραγματικές απαιτήσεις του θέματος , μπορώ να το παρακολουθώ μονάχα και να μην συμμετέχω .
Αρκεί βέβαια να ανέβει η ποιότητά στον διάλογο .

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου


Δεν χρειάζεται να έχεις κανέναν προβληματισμό alfa-omega .

Όπως και δεν υπάρχει λόγος στο να μην συμμετάσχεις σε αυτό το τόπικ μιας και είσαι ο θεματοθέτης .

Το ποιο σημαντικό πάντως είναι να κατανοήσεις πως οι διαφωνίες (αντιπαραθέσεις) ακόμα και οι αμφιβολίες, πολλές φορές είναι πιο εποικοδομητικές καθώς βοηθούν να μην συνθλιβούμε από την στασιμότητα και τον δογματισμό (αρκεί βέβαια να έχουμε την δύναμη να το παραδεχτούμε) …

Ειδικά πάνω σε θέματα που έχουν να κάνουν με μια πίστη «Νοητικής σύλληψης/υποθετικό» αλλά και με όρους που δεν είναι κατανοητοί από πολλούς, πρέπει να είναι διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούνε να έχουνε μια εσωτερική συνοχή (ερμηνεία) μεταξύ του νοητικού και πραγματικού .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 01:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο άνθρωπος να σας απευθύνεται λές και μιλάει δάσκαλος του νηπιαγωγείου σε πεντάχρονα?

Εξ' ιδίων κρίνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 08:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimosa,

το γεγονός ότι στις αναφορές μου χρησιμοποιήθηκε η λέξη "όλη" έγινε, 'ντάξει, για λόγους υπερβολής και sorry που δεν το διευκρίνησα. Νομίζω όμως πως στην τελευταία μου δημοσίευση προς εσένα, το διευκρινίζω καλύτερα. Εν πάσει περιπτώση, ok, παραδέχομαι πως έκανα λάθος και λέγοντας "όλη", δεν εννοούσα να μην μείνει δηλ. στάλα ενέργεια στον άλλον. Άλλωστε, όπως σου λέω, δεν μπορεί να γίνει αυτό, να "αδειάσει" κάποιος δηλ. εντελώς από ενέργεια. Αν συμβεί αυτό, ο άνθρωπος είναι νεκρός, γι' αυτό και οι νεκροί δεν έχουν θερμότητα, είναι κρύοι άμα τους πιάσεις.

Τελικά, συμφωνούμε σ' αυτό που λέω, έστω δηλ. κι έτσι ?

Επίσης, μου λες πως τρομοκρατώ τον κόσμο. Ρε mimosa, δηλ. γιατί το λες αυτό ? Έτσι και κάνεις μια απλή αναζήτηση στο δίκτυο θα δεις πως υπάρχουν εκαντοντάδες σελίδες που αναφέρονται στον ενεργειακό "βαμπιρισμό". Δηλ. όλες αυτές οι σελίδες είναι τρομοκρατικού περιεχομένου ? Επίσης, εδώ στο esoterica, αν ψάξεις - θα μου πεις, δεν σ' ενδιαφέρει, ok - αλλά αν ψάξεις, θα δεις πως υπάρχουν πολλά θέματα που αναφέρονται στον ενεργειακό "βαμπιρισμό" και μάλιστα μερικά είναι και πολύ αξιόλογα. Δηλ. οι αναφορές που γίνονται είναι αξιόλογες, έχουν κάποιο επίπεδο. Δεν είναι δηλ. παραμύθια.

quote:
mimosa

Και γιατί μας τα' πρηξες αμά λάχει να 'ουμ;


Κατ' αρχήν, δεν σας τα 'πρηξα εγώ. Εγώ απλώς σχολίασα μια απάντηση του alfa-omega, η οποία μου έδωσε την εντύπωση - κι όχι μόνο σε μένα, αλλά όπως είδες και σε κάποιους άλλους - πως ο alfa-omega εσφαλμένα αναφερόταν στον ενεργειακό "βαμπιρισμό". Γι' αυτό λοιπόν και το επισήμανα. Ο alfa-omega στην προσπάθειά του να υπερασπίσει τα λόγια του, επικαλέσθηκε - και σωστά έκανε - τους υπόλοιπους αναγνώστες. Ένας από αυτούς ήσουν κι εσύ. Ε, κι έτσι ξεκίνησε η κουβέντα. Αν θυμάσαι, σε ρώτησα αν ήθελες να σχολιάσεις αυτήν την αναφορά του alfa-omega και υποθέτω πως για να το κάνεις, το ήθελες. Αν δεν το ήθελες, ε, δεν νομίζω πως θα το έκανες.

Θα σου πω και κάτι άλλο > ενεργειακός "βαμπιρισμός" υπάρχει και στον μικρόκοσμο, στο σπιν των πυρήνων. Δεν χρειάζεται να επεκταθώ, μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στο δίκτυο, αν σε ενδιαφέρει.

Εν πάσει περιπτώση, κατάλαβα την άποψή σου, την σέβομαι αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ. Εσύ κατάλαβες την δική μου την άποψη ?


Edited by - zip on 11/04/2009 08:45:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy