ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 12:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Τι κάνεις εδώ? εσύ δεν είπες ότι δεν θα σχολιάσεις άλλο γιατί δεν προλαβαίνεις, φεύγεις διακοπές?
Πας τώρα να στριμώξεις τον zip,
ναι καλά, σε μια άλλη ζωή.

Άσε το internet, κάνε καμιά βουτιά, πιάσε μια ξαπλώστρα, πιες έναν ωραίο παγωμένο φρέντο....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 12:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ


Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ Η ΔΙΑΧΩΡΙΣΗ …………. αν αυτός που έχω απέναντί μου είναι αυθεντικός, original, αν μιλάει απλά,

ΔΗΛ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ORIGINAL ΚΑΙ Ο ΟΧΙ. (ΜΙΛΑΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ORIGINAL) [ υπάρχει ο αληθινός και ο ψεύτικος, ο αυθεντικός και ο artificial ... με μια διαφορά που πολύ αμφιβάλλω αν θα την αντιληφθείς : χωρίς τους μεν δεν υπάρχουν οι δε & χωρίς τους δε, δεν υπάρχουν οι μεν ... φτάνει, φτάνει, φτάνει / η ζωή μου κύκλους κάνει ]

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ Η ΔΙΑΧΩΡΙΣΗ …………. αμόρφωτο, φτωχό άνθρωπο μέχρι τον πιο σπουδαίο επιστήμονα.

Ο ΦΤΩΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΜΟΝΟ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ. [ μπορεί και παραμπορεί ]

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ; [ εγώ προσωπικώς, ναι, ο alfa-omega ας απαντήσει για τον εαυτό του ο άνθρωπος ... νομίζω πως μπορεί να το κάνει πάρα πολύ καλά ... ]

ΜΗΠΩΣ Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΔΙΑΦΕΥΕΙ;[ εμένα, διόλου ... ο alfa-omega ας απαντήσει για τον εαυτό του ο άνθρωπος ... νομίζω πως μπορεί να το κάνει πάρα πολύ καλά ... ]


υ.γ ... πρόσεξε γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς "δορυφόρος" μου ... για 'κει το πας ...

Edited by - zip on 03/08/2009 13:02:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 13:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! δεν υπάρχει θέμα, θα μπει κι αυτό στις συλλογές.

Μόνο να ειπωθεί σύντομα διότι είναι Αύγουστος και σε λίγο κατεβάζει ρολά η αίθουσα που έχω για τα φορουμ οπότε θα μείνει απ΄έξω ο χαρακτηρισμός και όποιος τον εκφράσει ας πρόσεχε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 13:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτά εδώ ΖΙΡ ΖΕΙς ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ;

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ;

quote:
εγώ προσωπικώς, ναι, ο alfa-omega ας απαντήσει για τον εαυτό του ο άνθρωπος ... νομίζω πως μπορεί να το κάνει πάρα πολύ καλά ... ]
[

quote:
υπάρχει ο αληθινός και ο ψεύτικος, ο αυθεντικός και ο artificial ... με μια διαφορά που πολύ αμφιβάλλω αν θα την αντιληφθείς : χωρίς τους μεν δεν υπάρχουν οι δε & χωρίς τους δε, δεν υπάρχουν οι μεν ... φτάνει, φτάνει, φτάνει / η ζωή μου κύκλους κάνει ]


quote:
ο αληθινός και ο ψεύτικος, ο αυθεντικός και ο artificial ...


ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ;

quote:
εγώ προσωπικώς, ναι

Θυμίσω το παράδειγμα με την θάλασσα και τα κύματα που έχω δώσει και μετά πες αν καταλαβαίνω.

Τα κύματα φαίνονται διαφορετικά αλλά όλα αυτά τα διαφορετικά είναι η ιδία η θάλασσα.

Μπορείς ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ ΌΣΟ ΘΕΛΕΙΣ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DR , υπαρχει και η αποψη που θελει τον τεμπελη ως "αρρωστο" ή ποιο σωστα "ετσι φτιαχμενο" απο το DNA του.

Πρώτη φορά το ακούω. Όταν θα υπάρχουν στοιχεία που να δείχνουν κάτι τέτοιο θα τα ξαναπούμε..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ, σου είπα : υπάρχει ο αληθινός και ο ψεύτικος, ο αυθεντικός και ο artificial. Άντε να σου πω και το μυστικό [ πάλι αμφιβάλλω τα μέγιστα αν θα το αντιληφθείς αλλά δεν πειράζει ... ]

Ο αληθινός μπορεί να γίνει ψεύτικος και ο ψεύτικος μπορεί να γίνει αληθινός.

Ο αυθεντικός μπορεί να γίνει artificial και ο artificial μπορεί να γίνει αυθεντικός.

με εννοείς ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας άνθρωπος λοιπόν που έχει αυτήν την οπτική, ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ, δεν μπορεί να διαχωρίσει. Τι να διαχωρίσει ; Ποιον να διαχωρίσει ; Αφού γνωρίζει πολύ καλά, πως αυτός που είναι τώρα αληθινός, αύριο μπορεί να γίνει ψεύτικος και πως αυτός που είναι τώρα ψεύτικος, αύριο μπορεί να γίνει αληθινός.

Αυτή είναι η δική μου οπτική. Και σ' αυτήν αναφέρομαι στην κουβέντα που κάνω με τον alfa-omega.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Κοιτά εδώ ΖΙΡ ΖΕΙς ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ;


Ρε αναποδιά που κουβαλάει αυτός ο άνθρωπος ... βάζει ερωτηματικά αντί για τελείες και τελείες αντί για ερωτηματικά. Ρε άνθρωπα, τα ερωτηματικά είναι ερωτηματικά και οι τελείες, τελείες. Πως να το κάνουμε δηλ. αλλιώς ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Αυτό είναι μόνο πνεύμα .
Ο άνθρωπος είναι πνεύμα και ύλη .
Η ανύψωση του πνεύματος , επιτυγχάνεται τόσο περισσότερο, όσο αυξάνει η αντίληψη για το τι είναι ύλη ?


Mα είχες γράψει στην αρχή, ότι ο άνθρωπος γίνεται πνεύμα και μετά ύλη.....αν είχες γράψει τουλάχιστον "ταυτόχρονα"...θα είχα ρωτήσει άλλο!....οπότε περιμένω νέα απάντηση....

Και έτσι ρωτάω!! για πιο λόγο το πνεύμα επιλέγει να γίνει ύλη.....ή δεν το επιλέγει?.....

quote:
alfa-omega:
Αν δημιουργούσα ένα πρόγραμμα μέσω του οποίου , η ύλη ( το σώμα ,το σαρκίο ) , θα απελευθερωνότανε από τον περιορισμό της ύλης ( του σώματος ,του σαρκίου ) , ναι τότε θα ήθελα να διανύσει αυτήν την εξέλιξη , ώστε να διευρυνθεί η συνείδηση της οντότητας που θα αποτελείται από πνεύμα και ύλη .

Βάση του υπάρχοντος δηλαδή προγράμματος τι ισχύει?....

quote:
alfa-omega:
Έχεις ιδέα το τι μπορεί να είναι ψυχή ;


Το Πνεύμα!

quote:
alfa-omega:
Δηλαδή ταυτίζεις την ψυχή με το πνεύμα ?

Ναι!

quote:
alfa-omega:
Βεβαίως .
Όλοι εδώ μέσα που συζητάμε ,έχουμε διαφορετική αντίληψη για το καλό και το κακό .

Υπάρχει κάποιος (στο forum απευθύνομαι), που πιστεύει ότι ο βιασμός ανηλίκων δεν είναι κακό πράγμα?

quote:
alfa-omega:
Ο έλεγχος για τα πάθη της σαρκός δεν είναι απλή διαδικασία .


Απλή είναι.....δεν υποκύπτεις στον πειρασμό!!!....αν θα περιείχε καμιά 15αρια αινίγματα και άλλες τόσες εξισώσεις και ορίζουσες, ή ανάλυση και μετάφραση Λατινικών κειμένων, θα συμφωνούσα μαζί σου.

quote:
alfa-omega:
Σε ποιον δεν λέει τίποτα ?
Σε εμένα λέει πάρα πολλά .

Ίσως επειδή τα βλέπεις όλα σύνθετα....εγώ τα βλέπω ποιο απλά.

quote:
alfa-omega:
Για να βρεθεί μία ανθρώπινη μονάδα κοντά στην ψυχή της , θα πρέπει να εφελκύσει το ενδιαφέρον της .

Γιατί? τόσο σνομπ! είναι η ψυχή?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 03/08/2009 14:57:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, alfa-omega, ας γίνω λίγο πιο ... αυτοσαρκαστικός.

Σύμφωνα με αυτό :

quote:
zip

Ένας άνθρωπος λοιπόν που έχει αυτήν την οπτική, ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ, δεν μπορεί να διαχωρίσει. Τι να διαχωρίσει ; Ποιον να διαχωρίσει ; Αφού γνωρίζει πολύ καλά, πως αυτός που είναι τώρα αληθινός, αύριο μπορεί να γίνει ψεύτικος και πως αυτός που είναι τώρα ψεύτικος, αύριο μπορεί να γίνει αληθινός.


και υπό αυτής της οπτικής, το να μπορέσει ένας τέτοιος άνθρωπος να προχωρήσει στην ζωή του, μοιάζει ολίγον τι ... κουμαρτζίδικο. Αλλά έχει πλάκα. Μεγάλη πλάκα. Σε διαβεβαιώ γι' αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 19:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ europaios2 :
Μιλάμε παράλληλα .
Για να συναντηθούνε οι σκέψεις μας , θα πρέπει να συμβεί κάτι έξω από την διαμορφωμένη προσωπικότητά μας .
Πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συζητάμε για έννοιες ( πνεύμα ,ψυχή , θεός , αιωνιότητα , ζωή μετά θάνατον ,παράδεισος & κόλαση ) , επί προσωπικού επιπέδου .
Θα πρέπει να συμφωνήσουμε με αυτά που δίδαξε ο χριστός .
Την θεωρία λοιπόν την κατέχουμε και οι δύο .
Το πόσο ο καθένας μας μπορεί να την υλοποίηση , είναι καθαρά ατομικό θέμα .
Εγώ & εσύ προσπαθούμε και όσο θα συζητάμε για έννοιες και ερμηνείες , τόσο περισσότερο θα αναπτύσσεται η προσωπική μας άποψη και θα απομακρύνεται από την μία διδασκαλία την οποία δεχόμεθα αμφότεροι ,εσύ και εγώ .
Προτείνω να μην συνεχίσουμε τις προσωπικές μας παραθέσεις ,εκτός και αν ελπίζεις για κάτι θετικό εσύ προσωπικά από αυτόν τον διάλογο .
Εγώ πραγματικά ότι ήτανε να πάρω το έλαβα ,το πήρα .
Θα περιμένω την απάντησή σου ,φίλε μου …..,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 23:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ συμμαθητή της εσωτερικής σύνθεσης του ανθρώπου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ στο μήνυμα που απέστειλες στις : 03/08/2009, 13:36:43 έγραψες :

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ;


Ο φίλος zip έγραψε ότι δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους και αυτό είναι το σωστό .
Μέσα από τον τρόπο που γράφει βρήκες κάποιες σκέψεις που εκτιμάς ότι δεν συμβαδίζουνε με αυτά που λέει .
Μπορεί να είναι έτσι , αλλά με τον δικό σου τρόπο σκέψεως .


Η διάκριση του σημείου που διανύει η συνείδηση ενός συνανθρώπου μας , είναι αδιανόητη , όταν δεν γνωρίσαμε το δικό μας .
Αν το γνωρίσαμε , τότε τα πράγματα γίνονται ευκολότερα ,δηλαδή μπορούμε να συγκρίνουμε και μέσω της σύγκρισης να τοποθετήσουμε το εγώ μας , πάνω ,κάτω ,η στο ίδιο σημείο με αυτό που διανύει ο συνάνθρωπός μας - συνάνθρωποί μας .

Το παιχνίδι στο οποίο αναφέρεται ο zip , το ονομάζω εγώ γεννήτρια , η οποία είναι ενσωματωμένη μέσα στον επεξεργαστεί μου και όταν το κρίνω απαραίτητο , μεταβάλλω την αρνητική ενέργεια σε θετική και το αντίθετο, την θετική σε αρνητική .
Είναι εφικτό όταν ελέγχει το εγώ τα συναισθήματα .
Eσύ μπορείς να ελέγχεις πάντοτε τα συναισθήματά σου ;
Διανύω αυτήν την εξέλιξη και δεν έχω φτάσει σε πλήρη έλεγχο .
Κάθε φορά όμως που τα καταφέρνω , νιώθω γεμάτος .

Για να μπορεί να τα δεις εσύ , εγώ ,ο zip και ο κάθε άνθρωπος όλα ένα ,ενιαία και αδιάσπαστα μεταξύ τους ,θα πρέπει λοιπόν απαραιτήτως να έχει τον πλήρη έλεγχο των συναισθημάτων του , αλλιώς δεν θα εξελιχθεί το νοητικό σώμα ,δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο θα αντιλαμβάνεται τις συμπεριφορές των συνανθρώπων του .

Τα συναισθήματα είναι απαραίτητο να τα βλέπουμε ως χρήσιμα ,για τον λόγο ότι για να φτάσεις σε ένα ανώτερο σημείο αντίληψης , θα πρέπει να κατανοήσεις πλήρως την ίδια την προσωπική συμπεριφορά σου διότι κάθε προσωπικότητα συμπεριφέρεται συναισθηματικά .

Προσωπικά θα ήθελα να συναναστρέφομαι με άτομα , τα οποία συζητάνε από το πρωί μέχρι το βράδυ ,για τον έλεγχο των συναισθημάτων .
Δεν μπορώ να τα βρω.
Όταν εδώ μέσα στο φόρουμ γίνεται συζήτηση, για αυτόν τον έλεγχο και φτάσει η συζήτηση σε επίπεδα διαλόγου , τότε είμαι απόλυτα βέβαιος , ότι θα βγει κάτι θετικό για όλους τους συμμετέχοντες .

Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ εάν πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να τα βλέπει όλα ως μία ενιαία μονάδα μέσα στην οποία κινείται και το δικό του εγώ , αυτό δεν νομίζω να μπορεί να απαντηθεί από εδώ μέσα και πως άλλωστε θα μεταφερθεί η καθημερινότητα , εδώ μέσα ?
Είναι όμως καλό να το πιστεύει και όχι βέβαια μόνον να το πιστεύει, αλλά να προσπαθεί να φτάσει σε αυτόν τον τρόπο αντίληψης .

Προσωπικά πιστεύω ότι όλα πρέπει να λειτουργούνε ενιαία .
Ρίχνω και ένα μέρος ευθύνης στο δικό μου εγώ ,που ακόμη παλεύει με τα άλλα εγώ, ώστε κάποτε να συμπέσουνε όλα σε ένα ,στο αληθινό ΕΓΩ .
Αυτό το εγώ που θέλω να καταργήσω περισσότερο από όλα τα άλλα , είναι το εγώ που εμμένει ακόμη σε κεκτημένα .
Γνωρίζω ότι είναι απόλυτα λάθος .
Βλέπω που οδηγήθηκε ο Άνθρωπος με αυτήν την νοοτροπία .
Παλεύω ακόμη και θα παλεύω ,όσο πιστεύω ακόμη , ότι ,ότι είναι να συμβεί στον καθέναν μας θα συμβεί με τον ποιο δίκαιο τρόπο που μπορεί να περιγράψει, ζωγραφίσει ανθρώπινη διάνοια στον πλανήτη .
Γίνομαι συναισθηματικός Ε…,

Καλό βράδυ σε όλους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Θα πρέπει να συμφωνήσουμε με αυτά που δίδαξε ο χριστός .
Την θεωρία λοιπόν την κατέχουμε και οι δύο .

Όχι εσύ κατέχεις άλλη θεωρία!...αυτής της μετενσαρκώσεως!.....ο Ιησούς πουθενά δε μίλησε γι΄ αυτήν. Έχουμε λοιπόν δύο τελείως διαφορετικές θεωρίες.

Σύμφωνα με τη δική σου ο Χριστός είναι τελείως αχρείαστος.....πριν απαντήσεις σκέψου το καλά.


quote:
alfa-omega:
Εγώ & εσύ προσπαθούμε και όσο θα συζητάμε για έννοιες και ερμηνείες , τόσο περισσότερο θα αναπτύσσεται η προσωπική μας άποψη και θα απομακρύνεται από την μία διδασκαλία την οποία δεχόμεθα αμφότεροι ,εσύ και εγώ .

Δεν μπορείς να δέχεσαι τη διδασκαλία του Ιησού!.....και να λες ότι το πνεύμα μέσα από τις άπειρες μετενσαρκώσεις θα βρεί μόνο του το δρόμο!!!.....αν κάποιος έχει απομακρυνθεί από αυτήν!, αυτός είσαι εσύ και όχι εγώ.

quote:
alfa-omega:
Προτείνω να μην συνεχίσουμε τις προσωπικές μας παραθέσεις ,εκτός και αν ελπίζεις για κάτι θετικό εσύ προσωπικά από αυτόν τον διάλογο .
Εγώ πραγματικά ότι ήτανε να πάρω το έλαβα ,το πήρα .
Θα περιμένω την απάντησή σου ,φίλε μου …..,

Εάν αισθανθώ ότι δεν έχω τίποτα να πω, απλά δε θα γράψω. Αυτή είναι η απάντησή μου αγαπητέ alfa-omega.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν, alfa-omega, ας γίνω λίγο πιο ... αυτοσαρκαστικός.

Σύμφωνα με αυτό :

quote:
zip

Ένας άνθρωπος λοιπόν που έχει αυτήν την οπτική, ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ, δεν μπορεί να διαχωρίσει. Τι να διαχωρίσει ; Ποιον να διαχωρίσει ; Αφού γνωρίζει πολύ καλά, πως αυτός που είναι τώρα αληθινός, αύριο μπορεί να γίνει ψεύτικος και πως αυτός που είναι τώρα ψεύτικος, αύριο μπορεί να γίνει αληθινός.


και υπό αυτής της οπτικής, το να μπορέσει ένας τέτοιος άνθρωπος να προχωρήσει στην ζωή του, μοιάζει ολίγον τι ... κουμαρτζίδικο. Αλλά έχει πλάκα. Μεγάλη πλάκα. Σε διαβεβαιώ γι' αυτό.



Μερικές φορές (τώρα τελευταία άρχισε να συμβαίνει ) ,με βλέπουνε να χαμογελάω ενώ παρατηρώ μία προσωπικότητα (στην εργασία ,στο σπίτι, έξω …, γενικά παντού ) και η προσωπικότητα η οποία με βλέπει να χαμογελάω ,με ρωτάει για τον λόγο που χαμογελώ εγκάρδια .
Απαντάω ,ότι μου θυμίζει εμένα ,την δική μου προσωπικότητα ,την δική μου προσωπική συμπεριφορά .
Ναι πράγματι έχει πλάκα να παρατηρείς την δική σου προσωπική συμπεριφορά , σε μία άλλη προσωπικότητα .

Αν αυτός που σήμερα είναι αληθινός ,θα μπορούσε να φτάσει στο σημείο να αρνηθεί αυτήν την ταυτότητα ,τον χαρακτήρα ,την συμπεριφορά , αυτό φίλε μου το γνώρισα ,βιώνοντας μία συμπεριφορά μου ( στο παρελθόν ) ασυνείδητα .
Ναι πούλησα τον εαυτό μου ,αλλά τώρα πλέον το έχω συνειδητοποιήσει .
Ότι ήτανε μέγα σφάλμα και ότι δεν πρέπει να ξανασυμβεί .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 01:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2
Δεν μπορείς να δέχεσαι τη διδασκαλία του Ιησού!.....και να λες ότι το πνεύμα μέσα από τις άπειρες μετενσαρκώσεις θα βρεί μόνο του το δρόμο!!!.....αν κάποιος έχει απομακρυνθεί από αυτήν!, αυτός είσαι εσύ και όχι εγώ.

alfa-omega
Μπορώ .
Και δεν λέω ότι το πνεύμα θα βρει μόνο του τον δρόμο, αλλά ότι είναι ένα κρυφό θεϊκό σχέδιο ,που ονομάσαμε εξέλιξη .
Εξελισσόμεθα προς τον θεό .
Δεν υπάρχει άλλη οδός .
Μία ζωή δεν είναι αρκετή για μία ψυχή .
Η διδασκαλία του χριστού είναι τόσο απλή , ο αληθινός λόγος του θεού είναι τόσο ευκολονόητος , που δεν τον ακολουθεί η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ .
Δεν αρκεί μία ζωή για να ελέγχει ένας άνθρωπος πλήρως τα συναισθήματά του .
Η ανθρωπότητα διανύει το αισθαντικό ,αστρικό σώμα .
Αυτό είναι η αιτία των περισσότερων προβλημάτων στον πλανήτη .
Και υπάρχει αυτή η αιτία για να εξελισσόμεθα .
Και θα εξελιχθεί η ανθρωπότητα και από το αισθαντικό σώμα θα περάσει στο νοητικό .
Αυτό θα συμβεί πέρα από τον χρόνο που μπορεί να συλλάβει ο νους μας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 01:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Μπορώ .
Και δεν λέω ότι το πνεύμα θα βρει μόνο του τον δρόμο, αλλά ότι είναι ένα κρυφό θεϊκό σχέδιο ,που ονομάσαμε εξέλιξη .
Εξελισσόμεθα προς τον θεό .
Δεν υπάρχει άλλη οδός .
Μία ζωή δεν είναι αρκετή για μία ψυχή

Που τα ανέφερε αυτά ο Ιησούς?.....σε ποιο Ευαγγέλιο?

quote:
alfa-omega:
Η διδασκαλία του χριστού είναι τόσο απλή , ο αληθινός λόγος του θεού είναι τόσο ευκολονόητος , που δεν τον ακολουθεί η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ .


Δεν τον ακολουθεί, γιατί η ανθρωπότητα θεωρεί ως σημαντικότερο την κυριαρχία της ύλης επάνω σε αυτήν του πνεύματος.

quote:
alfa-omega:
Δεν αρκεί μία ζωή για να ελέγχει ένας άνθρωπος πλήρως τα συναισθήματά του .

Ο Ιησούς δεν μας είπε τίποτα τέτοιο.......από που αντλείς τις πληροφορίες σου?.....εγώ τις δικές μου από τα 4 Ευαγγέλια.


quote:
alfa-omega:
Η ανθρωπότητα διανύει το αισθαντικό ,αστρικό σώμα .
Αυτό είναι η αιτία των περισσότερων προβλημάτων στον πλανήτη .
Και υπάρχει αυτή η αιτία για να εξελισσόμεθα .
Και θα εξελιχθεί η ανθρωπότητα και από το αισθαντικό σώμα θα περάσει στο νοητικό .
Αυτό θα συμβεί πέρα από τον χρόνο που μπορεί να συλλάβει ο νους μας .

Η ανθρωπότητα με το μυαλό που κουβαλάει θα μας στείλει όλους στ' ανάθεμα αργά ή γρήγορα........καμία εξέλιξη δε βλέπω....εκτός εάν εσύ νοείς ως τέτοια! τα νέα μοντέλα αυτοκινήτων....ή τηλεοράσεων.......προσωπικά βλέπω κάθετη πτώση......να αρχίσω από τα ήθη ή από το περιβάλλον?........ποτέ η ανθρωπότητα δε βρισκόταν στο φυσικό χείλος της καταστροφής της όπως σήμερα.
Εάν λοιπόν είναι ανίκανη να σώσει την ίδια της την ύλη!....θα τα πάει καλύτερα με το πνεύμα της?......θα ήταν ουτοπικό! (δεν αναφέρομαι στις εξαιρέσεις!)


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 13:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Το παιχνίδι στο οποίο αναφέρεται ο zip , το ονομάζω εγώ γεννήτρια , η οποία είναι ενσωματωμένη μέσα στον επεξεργαστεί μου και όταν το κρίνω απαραίτητο , μεταβάλλω την αρνητική ενέργεια σε θετική και το αντίθετο, την θετική σε αρνητική .


Αυτό το παιχνίδι φίλε alfa-omega έχει γίνει μέχρι και τραγούδι : "Έχω καταλάβει ήδη / της ζωής μου το παιχνίδι / πότε Βούδας, πότε Κούδας / πότε Ιησούς κι Ιούδας". Κι εγώ έχω καταλάβει ήδη της ζωής μου το παιχνίδι, όμως δεν έχω καταλάβει γιατί ο Μανώλης απ' αυτό, πήγε στο "Γιατί δεν ξέρω σύντροφε / τι ακριβώς συμβαίνει / να ζει κανείς ή να μη ζει / το ερώτημα επιμένει". Περιμένω την απάντησή του. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 20:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega
Δεν αρκεί μία ζωή για να ελέγχει ένας άνθρωπος πλήρως τα συναισθήματά του .

europaios2
Ο Ιησούς δεν μας είπε τίποτα τέτοιο.......από που αντλείς τις πληροφορίες σου?.....εγώ τις δικές μου από τα 4 Ευαγγέλια.

alfa-omega
Την συγκεκριμένη πληροφορία την αντλώ από την εξέλιξη της ανθρωπότητας .
Πως συμπεριφέρονται σήμερα οι συνάνθρωποι σου , περισσότερο συναισθηματικά ,η περισσότερο νοητικά ;


Αν η πλειοψηφία έλεγχε τα συναισθήματα , θα ζούσε διαφορετικά .
Την σκέψη της δεν θα την καθοδηγούσε κάποιος άλλος ,η κάτι άλλο .
Θα είχε απελευθερωθεί από τις ξένες επιθυμίες , τις οποίες σήμερα ακόμη υπηρετεί .
Θα ζούσε πραγματικά , θα ήτανε ευτυχισμένη η πλειονότητα των ανθρώπων του πλανήτη .
Θα υπήρχε ποιότητα ζωής για την πλειοψηφία του πλανήτη .

Ο έλεγχος συναισθημάτων , δεν έχει επιτευχθεί από την πλειοψηφία της Ανθρωπότητας , παρότι έχουνε περάσει 5.000.000 εκατομμύρια χρόνια από την εμφάνισή του ανθρώπου στον πλανήτη .

Δεν μπορεί να συμβαίνει κατά τύχη μία τέτοια εξέλιξη .
Ο ρυθμός είναι αργός ,απελπιστικά αργός για κάποια ανοιχτά μυαλά .

Όταν όμως αλλάξει η οπτική γωνία θέασης , αλλάζει και η αντίληψη για τον κόσμο αυτόν .
Προσπαθώ να βλέπω λοιπόν , πέρα από τον χρόνο που μου δόθηκε για την επίγεια ζωή μου .
Και αυτό που διακρίνω είναι , ότι δεν έχει σημασία , το αν ,η πότε θα φτάσει η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ , σε μία ενιαία αντίληψη , αλλά το πως ,με ποιον τρόπο, ποια μέθοδο .

Εσύ καλά κάνεις και μελετάς την διδασκαλία του χριστού .
Εμένα θα μου επιτρέψεις να λειτουργώ σαν την μέλισσα .
Να δοκιμάζω από πολλά δέντρα καρπούς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 20:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega
Δεν αρκεί μία ζωή για να ελέγχει ένας άνθρωπος πλήρως τα συναισθήματά του .

europaios2
Ο Ιησούς δεν μας είπε τίποτα τέτοιο.......από που αντλείς τις πληροφορίες σου?.....εγώ τις δικές μου από τα 4 Ευαγγέλια.

alfa-omega
Την συγκεκριμένη πληροφορία την αντλώ από την εξέλιξη της ανθρωπότητας .
Πως συμπεριφέρονται σήμερα οι συνάνθρωποι σου , περισσότερο συναισθηματικά ,η περισσότερο νοητικά ;


Αν η πλειοψηφία έλεγχε τα συναισθήματα , θα ζούσε διαφορετικά .
Την σκέψη της δεν θα την καθοδηγούσε κάποιος άλλος ,η κάτι άλλο .
Θα είχε απελευθερωθεί από τις ξένες επιθυμίες , τις οποίες σήμερα ακόμη υπηρετεί .
Θα ζούσε πραγματικά , θα ήτανε ευτυχισμένη η πλειονότητα των ανθρώπων του πλανήτη .
Θα υπήρχε ποιότητα ζωής για την πλειοψηφία του πλανήτη .

Ο έλεγχος συναισθημάτων , δεν έχει επιτευχθεί από την πλειοψηφία της Ανθρωπότητας , παρότι έχουνε περάσει 5.000.000 εκατομμύρια χρόνια από την εμφάνισή του ανθρώπου στον πλανήτη .

Δεν μπορεί να συμβαίνει κατά τύχη μία τέτοια εξέλιξη .
Ο ρυθμός είναι αργός ,απελπιστικά αργός για κάποια ανοιχτά μυαλά .

Όταν όμως αλλάξει η οπτική γωνία θέασης , αλλάζει και η αντίληψη για τον κόσμο αυτόν .
Προσπαθώ να βλέπω λοιπόν , πέρα από τον χρόνο που μου δόθηκε για την επίγεια ζωή μου .
Και αυτό που διακρίνω είναι , ότι δεν έχει σημασία , το αν ,η πότε θα φτάσει η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ , σε μία ενιαία αντίληψη , αλλά το πως ,με ποιον τρόπο, ποια μέθοδο .

Εσύ καλά κάνεις και μελετάς την διδασκαλία του χριστού .
Εμένα θα μου επιτρέψεις να λειτουργώ σαν την μέλισσα .
Να δοκιμάζω καρπούς από πολλά δέντρα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 22:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Σχετικά με αυτό που κουβεντιάζουμε, προσωπικά εγώ προσπαθώ να μην διαχωρίζω.

alfa-omega
Εδώ είναι όλη η φάση .
Πως εξελίσσεται κάθε προσπάθειά σου .
Η πρόθεσή σου ,είναι και η δική μου .


zip
Πιστεύω ακράδαντα μέσα μου, πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν τα πάντα & να κατανοήσουν τα πάντα.

alfa-omega
Αυτό είναι ένα πολύ ωραίο ,υπέροχο συναίσθημα .
Ας προσπαθήσουμε να πάμε στα πρακτικά , ομαδικά ..ε .
Ο γενετικός κώδικας του κάθε ανθρώπου , τι καθορίζει ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΈΛΙΞΉ ΤΟΥ ?
Οι πληροφορίες που εμπεριέχει , από όσο ενημερώθηκα μέχρι τώρα , δεν έχουνε αποκωδικοποιηθεί όλες από την επιστημονική κοινότητα ?

zip
Εγώ στους συνανθρώπους μου δεν βλέπω συνειδησιακά επίπεδα, χαμηλότερα ή υψηλότερα, βλέπω απλώς ... ανθρώπους, συνανθρώπους, διαθέσεις & θέσεις, βλέπω απλά πράγματα.

alfa-omega

Μακάρι να ήτανε και απλός ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεται η πλειοψηφία των ανθρώπων του πλανήτη μας .
Θα εξελιχθεί όμως προς τα εκεί .
Σύμφωνα με το κρυφό θεϊκό σχέδιο .

zip
Ούτε υποθέσεις, ούτε προθέσεις. Προσπαθώ να δω [ πολλές φορές αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο ] αν αυτός που έχω απέναντί μου είναι αυθεντικός, original, αν μιλάει απλά, καθαρά, με απλή γλώσσα που να φτάνει και να γίνεται κατανοητή από τον πιο αμόρφωτο, φτωχό άνθρωπο μέχρι τον πιο σπουδαίο επιστήμονα.


alfa-omega

Ναι χρειάζεται χρόνο και ιδιαίτερα ( θα ήθελα να προσθέσω ) σε περιπτώσεις που αυτή η προσωπικότητα που έχεις απέναντί σου, σου λέει , ότι δεν επιδιώκει τίποτα για την ξεχωριστή προσωπικότητα του .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2009, 20:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυνατότητες του καθενός, είναι άλλο πράγμα, απο την
επιλογή του,το πως θα βλέπει, τι θα βλέπει και τι θέλει,
αγαπητέ μου alfa-omega...
Δεν υπάρχουν περιορισμοί, αλλά επιλογές...Όσο κι α φαίνεται
περίεργο, ο άνθρωπος, επιλέγει ερεθίσματα και αυτά βλέπει,
είτε λόγω λογικής που διαθέτει, έιτε λόγω συναισθηματικών
επιλογών....
Όλοι μπορούμε να ειμαστε ο κάθε άνθρωπος, αφού έχουμε κοινή καταγωγή κάπου στο βάθος κι όλοι είμαστε ξεχωριστοί, ως μη συγκρινόμενοι,
λόγω της ιδιαιτερότητας του καθενός μας....
Ο άνθρωπος είναι θεός αιώνιος, δεν περιορίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2009, 01:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Την συγκεκριμένη πληροφορία την αντλώ από την εξέλιξη της ανθρωπότητας .
Πως συμπεριφέρονται σήμερα οι συνάνθρωποι σου , περισσότερο συναισθηματικά ,η περισσότερο νοητικά ;

Περισσότερο υλιστικά!

quote:
alfa-omega:
Αν η πλειοψηφία έλεγχε τα συναισθήματα , θα ζούσε διαφορετικά .
Την σκέψη της δεν θα την καθοδηγούσε κάποιος άλλος ,η κάτι άλλο .
Θα είχε απελευθερωθεί από τις ξένες επιθυμίες , τις οποίες σήμερα ακόμη υπηρετεί .
Θα ζούσε πραγματικά , θα ήτανε ευτυχισμένη η πλειονότητα των ανθρώπων του πλανήτη .
Θα υπήρχε ποιότητα ζωής για την πλειοψηφία του πλανήτη .

Ο έλεγχος συναισθημάτων , δεν έχει επιτευχθεί από την πλειοψηφία της Ανθρωπότητας , παρότι έχουνε περάσει 5.000.000 εκατομμύρια χρόνια από την εμφάνισή του ανθρώπου στον πλανήτη .

Δεν μπορεί να συμβαίνει κατά τύχη μία τέτοια εξέλιξη .
Ο ρυθμός είναι αργός ,απελπιστικά αργός για κάποια ανοιχτά μυαλά .

Όταν όμως αλλάξει η οπτική γωνία θέασης , αλλάζει και η αντίληψη για τον κόσμο αυτόν .
Προσπαθώ να βλέπω λοιπόν , πέρα από τον χρόνο που μου δόθηκε για την επίγεια ζωή μου .
Και αυτό που διακρίνω είναι , ότι δεν έχει σημασία , το αν ,η πότε θα φτάσει η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ , σε μία ενιαία αντίληψη , αλλά το πως ,με ποιον τρόπο, ποια μέθοδο .


Γνώμη μου είναι, ότι το κύριο ρόλο τον παίζει ο υλισμός......η λαγνεία της ύλης έχει δημιουργήσει όλα τα σημερινά προβλήματα.....αν ο άνθρωπος λάτρευε το πνεύμα τα πράγματα θα ήσαν πολύ ποιο καλύτερα σε όλους τους τομείς.

quote:
alfa-omega:
Εσύ καλά κάνεις και μελετάς την διδασκαλία του χριστού .
Εμένα θα μου επιτρέψεις να λειτουργώ σαν την μέλισσα .
Να δοκιμάζω από πολλά δέντρα καρπούς .

Δοκίμασε από παντού......και μόλις βρίσκεις κάτι που σε εντυπωσιάζει να μας το μεταφέρεις κι εμάς. Να το γνωρίσουμε και να το ελέγξουμε ποιοτικώς....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2009, 08:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2
Δοκίμασε από παντού......και μόλις βρίσκεις κάτι που σε εντυπωσιάζει να μας το μεταφέρεις κι εμάς. Να το γνωρίσουμε και να το ελέγξουμε ποιοτικώς....

alfa-omega
Σωστός .
Στα επόμενα δύο link ίσως να βρεις κάτι χρήσιμο .


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9033

http://astro.forumup.com/about855-0-astro.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2009, 19:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2
Γνώμη μου είναι, ότι το κύριο ρόλο τον παίζει ο υλισμός......η λαγνεία της ύλης έχει δημιουργήσει όλα τα σημερινά προβλήματα.....αν ο άνθρωπος λάτρευε το πνεύμα τα πράγματα θα ήσαν πολύ ποιο καλύτερα σε όλους τους τομείς.

alfa-omega
Λογικός ο προβληματισμός σου .
Ας τον επεκτείνουμε .
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ για να λατρέψει το πνεύμα ,όπως λάτρεψε και λατρεύει την ύλη (πλειοψηφικά ) , θα έπρεπε να υπάρχει παρόμοια εξέλιξη .

Το πρόβλημα είναι ο χρόνος .
Σε θέματα υλικά , ο κάθε διαμορφωμένος χαρακτήρας επαρκείτε συνήθως , στην πληθώρα των υλικών αγαθών .
Όταν όμως μία πνευματική εξέλιξη απαιτεί , τον περιορισμό των υλικών αγαθών, υπάρχει πρόβλημα .
Είναι εφικτή η πνευματική εξέλιξη και η λατρεία του πνεύματος , με διαφορετικό τρόπο ?

Δηλαδή το άτομο που λατρεύει την ύλη, να λατρέψει και το πνεύμα , δίχως όμως να απαρνηθεί την ύλη (υλικά αγαθά ) ?

Το παν μέτρο άριστον , ισχύει ακόμη .
Διότι η ισορροπία μεταξύ πνεύματος & ύλης , δεν είναι πλέον απλή διαδικασία .
Τελικά για να λατρέψει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ομαδικά ) & άνθρωπος (ατομικά ) το πνεύμα , είναι απαραίτητο να περιορίσει τα υλικά αγαθά ;

Αυτό προτείνουνε όλες οι θρησκείες σε καθολικό επίπεδο .
Μήπως δεν έχει σχέση με την πνευματική πρόοδο και την τελική λατρεία του ΑΝΘΡΩΠΟΥ για το πνεύμα , η μείωση των υλικών αγαθών ;

Μπορούμε να γίνουμε πλούσιοι σε υλικά & πνευματικά αγαθά και να λατρέψουμε το πνεύμα όπως την ύλη, είναι εφικτό ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2009, 12:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε θεωρητικό επίπεδο, είναι φυσικά εφικτό .
Όταν το θεωρούμενο έχει υπόσταση σε πεδία ανώτερα του νοητικού, το αποκαλούμε ΙΔΕΑ.
Όταν η υπόσταση του είναι νοητική, το αποκαλούμε ΣΚΕΨΗ .
Όταν η υπόσταση του είναι των δύο κατώτερων πεδίων το αποκαλούμε ΑΙΣΘΗΜΑ και ΑΙΣΘΗΤΟ αντίστοιχα.


Αν ο θεατής / συνείδηση , μπορεί να δημιουργήσει ,η να υιοθετήσει μία τέτοια θεώρηση, δηλαδή να είναι πλούσιος σε πνευματικά & υλικά αγαθά , εξαρτάται από την μορφή στην οποία έχει εξελιχθεί , αν δηλαδή αυτή η μορφή που διαμόρφωσε , έχει υλική ,η πνευματική υπόσταση .

Υπάρχει διαφορά μεταξύ ύλης & πνεύματος ,αγαπητέ europaios2 ?
Αν σου είναι εφικτό κάνε αναφορά μέσω του αντικειμενικού κόσμου τον οποίο αντιλαμβάνεται η προσωπικότητα που διαμόρφωσες μέχρι σήμερα , για να φανούνε οι ενδεχόμενες διαφορές ,οι οποίες σίγουρα υπάρχουνε λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψεως που υιοθετήσαμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2009, 23:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, νομίζω ότι έθεσες λάθος το θέμα
περί συλλογής, όπως η μέλισσα, πολλών γνώσεων, όπως
λές, όταν η αλήθεια και η γνώση είναι μία....
Όλες οι θρησκείες, αποδίδουν την αλήθεια,αλλά,ο Χριστός, για τους χριστιανούς, είναι η απόλυτη αλήθεια...Μόνο τον Χριστό είδαμε
ως Θεό κι αυτο πρέπει να μας δείχνει και τον δρόμο...Αυτόν
τον θεό άνθρωπο, πρέπει να καλλιεργήσουμε μέσα μας....
Εσύ διαφωνείς, με αυτό, παράδειγμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2009, 23:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Όταν όμως μία πνευματική εξέλιξη απαιτεί , τον περιορισμό των υλικών αγαθών, υπάρχει πρόβλημα .
Είναι εφικτή η πνευματική εξέλιξη και η λατρεία του πνεύματος , με διαφορετικό τρόπο ?

Αγαπητέ alfa-omega, εφόσον δεν μπορεί να γίνει αλλιώς και ο άνθρωπος επιθυμεί την εξέλιξη του πνεύματος! θα πρέπει να περιορίσει τη λατρεία της ύλης στο μέτρο του δυνατού ώστε να δώσει χρόνο στο πνεύμα!

Κάποιος που λατρεύει και την ύλη και το πνεύμα δεν είναι κακό!.....κακό είναι να λατρεύει περισσότερο την ύλη από το πνεύμα.

quote:
alfa-omega:
Δηλαδή το άτομο που λατρεύει την ύλη, να λατρέψει και το πνεύμα , δίχως όμως να απαρνηθεί την ύλη (υλικά αγαθά ) ?

Εφόσον έχει τη δυνατότητα να πράττει και τα δύο ταυτόχρονα δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα! το πρόβλημα προκύπτει όταν η ύλη μπαίνει ως πρωταρχικός στόχος! γιατί τότε σίγουρα δε θα έχει πνευματική ανύψωση αλλά βύθιση!

quote:
alfa-omega:
Το παν μέτρο άριστον , ισχύει ακόμη .
Διότι η ισορροπία μεταξύ πνεύματος & ύλης , δεν είναι πλέον απλή διαδικασία .
Τελικά για να λατρέψει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ομαδικά ) & άνθρωπος (ατομικά ) το πνεύμα , είναι απαραίτητο να περιορίσει τα υλικά αγαθά ;

Γιατί να τα περιορίσει? εφόσον μπορεί να τα έχει και τα δύο?....αυτό θα το κάνει μόνο εφόσον δεν μπορεί να κάνει αλλιώς και ενώ επιθυμεί τη λατρεία του πνεύματος! και πάντα στα πλαίσια "του παν μέτρο άριστον" όπως είπες!
quote:
alfa-omega:
Αυτό προτείνουνε όλες οι θρησκείες σε καθολικό επίπεδο .
Μήπως δεν έχει σχέση με την πνευματική πρόοδο και την τελική λατρεία του ΑΝΘΡΩΠΟΥ για το πνεύμα , η μείωση των υλικών αγαθών ;

Κατά προσωπική μου άποψη, η μείωση των υλικών αγαθών θα πρέπει να γίνεται μόνο υπέρ του πνεύματος και πάντα στα όρια του εφικτού.

Όλες οι θρησκείες παλεύουν η κάθε μία με τον δικό της τρόπο, για την πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου και σωστά είναι κατά του υλισμού.
Ωστόσο λίγοι άνθρωποι μπορούν να λειτουργήσουν έτσι και να φτάσουν σε υψηλό πνευματικό επίπεδο.

quote:
alfa-omega:
Μπορούμε να γίνουμε πλούσιοι σε υλικά & πνευματικά αγαθά και να λατρέψουμε το πνεύμα όπως την ύλη, είναι εφικτό ?

Το πνεύμα μπορούμε αν θέλουμε να το λατρέψουμε! τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο για τον άνθρωπο! και ο Ιησούς με το σταυρικό θάνατό Του είναι η απόδειξη!
Όμως σήμερα λίγοι άνθρωποι προσπαθούν να συνδυάσουν αυτά τα δύο! και ακόμη λιγότεροι! να λατρέψουν πρώτα απ' όλα το πνεύμα.

quote:
alfa-omega:
Υπάρχει διαφορά μεταξύ ύλης & πνεύματος ,αγαπητέ europaios2 ?


Φυσικά και υπάρχει τεράστια διαφορά! φίλε μου!

quote:
alfa-omega:
Αν σου είναι εφικτό κάνε αναφορά μέσω του αντικειμενικού κόσμου τον οποίο αντιλαμβάνεται η προσωπικότητα που διαμόρφωσες μέχρι σήμερα , για να φανούνε οι ενδεχόμενες διαφορές ,οι οποίες σίγουρα υπάρχουνε λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψεως που υιοθετήσαμε .

Για μένα ο άνθρωπος εφόσον ήταν Χριστιανός όπως ακριβώς θέλει τον άνθρωπο ο Ιησούς! θα ήταν και ένας μικρός Θεός! σε έναν υπέροχο κόσμο!
Ο Ιησούς δίδασκε για αγάπη και δικαιοσύνη! εάν αυτά υπήρχαν! ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος σήμερα!
Δε θα υπήρχε ο εφοπλιστής ή ο βιομήχανος που πατώντας επάνω σε πτώματα αυξάνει τα κέρδη του εις βάρος των εργαζομένων του! και των συμπολιτών του!
Δε θα υπήρχαν καν κυβερνήσεις! αφού δε θα υπήρχε ανάγκη να υπάρχει κράτος! Δε θα υπήρχαν πόλεμοι! φτώχεια και δυστυχία! Όλοι οι λαοί μπορούν να συνυπάρξουν μεταξύ τους εφόσον οι πολίτες τους έχουν ειλικρινή διάθεση γι΄ αυτό!

Επειδή όμως όλα αυτά δεν είναι παρά μια ουτοπία!, ας δούμε μόνο την πραγματικότητα.
Για μένα προσωπικά ο κάθε άνθρωπος μπορεί πολύ εύκολα να μην φτάσει βέβαια στα επιθυμητά επίπεδα που θέλει ο Θεός! από αυτόν!, αλλά τουλάχιστον να τα πλησιάσει κάνοντας μια αξιόλογη προσπάθεια και πορεία!

Και αυτό είναι εύκολο! αρκεί και μόνο να εφαρμόζει το "παν μέτρο άριστον" όπως είπες!
Δεν χρειάζεται να είμαστε πρώτα υλιστές! ας ασχοληθούμε με το πνεύμα μας και να προσαρμόσουμε τις ανάγκες της ύλης μας επάνω σε αυτόν τον στόχο! δεν είναι δύσκολο! Είναι πολύ εύκολο!, αρκεί να είμαστε άνθρωποι γιατί δυστυχώς! υπάρχουν δισεκατομμύρια ανθρωποειδή και όχι άνθρωποι.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2009, 10:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητέeuropaios2 έχω την αίσθηση ότι αρκετά σε ταλαιπώρησα με τα ερωτήματά μου ?
Εύχομαι να μου επιτρέψεις όμως ,να σου θέσω ένα τελευταίο ερώτημα .
Πιστεύεις στην ζωή μετά θάνατον ;

Αλήθεια πόσο χρονικό διάστημα μελετάς την αγία γραφή (συγχώρεσέ την περιέργειά μου ) ?

Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι πιστεύεις και προσπαθείς να εξελιχθείς συνειδητοποιημένα σύμφωνα με την διδασκαλία του χριστού .


Το ερώτημα αυτό θα ήθελα να το απαντήσω και εγώ ,για να υπάρξει μία σύγκριση (εύχομαι να είναι χρήσιμη ) ,των δύο ίσως διαφορετικών τρόπων σκέψεως .
Πιστεύω προσωπικά , ότι θάνατος δεν υφίσταται με την έννοια , ότι τα πάντα εξελίσσονται μέσα στο άπειρο , από μία μορφή σε κάτι άλλο ,από μία συνειδητότητα σε μία άλλη .
Εκτιμώ με την φτωχή μου διάνοια ,ότι ,όταν έρθει η ώρα κατά την οποία θα σβήσω σωματικά θα συνεχίσω να υπάρχω , διότι θεωρώ το πνεύμα (του οποίου είμαι φορέας ,καθώς επίσης κάθε ανθρώπινο ον ) αιώνιο ,αθάνατο ,άφθαρτο ,αμετάβλητο .
Δεν γνωρίζω την διαδικασία , μέσω της οποίας θα συμβεί , αλλά η φτωχή μου διάνοια , το φαντάζεται ως εξής :
Θα ανοίξω μία άλλη πόρτα ,πύλη , και θα βγω σε έναν κόσμο, ο οποίος μπορεί να είναι παλαιός μεν , από τον οποίο ενδέχεται να μην θυμάμαι τίποτα ,η να έχω θολές μνήμες .
Στην καλύτερη (ιδανικότερη περίπτωση θα έλεγα ) , θα υπάρχουνε ψήγματα αλήθειας από τον παλαιό κόσμο (την περασμένη (τις περασμένες μου ζωές ) ,τα οποία θα είναι ευκολότερα να ερμηνεύσω αντικειμενικά .
Φυσικά και μπορεί να κουβαλάω μία ψευδαίσθηση .
Αυτή όμως δεν λέει να σβήσει από την μνήμη του μυαλού .
Έρχεται και ξαναέρχεται και αναστατώνει όλο τον ψυχικό μου κόσμο .
Είναι όμως μία γλυκιά ταλαιπωρία ( της φτωχής μου διάνοιας ) , η οποία αποτυπώθηκε ( αυτή ίσως η ψευδαίσθηση ) πλέον στην συνείδησή μου και δεν γίνεται πλέον να την σβήσω .
Όλα τελικά συμβαίνουνε όπως συμβαίνουνε με μοναδικό σκοπό , να εξελίσσεται η κάθε ανθρώπινη διάνοια , από ένα σημείο συνειδητότητας ,σε ένα άλλο ,ακόμη ψηλότερο ,που να εμπεριέχει το παλαιό (σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ) .
Δηλαδή ατελείωτες αναβαθμίσεις ,μέσα σε έναν χώρο άπειρο , μέσα στον οποίο κινείται η συνείδησή μου και προσπαθεί να ταυτισθεί με την θεϊκή συνείδηση .
Και όταν αυτό συμβεί , που πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χρόνου , η ψυχή θα απαλλαχθεί από την υποχρέωσή της , να με φέρνει ξανά και ξανά σε έναν κόσμο ,όπου τα πάντα υπηρετούνε ένα (ίσως κρυφό ) θεϊκό σχέδιο .
Αυτό το κρυφό θεϊκό σχέδιο, έχει στόχο , σκοπό , να επιστρέψει ο κάθε άνθρωπος πίσω στην αιωνιότητα ,από την οποία ξεκίνησε το ταξίδι της κάθε ανθρώπινης ψυχής και αυτό πέρα από τα όρια και εμπόδια που μας θέτει ο χρόνος .
Ναι είμαι αιώνιος και το πιστεύω .

Εύχομαι να το γνωρίσω (και να το συνειδητοποιήσω ) .
Ευχαριστώ για την ανάγνωση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2009, 12:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Αγαπητέeuropaios2 έχω την αίσθηση ότι αρκετά σε ταλαιπώρησα με τα ερωτήματά μου ?

Όχι! απλά δεν έχω το χρόνο που θα έπρεπε! για να απαντήσω και ποιο γρήγορα αλλά και όπως θα ήθελα.


quote:
alfa-omega:
Αλήθεια πόσο χρονικό διάστημα μελετάς την αγία γραφή (συγχώρεσέ την περιέργειά μου )?

Πολύ λίγο. Κάτι παραπάνω από δύο χρόνια.
Η Καινή είναι πολύ εύκολη προς μελέτη, μόνο "μπουμπούνας" δε θα μπορούσε να καταλάβει κάτι! και ο κακοπροαίρετος που τη διαβάζει για άλλο σκοπό.
Η Παλαιά όμως επειδή κρύβει πολλά νοήματα αλλά και επειδή μέσα της υπάρχει αναμεμιγμένη η ιστορία των Εβραίων μαζί με τις προφητείες και τα μηνύματα του Θεού είναι δύσκολο έργο.
Ωστόσο με λίγη προσοχή ξετρυπώνεις αυτό που πρέπει.

quote:
alfa-omega:
Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι πιστεύεις και προσπαθείς να εξελιχθείς συνειδητοποιημένα σύμφωνα με την διδασκαλία του χριστού .

Όντως. Προσπαθώ για το μετά.

quote:
alfa-omega:
Το ερώτημα αυτό θα ήθελα να το απαντήσω και εγώ ,για να υπάρξει μία σύγκριση (εύχομαι να είναι χρήσιμη ) ,των δύο ίσως διαφορετικών τρόπων σκέψεως .
Πιστεύω προσωπικά , ότι θάνατος δεν υφίσταται με την έννοια , ότι τα πάντα εξελίσσονται μέσα στο άπειρο , από μία μορφή σε κάτι άλλο ,από μία συνειδητότητα σε μία άλλη .
Εκτιμώ με την φτωχή μου διάνοια ,ότι ,όταν έρθει η ώρα κατά την οποία θα σβήσω σωματικά θα συνεχίσω να υπάρχω , διότι θεωρώ το πνεύμα (του οποίου είμαι φορέας ,καθώς επίσης κάθε ανθρώπινο ον ) αιώνιο ,αθάνατο ,άφθαρτο ,αμετάβλητο .
Δεν γνωρίζω την διαδικασία , μέσω της οποίας θα συμβεί , αλλά η φτωχή μου διάνοια , το φαντάζεται ως εξής :
Θα ανοίξω μία άλλη πόρτα ,πύλη , και θα βγω σε έναν κόσμο, ο οποίος μπορεί να είναι παλαιός μεν , από τον οποίο ενδέχεται να μην θυμάμαι τίποτα ,η να έχω θολές μνήμες .
Στην καλύτερη (ιδανικότερη περίπτωση θα έλεγα ) , θα υπάρχουνε ψήγματα αλήθειας από τον παλαιό κόσμο (την περασμένη (τις περασμένες μου ζωές ) ,τα οποία θα είναι ευκολότερα να ερμηνεύσω αντικειμενικά .
Φυσικά και μπορεί να κουβαλάω μία ψευδαίσθηση .
Αυτή όμως δεν λέει να σβήσει από την μνήμη του μυαλού .
Έρχεται και ξαναέρχεται και αναστατώνει όλο τον ψυχικό μου κόσμο .
Είναι όμως μία γλυκιά ταλαιπωρία ( της φτωχής μου διάνοιας ) , η οποία αποτυπώθηκε ( αυτή ίσως η ψευδαίσθηση ) πλέον στην συνείδησή μου και δεν γίνεται πλέον να την σβήσω .
Όλα τελικά συμβαίνουνε όπως συμβαίνουνε με μοναδικό σκοπό , να εξελίσσεται η κάθε ανθρώπινη διάνοια , από ένα σημείο συνειδητότητας ,σε ένα άλλο ,ακόμη ψηλότερο ,που να εμπεριέχει το παλαιό (σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ) .
Δηλαδή ατελείωτες αναβαθμίσεις ,μέσα σε έναν χώρο άπειρο , μέσα στον οποίο κινείται η συνείδησή μου και προσπαθεί να ταυτισθεί με την θεϊκή συνείδηση .
Και όταν αυτό συμβεί , που πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χρόνου , η ψυχή θα απαλλαχθεί από την υποχρέωσή της , να με φέρνει ξανά και ξανά σε έναν κόσμο ,όπου τα πάντα υπηρετούνε ένα (ίσως κρυφό ) θεϊκό σχέδιο .
Αυτό το κρυφό θεϊκό σχέδιο, έχει στόχο , σκοπό , να επιστρέψει ο κάθε άνθρωπος πίσω στην αιωνιότητα ,από την οποία ξεκίνησε το ταξίδι της κάθε ανθρώπινης ψυχής και αυτό πέρα από τα όρια και εμπόδια που μας θέτει ο χρόνος .
Ναι είμαι αιώνιος και το πιστεύω .

Εύχομαι να το γνωρίσω (και να το συνειδητοποιήσω ) .
Ευχαριστώ για την ανάγνωση .



Η διαφορά μας είναι ότι εσύ πιστεύεις στις πολλές ζωές. Εγώ μόνο σε μία.
Εάν υπήρχε κάποιος που έλεγε ότι ήταν Υιός Θεού! δίδασκε την αρετή και την αγάπη και πέθαινε για το καλό του ανθρώπου όπως ο Ιησούς και μιλούσε για πολλές ζωές! τότε θα την έψαχνα τη δουλειά.
Τώρα όχι δε βρίσκω το λόγο.

Ο άνθρωπος όσο πάει και χειροτερεύει, παντού υπάρχει διαφθορά και ανηθικότητα, για μένα αυτό είναι και η πλέον απόδειξη ότι δεν υπάρχει μετενσάρκωση!

Βλέπεις εσύ ο κόσμος να καλυτερεύει? ...... εγώ προσωπικά βλέπω να χειροτερεύει το βλέπω γύρω μου στο δρόμο, στις πλατείες......όπου και να κοιτάξω συγκρίνοντας βλέπω ότι τα προηγούμενα χρόνια ο άνθρωπος ήταν και ποιο καλύτερος!......κάθε πέρσι και καλύτερα!...κάθε φέτος και χειρότερα!.....για ποια μετενσάρκωση μιλάς?

Χρησιμοποιώ κάποιον μπούσουλα! ενώ εσύ προσωπικές εκτιμήσεις, αυτή είναι η διαφορά μας! Ωστόσο ας χρησιμοποιεί ο καθένας αυτό που νομίζει! αρκεί να το κάνει για καλό σκοπό.

-Να σαι πάντα καλά!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/08/2009 12:09:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2009, 09:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2: Ο άνθρωπος όσο πάει και χειροτερεύει, παντού υπάρχει διαφθορά και ανηθικότητα

Αυτό το δέχομαι σε μεγάλο βαθμό, αλλά...

quote:
europaios2: : για μένα αυτό είναι και η πλέον απόδειξη ότι δεν υπάρχει μετενσάρκωση!

Γιατί, όμως, αυτό αποτελεί απόδειξη για το ότι δεν ισχύει η θεωρία της μετενσάρκωσης ;

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy