ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 19:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega:
Ο άνθρωπος πρώτα είναι πνεύμα και μετά ύλη.
Στην διαδικασία της γέννησής του, πρώτα αποκτά ψυχή (αστρικό σώμα) και μετά ντύνεται με υλικό σώμα, το οποίο είναι αντίγραφο του αστρικού.

1. Που το στηρίζεις αυτό? 2. και γιατί να αποκτήσει σώμα?.....3. καλά δεν ήταν ως πνεύμα?


Edited by - europaios2 on 31/07/2009 12:43:25



1. Επάνω στην λογική που διαμόρφωσε η προσωπικότητα που εξελίσσεται .

2. Γιατί αν δεν αποκτήσει , δεν θα υπάρχουνε προβλήματα ,δοκιμασίες , περιορισμοί , δυσκολίες , πόνος , αρνητικά συναισθήματα , περιορισμένη ελευθερία ,πνευματική ανησυχία & αναζήτηση …,

3. Τι αντιλαμβάνεσαι ως πνεύμα ;
Μήπως έχουνε διαφορετικές αντιλήψεις ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 19:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
alfa-omega:
Η ψυχή όταν κατέρχεται στους κατώτερους κόσμους , για να μεταδώσει εμπειρίες στην προσωπικότητα ,διανύει το στάδιο της έλιξης .
Όταν ανέρχεται στους ανώτερους πνευματικούς κόσμους , διανύει το στάδιο της ανέλιξης , όπου μαθητές και μυημένοι είναι έτοιμοι ν’ ανέβουν και να λάβουν κάποιες ανώτερες μυήσεις.

Όλα αυτά που έγραψα δεν είναι δικές μου σκέψεις .
Οφείλω να το αναφέρω .

Απλά μέσω αναζήτησης σε παλαιοτέρα θέματα και αναζήτηση παγκόσμιου ιστού , που είχανε κάποια στοιχεία για την ατομικότητα , τα συγκέντρωσα και τα δημοσίευσα, δεν είναι δικές μου προσωπικές σκέψεις ,αλλά με εκφράζουνε σε μεγάλο βαθμό .



europaios2
Δηλαδή πρέπει να πάθε πρώτα το σώμα για να μάθει η ψυχή?

Ο έλεγχος για τα πάθη της σαρκός δεν είναι απλή διαδικασία .

europaios2
Πρέπει να σκοτώσω πρώτα, για να μάθω σε μια άλλη ζωή ότι αυτό δεν είναι καλό!
Γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ καλού και κακού ;

europaios2
και να το μάθει έτσι και η ψυχή?
΄Έχεις ιδέα το τι μπορεί να είναι ψυχή ;
Αν έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις , θα πρέπει να τις καταθέσουμε , για να δούμε που ,η σε τι διαφωνούμε .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

alfa-omega
Γιατί δεν μπορώ να συνεννοηθώ για απλά πράγματα με κάποιες προσωπικότητες ,ενώ με άλλες επέρχεται αβίαστα ,φυσιολογικά ?


zip
Είναι θέμα γλώσσας.


alfa-omega
Όχι μόνον .
Το συνειδησιακό σημείο που διανύουνε οι προσωπικότητες που επικοινωνούνε (προσπαθούνε να επικοινωνήσουνε ) , είναι επίσης σημαντικό .


alfa-omega
Γιατί δεν υπάρχει ενιαία αντίληψη σε αυτόν τον πλανήτη ?


zip
Γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του.



alfa-omega
Δεν γεννήθηκε με αυτήν, αλλά την διαμόρφωσε .
Ο τρόπος σκέψης είναι καταλυτικός .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 21:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega
Γιατί δεν μπορώ να συνεννοηθώ για απλά πράγματα με κάποιες προσωπικότητες ,ενώ με άλλες επέρχεται αβίαστα ,φυσιολογικά ?


zip
Είναι θέμα γλώσσας.


alfa-omega
Όχι μόνον .
Το συνειδησιακό σημείο που διανύουνε οι προσωπικότητες που επικοινωνούνε (προσπαθούνε να επικοινωνήσουνε ) , είναι επίσης σημαντικό .

[ alfa-omega, oι άνθρωποι συνεννοούνται με την γλώσσα, όχι με την συνείδηση. Και η ερώτησή σου ήταν "γιατί δεν μπορώ να συνεννοηθώ ... κτλ". Εγώ αυτή την στιγμή σου γράφω σε κάποια γλώσσα, δεν συνεννoούμαστε εμείς τώρα με την συνείδηση, αλλά με αυτήν την γλώσσα που την διαβάζεις και την καταλαβαίνεις. Αν π.χ σου γράψω στα Σανσκριτικά, δεν θα καταλάβεις μία, δεν θα μπορούμε δηλ. να συνεννοηθούμε ασχέτως σε τι συνειδησιακό επίπεδο έχουμε φτάσει εσύ κι εγώ. Δεν έχει σημασία λοιπόν το συνειδησιακό επίπεδο. Σημασία έχει η γλώσσα, ο κώδικας επικοινωνίας που χρησιμοποιούμε μεταξύ μας. Αν εσύ μιλάς Ελληνικά κι εγώ μιλάω με 0 και 1, καταλαβαίνεις ... είναι αυτό που λέμε "συνεννόηση μπουζούκι" ]


alfa-omega
Γιατί δεν υπάρχει ενιαία αντίληψη σε αυτόν τον πλανήτη ?


zip
Γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του.



alfa-omega
Δεν γεννήθηκε με αυτήν, αλλά την διαμόρφωσε .
Ο τρόπος σκέψης είναι καταλυτικός .

[ αντίληψη και τρόπος σκέψης, δεν διαφέρουν. Η αντίληψη είναι από μόνη της ένας τρόπος σκέψης ]


Edited by - zip on 31/07/2009 22:44:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 22:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, alfa-omega, θα ήθελα να διαβάσεις το παρακάτω. Όμως πρόσεξε : θα ήθελα να το διαβάσεις με θετική διάθεση, με άνεση, χαλαρά ρε παιδί μου ... Κάτω από το τίτλο, υπάρχει μια ερώτηση. Αφού το διαβάσεις, θα ήθελα να μου απαντήσεις σ' αυτή.

Τι είναι η ψυχή
(x-ψ ή ψ-χ?)

Παρ' όλα όσα λέει η σχετική λαϊκή κουλτούρα, η ψυχή δεν είναι μια παχύσαρκη τραγουδίστρια νάϊτκλαμπ που βασανίζεται από κάποιον έρωτα στο Θησείο. Η ψυχή δεν τριγυρίζει σε κάποιο κουρείο του Βαρδάρη, δεν τρώει γατόψαρα για βραδυνό και δεν έχει ένα τριανταοχτάρι Σπέσιαλ στο συρτάρι με τα εσώρουχά της. Οι δοκιμασίες και η εκκεντρική ζωή μπορούν να "ψήσουν" την ψυχή, αυτό είναι αλήθεια, αλλά η μαγιά που την κάνει να φουσκώνει είναι η χαρά.

Από την άλλη μεριά, η ψυχή σαφώς δεν είναι κάποιος χλομός ατμός που αναδίνεται υπό μορφήν αναθυμιάσεων από έναν κουβά μεταφυσικού, ξηρού πάγου. Παρ' όλους τους εκτοπλασμικούς συνειρμούς της, διαψεύδει συστηματικά εκείνους που την φαντάζονται σαν ένα κύμα ιερού μετεωρισμού ή ένα λαμπύρισμα αερίων του προσωπικού μας βάλτου.

Η ψυχή δεν είναι καν το Μεγάλο Τζάκποτ για το οποίο μαλώνουν ο Θεός και ο Σατανάς όταν τα σκουλήκια έχουν πια γλείψει τα κόκαλά μας. Γι' αυτό, όταν αναρωτιόμαστε - κάτι που κάνουμε όλοι μας αργά ή γρήγορα - τι ακριβώς θα 'πρεπε να κάνουμε για την ψυχή μας, η θρησκεία είναι μεν το συμβατικό αλλά όχι και το κατάλληλο μέρος για να στραφούμε. Η θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο από μια δοσοληψία, κατά την οποία ταλαιπωρημένοι άνθρωποι, εμπορεύονται την ψυχή τους για μια πρόσκαιρη ψυχολογική παρηγοριά που είναι σκέτη ψευδαίσθηση : το γνωστό σύστημα "απαρνήσου κάτι για να το σώσεις". Οι θρησκείες προσπαθούν να μας πείσουν ότι η ψυχή είναι το υπέρτατο οικογενειακό κειμήλιο και ότι, με αντάλλαγμα την τυφλή υπακοή μας, μπορούν να μας το φυλάξουν στα χρηματοκιβώτιά τους ή τουλάχιστον να μας το ασφαλίσουν για φωτιά και κλοπή. Κάνουν λάθος.

Αν θέλετε να σχηματίσετε μια εικόνα της ψυχής, φανταστείτε την σαν... - κάτσε να σκεφτώ ! - ... σαν ένα τρένο. Ναι ! ένα μεγάλο, μοναχικό, εμπορικό τρένο που τρέχει μουγκρίζοντας από γενιά σε γενιά, κάποιο αιώνια μοναχικό πρωϊνό : τα βαγόνια του είναι φορτωμένα με αναστεναγμούς και γέλια, οι αλήτες του είναι άγγελοι, ο μηχανικός του είναι η ντάμα μπαστούνι - και η ντάμα μπαστούνι είναι αχαλίνωτη !

Τουουου - τουουου! Ακούστε την θεϊκή σειρήνα του !

Προορισμός του τρένου είναι η Θεότητα, μονάχα που το τρένο προτού φτάσει εκεί, κάνει μερικές στάσεις. Απ' όσα η κούτρα μου μπορεί να ξέρει, η πρώτη στάση είναι το Μπινγκ Μπανγκ, η δεύτερη ο οργασμός και η τρίτη, εκείνη η τρύπα στον φράχτη απ' όπου μπαίνει η αλεπού, πίσω από τον στάβλο. Το τρένο είναι ταυτόχρονα τοπικό και εξπρές, αλλά δεν μεταφέρει όπλα, και σίγουρα, δεν εκτελεί κάποια βαρετή αποστολή ρουτίνας.

Εντάξει, ίσως να γίνομαι λίγο υπερβολικός και συγνώμη γι' αυτό. Ας το δούμε ως εξής το πράγμα, φίλοι μου : κατά πάσα πιθανότητα, η ψυχή δεν είναι τίποτε περισσότερο από την αυθεντική δόνηση της βιόσφαιρας, καταγεγραμμένη και ενισχυμένη μέσα στο ανθρώπινο αισθητήριο. Φανταστείτε την σαν εκείνο το κάπως άμορφο νέφος της απροσδιόριστης ενέργειας που παράγεται όταν το ανθρώπινο συναίσθημα και η ανθρώπινη νοημοσύνη αλληλεπιδρούν με το ευρύτερο σώμα της φύσης.

Αν αναρωτιέστε - πολύ αμφιβάλλω - σε τι διαφέρει η ψυχή από το πνεύμα, θα σας έλεγα πως, ε λοιπόν, η ψυχή έχει πιο σκούρο χρώμα, πιο πυκνό όγκο, πιο αλμυρή γεύση, πιο τραχιά υφή από το πνεύμα, ενώ τείνει επίσης να έχει περισσότερο μητρικό παρά πατρικό χαρακτήρα. Η ψυχή συνδέεται με την Μητέρα Γη, όπως το πνεύμα συνδέεται με τον Πατέρα Ουρανό. Φυσικά, οι μητέρες και οι πατέρες έχουν μια προδιάθεση προς την συνουσία, και σε αυτή την ανάμεικτη κατάσταση, συχνά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις την ψυχή από το πνεύμα. Γενικά, αν το πνεύμα είναι ο αγωγός καθαρού αέρα και ο κρυφός φωτισμός μέσα στο σπίτι της συνειδητότητας, αν το πνεύμα είναι το ηλεκτρικό σύστημα που φωτίζει αυτό το σπίτι, τότε η ψυχή είναι το καπνισμένο τζάκι, ο μυρωδάτος φούρνος, το σκονισμένο κελάρι των κρασιών, οι παράξενοι τριγμοί που ακούμε στο πάτωμα αργά την νύχτα.

Είναι κάπως κλισέ να το λες, αλλά όταν σκέφτεσαι την ψυχή πρέπει να σκέφτεσαι πράγματα που είναι αυθεντικά και βαθιά. Οτιδήποτε επιφανειακό, δεν είναι της ψυχής. Οτιδήποτε τεχνητό, μιμητικό ή υπερβολικά εκλεπτυσμένο, δεν είναι της ψυχής. Το ξύλο έχει ισχυρότερη σύνδεση με την ψυχή απ' ότι το πλαστικό, αν και, παραδόξως, χάρη στην ανθρώπινη παρέμβαση, ένα γραφικό ξύλινο τραπέζι ή καρέκλα μπορεί μερικές φορές να έχει περισσότερη ψυχή από την ψυχή ενός ζωντανού δέντρου.

Τελικά, ίσως θα πρέπει απλώς να φανταστούμε ένα ανέκδοτο, ένα μεγάλο ανέκδοτο που κάποιος το επαναλαμβάνει ξανά και ξανά, με μια προφορά πολύ δυσνόητη και παράξενη για να το καταλάβουμε ποτέ τελείως. Η ζωή είναι αυτό το ανέκδοτο, φίλοι μου. Η ψυχή είναι η κατακλείδα, η αστεία φράση στο τέλος του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 22:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα λοιπόν να μου απαντήσεις, χ-ψ ή ψ-χ; H αλήθεια είναι πως έβαλα ένα στοίχημα με τον εαυτό μου και ποντάρισα στο τι θα απαντήσεις. Για να δούμε ... είμαι περίεργος ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 22:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστή απεικόνιση της έκφρασης της ζωής της ψυχής, αγαπητέ zip....Είναι τότε που ο άνθρωπος καταλαβαίνει ότι παίζει κάτι
μεγαλύτερο απο ότι ζει, ότι αντιλαμβάνεται, τότε που ζητάει περισσότερα απο όσα βλέπει....
Τότε που το πνεύμα του περνάει το φράγμα της ύλης, γίνεται
αετός, πετάει και φτάνει όπου τα πόδια του δεν μπορούν να
τον πάνε...
Όταν έχει τέτοιες εμπειρίες ο άνθρωπος, μια ..ταξιδιάρα ψυχή,
τότε μαθαίνει...Θυμάμαι παλιά, τουρίστες, έρχονταν για εμπειρία,
να δούν κάτι άλλο,να το ζήσουν....Πρέπει να περιδιαβαίνουμε
δρόμους της ψυχής, να ξυπνάμε μέσα μας ότι απο μας ανησυχεί,
προβληματίζεται...Αυτό που θα μας πει και ποιοί ειμαστε, στο τελος,
αφού όμως, γνωρισουμε την ψυχή μας..
Να μάθουμε ποιοί είμαστε, επιτέλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 09:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία η περιγραφή της ψυχής .
Έτσι θα επιθυμούσα και εγώ να είναι και ίσως να είναι .

Προσωπικά την αντιλαμβάνομαι ,διαισθάνομαι , σε στιγμές όπου την αναζητάω .
Αυτή η αναζήτηση παλαιότερα , δεν υπήρχε σε αυτόν τον έντονο επίκαιρο ρυθμό .
Τώρα θέλω να γίνω σαν την ψυχή μου ,να είμαι η ψυχή μου .
Η Ψυχή μου είναι ο αόρατος δάσκαλος .
Τον διαισθάνομαι όταν σκέφτομαι τον ανώτερο εαυτό .
Όταν συμβαίνει και συμπεριφέρεται η προσωπικότητά μου ανιδιοτελώς , με πλησιάζει .
Σε αυτές τις στιγμές , είμαι ο ανώτερος εαυτός μου ,είμαι αυτό που με δίδαξε ο δάσκαλος μου να είμαι .
Δεν με τρομάζει ούτε θάνατος , ούτε φθορά ,ούτε αρρώστια …,δεν με τρομάζει απολύτως τίποτα ,γιατί διαισθάνομαι ότι πράττω το σωστό .
Δεν μπορώ να περιγράψω τον αόρατο δάσκαλο , γιατί δεν έχει μορφή .
Είναι όμως η ενέργειά του τόσο έντονη, ώστε να την αντιλαμβάνομαι , μόνον όταν υφίσταται .
Κάθε φορά που ασχολούμαι με ανώτερες ιδέες , ιδεαλισμό, ευγένεια , το καλό της ανθρωπότητας ,ενός συγκεκριμένου συνανθρώπου μου , και γενικότερα στοχάζομαι την εξέλιξη του εγώ μου σε κάτι βαθύτερο που να περιέχει αυτό το επίκαιρα διαμορφωμένο εγώ , το κάνω για να εφελκύσω τον δάσκαλό μου ,τον αόρατο δάσκαλό μου ,την ψυχή μου .

Εφελκύεται η ψυχή μέσω ανώτερων πράξεων , από την προσωπικότητα .
Ως ανώτερη πράξη αντιλαμβάνομαι την προσπάθεια να υλοποιήσει μία προσωπικότητά καλές πράξεις ,για τον συνάνθρωπο, την ανθρωπότητα .
Ίσως σε στιγμές όπου ταυτίστηκε η προσωπικότητά μου με την ιδεολογία της ψυχής ,του αόρατου δάσκαλου , στον μέγιστο βαθμό , να έγραψα πράγματα που δεν είναι λογικά .
Όπως για παράδειγμα , ότι είμαι – είσαι αιώνιος , έχω - έχεις αθάνατο πνεύμα …,
Τα γράφω και τα εννοώ .
Αναφέρομαι όμως στην ουσία του δασκάλου μου , τον οποίο διαισθάνομαι και θέλω να ακολουθήσω .
Όταν τα γράφω υπάρχει πλήρης ταύτιση της προσωπικότητας με την ψυχή ,τον αόρατο δάσκαλο , έτσι πιστεύω και έχω την αίσθηση ότι έτσι συμβαίνει .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 20:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

alfa-omega
Γιατί δεν μπορώ να συνεννοηθώ για απλά πράγματα με κάποιες προσωπικότητες ,ενώ με άλλες επέρχεται αβίαστα ,φυσιολογικά ?


zip
Είναι θέμα γλώσσας.


alfa-omega
Όχι μόνον .
Το συνειδησιακό σημείο που διανύουνε οι προσωπικότητες που επικοινωνούνε (προσπαθούνε να επικοινωνήσουνε ) , είναι επίσης σημαντικό .

zip , oι άνθρωποι συνεννοούνται με την γλώσσα, όχι με την συνείδηση. Και η ερώτησή σου ήταν "γιατί δεν μπορώ να συνεννοηθώ ... κτλ". Εγώ αυτή την στιγμή σου γράφω σε κάποια γλώσσα, δεν συνεννoούμαστε εμείς τώρα με την συνείδηση, αλλά με αυτήν την γλώσσα που την διαβάζεις και την καταλαβαίνεις. Αν π.χ σου γράψω στα Σανσκριτικά, δεν θα καταλάβεις μία, δεν θα μπορούμε δηλ. να συνεννοηθούμε ασχέτως σε τι συνειδησιακό επίπεδο έχουμε φτάσει εσύ κι εγώ. Δεν έχει σημασία λοιπόν το συνειδησιακό επίπεδο. Σημασία έχει η γλώσσα, ο κώδικας επικοινωνίας που χρησιμοποιούμε μεταξύ μας. Αν εσύ μιλάς Ελληνικά κι εγώ μιλάω με 0 και 1, καταλαβαίνεις ... είναι αυτό που λέμε "συνεννόηση μπουζούκι" ][/red]

Edited by - zip on 31/07/2009 22:44:58


Φίλε μου ,αν ένας από τους δύο ίσταται σε υψηλότερο σημείο συνειδησιακής αντίληψης , μπορεί να προσεγγίσει τον άλλον με διαφορετικό χειρισμό της γλώσσας . .
Εδώ μέσα όλοι ελληνικά ,νεοελληνικά γράφουμε και όμως σπανίως υπάρχει συνεννόηση .
Δεν φταίει η γλώσσα ,αλλά ο χειρισμός της γλώσσας .
Εσύ για παράδειγμα μπορείς να πάρεις ένα πολύπλοκο κείμενο ,π.χ εσωτερικό που αναφέρεται στην ψυχή και να το απλουστεύσεις σε τέτοιον βαθμό ,ώστε κάποιος άλλος ,που θα το ξαναδιαβάσει μέσα από την δική σου γλώσσα ( χειρισμό της γλώσσας ) , να καταλάβει τι λέει το κείμενο .
Είναι ,η δεν είναι λοιπόν θέμα χειρισμού της γλώσσας ?

Με κάποιους λοιπόν βρίσκομαι στο ίδιο σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ,που σημαίνει ότι αυτά που συζητάμε τα κατανοήσαμε στον ίδιο βαθμό .
Με κάποιους άλλους , δεν πάμε να μιλάμε ημέρα βράδυ για τα ίδια πράγματα ,πάντα θα υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης και ας χρησιμοποιούμε αμφότεροι την νεοελληνική γλώσσα .
Την ίδια γλώσσα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 01:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2:
1. Που το στηρίζεις αυτό?
2. και γιατί να αποκτήσει σώμα?.....
3. καλά δεν ήταν ως πνεύμα?
--------------------------------------------------------------------------------
alfa-omega:
1. Επάνω στην λογική που διαμόρφωσε η προσωπικότητα που εξελίσσεται .

2. Γιατί αν δεν αποκτήσει , δεν θα υπάρχουνε προβλήματα ,δοκιμασίες , περιορισμοί , δυσκολίες , πόνος , αρνητικά συναισθήματα , περιορισμένη ελευθερία ,πνευματική ανησυχία & αναζήτηση …,

3. Τι αντιλαμβάνεσαι ως πνεύμα ;
Μήπως έχουνε διαφορετικές αντιλήψεις ?



1. Μα η εξέλιξη αποσκοπεί στην ανύψωση του πνεύματος!!! και αυτός από πνεύμα επιλέγει να γίνει σώμα?.....περίεργη λογική!
2. Άρα δεν έχει κανένα λόγο να το αποκτήσει.....εσύ αν ήσουν πνεύμα θα ήθελες να αποκτήσεις και ύλη?
3. Ως πνεύμα αντιλαμβάνομαι την ψυχή.

quote:
alfa-omega:
Ο έλεγχος για τα πάθη της σαρκός δεν είναι απλή διαδικασία .


Αυτό δε λέει τίποτα.

quote:
alfa-omega:
Γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ καλού και κακού ;

Υπάρχει κάποιος πλην των στερημένων της νόησης που να μη γνωρίζει?

quote:
alfa-omega:
΄Έχεις ιδέα το τι μπορεί να είναι ψυχή ;

Το εγκλωβισμένο στο σώμα πνεύμα.

quote:
alfa-omega:
Αν έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις , θα πρέπει να τις καταθέσουμε , για να δούμε που ,η σε τι διαφωνούμε .

Ναι.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 10:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Με κάποιους λοιπόν βρίσκομαι στο ίδιο σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ,που σημαίνει ότι αυτά που συζητάμε τα κατανοήσαμε στον ίδιο βαθμό .


'Ντάξει, έγινε, ok.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 12:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega πρόσεξε τι θα σου πω. Διαισθητικά είσαι πιο κοντά σε αυτό που είναι ΨΥΧΗ από οποιαδήποτε περιγραφή για το τι είναι η ψυχή.

Άκου την φωνή μέσα σου. Πιστεύω ότι θα σε οδήγηση σωστά.
Το τι είναι ψυχή είναι κάτι που πρέπει να βιώσεις και όχι κάτι που πρέπει να καταλάβεις με τον νου. Όταν το βιώσεις τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον νου για να μεταφέρεις κάτι από αυτό που και πάλι τα λόγια δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν.

Τα βήματα για αυτό είναι επίγνωση ,συγκέντρωση και ηρεμία του νου, μετά …η βαθιά προσευχή μέσα σου… χωρίς λόγια. Αυτή η πνευματική εμπνεύσει που προέρχεται από την σιωπηλή προσευχή είναι μια εμπειρία της ψυχής.

Μια βαθειά αποδοχή και ένα άνοιγμα σε αυτό που λέμε «θεϊκό»
Η ψυχή λένε πως είναι πνοή θεού. Αυτή η πνοή είναι «θεϊκή»
Αυτό λέω πνευματική έμπνευση.

Και είναι κάτι που πρέπει να ζήσεις, να έρθεις σε θεία κοινωνία. Τα λόγια είναι περιττά. Μίλα, αλλά ζήσε και την εμπειρία. ΑΥΤΗ ΘΑ ΣΕ ΔΙΔΑΞΕΙ. Ο ένας υπηρέτης και οι άλλοι λένε και λένε μην μείνεις σε αυτό.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2
1. Μα η εξέλιξη αποσκοπεί στην ανύψωση του πνεύματος!!! και αυτός από πνεύμα επιλέγει να γίνει σώμα?.....περίεργη λογική!

alfa-omega
Αυτό είναι μόνο πνεύμα .
Ο άνθρωπος είναι πνεύμα και ύλη .
Η ανύψωση του πνεύματος , επιτυγχάνεται τόσο περισσότερο, όσο αυξάνει η αντίληψη για το τι είναι ύλη ?

europaios2
2. Άρα δεν έχει κανένα λόγο να το αποκτήσει.....εσύ αν ήσουν πνεύμα θα ήθελες να αποκτήσεις και ύλη?

alfa-omega
Αν δημιουργούσα ένα πρόγραμμα μέσω του οποίου , η ύλη ( το σώμα ,το σαρκίο ) , θα απελευθερωνότανε από τον περιορισμό της ύλης ( του σώματος ,του σαρκίου ) , ναι τότε θα ήθελα να διανύσει αυτήν την εξέλιξη , ώστε να διευρυνθεί η συνείδηση της οντότητας που θα αποτελείται από πνεύμα και ύλη .

europaios2
3. Ως πνεύμα αντιλαμβάνομαι την ψυχή.
alfa-omega
Έχεις ιδέα το τι μπορεί να είναι ψυχή ;

europaios2
Το εγκλωβισμένο στο σώμα πνεύμα.


alfa-omega
Δηλαδή ταυτίζεις την ψυχή με το πνεύμα ?


alfa-omega
Γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ καλού και κακού ;

europaios2
Υπάρχει κάποιος πλην των στερημένων της νόησης που να μη γνωρίζει?


alfa-omega
Βεβαίως .
Όλοι εδώ μέσα που συζητάμε ,έχουμε διαφορετική αντίληψη για το καλό και το κακό .

alfa-omega
Ο έλεγχος για τα πάθη της σαρκός δεν είναι απλή διαδικασία .

europaios2
Αυτό δε λέει τίποτα.


alfa-omega
Σε ποιον δεν λέει τίποτα ?
Σε εμένα λέει πάρα πολλά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Με κάποιους λοιπόν βρίσκομαι στο ίδιο σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ,που σημαίνει ότι αυτά που συζητάμε τα κατανοήσαμε στον ίδιο βαθμό .


'Ντάξει, έγινε, ok.


Νόμιζα ότι θα συνεχίζαμε ,έως ότου φτάσουμε σε παράγοντες ,μέσω των οποίων αντιλαμβάνεται ο καθένας μας διαφορετικά τα πράγματα που συμβαίνουνε γύρω μας .
Αν εκτιμάς ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε , δεν πειράζει καλή καρδιά .

Το στοίχημα που έβαλες με τον εαυτό σου το κέρδισες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε alfa-omega πρόσεξε τι θα σου πω. Διαισθητικά είσαι πιο κοντά σε αυτό που είναι ΨΥΧΗ από οποιαδήποτε περιγραφή για το τι είναι η ψυχή.

Αυτό που διαισθάνεται κάποιος ως ψυχή , μπορεί να μην έχει σχέση με την ψυχή .
Σημαντικό είναι να υπάρχει μία έννοια ,ένας προσδιορισμός ,η καλύτερα περισσότεροι, ώστε να μπορεί να επιλέξει ο κάθε χαρακτήρας , τον κατάλληλο προσδιορισμό .


quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Άκου την φωνή μέσα σου. Πιστεύω ότι θα σε οδήγηση σωστά.
Το τι είναι ψυχή είναι κάτι που πρέπει να βιώσεις και όχι κάτι που πρέπει να καταλάβεις με τον νου. Όταν το βιώσεις τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον νου για να μεταφέρεις κάτι από αυτό που και πάλι τα λόγια δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν.




Προς το παρών η προσωπικότητα που διαμόρφωσα εξερευνά & μελετά τον ορισμό ,ότι ψυχή είναι ένα σύνολο θετικών και αρνητικών ιδιοτήτων .


Για να βρεθεί μία ανθρώπινη μονάδα κοντά στην ψυχή της , θα πρέπει να εφελκύσει το ενδιαφέρον της .
Η προσευχή που ανέφερες είναι σημαντικό στοιχείο.
Το βασικότερο όλων είναι οι πράξεις .
Η προσωπικότητα ,η κάθε προσωπικότητα πράττει ιδιοτελώς .
Η ψυχή πράττει ανιδιοτελώς .
Μέγα το χάσμα και για να γεφυρωθεί ,συμφωνώ μαζί σου ,ότι πρέπει να μπαίνουμε καθημερινά στην διαδικασία των εμπειριών .
Η προσωπικότητα που πρέπει να διαμορφώσει κάθε ανθρώπινη μονάδα ,πρέπει να έχει μοναδικό στόχο την ανιδιοτελή συμπεριφορά , προσφορά .
Στην προσπάθεια βρισκόμαστε όλοι .
Και αυτές βέβαια εκτιμούνται από άνωθεν .


Ποιος όμως δέχεται ότι πρέπει να διαμορφώσει ανιδιοτελή χαρακτήρα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 18:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Νόμιζα ότι θα συνεχίζαμε ,έως ότου φτάσουμε σε παράγοντες ,μέσω των οποίων αντιλαμβάνεται ο καθένας μας διαφορετικά τα πράγματα που συμβαίνουνε γύρω μας . Αν εκτιμάς ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε , δεν πειράζει καλή καρδιά [ σ' ενδιαφέρει να μάθεις γιατί εκτιμώ πως δεν έχει νόημα ; ]


quote:
alfa-omega

Το στοίχημα που έβαλες με τον εαυτό σου το κέρδισες ?


E, για σένα ήταν το στοίχημα αλλά δεν μου απάντησες. χ-ψ ή ψ-χ ; εγώ ποντάρισα κάτι (στο τι θα απαντήσεις δηλ.), αλλά δεν μου απάντησες.


Edited by - zip on 02/08/2009 18:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 19:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Νόμιζα ότι θα συνεχίζαμε ,έως ότου φτάσουμε σε παράγοντες ,μέσω των οποίων αντιλαμβάνεται ο καθένας μας διαφορετικά τα πράγματα που συμβαίνουνε γύρω μας . Αν εκτιμάς ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε , δεν πειράζει καλή καρδιά [ σ' ενδιαφέρει να μάθεις γιατί εκτιμώ πως δεν έχει νόημα ; ]


quote:
alfa-omega

Το στοίχημα που έβαλες με τον εαυτό σου το κέρδισες ?


E, για σένα ήταν το στοίχημα αλλά δεν μου απάντησες. χ-ψ ή ψ-χ ; εγώ ποντάρισα κάτι (στο τι θα απαντήσεις δηλ.), αλλά δεν μου απάντησες.


Edited by - zip on 02/08/2009 18:33:16



Για το πρώτο να είσαι απόλυτα σίγουρος .


Για το δεύτερο Όταν απάντησα ήμουνα βεβιασμένος , λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου (εργασία ,χαρά ,ευτυχία και τέτοια ) , αλλά θα ξαναμπώ στον κόπο να δω που αστόχησα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 19:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:
alfa-omega

Το στοίχημα που έβαλες με τον εαυτό σου το κέρδισες ?


E, για σένα ήταν το στοίχημα αλλά δεν μου απάντησες. χ-ψ ή ψ-χ ; εγώ ποντάρισα κάτι (στο τι θα απαντήσεις δηλ.), αλλά δεν μου απάντησες.


Edited by - zip on 02/08/2009 18:33:16


Επιλέγω την δεύτερη πιθανή απάντηση .
Θα μπορούσα βέβαια να πω ότι ούτε η μία είναι γνωστή για τον Άνθρωπο ,ούτε η άλλη .

Εν πάση περιπτώσει Ψ – Χ . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 21:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Εν πάση περιπτώσει Ψ – Χ .


Ε, τότε το έχασα. Εγώ έλεγα θα πεις το χ-ψ ... ok.

Όσον αφορά το άλλο που λέγαμε ... κοίτα alfa-omega, από την στιγμή που λες :

quote:
alfa-omega

Με κάποιους λοιπόν βρίσκομαι στο ίδιο σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ,που σημαίνει ότι αυτά που συζητάμε τα κατανοήσαμε στον ίδιο βαθμό .


σημαίνει ό,τι διαχωρίζεις τους ανθρώπους ανάλογα με το συνειδησιακό τους επίπεδο : σε αυτούς που εσύ βρίσκεσαι στο ίδιο και σε αυτούς που δεν βρίσκεσαι δηλ. αυτούς που έχουν χαμηλότερο ή υψηλότερο συνειδησιακό επίπεδο από το δικό σου. Προσωπικά, εγώ δεν βλέπω τους ανθρώπους κατ' αυτόν τον τρόπο. Διαφέρουμε λοιπόν στο πως βλέπεις εσύ τον κόσμο και στο πως τον βλέπω εγώ. Εγώ δεν αντιμετωπίζω κατ' αυτόν τον τρόπο τους συνανθρώπους μου. Έχω διαφορετική οπτική. Γι΄αυτόν τον λόγο δεν έδωσα συνέχεια στην κουβέντα μας.

Edited by - zip on 02/08/2009 21:47:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 01:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι όλα ίσα και όμοια φίλε ΖΙΠ.
Ο άνθρωπος που δουλεύει λέγεται εργατικός.
Ο άνθρωπος που δε δουλεύει λέγεται τεμπέλης.
Γιατι στο τέλος δεν ειναι θέμα η οπτική.
Αλλα το αποτέλεσμα του κόπου...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 07:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν είναι όλα ίσα και όμοια φίλε ΖΙΠ.


Ναι, δεν είναι επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ εμείς να είναι ... ok πάντως, no problem, απλά εγώ δεν διαχωρίζω τους συνανθρώπους μου κατ' αυτόν τον τρόπο που το κάνει ο alfa-omega.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 08:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, το θέμα απαιτεί, διευκρινίσεις
και αρχικά, να πω ότι συμφωνώ απόλυτα(!!!!) με τον φίλο μου zip....
Δεν υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ ανθρώπων, οι άνθρωποι κάνουν τέτοια
πράγματα, η αρμονία του Θεού, όχι...Άλλο χάρισμα, ιδιαίτερη ικανότητα
συμπλήρωμα κι άλλο καλύτερος, ή λιγοτερος...
Φίλε μου alfa-omega, η παγκόσμια αρμονία, στην οποία υπακούνε τα
πάντα, δεν κάνει διακρίσεις..Ξέρει ότι όλα αποτελούν το Ένα και όλα
εκεί είναι....Η μεγάλη ομορφιά, είναι να μπορείς να δεις τους
ανθρώπους, να αλληλοσυμπληρώνονται, ως τμήματα αλήθειας κι όχι
να ξέρουν κάποιοι και οι άλλοι να αγνοούν ότι συντελείται...
Όλοι είμαστε ένα, καθένας χωριστά, αλλά, αποτελούμε τον άνθρωπο,
δεν τον χωρίζουμε....
Υπάρχει μόνο το Ένα, ο Θεός,μια έννοια πνεύματος, τον φαντάζεστε να ..αυτοδικαρίνεται;Να λέει αυτό απο μένα είναι σημαντικό, αυτό
όχι;Εσείς, ποιά μέρη του σώματος σας, δεν ..χρειάζεστε;
Υπάρχει μεγάλη σοφία και μεγάλη ομορφιά γύρω μας που δεν
βλέπουμε...Ας την δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 08:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όσον αφορά το άλλο που λέγαμε ... κοίτα alfa-omega, από την στιγμή που λες :

quote:
alfa-omega

Με κάποιους λοιπόν βρίσκομαι στο ίδιο σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ,που σημαίνει ότι αυτά που συζητάμε τα κατανοήσαμε στον ίδιο βαθμό .


σημαίνει ό,τι διαχωρίζεις τους ανθρώπους ανάλογα με το συνειδησιακό τους επίπεδο : σε αυτούς που εσύ βρίσκεσαι στο ίδιο και σε αυτούς που δεν βρίσκεσαι δηλ. αυτούς που έχουν χαμηλότερο ή υψηλότερο συνειδησιακό επίπεδο από το δικό σου. Προσωπικά, εγώ δεν βλέπω τους ανθρώπους κατ' αυτόν τον τρόπο. Διαφέρουμε λοιπόν στο πως βλέπεις εσύ τον κόσμο και στο πως τον βλέπω εγώ. Εγώ δεν αντιμετωπίζω κατ' αυτόν τον τρόπο τους συνανθρώπους μου. Έχω διαφορετική οπτική. Γι΄αυτόν τον λόγο δεν έδωσα συνέχεια στην κουβέντα μας.

Edited by - zip on 02/08/2009 21:47:16


Είναι πράγματι γεγονός .
Έχω συναντήσει συνανθρώπους μου με υψηλότερο συνειδησιακό σημείο εξέλιξης ,από το διαμορφωμένο εγώ μου και το αντίθετο .
Αυτοί που κατά την υποκειμενική μου άποψη ,ίστανται πάνω από το δικό μου εγώ , με τραβάνε ως ένας μαγνήτης προς το μέρος τους .
Είναι ο τρόπος σκέψεως αυτών των συνανθρώπων μου , που με εφελκύει .
Αυτό συνέβη δύο φορές στην ζωή μου .
Και στις δύο περιπτώσεις , μαγεύτηκα από το βάθος της σκέψης στο οποίο μπορεί να φτάσει η Ανθρώπινη διάνοια , όταν καλλιεργείται τακτικά .

Το αντίθετο συμβαίνει με τους συνανθρώπους μου ,οι οποίοι σύμφωνα με την υποκειμενική μου εκτίμηση, βρίσκονται κάτω από το σημείο εξέλιξης το οποίο διανύει η προσωπικότητα μου .
Το τραγικό είναι ,ότι βλέποντας αυτούς τους συνανθρώπους μου σε αυτό το στάδιο , προσπαθώ να τους δείξω κάποια πράγματα .
Συνέβαινε όμως κάθε φορά το ίδιο πράγμα , ο συνάνθρωπός μου έλεγε :


- Φυλακή ; Τι λε' ρε μεγάλε ; Μια χαρά ελεύθερο πουλάκι είμαι!

Συνέβη τόσες πολλές φορές ώστε και με την δικό σου μήνυμα , άποψη που Απεστάλη: 29/07/2009, 22:34:59 ,να συνειδητοποιήσω ποιος από τους δύο χαρακτήρες (ο δικός μου η του συνανθρώπου μου ) , είναι εγκλωβισμένος σε μία κατάσταση, δηλαδή φυλακισμένος .


Με τα σημερινά δεδομένα στον επεξεργαστή μου , η συμπεριφορά μου άλλαξε .
Δεν ξεχωρίζω πλέον τους συνανθρώπους μου σε προχωρημένους , η λιγότερο προχωρημένους σε συνειδησιακή εξέλιξη .

Είμαι ο εαυτός μου .
Δηλαδή προσπαθώ να είμαι πάντα το αληθινό εγώ .
Δεν είναι εύκολο .
Όμως πρέπει να μάθω να σέβομαι πάνω από όλα , τις δυνάμεις στις οποίες οφείλουμε όλοι , την ύπαρξή μας .
Και βέβαια για να συμβεί αυτό , σύμφωνα με την υποκειμενική μου άποψη, θα έπρεπε να βρούμε το μονοπάτι που οδηγεί προς αυτές τις δυνάμεις .
Τα μονοπάτια είναι πολλά ,τόσο πολλά ,που καμιά φορά ,χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα ,όπως λέει μία παροιμία .

Αυτή είναι η επίκαιρη διαμορφωμένη οπτική γωνία , μέσω της οποίας βλέπω τον κόσμο γύρω μου .
Θα με ενδιέφερε
zip να διαβάσω την οπτική γωνία , μέσω της οποίας εσύ βλέπεις (ίσως διαφορετικά ) τον κόσμο γύρω από εμάς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 09:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve , έτσι όπως τρέχεις δεν θα σε φτάσουμε ποτέ .
Κάτσε ρε συ φίλε λίγο , να δούμε την πράξη .
Στην θεωρία ,σε κάθε θεωρία , σχεδόν πάντα όλα είναι απλά τόσο απλά που νομίζουμε ότι και στην πράξη ,έτσι είναι .


Καλά δεν βλέπεις γύρω μας τι συμβαίνει ?

Δεν βλέπει ο καθένας την μεγάλη σοφία και ομορφιά ,που εσύ βλέπεις .

Και όταν βλέπουμε κάτι διαφορετικά , τι μπορούμε να κάνουμε για να το δούμε με έναν ενιαίο τρόπο ;
Στην πράξη όχι στην θεωρία .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 09:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega, καλημέρα ... κατ' αρχήν να σου πως πραγματικά ετούτη την φορά, χαίρομαι που μπορούμε να κουβεντιάζουμε ανθρώπινα και αληθινά, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, με την δική του έκφραση, με την δική του "μαγεία" ... γιατί, μην νομίζεις άλλο, και τα δικά σου τα λόγια φτάνουν σε μένα και τα διαβάζω και στοχάζομαι επ' αυτών.

Σχετικά με αυτό που κουβεντιάζουμε, προσωπικά εγώ προσπαθώ να μην διαχωρίζω. Πιστεύω ακράδαντα μέσα μου, πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν τα πάντα & να κατανοήσουν τα πάντα. Εγώ στους συνανθρώπους μου δεν βλέπω συνειδησιακά επίπεδα, χαμηλότερα ή υψηλότερα, βλέπω απλώς ... ανθρώπους, συνανθρώπους, διαθέσεις & θέσεις, βλέπω απλά πράγματα. Ούτε υποθέσεις, ούτε προθέσεις. Προσπαθώ να δω [ πολλές φορές αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο ] αν αυτός που έχω απέναντί μου είναι αυθεντικός, original, αν μιλάει απλά, καθαρά, με απλή γλώσσα που να φτάνει και να γίνεται κατανοητή από τον πιο αμόρφωτο, φτωχό άνθρωπο μέχρι τον πιο σπουδαίο επιστήμονα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 11:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζιπ , εχεις καποια σχεση (εισαι?) με τον Deva_Parinito ? (φανταζομαι καταλαβαινεις γιατι το ρωταω)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 11:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, δεν είναι επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ εμείς να είναι ... ok πάντως, no problem, απλά εγώ δεν διαχωρίζω τους συνανθρώπους μου κατ' αυτόν τον τρόπο που το κάνει ο alfa-omega.

Δεν θα λεγα οτι δεν θέλουμε, θα λεγα απλά οτι ο τεμπέλης επιλέγει να είναι τεμπέλης ενώ ο εργατικός επιλέγει να είναι εργατικός.
Μπορεί μεν αν ο εργατικός αν είχε γεννηθεί στη θέση του τεμπέλη να είχε γίνει κ αυτός τεμπέλης αλλα αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα του κόπου του για αυτό και θα ανταμοιφθεί.. αυτό.. ίσοι και όμοιοι είμαστε πρακτικά το θέμα είναι τι κάνεις με αυτό..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 11:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DR , υπαρχει και η αποψη που θελει τον τεμπελη ως "αρρωστο" ή ποιο σωστα "ετσι φτιαχμενο" απο το DNA του.

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 12:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με αυτό που κουβεντιάζουμε, προσωπικά εγώ προσπαθώ να μην διαχωρίζω. Πιστεύω ακράδαντα μέσα μου, πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν τα πάντα & να κατανοήσουν τα πάντα. Εγώ στους συνανθρώπους μου δεν βλέπω συνειδησιακά επίπεδα, χαμηλότερα ή υψηλότερα, βλέπω απλώς ... ανθρώπους, συνανθρώπους, διαθέσεις & θέσεις, βλέπω απλά πράγματα. Ούτε υποθέσεις, ούτε προθέσεις. Προσπαθώ να δω [ πολλές φορές αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο ] αν αυτός που έχω απέναντί μου είναι αυθεντικός, original, αν μιλάει απλά, καθαρά, με απλή γλώσσα που να φτάνει και να γίνεται κατανοητή από τον πιο αμόρφωτο, φτωχό άνθρωπο μέχρι τον πιο σπουδαίο επιστήμονα.

Αν δεν είναι διάκριση αυτή εσείς πως το ονομάζετε αυτό.

quote:
Εγώ στους συνανθρώπους μου δεν βλέπω συνειδησιακά επίπεδα, χαμηλότερα ή υψηλότερα, βλέπω απλώς ... ανθρώπους, συνανθρώπους, διαθέσεις & θέσεις, βλέπω απλά πράγματα.

Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ Η ΔΙΑΧΩΡΙΣΗ …………. διαθέσεις & θέσεις,

Δηλ το συνειδησιακό επίπεδο με τι μετριέται.

quote:
Ούτε υποθέσεις, ούτε προθέσεις. Προσπαθώ να δω [ πολλές φορές αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο ] αν αυτός που έχω απέναντί μου είναι αυθεντικός, original, αν μιλάει απλά,

Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ Η ΔΙΑΧΩΡΙΣΗ …………. αν αυτός που έχω απέναντί μου είναι αυθεντικός, original, αν μιλάει απλά,

ΔΗΛ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ORIGINAL ΚΑΙ Ο ΟΧΙ. (ΜΙΛΑΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ORIGINAL)

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ Η ΔΙΑΧΩΡΙΣΗ …………. αμόρφωτο, φτωχό άνθρωπο μέχρι τον πιο σπουδαίο επιστήμονα.

Ο ΦΤΩΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΜΟΝΟ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ;

ΜΗΠΩΣ Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΔΙΑΦΕΥΕΙ;

quote:
alfa-omega Με τα σημερινά δεδομένα στον επεξεργαστή μου , η συμπεριφορά μου άλλαξε .
Δεν ξεχωρίζω πλέον τους συνανθρώπους μου σε προχωρημένους , η λιγότερο προχωρημένους σε συνειδησιακή εξέλιξη


ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟς ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙς ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 12:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν δεν είναι διάκριση αυτή εσείς πως το ονομάζετε αυτό ;


Απλή καθημερινότητα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy