ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι γνωστό ότι η προσωπικότητα δεν μπορεί να γευθεί διαχρονικά την ευτυχία .

Είναι γνωστό ; Και πως δηλ. είναι γνωστό ; Δηλ. ποιος το έκανε γνωστό ; Και που το έκανε γνωστό ; Ποιο ήταν το target γκρουπ του ;

Ρε φίλε, για' δεν μιλάς απλά ; Τι πα' να πει "η προσωπικότητα δεν μπορεί να γευθεί διαχρονικά την ευτυχία" ; Τι σημαίνει ρε γμτ αυτό ; Πως ο άνθρωπος δεν μπορεί να γίνει ευτυχισμένος διαχρονικά ; Αυτό θες να πεις ; Ρε με κάτι φιλόσοφους που έχουμε μπλέξει ... Γιατί αν θες να πεις αυτό, λάθος κάνεις. Ο άνθρωπος μπορεί να γίνει ευτυχισμένος. Και να ζήσει ευτυχισμένος και να πεθάνει ευτυχισμένος - κάλα, άσ' το το να πεθάνει, εσένα δεν σε πιάνει, για τους κοινούς θνητούς το λέω. Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να διατηρήσει την ευτυχία του για πάντα. Πότε θα είναι ευτυχισμένος, πότε θα είναι δυστυχισμένος. Εναλλάσονται αυτά, πότε Βούδας, πότε Κούδας. Ή μπορεί να είναι ΚΑΙ ευτυχισμένος ΚΑΙ δυστυχισμένος. Ευτυχισμένος για κάτι, δυστυχισμένος για κάτι άλλο.

Να ξέρεις πάντως - άλλο tip σου δίνω μεγάλε! - πως ένας άνθρωπος μπορεί πραγματικά να γνωρίσει την ευτυχία - διαχρονικά δηλ. να την γνωρίσει - μέσα από την αναζήτηση της αλήθειας. Αν ψάχνει να βρει την αλήθεια, τότε η ευτυχία θα έρθει σ' αυτόν χωρίς ούτε ο ίδιος να το καταλάβει, απρόσκλητα, αβίαστα και με πολύ φυσικό και υπέροχο τρόπο. Αυτό είναι ένα tip, άμα γουστάρεις το πιστεύεις, αν όχι ... no problem man!

Π.χ εγώ αυτήν την στιγμή είμαι ευτυχισμένος που πίνω το καφεδάκι μου, όμως από την άλλη, ω! δυστυχία μου! που κάθομαι και συζητώ μαζί σου!

Άκου ... "είναι γνωστό ..." χαχαχαχαχαχαχαχα! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΙΑΦΗΜΊΖΩ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ

χαχαχαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι παράξενο φίλε alfa-omega, που επιτέλους συζητάτε
με τον αξιότιμο φίλο zip, αν και πάλι αντιτιθέμενοι..
Έτσι φαίνεται σαν να παίρνουμε πλευρές, όταν, κι οι δυο
λέτε το ίδιο πράγμα, απο άλλη γωνία και απλά,ταμπουρώνεστε
στην διαφορετικοτητα της έκφρασης,δίχως να κοιτάτε ότι όλα
όσα λέτε, εκφράζουν το ίδιο πράγμα:Ένα υπο δοκιμή πλάσμα,
που σμιλεύεται η προσωπικότητα του μέσα απο καταστάσεις και
το πως τις αντιμετωπιζει....
Κιαυτό γιατί το πλάσμα αυτό έχει συγκεκριμένη αποστολή και η όλη
εκγύμναση του, αφορά σε αυτή την τρλική μορφή και υπόσταση του,
αυτή ενός θεού...
Ασκήσεις εξουσίας κάνει ο άνθρωπος, όσο αποτυχημένα η αποτυχημένα
κι αν το καταφέρνει...Θα μάθει αν μπορέσει να δει ποτε λειτουργεί
καθαρά κα πόσο αντιδραστικά ή ανακλαστικά...
Το πως το πετυχαίνει κανείς αυτό,είναι κάτι,οπου πρέπει να δούμε τη σοφία του Θεού, αφού, για κάθε άνθρωπο, υπάρχει διαφορετικές συνθήκες
έκφρασης και μάθησης, οπότε χρησιμοποιούνται...
Και η διαφορετικότητα του καθενός, επιτρέπει την συνύπαρξη και
συναρμονία των πολλών, σε ένα σύμπαν πνεύματος, με απίθανες
εκρήξεις δημιουργίας...
Αυτό είναι να γίνουμε και γι αυτο προετοιμαζόμαστε,να γίνουμε
ο επομενος θεός....Αλλά, όλοι μαζί....Σε μια υπόσταση ως
ανθρωπότητα..Κάτι που εσείς οι δύο πρέπει να καταλάβετε και
συνεργαστείτε στη σκέψη και αναζήτηση του ανθρώπου, που ολοι
γίναμε ώστε έτσι να κάνουμε, για να υπάρχουμε στην αιώνια διάσταση
μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακόμη και τίποτα να μην καταφέρω να κάνω αξιόλογο σε αυτήν την ζωή , αυτό θα με ταξιδεύει μέσω της φαντασίας , σε λημέρια απάτητα .

Ε, καλά, κι εγώ με την φαντασία μου ταξιδεύω όπου γουστάρεις ... η γιαγιά μου με τα λόγια, χτίζει ανώγεια και κατώγεια. Ε, ρε πλάκες ... Κάτσε να βάλω λίγο το "φαντασία μου πλανεύτρα" να γουστάρω ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άντε πάλι με τους διαχειριστές του υλικού πλούτου του πλανήτη μας ... ρε χρυσέ μου άνθρωπε, τι πρόβλημα έχεις με δαύτους ; Αυτοί κάνουν την δουλειά τους, εσύ την δική σου ... ε, ρε κόλλημα δηλ..

Αμ πώς να μην κολλήσω .
Αυτά που δικαιούνται οι άνθρωποι από δαύτους , πρέπει να τα διεκδικήσω με μία ομάδα συνανθρώπων μου που πιστεύει ότι ο πλανήτης γη ανήκει ισότιμα και ισόποσα σε κάθε νόμιμο και μόνιμο κάτοικό της .


[font=Trebuchet MS]Αν είναι εργαλεία δανεικά, από που ή από ποιον τα δανειστήκαμε ; Δεν μας το λες να το μάθουμε δηλ. κι εμείς ... ;;; !!! Από που ή απο ποιον εγώ δανείστηκα το μάτι μου, ή την ικανότητά μου να βλέπω ; Ποιος μου δάνεισε το χέρι του και την αφή του ; Από που "ψώνισα" όσφρηση ; 'Οχι τίποτ' άλλο, να πά' να του πω "ευχαριστώ" δηλ.

(πρόσεξε, γιατί κάποιος κάποτε σε μια ανάλογη ερώτηση που του είχα κάνει, απάντησε με τον εξής τρόπο κάνοντάς με να χάσω ακόμη μία ποσότητα τριχών της κεφαλής μου > "αυτά ανήκουν σε άλλα πεδία ... " μου είπε ε, και όπως καταλαβαίνεις έγινε το σώσε!)


Ρε zip Εσύ τις έφτιαξες τις αισθήσεις σου ?
Αφού λοιπόν δεν είσαι αυτόφωτος αλλά ετερόφωτος , σου παρέχεται δωρεάν και ο επεξεργαστής και το φως και το νερό και ότι άλλο χρειάζεσαι για να βρεις τον σκοπό για τον οποίο υπάρχεις .


Τελικά τον βρήκες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κιαυτό γιατί το πλάσμα αυτό έχει συγκεκριμένη αποστολή και η όλη
εκγύμναση του, αφορά σε αυτή την τρλική μορφή και υπόσταση του,
αυτή ενός θεού...

Λάϊ, λάϊ, λάϊ, λαϊ, λαλά, λαλά,

Λάϊ, λάϊ, λάϊ, λαϊ, λαλά, λαλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε zip Εσύ τις έφτιαξες τις αισθήσεις σου ?

Εεε, χμμ, δεν τις έφτιαξα εγώ. Εγώ τις βρήκα. Αλλά είχαν το μαύρο τους το χάλι. Ε, έκατσα και τις επισκεύασα. Ο κατασκευαστής τους, ήταν λίγο απατεώνας και μου έδωκε μούφα μάτι και προβληματικό αυτί. Άνευ πλάκας, έκανα καλλιέργεια για το ριμαδιασμένο τ' αυτάκι μου δηλ. Αλλά τώρα δουλεύουν τζετ φίλε, στο φουλ. Ειδικά το μάτι, βιονικό, ξε'ς τι βλέπει ; Άσε μην σου πω ... δεν θα με πιστέψεις ... Και το χέρι. Αμ το χέρι, που το πας ; Πουλιά στο αέρα πιάνει.

Το γεγονός πως ο άνθρωπος δεν είναι ο κατασκευαστής των αισθήσεών του, δεν σημαίνει σαϊνι μου πως δεν είναι και δικές του. Τι σόϊ αιώνια λογική είναι αυτή ; Γεννιέται με αυτές και τις αναπτύσσει, τις επεξεργάζεται, τις μελετάει, τις μαθαίνει και τις επισκευάζει κιόλας άμα λάχει κι είναι και καλό μαστόρι. Με εννοείς ; Μπααααα ....

Δεν μου απαντάς όμως σ' αυτό που σε ρωτάω, δεν μου απαντάς, γλυστράς σαν χέλι ... άτιμο ... ατιμούλικο ...


Edited by - zip on 01/04/2009 20:41:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip, θα παριστάνεις για πολυ καιρό
"το φτερό στο άνεμο";Έχεις θέσεις,οπως έχουμε δει μέσω του
πανταχού εκπροσώπου δημοσίων σχέσεων helios2012, που δεν θέτεις
εδώ και αυτο για μένα προσωπικά, σημαίνει ότι απλά χρησιμοποιείς
την μαιευτική τεχνική του Σωκράτη και λίγο άτσαλα, μάλιστα....
Εσύ δεν πιστεύεις, ρε φιλε, ότι πρέπει να κατανοήσουμε τον
εαυτό μας;Με τις ....βουτιές και τις ...καταδύσεις, τι επιχειρούσες;
Τα ίδια...
You are just a jelous guy....?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό είναι να γίνουμε και γι αυτο προετοιμαζόμαστε,να γίνουμε
ο επομενος θεός....Αλλά, όλοι μαζί....Σε μια υπόσταση ως
ανθρωπότητα..Κάτι που εσείς οι δύο πρέπει να καταλάβετε και
συνεργαστείτε στη σκέψη και αναζήτηση του ανθρώπου, που ολοι
γίναμε ώστε έτσι να κάνουμε, για να υπάρχουμε στην αιώνια διάσταση
μας...



Αγαπητέ trexagireve , είμαστε στην αιωνιότητα .
Η εικονική πραγματικότητα του περιορισμένου χώρου που προβάλλουνε οι αισθήσεις μας στον εγκέφαλο , είναι για να εκπαιδευτούνε .

Η Όραση από το Φυσικό πεδίο γίνεται Ψυχόραση .
Η Φυσική ακοή γίνεται Ψυχακοή .
Η Φυσική αφή γίνεται, Ψυχομετρία .
Η Φυσική γεύση γίνεται, Φαντασία , Διάκριση, Ενόραση .
Η Φυσική όσφρηση γίνεται, Συναισθηματικός ιδεαλισμός .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 22:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Πολλές είναι οι θρησκείες που ισχυρίζονται ότι υπάρχει ένα κρυφό θεϊκό σχέδιο ,το οποίο όταν μία ανθρώπινη μονάδα νοήσει , μπορεί και στην πράξη να υλοποιήσει το πραγματικό της θέλω ,μέσω της θείας δύναμης της οποίας είναι ένοικος .

Για ανέφερέ μας μερικές.

quote:
alfa-omega:
Φαντάζει αστείο να είναι κάποιος καπνιστής ,να πίνει, να τρώει καθημερινά κρέας και να ισχυρίζεται ότι το σώμα του είναι ναός για την θεία δύναμη .

Γιατί? την ενοχλεί ο καπνός? ή έχει χοληστερίνη?

quote:
alfa-omega:
Το να δεχθεί ένα άτομο την επανενσάρκωση ,ως ένα πραγματικό γεγονός στην ζωή του ,είναι η μισή επιτυχία ,για να κτίσει κάποτε τον ναό που επιθυμεί η θεία δύναμη .

Για να τη δεχτεί θα πρέπει να το γνωρίζει. Ξέρεις κανέναν που να ισχυρίζεται ότι είναι μετενσάρκωση?

quote:
alfa-omega:
Ελέχθη ότι στην περίοδο των ατλάντων ,οι άνθρωποι με πολύ λιγότερη προσπάθεια ,κατόρθωναν να υλοποιήσουνε σχετικά εύκολα μία επιθυμία τους ,μέσω της πίστης .
Οι μαγικές λέξεις (μάντραμς ) που εκφωνούσανε αρκούσανε ,για να ξεπεράσουνε τα εμπόδια του φυσικού μας πεδίου .
Επειδή όμως έγινε κατάχρηση από τους ανθρώπους και αντί να εξελίσσονται ενωτικά , διασπάστηκαν σε ομάδες , αυτή η δυνατότητα μας αφαιρέθηκε .

Από ποιους ελέχθη? πότε? σε ποιας χρονολογίας είναι ο τελευταίος κώδικας που σώζονται?

quote:
alfa-omega:
Το μοναδικό όπλο είναι διάβασμα και μελέτη ,διότι πριν ξεκινήσεις κάτι, μαθαίνεις πρώτα πολύ καλά την θεωρία .

Δηλαδή ο αναλφάβητος είναι καταδικασμένος!

quote:
alfa-omega:
Εδώ κολλάει η ρήση, όταν ο μαθητής είναι έτοιμος εμφανίζεται ο δάσκαλος .
Όλα αυτά διαβάζονται ως μία προσπάθεια προσηλυτισμού προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση .

Ποιος είναι αυτός ο Διδάσκαλος?

quote:
alfa-omega:
Δεν αρκεί μία ζωή .

Πόσες?
Εσύ γνωρίζεις ποια ζωή διανύεις?

quote:
alfa-omega:
Ας θεωρήσουμε όμως την περίπτωση ,όπου ο χριστός κατά την σταύρωσή του ,πήρε μαζί του τον έναν από τους ληστές που σταυρώθηκαν μαζί του .
Για όσους ο χριστός είναι ο εξέχων δάσκαλος της αγάπης , δεν είναι δύσκολο να διανοηθούνε ότι πράγματι ο ληστής εισήλθε μαζί του στην βασιλεία των ουρανών .
Αυτό που είναι δύσκολο, είναι να διανοηθούνε την αιτία που το υλοποίησε .
Διότι ένας ληστής κατά την εγκόσμια αντίληψη , δεν μπορεί να έχει το δικαίωμα να εισέλθει στην αιώνια διάσταση ,όταν για μία ζωή, κλέβει και διαπράττει αδικίες .

Κατά πρώτον αρχηγού παρόντος κάθ' αρχή παυσάτο. Κατά δεύτερον η ηθικότητα του Ιησού μας δίδαξε ότι ο ενάρετος άνθρωπος θα εισέλθει στο μεγαλείο και όχι ο πολυδιαβασμένος. Τον αγράμματο για παράδειγμα που εσύ αφήνεις έξω, Αυτός θα τον βάλει μέσα εφόσον είναι ηθικός. Τον διαβασμένο όμως εάν είναι ανήθικος.........όσα και να έχει διαβάσει θα τον αφήσει στην απέξω. Και σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται οι πάντες ανεξαρτήτου μορφώσεως. Και εδώ βρίσκεται το ήθος και η ηθική.

quote:
alfa-omega:
Αυτό συνέβαινε για πολλές ζωές και ο ληστής αυτός , αδυνατούσε να το αντιληφθεί .
Σε εκείνη όμως την συγκεκριμένη ενσάρκωσή του , συνειδητοποίησε τις χαμένες ζωές του και την σπατάλη των ενεργειών του καθώς επίσης το ποιο ουσιαστικό το βάρος των ζωών τις οποίες αφαίρεσε στο παρελθόν .
Ήτανε ώριμη η στιγμή ,για να αντιληφθεί ότι δίπλα του έχει ένα άτομο το οποίο ξεπληρώνει και τις δικές του αμαρτίες .

Και εσύ που ξέρεις τι είχε συνειδητοποιήσει? Ότι γνωρίζεις το ξέρεις από το Ευαγγέλιο.....και εκεί δεν γράφει έτσι, άλλα λέει.

quote:
alfa-omega:
Αυτό δεν μπορούμε να το εμπεδώσουμε εμείς σήμερα ,διότι οι εκπρόσωποι της εκκλησίας του χριστού , είναι συνήθως αμαθείς και στην καλλίτερη περίπτωση ημιμαθείς .

Έχεις συζητήσει μαζί τους? πως το έχεις συμπεράνει?

quote:
alfa-omega:
Έτσι δεν εξετάζουμε και μελετάμε την διδασκαλία του κυρίου της αγάπης σε βάθος χρόνου ,αλλά βλέπουμε μόνον αυτά που πράττουνε οι επίσημα ,από το κράτος διορισμένοι διαχειριστές του οίκου του .


Αντιθέτως μελετάμε το Λόγο του Κυρίου και λυπούμαστε όταν βλέπουμε τους εκπροσώπους Του να τον προσβάλουν με τα έργα τους, αντί να τον τιμούνε.

quote:
Psychopompos:
Πιστεύω πως σε κάθε άνθρωπο δίνεται μια σειρά από διαδοχικές υπάρξεις ώστε να μπορέσει να πετύχει την απελευθέρωσή του. Συνεπώς σε κάθε ύπαρξη ο κάθε ένας από εμάς, αναπτύσσει και μια διαφορετική προσωπικότητα.

Ο σκάρτος και διεφθαρμένος πολιτικός ή Δεσπότης ως τι θα γυρίσει?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 22:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε αγαπητέ μου alfa-omega και κάποια στιγμή,
πρέπει η ανθρώπινη κοινότητα να βάλει ένα τέτοιο προγραμμα
ώστε να εκπαιδεύεται με τις κατάλληλες προυποθέσεις,αντί
του συγχισμένου πεδίου ενστιγκτωδών και ανακλαστικών ενεργειών...
Αυτό που είναι να ΓΊΝΕΙ δεν ανατρέπεται..Ας διδαχτούμε απο
την ιστορία που γράφεται, για να μάθουμε απο αυτήν...
Εμείς την γράφουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 22:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Ας πάμε σε ένα επίκαιρο ερώτημα ,το οποίο καλό είναι να απαντηθεί από κάθε προσωπικότητα .
Αναρωτήθηκες αγαπητέ trexagireve τον λόγο (τα αίτια ,αν είναι περισσότερα ) που η ανθρωπότητα αδυνατεί να λειτουργήσει ως μία μονάδα ;

Tα αφεντικά και οι παρατρεχάμενοί τους.


quote:
alfa-omega:
Τα αίτια και τα εμπόδια τα οποία δημιουργούνται ,ώστε η ανθρωπότητα να μην δύναται να λειτουργήσει ως μία μονάδα τα βλέπει κάθε άνθρωπος και βιώνει ένα μέρος αυτών καθημερινά ,μέσα από την καθημερινότητά του .
Ο ουσιαστικός λόγος είναι η αδυναμία των ανθρώπων να δεχτούνε την αιωνιότητα ως το πραγματικά μοναδικό υφιστάμενο περιβάλλον από το οποίο διαμορφώθηκε και εξελίσσετε και αυτό το οποίο αντιλαμβανόμαστε μέσω των πέντε αισθητήριων οργάνων μας .
Αυτή η πραγματικότητα περιορίζεται στις πέντε αισθήσεις και όσοι επιθυμούνε να την να αναβαθμίσουνε και να εισέλθουνε σε αόρατους κόσμους και άπειρες διαστάσεις ,θα πρέπει να πιστέψουνε στην αιωνιότητα .

Εγώ πιστεύω ότι είναι μόνο υλικοί και όχι πνευματικοί παράγοντες.
Για παράδειγμα σκάω 50.000.000€ στον Γιωργάκη και την παρέα του, βγαίνει αυτός πρωθυπουργός, συνεννοούμαι και με τους συναδέλφους μου, βάζω έντεχνη καθοδήγηση του κοινού-πελατεία από τα ΜΜΕ, στήνω και μια εικονική απεργία «αύριο»,
αφήνω κάποιον μόνο του, για να γράφει τον πόνο του, κάποιον άλλον να διαβάζει, την κυρά Μαρίκα να κοιτά από το φεγγίτη τον γαμπρό που κουβάλησε η κόρη της κυρά Κατίνας δίπλα και σκάει γιατί είναι ποιο ψηλός από τον δικό της!.........κι ενώ μετράω τα γρόσια μου τρίβοντας την κοιλιά μου.......οι παρατρεχάμενοι με διαβεβαιώνουν ότι ο καθείς είναι μόνος του.........και φυσικά κοιμάμαι εγώ ήσυχος......και κάποιοι άλλοι αναρωτούνται γιατί δεν τα βγάζουν πέρα.

quote:
alfa-omega:
Βλέπεις την απάθεια του κόσμου γύρω σου ;
Μπράβο στην νεολαία που αντέδρασε σε αυτήν .
Εύχομαι να μείνει ενεργεί και αφυπνισμένη, έως ότου αρχίσει να γίνεται κάτι σε αυτόν τον τόπο .

Όταν σου σπάσουν το μαγαζί σου ή το αυτοκίνητο.........να θυμηθείς τα μπράβο. Όταν για ψύλλου πήδημα δείρουν το παιδί σου........να τα θυμηθείς πάλι.

quote:
alfa-omega:
Εμείς οι απλοί άνθρωποι ( που δεν έχουμε υψηλές κοινωνικές θέσεις ,π.χ στην πολιτική του τόπου , στην επιστήμη, την θρησκεία )τι κάνουμε ;
Δεν συμφωνούμε και δεχόμαστε αυτά που μας σερβίρουνε ;
Πόσο θα πρέπει να ολοκληρωθεί ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου ,για να κατανοήσει την παραπλανητική συμπεριφορά των άνωθεν εξελιγμένων προσωπικοτήτων ;
Αυτοί δεν αλλάζουνε θα μας ψήνουνε το ψάρι στα χείλη .
Απόδειξη για αυτό το γεγονός αποτελεί η πολιτική πραγματικότητα που επικρατεί στον τόπο μας .
Δύο πολιτικές οικογένειες κυβερνάνε τον τόπο μας επί δεκαετίες .
Η κοινή γνώμη λέει πάντα κάθε χρόνο ,ότι τώρα ωρίμασε ο καιρός για να γίνει η μεγάλη ανατροπή και όλο όξω πέφτουμε .
Στην ουσία τίποτα δεν αλλάζει .
Απλά υπάρχουμε ,για να μας καθοδηγούνε ,όπου αυτοί θέλουνε και μάλιστα γνωρίζουνε πάρα πολύ καλά αυτό που θέλουνε .
Να μένουμε τυφλό κοπάδι που ο καθένας θα συγκρούεται με τον συνάνθρωπό του ο οποίος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα .

Προσπάθησε στις ερχόμενες εκλογές να πείσεις του οικείους σου να ξεφύγουν από την παγίδα του δικομματισμού, δολοφονώντας έτσι κι εσένα.

quote:
alfa-omega:
Θα μπορούσες να δεχτείς φίλε μου ,ότι η προσωπικότητα την οποία διαθέτεις (αυτήν την συγκεκριμένη χρονική περίοδο ) , είναι παλαιότερη από μία επίγεια ,εγκόσμια ζωή ?
Δηλαδή ότι έχεις περάσει από διαφορετικές εποχές ,π.χ βυζάντιο, ρώμη, Αλέξανδρος ο μέγας ,κλασική αρχαία ελληνική περίοδος …..,, για να διαπαιδαγωγηθεί ,εξελιχθεί η προσωπικότητά σου .
Η θεωρείς αυτού του είδους την διαπαιδαγώγηση ,ότι ανήκει σε σενάριο τρελής επιστημονικής φαντασίας ?


trexagireve :
quote:
Αγαπητέ μου alfa-omega καλησπέρα και φυσικά πιστεύω ότι
έχουν ξανάρθει οιίδιοι άνθρωποι επι της γής και ότι ζήσανε παλιότερα...
Είναι πάγια θέση μου, ότι συχνά, μια ζωή, δεν φτάνει για να γίνει η εξέλιξη του ανθρώπου ...Όπως και ότι έρχονται κάποιοι και για να βοηθήσουν τον άνθρωπο.Εδώ εκπαιδεύεται και ολοκληρωνεται η προσωπικότητα του ανθρώπου.Και φυσικά, αναλόγως των εποχών, διαφορετικά μαθήματα και άλλοι σκοποί εξυπηρετούνται..
Αλλα, σε αυτή την τελευταία των εποχών, έρχονται λένε οι προφητείες
οι καλύτεροι της ιστορίας για να βοηθήσουν τον άνθρωπο να
ξεπεράσει τις γήινες αλυσίδες....
Θα ζήσουμε επικές καταστάσεις, καθώς, οι δύο δυνάμεις, με τους
καλύτερους τους θα ριχτουν στη μαχη...Άλλοι εις ζωήν και δοξαν αιώνια
κι άλλοι εις αισχύνη αιώνια....

?
Αγαπητέ μου φίλε σε ποιο Ευαγγέλιο έχει μιλήσει ο Ιησούς για μετενσάρκωση?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 23:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ εύκολ φίλε μου europaios2...Στο κατά Ιωάννην, κατά Μάρκον
και κατά Λουκά, λέει ότι κάποιοι απο αυτούς θα ξαναζήσουν, δεν θα
γευτουν θάνατο...Αλλά, επειδή όλοι μαρτυρήσαν ή πεθάναν, προφανώς
εννοεί πνευματικό θάνατο..Ειδικά για τον Ιωάννη τον Θεολόγο,
γράφει γι αυτον και η Αποκάλυψη, στο σημείο που λέει ότι θα σε
ξαναδουν να προφητεύεις σε λαούς πολλούς....
Υπάρχουν αυτά, επίσης στην Αποκάλυψη, πρόχειρα τώρα, για να μην πούμε για Ηλία και Ενώχ,λέει για ανάσταση πρώτη, άλλοι εις αισχύνην
αιώνιον καί άλλοι εις δόξαν αιώνιαν...
Υπάρχουν κι άλλα...Να βάλω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 00:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Είναι πολύ εύκολ φίλε μου europaios2...Στο κατά Ιωάννην, κατά Μάρκον
και κατά Λουκά, λέει ότι κάποιοι απο αυτούς θα ξαναζήσουν, δεν θα
γευτουν θάνατο...Αλλά, επειδή όλοι μαρτυρήσαν ή πεθάναν, προφανώς
εννοεί πνευματικό θάνατο..Ειδικά για τον Ιωάννη τον Θεολόγο,
γράφει γι αυτον και η Αποκάλυψη, στο σημείο που λέει ότι θα σε
ξαναδουν να προφητεύεις σε λαούς πολλούς....
Υπάρχουν αυτά, επίσης στην Αποκάλυψη, πρόχειρα τώρα, για να μην πούμε για Ηλία και Ενώχ,λέει για ανάσταση πρώτη, άλλοι εις αισχύνην
αιώνιον καί άλλοι εις δόξαν αιώνιαν...
Υπάρχουν κι άλλα...Να βάλω;

Που ακριβώς στο κατά Ιωάννην, κατά Μάρκον
και κατά Λουκά, λέει ότι κάποιοι από αυτούς θα ξαναζήσουν? (και ποιοι είναι οι "αυτοί"?)

Η Αποκάλυψη είναι, τουλάχιστον για μένα απλησίαστη.
Όμως, ίσως εδώ να εννοεί ότι θα τον δούν να προφητεύει μέσα από τα βιβλία (αυτά που σήμερα διαβάζουμε) και όχι ως φυσική παρουσία.
Εάν για παράδειγμα εμφανιστεί ο Ιωάννης και πείσει με στοιχεία ότι είναι Αυτός! τότε αν μή τι άλλο δε χρειάζεται να γίνει καμία δευτέρα παρουσία......δε νομίζω να μείνουν και πολλοί που δε θα πιστέψουν!!
Από εκεί και έπειτα άλλο ο Ιωάννης ή ο Ηλίας και άλλο, οι σαφώς ανύπαρκτοι σε αξία μπροστά τους trexagireve ή europaios2.....k.o.k.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 08:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην το γυρνάτε ρε το θέμα πάλι στα θρησκευτικά. Εδώ ο άνθρωπος είναι διαφημιστής της αιωνιότητας. Ψυχόραση, Ψυχακοή και τέτοια ... γενικά ψυχώ- δηλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 09:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου βάλω αγαπητέ μου europaios2 τα συγκεκριμένα εδάφια,
απο το κατά Ιωάννην το τελευταίο κεφάλαιο Κ α΄και το εδάφιο
20 ,οπου λέει :"20 ἐπιστραφεὶς δὲ ὁ Πέτρος βλέπει τὸν μαθητὴν ὃν ἠγάπα ὁ Ἰησοῦς ἀκολουθοῦντα, ὃς καὶ ἀνέπεσεν ἐν τῷ δείπνῳ ἐπὶ τὸ στῆθος αὐτοῦ καὶ εἶπε· Κύριε, τίς ἐστιν ὁ παραδιδούς σε; 21 τοῦτον ἰδὼν ὁ Πέτρος λέγει τῷ Ἰησοῦ· Κύριε, οὗτος δὲ τί; 22 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ; σύ ἀκολούθει μοι. 23 ἐξῆλθεν οὖν ὁ λόγος οὗτος εἰς τοὺς ἀδελφοὺς ὅτι ὁ μαθητὴς ἐκεῖνος οὐκ ἀποθνήσκει· καὶ οὐκ εἶπεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς ὅτι οὐκ ἀποθνήσκει, ἀλλ' Ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ; 24 Οὗτός ἐστιν ὁ μαθητὴς ὁ μαρτυρῶν περὶ τούτων καὶ γράψας ταῦτα, καὶ οἴδαμεν ὅτι ἀληθὴς ἐστιν ἡ μαρτυρία αὐτοῦ. 25 ἔστι δὲ καὶ ἄλλα πολλὰ ὅσα ἐποίησεν ὁ Ἰησοῦς, ἅτινα ἐὰν γράφηται καθ' ἕν, οὐδὲ αὐτὸν οἶμαι τὸν κόσμον χωρῆσαι τὰ γραφόμενα βιβλία. Ἀμήν."
Αλλά και στα κατά Μάρκον και Λουκά, αναφέρει την εξής φράση, άμα θές την βρίσκω που ακριβώς, κάπου στη μέση των ευαγγελίων είναι, όπου
λέει "τίνες εκ των ώδε εστηκότων, οίτινες ου μη γεύσονται θάνατον..."
Όπως όλοι ξέρουμε, όμως, οι απόστολοι κι οι γύρω τους πεθάναν όλοι,
άρα για να ξαναέρθουν και ξαναζήσουν, έχουμε μετενσάρκωση....
Μην το ψάχνεις πολύ, έτσι είναι.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 10:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ανέφερέ μας μερικές.

Τώρα σώθηκες ... σιγά να μην σου αναφέρει ...

quote:
Γιατί? την ενοχλεί ο καπνός? ή έχει χοληστερίνη?

Ρε europaios2, ρε europaios2, δεν τον πιάνεις τον άνθρωπο. Εννοεί πως η ψυχή "βαραίνει" από το κρέας. Για τον καπνό δεν ξέρω, αλλά μάλλον επειδή ο Αιώνιος διάβασε κάπου πως οι γκουρού είναι χορτοφάγοι και αντικαπνιστές γι' αυτό τα λέει αυτά. Αγνοεί ασφαλώς ο ανθρωπάκος πως όταν τα διάφορα βιβλία εσωτερισμού αναφέρονται στην χορτοφαγία και στο γεγονός πως οι "φωτισμένοι" δεν τρων' κρέας, εννοούν πως δεν τρων' ΩΜΟ κρέας. Ψητό κρέας τρώνε. Εννοείται δηλ. Ε, ωμό κρέας ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας μας νομίζω να τρώει. Κάνα σούσι καμιά φορά μόνο. Ε, τώρα, 'ντάξει, τι βάρος είναι αυτό για την ψυχή μας μωρέ ;

quote:
Ξέρεις κανέναν που να ισχυρίζεται ότι είναι μετενσάρκωση?

Αμέ, πως δεν ξέρει ... τον εαυτό του! Εδώ ο άνθρωπος ισχυρίζεται πως είναι ΑΙΩΝΙΟΣ, δεν πεθαίνει το άτομο! Πλάκα μας κάνεις ; Τι είναι μια ψιλομετενσαρκωσούλα γι' αυτόν ; τρίχες! Για ρώτα τον να σου πει τι μετενσάρκωση είναι αυτός, για ρώτα τον ...

quote:
Ποιος είναι αυτός ο Διδάσκαλος?

Ο ίδιος βρε, ο ίδιος ... οι μαθητές είμαστε εμείς ...

quote:
Πόσες? Εσύ γνωρίζεις ποια ζωή διανύεις?

10. Αυτός διανύει την 1η, έχει ακόμη 9 μπροστά του. Άσ' τον αυτόν, έχει μέλλον ... εμείς τι κάνουμε μπρε ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 10:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως όλοι ξέρουμε, όμως, οι απόστολοι κι οι γύρω τους πεθάναν όλοι, άρα για να ξαναέρθουν και ξαναζήσουν, έχουμε μετενσάρκωση....
Μην το ψάχνεις πολύ, έτσι είναι.....

Αυτό είναι! Μην το ψάχνεις μωρ' αδερφάκι μου ... Ρε, το ξαναλέω ... ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ! Μόλις ψωφίσ' η μαϊμού από κανα τσιγγάνο, θα σας ενημερώσω ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 12:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε φίλε zip έχουμε εσένα να πηδάς απο δω κι απο
κει να έχουμε και τη μαιμού, πάει πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 12:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε άκου μ' εμένα που σου λέω ... είστε αλαμπουρνέζοι. Στο τέλος θα μαλώνετε και μεταξύ σας. Εσύ π.χ αποδέχεσαι την μετενσάρκωση. Έλα όμως που τα 'βαγγέλια σας και η παπάδες σας, δεν τα δέχονται αυτά. Από την άλλη, ο europaios2 που είναι original holy spirit τύπος - εσύ είσαι λίγο γιαλαντζί - , σου λέει "τι λε' ρε φίλε, που το λέει αυτό η αγια γραφή μας ;". Κι ενώ το θέμα είναι για την προσωπική συμπεριφορά - είναι ; δεν ξέρω - να σου κι ο Λουκάς μέσα, να σου κι ο Ιωάννης και η Αποκάλυψη μέσα, τσουπ και ο Θεός! Όλα τα 'χει ο μπαξές! Χορτόσουπα για τους χορτοφάγους, ποικιλλία κρεατικών για τους κρεατοφάγους. Ό,τι να ναι ... κυριολεκτικά ... ό,τι να 'ναι! Άντε ... μαλώστε λίγο να γουστάρουμε ...


Edited by - zip on 02/04/2009 12:59:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 13:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως όλοι ξέρουμε, όμως, οι απόστολοι κι οι γύρω τους πεθάναν όλοι, άρα για να ξαναέρθουν και ξαναζήσουν, έχουμε μετενσάρκωση....

Τοποθέτηση παιδιού, 3ης να πω ; 4ης να πω ; άντε το πολύ 5ης Δημοτικού. Γιατί από την 6η Δημοτικού και μετά, τα περισσότερα παιδιά την σήμερον μετενσαρκώνονται στο internet και ενσαρκώνονται στα μπορντέλα [δόξα και τιμή στο αρχαιότατο επάγγελμα που δεν γνωρίζει ούτε οικονομική κρίση, ούτε μασάει από παγκοσμιοποιήσεις και τέτοια και δόξα και τιμή στις original πόρνες που υπάρχουν ακόμη!] Κι άμα τους πεις τίποτε για μετενσάρκωση, το πολύ πολύ να γελάσουν ή να ξύσουν ... ξέρετε τι ...

Edited by - zip on 02/04/2009 13:23:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 13:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip, μπορώ να πω ότι μου ξυπνάς ,μέχρι
και το ενδιαφέρον, με την αλλαγή σου, αλλά, ρε φίλε,
κατέβα λίγο πιο κάτω, να ακούς κιόλας....Εκεί ψηλά έχει
φαίνεται παρεμβολές και δεν μεταφέρεται καλά το σήμα....

Όσο για την μετεμψύχωση,αν η επισημη θέση της εκκλησίας
είναι ότι δεν υπάρχει, τότε τα ευαγγέλια,έχουν άλλη
άποψη..Διάβασε και συ αυτά που έδειξα στον φίλο μας
τον ευρωπαίο2 και θα καταλάβεις...
Δεν ήταν για εκείνες τις εποχές, η αντίληψη αυτη, γιατι δεν θα
τα εννοούσανε, αλλά, ο σημερινός άνθρωπος, όταν ακούει ότι κάποιος πέθανε αλλά ξαναέζησε ή θα ξαναζήσει, τότε ξέρει ότι έχουμε να κάνουμε με μετενσάρκωση, μετεμψύχση, πές το όπως θέλεις...

Αλλά, ρε φιλε, μετά τις καταδύσεις, έτσι κατάντησες,
να λές τέτοιες παρλαπίπες;
Τι τις συστήνεις λοιπόν τις καταδύσεις..Μάλλον για βύθιση μιλάς...
Ααμπουρνέζος, αλήθεια, είναι αυτός που ανακατεύει, πολλά, όπως η χάρη
σου, ενώ αυτός που λέει τα κοινώς αποδεκτά, θεωρείται νορμάλ...
Λέω εγώ τώρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 13:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά τον βρήκες ;

Μου πήρε μία μέρα για να καταλάβω τι εννοείς με αυτήν σου την ερώτηση. Εννοείς αν βρήκα τον σκοπό της ζωή μου, ε; Όπως εσύ λόγου χάρη που τον βρήκες > Διαφημιστής της αιωνιότητας! Πάντως ρε φίλε, τι να σου πω ;;;!!! Από την μια, τα διαβάζω αυτά που λες και γελάω και από την άλλη σε λυπάμαι. Κάνε κάτι ρε φίλε για τον εαυτό σου δηλ. Ψάξτο λίγο το θέμα ... δεν είναι σοβαρά αυτά τα πράγματα δηλ. να τα λες, δεν είναι λογικά ... κρίμα ρε φίλε, κρίμα ... το μόνο που καταφέρνεις είναι να γελοιοποιείς τον εαυτό σου και να μην σε παίρνει κανένας στα σοβαρά. Άκου ... "διαφημιστής της αιωνιότητας", και τι έιναι ρε μεγάλε η αιωνιότητα ; γάλα εβαπορέ να θέλει διαφήμιση ; α ... ρε φίλε ... α, ρε φίλε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 14:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την μετεμψύχωση,αν η επισημη θέση της εκκλησίας
είναι ότι δεν υπάρχει, τότε τα ευαγγέλια,έχουν άλλη
άποψη..Διάβασε και συ αυτά που έδειξα στον φίλο μας
τον ευρωπαίο2 και θα καταλάβεις...

europaios2, τα κατάλαβες εσύ αγόρι μου αυτά τα υπέροχα που μας παρέθεσε ο trexagireve ; 'Ετσι και πεις "ναι", θα τραβήξω τσι κοτσίδες μου ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 15:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζω να λειτουργεί έτσι η αιωνιότητα , αλλά αλλιώς .
Να κάπως έτσι …,Υφίσταται και δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα , εκτός από να την δεχτούμε ,η να ασχοληθούμε με τις μπούρδες που διαμόρφωσε ο ανθρώπινος πολιτισμός , όπως για παράδειγμα η ιδανική κοινωνία μέσα στην οποία υπάρχουμε και γλεντάμε τα δύο μας .

Διάλογος (υποτίθεται, λέμε τώρα ... )

- Πως λειτουργεί* η αιωνιότητα ;

*[λειτουργώ, ρήμα, *εκτελώ τό έργο για το οποίο είμαι κατασκευασμένος ή προορισμένος* (για ίδρυμα ή κατάστημα) προσφέρω υπηρεσίες, εργάζομαι π.χ οι συγκοινωνίες δεν λειτουργούν λόγω απεργίας], Βικιλεξικό.

- Υφίσταται*.
- Δηλ. ;
- Υφίσταται, δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτε.

*[υφίσταμαι, ρήμα > 1 παθαίνω, υφίσταμαι σοκ, 2 δέχομαι, υφίσταμαι πιέσεις, 3 ανέχομαι, αντέχω, Θα το υποστώ κι αυτό. 4 υπάρχω, Δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα.], the free dictionary.

- Δεν σε ρωτάω αν μπορούμε να κάνουμε τίποτε εμείς γι' αυτό, σε ρωτάω πως λειτουργεί.

- Υφίσταται και δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα , εκτός από να την δεχτούμε ,η να ασχοληθούμε με τις μπούρδες που διαμόρφωσε ο ανθρώπινος πολιτισμός , όπως για παράδειγμα η ιδανική κοινωνία μέσα στην οποία υπάρχουμε και γλεντάμε τα δύο μας.

Δηλ. αυτός απάντησε τώρα. Έθεσε ένα ερώτημα στον εαυτό του και το απάντησε ... εύγε! Έτσι λειτουργεί η ανθρωπότητα. Υφίσταται! Μπράβο, καταπληκτικό, έχω μείνει άναυδος ... δεν το περίμενα αυτό. Και πάλι εύγε ... !!!

alfa-omega, επειγόντως στο δημοτικό αγόρι μου, επειγόντως. Να μάθεις ρήματα, τι σημαίνει το καθένα, πότε χρησιμοποιείται ... τέτοια πράγματα ... επειγόντως ... !!!

Edited by - zip on 02/04/2009 15:48:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 16:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα μου πνέει πνεύμα αιώνιο .
Ακόμη και τίποτα να μην καταφέρω να κάνω αξιόλογο σε αυτήν την ζωή , αυτό θα με ταξιδεύει μέσω της φαντασίας , σε λημέρια απάτητα .

Δηλ. επειδή μέσα του πνέει πνεύμα αιώνιο, ακόμη και τίποτε να μην καταφέρει να κάνει σ' αυτήν την ζωή, αυτό [το πνεύμα του δηλ. το αιώνιο πνεύμα του], θα τον ταξιδεύει μέσω της φαντασίας [της φαντασίας του πνεύματος δηλ. το πνεύμα έχει φαντασία, μήπως έχει και τίποτε πονοκεφάλους ; δεν μας λέει], μέσω της φαντασίας λοιπόν, σε λημέρια απάτητα. Θαυμάστε πρόταση! Δηλ. μιλάμε για ένα πνεύμα, όχι εκείνο που απλά κουνούσε σπίρτα, αλλά για ένα πνεύμα που έχει φαντασία και μπορεί να ταξιδεύει τον αιώνιο alfa-omega σε απάτητα λημέρια. Εξαιρετικό πνεύμα ... και πάλι, για ακόμη μια φορά ... εύγε και τα ρέστα μου ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 16:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα θυμούνται όλοι, ότι ένας alfa-omega έψελνε σχεδόν καθημερινά σαν τον Ιωάννη τον βαπτιστή ,αλλά με διαφορετικό στοίχο .

Τον Ιωάννη τον βαπτιστή, τον αποκεφαλίσανε μεγάλε ! Δεν βρίσκεις κά'ναν άλλο που να έζησε κιόλας ;;;; Είσαι και Χαϊλάντερ !!! Άμα σου πάρουν το κεφάλι ... ; τι θα κάνεις ; τελειώνει και το έργο μετά ...

Edited by - zip on 02/04/2009 16:11:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 16:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Να σου βάλω αγαπητέ μου europaios2 τα συγκεκριμένα εδάφια,
απο το κατά Ιωάννην το τελευταίο κεφάλαιο Κ α΄και το εδάφιο
20 ,οπου λέει :"20 ἐπιστραφεὶς δὲ ὁ Πέτρος βλέπει τὸν μαθητὴν ὃν ἠγάπα ὁ Ἰησοῦς ἀκολουθοῦντα, ὃς καὶ ἀνέπεσεν ἐν τῷ δείπνῳ ἐπὶ τὸ στῆθος αὐτοῦ καὶ εἶπε· Κύριε, τίς ἐστιν ὁ παραδιδούς σε; 21 τοῦτον ἰδὼν ὁ Πέτρος λέγει τῷ Ἰησοῦ· Κύριε, οὗτος δὲ τί; 22 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ; σύ ἀκολούθει μοι. 23 ἐξῆλθεν οὖν ὁ λόγος οὗτος εἰς τοὺς ἀδελφοὺς ὅτι ὁ μαθητὴς ἐκεῖνος οὐκ ἀποθνήσκει· καὶ οὐκ εἶπεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς ὅτι οὐκ ἀποθνήσκει, ἀλλ' Ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ; 24 Οὗτός ἐστιν ὁ μαθητὴς ὁ μαρτυρῶν περὶ τούτων καὶ γράψας ταῦτα, καὶ οἴδαμεν ὅτι ἀληθὴς ἐστιν ἡ μαρτυρία αὐτοῦ. 25 ἔστι δὲ καὶ ἄλλα πολλὰ ὅσα ἐποίησεν ὁ Ἰησοῦς, ἅτινα ἐὰν γράφηται καθ' ἕν, οὐδὲ αὐτὸν οἶμαι τὸν κόσμον χωρῆσαι τὰ γραφόμενα βιβλία. Ἀμήν."

Aγαπητέ trexagireve, ο ίδιος ο πρωταγωνιστής του ισχυρισμού σου σχετικά με την μετενσάρκωση, δηλαδή ο Ιωάννης, το διαψεύδει.
Κοίταξε λίγο προσεκτικά για να δεις τι ακριβώς γράφει.

"20: ἐπιστραφεὶς δὲ ὁ Πέτρος βλέπει τὸν μαθητὴν ὃν ἠγάπα ὁ Ἰησοῦς ἀκολουθοῦντα, ὃς καὶ ἀνέπεσεν ἐν τῷ δείπνῳ ἐπὶ τὸ στῆθος αὐτοῦ καὶ εἶπε· Κύριε, τίς ἐστιν ὁ παραδιδούς σε;

Γυρνώντας πίσω ο Πέτρος, είδε τον μαθητή που αγάπαγε ο Ιησούς, ο οποίος (μαθητής δηλαδή ο ίδιος ο Ιωάννης) κατά τον Μεγάλο Δείπνο έπεσε στο στήθος του και είπε: Kύριε ποιος είναι ο προδότης?

21: τοῦτον ἰδὼν ὁ Πέτρος λέγει τῷ Ἰησοῦ· Κύριε, οὗτος δὲ τί;

Αυτόν μόλις είδε ο Πέτρος είπε στον Ιησού, Κύριε τι θα γίνει με αυτόν? (τι του επιφυλάσσεται?)

22: λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ; σύ ἀκολούθει μοι.

Toυ είπε ο Ιησούς. Εάν εγώ θέλω να μείνει αυτός στη ζωή μέχρι τη Δευτέρα παρουσία μου, σε ενδιαφέρει εσένα? Εσύ απλά ακολούθαμε (φρόντισε δηλαδή για τη δική σου σωτηρία)
23:ἐξῆλθεν οὖν ὁ λόγος οὗτος εἰς τοὺς ἀδελφοὺς ὅτι ὁ μαθητὴς ἐκεῖνος οὐκ ἀποθνήσκει· καὶ οὐκ εἶπεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς ὅτι οὐκ ἀποθνήσκει, ἀλλ' Ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ;

Eξήλθε λοιπόν (παρεξήγηση) ο λόγος αυτός εις τους αδελφούς (Χριστιανούς) ότι ο μαθητής εκείνος δεν πεθαίνει.Και δεν είπε σ΄αυτόν (τον Πέτρο), ότι δε θα πεθάνει, αλλά εάν αυτόν θέλω να μείνει έως να ξαναέρθω τι σε νοιάζει εσένα?

24: Οὗτός ἐστιν ὁ μαθητὴς ὁ μαρτυρῶν περὶ τούτων καὶ γράψας ταῦτα, καὶ οἴδαμεν ὅτι ἀληθὴς ἐστιν ἡ μαρτυρία αὐτοῦ.
Ο μαθητής δε εκείνος, είναι αυτός που μαρτυρεί και κατέγραψε αυτά και γνωρίζουμε ότι η μαρτυρία του είναι αληθής.

====================================================================

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ trexagireve, εάν ο Ιησούς μιλούσε για μετενσάρκωση, όχι μόνο θα έπρεπε να νοιάζει τον Πέτρο, αφού ήταν Απόστολος αλλά ως Απόστολος και να το διδάξει.
Όμως
1)Πουθενά ο Πέτρος δε μίλησε για μετενσαρκώσεις.
2)Πουθενά ο Ιησούς δε μίλησε για μετενσαρκώσεις.
3)Πουθενά και κανένας άλλος Απόστολος δε μίλησε για μετενσαρκώσεις.

quote:
trexagireve:
Αλλά και στα κατά Μάρκον και Λουκά, αναφέρει την εξής φράση, άμα θές την βρίσκω που ακριβώς, κάπου στη μέση των ευαγγελίων είναι, όπου
λέει "τίνες εκ των ώδε εστηκότων, οίτινες ου μη γεύσονται θάνατον..."


Εδώ αγαπητέ trexagireve, έρχεται ο μεγάλος Πατέρας ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ερμηνεύοντας το εδάφιο γράφει:
«Ενταύθα ού περί της δευτέρας αυτού παρουσίας της ενδόξου λέγει, αλλά περί της εν τω όρει Μεταμορφώσεως».

=======================================
Αναφέρει λοιπόν ότι κάποιο από τους παρευρισκομένους δε θα πεθάνουν εάν δεν δουν τον Υιό του ανθρώπου να εισέρχεται στη βασιλεία αυτού.
Και πράγματι ακριβώς στο επόμενο εδάφιο που ακολουθεί έχουμε την Μεταμόρφωση του Σωτήρος μπροστά σε μερικούς μόνο από τους παρευρισκομένους
Και φυσικά δε γίνεται καμία απολύτως αναφορά για μετενσάρκωση τόσο από τον Χρυσόστομο όσο και από τον Ματθαίο, που γράφει το εν λόγο χωρίο που μου υπέδειξες.

quote:
trexagireve:
Όπως όλοι ξέρουμε, όμως, οι απόστολοι κι οι γύρω τους πεθάναν όλοι,
άρα για να ξαναέρθουν και ξαναζήσουν, έχουμε μετενσάρκωση....
Μην το ψάχνεις πολύ, έτσι είναι.....

Φυσικά και θα το ψάξω.....ο Ιησούς ο ίδιος είπε ότι ήρθε για να δημιουργήσει μία Νέα Διαθήκη του Θεού με τον άνθρωπο.
Τη δημιούργησε και εάν έπαιζαν μετεμψυχώσεις, οι πρώτοι που θα το έλεγαν είναι οι Αγίοι και Σοφοί Πατέρες ημών, όπως ο Βασίλειος ή ο Γρηγόριος ή ο Χρυσόστομος για παράδειγμα.
Και φυσικά οι Ευαγγελιστές θα το τόνιζαν, θα το διευκρίνιζαν και στις πράξεις "των Αποστόλων" θα αναφερόταν. Ήταν αδύνατο να μην συμπεριληφθεί εκεί, παρά μόνο εάν δεν υφίστατο.....όπως και δεν υφίστατο.

quote:
trexagireve:
Δεν ήταν για εκείνες τις εποχές, η αντίληψη αυτη, γιατι δεν θα
τα εννοούσανε, αλλά, ο σημερινός άνθρωπος, όταν ακούει ότι κάποιος πέθανε αλλά ξαναέζησε ή θα ξαναζήσει, τότε ξέρει ότι έχουμε να κάνουμε με μετενσάρκωση, μετεμψύχωση, πές το όπως θέλεις...


Ούτε για τις σημερινές είναι......τουλάχιστον στον Χριστιανισμό.
Πουθενά σε χριστιανικό βιβλίο δεν υπάρχει η αναφορά για μετενσάρκωση, παρά μόνο για Ανάσταση.
Πράγματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, ο Χριστός ή ο Λάζαρος για παράδειγμα δεν μετενσαρκώθηκαν......Αναστήθηκαν από τους Νεκρούς και δεν γύρισαν μέσω ζωντανών (συνουσία).


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 02/04/2009 17:12:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 18:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ ... είδατε που σας τα 'λεγα ; Ρε παιδιά, τώρα δηλ. συγνώμη - αναφέρομαι στον europaios2, τουλάχιστον αυτός καταλαβαίνει - ρε europaios2, ok, απ' ότι καταλαβαίνω τώρα εσύ διαφωνείς με τον trexagireve πάνω στο θέμα της μετενσάρκωσης. OK, καλά κάνεις και διαφωνείς. Μαγκιά σου. Γιατί ρε παλικάρι μου όμορφο, δεν κάνεις quote τις μπούρδες που λέει ο Τρεχαγυρευόπουλος σε ένα θέμα που να ασχολείται με την μετενσάρκωση (το esoterica είναι τίγκα από τέτοια θέματα) και να μεταφέρεις εκεί τον αντίλογό σου και τις παραπομπές σου και ότι άλλο γουστάρεις ; Πρέπει δηλ. εδώ ; σ' αυτό το θέμα να το κάνεις αυτό ; Δηλ. τώρα, θα τα διαβάσει αυτά που έγραψες ο Τρεχαγυρευόπουλος και φυσικά θα σου απαντήσει κι αυτός με την σειρά του. Και το θέμα, εκεί όπου τα χώνω εγώ στον alfa-omega και του την λέω για την προσωπική του συμπεριφορά, θα πάει στην μετενσάρκωση. Γιατί ; Why my friend ? Γιατί δεν μ' αφήνεις να κάνω την δουλίτσα μου ; Γιατί ; Δηλ. 'ντάξει, μην φτιάχνεις καινούργιο θέμα γιατί υπάρχουν τέτοια θέματα στο esoterica ρε παιδί μου, αλλά τουλάχιστον βρες ένα ανάλογο θέμα, πάρε κάνε quote τα υπέροχα νοήματα του Tρεχαγυρευόπουλου και διαφωνήστε εκεί ρε παιδί μου ώστε το θέμα και να έρθει ξανά στην επιφάνεια και να μην χαλάσει και το παρόν θέμα του Αιώνιου. Άσε, αφού του το "χαλάω" εγώ. Πληροφοριακά σου λέω, δεν θα βγάλεις άκρη με δαύτον, με τον trexagireve δηλ. ,αυτός δεν είναι original holy spirit, είναι ντεμέκ holy spirit, αλλά αφού κάνεις κέφι να του μιλάς, ok, your problem.

Δηλ. έχουμε ένα κτήριο που είναι έτοιμο να πέσει από έναν σεισμό. Και πρέπει να το γκρεμίσουμε ολότελα για να μην πέσει κάνας σοβάς στο κεφάλι κάποιου περαστικού και του το ανοίξει. Κι έρχομαι εγώ και λέω "ok, αναλαμβάνω γκρέμισμα". Ε, τώρα, έρχεσαι κι εσύ με τις δικές σου μπουλντόζες κι εκεί που εγώ γκρεμίζω, βάζεις τα μηχανήματά σου κι αρχίζεις κι εσύ να γκρεμίζεις. Άσε με ρε χρυσέ μου να κάνω την δουλειά μου ... μπα σε καλό σου δηλ ...

δες > http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8574&whichpage=28


Edited by - zip on 02/04/2009 18:43:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 19:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Αποκάλυψη είναι, τουλάχιστον για μένα απλησίαστη.

Ωπ! άλλο θέμα, λοιπόν άνευ πλάκας, αν έχεις χρόνο κι αν είσαι διαβαστερός > "Τα μυστικά της Αποκάλυψης", Gerard Bodson, εκδ. Λιβάνη "Το κλειδί". Ανεπιφυλάκτως το συστήνω. Ο άνθρωπος έχει ασχοληθεί. Και δεν είναι μόνος του. Ομάδα επιστημόνων είναι. Αν είσαι διαβαστερός, παρ' το, είναι καλό. Ο Gerard Bodson έχει σπουδάσει Πολιτικές Επιστήμες, με ειδίκευση στο Δίκαιο και ασχολείται με πάθος με την Θεολογία. Είναι επίσης συγγραφέας τριών έργων Γεωπολιτικής. Η παραπάνω έρευνά του διήρκεισε 4 χρόνια.

Τώρα, ο trexagireve, μπορεί να την κάνει αυτήν την έρευνα και σε 5 λεπτά. trexagireve είναι αυτός ...

Edited by - zip on 02/04/2009 19:31:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy