ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 17:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι νεράιδες είναι αόρατες; Την μέρα που πηγαίνουν; Είναι μικρές ή μεγάλες; Είναι φτιαγμένες από ύλη ή άυλες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 12:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι,

Καλή μου toxotis έχεις ασφαλώς δίκιο να συγχίζεσαι έτσι που μεταχειριζόμαστε τη Γη μας. Αν όμως υπάρχει ένας καλός ορισμός της άνευ όρων αγάπης, αυτός σίγουρα είναι ο τρόπος της Γης, η οποία μας υποστηρίζει ό,τι και αν (της) κάνουμε, όποιοι κι αν είμαστε. Δεν είναι λοιπόν σίγουρα ότι η φύση μας «εκδικείται», όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε, αλλά ότι μόνοι μας ενεργοποιούμε τον νόμο “same goes to same”. Αυτό που σπέρνουμε, αυτό και θερίζουμε, αυτό που δίνουμε, αυτό και παίρνουμε, είναι πολύ απλό. Δεν είναι επομένως η Γη υπεύθυνη για τα δεινά μας, είμαστε εμείς οι ίδιοι, οι δικές μας πράξεις, οι δικές μας επιλογές που ευθύνονται, όπως πολύ σωστά είπε η Sidhe.

Όσον αφορά τις νεράιδες και τα ξωτικά… χμ… μετά από 25 σελίδες συζήτησης, γόνιμης τις περισσότερες φορές, έχω μόνο να πω ότι καθένας μας έχει την εικόνα που του επέτρεψε η προσωπική του εμπειρία και ίσως αυτό είναι το πιο σωστό. Έχουμε τόσο πολύ συνηθίσει να ταξινομούμε, να κατηγοριοποιούμε και να προσαρμόζουμε τα πάντα στη δική μας εμπειρία και στο δικό μας όραμα του κόσμου που ξεχνάμε καμιά φορά ότι ίσως οι δικές μας κατηγοριοποιήσεις, γενικεύσεις και ταξινομήσεις δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα ενός άλλου είδους ύπαρξης…

Τελικά ίσως οι νεράιδες να μην είναι είδος προς ταξινόμηση. Να είναι μόνο αγνή δόνηση, αγνή ενέργεια, την οποία ο παρατηρητής προσαρμόζει σύμφωνα με τη δική του ύπαρξη, αυτό που ο ίδιος είναι, και αυτό που έχει μάθει να πιστεύει. Τι λες κι εσύ Τindomiel;

Αγαπητέ/-ή Galdamoor, ενδεχομένως να μη μπορέσεις να βρεις ποτέ λοιπόν τις αποδείξεις που ζητάς. Ενδεχομένως το μόνο που θα συναντάς να είναι σκόρπιες εμπειρίες, διάχυτη πίστη και ένα μεγάλο σώμα παραδόσεων που θα σου κινούν το ενδιαφέρον – ή όχι. Εναπόκειται στη δική σου προσωπική βούληση, στη δική σου καλή διάθεση να αφήσεις ένα παραθυράκι ανοικτό για μια πιθανή προσωπική soy εμπειρία με αυτούς τους κόσμους. Λένε εξάλλου ότι οι νεράιδες επισκέπτονται όσους έχουν ανοικτή καρδιά.

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 12:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραιο θεμα...

θα ηθελα παρα πολυ να δω καποια νεραιδα...εχω πολλα φυτα και τα προσεχω οσο μπορω, δεν εχω δει ομως τπτ ακομη..

υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

οταν λεμε οτι υπαρχουν στα φυτα..για τι μεγεθος μιλαμε?


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 17:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα, ένα νέο μέλος.

Συγχωρέστε με αν επαναληφθώ πιο κάτω αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω ακόμα ολόκληρο το θέμα.

Διαβάζοντας όμως τα όσα γράφετε εδώ αλλά και σε ένα άλλο topic μου δημιουργήθηκαν ορισμένα ερωτήματα

Αλήθεια, τι είναι άραγε αυτό που προσελκύει αυτά τα πλασματάκια και γνωστοποιούν σε ορισμένους την ύπαρξή τους?????
Και γιατί επιλεκτικά??
Διαβάζοντας αρκετές ιστορίες, βλέπω ότι εμφανίζονται ανάμεσα σε άλλους και σε ανθρώπους δύσπιστους, σε ανθρώπους που δεν παραδέχονται τέτοιου είδους θεωρίες (συμπεριλαμβάνω εδώ και την ύπαρξη των πνευμάτων αν και αφορά άλλο topic το θέμα)κι όμως έχουν βιώσει περιστατικά χωρίς καν να έχουν κάνει κάποια επίκληση.

Συμπεραίνω λοιπόν, αγαπητή Unseen, πως μάλλον δεν ισχύει το λεγόμενο πως η επίσκεψη γίνεται σε εκείνους που δέχονται τέτοιου είδους "μουσαφίριδες".
Και ποιος αποφασίζει τελικά για την επαφή αυτή???

Χαιρετώ σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 19:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν όμως υπάρχει ένας καλός ορισμός της άνευ όρων αγάπης, αυτός σίγουρα είναι ο τρόπος της Γης, η οποία μας υποστηρίζει ό,τι και αν (της) κάνουμε, όποιοι κι αν είμαστε.

Ακριβως, Unseen. Και πιστευω οτι η σοφία των παλιών θρησκειων βρισκόταν στο οτι λατρευαν την γή. Για καθε αγαθό που έπαιρναν απο αυτην την ευχαριστούσαν. Αυτος ήταν ενας παλιος τρόπος εναρμόνισης με την φυση, και συνεχίζει να είναι μια πυλη για τον κόσμο των ξωτικων.

Ισως τελικα η δική μας σκέψη να δίνει την μορφη με την οποία αντιλαμβανόμαστε τις νεράιδες. Αν και αυτο νομίζω οτι δεν συμβαίνει συνέχεια αλλα μόνο σε συγκεκριμένα είδη νεράιδων, σε αυτες που βρίσκονται σε ενα συγκεκριμένο επίπεδο υπαρξης.

Πιστευω οτι οσες κρατούν τα κλειδια της φυσης εχουν πάρει μια δική τους μορφή, μια μορφη που φυσικα τις αντιπροσωπέυει, ακριβως όπως γίνεται με εμάς τους ανθρώπους. Αυτές οι νεράιδες είναι ακόμα πιο αόρατες και αρα πιο δυσκολα αντιληπτές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 20:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Doubt,

Σίγουρα μπορείς να βρείς την απάντηση σου σε αυτο το τοπικ. Εχει γίνει αναφορα σε άλλες σελίδες απο την Unseen,την Galadriel,τον Angus κτλ για το θέμα των δονήσεων.

Να εισαι καλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 07:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου GWGW

Πράγματι οι νεράιδες βρίσκονται κοντά στα φυτά, αλλά δεν είναι ακριβώς… μελίγκρα ή μελισσούλες .

Νομίζω ότι το βασικότερο που μπορεί να προσφέρει η ενασχόληση με τα φυτά και την κηπουρική είναι η αφύπνισή μας ως προς τους κύκλους της φύσης και ως προς τη χρονικότητα της ζωής (ανάλογα με τις εποχές, τους κύκλους ξηρασίας/υγρασίας, την εναλλαγή ημέρας και νύχτας). Από τη στιγμή που θα συντελεστεί μια τέτοια εναρμόνιση, πολύ περισσότερα πράγματα αρχίζουν να γίνονται πιθανά...

Αγαπητέ/-ή Doubt,

quote:
Και ποιος αποφασίζει τελικά για την επαφή αυτή???
Μα... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, τίποτε άλλο.

Με αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 10:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πράγματι οι νεράιδες βρίσκονται κοντά στα φυτά, αλλά δεν είναι ακριβώς… μελίγκρα ή μελισσούλες .

χαχαχαχα καλο..
πως φαινεται ο ανιδεος ε..? χαχαχα

ευχαριστω πολυ κουκλα για την απαντηση..εχω πολυ δρομο λοιπον..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 13:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα με μεγάλη λαχτάρα για να μάθω περισσότερα,όπως μου είπατε, κι ένα ακόμα πιο μεγάλο χαμόγελο άρχισε να ζωγραφίζεται στο προσωπάκι μου.

Ξέρετε γιατί?

Γιατί είναι όμορφα να να σε κάνει κάποιος να ελπίζεις πως ένας παραμυθένιος κόσμος μπορεί τελικά να μην είναι ένας απλός μύθος που διηγείται η γιαγιά καθισμένη το βράδυ δίπλα στο ζεστό τζάκι...

Πάντα βαθειά μέσα μου από παιδάκι ονειρευόμουν όλες οι μαγικές και όμορφες ιστορίες να ήταν πραγματικές. Πόσο πιο όμορφος και ελπιδοφόρος θα ήταν ο κόσμος μας...Φαντάζομαι πως αυτή θα είναι ελπίδα και όνειρο πολλών.

Λυπούμαι για εκείνους που δεν τρέφουν καμία ελπίδα ύπαρξης αυτού του παραμυθένιου κόσμου γιατί νομίζω πως έχουν χάσει κάθε ίχνος αθωότητας κι αυτό φέρνει μόνο δυστυχία νομίζω.

Λυπούμαι όμως που δεν είχα την αξίωση να ζήσω κι εγώ κάτι τόσο όμορφο γιατί φοβάμαι πως ίσως έτσι κάποια στιγμή χαθούν οι ελπίδες και όση αθωότητα μου έχει απομέινει...

Ευτυχώς όμως είμαι αρκετά υπομονετική και αισιόδοξη στη ζωή μου.
Πιστεύω να μην υπάρχουν και κακοπροαίρετα ξωτικούλια και νεράιδες....

Όσο ζω ελπίζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 13:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε/η Galdamoor οι Νεραιδες ειναι αορατες προς τον Ανθρωπο για αυτο ειναι δυσκολο να τις δουμε.Δεν ειναι ομως αυλες.
Εχουν ολοκληρα Βασιλεια και μικρες πολιτειες για να ζουν οι οποιες δεν ειναι αορατες προς τον Ανθρωπο αλλα ειναι φτιαγμενες σε παραλληλο κοσμο.
Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω...
Αγαπητη GWGW δεν εχει σημασια ποσο μεγαλο ειναι το φυτο σου.Προσεξε ομως να το φροντιζεις να το βγαζεις στον Ηλιο και να το αφηνεις να αναπνεει καθαρο αερα.Οι Νεραιδες που περιποιουνται το φυτο σου μπορει και ποτε να μην εμφανιστουν.Μπορει να τις νιωσεις.Ισως το βραδυ αν πιστευεις πραγματικα να δεις στο σκοταδι μικρες λαμψεις γυρω απο το φυτο.

quote:
Τελικά ίσως οι νεράιδες να μην είναι είδος προς ταξινόμηση. Να είναι μόνο αγνή δόνηση, αγνή ενέργεια, την οποία ο παρατηρητής προσαρμόζει σύμφωνα με τη δική του ύπαρξη, αυτό που ο ίδιος είναι, και αυτό που έχει μάθει να πιστεύει. Τι λες κι εσύ Τindomiel;

Χμμμ.... δεν ξερω αν το πιστευω αυτο... αυτο που ξερω ειναι οτι οταν μιλαμε για Νεραιδες δεν μιλαμε για μια φυλη μονο.Υπαρχουν τοσα διαφορετικα ειδη.. απλως στην Γλωσσα μας εχουμε μονο μια λεξη για ολα αυτα τα ειδη.Και ισως αυτο κανει τις εμπειριες μας διαφορετικες.
Υπαρχουν μικρες Νεραιδες των λουλουδιων, μεγαλες Νεραιδες σε μεγεθος γυναικας που ζουν στα νερα, Βουνισιες Νεραιδες, Νεραιδες του Δασους και των Δεντρων.
Οπως και τα Ξωτικα.
Υπαρχουν μικρα Ξωτικα που ζουν στην Εξοχη κοντα σε φαρμες.
Ξωτικα του Δασους, και Ξωτικα σαν αυτα του Tolkien.Σοφα και πανεμορφα.
Ειναι τοσες πολλες οι φυλες και τοσο λιγες οι λεξεις...

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 14:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οι Νεραιδες ειναι αορατες προς τον Ανθρωπο για αυτο ειναι δυσκολο να τις δουμε.Δεν ειναι ομως αυλες.
Εχουν ολοκληρα Βασιλεια και μικρες πολιτειες για να ζουν οι οποιες δεν ειναι αορατες προς τον Ανθρωπο αλλα ειναι φτιαγμενες σε παραλληλο κοσμο.
Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω...

συγνωμη αλλα εγω δε μπορω να το καταλαβω αυτο..
δηλ οι νεραιδες ειναι αορατες, αλλα τα βασιλεια τους ορατα? και αν ειναι ορατα..πως δε τα βλεπουμε..μπερδευτικα..

quote:

Αγαπητη GWGW δεν εχει σημασια ποσο μεγαλο ειναι το φυτο σου.Προσεξε ομως να το φροντιζεις να το βγαζεις στον Ηλιο και να το αφηνεις να αναπνεει καθαρο αερα.Οι Νεραιδες που περιποιουνται το φυτο σου μπορει και ποτε να μην εμφανιστουν.Μπορει να τις νιωσεις.Ισως το βραδυ αν πιστευεις πραγματικα να δεις στο σκοταδι μικρες λαμψεις γυρω απο το φυτο.

καλο αυτο..θα το δοκιμασω!!! ευχαριστω...

[


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 18:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για την επικοινωνία με το ζωικό και το φυτικό βασίλειο... Πριν καιρό στο site του INHA (International Healing Association) βρήκα στον κατάλογο των μελών από την Ελλάδα μία κοπέλλα που έλεγε ότι είναι animal communicator και healer. Καθώς το σκεφτόμουν, συνειδητοποίησα πόσο φυσικό είναι να μπορεί κανείς να επικοινωνεί με τις άλλες μορφές ζωής και ύπαρξης με τις οποίες μοιραζόμαστε την πληθώρα αυτού του κόσμου. Επικοινώνησα μαζί της και μου υπέδειξε κάποια πράγματα τα οποία προσπάθησα έκτοτε να εφαρμόσω με αρκετή επιτυχία.

unseen, ξεκινησα να διαβασω ολο το θεμα απο την αρχη..
αυτο το κομματι με εντυπωσιασε παρα πολυ, θα μπορουσες να δωσεις λιγες παραπανω πληροφορίες..
με ενδιαφερει παααρα πολυ...


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 00:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη GWGW θα σου εξηγησω τωρα τι εννουσα.
Ο λογος που δεν βλεπουμε τις Νεραιδες ειναι γιατι ειναι αορατες προς τα Ανθρωπινα ματια.Αν ομως καποια Νεραιδα καθησει στο χερι σου θα την νιωσεις.
Τα Βασιλεια τους ομως υπαρχουν σε ενα κοσμο παραλληλο με το δικο μας.Αυτος ειναι ο λογος που δεν τα βλεπουμε.
Μπορει δηλαδη μεσα σε ενα μεγαλο γερικο δεντρο να υπαρχει μια τρυπα και μεσα εκει να ειναι ο δρομος για το Βασιλειο αυτο.χωρις αυτο να σημαινει πως το βασιλειο εχει το μεγεθος του κορμου του δεντρου.Απλως μεσω του κορμου μεταφερονται σε εναν αλλο κοσμο, σε αλλη διασταση!
Αν εχεις αποριες ευχαριστως να στις λυσω!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 10:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη GWGW θα σου εξηγησω τωρα τι εννουσα.
Ο λογος που δεν βλεπουμε τις Νεραιδες ειναι γιατι ειναι αορατες προς τα Ανθρωπινα ματια.Αν ομως καποια Νεραιδα καθησει στο χερι σου θα την νιωσεις.
Τα Βασιλεια τους ομως υπαρχουν σε ενα κοσμο παραλληλο με το δικο μας.Αυτος ειναι ο λογος που δεν τα βλεπουμε.
Μπορει δηλαδη μεσα σε ενα μεγαλο γερικο δεντρο να υπαρχει μια τρυπα και μεσα εκει να ειναι ο δρομος για το Βασιλειο αυτο.χωρις αυτο να σημαινει πως το βασιλειο εχει το μεγεθος του κορμου του δεντρου.Απλως μεσω του κορμου μεταφερονται σε εναν αλλο κοσμο, σε αλλη διασταση!
Αν εχεις αποριες ευχαριστως να στις λυσω!!

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..
τωρα το καταλαβα..(ελα...αργω λιγο..αλλα στο τελος τα πιανω..)



Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 23:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη GWGW θα σου εξηγησω τωρα τι εννουσα.
Ο λογος που δεν βλεπουμε τις Νεραιδες ειναι γιατι ειναι αορατες προς τα Ανθρωπινα ματια.Αν ομως καποια Νεραιδα καθησει στο χερι σου θα την νιωσεις.
Τα Βασιλεια τους ομως υπαρχουν σε ενα κοσμο παραλληλο με το δικο μας.Αυτος ειναι ο λογος που δεν τα βλεπουμε.
Μπορει δηλαδη μεσα σε ενα μεγαλο γερικο δεντρο να υπαρχει μια τρυπα και μεσα εκει να ειναι ο δρομος για το Βασιλειο αυτο.χωρις αυτο να σημαινει πως το βασιλειο εχει το μεγεθος του κορμου του δεντρου.Απλως μεσω του κορμου μεταφερονται σε εναν αλλο κοσμο, σε αλλη διασταση!
Αν εχεις αποριες ευχαριστως να στις λυσω!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*



οκ, αυτά που λες είναι απολύτως κατανοητά. Έχω όμως δύο απορίες.

1)αν δεν μπορεί ο άνθρωπος να δει τις νεράιδες τότε γιατί περιγράφονται ως και τα χρώματά τους;
2)Αν υπάρχει θέληση και πίστη πως γίνεται να δει κάποιος νεράιδα; Περιμένωντας απλώς να τον επισκεφτεί; Δεν πρέπει να τις αναζητήσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 23:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.fantasyshop.gr/good.asp?sectionID=5&prodID=272&catID=3&vendorID=17 αυτό το βιβλίο πως σας φένεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 23:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να δω για να πιστέψω.
Θέλω! αλλά αν δε δω δεν πείθομαι, δυσπιστώ...

Προσωπικά ποτέ δεν είδα,
τουλάχιστον όχι συνειδητά ή για ώρα,
ποτέ δεν προσπάθησα,
αλλά και ποτέ δεν με ένοιαξε.
Το ξέρω, το νιώθω,
παίρνω, ρουφώ, μεταδίδω όσο μπορώ ενέργεια και πάντα χαμογελάω με μια πληρότητα ασύγκριτη.
Ας μη δω ποτέ, πραγματικά δεν έχει καμμιά σημασία τι αντιλαμβάνεται η σαφώς ελαττωματική μου όραση.
Ζω την ευλογία κάθε φορά, που μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε στιγμή,
βεβαιώνομαι πως είναι εδώ και πως αντιλαμβάνονται πλήρως το "δούναι και λαβείν" ανάμεσά μας,
τη διάθεσή μου, την αγάπη.
Άνθισα και πάλι μόνο στη σκέψη.
Και να είστε καλά που δεν με αφήνετε μόνη μου!
Με αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 23:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου,

Τι περίεργο, κάτι μήνες πριν ήμουν σίγουρη ότι έχουν ειπωθεί τα πάντα που μπορούσαν να ειπωθούν γύρω από το θέμα...

Αγαπητή μου Tindomiel, κι εγώ τα έχω διαβάσει όλα αυτά και τα πιστεύω. Αλλά δεν τα έχω δει όλα. Και το γεγονός ότι κάποια στοιχεία, ακόμη και μεταξύ διαφορετικών παραδόσεων, φαίνονται αντικρουόμενα με οδήγησε στο συμπέρασμα που διατύπωσα παραπάνω, ότι οι νεράιδες είναι κυρίως ενέργειες, στις οποίες εμείς προβάλλουμε μορφή κατά το δοκούν.

Αγαπητέ/-ή Galdamoor, το έχω το βιβλίο αυτό. Κάτι μου λέει ότι θα άρεσε στην Tindomiel, αλλά είναι από αυτά που δεν αρέσουν σε μένα γιατί προσθέτει στην ερμηνεία των νεράιδων ως περίεργων και μάλλον σκοτεινών όντων, την οποία εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να αποδεχτώ, γιατί αντιβαίνει την προσωπική μου εμπειρία.

Αγαπητή μου GWGW, animal communicator λέγεται κάποιος που μπορεί να επικοινωνεί με τα ζώα, κάτι σαν "γητευτής" (whisperer). Στην Αμερική έχει ήδη κτιστεί ένα σχετικό δίκτυο/εμπόριο με ανθρώπους που προσφέρουν έναντι αμοιβής τέτοιου είδους υπηρεσίες και που διδάσκουν κιόλας τη μέθοδο. Η κοπέλλα που έλεγα, της οποίας δυστυχώς έχασα τα ίχνη, μου είπε 2-3 πράγματα, αλλά το βασικότερο ήταν η αίσθηση της ενότητας που είναι σημαντικό να έχει ο "επικοινωνός" (communicator), της ενότητας με τα ζώα και με τα πάντα γύρω, εδώ που τα λέμε...

Μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ, θα βρεις πολλές σχολές από τις οποίες, αν ξέρεις αγγλικά, μπορείς να αγοράσεις DVD, βιντεοκασέτες κτλ. και να μάθεις κι εσύ τη μέθοδο, εφόσον σε ενδιαφέρει. Εάν το κάνεις πάντως, πες μου, θα ήθελα πολύ να τη μάθεις και σε μένα. Δεν αστειεύομαι. Δεν έχω τον χρόνο να μελετήσω μέσω βιντεοκασετών κτλ. αλλά θα ήθελα πολύ να μου έδειχνε κάποιος.

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 20:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οκ, αυτά που λες είναι απολύτως κατανοητά. Έχω όμως δύο απορίες.

1)αν δεν μπορεί ο άνθρωπος να δει τις νεράιδες τότε γιατί περιγράφονται ως και τα χρώματά τους;
2)Αν υπάρχει θέληση και πίστη πως γίνεται να δει κάποιος νεράιδα; Περιμένωντας απλώς να τον επισκεφτεί; Δεν πρέπει να τις αναζητήσει;


Ο Ανθρωπος δεν μπορει να δει τις Νεραιδες παρα μονο αν αυτες εμφανιστουν σε αυτον η αν αυτος τυχαινει να ειναι απο εκεινους που τα ματια τους ειναι ανοιχτα στον Μαγικο Κοσμο.

Καλο θα ειναι να εχει ο καθενας υπομονη και να αφησει τις Νεραιδες να εμφανιστουν οταν θελουν.Αλλα και βεβαια μπορει να τις αναζητησει.
Εγω σε αυτα τα θεματα δεν εχω πολυ υπομονη.Ψαχνω να βρω διαφορα αλλα πιο πολλα βλεπω οταν δεν το περιμενω.

quote:
Αγαπητέ/-ή Galdamoor, το έχω το βιβλίο αυτό. Κάτι μου λέει ότι θα άρεσε στην Tindomiel, αλλά είναι από αυτά που δεν αρέσουν σε μένα γιατί προσθέτει στην ερμηνεία των νεράιδων ως περίεργων και μάλλον σκοτεινών όντων, την οποία εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να αποδεχτώ, γιατί αντιβαίνει την προσωπική μου εμπειρία.

Αν αναφερεται ετσι στις Νεραιδες τοτε δεν θα μου αρεσε να το διαβασω... οταν μιλανε για κατι που αγαπω και το αναφερουν αλλιως απο οτι ειναι με εκνευριζει..!!


*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*

Edited by - Tindomiel on 14/01/2007 20:40:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 10:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αγαπητέ/-ή Galdamoor, το έχω το βιβλίο αυτό. Κάτι μου λέει ότι θα άρεσε στην Tindomiel, αλλά είναι από αυτά που δεν αρέσουν σε μένα γιατί προσθέτει στην ερμηνεία των νεράιδων ως περίεργων και μάλλον σκοτεινών όντων, την οποία εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να αποδεχτώ, γιατί αντιβαίνει την προσωπική μου εμπειρία.

Αν αναφερεται ετσι στις Νεραιδες τοτε δεν θα μου αρεσε να το διαβασω... οταν μιλανε για κατι που αγαπω και το αναφερουν αλλιως απο οτι ειναι με εκνευριζει..!!


*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*

Edited by - Tindomiel on 14/01/2007 20:40:58
[/quote]


Αγαπητή Tindomiel, ίσως να έχεις δίκιο ίσως και όχι.

Η γνώμη μου είναι πως κάθε κόσμος κρύβει το καλό και το κακό. Μακάρι να είναι όλοι τυχεροί όπως η Unseen για να αντικρύζουν την όμορφη πλευρά αυτών των πλασμάτων όμως δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος γι' αυτό. Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά πως δεν υπάρχουν και κακόβουλα ξωτικά κ νεράιδες? Εύχομαι πως όχι, αλλά μου φαίνεται κάπως ονειρικό

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει για να το υποστηρίξω, απλά εκφράζω μια γνώμη...

Σας χαιρετώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 12:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ, θα βρεις πολλές σχολές από τις οποίες, αν ξέρεις αγγλικά, μπορείς να αγοράσεις DVD, βιντεοκασέτες κτλ. και να μάθεις κι εσύ τη μέθοδο, εφόσον σε ενδιαφέρει. Εάν το κάνεις πάντως, πες μου, θα ήθελα πολύ να τη μάθεις και σε μένα. Δεν αστειεύομαι. Δεν έχω τον χρόνο να μελετήσω μέσω βιντεοκασετών κτλ. αλλά θα ήθελα πολύ να μου έδειχνε κάποιος.

ευχαριστω πολυ unseen για την απαντηση σου,
συγνωμη αν σε ζαλιζω με τις ερωτησεις μου απλα επειδη εψαξα, λιγο στο νετ..αλλα να σου πω την αληθεια αυτα μου φανηκαν πολυ καλα στημενες επιχειρησεις..πολυ εμποριο..
αυτο θα επρεπε να γινεται αφιλοκερδως, αν καποιος ειχε το χαρισμα να επικοινωνει με τα ζωα...
ειδα και το θεμα της serenite που ειχε ακουσει το σκυλο να της μιλαει..

οταν λεμε οτι καποιος επικοινωνει τι ακριβως εννοουμε?
οτι μπορει πχ να κανει διαλογο με ενα σκυλο τηλεπαθητικα?
οτι θα ακουσει το σκυλο να μιλαει κανονικα?
αυτοι που γνωρισες πως επικοινωνουσαν..?

σε ρωταω γιατι παντα ειχα και εχω ΠΟΛΛΑ ζωα..
παντα καταλαβαινα τι ηθελαν, πως νιωθουν κτλ αλλα οχι επειδη μου μιλουσαν, αλλα επειδη τα ηξερα.. τα ζουσα..
επισης οτι εχουν τηλεπαθεια τα σκυλια ειναι σιγουρο για μενα οτι ισχυει, γιατι πολλες φορες ο σκυλος μου πριν προλαβω να του πω κατι, το καταλαβαινε..πλεον ηταν καθημερινοτητα..θα σας πω ενα
παραδειγμα εγω πχ χωρις να τον κοιταζω σκεφτομουν οτι "οπου να ναι να βγαλω τον οδυσσεα βολτα" ή "ας του δωσω την επομενη μπουκια" και αυτος ή θα σηκωνοταν μπροστα μου κατευθειαν να με κοιταει στα ματια, ή θα κουνουσε την ουρα κατευθειαν..και αυτο το δοκιμασα πολλες φορες γιατι στην αρχη νομιζα οτι ηταν η ιδεα μου..
οσες φορες θελω πχ να ταισω ενα αδεσποτο, τα οποια ως δια μαγειας με ακολουθουν στο σπιτι, ξερουν οτι πρεπει να περιμενουν να ανεβω, να κατεβω με τη τροφη και αυτο απο τη πρωτη φορα.

επισης παντα οπου και να ειμαι, εαν υπαρχει ενας σκυλος στο χωρο, θα ερθει ειτε μπροστα μου, ειτε να κατσει διπλα μου είτε να τον χαιδεψω..
πιστευω οτι μπορουν να καταλαβουν πολλα, οπως πχ ποιος τα αγαπαει, τι διαθεσεις εχουμε κτλ..
αλλα να επικοινωνησω οπως αυτο που υποσχονται αυτοι οι αμερικανοι...ποτε..και δε μπορω να καταλαβω πως ακριβως το εννοοουν..
δηλ πως ακριβως επικοινωνουν.
ακουν το σκυλο να μιλαει? εστω και τηλεπαθητικα? με τι φωνη του? σε τι γλωσσα? τι ηχους?

εσενα αυτοι που γνωρισες, σου εξηγησαν ακριβως πως γινεται?
οχι πως μαθαινεται αλλα εκεινη την ωρα που επικοινωνουν τι γινεται ακριβως...


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 14:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ενα όμορφο θέμα συνεχίζεται...

Και είναι απόλυτα λογικο..

Η Ανοιξη τελείωσε, η Κορη των Δασών που χορευε ασταμάτητα στα λειβάδια για να τους δώσει κατι απο την λαμψη της γονιμοτητας της, μεγάλωσε.

Το καλοκαίρι εφυγε, η Μητέρα γέρασε και εδωσε την Θεση της στην Σοφή. Τα χρυσα φύλλα του φθινοπωρου εγιναν στέμμα για το μέτωπο της. Η πνοη ταξίδεψε, σε άλλα μερη, σε άλλους χρόνους..

Τακ τακ ακούγεται ο Τροχός της Ζωής που γυρνα.. Και ο ήχος του τρέλανε την Σοφή. Μεσα στην βιαιη εκφραση του χειμώνα διαφαίνεται ενα πρόσωπο, σκληρο και παγωμένο. Ειναι η φρίκη, η μορφη της Σκοτεινής Εκδικήτριας.

Μα δεν ειναι κακο. Γιατι όλες είναι μια, και αυτη η μια είναι τα πάντα.Φως και σκοταδι, χαρα και πόνος.

Τα ξωτικα εχουν και αυτα τον δικο τους κύκλο εξέλιξης. Λατρευουν το πρόσωπο αυτης που λατρεψαν και οι ανθρωποι αλλα συνεχίζει να είναι πολυ δυσκολο για τους ανθρώπους να νιωσουν το βαθος της υπαρξης ενος ξωτικου και για τα ξωτικα την ιδιοσυγκρασια των ανθρώπων. Ειναι φως η σκοτάδι? Νιωθουν χαρα ή πονο?

Η δικη τους οπτικη είναι τελείως διαφορετικη. Σε εμας μοιάζουν με φως και αυτο είναι.

Αλλα ποιος μπορεί να ορκιστει οτι σε όλα τα ματια που υπάρχουν στην γη τα ξωτικα εχουν την λαμψη του φωτος?

quote:
Μακάρι να είναι όλοι τυχεροί όπως η Unseen για να αντικρύζουν την όμορφη πλευρά αυτών των πλασμάτων όμως δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος γι' αυτό.

H Unseen δεν ειναι τυχερη. Ειναι ευλογημενη με το φως της ψυχής της. Ειναι αυτη που επέλεξε και που επιλεχθηκε να βλέπει την ομορφη πλευρα. Ειναι η ιδια που εκανε αυτο το βήμα.

quote:
Τι περίεργο, κάτι μήνες πριν ήμουν σίγουρη ότι έχουν ειπωθεί τα πάντα που μπορούσαν να ειπωθούν γύρω από το θέμα...

Είδες? Ποτε δεν εξαντλείται.. Και χαιρομαι για αυτο. Γιατι ξερω, καλη μου φίλη, οτι τα χείλη σου θα μπορουν να μιλουν για τα ξωτικα μεχρι το τελος του Χρόνου.

Καλη και ευλογημένη συνέχεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 16:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μακάρι να είναι όλοι τυχεροί όπως η Unseen για να αντικρύζουν την όμορφη πλευρά αυτών των πλασμάτων όμως δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος γι' αυτό.
--------------------------------------------------------------------------------


H Unseen δεν ειναι τυχερη. Ειναι ευλογημενη με το φως της ψυχής της. Ειναι αυτη που επέλεξε και που επιλεχθηκε να βλέπει την ομορφη πλευρα. Ειναι η ιδια που εκανε αυτο το βήμα.


Έχεις δίκιο Angus δικό μου το λάθος, μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.Άλλωστε είπαμε πως ο καθένας βλέπει με τα μάτια της ψυχής του.

Ωστόσο πιστεύετε πως μόνο εκείνοι που δεν έχουν καθαρή ψυχή θα μπορούσαν να δουν την άλλη πλευρά αυτού του κόσμου εάν τελικά υπάρχει???

Αφού έχω απορία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 16:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ξαναρωτήσει το ίδιο αλλά δεν πήρα απάντηση.. Για να συναντήσει κάποιος μια νεράιδα ή ένα ξωτικό δεν πρέπει να τις αναζητήσει. Έτσι απλά περιμένοντας θα έρθουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 09:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά με συγχωρείτε που δεν γράφω πιο συχνά, αλλά έχω επικεντρωθεί σε 1-2 άλλα τόπικ φέτος και διοχετεύω εκεί τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου.

Αγαπητή Tindomiel

quote:
Ψαχνω να βρω διαφορα αλλα πιο πολλα βλεπω οταν δεν το περιμενω.
Κι εγώ το ίδιο, καλή μου. Αλλά πες μας κάτι από αυτά που έχεις δει... δεν θέλεις;

Αγαπητέ/-ή μου Doubt

quote:
Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά πως δεν υπάρχουν και κακόβουλα ξωτικά κ νεράιδες?

Σίγουρα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτα με βεβαιότητα. Είμαστε όμως ελεύθεροι να επικεντρωθούμε στο κομμάτι που περισσότερο μας "πηγαίνει" ή που επιθυμούμε να μας συνοδεύει. Κι αυτό επειδή η συνείδησή μας έχει το δικό της φως και φωτίζει το κομμάτι στο οποίο στρέφεται, έτσι ώστε αν σκέφτεσαι και πιστεύεις στο *καλό* κομμάτι των αόρατων κόσμων, αυτό και θα συναντήσεις. Εντέλει και πάντα ο καθένας μας δημιουργεί ο ίδιος τον κόσμο μέσα στον οποίο ζει. Ελπίζω έτσι να απάντησα στην ερώτηση του δεύτερου ποστ σου.

Αγαπητή μου GWGW,

Πράγματι, πέφτει πολύ εμπόριο. Αυτά που μου είχε πει τότε η Αρετή και που έχω μέχρι στιγμής βιώσει και η ίδια ήταν περισσότερο στο πνεύμα αυτού που περιγράφεις:

quote:
παντα καταλαβαινα τι ηθελαν, πως νιωθουν κτλ αλλα οχι επειδη μου μιλουσαν, αλλα επειδη τα ηξερα.. τα ζουσα..
επισης οτι εχουν τηλεπαθεια τα σκυλια ειναι σιγουρο για μενα οτι ισχυει, γιατι πολλες φορες ο σκυλος μου πριν προλαβω να του πω κατι, το καταλαβαινε..πλεον ηταν καθημερινοτητα..θα σας πω ενα
παραδειγμα εγω πχ χωρις να τον κοιταζω σκεφτομουν οτι "οπου να ναι να βγαλω τον οδυσσεα βολτα" ή "ας του δωσω την επομενη μπουκια" και αυτος ή θα σηκωνοταν μπροστα μου κατευθειαν να με κοιταει στα ματια, ή θα κουνουσε την ουρα κατευθειαν..και αυτο το δοκιμασα πολλες φορες γιατι στην αρχη νομιζα οτι ηταν η ιδεα μου..
οσες φορες θελω πχ να ταισω ενα αδεσποτο, τα οποια ως δια μαγειας με ακολουθουν στο σπιτι, ξερουν οτι πρεπει να περιμενουν να ανεβω, να κατεβω με τη τροφη και αυτο απο τη πρωτη φορα.
και όχι τηλεπαθητική "συζήτηση" με λέξεις. Φαίνεται να είναι θέμα συντονισμού. Να καταλαβαίνεις τη διάθεση ή την ανάγκη του ζώου και αυτό τα αντίστοιχα δικά σου. Έχω κάνει έτσι εκπληκτικές ανταλλαγές με άλογα αλλά και με τη γάτα μου, με την οποία αλληλολατρευόμαστε.

Αγαπημένε μου Angus

Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω εδώ, αλλά μην τα παραλέμε... Κάθε ψυχή έχει το δικό της φως και σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι κάποιο φως είναι καλύτερο από κάποιο άλλο. Κοίταξε κι εσένα, πόσο ποιητικά και συμβολικά γράφεις... Ο καθένας προσθέτει τη δική του ομορφιά στον κόσμο.

Αγαπητέ/-ή Galdamoor

Τι είδους απάντηση θα σε ικανοποιούσε; "Μάσησε φύλλα φασκόμηλου επί δεκαπέντε μέρες και μετά βγες σε ένα τρίστρατο που όλοι οι δρόμοι αρχίζουν από "Ν" μια νύχτα με φεγγάρι"; Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βρεις τέτοιου είδους απαντήσεις σε αυτό το τόπικ. Πρέπει να σου πω ότι από την εποχή που ξεκίνησα να γράφω εδώ (τον Σεπτέμβριο του 2005 αν θυμάμαι καλά, ίσως και νωρίτερα) μέχρι και σήμερα ψάχνω να βρω τρόπους και μεθόδους που να μην εμπλέκουν πρακτικές της Wicca ή άλλης μαγείας, να είναι φυσικές, καθαρές και αβίαστες και το μόνο που βρήκα (μολονότι ελάχιστα μοιάζει με "μέθοδο") ήταν η προϋπόθεση να βρίσκεσαι σε αρμονία με τη φύση, να αισθάνεσαι κομμάτι της ζωής και να έχεις δηλώσει την πρόθεση να υπηρετήσεις έναν ευγενικό σκοπό. Δεν ξέρω αν π.χ. η Tindomiel ή ο Angus έχουν κάτι πιο συμπαγές να προτείνουν...

Με αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 18:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen, έχεις δίκιο. Δεν ψάχνω για Wicca-μαγεία, απλώς οι γνώσεις μου για τον κόσμο των νεράιδων και ξωτικών είναι περιορισμένες, και αναζητώ πληροφορίες από όπου μπορώ.

Τη φύση την αγαπώ, την σέβομαι, την προστατεύω και προσπαθώ ο τρόπος που ζω να είναι όσο πιο φυσικός, όσο πιο αγνός.

Αλλά ίσως οι νεράιδες να μην θέλουν να έρθουν σε μένα. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν έβλεπα νεράιδα. Ίσως και να φοβόμουνα..

Υπάρχει κάποιο βιβλίο να μου προτείνεις, εσύ ή οποισδήποτε άλλος εδώ μέσα, που να μιλάει για νεράιδες-ξωτικά; Η κάποια ιστοσελίδα, κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 18:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον στη σελίδα www.artofwise.gr:

Λέγοντας «Αερικά» αναφερόμαστε σε Νεράιδες, Ξωτικά, Νύμφες κλπ.
Οι θρύλοι λένε ότι κάποτε οι άνθρωποι και τα αερικά ζούσαν αρμονικά μαζί, μέχρι που ο άνθρωπος ξέχασε πώς να τα βλέπει. Οι παραδόσεις δεν συμφωνούν για το που ζουν τα αερικά. Άλλες υποστηρίζουν ότι ζουν σε μια διάσταση παράλληλη της δικής μας, που μπορούν να ανοίγουν την Πύλη μεταξύ του δικού μας και του δικού τους κόσμου κατά βούληση, και άλλες ότι ζουν στην δική μας διάσταση, αλλά κρύβονται στα πυκνά και ήσυχα δάση και στα μέρη που δεν πηγαίνουν οι άνθρωποι. Το περίεργο είναι ότι τα αερικά θεωρούνται κατασκευάσματα της φαντασίας, αλλά όλες οι ιστορίες με νεράιδες και ξωτικά, εξιστορούνται σαν θρύλοι και όχι σαν παραμύθια.
Αν και «αερικό» σημαίνει κάτι το άϋλο, τα είδη των αερικών διαχωρίζονται σε άϋλα αλλά και σε αυτά με υλική υπόσταση. Επίσης, υπάρχουν ιστορίες που εξιστορούν κηδείες ξωτικών ή γεννητούρια. Επομένως, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μάλλον μιλάμε γα πλάσματα με υλική υπόσταση, που είναι αιωνόβια και που κατέχουν δυνάμεις πέρα από αυτές που μπορεί να συλλάβει ο νους μας. Οι θρύλοι παρουσιάζουν τα αερικά σαν ανθρώπους με παράξενη εμφάνιση και με για ικανότητες να γίνονται αόρατοι, να ταξιδεύουν με τρομερή ταχύτητα, να πετούν, να αλλάζουν μορφές, με μαντικές ικανότητες και ένα σωρό άλλες δυνάμεις… μήπως τελικά μιλάμε για ένα άλλο είδος ανθρώπων, αρχαιότερο και πολύ πιο ανεπτυγμένο από αυτό το οποίο γνωρίζουμε και ανήκουμε;
Προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξη των νεράιδων και των ξωτικών σαν μέρος της διάστασής μας και τα λαμβάνω σαν ένα είδος πλασμάτων που ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει πλήρως. Αν και υποστηρίζουμε ότι τα γνωρίζουμε όλα, πιστεύω ότι η Φύση μας κρατά ακόμα πολλά μυστικά. Πιστεύω επίσης ότι υπάρχει τρόπος να δούμε και να επικοινωνήσουμε με τα ξωτικά και τις νεράιδες, αρκεί να ξέρουμε που και πως να ψάξουμε. Σε αυτό λοιπόν το μέρος της ιστοσελίδας, θα γίνει αναφορά για τις συνήθειες των αερικών, για το τι τους αρέσει και τι απεχθάνονται, για το πώς και που μπορούμε να τα συναντήσουμε κλπ. Είναι μια μικρή συλλογή πληροφοριών που έχει παρθεί από παραδόσεις και θρύλους κυρίως της Ευρώπης.

Το να έχεις την συμπάθεια των καλόβουλων αερικών, σου προσφέρει προστασία, καλή τύχη και αν σε συμπαθήσουν πάρα πολύ, δεν αποκλείεται να σου παρουσιαστούν για να παίξουν μαζί σου ή να σε συμβουλέψουν για κάτι που σε αφορά. Πολλοί λοιπόν που πιστεύουν στα αερικά, προσπαθούν να τα προσελκύσουν στο σπίτι τους.
Μέσα στην πόλη είναι λίγο δύσκολο να καταφέρουμε να τα προσελκύσουμε, όσο κιαν το θέλουμε. Η πολυκοσμία, η φασαρία και η βρωμιά των πόλεων τα απωθεί. Όσοι όμως έχουν την τύχη να μένουν ή να έχουν σπίτι στην εξοχή, κοντά σε αγρούς και δάση, μπορούν εύκολα να προσελκύσουν τα αερικά στο σπίτι τους. Παραθέτω μερικούς τρόπους:
- Φτιάξε έναν όμορφο κήπο με πολλά αρωματικά λουλούδια (δες Τα Φυτά των Αερικών) και φτιάξε μια γούρνα κάπου με νούφαρα, ή ένα μικρό σιντριβάνι. Όταν ο κήπος έχει διαμορφωθεί, βγες στην Πανσέληνο και πες δυνατά ότι αφιερώνεις τον κήπο σε όλα τα καλόβουλα αερικά τις περιοχής. (Μην ξεχάσεις να φυτέψεις και κάνα-δυο από τα φυτά που απωθούν τα κακόβουλα αερικά)
- Άφησε λίγα φύλλα, φτερά και όμορφες πέτρες σε ένα απόμερο σημείο του κήπου σου. Χρησιμοποιούνται από τα Ξωτικά και τις Νεράιδες σαν κοσμήματα.
- Άφηνε λίγο γάλα και ζαχαρόψωμο ή κέικ μπροστά από την εξώπορτα του σπιτιού κάθε βράδυ. Πες δυνατά ότι είναι για τα καλόβουλα αερικά της περιοχής.
- Γέμισε το σπίτι με γλυκά αρώματα λουλουδιών.
Εκτός όμως από τα όμορφα λουλούδια, τα δέντρα και τα γλυκά αρώματα, τα αερικά έχουν κι άλλες αδυναμίες:
- Οτιδήποτε γυαλίζει με ιδιαίτερη προτίμηση στους πολύτιμους και ημιπολύτιμους λίθους.
- Τα ξωτικά λατρεύουν να παίζουν στα άχυρα.
- Το βούτυρο, η κρέμα, το γάλα, όλα τα γλυκά, το ψωμί και κυρίως η ζάχαρη και οι φράουλες, είναι από τις αγαπημένες τους λιχουδιές.
- Οι μικρές φτερωτές Νεράιδες λατρεύουν να χορεύουν με τις πυγολαμπίδες αλλά και με τις σαπουνόφουσκες!
- Οι Νύμφες και οι Νηρηίδες συχνάζουν σε λίμνες, ποτάμια, ρυάκια, καταρράχτες, πηγές κλπ. μιας και τους αρέσει να καθρεφτίζονται στο νερό και να παρακολουθούν το πώς παίζει το φως του φεγγαριού με την επιφάνειά του. (Άνδρες προσοχή! Καλλίτερα να μην πλησιάζετε απομονωμένες λίμνες κλπ, το βράδυ!)
- Όλα τα αερικά αγαπούν τα άλογα και τα σκυλιά.
- Τα καλόβουλα αερικά ευχαριστούνται να παίζουν με μωρά μιας και λατρεύουν το γέλιο τους.
- Το πράσινο χρώμα είναι το αγαπημένο τους.
- Οι άνθρωποι που προστατεύουν και φροντίζουν τον χώρο τους και γενικά το περιβάλλον, έχουν πάντα την εύνοια των καλόβουλων αερικών.
- Όλα τα καλόβουλα αερικά είναι ιδιαίτερα ευγενικά και χαμογελαστά, γι’ αυτό και αγαπούν τους ευγενικούς και χαρούμενους ανθρώπους.
- Η μουσική, το τραγούδι, ο χορός και το γέλιο είναι στην φύση τους και πάντα τα ελκύουν είτε για να συμμετάσχουν είτε για να παρακολουθήσουν.


Τι Απωθεί και τι Εκνευρίζει τα Αερικά
Πέρα από τα όσα αναφέρθηκαν στο κείμενο Τα Φυτά των Αερικών σαν απωθητικά των αερικών, υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα που τα εκνευρίζουν και τα απωθούν, όλα ανεξαιρέτως, και τα κακόβουλα μα και τα καλόβουλα:
- Οι πόλεις
- Τα αυτοκίνητα, μηχανάκια, και γενικά όλα τα μέσα μεταφοράς που κινούνται με πετρέλαιο καθώς και οι φασαριόζικες μηχανές γενικώς (τρυπάνια, μπουλντόζες, αλισοπρίονα κλπ).
- Όλοι οι οξύς θόρυβοι όπως τα παλαμάκια, το σφύριγμα, σφυρίχτρες, κουδούνια κλπ
- Αν και γενικά αγαπούν οτιδήποτε προκαλεί αντανάκλαση, μισούν τους καθρέφτες.
- Τον καπνό
- Την μυρωδιά του καμένου λάστιχου ή δέρματος.
- Το αλάτι
- Τις γάτες
- Το σίδερο (το μέταλλο)
- Αν και είναι απαραίτητο να πεις «ευχαριστώ» όταν σε έχουν βοηθήσει, τα εκνευρίζει αφάνταστα να λες υπερβολικές ευχαριστίες… μια φορά φτάνει.
- Μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα επιθετικά με ανθρώπους που καταστρέφουν τον χώρο τους και το περιβάλλον γενικότερα.


Προστασία από τις φάρσες των Αερικών
Αν και συνήθως τα Αερικά δεν έχουν κακή πρόθεση, μερικές φορές οι φάρσες τους και τα παιχνίδια τους μπορούν να γίνουν εκνευριστικά. Παραθέτω μερικούς τρόπους που θα τα αποτρέψουν να σε επισκεφτούν με σκοπό να κάνουν φάρσες:
- Τοποθέτησε ένα ζευγάρι παπούτσια κοντά στο κρεβάτι, με τις «μύτες» τους αντίθετα από την μερικά του κρεβατιού.
- Τοποθέτησε κάτι σιδερένιο κοντά στην εξώπορτα του σπιτιού.
- Δέσε μια κόκκινη κορδέλα στην εξώπορτα ή στην πόρτα της κρεβατοκάμαρας.
- Φτιάξε και κρέμασε γιρλάντες από μαργαρίτες στους τοίχους του σπιτιού.
- Κρέμασε καμπανούλες ή κουδουνάκια στα παράθυρα του σπιτιού.
- Να κοιμάσαι με τα ρούχα σου φορεμένα ανάποδα.

Μέρη που συχνάζουν
Γενικά, τα απόμερα και ήσυχα σημεία όπου δεν κυκλοφορούν συχνά άνθρωποι, δεν αποκλείεται να είναι τόποι συγκέντρωσής τους, αλλά είναι και κάποια συγκεκριμένα σημεία που τα προτιμούν, εάν και αυτά είναι ήσυχα, μακριά από πολύ φασαρία, βρωμιά και ανθρώπους. Αυτά είναι:
- Στα «δέλτα» ποταμών
- Νησίδες σε λίμνες και ποτάμια
- Απόμερες παραλίες
- Λίμνες
- Καταρράχτες
- Φυσικές πηγές
- Πηγάδια
- Χορτάρινοι φράχτες
- Διασταυρώσεις μονοπατιών
- Τρίστρατα
- Στροφές μονοπατιών
- Ξέφωτα
- Χωράφια σιταριού
- Λιβάδια με άγρια λουλούδια
- Αμπελώνες (ιδιαίτερα αν βρίσκεται κοντά και Οινοποιείο από τα παλιά)
- Ελαιώνες (ιδιαίτερα αν βρίσκεται κοντά και Ελαιοτριβείο από τα παλιά)
- Κελάρια και σκεπές παλιών ή εγκαταλελειμμένων σπιτιών
- Όπου βρίσκονται πολλές πεταλούδες ή πυγολαμπίδες
- Κουφάλες δέντρων
- Σπηλιές
- Αχυρώνες
- Πολύ πυκνά δάση

Οι παραδόσεις αναφέρουν κάποια φυτά, λουλούδια και δέντρα που αγαπούν τα αερικά, που τα ελκύουν, που θεωρούνται ιερά γι’ αυτά, που μπορούν να παρασκευάσουν φαγητά και ποτά που αγαπούν τα αερικά κλπ. Τα αναφέρω με αλφαβητική σειρά:

Αγγελική
Προστατεύει από τα κακόβουλα αερικά.

Αγριοραδίκι
Τα φύλλα του φτιάχνονται σε βραχιόλι και φοριούνται σε άρρωστο για να προσκαλέσουν τα καλόβουλα ξωτικά να τον βοηθήσουν.

Άνηθος – Δεντρολίβανο – Όλα τα κακτοειδή
Απωθούν όλων των ειδών τα αερικά.

Αντίρρινο
Προσελκύει Ξωτικά που θα σε προστατέψουν από κακόβουλα πνεύματα και από κατάρες. Επίσης, φοριέται σαν φυλαχτό για να προσελκύσει τον θαυμασμό.

Αρκουδοπούρναρο ή Λιόπρινο
Προσελκύει Νεράιδες που προσφέρουν καλή τύχη και που προστατεύουν από αρνητικές δυνάμεις. Για κάποιες δοξασίες, συμβολίζει την Ζωή, την Μακροβιότητα και την Δημιουργικότητα.

Αφροξυλιά ή Κουφοξυλιά
Ιερό δέντρο για όλα τα Ξωτικά. Φυτεύεται σε κήπους ή φτιάχνονται φυλαχτά από το ξύλο του για προστασία από τα μάγια. Για μερικές όμως παραδόσεις, θεωρείται πολύ κακή τύχη να φέρεις κλαδί Αφροξυλιάς μέσα στο σπίτι.

Βατομουριά
Οι μικρές Νεράιδες και τα Ξωτικά αρέσκονται να κοιμούνται μέσα στο πυκνό φύλλωμά της.

Βελανιδιά
Είναι το σπίτι μιας φυλής Ξωτικών που λέγονται «Βελανιδάνθρωποι» ή «Βελανιδοπαίδια». Εάν τύχει και δείς κανένα από αυτά και σου προσφέρει ένα βελανίδι για να το φας, μην το φας! Είναι δηλητηριασμένο.

Βίγκα ή Αγριολίτσα
Προσελκύει αερικά που αρέσκονται να κάνουν μάγια αγάπης. Τα φύλλα της επίσης, μασιούνται για να ανανεώσουν μια «κουρασμένη» αγάπη.

Βιολέτα
Ιερό λουλούδι για όλα τα αερικά. Μάζεψε βιολέτες την Άνοιξη για καλή τύχη ή φύτεψε βιολέτες στον κήπο για να προσελκύσεις καλόβουλα Ξωτικά που, αν σε συμπαθήσουν, θα σε ευλογήσουν με καλή υγεία και λεφτά.

Γαλατσίδα ή Ζόχος
Φυτεύεται σε κήπους για να ελκύσει τις μικρές Νεράιδες. Αποξηραίνεται και προστίθεται στα ονειρομαξιλάρια για να έρχονται τα αερικά στα όνειρά μας. Η παράδοση επίσης λέει, ότι το Φθινόπωρο που οι σπόροι του φυτού σκάνε και πετάνε εδώ κι εκεί (οι λεγόμενοι «κλέφτες»), αν πιάσεις έναν «κλέφτη» και μετά τον αφήσεις, θα σου εκπληρωθεί μια ευχή.

Γαρδένια
Προσελκύει αερικά που προσφέρουν προστασία στα μωρά. Επίσης, αν σε συμπαθήσουν, θα σου χαρίσουν ψυχικές δυνάμεις και εσωτερική γαλήνη.

Γαρύφαλλο
Προσελκύει αερικά που προσφέρουν καλή ενεργειακή ισορροπία και «καθαρίζουν» τον χώρο από τις αρνητικές δυνάμεις.

Γιασεμί
Προσελκύει Νεράιδες που χαρίζουν διαύγεια πνεύματος και όμορφα, γαλήνια όνειρα.

Γκύ ή Ιξός
Το ιερό φυτό των Δρυίδων. Συλλέγεται κατά το θερινό ηλιοστάσιο και χρησιμοποιείται σε γητείες της Νεραϊδομαγείας για να τις ενδυναμώσει.

Θυμάρι
Αποξηραμένο σκορπάται μπροστά από την εξώπορτα και στα παράθυρα του σπιτιού, για να προσκαλέσει αερικά στο σπίτι. Επίσης, φτιάχνονται φυλαχτά με θυμάρι και φοριούνται για να ενδυναμώσουν τις ικανότητες του ατόμου να δει αερικά.

Ινούλα
Η ρίζα της διασκορπίζεται σε κήπους σπιτιών για να προσκαλέσουν την Σίντε (Νηρηίδα Κέλτικης παράδοσης). Επίσης, προστίθεται σε γητείες για να εξασφαλιστεί η ευλογία των Νεράιδων.

Καμπανούλες
Οι κήποι που έχουν λουλούδια Καμπανούλες, ελκύουν τις Νεράιδες για να στήσουν χορό. Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτικοί όταν περπατάμε ανάμεσα σε άγριες Καμπανούλες, γιατί δεν αποκλείεται να πατήσουμε μέσα σε Νεραϊδόκυκλο. Αν φοράς ένα βραχιόλι από Καμπανούλες, ελκύεις τα καλόβουλα αερικά για να σου χαρίσουν καλή τύχη.

Καρπός Σαμπούκου
Χρησιμοποιείται για να παρασκευαστεί κρασί που αγαπούν πολύ τα αερικά και τα ελκύει. Αποξηραμένοι οι καρποί καίγονται σε υπαίθρια φωτιά για να προσκαλεστεί ο Βασιλιάς των Ξωτικών.

Κορακόχορτο ή Χελιδονόχορτο
Φυτεύεται έξω από την κεντρική πόρτα σπιτιού για να σημάνει ότι οι Νεράιδες είναι ευπρόσδεκτες στο σπίτι. Αποξηραμένα κλαδάκια του φυτού, μπαίνουν σε φυλαχτά για να έχουν την ευλογία των Νεράιδων. Λέγεται επίσης ότι τα Ξωτικά φτιάχνουν τα καπελάκια και τα γαντάκια τους από τα φύλλα αυτού του φυτού.

Κυπαρίσσι
Προσελκύει Δρυάδες που προσφέρουν προστασία, αλλά και που θα καταραστούν με κακή τύχη και ασθένειες όποιον κόψει το δέντρο.

Κωδωνίσκος
Προσελκύει αερικά που σε μαγεύουν με γητείες που αναγκάζουν να λες πάντα την αλήθεια!

Λύθρο ή Λυσιμαχία
Απωθεί τα κακόβουλα αερικά.

Μάραθος
Σπόροι Μάραθου χωμένοι στις κλειδαρότρυπες εμποδίζουν την είσοδο των κακόβουλων αερικών στο δωμάτιο.

Μαργαρίτα
Ιερό και αγαπημένο λουλούδι των Δρυάδων.

Μηλιά
Το ιερό δέντρο για την Σίντε. Μήλα προσφέρονται από τους γεωργούς κάθε χρόνο στα καλόβουλα αερικά για να ευλογήσουν την ερχόμενη σοδιά τους.

Μπερκιά ή Κράταιγος ή ο γνωστός «Μάης»
Ιερό και αγαπημένο δέντρο για Νεράιδες και Ξωτικά. Εάν πληγωθεί ή καταστραφεί από κάποιον, λαμβάνεται ως μέγιστη προσβολή και δεν αποκλείεται να εκδικηθούν με κατάρες για κακή τύχη. Λέγεται ότι αν καθίσεις με την πλάτη σου στον κορμό του την ημέρα της Πρωτομαγιάς ή την ημέρα του θερινού Ηλιοστάσιου, θα σε επισκεφτούν μικρές Νεράιδες.

Νεραγκούλα ή Ανδελόχορτο
Προσελκύει αερικά που προσφέρουν καλή υγεία και αυτοπεποίθηση.

Νούφαρα
Προσελκύουν Νηρηίδες και μικρές Νεράιδες. Τα λευκά νούφαρα τα φορούν γυναίκες για να προστατευτούν από ανεπιθύμητες γητείες αγάπης.

Πανσές
Στο έργο του Σαίξπηρ «Όνειρο Θερινής Νυχτός», το Ξωτικό Όμπερον χρησιμοποίησε τον χυμό από Πανσέ για να ρίξει στα μάτια των πρωταγωνιστών και να τους κάνει να ερωτευτούν τρελά τον πρώτο που θα δουν μόλις ξυπνήσουν. Αυτή η «έμπνευση» του Σαίξπηρ, είναι παρμένη από την Κέλτικη Νεραϊδομαγεία που χρησιμοποιεί έλαιο Πανσέ για γητείες αγάπης.

Παπαρούνα
Ελκύει τις μικρές Νεράιδες στα όνειρα. Προστίθεται αποξηραμένη σε ονειρομαξιλάρια.

Πασχαλιά
Το άρωμά της ελκύει τα αερικά και τα ευχαριστεί.

Πασχαλίτσα
Χρησιμοποιείται σε γητείες πλούτου της Νεραϊδομαγείας.

Πεύκο
Ιερό για όλα τα Ξωτικά. Το άρωμά του προσελκύει Ξωτικά που προσφέρουν απελευθέρωση από άδικες τύψεις. Είναι επίσης το Ιερό δέντρο του Ποσειδώνα και του Πάνα.

Πηγουνιά
Οι σπόροι της χρησιμοποιούνται για να προφυλάξουν τα μωρά από τα κακόβουλα αερικά. Μια γιρλάντα φτιάχνεται από τους σπόρους και τοποθετείται γύρω από την κούνια του μωρού.

Πριμούλα
Φυτεύεται στον κήπο ή φτιάχνεται γιρλάντα με τα αποξηραμένα άνθη και κρεμιέται στην εξώπορτα σπιτιού, για να ελκύσει Νεράιδες. Η παράδοση λέει ότι πρέπει να φροντίζεις πολύ την Πριμούλα που μεγαλώνει στον χώρο σου, οι Νεράιδες θα το λάβουν ως μεγάλη προσβολή αν την αφήσεις αφρόντιστη και πεθάνει. Για να αφιερώσεις το φυτό σου στις Νεράιδες και να τις ευχαριστήσεις, δέσε μια ροζ κορδέλα γύρω από την γλάστρα.

Ρείκι
Χρησιμοποιείται για να ανοίξει Πύλη μεταξύ αυτού του κόσμου και του Νεραϊδόκοσμου. Γίνονται επίσης προσφορές αυτού του φυτού την Πρωτομαγιά στα καλόβουλα αερικά, για να έρθουν και να ευλογήσουν με καλή τύχη το σπίτι.

Σημύδα
Για μερικές παραδόσεις είναι ένα από τα αγαπημένα δέντρα των Νηρηίδων, και ξεκουράζονται στην σκιά του την Άνοιξη. Επίσης συμβολίζει τον Ήλιο και την Σελήνη. Κάποιες δοξασίες αναφέρουν ότι η Σημύδα είναι η μητέρα της Βελανιδιάς. Για άλλες όμως παραδόσεις, είναι το σπίτι κακόβουλων αερικών, που καμιά φορά αγγίζουν τους περαστικούς με τα κλαδιά, αφήνοντας ένα λευκό σημάδι στο σώμα στο σημείο που ακούμπησαν, και λέγεται ότι ο άνθρωπος αυτός τρελαίνεται.

Σορβιά
Φυτεύεται σε κήπους ή φτιάχνονται φυλαχτά από το ξύλο της για προστασία από τα μάγια και τα κακόβουλα αερικά. Κάδοι από Σορβιά φτιάχνονται και γεμίζονται με βούτυρο για να προσελκύσουν τα Ξωτικά.

Ταγέτης ή Κατιφές
Φτιάχνεται μαρμελάδα που θεωρείται ξεχωριστή λιχουδιά για μερικά αερικά.

Τοματιά
Απωθεί όλα τα αερικά.

Τριαντάφυλλο
Ελκύει τις μικρές Νεράιδες, ιδιαίτερα τα άγρια τριαντάφυλλα. Τα πέταλα χρησιμοποιούνται σε γητείες αγάπης της Νεραϊδομαγείας.

Τριφύλλι
Όλα τα είδη Τριφυλλιού είναι ιερά για τα ξωτικά και τα ελκύουν. Για να προσκαλέσεις ένα ξωτικό, τοποθετείς 7 άνθη σιταριού πάνω σε ένα τετράφυλλο τριφύλλι. Για να διαλυθούν μάγια από κακόβουλα αερικά, χρησιμοποιείται το τετράφυλλο τριφύλλι.

Τσαπουρνιά
Προστατεύεται από Δρυάδες, και κατά την Κέλτικη παράδοση, από την Lunantishee (Κέλτικη Δρυάδα).

Φλαμουριά
Ιερό δέντρο για όλα τα αερικά. Ήταν έθιμο των Δρυίδων να περνούν τα ασθενικά παιδιά ανάμεσα από Φλαμουριές που είχαν διχαστεί από κεραυνό. Μετά δέναν ξανά τα 2 μέρη του δέντρου. Αν το δέντρο μεγάλωνε δυνατό και ίσιο, το παιδί θα μεγάλωνε δυνατό επίσης. Επίσης, σε μερικές περιοχές τις Ευρώπης κρεμάνε μια τούφα από τα μαλλιά τους δεμένα με πράσινη κορδέλα σε Φλαμουριά, σαν δώρο στις Δρυάδες για να τους εκπληρώσουν μια ευχή.

Φουντουκιά και Πλατάνι
Ιδιαίτερα αγαπημένα δέντρα για Νύμφες και κυρίως Νηρηίδες. Τα απομονωμένα και ήσυχα σημεία κοντά σε ρυάκι ή ποτάμι, με γύρω τους Φουντουκιές ή/και Πλατάνια, είναι τόποι συγκέντρωσής τους.

Οι παραδόσεις για Αερικά στην Ελλάδα είναι χιλιάδες και μπορούν να γεμίσουν πάμπολλες σελίδες βιβλίων. Παραθέτω εδώ μια πολλή μικρή συλλογή αυτών που κατά την δική μου γνώμη είναι ενδιαφέρουσες. Στο μέλλον θα προστεθούν κι άλλες.

Οι Ανεράιδες (Σίκινος)
Οι Ανεράιδες είναι ωραίες γυναίκες ασπροφόρες, αλλά έχουνε ένα μεγάλο κουσούρι, πως το ένα τους πόδι είναι γαϊδουρινό. Αυτές μπορούν να βλάψουν όποιο θέλουν, σ’ άλλους όμως κάνουν καλό. Έναν από τον τόπο μας το έμαθαν να παίζει τη λύρα, και κανείς άλλος δεν μπορούσε να παίξει σαν αυτόν. Αν αρρωστήσει κανείς στην εξοχή, όλοι το ξέρουν πως από τις Αναράιδες το έπαθε.

Οι Νεράιδες (Σάμος)
Τις καλές κυράδες τις βλέπουν εκείνοι που ο φύλαγκάς των είναι αλαφρός. Αυτές μένουν σε λαγκάδια, σε λιβάδια και σε τόπους που έχουν δέντρα πολλά και νερά. Συχνά βγαίνουν στην Βρύση του Γιαννάκη στο Βαθύ, στο Κακκαβόρεμα και στα Μέρια κοντά στον Πύργο, Στους Ανρουλή το βόθανο στους Μυτιληνούς, και σ’ άλλα πολλά μέρη.
Οι Νεράιδες είναι γυναίκες πολύ όμορφες, με μακριά ξανθά μαλλιά, και αγαπούν τις χαρές και τα γλέντια. Αρπάζουν πολλές φορές καλούς τραγουδιστάδες και μουσικούς, για να τις διασκεδάσουν με τα τραγούδια και τα όργανά τους. Μα αρπάζουν και όμορφα παλικάρια για να κοιμόνται μαζί τους. Και όποιος κοιμηθεί με Νεράιδα, δεν μπορεί να πλησιάσει άλλη γυναίκα. Γι αυτό κι εκείνους που είναι ανίκανοι με τις γυναίκες, λέγουν πως τους άρπαξαν, όταν ήταν μικρότεροι οι Νεράιδες.
Άμα κανείς τους χαλάσει την ησυχία όταν τρώνε στο τραπέζι ή όταν διασκεδάζουν, του κάνουν μεγάλο κακό. Και γι αυτό, αν πάθει κανείς άξαφνα και χωρίς αιτία, ή σε χωράφι ή σε λόγγο ή σε λαγκάδι, και μάλιστα μεσημέρι, λέγουν πως τον ελάβωσαν οι Νεράιδες γιατί τους πάτησε την τάβλα απ’ όπου έτρωγαν ή τους χάλασε την διασκέδαση. Αυτό το ξεύρουν όλοι, και απαντήσει κανείς Νεράιδες, δεν βγάνει μιλιά, μόνο λέγει σιγανά «μέλι και γάλα στα φτερά σας!»

Οι Αλουστίνες (Σύμη)
Οι Αναράδες λέγονται και Αλουστίνες, γιατί βγαίνουν το καλοκαίρι, και μάλιστα τον Αύγουστο. Είναι γυναίκες νέες, όμορφες, αλλαμένες ή ασπροφόρες, έχουν όμως άτσες σαν του γαδάρου. Βγαίνουν το μεσημέρι ή τα μεσάνυχτα, τις νύχτες που να μην έχουν φεγγάρι, και χάνουνται το πολύ στις τρεις του πετεινού. Τρελαίνονται στο χορό, και αρπούν τους άντρες, νέους ή γέρους, και τους βάνουν στο χορό. Σα χορεύουν οι Αλουστίνες, τραγουδούν «Πάμπακος ή Μόλυβδος;» Όποιος πει «Μόλυβδος» τον αφήνουν μα όποιος πει «Πάμπακος» τον παίρνουν και φεύγουν.
Όποιος πιάσει Αλουστίνα, γίνεται ευτυχισμένος. Πρέπει να περιμένει τη στιγμή που κράσσει ο πετεινός, που θα χαθούν, να πιάσει από το χέρι εκείνη που διάλεξε και να την κρατάει σφιχτά να μην του φύγει. Σαν κράξει πάλι ο πετεινός κι εκείνη απομένει, τον ακολουθά και κάνει ότι της λέει.
Οι παλιοί έλεγαν σαν έβρεις το μεσημέρι Αλουστίνες, να προφτάσεις να πιάσεις καμία από τα μαλλιά. Αν πιάσεις Αλουστίνα, να την βάλεις να αλέθει, γιατί ποτέ δεν σώνεται το λέσιμο της Αλουστίνας.

Οι Νεράιδες οι βουνίσιες και οι θαλασσινές (Κάλαμαι)
Οι Νεράιδες δεν είναι το ίδιο όλες, μον’ άλλες είναι βουνίσιες κι άλλες θαλασσινές. Οι βουνίσιες εχθρεύονται πολύ τις θαλασσινές και κάθε Σάββατο βράδυ κατεβαίνουν από τα βουνά, κι οι θαλασσινές βγαίνουν από τη θάλασσα και πολεμούν. Αν νικήσουν οι βουνίσιες, χαρά σ’ έκεινον το βουνίσιο που θα απαντήσουν στο δρόμο τους όταν γυρίζουν στα βουνά, του κάνουν χίλια καλά. Αν τύχει όμως μπροστά τους κανείς θαλασσινός, αλίμονό του! Το ίδιο κάνουν κι οι θαλασσινές όταν νικήσουν: περιποιούνται τους θαλασσινούς και κατατρέχουν τους βουνίσιους.

Νεράιδες και Νεράιδοι (Κρήτη)
Στη Βιάννο που έχει πολλά νερά και πολλά δέντρα, κάθε ποτάμι και κάθε αυλάκι έχει Νεράιδες. Και στο Λασήθι, σε πολλές μεριές, μάλιστα στη βρύση κοντά στου Τζερμιάδου, έχει πολλές Νεράιδες και πολλούς Νεράιδους.
Στο Μιραμπέλο, κάτω από το χωριό την Κρηστά, στα νοτιοανατολικά του λιμανιού τ’ Αγίου Νικολάου, είναι ένας από τους αρμυρούς ποταμούς. Εκεί, στα καθάρια νερά του Αρμυρού, βγάζουν τ' άσπρα τους τα φορέματα και κολυμπούν και βουτούν πανέμορφες Νεράιδες με την κυρά τους. Τις είδαν και πολλοί άλλοι, και παπάδες ακόμη.

Οι Γιαλούδες (Μύκονος)
Σε μια ρεματιά που λέγεται Ρουσουνάρα, κοντά στην χώρα, πλένουν όλη την ημέρα οι Γιαλούδες. Είναι νέες ασπροφόρες, και πολλές γυναίκες τις είδαν να πλένουν και ν’ απλώνουν τα ρούχα τους στον ήλιο να τα στεγνώσουν. Και σ’ άλλα μέρη της Μύκονος, κοντά σε στέρνες ή ρέματα, είδαν πολλές το καλοκαίρι Γιαλούδες να πλένουν. Μα άμα τις δει καμιά, αμέσως αφανίζονται.

Η Πεγαδίστρα (Οινόη Πόντου)
Σε κάθε πηγή είναι και μια Πεγαδίστρα, και όταν καμιά κόρη ή καμιά γυναίκα πηγαίνει πολύ πρωί, τη χαιρετά σιγανά «Καλημέρα κυρά-Πεγαδίστρα. Σαν τιλα τρέσεις εσύ, αέκα να τρέσει και η τύχε μου και σαν τιλα είσαι γεμάτο, να γεμίσει και η σακούλα μου»

Οι Αναράιδες στα χωράφια (Ερμούπολη, Ίος)
Ένας μια φορά στη Νιο, τ’ όνομά του Γιάννης, πήγαινε στα χωράφια τα μεσάνυχτα να μπλέξει κρομμύδια. Εκεί βλέπει πολλές Αναράιδες και του φωνάζανε «δεν ειν’ ώρα ακόμα!» Ηθέλανε να τον κάμουν να καταλάβει πως ήταν πολύ νύχτα. Ο Γιάννης από το φόβο του τα παράτησε κι ήφυγε, και πήγε την ημέρα.

Το Μαυρομάνικο Μαχαίρι (Ερμούπολη)
Στα Χρούσα πήγαινε ένας μ’ ένα φίλο του, και εκεί σ’ ένα μέρος σταθήκανε λιγάκι και χωριστήκανε. Στη στιγμή που χωριστήκανε, ήρθανε Νεράιδες και τον ηβάλανε στην μέση και του μιλούσανε. Αυτός δεν καταλάβαινε τι του λέγανε. Είχε όμως ακουσμένα πως άμα μπήξεις στη γη μαυρομάνικο μαχαίρι, φεύγουνε. Είχε πάνω του ένα τέτοιο μαχαίρι, και το έμπηξε και φύγανε.

Το φυλαχτό των Νεραιδώνε (Θουρία Καλαμών)
Μια γυναίκα γκαστρωμένη πήγε στο βουνό να μαζέψει λίγα βοτάνια, γιατί έκανε και τη γιάτρισσα. Εκεί, άξαφνα σηκώνεται ένας άνεμος και οι Νεράιδες που ήσαν μέσα την σύκωσαν και την πήγαν μακριά, σ’ ένα βουνό, και την εκράτησαν πολλές ημέρες μαζί τους. Την εσυμπάθησαν πολύ, κι όταν τους το ζήτησε, την πήγαν πάλι στο σπίτι της και της έδωκαν κι ένα φυλαχτό, που μ’ αυτό μπορούσε να γιατρεύει πολλές αρρώστιες.
Αυτή η γυναίκα, που έμεινε τόσον καιρό με τις Νεράιδες και είδε καλά, έλεγε πως αυτές είναι άλλη πλάση, σαν των ανθρώπων μα καλλίτερη. Παντρεύονται μεταξύ τους, γιατί είναι και αρσενικοί Νεράιδοι, και κάνουν παιδιά. Οι Νεράιδες είναι πανώριες κοπέλες με μάτια μυγδαλωτά, με μακριά μαύρα μαλλιά και είναι πάντα ασπροντυμένες.

Ο άντρας της Νεράιδας (Λεβαδειά)
Τον παλαιό καιρό στο Δίστομο, ήταν ένας ωραίος άντρας και τον αγάπησε μια Νεράιδα. Τον παντρεύτηκε, εκάμανε παιδιά, και η γενεά τους υπάρχει ακόμη στο Δίστομο, και λεν γι’ αυτούς είναι από Νεράιδας σόγι.

(Οι Παραδόσεις είναι παρμένες από το βιβλίο του Νικόλαου Γ. Πολίτη «Παραδόσεις» Α’ & Β’ τόμος, εκδόσεις «γράμματα»)


Ευρετήριο Αερικών του Κόσμου στην ίδια σελίδα: http://www.geocities.com/artofwise/Fae_OfTheWorld_ABCD.html

Είναι μεγάλο όμως πολύ ενδιαφέρον. Ανοιχτό μυαλό είναι αυτό που χρειαζόμαστε αλλά και ανοιχτά μάτια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 21:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Unseen
quote:
Δεν ξέρω αν π.χ. η Tindomiel ή ο Angus έχουν κάτι πιο συμπαγές να προτείνουν...

συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.Και εγω προτιμω να ερχομαι σε επαφη με αυτα τα πλασματα μεσα απο φυσικους τροπους και οχι χρησιμοποιοντας μαγεια οπως ξορκια κτλ.
Η αληθεια ειναι πως απο τοτε που ημουν πολυ μικρη, απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ημουν ανοιχτη στον κοσμο των Ξωτικων και γενικα στον κοσμο της Μαγειας.Ισως για αυτο μου ειναι δυσκολο να εξηγησω σε καποιον τι να κανει για να κανει Νεραιδες η Ξωτικα.Πιστευω πως πρεπει να εχουμε απλως ανοιχτες τις αισθησεις μας και την καρδια μας.

Αγαπητε/η Galdamoor

quote:
Αλλά ίσως οι νεράιδες να μην θέλουν να έρθουν σε μένα. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν έβλεπα νεράιδα. Ίσως και να φοβόμουνα..

Πιστευω οτι μολις απαντησες την ερωτηση σου.
Αν πιστευεις πως υπαρχει περιπτωση να φοβοσουν αν εβλεπες μια Νεραιδα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπλοκαρεις ετσι μονος/η σου την επαφη σου με τον κοσμο τους.Το εχεις σκεφτει αυτο?Ειναι κατι που συμβαινει συχνα.
Επισης υπαρχει περιπτωση οι Νεραιδες να αισθανονται αυτην την ανησυχια σου και να μη θελουν να σε ταραξουν με το να εμφανιστουν.Ισως περιμενουν την στιγμη που θα εισαι ετοιμος/η!


quote:
Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά πως δεν υπάρχουν και κακόβουλα ξωτικά κ νεράιδες?

Δυστυχως πιστευω πως ολες οι φυλες του κοσμου ειτε μιλαμε για Ανθρωπους ειτε για Ξωτικα η Νεραιδες εχουν καλα και κακα μελη...
Εχω διαβασει να λενε πως οι Νεραιδες ειναι κακοβουλες και επικυνδινες πραγμα που δεν ειναι αληθεια αλλα δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια πως δεν υπαρχουν και εκεινες που ειναι κακες.
Πιστευω πως ολα τα πλασματα αυτου του κοσμου φτιαχτηκαν καθαρα και αγνα αλλα μερικα στην πορεια διαλεξαν για δικους τους λογους να απομακρυνθουν απο το Φως...

Αγαπητη Unseen θα χαρω να μοιραστω μαζι σας μερικες μου εμπειριες με το Μαγικο Κοσμο!

Η πρωτη φορα που θυμαμαι να ηρθα σε επαφη με ξωτικο (νανο για την ακριβεια) ηταν οταν ημουν στο Δημοτικο.Πρεπει να ημουν γυρω στα 7!
Πηγαιναμε εκδρομη με το πουλμαν και θυμαμαι πολυ καθαρα πως ειδα σε ενα λιβαδι διπλα απο τον δρομο ενα νανο με πρασινωπα ρουχα και κοκκινο σκουφο μεσα σε ενα μικρο ξυλινο σπιτακι.Γυρισα το κεφαλι μου και αμεσως ξανακοιταξα μα δεν ηταν εκει.
Οταν πηγα σπιτι μου το ειπα στη μητερα μου η οποια με επεισε πως ηταν της φαντασιας μου.Ομως πιστευω πως υπαρχει μεγαλη διαφορα σε αυτο που φανταζεσαι και σε αυτο που βλεπεις.
Το περιστατικο αυτο το θυμηθηκα πριν λιγο καιρο.Λογω του οτι εκανα παρεα με ατομα που δεν πιστευαν σε οτι εγω το ειχα σπρωξει στο πισω μερος του μυαλου μου και το ειχα ξεχασει...

Κατι αλλο που μου συναιβει πριν λιγα χρονια ηταν το εξης...
εδω στη Ροδο εχουμε ενα μερος που λεγεται ΝΥΜΦΑΙΟΝ και ειναι σαν αρχαιος Ναος των Νεραιδων.Προσβαση εχουν μονο οι Τουριστες που θα πανε μαζι με καποιον Ξεναγο για να ακουσουν την ιστορια του μερους κτλ. και μονο καλοκαιρι.
Πηγαινα αρκετα συχνα εκει στο τελος του χειμωνα λιγο πριν μπει για τα καλα η ανοιξη.
Μπορουσα ανετα να νιωσω Νεραιδες τριγυρω.Μπορει να μην μπορουσα να μπω μεσα στον χωρο μα μπορουσα να δω μεσα.
για να σας εξηγησω πως ειναι... Ο ναος των Νεραιδων ειναι σαν υπογειος.Κατεβαινεις σκαλια και βρισκεις μια καγκελοπορτα να σου κλεινει τον δρομο αλλα ειναι ανοιχτος απο πανω.ετσι μπορεις να δεις απο ψηλα μεσα στο ναο.Ο ναος δεν εχει και τιποτα ιδιατερο.. εχει μονο δυο τεραστεις πετρες σε σχημα καρδιας που εμενα μου εκαναν μεγαλη εντυπωση.
Εκει στην καγκελοπορτα αφησα μια φορα ενα μπουκετακι λουλουδια για τις Νεραιδες και την επομενη φορα που πηγα δεν ηταν εκει.
Βεβαια πολλοι μπορουν να μου πουν πως καποιος θα πηγε και θα το πηρε μα μιλαμε για ενα μερος που δεν πλησιαζει κανεις αν δεν ειναι καλοκαιρι... παντως εγω πιστευω πως το πηραν οι Νεραιδες και αυτο πιστευω ειναι αρκετο...

Αν εχει καποιος αλλος καμια ιστορια και θελει να τη μοιραστει θα χαρω πολυ!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*

Edited by - Tindomiel on 20/01/2007 21:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 22:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιπλέον, λένε πως οι νεράιδες μισούν το θόρυβο. Άρα οι πιθανότητες να με επισκεφτούν είναι μικρές. Η γειτονιά μου τη νύχτα ερημώνει μεν, αλλά ποιά νεράιδα θα προτιμήσει να κάτσει στη βεράντα μου με τις πέντε γλάστρες από το να χορέψει πλάι σε ένα ποταμό, κάτω από πελώρια δέντρα;

Η ιστορίες σου, Tindomiel, μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες. Εγώ αισθάνομαι όταν περπατάω στο σκοτάδι, κυρίως όταν δεν είμαι σε πόλη, κάπου έρημα πως κάποιος είναι δίπλα μου, αλλά αυτό ίσως είναι μια απλή ψευδαίσθηση... Υπάρχουν όμως άνθρωποι που να έχουν μιλήσει με μια νεράιδα ή ένα ξωτικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 23:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ αισθάνομαι όταν περπατάω στο σκοτάδι, κυρίως όταν δεν είμαι σε πόλη, κάπου έρημα πως κάποιος είναι δίπλα μου, αλλά αυτό ίσως είναι μια απλή ψευδαίσθηση...

Μπορει... μπορει ομως να μην ειναι!


*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy