ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 01:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν πιστεύω να υπάρχουν αλλά από την άλλη όλα είναι πιθανά...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 11:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν σας έλεγα ότι πρέπει να' χω δύο-τρία μόνιμους συγκάτοικους θα με πιστεύατε;
Εγώ πάντως το πιστεύω αν και δεν σ' αφήνουν να τα δεις καθαρά ή να τα πλησιάσεις.
Σε αυτό ευχαριστώ την συμβία μου, που με βοήθησε να δω πράγματα που δεν έβλεπα και ίσως δεν πίστευα.(Παρεπιπτόντως είναι Αγγλίδα).
Αν νομίζετε ότι σας ενδιαφέρει και η δική μου συμμετοχή στην αναζήτησή σας......τότε στη δι

ΔΗΛΑΔΗ?! ΤΙ ΕΙΔΕΣ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΛΟ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠ’ΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟ, ΣΕ ΜΑΓΕΜΕΝΑ ΔΑΣΗ...ΚΤΛ


ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΟΝΤΡΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ, ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΝΕΡ’ΙΔΕΣ, 9 ΣΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΤΕΤΟΙΑ, ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΩ ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΟΠΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΧΤΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!!!!

ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ????!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 13:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA...ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ?!?!?ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΘΕΝΙΑ...ΤΗΝ ΝΕΡΑΙΔΟΞΩΤΙΚΟΜΑΝΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΤΑ! ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ! ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ Σ’ΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΗΔΗ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝ ΜΕ ΜΙΣΟ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟ ΜΑΤΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ!ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΛΥΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ξοτικομανία ακουσα.. Κ εγω κ εγω!

Οταν ημουν μικρη (εννοω πιο πολυ απ' οτι τωρα), μου ελεγε ο παππους μου για αυτα που εβλεπε κ ακουγε οταν με τις ώρες ήταν στα χωράφια.

Δυστηχως δεν θυμάμαι λεπτομέριες, κ οταν του ζητησα προσφατα να μου πει καποια πραγματα εκανε πως δε με ακουσε.. Ποιος να ξερει γιατι!

Το μονο που θυμάμαι ειναι οτι μου ελεγε πως ειχαν ενα υπεροχο ελκιστικο γελιο..

A reason 2 start over new, 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΚΑΛΕ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑ ΛΙΓΟ... ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΗΡΑΖΕΙ,ΞΩΤΙΚΟ-ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ!ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΝΩ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ!LORDOFTHERINGS.GR

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 23:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε πάντως πως η γλώσσα των ξωτικών είναι πολύ όμορφη...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 00:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ...ΟΤΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΑΓΚΕΛΕΙ Ο ΤΟΛΚΙΝ!!ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΙΑ ΦΩΝΗ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 01:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να μιλάει για τη γλώσσα των ξωτικών?
Θα ήθελα από περιέργεια να το διαβάσω και ναμάθω κάποια βασικά πράγματα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 14:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΥ ΤΟΛΚΙΝ...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sephirothsw
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 18:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sephirothsw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακαρι να υπαρχουν παιδια.ξερεται τηι πιστευα παντα?πως δεν μπορει η φαντασια του ανθρωπου να τα δημιουργησε ολα.κατι απο ολα αυτα που ακουμε πρεπει να ειναι αληθεια.κατι πρπει να υπαρχει εκει εξω πουθ μας εδωσε το κινιτρο να δημιουργουμε ιστοριες με αυτα.δεν χερω τι αλλα κατι...
τι λετε εσεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 14:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΥ ΤΟΛΚΙΝ...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.


Υπάρχει απλά δεν έχει μεταφραστει στα ελληνικά. Αλλωστε ειναι καπως δύσκολη η απόδοση δεν νομίζεις;

My life is a legend...but I want to make it a myth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσα και τόσα έχουν μεταφράσει κι αποδώσει στα Ελληνικά, εκεί θα κόλλαγαν?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 12:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΚΙ ΕΓΩ ΞΩΤΙΚΑ!!!

Παρεμπίπτοντος elfeye τι σύμβολο είναι αυτό που έχει η φωτογραφία σου κάτω δεξιά? πεντάλφα είναι ή κάτι άλλο...?

Αν θες απαντάς βέβαια...


Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 13:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/Η JAVA,ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ)ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ,ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ,ΤΗΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΚΑ!ΠΕΡΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ Κ.Λ.Π Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ <<ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΛΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ>>...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 13:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φαντασία του ανθρώπου είναι μεγάλη πρέπει όμως να της δωθούν κάποια ερεθίσματα για να δημιουργήσει κάτι φανταστικό όπως τα ξωτικά και οι νεράιδες και ειδικά όταν αναφέρονται σε όλο τον κόσμο και συμπεριλαμβάνονται σε πολλές παραδόσεις τότε ίσως παύει η φαντασία και ξεκινά η πραγματικότητα....
Αλήθεια Gothic το σηματάκι που έχεις μήπως είναι των έψιλον????
Πολύ καλό!!!

ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 13:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια Gothic το σηματάκι που έχεις μήπως είναι των έψιλον?????

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ?!?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια Gothic το σηματάκι που έχεις μήπως είναι των έψιλον????
Πολύ καλό!!!

quote:
ΦΙΛΕ/Η JAVA,ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ)ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ,ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ,ΤΗΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΚΑ!ΠΕΡΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ Κ.Λ.Π Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ <<ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΛΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ>>...

Ακριβώς, elfeye!
Εξάλλου, το αντίστοιχο σύμβολο των Σατανιστών υϊοθετήθηκε αρκετά χρόνια μετά την εμφάνιση του πεντάκτινου αστεριού κι επιπλέον, το χρησιμοποιούν με τη κορυφή προς τα κάτω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To πολύ καλό, πήγαινε στον φίλο elfeye για την απάντησή του....επειδή η εκκλησία συνέδεσε αυτό το σήμα με το λεγόμενο κακό δεν σημαίνει ότι έτσι είναι!!!!!

ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 16:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ok!
Δεν ήξερα σε ποιόν αναφερόσουν!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

huopoios
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 10:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους huopoios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα!
Νομιζω οτι αυτο ειναι το καταληλο τοπικ(σωστα το λεω?πρωτη φορα μπαινω...),για να μοιραστω μια ιστορια που ακουω απο μικρος και εξακολουθω να ακουω.Την ακουω απο την γιαγια μου-87 ετων πλεον-και απο αλλους γεροντες του χωριου μου,ωσ αληθινη.Αν και ημουν σιγουρος πως μεγαλωνοντας,θα μου το σκαγανε οτι ειναι παραμυθι και εχω μεγαλωσει αρκετα,αλλα δεν...Και μη φανταστειτε οτι η γιαγια μου ειναι αλλου ντ΄αλλου λογω ηλικιας.Οχι ειναι οξυδερκης και η αποψη της παντα ακουγεται με προσοχη απ' ολους και σε ολα τα αλλα η ψυχρη λογικη της βασιλευει.Λεει λοιπον η γιαγια Μαρια (ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΣΗΜΕΡΑ),οτι τα οχι τοσο πολυ παλια τα χρονια,οταν δηλαδη ο παππους του παππου μου και μακαριτη ανδρα της ηταν νεος και σε ηλικια γαμου και το επιθετο του ηταν Ζωης(δεν ειναι ασχετο,θα κανω λογο αργοτερα),μια καλοκαιρινη νυχτα που εβοσκε τα προβατα του συνεβει κατι περιεργο.Ακουσε μεσ την νυχτα μια υπεροχη μελωδια σαν να τραγουδουσε ενας στρατος αγγελων.κι οσο πλησιαζε στην οχθη του ποταμου για να ξεδιψασουν τα ζωα τοσο η ενταση της μελωδιας δυναμωνε και τοσο εκεινος πλησιαζε σαν μαγεμενος.Οταν εφτασε ειδε κατι που τα ανθρωπινα λογια μοιαζουν φτωχα να περιγραψουν την ομορφια του.Οχτω πανεμορφα ημιγυμνα θηλυκα να χορευουν σε κυκλο γυρω απο μια πενταμορφη γυναικα που φορουσε μονο ενα πεπλο στα μαλλια της και να της λουζουν το κορμι κατω απο το ασημενιο φως της πανσεληνου και τραγουδουσαν σε γλωσσα μη ανθρωπινη.Ο προπαππος μου μαγεμενος πλησιασε κιαλλο ... και απο τομ θορυβο που προκαλεσε εκεινες επαψαν το τραγουδι τους ανυσηχες και κοιτουσαν δεξια αριστερα.Οταν τον αντιληφθηκαν αρχισαν να φευγουν μεσα στο δασος αλλα ο παππους εκει κι αυτος απο πισω.καποια στιγμη η ωραια με το πεπλο πιαστηκε σε κατι θαμνους...Οταν την εφτασε την βοηθησε να σηκωθει και ξεμπλεξε το πεπλο απο τους θαμνους.Οι υπολοιπες τησ τεντωναν τα χερια μα εκεινη εμενε ακουνιτη κοιτοντας τον παππου μου.Οι οκτω νεραιδες χαθηκαν στο δασος κι ετσι απομειναν μονοι κι ενω φανταζομαι το παλληκαρι μας θα την τρελανε στις ερωτησεις και τα γλυκολογα εκεινη δεν μιλαγε,μονο τον ακολουθουσε.Πηγανε σπιτι του,ο παππους τρελα ερωτευμενος της ζητησε να παντρευτουνε.Εκεινη παλι δεν μιλησε,μα εδειξε να συμφωνει.Ο γαμος εγινε κι επειτα απο εννια μηνες γεννηθηκε ο πατερας του παππου μου μα εκεινη ακομα δεν ειχε μιλησει.Ο νεος ηταν ευτιχισμενος στην αρχη μα ηθελε επιτελους να ακουσει την φωνη της Ρεγγινας(ετσι την βαφτισαν).Ενα βραδυ γυρνωντας μεθυσμενος σπιτι αρχισε να την παρακαλαει να του τραγουδησει οπως εκεινο το βραδυ που την πρωτοειδε μα εκεινη ... μιλια!αρχισε να της φωναζει μα εκεινη... αχνα!Τοτε πηρε στα χερια του τον γιο τους και την απειλησε πως θα τον πνιξει και τοτε εβγαλε ενα φοβερο ουπλιαχτο.ΣΤΑΜΑΤΑ.
Ο φιλος μας ικανοποιημενος πηγε και την αγγαλιασε μα εκεινη τον παραμερισε και του πε απογοητευμενη Βιαστηκες...τα χαλασες ολα!!!!
ΚΑΙ Ε Ξ Α Φ Α Ν Ι Σ Τ Η Κ Ε.Ετσι ξαφνικα...καπνος.
Ο γιος του ,ο πατερας του παππου μου οταν μεγαλωσε πηγε κι αλλαξε το επιθετο του (χαριζοντας το ετσι και σε μενα)σε ΑΘΑΝΑΣΙ-ΟΥ!!!Κι οταν τον ρωτησαν στο χωριο γιατι απαντησε πως του το ζητησε η ΜΑΝΑ του....Εζησε μεχρι τα 133 του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΡΙΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ να μου προσαψετε πως ισχυριζομαι ξωτικη καταγωγη να σας δωσω την δικη μου ερμηνεια να το διασκαδασουμε λιγακι το θεμα.
ο τυπος γνωριζει μια μη ελληνιδα και μαλλον αλλοθρησκη και θελει να τη παντρευτει παρολο που τοτε για τα στανταρ του χωριου ηταν προκλητικο και απαγορευτικο απο τον πατερα του.Η γκομενα μενει εγγυος οποτε αναγαστικα την παντρευεται.Ομως επειδη φαινεται δεν γυρισε μεθυσμενος μονο εκεινη την νυχτα αλλα το συνιθιζε θα της εριχνε και κανα χαστουκακι να αναβουν τα αιματα,κοινως την σαπιζε στο ξυλο κι ειδε κι απο δε η κυρα Ρεγγινα και πηρε των οματιων της κι ο μπαρμπας τον πουλο.Ετσι γεννηθηκε το παραμυθι.Οταν το πα στη γιαγια μου τα παιξε και με σιχτηρισε.Το μονο που με παραξενευει ειναι η ιστορια με το επιθετο....Παντως με την δικη μου θεωρια οχι μονο δεν εχω ξωτικη καταγωγη αλλα ο προγονος μου ηταν αγροικος.
Αυτα!!!!

athanasioudimitrisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

huopoios
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους huopoios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοκ,τοκ.....
Τοκ,τοκ.....
Τοκ,τοκ.....
Τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ
,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ,τοκ.......
Τι εγινε?το κλεισαμε το μαγαζι????
Δεν πιστευω να βρηκατε τρπο να μεταμορφωθειτε σε νεραιδες και δεν μας ειπατε τιποτα?


ειμαι μονη μου,κρυωνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

huopoios
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 00:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους huopoios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ,ΣΙΩΠΗ...


ειμαι μονη μου,κρυωνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 02:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ,ΣΙΩΠΗ...

Μη λές τέτοια βραδυάτικα, βρέ!
Αγριευόμαστε....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 14:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΞΩΤΙΚΑ?ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 14:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ,ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ....ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...
ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ QUENYA ΚΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ ΤΟΥ TOLKIEN ΑΠΟ ΤΟΝ Μηνά Τσουλή ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΝΤΑΘ???ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 11:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους που έχουν πάρει μέρος στο φόρουμ. Όλα όσα γράφετε είναι πολύ ενδιαφέροντα. Βέβαια, το ότι κάποιοι δεν πιστεύουν στις νεράιδες και τα ξωτικά είναι κάτι που με θλίβει πολύ... Θα ήθελα να σταθώ σε ένα μήνυμα του/της Cirdan: ναι, το σωστό είναι να μιλάμε για "πνεύματα της φύσης". Το λέει και η Amazona παρακάτω "άλλο τα πλάσματα των παραμυθιών και της φαντασίας, άλλο τα πλάσματα του αόρατου κόσμου". Έτσι είναι. Σας το λέω υπεύθυνα γιατί εγώ τα βλέπω. Συγχωρήστε με που είμαι τόσο ωμή, αλλά έτσι είναι. Τα βλέπω από παιδί. Και είχα συνηθίσει να τα αγνοώ αφού κανείς άλλος δεν φαινόταν να τα βλέπει. Θα ήμουν έξι ή επτά όταν για πρώτη φορά κατάλαβα ότι τα έβλεπε και ο παππούς μου. Με μεγάλη μυστικότητα, σχεδόν συνωμοτικά, μου διηγήθηκε έπειτα πολλές παλιές ιστορίες για πολλαπλές θεάσεις και εμπειρίες του ίδιου και άλλων στην περιοχή της καταγωγής του (Σητεία Κρήτης) αλλά και της διαμονής του (Χανιά). Μπορώ κι εγώ να διηγηθώ μερικές δικές μου ιστορίες. Αυτό που είναι σημαντικότερο να πω, όμως, είναι ίσως πως οποιοσδήποτε θέλει ειλικρινά να έρθει σε επαφή με τις νεράιδες και τα ξωτικά μπορεί. Είναι μέσα στις προδιαγραφές του ανθρώπου και είναι εντελώς φυσικό και απλό, όπως αναπνέουμε ή όπως κτυπά η καρδιά μας. Βεβαίως, πρέπει να αξίζει κανείς αυτό που θέλει να προσκαλέσει. Κι επειδή έχω ήδη πει πολλά, δεν θα σας κουράσω άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy