ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 07:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Προσπαθούν να μας κάνουν ανθρωποκεντρικούς διότι βολεύει.

Φίλε μου, τελικά προσπαθούν να μας κάνουν εκείνοι ανθρωποκεντρικούς ή είμαστε ανθρωποκεντρικοί εκ φύσεως σε κάποιον βαθμό και μ' αυτόν τον τρόπο απλά εντείνεται αυτή μας η τάση?

Δεν αποκλείεται να προωθείται η εικόνα ότι οι εξωγήινοι είναι τα κλασσικά πράσινα ανθρωπάκια ή τα κλασσικά τέρατα τύπου Ορκ που βλέπουμε στις ταινίες!
Από διάφορα ντοκουμέντα που βλέπουν το φως της δημοσιότητας, από ταινίες, από σειρές επιστημονικής φαντασίας κτλ.

Σχετικά με τους Θεούς, τη μυθολογία και την σχέση τους με τα καιρικά φαινόμενα υπάρχουν αρκετές αναφορές για την δύναμη των Θεών να προκαλούν διάφορα μετεωρολογικά φαινόμενα.
Ο Δίας πχ προκαλούσε κεραυνούς, ο Ποσειδώνας προκαλούσε τριμυκίες, η Δήμητρα μπορούσε να προκαλέσει ευφορία ή ξηρασία στην φύση κτλ.
Ναι, μπορεί οι Θεοί να ήταν ένα είδος πιο εξελιγμένο από εμάς τουλάχιστον όσον αφορά το νοητικό κομμάτι και το φυσικό.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο όμως, ίσως να μπορούσαν ανάμεσα στα άλλα και να τροποποιούν τις καιρικές συνθήκες.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 00:18:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Φίλε μου, τελικά προσπαθούν να μας κάνουν εκείνοι ανθρωποκεντρικούς ή είμαστε ανθρωποκεντρικοί εκ φύσεως σε κάποιον βαθμό και μ' αυτόν τον τρόπο απλά εντείνεται αυτή μας η τάση?



Δεν το νομίζω, φίλε Dying_Incubus

Είμαστε φτιαγμένοι απ' την ουσία του Ενός, άρα η φύση μας είναι μια χαρά.

Επειδή δεν έχουμε συνειδητή επαφή με τη φύση μας όμως, την αγνοούμε και συνειδητοποιούμαστε μέσω βιωμάτων, γονιδίων και άλλων, εντελώς γήινων...

Εννοώ τη γνώση την έχουμε, το θέμα είναι πού είναι καταχωνιασμένη.

Και πότε θα φτάσουμε σε επίπεδα συνειδητότητας που θα μας επιτρέψουν την επαφή με το Θείο.

Κάποιοι μιλάνε για ουδέτερη υπόφυση του εγκεφάλου, δεν ξέρω...

quote:
Dying_Incubus

Σχετικά με τους Θεούς, τη μυθολογία και την σχέση τους με τα καιρικά φαινόμενα υπάρχουν αρκετές αναφορές για την δύναμη των Θεών να προκαλούν διάφορα μετεωρολογικά φαινόμενα.
Ο Δίας πχ προκαλούσε κεραυνούς, ο Ποσειδώνας προκαλούσε τριμυκίες, η Δήμητρα μπορούσε να προκαλέσει ευφορία ή ξηρασία στην φύση κτλ.
Ναι, μπορεί οι Θεοί να ήταν ένα είδος πιο εξελιγμένο από εμάς τουλάχιστον όσον αφορά το νοητικό κομμάτι και το φυσικό.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο όμως, ίσως να μπορούσαν ανάμεσα στα άλλα και να τροποποιούν τις καιρικές συνθήκες.


Αυτοί απ' ότι φαίνεται, είχαν τη δυνατότητα να αλλάζουν τη μοριακή δομή τους, με αποτέλεσμα να εμφανίζονται (υλοποιούνται) κατά βούλησιν ή να παίρνουν όποια μορφή ήθελαν.


Αν φτάσεις σε σημείο να ελέγχεις τη μοριακή δομή υης ύλης, είναι εύκολο, αλλάζοντάς τη να ελέγχεις ή να κατευθύνεις τη συμπεριφορά της. Μέσω ηλεκτρομαγνητισμού, ιονισμού, κραδασμών και δεν ξέρω πώς αλλιώς...

Σίγουρα ξέρεις ότι σήμερα υπάρχει, ως ένα σημείο, αυτή η δυνατότητα.
Η δημιουργία ακραίων καιρικών φαινομένων, νομίζω ιονίζοντας κάποιο στρώμα της ατμόσφαιρας.

Το HAARP τις έχει αυτές τις δυνατότητες, απ' ότι λένε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 12:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Είμαστε φτιαγμένοι απ' την ουσία του Ενός, άρα η φύση μας είναι μια χαρά.

Τώρα σκέφτομαι το "ουδείς εκών κακός", οπότε δεν ξέρω τι να σου πω.
Πιστεύω ότι μέχρι να ανακαλύψουμε ότι προερχόμαστε από την ουσία του Ενός - όπως λες - είμαστε επιρρεπείς σε αρκετές αρνητικές ιδιότητες τις οποίες πρέπει να δουλέψουμε προκειμένου να μη μας ορίζουν.
Όσον αφορά τώρα το πότε θα φτάσουμε τα επίπεδα συνειδητότητας που αναφέρεις, πιστεύω πως είναι στο χέρι μας, σωστά?

quote:
Σίγουρα ξέρεις ότι σήμερα υπάρχει, ως ένα σημείο, αυτή η δυνατότητα.
Η δημιουργία ακραίων καιρικών φαινομένων, νομίζω ιονίζοντας κάποιο στρώμα της ατμόσφαιρας.

Έχεις δίκιο σ' αυτό.
Κι έχουμε μέλλον ακόμα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 17:52:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Όσον αφορά τώρα το πότε θα φτάσουμε τα επίπεδα συνειδητότητας που αναφέρεις, πιστεύω πως είναι στο χέρι μας, σωστά?


Σωστά, αλλά...

Ίσως η άγνοια να με κάνει καχύποπτο, αλλά βλέπω τόσα εσωτεριστικά κινήματα που παντρεύουν τα απάντρευτα, που ρίχνουν μέσα στο τσουκάλι, ότι μπορείς να φανταστείς και εκφράζουν έννοιες ακατανόητες που τις θεωρούν υψηλή φιλοσοφία.

Εμένα αυτά, όχι όλα αλλά τα περισσότερα, μου φαίνονται τρικλοποδιές σ' αυτούς που προσπαθούν να βάλουν μια τάξη στο κεφάλι τους.

Και σου πετάνε που και που και χριστό και βούδα και δεν ξέρω τι άλλο....

Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι μέσα μας και δεν έχει ανάγκη από δεκανίκια για να συνειδητοποιηθεί.
Ο καθένας έχει τον τρόπο του να σκύβει μέσα του, αν θέλει πραγματικά να το κάνει.

quote:
Κι έχουμε μέλλον ακόμα!


Το κακό είναι ότι δεν αντέχω τη ζέστη και υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας και καύσωνα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 02:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι μέσα μας και δεν έχει ανάγκη από δεκανίκια για να συνειδητοποιηθεί.
Ο καθένας έχει τον τρόπο του να σκύβει μέσα του, αν θέλει πραγματικά να το κάνει.


Φίλε μου γιαπετ σωστή η σκέψη σου ,αλλά πιστεύω ότι όλοι μας πρέπει να έχουμε μια βάση σαν αρχή για να ξεκινήσουμε την αναζήτηση ή ακόμα και αν θέλεις την αμφισβήτηση .
Από εκεί και πέρα ,εξαρτάται από εμάς το κατά πόσο αυτοί οι προβληματισμοί που θα γεννήσουμε μέσα μας θα τους εγκλωβίσουμε μέσα σε ένα καλούπι ή θα τους χρησιμοποιήσουμε για να διευρύνουμε την αντίληψη μας πάνω σε έννοιες που ούτε της είχαμε φανταστεί ποτέ .

Άλλωστε όπως αναφέρεις και εσύ ,το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε μέσα σε αυτό το άγνωστο και ατελείωτο ταξίδι ,είναι το πώς να αποκτήσουμε δύναμη (γνώση=σοφία) έτσι ώστε πάντα να σκύβουμε και να ψάχνουμε το άγνωστο εγώ μας ,ακόμα και αν αυτό που βλέπουμε δεν μας αρέσει .

quote:
Το κακό είναι ότι δεν αντέχω τη ζέστη και υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας και καύσωνα...

Καύσωνας ε !!!

Μην ξεχάσουνε το κολλύριο για τα ματάκια τους όσοι πάνε για μπάνιο την Κυριακή ….!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 14:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:

Σωστά, αλλά...

Ίσως η άγνοια να με κάνει καχύποπτο, αλλά βλέπω τόσα εσωτεριστικά κινήματα που παντρεύουν τα απάντρευτα, που ρίχνουν μέσα στο τσουκάλι, ότι μπορείς να φανταστείς και εκφράζουν έννοιες ακατανόητες που τις θεωρούν υψηλή φιλοσοφία.

Εμένα αυτά, όχι όλα αλλά τα περισσότερα, μου φαίνονται τρικλοποδιές σ' αυτούς που προσπαθούν να βάλουν μια τάξη στο κεφάλι τους.

Και σου πετάνε που και που και χριστό και βούδα και δεν ξέρω τι άλλο....


Φίλε μου, θα συμφωνήσω μαζί σου!
Υπάρχουν πολλές παγίδες για τον άνθρωπο ο οποίος επιθυμεί να πάει λίγο παραπέρα από το σημείο στο οποίο βρίσκεται τώρα, παραμονεύουν πολλοί κίνδυνοι σε κάθε του βήμα κι υπάρχουν δυστυχώς κι ακατάλληλοι άνθρωποι οι οποίοι επηρεάζουν τους αναζητητές και τους υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια.
Το ξέρω ότι είναι δύσκολος αυτός ο δρόμος κι ότι είναι πιθανόν κάποιος άνθρωπος να πληγωθεί αντικρύζοντας τα φαινόμενα που ανέφερες.

Για αυτό έχω αναφέρει ότι η διάκριση είναι ένα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό το οποίο θα πρέπει να αναπτύξουμε.
Να αρνηθούμε αυτό που οι ακατάλληλοι άνθρωποι αυτοί μας προωθούν, να αφυπνιστούμε λίγο ώστε να ξέρουμε τι να ζητήσουμε και τι να προσφέρουμε και να μάθουμε να ανιχνεύουμε τα διαμάντια εκεί που υπάρχουν, ακόμη κι όταν αυτά είναι καλυμμένα με τόνους λάσπης.
Και σταδιακά θα αρχίσεις να ξεχωρίζεις τις υγιείς κινήσεις που πραγματικά μπορούν να σε ωφελήσουν από τον συφερτό.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 18:19:09  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε elo

Πολύ σωστά αναφέρεις ότι δεν πρέπει να καλουποποιήσουμε τους πραβληματισμούς μας και επειδή συμφωνώ, είπα γι' αυτούς που καιροφυλακτούν να σου δώσουν έτοιμο το καλούπι, που έχουν φτιάξει αυτοί.

Πιστεύω ότι αυτά τα αντιλαμβάνεσαι με υπερφυσικό άρα ανεξήγητο τρόπο και ο δρόμος αρχίζει και φαίνεται και σε καλεί.

Επίσης νομίζω, ότι ο κάθε ένας από εμάς, πρέπει να ακολουθεί τις ατραπούς που ήδη υπάρχουν μέσα του, με την προϋπόθεση ότι θα τις ανακαλύψει, που είναι και το σημαντικό μέρος της διαδικασίας αποκωδικοποίησης του εαυτού του.

Σαφώς και πρέπει να έχεις σημεία αναφοράς, σημεία βάσης και έναρξης αυτού του μεγάλου δρόμου της αυτογνωσίας και είναι πολύ εύκολο, κατά τη διαδρομή να "ψωνιστείς" και φτιάχνεις δογματάκια εντός δόγματος.

Πρέπει λοιπόν, κατα την άποψή μου, να αναπτύξει κανείς, αυτό που επισημαίνει ο φίλος Dying_Incubus, την ικανότητα διάκρισης και διακρίβωσης, πράγμα δύσκολο όταν βάλλεσαι πανταχόθεν με κενές απόψεις και θεωρίες.

Υπάρχουν άραγε, ασφαλείς τακτικές να επιτευχθεί κάτι τέτοιο;

Στις λίγες απόπειρες που έκανα προκειμένου να ενημερωθώ για τάσεις, ρεύματα και δρόμους, βρήκα έπαρση, διεκδίκηση του αλάθητου έναντι άλλων τάσεων και θεώρησα, ακριβώς αυτό που λες φίλε μου Dying_Incubus, ότι μου προωθούν κάτι που θεωρούν ότι είμαι υποχρεωμένος να το ενστερνιστώ, αλλιώς είμαι σε λάθος δρόμο.

Και δεν τα πάω καθόλου καλά με τα δόγματα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 09:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, πιστεύω πως για να βαδίσεις το μονοπάτι σου θα πρέπει να απαλλαχθείς σταδιακά από τα καλούπια οποιουδήποτε είδους, είτε αυτά είναι δικά σου είτε είναι άλλων.
Συμφωνώ μαζί σου πως κάποια στιγμή νιώθεις ένα κάλεσμα, σαν μια Σειρήνα να σε καλεί προς κάποια κατεύθυνση που δεν φανταζόσουν καν νωρίτερα.

Δυστυχώς παρατηρώ δύο τάσεις να εμφανίζονται με μεγάλη συχνότητα.
Ανθρώπους οι οποίοι επιθυμούν να βαδίσουν αυτό το μονοπάτι έχοντας κάποιους άλλους ανθρώπους από πίσω τους που θα τους πάνε εκεί.
Αυτό μπορεί να οφείλεται σε μια επιθυμία αποφυγής του πόνου, του κόπου και του μόχθου που θα πρέπει να καταβάλλουν προκειμένου να βρεθούν από το σημείο Α στο σημείο Β.
Από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ευαγγελίζονται ότι μπορούν να σε κάνουν πάνσοφο, φωτισμένο, Βούδα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Οι λόγοι που επιχειρούν κάτι τέτοιο μπορεί να είναι αρκετοί.
Αυτό πχ θα μπορούσε να οφείλεται σε μια δική τους πλάνη για τον εαυτό τους, θα μπορούσε να οφείλεται στο ότι σκοπεύουν να εξαπατήσουν τους συνανθρώπους τους που θα τους εμπιστευτούν για Χ λόγους ή νομίζουν πως είναι Δάσκαλοι.

Πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος βαδίζει μόνος του τον δικό του τρόπο, δεν γίνεται διαφορετικά άλλωστε.
Δε μπορείς να πάρεις κάποιον άνθρωπο από το χέρι και να τον οδηγήσεις κάπου από τη μια στιγμή στην άλλη αν ο ίδιος δεν περπατήσει!
Σ' αυτή του την πορεία θα μπορούσε να υποβοηθηθεί από διδασκαλίες, από δόγματα, από θεωρίες, από θρησκείες κτλ.
Βασική όμως προϋπόθεση για αυτό αποτελεί - τουλάχιστον κατά την δική μου κρίση - η ικανότητα του να συνθέτει από αυτά που έχει στα χέρια του, βλέποντας τα ως εργαλεία και μέσα και χωρίς να εγκλωβίζεται αποκλειστικά μέσα σ' αυτά.

Μπορεί επίσης να λάβει βοήθεια από κάποιον άνθρωπο ο οποίος μπορεί να τον βοηθήσει.
Θα πρέπει όμως αφενός να έχει ζητήσει βοήθεια κι αφετέρου ο άνθρωπος που θα τον βοηθήσει να ξέρει τι είδους βοήθεια θα προσφέρει ώστε να μην βλάψει τον άνθρωπο που την ζητάει.
Πιστεύω δηλαδή ότι για να έχουμε ένα Δάσκαλο κι ένα Μαθητή, θα πρέπει κι οι δύο να έχουν επιλέξει συνειδητά αυτή τη μεταξύ τους σχέση και να την δουν στην αληθινή της διάσταση, τι περιλαμβάνει αυτή και ποιά όρια έχει.

quote:
Στις λίγες απόπειρες που έκανα προκειμένου να ενημερωθώ για τάσεις, ρεύματα και δρόμους, βρήκα έπαρση, διεκδίκηση του αλάθητου έναντι άλλων τάσεων και θεώρησα, ακριβώς αυτό που λες φίλε μου Dying_Incubus, ότι μου προωθούν κάτι που θεωρούν ότι είμαι υποχρεωμένος να το ενστερνιστώ, αλλιώς είμαι σε λάθος δρόμο.

Ούτε εγώ τα πάω καλά με τα δόγματα που υποστηρίζουν ότι είναι η Αλήθεια.
Πιστεύω ότι και μέσω αυτών εκφράζεται η Αλήθεια.
Το να αντικρύσεις την έπαρση και την διεκδίκηση του αλάθητου είναι όντως μια πιθανότητα, θα πρέπει όμως να προσπαθήσεις να δεις τα οφέλη του κάθε δόγματος πέρα απ' αυτό και να διακρίνεις από την άλλη ποιά ανάγκη της προσωπικότητας αυτών των ανθρώπων τους υποκινεί να συμπεριφέρονται μ' αυτόν τον τρόπο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 14:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
Καλησπέρα!
Φίλε Γιαπέτ, γράφεις:
quote:
Θέλω, απλά, να ξεπεραστεί, στο παρόν θέμα, αυτό το κλασσικό "ποιός το λέει αυτό, για να δούμε αν ισχύει"

Η τεκμηριωμένη γνώση είναι η επιστημονική γνώση. Είναι γνώση, η οποία
προκύπτει από συγκεκριμένες και ελεγχόμενες επιστημονικές διαδικασίες.

Έξω από αυτή τη γνώση, σαφώς υπάρχει και άλλη γνώση, ο οποία μπορεί
να είναι και αληθινή, και χρήσιμη, αλλά επιστημονικά δεν έχει
τεκμηριωθεί.

Είναι απαραίτητο να υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ αυτών των
δύο, ένα φίλτρο ελέγχου, αλλιώς όλες οι γνώμες, σε μια δημοκρατία
απόψεων, θα διεκδικούσαν την αλήθεια. Στο τέλος θα προέκυπτε μια
βαβέλ.

Βέβαια, είναι αλήθεια ότι κάποια πεδία της γνώσης, που βρίσκονται
έξω από τα όρια της επιστήμης, δε τους επιτρέπεται ούτε καν η
προσπάθεια εισόδου. Η είσοδος είναι στενή και συχνά ελέγχεται από
στενοκέφαλους ανθρώπους.

Κατά τη γνώμη μου, αυτό αλλάζει σιγά - σιγά, τόσο σιγά όμως, ώστε
να αντιμετωπίσει την πληθώρα πληροφοριών, απόψεων, θέσεων, που
κυκλοφορούν αστήριχτες γύρω μας.

Δε θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 23:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Πρέπει λοιπόν, κατα την άποψή μου, να αναπτύξει κανείς, αυτό που επισημαίνει ο φίλος Dying_Incubus, την ικανότητα διάκρισης και διακρίβωσης, πράγμα δύσκολο όταν βάλλεσαι πανταχόθεν με κενές απόψεις και θεωρίες.

Φίλε μου γιαπετ για να καταφέρει κάποιος να αναπτύξει την ικανότητα (διαίσθηση) διάκρισης και διακρίβωσης ,πρέπει απαραίτητα να περάσει και από την άτροπο της πλάνης .

Ποιος από εδώ μέσα μπορεί να πει ότι στην αρχή της αναζήτησης του ,δεν δογματίστηκε σε κάποια πιστεύω και απόψεις ή ακόμα και αυτός που έχει πολύχρονες εμπειρίες (βιώματα) πάνω σε θέματα που εκφράζονται εδώ μέσα στο ESOTERICA μπορεί να πει ότι η γνώση που έλαβε μέσα από θεωρίες και απόψεις ,δεν τον οδήγησε να πλάσει και να δημιουργήσει ένα προσωπικό του πιστεύω ,που στην πορεία όμως της συνεχόμενης έρευνας αλλά και αμφισβήτησης βρήκε ένα άλλο καινούργιο μονοπάτι που τον γεμίζει και τον αντιπροσωπεύει περισσότερο .

Από εμάς εξαρτάται το να καταφέρουμε να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτό το συνεχόμενο ανηφορικό μονοπάτι είναι στρωμένο από νοητικά εμπόδια και ψευδαισθήσεις ,που απλά μας μαθαίνουνε ότι η αλήθειες που γνωρίζουμε είτε είναι δημιουργημένες από της ανάγκες μας ή κατασκευασμένες έτσι ,ώστε να μπορούνε να γνωρίσουμε την τέλεια συνάρτηση ,το άγνωστο ΠΑΝ διάμεσου του εαυτού μας .

Όπως καταλαβαίνεις γιαπετ αυτή είναι η προσωπική μου αλήθεια ή αν το θες το προσωπικό μου δόγμα ,ότι κάθε τι καινούργιο που γνωρίζω που περιλαμβάνει το ΟΛΟ με φέρνει ποιο κοντά στο κυτταρικό μου σύμπαν (εγώ) .

Κάθε πιστεύω ,κάθε αλήθεια ,δεν είναι παρά μια σκιά της μιας αλήθειας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 16:34:26  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη λίλιθ καλησπέρα και καλωσόρισες

quote:

Η τεκμηριωμένη γνώση είναι η επιστημονική γνώση. Είναι γνώση, η οποία
προκύπτει από συγκεκριμένες και ελεγχόμενες επιστημονικές διαδικασίες.

Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό, με την ευχή το " ελεγχόμενες " να περιορίζεται στους τρόπους και στις μεθόδους ανάλυσης και όχι στην ανακοίνωση των πορισμάτων, με γνώμονα τον έλεγχο της κοινής γνώσης.


quote:
Είναι απαραίτητο να υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ αυτών των
δύο, ένα φίλτρο ελέγχου, αλλιώς όλες οι γνώμες, σε μια δημοκρατία
απόψεων, θα διεκδικούσαν την αλήθεια. Στο τέλος θα προέκυπτε μια
βαβέλ.


Από μια άποψη, ούτως ή άλλως όλες οι απόψεις διεκδικούν την αλήθεια.
Διαμορφώνονται είτε για να την ανακαλύψουν είτε για να την εκφράσουν.

quote:
Βέβαια, είναι αλήθεια ότι κάποια πεδία της γνώσης, που βρίσκονται
έξω από τα όρια της επιστήμης, δε τους επιτρέπεται ούτε καν η
προσπάθεια εισόδου. Η είσοδος είναι στενή και συχνά ελέγχεται από
στενοκέφαλους ανθρώπους.


Ακριβώς. Και στην προσπάθειά μας να ερμηνεύσουμε το γιατί, μπαίνουμε σε άλλα πεδία, που και μόνο η αναφορά τους, πρέπει να προλογηθεί για να μην παραξηγηθεί όποιος αναφέρεται σ' αυτά.
Άραγε είναι μόνο στενόμυαλοι ή κατευθυνόμενοι;

quote:
Κατά τη γνώμη μου, αυτό αλλάζει σιγά - σιγά, τόσο σιγά όμως, ώστε
να αντιμετωπίσει την πληθώρα πληροφοριών, απόψεων, θέσεων, που
κυκλοφορούν αστήριχτες γύρω μας.


Αλλάζει σίγουρα.
Όσο για τους ρυθμούς, μπορεί να είναι αργοί γι' αυτό που λες ή να εξαρτώνται απ' τους ρυθμούς αφύπνισης όλων μας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 17:13:26  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου Dying_Incubus και elo συγχωρήστε μου την ξεχωριστή απάντηση στη φίλη λίλιθ, αλλά μου το επέβαλλε το ότι ήταν το πρώτο μήνυμά της στο θέμα και το ότι είναι εκπρόσωπος του ωραίου φίλου.

quote:
Dying_Incubus

Πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος βαδίζει μόνος του τον δικό του τρόπο, δεν γίνεται διαφορετικά άλλωστε.
Δε μπορείς να πάρεις κάποιον άνθρωπο από το χέρι και να τον οδηγήσεις κάπου από τη μια στιγμή στην άλλη αν ο ίδιος δεν περπατήσει!


Για μένα, φίλε μου, αυτό είναι νομοτέλεια ακόμη και για τις όποιες δραστηριότητες στη ζωή.

Βέβαια είμαστε κοινωνικά όντα και ο ένας βοηθάει τον άλλο, αλλά τον όποιο δρόμο, πρέπει να τον περπατούμε με δική μας ευθύνη και προς τον στόχο μας, όπως επισημαίνεις κι εσύ.


quote:
Dying_Incubus

Πιστεύω δηλαδή ότι για να έχουμε ένα Δάσκαλο κι ένα Μαθητή, θα πρέπει κι οι δύο να έχουν επιλέξει συνειδητά αυτή τη μεταξύ τους σχέση και να την δουν στην αληθινή της διάσταση, τι περιλαμβάνει αυτή και ποιά όρια έχει.


Δυστυχώς όμως, που αυτοί οι ρόλοι, ενώ θάπρεπε, δεν είναι διακριτοί, με αποτέλεσμα κάποιες φορές ο "δάσκαλος" να περιμένει να αποκτήσει υπόσταση ο τίτλος του απ' τον μαθητή.

quote:
Dying_Incubus

Ούτε εγώ τα πάω καλά με τα δόγματα που υποστηρίζουν ότι είναι η Αλήθεια.
Πιστεύω ότι και μέσω αυτών εκφράζεται η Αλήθεια.
Το να αντικρύσεις την έπαρση και την διεκδίκηση του αλάθητου είναι όντως μια πιθανότητα, θα πρέπει όμως να προσπαθήσεις να δεις τα οφέλη του κάθε δόγματος πέρα απ' αυτό και να διακρίνεις από την άλλη ποιά ανάγκη της προσωπικότητας αυτών των ανθρώπων τους υποκινεί να συμπεριφέρονται μ' αυτόν τον τρόπο.


Συμφωνώ σ' αυτό, μόνο που θέλει πολλά και διαφόρων διαστάσεων κόσκινα. "Γνωσηθήρες" κατά το χρυσοθήρες.


quote:
elo

Ποιος από εδώ μέσα μπορεί να πει ότι στην αρχή της αναζήτησης του ,δεν δογματίστηκε σε κάποια πιστεύω και απόψεις ή ακόμα και αυτός που έχει πολύχρονες εμπειρίες (βιώματα) πάνω σε θέματα που εκφράζονται εδώ μέσα στο ESOTERICA μπορεί να πει ότι η γνώση που έλαβε μέσα από θεωρίες και απόψεις ,δεν τον οδήγησε να πλάσει και να δημιουργήσει ένα προσωπικό του πιστεύω ,που στην πορεία όμως της συνεχόμενης έρευνας αλλά και αμφισβήτησης βρήκε ένα άλλο καινούργιο μονοπάτι που τον γεμίζει και τον αντιπροσωπεύει περισσότερο .


Είναι πέρα για πέρα σίγουρο αυτό, φίλε μου elo. Και πόσες φορές δεν επιμείναμε θέλοντας να διαφυλάξουμε το "σωστό" της άποψής μας.

Νομίζω πως η διακύμανση αυτή είναι υγειές φαινόμενο. Αρκεί να έχουμε το σθένος, να δεχθούμε ότι το λάθος είναι συστατικό της σωστής κατευθυνσης προς την αλήθεια.


quote:
elo

Όπως καταλαβαίνεις γιαπετ αυτή είναι η προσωπική μου αλήθεια ή αν το θες το προσωπικό μου δόγμα ,ότι κάθε τι καινούργιο που γνωρίζω που περιλαμβάνει το ΟΛΟ με φέρνει ποιο κοντά στο κυτταρικό μου σύμπαν (εγώ) .



Απόλυτα σωστό.

Και ο καθένας μας, το εφαρμόζει αφού πρώτα το προσαρμόσει στις δυνατότητες, στις αντοχές και το μέγεθος της επιθυμίας του για αφύπνιση.

Κι εγώ, συν τοις άλλοις, ,εχω στρέψει την προσοχή μου ή μέρος της, προς τα έξω...

Μήπως η αλήθεια είναι εκεί έξω;
Μήπως είναι ένας σημαντικός δρόμος κι αυτός;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 09:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Βέβαια είμαστε κοινωνικά όντα και ο ένας βοηθάει τον άλλο, αλλά τον όποιο δρόμο, πρέπει να τον περπατούμε με δική μας ευθύνη και προς τον στόχο μας, όπως επισημαίνεις κι εσύ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, φίλε γιαπετ!
Η φύση του ανθρώπου είναι κοινωνική κι η διάθεση για βοήθεια είναι ίσως ένα επακόλουθο αυτής της φύσης μας.
Απλά και σ' αυτό χρειάζεται ένα μέτρο και μια διάκριση...

quote:
Δυστυχώς όμως, που αυτοί οι ρόλοι, ενώ θάπρεπε, δεν είναι διακριτοί, με αποτέλεσμα κάποιες φορές ο "δάσκαλος" να περιμένει να αποκτήσει υπόσταση ο τίτλος του απ' τον μαθητή.

Κατά την δική μου γνώμη, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο έχουμε να κάνουμε με "δάσκαλο" - όπως είπες κι εσύ.
Ένας δάσκαλος δεν θα έπρεπε να θεωρεί τον εαυτό του μαθητή?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 02:05:40  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου Dying_Incubus

Μαθητές είμαστε όλοι για πάντα είτε το γνωρίζουμε είτε όχι.

Ο δάσκαλος είναι επιφορτισμένος και με αυτόν το ρόλο. Μαθητής θα είναι κι αυτός για πάντα.

Ο ένας γίνεται αφορμή για παραγωγή σκέψεων απ' τον άλλο. Σκέψεων με αφετηρία και προορισμό.

Νομίζω ότι Ο δάσκαλος "ακούει" τις σκέψεις μας και μας περιμένει...

Περιμένει να επιτύχουμε το βηματάκι που θα γίνει η αφορμή να μας δώσει νέα ύλη για μελέτη, νέο σκοπό και νέο ρόλο, στην πορεία προς την εξίσωση με τις υπόλοιπες ακτίνες του.

Ίσως ο Αρθουρ Κλαρκ να είχε δίκαιο όταν είπε ότι το σύμπαν είναι γεμάτο φωνές σε αναρίθμητες γλώσσες, από άστρο σε άστρο και ίσως κάποτε, πάρουμε μέρος κι εμείς σ' αυτήν τη συζήτηση.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 12:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, πράγματι είμαστε όλοι μας μαθητές.
Ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο, αποκομίζουμε εμπειρίες, βιώνουμε, μαθαίνουμε, με την σειρά μας διδάσκουμε κι όταν έρθει εκείνη η στιγμή που θα φύγουμε από το φυσικό πεδίο αυτό που μένει πίσω είναι η παρακαταθήκη που έχουμε αφήσει στους συνανθρώπους μας για να κάνουν κι εκείνοι τον δικό τους κύκλο.

Κι ο δάσκαλος μαθητής είναι και δε νομίζω ότι θα έχει διαχωρίσει την δική του θέση στον κόσμο μας από αυτή των υπολοίπων ανθρώπων.
Απλά είναι ένας μαθητής ο οποίος έχει φτάσει λίγο παραπέρα κι έχει επιφορτιστεί με περισσότερες ευθύνες.

quote:
Νομίζω ότι Ο δάσκαλος "ακούει" τις σκέψεις μας και μας περιμένει...

Εμείς άραγε είμαστε διατεθειμένοι να αναγνωρίσουμε την ύπαρξη του?
Είμαστε σε θέση να τον αφουγκρατούμε?
Και πολύ περισσότερο, είμαστε σε θέση να αφουγκραστούμε την φωνή του εσώτερου εαυτού μας?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 00:03:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Εμείς άραγε είμαστε διατεθειμένοι να αναγνωρίσουμε την ύπαρξη του?
Είμαστε σε θέση να τον αφουγκρατούμε?


Φίλε μου Dying_Incubus πιστεύω ότι εμείς είμαστε ο θεός.
Είναι μέσα μας και είμαστε μέσα του.

Είναι (είμαστε) τα πάντα, ο αιθέρας που γεμιζει τα σύμπαντα, τα άστρα, οι πλανήτες και οι οντότητες που κατοικούν και δημιουργούν, παίζοντας το ρόλο που τους έχει ανατεθεί από την δημιουργία (θεός).

quote:
Dying_Incubus

Και πολύ περισσότερο, είμαστε σε θέση να αφουγκραστούμε την φωνή του εσώτερου εαυτού μας?


Μήπως η προσπάθεια (η όποια) που κάνει ο καθένας μας, προς αυτήν την κατεύθυνση είναι ένα είδος ξυπνητηριού, για να μας κρατάει σε εγρήγορση και να μας θυμίζει, έστω και σε ασυνείδητο επίπεδο, ότι δεν είμαστε τυχαία εδώ;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 14:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Φίλε μου Dying_Incubus πιστεύω ότι εμείς είμαστε ο θεός.
Είναι μέσα μας και είμαστε μέσα του.

Φίλε γιαπετ, είμαστε κι εμείς ο Θεός.
Δεν είμαστε όμως μόνο εμείς.
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά βάζω ένα "και" στην πρώτη πρόταση σου.
Της δίνει κι ένα πολύ διαφορετικό νόημα, δε νομίζεις?

quote:
Μήπως η προσπάθεια (η όποια) που κάνει ο καθένας μας, προς αυτήν την κατεύθυνση είναι ένα είδος ξυπνητηριού, για να μας κρατάει σε εγρήγορση και να μας θυμίζει, έστω και σε ασυνείδητο επίπεδο, ότι δεν είμαστε τυχαία εδώ;

Είναι πολύ πιθανόν να τον αφυπνίζει μια τέτοια προσπάθεια, αν βέβαια έχει την διάθεση να κατανοήσει ότι δεν είμαστε τυχαία εδώ.
Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι και πολλοί άνθρωποι οι οποίοι δεν αποδέχονται τίποτα πέρα από το "εδώ και τώρα", έχουν βρει αρκετά νοήματα στην ζωή τους...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 21:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
γιαπέτ:
Φίλε μου Dying_Incubus πιστεύω ότι εμείς είμαστε ο θεός.
Είναι μέσα μας και είμαστε μέσα του.

Είναι (είμαστε) τα πάντα, ο αιθέρας που γεμιζει τα σύμπαντα, τα άστρα, οι πλανήτες και οι οντότητες που κατοικούν και δημιουργούν, παίζοντας το ρόλο που τους έχει ανατεθεί από την δημιουργία (θεός).


Καλησπέρα φίλε γιαπέτ
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου δέν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να δώσουμε στον άνθρωπο την ιδιότητα του εξουσιαστή απέναντι στα φυσικά φαινόμενα λέγοντας οτι είναι κομμάτι του Θεού που τα κατευθύνει, απο την στιγμή που φορές - φορές φοβάται ακόμα και την σκιά του.
Δέν εξαιρώ ούτε τον εαυτό μου σ'αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 01:45:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Φίλε γιαπετ, είμαστε κι εμείς ο Θεός.
Δεν είμαστε όμως μόνο εμείς.
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά βάζω ένα "και" στην πρώτη πρόταση σου.
Της δίνει κι ένα πολύ διαφορετικό νόημα, δε νομίζεις?


Αν καταλαβαίνω σωστά το νόημα που δίνει το «και» συμφωνώ απόλυτα.
Το κάθε κύτταρο, αν και απειροελάχιστο δεν είναι αμελητέο, αφού το σύνολό τους διαμορφώνει Άπαν.
Αν θέλεις εξήγησέ μου την άποψή σου, για να σιγουρευτώ.


quote:
Dying_Incubus
Είναι πολύ πιθανόν να τον αφυπνίζει μια τέτοια προσπάθεια, αν βέβαια έχει την διάθεση να κατανοήσει ότι δεν είμαστε τυχαία εδώ.

Νομίζω ότι (ευτυχώς) λιγοστεύουν οι άνθρωποι που πιστεύουν στην αναίτια ύπαρξή τους. Δε ξέρω αν είναι πολλοί ή λίγοι, αλλά πιστεύω ότι τα ερεθίσματα απ’ τη Φύση είναι πάρα πολλά.

Ο καθένας μπορεί να δει ότι στη Φύση, ακολουθείται μια αλληλουχία που δε μπορεί να θεωρηθεί κάτι τυχαίο.
Έτσι διατηρείται και η ισορροπία, η αρμονία που είναι απαραίτητη για την συντήρηση της ζωής και την εξέλιξη.


quote:
Dying_Incubus

Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι και πολλοί άνθρωποι οι οποίοι δεν αποδέχονται τίποτα πέρα από το "εδώ και τώρα", έχουν βρει αρκετά νοήματα στην ζωή τους...


Ίσως αυτοί που εννοώ πιο πάνω, να είναι αυτοί, στους οποίους αναφέρεσαι.

‘Όμως, τα νοήματα που έχουν βρει, είναι ευθέως ανάλογα της διάρκειας που δίνουν στην ύπαρξή τους.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 01:53:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
snoopy

Καλησπέρα φίλε γιαπέτ


Φίλε snoopy σε καλωσορίζω.

quote:
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου δέν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να δώσουμε στον άνθρωπο την ιδιότητα του εξουσιαστή απέναντι στα φυσικά φαινόμενα λέγοντας οτι είναι κομμάτι του Θεού που τα κατευθύνει, απο την στιγμή που φορές - φορές φοβάται ακόμα και την σκιά του.
Δέν εξαιρώ ούτε τον εαυτό μου σ'αυτό

Με χαρά θα αντιπαραθέσω τις απόψεις μου στις δικές σου, διότι αυτό είναι και το ζητούμενο σε ένα διάλογο.

Η αντιπαράθεση (κατά τη γνώμη μου, βέβαια) δεν είναι πόλεμος, όπως ίσως πιστεύουν μερικοί.

Μ’ αυτό που έγραψα, εννοώ ότι είμαστε, σα νόες, τμήμα του Παγκόσμιου Νου, επιφορτισμένοι με κάποιον ρόλο.

Μπορεί σαν άνθρωποι να είμαστε έτσι όπως, σωστά, λες, αλλά το άφθαρτο κομμάτι μας, ο νους, δεν έχει να κάνει ούτε με εξουσία, ούτε με κυριότητα πάνω σε οτιδήποτε, (αυτά είναι ανθρώπινες διαστροφές) διότι είναι τέλειος, αφού είναι μέρος του τέλειου.

Συμμετέχει στη δημιουργία, διότι είναι μέρος της και επειδή δε μπορεί να σταματήσει, λόγω του ότι δεν υπάρχουν όρια, σ’ αυτήν.

Όλα γύρω μας είναι η Φύση, ο Θεός, τα περισσότερα δεν τα βλέπουμε, κάποια δεν νοιώθουμε καν, αλλά υπάρχουν και είναι γνωστά στο νου μας, διότι αυτός είναι μεν μια κουκιδίτσα, μέσα στην όλη δημιουργία, αλλά είναι…


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 12:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αν καταλαβαίνω σωστά το νόημα που δίνει το «και» συμφωνώ απόλυτα.
Το κάθε κύτταρο, αν και απειροελάχιστο δεν είναι αμελητέο, αφού το σύνολό τους διαμορφώνει Άπαν.
Αν θέλεις εξήγησέ μου την άποψή σου, για να σιγουρευτώ.

Αυτό εννοώ, φίλε γιαπετ!
Ότι με την σειρά μας είμαστε κι εμείς ένα ακόμα κύτταρο όπως όλα τα υπόλοιπα.
Διαδραματίζουμε έναν συγκεκριμένο ρόλο, επιτελούμε κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες όπως όλα τα υπόλοιπα.
Το θέμα με το δικό μας κύτταρο όμως είναι ότι πολλές φορές ξεχνάει την συνεργασία που θα πρέπει να έχει με τα υπόλοιπα...

quote:
Ίσως αυτοί που εννοώ πιο πάνω, να είναι αυτοί, στους οποίους αναφέρεσαι.

‘Όμως, τα νοήματα που έχουν βρει, είναι ευθέως ανάλογα της διάρκειας που δίνουν στην ύπαρξή τους.


Αναφέρομαι σ' ανθρώπους οι οποίοι δεν αποδέχονται πχ την ύπαρξη της ψυχής ή την μετατόπιση της συνείδησης μας σε ένα άλλο επίπεδο μετά τον φυσικό μας θάνατο.
Σκέφτομαι όμως ότι πολλοί άνθρωποι οι οποίοι αποδέχονται μόνο την ζωή μας στον υλικό κόσμο έχουν βρει νοήματα, ιδανικά κι ιδέες τα οποία εκτείνονται πολύ παραπέρα από την διάρκεια της ύπαρξης τους.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 01:51:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Το θέμα με το δικό μας κύτταρο όμως είναι ότι πολλές φορές ξεχνάει την συνεργασία που θα πρέπει να έχει με τα υπόλοιπα...


Ίσως γι' αυτό δεν παίζουμε, ακόμη, σημαντικό ή πολύπλοκο ρόλο, στο επίπεδο που βρισκόμαστε. Έχουμε ατέλειες και αδυναμίες.

Οι φιλομαθείς, οι ικανοί και γενικά αυτοί που ξεχωρίζουν από εμάς, μπορεί να περνάνε σε ανώτερα καθήκοντα, της δημιουργίας.

Ίσως η εξέλιξη στα κατώτερα επίπεδα ύπαρξης, να είναι το κριτήριο για άνοδο.

quote:
Dying_Incubus

Σκέφτομαι όμως ότι πολλοί άνθρωποι οι οποίοι αποδέχονται μόνο την ζωή μας στον υλικό κόσμο έχουν βρει νοήματα, ιδανικά κι ιδέες τα οποία εκτείνονται πολύ παραπέρα από την διάρκεια της ύπαρξης τους.


Νομίζω ότι η "κληρονομιά" που αφήνει ο καθένας φεύγοντας, είναι ερμηνεύσιμη και εξελίξιμη.

Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος φίλε Dying_Incubus;
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2007, 16:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, για να διαδραματίσουμε ένα μεγαλύτερο ή σημαντικότερο ρόλο στην εξέλιξη θα πρέπει να εξελιχθούμε κι εμείς ως Άνθρωποι.
Αυτό μπορεί να συνίσταται στην κατανόηση αλλά και συνειδητοποίηση της ταυτότητας μας, του πραγματικού μας εαυτού και του σημείου στο οποίο βρισκόμαστε τώρα.
Όσο όμως δεν συμβαίνει αυτό, αμφιβάλλω κατά πόσο θα μπορέσουμε να παίξουμε μεγαλύτερο ρόλο ή έστω αν θα έπρεπε να γινόταν κάτι τέτοιο.

quote:
Νομίζω ότι η "κληρονομιά" που αφήνει ο καθένας φεύγοντας, είναι ερμηνεύσιμη και εξελίξιμη.

Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος φίλε Dying_Incubus;
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς.


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμη κι άνθρωποι οι οποίοι δεν αποδέχονται την συνέχεια της ύπαρξης μας σε ένα άλλο επίπεδο μετά από τον βιολογικό μας θάνατο, έχουν όνειρα κι ιδέες για ένα καλύτερο κόσμο στο μέλλον, προσπαθούν να αφήσουν πίσω τους κάποια "κληρονομιά" όπως το είπες κι εσύ.
Σ' αυτό δυνητικά μπορούν να φτάσουν όλοι οι άνθρωποι, είτε αποδέχονται την μεταθάνατο ζωή είτε όχι.
Δεν είναι όμως εκπληκτικό το γεγονός ότι ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων ενδιαφέρεται να κάνει τον κόσμο καλύτερο έστω κι αν οι ίδιοι δεν βρίσκονται πλέον εδώ?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 19:13:46  Εμφάνιση Προφίλ
Παραθέτω απ' το θέμα Ο Μύθος πίσω από τον Μύθο - Αποσυμβολισμός, στην κατηγορία ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

quote:
keraynos

Αγαπητέ γιαπετ διαβάζοντας το θέμα αλλά και αυτά που είπες, μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες, ίσως να είναι αφελείς δεν ξέρω, ίσως πάλι όμως προβληματίζουν και άλλους μέσα σε αυτό το θέμα.
Αν όντως υπήρχε αυτή η γνώση στους αρχαίους πριν τον κατακλυσμό, κάποιοι από αυτούς δεν θα είχαν καταφέρει να σωθούν;

Να πάνε κάπου (π.χ Σελήνη)έως ότου επανέλθει η Γη σε κατοικήσιμη μορφή, ή σε πιο ψηλές περιοχές, έτσι ώστε να μπορέσει να συνεχιστεί η γνώση;
Στις μυθολογίες(Ελληνική, Εβραϊκή) βλέπουμε ότι κάποιοι κατάφεραν και σώθηκαν στον κατακλυσμό, είχαν περισσότερη γνώση;
Και αν ναι τότε που πήγε η γνώση αυτή;
Γιατί πέρασαν τόσοι αιώνες μέχρι να την αναπτύξουμε πάλι;
Γιατί τα επιτεύματα που έχουμε στην σημερινή εποχή δεν υπήρχαν και στην Αθήνα του Περικλή;
Αφού είχαν διαστημόπλοια, θα μπορούσαν κάλιστα να έχουν και υποβρύχια, μέχρι και πόλεις κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας θα μπορούσαν να κατασκευάσουν, και με διάφορα συστήματα να μπορούν να μεταφέρουν το οξυγόνο της επιφάνειας μέσα σε αυτές και να επιβιώσουν.
Γραπτός λόγος δεν υπήρχε;
Η γνώση τους κάπου δεν θα είχε καταγραφεί;
Δεν θα είχαν προσπαθήσει να την σώσουν για τυχόν επιζήσαντες;
Συγνώμη αν κούρασα με τις απορίες μου


Φίλη μου, Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω γενικά και αν το επιθυμείς περνάμε σε ειδικότερο προβληματισμό...

Κανείς δε μπορεί να αποκλείσει ότι κάποιοι σώθηκαν. Το αντίθετο...

Ίσως ακούγεται αδύνατο αυτό, αλλά νομίζω ότι ο μόνος λόγος είναι πως πιστεύουμε στην μοναδικότητα του σημερινού πολιτισμού και εντελώς αυθαίρετα, αποκλείουμε μεγαλύτερο πολιτισμό και πιό προχωρημένη τεχνολογία στα βάθη του παρελθόντος. Θα έλεγα μάλιστα, ότι το αποκλείουμε εγωϊστικά, κόντρα σε πάρα πολλές και ισχυρές ενδείξεις.

Αν προσπαθήσεις να ρίξεις μια ματιά στις αρχές του παρόντος θέματος, θα πάρεις μια γεύση του τι θα μπορούσε να έχει συμβεί, τουλάχιστον
με τη δική μου φαντασία, πριν από πολλές δεκάδες χιλιάδες χρόνια.

Ας υποθέσουμε λοιπόν, πράγματα που πιθανόν να απαντούν σε πολλά ερωτηματικά, τα οποία σε άλλη περίπτωση θα ήταν δύσκολο να απαντηθούν τεκμηριωμένα.

Απ’ την άλλη, αναλογίσου τι γνωρίζουμε σήμερα, για τον πλανήτη που ζούμε...
Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ανεξερεύνητο, ειδικά στη θαλάσσια περιοχή.


Υπάρχουν και χερσαίες περιοχές για τις οποίες δε γνωρίζουμε τίποτε, τουλάχιστον επίσημα. Νομίζω ότι αυτό και μόνο απαντάει σε πολλές απορίες που όλοι έχουμε.
Επομένως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν υπάρχει κάτι και τι ή πού είναι αυτό...


Δεν είναι λοιπόν, αστείο να νομίζουμε ότι τα ελάχιστα που γνωρίζουμε μας καθιστούν ικανούς να βεβαιώνουμε ή να αποκλείουμε;

Έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου, ότι οι «μύθοι» δημιουργήθηκαν απ’ τις προσπάθειες αυτών που είχαν νωπές μνήμες, να μεταδώσουν γνώση και πληροφορίες, στους απογόνους τους οι οποίοι στερούνταν γνωστικού πεδίου και παραστάσεων γι’ αυτά που άκουγαν.

Δεν σου απάντησα βέβαια, αλλά πιστεύω ότι αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, θα δούμε πολλά κάτω από άλλο πρίσμα και θα αναφερθούμε σε ενδείξεις που οδηγούν σε συλλογισμούς οι οποίοι ίσως προχωρούν ένα παζλ, λίγο πιο πέρα απ’ την επιστημονική απόδειξη...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 19:18:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Δεν είναι όμως εκπληκτικό το γεγονός ότι ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων ενδιαφέρεται να κάνει τον κόσμο καλύτερο έστω κι αν οι ίδιοι δεν βρίσκονται πλέον εδώ?


Μήπως φίλε μου, μ' αυτόν τον τρόπο εκτελούν το έργο τους, έστω κι αν δεν γνωρίζουν συνειδητά ότι το κάνουν;

Λέω ότι είναι μια ένδειξη αυτό, προς αυτήν την κατεύθυνση...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 04:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Αγαπητέ γιαπετ, το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έχεις ανοίξει, αλλά δυστυχώς στις απορίες που είχα μου γεννήθηκαν και άλλες , ήρθαν στην σκέψη μου ο Πλάτωνας, η καταστροφή της μυθικής Ατλαντίδας(που χρονολογικά την τοποθετούν την εποχή του κατακλυσμού), ακόμα και και ο πρωτόγονος άνθρωπος, τώρα θα μου πεις που κολλάει ο πρωτόγονος άνθρωπος, κολλάει στο ότι αν και πολύ παλαιότερος(Τα πιο παλιά απολιθώματα σκελετού Homo Sapiens έχουν βρεθεί στην Αιθιοπία το 1967, και είναι περίπου 195.000 ετών. Όμως οι επιστήμονες θεωρούν ο πρωτόγονος άνθρωπος έφτασε εκεί περίπου 400.000 χρόνια πριν, ενώ τα πρώτα δείγματα ανθρώπων στην Ευρώπη χρονολογούνται πριν από 45.000 χρόνια)βρίσκουμε οστά του και χρηστικά σκεύη,ή ακόμα και τα σπήλαια με τις ζωγραφικές απεικονίσεις από ζώα ή σκηνές από κυνήγι, θέλω να πω πως αν και δεν υπήρχε γραπτός λόγος μας άφησε ιστορικά στοιχεία για την ύπαρξή του.
Ο κατακλυσμός έγινε πριν 10.000 περίπου χρόνια, αν οι τότε κάτοικοι είχαν αναπτύξει τόσο μεγάλο πολιτισμό κατά πολυ ανώτερο από αυτόν που έχουμε εμείς τώρα, δεν θα είχαν καταφέρει να τον διαφυλάξουν για να μη χαθεί, και σε ποια κατηγορία ανθρώπου θα τους κατατάξουμε; Μετά την εμφάνιση του homo sapiens δεν έχουμε άλλη κατηγορία, αυτός εξελίχθηκε μέχρι σήμερα, οστά αυτών των "υπερανθρώπων" γιατί δεν έχουμε βρει, ή επιτεύματά τους; και γιατί τη γνώση να την προσφέρουν σαν μύθο, αφού αυτοί που σώθηκαν στον κατακλυσμό είχαν ήδη γνώση και θα μπορούσαν να δημιουργήσουν και να διδάξουν, γιατί να δωθεί και να δίδεται μέχρι και στις μέρες μας με το "σταγονόμετρο" δεν είναι εγωιστικό; θα φέρω ένα απλοϊκό παράδειγμα : γίνεται ένας μεγάλος σεισμός και ισοπεδώνεται όλη η Αθήνα, θα πάμε να ζήσουμε σε σπηλιές ή θα είναι μία ευκαιρία με τις γνώσεις που έχουμε να την ξανακτίσουμε και να την κάνουμε καλύτερη;
Διάβασα μέσα στο θέμα αν θυμάμαι καλά ότι δεν ήταν έτοιμοι να δεχτούν την γνώση γι αυτό την έδιναν με την μορφή μύθων, μα και ένα μικρό παιδί άδειο δεν είναι από γνώση πριν του την προσφέρουμε;[Μπορεί και στο παιδί να ξεκινάμε με τον μύθο αλλά καταλήγουμε σε σύνθετες έννοιες και θεωρίες όσο μεγαλώνει και αναπτύσεται η νόησή του(αλλά μιλάμε για λίγα χρόνια όσο να μεγαλώσει το παιδί να έχει ωριμάσει εγγεφαλικά)], γιατί εδώ λοιπόν σε μας δίνουν την γνώση που είχαν αναπτύξει όχι σε λίγα χρόνια αλλά σε αιώνες, τι είναι αυτό που στα μάτια τους έμας τους απογόνους τους μας κάνει ανίκανους να δεχτούμε(κατανοήσουμε) τη γνώση που είχαν;

Δύο θεωρίες που στάθηκα με πολύ ενδιαφέρον αλλά και με σκεπτικισμό, η μία ότι οι Θεοί ήταν άνθρωποι που πήγαν από το μέλλον στο παρελθόν και τους θεώρησαν Θεούς.
Αυτοί οι Θεοί, οι όποιοι Θεοί όποιας Θρησκείας παλαιάς και σύγχρονης, που παρέμειναν και παραμένουν αιώνες, αν ήταν άνθρωποι με τις επεμβάσεις-παρεμβάσεις τις Θεϊκές που έκαναν δεν επηρέαζαν την τροπή της ιστορίας, δεν υπήρχε κίνδυνος να αλλάξει κάτι που να επηρεάσει αρνητικά όλο τον πλανήτη; ακόμα και η ίδια τους η ύπαρξη με μια αλλαγή στην ιστορία θα μπορούσε να επηρεαστεί.

Η άλλη θεωρία, που μου δίνει απαντήσεις στα πιο πάνω ερωτήματά μου είναι, ότι ήταν μία εξωγήινη φυλή.
Εδώ ναι με αυτή την θεωρία μπορώ να συμφωνήσω, θα μπορούσε κάποιος εξελιγμένος εξωγήινος πολιτισμός να χρησιμοποιήσει τη γη για αποικισμό, και να είχε τέτοιου τύπου μοριακή δομή ο οργανισμός τους που να τους επέτρεπε την όποια μεταμόρφωση. Βλέποντας τον κατακλυσμό όμως οι περισότεροι να έφυγαν και αυτοί οι λίγοι που παρέμειναν να θεωρήθηκαν Θεοί, λόγω του ότι οι άν8ρωποι και ο πολιτισμός τους τότε ακόμα ξεκίναγε, και οι γνώσεις τους και η νοητική τους ικανότητα ήταν πολύ ανεπαρκείς σύμφωνα με τα δικά τους δεδομένα.Αυτό θα μπορούσε να μου δώσει απάντηση γιατί η γνώση δίδεται στους ανθρώπους λίγο λίγο, βήμα βήμα, γιατί δεν την είχαμε ποτέ ως άνθρωποι , μας έδωσαν τις βάσεις (σύμφωνα με την υποθετική αυτή θεωρία) για να την αποκτήσουμε-κατακτήσουμε μόνοι και να εξελιχθούμε. Και ίσως κάποια απομεινάρια της παρουσίας αυτών των τότε αποίκων να είναι περίεργα ευρήματα που χρονολογικά μας εκπλήσσουν, όπως αυτά που είχε καταθέσει σε εικόνες ο αγαπητός elo.

Σ'αυτό το θέμα που συζητάμε αισθάνομαι μια διαρκή πάλη της λογικής μου με την φαντασία μου, και πραγματικά και η μία και η άλλη σε ερωτήματα και αδιέξοδα με οδηγούν όσο το σκαλίζω. Η λογική από τη μία μου λέει σύνελθε ώρα είναι να αρχίσεις να φαντάζεσαι τον Δία με όπλα λέιζερ και τον Ερμή να λέει στον Ήφαιστο σου έφερα τα σανδάλια για σέρβις γιατί οι προωθητήρες δεν λειτουργούν σωστά σήμερα και δεν μπορώ να πετάξω, και η φαντασία από την άλλη μου λέει ότι όλα είναι πιθανά, τίποτα δεν αποκλείεται πόσα πράγματα μέχρι πριν λίγα χρόνια θα τα θεωρούσαμε απίστευτα αν μας έλεγαν ότι θα γίνουν, και όμως σήμερα υπάρχουν γιατί να μην είναι πραγματικότητα και εκείνα, και να έγιναν πράγματι στο παρελθόν.Συγνώμη που μακρυγόρησα τόσο πολύ.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 10:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Μήπως φίλε μου, μ' αυτόν τον τρόπο εκτελούν το έργο τους, έστω κι αν δεν γνωρίζουν συνειδητά ότι το κάνουν;

Φίλε γιαπετ, πιστεύω πως για όλα όσα συμβαίνουν υπάρχει μια σκοπιμότητα, ένας σκοπός που πρέπει να επιτευχθεί καθώς τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία.
Οπότε είναι πιθανόν να εκτελούν το έργο τους όπως λες με κάποιο βαθμό συνειδητοποίησης της φύσης του έργου αυτού.

quote:
Μετά την εμφάνιση του homo sapiens δεν έχουμε άλλη κατηγορία, αυτός εξελίχθηκε μέχρι σήμερα, οστά αυτών των "υπερανθρώπων" γιατί δεν έχουμε βρει, ή επιτεύματά τους; και γιατί τη γνώση να την προσφέρουν σαν μύθο, αφού αυτοί που σώθηκαν στον κατακλυσμό είχαν ήδη γνώση και θα μπορούσαν να δημιουργήσουν και να διδάξουν, γιατί να δωθεί και να δίδεται μέχρι και στις μέρες μας με το "σταγονόμετρο" δεν είναι εγωιστικό;

Φίλη keraynos, αυτό που λες είναι ένα θέμα το οποίο με προβληματίζει κι εμένα.
Εφόσον - λογικά - σώθηκαν κάποιοι άνθρωποι γιατί δε μετέδωσαν τις γνώσεις που είχαν στις επόμενες γενιές όπως ήταν και γιατί δεν προσπάθησαν να ξεκινήσουν από το σημείο που ήταν πριν εξελικτικά.
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ίσως να μη μπορούσαν να το κάνουν αυτό γιατί είχε επέλθει μια ολοσχερής καταστροφή.
Εάν η διάδοση των πληροφοριών ή της παρελθοντικής κατάστασης στην Γη ήταν προφορική, είναι πιθανόν να έχουν αλλάξει πολλές πληροφορίες και να έγιναν πολλές μεταγενέστερες προσθήκες που οφείλονται στην ανθρώπινη φαντασία.
Από την άλλη, θα έπρεπε να είχαν βρεθεί ερείπια, αντικείμενα που θα έπρεπε να μαρτυρούν την τότε μεγάλη εξέλιξη του ανθρώπινου γένους.
Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, σωστά;
Μετά σκέφτομαι τα 5 γένη ανθρώπων από τη μυθολογία μας και τι μπορεί να μαρτυρούν αυτά για την εξέλιξη του ανθρώπου.
Αυτό με κάνει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να υπήρχε μια εξέλιξη του ανθρώπου κι ύστερα να άρχισε η "πτωτική του πορεία".
Έχουμε μύθους περί κατακλυσμού, ο μύθος για την πτώση των πρωτόπλαστων, η καταστροφή των Σοδόμων και Γομόρρων κλπ.

quote:
Διάβασα μέσα στο θέμα αν θυμάμαι καλά ότι δεν ήταν έτοιμοι να δεχτούν την γνώση γι αυτό την έδιναν με την μορφή μύθων, μα και ένα μικρό παιδί άδειο δεν είναι από γνώση πριν του την προσφέρουμε;

Σε ένα παιδί όμως μεταδίδουμε γνώσεις τις οποίες η βιολογική - νοητική - συναισθηματική του κατάσταση να του επιτρέπει να την διαχειριστεί και να την κατανοήσει.
Σε ένα παιδάκι πχ 5 χρονών του μαθαίνουμε ότι 1 + 1 = 2, δεν του μαθαίνουμε πως να λύνει ολοκληρώματα.
Μήπως ως ανθρώπινο είδος έχουμε εξελιχθεί μόνο σε κάποιους τομείς (τεχνολογία, επιστήμες κλπ) αλλά στην ουσία (σε πνευματικό επίπεδο) είμαστε σε ένα πολύ πρώϊμο στάδιο εξέλιξης;
Δεν ξέρω, απλά είναι μια θεωρία κι αυτή που μπορεί φυσικά να είναι και λανθασμένη.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 01:34:47  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη μου keraynos, ας αφήσουμε τη φαντασία μας να δημιουργήσει διότι όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο φίλος Dying_Incubus τίποτε δεν είναι τυχαίο, ούτα καν τα δημιουργήματα της φαντασίας μας.

Σκέψου λοιπόν ότι, αν δεν απατώμαι, δεν έχουν βρεί ακόμη τον συνδετικό-εξελικτικό κρίκο, μεταξύ homo erectus (νομίζω) και homo sapiens- sapiens και αναρωτήσου μήπως δεν υπάρχει;


Αν επήλθε μετάλλαξη των χθονίων, δεν θα βρεθεί ποτέ.

Όταν λέμε κατακλυσμό θα μπορούσαμε να εννοούμε πόλεμο με εξωφρενικά εξελιγμένα όπλα, για την κυριαρχία στον πλανήτη, από αντιμαχόμενες παρατάξεις.

Ο Ησίοδος τι εννοεί όταν γράφει ότι καυτή πνοή είχε τυλίξει τους Τιτάνες , ότι η φλόγα ανέβαινε στον ουρανό σαν τρομερό βουνό, η λάμψη και οι κρότοι είχαν τραντάξει τη Γη, είχαν αναστατώσει τις θάλασσες και είχαν αναποδογυρίσει βουνά;

Θα προσπαθήσω να συνεχίσω το παράδειγμά σου σε σχέση με το σεισμό στην Αθήνα.

Πώς θα υποστήριζες τις περιγραφές σου για αεροπλάνα, αυτοκίνητα, πλοία, πολυκατοικίες και διάφορα άλλα τεχνολογικά επιτεύγματα, σε κάποιον που δεν έχει εικόνες απ’ αυτά στο μυαλό του;

Τις γνώσεις σίγουρα εσύ θα τις είχες να ξαναχτίσεις την Αθήνα, όμως πού θα έβρισκες τα απαραίτητα σε επίπεδο υποδομής;

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να μιλάς γι’ αυτά χωρίς να σε καταλαβαίνουν και στην καλλίτερη περίπτωση να προσπαθούσαν κάποιοι, να ζωγραφίσουν αυτό που εκείνοι είχαν κατανοήσει απ’ τις περιγραφές σου, όπως το είχαν κατανοήσει.

Είμαστε, σαν ανθρωπότητα, το παιδί που αναφέρεις και η ηλικία μας υπολογίζεται με το συμπαντικό χρόνο, όχι το Γήϊνο.


quote:
Σ'αυτό το θέμα που συζητάμε αισθάνομαι μια διαρκή πάλη της λογικής μου με την φαντασία μου, και πραγματικά και η μία και η άλλη σε ερωτήματα και αδιέξοδα με οδηγούν όσο το σκαλίζω.

Είναι φυσικό και συμβαίνει σε πολλούς. Όμως ίσως έλθει η ώρα που το παζλ θα συμπληρωθεί και μάλιστα από μόνο του.

quote:
Η λογική από τη μία μου λέει σύνελθε ώρα είναι να αρχίσεις να φαντάζεσαι τον Δία με όπλα λέιζερ και τον Ερμή να λέει στον Ήφαιστο σου έφερα τα σανδάλια για σέρβις γιατί οι προωθητήρες δεν λειτουργούν σωστά σήμερα και δεν μπορώ να πετάξω, και η φαντασία από την άλλη μου λέει ότι όλα είναι πιθανά, τίποτα δεν αποκλείεται πόσα πράγματα μέχρι πριν λίγα χρόνια θα τα θεωρούσαμε απίστευτα αν μας έλεγαν ότι θα γίνουν, και όμως σήμερα υπάρχουν γιατί να μην είναι πραγματικότητα και εκείνα, και να έγιναν πράγματι στο παρελθόν.Συγνώμη που μακρυγόρησα τόσο πολύ.

Τι άλλο θα μπορούσαν να είναι οι κεραυνοί του Δία;
Γιατί ο Ερμής φέρεται με φτερά στα πόδια;
Τι ήταν η Αιγίδα που κατασκεύασε (ένα απ’ τα πολλά), ο Ήφαιστος;
Τι ήταν το Γοργόνειο;

Ίσως θα πρέπει όλοι μας, να εμπιστευόμαστε πιο πολύ τη φαντασία μας.

Άλλωστε είσαι στο θέμα που αυτό... επιβάλλεται.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 01:48:15  Εμφάνιση Προφίλ
Dying_Incubus

quote:
Από την άλλη, θα έπρεπε να είχαν βρεθεί ερείπια, αντικείμενα που θα έπρεπε να μαρτυρούν την τότε μεγάλη εξέλιξη του ανθρώπινου γένους.
Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, σωστά;

Αν και προσωπικά, θεωρώ ότι μερικά απ' όσα γνωρίζουμε είναι ενδείξεις για κάτι τέτοιο, είσαι σίγουρος φίλε Dying_Incubus ότι η κοινή γνώμη μαθαίνει τα πάντα, χωρίς να γίνεται επιλογή;


quote:
Μετά σκέφτομαι τα 5 γένη ανθρώπων από τη μυθολογία μας και τι μπορεί να μαρτυρούν αυτά για την εξέλιξη του ανθρώπου.

θα μπορούσαν, εκτός των άλλων που σωστά υποθέτεις, να συμβολίζουν και τις πέντε πιο σημαντικές αποστολές στον πλανήτη μας, που ίσως, απετέλεσαν και στάδια εξέλιξης του ανθρώπου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 03:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
quote:
Τι ήταν η Αιγίδα που κατασκεύασε (ένα απ’ τα πολλά), ο Ήφαιστος;
Τι ήταν το Γοργόνειο;

Η Αιγίδα ήταν σαν προστατευτικός θώρακας από δέρμα, η αιγίδα της Αθηνάς ήταν φτιαγμένη από το δέρμα της κατσίκας Αμάλθειας και δώρο του Δία προς την Αθηνά.

Μετά από την θανάτωση της μέδουσας Γοργώ η Αθηνά έβαλε το κεφάλι της πάνω στην αιγίδα και αυτό ονομάστηκε γοργόνειο.
Το γοργόνειο λειτουργούσε σαν αποτρεπτικό μέσο(λόγω του κεφαλιού της μέδουσας), και το συναντάμε πάνω σε ασπίδες, σε θώρακες, σε ζωφόρους, σε νομίσματα, σε εισόδους σπιτιών, ακόμα και σαν φυλακτό για την βασκανία κατά μία εκδοχή.


Γοργόνειο από την Ερέτρια "οικία με τα ψηφιδωτά"-Κλασική περίοδος, 380 - 323 π.Χ.

Ψάχνοντας όμως για περισσότερες πληροφορίες γιατί αυτά είναι τα γνωστά περί αιγίδας και γοργόνειου, βρήκα στο Pathfinder μία άλλη εκδοχή που εξάπτει πολύ την φαντασία (το γοργόνειο και η αιγίδα ως υπερόπλα) αν θέλετε να την δείτε και εσείς,η αναφόρά γίνεται προς το μέσον της σελίδας περίπου, δυστυχώς το φόντο που έχει η σελίδα είναι πολύ κουραστικό να διαβάσει κάποιος, αλλά περνώντας το ποντίκι πάνω από τα γράμματα όπως κάνουμε για το c/p διορθώνεται το πρόβλημα.

Η σελίδα είναιεδώ

Wolf

Edited by - keraynos on 03/12/2007 03:23:26

Edited by - keraynos on 03/12/2007 03:34:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy