ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 03:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Οκ, χαιρόμαστε πολύ που θα το κόψετε (zip και ΝΙΜΟΜΑΧΕ) αυτό το βιολί του ποιος θα την πει στον άλλο χειρότερα σε όσα περισσότερα θέματα γίνεται.

Κι αν τυχόν πάλι θέλετε να το συνεχίσετε, μπορούμε να βοηθήσουμε:
Να σας στείλουμε και τους δύο για διακοπές, να ανταλλάξετε κόλπα και μεθόδους καταδύσεων, μπας και μπορέσει να συνεχιστεί καμιά συζήτηση στο θέμα της χωρίς να διακόπτεται η ροή της από την μεταξύ σας αντιπαράθεση.

(Ελπίζω η προειδοποίηση να είναι κατανοητή )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 08:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
amalia,

quote:
Οκ, χαιρόμαστε πολύ που θα το κόψετε (zip και ΝΙΜΟΜΑΧΕ) αυτό το βιολί του ποιος θα την πει στον άλλο χειρότερα σε όσα περισσότερα θέματα γίνεται.

Δεν θα το κόψου-με. Εγώ πάλι το κόβω, αν κατάλαβες. Έτσι και συνεχίσω, θα συνεχίζει κι αυτός, γιατί αυτός δεν μπορεί να σταματήσει. Εγώ είμαι αυτός που το σταματάει για ακόμη μία φορά. 'Ντάξει ; Για να ξέρουμε τι λέμε.

Για να τελειώνουμε. Εγώ "δίνω τόπο στην οργή" ξανά. Απλώς, σε ενημερώνω, [ μάλλον, σας ενημερώνω ], πως έτσι και ξανα-ασχοληθεί αυτός ο άνθρωπος με την πάρτη μου, είτε όπως είπα έμμεσα ή όχι, είτε με υποννοούμενα ή όχι, είτε με "γενικής φύσεως προτροπές" ή όχι, έιτε με "συμβουλευτικό χαρακτήρα" ή όχι, σε οποιοδήποτε θέμα, σε οποιοδήποτε post, τότε, όπως καταλαβαίνεις, δεν θα έχετε κανένα δικαίωμα πάνω μου. Και αυτός ο οποίος θα βρεθεί υπόλογος, δεν θα είναι αυτός, αλλά εσείς.

Αυτό που σου λέω, δεν με νοιάζει, παρ' το όπως θέλεις. Εγώ απλά σας ενημερώνω [ και δεν λέω, 'ντάξει είναι να έχουμε δυο - τρία μέλη να μαλώνουν εδώ μέσα ] πως έχω αγανακτήσει πάρα πολύ με αυτόν τον τύπο, ο οποίος διαρκώς ασχολείται με μένα. Διαρκώς. Χωρίς ούτε να τον προκαλέσω, χωρίς ούτε καν να απευθύνομαι σ' αυτόν.

Επειδή γνωρίζω πως έτσι και καταφερθώ εναντίον σας [ και έχω - πίστεψέ με - ουκ ολίγα να πω ] η απάντησή σας θα είναι η διαγραφή μου γιατί δεν έχετε άλλο τρόπο να με ... "αντιμετωπίσετε" ας πούμε, απλώς περιμένω να δω τι θα κάνετε αν με ξανα-ενοχλήσει. Θέλω να του γίνει ξεκάθαρο, πως εγώ γι' αυτόν εδώ μέσα δεν υπάρχω. Έτσι και ξαναπεί οτιδήποτε για μένα ... θα γίνει χαμός. Και μπορείς όσο θέλεις να το χλευάσεις αυτό, δεν έχω πρόβλημα.

quote:
(Ελπίζω η προειδοποίηση να είναι κατανοητή )

(Κι εγώ ελπίζω η ενημέρωση να είναι κατανοητή ) Καλημέρα και καλή εβδομάδα ...

*[ επειδή γνωρίζω πως κατά πάσα πιθανότητα, η εσύ ή ο Admin θα απαντήσετε στην παρούσα δημοσίευσή μου, σας λέω εκ των προτέρων, πως δεν θα λάβω υπ' όψιν μου την πιθανή απάντησή σας, όποια και να είναι, σε όποιο ύφος και να είναι, ότι και να πείτε ... ]

Edited by - zip on 30/07/2012 09:52:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 14:32:36  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά Ζιπ,σε ευχαριστώ για το ανωτέρω κείμενο.

Με έκανε να αποβάλλω,τις όποιες "ενοχές" αισθανόμουν για την εκτροπή της συζήτησης...

Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με την προσωπικότητά σου.
Αδιαφορώ εντελώς και αμετάκλητα.

Ομως,βρίσκεσαι σε φόρουμ διαλόγων και οι απόψεις σου,θα απαντηθούν απο όλους.Μέσα σε όλους, συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου.

Αν έχω οποιαδήποτε διαφωνία,με αναρτήσεις σου,είτε σου αρέσει,είτε όχι,θα δείς και την δική μου πλευρά.

Τι να κάνουμε Ζιπ?
Ετσι είναι τα φόρουμ.

Προσωπικά μαζί σου,δεν έχω απολύτως τίποτα,δεν σε γνωρίζω και δεν το επιθυμώ.Μπορεί να βρεθούμε σε μια παρέα και πιούμε ένα κρασί και να μην ξέρω ποιός είσαι.

Τα κείμενά μου όμως εδώ μέσα,θα τα σχολιάζεις,όπως κι εγώ τα δικά σου.Εκών άκοντος!

Αμαλία
Εχω καταλάβει πλέον,τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ και όπως έχω ξαναδηλώσει,σέβομαι τις όποιες αποφάσεις παίρνει η διαχείρηση,για το καλό των διαλόγων.Εχω τιμωρηθεί αρκετές φορές με "κίτρινες" κάρτες,αδίκως εν πολλοίς,δικαίως εν μέρει.Ακόμη και εκουσίως επέβαλλα στον εαυτό μου,ποινή 48 ωρών,επειδή "αγανάκτησα" με τον Panos T σε κάποιο σημείο του διαλόγου.

Επομένως όποια "ποινή" θεωρηθεί εκ μέρους σας πρέπουσα,ώς πρός την συμμετοχή μου,δεν θα τύχει σχολίων εκ μέρους μου,όπως και οι άλλες έως τώρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 14:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

Δεν σου είπα να μην σχολιάζεις τις απόψεις μου. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Έτσι όμως και με ξανα - προσβάλεις, με οποιονδήποτε τρόπο, θα έχουμε πολύ άσχημα ξεμπερδέματα. 'Ντάξει αγαπητέ μου ; Το κατάλαβες ; Άμα δεν ξέρεις να μιλάς και να εκφράζεσαι, να πας να μάθεις. Έτσι και ξαναμιλήσεις για μένα με υποννoούμενα, έτσι και θίξεις ξανά το άτομό μου και την προσωπικότητά μου, θα πάει αλλού το πράγμα. Κατανοητό ; Τις απόψεις μου και τις σκέψεις μου, μπορείς όχι μόνον εσύ αλλά ο οποιοσδήποτε να τις σχολιάσει. Προσωπικά, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και να διαφωνήσεις και να παραθέσεις και αντίλογο. Σου απαγορεύω όμως να μιλήσεις ξανά προσωπικά για μένα. Δεν θα ξανα-αναφερθείς, ούτε στο επάγγελμά μου, ούτε στην ιδιότητά μου, ούτε στην προσωπικότητά μου. Αν το ξανακάνεις, θα έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα. Δεν γουστάρω ούτε το χιούμορ σου, ούτε τίποτε. Ούτε σηκώνω πλάκα από σένα. Αυτά στα λέω, για να τα ξέρεις και να μην μου πεις μετά "Δεν ήξερα". Ούτε φίλος σου είμαι, ούτε τίποτε. Το πως λειτουργούν τα φόρουμς το γνωρίζω. Δεν γουστάρω ούτε την καλημέρα σου. 'Ντάξει ; Έγινα κατανοητός ;

Edited by - zip on 30/07/2012 14:52:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 15:23:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Zip
Σου απαγορεύω όμως να μιλήσεις ξανά προσωπικά για μένα. Δεν θα ξανα-αναφερθείς, ούτε στο επάγγελμά μου, ούτε στην ιδιότητά μου, ούτε στην προσωπικότητά μου. Αν το ξανακάνεις, θα έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα.

Παρομοίως σου απαγορεύω να μιλάς προσωπικά για μένα.Αν το ξανακάνεις θα έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα.[δικά σου λόγια].
Δεν θα αναφέρεσαι στην επαγγελματική μου ιδιότητα,στούς τίτλους σπουδών μου,ούτε στην προσωπικότητά μου!

Απο την αρχή της συμμετοχής μου ξεκίνησες εσυ πρώτος,να με προσβάλλεις σε κάθε ευκαιρία.Δεν "μάσησα" όμως και προφανώς σου "κακοφάνηκε".Και τώρα ζητάς και τα ρέστα!!!
Εσυ ξεκίνησες όλο αυτο το σκηνικό και όχι εγω.

Αν λοιπόν δεν ξαναδώ εκφράσεις όπως "αστροφυσικός,"επιστήμονας" και ειρωνίες,δεν έχω καμμία πρόθση να σε προσβάλω προσωπικά.
Αν συνεχίσεις,τότε όπως κι εσύ λές,θα έχουμε πρόβλημα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 15:25:27  Εμφάνιση Προφίλ
Επιπροσθέτως,ζητώ δημόσια συγνώμη για όλα τα μέχρι τούδε προσβλητικά κείμενά μου απέναντί σου.

Δεν έχω καμμία απαίτηση να κάνεις το ίδιο.

Απο σήμερα θα πρέπει να γίνουν σεβαστές οι επιθυμίες και των δύο,όσον αφορά την αλληλοεξύβριση.

Μόλις έκανα την αρχή!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 20:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
zip - Απεστάλη: 30/07/2012, 08:44:36:

Για να τελειώνουμε. Εγώ "δίνω τόπο στην οργή" ξανά. Απλώς, σε ενημερώνω, [ μάλλον, σας ενημερώνω ], πως έτσι και ξανα-ασχοληθεί αυτός ο άνθρωπος με την πάρτη μου, είτε όπως είπα έμμεσα ή όχι, είτε με υποννοούμενα ή όχι, είτε με "γενικής φύσεως προτροπές" ή όχι, έιτε με "συμβουλευτικό χαρακτήρα" ή όχι, σε οποιοδήποτε θέμα, σε οποιοδήποτε post, τότε, όπως καταλαβαίνεις, δεν θα έχετε κανένα δικαίωμα πάνω μου. Και αυτός ο οποίος θα βρεθεί υπόλογος, δεν θα είναι αυτός, αλλά εσείς.

Αυτό που σου λέω, δεν με νοιάζει, παρ' το όπως θέλεις. Εγώ απλά σας ενημερώνω [ και δεν λέω, 'ντάξει είναι να έχουμε δυο - τρία μέλη να μαλώνουν εδώ μέσα ] πως έχω αγανακτήσει πάρα πολύ με αυτόν τον τύπο, ο οποίος διαρκώς ασχολείται με μένα. Διαρκώς. Χωρίς ούτε να τον προκαλέσω, χωρίς ούτε καν να απευθύνομαι σ' αυτόν.

Επειδή γνωρίζω πως έτσι και καταφερθώ εναντίον σας [ και έχω - πίστεψέ με - ουκ ολίγα να πω ] η απάντησή σας θα είναι η διαγραφή μου γιατί δεν έχετε άλλο τρόπο να με ... "αντιμετωπίσετε" ας πούμε, απλώς περιμένω να δω τι θα κάνετε αν με ξανα-ενοχλήσει. Θέλω να του γίνει ξεκάθαρο, πως εγώ γι' αυτόν εδώ μέσα δεν υπάρχω. Έτσι και ξαναπεί οτιδήποτε για μένα ... θα γίνει χαμός. Και μπορείς όσο θέλεις να το χλευάσεις αυτό, δεν έχω πρόβλημα.

quote:
(Ελπίζω η προειδοποίηση να είναι κατανοητή )

(Κι εγώ ελπίζω η ενημέρωση να είναι κατανοητή ) Καλημέρα και καλή εβδομάδα ...

*[ επειδή γνωρίζω πως κατά πάσα πιθανότητα, η εσύ ή ο Admin θα απαντήσετε στην παρούσα δημοσίευσή μου, σας λέω εκ των προτέρων, πως δεν θα λάβω υπ' όψιν μου την πιθανή απάντησή σας, όποια και να είναι, σε όποιο ύφος και να είναι, ότι και να πείτε ... ]



Εφόσον, όπως δηλώνεις, δεν πρόκειται να λάβεις υπόψη το εν λόγω μήνυμα, μας γλυτώνεις και από τον "κόπο" να επεκταθούμε ιδιαίτερα και επίσης καθιστάς ο ίδιος αχρείαστη την οποιαδήποτε δυνατότητα ανταπάντησής σου .
Είναι άλλωστε γνωστά, τόσο η στάση σου στις συζητήσεις και οι προβληματικές καταστάσεις στις οποίες έχεις εμπλακεί, έχεις πυροδοτήσει ή καλλιεργήσει (και δεν αναφέρομαι εδώ μόνο στην περίπτωση με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ) με κάθε ευκαιρία, όσο και τα πάμπολλα περιθώρια που σου έχουν δοθεί κατά καιρούς, εξαντλώντας κάθε είδους επιείκια.

Υπενθυμίζουμε μόνο ότι:

Δεν απειλούμαστε.
Δεν χειραγωγούμαστε.

(αυτό κανονικά, θα έπρεπε να το γνωρίζεις από πολύ παλιά)

Ο λογαριασμός zip απενεργοποιείται πλήρως και όσον γενικότερα αφορά στη συμμετοχή του εν λόγω ατόμου στα forums του ESOTERICA γίνεται επαναφορά στο προηγούμενο στάδιο απενεργοποίησης όπως είχε καθοριστεί τον 10ο του 2006 για τον ίδιο και για κάποια άλλα άτομα.

Δεν επιτρέπεται η είσοδος του συγκεκριμένου ανθρώπου στα forums με τον λογαριασμό zip αλλά και γενικώς. Αφήνουμε βέβαια ένα μικρό περιθώριο να μας πείσει κάποια ίσως στιγμή, προσωπικά πλέον, για το αντίθετο, αν και δεν το πιστεύουμε ιδιαίτερα ότι είναι πλέον εφικτό κάτι τέτοιο.

Όπως με περίσσεια θράσους είχες γράψει σχετικά πρόσφατα σε άλλο θέμα:

(χωρίς φυσικά να έχεις την αξιοπρέπεια, όταν επανήλθες, ούτε ένα συγνώμη -ειλικρινές και με τον τρόπο που πραγματικά θα ταίριαζε- να ζητήσεις για την προσβλητικότατη και άκρως υπονομευτική για το χώρο και για μας νύξη σου, περί δήθεν ενόχλησης στο σπίτι σου και στην οικογένειά σου που θα μπορούσες να δεχθείς από εμάς!! )

quote:
Λοιπόν ... συνεχίστε μόνοι σας ...

Θα έπρεπε να ντρέπεστε ( και αναφέρομαι στη Διαχείριση, στον Admin και την amalia ) με αυτά που γράφετε : "Το θέμα θα κλείσει τον κύκλο του, θα περάσει σε περίοδο ανάπαυσης" και μαλακίες ... Τι 'ναι αυτά ρε ;

Λοιπόν ... από μένα ...

ΤΗΕ ΕΝD

[ και μην διανοηθεί κανένας σας να ενοχλήσει το σπίτι μου και την οικογένειά μου ]


Θα συνεχίσουμε μόνοι μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 20:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Μα και εσύ τώρα ρε Zip,ήταν σαν να το ήθελες μόνος σου αυτό το πράγμα.

Αμαλία θεωρώ οτι είναι λάθος η απόφαση,υπερβολική.Τουλάχιστον για 2 εβομαδες θα έπρεπε.Οχι αόριστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unconventional
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 21:43:32  Εμφάνιση Προφίλ
Η απόφαση για τη διαγραφή του μέλους zip ήταν απόλυτα λογική, η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθούσα μια άκρως ενδιαφέρουσα και ποιοτική συζήτηση μεταξύ κυρίως δύο πολύ ευφυών ανθρώπων (ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και DSM)μέχρι που "πετάχτηκε" ο ζιπ χωρίς λόγο και χάλασε την ομαλή ροή της συζήτησης. Αφορμή στάθηκε μια γενική και αόριστη προτροπή του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ στον συνομιλητή του: να αποφεύγει τη συζήτηση με άρρωστα μυαλά. Χωρίς την παραμικρή αναφορά ή υπόνοια για άλλο μέλος, κάτι που θα ήταν μεμπτό και κατακριτέο, είναι κάτι με το οποίο κάθε λογικός άνθρωπος θα συμφωνούσε.

Αμαλία, προτείνω να σβήσεις όλες τις δημοσιεύσεις από τότε που μεσολάβησε ο ζιπ ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση από εκεί που σταμάτησε. Δεν αξίζει να χαλάσει η εικόνα ενός τόσο σημαντικού και δημοφιλούς μίτου για κάτι τόσο ασήμαντο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 22:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Η απόφαση για τη διαγραφή του μέλους zip ήταν απόλυτα λογική, η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθούσα μια άκρως ενδιαφέρουσα και ποιοτική συζήτηση μεταξύ κυρίως δύο πολύ ευφυών ανθρώπων (ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και DSM)μέχρι που "πετάχτηκε" ο ζιπ χωρίς λόγο και χάλασε την ομαλή ροή της συζήτησης. Αφορμή στάθηκε μια γενική και αόριστη προτροπή του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ στον συνομιλητή του: να αποφεύγει τη συζήτηση με άρρωστα μυαλά. Χωρίς την παραμικρή αναφορά ή υπόνοια για άλλο μέλος, κάτι που θα ήταν μεμπτό και κατακριτέο, είναι κάτι με το οποίο κάθε λογικός άνθρωπος θα συμφωνούσε.

Αμαλία, προτείνω να σβήσεις όλες τις δημοσιεύσεις από τότε που μεσολάβησε ο ζιπ ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση από εκεί που σταμάτησε. Δεν αξίζει να χαλάσει η εικόνα ενός τόσο σημαντικού και δημοφιλούς μίτου για κάτι τόσο ασήμαντο.


Είχαν άλλα αυτοί οι δύο,δεν είναι μόνο η φράση "αρρωστα μυαλά",για την ακρίβεια αυτή η φράση ήταν η κορυφή του παγόβουνου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 23:43:06  Εμφάνιση Προφίλ
Λυπάμαι πολύ δια την εξέλιξη στο θέμα του συνδίκτυου Ζιπ.
Δεν βρίσκω λόγια να εκφράσω τα συναισθήματά μου,επειδή είναι...ανάμεικτα!

Απο την μια έτσι και απο την άλλη αλλοιώς!
Αισθάνομαι ενοχές και συνάμα πιστεύω η διαχείρηση έπραξε το καθήκον της,αφου εξάντλησε τα περιθώρια στο τετράγωνο και όλο στον κύβο.

Ζιπ,
Ειλικρινά και επι λόγω τιμής,δεν ήταν ο σκοπός μου η διαγραφή σου.
Θα έλεγα οτι την προκάλεσες περισσότερο,παρά ότι ευθύνεται κάποιος άλλος απο τους κατά καιρούς "αντιπάλους" σου.
Το διασκέδαζα μαζί σου.Τίποτα περισσότερο και καμμία "υποχθόνια" διαδρομή,δεν δέσποζε των "κονταρομαχιών" μας.

Για του λόγου το αληθές,σου ζητώ και πάλι συγνώμη για όποιο θέμα νομίζεις ότι εκφράστηκα υπερ του δέοντος, άσχημα εναντίον σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2012, 02:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις και τα λεγόμενα του
σταματήστε το "μοιρολόι"
ηταν δεδομένη η απόφαση του να προκαλέσει την διαγραφή του,
δεν είναι κανένας χτεσινός ούτε θύμα κανενός ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ
μην τον υποτιμάτε τόσο ....



Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2012, 17:24:58  Εμφάνιση Προφίλ
DSM

Αν είσαι...εν ζωή,να επανέλθουμε!

Θα ήθελα να δώ την θέση σου για δύο θέματα και την σχέση που πιστεύεις οτι έχουν.Αν έχουν.

Ο Χάος και ο Αιθέρας.
Το χάος και ο αιθέρας.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 00:37:25  Εμφάνιση Προφίλ
Για να ξεπαγώσουμε απαντάω αντ' αυτού:

Το χάος έχει δυο εξηγήσεις:
α. αταξία
β. χάσμα (με την έννοια του κενού χώρου)

Διαλέγω τη δεύτερη,με τη λογική ότι ετυμολογικά το χάσμα θα μπορούσε να καλυφθεί από το αιθέρα.Έτσι δημιουργείται "ζεύγος αλληλοκάλυψης" και βουαλά η σχέση που ψάχνεις μεταξύ τους.

Υποστηρίζεται και από τον Ησίοδο.Προηγείται το χάος και ακολουθεί ο αιθέρας που το γεμίζει.


Οι περισσότεροι εκ των αρχαίων αναφέρουν την ύπαρξη του αιθέρα.
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι εξ' αυτών καταλήγουν στην παραδοχή αυτή μέσω της φιλοσοφικής οδού.

Χαρακτηριστική είναι η προσέγγιση του Αριστοτέλη που περιληπτικά λέει ότι δεν αποδέχεται την ύπαρξη κενού,διότι αν υπήρχε θα μηδενιζόταν η μεταξύ δυο αντικειμένων απόσταση.

Δηλαδή λαικίστικα:
Έχουμε κενό ανάμεσά μας,δηλαδή μηδέν,άρα ακουμπήσαμε αδερφέ,πιο κενό μου τσαμπουνάς.

Αλήθεια που χάθηκε ο dsm;


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 00:41:41  Εμφάνιση Προφίλ
Επανήλθα Νικόμαχε.

Απλώς πέρασα λίγες μέρες με τη σύζυγό μου, χωρίς παρεμβολές. Τί είναι αυτά που κάνατε εδώ? Τί σκατά να μιλήσω τώρα δηλαδή? Γιατί όλα πρέπει να γίνονται χάλια? Ξεκινήσαμε μια κουβέντα στο πιο κατάλληλο topic νομίζω, κι όμως όλα γίναν στάχτη και μπούρμπερη. Δυό σελίδες σκουπίδια και βρισιές. Κανείς δεν έχει διάθεση να ακούσει πλέον? Δε γουστάρω κόντρες. Δε γουστάρω να προσβάλω κανέναν. Δεν μπορεί η αντιπαλότητα να μας πάει πουθενά. Δε ζείτε στον έξω κόσμο καθόλου? Αυτό θα ήταν το δημιούργημά σας δηλαδή? Τί να κάνω τώρα? Να απαντήσω στο τελευταίο μήνυμα του δόκτωρα, ή να τα παρατήσω όλα και να την κάνω. Άσε που γέμησε και το φεγγάρι...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:01:30  Εμφάνιση Προφίλ
DSM κλαψιάρη...πάψε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:05:17  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Δεν κλαίω. Χαλιέμαι. Είσαστε η πιο ωραία παρέα μου. Πειράζει που τη θέλω όμορφη και φαντασμένη?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:07:18  Εμφάνιση Προφίλ
Για τα σκατά και τα χάλια δεν ευθυνόμαστε εμείς.

Η παθητική στάση,μερικές φορές δεν είναι και ο...ιδανικός τρόπος αντιμετώπισης,μιας "εισβολής".

Ξέρεις,είναι σαν τα κακόβουλα λογισμικά.Κάνουν την ζημιά,αδιαφορώντας για τα συναισθήματα,που προκαλούν.

Ετσι λοιπόν και τα δικά σου συναισθήματα αγανάκτησης και των υπολοίπων όπως του Dr και του Unconventional και εμού,έστω και μη εξεφρασμένα,αγνοούνται και αυτά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:10:53  Εμφάνιση Προφίλ
Βεβαίως και να απαντήσεις στο μήνυμα του DR.

Αν και ξέρω ακριβώς τι θα του πείς!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:16:29  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Ήλπιζα οτι σε ένα ανοιχτό topic όπως αυτό, θα μπορούσε κάποιος να μιλήσει τόσο όμορφα, που ένα απλό copy στη συζήτηση, θα αποτελούσε συμπληρωματική τροφή στο μεσημεριανό τραπέζι. Με αδικείς που τσαντίζομαι? Η Αμαλία δεν έπρεπε να επεμβαίνει σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Δεν έπρεπε να της εμφανιστεί ο λόγος.

Δεν συνάδει ο Αιθέρας και ο Χάος με προσωπικές παρεξηγήσεις.

Διακριτότητα Dr Jekyll Mr Hyde, είναι ο διαχωρισμός των Εγώ. Έχω Συνείδηση της ύπαρξής μου, μόλις μπορέσω να διακρίνω μια άλλη ύπαρξη. Σε κάθε περίπτωση, στη διάθεσή σου για διευκρινήσεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:31:06  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΜΕΙΝΙΑ

Πολλοί αρχαίοι αναφέρονται στον Αιθέρα και όχι άδικα.
Διαισθάνονταν ή ήξεραν,πώς κάτι τέτοιο υπάρχει.

Ευκολα μπορώ να εξηγήσω το < διαισθάνονταν >.

Το < ήξεραν >,με δυσκολεύει κάπως.Πώς να ήξεραν?
Αποκλείεται με γνώση εξ'ιδίων παραχθείσα.
Με "ευρεθείσα" όμως γνώση,θα εξηγείτο μέν,το ότι γνώριζαν τον αιθέρα,αλλά θα γεννιούνταν πλήθος ερωτημάτων.Πώς,ποιός,πότε,που,γιατί κ.λ.π

Στην εποχή μας,οι διαφωνούντες με την μη ύπαρξη του αιθέρα,[μεταξύ αυτών κι εγω],στηρίζουν την θέση τους σε "αξιώματα" ιδίου τύπου με αυτά της κλασσικής φυσικής.Π.χ. << ο αιθέρας είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών >>.Δηλαδή γεμίζει κάθε κενό του Αριστοτέλη που λές,διαπερνώντας και κρατώντας ταυτόχρονα,την συνοχή σε κάθε τι υλικό.
<< είναι αέναη ενεργειακή πηγή >.<< δεν έχει καμμία απώλεια ενέργειας καθώς μεταβάλλεται στα πάντα όλα,όσα αποτελούν το ορατό και αόρατο σύμπαν >>.

Και το κυριότερο που μου αρέσει και με "ηδονίζει",στέλνει τους θερμοδυναμικούς νόμους στο καλάθι των αχρήστων.

Κοίτα και μια άλλη σκέψη:
Τι ήθελε να πει ο Ησίοδος χρησιμοποιώντας ονοματοδοσίες της σύγχρονης εποχής?
Εντάξει,την εποχή του Ησιόδου,υπήρχε η Μέρα,η Νύκτα,το Ερεβος,ο Ουρανός και η Γαία.Υπήρχαν στην "συνείδηση" των ανθρώπων,επειδή τα έβλεπαν και τους ήταν και αρκούντως κατανοητά.Δηλαδή ήταν εύκολο να ονομάσει κάποιος το φωτεινό διάστημα Μέρα και το σκοτεινό Νύκτα.Το ζούσε.

Το Χάος και τον ΑΙθέρα όμως,πώς θα μπορούσε να τον ξέρει?
Δεν τον έβλεπε,δεν τον αισθανόταν,δεν τον βίωνε.
Αφηρημένη έννοια ήταν αυτά τα δυό,μέχρι πριν λίγες δεκάδες χρόνια.
Μέχρι η σύγχρονη επιστήμη να δώσει,ερμηνευτική αξία σε αυτα τα δυο,μέσω των θεωριών και των πειραματισμών.

Ασχέτως άν επεκράτησε το αρνητικό πρόσημο [Αϊνσταίν],έναντι του θετικού [Μάξγουελ].

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:31:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία

Ο zip δεν νομίζω πως είναι κακός άνθρωπος για να τον κόβεις έτσι. Έχει τις αιτιάσεις του, το σκεπτικό και τον τρόπο του. Δεν με πειράζουν οι προσβολές. Ο καθένας βιωματικά, πρέπει να σταθεί και να μιλήσει. Σε παρακαλώ να επαναφέρεις το λογαριασμό του. Νομίζω πως η ψυχραιμία πρέπει να είναι κοινό αγαθό.

Είμαστε όλοι παιδιά της απορίας. Της διστακτικής, της επίμονης, της οργισμένης, της αφόρητης, της δικαιολογημένης, και κυρίως της απορριφθείσας...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:39:32  Εμφάνιση Προφίλ
DSM

Να εφιστήσω την προσοχή?

Η Αμαλία δεν επεμβαίνει σε συζητήσεις όπως το χάος και ο αιθέρας,εκτός και άν πρόκειται να εκφράσει άποψη.

Επενέβη αποκλειστικά,απαντώντας σε "ακατάλληλα" δημοσιεύματα,ανεξάρτητα απο την συζήτησή μας.

Ορθώς έπραξε.Διαχειρηση φόρουμ,ένεκα.

Δεν μπορεί να επιτρέπει "εκτροχιασμούς" διαλογικών αμαξοστοιχιών,απο άτομα όπως τα κατά καιρούς troll και τους συνδίκτυους με συμπεριφορά "φενταγίν".

Εστω κι άν μερικοί απο εμας,"ρίχνουν" και λίγο λάδι στη φωτιά,όπως ο υποφαινόμενος.Πρέπει να επεμβαίνει η διαχείρηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/08/2012 02:00:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:42:41  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να το εκφράσουμε πιο κατανοητά. Αυτό αντιλαμβάνομαι.

Αμεινία

Ο Χάος, η Γαία, ο Έρεβος, η Νύχτα, ο Αιθέρας και η Ημέρα είναι εδώ. Πάντα θα ήταν(συγνώμη για το χρόνο, αλλά εκφράζει πραγματικά το σουρεαλιστικό του πράγματος).

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:45:48  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Δεν μου αρέσει η ιδέα της διαχείρησης. Εμείς πρέπει να διαχειριζόμαστε τις απορίες μας. Αν υπάρχει χρεία επέμβασης, κάτι κάναμε λάθος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:47:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Ο Χάος, η Γαία, ο Έρεβος, η Νύχτα, ο Αιθέρας και η Ημέρα είναι εδώ. Πάντα θα ήταν(συγνώμη για το χρόνο, αλλά εκφράζει πραγματικά το σουρεαλιστικό του πράγματος).

Συμφωνώ."φρακταλικά" υπάρχουν.

Δεν υπάρχει παρελθόν,παρόν,μέλλον,άν δεχθούμε ένα κοσμο fractals.
Ενα κόσμο συνεχούς δημιουργίας,χωρίς απώλεια "παρελθόντος".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:50:11  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω πεί ξανά: όλα γίνονται συγχρόνως. Για αυτό σου έγραψα, μήπως πρέπει να γίνουμε πιο σαφείς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:53:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSm
Αν υπάρχει χρεία επέμβασης, κάτι κάναμε λάθος.

Ναι και αφού κάναμε λάθος,κάποιος πρέπει να το διαχειρισθεί.
Ενας διαιτητής.
και άν δεν είναι λάθος,αλλά σκοπούμενη ενέργεια?
Κάποιος πρέπει να το διαχειρισθεί.
Μια referee

Δες και αυτο:
Ενα φόρουμ έχει κάποια έξοδα λειτουργίας,τα οποία οι διαχειριστές βάζουν εξ'ιδίων,χωρίς να απαιτούν καμμία εισφορά απο τα μέλη.
Ενα άτομο,το οποίο καθ'έξιν και επι σειρά ετών,δημιουργεί προβλήματα,[οποιοδήποτε άτομο],δεν θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κάτι?

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,ότι δεν πρέπει εμείς οι ίδιοι να αφήνουμε καταστάσεις να εξελίσσονται σε ασχήμιες,αλλά άν δεν μπορούμε να κάνουμε αλλοιώς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/08/2012 02:00:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 01:56:53  Εμφάνιση Προφίλ
Με τον ρυθμό που γράφουμε,μπερδεύουμε τις συζητήσεις.
ποιά αφορούν το Χάος και ποιά τον Ζιπ.

Ας τελειώνουμε με το ένα και να ασχοληθούμε με το άλλο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2012, 02:04:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ερώτηση από εσένα:

quote:
Το Χάος και τον ΑΙθέρα όμως,πώς θα μπορούσε να τον ξέρει?

Απαντηση από εσένα στο ίδιο post και μάλιστα πριν την ερώτηση :


quote:
Με "ευρεθείσα" όμως γνώση

Συμφωνώ,εννοείται.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση,είναι (και με αφορμή το εισαγωγικό post του dsm για τον αιθέρα) ότι πολλοί αρχαίοι -με το δικό του ο καθένας τρόπο-έδωσαν τις δικές τους ερμηνείες για τον αιθέρα,που μέσα σ' άκρες ήταν ταυτόσημες.
Οι ίδιοι άνθρωποι είχαν εντελώς διαφορετικές θέσεις στα περισσότερα άλλα ζητήματα που είχαν ασχοληθεί.

Χαρακτηριστικά αναφέρω:
Πλάτων(Κρατύλος)-ο Αιθήρ, παράγεται από «αεί θεί» που σημαίνει αυτό που κινείται συνεχώς.

Αναξιμένης-τα πάντα είναι αέρας και από την αραίωσή του παράγεται ο Αιθέρας

Παρμενίδης-Όλοι οι αστερισμοί περιβάλλονται από τον αιθέρα.

Ξενοφάνης-Ο αιθέρας περιβάλλει τη γη και εκτείνεται στο άπειρο.

Υπάρχουν κι άλλες αναφορές όπως του Φιλολάου,του Ηρακλείτου ,του Αναξαγόρα,του Αριστοτέλη όπως ανέφερα και παραπάνω,και δεν μετράω καν τους πιο σύγχρονους όπως Πρόκλο και Πλωτίνο,θεωρώντας ότι αναπαράγουν τους προηγούμενους.

Η παρατήρησή μου είναι ότι οι περισσότεροι εξ' αυτών θα "ντρεπόντουσαν" να αντιγράψουν ο ένας τον άλλον.

Άρα προφανώς αντλούσαν κοινή γνώση από αρχείο που το θεωρούσαν ανώτερό τους,και άρα δεν το θεωρούσαν ντροπή να το υιοθετήσουν.

Συνοπτικά επιβεβαιώνω δηλαδή την υπόθεση της ευρεθείσας γνώσης,μέσα από τον πρότυπο "ανταγωνισμό" πολλών αρχαίων σοφών που έκαναν "ανακωχή" στο θέμα του αιθέρα,παραμένοντας διαφωνούντες σε τόσα άλλα θέματα-κατά το πλείστον φιλοσοφικού περιεχομένου-
Με αυτό το τελευταίο φαίνεται ότι ο αιθέρας δεν αποτελούσε φιλοσοφικό πόνημα,αλλά δεδομένο.Αλλιώς θα τον είχαν κάνει κι αυτόν "πεδίο μάχης" τους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy