ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Νά μαθεις να βάζεις της εικόνες σωστά ///
να πατάς το εικονίδιο με τον μικρό κίτρινο πίνακα
και μετά να βάζεις την διευθυνση ανάμεσα στο [ιματζ ]εδώ διευθυνση[/ιματζ]


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 00:40:56  Εμφάνιση Προφίλ
Παρόλα αυτά θα χρειαστούμε ένα σύνθημα για αυτούς τουλάχιστον που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους γι'αυτό και γω προτείνω το "Εχετε ώρα?"
και η απάντηση "ώρα για πεζοπορία"...

Τώρα αν ήσαστε τόσο καντέμηδες και σας ρωτήσει κάποιος ανύποπτος (εκτός εσωτερικά) την ώρα και του δώσετε αυτή την απάντηση θα σας περάσει για μουρλούς...αλλά μην πτοείστε...ούτως ή άλλως έχει πολλούς το esoterica


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 12:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Ελπίζω τώρα να βγαίνει η εικόνα μου!


ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 18:45:21  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά λυπάμαι που θα σας χαλάσω τη νιρβάνα σας αλλά αν έχετε σκοπό να πεζοπορήσετε κατά τις 12 ξανασκεφθήτε το. Ντάλα μεσημέρι μόνο πεζοπορία δε θα μπορέσετε να κάνετε (καλού κακού πάρτε κανά δυο παγούρια νερό μαζί)…

Κατόπιν τούτου αποφάσισα να μην συμμετάσχω (ξέρω σκασίλα σας), αλλά αν υπάρχει κάποιος που να θέλει να πεζοπορήσει σε μια λογική πρωϊνή ώρα (το αργότερο 10) ας επικοινωνήσει μαζί μου.…

Να περάσετε καλά


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 02:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
θα παρακαλέσω για λίγη προσοχή όσον αφορά τις ψηφιακές σας υπογραφές...

Εάν περιέχουν εικόνα θα πρέπει αυτή να έχει κατά προτίμηση μικρές διαστάσεις (έτσι ώστε να μην καθυστερεί την εμφάνιση όλης της Συζήτησης, αν και το κείμενο εμφανίζεται πρώτα συνήθως).

Στην περίπτωση που θέλετε η εικόνα να φιλοξενηθεί στον χώρο του ESOTERICA.gr θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη ότι το μέγεθος του αρχείου (.jpg, .gig ή .png) θα πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 7 kb το πολύ (και πάντως σε οποιδήποτε περίπτωση να μη ξεπερνάει τα 9-10 kb). Εάν χρησιμοποιείτε εικόνες που βρίσκονται ήδη στο ESOTERICA (όπως για παράδειγμα, τα σκίτσα των Μελών του Εχέμβροτου) θα πρέπει να μας ειδοποιείτε ώστε να δημιουργήσουμε μία έκδοση της εικόνας σε πιο κατάλληλο μέγεθος.
Οι βασικοί λόγοι για το παραπάνω είναι ότι η ψηφιακή υπογραφή δεν θα πρέπει να επισκιάζει το μήνυμα και ότι θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί πλέον με τη διακίνηση του όγκου των δεδομένων καθώς το κόστος διατήρησης του τόπου αυξάνεται με τις "σπατάλες" εύρους ζώνης και έχει, ούτως ή άλλως, ξεπεράσει προ καιρού τις οικονομικές δυνατότητες αυτοσυντήρησης του Τόπου.

Γνωρίζω ότι δεν έχει γίνει κάτι από κακή πρόθεση, απλά επισημαίνω κάποια πράγματα που θα ήθελα και την δική σας βοήθεια, προσοχή και κατανόηση.

(satyros, όπως βλέπεις τοποθετήθηκε μία μικρογραφία του σκίτσου σου στην θέση της ψηφιακής σου υπογραφής και έτσι τώρα θα εμφανίζεται σε κάθε σου μήνυμα. Ρίξε μία ματιά στο Προφίλ σου για να δεις την πρέπουσα σύνταξη)

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 18:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Σε ευχαριστώ πολύ admin! Σημερα ειχαμε παει στην σπηλια εγώ, ο ntavelis666, o pinhead, h cat, o secondborn και άλλα πέντε- εξι άτομα, και ανακαλύψαμε ένα νέο τουνελ που ξεκινάει από το "δωματιάκι" απο το οποίο αρχίζει και το τριγωνικό τουνελ που οδηγεί στη λιμνούλα. Μπηκε μέσα ο secondborn kai o pinhead,ενώ οι υπόλοιποι τους περιμέναμε στο δωματιάκι λέγοντας ανέκδοτα και κυριολεκτικά είχαμε σκάσει στα γέλια, και εγώ τουλάχιστον ένοιωθα μια πραγματικά απίστευτη ευφορία. Συνήθως δεν γελάω πολύ με τα ανεκδοτα, αλλα εκει γελαγα μεχρι και με το " Ηταν ενας Πέρσης... κι ενας Πρόπερσης!"/ Τέλος πάντων το θέμα δεν είναι αυτό. Ξαφνικά ο pinhead μας είπε να ησυχάσουμε, γιατι γελαγαμε δυνατα, και μετά απο λίγο άρχισαν αυτός και ο secondborn να φωνάζουν παμε ναφύγουμε κυριευμένοι απο πανικό. Για το τι έγινε ρωτήστε τον secondoborn h mallon ton pinhead, ο οποιος και ηταν και αυτοπτης και αυτηκοος μαρτυς του γεγονότος (οι υ΄πολοιποι δεν ειχαμε οπτική και ακουστικοί επαφή με ότι έγινε γιατί είμασταν στον αλλο θαλαμο).

ΥΓ. Οταν περιμενα στο περιπτερο εκξω απο την μονη πεντέλης ειδα εναν τυπο και ημουν συγουρος οτι ηρθε εκει για το εσοτερικα, και για να του κανω πλακα σχετικα με αυτά που λέμε στο φορουμ για το συνθημα, του ειπα: Εχεις μπαρμπουνια;
Ο τύπος παρεξηγηθηκε και με έβρισε!

ΥΓ2.Επειδη ηρθα μια περιπου ωρα νωριτερα απο οτι ειχαμε πει στη μονή, κάθησα μέσα στη μονη κοντα σε ένα δέντρο, και επινα ενα ρεντ μπουλ. Ξαφνικα ηρθε ενας γερακος και μου χαμογελασε. Του ειπα καλημερα, πιασαμε συζητηση και τελικα ηταν ενας δωδεκαθειστης και αναλύαμε διαφορα πραγματα περι αρχαιου πολιτισμού και εβραιοχριστιανισμού! Το περιεργο ήταν ότι ηρθε σε μένα με έναν αέρα λες και ηξερε οτι ασχολούμαι με τέτοια πραγματα! Τελικά μηπως ειναι αληθεια αυτά για την ανθρ΄ωπινη αύρα? Μήπως μπορει ο άλλος να καταλάβει ποιος είσαι νοιωθοντας μονο την παρουσια σου?

Αυτά από μένα, για άλλες λεπτομερειες ρωτηστε τα άλλα παιδια. Χαιρετισματα σε ολους!

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
Παίδες καλησπέρα .Απο ότι βλέπω περάσατε καλά εκεί πάνω σήμερα...!!!
Για το γεγονός αυτό καθ'αυτό που περιέγραψε ο φίλος "SATYROS" το μόνο
που έχω να πω είναι ψυχραιμία ...Για αυτό δεν πήγατε στη σπηλιά άλλωστε?

...Σαν πρόταση έχω να καταθέσω το εξής
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ,
ΣΑΝ ΒΑΣΗ-ΟΔΗΓΟ , ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ Η ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ .ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ

....satyre...και κάτι άλλο......τα μπαρμπούνια τι δουλειά είχαν
στο βουνο βρε...??...χαχαχαχ νασε καλά , με έκανες και γέλασα....

λοιπόν pinhead περιμένω λεπτομέρειες....


καλό βράδυ σε όλους...

Edited by - octane on 18/05/2003 20:48:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 21:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Καλησπέρα φίλοι μου.
Όπως είπε και ο αγαπητός satyros σήμερα συνέβει για μένα κάτι πολύ παράξενο. Εκεί που εξερευνούσα με τον pinhead το "υπόλοιπο" κομμάτι του τούνελ ξαφνικά ακούμε κάτι σαν μικρά μικρά βηματάκια. Επειδή οι υπόλοιποι είχαν ξελιγωθεί στα γέλια(λέγαν συνέχεια...μα συνέχεια ανέκδοτα) τους ζητήσαμε να κάνουν ησυχία για να ακούσουμε καλύτερα. Τελικά αφού στατατήσαμε όλοι να μιλάμε εγώ και ο pinhead ακούσαμε δίπλα μας να "τρέχει" κάτι και να εξαφανίζεται. Εγώ προσωπικά μόνο το άκουσα. Ο pinhead είχε και οπτική επαφή. Το μόνο που θυμάμαι μετά είναι να τρέχουμε-έρπουμε πανικόβλητοι προς την έξοδο. Σημειωτέον ότι δε φοβάμαι εύκολα. Δεν θυμάμαι την προτελευταία φορά που φοβήθηκα...
Η τελευταία ήταν σήμερα. Τέλος πάντων. Για να μην τα πολυλογούμε από τη στιγμή που εγώ άκουσα αυτό το θόρυβο ένιωθα πραγματικά τους κτύπους της καρδιάς μου. Είμαι σίγουρος ότι αν είχα ένα πιεσόμετρο εκείνη την ώρα μαζί μου θα είχε βαρέσει "κόκκινο".
Το περιέργο είναι ότι αυτός ο φόβος μου είχε διάρκεια περίπου 5min.
Συνήθως, απ'ότι ξέρω, με ένα αίσθημα φόβου που διαρκεί ένα δέκατο του δευτερολέπτου είναι πολύ δύσκολο να υπάρχει έκκριση αδρεναλίνης για τα επόμενα τουλάχιστον 5 min. Συνήθως "ηρεμούμε" νωρίτερα γιατί αυτές οι καταστάσεις ξοδεύουν από τον οργανισμό πολύ ενέργεια και είναι ασύμφορες.
Ελπίζω να μη σας κούρασα.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 21:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
η περίπτωση κάποιου ζώου έχει αποκλειστεί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 22:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Το σημερινό οδοιπορικό θα το θυμάμε σαν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία....δεν νομίζω να το ξανακάνω περπατητά ...Το να περπατάς μέσα στης χαράδρες και τους γκρεμούς .δεν ειναι ιδιαίτερα ευχάριστω ..ιδιαίτερα οταν εχεις υψοφοβία!!

Παντος ηταν καταπληκτικά ...΄και πρεπέι να ειχε και πολύ ωραία θέα !!!!!! Ομολογό πως δεν την χάζεψα καθόλου στην ανάβαση, δίοτι η συμβουλή του Νταβέλη για να μην κουράζομαι ηταν να κοιτάω τα πόδια μου (ομολογώ πως δεν κουράστικα τόσο πολύ, εντάξη τους τάραξα στις στάσεις, ευχαριστώ παιδιά που ειχατε κατανόηση !!
Οταν φτάσαμε ηταν το αποκορύφωμα, ειχαμε σκάσει απο τον ηλιο και μόλις μπήκαμε στην σπηλιά παγώσαμε, πολύ θα ηθελα να ημουν πιο οργανωμένη για να μπορούσα να μπώ στην τρύπα που οδηγούσε στην λιμνούλα, ελπίζω στην επόμενη συνάντηση να εχω και τα κότσια !!!
Παιδια χάρικα πολύ που σας γνώρισα !!!!

Υ.Γ. εχω την εντύπωση οτι η παλάμη μετακινήθηκε ξανά, λίγο προς τα δεξιά !!
Τι εγινε τελικά παιδιά ....ξαναπήγατε στην σπηλιά αφού φύγαμε ?

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 01:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Καλησπέρα αγαπητή cat.
Όχι δε ξαναπήγαμε στη σπηλιά μετά. Τα σχέδια κατέρευσαν λόγω του ότι οι μισοί είχαν κουραστεί και οι άλλοι μισοί ήθελαν να πάνε σπίτι τους...(μόνο εγώ ήθελα να ξαναπάω)
Δεν πειράζει όμως. Θα κανονίσουμε μια άλλη φορά και θα είμαστε όλοι πιο οργανωμένοι...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 01:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Όσο για το αν μπορεί να είναι κάποιο ζώο, πιστεύω ότι δεν αποκλείεται τίποτα. Αν και σ'αυτό το σημείο η γνώμη ενός ειδικού κρίνεται απαραίτητη.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PrometheuS
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 12:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PrometheuS  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PrometheuS  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος PrometheuS  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PrometheuS
Γεια σας φιλοι μου.

Με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι κανονιστηκε meeting στο αγαπημενο μας βουνο (το εμαθα με καθυστερηση μιας μερας ομως). Γενικοτερα διαβαζω αρκετα στα forums αλλα δεν αφηνω μυνηματα. Είτε γιατι δεν ξερω πολλα, ειτε γιατι αυτα που ξερω δεν πιστευω να σας ακουγονται αγνωστα, ειτε γιατι τα καταφερνω καλυτερα στον προφορικο λογο... Ποιος ξερει...

Μενω και εγω πολυ κοντα στο Πεντελικον και σαν καποιους αλλους εδω μεσα, ειναι το πρωτο πραγμα που βλεπω σαν ξυπναω το πρωι. Το μεγαλοπρεπο βουνο με την Μυστικη δυναμη. Συχνα κανω διαδρομες προσπαθωντας να βρω μερη απατητα, ματαια ομως αφου παντα κατι μαρτυρα οτι καποιος ηταν εκει πριν απο μενα. Ενα πεταμενο πακετο τσιγαρα, ενα κομματι σπασμενο πλαστικο, κτλ. (ειμαστε παραξενοι ανθρωποι. Παντου πεταμε σκουπιδια). Παραλληλα στην παρεα μου, κανεις δεν εχει το ιδιο ενδιαφερον με μενα, πραγμα το οποιο με λυπει ιδιαιτερα και συνεπως μειωνει τις επισκεψεις μου...

Θα ηθελα παρα πολυ να συμμετασχω λοιπον, σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα επι της Πεντελης και αν μη τι αλλο να προσφερω οσο το δυνατον περισσοτερο. Στα επομενα meetings (σιγουρα θα υπαρξουν) θα προσφερω και με την δικη μου παρουσια εναν λιθο για την κατακτηση.
Προτεινω δε, οι εκδρομες να γινονται σε τακτα χρονικα διαστηματα (πχ. καθε Κυριακη) ωστε να γνωριζουν ολοι στο forum ποτε μπορουν να συμμετασχουν...

Με σεβασμο, Προμηθεας ...

" Να είστε πάντα δυνατοί! "

30 gold coins for a story
All my guts for all your glory !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 03:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
hello....

lipon, merikes fores stin zoi mas mas simbainoun pragmata pou den tha ta perimename pote na simboun kai mas kanoun na allazei o tropos skepsis mas kai orismenes fores akoma kai o xaraxtiras mas....

auto pou sinebei tin kiriaki den xero alla me ebale se polles skepseis.... den egrapsa tin idia mera sto forum, epeidi mexri tora skeutomoun sinexeia gia to ti itan, xanaeferna sto mialo olla osa sinebeisan kai ta meletisa prosektika. Isos na sas fanei poli baretos o tropos pou tha ta anafero kai i analisi pou tha kano, alla me epirease kata poli to sigekrimeno gegonos.

Tin kiriaki to proi lipon ftasame sto meros tis spilias ego i kopelia mou kai dio filoi gia mia akomi "mikri" exereunisi. afou kaname mia mikri bolta sta gyro apo tin spilia meri, kata tis 11:30-12:00 mpikame mesa. kaname mia bolta na doume to meros kai paratirisame oti sto bathos tis spilias kai stin aristeri pleura tis (ekei pou brisketai mia aniforitsa me poli laspi i opoia glistraei afantasta) eixe metakinithei ena sxetika megalo komati braxou kai eixe "glistrisei" pros ta kato. Stin sinexeia anebikame ekei pano kai proxorisame pros tin dexia meria tou spileou, mexri to simeio pou yparxei ena karfomeno sidero sta braxia (to opoio opos diapistosame einai telika ena tripani pou eixe kolisei, profanos apo ta erga pou eixan ginei) afou perasa apenanti katafera na peraso siga-siga kai me prosoxi, kai telika na ftaso stin dexia epano meria, sto bathos tis spilias, opou kai yparxei mia arketa mikri tripoula, i opoia epikinonei me tin tripa pou brisketai apo kato, pano ston "toixo" tis spilias. meta, afou brika akomi mia tripa (stin opoia me megali diskolia tha xorouse na perasei kaneis, pragmatika megali diskolia) gyrisa piso sta paidia pou me perimenan sto tripani kai katebikame kato. Stin sinexeia tha pigename stin gnosti pleon tripa pou odigei stin limnoula, gia na blepame an mporousame na xembazosoume kapia simeia tis, prota omos tha pigename exo gia na fteiaxoume to skoini, to opoio eixe ginei #kakakia# . stin exodo mas apo tin spilia eidame kapia atoma na mpenoun kai na kathontai amesos katalaba oti itan apo ta esoterika! den tous milisame, bgikame exo fteiaxame to skoini kai xanabeikame. Otan bikame ta paidia eixan paei stin eisodo tis tripoulas. ekei gnoristikame kai omologo na po pos amesos ta simpathisa ta paidia. itan o Ntavelis, o Satyros, o Secondborn kai i Cat ( i opia telika katafere na anebei ), kathos kai alles dia files tis cat ap'oti katalaba.... Lipon amesos eipame na boume mesa stin tripa kai mpikame sinolika 6 atoma 3 emeis kai 3 ta paidia(Ntavelis, Satyros, Secondborn, Apostolis, Xristos(to paidi me ta "trela" anekdota kai ego (Pinhead)). ola itan mia xara kai to klima pou eixe dimiourgithei metaxi mas itan parapano apo yperoxo. eimastan oloi mes'tin treli xara!!! afou ftasame stin limnoula kathisame gia ligo sto "domatiaki" prin apo auti, bgalame tis fotografies mas eipame ta astia mas k.t.l. koitousa entometaxi na do ta trigiro anigmata pou ypirxan kai an fenontan na sinexizoun kapou. telika prosexa oti se ena simeio stin pano aristeri meria kathos beneis sto domatiaki gia tin limnoula ypirxe ena anoigmataki kai se enan braxo mesa se afto itan kati grameno. auto mou ekane megali entiposi, afou o monos tropos gia na grapsei kapios sto sigekrimeno simeio itan na perasei apo auto to anoigma kai na paei dipla ston braxo. tote anebika ligo kai ebala to kefali mou mesa stin tripoula gia na do kalitera ti yparxei ekei mesa. eblepa oti san na sinexize auto to pragma (episis akomi kai apo to simeio pou briskomoun ekini tin stigmi itan adinato na grapsei kapios sto braxo, opote kapios eixe bei ekei mesa) etsi zitisa apo kapion na mou kanei podaraki gia na anebo ekei pano. Otan anebika to proto pou ekana itan na koitaxo gyro to meros pou briskomoun , na katalabo pou briskomoun kai ti anigmata briskontan gyro mou. ypirxe ena anigma mprosa mou (dexia kathos benai kaneis mesa stin tripoula) kai edixne na sinexizei "aneta" parapera. Afou paratirisa gyro mou prosexa kai oti se enan braxo mprosta mou ypirxe demeno ena skoini, ara kapios eixe anebei ekei kai eixe sinexisei (profanos) to trabixa, kai afou trabixtike ligo meta kapou "skalose". seira eixe na do kai ti sto kalo egrafe pano ston braxo. lipon ston braxo egrafe : THANASAKIS KAI KIRIAKOULA!!!!!!!!!(ta thaumastika einai dika mou) mou fenetai kapos paraxeno na grafontai ta ypokoristika kai oxi ta kanonika onomata . ti itan paidakia? an nai den mporousan na aneboun apo mona tous ekei pano.... alla kai na min itan paidakia den einai kapos periergo? pios einai lipon o thanasakis kai i kiriakoula? giti na egrapsan ekei?
stin sinexeia ithela na proxoriso alla fobithika kai etsi eipa ston Secondborn pou eixe anebei ekini ti stigmi na paei protos. proxorise kai "katebike" benontas se ena "domatiaki" ligo pio mikro apo auto pou brisketai prin ti limnoula. ekei paratirise oti ypirxe ena anoigma akribos mprosta, sto opoio omos den xorese na perasei.... kai telika ypirxe kai ena aristera kathos bename sto "domatiaki", sto opoio pigene to skoini. Sto sigekrimeno domatiaki entiposi ekane oti ypirxe zografismeno me spray ena belos pou edixne pros tin "exodo" , alla kai ena sxima-simbolo to opoio tha elega oti eliaze me diplo m oxi "mi" elliniko m opos to blepetai --> m <-- ,episis me spray. se kapio simeio se enan braxo ypirxan kati simadia san "gratzounia" (auto mou thimize pio poli) kai itan tesetis grammes dio makries kai dio kontes kai oi teseris pros tin idia kateuthinsi paraliles me apostasi to poli 3cm metaxi tous. lipon stin sinexeia proxorisame pros to allo anoigma , to opoio omos ebgaze PANO apo ena prama san "tounel" (min erthei sto mialo sas amesos i eikona enos tounel me teleious toixous kai peite "ox ti na einai auto", oxi thimithitai oti briskomastan se anoigmata anamesa se terastia braxia, pantos apo tin mia meria tou o toixos tou itan san ton toixo sto trigoniko anoigma akribos prin ti limnoula) se auto lipon to skoini pigene pros tin aristeri meria tou "tounel". parateirontas to entiposi mou ekane to oti to patoma tou fenotan na einai sxetika epipedo kai eixe xoma i skoni. to ypsos tha prepei na itan peripou sta 2 metra (isos kai na kano lathos giati den prolaba na to koitaxo kai na to paratiriso gia poli ora). lipon se auto to simeio den ithela na sinexiso allo, eno o Secondborn ithele. kathisame ekei gia poli ligo kai trabixa mia fotografia tin aristeri meria tou "tounel".( Ap'otan ftasame stin limnoula kai mexri ekini tin stigmi ekei kato ginotan enas xamos (oso xamos mporei na ginei eki kato), afou o Xristos elege blakies kai anekdota (blakies kai auta) :) kai oloi eixan skasei sta gelia, genikotera ginotan fasaria i opoia akougotan mexri kai ekei pou imastan (den imastan kai makria, alla logo ton braxon pou proexexoun trigiro, kai to akanonisto sxima ton tripon, to ixitiko sima xanetai pio eukola ekei mesa?) ).
Tote akousame kati na perpataei gia 2 deuterolepta peripou kai amesos fonaxa sta paidia na kanoun isixia. molis sopasan koitaxa kato pros tin meria tou "tounel" kai prospathousa na akouso ti an akougotan kati, xoris na akougete tipota omos. tote xafnika akoustike enas ixos, o opoio itan san auton pou akousame prin alla pio grigoros san na etrexe auto pou prin perpatouse(o Secondborn to paromiase me fterougisma grigoro) kai opos koitaga sto "tounel" eida ena prama na pernaei apo kato mas arketa grigora. Ekini ti stigmi pragmatika oxi den itan apla o tromos kai o fovos pou aistantikame itan kati parapano kati pio poli. kai xoris na to skeutoume figame exo ta paidia mas boithisan na kateboume apo tin tripoula kai xoris polla logia figame exo. Pragmatika o xronos pou kaname na vgoume exo itan gyro sto 1 lepto xoris yperboli (entaxi isos kai 2 lepta, alla me to zori). auto sinebei tin kiriaki....

Lipon auto pou aistanthikame itan arketo gia na mas kanei na briskomaste se yperentasi gia 5 lepta peripou, afou o Secondborn mexri kai pou bgike apo tin spilia eixe taxikardia.... Ti sinaisthima itan auto pou mas ekane na anebasoume xafnika tous palmous tis kardias toso poli kai gia tosi ora? (me liga logia auti i authormiti antidrasi tou somatos ekane tin kardia na stelnei pio grigora aima stous mis = perisoteres kauseis = pio grigores kiniseis.... grigores antidraseis.... .

Oso gia to on pou itan ekei kato?
tora pia eimai sigouros oti kati yparxei ekei mesa bathia stin spilia.
tha mporei na einai kapio zoo? diskolo. katarxas meta apo polles skepseis (pragmatika polles skepseis) simfona me to ypsos tou "tounel" to on (to leo on oxi, epeidi den xeroume an einai zoo pou gnorizoume i kati allo, pantos gia to mano pou eimai sigouros einai oti itan zontano...) to ypsos tou tha prepei na itan toulaxiston miso metro me ena to poli... (auto eida alla den xero me kathe epifilaxi to leo) itan anoixtoxromo (aspro i zaxari, ante grizo aspro(me polli aspro omos),alla se kamia periptosi pio skouro). to na einai zoo den to apokleio,epidi panta prepei na afinoume kai mia pithanotita, alla an itan zoo, auto sinepagetai kai allous zontanous organismous ekei kato, giati ti tha troei to zoo auto? xoma kai petres? to bathos prepei na itan 20 metra peripou... apo zoo auto pou mou fenetai pio pithano einai arouraios, alla toso megalos? an nai ti tha troei? alla kai pali ta bimata kathe allo apo zoo thimizoun. o ixos ton bimaton edixne oti auto pou itan ekei eixe megalo pelma, to opoio kai patouse apotoma.... an laboume tora yp'opsin mas to ypsos tou, tote to anoigma pou tha mporousan na exoun ta podia tou teriazei me tin xroniki diafora metaxi ton bimaton pou akoustikan.
as ta apoklisoume olla ta parapano. pisteuo oti kai mono to gegonos oti auto "skeutike" mou leei polla... kai leo skeutike epidi.
an itan kapio zoo ex'arxis den tha kathotan ekei. to enstikto tou pithanotata tha to edioxne apo tin perioxi, afou ginotan fasaria kai tha tromaze... auto omos skeutike. otan fotografisa tou "tounel" meta akoustike na perpataei gia 2 peripou deuterolepta siga-siga (se sxesi me to meta) kai na stamataei meta fonaza sta paidia na kanoun isixia kai perimename kapious mikrothoribous ekane o Secondborn pou kratouse tin fotografiki mixani kai molis tou ekana siga "sssst" , tote auto to ebale sta podia kai efige.... an itan zoo kai leme ante itan xazo kai kathise telika, i proti foi den tha ypirxe kata pasa pithanotita, den tha xekinouse proxorontas arga tha efebge trexontas ex'arxis....

alla isos kai na itan zoo
who knows.......

aftes einai i skepseis mou sxetika.......

tin epomeni kiriaki tha pame kai tha prospathiso na do an yparxoun apotipomata ekei kato.... tha boithouse poli.....

-->Secondborn an kati xexasa i to exo pei lathos pes to....
-->Satyre E-mail me an mporeis tis fotografies...
-->Ntaveli tin kiriaki......
:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 13:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
Εγώ επιμένω πως πρέπει να κάνουμε ένα σχεδιάγραμμα της σπηλιάς.Εχει τόσα μικρα και μεγάλα ανοίγματα ,που έχασα τον μπούσουλα στις περιγραφες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 13:44:21  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σας παιδιά,

Απ΄ότι φαίνεται έχασα πολλά που δεν ήρθα και για πολύ μεγάλο διάστημα θα αυτομαστιγώνομαι γι'αυτό σαν καπουτσίνος μοναχός ...

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα βοηθούσε και τους υπόλοιπους να αποκτήσουν μια εικόνα αν μπορούσατε και ανεβάζατε τις φωτογραφίες να τις δούν και οι υπόλοιποι...

Οσον αφορά τώρα στο ξεμπάζωμα αν και όταν αποφασιστεί ενημερώστε γιατί σίγουρα κάθε βοήθεια θα ήταν ευσπρόσδεκτη, με το να κάνουμε μια αλυσίδα και χέρι χέρι μπορεί να αφαιρέσουμε πολλές πέτρες από μπαζωμένα σημεία σε χρόνο ρεκόρ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 14:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Οντως οσοι δεν ηρθαν χάσανε ....ελπίζω την έπόμενη Κυριακή ...να ειμαστε περισσότεροι !!!!

Satyre : ανέβασε της φωτογραφίες που τράβηξες, αν μπορείς...
αλλιώς στείλτες στον Admin

Νταβέλη : εσυ παιδί μου εισαι κανονικός ιχνηλάτης

Την επόμενη φορά ..θα ανέβω με μηχανάκι, αν δεν με ακολουθήση καμία από της φίλες μου

Ρε παιδιά ..τελικά τι εγινε ο Θανάσης ???????????? τον ξέχασες βρε Pinhead !!!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 14:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
OX!!! aman!!!!
cat pali kala pou mou to thimises....

xehasame ton thanasi mesa tin tripa....

pao na ton bgalooooooooo.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 14:58:39  Εμφάνιση Προφίλ
01) Όταν η Γη αναπαύετε, δεν πρέπει να την ενοχλείς.

02) Εάν επιθυμείς μια εισχώρηση - επίσκεψη, πρέπει να χτυπήσεις ελαφρά την πόρτα.

03) Δεν πρέπει να μιλάς δυνατά, εάν γίνετε καθόλου, γιατί δεν θα ακούσεις τι θέλει να σου πει. Εάν! θέλει να σου πει.

04) Η περιέργεια σκοτώνει. Το ενδιαφέρον και ο σεβασμός, ανταμείβετε.

05) Το ξένο σώμα σε έναν οργανισμό είτε αποβάλετε, είτε αφομοιώνετε δημιουργώντας προβλήματα στον οργανισμό. Φροντίστε να μην γίνετε ξένο σώμα.

06) Εάν αγαπάτε την Γη μα δεν μπορείτε να εφαρμόσετε τα παραπάνω, τότε καλύτερα να ξεχάσετε οποιαδήποτε επιχείρηση εισχώρησης η παρατήρησης, Θα την πληγώσετε και δεν θα πάρετε τίποτα περισσότερο από ερωτηματικά.

07) Μην προσδοκάς να δεις και να ακούσεις τίποτε.

08) Απολαύστε ότι η Γη! σας προσφέρει. Εξωτερικό και Εσωτερικό. Να μάθετε να λέτε ευχαριστώ σε αυτήν και στους κατοίκους της.

09) Μην επιχειρήσετε ποτέ σας βιασμό της. Θα σας εκδικηθεί.

10) Γνωρίζετε τι σημαίνει Μύηση;

(Για να μην παρεξηγηθώ, τα παραπάνω ισχύουν εννοείται και για μένα.)


Με ενδιαφέρον και εκτίμηση.

Φιλικά Εχέμβροτος.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 20/05/2003 15:58:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 17:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy
....E Y G E...E X E M V R O T E

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 18:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους filos
Θα ήθελα να πω μια καλησπέρα σε όλους καο όλες σας.Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μου δώσατε την δυνατότητα μέσα απο το forum σας να παρακολουθήσω την τόσο ζωντανή σας περιγραφή σχετικά με την σπηλιά του Πεντελικού όρους.Ευχομαι η έρευνα σας να είναι πολύ αποτελεσματική και να φέρετε στο φώς ολα τα άγνωστα μέχρι σήμερα.Συνεχίστε με αγάπη σε αυτό που κάνετε.Αγάπη και Φώς σε όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 21:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητοί Φίλοι !
Αυτό είναι και το τελευταίο μύνημα που θα γράψω στο topic αυτό, για δύο μόνο λόγους τους οποίους ήθελα να σας πώ για να είμαι ειλικρινής μαζί σας.
1) Όταν πήρα την απόφαση να πρωτογράψω στο Esoterica, είχα απλώς τον διακαή πόθο να μιλήσω με κάποιον-κάποιους, για το πιο σημαντικό -απο κάθε άποψη- σημείο της Αττικής, το Πεντελικό Όρος. Ήθελα να δώ πώς ήταν να ανταλλάζεις κάποιες απόψεις, να συζητάς γενικά με ανθρώπους, πράγμα που δεν είχα την ευκαιρία να βιώσω ποτέ μου, διότι όλοι οι γνωστοί και οι φίλοι μου εκτός απο ΕΝΑΝ, αδυνατούσαν να καταλάβουν τι ήταν αυτό που με έκανε να ξημεροβραδιάζομαι σε ένα βουνό, απ΄το να τα πίνω σε ένα κλάμπ της παραλιακής, πράγμα βέβαια που είχε σαν άμεσο αποτέλεσμα την ειρωνία, τους εμπαιγμούς και όλες αυτές τις αντιδράσεις απο μέρους αυτών. Έτσι λοιπόν απομακρύνθηκα απο τους πάντες και συνέχισα να κάνω οτι κάνω ολομόναχος, μόνιμος θαμώνας πλέον του Λατρευτού Βουνού. Η μοναξιά όμως είναι αφόρητο συναίσθημα. Έτσι κατέληξα στο Esoterica. Η ανταπόκριση ήταν εντελώς απρόσμενη. Για πρώτη φορά στη ζωή μου (και αυτό το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια) ένιωσα τόσο έντονα τα συναισθήματα της συμπάθειας και του ενδιαφέροντος απο τους ανθρώπους που έγραφαν εδώ μέσα για εμένα και για αυτό που ασχολούμαι. Ο Εχέμβροτος, ο Alati13, ο Πέτρος, η Lilith, η Αμαλία, η Αvallon, η Cat, o Loucas, o Αvatar, ο Σάτυρος, ο Secondborn, όλοι τους και ο καθένας με τον δικό του προσωπικό τρόπο, μου έδωσαν τη μεγαλύτερη χαρά που ένιωσα ποτέ, είτε με τα ενθαρρυντικά τους λόγια, είτε με τις απόψεις τους γύρω απο την Πεντέλη, είτε με κάποιες συναντήσεις που έγιναν, είτε με την απρόσμενη στάση που κράτησαν τότε με τον b-kouv, είτε, είτε......Τους ευχαριστώ όλους μέσα απο τα τρίσβαθα της καρδιάς μου και θα τους ευγνωμονώ για πάντα, διότι χάρη σε αυτούς, κατάλαβα έστω και για μία φορά στη ζωή μου τι πάει να πεί συμπάθεια, ενδιαφέρον, επικοινωνία. Όμως...η αλήθεια είναι - και δεν με τιμάει καθόλου που θα το πώ αυτό - οτι έχω πολλά "υπαρξιακά" και πολλές φορές νιώθω "άβολα" στην επικοινωνία μου με όλους αυτούς τους ομολογουμένως αξιόλογους ανθρώπους. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που με κάνει και νιώθω έτσι και με θλίβει απεριόριστα. Λές και κάποιος με τιμωρεί για κάτι. Τέλοσπάντων, με τη λέξη "άβολα" εννοώ πάρα πολλά πράγματα, τα οποία όμως δεν θα ήθελα να γράψω εδώ. Δυστηχώς κάποια πράγματα δεν ξεριζώνονται ποτέ απο μέσα μας όσο και αν θέλουμε να πείσουμε τον εαυτό μας για το αντίθετο. Μακάρι να καταφέρω στο τέλος, να κρατήσω την επικοινωνία μου μαζί τους αν βέβαια το θέλουν και εκείνοι.
2) Εξαιτίας αυτού του topic, το ενδιαφέρον για την Πεντέλη, μάλλον για να να ακριβολογώ, για τη Σπηλιά της, κορυφώθηκε. Για μια ακόμα φορά, η Σπηλιά, αντί να γίνει Τόπος Προσκυνήματος, έγινε τόπος ψυχρής έρευνας και μόνο. ΠΡΟΣΟΧΗ : Δεν είμαι κατά της έρευνας. Είμαι όμως κατά της έρευνας εκείνης, που συνοδεύεται απο φωνές, θορύβους, χαβαλέ, δίχως το παραμικρό ίχνος σεβασμού για το ιερότερο Σπήλαιο του Ελλαδικού χώρου και όχι μόνο. Μιλώ για την προηγούμενη συνάντηση. Όλοι μου ήταν συμπαθέστατοι και χάρηκα πολύ που γνώρισα κάποιους απο κοντά, όμως εκείνη η βαβούρα με τα ανέκδοτα που έλεγαν τα παιδιά, μέσα στη στοά με τη λιμνούλα, δεν σας κρύβω οτι με πείραξε πολύ και με έκανε να νιώσω πολύ άσχημα για την βεβήλωση της υσηχίας του ΑΡΧΑΙΟΥ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΥΜΦΩΝ. Εκείνη τη στιγμή ένιωσα το μέρος να μας αγριοκοιτάζει. Ίσως, μάλλον είμαι σίγουρος, πως αυτό που συνέβη στον Pinhead και τον Seconborn, ήταν μια "αθώα" προειδοποίηση απο την ίδια τη Σπηλιά για να εγκαταλείψουμε το χώρο.
Αλήθεια, αν είμασταν στους Δελφούς ή σε κάποιο άλλο αρχαιολογικό χώρο θα κάναμε τους αγίους ; Επειδή βλέπουμε μόνο πέτρες και όχι κίονες και αγάλματα πάει να πεί οτι το μέρος είναι της πλάκας ;
Δεν θέλω να με παρεξηγήσετε, σας ξαναλέω οτι όλοι εκείνη την ημέρα της συνάντησης μου φανήκατε τρομερά συμπαθητικοί, άνθρωποι με πραγματικά αγνές προθέσεις, όμως αυτός ο γενικός θόρυβος μέσα και έξω απο τη Σπηλιά ήταν απαράδεκτος. Για αυτό σας θερμοπαρακαλώ την επόμενη φορά που θα πάτε εκεί, κάντε λίγη υσηχία. Και μην πάτε εκεί μονο για να "δείτε" και να "πάρετε" απο τη Σπηλιά. "Δώστε" και κάτι σε αυτήν. Δεν βλάπτει. Σε αυτό το σημείο θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον Φίλτατο Εχέμβροτο σχετικά με τους ΚΑΝΟΝΕΣ που έγραψε και που πρέπει να τηρεί κάποιος όταν βρίσκεται σε τέτοια μέρη. Ο άνθρωπος τα είπε όλα στο μύνημα του. Ας μην μακρυγορήσω άλλο σε αυτό. Εύγε Φίλε μου, εύγε !!!
Αλήθεια, αν δεν είχε ανοιχτεί αυτός ο καταραμένος χωματόδρομος που οδηγεί στη Σπηλιά (λέω καταραμένος γιατί χάρη σ'αυτόν η Σπηλιά παθαίνει οτι παθαίνει κατά καιρούς) πόσοι θα περπατούσαν απο τα μονοπάτια για να πάνε εκεί ; Άρα οι περισσότεροι πάνε (μιλώντας πάντοτε γενικά) επειδή τους πάει το αυτοκινητάκι τους. Και όταν λένε οτι πάνε στην Πεντέλη, πάνε ΜΟΝΟ στη Σπηλιά και πουθενά αλλού. Όσοι μιλάνε για την Πεντέλη μιλάνε ΜΟΝΟ για τη Σπηλιά της. Ούτε που φαντάζονται τι γίνεται σε ολόκληρο βουνό, αλλά αυτό προϋποθέτει να μπούνε σε λειτουργία τα πόδια τους. Όσες πληροφορίες και να βρεί κάποιος στο Internet σχετικά με την Πεντέλη, το μόνο που θα δεί, είναι πληροφορίες σχετικές ΜΟΝΟ με τη Σπηλιά, (με μόνη εξαίρεση τη σελίδα του Πάνειου). Με λίγα λόγια θέλω να πώ πως Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΣΠΗΛΙΑ ΤΗΣ !

Αυτά απο'μένα και με συγχωρείτε για το μακροσκελές μύνημα μου.
Να είστε όλοι καλά και πάντοτε χαμογελαστοί !!!

Νταβέλης


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 21:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Τί να πώ εγώ τώρα;
Φίλε Νταβέλη εύχομαι να "ερωτεύεσαι", με αυτόν τον τρόπο που ερωτεύτηκες την Πεντέλη, το κάθετι στη ζωή σου. Θα σε ζηλέψουν πολλοί τότε γιατί θα...ΖΕΙΣ!
Εγώ όπως ξέρεις, όσο αναφορά το Βουνό, βρίσκομαι στο αντίθετο άκρο από εσένα. Ίσως γιατί τα βλέπω τα πράγματα πιο ορθολογικά και πιο στείρα απ'ότι εσύ.
Επειδή έχω μάθει να σέβομαι τον "έρωτα" των άλλων σου δηλώνω ό,τι από εδώ και στο εξής θα ενισχύσω την προσπάθειά σου. Δε θα ξαναγράψω σε αυτό το topic και κρατώ και θα κρατώ το στόμα μου κλειστό. Δεν εκπορνεύω το Βουνό σου και θα συνεχίζω να πράττω έτσι.

Αν ποτέ νιώσεις ότι το Βουνό σου ζητάει περισσότερα απ'αυτά που μπορείς εσύ να προσφέρεις, απλά φώναξε με να βοηθήσω. Θα το ευχαριστηθώ διπλά. Αν θυμάσαι στο είπα κατά την ανάβαση μας στο Βουνό. Το εννοούσα.

Τελειώνοντας θέλω να σου θυμήσω κάτι. Θυμάσαι τί είπα μετά το συμβάν; Δεν περίμενα να συμβεί σε μένα...
Ξέρεις γιατί το είπα; Δε θυμάμαι να ήμουν ούτε στην πλευρά του στείρου χαβαλέ, αλλά ούτε στην πλευρά του πιστού, δηλαδή αυτού που σέβεται το χώρο, μέσα στη σπηλιά. Αν κάνω λάθος διορθωσέ με.
Πιο πολύ πάντως ένιωθα ως τρίτος-ξένος για το χώρο αυτό. Είχα τη συμπεριφορά του ξένου πριν γνωρίσει τους συνομιλητές του-πριν σπάσει ο πάγος,όπως λέμε.
Μην είσαι τόσο σίγουρος για το θέμα της "προειδοποίησης" πάντως, Ήταν το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό αλλά δε θέλω να το παραδεχτώ. Αν υφίσταται αυτό που λές τότε ίσως να πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη τη συμπεριφορά των σκύλων μέσα στο σπήλαιο.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ...

Υ.Γ.: Μη μετανοιώνεις ποτέ για κάτι που έκανες. Προσπάθησε να βρείς τα θετικά που αποκόμισες. Χάρηκα που σε γνώρισα φίλε. Είσαι Άνθρωπος από τους λίγους. Περιμένω να επικοινωνήσεις μαζί μου...

Με εκτίμηση
Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 22:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Και εγώ μέσα ....από δω και μπρός σταματάω να γράφω σαυτό το Topic, και αμα δώ ufo η βριλάκια .....δεν θα σας το πω !!!!

Αστιέυομαι φυσικά ....
Πάντως φίλε μου Τάσο, μην στεναχωριέσαι, μπόρα ειναι θα περάσει !!
Αλλωστε οπως λέγανε και οι αρχαίοι μανδαρίνοι μετά απο το σκοτάδι ...ερχετε κάποια στιγμή το φώς !!!
Εγώ τι να πω τώρα, την Κυριακή στην συναντηση μας ηταν τόσο ομορφη και κουραστική εμπειρία ...που με γέμισε συναισθηματικα΄...
θα προσπαθήσω να σεβαστό την επιθυμία του Νταβέλη ....
αλλά ελπίζω να μην χαθούμε τώρα που κάναμε την αρχή ...
Αντε και σχεδίαζα να ανέβω την Κυριακή με το σκουτερακί μου ...


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 23:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
φίλε Νταβέλη...προφανώς το τί θα κάνεις είναι καθαρά δική σου υπόθεση...
όμως πρώτα κάνε ένα ψυχρό υπολογισμό...τί κέρδισες γράφοντας σε αυτό το φόρουμ και τί έχασες....βάλ'τα σε μια "ζυγαριά" και σκέψου...
προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης, αν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις ...
μην περιμένεις να είμαστε το ίδιο...ο καθένας έχει διαφορετικο τρόπο σκέψης, διαφορετικό χαρακτήρα...και έτσι πρέπει να είναι....
αν θίχτικες τόσο πολύ απο την συμπεριφορά αυτή που περιέγραψες ,φύγε...αξίζει όμως να αφήσεις όλους αυτούς που σου έδειξαν κατανόηση , ο καθένας με τον δικό του τρόπο βέβαια....?
σου εύχομαι την ίδια επιμονή και υπομονή που έχεις στο θέμα της αναζήτησης σου , να έχεις και στο θέμα των σχέσεων σου με άλουν ανθρώπους....
ένας άνθρωπος κρύβει πολύ περισσότερα μυστήρια απο όσα όλες οι σπηλιές μαζί....άλλά είναι και πιο δύσκολο να τα φανερώσεις...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ? μην χρησιμοποιείς την κάθε "σπηλια" για να "κρυβεσαι" .Έλα να μάθεις εσύ απο εμάς και εμείς απο εσένα...και ας έχουμε ο καθένας και "5" κακά...δεν χάλασε και ο κόσμος...

καλό σας βράδυ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 23:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ.ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

ΑΠΟΧΩΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΟΥ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ.ΟΧΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΛΟΓΟ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΞΩ ΟΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.

ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΙΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΕΡΔΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 00:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σας και απo μενα.Πραγματικα βρισκω πολυ ενδιαφερον το θεμα
που συζητατε.Εχω επισκεφθει πολλες φορες την Πεντελη και την σπηλια
αλλα δεν εχω δει ποτε κατι το περιεργο ουτε ακουσει τον ηχο αυτης της
γυναικιας φωνης.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πιστευω αυτα που λετε.Εχω
και εγω την περιεργεια να μαθω τι τρεχει και σκεφτομαι λοιπον να
επισκεφθω το συγκεκριμενο μερος αργα το βραδυ που δεν θα υπαρχει ψυχη
εκει.Τι λετε να επισκεφθειτε το μερος καποια μερα αργα το βραδυ ομως.
Επισης θελω να ρωτησω αν εχετε ακουσει οτι γινονται εκει κοντα
τελετες σατανιστων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filos
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 08:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους filos
ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΤΑΒΕΛΗ.
Επειδή είμαι σίγουρος οτι κάποια στιγμή θα μπαίνεις σε αυτό που δημιούργησες για να διαβάσεις τις απόψεις αυτών που τους ερέθησες η την φαντασία η την περιέργεια θα καταθέσω και εγώ την άποψη μου και εύχομαι ναείσε πάντα καλύτερα..
Δέν ξέρω αν δημιουργώντας αυτο το θέμα περίμενες να βρής όλους τους ανθρώπους να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεσε και εσύ.
Νομίζω οτι στις τόσες απόψεις που διάβασα θα βρήκες μερικούς που συμφωνούν περίπου με τον τρόπο που σκέφτεσε εσύ.
Θα ξέρεις οτι η πορεία του κάθε ενος απο εμας είναι μια πολύ μοναχική πορεία και ότι ο καθε άνθρωπος είναι μοναδικός.Αλλοίμονο αν όλοι είχαμε τον ίδιο τρόπο να εκφράζουμε μια μόνο και απόλυτη άποψη.
Πόσο βαρετό θα ήτανε???Τι είδους διάλογο θά κάναμε εδώ???
Νομίζω οτι ο κάθε ένας καταθέτοντας με τις δικές του δυνατότητες τις απόψεις του δημιουργεί την κίνηση.Αυτό και μόνο θα έπρεπε να μήν σε αφηνε να εγκαταλείψεις αυτό που δημιούργησες με μια σου ερώτηση.
Φαντάζεσε το σήμερα, αν όλοι οι ερευνητές εγκατέλειπαν τις προσπάθειες μόλις αντιλαμβάνονταν οτι ολοι δεν συμφωνούσαν μαζί τους?
Δεν ξέρω αν ο μοναχισμός στην έρευνα είναι ο σωστός δρόμος.
Δεν ξέρω αν με αυτόν τον τρόπο θα προστατεύσεις τον χώρο που ερευνάς.
Δεν ξέρω αν κλείσεις την πόρτα που άνοιξες θα καταφέρεις να ηρεμήσεις απόλυτα αυτό που αναστάτωσες.
Ξέρω όμως οτι πρέπει να σε ευχαριστήσουν όλοι όσοι έβαλαν το λιθαράκι της άποψης τους διότι τους έδωσες την ευκαιρία να γνωρίσουν ανθρώπους που παρ ολον τον μοναχισμό τους έχουν την διάθεση να ανταλλάξουν απόψεις και γνώση, η άγνοια.
Σου εύχομαι καλή πορεία και είθε η απόφαση σου να προστατεύσει αυτο που νομίζεις ότι ότι ενόχλησαν οι βέβηλοι.Αγάπη και Φως σε όλους.

ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΩΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 09:30:51  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχήν θα ήθελα να συμφωνήσω τόσο με τον ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ όσο και με το Νταβέλη... κάποιοι χώροι χρήζουν του ιδιαίτερου σεβασμού μας (αρχαιολογικοί χώροι, λατρευτικοί χώροι, ναοί είτε χριστιανικοί είτε όχι). Οπως λοιπόν δε θα λέγαμε ποτέ ανέκδοτα μέσα σε μια εκκλησία έτσι θα πρέπει να πράττουμε και μέσα στη σπηλιά... Ελπίζω να μη παρεξηγηθεί η κατά τ'άλλα πολύ συμπαθέστατη παρέα του pinhead

Aπό την άλλη όμως δε μπορώ να μη συμφωνήσω και με τον octane και τους άλλους φίλους που αποδοκιμάζουν την απόφαση του Νταβέλη να αποχωρήσει από το φόρουμ αυτό. Φίλε Νταβέλη σε καταλαβαίνω απόλυτα (γι'αυτό και δε σου παραπονέθηκα ούτε σε "ξαναενόχλησα" όταν δεν απάντησες στο email μου) αλλά θα πρέπει να θυμηθείς ότι το θέμα αυτό ανοίχτηκε από σένα και είναι τουλάχιστον "αγενές" να αποχωρήσεις απ'αυτό. Είναι σα να καλείς κάποιους στο σπίτι σου και μετά φεύγεις και τους παρατάς μόνους μέσα σε αυτό...

Αν το θέμα έχει εστιαστεί στη σπηλιά με τις δικιές σου γνώσεις γύρω από τον περιβάλλοντα χώρο αυτό μπορεί να διορθωθεί με το να πάμε κάποιες πεζοπορίες μαζί σου ώστε να ξέρουμε μετά και μόνοι μας πως να πεζοπορούμε σε αυτό και να μας δείξεις τα όσα έχεις ανακαλύψει... Ετσι θα καθησυχαστούν λιγάκι τα πνέυματα (της σπηλιάς )

Ελπίζω να ξανασκεφθείς την απόφαση που πήρες γιατί αισθάνομαι ότι μας έβαλες σε ένα τριπάκι και μας άφησες μόνους. Πίστεψέ με οι περισσότεροι από δω μέσα δεν είναι οι συνηθισμένοι τύποι των club αλλά φυσιολάτρες, ζωόφιλοι και πεζοπόροι και ναι! αν το θέλεις να το ακούσεις και εμάς οι περισσότεροι φίλοι δε συμμερίζονται τις εσωτερικές μας αναζητήσεις και γι'αυτό καταλήξαμε εδώ...
Αρα δεν είσαι μόνος....



"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 24/05/2003 09:33:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 15:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΤΙ.

Η ΦΙΛΗ ΑΒΑΛΛΟΝ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΕΙ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΦΑΝΗΚΕ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΑΒΕΛΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ.Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy