ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 10:44:09  Εμφάνιση Προφίλ
Aν τελικά είναι αντιδιαμετρικά τα μέρη τότε ίσως και η μονή να είναι Πύλη....

οld tiger θα μπορούσες να μου στείλεις μέϊλ με περισσότερα στοιχεία για το χωριό αυτό της Κορινθίας με τα περίεργα φαινόμενα? (για να μην ξεφύγουμε εδώ από το θέμα μας)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 10:53:03  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλώς όρισες snack pack!



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Snack Pack
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 10:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Snack Pack
Και κάτι συμπληρωματικό

Η φράση στο κείμενο του Καμπούρογλου είναι

... μας οδηγεί εις την προς το Βυζάντιον άγουσα...

και οχι

...μας οδηγεί εις την προ το Βυζάντιον άγουσα...

Η αφαίρεση ενός απλού "ς" μπορεί να έχει τεράστια σημασία και να μας οδηγήσει σε παντελώς λανθασμένη κατεύθυνση

Ευχαριστώ.

Τώρα ή ΠοτέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 15:47:01  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε snack pack!
H αλήθεια είναι ότι μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η "αρχαιολατρεία" του Καμπούρογλου που στην συνέχεια ανακαλύψαμε ότι ήταν Βυζαντινολατρεία!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 19:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Αναμφισβήτητα ο Old Tiger με το μήνυμά του έδωσε πολύτιμες πληροφορίες για το Παγώνι και ότιδήποτε (φανερά!) μπορεί να βρεθεί σχετικά μ'αυτό και μάλιστα η συλλογιστική του μας οδήγησε σε σπείρες, δίνες, στην Κόρινθο, σε "Ξένα Μέρη", που άγνωστο για πιο λόγο "καταλαμβάνουν" τον ίδιο χώρο με την Πεντέλη...
Θέλω να σας πω για την ύπαρξη ενός βιβλίου για την παράξενη ομάδα των Γιεζίντι στη γλώσσα μας, το οποίο θεωρώ αξιόλογο: Αύρα Ward, Γιεζίντι. Κούρδοι λάτρεις του Αγγελου-Παγωνιού. Εκδόσεις Ερμής, Αθήνα 1997.
Το Παγώνι, ως καθοριστικό σύμβολο και όνομα, πέρα από τους Γιεζίντι, είναι το προσδιοριστικό μιας άλλης...ομάδας, που σύμφωνα με τον φίλο μου Γιώργο Μπαλάνο, έχει άλλοτε φλογερή όψη και άλλοτε είναι παγωμένη και "άκαμπτη"...Με καταλαβαίνετε υποθέτω...
Ετσι, αν κάποιοι, όπως οι ΝΤΑΒΕΛΗΣ, OLD TIGER, SNACK PACK (καλώς όρισες) και άλλοι, με τα ιστορικά, γεωγραφικά και άλλα στοιχεία που μας δίνουν, συμπληρώνουν το παζλ της ιστορίας του Πεντελικού Ορους, με τις παράξενες σπειροειδείς αναφορές τους, έ τότε αρχίζει να γίνεται κατανοητό ένα όλο και πιο καθαρό σχήμα. Η Πεντέλη είναι ένας από τους πολλούς τόπους στον Ελλαδικό χώρο, που συνορεύει, εφάπτεται με Κάτι Απροσδιόριστο, του οποίου η αρχή χάνεται στις αχλές των προιστορικών χρόνων και ίσως και πιο πριν. Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, ασφαλώς πρόσεξαν και ίσως μελέτησαν την ιδιομορφία του χώρου και για να τον προφυλάξουν αλλά και να του προσδώσουν μια επίσημη αναγνωριστική θέση, ταίριαξαν τον τοπίο με τον Πάνα και τις Νύμφες.
Αλήθεια γιατί απ'όλο το Δωδεκάθεο, επέλεξαν τον Τραγοπόδαρο Πάνα; Μήπως επειδή η παράξενη μορφή του είναι ίσως η μόνη που ταιριάζει με την πολυμορφία των φαινομένων που εκδηλώνονται άτακτα εκεί; Δε σας κάνει εντύπωση που πολλά ερημικά και περίεργα σπήλαια και σε άλλες περιοχές αφιερώθηκαν στον Πάνα;
Μέχρι να προσπεράσετε τις απορίες μου, ας πάμε σε κάτι που θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό σε σχέση με την Πεντέλη.
Οτιδήποτε εμφανίζεται και κάνει αισθητή την παρουσία του εκεί, νομίζω και όχι μόνο εγώ, ότι είναι ανεξάρτητο από την παρουσία ανθρώπινων μαρτύρων ή παρατηρητών, επισκεπτών ή όπως αλλιώς θέλετε προσδιορίστε τον ανθρώπινο παράγοντα. Επομένως ο χαρακτηρισμός "ιερός" έχει μια καθαρά ανθρώπινη, ψυχολογική διάσταση αναγνώρισης και δέους και δεν
είναι απαραίτητα μια συνισταμένη του χώρου! Ομως αυτό δεν σημαίνει πως η συμπεριφορά των ανθρώπων με οποιαδήποτε ιδιότητα ή πρόθεση απέναντι στην Πεντελική Γη, μπορεί να είναι ανεξέλεγκτη, καταστροφική ή οτιδήποτε άλλο. Οχι. Αν και συχνά είναι, με τις γνωστές σε όλους καταστροφές και επεμβάσεις, το Φαινόμενο τα υπερβαίνει όλα αυτά, ή μάλλον είναι παγερά αδιάφορο και συνεχίζει τον δικό του, άγνωστο ρυθμό παρουσίας, πέρα και έξω από την ανθρώπινη περιέργεια.
Ολοι ή οι περισσότεροι καταλαβαίνετε, ότι δεν λέω τίποτα άλλο από την απλή αναγνώριση μιας πραγματικότητας...Επομένως, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, η πρόθεση και η διάθεση με την οποία θα προσεγγίσετε την σπηλιά και την γύρω περιοχή, είναι κάτι αποκλειστικά δικό σας, μια δική σας προσωπική (και άρα σεβαστή) στάση, που δεν έχει την παραμικρή σχέση με την απαντητικότητα της περιοχής σε οποιονδήποτε ή σε οτιδήποτε...
Εδώ, όπως θα έχετε υποψιαστεί, αναφερόμαστε σε μια αδιευκρίνιστου μεγέθους Περιοχή-Πύλη, και αν και έχει πολυφορεθεί αυτή η λέξη και έχει ποικίλες ερμηνείες και παρερμηνείες, όπου μάλλον επικοινωνούν δύο (;) κόσμοι...Σ'αυτό το σημείο, δεν μπορώ ν'αποφύγω τον πειρασμό να μην αναρωτηθώ, εάν και με ποιο τρόπο εκδηλώνεται ο δικός μας κόσμος στην αντίπερα όχθη!! Αραγε γνωρίζει ή έστω υποψιάζεται κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει; Η μήπως έχουμε να κάνουμε μ'έναν διαστασιακό μονόδρομο; Προς την δική μας αίσθηση πραγματικότητας εννοώ...Αφελείς ερωτήσεις που δεν περιμένουν καθόλου απαντήσεις...
Τώρα γιατί συμβαίνει, όπου συμβαίνει, αυτού του είδους η "επαφή" δεν νομίζω ότι είμαστε σε θέση ν'απαντήσουμε. Οταν μιλάμε για άλλες διαστάσεις χώρου ή και χρόνου, μπορεί ο εγκέφαλός μας να κατανοεί αυτή την πρωτόγνωρη κοσμοθέαση, αλλά δεν έχει άμεση αντιληπτική εμπειρία, παρά μόνο αποσπασματική. Αρα, και η όποια γνώση του προσφέρουν οι ακατανόητες αποσπασματικές ψηφίδες και τα θεωρητικά επιστημονικά κατασκευάσματα των μαθηματικών και της κβαντικής φυσικής, παραμένουν στην απέραντη χώρα της γοητευτικής υπόθεσης.
Δεν μπορούμε να δούμε όλη την φωτογραφία, παρά μόνο απίστευτα μικρά κομματάκια της κι αυτά ανακατεμένα μ'έναν εξωπραγματικό τρόπο...
Πως σας φαίνεται η θέα από εδώ;
Νιώθετε απογοήτευση; Μπα, δεν νομίζω...Αλλωστε κι αυτά τα κομματάκια είναι τόσο σαγηνευτικά, ιδιαίτερα με τον ιστορικό τους φωτισμό και τα Παγώνια. Πόσοι νομίζετε ότι έχουν την ευκαιρία να ζουν κοντά σε μια Πύλη;
Ο Γιώργος Μπαλάνος στο βιβλίο του πιστεύεται ότι τυχαία αναφέρεται σε μια "τρελλή ιστορία που συνεχίζεται"; Απειρες συζητήσεις μαζί του,εκεί ή αλλού καταλήγουν πάντα στο ίδιο αποτέλεσμα: "έν οίδα ότι ουδέν οίδα". Βέβαια, αν και έγραψα πιο πάνω ότι το Φαινόμενο μας ξεπερνά και είναι ανεξάρτητο από εμας, ίσως να υπάρχει μια μικρή δυσδιάκριτη οπή όπου το ανθρώπινο μάτι μπορεί να κρυφοκοιτάξει πέρα από τα δεσμευτικά σύνορα του κόσμου μας...
Πριν όμως με κατηγορήσετε δίκαια για τα πολλά λόγια μου, σταματώ εδώ. Θα επανέλθω. Φιλικά,
Παύλος.


ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 23:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Παύλο καλησπέρα,
Χμμμ….μια που αναφέρθηκες στην Φωλιά-κάτι που αρχικά είχα και εγώ σκοπό να κάνω, αλλά εγκατέλειψα τελικά την ιδέα-αναρωτιέμαι εάν τελικά όλο αυτό το δίπολο που έχει σχηματισθεί γύρω από την Πεντέλη, εντάσσεται τελικά στην αέναη μάχη του Πάγου και της Φλόγας.
Γιατί δηλαδή κάποιοι θέλουν οπωσδήποτε να καταστρέψουν αυτό τον χώρο (για να κλείσουν ίσως την Πύλη;), ενώ κάποιοι άλλοι (συμπεριλαμβανομένων όλων εμάς ή τουλάχιστον των περισσοτέρων) προσπαθούν να αναδείξουν το Μεγαλείο της Πεντελικής Φύσης. Ποιο αόρατο χέρι κινεί τους δεύτερους; Μήπως κάποιος Καταλύτης, ο οποίος έχει οργανώσει μία παρτιζάνικη ομάδα; Ποιος θα επικρατήσει;

Πιστεύω στις Χαοτικές δυνάμεις του Σύμπαντος. Εξάλλου εκ του Χάους γεννήθηκε η Τάξη…Ο Πάγος λιώνει από την Φωτιά…Η δύναμη της Φύσης είναι Τεράστια.
Όπως πολύ σωστά λες “To Φαινόμενο υπερβαίνει την οποιαδήποτε ανεξέλεγκτη, καταστροφική, ηθελημένη ή όχι συμπεριφορά του ανθρώπου”.
Τι σημαίνει αυτό; Η Δύναμη της περιοχής είναι τεράστια, αλλά ακολουθεί τους δικούς της ρυθμούς.

Οποιοσδήποτε επισκεφθεί την περιοχή, δεν σημαίνει ότι θα έχει απαραίτητα “υπερφυσικές” εξωτερικές εμπειρίες. Προφανώς αυτό έχει να κάνει με τον “ρυθμό” της περιοχής, με το ενεργειακό επίπεδο που υπάρχει στην συγκεκριμένη στιγμή. Kαι ως γνωστό για να δημιουργηθεί μία εξωτερική Πύλη…απαιτούνται τεράστια ποσά Ενέργειας.
Αλλά ως ένα πανίσχυρο Locus που είναι η περιοχή, η ενέργεια που υπάρχει ανά πάσα στιγμή, ενδεχομένως να φθάνει και να περισσεύει για να ξεκλειδώσει την δική μας ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΥΛΗ. Τα αποτελέσματα δε, μπορεί να είναι ορατά για αρκετό καιρό μετά. Απλά χρειάζεται η σωστή προσέγγιση. Ο κραδασμικός σεβασμός και συντονισμός με τον χώρο.

Για τον Τραγοπόδαρο Πάνα…τι να πει κανείς; Απαντάται σε πολλές μυθολογίες, αλλά πάντα με τα ίδια χαρακτηριστικά. Τραγίσια μορφή, φοβερή ζωτικότητα, σύμβολο της γονιμοποιητικής δύναμης της φύσης. Στην πορεία βέβαια των χρόνων, δαιμονοποιήθηκε.
Ξέρεις κάτι φίλε Παύλο;
Oλα αυτά μου θυμίζουν πολύ έντονα Τοτέμ (είμαι σίγουρος ότι το πιάνεις το υπονοούμενο). Ζωική μορφή, επαφή με τον αληθινό Αρχέγονο Εαυτό με ότι αυτό ενεργειακά συνεπάγεται, εξοστρακισμός από τον Σύγχρονο-Ανθρωπο Εαυτό.

Ναι έχεις δίκιο…είμαστε τυχεροί που ζούμε κοντά σε μία Πύλη. Και ας καταλαβαίνουμε ελάχιστα πράγματα.

Πως μας φαίνεται η θέα από εδώ;
Θα αφήσω τον φίλο σου Γιώργο να απαντήσει αντί για εμένα…
“Τα αμέτρητα φώτα της πόλης λάμπουν χαμηλά πέρα από τα δέντρα της βουνοπλαγιάς, σαν σμήνη αστεριών που κολυμπούν στην πορφυρένια καταχνιά, ώσπου στον ορίζοντα γίνονται ένα με τ’αληθινά αστέρια του ουρανού. Αλλά απόψε η πόλη φαίνεται πολύ πιο μακρινή απ’όσο θα δικαιολογούσε η αληθινή της απόσταση. Θα έλεγε κανείς ότι σαν μία απέραντη σκοτεινή άββυσος ν’απλώνεται κιόλας εκεί, χάσκοντας ανάμεσα στο πλάτωμα του βουνού και την πόλη.”

Εγώ αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσω ότι λείπει στην ομολογουμένως μαγευτική παραπάνω περιγραφή, είναι μία…Ξερολιθιά.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 00:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Πώς φαντάζεστε μια "Πύλη";

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 07:10:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σ'αυτό το σημείο, δεν μπορώ ν'αποφύγω τον πειρασμό να μην αναρωτηθώ, εάν και με ποιο τρόπο εκδηλώνεται ο δικός μας κόσμος στην αντίπερα όχθη!! Αραγε γνωρίζει ή έστω υποψιάζεται κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει; Η μήπως έχουμε να κάνουμε μ'έναν διαστασιακό μονόδρομο; Προς την δική μας αίσθηση πραγματικότητας εννοώ...Αφελείς ερωτήσεις που δεν περιμένουν καθόλου απαντήσεις...

Mμμμ.....ενδιαφέρων προβληματισμός!
Ομολογώ ότι κάτι τέτοιο δε μου πέρασε ποτέ από το μυαλό.
Εχουν επίγνωση άραγε οι "κάτοικοι" της αντίπερα όχθης την ύπαρξη της Πύλης?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 20:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ
"Πως φαντάζεστε μια Πύλη" ρωτά η OSTRIA και η AVALLON συμπληρώνει πως τα περι πύλης δεν της πέρασαν ποτέ απ'το μυαλό κι αναρωτιέται "αν οι κάτοικοι της αντίπερας όχθης έχουν επίγνωση της ύπαρξης αυτής της Πύλης".

Αραγε υπάρχει καλύτερη εισαγωγή για μια γοητευτική περιπλάνηση στα όρια των κόσμων; Μια αόριστη, αόρατη στην όραση και την άμεση αντίληψή μας Δίοδος, όχι με την γραμμική, αυστηρά γεωγραφικά προσδιορισμένη έννοια του Χώρου, όπως τον καταλαβαίνουμε όλοι μας. Από την από 'δω μεριά, την δική μας, τα πράγματα είναι καλύτερα, καθώς όλοι γνωρίζουμε, ότι η συγκεκριμένη περιοχή της Πεντέλης είναι μια δυνητικά υπαρκτή Πύλη...
Πιο συγκεκριμένα, δεν υπάρχει ένα η περισσότερα σημεία tigger point (εκτός ίσως από την σπηλιά, όπου έχουμε μια στατιστικά συχνότερη εκδήλωση φαινομένων) στην γύρω περιοχή, αλλά καθώς εισχωρούμε στο Πεντελικό όρος με κατεύθυνση τη σπηλιά, από ένα σημείο και μετά "αισθανόμαστε" μια "παράξενη" ατμόσφαιρα να μας συνοδεύει στην πορεία μας...είτε πηγαίνουμε πεζοί, είτε με αυτοκίνητο! Ομως και πάλι, συνήθως όλα γύρω μας δείχνουν ήσυχα, οικεία, γνώριμα, μια
καθησυχαστική εικόνα μας συντροφεύει...αν και δεν νιώθουμε εντελώς χαλαροί. Εχουμε "μπει" στον προθάλαμο μια μεταφορικά Μαύρης Τρύπας που τις περισσότερες φορές είναι κλειστή ή εμείς τουλάχιστον δεν αντιλαμβανόμαστε τις μικροαλλαγές που υπάρχουν ή συμβαίνουν...
Λυπάμαι που δεν μπορώ να το βάλω σε λόγια όλο αυτό το σχήμα σε πιο εύκολες και κατανοητές προτάσεις.

Δυο παραδείγματα: 1) όσες φορές επισκεφθήκαμε την Πεντέλη με τον Γιώργο Μπαλάνο και πιο συγκεκριμένα την σπηλιά του Νταβέλη, πάντα σχεδόν βλέπαμε αλλαγές στην είσοδο της σπηλιάς ή στο εσωτερικό της (π.χ. βράχια στη μέση της κατηφόρας που την κόβουν (;) στα δύο, την μετακίνηση της παλάμης ή και ένα διάστημα την εξαφάνισή της, την μετακίνηση κάποιων βράχων κ.α.). Το περίεργο είναι πως με την κοσμοπλημμύρα που ανεβαίνει στο βουνό, ΚΑΝΕΙΣ ποτέ δεν είδε κάποιον ή κάποιους να είναι υπεύθυνοι για τις αλλαγές αυτές!! Θέλω να προσέξετε ότι ορισμένες ακατανόητες στον κοινό νου αλλαγές την τοπογραφία της σπηλιάς για να πραγματοποιηθούν απαιτούν, πολλά άτομα, βαριά μηχανήματα κλπ. Ναι, αλλά ποτέ κανείς δεν είδε ή δεν αντιλήφθηκε κάτι τέτοιο...Και σημειώστε ότι είχαμε φίλους που γι αυτόν ακριβώς τον λόγο πήγαιναν καθημερινά εκεί...Τίποτα απολύτως...Υπήρχαν όμως κάποιες παρεμβάσεις εκεί...

2) Πάντα μας άρεσε ν'αστειευόμαστε όταν φθάναμε στην σπηλιά, για το εάν θα βλέπαμε επιτέλους το ...τέρας!!! Πίσω από το αστείο, κρυβόταν μια σειρά μαρτυριών, απλών επισκεπτών της περιοχής, που εντελώς αιφνίδια ήρθαν face to face με οντότητες (;), για τις οποίες ο όρος εξωπραγματικές ήταν ανεπαρκής καθώς δεν χωρούσαν στα διανοητικά όρια της φαντασίας μας, παρά μόνο σε κάτι κραυγαλέες ιστορίες επιστημονικής φαντασίες φτηνού εντυπωσιασμού!
Η δυσπιστία που προβάλλει με αυθάδεια στην ψυχή μας, όταν ακούγαμε κάτι τέτοιες ιστορίες, υποχωρούσε γρήγορα όταν αντικρίζαμε τον πανικό και την συνολική στάση του(ης) μάρτυρα...Μερικές φορές, η αφήγηση αφορούσε σε εμπειρία που συνέβη πριν από 6 ή 12 μήνες πριν και μόνο μετά από τόσο καιρό ήταν σε θέση να μοιραστούν την εμπειρία τους!!! Αυτό το γεγονός μαζί με κάποιες λεπτομέρειες στην διήγησή τους βάφτιζαν την εμπειρία με τα χρώματα του αληθινά αυθεντικού...

Ωστόσο, από την Πύλη δεν βγαίνουν μόνο "τέρατα"...Αλλωστε δεν νομίζω πως κινδυνεύει κάποιος απ'αυτά. Ο κίνδυνος, εάν υπάρχει, προέρχεται, πάντα και μονότονα ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!! Αυτό το θέμα θα μας δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή να το συζητήσουμε. Αξίζει τον κόπο.

Μια Πύλη είναι ένα σημειολογικό μαθηματικό point, απαγορευτικό τουλάχιστον για τους κατοίκους "της δικής μας όχθης"...απ'όσο γνωρίζουμε...Κι αυτό γιατί η δική μας πραγματικότητα κινείται σε τρεις διαστάσεις του χώρου με την συμμετοχή του χρόνου. Αυτό το χωροχρονικό πλέγμα είναι "δεσμευτικό" για την υλική μας ύπαρξη. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορούμε να "περάσουμε" κάπου αλλού όπου π.χ. υπάρχουν 4 διαστάσεις χώρου ή μια διαφορετική αίσθηση του χρόνου...Είναι σχεδόν αδύνατο...κάτι σαν να βρισκόμαστε σ'ένα εκτυφλωτικά πολύχρωμο και φαντασμαγορικό τοπίο και εμείς να έχουμε αντίληψη 2 χρωμάτων, μιας πόρτας άντε και μιας φευγαλέας κίνησης! Αφήστε που δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν το υλικό βιολογικό-μοριακό μας υπόβαθρο θα άντεχε την πολυδιαστατική εμπειρία χωρίς ανεπανόρθωτες, μοιραίες βλάβες.

Φυσικά δεν γνωρίζουμε τους "νόμους" που ορίζουν την λειτουργικότητα μιας Πύλης...αν υπάρχουν...Οσο για τον Φύλακα...ε, αυτό μάλλον είναι το μικρότερο μάλλον πρόβλημα που έχουμε. Γιατί; Εδώ είναι που μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας που λέγαμε τις προάλλες. Προσοχή: ο Φύλακας σε Πύλες τύπου Πεντέλη, είναι περισσότερος μια μυθιστορηματική έννοια...
Κάτι είναι κι αυτό...

Πριν τελειώσω, θέλω να σας θυμίσω ότι δεν μίλησα για παράλληλα σύμπαντα και εσωτερικές πύλες και διαδρομές! O OLD TIGER μας θύμισε πολύ εύστοχα κάποια εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα στο μήνυμά του. Για όλα αυτά έχουμε χρόνο να τα πούμε...

ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Οstria, Avallon, Old Tiger και όποιοι άλλοι, πέστε μου πως να βάλω φωτογραφίες και εικόνες στο κείμενο; Από τον σκληρό δίσκο που αναπαύονται πως τις βάζω στο κειμενάκι? Δεν καταλαβαίνω τα κωδικά ...Αν θέλετε απαντήστε μου στο προσωπικό μου mail που υπάρχει στο topic or forum. Ευχαριστώ πολύ.

ΠΑΥΛΟΣ


ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Snack Pack
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 22:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Snack Pack
Αγαπητέ Παύλο, πολύ σημαντικές οι παρατηρήσεις σου και παρακαλώ να συνεχίσεις.

Συγχαρητήρια στο μοναδικό Γιώργο Μπαλάνο για την αποκάλυψη και δημοσίευση του απίστευτου αυτού θέματος που απασχολεί Έλληνες και ξενους ερευνητές εδω και παραπάνω απο 2 δεκαετίες. Τα εύσημα πρέπει πάντα να αποδίδονται εκεί που ανηκουν.

Συγχαρητήρια επίσης και στους συντελεστες του εκπληκτικού iranon.gr για τις πληροφορίες και κατευθύνσεις που εδωσαν και στις οποίες τοσο καιρό κινουμαστε. Αν κάποιος απο το site αυτό διαβαζει αυτο το μήνυμα θα ήθελα να απευθύνω μια εκκληση. Παιδιά ή κύριοι - δεν γνωρίζω - αγνοηστε τους όποιους θερμοκεφαλους και βαλτε επιτελους ενα email επικοινωνιας. Θα κανει πολυ καλο στην έρευνα.

Τελος, προσωπικη μου άποψη ειναι οτι τα στοιχεια που διαθετουμε για τη Πεντελη και τη Σπηλιά, κυριως απο τις παραπανω πηγες, ειναι αν όχι επαρκή, τουλαχιστον σημαντικά και καποια στιγμή θα πρέπει να τα αξιοποιήσουμε και να κάνουμε το επομενο βήμα στην ερευνα. Θα ηθελα τη γνωμη σας πάνω σ αυτό. Πως πιστευτε οτι πρεπει να συνεχισει η ερευνα; Ποιο θα πρεπει να ειναι το επομενο βημα;

Ευχαριστω.

Τώρα ή ΠοτέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 23:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
καλησπερα σε ολους ,φιλοι μου ειναι ενα θεμα ,το οποιο δεν το κατεχω, γι'αυτο και δεν εχω παρει μερος ως τωρα στην υπεροχη κουβεντα σας.
λοιπον αποφασισα να γραψω,για να ορισουμε ωρα,μερα και το που ,ολοι μαζι να συναντηθουμε για μια περιηγηση στο μερος που τοσο ομορφα περιγραφετε.να γνωριστουμε,να τραβηξουμε φωτογραφιες του χωρου και υστερα να τις συγκρινουμε.
μια προταση εκανα,...μη βαρατε ολοι μαζι...ενας ενας
με απεραντο σεβασμο και αγαπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 16:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Μια απο τις χειρότερες ημέρες της ζωής μου ήταν εκείνη η ημέρα, που έκατσα και διάβασα όλες αυτές τις ύβρεις κάποιων ΙRΑΝΟΝ είς βάρος μου. Δεν είναι η πρώτη φορά...όλη μου τη ζωή, οτιδήποτε κι'αν έκανα, υπήρχε πάντα κάποιος να με αποδοκιμάζει και να με χλευάζει. Δεν ξέρω γιατί. Κορόϊδευαν αυτά που ζωγράφιζα, κορόϊδευαν τη μουσική που άκουγα, κορόϊδευαν τις ταινίες που έβλεπα, κορόϊδευαν που δεν με συγκινούσε ποτέ τίποτα το εγκόσμιο, που ήμουν μια ζωή στη κοσμάρα μου, κορόϊδευαν οτιδήποτε ασχολιόμουν και πίστευα. Μέσα σε όλα αυτά, δεν μπόρεσε τελικώς να ξεφύγει απο τους χλευασμούς ούτε η λατρεία, καθώς και η ενασχόληση μου με το Βουνό μας, την Πεντέλη. Πολλές φορές σκεφτόμουν : Ως πότε θα μπορούσα να είμαι εκείνο το χαζό παιδάκι που ποτέ δεν μιλούσε και δεν αντιδρούσε στα όσα του έλεγαν είς βάρος του διάφοροι, ακόμα και οι "στενοί" του φίλοι ; Πέρασαν χρόνια αβάσταχτης ερήμωσης και αυτός ήταν ο λόγος που κατέληξα στο Esoterica. Εκτιμώ και σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους εδώ, που έκφρασαν το ενδιαφέρον τους τη συμπαράσταση και συμπάθεια τους πρός εμένα. Υπήρξαν όμως και κάποιοι, που διάβασαν όλα αυτά τα οποία γράφονται εδώ σχετικά με την Πεντέλη και ξεκίνησαν ένα πόλεμο εναντίον μου, χωρίς να τους φταίω σε τίποτα. Η σιωπή και η αδιαφορία εκ μέρους μου πρός όλους αυτούς τους "ξύπνιους", όλα αυτά τα χρόνια, ήξερα οτι είχαν τα όρια τους. Οι κύριοι ΙRANON όμως, φρόντισαν να σπάσουν αυτά τα όρια. Υπήρξαν πολλοί απο το Esoterica που με συμβούλεψαν να μην ασχοληθώ και να αδιαφορήσω. Να μην δώσω καμία απάντηση. Προσπάθησα. Δεν το κατάφερα. Δεν άντεξα να μην μιλάω άλλο. Ζητάω ταπεινά συγγνώμη που δεν κατάφερα να ακολουθήσω τη συμβουλή τους, όμως άνθρωπος είμαι και δεν μπορώ για μια ζωή να μένω μουγκός στις κατηγορίες του καθενός. Πως το λένε...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ! Σίγουρα η σιωπή είναι αρετή, αλλά μέχρι κάποιο σημείο.

Τα παρακάτω, είναι η πρώτη απάντηση που δίνω σε τέτοιου είδους άτομα και αυτό για δύο βασικούς λόγους : α) Διότι δεν με γνωρίζουν κάν. β) Αυτά που ήθελαν να μου πούν, δεν φρόντισαν να μου τα πούν προσωπικά, αλλά με έκραξαν δημοσίως. Βαριά θιγμένος και πικραμένος έχω να πώ τα εξής στους "αξιότιμους κυρίους" ΙRANON.

Λοιπόν "κύριοι", κατά την άποψη σας, έχω ανακυρήξει τον εαυτό μου "γνώστη" της περιοχής και των φαινομένων, ξεναγώ γρουπάκια απο "νεοφώτιστους" στη Σπηλιά, προσπαθώ να καρπωθώ την ομορφιά και την παραδοξότητα του μέρους, κραυγάζω (!!!!) για τα δεκάδες παπούτσια που έχω λιώσει στην Πεντέλη, με αποκαλείτε "σαπρόφυτο" με μεσσιανικές τάσεις, υστερικό τόνο, οτι έχω ένα ύπουλα γλυκερό, όλο ενδιαφέρον ύφος, ενώ συνάμα με διακρίνει και ένας κομπλεξισμός, χαρακτηριστικό κατ'εσάς, των "σαπρόφυτων". Μάλιστα. Αν είμαι όλα αυτά που μου καταλογίζετε, σας παρακαλώ προτείνετε τα επιχειρήματα σας. Γιατί δεν μπορείτε να κατηγορείτε κάποιον δίχως επιχειρήματα. Προτιμάτε όμως πίσω απο την ανωνυμία σας, να βρίζετε τον καθένα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ΑΝΑΝΔΡΙΑΣ και ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΙΑΣ. Και φυσικά, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΤΕ στην αρχή να με κατονομάσετε, παρά αναφερθήκατε φευγαλέα σε κάποιο "γραφικό απο κάποιο forum". Τρέχα, γύρευε δηλαδή. Θελήσατε να παρερμηνεύσετε κάποιες κουβέντες μου για να τις παρουσιάσετε έτσι όπως βόλευε εσάς προκειμένου να φανώ σκάρτος στους ανθρώπους που επισκέπτονται τη σελίδα σας. Όταν μίλησα για "λιωμένα παπούτσια", αναφέρθηκα στον φίλτατο ΠΑΝΕΙΟ, o οποίος, οτι κάνω εγώ με την Πεντέλη, αυτός το κάνει με ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και για αυτό τον λόγο τον σέβομαι και επαινώ την καταπληκτική δουλειά που έχει κάνει στην ιστοσελίδα του.
( Η ΜΟΝΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ) Και είπα χαριτολογώντας, οτι έχει λιώσει περισσότερα παπούτσια απο'μένα. ΔΕΝ ΚΡΑΥΓΑΣΑ για την αφεντιά μου, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ; Ο άνθρωπος αυτός σκίζεται, περπατάει, ιδρώνει, κοπιάζει, γκρεμοτσακίζεται, σέρνεται, σκαραφαλώνει, τρώει τα μούτρα του, ξανασηκώνεται...ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ !! Και αν παροτρύνω και εγώ με τη σειρά μου κάποιους μέσα απο το τόπικ, να κάνουν και αυτοί το ίδιο και να μην περιμένουν σερβιρισμένες απαντήσεις, δεν σημαίνει πως μέσα απο αυτό προβάλλω τον εαυτό μου σαν αρχιεξερευνητή.
Ποιός σας είπε οτι ξεναγώ γκρουπάκια "νεοφώτιστων" στη Σπηλιά ; Πάλι παρερμηνεύσατε. Το οτι κάποιοι προθυμοποιήθηκαν στο παρελθόν να έρθουν μαζί μου στο Βουνό δεν σημαίνει οτι τους το'παιξα ποτέ ξεναγός και ειδήμων του χώρου. Νομίζω οτι και αυτοί, το ξέρουν καλά αυτό. Ούτε ποτέ τους αυτοσυστήθηκα ώς φύλακας και παντογνώστης του Πεντελικού. Το οτι κάποιες φορές ήρθαν μαζί μου στην Πεντέλη, είναι κάτι που με κάνει να τους ευγνωμωνώ διότι χάρη σε αυτούς και ΜΟΝΟ σε αυτούς, μπόρεσε και "ράγισε" για πρώτη φορά η τόσων χρόνων αφόρητη μοναχική μου έρευνα στο Ιερό Βουνό. Ποιό είναι λοιπόν το πρόβλημα σας σ'αυτό κύριοι ΙRANON ;;; Που βλέπετε το λάθος ;;;
Αλήθεια σας ενοχλεί τόσο πολύ που ασχολούμαι περισσότερο φυσιολατρικά με την Πεντέλη και με ειρωνεύεστε ακόμα και σ'αυτό ; Μήπως ήρθατε εσείς σε άσχημη θέση διότι ξέρετε οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΠΡΟΣΦΕΡΑΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ σε αυτόν τον τόπο, παρά μόνο ΑΡΠΑΖΑΤΕ για να δώσετε όσο το δυνατόν περισσότερη τροφή στα λαίμαργα "μεταφυσικά" σας "ένστικτα" ; Σ'όλο το site σας, κατηγορείτε εκείνους που χτίζουν τις βιλάρες τους στην Πεντέλη, εκείνους που κατέφαγαν τα σπλάχνα της, εκείνους που την καίνε, εκείνους που γεμίζουν τον τόπο σκουπίδια, εκείνους που ανέλαβαν την αναστήλωση στα εκκλησάκια της Σπηλιάς κ.ο.κ. Αλήθεια, ΕΣΕΙΣ τι κάνατε για να αποτρέψετε στο απειροελάχιστο κάτι απο όλα αυτά ; ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Η αντιμετώπιση σας δεν διαφέρει καθόλου απο εκείνη του κλασσικού Ελληνάρα παρατηρητή, που λέει "τσ τσ, ρε τους αλήτες, το κάψαν το βουνό" ή "κοίτα οι απολίτιστοι, πέταξαν σκουπίδια στο δάσος". Αυτή είναι η μόνη διαμαρτυρία σας στα όσα συμβαίνουν είς βάρος του Βουνού. Ξέρετε μονάχα να κρίνετε, χωρίς οι ίδιοι να έχετε κρίνει ποτέ τον εαυτό σας.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΔΑΣΩΣΕΙΣ, ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΒΡΙΖΕΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ "ΠΟΝΑΤΕ" ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ; ΞΕΡΕΤΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ; ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΟΤΑΝ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ; ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΚΕΊ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΔΑΣΟΣ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΛΥΜΜΗΡΙΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ " ΠΑΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ, ΘΕΕ ΜΟΥ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ". ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΥΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ; ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ, ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΤΟΥ ; ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΝΤΑΙ ;
ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΚΑΙΝΕ ΤΑ ΣΩΘΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ; ΤΑ'ΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΑΥΤΑ ;
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΤΕ ΘΡΟΝΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΓΙΑ ΤΙΣ "ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΙΣ" ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ...ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΕΡΕΥΝΑ. ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ, ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ ΤΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ.
ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΣΑΝ ΒΟΥΝΟ. ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ. ΣΑΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ Η ΣΠΗΛΙΑ. Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΓΙΑ'ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΣΠΗΛΙΑ . Η ΣΠΗΛΙΑ ΓΙΑ'ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΕΙΡΑΣ ΕΡΕΥΝΑΣ, ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΑΤΕ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ ΣΑΣ. ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ; ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΤΑ UFO NA ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ; ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΡΟΣΕΙΡΑ, ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΤΕ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΓΙΑ ΣΕ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΦΗ ΣΕ ΚΟΡΦΗ. ΕΔΩ ΕΧΕΤΕ ΕΤΟΙΜΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΣΤΡΩΜΜΕΝΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ, ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΑΣ, ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΟΥΝΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ;
Σε τόπικ σχετικό με τη Δούκισσα της Πλακεντίας, βρήκατε "πρόσφορο" έδαφος να με κατηγορήσετε για ζήλια, ( !!! ) ύπουλα γλυκερό και όλο ενδιαφέρον ύφος και κόμπλεξ και αυτό γιατί ; Επειδή θέλησα να δώσω στο τόπικ αυτό τη βιογραφία της Δουκίσσης. Και ερωτώ : πως εννοείτε τη "ζήλια" ; Ποιόν να ζηλέψω ; Εσάς ; Για ποιό λόγο ; Που εντοπίσατε αυτό το "ύφος" ; "Κόμπλεξ" για ποιό λόγο ; Δεν εξηγήτε πουθενά παρά μόνο κράζετε.
Ας δούμε και το site σας. Μιάς και θεωρήτε τους εαυτούς σας παντογνώστες στο θέμα της Πεντέλης, θα σας συμβούλευα να αναθεωρήσετε λιγάκι, γιατί αν κρίνω απο τα γραφόμενα σας στο site , μάλλον έχετε ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΓΝΟΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Προσέχτε γιατί κινδυνεύετε να ρεζιλευτήτε με τα ευτράπελα που μπορεί να αντικρύσει κάποιος στην "περίφημη" σελίδα σας. Ας αναφέρω μερικά παραδείγματα που μπορούν να κάνουν κάποιον να γονατίσει απο τα γέλια.
Λέτε, οτι η Πεντέλη αποτελεί ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΡΑΧΗ ΑΠΟ ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ !!!! ΕΛΕΟΣ !!! Η Πεντέλη δεν είναι ΕΝΑ βουνό, αλλά ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΕΝΤΕ ΒΟΥΝΩΝ : ΠΕΝΤΕΛΗ (κύριος όγκος)- ΔΙΟΝΥΣΟΒΟΥΝΙ - ΑΓΡΙΛΙΚΙ - ΜΑΥΡΗΝΟΡΑ - ΣΚΑΡΠΑ. Επειδή εσείς βαριέστε να εξερευνήτε περπατώντας, μην μικραίνετε την έκταση του Βουνού και τη φέρνετε στα δικά σας μέτρα, δηλ. Σπηλιά-Λατομεία.
Λέτε οτι τα τελευταία χρόνια η Πεντέλη έχει γίνει στόχος εμπρηστών. Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΒΟΥΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.
Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ αξιόλογη αναφορά ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ αλλά σαν καλά χριστιανόπαιδα που είστε, δεν ξεχνάτε να αναφερθήτε στην τρισκατάρατη Μονή Πεντέλης και στον ξεφτιλισμένο ιδρυτή της, αυτό το τσουτσέκι τον "άγιο" Τιμόθεο. Και μιάς που αναφέρθηκα στον Τιμόθεο, θυμήθηκα κάτι άλλο. Λέτε οτι το όνομα του ήταν...Εύριπος Τιμόθεος. Καλά μου παιδιά, το όνομα του δεν ήταν Εύριπος. Πρόκειται για περιοχή της Εύβοιας.
Το πιο τραγικό δε, το μεγαλύτερο δείγμα της ασχετοσύνης σας, είναι που γράφετε οτι η Μονή του Αγ.Παντελεήμωνα που βρίσκεται λίγο πιο κάτω απο τα ραντάρ της κορυφής, ήταν αυτή που παλιά ονόμαζαν ΝΤΑΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι να πεί κανείς...η Μονή Νταού φίλτατοι, βρίσκεται πολύ μακριά, στην πλαγιά της Μαυρηνόρας (ανάθεμα κι'αν ξέρετε που) που βλέπει πρός Ραφήνα. Τι δουλειά έχει η Νταού με τον Αγ.Παντελεήμωνα ; Αφού μας το λέει και ο κακομοίρης ο Καμπούρογλου : " Κρυμμένον μέσα στα βάθη των δρυμών και των χαραδρών μιάς ΑΦΑΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛΠΩΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ, εμφανίζεται έξαφνα ένα πελώριον ερείπιον. Είναι η μυστηριώδης Ταώ του Καρίκη.
Λέτε οτι τα ραντάρ της κορυφής, ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Για πηγαίνετε να δείτε, λειτουργούν ; Αν δείτε έστω και ένα φαντάρο να φρουρεί την πύλη, εμένα να με φτύσετε. Αλήθεια πόσα χρόνια έχετε να πάτε στην κορυφή ;
Όσο για την αναφορά σας στη Δούκισσα της Πλακεντίας δεν είναι μόνο πρόχειρη, αλλά και γεμάτη ανακρίβειες.
Είστε αξιοθρήνητοι αγαπητοί κύριοι. Δεν θεωρώ πως πρέπει να ξανασχοληθώ με ανθρώπους που στερούνται αυτό που λέμε Ελληνική Παιδεία. Το τι θα γράφετε απο δω και πέρα για μένα, με αφήνει παγερά αδιάφορο και ούτε πρόκειται να ξαναδώσω προσοχή.
Με στενοχωρεί αφάνταστα που έφτασα για πρώτη φορά να επιτεθώ έτσι σε άγνωστους ανθρώπους όπως εσείς. Ποτέ μου δεν είχα τέτοια πρόθεση και εύχομαι να μην ξανασυμβεί ποτέ. Απλά ένιωσα οτι κάποια στιγμή, έπρεπε επιτέλους και'γω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
Αρκετά έγραψα. Σας βαρέθηκα. Σαν πολύ χρόνο αφιέρωσα για την αφεντιά σας. Άντε γειά σας.

Μετά λύπης
Νταβέλης666


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 22:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε Νταβέλη συνέχισε να είσαι αυτός που είσαι και σε όποιον αρέσεις!

Στο θέμα μας,
ομολογώ ότι δεν γνωρίζω πολλά πράγματα και δεν "πιάνω" όλα όσα λέει ο Tiger, αλλά η απάντηση του Παύλου με έβαλε σε κάποιες σκέψεις.
Μπορεί ένα μέρος να υπάρχει ταυτόχρονα σε πολλούς κόσμους (ας το πω έτσι) και η ομοιότητα (όχι όμως η απόλυτη ταυτότητα) να αποτελεί το σημείο "τομής" για την δημιουργία της "πύλης";
Δηλαδή, ο τόπος είναι ίδιος, αλλά με μικρές, σχεδόν αμελητέες διαφοροποιήσεις.
Η κάθε επίσκεψη μας σε αυτό το μέρος (ας πούμε στην σπηλιά του Νταβέλη) μας βγάζει και σε έναν διαφορετικό κόσμο, την μία φορά σε αυτόν που τα δέντρα δίπλα στην είσοδο υπάρχουν, την άλλη σε εκείνον που δεν υπάρχουν, την επόμενη σε κάποιον άλλο που η "παλάμη" βρίσκεται πιό αριστερά ή πιό ψηλά κλπ.

Αυτό βέβαια υπονοεί παράλληλους κόσμους, που σημαίνει ότι σε μια επίσκεψη μας μπορεί να συναντήσουμε όχι κανένα τέρας (όχι ότι το αποκλείω εφ όσον όταν οι κόσμοι είναι άπειροι και οι πιθανότητες είναι το ίδιο) αλλά τον εαυτό μας να βγαίνει από την σπηλιά.
Βέβαια έτσι μπορεί να μπλεχτεί περισσότερο η κατάσταση, εφ όσον αν δεχτούμε ότι η πύλη δεν ενώνει δύο αλλά άπειρους κόσμους, όποιο ον συναντήσουμε μπορεί να μην ανήκει στον κόσμο που θα το βρούμε αλλά κι αυτό σαν και μας να έχει έρθει από έναν άλλο;

Και βέβαια παραμένει το ερώτημα, αν όντως φτάνοντας εκεί περνάμε την "πύλη", πώς γίνεται και φεύγοντας την ξαναπερνάμε και γυρίζουμε πίσω στην δική μας καθημερινότητα;

Οσο για τον "φύλακα" της πύλης, καλή σκέψη αλλά γιατί να υπάρχει μόνο από την άλλη μεριά;


υπ. Παύλο στο ερώτημα σου, δυστυχώς και εγώ ψάχνω πώς να μεταφέρω εικόνες από το κομπιούτερ μου εδώ αλλά τα περισσότερα free homepages δεν επιτρέπουν να μεταφέρεις τις εικόνες σου αλλού...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 26/07/2003 22:30:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nereid
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 23:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nereid
αγαπητε νταβελη, μη δινεις σημασια σε μικροπρεπεις και συνεχισε τη δουλεια σου. Δινεις αξια σε καβαλημενους αν ασχολεισαι μαζι τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nereid
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 23:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nereid
αγαπητε νταβελη, μη δινεις σημασια σε μικροπρεπεις και συνεχισε τη δουλεια σου. Δινεις αξια σε καβαλημενους αν ασχολεισαι μαζι τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 02:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ ....!!!!!!!!!! και εγω θα σου ελεγα να μην ασχοληθείς .....αν ειχαμε μιλήση ...!!!!!!!


Ομως τελικά καλύτερα που δεν το κάνες ..!!!!!!!!!

Το καλύτερο ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΜΑ.....ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ.......ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 02:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
quote:
Γιεζίντι. Κούρδοι λάτρεις του Αγγελου-Παγωνιού

Ασχετο .....αλλα μπας και εχει κάποια σχέση η κατασκήνωση των κούρδων εκεί πάνω ?????????????

Μήπως λέω, μήπως !!!!!!!

Πού πήγε το μυαλλό μου τώρα ...

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Snack Pack
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 05:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Snack Pack
Διαβασα το τελευταίο μηνυμα του Davelis*** και θα ήθελα να κανω μερικές παρατη ρήσεις

quote:
Προσέχτε γιατί κινδυνεύετε να ρεζιλευτήτε με τα ευτράπελα που μπορεί να αντικρύσει κάποιος στην "περίφημη" σελίδα σας. Ας αναφέρω μερικά παραδείγματα που μπορούν να κάνουν κάποιον να γονατίσει απο τα γέλια.
Λέτε, οτι η Πεντέλη αποτελεί ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΡΑΧΗ ΑΠΟ ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ !!!! ΕΛΕΟΣ !!! Η Πεντέλη δεν είναι ΕΝΑ βουνό, αλλά ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΕΝΤΕ ΒΟΥΝΩΝ : ΠΕΝΤΕΛΗ (κύριος όγκος)- ΔΙΟΝΥΣΟΒΟΥΝΙ - ΑΓΡΙΛΙΚΙ - ΜΑΥΡΗΝΟΡΑ - ΣΚΑΡΠΑ

Αλλο η ράχη άλλο το βουνό αλλο η κορυφες. Ενα βουνο μπορει να εχει μια ραχη και να μοιαζει με Ι ή δυο και να μοιαζει με Τ ή Γ ή τρεις και να μοιαζει με F κοκ. Καθε ραχη μπορει να εχει μια ή περισσότερες κορυφές. Πολλα βουνα μαζι σχηματιζουν μια οροσειρα. Όπου κι αν κοιταξα , η Πεντελη αναφερεται σαν ενα βουνο όχι πεντε και αποτελειται απο μια ραχη με πεντε κορυφές. Καλα τα γέλια καλη όμως και η Γεωλογια.

quote:
αναφερθήτε στην τρισκατάρατη Μονή Πεντέλης και στον ξεφτιλισμένο ιδρυτή της, αυτό το τσουτσέκι τον "άγιο" Τιμόθεο. Και μιάς που αναφέρθηκα στον Τιμόθεο, θυμήθηκα κάτι άλλο. Λέτε οτι το όνομα του ήταν...Εύριπος Τιμόθεος. Καλά μου παιδιά, το όνομα του δεν ήταν Εύριπος. Πρόκειται για περιοχή της Εύβοιας.

Αυτό το γραφει ο Καμπούρογλου - που ο Davelis*** εκθειαζει - στο βιβλιο του Ο ΑΝΑΔΡΟΜΑΡΗΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ και ως απόσπασμα αυτου του βιβλιου παρατιθεται στο iranon.gr. Το Τσουτσεκι , Τρισκαταρατη , Ξεφτιλισμενος δεν γνωριζω απο που προερχονται.


quote:
Λέτε οτι τα ραντάρ της κορυφής, ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Για πηγαίνετε να δείτε, λειτουργούν ; Αν δείτε έστω και ένα φαντάρο να φρουρεί την πύλη, εμένα να με φτύσετε

Αυτο σημαίνει ότι δε λειτουργουν τα ρανταρ; Εγώ τη μοναδική φορα που ανέβηκα ως την κορυφή πριν τρεις μηνες είδα κόσμο και ένα σήμα που έγραφε πως απαγορευεται η διέλευση . Δηλαδή αν εγω προσπαθησω να μπω μέσα στο κτιριο του ρανταρ δε θα με σταματησει κανείς ;

quote:
Το πιο τραγικό δε, το μεγαλύτερο δείγμα της ασχετοσύνης σας, είναι που γράφετε οτι η Μονή του Αγ.Παντελεήμωνα που βρίσκεται λίγο πιο κάτω απο τα ραντάρ της κορυφής, ήταν αυτή που παλιά ονόμαζαν ΝΤΑΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι να πεί κανείς...η Μονή Νταού φίλτατοι, βρίσκεται πολύ μακριά, στην πλαγιά της Μαυρηνόρας (ανάθεμα κι'αν ξέρετε που) που βλέπει πρός Ραφήνα. Τι δουλειά έχει η Νταού με τον Αγ.Παντελεήμωνα ; Αφού μας το λέει και ο κακομοίρης ο Καμπούρογλου : " Κρυμμένον μέσα στα βάθη των δρυμών και των χαραδρών μιάς ΑΦΑΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΘΗΝΑΣ ΚΟΛΠΩΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ, εμφανίζεται έξαφνα ένα πελώριον ερείπιον. Είναι η μυστηριώδης Ταώ του Καρίκη.
Λέτε οτι τα ραντάρ της κορυφής, ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Ο ίδιος συγγραφεας γράφει επισης οτι η μονη ΤΑΩ είχε πολλά μετόχια και πολλες θυγατρικες μονες.

Δε μου αρέσει η παραπληροφόρηση ειδικά όταν γινεται με εμπαθεια και συγκεκριμένο σκοπό.

Στο σημειο αυτο να ΤΟΝΙΣΩ οτι καμια σχεση δεν εχω με το site αυτο ουτε γνωριζω κανενα απο τα μελη του. Κατα τη γνωμη μου είναι αψογο site αλλα αυτη είναι απλως η γνωμη μου . Δεν ειμαι ο δικηγορος τους αλλα δεν μπορω να μην απορρησω με τα παρακάτω.

quote:
ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΠΡΟΣΦΕΡΑΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ σε αυτόν τον τόπο, παρά μόνο ΑΡΠΑΖΑΤΕ για να δώσετε όσο το δυνατόν περισσότερη τροφή στα λαίμαργα "μεταφυσικά" σας "ένστικτα" ; Σ'όλο το site σας, κατηγορείτε εκείνους που χτίζουν τις βιλάρες τους στην Πεντέλη, εκείνους που κατέφαγαν τα σπλάχνα της, εκείνους που την καίνε, εκείνους που γεμίζουν τον τόπο σκουπίδια, εκείνους που ανέλαβαν την αναστήλωση στα εκκλησάκια της Σπηλιάς κ.ο.κ. Αλήθεια, ΕΣΕΙΣ τι κάνατε για να αποτρέψετε στο απειροελάχιστο κάτι απο όλα αυτά ; ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Η αντιμετώπιση σας δεν διαφέρει καθόλου απο εκείνη του κλασσικού Ελληνάρα παρατηρητή, που λέει "τσ τσ, ρε τους αλήτες, το κάψαν το βουνό" ή "κοίτα οι απολίτιστοι, πέταξαν σκουπίδια στο δάσος". Αυτή είναι η μόνη διαμαρτυρία σας στα όσα συμβαίνουν είς βάρος του Βουνού. Ξέρετε μονάχα να κρίνετε, χωρίς οι ίδιοι να έχετε κρίνει ποτέ τον εαυτό σας.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΔΑΣΩΣΕΙΣ, ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΒΡΙΖΕΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ "ΠΟΝΑΤΕ" ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ; ΞΕΡΕΤΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ; ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΟΤΑΝ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ; ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΚΕΊ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΔΑΣΟΣ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΛΥΜΜΗΡΙΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ " ΠΑΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ, ΘΕΕ ΜΟΥ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ". ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΥΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ; ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ, ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΤΟΥ ; ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΝΤΑΙ ;
ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΚΑΙΝΕ ΤΑ ΣΩΘΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ; ΤΑ'ΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΑΥΤΑ ;
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΤΕ ΘΡΟΝΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΓΙΑ ΤΙΣ "ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΙΣ" ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ...ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΕΡΕΥΝΑ. ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ, ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ ΤΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ.
ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΣΑΝ ΒΟΥΝΟ. ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ. ΣΑΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ Η ΣΠΗΛΙΑ. Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΓΙΑ'ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΣΠΗΛΙΑ . Η ΣΠΗΛΙΑ ΓΙΑ'ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΕΙΡΑΣ ΕΡΕΥΝΑΣ, ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΑΤΕ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ ΣΑΣ. ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ; ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΤΑ UFO NA ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ; ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΡΟΣΕΙΡΑ, ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΤΕ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΓΙΑ ΣΕ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΦΗ ΣΕ ΚΟΡΦΗ. ΕΔΩ ΕΧΕΤΕ ΕΤΟΙΜΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΣΤΡΩΜΜΕΝΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ, ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΑΣ, ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΟΥΝΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ;

Εγω δεν γνωρίζω τιποτα απο τα παραπάνω αλλα αναρωτιέμαι που τα γνωριζει ολα αυτα ο Davelis*** . Γιατι αν δεν τα γνωρίζει τότε λασπολογει. Όταν καιγοταν η Πεντελη εγω δουλευα στη δουλεια μου στο Γουδί . Θυμαμαι οτι καποια στιγμη ανοιξα το παράθυρο και τοτε μυρισα την καπνα. Θυμάμαι που σκεφτηκα , Θεέ μου , καίγεται η Πεντελη. Αυτο με κανει κλασικο Ελληναρα παρατηρητή ;

Υπαρχουν κι αλλα ακομα αλλά τιποτα απο τα παραπανω δεν έχει πολύ σημασία.

quote:
σαν καλά χριστιανόπαιδα που είστε, δεν ξεχνάτε να αναφερθήτε στην τρισκατάρατη Μονή Πεντέλης και στον ξεφτιλισμένο ιδρυτή της, αυτό το τσουτσέκι τον "άγιο" Τιμόθεο

quote:
Α, και το κερασάκι στην τούρτα. Η Μονή Ταώ είναι απ'όσο ξέρω η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μονή σε ολόκληρη την Ελλάδα, η οποία δεν μπόρεσε να ποτέ να στεριώσει εδώ και πολλούς αιώνες. Συνεχείς λεηλασίες και εμπρησμοί. Σαν να την κυνηγούσε μια αρχαία (;) κατάρα. Μήπως εκείνη της Ήρας άραγε, εναντίον εκείνων των εξαθλιωμένων λειτουργών του Γιαχβέ θέλησαν να βεβηλώσουν τον Ιερό Ναό Της, είς το όνομα της νέας θρησκείας ;

Ειμαι Χριστιανός και ειμαι πολύ χαρούμενος με αυτό. Ο Θεός στον οποίο πιστευω ονομάζεται Ιησούς Χριστός και οχι Γιαχβέ . Δεν ασχολούμαι με τα πιστεύω των άλλων παρα μόνο όταν εκείνοι μου το ζητήσουν . Και πάλι δε΄ν προσπαθώ να τους αλλάξω τα πιστευω τους . Σέβομαι και τους Μωαμεθανους και τους Ινδουιστές και τους Βουδιστές και τους Σαμανιστες και ολους τους αλλους . Σεβομαι κι αυτους που πιστεύουν στο δωδεκάθεο , την Ηρα και την Αφροδίτη όπως ο Davelis***. Δε σέβομαι όμως αυτούς που με ύπουλο τρόπο και παραποιηση κειμένων και εννοιών (παραπέμπω στα προηγούμενα μηνύματα μου - ακόμα περιμένω απάντηση) καθως και μπόλικη παραπληροφόρηση προσπαθούν να περάσουν τα υπόγεια μηνύματα τους και να επηρεάσουν ανυποψίαστους ανθρώπους. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει με το στανιό να φυτέψουμε ναό της Ηρας στην Πεντέλη . Δε φτάνει το ιερό του Πάνα ; Οι αρχαίοι Έλληνες νίκησαν τους Πέρσες στη μάχη του Μαραθώνα επειδή διέθεταν μυαλό και τσαμπουκά , όχι επειδή τους βοήθησε κανένας θεος Πάνας. Τελος δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να ανέχομαι να με αποκαλεί εξαθλιωμένο πιστό του Γιαχβέ καποιος που ονομάζεται Διάβολος666 - το Νταβέλης βγαίνει από το Διαβολος -και χρησιμοποιεί το ίδιο νούμερο για υπογραφή. Όχι δε νομίζω ότι είναι σατανιστής ή τίποτα τέτοιο . Ουτε όμως πιστευω και λεξη απ οσα λεει.

Ευχαριστώ.


Τώρα ή ΠοτέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 11:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
quote:
Ουτε όμως πιστευω και λεξη απ οσα λεει.

Πραγματικά, τα όσα (σιροπιασμένα) λέει δεν αξίζουνε δεκάρα.
Τα όσα πράττει όμως έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον!!!
Και η διάσταση πράξεων και λόγων του είναι παθογνωμονική.

Edited by - kakao on 27/07/2003 11:08:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 14:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.

Η Οστρια κάνει μερικές ενδιαφέρουσες επισημάνσεις για την πιθανότητα η Πεντέλη ν'αποτελεί τελικά μια παλλόμενη Πύλη, με αποκορύφωμα το ενδεχόμενο να συναντήσουμε τον εαυτό μας να ξεπροβάλλει από την σπηλιά και να μας κοιτά εκπληκτος...Ξέρετε, όταν συζητάμε τέτοια θέματα, οτιδήποτε φαντάζει σαν εξωπραγματικό και απίθανο, αποκτά τις πιθανότητες που δικαιούται και σίγουρα δεν μπορούμε ν'αποκλείσουμε τίποτα.
Αν και...κάτι ανάλογο τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω να έχει συμβεί, παρόλα αυτά αυτού του είδους η πιθανότητα ίσως ν'ανήκει στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου όπου κάθε σελίδα αντιστοιχεί και σ'έναν πιθανολογικό κόσμο.
Βέβαια καλή μου φίλη, όποτε πάμε στην περιοχή δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πότε είναι "ενεργή" η Πύλη κι αν το "πέρασμα" είναι ανοικτό, οπότε τις περισσότερες φορές δεν μπαινοβγαίνουμε από κάποια πύλη. Τουλάχιστον, ως το βαθμό που είμαστε σίγουροι γι αυτό.
Μια Πύλη μπορεί να αποτελεί ένα κομβικό σημείο συνάντησης χ κόσμων ή ν'αποτελεί (δυσκολότερα) το προξενείο για παράλληλους κόσμους που ταξιδεύουν αμέριμνα σε άλλα παράλληλα σύμπαντα.
Για όλα αυτά, σε κάποια μελλοντική επικοινωνία, θα σας πω την γνώμη μου. Το θέμα Πεντέλη έχει κι άλλες παράξενες όψεις, όπου αυτή τη φορά ο ανθρώπινος παράγοντας κάνει αισθητή την παρουσία του...

Μερικές παρατηρήσεις:
1) Είναι κρίμα όταν έχουμε να πούμε και ν'ακούσουμε τόσα ενδιαφέροντα και...παράδοξα για την Πεντέλη, να παρατηρούμε τόσο θυμό και οργή, τόσες παρεξηγήσεις και τέτοια γλωσσική δεινότητα.
2) Η Πεντέλη ανήκει σε όλους μας....ή μάλλον στον εαυτό της...ή μάλλον ούτε κι εκεί...ή μάλλον σε όλα αυτά μαζί.
3) Πιστοποιητικά εγκυρότητας και αφοσίωσης δίδονται σε όσους τα χρειάζονται σε...εξωδιαστατικά Γραφεία Παρακολούθησης Συνέπειας. Δικαιολογούνται απουσίες μόνο 2 ζωών ή 34 αιώνων...
4) Λέτε παρόμοια φαινόμενα αγανάκτησης, συκοφάντησης, διαμάχης και λυσσαλέας απελπισίας να οφείλονται στην ιδιαίτερη ατμόσφαιρα της περιοχής;
5) Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει ουσιαστικά η διένεξη πάνω σ'ένα θέμα που από την φύση του είναι ευαίσθητο και φευγαλέο και μάλιστα υποτίθεται ότι μας απασχολεί για την χαρά και την ευχαρίστηση να προσεγγίζουμε και να μετέχουμε σε Κάτι που είναι έξω και πάνω από μας. Ξέρετε, τέτοιου είδους φαινόμενα ή παραπλήσια τα έχω ξαναζήσει και είναι η αφορμή και το κυριώτερο εμπόδιο μια πιο οργανωμένης ερευνητικής προσπάθειας. Σας το λέω υπεύθυνα. Οι προσωπικές θεωρήσεις του καθενός μας είναι αναπόφευκτες και σ'ένα βαθμό σεβαστές, αλλά όχι για συγκροτημένη δουλειά (που ζητεί συνεχώς αναγνώριση) σε χώρους από την φύση τους άστατους και χαοτικούς...Χωρίς να το καταλαβαίνουν κάποιοι φίλοι εισχωρούν στα μονοπάτια του φανατισμού και της μονομανίας και τότε...το παιχνίδι τελειώνει...
Δεν μου το ζήτησε κανείς...αλλά δεν θα ασχοληθώ άλλο. Μας περιμένουν απείρως πιο συναρπαστικά μονοπάτια, όπου μάλιστα μπορούμε να έρθουμε κατάφατσα με τον εαυτό μας να μας κλείνει το μάτι κοροϊδευτικά!

Νομίζω όμως πως ήρθε η ώρα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία από την περιοχή...μια αναπάντεχα παράξενη ιστορία που μέχρι σήμερα, μάταια προσπαθήσαμε με την παρέα μου να την "αξιολογήσουμε".
Τίποτα. Ολα γυρνάνε στο μηδέν...
To be continued...

ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 16:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Φίλε Snack Pack, είσαι και'σύ απο αυτούς τους επιπόλαιους, που βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα χωρίς να διαθέτουν ίχνος επιχειρηματολογίας. Λοιπόν θα απαντήσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ σε όλες σου τις απορίες έτσι ώστε, την επόμενη φορά που θα θελήσεις να κάνεις μια παρατήρηση, να είσαι ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ !
Λές λοιπόν οτι όπου κι'αν κοίταξες, η Πεντέλη αναφέρεται σαν ένα βουνό με πέντε κορυφές και οτι "καλά τα γέλια, αλλά καλή και η Γεωλογία". Λοιπόν μάθε μερικά πράγματα. Η Πεντέλη "τεμαχίστηκε" σε δύο μέρη. Το μπροστά μέρος (αυτό που βλέπει την Αθήνα) ανήκει στην Εκκλησία και το πίσω μέρος που του έδωσαν την ονομασία ΔΙΟΝΥΣΟΣ, ανήκει στον περίφημο Ηλιόπουλο. Είναι το μοναδικό βουνό το οποίο σήμερα αναγνωρίζεται ως δύο ξεχωριστά βουνά και αυτό καθαρά απο ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ το κατάλαβες ; Η Πεντέλη είναι πέντε βουνά και όχι ένα. Το Αγριλίκι ας πούμε, αποτελεί τη ΒΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ απο την οποία χωρίζεται απο το ρέμα Κοράκου καθώς και απο το ρέμα και την κοιλάδα της Ντάρδιζας και το ομώνυμο διάσελο. Ο Νίκος Νέζης, στο βιβλίο του " Τα Βουνά της Αττικής" λέει ξεκάθαρα : " ΣTHN ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΟΡΕΙΝΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΒΟΥΝΟ". Το πρόσεξες αυτό το τελευταίο ; "...αναγνωρίζεται ως ξεχωριστό βουνό". Απο ΠΟΙΟΝ αναγνωρίζεται ώς ξεχωριστό βουνό ; Μα φυσικά απο εμάς. Ο άνθρωπος είναι αυτός που τεμάχισε την Πεντέλη σε ξεχωριστά βουνά. Και θα κάτσω εγώ τώρα να δεχτώ την Πεντέλη έτσι όπως μας την παρουσιάζουν οι κάθε είδους άσχετοι, ή όπως πραγματικά είναι ; Όπως δημιουργήθηκε εξ'αρχής ; Πάρε επίσης για παράδειγμα το ΔΙΟΝΥΣΟΒΟΥΝΙ ή αλλιώς ΙΚΑΡΙΟΝ ΟΡΟΣ. Και εδώ ο Νίκος Νέζης αναφέρει : " ΤΟ ΔΙΟΝΥΣΟΒΟΥΝΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΒΟΡΡΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ.
Ακόμα και στη Μαυρηνόρα, βρίσκεται η Μονή εκείνη που λέγεται ΝΤΑΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗΣ. Γιατί "Πεντέλης", αν ισχυριστούμε οτι η Μαυρηνόρα είναι ξεχωριστό Βουνό ; Το οτι μεσολαβούν κοιλάδες και ρέμματα μεταξύ των βουνών της Πεντέλης δεν σημαίνει οτι δεν πρόκειται για ένα ορεινό συγκρότημα. Τι να πούμε τότε για την Πάρνηθα που είναι σαφώς μεγαλύτερη σε έκταση απο την Πεντέλη. Γιατί τα βουνά της Πάρνηθας δεν αναγνωρίστηκαν ποτέ ως ξεχωριστά βουνά ; Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις σ'αυτό ; ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΛΑΤΟΜΟΙ, ΕΙΤΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟΦΑΓΟΙ, ΕΙΤΕ ΙΔΙΩΤΕΣ, ΕΙΤΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, Κ.Λ.Π ;;;; ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΣΕ ΔΥΟ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ; ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝΗΚΕΙ Η ΜΙΣΗ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΡΑΓΕ ; ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΛΛΟ ΒΟΥΝΟ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ; ΓΙΑ ΚΑΤΣΕ ΣΚΕΨΟΥ ΤΑ ΛΙΓΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Σχετικά με τις απορίες σου για τα ραντάρ, έχω να σου πώ τα εξής : Είδες μια πινακίδα που λέει "απαγορεύται η διέλευση". Αυτή η πινακίδα καλέ μου, έχει απλώς παραμείνει εκεί και τίποτα παραπάνω. Όταν ξαναπάς εκεί, προσπέρασε την πινακίδα και κατευθήνσου πρός την πύλη. Θα δείς οτι η πινακίδα πλέον δεν ισχύει, άσχετο αν βρίσκεται ακόμα εκεί. Μπές μέσα και δές. Μη φοβάσαι, δεν υπάρχει ΟΥΔΕΙΣ. Tα ραντάρ της Αεροπορίας είναι νεκρά. Τα πάντα τριγύρω είναι κατεστραμμένα, ακόμα και τα κάθε είδους μηχανήματα. Οι θάλαμοι επίσης κατεστραμμένοι. Εν ολίγης, η βάση έχει εγκαταληφθεί. Το μόνο που λειτουργεί εκεί πάνω (και αυτό όχι για πολύ) είναι οι δύο κεραίες της Panafon. Ο κόσμος που λές οτι είδες, πιθανόν να ήταν επισκέπτες της περιοχής οι οποίοι έμαθαν οτι η βάση είναι έρημη πλέον και πήγαν να δούν. Πολύ απλά.

Γράφεις : " Δεν μου αρέσει η παραπληροφόρηση ειδικά όταν γίνεται με εμπάθεια και συγκεκριμένο σκοπό". Για ποιά παραπληροφόρηση μιλάς αγαπητέ επιπόλαιε φίλε ; ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ;
Το σχόλιο σου αυτό είχε να κάνει σχετικά με την Μονή Νταού και την παρατήρηση μου στους ΙΡΑΝΟΝ. Πρέπει να ξέρεις αγαπητέ, οτι άλλο η Μονή Νταού και άλλο τα μετόχια αυτής. Οι κύριοι ΙΡΑΝΟΝ, είπαν οτι αυτά τα δύο μοναστήρια, είναι ουσιαστικά το ίδιο. Αφού δεν είναι, πως να το κάνουμε τώρα ; Αν θές να στο πώ κι'αλλιώς, η Μονή του Αγ. Παντελεήμωνα, ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε μετόχι της ΝΤΑΟΥ, αλλά ανήκει και αυτή στην Ι.Μ Πεντέλης. Άλλωστε ο Αγ. Παντελεήμωνας, δεν θα μπορούσε έτσι κι'αλλιώς να είναι η "αρχαία" ΝΤΑΟΥ, διότι είναι σχετικά καινούριο μοναστήρι.

Σε ενόχλησε που απεκάλεσα τον "άγιο" Τιμόθεο "τσουτσέκι" και "ξεφτιλισμένο" ; Θίχτηκε τόσο πολύ η πίστη σου ; Μήπως ξέρεις για ποιό λόγο τον χαρακτήρισα έτσι ; Ευχαρίστως να σου πώ. Αυτός ο Τιμόθεος που οι πατέρες της εκκλησίας αποκαλούν "άγιο" ήταν αυτός που ψάχνοντας την ιδανική θέση για την ίδρυση του Μοναστηριού του, διάλεξε να καταπατήσει τον Αρχαίο Ιερό Ναό της Παρθένου Θεάς και να τον αφιερώσει σε μια άλλη παρθένο, την Παναγία. Αν νομίζεις οτι "πετάω" αερολογίες, δές τι αναφέρει ο ηγούμενος της Μ. Πεντέλης Κύριλλος Δεγλέρης :

" Περιελθών δε το μέρος ζητών θέσιν κατάλληλον δια να οικοδομήση, ήρξατο καθαρίζων το πεπυκνωμένο δάσος κάτωθεν της Αγ. Τριάδος ένθα υπήρχον και τινα ελαιόδενδρα.
(Εκεί υπήρχον και σημεία ηρειπωμένου ναού της Αθηνάς ως εδιηγούντο οι αρχαίοι γέροντες)
( Μνημεία της Ιστορίας των Αθηνών,τ.Α',σ.390 )

Όμως αυτός ο τόσο "ενάρετος" άνθρωπος δεν στράφηκε μόνο ενάντια στα Μνημεία του Πεντελικού, αλλά ενάντια και σε απλούς ανθρώπους, χωρικούς των Μεσογείων.
Είναι αλήθεια οτι η παρουσία του αγίου θεωρούνταν πραγματική ευλογία για τους ανθρώπους αλλά και για τον τόπο που επισκεπτόταν, ΟΜΩΣ, υπήρχαν και κάποιοι που τον έβλεπαν με καχυποψία και αυτό γιατί οι άνθρωποι δεν συμπαθούσαν καθόλου αυτούς που είχαν την δυνατότητα ΝΟΜΙΜΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΓΗΣ. Υποψιάζονταν, μήπως μετά απο κάποιο καιρό, ο άγιος τους έδιωχνε απο τα κτήματα τους, αγοράζοντας τα. Η αλήθεια είναι, πως αρκετοί απο τους μοναχούς της Πεντέλης, ακόμα και αυτός ο "άγιος" τους, φημίζονταν για τέτοιου είδους ενέργειες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η ιστορία με τους Κορωπιώτες. Ο Τιμόθεος αγόρασε έκταση στη θέση του σημερινού χωριού Κορωπί, την έκανε μετόχι της Μονής και την αντάλλαξε με τους Κορωπιώτες.
Οι Κορωπιώτες, κατοικούσαν προηγουμένως στη θέση "Γέρακας" της Πεντέλης. Οι μοναχοί και συγκεκριμένα ο Τιμόθεος, έπεισαν τους Κορωπιώτες να εγκαταλείψουν το Γέρακα και να εγκατασταθούν στο Κορωπί. Μάλιστα χρησιμοποίησαν δόλο και δεισιδαιμονία για να το επιτύχουν αυτό. Ο Θεμιστοκλής Πολυκράτης γράφει συγκεκριμένα :

"...Οι δε παμπόνηροι καλόγεροι, θέλοντες ν'απαλλάξωσι την Πεντέλην των χωρικών εκείνων, εξηπάτησαν τους παπούληδες διά πολλών τεχνασμάτων και αντήλλαξαν τον μαγευτικόν Γέρακα διά του Κορωπίου, θέσεως φαλακράς, αδένδρου και ανύδρου, πλήν όμως οινοπαραγωγού αρίστης. Οι δε χωρικοί κατ'αρχάς εδυστρόπουν, τέλος δ'όμως απεδέξαντο πεισθέντες υπο του προεστώτος του χωρίου, ιδόντος καθ'ύπνον την Παναγίαν και διαταχθέντως όπως, παραλαβών τους χωρικούς, απαλλάξει την μονήν της καθ'εκάστην ενοχλήσεως..."
(Εβδομάς, Έτος Δ', 1887, αρ.35)

Σε αυτό συμφωνεί και ο Σουμερλής :

" Οι νυν Κορωπαίοι κατώκουν πρότερον την μεσημβρινήν πλευράν του Πεντελικού Όρους πέραν του Γαργητού, ένθα το νύν μονύδριον επ'ονόματι του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου και σπήλαιον. Η Μονή Πεντέλης είχε ιδιοκτήτους γαίας παρά τω νυν Κορωπί την Τόχην καλούμενην (μάλλον μετόχι) πρότερον. Και επειδή όλαι σχεδόν αι περί το Πεντελικόν γαίαι είναι της Μονής, ο Ηγούμενος αυτής, καθ'ην εποχήν ηρημώθη η Αττική υπο του Βενέτου Μοροζίνη και μετά την επιστροφήν, των κατοίκων, έκρινε συμφέρον ν'ανταλλάξει τον τόπον μετά των Κορωπαίων και διά να τους πείσει μετεχειρήσθη και μέσα δεισιδαιμονίας και είς εξ αυτών είδεν όραμα την Παναγίαν προστάζουσαν τους Κορωπαίους ν'αφήσωσι το χωρίον αυτών είς την Μονήν και να μεταβώσιν εις τας κατά την Τόχην γαίας της και εκεί να κατοικήσωσι..."

Τι πιο πονηρή λύση λοιπόν για τους διαβολοκαλόγερους για να ξεφορτωθούν μια και καλή τους δύστηχους και αθώους παπούληδες, απ'το να εκμεταλευτούν την τυφλή θρησκευτική πίστη τους και την αφέλεια τους και να τους πείσουν με το υποτιθέμενο "όνειρο" της Παναγίας που διατάζει τους ανθρώπους αυτούς να εγκαταλείψουν τον Γέρακα, (μια περιοχή πλούσια σε ελαιόδεντρα) και να εγκατασταθούν σε μια άγονη και κατάξερη γή, όπως εκείνη του Κορωπίου ; Είναι ολοφάνερο οτι πρόκειται για καθαρή κομπίνα των παμπόνηρων καλόγερων, διότι σε καμία περίπτωση μια μορφή σαν την Παναγία δεν θα ήθελε (απο τη στιγμή μάλιστα που την αποκαλούν "Υπεραγία") να εξορίσει τόσους ανθρώπους σε μια έρημη γή. Τότε δεν θα ήταν αγία έτσι δεν είναι ;
Άρα βλέπουμε πόσο σάπια και διαβολική ψυχή είχαν και έχουν αυτοί, οι κατά τ'άλλα "ενάρετοι" και "ευλαβείς" χριστιανοί, φτάνωντας στο σημείο να χρησιμοποιήσουν ακόμα και την ίδια τους τη θρησκεία προκειμένου να πετύχουν τους πονηρούς σκοπούς τους.
Άλλωστε γιατί η τόση λαχτάρα τους για την απόκτηση των ελαιοδένδρων του Γέρακα ; Θέλημα της Παναγίας ; Όχι βέβαια ! Καθαρό συμφέρον.
Κι'όμως... οι αθλιότητες των μοναχών και του Τιμόθεου, δεν σταματούν εδώ. Είναι γνωστό, οτι οι βασικότερες αρχές του μοναχού ήταν και είναι τρείς : η υπακοή, η παρθενία και η ακτημοσύνη. Απο τη στιγμή λοιπόν που κάποιος γίνεται μοναχός δίνει τον εαυτό του και όλα τα υπάρχοντα του στο μοναστήρι. Οι μοναχοί της Πεντέλης όμως, φαίνεται οτι την ακτημοσύνη την παραμελούσαν. Κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας, οι μοναχοί είχαν μεγάλη ελευθερία στις συναλλαγές
και διέθεταν μεγάλες περιουσίες που συνήθως είχαν απο κάποια κληρονομιά. Πολλά τέτοια περιστατικά για τους μοναχούς της Πεντέλης υπάρχουν στον κώδικα του Πούλου. Σε αυτά φαίνεται οτι οι μοναχοί με την ιδιότητα του αγοραστή ή του πωλητή συναλλάσονταν ελεύθερα, πράγμα, που μπορούμε να συναντήσουμε και σε πράξεις προηγούμενες του Κώδικα Πούλου, δηλ. του 17ου, 18ου και αρχών του 19ου αιώνα. Ορίστε και μερικά παραδείγματα : Στην 379 πράξη (16 Φεβ.1825) διαβάζουμε :

"...Ο Γρηγόρης Καλόγερος της Πεντέλης....επούλησεν Αμπέλι...κληρονομίαν απο αδελφήν του Φιλίαν στρέμματα δύο προικήσια πλησίον....είς την Αγαθήν θυγατέρα ποτέ Παντελίου Ψύλλα, το οποίο σήμερον δημοσίως επούλησε, παρέδωκεν είς εκποίησιν τελείαν, ασφαλή και αμετάτρεπτον είς την ειρημένην διά της τιμής των γροσίων εκατόν σαράντα τα οποία έλαβεν ευθύς....."

Σε μια άλλη πράξη (29 Απριλίου 1800) :
"Η Μαρία, σύζηγος Παναγιώτη Καρόρη με "γνώμην και με θέλησιν του συζήγου της" πούλησε τα ελαιόδενδρα της - το "προικίον" της όπως αναγράφεται - στο Χαλάνδρι, "είς τελείαν πούλησιν του Σωτήρα Μπιτζαχτσή, καλογήρου του Μοναστηρίου Πεντέλης διά γρόσια 135". Προστίθεται οτι ο αγοραστής καλόγηρος "εκ του νύν και είς το εξής αγροικιέται και κράζεται καθολικός νοικοκύρης".

Μια άλλη βεβαίωση περί ιδιοκτησίας των μοναχών, είναι και το συμβόλαιο 704 το οποίο αναφέρεται στα όρια κτήματος του ηγουμένου Πεντέλης.
Ακόμα, με σιγίλλιο του Πατριάρχη Ιερεμία του Β', συμβούλευαν τους μοναχούς της Πεντέλης να μην παρενοχλούν το Μετόχι του Αγίου Νικολάου Καλησίων της Μονής Νταού. Οι μοναχοί κατηγορήθηκαν οτι άρπαξαν τα κτήματα του Αγίου Νικολάου καθώς και όλα τα υπάρχοντα του κινητά και ακίνητα. Ο Γ. Λαδάς στην εργασία του για τη Μονή Αγ.Νικολάου Καλησσίων, ρίχνει όλες τις ευθήνες στον "άγιο" Τιμόθεο και στη συνοδεία του.
Είναι δυνατόν λοιπόν αυτά τα ρασοφόρα αρπακτικά, να είναι εκείνοι οι κατά τ'άλλα "εγγράματοι κληρικοί", οι "ευσεβείς χριστιανοί" του "Όρους των Αμώμων" ;
Κατάλαβες τώρα αγαπητέ γιατί χαρακτήρισα ως "τσουτσέκι" και "ξεφτιλισμένο" τον εν λόγω "άγιο" ; Αυτά για να σου λυθεί και αυτή η απορία. Οπότε άσ'τα καλύτερα αυτά περί παραπληροφόρησης.

Ύστερα αναρωτιέσαι απο που γνωρίζω όλα αυτά για τους ΙΡΑΝΟΝ. Δεν θέλει ιδιαίτερη ευφυϊα. Ήδη απο τα γραφόμενα τους έχεις να καταλάβεις πολλά απο αυτά. Άλλωστε αυτή είναι η κλασσική "ψυχολογία" του "ερευνητή-συνομωσιολόγου". Κράζω, κατηγορώ τους υπεύθηνους για την κατάντια της πατρίδας μου, χωρίς όμως να κάνω τίποτα γι αυτή, αφού τόσο την αγαπάω.

ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΟΜΩΣ, ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΘΡΑΣΣΟΣ, ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΔΙΑΒΟΛΟ666 !!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΣΟΥ. ΑΠΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ. ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ; ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΜΙΑ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΚΤΟΝΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΩΝ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΗΡΘΕ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΙΕΡΑ ΕΔΑΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΒΟΛΟ. ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟΙ, (ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ) ΠΟΥ ΒΑΛΘΗΚΑΤΕ ΝΑ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΑΣ.

ΑΝΟΙΞΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΙΜΙΛΙΟΥ ΑΘΗΝΑΙΟΥ " Ο ΛΗΣΤΑΡΧΟΣ ΝΤΑΒΕΛΗΣ " ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΣΟΥ. ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΝΤΑΒΕΛΗΣ" ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΞΟ ΛΗΣΤΗ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΩΣ ΓΑΛΑΤΑΣ. ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΝΤΑΒΕΛΗΣ" ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΓΕΝΝΑΙΟΣ, ΛΕΒΕΝΤΗΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ "ΔΙΑΒΟΛΟΣ" ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤHΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 666 ΕΙΝΑΙ Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΣ ΦΡΑΣΗΣ "Ο ΝΤΑΒΕΛΗΣ" Ο=70 Ν=50 Τ=300 Α=1 Β=2 Ε = 5 Λ=30 Η=8 Σ=200
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 666 ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΗΛΙΑΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΟΥΚΛΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ "ΣΠΡΩΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ". ΜΑΘΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ Ο ΝΤΑΒΕΛΗΣ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.
ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΓΙΑΧΒΕ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Η ΠΙΣΤΗ ΣΑΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ : ΠΑΤΗΡ, ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ. Ο ΥΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ. Ο ΠΑΤΗΡ, ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ; ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ; ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΧΒΕ. Ο ΑΙΜΟΒΟΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ (ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ) ΩΣ ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΟΝΙΑΣ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΔΙΧΑΣΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΒΟΛΟ, ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΗ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΕΜΑΘΕ ; ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΟΡΟΣ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΚΩΣ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ; ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΓΑΠΗΤΕ. ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ. ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΘΕΪΣΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ ;
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΑ, ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.

Υ.Γ 1 : Αγαπητέ Φίλε Παύλο, συνέχισε να γράφεις εδώ. Οι γνώσεις σου είναι πολύτιμες και σε ευχαριστώ που μας τις προσφέρεις. Περιμένω αγωνιωδώς να διαβάσω την παράδοξη εμπειρία σου. Τα ίδια ισχύουν και για΄σένα Καλέ μου Φίλε Old Tiger !
Cat, Ostria, Nereid, σας ευχαριστώ ! ! !

Υ.Γ 2 : ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ

ΧΑΙΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΤΡΑΓΟΠΟΔΑΡΕ ΘΕΕ !!!

Νταβέλης 666


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 16:40:32  Εμφάνιση Προφίλ
Με την τέχνη, τα πνεύματα ηρεμούν……..


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 27/07/2003 18:22:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 17:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
Ανούσια και ιδιαιτέρως ανιαρή η παράθεση τσιτάτων...
Τα στοιχεία σου, τις αποδείξεις σου, ntavelis666, πότε θα τα δούμε, επιτέλους;
20 σελίδες πριν είχες μόνος σου γράψει:
quote:
ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΩ ΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕΙ ΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΕΙ. ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ 80 ΠΟΝΤΩΝ, ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ Η ΤΡΙΑ ΔΑΚΤΥΛΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ Η ΜΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ.

Πού είναι όλ΄αυτά;
Μέχρι τώρα μόνο σιρόπι ή θειάφι βλέπω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 18:19:18  Εμφάνιση Προφίλ
Συμπάθα με πατριώτη ''Κακάε'', μα το σιρόπι και το θειάφι βρίσκετε στα κεφάλια ορισμένων άλλον που τους κυριεύει ο εγωισμός και η βλακεία.

Μην γίνεσαι άδικος. Δεν είναι σωστό.

Θα ασχοληθούμε τώρα με το ποιος είναι ο superstar η αλλιώς ο Mr. Pentelis 2003;
E……..δεν νομίζω.

Σαν τα παιδάκια. Μου πείρες την ξύστρα; E….θα σου πάρω την γόμα!….. και πάει λέγοντας.

Σοβαρότητα και ωριμότητα. Δεν κάνει κακό. (αυτό το λέω και σ’εμένα φυσικά! δεν είμαι αλάθητος.)



Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 27/07/2003 18:40:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 19:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Όσο για 'σένα Kakao,
ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ! Τριγυρνάς απο τόπικ σε τόπικ ψάχνωντας να βρείς ερεθίσματα για να με κατηγορήσεις. Ξέρεις πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω.
Και βέβαια όλα αυτά για την Πεντέλη τα θεώρησες ανούσια και ιδιαιτέρως ανιαρά εφόσον δεν είχαν να κάνουν ούτε με UFO, ούτε με Βρίλ, ούτε με πνεύματα, ούτε με τίποτα το "παράξενο", το "υπερφυσικό". Να'σαι καλά πάντως, γιατί με τα γραφόμενα σου αυτά, επιβεβαίωσες πάλι τα λόγια μου : ΟΤΙ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΑΝ ΒΟΥΝΟ, ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΑΥΤΗΣ.
Όσο για τα στοιχεία και τις αποδείξεις που λές, τις έχουν δεί κάποια άτομα απο 'δω μέσα και μου φτάνει αυτό. Αυτά τα άτομα όμως, είναι άτομα με καλή καρδιά, που δεν έχουν σαν προτεραιότητα να αποδοκιμάσουν και να ειρωνευούν κάποιον, που κάθονται και ακούνε με προσοχή ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ. ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΑΣ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΑΙΔΕΙΑ.
ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ.

Αυτή ήταν και η τελευταία απάντηση σε άτομα που στρέφονται χωρίς λόγο εναντίον μου. Απο'δώ και πέρα, βρίστε με, κατηγορήστε με, θάψτε με όσο θέλετε. Μου είστε εντελώς αδιάφοροι. Ούτε που πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί σας. Θέλω το χρόνο μου εδώ μέσα, να τον αξιοποιώ μιλώντας με αξιόλογα άτομα και όχι με κακόψυχους κακομοίρηδες.

Νταβέλης666


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 20:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
quote:
ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. ΞΗΜΕΡΟΒΡΑΔΙΑΖΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΡΩΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

quote:
ΤΟ ΤΟΣΟ ΑΙΝΙΓΜΑΤΙΚΟ ΒΟΥΝΟ

quote:
ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

Δικά σου λόγια!!! Έτσι άνοιξες το θέμα!!!
Και δεν γυρεύω παρά τίς αποδείξεις σου, στρατολόγε μου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 20:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ
Καλησπέρα φίλοι. Δυο μηνύματα την ίδια μέρα! Αισθάνομαι σαν πολεμικός ανταποκριτής...εν μέσω πυρών. Η Πεντέλη λαμπαδιάζεται μέσα από γνωστικές αντιπαραθέσεις παντός είδους. Και το κερασάκι στην τούρτα: ο γνωστός διχασμός Χριστιανών και πιστών της αρχαίας θρησκείας των Ελλήνων.
Αλήθεια, αν μπορούσαν να μας μιλήσουν τι θέση θα έπαιρναν η Παναγία και η Αθηνά;

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ

Θέλετε να πάμε λίγο πιο πίσω στον χρόνο, ας πούμε στον περασμένο αιώνα (!) και συγκεκριμένα στο 1990;
Οσοι θυμάστε ήταν μια δύσκολη εποχή για την χώρα μας. Μαζί με το θερμόμετρο σκαρφάλωνε στα ύψη και η πολιτική αντιπαράθεση. Το ΠΑΣΟΚ αποχαιρετούσε την εξουσία, η Αριστερά ανακάλυπτε πως η Δεξιά δεν είχε το παλιό αποτρόπαιο προσωπείο του αδίστακτου δράκου και πρωθυπουργός της χώρας ήταν ένας σχετικά άγνωστος άνθρωπος ονόματι Τζαννετάκης.
Λέξεις της εποχής: Κοσκωτάς, Μιμή, τούβλα, Τόμπρας. Φυσικά η φόρτιση των εξελίξεων είχε ένα σχεδόν μεταφυσικό χαρακτήρα και το σκηνικό της πολιτικής ζωής είχε ένα γκροτέσκο, σουρεαλιστικό χαρακτήρα, μ'έναν ερωτευμένο άρρωστο ηγέτη, μια αποφασισμένη γυναίκα και μια αυλή να δολοπλοκεί με επιμέλεια... Τα σύννεφα πύκνωναν και εμείς οι επίδοξοι
εραστές της έρευνας του Αγνώστου βρίσκαμε καταφύγιο σε ατελείωτες συζητήσεις και περιμέναμε να δούμε πότε όλη αυτή η απίθανη ποσότητα ενέργειας και έντασης θ'άνοιγε τις πύλες από την Χώρα του Αναπάντεχου και του Μυστηριώδους.
Τελείωνε ο Αύγουστος και το ΕΘΝΟΣ της 1ης Σεπτεμβρίου φιλοξενούσε μια μικρούλα είδηση...

ΦΩΣ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠ. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Ενα φως άρχισε να αχνοφέγγει στο τούνελ των έργων του Υπουργείου Εθνικής Αμυνας στο λατομείο του Παρθενώνα και στη σπηλιά του Νταβέλη, στην Πεντέλη, καθώς στο Υπουργείο Πολιτισμού παρατηρήθηκε χτες μια κινητικότητα που δείχνει την πρόθεση της νέας πολιτικής ηγεσίας να ακολουθήσει τις νόμιμες διαδικασίες. Συγκεκριμένα χτες το πρωϊ έγινε αυτοψία στον ιστορικό χώρο από την προϊσταμένη της Εφορείας Σπηλαιολογίας και Παλαιοανθρωπολογίας κα Ευαγγελία Δεϊλάκη, ενώ πήραν εντολή να κάνουν αυτοψία και να καταθέσουν εκθέσεις οι Διευθύνσεις Προϊστορικών και Κλασσικών Αρχαιοτήτων και Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μνημείων.

Οπως καταλαβαίνετε, αρπάξαμε την ευκαιρία από τα μαλλιά. Οι φήμες ότι τα έργα ξανάρχισαν στην σπηλιά όσο πήγαιναν και φούντωναν όλο τον Αύγουστο. Αν και θυμάμαι ότι ο υδράργυρος τότε φλέρταρε με ανεξήγητη επιμονή τον αριθμό 40, έπεσαν τα σχετικά τηλεφωνα και έτσι εκείνο το Σάββατο, πρωτομηνιά και αρχή του Φθινοπώρου, ο Γιώργος Μπαλάνος, ο Τάσος (που δυστυχώς δεν βρίσκεται πια ανάμεσά μας) κι εγώ, ξεκινήσαμε για την σπηλιά. Για πεζοπορία ούτε λόγος...Το μικρό, ευέλικτο αυτοκίνητο του Τάσου μας μετέφερε άνετα και γρήγορα. Ολη η Αθήνα μετακόμιζε στις παραλίες κι εμείς, όπως πάντα, αντίθετα στο ρεύμα, πηγαίναμε να δούμε τι συμβαίνει.

Η Πεντέλη και η σπηλιά τότε ήταν στις μεγάλες δόξες της. Καθημερινά σχεδόν την επισκέπτονταν όλες οι φυλές: νεαροί ανυπόμονοι και περίεργοι, ροκάδες και πανκ, ερωτευμένα ζευγαράκια με το όραμα του τερπνού με το ωφέλιμο, μεγάλες παρέες, αστυνομικοί (!), υποψήφιοι μάγοι της κακιάς ώρας και ότι άλλο βάλει ο νους σας! Α, ναι. Παρολίγο να το ξεχάσω. Κάπου-κάπου βλέπαμε και ορισμένους σοβαρούς ερευνητές να σαρώνουν ολόγυρα την περιοχή με βλέμμα γερακίσιο και αποφασιστικό.
Ομως εκείνο το Σάββατο, ευχόμασταν κατά βάθος, όλοι αυτοί να λείπουν αν όχι σε μπάνια, τουλάχιστον σε άλλη τοποθεσία καταχωρημένη στα κατάστιχα του Παράξενου, π.χ. στον Υμηττό.
Μεσημέρι, 3 η ώρα...
όταν φθάσαμε επιτέλους, ακολουθώντας ένα καινούργιο μονοπάτι.
Δεν υπήρχε ψυχή πουθενά. Μόνο ένας αγαθός μεσόκοπος τύπος που μάλλον είχε το ρόλο του φύλακα (!!!) στις πρόχειρες σκαλωσιές που είχαν στηθεί μπροστά στη σπηλιά. Φύλακας σε στρατιωτική περιοχή, φοβισμένος αλλά πρόθυμος ν'απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις! Μας είπε ότι πραγματικά, αρκετοί αξιωματικοί είχαν έρθει τον τελευταίο μήνα και μετά είχε κατασκευασθεί αυτό το άθλιο παράπηγμα.
Ολα έδειχναν ναρκωμένα από την αφόρητη ζέστη.
Ευτυχώς η σπηλιά δεν είχε καπνό και ο Γιώργος άρχισε να βγάζει φωτογραφίες διάφορα σημεία της σπηλιάς με υπέρυθρο φιλμ, την ίδια ώρα που το φλας του Τάσου και το δικό μου αρνήθηκαν να δουλέψουν. Τα αιώνια καλοδεχούμενα προβλήματα. Μια παρένθεση για την ιστορία: στην χώρα μας δεν εμφανίζουν υπέρυθρα φιλμ και ο Γιώργος το έστειλε σε μια εταιρεία στην Αμερική, όπου χάθηκε...Είχαμε τελειώσει και βγαίνοντας έξω, είδαμε δύο περιπολικά, δύο ιδιωτικά αυτοκίνητα, κόσμο και έναν ...ιερέα!
Στις ανάλογες ταινίες, οι εξορκισμοί δε γίνονται παρουσία του κοινού... Τέλος, η απομυθοποίηση ήρθε αμέσως με τρόπο καταλυτικό, όταν φάνηκε ένα τηλεοπτικό συνεργείο με την επιγραφή ΚΑΝΑΛΙ 29!! Την ίδια μέρα ο τύπος φιλοξενούσε δυο μικρές ειδήσεις: Η μία ήταν του ΕΘΝΟΥΣ, που σας έγραψα λίγο πιο πάνω και η άλλη των ΝΕΩΝ:

ΟΥΦΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ιπτάμενα φωτεινά αντικείμενα UFO εμφανίστηκαν (?) χθες βράδυ στην Πεντέλη, στο Μέτσοβο και στα Γρεβενά, σύμφωνα πάντα με μαρτυρίες κατοίκων των παραπάνω περιοχών. Τα ιπτάμενα αυτά αντικείμενα είπαν οι αυτόπτες μάρτυρες εμφανίστηκαν γύρω στις 10 το βράδυ, ήταν μακρόστενα σαν φωτεινοί σωλήνες και αφού "στάθμευσαν" γύρω στα είκοσι λεπτά στον έναστρο ουρανό, χάθηκαν στο Διάστημα.
ΤΑ ΝΕΑ, 1η Σεπτεμβρίου 1990

Δεν είδαμε τίποτα άλλο περίεργο και αφού έφυγαν τα περιπολικά και το συνεργείο του Καναλιού 29 μαζί με τον ιερέα, πήραμε το δρόμο του γυρισμού. Η ζέστη, η πείνα και η δίψα μας ανάγκασε να μείνουμε στη Νέα Πεντέλη και να βρούμε καταφύγιο σε μια δροσερή αίθουσα. Το φαγητό και η παγωμένη μπύρα μας βοήθησαν να συνέλθουμε γρήγορα. Η συζήτηση και ο καφές μας είχαν βιδώσει κυριολεκτικά στις καρέκλες. Ετσι γίνεται η έρευνα ελληνιστί και όχι όπως στις χολυγουντιανές υπερπαραγωγές... Αλλωστε το τέρας ήταν σε διακοπές σε άγνωστα διαστατικά ερέβη, και η μικρή εκδρομή φαινόταν περισσότερο μια αφορμή να βρεθούμε...Μ'αυτά και μ'αυτά η ώρα πήγε 6 και τότε ο Γιώργος επέμενε να πάμε για μια γρήγορη ματιά γύρω από τη σπηλιά, πριν κατηφορίσουμε για την φλογισμένη Αθήνα.
Φθάσαμε σε λίγο και όλα ήταν έρημα, ακινητοποιημένα, όπως τα είχαμε αφήσει. Ισως η μόνη διαφορά ήταν πως τα φλας του Τάσου και το δικό μου τώρα δούλευαν ενώ του Γιώργου ...απεργούσε επιδεικτικά!
Συνηθισμένοι σ'αυτά τα κόλπα, τραβήξαμε μερικές φωτογραφίες και πειράζοντας τον Τάσο, άρχισε η επιστροφή. Ο ήλιος έπεφτε σιγά σιγά και η ζέστη ήταν ανυποχώρητη. Πάει η μέρα μας...Μα ήταν Σάββατο και το βράδυ όλο και κάπου θα πηγαίναμε, αν και η κούραση μας έγνεφε γεμάτη πειθώ.
Η κυκλοφορία στην Κηφισίας ήταν εφιαλτική και με ρυθμό χελώνας φθάσαμε στο κέντρο. Ποια Πεντέλη και ποια Πύλη! Το θηρίο των μοντέρνων καιρών λέγεται κυκλοφορία και μέχρι στιγμής είναι άτρωτο και ακατάβλητο. Τι να λέμε...Ποια έρευνα. Για μια απόσταση 20 χιλ. να θέλεις 1,5 και 2 ώρες...Αμίλητοι και εξουθενωμένοι βρισκόμασταν στην Βασ. Σοφίας, όταν κάτι τίναξε απότομα την αδρεναλίνη μας στα ύψη.
Ενα μπλε αυτοκίνητο, Τογιότα αν θυμάμαι καλά με φυμέ τζάμια, ήταν πίσω μας στα 3 μέτρα και μάλλον μας ακολουθούσε...Ο Τάσος που οδηγούσε, μας λέει ξαφνικά ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είχε γίνει σκιά μας από την Αμερικανική πρεσβεία και μετά...Ηταν λέει σίγουρος γι αυτό...Του είπαμε να προσπαθήσει να κόψει ταχύτητα ή να πάει δεξιά και να τον αφήσει να προσπεράσει. Δεν γινόταν. Τα σκούρα τζάμια μας εμπόδιζαν να δούμε ποιοί ήταν μέσα. Κάτι όμως μας οδηγούσε στο συμπέρασμα ότι το αυτοκίνητο δεν ήταν της αστυνομίας...Αλλωστε και να ήταν τι θα γινόταν;
Ξαφνικά ο χρόνος ανέβασε τις στροφές του με τρόπο απροσδόκητο και ότι ακολούθησε μας άφησε άφωνους. Η μπλε Τογιότα μουγκρίζοντας και επιταχύνοντας μας προσπέρασε επικίνδυνα από δεξιά (!) και μπήκε στην Ηρώδου του Αττικού. Από πίσω κι εμείς. Η απόσταση μεταξύ μας ήταν πλέον 20-25 μέτρα...και είδαμε το μυστηριώδες αυτοκίνητο να στρίβει στην πρώτη κάθετο αριστερά στην οδό Μουρούζη. Σε πέντε μ'έξι δευτερόλεπτα στρίψαμε και εμείς και....το αυτοκίνητο ήταν άφαντο!!!
Σαστισμένοι συνεχίσαμε. Ο δρόμος ήταν άδειος. Δεν υπήρχαν παρκαρισμένα αυτοκίνητα στο πεζοδρόμιο και από τις δύο πλευρές του δρόμου! Αλλωστε στον δρόμο αυτό, έχει κάτι πρεσβείες και μέγαρα με γκαράζ που ήταν όλα κλειστά! Ακόμη και να έμπαινε σε κάποιο κλειστό γκαράζ δεν θα προλάβαινε, θα το βλέπαμε. Είχε βέβαια αναπτύξει κάποια ταχύτητα όταν μας προσπερνούσε αλλά για να μπει σε κάποιο γκαράζ, αυτό έπρεπε να είναι ανοικτό και τότε θα έκοβε αναγκαστικά ταχύτητα...
Ο τέλειος αιφνιδιασμός!!! Η Μουρούζη έρημη, φωτισμένη από τα φανάρια του δρόμου καθώς η νύχτα απλωνε γοργά τα φτερά της. Φθάσαμε στην Ρηγίλλης και με διάφορες ανούσιες μανούβρες, αφού δεν μπορούσαμε να παρκάρουμε πουθενά βρεθήκαμε πάλι στην Βασ. Σοφίας και ξαναμπήκαμε στην Μουρούζη...Τίποτα. Ούτε το παραμικρό ίχνος από την μπλε Τογιότα. Τα γκαράζ κατασκότεινα και ερμητικά κλειστά. Προσέξαμε και δυο αστυνομικούς μπροστά στα φυλάκιά τους σε πρεσβευτικά κτίρια.

Το απόλυτο κενό. Η πιο απροσδόκητη έκπληξη. Η ιδανική στιγμή που το Αγνωστο σε πιάνει χαλαρό και σε τυλίγει στα σκοτάδια του...Είχε στεγνώσει το στόμα μου, φαντάζομαι και των υπολοίπων...Παγωμάρα και σιωπή. Μόνο όταν φθάσαμε στο Παγκράτι, κοντά στο σπίτι του Γιώργου, μπορέσαμε να σταθούμε και τότε κατάλαβα τι σημαίνει να έρχεσαι μπροστά σ'αυτό "που δεν γίνεται", "στο αδύνατον"...Είχαμε μουδιάσει κυριολεκτικά...ο φόβος εκδηλώνεται με αφύσικες μορφές. Σιωπή και πολυλογία. Νευρικότητα και ακινητοποίηση. Αμφιβολία για την πεζή καθημερινότητα που κυλά πλάϊ μας αδιάφορη και παράλληλα παρηγοριά σ'αυτήν.
Τι άλλο να πω. Μέχρι σήμερα δεν γνωρίζουμε τι συνέβει. Παραίσθηση;
Μπα. Αποκλείεται και μάλιστα ομαδική! Φυσιολογικές εξηγήσεις για να μην τα βαφτίζουμε όλα μυστήρια. Σύμφωνοι...σας ανέφερα τι είδαμε και τι θα μπορούσε έστω και με ακραίο τρόπο να εξηγήσει την εξαφάνιση του αυτοκινήτου. Μια στιγμιαία χωροχρονική στρέβλωση; Χμ...θα μπορούσε, αλλά πάλι το φάντασμα της κβαντομηχανικής να φανερώθηκε στην Ηρώδου Αττικού, δυο βήματα από το Προεδρικό Μέγαρο;

Τρέξτε. Κινδυνεύει ο Πρόεδρος!!!
Τίποτα, φίλοι μου τίποτα απολύτως...Ενα τεράστιο χάσμα ανάμεσα στην εμπειρία μας και στην κατανόησή της. Κι έτσι έχει παραμείνει ως σήμερα που το μοιράζομαι μαζί σας...
Μια γεύση από την μαγική χώρα της Απροσδιοριστίας και της Παραδοξότητας...
Μια κοσμική φάρσα στην Αθήνα του Παπανδρέου και του Μητσοτάκη!
Που κολλάει σ'όλα αυτά η Πεντέλη;
Δεν ξέρω. Εσείς;


ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 23:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί φίλοι,

Πιστός στην υπόσχεση που σας είχα δώσει,παραθέτω στην συνέχεια
την τελευταία, για την φετεινή περίοδο,αναφορά πειραμάτων και
μετρήσεων από την περιοχή της Σπηλιάς Νταβέλη και του δρόμου
με το "παράξενο φαινόμενο"του Βουνού της Πεντέλης.
Ορισμένα πειράματα-μετρήσεις αναγκαστήκαμε να τα επαναλάβουμε
μια και ορισμένοι φίλοι,τόσο του topic,όσο και εκτός αυτού,επέμεναν
ζητώντας να επαναλάβουμε κάποια εξαυτών.
Συγκεκριμένα στις 28 Ιουνίου,μια παρέα αποτελούμενη από τον Ντα-
βέλη666,τον Ricomadis,την Νατάσα και εμένα,επισκεφτήκαμε τις δύο προαναφερθείσες περιοχές.
α)Σπηλιά Νταβέλη.
Στο συγκεκριμένο χώρο τραβήξαμε μια σειρά υπερύθρων φωτογρα-
φιών,με αποτελέσματα ίδια σε γενικές γραμμές,με αυτά της προη-
γούμενης σειράς φωτογραφιών.
Με απλή διάταξη Laser είδαμε με "γυμνό" μάτι το φαινόμενο των
υδρατμίδων,για τις οποίες έχει γίνει "μεγάλη φασαρία".
Περί του μέσου της σπηλιάς ελέγξαμε για μία ακόμη φορά τις συμπε-
ριφορές απλής και ηλεκτρονικής πυξίδας.ΔΕΝ παρατηρήθηκε καμμί-
α διαφορετική συμπεριφορά,πλην της αναμενόμενης.
Μετρήσαμε την απόσταση του άκρου της "Περίφημης Παλάμης που
κινήται" από το άκρο της εισόδου της σπηλιάς,λαμβάνοντας σαν ανα-
φορά αρχής μέτρησης,ένα τετραγωνίδιο που είναι σκαλισμένο εκεί και που παλαιά φιλοξενούσε το σχήμα ενός "Διπλού Πέλεκυ".Η από-
σταση "τετραγωνιδίου-άκρου παλάμης" βρέθηκε ίση με 7.81m.
β)Δρόμος με αντίστροφη κίνηση οχήματος.
Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε την περιοχή όπου φημολογήται η ύ-
παρξη δρόμου με αντιβαρυτικό φαινόμενο.
Προκειμένου να εκτελέσουμε το πείραμά μας,είχαμε εξοπλιστεί με
μία ζυγαριά και μία απλή διάταξη "κλισιοσκόπησης".
Αρχικά είχαμε πάρει τα βάρη των σωμάτων μας,ώστε στην συγκε-
κριμένη περιοχή με επαναζύγιση,να προσδιορίσουμε τυχούσες απο-
κλίσεις αυτών.Δυστυχώς ΔΕΝ προσδιορίστηκε καμμία τέτοια.
Συνεπώς δεν μπορούμε να μιλάμε για αντιβαρυτική περιοχή.Ακο-
λούθως μετρήσαμε την κλίση του δρόμου όπου για πολλοστή φορά
επαληθεύτηκε ή θεωρία μου,μια και στο παρελθόν ο συγκεκριμένος
έλεγχος είχε γίνει αρκετές φορές.Συγκεκριμένα:
Ο δρόμος εμφανίζει μία ομαλή κοίλη επιφάνεια με κλίση από 1-1.5 μοίρες.Έτσι λοιπόν αναλόγως της θέσης του οχήματος και βοηθού-
ντος και του καιρού,το σταματημένο όχημα,βάσει της σχέσης "βά-
ρος-αντίδραση-συνισταμένη Fκ",ΜΠΟΡΕΙ να αρχίσει να κινήται
προς το μέρος της ανωφέρειας.Εκεί που αυξάνεται η κλίση.Κινούμε-
νο δε για κάποια μέτρα......σταματά.Το συγκεκριμένο φαινόμενο είναι
ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσικό φαινόμενο.Δεν συμβαίνει όμως πάντοτε και
ιδιαίτερα τις πολύ θερμές ώρες και ημέρες.Ποτέ δε,δεν συμβαίνει α-
νάποδα,δηλαδή με κατεύθυνση προς Ν.Μάκρη.Διότι η κλίση μηδενί-
ζεται,ο δρόμος είναι ευθύς και με δεξιά στροφή,αρχίζοντας να ανηφο-
ρίζει αμέσως μετά από αυτήν.
Το φυσικό δε αυτό φαινόμενο ΔΕΝ αναπαράγεται με κανένα αλλου
είδους κινητό που δεν εμφανίζει κάποιον σχετικό όγκο και βάρος.Δη-
λαδή νερό-μπάλες-παιγνίδια Auto κλπ ΔΕΝ αντιδρούν.
Η όλη δραστηριότητα,όπως και η προηγούμενη,έχει μαγνητοσκοπη-
θεί.

Εύχομαι σε όλους τους φίλους ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και νά είμαστε
πάλι μαζί και περισσότεροι τον Σεπτέβριο.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 23:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλησπέρα και πάλι!
Βρήκα μιά πρόταση σχετικά με την Πεντέλη στο εγκυκλοπαιδικό λεξικό μου (το παλιό του Ελευθερουδάκη '29-'32) που μου έκανε εντύπωση, πώς και δεν την είχα προσέξει νωρίτερα...

"Αποτελεί μία μόνον ράχιν εν Δ προς Α και έχει σχήμα πυραμίδος (1109 μ.υ.ε.θ.)"

Σχήμα πυραμίδος;!!! Καμιά ιδέα κανείς;!

Φίλε Παύλο ενδιαφέρουσα η εμπειρία που μας περιέγραψες και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει σχέση με την παρουσία σας στην Πεντέλη. Βέβαια είναι κρίμα που δεν το είδατε νωρίτερα έτσι ώστε να γνωρίζετε αν σας παρακολουθούσε από την Πεντέλη και σε όλη αυτή την διαδρομή, κάτι που το έκανε ακόμα πιό σίγουρο. (Είστε σίγουροι ότι δεν πήρε το μάτι σας αυτό το αυτοκίνητο πάνω στην Πεντέλη εκείνη την μέρα;)

Πάντως, ακόμα κι αν το αυτοκίνητο δεν εξαφανίστηκε αλλά μπήκε σε κάποιο γκαράζ πρεσβείας ή όπου αλλού στην Μουρούζη και δεν προλάβατε να το δείτε και πάλι θα μπορούσαμε να το εντάξουμε στα "περίεργα" γεγονότα... (μπορεί βέβαια να ήταν και ένα τυχαίο περιστατικό)
Πάντως έχω την εντύπωση (και μπορείς και σήμερα ακόμα να το ψάξεις) ότι η ελληνική μυστική αστυνομία κυκλοφορούσε με σκούρα μπλε Τογιότα κάποια εποχή (μέσα στην δεκαετία του '80).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 01:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
quote:

Αυτο σημαίνει ότι δε λειτουργουν τα ρανταρ; Εγώ τη μοναδική φορα που ανέβηκα ως την κορυφή πριν τρεις μηνες είδα κόσμο και ένα σήμα που έγραφε πως απαγορευεται η διέλευση . Δηλαδή αν εγω προσπαθησω να μπω μέσα στο κτιριο του ρανταρ δε θα με σταματησει κανείς ;

ΒΑΣΗ ΦΑΝΤΑΣΜΑ .......Αυτό ειδα σήμερα ...!!!!!

Με ολα αυτά που διάβασα μου εξάψατε την περιέργεια πάλι, φυσικά δεν αφησα λεπτό να πάει χαμένο, πήρα τον καλό μου και τον τράβαγα στα βουνά...!!!!! Στο αγαπημένο μου βουνό ...!!!

Πήγαμε λοιπόν και εμείς πάνω στην βάση στα περίφημα radar ...οταν φτάσαμε στην πινακίδα που ελεγε απαγορευεται η είσοδος...κοιταχτίκαμε ..και αναρωτηθήκαμε τι θα μας κάνουν αν μας σταματήσουνε στην πύλη, "ελα μωρέ...είπα, το πολύ πολύ να μας πάνε για καμιά αναγνώριση !!! η στην χειρόερη να μας πιάσουν για κατάσκοπους" !!!!! Αποφασίσαμε να συνεχίσουμε....

Λίγο πιο πάνω ειδαμε μια mercedes με ξένες πινακίδες ...εκεί αρχισανε τα σενάρια ..που πάμε οι τρελλοί, μήπως δεν ειναι καλή ιδέα?...μήπως τελικά ειναι ανδρο Αλβανών, Βούλγαρων, Τούρκων ...η ακόμα και κούρδων μαφιόζων ??/ ...κάτι σε μαφία πάντων ...η λιμέρι ληστών !!!!

Αφού οπλίστικα με θάρος ...ειπα στον καλό μου ..."ελα παιδί μου ...μέρα μεσημέρι ...19¨30 η ωρα εντομεταξύ !!! τι θα μας κάνουν ...."εχω και το κινητό αν χρειαστεί να ζητήσουμε βοήθεια !!! εμ βέβαια ..τόσες κεραίες εκεί πάνω ...από σήμα 8α ειχαμε μπόλικο !!!!!

Τέσπα ....περνάμε το αδειο αυτοκίνητο και προχωράμε πρός τα πάνω ....
φτάνουμε στην πύλη πάνω στην κορφή....αλλο ενα αυτοκίνητο παρκαρισμένο ...
λίγο πιο πάνω ...κατέβαινε απο κάτι κατσαβραχα ..μια γιαγιά ...με μία μαμα΄...ενα παιδάκι ...μια κόρη ...και ενας μπαμπας ..με woki toki ...αλήθεια ...ολα Normal μου φανήκανε ...το woki toki τι τό ηθελε ????? ...τε΄λικα μάλλον για ανδρο εκδρομέων μου θύμησε ...παρά αλβανών ...

Μας εφυγαν ολοι οι φόβοι ..και προχωρήσαμε, περάσαμε τα κάγκελα που ηταν ξεχαρβαλωμένα ...και κατευθυνθήκαμε στους κοιτώνες που υπάρχουν πιο πάνω ...ΌΛΑ ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΑΔΕΙΑ ...Η εγκατάλειψη σε πλήρη απαρτία !!!!!Ανατρίχιασα ...Η σημερινή μου περιήγηση στο βουνό ...ηταν σαν ενα ταξίδι στο παρελθόν ...!!!!!!

Αλήθεια ..από πότε ειναι αδεια αυτή η βάση ?????
Γιατί την παρατήσανε και φύγανε ????

Αυτά ειναι τα radar που υποτίθεται οτι ειναι η προστατευτική αντιαεροπορική ομπρέλα της Αττικής ??????? Ποιός τα ελέγχει ?????

Και γιατί δεν υπάρχει κανείς εκεί πάνω ???????

Αυτά !!!!!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 28/07/2003 15:54:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3115234
Maintained by Digital Alchemy