ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 17:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bίκη μου ίσως να μη τοέγραψα σωστα αλλά όταν μιλώ για αυτογνωσία,δεν σημαινει ότι ειναι μια διαδικασία που έχει αρχή και τέλος,ώστε να φτασουμε στο σημειο να πουμε ότι πλην ελαχιστων,ολοι οι αλλοι εχουν......ολοι εχουμε θα ελεγα εγω μηδενός εξαιρουμενου.Στην αυτογνωσία δεν λυνεις τους κόμπους σου ολους,αλλά κυρίως έχεις την ικανότητα δ ι ά κ ρ ι σ η ς και α π ο δ ο χ ή ς.
Τωρα τι συμβάινει, και σε ολες τις περιπτώσεις κάτι επιστρεφει σε σενα,θα ηταν παράλογο να το πω εγω ουσα τοσο μικρή και νεα στο χωρο και στην ενεργεια.Παρατηρώ απλά, και εκεινο που ίσως σε βοηθησει είναι να δείς το θεμα σφαιρικά κι οχι αποσπασματικά,δηλαδη καθε περιπτωση ξεχωριστά.Επισης ίσως το να δώσεις σημασία στο ότι σε απασχολει σαν κατι το ιδιαίτερο,(σε προβληματίζει άρα κατι μεσα σου δεν ειναι σιγουρεμενο)είναι κι αυτο μια αλλη παράμετρος πάλι εσωτερική.....
Ολα αυτα τα σκέπτομαι νοιώθωντας πολυ μικρή για να εκφρασω άποψη αλλά ειναι σκεψεις μου και τις καταθετω γιατι θεωρώ ότι ο προβληματισμος του καθενος παντα κατι προσθετει ή ξεδιαλυνει στο καθε θεμα που τιθεται και σιγουρα στις δικες μου σκεψεις οποιοσδηποτε αντιλογος θα ειναι σίγουρα, τουλαχιστον για μενα, σημειο εκκίνησης.
Καλο απογευμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 21:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημένες μου Καλλιόπη και Βίκυ,

Μόλις γύρισα από το σεμινάριο του 1ου βαθμού. ΄Ηταν μια «δύσκολη» ομάδα, με αρκετές αντιστάσεις. Και για πρώτη φορά μετά από χρόνια κουράστηκα.
Με το που το αντιλήφθηκα σταμάτησα αμέσως τις μυήσεις. Συνήθως δίνω 3 την πρώτη ημέρα και 1 την επόμενη, εκτός κι αν η ομάδα θέλει ή αντέχει και την τέταρτη!

Σήμερα σταμάτησα εγώ! Δεν τους ρώτησα καν! Και ξέρεις γιατί; Γιατί η δική μου κούραση θα με έκανε να πάρω ότι μπλοκάρισμα είχαν.
Δεν υπάρχει «μικρός» στο ρέικι! Υπάρχει η εμπειρία για να ξέρεις που θα σταματήσεις.
Εσύ Βίκυ μου μάλλον σ’ αυτήν την περίπτωση ανήκεις. ΄Ετσι υποψιάζομαι.

Η αυτογνωσία σε κάνει να αναγνωρίζεις τις ανάγκες σου, πέρα από όλα τα άλλα.
Σε κάνει επίσης να μην βάζεις προτεραιότητα στους άλλους, αλλά να δίνεις προτεραιότητα στον εαυτό σου.
Αυτό δεν είναι εγωισμός. Είναι η αγάπη.

Πάνω από όλα χρειάζεται να βγούμε από την οριοθέτηση αυτών που μας έχουν μάθει ότι είναι αγάπη. Και συμπόνια.

Η θεραπεία των άλλων υπάγεται στο κομμάτι της συμπόνιας με σοφία.
Και η σοφία περιέχεται, Βικάκι, στο ότι όταν μια κατάσταση με ενοχλεί και με περιορίζει, την σταματώ. Την σταματώ με δική μου απόφαση και όχι με παρότρυνση άλλων. Δεν υπάρχουν, ούτε στο Ρείκι, μα ούτε και στην ζωή μας, καταστάσεις που δεν είναι επιλογές μας. Ακόμα και η ασθένεια επιλογή μας είναι.

Πήρες τις μυήσεις στο ρέικι. Τώρα οι λειτουργίες είναι «αφυπνισμένες». Αν αυτό έχει γίνει αντιληπτό, θα καταλάβεις ότι είναι δική σου η απόφαση στο πως θα χειριστείς την ενέργεια. Με αγάπη; Με θάρρος; Με αποφασιστικότητα; Με φόβο; Με πόνο; Εσύ βάζεις το ουσιαστικό μετά το «με»…και μπορεί να είναι το οποιοδήποτε…ακόμα και ο εγωισμός.

Σκέψου λοιπόν τι είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να θεραπεύσεις τους άλλους και σ’ αυτό το «θέλω» γιατί ο εαυτός σου είναι απέξω;
Σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει να αφιερώνεις χρόνό στους άλλους και δεν έχεις χρόνο να αφιερώσεις στον εαυτό σου.
Σκέψου αν όλα αυτά είναι αγάπη για τον εαυτό σου…

Ξέρεις τι λέω πάντα στα σεμινάρια;
Η ζωή μας είναι χαρά! Χαρά που πηγάζει από μέσα μας και δεν χρειάζεται αντικείμενο εξωτερικό ή εξωτερική κατάσταση για να πυροδοτηθεί. Γιατί τότε δεν είναι πηγαία χαρά, αλλά εξάρτηση. Ντρεπόμαστε να χαρούμε…το έχεις σκεφτεί; Για αναρωτήσου γιατί λέμε «γελάσαμε πολύ, σε καλό να μας βγει…»
Ντροπή λοιπόν να γελάμε και να χαιρόμαστε…έτσι λειτουργούν τα πρότύπα…
Και δεν το έχουμε καταλάβει. ΄Όμως λειτουργούν.
Σκέψου λοιπόν ποιο πρότυπο έχει μνήμες σε σένα και λειτουργεί έτσι. Το να υποφέρεις και να παίρνεις τον πόνο των άλλων, δεν είναι κανόνας στο ρέικι. ΄Αρα εδώ κάτι άλλο συμβαίνει, και ο μόνος που μπορεί να το βρει είσαι εσύ!!!

Πιστεύω ότι η παρότρυνση και η έμπνευση να αναζητήσει κανείς το ρέικι έρχεται πάντα από τον Ανώτερο Εαυτό μας. Ακόμα και αν δεν το γνωρίζουμε.
Ο Ανώτερος Εαυτός μας λοιπόν είναι τόσο σοφός που δεν υπάρχει περίπτωση να μας οδηγήσει στον πόνο. Το θέμα είναι πόσο αντιστέκεται η «προσωπικότητα», που έχει μάθει από τα «πρότυπα», ότι ο πόνος και η δυστυχία είναι αποτέλεσμα μιας «κακής» ανθρωπότητας. Και έτσι αναζητάει την λύτρωση μέσα από πράξεις συμπόνιας για τους άλλους, θεωρώντας ότι έτσι εξιλεώνεται…


Σας φιλώ
Με αγάπη
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 22:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yποκλίνομαι!!!!!
Και τόσες αγκαλιές μαζί!!!!!Τόοοοοοοοσες πολές!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 23:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Καλλιόπη,

ούτε εγώ είμαι "παλιά" στην ενέργεια του ρεϊκι και αν μιλάω με τόση σιγουριά για αυτό που συμβαίνει δεν οφείλετε με τίποτε στιε "πολλές" εμπειρίες μου με το θέμα του ρεϊκι. Μην ξεχνάς πως στο μονοπάτι των πνευματικών θεραπειών είμασταν συνοδοιπόροι για ένα χρόνο και απ' ότι δείχνει μέσα από το μονοπάτι του ρεϊκι θα βαδίσουμε και πάλι χέρι-χερι.

Η πορεία μας τη χρονιά που πέρασε και η ευχαρίστιση που ένιωθα κάθε φορά που καταφέρναμε να ανακουφίσουμε κάποιον θεραπευόμενο με έφερε κοντά και στο ρεϊκι.

quote:
φτασουμε στο σημειο να πουμε ότι πλην ελαχιστων,ολοι οι αλλοι εχουν......ολοι εχουμε θα ελεγα εγω μηδενός εξαιρουμενου.

όταν εξαίρεσα ελάχιστους το μυαλό μου πήγαινε σε φωτισμένες μορφές όπως του Βούδα, του Ιησού, του Απολλώνιου κτλ και ίσως να υπάρχουν ελπίζω και στη σύγχρονη εποχή κάποιες τέτοιες μορφές.

Σίγουρα θα συμφωνίσω πως η αυτογνωσία δεν έχει αρχή και τέλος. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν με βοηθάει η γενίκευση γι' αυτό και επέμενα στα παραδείγματα.

Νομίζω πως η Βάσω μου έδωσε μια ιδέα για το τι "παίζει".

Γι' αυτό και θέλω να την κουράσω λίγο ακόμη και να ασχοληθεί και πάλι μαζί μου (πω πω εγωϊστρια χε χε) θα το' βρω και θα το λύσω που θα μου πάει:


quote:
Σήμερα σταμάτησα εγώ! Δεν τους ρώτησα καν! Και ξέρεις γιατί; Γιατί η δική μου κούραση θα με έκανε να πάρω ότι μπλοκάρισμα είχαν.
Δεν υπάρχει «μικρός» στο ρέικι! Υπάρχει η εμπειρία για να ξέρεις που θα σταματήσεις.
Εσύ Βίκυ μου μάλλον σ’ αυτήν την περίπτωση ανήκεις. ΄Ετσι υποψιάζομαι.

Υποψιάζεσαι πως δεν ξέρω που να σταματίσω δηλαδή? Πως το παρακάνω ή κάτι τέτοιο? Ή πως ξέρω...

quote:
Η αυτογνωσία σε κάνει να αναγνωρίζεις τις ανάγκες σου, πέρα από όλα τα άλλα.
Σε κάνει επίσης να μην βάζεις προτεραιότητα στους άλλους, αλλά να δίνεις προτεραιότητα στον εαυτό σου.
Αυτό δεν είναι εγωισμός. Είναι η αγάπη.

Λέμε δηλαδή πως έχω μια αυτογνωσία σε τέτοιο βαθμό που να μπορώ να αναγνωρίζω τις ανάγκες μου και που με κάνει να βάζω προταιρεότητα σ' εμένα. Σωστά? και π.χ. στην ουσία το ότι επυθιμώ να βοηθώ όσους νοσούν και τους βάζω πριν από εμένα στη διαδικασία καλύπτει μια προτεραιότητα για τον εαυτό μου και όχι για αυτούς έτσι?


quote:
Πάνω από όλα χρειάζεται να βγούμε από την οριοθέτηση αυτών που μας έχουν μάθει ότι είναι αγάπη. Και συμπόνια.

Εδώ με έβαλες να σκεφτώ αρκετά και αναγνωρίζω πως πράγματι έχουμε πολύ περίεργα πρότυπα. Και όσο για το τι μας έχουν μάθει πως είναι η αγάπη και η συμπόνια ...άστο καλύτερα όλα αυτά τα συναισθήματα καλύπτονται με χρήματα...όσο πιο ακριβότερο το δώρο τόσο μεγαλύτερη η αγάπη και η συμπόνια τακτοποιείται με το κέρμα στο ζητιάνο...


quote:
Η θεραπεία των άλλων υπάγεται στο κομμάτι της συμπόνιας με σοφία.
Και η σοφία περιέχεται, Βικάκι, στο ότι όταν μια κατάσταση με ενοχλεί και με περιορίζει, την σταματώ. Την σταματώ με δική μου απόφαση και όχι με παρότρυνση άλλων. Δεν υπάρχουν, ούτε στο Ρείκι, μα ούτε και στην ζωή μας, καταστάσεις που δεν είναι επιλογές μας. Ακόμα και η ασθένεια επιλογή μας είναι.

Και η ασθένεια είναι επιλογή μας. ΚΑι σίγουρα ΕΙΝΑΙ η Χριστίνα π.χ. μου είπε πως είχε διακρίνει σ' εμένα την ύπαρξη τέτοιου προγράμματος που έλεγε πως θέλω να είμαι άρρωστη. Στην αρχή πήγα να το αρνηθώ. Με τίποτε δεν επιθυμώ να καθηλώνομαι κλινήρης... αλλά γρήγορα συνειδητοποίησα μια αλήθεια:
Μόνο όταν αρρώσταινα με ντάντευε η μητέρα μου, με την οποία δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις και φυσικά μου άρεσε αυτό. Το πιθανότερο είναι να το "ήθελα" μετά για να ζω με τη φροντίδα της, κάθε φορά που αρρώσταινα. Και αυτό σε μία ηλικία 9-10 χρονών, όταν επέστρεψε από τη Γερμανία γιατί πριν ζούσα με τη γιαγιά και καμία αρρώστια δεν ήταν ικανή να με "χώσει" στο κρεββάτι.

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια, ωστόσο με τίποτε τα γεγονότα που περιέγραψα πιο πριν, κατά τη διάρκεια θεραπειών με ρεϊκι, δεν με έκαναν να σκεφτώ να σταματίσω επειδή με ενοχλούσαν τα συμπτώματα που ένιωθα ή με περιόριζαν.
Το αντίθετο: ένιωθα πόσο πολύ πονούσε π.χ. η πεθερά μου και προσευχόμουν-παρακαλούσα με περισσότερη θέρμη να ανακουφιστεί ο πόνος της. Ένιωθα το πόσο πολύ πονούσε και την θαύμαζα που δεν το έδειχνε, που δεν παραπονιόταν...και ήθελα ακόμη περισσότερο να τη βοηθίσω μέσα από το ρεϊκι.


quote:
Πήρες τις μυήσεις στο ρέικι. Τώρα οι λειτουργίες είναι «αφυπνισμένες». Αν αυτό έχει γίνει αντιληπτό, θα καταλάβεις ότι είναι δική σου η απόφαση στο πως θα χειριστείς την ενέργεια. Με αγάπη; Με θάρρος; Με αποφασιστικότητα; Με φόβο; Με πόνο; Εσύ βάζεις το ουσιαστικό μετά το «με»…και μπορεί να είναι το οποιοδήποτε…ακόμα και ο εγωισμός.

Με...αλήθεια βγάζω εγωισμό ε? Συγκαλυμμένο εγωισμό βλέπω εγώ τώρα. Θα απαντούσα αυθόρμυτα με αγάπη, αλλά μέσα σε αυτή υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι εγωισμού. Ένα εγώ που βρίσκει ικανοποίηση να έχει τη δυνατότητα να καταπραϋνει τον πόνο και την αρρώστεια στους άλλους αλλά και στον εαυτό. Που θέλει πολύ να βοηθά αποτελεσματικά στον πόνο και στενοχωριέται όταν δεν είναι αποτελεσματικό. Δεν νομίζω όμως ότι είναι αλλαζονεία, παρόλο που χαίρομαι όταν υπάρχει αποτέλεσμα δεν ξεχνώ πως εγώ είμαι μόνο το "λάστιχο". Θυμάμαι τα λόγια της Χριστίνας που έλεγε κάποια στιγμή πέρυσι να μην ξεχνάμε πως δεν είμαστε εμείς αυτοί που θεραπεύουν.

quote:
Σκέψου λοιπόν τι είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να θεραπεύσεις τους άλλους και σ’ αυτό το «θέλω» γιατί ο εαυτός σου είναι απέξω;

Χμ...δεν είναι ακριβώς απ' έξω...
κάπου βλέπω θεραπεία την ώρα που παίρνω κι εγώ ενέργεια κατά την θεραπεία άλλου. Ίσως εσφαλμένα βέβαια να το ΄βλεπα σαν να κερδίζω χρόνο κατά κάποιο τρόπο. Αλλά... θα το σκεφτώ και βαθύτερα. Λες ο ευατός μου να νομίζει πως δεν χρίζει θεραπείας?...τον έχω στρώσει για καλά τώρα τελευταία! Καθημερινά ρεϊκι! Και χαίρομαι που άνοιξαν τα μάτια μου και μπορώ να παραδέχομαι πλέον όλες μου τις αδυναμίες, όποιες και να είναι αυτές. Τις αποδέχομαι κατ' αρχήν και όπου νομίζω πως χωράει βελτίωση και αλλαγή προσπαθώ να το κάνω.

quote:
Σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει να αφιερώνεις χρόνό στους άλλους και δεν έχεις χρόνο να αφιερώσεις στον εαυτό σου.
Σκέψου αν όλα αυτά είναι αγάπη για τον εαυτό σου…

Όχι δεν αφιερώνω χρόνο μόνο στους άλλους. Ίσα ίσα καταφέρνω να βρίσκω χρόνο για ότι μου αρέσει να κάνω. Μου αρέσει πολύ να διαβάζω π.χ. και δεν περνά στιγμή ανεκμετάλλευτη. Αλλά δεν αφιερώνω π.χ. σε καθημερινή βάση ιδιαίτερο χρόνο στον "καλλοπισμό" μου, δεν πάω κάθε βδομάδα κομμωτήριο π.χ., και γενικά δεν αφιερώνω πολύ χρόνο σε ότι δεν με πολυενδιαφέρει. Ακόμη και το "νοικοκυριό" και η "πάστρα" γίνονται για να είναι όμορφος ο χώρος μας και καθαρός, αλλά χωρίς να ξεθεώνωμαι ή να παιρνώ όλη την ημέρα μου με αυτά όπως πολλές κυρίες εδώ στο χωριό. Θεωρώ άλλα πράγματα βασικότερα και ασχολούμε με αυτά.

quote:
Ντρεπόμαστε να χαρούμε…το έχεις σκεφτεί; Για αναρωτήσου γιατί λέμε «γελάσαμε πολύ, σε καλό να μας βγει…»
Ντροπή λοιπόν να γελάμε και να χαιρόμαστε…έτσι λειτουργούν τα πρότύπα…
Και δεν το έχουμε καταλάβει. ΄Όμως λειτουργούν.
Σκέψου λοιπόν ποιο πρότυπο έχει μνήμες σε σένα και λειτουργεί έτσι. Το να υποφέρεις και να παίρνεις τον πόνο των άλλων, δεν είναι κανόνας στο ρέικι. ΄Αρα εδώ κάτι άλλο συμβαίνει, και ο μόνος που μπορεί να το βρει είσαι εσύ!!!

Κάτι υποψιάζομαι. Αυτά τα πρότυπα είναι πολύ ύπουλο πράγμα τελικά. Ιδιαίτερα 'όταν προέρχονται από τους γονείς μας...Και ακόμη και όταν νομίζεις πως τα έχεις αποβάλει ή πως δεν σου έγιναν πρότυπο αυτά βρίσκονται εκεί τρυπωμένα σε κάποια γωνιά του εαυτού...Η λογική δεν τα αποδέχεται αλλά κάτι άλλο υποσυνείδητα τα έχει ριζώσει καλά και βαθειά ώστε να λειτουργούν ακόμη και όταν δεν το συνειδητοποιείς.
Θα τα ξετρυπώσω όμως... ένα-ένα...


quote:

Ο Ανώτερος Εαυτός μας λοιπόν είναι τόσο σοφός που δεν υπάρχει περίπτωση να μας οδηγήσει στον πόνο. Το θέμα είναι πόσο αντιστέκεται η «προσωπικότητα», που έχει μάθει από τα «πρότυπα», ότι ο πόνος και η δυστυχία είναι αποτέλεσμα μιας «κακής» ανθρωπότητας. Και έτσι αναζητάει την λύτρωση μέσα από πράξεις συμπόνιας για τους άλλους, θεωρώντας ότι έτσι εξιλεώνεται…

ή πως ο πόνος και η δυστυχία ενώνει τους ανθρώπους?...κτλ κτλ αυττή η ριμάδα η προσωπικότητα...

Να γιατί χρειάζοναται οι φωτεινοί άνθρωποι και οι Δασκάλες...

Εμένα με βοήθισες πολύ. Κάτι τέτοιο περίμενα. Μου έλειπε αυτό το κάτι για να με βοηθίσει να ψάξω στη σωστή κατεύθυνση.
Τώρα που έπιασα μια άκρη -μια κανούργια άκρη πάλι- θα το ξετυλίξω το κουβάρι...

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και τις δυό!

quote:
Yποκλίνομαι!!!!!

Γλυκιά μου Καλλιόπη, μιλάμε κι εμείς... αλλά που να πλησιάσουμε το μεγαλείο αυτό: να επιλέγουμε τις λέξεις και τις φράσεις με τόση σοφία και μαεστρία που να επιτελούν το σκοπό τους: να μιλάνε σε συνειδήσεις, υποσεινήδειτο και Ανώτερο Εαυτό ταυτόχρονα και να ξεκλειδώνουν πόρτες στο λαβύρυνθο της αυτογνωσίας...

Αλήθεια κορίτσια ο φύλακας Άγγελος μας τι σχέση έχει με τον Ανώτερο μας εαυτό?
Διαβάζω -ανάμεσα σε άλλα- αυτή τη στιγμή το "Εκείπου περπατούν οι Άγγελοι" και έκανα την άσκηση για μια πρώτη επαφή με το φύλακα Άγγελο μου και να μάθω το όνομα του. Παρόμοια άσκηση είχα κάνει και για να μάθω το εσωτερικό μου όνομα, αυτό του Ανώτερου μου εαυτού. Πραγματικά είχα δυσκολευτεί πολύ τότε θυμάμαι και στην ουσία δεν το είχα μάθει ποτε. Έκανα λοιπόν την άσκηση και τον ρώτισα πως τον λένε, η πρώτη απάντηση κρατηθείται...ήταν Βελιάλ -σχεδόν βγήκα από την αυτοσυγκέντρωση και το διαλογισμό- γέλασα και λέω ναι καλά τώρα σιγά μη σε λένε και Βελζεβούλ...

Πήρα χαρτί και μολύβι κοντά μου λοιπόν και αποφάσισα να ξανακάνω την άσκηση και να γράψω το όνομα. Βγήκε κάποιο άλλο "Αρουμήλ" ή "Αβρουμήλ". Τι να πω. Από το να θέλω τόσο πολύ να μάθω τα ονόματα δεν βγάζω άκρη στο τέλος...

Αλήθεια σας λένε τίποτε τα παρακάτω ονόματα?:

Γαβθηιλ,
Λεμωβαη Ιωβη,
Αλκχανταρ?

Φιλιά και Αγκαλιές -ουφ ξαλάφρωσα!

Με αγάπη πολύ
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 01:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας ρεϊκούλιδες!!!!

Θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ πολύ για την άμεση απόκριση για τον μικρούλι. Δεν τα έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με τους δικούς του, αλλά απ' ότι ξέρω η εγχείρηση θα γίνει γύρω στα μέσα Απριλίου. Αλήθεια Βάσω γιατί πιστεύεις πως δεν πρέπει να στείλουμε ενέργεια πριν την επέμβαση; Πάντως εγώ το είπα γιατί ο μικρός έχει 38 με 40 πυρετό τους τελευταίους 5 μήνες. Ξέρω πως όταν του στέλνουν Ρέικι τουλάχιστον για λίγο ανακουφίζεται. Μέχρι τη Δευτέρα το πρωί θα ξέρουμε περισσότερα σχετικά με το χειρουργίο.

Ήθελα να σας πω και πάλι σχετικά με αυτή την μετάδωση της αρνητικής ενέργειας και των ανεπιθύμητων συμπτωμάτων...
Εμένα η γλυκιά μας η Χριστίνα όταν μου έδωσε τους βαθμούς και για την ακρίβεια όταν μου έδωσε τον πρώτο βαθμό, μου είχε τονίσει πως δεν πρέπει ποτέ να δίνω θεραπεία σε άλλους χωρίς πρώτα να έχω κάνει στον εαυτό μου. Μέχρι το περιστατικό που σας διηγήθηκα δεν είχα ουδέποτε πρόβλημα, γιατί πάντα ακολουθούσα τη συμβουλή της Χριστινούλας. Εκείνο το απόγευμα ήταν λίγο απρόβλεπτο. Δεν είχα πάει εκεί για να δώσω θεραπεία, αλλά όταν είδα τον φίλο μου σε αυτή την κατάσταση δεν σκέφτικα καθόλου πως ίσως προκαλέσω κακό στον εαυτό μου. Το μόνο που ήθελα ήταν να τον κάνω να αισθανθεί καλύτερα, με τα γνωστά αποτελέσματα.(Τουλάχιστον ο ίδιος ήταν καλύτερα μετά!!!)
Υπάρχει όμως και άλλη μια παράμετρος που είναι αρκετά σοβαρή...
Εγώ τον τελευταίο καιρό δεν είμαι και τόσο καλά ψυχολογικά (όχι εξαιτίας του περιστατικού της θεραπείας, από πριν δεν ήμουν). Είμαι πολύ ανήσυχη, δεν κοιμάμαι καλά τα βράδια και γενικά δεν διανείω και την καλύτερη φάση της ζωής μου. Αισθάνομαι πολύ ευάλωτη και κάθε τόσο αρπάζω από δεξιά καια ριστερά αρνητικές ενέργειες (το γνωστό σε όλους μας ''μάτι''), από τις οποίες μπορώ να απαλαχτώ μόνο με τεχνικές οραματισμού, μαζί με ρέικι κτλ. κτλ.
Θέλω να πω πως δεν είναι και παράξενο που εκδηλώθηκε επάνω μου αυτό το σύμπτωμα...και πάλι καλά!

Βικάκι....μου έχεις κάνει τρομερή εντύπωση. Μου αρέσει πολύ ο αυθόρμητος τρόπος που γράφεις και με κάνεις να χαμογελάω (όχι γι' αυτά που δέχεσαι κάθε φορά που κάνεις θεραπεία). Με κάνεις να χαμογελάω γιατί έχουμε κοινά στοιχεία και βιώματα.
Όταν πήρα τον 2ο βαθμό έκοψα το τσιγάρο χωρίς καμία προσπάθεια. Απλά δεν ήθελα να καπνίσω άλλο!!! Πέρασε ένας μήνας και ίσως κάτι παραπάνω και τώρα απλά καππνίζω ένα την ημέρα και όχι πάντα...
Επίσης, όταν πήρα τα σύμβολα σχεδόν αισθάνθηκα να τα ''ερωτεύομαι''... Ένα βράδυ έστειλα στο παιδί και άρχισα να κλαίω χωρίς λόγο και αισθανόμουν το κλάμα να βγαίνει από μέσα μου και τα δάκρυα ήταν αδύνατο να σταματήσουν. Δεν ήταν στενοχώρια, μάλλον κούραση και απελπισία και παράπονο. Συνήλθα αμέσως μόλις έκλεισα τη θεραπεία, αλλά το συναίσθημα και η εμπειρία για 'μένα ήταν μοναδικά.

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την θεραπεία από απόσταση...
Έχω την εντύπωση πως είναι πιό ασφαλής. Εμένα τουλάχιστον έτσι μου βγαίνει. Αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια, γιατί χρησιμοποιώ τα σύμβολα και ειδικά αυτό της ενεργοποίησης....το νιώθω πολύ δυνατό...
Θα μου πείτε;;;;;

Ρωρ....μας έστειλες πάλι!!!!!!
Θα σε τυπώσω και θα σε κρεμάσω στον τοίχο της κουζίνας μου για να σε ξαναδιαβάζω κάθε πρωί καθώς θα πείνω τον καφέ μου.

Μια γλυκιά καληνύχτα σε όλους....
Θα σας.....ξαναδώ πολύ σύντομα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 01:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ, το ξέχασα!!!

Βίκη...σχετικά με τους άγγελους-φύλακες και το βιβλίο που διαβάζεις και με την άσκηση που κάνεις για το όνομα του και την άλλη για το όνομά σου....δώσε μου λίγα στοιχεία.....
Είμαι κι εγώ πολύ περίεργη

Πολλά φιλιά
σμουτςςςςς!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 07:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημένοι μου καλημέρα!

Τα σεμινάρια ρέικι δεν έχουν να κάνουν μόνο με την εξήγηση του τι είναι ρέικι.
Για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει το να κατανοήσουν οι άνθρωποι πως δημιουργούνται τα μπλοκαρίσματα και πως λειτουργούν τα πρότυπα. Είναι ένά μεγάλο μέρος την πρώτη ημέρα που έχει προστεθεί από εμένα πριν από την παραδοσιακή διδασκαλία. Το λέω βέβαια και στους ανθρώπους ότι αυτό το μέρος δεν ανήκει στην παραδοσιακή διδασκαλία. ΄Όμως διαπίστωσα ότι αυτοί που έρχονται σε μένα, έρχονται γι’ αυτό το μέρος. Ο ένας με τον άλλο.
Πριν καταλάβεις τι είναι το ρέικι χρειάζεται να καταλάβεις τι είναι ο άνθρωπος!
Και μετά μπορείς να κατανοήσεις πως λειτουργεί η ενέργεια.

Το ξέρω Βικάκι καλά το πόσο ύπουλα δουλεύουν τα πρότυπα.
Και τα θρησκευτικά πρότυπα. Και τα οικογενειακά.
Και αυτά που υπάρχουν σαν μνήμες στα κύτταρα μας και μας φέρνουν αντιμέτωπους με τα πρότυπα των προγόνων. Και είναι μεγάλη η εργασία να αναπτύξεις τις μνήμες από τα φωτεινά τους μέρη, αυτά που σε κάνουν να γνωρίζεις ποιος είσαι. Και να «καθαρίσεις» αυτά τα μέρη που σε κάνουν να λειτουργείς με τα «πρότυπα» που καθορίζουν την ζωή σου στην 3η διάσταση.

Θα ήθελα να σου στείλω σε αρχείο το Βιβλίο της Ρωρ που έγραψα και συνοδεύει τις κάρτες. ΄Ισως σου δώσω καλύτερα να καταλάβεις τι σημαίνει «λαβύρινθος».
Αν θέλεις, πες μου. Το έχω σε μορφή word, οπότε περνάει από το e-mail.

Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι ακόμα και η συμπόνια λειτουργεί με πρότυπα.
Από την μια είναι η «εξιλέωση» που αναζητά ο άνθρωπος για όλα αυτά που του φόρτωσε η θρησκεία (Στάυρωση, μήλο κλπ.). Οι ενοχές που έχουν σπείρει στις ψυχές των ανθρώπων οι λειτουργοί της χρειάζονται μεγάλη και επίπονη εργασία για να καθαρίσουν. ΄Ολοι, όταν τους μιλάς για τον Θεό, κοιτάζουν πάνω στον Ουρανό. Ακόμα και οι πιο συνειδητοποιημένοι. ΄Όταν τους ρωτάω γιατί, δεν ξέρουν να μου απαντήσουν. Ο Θεός λοιπόν είναι εκείνος ο «γέροντας» με τα λευκά γένια που στέκεται στον Ουρανό και «παρακολουθεί» τις πράξεις της ανθρωπότητας. Αν είναι καλές τους ανταμείβει, αν είναι κακές τους τιμωρεί. Αυτό είναι ένα πρότυπο!!
Γιατί δεν μπορεί ο νους μας να συλλάβει την έννοια «Θεό», και από την στιγμή που ή θρησκεία μας του δίνει υλικές περιγραφές (αγάπη, τιμωρία, κλπ) τον σχηματοποιεί.
΄Όλα μετά λειτουργούν προσθετικά.
Η συμπόνια προς τους άλλους είναι μια δυνατή παρόρμηση που βρίσκεται στην μνήμη των «προτύπων». Για να εισπράξουμε την «ανταμοιβή» του Θεού
.
Αν αναγνωρίσουμε αυτά τα πρότυπα, τότε είναι πολύ εύκολο να αναγνωρίσουμε την αγνή αγάπη και την συμμετοχή μας σε πράξεις συμπόνιας που δεν έχουν κανένα σκοπό και δεν χρειάζονται καμία ανταμοιβή. ΄Όμως για να το πετύχουμε αυτό, πρέπει να δεχθούμε πως το να αγαπάμε τον εαυτό μας, σημαίνει πως έχουμε αναγνωρίσει το θεϊκό μας μέρος. Και αυτό εκδηλώνουμε σε κάθε μας πράξη και λέξη. Χωρίς την προσωπικότητα, χωρίς το υλικό σώμα δεν θα μπορούσε Αυτός να εκδηλωθεί. Το χρειαζόμαστε λοιπόν και δεν χρειάζεται να το υποτιμάμε… Η ύλη είναι η μοναδική δυνατότητα μας να βιώσουμε την εμπειρία της δυαδικότητας. Σε καμία άλλη διάσταση δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός.

Ο Ανώτερος Εαυτός μας είναι η Ανώτερη συνειδητότητά μας. Είναι ο θεϊκός Εαυτός μας που έχουμε αφήσει έξω από την ζωή μας εδώ στην 3η διάσταση. Να λοιπόν ένα γενναίο «μπλοκάρισμα» του πνευματικού μας σώματος! Συνήθως οι άνθρωποι επειδή δεν μπορούν να κατανοήσουν την έννοια «Ανώτερος Εαυτός» τον σχηματοποιούν. Του δίνουν μορφή και τον παρομοιάζουν σαν Φύλακα ΄Άγγελο, γιατί οι ΄Άγγελοι είναι κάτι που ο νους μας το έχει μάθει. Και έτσι του είναι πιο εύκολο να έχει σημεία αναφοράς.

Το όνομα του Ανώτερου Εαυτού μας λειτουργεί σαν «κωδικός». Και είναι η δική σου σύνδεση μαζί του. Μην βασανίζεσαι μεταξύ διαφορετικών και πολλών ονομάτων.
Το πρώτο που σου ήρθε είναι και το σωστό. Γιατί αυτό που σου ήρθε «καταγράφεται» και είναι η σύνδεσή σου μαζί Του. Εσύ ορίζεις τον κωδικό, και αυτό γιατί εμείς τον χρειαζόμαστε. Πίστεψέ με, Εκείνος δεν χρειάζεται τίποτα!!!

Το ρέικι βοηθά πολύ έως πάρα πολύ σ’ αυτήν την σύνδεση. Γι’ αυτό το ονομάζω «θεϊκό δώρο». ΄Όμως σχίστε, βρε κορίτσια, το περιτύλιγμα του δώρου…
Ανοίξτε το, και βρείτε το πραγματικό δώρο του ρέικι…Βρείτε ότι το ρέικι δεν είναι κάτι έξω από εμάς, βρείτε ότι το ρέικι είναι μέσα μας. Και με το φως του ρέικι, εκεί στα σκοτεινά σημεία του λαβύρινθου μας, μέσα στα υπόγεια της προσωπικότητάς μας και του υποσυνείδητου, ανταμώνουμε με τον «Θεό»…Γινόμαστε ένα μαζί του. Μετά ποτέ πια δεν θα ξανακοιτάξουμε στον ουρανό, όταν μιλάμε γι’ Αυτόν. Και θα γνωρίζουμε ότι «η θεραπεία» δεν είναι το πραγματικό δώρο του ρέικι, αλλά είναι η δυνατότητα που όλοι έχουμε να αγαπάμε. Αγνά χωρίς παραμέτρους, όπως ανασαίνουμε. Και μετά θα θεραπεύουμε με τα χέρια, με τα λόγια, με τα μάτια, χωρίς να «παίρνουμε» οτιδήποτε σέρνουν οι άνθρωποι σαν βάρος. Είτε αυτό λέγεται ασθένεια, είτε φόβος, είτε ενοχές, είτε μίσος! Γιατί όλα αυτά θα τα έχουμε αναγνωρίσει στα δικά μας «μπουντρούμια» και θα τα έχουμε ενώσει σε μια και μοναδική ενέργεια που λέγεται ΑΓΑΠΗ. Και αυτή είναι που θα θεραπεύει. Και εμάς και τους άλλους. Αυτή είναι η «Χάρη του Θεού» που έχετε ακούσει, που είναι ένα σημαντικό επίτευγμα της ανθρώπινης φύσης να αναγνωρίσει. Μετά βρίσκεις τους τρόπους αυτόματα να ζεις ουσιαστικά, ξεδιπλώνεται η αρχέγονη γνώση και ακολουθείς την διαδρομή σου με σοφία. Γιατί δεν φοβάσαι πια την ζωή, αλλά την ζεις σύμφωνα με το θεϊκό σχέδιο, που είναι η εκδήλωσή σου σαν θεϊκό ον!
Κατανοείς τον υλικό κόσμο και η προσαρμογή σου στους νόμους της δεν φέρνει βάρος, αλλά χαρά. Γιατί συνεργάζεσαι με την γήινες ενέργειες και τις αναγνωρίζεις σαν βοήθεια στην διαδρομή σου.

Ξέρω ότι όλα αυτά σας φαίνονται δύσκολα. Ξέρω ότι θα εγείρουν ένα σωρό ερωτήματα. ΄Όμως έτσι ξεκινάμε. Από τις ερωτήσεις που θέτουμε στον εαυτό μας και τις απαντήσεις τις βρίσκουμε μόνοι μας. Γιατί η συνάντηση με τον Θεό, έχει την μοναδικότητα του δρόμου της αναζήτησης, που για τον καθένα μας είναι ξεχωριστός.


Σας φιλώ
Με πολύ αγάπη
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 08:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε καμία άλλη διάσταση δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός.

ουπς! Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα!

Η 4η διάσταση περιέχει ακόμα την δυαδικότητα.
Η διάσταση των επιθυμιών και των ονείρων.

Κοντά στην 3η διάσταση, γι' αυτό έχουμε εύκολα πρόσβαση σ' αυτήν!

φιλιά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 12:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σε καμία άλλη διάσταση δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός.

ουπς! Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα!

Η 4η διάσταση περιέχει ακόμα την δυαδικότητα.
Η διάσταση των επιθυμιών και των ονείρων.

Κοντά στην 3η διάσταση, γι' αυτό έχουμε εύκολα πρόσβαση σ' αυτήν!

φιλιά



Τι ενοείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 22:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλλιοπίτσα μου

Μεγάλη η συζήτηση για τις διαστάσεις.
Είναι ανώτερα επίπεδα συνειδητότητας. Μα όμως δεν μπορώ να επεκταθώ
μέσα από ένα topic.

Η 4η διάσταση είναι ο «τόπος» που ταξιδεύουμε στα όνειρά μας. Είναι εύκολα προσβάσιμος. Εκεί προσεγγίζουμε με το συναισθηματικό μας σώμα.
Και από εκεί επιστρέφουμε στην 3η διάσταση για επανενσάρκωση!
Σκοπός μας είναι να τον «περάσουμε»…για την 5η …

Και κάποιοι τώρα θα βρεθούν και θα πουν…
Απόδειξέ το μας…

Γι’ αυτό σου λέω, μεγάλη η συζήτηση αυτή! Ας μείνει και κάτι όταν συναντηθούμε...


Φιλιά πολλά
Με αγάπη
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 23:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα είσαι καλά καλη μου Ρωρ,κατάλαβα άσχετα αν δεν μπορώ να μπω σε βαθος.Σίγουρα μιλας για το "χάσμα" απο την μια διασταση στην αλλη και για το πως βιώνεται...σ3 ένα τέτοιο βρίσκομαι τώρα......αλλά ξερω ότι θα με βγαλει στα καλύτερα.Περιττο να σας πω ότι τον τελευταιο καιρο έιμαι σχεδον σε ενα "χασμα".....ενα μεγαλο περασε πριν απο δυο μηνες κι ενα αλλο μολις αρχιζει...μικρότερο απο το πρωτο αλλά ξερω ότι ηδη βρίσκομαι μεσα,και ειμαι σίγουρη ότι καπου παλι θα με βγαλει.
Καλο βραδυ σε ολους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 00:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιές μου ρεϊκουλίνες...(είναι το θυλικό του ρεϊκούληδες χε χε)

τι να σας πω έχω πάθει πλάκα κι ας έλεγε το Χριστινάκι μου πως αυτή τη φορά δεν θα πάθαινα μυητικό σόκ!

Θα κάνω μία αναδρομή να σας θυμίσω πόσο πολύ επέμενα κάποτε στο θέμα των Δασκάλων κτλ κτλ και το παράπονο μου πως ένιωθα σαν ...παραμελλειμένη μαθήτρια.

Ε, λοιπόν είχα απόλυτο δίκιο! Μέσα σε λίγες ημέρες η Βάσω κα η Χριστίνα μου φέρατε -καλώς εννούμενα- τα πάνω κάτω! (απροπο Χριστίνα, που χάθηκε το καλό μου?)

Πρώτ' απ' όλα νόμιζα πως το να κάνω ρεϊκι στον εαυτό μου καθημερινά ήταν μόνο για τις πρώτες 21 μέρες μετά την μύηση! Που να'ξερα πως έπρεπε να κάνω καθημερινά εφ' όρου ζωής γιατί υπάρχει συγκεκριμμένος λόγος?

Είναι πολλά που δεν είχαν διευκρινιστεί και πως να γίνει αυτό όταν δεν υπήρχε επαφή με τους δασκάλους? Με τα εγχειρίδια δεν είναι καθόλου το ίδιο...τεσπα

Εγώ το ξαναλέω: δεν με πειράζει να αισθάνομαι μια στιγμή τον πόνο του άλλου την ώρα της θεραπείας αλλά επ ουδενί δεν θέλω να παίρνω τα συμπτώματα του... Αλλά θαρρώ πως αυτό έληξε, τώρα θα κρατίσω μόνο τα δικά μου -μου φτάνουν και μου περισσεύουν- και στο φινάλε επιλέγω να μην αρρωσταίνω πια ποτέ.


Τώρα σχετικά με τον Φύλακα Άγγελο και τον Ανώτερο Εαυτό:

Καλή μου Fra nevouole, από τα λεγόμενα της Βάσως είναι το ίδιο και το αυτό! Το υποψιάστηκα όταν άρχισα να διαβάζω αυτό το Βιβλίο. Αφού σε ενδιαφέρει θα την γράψω την άσκηση αυτές τις ημέρες να τη δοκιμάσεις. Εγώ όμως να πω την αλήθεια ιδέα δεν έχω τελικά ποιο είναι το εσωτερικό μου όνομα....

τα'χω μπερδέψει εντελώς! Μέχρι πριν λίγο νόμιζα πως έχω να μάθω δύο ονόματα: του Ανώτερου Εαυτού και του Φύλακα Αγγέλου.

quote:
Το όνομα του Ανώτερου Εαυτού μας λειτουργεί σαν «κωδικός». Και είναι η δική σου σύνδεση μαζί του. Μην βασανίζεσαι μεταξύ διαφορετικών και πολλών ονομάτων.
Το πρώτο που σου ήρθε είναι και το σωστό. Γιατί αυτό που σου ήρθε «καταγράφεται» και είναι η σύνδεσή σου μαζί Του. Εσύ ορίζεις τον κωδικό, και αυτό γιατί εμείς τον χρειαζόμαστε. Πίστεψέ με, Εκείνος δεν χρειάζεται τίποτα!!!


Κάτσε γιατί εδώ θα μείνω χωρίς κωδικό στο τέλος! Όπως όταν πατάς 3 φορές λα΄θος pin στο κινητό ένα πράγμα...

Η πρώτη φορά που έκανα την άσκηση για τον Ανώτερο μου Εαυτό...είχε πέσει...μουγγαμάρα. Δεν άκουγα όνομα, αλλά ήρθε μπροστά μου ο Ανώτερος μου Εαυτός με τη μορφή του ...Ιησού. Είχα σοκαριστεί εκείνη τη στιγμή και έκλαιγα μέσα μου. Έκλαιγα ξαφνιασμένη και γαληνεμένη συνάμμα. Γιατί εγώ έκανα ολόκληρη πορεία αμφισβήτησης της ιστορικής ύπαρξης του Ιησού. -Δεν υπήρξα ούτε μία στιγμή άθεη, απλά τα είχα με τα δόγματα και τις θρησκείες ως συστήματα εξουσίας κτλ- Πίστεψα πως αποτελούσε ένα αρχέτυπο στη συνείδηση των ανθρώπων και ήταν η συναίχεια του Μίθρα, του Διόνυσου κτλ.

Όταν τον είδα με τα γαλάζια ζεστά διαυγή μάτια του να με κοιτάζει με τόση γαλήνη και ηρεμία τόσο βαθειά σαν να με ήξερε από πάντα -και πως να μην με ξέρει αφού εγώ τον Ανώτερο Εαυτό μου περίμενα να συναντίσω-
μία φλόγα άναψε στο μυαλό και την καρδιά μου. Ένας κύκλος έκλεινε.

Αυτόν που τόσο είχα αμφισβητίσει ήρθε να μου παρουσιαστεί ως ο Ανώτερος μου Εαυτός. Όνομα όμως δεν άκουσα ή μήπως έπρεπε ήδη να το ξέρω?

Κάνω τώρα προχθές την παρόμοια άσκηση για τον Φύλακα Άγγελο μου -νομίζοντας πως είναι κάτι άλλο -και να πω την αλήθεια το σκεφτόμουν εκείνη την ώρα "έχουμε δηλαδή δύο προστάτες-βοηθούς?"
Και ακούω ονόματα. Ποιό να είναι το "πρωτο"? Αυτό που δεν είχα ακόυσει? Το "Βελιάλ?", το "Αρουμήλ"? Όλα ξένα μου φαίνονται.


πήρα μετά το σταυρό που φορούσα, έγραψα την αλφαβήτα και αποφάσισα με τη μέθοδο του εκκρεμμούς να μάθω το όνομα Του/μου.(δική μου αυθόρμυτη "μέθοδος") Προέκυψαν άλλα.

Τελικά δεν το ξέρω ακόμη...

quote:
Θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ πολύ για την άμεση απόκριση για τον μικρούλι.

Γλυκιά μου ο Νικόλας είναι γνωστός μας... ελπίζω να γίνει καλά και να έχει αίσιο τέλος η ταλαιπωρία παιρνά σε τόσο μικρή ηλικία... Φυσικά και θα'μαστε δίπλα του!

Δεν μας απάντησε όμως η Βάσω γιατί όχι πριν?

quote:
Θα ήθελα να σου στείλω σε αρχείο το Βιβλίο της Ρωρ που έγραψα και συνοδεύει τις κάρτες. ΄Ισως σου δώσω καλύτερα να καταλάβεις τι σημαίνει «λαβύρινθος».
Αν θέλεις, πες μου. Το έχω σε μορφή word, οπότε περνάει από το e-mail.

Φυσικά και θέλω! Στη λογική των "προτύπων" βασίζεται και το SRT.

Καλά τα όσα γραφει κορίτσα η Βασούλα μας είναι ένα μικρό "ευαγγέλειο"...


Α!!!!και να μην το ξεχάσω δεν ήξερα πως έχουμε και άλλα "νυχτοπούλια" στην παρέα μας! Εγώ που νόμιζα πως γράφω συνήθως όταν όλοι οι άλλοι βρίσκονται... στην 4η διάσταση...!

Φιλιά πολλά
και μην ξεχνάτε: Σας Αγαπώ

quote:
Ας μείνει και κάτι όταν συναντηθούμε...

Αμήν και πότε! αλλά αν νομίζεις πως μία συνάντηση φτάνει για όσα έχουμε να πούμε... είσαι γελασμένη καλή μου. Ταχύρρυθμο τμήμα θα κάνουμε? Άσε να σε "βομβαρδίζουμε" λίγο λίγο από τώρα γιατί θα σα ζαλίσουμε από κοντα! χα χα

Φιλιαααααααααααααααααααά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 07:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπημένοι φίλοι,

Ήμουν στη Φραγκφούρτη (επέστρεψα τα ξημερώματα) και έχω κοιμηθεί ελάχιστα τα τελευταία 24ωρα, γι' αυτό θα μου επιτρέψετε να μην γράψω αυτή τη στιγμή κάτι περισσότερο από το ότι θα τα πούμε ενεργειακά απόψε στις 10.30.

Είναι εξαιρετικά τα όσα έχουν γραφτεί εδώ τις τελευταίες μέρες, να είστε όλοι καλά...

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 08:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα μας! Unseen μας, μάς έλειψες! Καλώς ήρθες!

Το πόσο γέλασα Βικάκι με το τελευταίο, δεν λέγεται…΄Ομως πιστεύω ότι θα βρούμε χρόνο να πούμε πολλά...Και από εδώ και από κοντά! Το θέλω πολύ...

Εγώ να δεις πόσο δεν πίστευα…
Είχα που είχα τις απορίες μου με τον Θεό, ήταν και η μητέρα μου που μας πίεζε με την θρησκεία, ήταν και ότι δεν ανεχόμουν τους παπάδες σαν λειτουργούς της, δεν έμπαινα στην εκκλησία ούτε για κερί!

΄Εψαχνα τον Θεό από άλλον δρόμο. Και ο Ιησούς ήταν για μένα ένα αρχέτυπο, όπως βλέπω και σε σένα.

΄Όμως άλλα σχέδια είχα για την ζωή μου…

΄Όταν έφθασα στο σημείο να αρχίζω να ψάχνω και να βρίσκω…τότε όλα άλλαξαν!
Η πίστη είναι άλλη προοπτική από αυτό που μέχρι τώρα θεωρούσα.

Και ο Ιησούς δεν είναι πια το μυθικό πρόσωπο που διάβαζα και έβλεπα στον κινηματογράφο.

΄Όταν πρώτη φορά Τον κατανόησα, τότε μόνο κατάλαβα τι ακριβώς σήμαινε η λέξη ΑΓΑΠΗ. Και η «επικοινωνία» μου έλυσε γρίφους για μένα.

Τώρα δεν ψάχνω πια, αλλά μόνο βρίσκω. Και αυτό που μπορώ εγώ, μπορείτε όλοι!
Είναι η μόνη αλήθεια.

Εχτές στο σεμινάριο οι άνθρωποι ενδιαφέρθηκαν πολύ για τον Ανώτερο Εαυτό μας.
Πήραν αρκετή ύλη «για το σπίτι».

Η ενέργεια πριν την εγχείρηση δεν είναι επικίνδυνη, αλλά δεν πιάνει η νάρκωση!!!!

Και εγώ η Ρέικι, έκαν το λάθος στον εαυτό μου. ΄Όταν πήγα να βγάλω ένα δόντι είχα κάνει πριν ρέικι στο σημείο…
Ε, τι το ήθελα…
΄Εφαγα πέντε αναισθητικές και τελικά το δόντι δεν το έβγαλα!!!

Βικυ μου κι εγώ τον Ανώτερο Εαυτό μου στην αρχή τον οπτικοποιούσα σαν τον Ιησού. ΄Επρεπε να έχω ένα σημείο αναφοράς.
Μου εξηγήθηκε ότι δεν είναι λάθος αυτό, αλλά δεν είναι αλήθεια! Απλά για να το ξέρω. Οι μορφές των Πνευματικών διδασκάλων και των Αγγέλων, Αρχαγγέλων δεν μπορούν να έρθουν στον συνειδητό νου μας. Μέχρι ο νους μας να γίνει νόηση και να μπορεί να συλλαμβάνει την ανώτερη ενέργεια, δεν είναι λάθος να φέρνεις μια μορφή στο μυαλό σου. Σημασία έχει ο κωδικός για να μπορείς να εστιάζεσαι στον Εαυτό. Μέχρι να καταλάβεις αργότερα, ότι ο Εαυτός και εσύ είσαστε ένα! Αλλά θέλει συνεχή εργασία και αφοσίωση γι’ αυτήν την ένωση. ΄Όμως, είναι ο καλύτερος δάσκαλος!!! Και αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις.

quote:
Όταν τον είδα με τα γαλάζια ζεστά διαυγή μάτια του να με κοιτάζει με τόση γαλήνη και ηρεμία τόσο βαθειά σαν να με ήξερε από πάντα

΄Ετσι είναι!!!! Καλή αρχή...
Την συνέχεια δεν θα σου την πω! Θα την βρεις μόνη σου[


Σας φιλώ όλους
Με πολύ αγάπη
Βάσω

Βικάκι, σου στέλνω το βιβλίο της Ρωρ τώρα στο e-mail σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 10:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρααααααα!!!!!

Τι ωραία μέρα σήμερα ε;;;;
Λοιπόν, ο μικρός δεν θα κάνει την εγχείρηση πριν τις 15 Απριλίου. Ακριβώς θα μάθουν ή σήμερα ή αύριο.
Είμαστ:
Βάσω, Καλλιόπη, Χριστίνα, Βίκη, Ρούλα, Νίκος.... (δεν έχω ξεχάσει κανέναν...), θα αρχίσουμε στις 22:30 απόψε.
Πόση ώρα θα διαρκέσει αυτό (αν υπάρχει ώρα), δηλαδή πόση ώρα θα στείλουμε στον μικρό και πότε θα αρχίσουμε να στέλνουμε μεταξύ μας;
Αν γίνεται να διευκρινίσουμε ορισμένα πράγματα γιατί προσωπικά είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε κάτι τέτοιο και είμαι λίγο...άσχετη!

Ρωρ, είναι πολύ όμορφα αυτά που γράφεις και μας βάζουν σε ένα δρόμο...αλλά αυτό που έθιξε η Καλλιόπη σεχτικά με τις διαστάσεις κρύβει πολλά και θα ήταν πολύ ωραία αν είχαμε την ευκαιρία κάποια στιγμή να την κάνουμε αυτή την κουβέντα. Θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα.
Σε πειράζει να σου κάνω ερωτήσεις ξεκονώντας από την αρχή; Όπως, πόσες είναι οι διαστάσεις και ποιές; Αν πάλι υπάρχει κάποιο βιβλίο που θα μπορούσα να διαβάσω για να μπω σε μια σειρά και να μην σου κάνω ερωτήσεις του δημοτικού....θα ήθελα να το διαβάσω.


Πολλά φιλιά σε όλους
ελπίζω να σας ξαναμιλήσω σήμερα, αν όχι θα σας ...δω το βράδυ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 10:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα καλημερα σε ολους,
Ρουλα έιναι και η Γιώτα στην ομαδα και ετσι ο αριθμός 7 ειναι το ξεκινημα μας.
Επαναλαμβάνω λοιπον:
Ρουλα,Γιωτα,Βικη,Καλλιόπη
Νικος,Χριστίνα,Βάσω.

Μας μενει το ονομα του Νικόλα (δεν το θυμαμαι παιδιά συγχωρεστε με).
Ας σταλει με mail προσωπικο στον καθενα απο καποιον.Ευχαριστω.

Η Βασω θα πει κατι παραπανω για την μαζωξη,ίσως καποια πρακτικά(ισως με mail να είναι καλυτερα ώστε τυχον απορίες να διευκρινιστουν άμεσα γιατι μεσω του site......θα βρεθουμε την αλλη Δευτερα
Χριστινακι ευχομαι καλη ξεκουραση και τα λεμε το βραδυ.)
Μεγαλη Δευτερα σήμερα ..........ειμαι σπιτι,απολαμβανω την γλυκεια θαλπωρή του,κοπιάστε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 12:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνήθως στην εκπαίδευση του δεύτερου βαθμού λέμε να στέλνουν σηκώνοντας τις παλάμες προς τα έξω, προβάλλοντας απέναντι το πρόσωπο στο οποίο θέλουν να στείλουν. Εστιάζοντας στο Ανώτερο καλό, θεραπεία και ότι άλλο έχει ζητηθεί.

Εδώ, θα έλεγα εγώ, χρειάζεται ελευθερία και δημιουργική διάθεση. Μεγάλο ρόλο παίζει η πρόθεση σε όλη αυτήν την διαδικασία. Η ενέργεια είναι σοφή.
Και αν δεν σηκώσετε τις παλάμες θα βρει τρόπο και μόνο με την σκέψη να διοχετευθεί. Ας το κάνουμε πιο εύκολο.

Προτείνω όλοι στην αρχή να εστιάσουμε στον μικρό Νικόλα, για την θεραπεία του, και θεωρώ ότι 3 με 4 λεπτά αρκούν. Οραματιστείτε και την ενέργεια σαν φως να τυλίγει τον μικρούλη. Είναι πολύ δημιουργικός ο οραματισμός.

Μετά συνεχίζουμε με εμάς. Οραματιζόμαστε την ομάδα να στέκεται σε κύκλο και στέλνουμε μια αρχική φωτεινή σκέψη σε όλους μας! Μετά σε κάθε έναν ξεχωριστά
ας αρχίσουμε έτσι:
Νίκος (ο άνδρας της παρέας να τον προσέξουμε), Βίκυ, Καλλιόπη, Χριστίνα, Γιώτα, Ρούλα, Βάσω. Μην ξεχάσετε τον εαυτό σας!!!!

Στέλνουμε στον καθένα μας 3 με 4 λεπτά. Αυτό είναι όλο!

Τώρα, Ρούλα μου, αυτό που με ρωτάς, πραγματικά δεν μπορώ να το αναπτύξω σε φόρουμ.
Πολλά βιβλία (ξένα δυστυχώς) υπάρχουν γι’ αυτές τις διαστάσεις. Εγώ είχα διαβάσει παλαιότερα πολλά γερμανικά βιβλία γι’ αυτό. Απλά τώρα δεν τα έχω πια. Τα έδωσα σ’ έναν γερμανό καθηγητή μου και….
Τα περισσότερα έχουν αναφορά μόνο για την 5η διάσταση, που είναι η άμεση επιδίωξη των ανθρώπων.
Η ανώτερη συνειδητότητα (Ανώτερος Εαυτός) «εδρεύει» σε όλες τις παραπάνω διαστάσεις μέχρι την διάσταση της Πηγής.
Και ο στόχος μας είναι μεν να Τον προσεγγίσουμε, αλλά να Τον εκδηλώσουμε εδώ στην 3η διάσταση. Γι’ αυτό χρειάζεται καλή γείωση.
Αλλιώς θα προσπαθούμε να ζούμε σε άλλες διαστάσεις και αυτό δεν είναι ο σκοπός μας! Εδώ στην Γη, εδώ είναι ο σκοπός μας!
Πολλοί άνθρωποι, όταν κάνουμε διαλογισμό, και μετά επανέρχονται, στενοχωριούνται. Μου λένε, «α τι ωραία που είναι εκεί!!!» Πόσο λάθος….Γιατί η ομορφιά είναι κι εδώ. Ασύλληπτη…

Καλή αντάμωση!!!


Σας φιλώ πολύ
Με αγάπη
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 12:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

και για να έχετε ένα καλό σημείο αναφοράς για τα παραπάνω

διαλογιστείτε στην έννοια "κατ' εικόνα και ομοίωση"
Προσπαθήστε το κάθε ημέρα...΄Ετσι για να μειώσετε αρχικά την απόσταση από τον "Θεό"!!!

φιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 13:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, δεν με αφήνουν να διαβάσω με την ησυχία μου.
Τι ωραία είναι αυτά που μας είπες Βάσω μου και πόσο αληθινά.
Μερικές φορές αμφιβάλλω αν ολόκληρη η ζωη μας φτάνει για να κατανοήσουμε και αλλάξουμε αυτά τα ρημάδια τα πρότυπα.
Χαίρομαι πολύ με την toxotis. Βίκυ, δεν ξέρω κατα πόσο το αντιλαμβάνεται, αλλά από πέρυσι που μιλούσαμε πάλι στο θέμα του Μορφέα, έχεις εξελιχθεί πάρα πολύ. Εγώ νομίζω ότι πάω με βήματα χελώνας, παρ ότι κάνω πολύ και σχεδόν καθημερινή δουλειά με τον εαυτό μου.
Φιλιά σε όλους.
Το βράδυ θα είμαι εκεί, όπως όλοι μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 13:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώτα μου, φθάνει! Αρκεί να καταλάβουμε "τι παίζει"
Καμιά φορά λειτουργούν όλα τόσο "αόρατα" που δεν αντιλαμβανόμαστε την αλήθεια, παρά μόνο όταν μας την φέρουν "κατά πρόσωπο"!

΄Ετσι αν το γνωρίζεις αυτό, δεν περιμένεις να στο πουν, αλλά το ανακαλύπτεις μόνη σου. Και ξέρεις που; Μέσα στην σιωπή...
Και το εννοώ!

φιλιά πολλά
ΒάσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 16:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοναχικοί μου συνοδοιπόροι...

χαίρομαι πολύ που είμαστε όλοι εδώ!

Καλή μου Γιώτα χαίρομαι κι εγώ που χαίρεσαι για 'μένα, αλλά μην νομίζεις πως κατάφερα κάτι δύσκολο. Όπως λέει και η Βάσω όλοι μπορούμε. Αρκεί να υπάρχει θέληση.

Εγώ προσωπικά, κοιτώντας πίσω, είναι στιγμές που πιστεύω πραγματικά πως έχω κάνει προόδους, ενώ άλλες φορές θαρρώ πως γυρίζω γύρω γύρω και μένω σχεδόν στα ίδια.

Αλλά ας μην ξεχνάμε τον ουροβόρο όφι: όλα γυρίζουν γύρω γύρω, έτσι κι αλλιώς. Κύκλους κάνουμε. Αρκεί βέβαια σε κάθε κύκλο που κλείνει να έχουμε προσθέσει ένα λιθαράκι ακόμη.

Καθώς σε διαβάζω να συγκρίνεις το ρυθμό της δικής σου προόδου με το δικό μου, μου θυμίζεις εμένα που συγκρίνομαι με ακόμη πιο προοδευμένες παρουσίες όπως τη Βάσούλα μας, το Χριστινάκι, το Μωησή κ.α. (δε θέλω να αδικίσω κανέναν απλά αυτά τα παιδιά με την παρουσία τους και μόνο με βοήθισαν και φώτισαν πολλές σκοτεινές γωνιές στο δρόμο που διάλαξα να διαβώ. Τίποτε δεν είναι τυχαίο. Κάποια στιγμή ανακαλύπτουμε ίσως και χρόνια μετά, το νόημα μιας διαδρομής, τα λόγια κάποιου, ένα βιβλίο ή οτιδήποτε άλλο και καταφέρνουμε να τα "ακοπωδικοποιήσουμε" γιατί ανοίγουν σιγά σιγά τα μάτια μας και είμαστε πλέον έτοιμοι να δούμε περισσότερα κομμάτια από το πάζλ της αλήθειας. Είναι σαν να μαζεύαμε για πολλά χρόνια κομματάκια από το ίδιο πάζλ και έρχετε η στιγμή που φωτίζεται το μυαλό μας και ξαφνικά ανακαλύπτουμε πως η εικόνα του παζλ ήταν πάντοτε μπροστά μας και το κάθε κομμάτι είχε τη θέση του μόνο που δεν τη βρίσκαμε πριν.

Θυμάμαι που όταν διάβαζα τον Μωησή νόμιζα πως είναι κάποιος "σοφός γεροντάκος γύρω στα 60" -σόρρυ Μωησή μου...- και όταν έμαθα την ηλικία του μου φαινόταν απίστευτο ένα τόσο νεαρό παιδί να έχει τόση σοφία μέσα του.

Και κάτι ακόμη -συγχωρέστε με αλλά δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει...-οι ομάδες βοηθάνε πολύ σε τέτοιες εξελίξεις. Και αυτό μπορώ να το διαβεβαιώσω.

Φιλιά σας αγαπώ πολύ και θα τα πούμε το βράδυ
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 09:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα αγαπημένοι μου φίλοι!

Βιάστικα σήμερα το πρωί να έρθω στο γραφείο, γιατί ήθελα να σας ευχατιστήσω για ό,τι όμορφο έζησα χθες το βράδυ!!!

Γαλάζια Σφαίρα....την Unseen λέω φωτεινούλη αλλά κι εσύ δεν πας πίσω!!! Το όμορφο φωτεινό σου χαμόγελο έχει μείνει μέσα μου.

Ρωρ...σε είδα να ανυψώνεσαι, κατάλευκη και φωτεινή.

Unseen...γλυκούλα μου , είχες βάλει γαλάζια ασπίδα; Αν όχι, τι ήταν αυτός ο γαλάζιος θόλος; χμμμμ....είχες βάλει ασπίδα!!!!

Είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα!!!! Ήταν καταπληκτικά!!

Πολλές αγκαλιές σε όλους!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 09:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημενοι χαίρομαι παρα πολυ γιατί χθες ,αφου συνομίλησα και με τον Νϊκο,εισπράξατε το δικο μου σύμβολο,το χαμόγελο .Ειχα φροντίσει να στέλνω ενέργεια,και δεν καταφερα να δω κανένα απλά ενοιωθα την διαφορετικότητα της ροης.Σας ακουμπησα ολους στο κεφαλι εκει στο πλάι,την Χριστινα στα χερια και στο κεφαλι.Φυσικά εισαπραξατε το χαμόγελο μου ,εινια το΄μόνο συμ-βολο που διαθέτω αυτην την στιγμή.
Στον Νικο χαμογέλασα έντονα επειδή ήταν ο πρωτος και οπως ειπε η Ρωρ επρεπε να τον φροντίσουμε,την Γιώτα της εστειλα κυριως μεσω των ματιών της γιατι αυτα θυμαμαι απο τοτε που την ειδα,εσενα Συννεφουλα σε ένοιωσα, και οταν εφτασα στην Βασω ενοιωσα μεγαλη δυναμη κι ενταση στην ροή.Στην Βικη ένοιωσα σαν μα μην προσλάμβανε και της ειπα "ελα,ελα"
Εγω ενοιωσα μια υπεροχη δροσιά και μια ελαφράδα στο σώμα μου.Διαπερασε δε η ροή έντονα την σπονδυλική μου στήλη.Ενοιωσα πολυ εντονα την αποστολή προς εμενα απο ολους σας.
Ευχαριστω ολους σας,ευχαριστω απο καρδιας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 10:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Ηταν πολύ όμορφα χτες. Σας ένοιωσα όλους. Ο καθένας μια ιδιαίτερα φωτεινή ύπαρξη. Κι ένα πόνο στην πλάτη όταν έστελνα στη Βίκυ. Ίσως ήταν τυχαίο. ΦιλάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 10:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Μάλλον είχα πολύ ανάγκη την ενεργειακή ενδυνάμωση!!!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! ΄Ηταν πραγματικη απόλαυση.
Και άλλη μια φορά νιώσαμε όλοι πως λειτουργεί μια ενωμένη ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ και όχι μόνο!!! Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Δεν υπάρχουν δυνατοί και αδύναμοι! Υπάρχουν άνθρωποι που αισθάνονται την αγάπη και αυτό είναι η σημαντικότερη επίγνωση.
Η ενέργεια έρρεε από όλους σας πολύ και ήταν αυτό που χρειαζόμουν εκείνη την στιγμή.

Στον καθένα σας ένιωσα και διαφορετικά! Και αισθανόμουν την ενέργεια να προσαρμόζεται αυτόματα στις ανάγκες σας!

Αυτή είναι η σοφία της και η δική μας οπισθοχώρηση στις ανάγκες του άλλου. Για να συντελεστεί η "θεραπεία"...


Ευχαριστώ πολύ πολύ

Φιλιά
με αγάπή
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 11:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας γλυκιές υπάρξεις!

Ήταν καταπληκτικά χθες το βράδυ. Κουάστηκα λιγάκι προς το τέλος, και με ενοχλούσε όντως λιγάκη η πλάτη,
αλλά όταν έκλεισα θυμήθηκα τον Νίκο που έλεγε πως θα' μαστε αλοιφη.

όταν ήρθε η σειρά της ομάδας μας, μας έβλεπα όλους από ψηλα, αλλά δεν ήμασταν μόνοι. Ο κάθε ένα μας ήταν εκεί μαζί με το φύλακα Άγγελο του.

Ήταν μία καταπληκτική εικόνα να βλέπω 7 ανθρώπους σε κύκλο και λίγο πιο ψηλά πίσω από τον καθένα μας τον Ανώτερο μας Εαυτό (φύλακα Άγγελο) με μισάνοιχτα φτερά.

Τα φτερά τα έβλεπα απαλά γαλάζια προς λευκα. (μήπως είχαμε όλοι γαλάζιο θόλο τελικά? Γιατί έτσι έμοιαζαν τα φτερά και το σώμα του κάθε αγγέλου πάνω μας...)

Εγώ ένιωθα πολύ έντονα την ενέργεια από εσάς. Ήταν πολύ όμορφα.

Βέβαια να πω πως καλού κακού είχα βάλει μια χρυσή ασπίδα με κενό στο τσάκρας της κεφαλής, ώστε να δέχομαι μόνο υψηλής συχνότητας ενέργεια (φύλαγε τα ρούχα σου που λένε...), οπότε και ένιωθα το τσάκρας εκείνο να εργάζεται πυρετωδώς όταν στέλνατε και η ενέργεια κατέβαινε στη συναίχεια παντού.

quote:
Στην Βικη ένοιωσα σαν μα μην προσλάμβανε και της ειπα "ελα,ελα"

Γι' αυτό μωρέ ένιωσα μια κουτουλιά-φάπα γερή στο κεφάλι....! Έπερνα καλέ πως δεν έπερνα υπερφόρτωση ήθελες να πάθω?


Εγώ πάλι έστελνα αγάπη. -πέρα από τα σύμβολα και την ενέργεια. Ελπίζω και εύχομαι να τη νιώσατε.

Είχα πολλές εικόνες αλλά δεν τις θυμάμαι όλες πια.

Δυστυχώς ανακάλυψα πως δεν λειτουργεί το msn μου και γι' αυτό σας έχασα το βράδυ.


Α! και το πιο συνταρακτικό!!!! Έμαθα επιτέλους το εσωτερικό μου όνομα! Δηλαδη ξαναάκουσα το όνομα που είχα ακούσει την πρώτη φορά που έκανα την άσκηση για επαφή με τον Ανώτερο μου Εαυτό!!! Απλά τότε ίσως επειδή έμοιζε λίγο με το κανονικό μου δεν πολυέδωσα σημασία και θεώρησα πως ήταν η φωνή της προσωπικότητας. Χθές όμως ζήτησα να μου το πεί όταν τελειώσουμε με τη συνάντηση μας. Και μου το είπε!!!!!

Είμαι πολύ χαρούμενη! Κατάλαβα πως αυτό ήταν. Αυτό ήταν από την αρχή! Απλά δεν το είχα προσέξει.

Σας φιλώ

Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 12:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι!!!

Βικούλα μου, χθες είχα ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Σήμερα έχω βγάλει φτεράκια!!!!
Στείλε μου σε παρακαλώ την άσκηση.....

quote:

Τα φτερά τα έβλεπα απαλά γαλάζια προς λευκα. (μήπως είχαμε όλοι γαλάζιο θόλο τελικά? Γιατί έτσι έμοιαζαν τα φτερά και το σώμα του κάθε αγγέλου πάνω μας...)

Πόσο χαίρομαι...κι εγώ έβλεπα ένα γαλάζιο φως παντού και νόμιζα πως μας είχε βάλει η Χριστίνα γαλάζια ασπίδα.....
Ε, είχαμε γαλάζια ασπίδα, αλλά την είχε βάλει άλλος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 12:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά Βίκυ μου!

΄Εβαλα όλους μας σε ένα γαλάζιο θόλο (μια τεχνική που έχω από το Lightarian Reiki) και συνδεόμαστε όλοι μεταξύ μας με κάποιο συμβολικό "ενεργοποιητή").
Αυτό ήταν που αντιλήφθηκες!!!
Αισθάνθηκε κανείς ενέργεια από την γη;


φιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 15:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις τι γίνεται... χα χα τέλεια!

Δεν ξέρω τι ενοείς με ενέργεια από τη Γη, αλλά πριν αρχίσω να στέλνω και να συνδεθώ μαζί σας έκανα διαλογισμό και αυθόρμυτα θυμήθηκα την άσκηση που έλεγε για καλή γείωση να φανταζόμασται πως από τα πόδια μας ξεκινούν ρίζες που χώνονται βαθειά μέσα στη Γη, πράγμα που είχα Για εφαρμόσει.
Όταν πια είχαμε συνδεθεί αισθάνθηκα μια δυο φορές κάτι σαν τρέμουλο-σεισμό στα πόδια μου, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Απλώς το κατέγραψα.

Φρα λε νουβόλε μου:
Σχετικά με ασκήσεις σύνδεσης με τον Ανώτερο Εαυτό:
http://www.angels.gr/sindesi_gr.html

Μόλις βρω χρόνο θα σου γράψω και την άσκηση όπως τη δίνει η Μάνια Μακρή στο βιβλίο της "Εκεί που περπατούν οι Άγγελοι"

Φιλιά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 16:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βίκυ μου χαίρομαι που έμαθες το εσωτερικό σου όνομα.
Σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε λίγο να ψάξεις για το όνομα που άκουσες, κάτι μου θυμίζει αλλά δεν είμαι και σίγουρη, έτσι, καλού κακού όπως λέμε, δεν κάνεις μια μικρή έρευνα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy