ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Simon Templar
Νέο Μέλος

Israel
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 18:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon Templar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε που ρωτάς για τα χρήματα ένα και μόνο θα σου πω. Δυστυχώς έχει γεμίσει ο κόσμος από απατεώνες και κομπογιαννίτες που ισχυρίζονται ότι κατέχουν αυτή τη γνώση. Στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ εκτός από μερικές χιλιάδες ΕΥΡΩ που μαζεύουν πουλώντας μυήσεις και διδασκαλίες. Θέλει μεγάλη προσοχή το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 00:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή δασκάλου. Δεν ξέρεις τελικά αν θα σε μυήσει στο ρεικι ή σε κάτι άλλο, δηλαδή κατά πόσο έχει επαφή με την πηγή. Εγώ από μυήσεις κάποιων ''μάστερς'' έπαθα ζημιά. Οι περισσότεροι κάνουν εμπόριο και μπορεί η μύηση που δεν είναι ''σωστή'' να αποβεί επικίνδυνη και για την υγεία σου και για την τσέπη σου.
Μια τεχνική ενεργειακή που δεν θέλει μυήσεις είναι το eft και το μαθαίνεις από το δωρεάν manual που υπάρχει στο νετ.
http://www.emofree.com/downloadEFTmanual.htm
ένας γνωστός μεταφυσικός θεραπευτής που έχει δουλέψει πάνω από 25ετια με διάφορες ενεργειακές τεχνικές (σιάτσου-ρεικι), χαλαρωτικές υποβολές κλπ με το εφτ είδε κουφες διαφορες.
Εγώ έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Σε όλους όσους ενδιαφέρονται για το ρέϊκι καλό θα ήταν πρώτα να διαβάσουν κάποιο βιβλίο σχετικό.
Ενα πολύ καλό site:www.reiki.org και ενα ελληνικό αρκετά καλό:
www.reiki.gr.
Για δασκάλους σε περιοδικά εσωτερικής αναζήτησης,όσο για το αντίτιμο συμφωνώ στην στην ανταλλαγή.
Οτι και να ζητάμε πρέπει να δώσουμε κιόλας κάποιο αντίτιμο.
Βέβαια ο άνθρωπος που διδάσκει κάποια τέχνη πρέπει να είναι σωστός και υπεύθυνος.

Αγαπητέ Yiannakas,
Σου είχα στείλει παλιότερα κάποιο μαίϊλ για να με διαφωτίσεις ως προς το τι έχεις πάθει από λάθος δασκάλους.
ΔΕΝ γίνεται να αναφέρεις ότι έχεις πάθει κάτι χωρίς να λες τι,ετσι ώστε να προφυλάξεις κάποιους άλλους.

Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 23:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι έπαθες Yiannakas

Edited by - Antonis on 18/01/2005 23:54:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 21:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μεγάλη ιστορία. Τον πρώτο μου δάσκαλο Ρέικι το βρήκα μετά από ψάξιμο να βρώ έναν πολύ καλό θεραπευτή για την τότε άρρωστη μητέρα μου. Ένας σοβαρός, μεγάλης ηλικίας, μεταφυσικός δάσκαλος που διαμένει τον περισσότερο χρόνο στον Καναδά. Το ρέικι ΔΕΝ το είχε ως επάγγελμα. Πήρα τις δύο πρώτες μυήσεις από αυτόν(από κοντά). Μετά ήθελα να προχωρήσω, να πάρω και την τρίτη μύηση, όχι για να το παίξω δάσκαλος, όπως πολλοί, αλλά για να γίνω μεγαλύτερο κανάλι. Βρήκα έναν που μου τη
έδωσε απο μακρυά. Για καλή μου τύχη, είχε θετικό αποτέλεσμα, για πρώτη φορά ένιωθα τόσο δυνατή την ενέργεια στις παλάμες μου... το ενδιαφέρον μου μεγάλωσε, ενδιαφέρθηκα για τα άλλα στυλ, έψαξα στο νετ να βρώ κάποιον να μου δώσει τις άλλες μυήσεις. ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ έπεσα
σε ΛΑΘΟΣ πρόσωπα, μου έδωσαν τις μυήσεις από πολλά στυλ. Το βράδυ της ημέρας που θα δεχόμουν την μύηση, είχα μια εξωσωματική εμπειρία, στην οποία έβλεπα τον εαυτό μου ξαπλωμένο και να ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Επανήλθα με ταχυκαρδία. Αυτό ήταν.... κόπηκε το ρέικι. Ήταν σαν να έκλεισε κάποιος την κάνουλα. Μετά έμαθα ότι πολλά άλλα άτομα ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ... Έψαξα να βρώ λύση, εμπιστεύτηκα άλλους ''μάστερ'' που άλλοι προσπάθησαν να με βοηθήσουν και άλλοι προσπάθησαν να γεμίσουν τις τσέπες τους.
Από τότε ΚΑΠΟΥΤ ΡΕΙΚΙ, αν προσπαθήσω να δώσω γίνομαι ΧΑΛΙΑ (προφανώς έχει κοπεί και δίνω δικιά μου ενέργεια)
Συμπέρασμα το να σου λέει κάποιος ότι είναι μάστερ δεν σημαίνει τίποτα. Παλιός μου φίλος με πολλές μυήσεις στην κατοχή του το έπαιζε
και Grandmaster (μύηση που του είχε δωθεί-την έχω πάρει και εγώ! ΧΑ!)

Με την ενασχόλησή μου στον μεταφυσικό χώρο, έχω δει ρέικι ''μάστερς'' που μόνο ρέικι δεν είναι ή καλύτερα προσπαθούν να γίνουν μάστερς του πορτοφολιού σας. Οι περισσότεροι αναμασάνε χιλιογραμμένες πληροφορίες απο βιβλία χωρίς ουσιαστική επαφή με την πηγή.
Έτσι προσοχή, μπορεί σε μία μύηση να πάρεις κάτι εντελώς διαφορετικό (και συνάμα επικίνδυνο) από αυτό που νομίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 23:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα ένα πολύ καλό παράδειγμα του πώς άνθρωποι εκμεταλλεύονται ορισμένες καταστάσεις.

Όταν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου σε κάποιον που δηλώνει reiki master, παίρνεις, σίγουρα, κάποιο ρίσκο. Εμπειρίες σαν του Yannakas δεν θα πρέπει να αποθαρρύνουν εκείνους που αναζητούν master αλλά να τους κάνουν να είναι προσεκτικότεροι. Όταν βγαίνεις από την πόρτα σου, παίρνεις το ρίσκο να σε σκοτώσει ένα αυτοκίνητο, μια γλάστρα από τον τρίτο, η αφηρημάδα σου κλπ, κλπ και κλπ. Όταν κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου, παίρνεις το ρίσκο να σε πλακώσει σε έναν ενδεχόμενο σεισμό. Ακόμα κι όταν κάνεις έρωτα παίρνεις ρίσκα.

Γι' αυτό ξαναλέω:

Όταν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου σε κάποιον που δηλώνει reiki master, παίρνεις κάποιο ρίσκο. Εμπειρίες σαν του Yannakas δεν θα πρέπει να αποθαρρύνουν εκείνους που αναζητούν master αλλά να τους κάνουν να είναι προσεκτικότεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 10:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω να αλλάξει ο τίτλος του θέματος σε
ΡΕΙΚΙ Η ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΗ - ΑΚΡΙΒΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
Δυστυχώς το ρέικι στις ημέρες μας έγινε το εργαλείο σε ορισμένους για να γεμίσουν τις τσέπες τους και επειδή όπως προανέφερα ποτέ δεν ξέρεις σε τι ενέργεια θα σε μυήσει ο ''μαστερ'' προτείνω να ασχοληθείτε με μία άλλη ενεργειακή θεραπεία το EFT (emotional freedom technique), που η μάθησή της είναι δωρεάν (κατεβάστε το manual από το emofree.com), δεν απαιτεί ριψοκίνδυνες μυήσεις και σε πολλούς φέρνει αποτέλεσμα καλύτερο του ρέικι-σιάτσου κλπ. Εκτός της ανακούφησης που φέρνει σε ένα πόνο ή φοβία μπορεί να βάλει θετικές υποβολές μέσα στο υποσυνείδητο.

Edited by - Yiannakas on 26/01/2005 10:20:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redline
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 23:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redline  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas paidia,

parakoloutho thn syzhthsh sas kairo tora an kai eimai nea sto forum.
diafono oti to reiki einai epikindino. merikoi anthropoi mporei na einai. to reiki oxi.

an pali kapoios den thelei na myhthei apo daskalo mporei na muhthei kai apo monos tou. yparxoun diaforoi tropoi gia auto. o kathenas mporei na tous dokimasei kai na krinei monos tou. to zhthma omos den einai mono h myhsh alla kai ti mathaineis... kai to an exaskeise.

oson afora thn emporeumatopoihsh den exo na po tpt.... ta panta exoun emporeumatopoihthei shmera (nai akoma kai to eft.... poleitai) mporoume omos kapoies fores na vriskoume kapoia pragmata dorean (opos to online manual tou eft... opos ta online manuals to reiki).
auto den shmainei oti einai kai to kalytero omos. kai mallon an kati einai kalo h oxi den exei na kanei me thn timh alla me thn ousia tou.
auta pros to paron.

Antonis, apo oso xero den yparxei tpt apo auta pou zhtas sthn patra. ektos an kamia fora ginontai synantiseis peristasiaka. ego pantos den exo synanthsei kati tetoio. Dystyxos gia emas tous patrinous apo mia apopsh.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι.

Σήμερα, μόλις ξύπνησα, ένοιωσα την παρόρμηση να τρέξω στον υπολογιστή και να απαντήσω στον Γιάννακα. Έχω δει εδώ και μερικές ημέρες την τελευταία του απάντησή, αλλά δεν είχα νιώσει την επιθυμία να πω κάτι άλλο. Μπαίνοντας στο δωμάτιο, είδα την ωραία απάντηση της redline.

Η redline -χαίρε redline- είπε:

"diafono oti to reiki einai epikindino. merikoi anthropoi mporei na einai. to reiki oxi."

και

"oson afora thn emporeumatopoihsh den exo na po tpt.... ta panta exoun emporeumatopoihthei shmera (nai akoma kai to eft.... poleitai)

mporoume omos kapoies fores na vriskoume kapoia pragmata dorean (opos to online manual tou eft... opos ta online manuals to reiki).
auto den shmainei oti einai kai to kalytero omos. kai mallon an kati einai kalo h oxi den exei na kanei me thn timh alla me thn ousia tou."

Αυτό ήθελα να πω με την προηγούμενη απάντηση μου. Δεν εννοούσα να φανεί κάτι σαν:
"Σεξ, η επικίνδυνη πράξη της αναπαραγωγής" και
"'Ερωτας, μια επικίνδυνη πράξη πάθους - για να μην τύχει και κολήσετε κάτι, ξεχάστε το κι αχοληθήτε με άλλα πράγματα." (!)


Redline,
-Μας λες ότι μπορεί κάποιος να μυηθεί μόνος του. Αυτό είναι κάτι καινούριο για εμένα και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες.
-Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σε παλιότερη ερώτησή μου.
Ήθελα να δημιουργήσω μια ομάδα reiki στην Πάτρα αλλά δεν τα κατάφερα τελικά. Ίσως και να μην προσπάθησα αρκετά, βέβαια.
Τώρα βρίσκομαι στην Αίγινα, απ' όπου κατάγομαι. Με την Πάτρα τελείωσα· προς το παρόν τουλάχιστον.

Βρήκα κάτι που μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Ρίξτε του μια ματιά:
www.geopathology.gr

Edited by - Antonis on 01/02/2005 10:28:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 10:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
self attunement
http://learnreiki.tripod.com/grassrootsreiki/id1.html

έχω διαβάσει σε πολλά φορουμς θετικές γνώμες και εμπειρίες γιαυτό

Δεν είπα ότι το ρεικι είναι επικίνδυνο. Η μύηση έχει ρίσκο, από
αμφιλεγόμενους ''μάστερ'' (και ποιος είναι μάστερ στις μέρες μας?)
Είναι σαν να πηγαίνεις στο βενζινάδικο και ζητάς να σου βάλουν αμόλυβδη 100 οκτανίων και αντί αυτής σου βάζουν σούπερ και αυτή νερομένη!!


Edited by - Yiannakas on 02/02/2005 10:31:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redline
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redline  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι μία απο τις μεθόδους χωρίς σύμβολα. Υπάρχει και μέθοδος με σύμβολα. Προσωπικά προτιμώ την δεύτερη άποψη αλλά αυτό είναι ξεκάθαρα θέμα γούστου.

Antoni, δεν έχεις άδικο. Οι ομάδες στην Πάτρα δεν πάνε καλά γενικά. ΄Ισως να μην είναι καιρός για ομάδες. Αν δοκιμάσεις καμιά self attunement μέθοδο, γράψε μας την εμπειρία σου. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

αγαπητέ Yiannaka,
έχω ακούσει για περιπτώσεις σαν την δική σου. Δεν είναι και τόσο σπάνιο φαινόμενο τελικά. Όχι τουλάχιστον τόσο σπάνιο όσο πίστευα. Η γενική άποψη που επικρατεί είναι ότι κάποιες ενέργειες δεν συμβαδίζουν με το reiki. Προφανώς, έπεσες σε κάτι τέτοιο. Και είναι λογικό, πως μπορεί οποιοδήποτε είδος μάυρης ενέργειας να συμβαδίζει με κάτι τόσο όμορφο και φωτεινό όπως το reiki? Προφανώς όμως υπάρχουν και άλλα που μπλοκάρουν το ρέικι. Μην με ρωτήσετε τι ακριβώς. Άνθρωπος είμαι και εγώ και δεν τα ξέρω όλα. Αναρωτιέμαι όμως χρησιμοποίησες καμία μέθοδο de attunement? Και αν ναι ποια? Και οι δασκάλοι που σου είπαν ότι θα σε βοηθήσουν, με ποιον τρόπο το προσπάθησαν? Και με ποιο σύστημα αντιμετώπισες πρόβλημα? Απο την άλλη πλευρά το σύμβολο που περιέγραφες ήταν μάλλον το obedience ή κάτι ανάλογο. Και σε καταλαβαίνω. Είναι κάτι που παραβαίνει την ηθική όχι μόνο του reiki, με το οποίο κατα την γνώμη μου είναι αντίθετο, αλλά και την ηθική οποιουδήποτε έντιμου ανθρώπου. Σε όλες τις πλευρές υπάρχουν όμως δύο όψεις. Από την μία οι αναζητητές της αλήθειας και του παράξενου και από την άλλη οι "αναζητητές" που προσπαθούν να παραπλανήσουν και να εκμεταλευτούν. Και δυστυχώς αυτοί στο ρέικι είτε προσπαθούν να εκμεταλευτούν υπάρχοντα στυλ και συστήματα και να φορέσουν την προβειά τους για να μην τους καταλάβουμε, είτε φτιάχνουν δικά τους "ανώτερα" (τρομάρα τους) συστήματα... με δικά τους σύμβολα φυσικά... (ναι, που τους δώσαν οι φωτισμένοι δάσκαλοι απο τον πλανήτη "Do-ll-ar-ion" και "Thelo-Na-Gino-Gourou-Kai-Na-Me-Proskinane"... τι λέμε τώρα. Μάλλον εσύ Yiannaka καταλαβαίνεις για τι ακριβώς μιλάω. Δεν είναι όμως πάντα έτσι. Και αλήθεια, ξέρεις μήπως εσύ κανένα τομέα που αυτή η ράτσα ανθρώπων, δεν έχει αγγίξει?

Το obedience σύμβολο για όσους δεν το ξέρουν κάνει αυτό ακριβώς που λέει το όνομά του. Δεν είναι μέσα στο σύστημα του reiki. Στο ρέικι κανείς δεν ελέγχει κανένα. Είναι μέρος της φιλοσοφίας αυτό και βασική διδασκαλία είναι ότι δεν μπορεί κανείς να ελέγξει το και το ίδιο το ρέικι γιατί αυτό λειτουργέι πάντα για το μέγιστο καλό. Παρόλα αυτά κάποιοι δάσκαλοι φτιάχνοντας τα δικά τους συστήματα reiki (ο καθένας δηλώνει ότι θέλει... και δίνει στις μεθόδους του ότι όνομα θέλει... μην το ξεχνάμε αυτό...) έβαλαν και αυτό μέσα και συνήθως το δίνουν στον μαθητή ξεχνώντας να το αναφέρουν. Οι λόγοι ευνόητοι.

http://www.solarraven.com/RMastermanual.html#weird
εδώ μιλάει σε ένα σημείο για αυτά. Λέει περίπου και πως περίπου μπορεί κάποιος να κινηθεί αν του συμβεί κάτι τέτοιο. Δίνει επίσης και την προσωπική της άποψη για τις μεθόδους de attunement. Δεν θα έλεγα ότι συμφωνώ απαραιτήτως απόλυτα με αυτήν. Αλλά όπως είπα άνθρωπος είμαι και εγώ. Δεν ξέρω. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Δεν το λέω αυτό για να τρομάξω κανένα αλλά για να σας πω ότι πρέπει να προσέχουμε και για να δώσω μερικές ιδέες σε ανθρώπους που πιθανόν να έχουν πρόβλημα... ή προληπτικά για να μην αντιμετωπίσουμε ποτέ. Πάντως ακόμα και όλα αυτά -για μένα τουλάχιστον- είναι προς έρευνα. Αν θέλετε να τα εμπιστευτείτε όλα αυτά στα τυφλά οκ... κακό του κεφαλιού σας. Εγώ πάντως ακόμα τα ψάχνω. Και δεν μπορώ να εγγυηθώ ΤΙΠΟΤΑ. Προτείνω να κάνετε και εσείς το ίδιο.

αλήθεια, εσείς τι μέτρα θα παίρνατε για να "ελέγξετε" έναν δάσκαλο? έχετε μήπως καμιά καλή ιδέα?
Ελπίζω να μην πείραξα πολλούς σήμερα.

Edited by - redline on 06/02/2005 16:38:51

Edited by - redline on 06/02/2005 16:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 10:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οοοοοο!! κάποια μέρα ξυπνάω με ουρλιαχτά πόνου, ο λαιμός μου είχε πιαστεί τόσο άσχημα όσο ποτέ άλλοτε (ο πόνος ήταν τριπλάσιος μεγαλύτερος από ένα συνηθισμένο στραβολαίμιασμα). Απευθύνθηκσ σε μία ''μαστερ'' (που δεν έπαιρνε χρήματα) και μου είπε ότι πιθανόν να μου έβαλαν το obedience σύμβολο, που εγκαθιστάται στο πίσω μέρος του λαιμού και εγώ υποσυνείδητα αντιστεκόμουν... τότε δεν είχα δώσει μεγάλη προσοχή σε αυτό που μου είπε αλλά τώρα φίλε ''κόκκινη γραμμή'' το ξανασκέφτομαι.... αυτοί δεν είναι μαστερς, είναι ΠΟΥΣΤ@ΔΕΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 11:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για αυτούς που ενδιαφέρονται μέθοδος αυτομύησης (τα σύμβολα θα τα βρείτε στο νετ.

Self Attunement Usui Reiki Level One
Say " I intend to Receive Usui Reiki Level One from the universe at this time. "
See the Dai-Ko-Mio symbol in sink slowly into your crown charka

Then put your hands in prayer position over your head and "see" in gold the Dai-Ko-Mio symbol slowly sinking going deeper in to your hands. Do the same with Cho-Ku-Rei, Sei-Hei-Ki, Hon-Sha-Ze-Sho-Nen,
Lower you hand into the prayer position. See Cho-Ku-Rei in gold over the third eye charka (forehead). slowly sinking into the charka

Open your hands like a book. See the Cho-Ku-Rei slowly sinking into one palm and then the other.

Put hands back into prayer position. See the Cho-Ku-Rei slowly sinking into the heart charka.

Now see a door closing with the symbol on it and say "this attunement is complete".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redline
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 01:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redline  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yiannaka,
ναι, αυτό ακριβώς είναι. Αν και δεν νομίζω ότι έφταιγε μόνο αυτό το σύμβολο. Αναρωτιέμαι, έχεις κάνει τίποτα για να το βγάλεις από εκεί πέρα?

Η αγαπημένη μου μέθοδος Self Attunement είναι αυτή (από το group που χρησιμοποίησες και εσύ)και είναι free to share (ευτυχώς). Δεν ξεχωρίζει levels αλλά μπορεί να τα ξεχωρίσει ο καθένας από μόνος του.

To Start.

First – ‘cleanse’ the room by drawing out all 4 symbols in the air

Then draw the cho-ku-rei and the Dai-ko-mio on to the palms of your hands

Then draw the cho ku rei on all of your chakras

And finally draw one large cho-ku-rei over the front of your body

Then sit comfortably with your back straight and your hands in prayer position.

Use whatever relaxation techniques that you are comfortable with
State your intention that you are going to carry out a Reiki Self attunement . You can ask for any guides, angels, ascended masters, spirit helpers, or indeed anyone that you are comfortable with, and that you would like to assist you in the process.

If you like you can play music, light candles, burn incense, anything that feels ‘right’ to you. You may even like to have a bath or shower beforehand as a kind of cleansing ritual. (bear in mind that none of these are strictly necessary for the process to work – but it can help to get you into a receptive frame of mind)

You might want to say a prayer or invocation if that feels right to you too.

When you are relaxed and ready:

Visualise the crown chakra on the top of your head as a lotus flower (or similar) which now begins to open up, petal by petal. When you feel that it is open enough then visualise a golden white light coming down from the heavens – a broad shining channel which enters your crown chakra and fills it with golden white light. This light fills your whole head .

The picture the golden white light moving down and filling your brow chakra – and flooding it with light.

Then bring it down to your throat chakra – flooding it with light –

And so on – brining the golden white light down into all your chakras – filling them all with golden white light and having the light fill up your entire body, arms, legs and feet, so that you are sitting filled entirely with golden white light.

As you breathe in and out feel the light permeating out of all the pores in your body and spreading out all around you and into infinity.

Now when you are ready – it is time to bring down the symbols from the heavens above – through the golden white channel of light and into your crown chakra.

First see the cho-ku-rei coming down from above and entering your crown (say cho-ku-rei three times as it enters your crown ) - then visualise the CKR moving down the inside of your head, down through all the chakras until you reach the root chakra. Visualise this as a red ball of fire with the cho-ku-rei swirling around inside it.

Next do the same thing with the Sei-he-ki……saying the name three times as it enters your crown, bring it down all through your chakras and have it lodge itself in your root chakra with the CKR.

The the same thing with the Hon sha ze sho nen

And finally the Master Symbols Dai-ko-mio.

When all four symbols are lodged in your root chakra then open your hands and place them like an opened book in front of you.

Now visualise the symbols one at a time again.

First visualise the cho-ku-rei over your palms (say the name three times) and see it disappear inside your palms.

Then do the same thing with the sei-hei-ki, seeing it disappear into your palms

Then the hon-sha-ze-sho-nen

And finally the Dai-ko-mio.

When this is completed then bring your attention to the back of your neck, just at the base of your skull

Visualise a small door there – which you are going to seal permanently – as a symbol of the permanency of the attunement.

This door is golden in colour and you should visualise it being sealed for ever in a manner that makes sense to you. It can be a golden key locking the door and then melting to become an integral part of the door which can never be removed, or a small golden padlock being closed and disappearing into the door so that it cannot be seen., or any other sealing method that you like.

Finally visualise the cho-ku-rei drawn over the door and affirm

“ I now seal this Reiki attunement with divine intent for now and all time”

The method given is the FULL singular attunement. If you wish to self attune to Reiki level 1 – place only the cho-ku-rei in your palms. For Reiki level 2 place the cho-ku-rei, the sei-hei-ki, and the hon-sha-ze-sho-nen into your palms, and for the master level follow the instructions as give with all 4 symbols being placed in the palms

Edited by - redline on 08/02/2005 01:25:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 13:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αναρωτιέσαι τι έχω κάνει για να το βγάλω από κει?
Λοιπόν, πρώτα χαπακώθηκα με βολταρέν για να μπορούσα να σηκωθώ από το κρεββάτι. Μετά σταμάτησα να δίνω την εμπιστοσύνη μου στους ρεικι ''μαστερς'' γιατί κατάλαβα ότι λίγοι είναι πραγματικά πνευματικοί. Οι περισσότεροι είναι οπαδοί του θεού ευρώ. Πλέον εκτιμώ περισσότερο τους ειλικρινείς που θα μου πουν στα ίσια ''αυτή είναι δουλειά μου, πουλάω μυήσεις'' παρά αυτούς που θα μου πασάρουν το χρηματικό με μεταφυσική κάλυψη, ότι χρειάζεται ανταλλαγή ενέργειας -εγώ σου δίνω ενέργεια ρέικι εσύ πρέπει να μου δώσεις ενέργεια σε χρήμα (και άλλες αμερικάνικες μαλ@κίες, οι οποίες δεν ευσταθούν ΚΑΘΟΛΟΥ μεταφυσικά).

Θα δοκιμάσω την αυτομύηση σήμερα. Πολλοί υποστηρίζουν ότι η πιο καθαρή ενεργειακά μύηση είναι η αυτομύηση, αλλά βλέπεις χαλάει πολών την δουλειά.
Θα ξαναέπαιρνα μύηση από τον πρώτο μου δάσκαλο μπας και φτιάξει το κανάλι αλλά έπαθε εγκεφαλικό ο άνθρωπος...
Εσύ έχεις πάρει μυήση ποτέ από άλλον ή μόνο από αυτομυήσεις?
Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε και τις δικές σου εμπειρίες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redline
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 01:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redline  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yiannaka,
σε καταλαβαίνω απόλυτα για τα voltaren. Πέρασα και εγώ ένα χρόνο μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία...΄

Έχω πάρει τον πρώτο βαθμό από τρίτο άτομο, το οποίο προσπάθησα να ελέγξω ως προς το ποιόν του όσο πιο πολύ μπορούσα. Δεν έχω πάρει άλλη μύηση από τρίτο άτομο (ακόμα). Δεν ξέρω αν θα ξαναπάρω... μπορεί ναι μπορεί και όχι. Είναι αλήθεια ότι δύσκολα εμπιστεύομαι τους άλλους. Επίσης δεν πλήρωσα για αυτό τον βαθμό (αλλά και αυτό καμιά φορά κρύβει παγίδες).

Η εμπειρία μου όσον αφορά την μύηση που μου έδωσε μια κοπέλα ήταν αρκετά θετική. Την ένιωσα πολύ όμορφα αν και στην αρχή ανησυχούσα. Μπορώ να πω ότι δεν είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη μου ακόμα αλλά αφού γνώριζα ανθρώπους που την είχαν εμπιστευτεί και δεν είχαν πρόβλημα μαζί της αποφάσισα να προχωρήσω.

Δίπλα μού έχω δύο μεγάλους δασκάλους (και ευχαριστώ το σύμπαν για αυτό). Ο πρώτος είναι reiki. Ξέρω μεγάλη κουβέντα. Είναι όμως έτσι. Δεν παίρνει χρήματα ούτε είναι το επάγγελμά του αυτό, αλλά μου γνώρισε το reiki και με βοήθησε με πολλές θεραπευτικές συνεδρίες και με όλα όσα μου έλεγε. Ο δεύτερος με φύλαξε από τις κακοτοπιές και γενικά είναι δίπλα μου για ό,τι σχεδόν χρειάζομαι αν και δεν έχει να κάνει με το reiki. Ευγνωμονώ απεριόριστα το σύμπαν, τον Θεό ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε που έφερε στην ζωή μου αυτά τα δύο άτομα. Φυσικά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος μου ζήτησαν ποτέ χρήματα ή οποιοδήποτε αντάλαγμα. Α! και κάτι άλλο εγώ τους λέω δασκάλους μου γιατί έτσι τους νιώθω βαθιά μέσα μου... αυτοί ποτέ δεν είπαν κάτι τέτοιο... και αυτό ακριβώς με κάνει να σκέφτομαι ότι οι μεγάλοι δάσκαλοι είναι πάντα κρυμμένοι ανάμεσα στους κοινούς ανθρώπους.

Όσον αφορά την ανταλλαγή ενέργειας μέσω χρημάτων αυτά είναι μλκς... για να το πω ευγενικά. Από την άλλη πλευρά αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα από μόνο του αλλά από την άποψη εγώ σου δίνω ενέργεια εσύ χρήματα είναι όντως μλκ.

Είπες ότι θα δοκιμάσεις την αυτομύηση σήμερα. Θα χαρώ πολύ να ακούσω τα αποτελέσματά της και αν το πρόβλημα θα λυθεί μετά από αυτό για αυτό αναμένω στο ακουστικό μου.


Edited by - redline on 09/02/2005 01:32:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zeusgr
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 00:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zeusgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε κάποιος να μεταφράση στα Ελληνικά πως κάνουμε το ΡΕΙΚΙ
Ευχαριστώ (δεν ξέρω καλά Αγγλικά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 01:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγπητοι φιλοι
εχω τον 1 βαθμο του Ρεικι
Συμφωνω απολυτα οτι κυκλοφορουν και κομπογιανιτες αλλα
Εγω πιστευω οτι το Ρεικι το εχουμε ολοι.Η μυηση γινεται για να λειτουργεισει οπως τα συμβολα συμφωνα με τον Γιουνγκ.
Θα εχετε ολοι ακουσει για καποιους πρακτικους που θεραπευουν.Αυτοι το ενεργοποιησαν μονοι τους(π.χ. ο Χριστος στο Γαζωρο Σερρων)
Αν διαβασετε διαφορα εσωτερικα βιβλια θα διαβασετε και για τον Μαγνητισμο(ελιφας λεβι)
Αυτο ακριβως πιστευω οτι ειναι..Συγκεντρωση φαντασια ....ενεργεια θεραπεια.
Αν τοπιστευεις και το προσπαθησεις συμβαινει...αν οχι bye bye
Δεν ειναι η φαση οτι με τη μυηση ξαφνικα θα αρχιζεις να κανεις παπαδες,μελετησε τη μυηση ανελυσε την μονος σου και βρες το δικο σου δρομο και τροπο για να θεραπευεις
Εμενα με βοηθησε σε καποια δικα μου θεματα αλλα το κυριοτερο μου βελτιωσε την αντιληψη και τη διαισθηση σε μεγαλο βαθμο
Οσον αφορα το θεμα των χρηματων,ργω ουτε παιρνω ουτε θα παρω
Αλλα κατανοω οτι καποια πραγματα για να τα σεβαστεις πρεπει να τα πληρωσεις και αυτο ισχυει για οσους αμφιβαλουν γιαυτο,αν πληρωσουν το σεβονται και συμετεχουν
Επισης σε κοινωνια της αγορας ζουμε οποτε γιατι οχι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cvar71
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 13:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cvar71  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΙΛΙΘ
ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΣΚΩ ΑΠΟ ΤΟ 2003
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΥΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΑΘΜΟ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ - ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ - ΕΙΝΑΙ ΜΥΡΜΙΓΙΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΣΘΑΝΕΣΑΙ ΟΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΡΕΙΚΙ. ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ.
Ο ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΡΕΙΚΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΡΕΙΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ ΕΙΝΑΙ:
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ
ΜΟΝΟ ΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΝ ΘΥΜΩΝΕΙΣ
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ
ΚΩΣΤΑΣ REIKI MASTERΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mighty President and Earl
Νέο Μέλος

Australia
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 03:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mighty President and Earl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΣΟ ΠΑΝΕ 2 ΚΙΛΑ ΡΕΙΚΙ?

ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΥΗΣΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΛΙΤΕΡΗ ΤΙΜΗ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 12:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τίποτα για το ρέικι οπότε ως άσχετη μπορεί να πω και χαζομάρες.(συγγνώμη για όποιον εκνευρίσω ή εάν κάτι που θα πω δεν είναι σωστό ας με ενημερώσετε)
Στο θέμα της πληρωμής νομίζω ότι η βοήθεια πάντα πρέπει να δίνεται δωρεάν γιατί αλλιώς μπερδεύεται με ένστικτα τα οποία δεν καλυτερεύουν κανένα, οπότε εάν αυτός που δίνει ενέργεια δεν είναι καθαρός πως είναι δυνατόν να βοηθήσει κάποιον άλλον.
Επίσης πιστεύω ότι όλοι μπορούν από μόνοι τους να βοηθηθούν και θα σας πω ένα περιστατικό που νομίζω ότι έχει σχέση.
Ο άντρας μου μετά από ένα ατύχημα πριν 10 εάν θυμάμαι καλά χρόνια άρχισε να έχει φοβερούς πονοκεφάλους οι οποίοι περιορίζονταν σε μία περιοχή 5cm πάνω από το αριστερό μάτι. Όταν τον έπιαναν έκλαιγε μόνο το αριστερό μάτι, γινόταν ξαφνικά και όπως ξαφνικά άρχιζε έτσι ξαφνικά τελείωνε.
Πήγε παντού κανένας δεν μπορούσε να του βρεί τίποτα. Ελλάδα, Γαλλία, Αμερική.
Στην Αμερική του είπαν ότι δεν ξέρουν τι είναι αυτό και ίσως να το βρούνε εάν τον κόψουν σε μικρά κομματάκια και το καλωδιώσουν(είναι κυριολεκτικά ωμό αλλά αυτό είπαν για να δείξουν την αδυναμία εύρεσης του προβλήματος) το πρόβλημα όμως θα ήταν πως θα τον ξαναφτιάχνανε.
Στην Γαλλία τον έπιασε την ώρα που δούλευε, τον πηγαν στο νοσοκομείο του έκαναν 2 ενέσεις που θα είχαν κοιμήσει ελέφαντα, τίποτα όμως όπως άρχισε μόνος του ο πόνος έτσι τελείωσε.
Στην Ελλάδα τον καλωδίωσαν την ώρα του πόνου και τα όργανα δεν έδειχναν τίποτα. Άλλοι του είπαν ότι είναι πόνος από προηγούμενη ζωή άλλοι ότι μαζεύει πολύ κοσμική ενέργεια.
Εγώ τον γνώρισα πριν από 5 χρόνια και τρόμαξα όταν τον είδα σε αυτή την κατάσταση την στιγμή του πόνου είχε φτάσει στο σημείο να πονάει 24h συνεχώς και σε συχνότητα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα.

Του πρότεινα να κάνει χαλάρωση για να ξεμπλοκάρει σιγά σιγά, δεν τα κατάφερε.
Ξέχασα να πω ότι ένοιωθε ότι ο πόνος δεν ήταν δικός του.

Δεν ξέρω πως μου ήρθε και του είπα μην ανησυχείς θα σταματήσει εάν εσύ σταματήσεις να το προκαλείς.
Όταν πόναγε έβαζα τα χέρια μου πάνω στο κεφάλι του και ένοιωθα να καίει η παλάμη μου, έκλεινα τα μάτια και φανταζόμουν την ενέργεια να φεύγει και να την ρουφάει το χέρι μου και με το άλλο χέρι την έστελνα στο περιβάλλον.Αυτό γινόταν μέχρι να σταματήσει το κάψιμο. Μετά βάζοντας ξανά το χέρι μου του έδινα όση ενέργεια χρειαζόταν δεν ήξερα πόση, σταμάταγα όταν δεν ένοιωθα να ρέει πλέον ενέργεια από το χέρι μου προς αυτόν.
Έχει πλέον σταματήσει να τον πονάει το κεφάλι του εδώ και ενάμιση χρόνο.
Δεν ξέρω να εξηγήσω τίποτα ούτε να το τεκμηριώσω αυτό που λέω εάν βοήθησα κάποιον με αυτά χαίρομαι εάν η περιγραφή μου είναι επικίνδυνη παρακαλώ σβήστε το post μου, δεν έχω πρόθεση να κάνω κακό σε κανέναν.
Συγγνώμη εάν σας κούρασα με την αναλυτική περιγραφή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 22:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες ότι δεν ξέρεις για το ρέικι, pyramid; Δηλαδή, ο τρόπος με τον οποίο θεράπευσες ήταν καθαρή έμπνευση; Και δεν είχες ασχοληθεί με παρόμοιες θεραπευτικές τεχνικές ή τεχνικές καλλιέργειας της ενέργειας προηγουμένως; Αν είναι έτσι, τότε γνωρίζεις πολύ περισσότερα από όσα νομίζεις.

Θυμήσου τα!

Βοήθησέ το φως σου να λάμψει.

Να είσαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 18:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANTONIS θα σου πω ακριβώς τι έχω κάνει για να μην νομίζει κάποιος ότι κοροϊδεύω.
Κάποια κόπελα μου έιχε πει πως κάνει χαλάρωση -ακριβώς όπως το λέω δεν με δίδαξε μου είπε- προσπάθησα μόνη μου αρκετά και τα κατάφερα, άδειαζα το μυαλό μου και όταν σηκωνόμουν ένοιωθα καλύτερα. Διάβασα και 2 νομίζω βιβλία για την ενέργεια και αυτό ήταν.Τίποτα περισσότερο, εξάλου προτιμώ τα βιβλία ψυχολογίας. Μου αρέσει όμως και να παρατηρώ όπως και να δείχνω στους άλλους όσο περισσότερο ενδιαφέρον μπορώ, να τους ακούω, ανεξαιρέτως τι είναι οι ποιοί είναι. Έχεις ποτέ παρατηρήσει τα δέντρα και τα λουλούδια όταν σηκώνεσαι το πρωϊ τους έχεις μιλήσει θα τα δεις να ζωντανεύουν. Έχεις ποτέ μιλήσει με κάποιον και υπομονετικά να τον έχεις ακούσει όσες ώρες και να χρειαστεί και να έχεις προσπαθήσει να τον βοηθήσεις ανιδιοτελώς,έστω μόνο με την παρουσία σου? Ξέρεις πόσοι άνθρωποι μιλάνε μόνοι τους ή απέναντι σε καθρέφτες? Έλειψη επικοινωνίας είναι, αυτή είναι η ενέργεια που χρειαζόμαστε όλοι, το ενδιαφέρον χωρίς αντάλαγμα και η στήριξη από τον διπλανό μας. (Το "έχεις ποτέ" ήταν εντελώς ρητορικό δεν εννοώ ότι δεν το έχεις κάνει, άλλωστε δεν σε ξέρω).
Δεν χρειάζεται να ξέρω να θεραπεύω με κάποιο τρόπο, ξέρω να δείχνω αγάπη.Δεν μου χρειάζεται να γίνω δάσκαλος σε κάτι προσπαθώ με αυτό που έχουμε όλοι μας σε ύπνωση, την ψυχή μου, αυτή ξέρει καλύτερα από μένα.
Και βέβαια δεν με νοιάζει καθόλου που ακούω κάθε μέρα ανθρώπους να λένε ότι όλα αυτά είναι βλακείες, δεν με πειράζει όταν με κοιτάνε περιέργα και είναι λες και τους ακούω όταν σκέφτονται "με τρελή μπλέξαμε" το βλέπω στο βλέμα τους.
Δεν λέω ότι δεν είναι καλό να ψάχνεται κάποιος ή ότι δεν είναι καλό να θέλει να μάθει να θεραπεύει, το θέμα είναι για ποιό σκοπό. Ζήτα το και θα το λάβεις αυτό έχω δει εγώ, ποτέ μα ποτέ με αντάλαγμα.Έχω ατέλειωτα παραδείγματα μικρά καθημερινά που φαίνεται καθαρά ότι όποιος εκμεταλεύεται κάτι δεν του βγαίνει σε καλό.
Ίσως αρκετοί γελάσουν ή με θεωρήσουν κάπως για αυτά που γράφω, δεν με πειράζει καθόλου το έχω συνηθίσει.
Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως είμαι εκτός θέματος εάν είμαι συγγνώμη εκ των προτέρων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 23:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pyramid,

α) Ελπίζω να μην νομίζεις πως υπήρχε κάποιο είδος ειρωνείας σε αυτά που είπα παραπάνω. Θέλω να πω, ελπίζω να μην νομίζεις πως σε κορόιδευα.
Το λέω αυτό επειδή, ξεκίνησες αναφέροντας το όνομά μου.
Γνωρίζω δε, πως η γραπτή επικοινωνία ενέχει τον κίνδυνο να παρεξηγήσει κανείς το ύφος του γράφοντος.
Καθετί που είπα το εννοούσα πραγματικά και πιστεύω κάθε λέξη της ιστορίας που ανέφερες. Δεν έχω άλλωστε κανέναν λόγω να σε αμφισβητίσω.

β) Το αν θα επιλέξεις να διδάσκεσαι αποκλειστικά από την ψυχή σου όπως λες (νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο ο όρος Ανώτερος Εαυτός - η ψυχή μας είναι εδώ για να διδαχθεί)ή αν θα θελήσεις να έχεις και κάποιον/ους ανθρώπους ως δασκάλους είναι καθαρά δική σου επιλογή.

Θέλω και πάλι -επειδή ξεκίνησες με το όνομά μου, να διευκρινίσω πως ό,τι λέω, το λέω με αίσθημα αγάπης χωρίς να θέλω να κρίνω τα λεγόμενα σου.

Να είσαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 16:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANTONIS
Δεν πιστεύω ότι είχαν ειρωνία τα γραφόμενά σου ίσως εγώ δεν εκφράστηκα καλά,γενικώς δεν είμαι καλή στο να γράφω, θα έχεις παρατηρήσει άλλωστε ότι γράφω εντελώς στεγνά.
Ευχαριστώ για την παρατήρηση Ανώτερος εαυτός και όχι ψυχή, όπως είπα δεν τα ξέρω καλά αυτά τα θέματα.
Και βέβαια είναι επιλογή του καθενός εάν θα το κάνει μόνος ή με την καθοδήγηση δασκάλου απλώς πιστεύω ότι δεν πρέπει να γίνεται με χρήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 12:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελληνικές διευθύνσεις για το ρέικι:

www.reikinet.gr

www.lineagereiki.com

www.reiki.gr

www.maastra.gr

www.dioni-therapy.gr

www.angelicreiki.gr

www.reiki-essences.gr

www.reikiworld.gr

www.reiki-ryoho.gr

www.koutraki.gr

www.sitemaker.gr/lemonpaz

Αγγέλα Αλεξίου, Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 16:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί για εισαγωγική τοποθέτηση, θα γράψω κάτι που βρήκα σε μια ιστοσελίδα, και οι γνωρίζοντες ας συνεχίσουν, αναφέροντας αρχικά τί είναι και τί προσφέρει περιληπτικά για μας τους άσχετους.

Μόνο για σήμερα...
Δεν ανησυχώ
Δεν φοβάμαι
Δεν θυμώνω
Έχω εμπιστοσύνη
στον Εαυτό μου και στο Σύμπαν
Δουλεύω με τιμιότητα και ειλικρίνεια
Σέβομαι όλους τους ανθρώπους
Ευγνωμονώ κάθε τι που με περιβάλλει

Για πάντα...

Ωραία θα συνεχίσουμε λοιπόν τη συζήτηση εδώ οπότε Λίλιαν μετέφερε κι εσύ με copy/paste το μήνυμά σου εδώ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 17:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνα μικρό κομματάκι για το τι σημαίνει Reiki για μένα, έτσι για καλή αρχή και για να ενταχθώ στην παρέα σας!

Το Ρέικι είναι μια ενεργειακή μέθοδος φροντίδας, αγάπης και προσφοράς. Εξελίσσεται, αξιοποιείται και μπορεί άμεσα να χρησιμοποιηθεί από τον άνθρωπο για να προάγει τόσο την φυσική και συναισθηματική φροντίδα του εαυτού όσο και κάθε ζωντανού οργανισμού. Είναι όμως και μια τεχνική με τις αρχές της και τον τρόπο με τον οποίο δίδονται τα μαθήματα και οι συνεδρίες.

Η μέθοδος αυτή δεν είναι η πανάκεια όλων των ασθενειών και του πόνου, ή η εκτίναξη της προσωπικής ζωής στην απόλυτη ευτυχία. Είναι όμως η αρχή για την καλλιέργεια του εαυτού προς την αγάπη, την συμπόνια, την φιλία με τους ανθρώπους, την φροντίδα, την γνώση του σώματος, την επαφή και το άγγιγμα της ενέργειας, την παρατήρηση, την ενδυνάμωση της διαίσθησης και άλλα που μόνοι σας θα ανακαλύψετε.

Το Reiki είναι Ιαπωνική λέξη και σημαίνει ‘συμπαντική ζωτική ενέργεια’. Προσωπικά το ονομάζω Φροντίδα, σαν το χάδι της μητέρας στο παιδί της, το άγγιγμα του χεριού σε ένα κουρασμένο ώμο, το γεμάτο δύναμη βλέμμα σε όποιον χρειάζεται κουράγιο, ο ήχος της φωνής που μιλά σε φίλους, η ευχή, η παράκληση και το άναμμα ενός κεριού, η κίνηση του σώματος που στρέφετε εκεί που κάποιος ζητά βοήθεια ή ο χρόνος που δίνουμε όταν μας ζητηθεί. Εάν δεν θέλετε να το καλείτε Ρέικι καλέστε το, όπως νιώθετε εσείς!.
Ενημερωθείτε όταν ακούσετε για ένα σεμινάριο Ρέικι, διαβάστε για αυτό, χρησιμοποιήστε το. Εμπλουτίστε τις γνώσεις σας καθώς ξεκινούν από την φυσιολογία του σώματος και φτάνουν μέχρι την γνώση για τις ενεργειακές δονήσεις. Είναι απλό.


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 23:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η απόψή μου περι Ρέικι ίσως έρθει σε αντίθεση με την γνώμη πολλών. Το ρεικι παρουσιάζεται σαν κάτι πολύ απλό, δηλαδή ότι με τις μυήσεις μπορείς ξαφνικά να γίνεις δίαυλος θεραπευτικής ενέργειας. Αυτή είναι όμως η μισή αλήθεια. Υπάρχει μεγάλη διαφορά του ποσοστού της ενέργειας που δίνεται ανάμεσα σε διαύλους ρεικι, δηλαδή υπάρχει διαφορά από δίυαλο σε δίαυλο. Μόνο απλά η μύηση δεν μπορεί να καταφέρει να σε κάνει καλό κανάλι, τίποτα δεν είναι τόσο απλό όσο παρουσιάζεται από τους ''μαστερς'' του ρεικι και σας μιλάω έχοντας ασχοληθει με αυτό κοντά 6 χρόνια και έχοντας υποστεί φοβερή εκμετάλλευση από πολλούς ''μάστερς'' και με συνέπεια στην υγεία μου (κρύβονται κίνδυνοι).
Πολύ ρεικι μπορεί να σου δώσει μόνο ένας πραγματικά πνευματικός άνθρωπος και προσοχή όχι μόνο στα λόγια πενυματικός, γιατί το μπλα-μπλα στο χώρο του ρεικι και γενικώς στο πνευματικό χώρο είναι μπόλικο και η πνευματικότητα ελάχιστη.
Δεν σημαίνει ότι επειδή πήρες την μύηση θα είσαι ανοικτό κανάλι συνεχώς, θέλει συνεχώς δουλειά.
Όποιος δεν με πιστεύει (δικαίωμά του) ας ψάξει να βρει πόσα στυλ ρεικι υπάρχουν (μία μικρή ένδειξη), πολλοί κόβουν (το ήδη κομμένο στα αμερικάνικα πρότυπα ρεικι), προσθέτουν κάτι και το μοσχοπουλάνε ως grandmaster (βεβαίως-βεβαίως).
Αν πάρεις απόφαση να πάρεις μύηση θέλει μεγάλη προσοχή και έρευνα για το ποιος θα σου την δώσει και φυσικα να το κάνει με αγάπη και χωρίς χρήματα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 00:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Yiannaka

Πλήρωσα αδρά για να πάρω τον πρώτο μου βαθμό στο ρέικι. Η "δασκάλα" που μου έδωσε τη μύηση του πρώτου βαθμού ήταν ένας άνθρωπος με μεγάλο σεβασμό γι' αυτό που έκανε και κατάφερε να ξυπνήσει μέσα μου τημ έμπνευση αλλά και την αγάπη για την ενεργειακή αυτή μέθοδο θεραπείας, με τρόπο που αρκετά χρόνια μετά να έχουν μείνει ανεξίτηλες. Δεν στάθηκα να εξετάσω αν η ίδια η "δασκάλα" ήταν όπως λες πνευματικός άνθρωπος. Μπορεί να ήταν, μπορεί και όχι. Αυτό που μου έδωσε, όμως, όπως και αυτό που μου ενέπνευσε, ήταν κάτι απολύτως καθαρό.

Τον δεύτερο και τον τρίτο βαθμό τον πήρα χωρίς πληρωμή από την Λίλλιαν που έγραψε το μήνυμα πριν από σένα. Ό,τι έγραψα στην πρώτη περίπτωση ισχύει και με το παραπάνω εδώ. Η διαφορά είναι ότι τη Λίλλιαν την ξέρω πολλά χρόνια τώρα και ξέρω και το περιεχόμενό της ως ανθρώπου.

Ωστόσο προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν - ούτε έχω η ίδια διαπιστώσει διαφορές στην ποιότητα του ρέικι που μου έδωσαν οι δύο αυτοί διαφορετικοί άνθρωποι ή που διοχετεύεται μέσα από μένα. Η βασική ποιότητα του ρέικι είναι πάντα καθαρή και για μένα ανεπηρέαστη από το προσωπικό ειδικό βάρος του θεραπευτή και από τη διάθεσή του βεβαίως. Γιατί αν μπούμε στη διαδικασία να σκεφτούμε ότι το ποιον του δασκάλου καθορίζει το ποιον της ενέργειας της οποίας γίνεται δίαυλος, γιατί να μην σκεφτούμε ότι το καθορίζει και η διάθεσή του, ε; Ή ίσως ακόμη και ο καιρός ή κάποιος άλλος εξωγενής παράγοντας.

Αν σε κάτι μπορεί να επηρεάσει το περιεχόμενο του δασκάλου, αυτό είναι η γνώση που σου μεταδίδει, το τριγύρω από το ρέικι και όχι η ουσία του.

Ασφαλώς μιλάμε πάντα για το παραδοσιακό ρέικι (Usui), γιατί υπάρχουν όπως γράφεις κι εσύ πολλές "ποικιλίες", μερικές από τις οποίες μόνο ρέικι δεν είναι (βλ. π.χ. "αγγελικό" ρέικι που για μένα είναι καθαρή ασέβεια και τίποτε άλλο)...

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy