ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 15:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα.
Ναι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου. ΄Οχι μόνο για το Ρέικι, αλλά γι' αυτό το φως και την αγάπη που επιφέρει. Αισθάνομαι την ενέργεια σαν ηλιαχτίδα που τρυπώνει από το ανοιχτό παράθυρο. ΄Ετσι "τρυπώνει" και στην καρδιά μας. Αρκεί να είναι ανοικτή. Και εκεί γίνονται οι "ζυμώσεις". Από αυτό το κέντρο κατανοείς ότι αγάπη δεν είναι κάτι που μπορείς να του δώσεις ορισμό, αλλά μια δύναμη που κυλάει μέσα από σένα και απλώνεται σε όλα όσα υπάρχουν γύρω σου. Χωρίς όρια και χωρίς περιορισμούς. Αυτή είναι η εμπειρία μου με το Ρέικι και έτσι διοχετεύω αυτήν την ενέργεια. Χωρίς να περιμένω τίποτα να γίνει, χωρίς να περιμένω τίποτα να εκδηλωθεί, απλά αφήνω την αγάπη να ρεύσει μέσα από μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 15:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Λίλλιαν σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Είδες τι γίνεται με τους μάστερ;
Τι μου είπε ο δικός μου δάσκαλος;

Παρόλο που εγώ του είπα ότι στα βιβλία γράφουν,ποτέ χωρίς την άδεια του λαμβάνειν.

Δυστυχώς όταν βλέπουμε τους συντονισμούς σαν έσοδα,υπάρχει ημιμάθεια.

Και η ημιμάθεια είναι χειρότερη(και κάποιες φορές επικίνδυνη) από την αμάθεια.

Αν το θέλεις και εσυ,κάποια στιγμή που θα βρεθείς στα μέρη σου (είμαι απο Κομοτηνή),να ξαναπάρω τον συντονισμό.

Ευχαριστώ
Καλό απόγευμα
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 21:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλησπέρα και πάλι,
Επειδή γίνεται συνέχεια λόγος για την πληρωμή των μυήσεων του Ρέικι (συγνώμη για την λέξη μύηση, αλλά εγώ αυτό αισθάνομαι), θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου.

Οι μυήσεις που πήρα σε διάφορα ενεργειακά συστήματα (Reiki, Karuna, Lightarian, Shamballa) με έφεραν με αντιμέτωπη με τον προβληματισμό, που εγείρεται σ’ έναν υλικό νου, όταν υποχρεώνεται να συνδυάσει ένα πνευματικό βήμα με μία υλική ενέργεια. Αν αυτές οι μυήσεις είχαν διοχετευθεί από τους πνευματικούς διδασκάλους στην ανθρωπότητα, για να την βοηθήσουν στην εξελικτική της πορεία, τότε γιατί έπρεπε να πληρώσει κανείς για να τις λάβει; Αυτήν την ερώτηση την αντιμετώπισα και την αντιμετωπίζω συνέχεια. Κι όσοι ακόμα δεν την εκφράζουν, την βλέπω να εγείρεται στα μάτια τους και την βλέπω να ενσαρκώνεται στις σκέψεις τους.
Γνωρίζουμε ότι η αποδοχή μιας μύησης στο υλικό επίπεδο επιφέρει και την συγκατάθεσή μας να γίνει μια αντίστοιχη μύηση στο αιθερικό πεδίο στην ολότητά μας.
Αυτή η μύηση καθαρίζει τα λεπτοφυή σώματά μας, και εναρμονίζει τα ενεργειακά μας κέντρα, ώστε να μπορέσει το φως, διερχόμενο από αυτά να κατέλθει στο υλικό πεδίο και να διευρύνει τις δονήσεις μας. Επειδή ο υλικός μας νους επεξεργάζεται τις λειτουργίες που γίνονται στο υλικό πεδίο με την δική του υλική συνειδητότητα, πρέπει αυτός που δίνει την μύηση να λειτουργεί σαν ενδιάμεσος νους, σαν νους-κανάλι, που με την διεύρυνσή του, οδηγεί το φως στον λήπτη της μύησης για να επιφέρει και την ανάλογη διεύρυνση της ενεργειακής του συχνότητας. Αυτή η διεργασία προϋποθέτει την αγνή και φωτεινή πρόθεση του δότη να γίνει καθαρό «κανάλι» για να διοχετευθεί το φως στον λήπτη. Χωρίς αυτήν δεν γίνεται δυνατή η κάθοδος του φωτός. Αυτή η αγνή και φωτεινή πρόθεση προϋποθέτει την ανιδιοτέλεια αυτού που δίνει την μύηση, ότι δεν θα αποκομίσει εκείνος κανένα όφελος από την κάθοδο του φωτός, αλλά το όφελος επικεντρώνεται στον λήπτη. Είναι μια ιερή στιγμή για τον δότη και τον λήπτη μιας μύησης που βασίζεται στην αγνή αγάπη και την ανιδιοτελή προσφορά., καθώς και στην φωτεινή πρόθεση και των δύο να διευκολύνει ο ένας και να αποδεχθεί ο άλλος την κάθοδο του φωτός.
Αυτή η φωτεινή πρόθεση για την εισροή αγάπης και φωτός δεν πληρώνεται ποτέ.
΄Όμως μια ενεργειακή μύηση προϋποθέτει και μια εκπαίδευση. Προϋποθέτει την μετάδοση σχετικής γνώσης, και χρειάζεται να αφιερώσει κανείς πολύ χρόνο για να γίνει εύληπτη. ΄Ένα -επιτρέψτε μου να το ονομάσω έτσι- εκπαιδευτικό σεμινάριο Ρέικι πχ., δεν περιλαμβάνει μόνο μυήσεις που εκεί χρειάζεται η πνευματική μεσολάβηση του δότη. Περιλαμβάνει και την υλική του συμμετοχή με το νου του και τις αισθήσεις του και την προσφορά του σε μια επίπονη και χρονοβόρα προσπάθεια να μεταδώσει τις γνώσεις του. Εκεί αναπτύσσεται μια υλική αξιολόγηση του χρόνου που διαθέτει ο δότης και αυτός ο χρόνος επιβάλλεται να πληρωθεί, σύμφωνα με τους υλικούς νόμους. Είναι πλέον ξεκάθαρη η αντίληψή μου περί ιδιοτέλειας και νιώθω και την σιγουριά πια ότι μπορώ να ξεχωρίσω την αγάπη που ρέει, από την πρόθεση να γίνει ένα σεμινάριο με κίνητρο το χρήμα.. Αυτή η εξήγηση είναι για μένα πλέον η διαφοροποίηση της ιδιοτέλειας από την ανιδιοτελή υπηρεσία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 09:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

ΓΙΩΤΑ

quote:
Εγώ νομίζω το να γνωρίζουμε την ύπαρξη της ενέργειας, το να γνωρίζουμε ότι κι εμείς είμαστε ενέργεια, ότι το κάθε τι στο σύμπαν είναι συνδεδεμένο με τα υπόλοιπα και γίνεται μιά διαρκής ανταλλαγή ενεργειών, είναι ένα εργαλείο.

Και η Λίλλιαν ανέφερε συμπληρωματικά τη διαίσθηση και την παρατήρηση. Εγώ θα πω για την άφεση, τη μεγάλη δύναμη του να μπορείς να παραδίδεις τον έλεγχο γνωρίζοντας ότι όλα είναι καλά και ότι είσαι ασφαλής μέσα στο φως.

quote:
Και κάτι που ξεκάρφωτα μου ήρθε απόψε στον ύπνο μου:
Είμαι ανοιχτός στην ενέργεια σημαίνει είμαι ανοιχτός στην αγάπη.
Δεν ήταν σκέψη, ήταν μιά φράση που την είδα στον ύπνο μου.

Εξυπακούεται ότι όταν κοιμόμαστε αυτό που συμβαίνει είναι να μετέχουμε άλλων πεδίων ή διαστάσεων.

Θα ήθελα αν μπορείς μια διευκρίνηση ως προς το πώς εννοείς το ρέικι σε σχέση με τη δημιουργικότητα. Δηλαδή; Δημιουργική εφαρμογή του ρέικι; Ή πώς επηρεάζει το ρέικι τη δημιουργικότητα; Συγνώμη, αλλά ακόμη προσπαθώ να συνέλθω από το χθεσινό πάρτυ γενεθλίων του γιού μου και δεν λειτουργεί πλήρως το... πάνω πάτωμα!

METEOR
Έχω την αίσθηση ότι το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον αναφέρονται στη δική μας συνέχεια και αφορούν μόνο εμάς. Έξω από τη δική μας πραγμάτωση υπάρχει ένα υπέροχο άχρονο, το οποίο ανακαλείται κάθε φορά που κάνουμε ρέικι για παράδειγμα.

Κρατώ πολύ κοντά μου για σήμερα τα αρώματα και τα χρώματα από τις αμυγδαλιές...

GALADRIEL

quote:
σχετικά με το Αγγελικό Reiki τώρα... είναι απλά ένας τρόπος διαχείρισης της ενέργειας (χμ ... αν και δεν ταιριάζει η λέξη) ώστε να αντιληφθούμε σε βάθος, να βιώσουμε την ανάπτυξη της σε όλες τις οκτάβες...
πως να μεταφέρουμε δηλαδή το βίωμα της αγάπης σε υψηλότερες συχνότητες...

Επιτέλους κάποιος που να ξέρει από αγγελικό ρέικι μπας και μάθουμε τίποτε παραπάνω. Θα πρέπει βεβαίως να σου πω ότι είχα μια πραγματικά αισχρή εμπειρία-θεραπεία που βίωσα σαν απίστευτη ασέβεια, μην πω βλασφημία. Αλλά πάλι δεν είμαι θιασώτης της Doreen Virtue που συνιστά να καλούμε τους αγγέλους για... να μας πλύνουν τα τζάμια του αυτοκινήτου μας, οπότε...

Θα είχες την καλοσύνη να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω για το αγγελικό ρέικι; Εμένα τουλάχιστον θα με ενδιέφερε πάρα πολύ.

ΡΩΡ
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες!
Συμφωνώ πάρα πολύ με την τοποθέτησή σου. Δεν είναι μόνο το ζήτημα του χρόνου που επενδύεται. Είναι και το ζήτημα του υλικού που προετοιμάζει κάποιος (εγχειρίδια, καφέδες, χώρος). Προσωπικά είμαι υπέρ της συμβολικής τιμής, αυτό που εφαρμόζει η Λίλλιαν δηλαδή, και η οποία έχει σκοπό την κάλυψη τέτοιων εξόδων.

Και έτσι όπως το έθεσες κατάλαβα ίσως τι εννοούσε ο YIANNAKAS όταν έλεγε για το περιεχόμενο του δασκάλου. Εννοούσε μάλλον το ζήτημα της ανιδιοτέλειας ως προς την προσφορά της διδασκαλίας, σωστά Yiannaka; Αν είναι έτσι, συμφωνώ μαζί σου και συγνώμη που δεν το κατάλαβα σωστά νωρίτερα.

ΛΙΛΛΙΑΝ
Τι να πω σε σένα παιδάκι μου; ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 10:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα ,

όταν βαδίζει κανείς τον Δρόμο της Ενέργειας, υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορεί να την αντιληφθεί όμως και να την κάνει μέρος της συνείδησης του... γι'αυτό θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο ανεκτικοί σε περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις...

για μένα αρκεί που έστω μέσα από τέτοιες "τεχνικές" μαθαίνουν κάποιοι, που βρίσκονται σε πρώτη επαφή με τα εσώτερα πεδία, την αίσθηση ότι δεν είμαστε μόνοι... ότι μπορούμε να αντλήσουμε χαρά και από τα μικρότερα πράγματα (ακόμα κι αν αυτό είναι το καθάρισμα των τζαμιών του αυτοκινήτου)....

στο θέμα μας τώρα...

τα σύμβολα, όπως και οι άγγελοι δεν είναι παρά οι πύλες συντονισμού μας, έτσι ώστε να φέρουμε σε εκδήλωση το επιθυμητό αποτέλεσμα... πολλές φορές αυτό δεν βρίσκεται καν στο φυσικό πεδίο (π.χ. όταν δουλεύουμε πάνω στα αισθήματα αγωνίας ή λύπης που έχει κάποιος ώστε να βοηθηθεί να ηρεμήσει)....

έρχεται λοιπόν κάποια στιγμή, που η ενέργεια της αγάπης μπορεί να γίνει συνειδητή πέρα από τα πεδία που συντηρείται η προσωπικότητα... ο συντονισμός με τους αγγέλους διευκολύνει ακριβώς αυτή την μετάβαση, διαφορετικά θα ήταν απλησίαστα για τους περισσότερους, που δεν έχουν αφιερώσει όλη τους την ζωή (με όλους τους τρόπους και σε όλα τα επίπεδα) σ'αυτό... μην ξεχνάμε πως σαν άγγελο συχνά ορίζουμε την οντότητα εκείνη που λειτουργεί σαν μεσολαβητής ανάμεσα στον άνθρωπο και τον Θεό... ή ακόμα καλύτερα στον Ανώτερο Εαυτό του καθενός μας...

ποια η διαφορά τώρα και σε τι χρησιμεύει...

όταν περάσουμε πέρα από την προσωπικότητα, μπορούμε να έχουμε αντίληψη των ρευμάτων της ζωής, να αντιληφθούμε τα "πακέτα" (χμ...κι αυτή αδόκιμη έκφραση) ενέργειας όπως διαμορφώνονται παγκόσμια.... κι εκεί ακριβώς να εργαστούμε... φυσικά και δεν αναφέρομαι σε θέματα φυλετικά, ή εξωτερικής πολιτικής κρατών κλπ ... αλλά για τα ρεύματα εκείνα που προωθούν την εξέλιξη ολόκληρης της ανθρωπότητας...

για όσους το θελήσουν, οι άγγελοι λοιπόν, λειτουργούν όπως είπα και πριν σαν μετασχηματιστές που επιτρέπουν την διαφοροποίηση της συχνότητας μας σε υψηλότερες οκτάβες δόνησης με ασφαλή τρόπο ...

όπως βλέπεις, καλή μου unseen, πρόκειται ακριβώς για το αντίθετο απ'αυτό που σε έκανε να βιώσεις τόσο αρνητικά συναισθήματα...

όλα καλά

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 10:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους!

ΡΩΡ! Καλως όρισες

Σας διάβασα τρέχοντας σήμερα!
Η σημερινή μέρα έχει φόρτο εργασίας και μου είναι δύσκολο να συμμετέχω. Ελπίζω αύριο να τα καταφέρω!

Αγαπάτε αλλήλους!

Φωτεινές αγκαλιές


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 11:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυαγαπημένη μου galadriel

Είναι πολύ ωραία η τοποθέτησή σου και μου δίνει ένα πάτημα να καταλάβω λίγο περισσότερο αυτόν τον τρόπο θεραπείας.

Παρ' όλα αυτά στο δικό μου σύμπαν οι άγγελοι δεν είναι σύμβολα, είναι οντότητες με συγκεκριμένη δόνηση και αντιπροσωπεύουν συγκεκριμένη πραγμάτωση.

Δεν είναι κακό να αισθάνεται κανείς σεβασμό για αυτό που είναι οι άγγελοι ούτε αφαιρεί από την αμεσότητα της προσέγγισής τους, όταν αυτή γίνεται με το σωστό συναίσθημα.

Όμως το να τα απλουστεύουμε όλα μέχρι την ισοπέδωσή τους, είναι ένα άκρο με το οποίο δεν συμφωνώ... Ασφαλώς βεβαίως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Όσον αφορά τα συλλογικά ενεργειακά ρεύματα και τους μετασχηματιστές, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 13:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen,
εννοώ πως μπορεί το ρέικι να επιρεάσει τη δημιουργικότητα.

Λίλλιαν,
μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω σχετικά με τη δημιουργία εικόνων μέσα από τα σύμβολα β βαθμού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 22:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου unseen,

δεν είπα πουθενά ότι άγγελοι και σύμβολα είναι ένα και το αυτό... είπα ότι λειτουργούν σαν πύλες συντονισμού... και φυσικά είναι οντότητες με πολύ συγκεκριμένη δόνηση

όπως επίσης δεν είπα να μην σέβεται κανείς τις ενέργειες με τις οποίες έρχεται σε επαφή... ούτε να τα ισοπεδώσουμε όλα...

καταλαβαίνω ότι είχες μία πολύ τραυματική εμπειρία, αλλά θέλω να καταλάβεις ότι είναι ανάγκη να δεχόμαστε με σεβασμό και το σημείο εξέλιξης στο οποίο βρίσκεται ο καθένας, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο στη δεδομένη στιγμή μπορεί να προσεγγίσει τα εσωτερικά πεδία...

και τέλος κάτι ακόμα... όσο περισσότερο ανεβάζουμε την συνείδηση μας και την αγάπη μας τόσο περισσότερο επηρεάζεται απ' αυτό και η καθημερινή μας ζωή... ακόμα κι αν αυτό είναι τα τζάμια του αυτοκινήτου καλή μου... ακόμα κι αυτό...

όλα καλά

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 09:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Ρωρ,
Είδα τo site σας και το πως εκφράζεται το καλύτερό σας μέσα απο αυτό, την ειλικρίνεια με την οποία μιλάτε για το Reiki, και οχι μόνο και ενθουσιάστηκα! Μαζί με την Unseen είμαστε στην τελική ευθεία τροποποιήσεων του site μας. Είναι ήδη στον αέρα και ελπίζω μέσα στον Απρίλη να λειτουργεί όπως θα θέλαμε. Χαίρομαι λοιπόν που τα site μας θα κάνουν παρέα στο αχανές δίκτυο! Ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να συναντηθούμε απο κοντά!

Σας εύχομαι κάθε καλό

Σε χαιρετώ

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 10:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Λίλιαν,

Είναι πολύ μεγάλη η χαρά μας, που αυτά που πιστεύουμε βρήκανε και σε σένα ανταπόκριση. Η στάση ζωής
μας έρχεται μέσα από την αυτογνωσία, ανεξάρτητα από το Ρέικι, που οφείλω να ομολογήσω ότι μας
άνοιξε τις πόρτες για μια ευρύτερη αναζήτηση του θαύματος της ζωής. Προσπαθούμε σε κάθε βήμα μας να
εκδηλώνουμε τον θεϊκό εαυτό μας και να ανταποκρινόμαστε στην αγάπη που είναι ο συνδετικός ιστός της
ολότητας του ανθρώπου. Η ακτίνα Ρέικι μας βοήθησε και μας βοηθά σε κάθε βήμα μας για να
αναγνωρίζουμε την αρνητικότητα της ύλης και να την αποφεύγουμε. Αναζητάμε την θεϊκή πνοή και
προσπαθούμε να ζούμε μέσα σ' αυτήν, ώστε κάθε εμπόδιο να το αντιλαμβανόμαστε σαν πολύτιμη εμπειρία
και να εξελισσόμαστε μέσα από αυτήν.
Σίγουρα έχουμε μεγάλο δρόμο ακόμα, αλλά νομίζω ότι όλοι μαζί μπορούμε να φέρουμε το φως στον πλανήτη μας και να διευκολύνουμε την μετάβασή του σε ανώτερα επίπεδα, μέσα από ένα ανοιχτό κέντρο καρδιάς που εκδηλωνει την αγάπη χωρίς περιορισμούς.
θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά.

Φως και αγάπη στο δρόμο μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 13:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωρ,

Ωραία! σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Aνοικτές καρδιές λοιπόν

Οπως θα παρατήρησες ξεκίνησε μια κουβέντα για τους Αγγέλους και το Αγγελικό τρόπο του Ρέικι κατ'επέκταση, τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν είχες "αγγελική/ουράνια εμπειρία" που με κάποιο τρόπο επηρέασε την ζωή και την πνευματικότητά σου, και αν θα ήθελες να την μοιραστείς, μέχρι το σημείο που νομίζεις εσύ.

Επίσης αυτή η ερώτηση/πρόσκληση απευθύνεται σε όλους όσους συμμετέχουν στο forum. Παιδιά! εσείς?

Φωτεινές αγκαλιές

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 14:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Λίλλιαν, και αγαπητοί φίλοι του Forum,
Ναι είχα και έχω επικοινωνία με Αγγέλους από ηλικία 18 ετών, και σήμερα, έχει επεκταθεί με έναν πνευματικό διδάσκαλο από τα ουράνια επίπεδα, που με βοήθησε και με βοηθά να κατανοήσω τι σημαίνει ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό μου, τι σημαίνει θεϊκό θέλημα, τι σημαίνει αγάπη χωρίς όρους.

Διάβασα το mail που έλεγε ότι οι ΄Αγγελοι μας καθαρίζουν τα τζάμια του αυτοκινήτου...και γέλασα. ΄Ομως οι αγγελικές ενέργειες δεν είναι μακριά από την καθημερινότητά μας. Είναι μέσα σ' αυτήν και -αν το ζητήσουμε με επίγνωση- μας βοηθούν σε κάθε δυσκολία, ανεξάρτητα πόσο γελοία φαίνεται με τον υλικό μας νου. Οι αγγελικές ενέργειες είναι κοντά σε όποιον τις πιστεύει και τις επικαλείται, αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου η βιωματική εμπειρία μέχρι τώρα. Γενικά είναι κοντά στους ανθρώπους, αλλά λόγω της ελεύθερης βούλησης που έχουμε σαν ανθρώπινη φύση, δεν επεμβαίνουν (παρά σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις), μέχρι να το ζητήσουμε...
΄Οσο για το Αγγελικό Ρέικι, δεν ξέρω να σας πω, γιατί ποτέ δεν το έχω δοκιμάσει. ΄Ομως όταν εγώ κάνω Ρέικι, οι ΄Αγγελοι είναι κοντά μου έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν βρίσκω ότι μου χρειάζεται και ειδική ονομασία γι' αυτό.

΄Ενα γλυκό χαμόγελο για όλους σαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 15:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωρ
Μοιάζουν οι εμπειρίες μας. Σκέψου να γινόταν συνδιασμός των πληροφοριών όσων έχουν καταγράψει και συνομιλίσει με Αγγελικά Πεδία! Αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει κομμάτια ολοκληρωμένων γνώσεων με τέτοια δυναμική ώστε να δώσουν την ώθηση αλλά και να αφήσουν χνάρια αναλλοίωτα και στις επόμενες γενιές. Κάθε εμπειρία, επικοινωνία, σύνδεση με Αγγελικές Οντότητες είναι Ευλογία, μοναδική, διαφορετική χωρίς να χάνει την ουσία της.
Και εγώ χαμογέλασα με την φράση που είδα γραμμένη, αν ένας Αγγελος όμως παρουσιαζόταν για ένα μικροδευτερόλεπτο στην γη, πέραν του ότι θα κάλυπτε τουλάχιστον την μισή, ούτε τζαμάκι θα έμενε όρθιο.

Ομως προκειμένου να λειτουργήσουν και εκείνοι σύμφωνα με το έργο που έχουν αναλάβει να κάνουν κατά περίπτωση, μας έχουν δώσει την ευκαιρία να αντιληφθούμε τις ιδιότητές τους και να μπορέσουμε να τις απεικονίσουμε είτε σε εικόνες που κοσμούν τις εκκλησίες μας, είτε σε μικρότερες κλίμακες..τσέπης! Είναι πανταχού παρόντες και τόσο διακριτικοί ώστε κατόπιν Επικλήσεως ή Παρακλήσεως ανθρώπων επεμβαίνουν -συμφωνώ μαζί σου απόλυτα- αλλά και όταν το Θείο Θέλημα χρειάζεται να γίνει ορατό.

Υπέροχα
καλό απόγευμα

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 10:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλλιαν,
την έκανα την άσκηση που μου είπες με τα χέρια τριγωνάκι γύρω από τον αφαλό. Αυτό που έγινε (και τις 2 φορές που την έκανα) ήταν ότι γουργούριζε πολύ η κοιλιά μου και έβλεπα πολυ ασημένιο φως, και είδα και την εικόνα της Παναγίας πάλι μέσα σε ασημένιο φώς. Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να δω ή να γίνει, πάντως είχα και την αγωνία, δηλ. κάτι περίμενα να γίνει... δεν ξέρω τι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 11:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Γιώτα!

Πάντα γίνεται ακριβώς αυτό που χρειάζεται. Αν νιώσεις την ανάγκη μπορείς να την επαναλάβεις, να κάτι έρθει στο μυαλό σου σημείωσέ το. Βλέπουμε ότι είναι κοντύτερα σε εμάς την συγκεκριμένη στιγμή, υπάρχει ωραιότερη εικόνα απο την μορφή της Παναγίας? Δες τι σημαίνει το ασήμι για σένα, φοράς κοσμήματα, έχεις ασημένια πράγματα σπίτι, η εικόνα που είδες μήπως υπάρχει κάπου? Ψάξε σαν λαγωνικό παντού και η εικόνα θα εμφανιστεί μπροστά σου!

Σε χαιρετώ με αγάπη

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 12:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Λίλλιαν,
Τον τελευταίο χρόνο, σκέφτομαι έντονα να ασχοληθώ με την κατασκευή ασημένιων χειροποίητων κοσμημάτων. Μα το σκέφτομαι σχεδόν κάθε μέρα, αλλά επειδή τα εργαλεία κοστίζουν, προβληματίζομαι για το αν θα τα καταφέρω ώστε να μην πετάξω τα λεφτά. Μου έχει γίνει σχεδόν έμμονη ιδέα. Με την απάντησή σου για το ασήμι, με προβλημάτισες. Μηπως πήρα κάποια απάντηση πάνω σε αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 12:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ελεύθερε επαγγελματία Γιώτα

Δεν θέλω να σου κάνω την ξύπνια ούτε να χαμογελάκια και τελίτσες στο αν πήρες κάτι.
Το σκέπτομαι ως εξής. Εφόσον σου έχει γίνει έμμονη ιδέα και θέλεις, κάνε την σκέψη πράξη. Ρίσκο πάντα υπάρχει όταν δοκιμάζουμε κάτι καινούργιο. Εσύ ξέρεις την οικονομική σου κατάσταση οπότε εσύ αποφασίζεις.
Εγώ πάντως πρώτη πελάτισσα, γιατί φορώ μόνο ασήμι! και εφόσον θαναι απο τα χεράκια σου

Καλές δουλειές!

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Γιώτα μου
Πιστεύω ότι το ρέικι προκαλεί βαθύ lifting ή μάλλον uplifting της προσωπικότητας και ότι επειδή επενεργεί σε ένα πολύ βαθύ επίπεδο, βοηθάει να έρθουν στην επιφάνεια κρυμμένες δυνάμεις μας όπως η δημιουργικότητα. Επίσης απελευθερώνει την έκφραση και έτσι βοηθάει διπλά. Σε μένα ενεργοποιήθηκαν πάρα πολύ αυτές οι παράμετροι μετά και τη μύηση του τρίτου βαθμού. Το ντάικο-μίο πραγματικά είναι ένα σύμβολο που "δουλεύει" σε μεγάλο βάθος...
Εάν επιλέξεις να ακολουθήσεις το όνειρό σου, σού εύχομαι καλή τύχη και κάθε επιτυχία!

Σχετικά με την "αγγελική" συζήτηση, δεν θα ήθελα να μπω σε αντιπαράθεση για το τι είναι άγγελοι ή τι δεν είναι. Μου θυμίζει λίγο το "δυο γάϊδαροι μαλλώνανε σε ξένον αχυρώνα". Πιστεύω ότι από μια τέτοια σύνδεση, καθένας μπορεί να αντλεί αυτό που έχει ανάγκη και αντέχει. Οι άγγελοι Είναι αυτό που Είναι... και οι όποιοι ορισμοί και προσδιορισμοί εξυπηρετούν απλά τον σκοπό της δικής μας διευκόλυνσης.

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****

Edited by - Unseen on 30/03/2006 09:06:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Χαιρετώ τους πάντες

επειδή μιλάτε για αγγέλους ήθελα να ρωτήσω κάτι
Πως είστε σίγουροι ότι είναι άγγελοι και δεν είναι κάτι άλλο που εμφανίζεται σαν άγγελος? είχα μια σχετική κουβέντα χθες, και για αυτό το ρωτάω. Και εκτός αυτού, αν δεν είναι τελικά άγγελος, μάλλον δεν θα γίνεται και σωστά οι ενέργειες που θα έπρεπε να γίνονται και οι πληροφορίες να είναι λάθος.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με την "αγγελική" συζήτηση, δεν θα ήθελα να μπω σε αντιπαράθεση για το τι είναι άγγελοι ή τι δεν είναι. Μου θυμίζει λίγο το "δυο γάϊδαροι μαλλώνανε σε ξένον αχυρώνα". Πιστεύω ότι από μια τέτοια σύνδεση, καθένας μπορεί να αντλεί αυτό που έχει ανάγκη και αντέχει. Οι άγγελοι Είναι αυτό που Είναι... και οι όποιοι ορισμοί και προσδιορισμοί εξυπηρετούν απλά τον σκοπό της δικής μας διευκόλυνσης.


ναι, αρκεί να μην πλένουν τα τζάμια...

G.


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα ....μια καλημέρα με μυρουδιες της άνοιξης
καλημερα με χαμόγελα και φως γαι ολους μας.
Διαβαζω τα όσα αναφέρεται με τους αγγέλους και χαμογελώ.
Νοιώθω τον άγγελο της οικογενειας μου ,ειναι παντα διπλα μου και απευθυνομαι σε κεινον για τα ευχαριστω μου για τις παρακλησεις μου,γιατ ην καθημερινότητα μου,ναι καλα ακουσατε τουζητώ ό,τι επιθυμώ γαι μενα και τα παιδια μου.Ειναι διπλα μου οταν δυσκολευομαι και με σηκώνει στα φτερα του.Μετα δε απο την ασπιδα της Πυραμίδας ,στην δυσκολια μου επικαλουμαι τους αρχαγγελους περα απο τον δικομου Αρχαγγελο,νοι΄θω ότι αν απλώσω το χερι μου με κρατάει,με γλυκαινει με γαληνευει.Αρχαγγελος Μιχαήλ,ελατε στον Ταξιάρχη του Μανταμαδου τότε θα νοιωστε οτι σας λεω.Για να μην με περαστε δε και για καμια που εχει σχεση με την εκκλησια σας λεω οτι καλως η κακως έχω να πατησω σε εκκλησια σε λειτουργια ισως πανω απο τριαντα χρονια.Πάω στην εκκλησια όποτε εγω το έχω αναγκη ,μονη μου!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Unseen
Δεν υπάρχει λόγος να γίνει αντιπαράθεση για τίποτα, γιατί η αλήθεια του καθενός είναι μοναδική. ΄Όταν ακολουθούμε τον πνευματικό δρόμο, πιστεύουμε στην δική μας καθοδήγηση και δεν πρέπει και οι άλλοι να την ακολουθούν. Αυτός είναι ένας μεγάλος κανόνας για την αλήθεια μας, που δεν αποδεικνύεται, ούτε όμως διαπραγματεύεται. Αλλιώς θα είχαμε επιβολές, που σε κανέναν μας δεν αρέσουν. Αυτό που έχω εισπράξει εγώ από τις αγγελικές ενέργειες δεν είναι κάτι ορατό και πραγματικό για τους άλλους, ώστε να μπορώ να το θεωρήσω αντικειμενικά σωστό. Γι’ αυτό καλή μου Unseen άκου την καρδούλα σου και αυτή είναι η δική σου αλήθεια, που πραγματικά την σέβομαι.
Το σημείο της συνάντησης του καθενός μας με το Φως, μπορεί να είναι διαφορετικό. Σημασία έχει η συνάντηση και όχι το σημείο.

Another Star
Τι σημαίνει για σένα «δεν είναι ΄Αγγελος, αλλά κάτι άλλο?». ΄Ότι και να είναι, αν σου φέρνει αγάπη και γαλήνη, είναι καλοδεχούμενο. Κανείς δεν βγήκε να πει «να κάνετε αυτό, γιατί μου το είπαν οι ΄Αγγελοι». Αυτό από μόνο του έχει προτροπή, και στον πνευματικό δρόμο είναι εμπόδιο.
Το αν κάποιοι άνθρωποι, είπαμε ότι έχουν αγγελικές/ουράνιες επικοινωνίες, δεν σημαίνει ότι αυτές είναι νόμοι που πρέπει να τους ακολουθήσουν όλοι. Η αγάπη και το φως έρχονται στον καθένα μας μέσα από διαφορετικούς τρόπους, σημασία έχει να τα αναγνωρίζουμε.

Μια γλυκιά καλημέρα σε όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωρ ευχαριστώ για την απάντηση
Εγώ δεν μπορώ να το παίξω ειδική γιατί δεν γνωρίζω.

απλά επειδή το κακό μπορεί να παίξει σε διάφορες μορφές, εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μου επικοινωνία αγγελική, για αυτό είπα να ρωτήσω. Δηλαδή το καταλαβαίνετε από το συναίσθημα?

Ξέρεις εχθές είχα τη συγκεκριμένη συζήτηση με έναν φίλο ο οποίος βαδίζει με τα βήματα της εκκλησίας και μου έλεγε ότι είναι τρομερά εύκολο να πάρει τη μορφή ενός αγγέλου για παράδειγμα και να σε παρασύρει και στο συναίσθημα. Αυτό έχω εγώ σαν απορία. Δηλαδή πρέπει να το ξεχωρίσεις. Εκεί δεν είναι το δύσκολο?

Ευχαριστώ και πάλι



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 10:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Another star
Κανείς δεν είναι ειδικός να θεωρήσει την μία ή την άλλη κατεύθυνση σωστή και να την επιβάλλει, με τον τρόπο του. Μην φαντάζεσαι ότι εγώ είμαι ειδική, την καρδιά μου ακούω…
Θα σου πω την άποψή μου σχετικά με την έννοια κακό, και αξιολόγησέ την μόνη σου, σε σχέση με αυτά που σου λέει η καρδιά σου.
Δεν υπάρχει (για μένα, το τονίζω) «εξωτερικό» κακό, που παίρνει μορφές και μας επηρεάζει. Υπάρχει η προσωπικότητα (που πολλοί την θεωρούν κατώτερο εαυτό), που για να «επιβιώσει» επινοεί διάφορα τεχνάσματα που δεν έχουν να κάνουν με την θεία φύση του ανθρώπου. Το «κακό» αν μπορούμε να το πούμε έτσι απλά, είναι μέσα μας και όλη αυτή η διαδρομή μας στην Γη, έχει σκοπό να το αναγνωρίσει και να το μεταστοιχειώσει σε φωτεινή δόνηση, σε κύματα αγάπης και συμπόνιας. ΄Οταν υπάρχουν στην ουσία μας σαν άνθρωποι αυτές οι δονήσεις, κανένας «κακός ΄Αγγελος» δεν μπορεί να μας επηρεάσει. Το πως αναγνωρίζουμε τις αγγελικές ενέργειες, είναι από τις θεϊκές τους δονήσεις, που δεν μπορώ να στο περιγράψω με λόγια. Καθένας μας παίρνει τις δικές του επιβεβαιώσεις γι’ αυτό και δεν είναι κάποιος κανόνας που μπορεί να ακολουθηθεί.
Απέχω πολύ από αυτά που λέει η Εκκλησία, γιατί θεωρώ ότι είναι επιβολές και δεν τις αποδέχομαι. Η πίστη μας δυναμώνει, όταν καταλάβουμε ότι ο Θεός δεν κάνει διακρίσεις και δεν επιβάλλει και δεν τιμωρεί, παρά μόνο αγαπά. Η εκκλησία έχει βγάλει στο internet ένα site που «απαγορεύει» και θεωρεί αιρετικούς όσους ασχολούνται με πνευματικά θέματα. Ακόμα και αυτούς που ασχολούνται με Ρέικι τους περιλαμβάνει. Το γνωρίζατε αυτό? Δεν έχει αφορίσει όμως, όσους τραβάνε «σακούλες σκουπιδιών γεμάτες με χρήματα», γιατί αυτοί ανήκουν στον κύκλο της…
Δεν κάνω κριτική, γιατί αυτή ανήκει «στο κακό»! Ας αξιολογήσει ο καθένας από εμάς αν τον ενδιαφέρει ένας τιμωρός Θεός, που επιβάλλει νόμους, ή ένας Θεός γεμάτος αγάπη και συμπόνοια που η αγκαλιά Του, τους «χωράει» όλους

Μια αγκαλιά γεμάτη αγάπη σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 11:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλη την παρέα!

Ρωρ
συμφωνώ σε ότι γράφεις και επαυξάνω!

G
Πολύ παραπονιάρα σε βρίσκω, γιατί παιδάκι μου? Πάντως εχθές έκανα τα τζάμια μου αόρατα! Αυτά τα quote μου δημιουργούν περίεργα συναισθήματα, ίσως γιατί πιστεύω στην ροή και όχι στην επικέντρωση

Galazia Sfaira! την αγκαλιά μου σου στέλνω

Another Star,
Εσύ είσαι σίγουρη πως αύριο ο ήλιος θα κάνει την ανατολή του?
Δεν υπάρχουν εξηγήσεις, υπάρχουν απόψεις, βιωματικές εμπειρίες, ατελείωτα ταξίδια ανακαλύψεων, υπάρχει ότι θέλει ο καθένας να υπάρχει!

ΥΣ
Γιατί δεν με επηρεάζει ούτε η πανσέληνος, ούτε η έκλειψη, ούτε κανένα καιρικό φαινόμενο? Αυτό σκεπτόμουν όταν άκουγα απο ανθρώπους να έχουν περάσει περίεργα εχθές, αλλά διάβαζα και εσάς. Ισως είμαι μακριά της φύσης ή κοντά σε κάτι άλλο. Μου αρέσει που δεν έχω εξηγήσεις για τα πάντα!

Φωτεινές Αγκαλιές για την σημερινή ημέρα

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 12:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel
quote:
ναι, αρκεί να μην πλένουν τα τζάμια...

Χα χα χα! Μάλλον είναι μια ιδέα που δεν μου κάθεται και τόσο καλά!

ΡΩΡ
Μου άρεσε πολύ η προσέγγισή σου. Μια κι έγραψε για ροές η Λίλλιαν και μιλάμε και για διαφορετικά επίπεδα επικοινωνίας, είναι ίσως σκόπιμο να θυμηθούμε ότι σε κάθε επικοινωνία μπαίνουμε και σε μια συγκεκριμένη ροή. Η ορθοδοξία π.χ. είναι και αυτή μια τέτοια ροή με τις δικές της παραμέτρους, τη δική της προσέγγιση και μέθοδο. Όταν συνδέεται κανείς με αυτήν, αναγκαστικά συνδέεται και με τις παραμέτρους, την προσέγγιση και τη μέθοδό της, γι' αυτό και υπάρχει μια ολόκληρη "παραγωγή" κειμένων που μιλούν με τον ίδιο τρόπο για τα ίδια πράγματα. Η σύνδεση με μια άλλη ροή, έχει άλλα αποτελέσματα. Έτσι, ο ΚΡΥΩΝ π.χ. περιγράφει με έναν τρόπο τα αγγελικά πλάσματα, ενώ η Νίτσελε Γραμματικάκη με έναν άλλον.

Σημασία τελικά έχει αυτό που λες εσύ, ΡΩΡ, να βρει ο καθένας μας την προσωπική του αλήθεια.

Κι αν όλα αυτά φαίνονται άσχετα με το ρέικι, ας σκεφτούμε ότι και αυτό είναι ένας τρόπος συμμετοχής στους αόρατους κόσμους και επικοινωνίας, αφού κατά τη διάρκεια της συνεδρίας ο θεραπευτής συνδιαλέγεται ακατάπαυστα με τον θεραπευόμενο και αντίστροφα.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 13:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά, τα πάντα είναι θέμα προσωπικής εμπειρίας και από ποια σκοπιά παρατηρείς την εμπειρία σου. Η ουσία όμως να είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ, δεν αλλάζει. Από αυτήν την άποψη, δεν ενδιαφέρει κανέναν αν η καλοσύνη σου και η αγάπη σου και η αυτογνωσία σου πηγάζουν είτε από τις αγγελικές ενέργειες, είτε από τον Ανώτερο Εαυτό σου, είτε από την θρησκεία σου, είτε από το ΤΙΠΟΤΑ που τα περικλείει ΟΛΑ.
Αυτό άλλωστε δεν είναι και η συνάντησή μας με τον Θεό?

Χίλια φιλιά σε όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 14:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μια που δεν αρέσει στη Λίλλιαν η επικέντρωση που ασκείται μέσω των quotes θα τα γράψω ως συνήθως, και ελπίζω να καταλάβετε τι λέω...

μα τι στο καλό unseen! το να βρει ο καθένας την προσωπική του αλήθεια γιατί αποκλείει να την βρει και με την ιστορία των τζαμιών??!!!

έλεος πια! ούτε εμένα μ'αρέσει αυτή η οπτική αλλά οφείλω να την σεβαστώ! πως θα γίνει τώρα...

αλλιώς ΟΛΑ όσα λέγονται εδώ για φωτεινές ακτίνες και τα σχετικά είναι τουλάχιστον ασυνεπή ως προς την πραγματικότητα που βιώνει ο καθένας...

και ναι, αγαπητή Λίλλιαν, όταν βλέπω η εσωτερική αναζήτηση να γίνεται κουβάρι, γκρινιάζω!


G.


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 14:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ορμητική G

Και χωρίς quote, επικεντρώνεις δίδυμε!

Μπορείς λοιπόν να ξεμπερδέψεις το προσωπικό σου κουβάρι στην εσωτερική αναζήτηση και να το δηλώσεις στην εξωτερική σου πραγματικότητα!

"Για σήμερα μόνο, ας μη γκρινιάζεις" θα μπορούσε να είναι μια μοντέρνα θα έλεγα, αρχή του Reiki.

Δεν ξέρω εάν έχεις ασχοληθεί πρακτικά με το Reiki για να έχεις τις αρχές του. Εάν θέλεις όμως ευχαρίστως να τις παραθέσουμε και νομίζω θα ήταν όμορφο να γράφαμε και το πως τις αντιλαμβανόμαστε και κυρίως, μας έχουν βοηθήσει σε ώρες κρίσεως ή μας βοηθούν μόνο όταν είναι όλα θεωρητικά και πρακτικά ρόδινα?


Ρωρ,
τι θα έλεγες για το Ελληνικό Ρεικι? δεν το λέω έτσι στον αέρα πάντως


Γλυκό απόγευμα

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy