ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 12:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησία σπιλώνεται μόνη της με την ανεκδιήγητη συμπεριφορά των εκπροσώπων και της ηγεσίας της. Ο έρανος του αδαή και αφελή πιστού και τα πεντοδίφραγκα που ρίχνει στον εκκλησιαστικό κουμπαρά πρέπει πάντα να έχουν προορισμό τον φτωχό, τον άπορο, το ορφανό, τον γέρο.
Αντ'αυτού γεμίζουν τις ήδη φουσκωμένες τσέπες των δεσποτάδων χωρίς να ελέγχονται τα χρήματα κατα πόσο και εάν ακολούθησαν τον προορισμό τους για την ενίσχυση και την αρωγή των απόρων.
Έχουν πλέον καταντήσει εξαιρέσεις οι καλές περιπτώσεις με κανόνα πάντοτε την απάτη. Εσύ αγαπητέ Ψηλέ δέν καταλαβαίνω πώς είσαι τόσο πεπεισμένος για την διαφάνεια της εκκλησιαστικής περιουσίας, αφότου οι σεβαστοί κατα εσένα ιερείς αποτελούν μία απο τις ελάχιστες επαγγελματικές τάξεις με μεγάλη ικανότητα ανεξέλεγκτης απάτης. Το άνετο και εύκολο κέρδος για λογαριασμό τους είναι κοινή συνείδηση, οι πρόσφατες αποκαλύψεις εμφάνισαν τις τεράστιες περιουσίες που είχαν δημιουργήσει την ίδια στιγμή που οι "αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί" που τους είχαν πλησιάσει είχαν βαθιά μεσάνυχτα για την περιουσία τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 13:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker
"Αυτά δεν νομίζω ότι τα ανακοινώνει κανένας."

Ύποπτο, δεν θα έπρεπε μια και το 99% (όπως λεει και ο Ψηλός) του Ελληνικού Πληθυσμού είναι Χ.Ο. Διάολε από εμάς ζούνε.

wwalker
"Τώρα τι ποσοστό είναι, τι σημασία έχει; Για να ξαναβγεί το συμπέρασμα ότι οι παπάδες τα'χουν; Σιγά το πράγμα, μπορείς να το βγάλεις και χωρίς να σου πω εγώ τι ποσοστό είναι, αυτό το συμπέρασμα."

Αγαπητέ wwalker το πόσο που ανέφερες αν είναι αληθινό είναι σημαντικό. Όμως, ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός όπως η Εκκλησία πρέπει να κρατάει ένα μικρό τμήμα των κερδών της για τα δικά της έξοδα και όλα τα υπόλοιπα να πηγαίνουν σε δωρεές.

Τα 62 εκατομμύρια πρέπει να είναι το μεγαλύτερο μέρος των κερδών της. πχ αν οι δωρεές που λαμβάνει η εκκλησία από τους πιστούς είναι της τάξεως των 150 εκ ευρώ και αν από τις επιχειρήσεις της και από την άλλη γενικότερα περιουσία της λαμβάνει άλλα 300 εκ ευρώ το 62 είναι της πλάκας. Ουσιαστικά αυτά που δίνουν οι πιστοί η Εκκλησία τα δίνει κατά (50%) στους "άπορους" και το άλλο το κρατάει για πάρτι της. Δηλαδή κάνει ανα διανομή των δωρεών. Αν κάνει αυτό το πράγμα, ε όχι ρε wwalker τα δίνω αλλού τα λεφτά μου πχ Χαμόγελο του Παιδιού και όχι στον Χριστόδουλο που από την πολλή νηστεία είναι 200 κιλά.

Για να μην τα μηδενίζουμε και όλα τα 62 εκ είναι σημαντικά αλλά πήγαν εκεί που έπρεπε να πάνε ή πήγαν αλλού (παραδείγματα στην προηγούμενη απάντηση);

Για αυτό μην μου λετε για την Εκκλησία και το αγαθοεργό ρόλο της γιατί όλοι το είδαμε στις τηλεοράσεις μας πολλή πρόσφατα. Το να πετάμε ένα νούμερο έτσι γιατί το είπε κάποιος παναγιότατος καραγκιόζης δεν αποδεικνύει τίποτα. Θέλω όλη την εικόνα όχι το 0,0001%.



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 14:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου απαντήσω σύντομα GDS1. Να βρω στοιχεία πρώτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 17:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε σεις, λειτουργείτε και σκέφτεστε σαν να έχει ανάγκη η εκκλησία τους ανθρώπους και όχι οι άνθρωποι την εκκλησία!!

Η εκκλησία δεν είναι εκτελεστικό όργανο του λαού και δεν υπόκειται σε κανένα τέτοιου είδους ελέγχους (όπως τους εννοούν ορισμένοι)!!
Αν πραγματικά καίγεστε για τα τεκταινόμενα στους κόλπους της εκκλησίας, τότε γίνετε μέλη της έτσι ώστε να μπορείτε να επεμβαίνετε και να μην επιτρέπετε να λαμβάνουν χώρα τέτοιους είδους παρατυπίες.
Ίσως όμως είναι πιο βολικό να είμαστε απ’ έξω και να τη λιθοβολούμε, ε;;

Όταν λέει ότι η βοήθεια δόθηκε με τον οβολό του κοσμάκη, πάει να πει ότι με τα όσα έδωσε ο κοσμάκης ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ μπόρεσε η εκκλησία και βοήθησε τις όσες κοινωνικές τάξεις ανθρώπων αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν προβλήματα!!

Φυσικά και εγώ έχω δει και βλέπω τα κακώς κείμενα ορισμένων κληρικών!!!

Γιατί υπερτονίζετε αυτούς τους 2-3-4-5 που όντως βρέθηκαν να μην τιμούν την αποστολή τους και αμαυρώνετε όλο το πλήρωμά της που αποτελείται από χιλιάδες κληρικούς που εργάζονται πιστά και προσφέρουν έργο στην κοινωνία!!

Υπάρχουν και λαμπερά ονόματα στα ανώτατα αξιώματα του κλήρου που είναι τιμή μας να μας αντιπροσωπεύουν σ' αυτά τα αξιώματα!!
Για παράδειγμα, τι θα μπορούσε να πει κανείς για τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας;;;
Γνωρίζετε το παρακάτω:
"Ο Αρχιεπισκοπος Αλβανιας κ.Αναστασιος - ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΟ ΡΑΣΟ
(27/03/2004 - 14:58)

- Μια συγκινητικη προσφορα του με ιδιαιτερο νοημα
Συγκλόνισε η ενέργεια του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας, κ. Αναστάσιου, να προσφέρει το ποσό των 600.000 δολαρίων για την αναστήλωση στο Κοσσυφοπέδιο μίας εκκλησίας και ενός τζαμιού, ή την ανοικοδόμηση ενός νεανικού κέντρου που θα προωθεί την ειρηνική συνύπαρξη στην πολύπαθη αυτή επαρχία. Όπως τονίζει σε ένα συγκλονιστικό μήνυμά του, που συνοδεύει τη γενναία αυτή χειρονομία ο Αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος, "η πυρπόληση εκκλησιών και τζαμιών δεν προωθεί τη δικαιοσύνη και την ειρήνη, ούτε ασφαλώς την πρόοδο. Αντίθετα, μας γυρίζει σε εποχές και πρακτικές που οδήγησαν τη Βαλκανική σε καθυστέρηση, σε διχασμούς". Ιδιαίτερη συγκίνηση, προκάλεσε στον αλβανικό λαό η απόφαση του Αρχιεπισκόπου Τιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας, κ. Αναστάσιου, να προσφέρει το ποσό των 600.000 δολαρίων για την αναστήλωση στο Κοσσυφοπέδιο μίας εκκλησίας και ενός τζαμιού, ή την ανοικοδόμηση ενός νεανικού κέντρου που θα προωθεί την ειρηνική συνύπαρξη στην πολύπαθη αυτή επαρχία.

Όπως τονίζει σε ένα συγκλονιστικό μήνυμά του, που συνοδεύει τη γενναία αυτή χειρονομία ο Αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος, "η πυρπόληση εκκλησιών και τζαμιών δεν προωθεί τη δικαιοσύνη και την ειρήνη, ούτε ασφαλώς την πρόοδο. Αντίθετα, μας γυρίζει σε εποχές και πρακτικές που οδήγησαν τη Βαλκανική σε καθυστέρηση, σε διχασμούς και τραγωδίες. Όσοι μάλιστα εμπλέκουν τη θρησκεία στη βία, ουσιαστικά βιάζουν το πνεύμα της θρησκείας. Όσο δίκαιο κι αν έχει κανείς, οφείλει να σεβασθεί την ιερότητα και τον ρόλο που έχουν οι ιεροί τόποι λατρείας. Αυτοί πρέπει να γίνονται κέντρα συμφιλιώσεως και ειρήνης και όχι εστίες συντηρήσεως εχθροτήτων".

Συνεχίζοντας ο Αρχιεπίσκοπος υπογραμμίζει:
"Μόνο με την ειρηνική συνύπαρξη των θρησκευτικών κοινοτήτων μπορεί να υπάρξει αληθινή κοινωνική πρόοδος. Αυτή την αρχή προσπαθούμε να σεβόμαστε χριστιανοί και μουσουλμάνοι στην Αλβανία: να συμβιώνουμε και να συνεργαζόμαστε αρμονικά. Η νηφαλιότητα της ανεξιθρησκείας και η τόλμη της αγάπης πρέπει να υπερνικήσουν το τυφλό μίσος που οδηγεί σε αλυσίδα συγκρούσεων. Κατά τον 21ο αιώνα, παντού, και κατ' εξοχή στην περιοχή των Βαλκανίων, καλούμεθα -ανεξάρτητα από την κοινότητα, εθνική ή θρησκευτική, στην οποία γεννηθήκαμε- να αγωνισθούμε, για να συνυπάρξουμε ειρηνικά, με αλληλοσεβασμό και αλληλεγγύη. Με την πεποίθηση αυτή, η Ορθόδοξος Αρχιεπισκοπή Τιράνων έλαβε την κάτωθι απόφαση: Προσφέρουμε 600.000 $ - για την αναστήλωση στο Κοσσυφοπέδιο μιας εκκλησίας και ενός τζαμιού- ή την ανοικοδόμηση ενός νεανικού κέντρου που θα προωθεί την ειρηνική συνύπαρξη. Το ποσόν αυτό προέρχεται από τα χρήματα, που με πολλούς κόπους έχουμε συγκεντρώσει για την ανοικοδόμηση του Καθεδρικού ναού στα Τίρανα. Και θα διαβιβασθεί αρμοδίως, ώστε να εξασφαλισθεί η ορθή χρήση του σύμφωνα με το ιδιαίτερο νόημα αυτής της πρωτοβουλίας".

Είμαι σίγουρος ότι κανείς σας δεν το γνωρίζει αυτό διότι δεν συμφέρει στα ελεγχόμενα Μ.Μ.Ε να προβάλλουν τέτοιου είδους ειδήσεις!!

Περισσότερα εδώ:
http://www.imerisia-ver.gr/qu_article/040327014/darticle


Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 15/09/2005 17:06:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 17:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Γιατί υπερτονίζετε αυτούς τους 2-3-4-5"

Γιατί αυτοί την ΔΙΟΙΚΟΥΝ;;;; Έτυχε βλέπεις να είναι μητροπολίτες....

Αν είναι αυτοί σάπιοι από κάτω τι γίνετε;;;;;;; ΤΗΣ ΖΑΡΤΙΕΡΑΣ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ

Καλύτερα να πείς Ψηλέ ότι 2-3-4-5 είναι οι ΚΑΛΟΙ

Ψηλός
"Όταν λέει ότι η βοήθεια δόθηκε με τον οβολό του κοσμάκη, πάει να πει ότι με τα όσα έδωσε ο κοσμάκης ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ μπόρεσε η εκκλησία και βοήθησε τις όσες κοινωνικές τάξεις ανθρώπων αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν προβλήματα!!"

Αναδιαμονή πλούτου...τα πλούτη τα δικά της θα τα διανείμη καμμιά φορά σύμφωνα με τις επιταγές της ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΗΣ (Ιησούς, ξέρεις αυτός που σταυρώθηκε);;;;;

Ψηλός
"Για παράδειγμα, τι θα μπορούσε να πει κανείς για τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας;;;"

Πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ, τι θα μπορούσε να πεις κανένας και για τον δικό μας;;;;;



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 15/09/2005 17:21:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 17:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν λέει ότι η βοήθεια δόθηκε με τον οβολό του κοσμάκη, πάει να πει ότι με τα όσα έδωσε ο κοσμάκης ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ μπόρεσε η εκκλησία και βοήθησε τις όσες κοινωνικές τάξεις ανθρώπων αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν προβλήματα!!

Εγώ βλέπω ότι τα λεφτά στην Εκκλησία τα δείνουν αυτοί που δεν έχουν, και μόνο αυτοί που πάνε Εκκλησία.
Και όπως είπε και ο GDS1, οι άνθρωποι που ζούνε καλά από οικονομικής απόψεως, απομακρύνονται από την Εκκλησία.
Τα λεφτά στην Εκκλησία τα δίνει ο φτωχός που δεν τα έχει, και μάλιστα ο φτωχός Χριστιανός.

Εγώ προσωπικά γνωρίζω ότι τα λεφτά που δίνω τα δίνω στην Εκκλησία (ότι λεφτά δίνω τέλος πάντων), να τα κάνει ότι θέλει: είτε αυτό είναι βίλα στον Μητροπολίτη με τζακούζι, είτε θα τα στείλει κάτω στην Αφρική.
Και ευελπιστώ ότι θα τα στείλει στην Αφρική ή θα τα χρησιμοποιήσει για να στηρίξει το ποιμαντικό της έργο.
Αν αυτά πάνε στον Μητροπολίτη για να καλοπερνάει με πειράζει. Αν όμως έστω και ένα λεπτό από αυτά πάει για την ανέγερση εκκλησιών, ή άλλων κοινοφελών ιδρυμάτων, ή ακόμα για ιεραποστολή τότε με χαροποιεί.

Και γνωρίζω πως αν και μπορεί να μην πάνε όλα, κάποιο ποσοστό θα πάει. Κάπου θα δώσω λίγη χαρά, και κάποιος θα την εισπράξει μέσα από την Εκκλησία που προβάλλει τον Ιησού.
Και αυτό είναι που έχει σημασία για εμένα: κάποιος θα βρει χαρά, και μαζί με την χαρά θα έχει την ευτυχία να γνωρίσει και τον Χριστιανισμό.

quote:
Ψηλός
"Όταν λέει ότι η βοήθεια δόθηκε με τον οβολό του κοσμάκη, πάει να πει ότι με τα όσα έδωσε ο κοσμάκης ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ μπόρεσε η εκκλησία και βοήθησε τις όσες κοινωνικές τάξεις ανθρώπων αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν προβλήματα!!"

Αναδιαμονή πλούτου...τα πλούτη τα δικά της θα τα διανείμη καμμιά φορά σύμφωνα με τις επιταγές της ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΗΣ (Ιησούς, ξέρεις αυτός που σταυρώθηκε);;;;;


Την αναδιανομή πλούτου για την Εκκλησία θα πρέπει να την προτείνει ο Χριστιανός.
Το να την προτείνετε εσείς που δεν θέλετε την Εκκλησία, δεν έχει αποτέλεσμα. Και στην Σοβιετική που έγινε το ίδιο και το κράτος ζήτησε από την Εκκλησία να δώσει τα λεφτά της, αυτή το έκανε οικειοθελώς, και μετά την καταλήστεψαν οι του κράτους.
Αν δεν είναι οικειοθελής η αναδιανομή του πλούτου, τότε να μην γίνει. Και ειδικά αν επιβάλλεται από άλλους, τότε είναι που δεν πρέπει να γίνει.

Γιατί αν φύγουν τόσα λεφτά προς τα έξω, πως ξέρουμε ότι η Εκκλησία θα στέκεται στα πόδια της μετά;
Που θα βρίσκει πόρους για την ιεραποστολή στην Αφρική και στην Ινδία;

Edited by - WWalker on 15/09/2005 17:29:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 17:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker
"Το να την προτείνετε εσείς που δεν θέλετε την Εκκλησία, δεν έχει αποτέλεσμα."

Περιμένω από τους συνεχιστές του Ιησού να συνεχίζουν το έργο του και όχι να κάνουν ότι γουστάρουν...


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 19:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

wwalker
"Το να την προτείνετε εσείς που δεν θέλετε την Εκκλησία, δεν έχει αποτέλεσμα."

Περιμένω από τους συνεχιστές του Ιησού να συνεχίζουν το έργο του και όχι να κάνουν ότι γουστάρουν...


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα


Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί που κάνουν ότι γουστάρουν!!

Εγώ θα έλεγα πως ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και έτσι μπορεί και βλέπει ο κόσμος, εμείς δηλαδή, πως, ανεξάρτητα από τη θέση ή τα αξιώματα που κατέχεις, δεν αποτελεί αυτό (τα αξιώματα) εξασφάλιση για μια θέση στη σωτηρία, σε αντίθεση με το δρόμο που έδειξε ο Χριστός!!

Κοιτάξτε όμως τριγύρω σας, θα δείτε πως υπάρχουν πολλοί εργάτες της εκκλησίας που ενεργούν σιωπηλά και πράττουν το καλό, απαλύνουν τον ανθρώπινο πόνο και ανοίγουν την πόρτα του πονεμένου. Αυτοί οι άνθρωποι, πολλές φορές, τη μόνη βοήθεια την παίρνουν από τους πόρους της εκκλησίας και δεν πρέπει να την στερηθούν.
Πολλές φορές επίσης, αρκετοί άνθρωποι, που σιωπηλά βοηθούν τον συνάνθρωπό τους, στο πλαίσιο πάντα των ενεργειών που συντονίζονται από την εκκλησία, δεν ανήκουν στην ιεραρχία του κλήρου αλλά εξαρτώνται άμεσα ή έμμεσα για να προσφέρουν το έργο τους.

Κάντε μια προσπάθεια να τους δείτε και τότε θα ανακαλύψετε μια άλλη εκκλησία από αυτή που ξέρατε!

Και εγώ δεν γεννήθηκα μέσα στους κόλπους του κλήρου, ούτε κληρικός είμαι. Είχα και εγώ παρόμοιες ιδέες με τις δικές σας.
Τσατιζόμουνα με την ιδέα ότι δεν μπορούν οι γυναίκες να πατήσουν το πόδι τους στο Άγιο Όρος, ώσπου μια μέρα έτυχε να ακούσω τη γνώμη ενός εκ των "κατηγορουμένων" και μου άλλαξε τελείως την άποψή μου. Ήταν ένας λογικότατος άνθρωπος
Όταν, κάποια στιγμή, άρχισαν αυτές οι ιδέες να μην με ικανοποιούν (ποιος ξέρει γιατί άραγε;) έψαξα και ανακάλυψα κάτι το διαφορετικό, χωρίς ωστόσο να κλείνω τα μάτια μου στα πραγματικά προβλήματα ή στα διάφορα σκάνδαλα που ταλανίζουν τον Κλήρο.

Αυτό ακριβώς είναι που πολλές φορές (ίσως με λίγο απότομο τρόπο) ζητώ και από τους συνομιλητές μου.
Να ψάξουν και να μην αρκούνται σε ό,τι τους προσφέρουν έτοιμο (Μ.Μ.Ε., διαμορφωτές εντυπώσεων και απόψεων, διάφορες οργανώσεις, ….).
Δεν με κάνει να αντιδρώ το γεγονός ότι κάποιος ενδέχεται να έχει διαφορετική άποψη ή πιστεύω από το δικό μου.
Με λυπεί, και μερικές φορές με εξοργίζει, το γεγονός ότι μερικοί δέχονται, τελείως αβασάνιστα, ό,τι παίζει η τηλεόραση τη δεδομένη χρονική περίοδο, και το κάνουν σημαία τους και σπαθί τους σε έναν αγώνα που δεν έχουν συνειδητοποιήσει καν το γιατί συμμετέχουν.

Μου άρεσαν πολύ κάποια λόγια ενός χρήστη που συμμετέχει σε κάποια άλλη θεματική ενότητα και θέλησα να τα παραθέσω και εδώ γιατί πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.
Με βρίσκουν 100% σύμφωνο και πιστεύω πως μπορούν να βοηθήσουν κάποιους να αρχίσουν να βλέπουν καλύτερα.

Ελπίζω να είναι σύμφωνος και να μη θυμώσει που του «έκλεψα» τα λόγια του.

«……Όσο μεγάλος ή μικρός στην ηλικία κι αν είσαι βρε φίλε, είμαι σίγουρος πως δεν πιστεύεις πως έχεις κατακτήσει όλη την γνώση και τα ξέρεις όλα. Διάβασε, ψάξε, ερεύνα, αλλά ΠΑΝΤΑ με ανοιχτό μυαλό.
Κι αυτό στο λέει ένας άκρως θετικός - στην μόρφωση - άνθρωπος. Μελέτα χωρίς να ψάχνεις επιχειρήματα για να στηρίξεις την γνώμη σου. Μελέτα πάντοτε με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις γνώμη και προσπαθείς να δημιουργήσεις, κι όποτε νομίζεις ότι έχεις καταλήξει κάπου, ξεκίνα πάλι για να καταρρίψεις αυτό που πίστευες μέχρι εκείνη την στιγμή.
Και θα δεις, στο εύχομαι ολόψυχα, πάντα θα καταλήγεις στην ίδια αλήθεια. Οι απαντήσεις δεν είναι στα βιβλία και στην λογική. Είναι στην καρδιά και στην ψυχή μας...την νιώθεις, την αισθάνεσαι. Είναι σαν να σε ρωτάει κάποιος αν αγαπάς την κοπέλα σου, και προσπαθείς με λογικά επιχειρήματα να το αποδείξεις...δεν γίνεται! είναι συναίσθημα .. και μόνο εσύ το καταλαβαίνεις, κι αυτό επειδή μέσα από την σχέση αυτή παίρνεις δύναμη, ελπίδα και σε συμπληρώνει το συναίσθημα, και παύεις να αγαπάς την γυναίκα όταν αυτή σε απογοητεύει. »

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 19:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που ΑΓΑΠΑΣ όμως μπορεί να ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΑΠΑΝΕ...και ΝΑ ΣΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ...τότε ΤΙ;

Τέλος πάντων για εμένα στην Εκκλησία είναι πολλοί λίγοι καλοί στον κλήρο οι περισσότεροι είναι για τα ΦΡΑΓΚΑ. Την δούλειά τους κάνουν οι άνθρωποι. Δυστηχώς έχουν ξεχάσει ότι κάνουν λειτούργημα!!!!

Με εκνευρίζει ιδιαίτερα που ενώ οι περισσότροι βλέπουν έμπρακτα τι γίνετε παραμένουν στο κλασσικό παραμύθι δεν είναι όλοι έτσι και αυτοί είναι λίγοι, ψάξε και βρες...Ε ΨΑΓΝΩ ΡΕ Γ@ΜΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...

Α και ψιτ τελικά με τους διωγμούς τι γίνετε;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 19:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α και ψιτ τελικά με τους διωγμούς τι γίνετε;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα


Συνεχίζονται, ακόμη και σήμερα!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 19:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε...!!!!!

Ακόμα μας κυνηγάτε;;;;;;

Ψηλε δεν είπες τίποτα για το ρεμπέτικο που σου αφιέρωσα....δεν σου αρέσει;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 23:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τέλος πάντων για εμένα στην Εκκλησία είναι πολλοί λίγοι καλοί στον κλήρο οι περισσότεροι είναι για τα ΦΡΑΓΚΑ. Την δούλειά τους κάνουν οι άνθρωποι. Δυστηχώς έχουν ξεχάσει ότι κάνουν λειτούργημα!!!!



Φίλε όλοι λειτούργημα κάνουμε.
Είμαστε μια ομάδα, μια κοινωνία που έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλον.
Εχουμε ανάγκες βιολογικές και κοινωνικές.

Αυτός που φτιάχνει ρούχα, ο ράπτης της γειτονιάς ή η βιομηχανία, επιτελούν λειτούργημα γιατί μου καλύπτουν τις βιολογικές μου ανάγκες.
Δεν κρυώνω, με προμήθευσαν παλτά.ρ
Θα πληρώσω ακριβά για να φάω (δεν ξέρω αν φταίει το ευρώ, ή το πετρέλαιο) αλλά δεν μπορώ να πω ότι κι αυτοί οι έμποροι δεν κάνουν λειτούργημα γιατί χωρίς αυτούς είμαι χαμένος από πείνα.
Ολοι έχουν μια φίλη. Αυτή επιτελεί λειτούργημα βιολογικό και κοινωνικό, κάνει συντροφιά, μοιράζονται τον πόνο τους κάνουν έρωτα,
κτλ.
Σε όλα αυτά ενδιάμεσα μπαίνει και το χρήμα.
Οταν πας στα μπουζούκια και ανοίγεις μερικές σαμπάνιες, το κάνεις γιατί εχεις κοινωνική ανάγκη, κι εκτονώνεσαι. Δεν το κάνουν και πολλοί λαοί γιατί δεν ξέρουν να εκτονωθούν. Δεν εκπληρώνουν το κοινωνικό τους.
Έρχεται η ώρα να εκπληρώσει αγαπητός/η το καθήκον του.
Οι τιμές για τους ζώντες και καρδαμωμένους είναι 1000 έως 2500 ευρώ.
Λουλούδια, στεφάνια, μακιγιαζ κτλ.
Τα σκάει ο ελλην.
Θα πληρώσει 2000 ευρώ για τα κοράκια και 20 ευρώ για τον παπά ή μήπως κάνω λάθος?
Τα κοράκια κάνουν λειτούργημα.
Είναι δουλειά που πρέπει να γίνει και κάποιος πρέπει να την κάνει με το αζημείωτο.
Είναι κοινωνικές ανάγκες που λές.
Τόσα θα δώσω για τις σαμπάνιες, τόσα για τα λουλούδια, τόσα για τον παπά ή τον ιμάμη

Edited by - dimitris2 on 15/09/2005 23:31:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 00:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με εκνευρίζει ιδιαίτερα που ενώ οι περισσότροι βλέπουν έμπρακτα τι γίνετε παραμένουν στο κλασσικό παραμύθι δεν είναι όλοι έτσι και αυτοί είναι λίγοι, ψάξε και βρες...Ε ΨΑΓΝΩ ΡΕ Γ@ΜΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...

Δεν ψάχνεις καλά, γιατί ψάχνεις χωρίς τον Θεό για πυξίδα.

Εγώ πάντως ψάχνω και βρίσκω.

Άντε θα στους κάνω δώρο: http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/

Άνοιξε τα μάτια σου πριν τους απορρίψεις έτσι απλά. Έχουν πολλά να σου πούνε. Ο ένας μάλιστα ζει στο Άγιο Όρος τώρα: ο γέροντας Ιωσήφ στην Μονή Βατοπεδίου. Να τον επισκευτείς να σου πει και τα δικά σου.

Edited by - WWalker on 16/09/2005 00:11:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 01:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Άνοιξε τα μάτια σου πριν τους απορρίψεις έτσι απλά. Έχουν πολλά να σου πούνε. Ο ένας μάλιστα ζει στο Άγιο Όρος τώρα: ο γέροντας Ιωσήφ στην Μονή Βατοπεδίου. Να τον επισκευτείς να σου πει και τα δικά σου.»

Με το λέγε-λέγε, είναι φυσικό και επόμενο…..όλο και κάτι να μας «βγεί»!

Ωστόσο, υπάρχει μια πλειάδα «προφητειών» που ούτε πραγματοποιήθηκαν αλλά ούτε και κάνει κανείς τον κόπο να τις περάσει από το…μικροσκόπιο!!

Για παράδειγμα, ας δούμε λίγες από τις ορφανές προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού.

1) "Καλότυχοι σεις, οι οποίοι ευρέθητε εδώ πάνω εις τα ψηλά βουνά, διότι αυτά θα σας φυλάξουν από πολλά δεινά. Θα ακούτε και δεν θα βλέπετε τον κίνδυνο. Τρεις ώρες η τρεις μέρες θα υποφέρετε".
(Ελέχθη εις την περιφέρειαν Σιατίστης…….???

2) "Το ποθούμενο θα γίνη στην τρίτη γενεά. Θα το ιδούν τα εγγόνια σας".
(Ελέχθη εν Χειμάρρα) Αλήθεια, ΤΙ «είδαν» τα εγγόνια της τρίτης γενεάς????

3) "Θάρθη καιρός να σας πάρουν οι εχθροί σας και τη στάχτη από τη φωτιά, αλλά σεις να μην αλλάξετε την πίστιν σας, όπως θα κάμουν οι άλλοι".

Δηλαδή?????????

4) "Θάρθουν οι κόκκινοι σκούφοι κι’ ύστερα οι Άγγλοι επί 54 χρόνια, και κατόπιν θα γίνη Ρωμαίϊκο".

Η απελευθέρωση της Επτανήσου έλαβε όντως χώρα, αλλά…..τα 54 χρόνια????????????

5) "Τα όρια του Ρωμαίϊκου θάνε η Βωβούσα (ο ποταμός Αώος)".

Αυτό πάλι, ΠΟΤΕ έλαβε χώρα και οι ιστορικοί χάρτες δεν το πήρανε χαμπάρι????

6) "Άμα κλείση το δένδρον και κλεισθή μέσα το παλούκι, τότε θα έλθη το ποθούμενον. Θα γίνη κάποιο σημάδι και να μη φοβηθήτε. Να πηγαίνετε βασίλεμα ηλιού σ’ εκείνα τα βουνά (της Ομάλιας και της Μερόπης), όπου θα γλυτώσουν πολλές ψυχές. Μαζί σας μη πάρετε τίποτε, μόνον τις ψυχές σας να γλυτώσετε. Και δεν θα βαστάξη το κακό περισσότερο από 24 ώρες".

Ελέχθη στην Λάρισα. Και λοιπόν, ΠΟΥ έγκειται η «προφητεία»?????????

Και φυσικά, οι προφητείες σταματούνε με……την περίφημη «επιστροφή» της Πόλης από τους άπιστους Τούρκους…..

Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 03:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EKEI που θυσιάστηκε ο Λεωνίδας με τους 300 Σπαρτιάτες του για την σωτηρία της Ελλάδος και κατ' επέκταση όλης της Ευρώπης, περίμενε τον Αλάριχο ένας από τους μεγαλύτερους ανθ έλληνες και εχθρούς της ανθρωπότητας, ο Ρούφινος. Ο Αλάριχος με τους συνεργάτες του καθυστέρησαν στην Βόρειο Ελλάδα, επειδή ήθελαν να ευχαριστήσουν τον αυτοκράτορα Αρκάδιο με τον εξής τρόπο: να σφάξουν τους Μακεδόνες όπως έπραξε κάποτε ο πατέρας του ο Θεοδόσιος, ο οποίος έδωσε εντολή στους δικούς του ανθρώπους να καλέσουν τους φιλάθλους της θεσσαλονίκης να συνεορτάσουν τον Δία μέσα στον Ιππόδρομο. Μέσα στον Ιππόδρομο συγκεντρώθηκαν 7.500 θεσσαλονικείς, αλλά ξαφνικά έκλεισαν τις θύρες, και όπως οι 7.500 Έλληνες ήσαν άοπλοι, όρμησαν επάνω τους οπλοφόροι Εβραίοι δήθεν χριστιανοί και τους θανάτωσαν όλους. Έξω από τον Ιππόδρομο θανάτωσαν γύρω στις 15.000 Έλληνες.
Αφού θανάτωσαν αμέτρητους Έλληνες της Μακεδονίας, γκρέμισαν όλες τις πόλεις και τα χωριά. Η πανάρχαια πόλη θέρμη εξαφανίστηκε από τον γεωγραφικό χάρτη, το ίδιο επίσης και μια άλλη πανάρχαια πόλη οι Αίγες. Επίσης η πόλη του Μεγάλου Αλεξάνδρου η Πέλλα γκρεμίστηκε εκ θεμελίων, το Δίον έγινε σκόνη. Οι εχθροί της ανθρωπότητας άρχισαν να κατεβαίνουν προς την Νότιο Ελλάδα, έφθασαν στις Θερμοπύλες να συναντήσουν τον Ρουφίνο. Όταν ο Αλάριχος συνάντησε τον Ρουφίνο, οι ορδές των βαρβάρων και αιμοσταγών εβραίο-χριστιανών, που θεώρησαν θεάρεστο έργο τον βίαιο εκχριστιανισμό των Ελλήνων που επέμεναν στην πατρώα θρησκεία τους τον Ολυμπισμό, ήσαν έτοιμες να ολοκληρώσουν το έργο της καταστροφής. Πέρασαν τις Θερμοπύλες και εισέβαλαν στην Νότια Ελλάδα, υπό την συνοδεία χιλιάδων εβραίων μοναχών και άλλων εθνικοτήτων, καίγοντας, σφάζοντας και ισοπεδώνοντας την κοιτίδα της σοφίας, του πολιτισμού και της πραγματικής αγάπης, φωνάζοντας:
«Α όξα στον οίκο Ισραήλ»
Ο Εβραιοχριστινισμός, έχοντας συνείδηση της ύποπτης κατα-

γωγής του, εστράφη με τρομερό μίσος εναντίον των κοινωνικών θεσμών του γεωφυσικού ιερού χώρου, ο οποίος καλείται Ελλάς και αγγλιστί ΟΓΟΟΟΟ. θεωρούσε την επιστημονική γνώση, θεμελιωμένη στη σοφία των θεανθρώπων Ελλήνων, ως τον πιο επικίνδυνο εχθρό του.
Χιλιάδες άνθρωποι φορώντας μαύρους χιτώνες σφάζουν μικρά παιδιά, ανυπεράσπιστες γυναίκες και γέρους. Οι άνθρωποι εκείνοι που έκαιγαν σπίτια και έσφαζαν ανελέητα, είχαν γαμψές μύτες και ήσαν σκουρόχρωμοι με αποκρουστικά χαρακτηριστικά. Ακολούθησαν τους μισθοφόρους Γότθιους εναντίον της Ιεράς Ελλάδος, όπου όλοι μαζί ωθούσαν το θανάσιμο μίσος τους προς όλε-θρον της Μητρόπολης του Κόσμου, ορμώμενοι από το τυφλό μίσος τους εναντίον μιας θρησκείας που στην πραγματικότητα ήταν μια υπερεπιστήμη και ονομαζόταν ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΝ. Αποκαλούσαν τους Έλληνες «Ειδωλολάτρες» ενώ ποτέ δεν υπήρξε ειδωλολάτρης ένας Όμηρος, ένας Ησίοδος, ένας Ηράκλειτος, ένας Πυθαγόρας, ένας Σωκράτης, ένας Πλάτωνας, ένας Αριστοτέλης, ένας Αισχύλος, ένας Σοφοκλής, ένας Ευρυπίδης, ένας Μέγας Αλέξανδρος, ένας Πλούταρχος και τόσοι άλλοι σοφοί και ήρωες.
Οι βάρβαρες ορδές ορμώμενες λοιπόν από το θανάσιμο μίσος των εβραιοχριστιανών με τις γαμψές μύτες, βάλλουν εναντίον των Ελλήνων, και με την ελπίδα να πλουτίσουν από τις περιουσίες των μελλοθανάτων Πυρ-Φόρων Ελλήνων.
Ι
Τα ανθρωποειδή γκρέμισαν ακαδημίες, έκαψαν βιβλία, ισοπέδωσαν φιλοσοφικές Σχολές, λήστεψαν ναούς και σπίτια, έκλεισαν μαντεία, βασάνισαν απάνθρωπα επιστήμονες, έσφαξαν φιλοσόφους, έσπασαν αγάλματα και αγγεία τα οποία ήσαν ασύλληπτης 3μορφιάς, σταύρωσαν ιερείς του Δωδεκάθεου και άλλους τους έκαψαν ζωντανούς, ενώ γκρέμισαν όλα τα θέατρα... Οι Δελφοί ισοπεδώθηκαν, η Κόρινθος και η Σπάρτη έγιναν ίκόνη, η Ολυμπία οργώθηκε, η Ελευσίνα έγινε στάχτη, η Αθήνα <αι η Θήβα υπέστησαν μεγάλες καταστροφές.


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 03:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ
Το ότι οι εβραίοι δανείστηκαν από την Ελληνική Μυθολογία -Ιστορία, Το ίδιο έκαναν και οι Χριστιανοί, δανειζόμενοι πολλά στοιχεία τόσο από τους Έλληνες συγγραφείς, όσον και από την Αρχαιοελληνική θρησκεία και το Αρχαιοελληνικό Εορτολόγιο. Έτσι π.χ. βλέπουμε ότι οι Αρχαίοι Έλληνες τελούσαν τα Παναθήναια, μια εορτή προς τιμήν της Παρθένου Παλλάδας Αθηνάς, τον μήνα Εκατομβαίωνα (Αύγουστο) όπως μας πληροφορεί ο Αριστοτέλης (Αθηναίων Πολιτεία, 62). Τον ίδιο μήνα οι χριστιανοί γιορτάζουν την κοίμηση της Παρθένου Μαρίας στις 15 του μήνα. Το ίδιο θα διαπιστώσουμε εάν εξετάσουμε και όλες τις μεγάλες χριστιανικές εορτές. Όλες εορτάζονται εις αντικατάσταση Αρχαιοελληνικών και Ρωμαϊκών μεγάλων Εορτών.
Επιπλέον, διαβάζουμε στο κατά Ματθαίο Ευαγγέλιο, ότι ο Ιησούς προτρέπει τους μαθητές του να έχουν το νου τους σε εκείνους «οίτινες έρχονται προς εσάς με ενδύματα προβάτων, έσωθεν όμως είναι λύκοι άρπαγες» (Ματθαίος, Ζ, 15). Αλλά τα ίδια διαβάζουμε και στο έργο του Διογένη Λαέρτιου «Βίοι φιλοσόφων» (Κεφάλαιο Α' 61) ότι ο Σόλων δίνει συμβουλές πως να αποφεύγει κανείς εκείνον ο οποίος εξωτερικά έχει αγαθή - συμπαθητική εμφάνιση, ενώ εσωτερικά κρύβει μίσος.
θα πρέπει όμως να έχουν υπόψιν τους οι εχθροί του αρχαιοελληνικού πνεύματος, πως ο Σόλων γεννήθηκε έξι αιώνες πριν τον Ιησού!
Επίσης, ο Απόστολος Παύλος, φίλος του Σενέκα, υιοθέτησε πολλά ελληνικά ρητά. Συγκεκριμένα, ο Σενέκας ήταν ένας μιμητής της Ελληνικής φιλοσοφίας. Μιλούσε απταίστως την αττική διάλΓκτο, και γνώριζε για τα Ελευσίνια Μυστήρια, όπου οι δόκιμοι μύστες φορούσαν δέρματα ζώων για να πάρουν την δύναμη των. Όταν άναβε η μεγάλη φωτιά μέσα στο ιερό της Ελευσίνος, ο ιερο-

φάντης φώναζε: «ενδύσασθε την θεά». Δηλαδή, να ντυθούν με το μεγαλείο της θεάς Δήμητρας.
Ο Σενέκας που γνώριζε για τα Ελευσίνια Μυστήρια, έλεγε στον φίλο του τον Παύλο: «ντύσου με το πνεύμα ενός μεγάλου ανθρώπου».
Και ο Σαύλος - Σαούλ Παύλος αντέγραψε: "ενόνσασθε τον Κύριον Ιησούν Χριόταν"
(Επιστολή προς Ρωμαίους. 13.4)
Τέτοιου είδους γεγονότα, σχετικά με την πνευματική κλοπή εκ μέρους των Χριστιανών από την Ελληνική Γραμματεία, τους κατασκευασμένους χρησμούς, τις δανεισμένες εορτές, τα ρητά των Ελλήνων κλπ ήταν φανερά και κατά συνέπεια γνωστά στην νέα αυτοκρατορία της νέας Ρώμης, του κράτους που αργότερα έγινε η βυζαντινή αυτοκρατορία. Ήταν λοιπόν φυσικό να ενοχλούν την νέα Πολιτικοθρησκευτική τάξη, την νέα θρησκεία, που φαίνεται δεν ήταν τόσο εμπνευσμένη και θεόπνευστη.
Ενοχλούσαν πολύ επίσης, τα διάφορα ελληνικά μαντεία που λειτουργούσαν υπό εμπνευσμένη καθοδήγηση και μάζευαν τριγύρω τους το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνισμού. Γεγονότα δε όπως αυτό με πρωταγωνιστή τον αυ τοκράτορα Άππιο Κλαύδιο, ο οποίος ζήτησε από το Μαντείο των Δελφών, να χρησμοδοτήσει σε εποχή που απαγορευόταν να γίνει κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα η Πυθία να πάθει σοκ εξαιτίας της ιεροσυλίας που αναγκάσθηκε να διαπράξει και να πεθάνει, πρόσδιδαν αίγλη και δόξα στα Ελληνικά Μαντεία και γενικά στο Ελληνικό Ιερατείο που δεν έσκυψε το κεφάλι σε καμμιά εξουσία.
Έτσι πρώτος ο αυτοκράτορας Κωνσταντίνος άρχισε διώξεις το 319 μ.Χ. Όποιοι υπήκοοι του πήγαιναν στα μαντεία ετιμωρού-ντο με θάνατο. Αργότερα ο σοφός αυτοκράτορας Ιουλιανός ανε-κάλεσε τον νόμο αυτό με το περίφημο ΟΚ.ΟΟ που καταργήθηκε όμως από τον Θεοδόσιο το 385 μ.Χ


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 07:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ, όλα όσα λές είναι γνωστά πιστεύω κι αληθινά.
Το θέμα είναι οτι κάποιοι θα βιαστούν να σε διαψεύσουν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 09:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πραγματικά καίγεστε για τα τεκταινόμενα στους κόλπους της εκκλησίας, τότε γίνετε μέλη της έτσι ώστε να μπορείτε να επεμβαίνετε και να μην επιτρέπετε να λαμβάνουν χώρα τέτοιους είδους παρατυπίες.

To διαβασαμε και αυτο.
Δηλαδη η Εκκλησια ειναι ο πιο δημοκρατικος θεσμος στη χωρα μας και ετσι ο κληρος μπορει και παρεμβαινει σε ολα τα γεγονοτα που σπιλωνουν την εικονα της.
Εγω τις μονο παρεμβασεις απο τον κληρο της Εκκλησιας που εχω δει ειναι απο κατι γιαγιαδες και παππουδες που φωναζουνε "θελουμε το παππα" αμα η ηγεσια αποφασιζει καμμια μεταταταξη.
Περσυ που βγηκανε τα σκανδαλα στη φορα δεν ειδα καμμια λαοσυναξη που να ζηταει το κεφαλι του Αττικης αλλα αντιθετα ειδα τους παππαδες της ενοριας του να βγαζουν αποφαση οτι τον στηριζουνε.
Μηπως κουναγανε μαζι του την αχλαδια γι αυτο δεν θελουνε να τον χασουνε?

Για να μην ειμαι αδικος εχω γνωρισει ανθρωπους της εκκλησιας που πραγματικα νοιαζονται μονο για την ψυχη τους και για να βοηθησουνε τους συνανθρωπους τους.
Καποτε λοιπον γνωρισα ενα μοναχο απο το Α.Ορος στο μοναστηρι οπου ειναι ηγουμενη η θεια μου(εδω κολλαει η φραση,παππα παιδι διαολου καλτσα για εμενα)ο οποιος ξεκινησε ιεραποστολη απο το Α.Ορος χωρις φραγκο στη τσεπη του και στο δρομο οπου γινοτανε δεκτος καθοτανε και μιλαγε στους συνανθρωπους του για τα προβληματα της ζωης.
Επαιρνε παντα τα απαραιτητα ετσι ωστε να μετακινηθει στην επομενη πολη και συνεχιζε.
Καποτε λοιπον περασε και απο το μονοστηρι της θειας μου και εκει τον γνωρισα.
Αυτοι οι ανθρωποι πραγματι αξιζουνε τον θαυμασμο μας γιατι οπως και οι μοναχοι του Θιβετ η οι διδασκαλοι της Ανατολης ζουνε ταπεινα χωρις λουσα και αυτοκινηταρες.


Διαβαζω για τις φιλανθρωπιες της εκκλησιας.
Επειδη καποτε μεγαλωσα για ενα καλοκαιρι στο ορφανοτροφειο στο Ματι Αττικης (επειδη επρεπε να παρω χριστιανικη παιδεια ) αυτο που εζησα ειναι οτι ναι μεν βοηθουσανε παιδια απορα αλλα ο μονος τους σκοπος ητανε να μεγαλωσουνε γεννιες χριστιανων που αργοτερα με τον οβολο τους θα επεστρεφανε στο 100πλασιο τα χρηματα που τωρα χαλαγε η εκκλησια γι αυτους.
Απο το πρωι μεχρι το βραδυ θρυσκευτικα καναμε και εκκλησιαζομασταν.

Ας δωσει καποτε η εκκλησια χωρις κανενα αντικρυσαμ χρηματα και τοτε θα ειμαι ο πρωτος που θα την συγχαρω.

Αν πραγματι οι ιερεις σας ειναι ολοι τους θεοσεβουμενοι θα επρεπε να παρουνε μια αποφαση να μοιρασουνε ολη την περιουσια της εκκλησιας στους φτωχους και να πανε να κλειστουνε σε κανα μοναστηρι.
Δεν καταλαβαινω για πιο λογο θελουνε οικονομικη δυναμη.
Τι φοβουνται οτι αν δεν εχουνε χρηματα δεν θα τους λαμβανουνε υποψιν οι αρχοντες που κυβερνανε?
Μα αν πιστευανε το παραδειγμα των 11 αποστολων θα ξερανε οτι ο θεος τοτε τους βοηθησε ενω αυτοι δεν ειχανε ουτε εναν οβολο στη τσεπη.


Παμε τωρα στα Μ.Μ.Ε.

Ειναι τραγικο να ακους απο χριστιανους και απο τον ηγετη τους τον Χριστοδουλο οτι τα Μ.Μ.Ε πολεμανε την εκκλησια.
Επιδη βγαλανε τα σκανδαλα ξαφνικα ολοι αυτοι βγηκανε πολεμιοι της εκκλησιας και σαταναδες?
Τοσο καιρο που τους αβανταρανε ητανε καλα?
Ακομα και τωρα καθε Κυριακη ειμαι υποχρεωμενος να βλεπω τη λειτουργια στην οθονη μου απο το κρατικο καναλι που εγω το πληρωνω οπως πληρωνω και χιλιαδες τεμπεληδες ρασοφορους.
Να μαζευτειτε εσεις οι Χριστινοι και να ζητησετε να σας κρατανε απο το μισθο ενα μεριδιο για να πληρωνονται οι ρασοφοροι αμα τους θελετε να τους βλεπετε.
Εγω η ο μουσουλμανος της Θρακης η ο καθολικος της Τηνου για ποιο λογο να τους πληρωνει?


Ας μαθει πρωτα ο ποιμεναρχης σας τι εγινε της περιοδο της Δικτατοριας μιας και τοτε διαβαζε και τοτε ας κανει κριτικη στους σαταναδες που βλεπει γυρω του.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 09:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Εδωσε το πραγματικο νοημα της Εκκλησιας στην επισκεψη τους στις νεες χωρες μοιραζοντας δολλαρια αντι για τα καθιερωμενα σταυρουδακια.
Αμερικανοφιλος ο Βαρθολομαιος μιας και ειχε δολλαρια αντι για ευρω.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 09:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπερβόρειoς τα υποστηρίζω και εγώ αυτά που είπες ως αληθή.και είναι και άλλα,αλλά αν τα πούμε και μπούμε σε λεπτομέρειες θα τελειώσουμε του χρόνουδυστυχώς όμως όπως είπε και ο αγαπητός dying_incubus κάποιοι θα βιαστούν να κρίνουν και να διαψεύσουν τα όσα είπες

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 09:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Μυθο-ΔΙΑ, πιστεύω πως η Βυζαντινή Ιστορία βρίθει παραδειγμάτων διωγμών εθνικών από διάφορους Αυτοκράτορες που άρχισαν διωγμούς εναντίον τους, καταστροφή διαφόρων βωμών, κατάργηση των Ολυμπιακών Αγώνων, καταστροφή αρχαιοελληνικών γραπτών κτλ.
Πιστεύω πως ο Μεσαίωνας ουσιαστικά κι όλα αυτά που τον ακολούθησαν ξεκίνησαν από το Βυζάντιο κι όχι από την Δύση, όπως μάθαμε.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 10:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αγαπητέ dying_incubus!
Το ζήτημα τελικά είναι να καταλάβουμε γιατί τέτοιο μένος και εξαγρίωση ενάντια σε ένα λαό που πάντα μετέδιδε πολιτισμό και αγάπη.
Το ζουμί είναι στην αιτία και στο γιατί και όχι τελικά στα καθέκαστα.
Το Βυζάντιο ηγείται των μαύρων αυτών σελίδων,αλλά και οι υποκινητές του έξω από αυτό.και αντί να ευλογούν κάποιοι τα γένια τους,ας βγούνε καλύτερα να πούνε την αλήθεια και επίσημα.αναρωτιέμαι επίσης πόσο έχουμε διδαχθεί από την ιστορία και τα λάθη του παρελθόντος,σαν έθνος αλλά και σαν άνθρωποι...

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 12:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EKEI που θυσιάστηκε ο Λεωνίδας με τους 300 Σπαρτιάτες του για την σωτηρία της Ελλάδος και κατ' επέκταση όλης της Ευρώπης,

Για σταθείτε λίγο ορέ λεβέντες, εσείς που γνωρίζετε από ιστορία και τα πλάθετε όπως θέλετε.

Υπήρχε Ελλάδα και Ευρώπη, όπως την εννοούμε εμείς σήμερα, την εποχή του Λεωνίδα;;;

Ο Υπερβόρειος μας έχει συνηθίσει σε άπειρα κατεβατά ανθελληνισμού, πράγμα που καταντά ανιαρό. Δεν θα σχολιάσω φυσικά ότι οι ωραιότατες αυτές αναλύσεις με τις αυθαίρετες συγκρίσεις και παραλληλισμούς, όταν αναφέρονται σε κατηγορίες, δεν υπάρχει δείγμα αναφορών σε ιστορικά στοιχεία, αλλά αφού αυτή η τακτική χαϊδεύει τα αφτιά ορισμένων, ας είναι και έτσι, δεν μπορούμε να επαναλαμβάνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.
Ελπίζω μόνο πως κάποια στιγμή θα καταλάβετε που βαδίζετε και θα δώσετε την στροφή που πρέπει στη ζωή σας.


ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ TYANEAS
Θεωρώ πως είσαι λίγο άδικος στις κρίσεις σου.

quote:

quote:

Αν πραγματικά καίγεστε για τα τεκταινόμενα στους κόλπους της εκκλησίας, τότε γίνετε μέλη της έτσι ώστε να μπορείτε να επεμβαίνετε και να μην επιτρέπετε να λαμβάνουν χώρα τέτοιους είδους παρατυπίες.

To διαβασαμε και αυτο.
Δηλαδη η Εκκλησια ειναι ο πιο δημοκρατικος θεσμος στη χωρα μας και ετσι ο κληρος μπορει και παρεμβαινει σε ολα τα γεγονοτα που σπιλωνουν την εικονα της.
Εγω τις μονο παρεμβασεις απο τον κληρο της Εκκλησιας που εχω δει ειναι απο κατι γιαγιαδες και παππουδες που φωναζουνε "θελουμε το παππα" αμα η ηγεσια αποφασιζει καμμια μεταταταξη.
Περσυ που βγηκανε τα σκανδαλα στη φορα δεν ειδα καμμια λαοσυναξη που να ζηταει το κεφαλι του Αττικης αλλα αντιθετα ειδα τους παππαδες της ενοριας του να βγαζουν αποφαση οτι τον στηριζουνε.
Μηπως κουναγανε μαζι του την αχλαδια γι αυτο δεν θελουνε να τον χασουνε?


Κάνεις λάθος, υπάρχουν και πάρα πολλοί νέοι που συμμετέχουν στα κοινά της εκκλησίας.
Υπήρξαν αντιδράσεις και για τον Αττικής και για τους υπόλοιπους, αλλά ευτυχώς, δεν ήταν αντιδράσεις ΟΧΛΟΥ όπως ίσως θα περίμενες εσύ αλλά και άλλοι για νιώσετε δικαιωμένοι. Δηλαδή του στυλ «Σταύρωσον-σταύρωσον Αυτόν!!»
Όσον αφορά για την εικόνα που έδωσε η εκκλησία προς τα έξω, κατά τη διάρκεια των σκανδάλων, έπρεπε να είναι η εικόνα συνοχής και ομόνοιας, έστω και σε στιγμές δύσκολες όπως και αυτές, και τη στιγμή που πολεμείται από όλες τις πλευρές που έφταναν σε σημείο να διαστρεβλώνουν τα πράγματα και την τρίχα να την κάνουν τριχιά!!
Δεν είδα όμως ποτέ τον Καρατζαφέρη, για παράδειγμα, αφού αυτός ήταν που δήθεν διερύκνυε τα ιμάτιά του, να αναφέρει ποτέ σε καμιά του εκπομπή το έργο που επιτελεί η εκκλησία. Είπαμε, οι επιταγές της κοινωνίας μας σήμερα μας ωθούν στην απαξίωση θεσμών που αντιστέκονται ακόμη στην ολοκληρωτική και σαρωτική παγκοσμιοποίηση.
Η Εκκλησία είναι ακόμη ένας σθεναρός αντίπαλος και πρέπει να πολεμηθεί μέχρι πτώσεώς της. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι πολεμείται από πολλές ομάδες, διαφορετικών ιδεών μεταξύ τους, οι οποίες ενώνονται στον κοινό σκοπό που δεν είναι άλλος από το να απαξιώσουν το θεσμό της εκκλησίας και γενικότερα του Χριστιανισμού.


quote:
Διαβαζω για τις φιλανθρωπιες της εκκλησιας.
Επειδη καποτε μεγαλωσα για ενα καλοκαιρι στο ορφανοτροφειο στο Ματι Αττικης (επειδη επρεπε να παρω χριστιανικη παιδεια ) αυτο που εζησα ειναι οτι ναι μεν βοηθουσανε παιδια απορα αλλα ο μονος τους σκοπος ητανε να μεγαλωσουνε γεννιες χριστιανων που αργοτερα με τον οβολο τους θα επεστρεφανε στο 100πλασιο τα χρηματα που τωρα χαλαγε η εκκλησια γι αυτους.
Απο το πρωι μεχρι το βραδυ θρυσκευτικα καναμε και εκκλησιαζομασταν.
Ας δωσει καποτε η εκκλησια χωρις κανενα αντικρυσαμ χρηματα και τοτε θα ειμαι ο πρωτος που θα την συγχαρω.

Με λυπεί το γεγονός του συμπεράσματός σου «αλλα ο μονος τους σκοπος ητανε να μεγαλωσουνε γεννιες χριστιανων που αργοτερα με τον οβολο τους θα επεστρεφανε στο 100πλασιο τα χρηματα που τωρα χαλαγε η εκκλησια γι αυτους.»
Δηλαδή, ήξεραν από πριν ότι τα παιδιά αυτά θα μεγάλωναν και θα γινόταν ευκατάστατοι οικονομικώς και δεν θα άλλαζε το πιστεύω τους, έτσι ώστε να πάρουν πίσω τα λεφτά τους στο 100πλάσιο;;
Η εκκλησία δίνει και το μόνο αντίκρισμα που περιμένει να πάρει πίσω είναι το να δει μια κοινωνία με σωστές βάσεις και αξίες. Ζητά από τους νέους να ξέρουν να σέβονται τους μεγαλυτέρους, την ιστορία τους, τη χώρα τους, τους συνανθρώπους τους, να βοηθάνε και να μην βάζουν πάνω απ’ όλα το προσωπικό συμφέρον, ……Αυτά ζητά από τους νέους σήμερα η εκκλησία.
Κι αν κάποτε, τα παιδιά που περιέθαλψε, καταφέρουν και έχουν καλή οικονομική άνεση, γιατί να μην βοηθήσουν και αυτοί, ΑΥΤΗΝ που τους αγκάλιασε με στοργή στα πιο δύσκολά τους χρόνια, έτσι ώστε να συνεχίσει ΑΥΤΗ να παρέχει το έργο της σε όσα παιδιά και αργότερα θα το έχουν ανάγκη;;;;
Και απ’ ότι φαίνεται, στην κοινωνία μας που θέλει να ευαγγελίζεται ότι είναι δημοκρατική, ανεξίθρησκη και φιλελεύθερη, όλο και περισσότερα παιδιά βρίσκονται στο δρόμο και έχουν ανάγκη βοήθειας. Τι στιγμή που τα πάντα γίνονται για το συμφέρον και δεν υπάρχει χώρος στην κοινωνία μας για τον φτωχό και τον κατατρεγμένο, ο μόνος φάρος και καταφύγιο για τους ανθρώπους αυτούς είναι η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, η οποία στην ουσία πρέπει να είναι ΕΣΥ και ΕΓΩ και ο ΑΠΕΝΑΝΤΙ σου.

quote:
Αν πραγματι οι ιερεις σας ειναι ολοι τους θεοσεβουμενοι θα επρεπε να παρουνε μια αποφαση να μοιρασουνε ολη την περιουσια της εκκλησιας στους φτωχους και να πανε να κλειστουνε σε κανα μοναστηρι.

Για να μπορούμε μετά να αρχίσουμε να τους κατηγορούμε μαζί με όσους είναι ήδη στα μοναστήρια και να λέμε τι κάνουν εκεί μέσα και δεν βγαίνουν στην κοινωνία να βοηθήσουν όσους ανθρώπους έχουν ανάγκη;;; ή μήπως δεν γνωρίζεις αυτή την κατηγορία που προσάπτουν στους μοναχούς;;

quote:
Δεν καταλαβαινω για πιο λογο θελουνε οικονομικη δυναμη.
Τι φοβουνται οτι αν δεν εχουνε χρηματα δεν θα τους λαμβανουνε υποψιν οι αρχοντες που κυβερνανε?
Μα αν πιστευανε το παραδειγμα των 11 αποστολων θα ξερανε οτι ο θεος τοτε τους βοηθησε ενω αυτοι δεν ειχανε ουτε εναν οβολο στη τσεπη.

Έχεις την ψευδαίσθηση πως αν η Εκκλησία μοιράσει τα υπάρχοντά της θα πάνε εκεί που πρέπει;; Μήπως και ο υπόλοιπος πλούτος είναι δίκαια μοιρασμένος;; Μα καλά τόσο τυφλός είσαι;;
Δεν βλέπεις ότι τόσες κοινωνικές τάξεις, σιγά σιγά χάνουν την οικονομική τους δύναμη και αντί αυτό να μοιρασθεί στους ασθενέστερους, είναι οι πλούσιοι που καρπώνονται τον εν λόγω πλούτο;;
Τουλάχιστον η εκκλησία βοηθά και κάποιους με τον πλούτο που διαθέτει. Οι πλούσιοι ανά τον κόσμο, ΠΟΙΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΝ;;;;;
Αντιθέτως, κοιτάν να αρπάξουν τη μπουκιά από το στόμα του κοσμάκη!! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;;;
Πουθενά δεν είδα ανθρώπους να πολεμούν κατ’ αυτόν τον τρόπο τους ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΕΣ όπως πολεμούν την εκκλησία!!!
Ολόκληρη κομπίνα στήθηκε με τη Σοφοκλέους και άρπαξαν τα χρήματα από τον κοσμάκη και έχουν βγάλει ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ και κανείς δεν λέει τίποτα!!!
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;;;; Τα ΚΛΕΜΕΝΑ δις ευρώ που πήγαν στις τσέπες ορισμένων ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;;;
Το ότι οι βιομήχανοι και οι εφοπλιστές, που έχουν περιουσίες κατά πολύ ανώτερες από τις διάφορες Μητροπόλεις, και είναι μεμονωμένα άτομα, μεταφέρουν τις επιχειρήσεις τους σε ξένα κράτη για να εκμεταλλευτούν τα φτηνά εργατικά χέρια ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ τους επιχορηγεί και από πάνω με τα χρήματα του Έλληνα φορολογουμένου, ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;;;
Είναι ανώφελο να απαριθμήσω το πλήθος ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΩΝ, αφού είναι το μόνο είδος που ευδοκιμεί σήμερα στη χώρα μας. Απορώ ειλικρινά, πόσο πωρωμένοι και τυφλωμένοι είναι κάποιοι που δεν βλέπουν τα παραπάνω και το μόνο τους πρόβλημα είναι το τι κάνει η εκκλησία.
Φτιάξτε πρώτα αγαπητοί μου την κοινωνία που πάει ΚΑΤΑ ΔΙΑΒΟΛΟΥ, πολεμήστε δηλαδή το διάβολο πρώτα, και ύστερα καταπιάνεστε με το ΘΕΟ.

quote:
Παμε τωρα στα Μ.Μ.Ε.
Ειναι τραγικο να ακους απο χριστιανους και απο τον ηγετη τους τον Χριστοδουλο οτι τα Μ.Μ.Ε πολεμανε την εκκλησια.
Επιδη βγαλανε τα σκανδαλα ξαφνικα ολοι αυτοι βγηκανε πολεμιοι της εκκλησιας και σαταναδες?
Τοσο καιρο που τους αβανταρανε ητανε καλα?

Ποια ιδιωτικά η και κρατικά κανάλια αβαντάρανε ποτέ την Εκκλησία;; Πότε κάποιο κανάλι παρουσίασε με την ανάλογη θέρμη το έργο της εκκλησίας;; Θα μας τρελάνεις βρε;;;


quote:
Ακομα και τωρα καθε Κυριακη ειμαι υποχρεωμενος να βλεπω τη λειτουργια στην οθονη μου απο το κρατικο καναλι που εγω το πληρωνω οπως πληρωνω και χιλιαδες τεμπεληδες ρασοφορους.
Να μαζευτειτε εσεις οι Χριστινοι και να ζητησετε να σας κρατανε απο το μισθο ενα μεριδιο για να πληρωνονται οι ρασοφοροι αμα τους θελετε να τους βλεπετε.
Εγω η ο μουσουλμανος της Θρακης η ο καθολικος της Τηνου για ποιο λογο να τους πληρωνει?

Καλά, μιλάμε είναι τραγικό!! Το μαρτύριό σου δεν περιγράφεται! Απορώ πώς μπορείς και το αντέχεις. Άκου εκεί κάθε Κυριακή πρωί (αμφιβάλω ότι έχεις ξυπνήσει την ώρα της λειτουργίας, θα είσαι ακόμη κουρκούτι από τα ουίσκια της προηγούμενης νύχτας)!!
Αν μαζευτούμε εμείς οι Χριστιανοί και ζητήσουμε πίσω ότι το Ελληνικό κράτος πήρε με το έτσι θέλω αλλά και κατόπιν συμφωνίας από την περιουσία της Εκκλησίας, τότε φίλε, αρκετοί Έλληνες θα βρεθούν χωρίς βρακί στον κώλο τους!!!!
Μάθε πρώτα τι έχει δώσει η Εκκλησία στο Ελληνικό κράτος και ύστερα έλα και μίλα μου!!
Και όσον αφορά τα ψίχουλα που δίνει το Ελληνικό Κράτος στην εκκλησία, πάνε πρώτα και μάθε γιατί τα δίνει και ύστερα έλα να μιλήσουμε!!!

Όσον αφορά για τους φόρους που πληρώνω και δεν γεύομαι τίποτα από το δικό σας κράτος, άστο καλύτερα γιατί θα γεμίσουμε ολόκληρες σελίδες!!!! Δεν σε συμφέρει!!


quote:
Ας μαθει πρωτα ο ποιμεναρχης σας τι εγινε της περιοδο της Δικτατοριας μιας και τοτε διαβαζε και τοτε ας κανει κριτικη στους σαταναδες που βλεπει γυρω του.

Ο Ποιμενάρχης μας ξέρει πολύ καλά τι έγινε την περίοδο αυτή! Ίσως εσύ δεν γνωρίζεις τι έγινε και τα λες όπως σου έμαθαν να τα λες, όπως κάνεις και για άλλες περιόδους της ιστορίας της χώρας σου.
Τα λάθη γίνονται από ανθρώπους και όχι από την ιδιότητα ή τα αξιώματα που φέρει κάποιος!! Όταν το καταλάβεις αυτό είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξεις και τις ιδέες σου!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 13:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Άνοιξε τα μάτια σου πριν τους απορρίψεις έτσι απλά. Έχουν πολλά να σου πούνε. Ο ένας μάλιστα ζει στο Άγιο Όρος τώρα: ο γέροντας Ιωσήφ στην Μονή Βατοπεδίου. Να τον επισκευτείς να σου πει και τα δικά σου.»

Με το λέγε-λέγε, είναι φυσικό και επόμενο…..όλο και κάτι να μας «βγεί»!

Ωστόσο, υπάρχει μια πλειάδα «προφητειών» που ούτε πραγματοποιήθηκαν αλλά ούτε και κάνει κανείς τον κόπο να τις περάσει από το…μικροσκόπιο!!

Για παράδειγμα, ας δούμε λίγες από τις ορφανές προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού.

1) "Καλότυχοι σεις, οι οποίοι ευρέθητε εδώ πάνω εις τα ψηλά βουνά, διότι αυτά θα σας φυλάξουν από πολλά δεινά. Θα ακούτε και δεν θα βλέπετε τον κίνδυνο. Τρεις ώρες η τρεις μέρες θα υποφέρετε".
(Ελέχθη εις την περιφέρειαν Σιατίστης…….???

2) "Το ποθούμενο θα γίνη στην τρίτη γενεά. Θα το ιδούν τα εγγόνια σας".
(Ελέχθη εν Χειμάρρα) Αλήθεια, ΤΙ «είδαν» τα εγγόνια της τρίτης γενεάς????

3) "Θάρθη καιρός να σας πάρουν οι εχθροί σας και τη στάχτη από τη φωτιά, αλλά σεις να μην αλλάξετε την πίστιν σας, όπως θα κάμουν οι άλλοι".

Δηλαδή?????????

4) "Θάρθουν οι κόκκινοι σκούφοι κι’ ύστερα οι Άγγλοι επί 54 χρόνια, και κατόπιν θα γίνη Ρωμαίϊκο".

Η απελευθέρωση της Επτανήσου έλαβε όντως χώρα, αλλά…..τα 54 χρόνια????????????

5) "Τα όρια του Ρωμαίϊκου θάνε η Βωβούσα (ο ποταμός Αώος)".

Αυτό πάλι, ΠΟΤΕ έλαβε χώρα και οι ιστορικοί χάρτες δεν το πήρανε χαμπάρι????

6) "Άμα κλείση το δένδρον και κλεισθή μέσα το παλούκι, τότε θα έλθη το ποθούμενον. Θα γίνη κάποιο σημάδι και να μη φοβηθήτε. Να πηγαίνετε βασίλεμα ηλιού σ’ εκείνα τα βουνά (της Ομάλιας και της Μερόπης), όπου θα γλυτώσουν πολλές ψυχές. Μαζί σας μη πάρετε τίποτε, μόνον τις ψυχές σας να γλυτώσετε. Και δεν θα βαστάξη το κακό περισσότερο από 24 ώρες".

Ελέχθη στην Λάρισα. Και λοιπόν, ΠΟΥ έγκειται η «προφητεία»?????????

Και φυσικά, οι προφητείες σταματούνε με……την περίφημη «επιστροφή» της Πόλης από τους άπιστους Τούρκους…..

Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα……


Schwabe, καληνύχτα αγορίνα μου. Προφήτης ειναι ο άνθρωπος, όχι Πάππας Ρώμης να έχει το "αλάθητο".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 16:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Μυθο-ΔΙΑ, πιστεύω πως η Βυζαντινή Ιστορία βρίθει παραδειγμάτων διωγμών εθνικών από διάφορους Αυτοκράτορες που άρχισαν διωγμούς εναντίον τους, καταστροφή διαφόρων βωμών, κατάργηση των Ολυμπιακών Αγώνων, καταστροφή αρχαιοελληνικών γραπτών κτλ.
Πιστεύω πως ο Μεσαίωνας ουσιαστικά κι όλα αυτά που τον ακολούθησαν ξεκίνησαν από το Βυζάντιο κι όχι από την Δύση, όπως μάθαμε.

Είναι λάθος η άποψη ότι η Ορθοδοξία δεν ήταν πάντα αντιδραστική. Ο ευσεβισμός δεν ξεκίνησε στη Δύση, αλλά στο Βυζάντιο ως καλογερίστικο (=μισάνθρωπο) κίνημα. Καλογερισμός = Μονοφυσιτισμός. Δηλαδή η θεία φύσις του Χριστού απορροφά την ανθρώπινη. Συνεπώς κάθε ανθρώπινη ιδιότης είναι κατώτερη και κατακριτέα. «Ο χριστιανισμός ήταν από την αρχή, ουσιαστικά και ριζικά, κορεσμός και αηδία για τη ζωή, που αποκρύβονται και μεταμφιέζονται μόνον με την παραποίηση της πίστης σε μιαν ‘άλλη ζωή’, σε μιαν ‘καλύτερη ζωή’. Το μίσος του ‘κόσμου’, ο αναθεματισμός των ‘παθών’, ο φόβος της ομορφιάς και της ηδονής, ένα μελλοντικό υπερπέραν που επινοήθηκε για να διασύρει καλύτερα το παρόν και κατά βάση μια επιθυμία για το μηδέν, για τον θάνατο, για την ανάπαυση ως το ‘Σάββατο των Σαββάτων’ – όλα αυτά καθώς και η απόλυτη απαίτηση του χριστιανισμού να λογαριάζει μόνο τις ηθικές αξίες, μου φάνηκε πάντα ως η επικινδυνωδέστερη μορφή, η πιο ανησυχαστική μας ‘βούληση εκμηδένισης’» Φρίντριχ Νίτσε «Δοκίμιο Αυτοκριτικής για την ‘Γέννηση της Τραγωδίας’»
Ιουδαϊσμός = γραμμική αντίληψη ζωής => Εκ του μηδενός δημιουργία => Προπατορικό Αμάρτημα => Τιμωρός Θεός => Θάνατος. Αυτό είναι το πνευματικό υπόβαθρο του χριστιανισμού. Εκείθεν και το μίσος των καλόγερων για τον κόσμο, για τη ζωή, για την ομορφιά .Στη βυζαντινή αγιογραφία οι μορφές των αγίων είναι αποστεωμένες, σχεδόν εξαϋλωμένες, τα χρώματα σκοτεινά, μουντά, όλα συμβολίζουν το πέρασμα σε μιαν άλλη διάσταση, μη ανθρώπινη. Αγιότης για τον χριστιανισμό = Άρνηση της ανθρώπινης φύσης. Γι’ αυτό καταδικάζονται από μεγάλους εκκλησιαστικούς Πατέρες (π.χ. Ιωάννης Χρυσόστομος) η ομορφιά, η χαρά, ο έρωτας:
«Μετά δακρύων δούλευε τω Θεώ» Ι. Χρυσόστομος
«Πένθος γέλωτος λυσιτελέστερον» του αυτού.
«Μίσησε την ομορφιά» Εφραίμ ο Σύρος
«Μακάριοι οι πεινώντες, μακάριοι οι κλέοντες, μακάριοι οι μισούμενοι υπό των ανθρώπων» Ιωάννης ο Νηστευτής.
«Αν ο κόσμος είναι του Θεού, τα έργα του κόσμου είναι του Δαίμονα…Η τραγωδία και η Κωμωδία είναι σχολείο εγκλημάτων και ακολασίας, αίματος και διαφθοράς, ασέβειας και βλασφημίας…» Τερτυλλιανός
Για τον χριστιανισμό ο Διόνυσος είναι ο Διάβολος γι’ αυτό οι απεικονίσεις του Σατανά στην χριστιανική εικονογραφία-ζωγραφική έχουν τα χαρακτηριστικά του Πανός – Διονύσου, Ο δε Απόλλων είναι μωρός καθότι «η σοφία του κόσμου τούτου μωρία εστίν»
Η δε ιερά εξέταση δεν εφευρέθη στη ρωμαιοκαθολική εκκλησία, απλώς εκεί συστηματοποιήθηκε.. Την εποχή του Κωνσταντίνου του επικληθέντος Μεγάλου (ο τίτλος ‘Μέγας’ για τους χριστιανούς δεν είχε ποτέ σχέση με την ηθική, την ανδρεία, τη σοφία ή οτιδήποτε άλλο σήμαινε στους αρχαίους Έλληνες, αλλά αποδίδονταν σε όσους περιποιούσαν τιμή για την Εκκλησία ανεξάρτητα αν ήσαν δολοφόνοι, μοιχοί, αιμομίκτες ή ακόμη και ειδωλολάτρες εντός ή εκτός εισαγωγικών) στην Αντιόχεια λειτουργούν τοπικά εκκλησιαστικά δικαστήρια (= ιεροεξεταστικά κέντρα), όπως καταγγέλλει ο Λιβάνιος σε επιστολή του προς τον Αυτοκράτορα, όπου δικάζουν τους «ειδωλολάτρες», όσους δηλαδή επιμένουν στην πατρώα θρησκεία. Οι επίσκοποι μάλιστα συνδυάζουν το τερπνόν μετά του ωφελίμου καθώς κατάσχουν τις περιουσίες των κατηγορουμένων και τις προσαρτούν στην εκκλησιαστική περιουσία. Οι μπράβοι του αρχιεπισκόπου Αντιοχείας ξυλοκοπούν, εκβιάζουν, δολοφονούν τους Έλληνες (το όνομα Έλλην αποτελούσε το ίδιο κατηγορία επ’ αθεΐα που μπορούσε να επισύρει ποινή θανάτου), δηλητηριάζουν τις πηγές στους περιβόλους των αρχαίων ναών, δηώνουν τις οικίες και τους ναούς των «απίστων»,. Επισήμως ο επίσκοπος διακηρύσσει ανεξιθρησκεία (κατ’ απόλυτη συμφωνία με την γραμμή του αυτοκράτορα ο οποίος δεν είχε ως στόχο την κατάργηση των άλλων θρησκειών –ο ίδιος άλλωστε ήταν Μιθραϊστής-, αλλά την επιβολή του χριστιανισμού ως παράλληλης των άλλων και κοινή για όλους τους λαούς της αυτοκρατορίας, ως αντέρεισμα στην καταρρέουσα και μη ηθικά δικαιωμένη κοινή λατρεία του αυτοκράτορα ) στην πράξη όμως διώκει, απειλεί, αρπάζει περιουσίες των εθνικών και με διάφορα προσχήματα τους επιβάλει εξαντλητικές φορολογίες και πρόστιμα.
Τα ίδια συμβαίνουν και στην Αλεξάνδρεια, σιτοβολώνα της αυτοκρατορίας όπου ο αρχιεπίσκοπος (Πάπας Αλεξανδρείας) είναι ο απόλυτος άρχων με μεγαλύτερη εξουσία και από τον βασιλικό αντιπρόσωπο! Η φρικιαστική σφαγή της Υπατίας, οι αναρίθμητες καταστροφές αρχαίων ναών που κυριολεκτικά εκθεμελιώθηκαν και αποκορύφωμα ο εμπρησμός της μεγάλης Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας είναι ανατολικά, δηλαδή ‘ορθόδοξα’ κατορθώματα.
Η διαφορά μεταξύ Ανατολικής και Δυτικής Εκκλησίας οφείλεται στην άσβεστη φλόγα του ελληνικού πνεύματος που με καμμιά δύναμη – εξουσία δεν κατέστη δυνατόν να καταπολεμηθεί και ενώ η Εκκλησία αρχικώς εξαπέλυσε λυσσαλέο πόλεμο κατά παντός ελληνικού επιστρατεύοντας συγγραφείς όλων των βαθμίδων πνευματικότητος (Απολογητές: σχεδόν αμόρφωτοι και μη ελληνικής καταγωγής οι περισσότεροι, Αποστολικοί Πατέρες: υβριστές και λαϊκιστές ήσσονος ευφυΐας και μόρφωσης, Μεγάλοι Πατέρες: ανωτέρας μορφώσεως και γνώστες της ελληνικής φιλοσοφίας) μετ’ ου πολύ αναγκάσθηκε να συνθηκολογήσει και μπροστά στον κίνδυνο της παταγώδους αποτυχίας και της εξαφανίσεως της νέας θρησκείας επεχείρησε τη «μεγάλη σύνθεση». Και ο Έλλην Εωσφόρος Λόγος μπόλιασε την σκέψη πολλών εκκλησιαστικών ανδρών. Ο Ωριγένης επεχείρησε πρώτος την σύνθεση. Το σύστημα του είναι καθαρά πλατωνικό γι’ αυτό και κατεδικάσθη (τρεις φορές από Οικουμενικές Συνόδους και αναρίθμητες από τοπικές) δι’ αφορισμού ακόμα και αιώνες μετά τον θάνατό του!
Ουσιαστικά όμως ο χριστιανισμός δηλητηρίασε τον ελληνικό τρόπο σκέψης προσπαθώντας να τον καταστρέψει ύπουλα εκ των έσω. Έτσι προχώρησε μέσω Αποστολικών, Μειζόνων Τοπικών, αλλά και Οικουμενικών Συνόδων στην αποκήρυξη των έντονων και ενοχλητικών για τους Έλληνες ιουδαϊκών θρησκευτικών παραδόσεων, όπως την περιτομή, τον χρόνο εορτασμού του Πάσχα, τις περί κατωτερότητος της γυναικός αντιλήψεις (ολότελα ξένες για τους Έλληνες), και υιοθέτησε τις ιερές ημερομηνίες, λατρείες και σύμβολα των Ελλήνων (γιορτή Ηλίου, Ανθεστήρια, Λατρεία του Διονύσου και του Ορφέως, άμπελος, ποιμήν κλπ) δίνοντας τους νέο περιεχόμενο ακραία ιδεοκρατικό – θεοκεντρικό σε αντίθεση με τον ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα που αυτά είχαν στην αρχαία Ελλάδα. Υιοθέτησε δηλαδή τις έως τότε παραμελημένες – αποκηρυκτέες ιδέες του Παύλου και εφήρμοσε τον πλήρη παυλιανισμό με κορυφαίους εκπροσώπους τους Μεγάλους Πατέρες (Μ. Αθανάσιος, Γρηγόριος Θεολόγος, Καππαδόκες Πατέρες, Ιωάννης Χρυσόστομος, Μέγας Φώτιος κ.α.) οι οποίοι πραγματοποίησαν την ψευδεπίγραφη «Μεγάλη Σύνθεση».
Η Ορθόδοξη Εκκλησία εφηύρε, διακήρυξε και πιστά εφήρμοσε το σύνθημα «ες γην φέρειν) και η άποψη των χριστιανών περί φιλελληνισμού της Ορθοδοξίας είναι τεράστιο ψέμμα όπως και οι γελοιότητες περί «ελληνοχριστιανικού» πολιτισμού. Αυτό που πραγματικά συνέβη ήταν ότι η ανατολική ορθόδοξη Εκκλησία ήταν αναγκασμένη να ακολουθεί, σχεδόν συρόμενη από τα πόδια, τις εξελίξεις. Διότι το ελληνικό πνεύμα έστω και σκλάβο, έστω και διωκόμενο και επισήμως αποκηρυγμένο έβρισκε πάντα τον τρόπο να επιβιώνει και κατά περιόδους να ανατέλλει σαν ήλιος μέσα στο πηχτό σκοτάδι του θρησκευτικού μεσαίωνα.
Ακόμη και την εποχή που οι εθνικοί καίγονταν ως μάγοι, μεγάλοι άνδρες θαυμαστές του Ελληνικού Λόγου και κάτοχοι της ελληνικής σοφίας έριχναν τη γροθιά τους στο θρησκευτικό κατεστημένο. Από τον Ιουλιανό τον Μέγα (παραβάτη για τους χριστιανούς) έως τον Πλήθωνα και τους Παλαιολόγους (=Παλαιός Λόγος).
Το πνεύμα της Ελλάδος επεβίωσε μέσα σε όλες τις κακουχίες και έδωσε το φωτεινό παρόν στην προσπάθεια ανάστασης του γένους και της προπαρασκευής της Επανάστασης του ’21. Ο άγνωστος της Ελληνικής Νομαρχίας, ο Κοραής, ο Ρήγας, ακόμη και άνθρωποι της Εκκλησίας (Βενιαμίν Λέσβιος, Κοσμάς Αιτωλός κ.α.) και φυσικά οι μεγάλοι οπλαρχηγοί – ήρωες της Επανάστασης (Καραϊσκάκης, Μακρυγιάννης κ.α.), άλλοι με υπονοούμενα και άλλοι ξεκάθαρα (π.χ. Κοσμάς Αιτωλός: «Γκρεμίστε τις Εκκλησίες και φτιάξτε Σχολεία») επανέστησαν το ελληνικό πνεύμα. Αυτοί πραγματοποίησαν την Επ-ανά-σταση του Έλληνος Λόγου.

Το ίδιο δεν συνέβη στη Δύση. Κοινός γεννήτωρ τόσο του δυτικού όσο και του νέο-ελληνικού (μετά Χριστόν Ελλάς) τρόπου σκέψεως είναι ο Χριστιανισμός ήγουν Ιουδαιοχριστιανισμός δηλ. η ιουδαϊκή αντίληψη περί ζωής (γραμμική αντίληψη της ιστορίας, θεοκεντρική θεώρηση, φόβος για τον τιμωρό Θεό, δογματισμός και τυπολατρεία στο θρησκεύειν, μισαλλοδοξία).
Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι το ιουδαιοχριστιανικό μικρόβιο στη Δύση βρήκε πρόσφορο έδαφος καθώς οι επιδράσεις από τις ελληνικές αποστολές ήσαν μακρινές και όχι πλατιές μιας και οι Έλληνες διακρίνονταν από έναν ελιτισμό, όχι με τη δυτική έννοια του σνομπισμού, αλλά με τη σημασία του πυθαγόρειου ρητού «μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω». Απέδιδαν δηλαδή μεγάλη σπουδαιότητα στην προπαρασκευή των ατόμων που θα δέχονταν τις μεγάλες ιδέες και έτσι αυτές κατέστησαν κτήμα μόνον της πνευματικής ελίτ των λαών (Δρυίδες- ιερείς). Επίσης δεν ήσαν και βαθιές καθώς οι Έλληνες ποτέ δεν επέβαλαν την σκέψη τους με τη βία. Το ‘όποιος θέλει οπίσω μου ελθείν’ είναι ελληνικό.
Οι κοινωνιολόγοι υποστηρίζουν ότι ο δυτικός τρόπος σκέψης δημιουργήθηκε από τον Προτεσταντισμό, στην πραγματικότητα όμως ακριβώς αυτός ο ιουδαιοχριστιανικός τρόπος σκέψης γέννησε τον Προτεσταντισμό. Η μοιρολατρία (ματαιότης ματαιοτήτων…) οδήγησε στην άποψη ότι όλα είναι προδιαγεγραμμένα . Αφού ισχύει ο απόλυτος προορισμός το άτομο είναι ανεύθυνο για τις πράξεις του. Όλα επιτρέπονται γιατί όλα είναι εκ Θεού. Συνεπώς το «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα» θριαμβεύει και εν τέλει καταλήγει στην οικονομιστική αντίληψη: «time is money”.
Η απόλυτη διαστροφή της ελληνικής σκέψης (πάντων ανθρώπων μέτρον χρήμα αντί του αρχαιοελληνικού πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος) οδήγησε τους Ευρωπαίους στον οικονομιστικό τρόπο ζωής. Όλες οι ευρωπαϊκές επαναστάσεις καθώς και τα status – καθεστώτα αναφέρονται σε οικονομιστικές έννοιες: Φεουδαλισμός - Αγροτική Επανάσταση, Φιλελευθερισμός – Γαλλική Επανάσταση, Σοσιαλισμός – Οχτωβριανή Επανάσταση).
Στον ρωμαιοκαθολικισμό υιοθετείται ο φαρισαϊσμός και το «αλάθητο του Πάπα». Έτσι δημιουργείται το παπικό κράτος διαμορφώνεται ο παποκαισαρισμός (σε αντίθεση με τον καισαροπαπισμό του «Βυζαντίου»). Η Εκκλησία καθίσταται ο απόλυτος άρχων που νομιμοποιεί ή και εκθρονίζει αυτοκράτορες και όλοι προσεταιρίζονται το Βατικανό βλέποντας το ως μέσω ισχύος και συνεπώς πλουτισμού. Με τις ευλογίες του εκάστοτε Πάπα ισχυροποιείται ο φεουδαλισμός και η Εκκλησία (= ο Πάπας) αποτελεί τον Μέγα Φεουδάρχη Για όποιον αντιδρά για κοινωνικούς, ταξικούς, επιστημονικούς ή θρησκευτικούς λόγους υπάρχει και η ιερά εξέταση!
Συνεπώς ο επίσκοπος (Πάπας) είναι η ίδια η Εκκλησία ενώ στην Ανατολή ο επίσκοπος απλώς ηγείται της εκκλησίας «εις τύπον Χριστού».

Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι στη Δύση ο Έλλην Λόγος διαστρεβλώθηκε και κακοποιήθηκε με αποτέλεσμα να καταλήξει στον Ορθολογισμό με την δυτικοευρωπαϊκή έννοια του όρου = Ιντελεκτουαλισμός. Ορθός Λόγος δεν σημαίνει πάντα Αληθής Λόγος. Αποτελεί τερατούργημα της δυτικής σκέψης δηλ. απάτη και νοθεία του γνήσιου Λόγου του ελληνικού πνεύματος. Ευρωπαϊκή σκέψη => αντικειμενικά κριτήρια => Ορθός (=Καθαρός) Λόγος.
Αντιθέτως στην ανατολή επιχειρήθηκε η «Σύνθεση» η οποία παρήγαγε το κίβδηλο κατασκεύασμα του «ελληνοχριστιανισμού»

Συγγνώμη για το κατεβατό που λέει και ο ψηλός, αλλά νομίζω ότι χρειαζόταν.

http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 18:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκανα το λαθος και εψαξα περι της εκκλησιαστικης περιουσίας...
Με έχει πιασει εμετός...

quote:
Αντί αυτών, η Εκκλησία επαναπαύεται στη μισθοδοσία από τον προϋπολογισμό -η οποία κυμαίνεται στα 200 εκατ. ευρώ ετησίως -και συνεχίζει να αυξάνει μέσω δωρεών από το υστέρημα ή το περίσσευμα των πιστών την περιουσία της, χωρίς να πληρώνει φόρους και χωρίς να προσφέρει όλα όσα θα μπορούσε στο κοινωνικό σύνολο.

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14396&m=D02&aa=2


Walker και Ψηλέ ... οι περιφημες "δωρεες σας" μετα βιας ξεπερνανε το 20% των μισθων των παπάδων, που περνουν ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ απο το κράτος...

quote:
1,3 εκατ. στρέμματα, διάσπαρτα σε όλη την επικράτεια, κατέχει η Eκκλησία της Eλλάδος. H αξία αυτών των εκτάσεων υπολογίζεται, από τους ίδιους τους κληρικούς στο αμύθητο ποσό των 7,6 τρισ. δρχ. (22,3 δισ. ευρώ)

http://arithmodeiktis.blogspot.com/2005/03/blog-post_21.html

http://www.xkatsikas.gr/typos/typos13.htm

quote:
Οι εορτασμοί της Παναγίας σε πολλές περιοχές της Ελλάδας συγκεντρώνουν πλήθος κόσμου. Στο επίκεντρο βρίσκονται η Τήνος

Σύμφωνα με τον απολογισμό του 2004 τα έσοδα του ιδρύματος ήταν 5.598.000 ευρώ, έναντι 4.508.000 το 2003. Στο ποσό περιλαμβάνονται και οι εισπράξεις από τα παγκάρια, από πωλήσεις λαδιού, εντύπων, από ενοίκια ακινήτων, από τόκους, από ιεροτελεστίες και από δωρεές και κληροδοσίες.

Εκτός από τα έσοδα σε χρήμα, ένα ιδιαίτερο κεφάλαιο αποτελούν τα τάματα που αφήνουν οι πιστοί στις εκκλησίες που είναι αφιερωμένες στην Παναγία για να εκπληρωθεί μια επιθυμία τους. Σε κάποιες περιπτώσεις τα τάματα γίνονται αντικείμενα πλειστηριασμού.


Πιστευω οτι μονο η τηνος φτανει... αν απο τα ....κερια
και τους τοκους βγαζουν 2 δις, φαντασου τι βγαζουν απο τα ταματα.

quote:
Αντίδωρο πολλών δισεκατομμυρίων δραχμών προσέφερε η κυβέρνηση στον κ. Χριστόδουλο, εξοφλώντας... προεκλογικά γραμμάτια προς την ηγεσία της Εκκλησίας για τη φιλική στάση της προς τη N.Δ. Με διάταξη που πέρασε στα «ψιλά» του φορολογικού νομοσχεδίου τον περασμένο Νοέμβριο, η κυβέρνηση μηδενίζει μέσα στην επόμενη τετραετία τον φόρο που καταβάλλουν οι ιερές μονές και οι μητροπόλεις για το εισόδημα που εισπράττουν από ενοίκια.

τα εισοδήματα των ιερών ναών και των μητροπόλεων από την ενοικίαση ακινήτων ανέρχονται σε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.



http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18172&m=N10&aa=1


Τι εγινε ρε παιδιααααα?

quote:
τα εισοδήματα των ιερών ναών και των μητροπόλεων από την ενοικίαση ακινήτων ανέρχονται σε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.

For god's sake...

quote:
τα εισοδήματα των ιερών ναών και των μητροπόλεων από την ενοικίαση ακινήτων ανέρχονται σε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.

Ε, οχι...

quote:
τα εισοδήματα των ιερών ναών και των μητροπόλεων από την ενοικίαση ακινήτων ανέρχονται σε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.


Και μετα εχετε το ΘΡΑΣΣΟΣ να μας κανετε προπαγανδα για το εργο και την προσφορα της εκκλησιας. Ντροπη σας. Με μια ΠΟΛΥ προχειρη ερευνα, υπολογιζω οτι το ποσο απο τους εξαπατημενους πιστους, που πηγαινει στις off shore των παπαδων ξεπερναει άνετα τα 150 εκ ευρω ΕΤΗΣΙΩΣ. Μιλαμε για ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΕΡΔΗ. ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΤΑ. ΧΩΡΙΣ να υπολογίζουμε τα κερδη από την εκποιηση περιουσιακων στοιχειων (πχ Ειρηναιος ) ή απο τους μισθους.

Αχου τα καημενα τα παπαδακιαααα.... τι τραβανε και αυτα.
Σίγουρα θα σας βλεπουν να προσκυνατε, και θα γελανε. Θα σας βλεπουν να προσευχεσθε, και θα λενε "τους μαλακες". Θα αναφεροντε σε εσας με τον χαρακτηρισμο "κοροιδα"

Παπάς: -"Πάρε ένα μαλάκα που έρχεται"
Διάκος: -"Μεγάλο κορόιδο"

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 19:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά Βέλιαλ, είσαι και πολύ μπαγλαμάς!!!
Αφού σου αρέσει να κάνεις το κορόιδο, τι να κάνουμε;

Αυτοί, από τους οποίους πήρες τα στοιχεία, τρομάρα σου, ξέχασαν να συνυπολογίσουν στα περιουσιακά στοιχεία της εκκλησίας και τα μετόχια που έχουν οι μονές και εκτός Ελλάδας!!
Πώς και τους ξέφυγε αυτό ρε γαμώτο;;;;

Τελικά, ο κόσμος είναι γεμάτος από ψώνια βρε παιδί μου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 21:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μετα εχετε το ΘΡΑΣΣΟΣ να μας κανετε προπαγανδα για το εργο και την προσφορα της εκκλησιας. Ντροπη σας. Με μια ΠΟΛΥ προχειρη ερευνα, υπολογιζω οτι το ποσο απο τους εξαπατημενους πιστους, που πηγαινει στις off shore των παπαδων ξεπερναει άνετα τα 150 εκ ευρω ΕΤΗΣΙΩΣ. Μιλαμε για ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΕΡΔΗ. ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΤΑ. ΧΩΡΙΣ να υπολογίζουμε τα κερδη από την εκποιηση περιουσιακων στοιχειων (πχ Ειρηναιος ) ή απο τους μισθους.

Αχου τα καημενα τα παπαδακιαααα.... τι τραβανε και αυτα.
Σίγουρα θα σας βλεπουν να προσκυνατε, και θα γελανε. Θα σας βλεπουν να προσευχεσθε, και θα λενε "τους μαλακες". Θα αναφεροντε σε εσας με τον χαρακτηρισμο "κοροιδα"

Παπάς: -"Πάρε ένα μαλάκα που έρχεται"
Διάκος: -"Μεγάλο κορόιδο"


Βελιάλ, εγώ θα στο ξαναπώ, αν και τα αυτιά σου τα βουλώνεις όταν μιλάει άλλος:

Έξυπνος δεν είσαι όταν θεωρείς τους άλλους χαζούς.
Έξυπνος είσαι όταν θεωρείς πως κανένας δεν είναι χαζός.


Και θα σου πω και κάτι άλλο, που στο έχω ξαναπεί στο παρελθόν, αλλά με έγραψες:
Με το να πας κόντρα στον εγωισμό κάποιου, ή αυτός ο κάποιος δεν έχει εγωισμό, οπότε και θα τον πείσεις, ή αυτός ο κάποιος έχει εγωισμό και θα βουλώνει τα αυτιά του σε όσα του λες.

Αυτό, αν είσαι έξυπνος μπορείς να το αντιληφθείς.


Edited by - WWalker on 16/09/2005 21:43:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε
quote:
Κάνεις λάθος, υπάρχουν και πάρα πολλοί νέοι που συμμετέχουν στα κοινά της εκκλησίας.
Υπήρξαν αντιδράσεις και για τον Αττικής και για τους υπόλοιπους, αλλά ευτυχώς, δεν ήταν αντιδράσεις ΟΧΛΟΥ όπως ίσως θα περίμενες εσύ αλλά και άλλοι για νιώσετε δικαιωμένοι. Δηλαδή του στυλ «Σταύρωσον-σταύρωσον Αυτόν!!»


Αντε να σε πιστεψω.
Και τι εγινε?Αν θυμασαι καλα υο θεμα με τον αττικης ειχε ανοιξει πριν 2 χροννια ξανα αλλα κουκουλωθηκε απο την ιεραρχια.
Αρα δεν σας φταει ο Καρατζαφερης που τα ξαναφερνει στη φορα αλλα εσεις οι ιδιοι που δεν κοιτατε να καθαρισετε τους κουνιστους που εχει η ιερα συνοδος.
Πριν 2 χροννια ολοι αυτοι οι νεοι δεν ακουσανε τιποτα για τον Αττικης οταν βουιζε παλι ο κοσμος?

quote:
Δεν είδα όμως ποτέ τον Καρατζαφέρη, για παράδειγμα, αφού αυτός ήταν που δήθεν διερύκνυε τα ιμάτιά του, να αναφέρει ποτέ σε καμιά του εκπομπή το έργο που επιτελεί η εκκλησία

Δηλαδη αν ακουστουνε οικονομικα σκανδαλα για τον Λατσης η το Βαρδινογγιανη οι οποιοι κανουνε αρκετες φιλανθρωπιες θα εχεις την απαιτηση να τους απαλαξουμε επειδη κανουνε φιλανθρωπιες?
Το καθε πραγμα φιλε μου εχει την ωρα του.
Εχουμε ακουσει για τις φιλανθρωπιες της εκκλησιας απο τα Μ.Μ.Ε αρκετες φορες,αλλωστε η ιδια η εκκλησια δεν αφηνει εκτος δημοσιοτητας τις αγαθοεργιες της.

quote:
Η Εκκλησία είναι ακόμη ένας σθεναρός αντίπαλος και πρέπει να πολεμηθεί μέχρι πτώσεώς της. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι πολεμείται από πολλές ομάδες, διαφορετικών ιδεών μεταξύ τους, οι οποίες ενώνονται στον κοινό σκοπό που δεν είναι άλλος από το να απαξιώσουν το θεσμό της εκκλησίας και γενικότερα του Χριστιανισμού

Ναι το χαβα σας ειχανε ολοι.
Μαλλον ζεις σε αλλη Ευρωπη μου φαινεται εκτος και αν δεν εχεις παρει γραμμη την δυναμη του παππισμου στην Ευρωπη η την δυναμη του πατριαρχη στη Ρωσια.

Μηπως γνωριζεις οτι στην Αμερικη ζητησανε(μεσα σε αυτους και ο Μπους) την καταργηση της θεωριας του Δαρβινου απο τα σχολικα εγχειριδια για να την αντικαταστησουνε με την θεωρια οτι ενα ανωτερο ον,ο θεος εφτιαξε ολο το κοσμο?
Αμα αυτο δεν ειναι δυναμη της Εκλλησιας στην εποχη μας τι ειναι?
Αντε μιλα με κανα Αμερικανο να σου πει τι συντηριτισμος και το ποσο "κολημενοι" με το Χριστιανισμο ειναι στην δηθεν προοδευτικη Αμερικη και μετα ελα πες μας γι αυτους που σε πολεμανε.

[

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή, ήξεραν από πριν ότι τα παιδιά αυτά θα μεγάλωναν και θα γινόταν ευκατάστατοι οικονομικώς και δεν θα άλλαζε το πιστεύω τους

Αμα σου κανουνε πλυση εγκεφαλου απο νεαρη ηλικια ειναι απιστευτα δυσκολο να ξεφυγεις απο το μαντρι.

quote:
Και απ’ ότι φαίνεται, στην κοινωνία μας που θέλει να ευαγγελίζεται ότι είναι δημοκρατική, ανεξίθρησκη και φιλελεύθερη

Αμα εχουμε ανεξηθρησκεια γιατι τοτε δεν αναγνωριζει η εκκλησια το διακιωμα στους Δωδεκαθειστες να συγκροτησουνε θρησκεια ενω αντιθετα δεχεται τα δογματα των Ινδουιστων,μωαμεθανων κτλ?
Γιατι το μονο προβλημα της ειναι με τους Δωδεκαθειστες?
ΚΑι δυστηχως ακομα και σημερα τα καταφερνει με τις πιεσεις που ασκει στην πολιτικη ηγεσια αλλα οχι για πολυ ακομα γιατι εκρεμει αποφαση του Ευρωπαικου Δικαστηριου και τοτε να δεις μαυριλα οι ρασοφοροι οταν θα βλεπουνε τελετες επανω στην Ακροπολη διπλα στις εκκλησιες τους και δεν θα μπορουνε να κανουνε και τιποτα,

quote:
Έχεις την ψευδαίσθηση πως αν η Εκκλησία μοιράσει τα υπάρχοντά της θα πάνε εκεί που πρέπει;; Μήπως και ο υπόλοιπος πλούτος είναι δίκαια μοιρασμένος;; Μα καλά τόσο τυφλός είσαι;;

Πεστο και ειχα απορια γιατι δεν μοιραζει την περιουσια της.
Τωρα πραγματι καταλαβα την αληθεια.
Σου λεει γιατι να την μοιρασουμε,αφου δεν θα παει εκει που πρεπει,οποτε την κανουμε ΅ΒΜW,Mercedes για να πηγαινουμε βολτες στις βιλες μας.

quote:
Ολόκληρη κομπίνα στήθηκε με τη Σοφοκλέους και άρπαξαν τα χρήματα από τον κοσμάκη και έχουν βγάλει ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ και κανείς δεν λέει τίποτα!!!
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;;;; Τα ΚΛΕΜΕΝΑ δις ευρώ που πήγαν στις τσέπες ορισμένων ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;;;

Συγκεκριμενα αν και εχασα και εγω χρηματα δεν με ενοχλει φιλε μου.
Απο την στιγμη που κατεβηκε ο καθε βλαχος απο το χωριο του για να παιξει στο χρηματιστηριο πουλωντας τα προβατα του και παιρνοντας δανεια,οχι δεν με ενοχλει.
Σου ειπε κανενας εσενα οτι το Χρηματιστηριο μοιραζει λεφτα?
Παιζεις κερδιζεις,παιζεις χανεις.
Απορω ποσοι απο οσους επαιξαν εκεινη την περιοδο γνωριζανε τι κανανε.
Στο φιναλε η δεξια του Κυριου δεν κυβερναει?
Ας τους πει ο αβανταδρορος της Χριστοδουλος να το λυσει το θεμα.

quote:
Αν μαζευτούμε εμείς οι Χριστιανοί και ζητήσουμε πίσω ότι το Ελληνικό κράτος πήρε με το έτσι θέλω αλλά και κατόπιν συμφωνίας από την περιουσία της Εκκλησίας, τότε φίλε, αρκετοί Έλληνες θα βρεθούν χωρίς βρακί στον κώλο τους!!!!

Και αμα το Ελληνικο κρατος σας ζητησει πισω τους μισθους τοσον ετων και σας ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα ακινητα που με νομο του Καραμανλη πλεον δεν φορολογουνται τοτε να δω ποσες εικονες θα βγαλατε σε λειτανεια για να μαζεψετε τα λεφτα.

quote:
Όσον αφορά για τους φόρους που πληρώνω και δεν γεύομαι τίποτα από το δικό σας κράτος, άστο καλύτερα γιατί θα γεμίσουμε ολόκληρες σελίδες!!!! Δεν σε συμφέρει!!

Απο το δικο μας κρατος?
Γιατι εσυ Αλβανος εισαι?
Αλλα μαλλον σου εχει τυπωθει για τα καλα στο dna οτι σαςν Χριστιανοι δεν τα πατε καλα με το Ελληνικο κρατος.


quote:
Για να μπορούμε μετά να αρχίσουμε να τους κατηγορούμε μαζί με όσους είναι ήδη στα μοναστήρια και να λέμε τι κάνουν εκεί μέσα και δεν βγαίνουν στην κοινωνία να βοηθήσουν όσους ανθρώπους έχουν ανάγκη;;; ή μήπως δεν γνωρίζεις αυτή την κατηγορία που προσάπτουν στους μοναχούς;;

Την απαντηση την δινεται μονοι σας.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2651367
Maintained by Digital Alchemy