ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 09:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Υπήρχε Ελλάδα και Ευρώπη, όπως την εννοούμε εμείς σήμερα, την εποχή του Λεωνίδα;;;"

Δηλαδή δεν υπήρχε ΕΛΛΑΔΑ τότε;;;;

Δεν υπήρχε η Ήπειρος ΕΥΡΩΠΗ;;;;;

Τι λες τώρα; Για πες Για πες....

Ψηλός
"Αλήθεια ξέρετε τι εστί Δωδεκαθεϊσμός;; "

Τι εστί; Για πες για πες....

Ψηλός
"Βρε παιδιά, κάντε μια προσπάθεια να καταλαβαίνετε ό,τι διαβάζετε!!"

??????

Ψηλός
"απ' ότι λένε τα βιβλία, έχουν κάτι παράξενα γούστα!! "

Το ίδιο έχω ακούσει και για τον Ιησού... για αυτό οι μοναχοί κάνουνε τραινάκια...

Ψηλός
"Άκου εκεί αποδείχτηκε ότι είμαστε κλέφτες!!"

Άκου να δεις οι αλήτες εεεεε;;;;;

wwalker
""μη-χριστιανοί" είναι αριστεριστές-διεθνιστές, οι οποίοι από την ιδεολογία τους δεν συμπαθούν την ιδέα του έθνους/κράτους."

Δεν νομίζω wwalker

wwalker
"Άνθρωποι είναι και αυτοί, και έχουν αδυναμίες. "

Μην γίνεσαι Ψηλός... Αυτοί επέλεξαν αυτήν την ζωή αν δεν μπορούν να την κρατήσουν να φύγουν...η αιτιολογία της αδυναμίας είναι γελοία σε ΟΛΑ

wwalker
"Ή μήπως να ξεχνάμε τι νείλα έπαθε η Εκκλησία στην ΕΣΣΔ που άφησε τον λαό να προσκολληθεί σε αριστερές ιδέες σε τόσο μεγάλο βαθμό; Την ξηλώσανε ολόκληρη. Λες να μην το ξέρει ο Αρχιεπίσκοπος αυτό;"

Συμφωνώ απόλυτα...δεν έχει συμφέρον η Εκκλησία να έχει αριστερές ιδέες κάτι τέτοιο θα την καταστρέψει και ο Αρχιεπίσκοπος θα κάψει το λίπος... οπότε ΧΟΥΝΤΑ και ξερό ψωμί

Ψηλός
"Νομίζω ότι εδώ έισαι λάθος. Ίσως δεν γνωρίζεις την αποστολή και τη ζωή των μοναχών.
Μοναχός δεν εστί Άγιος!!"

Άλλο ο ανοιχτομάτης και άλλο ο αυγολομάτις..... ρε τι άλλο θα διαβάσουμε...

Ψηλός
"Είναι καταφανέστατο ότι αυτοί που τόσο καίγονται για την περιουσία της εκκλησίας, λάσπη και ακαθαρσίες θέλουν να πετάξουν στο πρόσωπό Της και τίποτα άλλο."

Να τα κακόμοιρα φτωχαδάκια είναι!!!

Ψηλός
"Ευτυχώς όμως που ο περισσότερος κόσμος έχει αρχίσει να αφυπνίζεται και δεν αρκείται στα όσα του προσφέρουν οι γνωστές και αυστηρώς ελεγχόμενες και καθοδηγούμενες φυλλάδες, που θέλουν να υποστηρίζουν ότι προσφέρουν αντικειμενική πληροφόρηση, ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!!!"

Κάτω το Βήμα, κάτω και η Ελευθεροτυπία που εκφράζουν ξένα συμφέροντα ΔΙΑΒΑΣΤΕ "ΧΡΙCΤΙΑΝΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ" η πλέον έγκυρη εφημερίδα...

Τι είπατε

"ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ"


στα κομμάτια να πάτε

" πατρίς - ΘΡΗΣΚΕΙΑ – οικογένεια”

περίεργο το Θρησκεία είναι ακριβώς απέναντι από την παιδεία....

wwalker
"Γνωρίζω έναν ιερέα που είχε 6 παιδιά (όλα κορίτσια)."

έκανε μόνο 6 φορές έρωτα;;;; η παίρνει και μέτρα αντισύλληψης;;;; από ότι θυμάμαι η αντισύλληψη θεωρείται όπως η έκτρωση... (μπορεί να κάνω και λάθος)

wwalker
"Μην ξεχνάμε ότι και αυτοί είναι άνθρωποι, έκαναν ζωή στον κόσμο, έχουν πάρει τα καλά και τα κακά του κόσμου. Να τους κατακρίνουμε εμείς επειδή δεν μπορούν να νικήσουν τα πάθη τους είναι σαν να υποκρινόμαστε ότι εμείς το καταφέραμε, όταν είναι σχεδόν αδύνατο για κάποιον να το καταφέρει."

Δεν είναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗ... είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ τέλος. Τους κατακρίνω γιατί εγώ επέλεξα την ακολασία μπουαααα αυτή που επέλεξαν την αγνότητα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΑΓΝΟΙ και όχι το ΜΕΣΑΙΟ ΒΑΓΟΝΙ ΣΤΟ ΤΡΑΙΝΑΚΙ!!!!



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 09:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν οι μοναχοί δούν οτι δε μπορούν να απαλλαγούν από τις σαρκικές επιθυμίες τους μπορούν να φύγουν από το μοναστήρι και να γίνουν πάλι κοσμικοί.
Αλήθεια, γιατί πολλοί μένουν και καλύπτουν τις ανάγκες τους αυτές "ποικιλοτρόπως" ενόσω είναι μοναχοί ή ιερείς?
Αυτό εγώ το θεωρώ πέρα για πέρα υποκριτικό.
Υπάρχουν ιερείς και μοναχοί που ως άνθρωποι είναι υπέροχοι.
Υπάρχουν όμως κι ιερείς ή μοναχοί που είναι Σατανάδες...
Κι εγώ WWalker δεν λέω οτι έχω νικήσει τα πάθη μου.
Έχω πάθη, όπως όλοι.
Κι ας μην είμαι Χριστιανός.
Σαν άνθρωπος έχω πάθη αλλά δεν θεωρώ αμαρτία το να κάνω έρωτα με μία κοπέλα.
Το θεωρώ άκρως φυσιολογικό.
Οι ιερείς κι οι μοναχοί δεν διατείνονται οτι είναι αμαρτία το προγαμιαίο σέξ?
Την παιδεραστεία ή την σεξουαλική παρενόχληση (πρός άνδρες ή γυναίκες) στην οποία μερικοί από αυτούς υποπέπτουν πως την χαρακτηρίζουν?
Κι αν μή τι άλλω, από έναν τόσο διεφθαρμένο άνθρωπο προφανώς κι είμαι καλύτερος κι ανώτερος κι η δικαιολογία οτι είναι άνθρωποι με αδυναμίες μου ακούγεται τουλάχιστον κι επιεικώς άτοπη.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 11:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε GDS1 δεν μας quotaρες έναν-έναν! Τώρα θα κάνω αμάν να βρω που με quotαρες!

quote:

wwalker
"Άνθρωποι είναι και αυτοί, και έχουν αδυναμίες. "

Μην γίνεσαι Ψηλός... Αυτοί επέλεξαν αυτήν την ζωή αν δεν μπορούν να την κρατήσουν να φύγουν...η αιτιολογία της αδυναμίας είναι γελοία σε ΟΛΑ


Το ίδιο ισχύει για όλους τους κλάδους, όχι;

quote:

wwalker
"Ή μήπως να ξεχνάμε τι νείλα έπαθε η Εκκλησία στην ΕΣΣΔ που άφησε τον λαό να προσκολληθεί σε αριστερές ιδέες σε τόσο μεγάλο βαθμό; Την ξηλώσανε ολόκληρη. Λες να μην το ξέρει ο Αρχιεπίσκοπος αυτό;"

Συμφωνώ απόλυτα...δεν έχει συμφέρον η Εκκλησία να έχει αριστερές ιδέες κάτι τέτοιο θα την καταστρέψει και ο Αρχιεπίσκοπος θα κάψει το λίπος... οπότε ΧΟΥΝΤΑ και ξερό ψωμί


Έτσι μπράβο.


quote:

wwalker
"Γνωρίζω έναν ιερέα που είχε 6 παιδιά (όλα κορίτσια)."

έκανε μόνο 6 φορές έρωτα;;;; η παίρνει και μέτρα αντισύλληψης;;;; από ότι θυμάμαι η αντισύλληψη θεωρείται όπως η έκτρωση... (μπορεί να κάνω και λάθος)


Άν εσύ είσαι τόσο καρπερός ώστε μόνο με 6 φορές να σκαρώσεις 6 παιδιά, τότε μπράβο!
Τώρα για τα μέτρα αντισύλληψης, δεν είμαι και στο κρεβάτι του για να σου πω, αλλά τα περί προφυλακτικού και τα λοιπά να τα χρεώνεις στους Καθολικούς που τα καίνε μαζικά στην Αφρική, όχι σε μας.

quote:
wwalker
"Μην ξεχνάμε ότι και αυτοί είναι άνθρωποι, έκαναν ζωή στον κόσμο, έχουν πάρει τα καλά και τα κακά του κόσμου. Να τους κατακρίνουμε εμείς επειδή δεν μπορούν να νικήσουν τα πάθη τους είναι σαν να υποκρινόμαστε ότι εμείς το καταφέραμε, όταν είναι σχεδόν αδύνατο για κάποιον να το καταφέρει."

Δεν είναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗ... είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ τέλος. Τους κατακρίνω γιατί εγώ επέλεξα την ακολασία μπουαααα αυτή που επέλεξαν την αγνότητα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΑΓΝΟΙ και όχι το ΜΕΣΑΙΟ ΒΑΓΟΝΙ ΣΤΟ ΤΡΑΙΝΑΚΙ!!!!


Πρέπει.
Μπορούν;
Η Αγαμία είναι που θα σώσει τον άνθρωπο ή η προσπάθεια;
Λέω γιατί αν είναι έτσι να μου το πείτε ρε παιδιά να αρχίσω να γλεντάω από τώρα!

Μιλάμε για σεξουαλικές ορμές τώρα. Δεν είναι εύκολο πράγμα να μείνουν στην αγαμία μια ζωή. Καλά για κανά μήνα (εγώ άντε βάλε τόσο να αντέξω) γίνεται, αλλά μια ζωή είναι πολύ δύσκολο.
Τώρα για τον "ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ", δηλαδή να τα παρατήσουν επειδή δεν τα καταφέρνουν;

Συμφωνώ στο να φύγουν όσοι βρίσκονται εκεί μέσα για να γλεντοκοπάνε. Για τον μοναχό όμως που αμάρτησε επειδή είναι αδύναμος από την φύση του (όλοι έτσι είμαστε) γιατί να του πούμε να φύγει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 12:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker
"Το ίδιο ισχύει για όλους τους κλάδους, όχι;"

και τι έγινε, ποιος σου είπε για τους άλλους κλάδους είμαι επιεικείς...τα πάντα είναι θέμα επιλογών.

Από την στιγμή που έχει γίνει μια συνειδητή επιλογή δεν μπορούμε να κάνουμε του κεφαλιού μας και να το ρίχνουμε σε δικαιολογίες του τύπου αδυναμία, γίνονται παντού κτλ κτλ.

Είναι σαν να ακούω ένα άτομο από μια άλλη πόλη της Ελλάδος, που ζει και εργάζεται στην Αθήνα και να την βρίζει. Τι την βρίζει αυτός επέλεξε να είναι στην Αθήνα αν δεν του γουστάρει ας πάει πίσω. Άλλο παράδειγμα οι Αξιωματικοί στο Στρατό που σου λένε για τα δύσκολα χρόνια στον Έβρο και στην Ευελπίδων...Τι τους χαλάει ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ.

wwalker
"Άν εσύ είσαι τόσο καρπερός ώστε μόνο με 6 φορές να σκαρώσεις 6 παιδιά, τότε μπράβο!"

και όχι μόνο : )

wwalker
"Τώρα για τα μέτρα αντισύλληψης, δεν είμαι και στο κρεβάτι του για να σου πω, αλλά τα περί προφυλακτικού και τα λοιπά να τα χρεώνεις στους Καθολικούς που τα καίνε μαζικά στην Αφρική, όχι σε μας."

είπα μπορεί να κάνω και λάθος...κάνω;

wwalker
"Συμφωνώ στο να φύγουν όσοι βρίσκονται εκεί μέσα για να γλεντοκοπάνε. Για τον μοναχό όμως που αμάρτησε επειδή είναι αδύναμος από την φύση του (όλοι έτσι είμαστε) γιατί να του πούμε να φύγει;"

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΑΛΛΙΩΣ



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 12:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικά τι συζητάμε εδώ;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wwalker
"Το ίδιο ισχύει για όλους τους κλάδους, όχι;"

και τι έγινε, ποιος σου είπε για τους άλλους κλάδους είμαι επιεικείς...τα πάντα είναι θέμα επιλογών.

Από την στιγμή που έχει γίνει μια συνειδητή επιλογή δεν μπορούμε να κάνουμε του κεφαλιού μας και να το ρίχνουμε σε δικαιολογίες του τύπου αδυναμία, γίνονται παντού κτλ κτλ.

Είναι σαν να ακούω ένα άτομο από μια άλλη πόλη της Ελλάδος, που ζει και εργάζεται στην Αθήνα και να την βρίζει. Τι την βρίζει αυτός επέλεξε να είναι στην Αθήνα αν δεν του γουστάρει ας πάει πίσω. Άλλο παράδειγμα οι Αξιωματικοί στο Στρατό που σου λένε για τα δύσκολα χρόνια στον Έβρο και στην Ευελπίδων...Τι τους χαλάει ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ.


Δεν διαφωνώ.


quote:
wwalker
"Άν εσύ είσαι τόσο καρπερός ώστε μόνο με 6 φορές να σκαρώσεις 6 παιδιά, τότε μπράβο!"

και όχι μόνο : )


Άλα της ο GDS1!!!!

quote:
wwalker
"Τώρα για τα μέτρα αντισύλληψης, δεν είμαι και στο κρεβάτι του για να σου πω, αλλά τα περί προφυλακτικού και τα λοιπά να τα χρεώνεις στους Καθολικούς που τα καίνε μαζικά στην Αφρική, όχι σε μας."

είπα μπορεί να κάνω και λάθος...κάνω;


Νομίζω ναι.
Για το προφυλακτικό δεν είπε κάτι η Εκκλησία μας ως τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 22:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως και για τις πεμπτουσίες και για την θεωρία της "αυτόματης γένεσης" έτσι;

Αν αναφερεσαι στην καταγωγη των Ελληνω δεν ειμαι βιολογος ουτε ιστορικος για να σου πω με ακριβεια παντως απο οσα εχω διαβασει οι Ελληνες ειναι αυτοχθονες σε αυτο το μερος της γης.
Αλλωστε το μαρτυρει και ο αρχανθρωπος των πετραλωνων.
Αν δεν αναφερεσαι σε αυτο αλλα σε κατι αλλο διευκρινησετο μου.

quote:
Μιλάμε για σεξουαλικές ορμές τώρα. Δεν είναι εύκολο πράγμα να μείνουν στην αγαμία μια ζωή. Καλά για κανά μήνα (εγώ άντε βάλε τόσο να αντέξω) γίνεται, αλλά μια ζωή είναι πολύ δύσκολο.

Γι αυτο ακριβως "γουσταρω" τον Δια και τον Διονυσο.
Ποιος σας ειπε οτι θα πρεπει να πιεσουμε την φυση μας ρε παιδια?
Γιατι να κρατησουμε τις ορμες μας σεξουαλικα?
Δεν καταλαβαινω στο γιατι αν δεν κανω sex θα γινω καλυτερος η σε τι θα βοηθησει την ψυχη μου.
Ας κρατηθω να μην αδικω τους ανθρωπους και να μην κλεβω και τοτε μια χαρα θα ειναι η ψυχη μου.


Οσον αφορα το Δωδεκαθεο νομιζω οτι διευκρινισα οτι δεν ειμαι Δωδεκαθειστης αλλα αν πιστευα καπου τοτε θα προτιμουσα τη θρησκεια τον προγονων μου.
Ειναι πραγματι περιεργο οτι μονο αυτος ο λαος με αυτη τη θρησκεια μεγαλουργησε και διδαξε τα παντα.
Απο φιλοσοφια μεχρι αστρονομια!

Επειδη αναφερθηκε ο Πυθαγορας και οι ομοιοτητες του με την Εβραικη διδασκαλια ,αν και θεωρω οτι δεν ειναι τοσο κοντα να ανφερω οτι ο πυθαγορας διδαχτηκε οπως και ο Αβρααμ στην Αιγυπτο.Ισως εκει να υπαρχουν ομοιοτητες στην διδασκαλια τους.

Παντως μια ειναι η αληθεια.

Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ειναι ο ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ.
Θεος γιατι αυτος ηρθε στη γη αν και ο Ερμης στα κειμενα του θεωρει τον ευατο του αντιπροσωπο του θεου στη γη.


Οποιος εχει διαβασει κειμενα και διδασκαλια(Ερμητισμο) γνωριζει οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι απλες αντιγραφες τις διδασκαλιας του.

Ερμής ο Τρισμέγιστος 3.1 :" Η δόξα των πάντων είναι ο Θεός…Αρχή των όντων είναι ο Θεός και νους και φύση και ύλη και όλα αυτά εν σοφία εις υπόδειξη όλων…Υπήρχε σκότος άπειρο στην άβυσσο και νερό λεπτό και πνεύμα λεπτό και νοερό με τη δύναμη του Θεού, βρισκόμενα στο χάος. Και έλαμψε φως άγιο και στερεώθηκαν σε άμμο τα υγρά στοιχεία…".


Ερμής ο Τρισμέγιστος 4.1 : " Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Και όχι βέβαια με τα χέρια, αλλά με το λόγο του ".


Ερμής ο Τρισμέγιστος 141.18 : " Αυτά είπε ο Κύριος και Θεός μας και ανέμειξε το νερό με τη γη. Ανακινώντας το μίγμα, και εμφύσησε σ' αυτό πνεύμα…από αυτό το μίγμα έπλασε ζώδια με μορφή ανθρώπου ".


Ερμής ο Τρισμέγιστος 1.18 : Και μόλις έγινε αυτό, είπε ο Θεός: Αυξάνεστε και πληθύνεστε εν πλήθη όλα τα δημιουργήματα".


Βρειτε τι σας θυμιζει και θα καταλαβετε γιατι τα λεω ολα αυτα.


Δεν υπαρχει θρησκεια ανα τον κοσμο που να μην εχει υιοθετησει τις ιδεες και το λογο του Ερμητισμου.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν αναφερεσαι στην καταγωγη των Ελληνω δεν ειμαι βιολογος ουτε ιστορικος για να σου πω με ακριβεια παντως απο οσα εχω διαβασει οι Ελληνες ειναι αυτοχθονες σε αυτο το μερος της γης.
Αλλωστε το μαρτυρει και ο αρχανθρωπος των πετραλωνων.
Αν δεν αναφερεσαι σε αυτο αλλα σε κατι αλλο διευκρινησετο μου.

Όχι, αναφέρομαι σε μια συγκεκριμένη θεωρία του Αριστοτέλη που φέρει το παραπάνω όνομα.

quote:
Γι αυτο ακριβως "γουσταρω" τον Δια και τον Διονυσο.
Ποιος σας ειπε οτι θα πρεπει να πιεσουμε την φυση μας ρε παιδια?
Γιατι να κρατησουμε τις ορμες μας σεξουαλικα?
Δεν καταλαβαινω στο γιατι αν δεν κανω sex θα γινω καλυτερος η σε τι θα βοηθησει την ψυχη μου.
Ας κρατηθω να μην αδικω τους ανθρωπους και να μην κλεβω και τοτε μια χαρα θα ειναι η ψυχη μου.

Τότε συμφωνείς με τον Χριστιανισμό στο ότι ο άνθρωπος θα πρέπει να παντρεύεται, να έχει ο καθένας την γυναίκα του που λέει και ο Απόστολος Παύλος για να αποφεύγεται η πορνεία.

quote:
Οσον αφορα το Δωδεκαθεο νομιζω οτι διευκρινισα οτι δεν ειμαι Δωδεκαθειστης αλλα αν πιστευα καπου τοτε θα προτιμουσα τη θρησκεια τον προγονων μου.
Ειναι πραγματι περιεργο οτι μονο αυτος ο λαος με αυτη τη θρησκεια μεγαλουργησε και διδαξε τα παντα.
Απο φιλοσοφια μεχρι αστρονομια!

Επειδη αναφερθηκε ο Πυθαγορας και οι ομοιοτητες του με την Εβραικη διδασκαλια ,αν και θεωρω οτι δεν ειναι τοσο κοντα να ανφερω οτι ο πυθαγορας διδαχτηκε οπως και ο Αβρααμ στην Αιγυπτο.Ισως εκει να υπαρχουν ομοιοτητες στην διδασκαλια τους.

Παντως μια ειναι η αληθεια.

Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ειναι ο ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ.
Θεος γιατι αυτος ηρθε στη γη αν και ο Ερμης στα κειμενα του θεωρει τον ευατο του αντιπροσωπο του θεου στη γη.


Οποιος εχει διαβασει κειμενα και διδασκαλια(Ερμητισμο) γνωριζει οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι απλες αντιγραφες τις διδασκαλιας του.

Ερμής ο Τρισμέγιστος 3.1 :" Η δόξα των πάντων είναι ο Θεός…Αρχή των όντων είναι ο Θεός και νους και φύση και ύλη και όλα αυτά εν σοφία εις υπόδειξη όλων…Υπήρχε σκότος άπειρο στην άβυσσο και νερό λεπτό και πνεύμα λεπτό και νοερό με τη δύναμη του Θεού, βρισκόμενα στο χάος. Και έλαμψε φως άγιο και στερεώθηκαν σε άμμο τα υγρά στοιχεία…".


Ερμής ο Τρισμέγιστος 4.1 : " Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Και όχι βέβαια με τα χέρια, αλλά με το λόγο του ".


Ερμής ο Τρισμέγιστος 141.18 : " Αυτά είπε ο Κύριος και Θεός μας και ανέμειξε το νερό με τη γη. Ανακινώντας το μίγμα, και εμφύσησε σ' αυτό πνεύμα…από αυτό το μίγμα έπλασε ζώδια με μορφή ανθρώπου ".


Ερμής ο Τρισμέγιστος 1.18 : Και μόλις έγινε αυτό, είπε ο Θεός: Αυξάνεστε και πληθύνεστε εν πλήθη όλα τα δημιουργήματα".

Βρειτε τι σας θυμιζει και θα καταλαβετε γιατι τα λεω ολα αυτα.

Δεν υπαρχει θρησκεια ανα τον κοσμο που να μην εχει υιοθετησει τις ιδεες και το λογο του Ερμητισμου.


Και δεν μου λες, αυτός είναι ο δυαδικός ή αλλιώς binary Θεός; Λέω γιατί θα μου ταίριαζε πολύ μιλάμε ένας τέτοιος Θεός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 00:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όπως και για τις πεμπτουσίες και για την θεωρία της "αυτόματης γένεσης" έτσι;

Αν αναφερεσαι στην καταγωγη των Ελληνω δεν ειμαι βιολογος ουτε ιστορικος για να σου πω με ακριβεια παντως απο οσα εχω διαβασει οι Ελληνες ειναι αυτοχθονες σε αυτο το μερος της γης.
Αλλωστε το μαρτυρει και ο αρχανθρωπος των πετραλωνων.
Αν δεν αναφερεσαι σε αυτο αλλα σε κατι αλλο διευκρινησετο μου.



Πας πολύ πίσω στο χρόνο με την αναφορά σου. Αλήθεια, ποιος μίλησε πρώτος για τον Έλληνα;;


quote:

quote:
Μιλάμε για σεξουαλικές ορμές τώρα. Δεν είναι εύκολο πράγμα να μείνουν στην αγαμία μια ζωή. Καλά για κανά μήνα (εγώ άντε βάλε τόσο να αντέξω) γίνεται, αλλά μια ζωή είναι πολύ δύσκολο.

Γι αυτο ακριβως "γουσταρω" τον Δια και τον Διονυσο.
Ποιος σας ειπε οτι θα πρεπει να πιεσουμε την φυση μας ρε παιδια?
Γιατι να κρατησουμε τις ορμες μας σεξουαλικα?
Δεν καταλαβαινω στο γιατι αν δεν κανω sex θα γινω καλυτερος η σε τι θα βοηθησει την ψυχη μου.
Ας κρατηθω να μην αδικω τους ανθρωπους και να μην κλεβω και τοτε μια χαρα θα ειναι η ψυχη μου.



Που είδες εσύ να απαγορεύει το σεξ Ο Χριστιανισμός;; Ποιος σου είπε πως αν δεν κάνεις σεξ θα γίνεις καλύτερος;; Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα;;

quote:
Οσον αφορα το Δωδεκαθεο νομιζω οτι διευκρινισα οτι δεν ειμαι Δωδεκαθειστης αλλα αν πιστευα καπου τοτε θα προτιμουσα τη θρησκεια τον προγονων μου.
Ειναι πραγματι περιεργο οτι μονο αυτος ο λαος με αυτη τη θρησκεια μεγαλουργησε και διδαξε τα παντα.
Απο φιλοσοφια μεχρι αστρονομια!

Νομίζω ότι εδώ πλανάσαι οικτρά!!
Η θρησκεία που εσύ εκθειάζεις στάθηκε εμπόδιο στους φιλοσόφους και γενικότερα στους λόγιους της εποχής. Του εξωστράκισε, τους οδήγησε στο θάνατο και κατέκαψε στην πυρά τα συγγράμματά τους.
Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα!!!

quote:
Επειδη αναφερθηκε ο Πυθαγορας και οι ομοιοτητες του με την Εβραικη διδασκαλια ,αν και θεωρω οτι δεν ειναι τοσο κοντα να ανφερω οτι ο πυθαγορας διδαχτηκε οπως και ο Αβρααμ στην Αιγυπτο.Ισως εκει να υπαρχουν ομοιοτητες στην διδασκαλια τους.

Μήπως λοιπόν την μαγκιά μας και το πνεύμα που πουλάμε σήμερα, τα χρωστάμε και εμείς στους Αιγύπτιους (αναρωτιέμαι απλά);;

quote:
Παντως μια ειναι η αληθεια.

Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ειναι ο ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ.
Θεος γιατι αυτος ηρθε στη γη αν και ο Ερμης στα κειμενα του θεωρει τον ευατο του αντιπροσωπο του θεου στη γη.


Οποιος εχει διαβασει κειμενα και διδασκαλια(Ερμητισμο) γνωριζει οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι απλες αντιγραφες τις διδασκαλιας του.

Ερμής ο Τρισμέγιστος 3.1 :" Η δόξα των πάντων είναι ο Θεός…Αρχή των όντων είναι ο Θεός και νους και φύση και ύλη και όλα αυτά εν σοφία εις υπόδειξη όλων…Υπήρχε σκότος άπειρο στην άβυσσο και νερό λεπτό και πνεύμα λεπτό και νοερό με τη δύναμη του Θεού, βρισκόμενα στο χάος. Και έλαμψε φως άγιο και στερεώθηκαν σε άμμο τα υγρά στοιχεία…".

Ερμής ο Τρισμέγιστος 4.1 : " Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Και όχι βέβαια με τα χέρια, αλλά με το λόγο του ".

Ερμής ο Τρισμέγιστος 141.18 : " Αυτά είπε ο Κύριος και Θεός μας και ανέμειξε το νερό με τη γη. Ανακινώντας το μίγμα, και εμφύσησε σ' αυτό πνεύμα…από αυτό το μίγμα έπλασε ζώδια με μορφή ανθρώπου ".

Ερμής ο Τρισμέγιστος 1.18 : Και μόλις έγινε αυτό, είπε ο Θεός: Αυξάνεστε και πληθύνεστε εν πλήθη όλα τα δημιουργήματα".

Βρειτε τι σας θυμιζει και θα καταλαβετε γιατι τα λεω ολα αυτα.

Δεν υπαρχει θρησκεια ανα τον κοσμο που να μην εχει υιοθετησει τις ιδεες και το λογο του Ερμητισμου.



Δηλαδή, εν ολίγοις, και ο Ερμής μίλησε για τον ΕΝΑΝ θεό που δημιούργησε τα πάντα;;
Άρα, καταρίπτει και αναιρεί το Δωδεκαθεϊσμό και γενικότερα τον πολυθεϊσμό;;;
ΑΥΤΟ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙ;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 01:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Η θρησκεία που εσύ εκθειάζεις στάθηκε εμπόδιο στους φιλοσόφους και γενικότερα στους λόγιους της εποχής. Του εξωστράκισε, τους οδήγησε στο θάνατο και κατέκαψε στην πυρά τα συγγράμματά τους.»

Λάθη, γίνονταν πάντοτε.

Βεβαίως και υπήρξανε πολλά αρνητικά παραδείγματα στην Ελλάδα, τα οποία και καυτηριάζουνε μέσα από τα συγγράμματα τους π.χ. ο Ηράκλειτος, ο Πλούταρχος, ο Λουκιανός καθώς και ο Θεόφραστος.

Ωστόσο, μία σύγκριση ή ανάδειξη κατά τον τρόπο που ΕΣΥ το επιχειρείς, είναι ιστορικά ΕΩΛΗ. Και τούτο διότι οι πρώτοι που βρήκαν τη δύναμη να καταγγείλουν τη δεισιδαιμονία και να παρουσιάσουν μια αιτιολογημένη πραγματικότητα είναι οι Έλληνες.

Και τούτο διότι ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ.

Πότε πρωτοδιαχωρίσθησαν λοιπόν Θεός και φυσική αιτιότητα? Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι η λυτρωτική αναζήτηση της αιτιότητας είναι έργο Ελλήνων. Από την εποχή ακόμα της μυθολογίας του Ομήρου, προκύπτει η ανάγκη διαφοροποίησης από την αρρωστημένη προσκόλληση στην θέληση των θεών. Οι αντίστοιχες αναζητήσεις στους Χαλδαίους, προπάτορες των Αβραάμ και του υπολοίπου συναφιού, είναι απλά ανύπαρκτες.

Έτσι, έχουμε στην Ελλάδα συγκρούσεις ηρώων με Θεούς και Θεϊκές αποφάσεις, οι οποίες καταγράφονται για την ελληνική σκέψη ως μια εντελώς πιθανή εξέλιξη. Ο Έλληνας της αρχαιότητας υπήρξε ΘΕΟΦΙΛΟΣ αλλά όχι Θεόδουλος! Σε αντίθεση με τους Ιουδαίους και τους σχολαστικούς χριστιανούς.

Οι λαμπρότερες ελληνικές μυθολογικές εικόνες υπονοούν ότι η ελευθερία των ανθρώπινων κινήσεων μπορεί να δικαιωθεί, ακόμα και πέρα από την θέληση των «Θεών». Μια εντελώς ελληνική θέση που από τους πανάρχαιους ακόμα χρόνους του μυθολογικού Ελληνισμού έθεσε τις βάσεις για ζωή, έρευνα και ελευθερία.

Δεν έχουμε παρά να θυμηθούμε εκείνον τον υπέροχο Έκτορα, τον απαράμιλλο υπερασπιστή της Τροίας, ο οποίος όταν άκουσε για θεϊκά σημάδια, πουλιά και οιωνούς που τάχα έδειχναν την απαγορευτική θέληση των Θεών για την επικείμενη μάχη, απάντησε οργισμένος στον Θεοπαρμένο μάντη της Τροίας: « Πολυδάμα…δεν με νοιάζει προς τα πού πετάνε τα πουλιά και ούτε γυρνώ να τα κοιτάξω…για μένα ένας είναι ο καλύτερος οιωνός, να μάχεσαι για την πατρίδα..και αν εσύ από την μάχη τραβηχτής ή με τα λόγια σου κανέναν άλλο καταφέρεις, την ίδια στιγμή από το δικό μου δόρυ θα χάσεις τη ζωή σου ».

Δεν θα αρνηθούμε επομένως αγαπητέ «ερευνητή» το ότι υπήρξε και δεισιδαιμονία στην αρχαία Ελλάδα. Κατά τον ίδιο τρόπο όμως δεν μπορούμε και να αρνηθούμε, ή να προσπεράσουμε, το γεγονός ότι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΟΜΑΧΙΑ υπήρξε από την μυθολογική περίοδο ακόμα.

Αργότερα, οι απόγονοι εκείνων των ηρώων έγιναν οι θαρραλέοι στοχαστές, οι οποίοι, συχνά με σημαντικό προσωπικό κόστος, επετέθησαν μεθοδικά στην δεισιδαιμονία και διαχώρισαν αποφασιστικά θεούς και αιτιότητες.

Νομίζω λοιπόν ότι από αυτές τις πηγές άντλησε γνώση και σοφία έκτοτε όλη η ανθρωπότητα. Και δεν πρόδωσαν κανέναν.

Πράξε λοιπόν το ίδιο αγαπητέ, και άσε τις μισαλλόδοξες ημιμάθειες στην άκρη, διότι ΟΥΤΕ ΠΕΙΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 01:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πράξε λοιπόν το ίδιο αγαπητέ, και άσε τις μισαλλόδοξες ημιμάθειες στην άκρη, διότι ΟΥΤΕ ΠΕΙΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΕΣ.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Εδώ μέσα γίνεται μάχη.
Μακάρι να γινόταν σωστή συζήτηση.

Μαθαίνω Σβάμπε και εγώ, μαθαίνω. Είμαι από τους πρώτους πιστεύω που ομολογούν τις περιορισμένες γνώσεις τους.

Όσον αφορά για αυτό που είπες:
"Και τούτο διότι ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ."

Για ποια θρησκεία τους μιλάς;;
Αυτή όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ και θα ήθελες να είναι, ή όπως την αντιλαμβανόταν ο όχλος που οδηγούσε στην πυρά τους φιλοσόφους και τα συγγράμματά τους;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 11:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποια θρησκεία τους μιλάς;;
Αυτή όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ και θα ήθελες να είναι, ή όπως την αντιλαμβανόταν ο όχλος που οδηγούσε στην πυρά τους φιλοσόφους και τα συγγράμματά τους;;

Μ'αρέσει που τον ρωτάς ρε Ψηλε!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 13:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Εδώ μέσα γίνεται μάχη.
Μακάρι να γινόταν σωστή συζήτηση.»

Και αφού ΔΕΝ γίνεται συζήτηση ρε Ψηλέ, και εφόσον γίνεται μάχη, τότε ΓΙΑΤΙ άνθρωπε μου συμμετέχεις??

Ψηλός:
«Μαθαίνω Σβάμπε και εγώ, μαθαίνω. Είμαι από τους πρώτους πιστεύω που ομολογούν τις περιορισμένες γνώσεις τους.»

Παρομοίως αγαπητέ.

Μακάρι, να μπορούσανε οι συνομιλητές να με πείσουνε ΜΕ ΠΕΙΣΤΗΡΙΑ και όχι με δοξασίες, μακάρι να μπορούσανε να παραδεχθούνε ότι η πίστη δεν είναι ένα δήθεν συνονθύλευμα «βιβλικών τεκμηρίων», αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.

Ψηλός:
«Για ποια θρησκεία τους μιλάς;;»

Περιγράφω επακριβώς το τι εννοώ. Διάβασε καλύτερα τα όσα έγραψα.

Ψηλός:
«Αυτή όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ και θα ήθελες να είναι, ή όπως την αντιλαμβανόταν ο όχλος που οδηγούσε στην πυρά τους φιλοσόφους και τα συγγράμματά τους;;»

Μήπως θα’θελες να μας διαφωτίσεις ΠΟΤΕ οδήγησε ο όχλος στην πυρά τους φιλοσόφους?? Διότι, όποιος δεν υποστηρίζει με ιστορικά στοιχεία τα όσα αναφέρει και κατηγορεί, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.

Η μήπως παραδειγματίζεσαι από τον χριστιανικό μεσαίωνα και τις θεοκρατικές ακρότητες των Βυζαντινών? Μήπως, λέω μήπως, θέλεις να θυμηθούμε ορισμένες «χριστιανικές ημέρες αγάπης προς αλλόθρησκους»?

Λοιπόν?

Η θρησκεία στην αρχαιότητα, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΩΝ. Ούτε υποστήριξα ποτέ ότι κάτι τέτοιο συνέβη ή ότι υπήρχε ένα «ευαγγέλιο» και ένας άρχοντας-επίσκοπος!

Καλά είναι να ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 13:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μ'αρέσει που τον ρωτάς ρε Ψηλε!»

Αγαπητέ WWalker, αντί να παριστάνεις τον κριτή ή….τον αντίλαλο (!), δεν θα ήταν προτιμότερο να μας πεις ολοκληρωμένα την γνώμη σου?

Και τούτο διότι, όπως από τις μονολεκτικές σου παρεμβάσεις προκύπτει, φαίνεται να συμφωνείς με τα όσα άλλοι ως ερωτήματα θέτουνε, σπεύδοντας να…..προεξοφλήσεις την απάντηση του ίδιου του ερωτώντος!!

Λοιπόν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ WWalker, αντί να παριστάνεις τον κριτή ή….τον αντίλαλο (!), δεν θα ήταν προτιμότερο να μας πεις ολοκληρωμένα την γνώμη σου?

Κοίταξε να δεις, το έχω φιλοσοφήσει το πράγμα: καλύτερα εδώ μέσα τα περνάει όποιος είναι κριτής ή αντίλαλος. Τι μπορεί να πάθεις δηλαδή όταν είσαι αντίλαλος; Να σου καταρρίψει τα επιχειρήματα που δεν παραθέτεις;
Σκεπτόμαστε λοιπόν πριν κάνουμε το τραγικό λάθος να γράψουμε άποψη.

Όχι που θα χαλάσω εγώ την ζαχαρένια μου!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κοίταξε να δεις, το έχω φιλοσοφήσει το πράγμα:»

Για λέγε, για λέγε βρε……….

WWalker:
«καλύτερα εδώ μέσα τα περνάει όποιος είναι κριτής ή αντίλαλος.»

Όπως δηλαδή……ΕΣΥ??

WWalker:
«Σκεπτόμαστε λοιπόν πριν κάνουμε το τραγικό λάθος να γράψουμε άποψη.»

Χμμμμμμ……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«καλύτερα εδώ μέσα τα περνάει όποιος είναι κριτής ή αντίλαλος.»

Όπως δηλαδή……ΕΣΥ??


Το παλεύω, το παλεύω.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Το παλεύω, το παλεύω.»

Το βλέπω, το βλέπω……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Αυτή όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ και θα ήθελες να είναι, ή όπως την αντιλαμβανόταν ο όχλος που οδηγούσε στην πυρά τους φιλοσόφους και τα συγγράμματά τους;;»

Μήπως θα’θελες να μας διαφωτίσεις ΠΟΤΕ οδήγησε ο όχλος στην πυρά τους φιλοσόφους?? Διότι, όποιος δεν υποστηρίζει με ιστορικά στοιχεία τα όσα αναφέρει και κατηγορεί, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.

Η μήπως παραδειγματίζεσαι από τον χριστιανικό μεσαίωνα και τις θεοκρατικές ακρότητες των Βυζαντινών? Μήπως, λέω μήπως, θέλεις να θυμηθούμε ορισμένες «χριστιανικές ημέρες αγάπης προς αλλόθρησκους»?

Λοιπόν?


Γι' αυτά εδώ μιλάω Σβάμπε:

"Αλήθεια, τι έχουν να πουν οι φανατικοί Νεο-Παγανιστές για το παρακάτω απόσπασμα του Διογένη Λαέρτη «Φιλοσόφων βίοι, IX 52»; «Εξαιτίας της δήλωσης του Πρωταγόρα στο βιβλίο του Περί θεών ότι δεν ξέρει αν υπάρχουν θεοί, οι Αθηναίοι τον έδιωξαν από την πόλη και ΕΚΑΨΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ στην Αγορά, αφού πρώτα έβγαλαν κήρυκα και ΤΑ ΜΑΖΕΨΑΝ ΕΝΑ-ΕΝΑ από όσους είχαν αντίτυπα» (Το ίδιο λένε και οι: Φιλόστρατος, Βίοι Σοφιστών, I 10, 3˙ Ησύχιος, Ονοματολόγος˙ Σέξτος Εμπειρικός, Προς μαθηματικούς, IX 55)
Επίσης: «Ο Αναξαγόρας μηνύθηκε για ασέβεια επειδή διακήρυσσε ότι ο ήλιος είναι μια διάπυρη μεταλλική μάζα, και καταδικάστηκε σε πρόστιμο 35 ταλάντων και εξορία. Κατά άλλους καταδικάστηκε ερήμην σε θάνατο» ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΛΑΕΡΤΙΟΣ II, 7
Ο Πρόδικος ο Κείος, φιλόσοφος και σοφιστής, σύγχρονος του Δημοκρίτου, μαθητής του Πρωταγόρα, πέθανε στην Αθήνα, αφού του έδωσαν να πιει κώνειο, με το αιτιολογικό ότι διέφθειρε τους νέους.» ΣΟΥΔΑ
Ο Θεόδωρος ο Κυρηναίος, ο επονομαζόμενος Άθεος, που έζησε στο α΄ μισό του 3ου π.Χ. αι. κατά τον Διογένη Λαέρτη (2, 101-102) αφού εξορίστηκε για τη διδασκαλία του από την Αθήνα, κατέφυγε στην αυλή του Πτολεμαίου, και έπειτα στην Κυρήνη, όπου επίσης εξορίστηκε, για να καταφύγει ξανά στην Ελλάδα.
Ο Διαγόρας ο άθεος ο Μήλιος εξορίστηκε από τους Αθηναίους επειδή έλεγε πως οι θεότητες του Ολύμπου είναι ανύπαρκτες και επειδή διακωμωδούσε τα απόκρυφα των μυστηρίων, και τον καταδίκασαν σε θάνατο, επικηρύσσοντας το κεφάλι του με ανταμοιβή ένα τάλαντο. (Λυσίας 6.17, Σούδα)
Ο Στίλπων ο Μεγαρεύς δικάστηκε και καταδικάστηκε για ασέβεια προς τα μνημεία των θεών, και η ποινή ήταν εξορία. Επίσης κατηγορήθηκαν (δικάστηκαν) επί ασέβεια προς τον Παγανισμό οι Ασπασία και Ευριπίδης (από τον Κλέωνα)."


Και γι' αυτά εδώ:

Φιλόσοφοι που ταλαιπωρήθηκαν κατά τα αρχαία «Εθνικά πεφωτισμένα» (κατά νεοΕθνικούς) χρόνια :

"Ο Ξενοφάνης εξορίστηκε, ο Πυθαγόρας εξορίστηκε και οι οπαδοί του κάηκαν μέσα στην σχολή τους ζωντανοί, ο Ίππασος εκδιώχθηκε και θανατώθηκε επειδή κοινοποίησε τα απόρρητα της Πυθαγόρειας σχολής, ο Διογένης ο Απολλωνιάτης εκδιώχθηκε στην Αθήνα με την κατηγορία της αθεΐας [ο Φαληρεύς ( Παρ. Διογ. Λαερτ. IX57) μας λέει ότι ο Διογένης κινδύνευσε να διωχθεί στην Αθήνα, διότι θεωρούσε τον αέρα αρχή του παντός, αυτός όμως ο αέρας ήταν πνευματική δύναμη κατ΄ αυτόν που τον ταύτιζε με τον Θεό (Diels. Frg. 51 B 5 - ει του περί φύσεως βλ. 51 Α 8). Ο αέρας του Διογένη είχε νόηση (Αριστο. Ρητορ. 11, 16, σ. 1391 Α’ 10)], ο Ζήνωνας ο Ελεάτης καταδικάστηκε σε θάνατο από τον τύραννο της πατρίδας του, ο Σωκράτης καταδικάστηκε δια ασέβεια διότι κατά την κατηγορία δίδασκε νέες θεότητες στην πόλη της Αθήνας, ο Πλάτωνας αναγκάστηκε να φύγει από την Αθήνα μετά τον θάνατο του Σωκράτη εφόσον το κλίμα ήταν βαρύ ενώ πουλήθηκε και ως σκλάβος από τους Σπαρτιάτες, ο Φιλόλαος εκδιώχθηκε μαζί με άλλους Πυθαγόρειους της Μεγάλης Ελλάδας κατά τον διωγμό τους το 430 π.Χ., ο Ανάξαρχος ο Αβδηρίτης θανατώθηκε από τον Μ. Αλέξανδρο, ο Διογένης ο Κυνικός εξορίστηκε και πουλήθηκε ως δούλος, ο Σπεύσιππος χαρακτηρίστηκε άθεος, ο Αριστοτέλης έφυγε από την Αθήνα διότι κινδύνεψε να κατηγορηθεί για ασέβεια, ο Καλλισθένης ο Ολύνθιος θανατώθηκε από τον Μ. Αλέξανδρο ως συνωμότης, ο Μενέδημος ο Ερετριεύς εξορίστηκε ως ύποπτος για προδοσία, ο Αρίσταρχος ο Σάμιος κατηγορήθηκε για ασέβεια επειδή υποστήριξε το ηλιοκεντρικό σύστημα, ο Ηγησίας εκδιώχθηκε από την Αλεξάνδρεια διότι η διδασκαλία του είχε ολέθρια επίδραση στους νέους, ο Βίων ο Βορυσθενίτης πουλήθηκε ως σκλάβος, Κατά τα ρωμαϊκά χρόνια ο Φίγουλος Πόπλιος Νιγίδιος εξορίστηκε, ο φιλόσοφος Άτταλος διδάσκαλος του Σενέκα εξορίστηκε, ενώ ο διδάσκαλός του κατηγορήθηκε για το ήθος του και εξαναγκάστηκε σε αυτοκτονία, ο Δημήτριος ο Κυνικός εξορίστηκε ένεκα της εχθρικής του στάσης ενάντια στο αυτοκρατορικό καθεστώς, ο Μουσώνιος Ρούφος εξορίστηκε στην Γυάρο και μετά εξαναγκάστηκε σε καταναγκαστική εργασία κατά την προσπάθεια ανοίγματος της διώρυγας της Κορίνθου, ο Επίκτητος πουλήθηκε ως δούλος στην ρώμη και αφού απελευθερώθηκε εξορίστηκε μαζί με άλλους σοφούς από τον αυτοκράτορα Δομιτιανό, ο σοφιστής Θεόδοτος ο Σάμιος θανατώθηκε από τον Βρούτο, ο νεοπλατωνιστής Κλήμης ο Αλεξανδρεύς εκδιώχθηκε από τον Σεπτήμο Σεβήρο μαζί με άλλους χριστιανούς το θρήσκευμα, Ο πλατωνιστής χριστιανός Ωριγένης , αφού ο πατέρας του πέθανε κατά τον διωγμό του Σεπτίμου Σεβήρου, διώκεται και ο ίδιος, φυλακίζεται κατά τον διωγμό του Δεκίου και βασανίζεται ενώ αργότερα πεθαίνει από αυτές τις κακουχίες, ,ο χριστιανός Πάμφιλος , οπαδός του νεοπλατωνικού Ωριγένη φυλακίσθηκε και θανατώθηκε και τέλος ο Λογγίνος ο Κάσσιος, νεοπλατωνικός φιλόσοφος θανατώθηκε άγρια και με αδυσώπητη βαναυσότητα. "

Να είναι αλήθεια τα παραπάνω ή συκοφαντίες;;

http://www.focusmag.gr/fora/view-message.rx?oid=223972#msg_223972

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 16:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Γι' αυτά εδώ μιλάω Σβάμπε:»

Γεια σου ρε Ψηλέ με τον KAMAG και τις γνωστές του ανθελληνικές εξάψεις!!

Αλήθεια, βλέπω τους ιερομόναχους και τους παπάδες του διαδικτύου τους παρακολουθείς ΚΑΤΑ ΠΟΔΑΣ!!

Σαφέστατα και υπάρχουνε ΠΟΛΛΑ από αυτά που αναφέρονται τα οποία είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΕΣ και τίποτα περισσότερο. Ιδιαίτερα Ψηλέ όταν κάποιος κάνει το λάθος και έχει πέσει στην πλάνη που ΕΣΥ βρίσκεσαι, με το να αναμασάς ΜΟΝΟ ανακοινώσεις υπερ-χριστιανάδων από το internet, τότε είναι επόμενο να έχεις μονίμως μια πλαστή εικόνα.

Για να αντιληφθούνε οι αναγνώστες τι είδους «στοιχεία» του KAMAG αναμασάς, και πόσο αβίαστα προτάσσεις ως «τεκμήρια» τα όσα εντοπίζει ο συγκεκριμένος από τον Λαέρτιο, ας πούμε λίγα λόγια για την ιστορία.

Υπάρχουν για παράδειγμα 3 βιογραφίες του Πυθαγόρα(!), μία μας παραθέτει στο όγδοο βιβλίο του ο Διογένης ο Λαέρτιος, μία ο Πορφύριος και μία ο Ιάμβλιχος

Ωστόσο, ΚΑΜΙΑ από αυτές δεν θεωρείται αξιόπιστη από τους ιστορικούς της φιλοσοφίας διότι εκτός από τις ανακρίβειες, έχουν γραφεί και αιώνες μετά τον θάνατο του φιλοσόφου!!!

Το πιο πιθανό είναι ότι συνέφερε στους νεοπυθαγόρειους της Αλεξάνδρειας να εμφανίζουν τον δάσκαλό τους σαν μάρτυρα και έτσι μας προέκυψαν όλες αυτές οι ιστορίες.

Θέλει όμως φίλτατε και λίγο να το παιδέψεις το ρημάδι…….

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΛΑΕΡΤΙΟΣ ( 4 εκδοχές )
1.Βρισκόταν στο σπίτι του Μίλωνα όταν πολιτικοί αντίπαλοι ή μαθητές που δεν έγιναν δεκτοί στη σχολή , από αντιζηλία έβαλαν φωτιά.Τρέχοντας να σωθεί έφτασε μπροστά σε ένα χωράφι σπαρμένο με κουκιά. Προτίμησε να τον συλλάβουν και να τον σκοτώσουν παρά να διασχίσει το χωράφι !!! (Είναι γνωστή η απέχθεια των πυθαγορείων για τα κουκιά!!!! )

2. Για να ξεφύγει από τους αντιπάλους του κατέφυγε στο Ιερό των Μουσών στο Μεταπόντιο και πέθανε από ασιτία ύστερα από 40 μέρες……

3.Επιστρέφοντας από την Δήλο στην Ιταλία στενοχωρημένος μετά την κηδεία του Φερεκύδη, βρίσκει τους μαθητές του να γλεντοκοποπούν στο σπίτι του Κύλωνα του Κροτωνιάτη. Θυμώνει και αποφασίζει να…….πεθάνει με την θέλησή του από ασιτία στο Μεταπόντιο!!!

4.Σκοτώθηκε σε μάχη κατά τον πόλεμο Ακραγαντίνων και Συρακουσίων στον οποίο οι πυθαγόρειοι πήραν το μέρος των Ακραγαντίνων!!

Λοιπόν φίλτατε, ΠΟΙΑ από όλες τις εκδοχές που δίνει η «σοβαρή πηγή» σου είναι η πραγματική????? Μήπως………….όλες??? ΔΙΑΛΕΞΕ ΛΟΙΠΟΝ!

Πάμε στον Πορφύριο όμως.

ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ (2 εκδοχές )
1.Ο Πυθαγόρας ήταν παρών κατά την επίθεση κατά της αδελφότητος οπότε και σκοτώθηκε (Μαρτυρία του Δικαίαρχου)

2. Ο Πυθαγόρας δεν βρισκόταν στο σπίτι κατά την ώρα της επίθεσης οπότε και σώθηκε (Μαρτυρία του Νεάνθη)

Πάμε στον δικό σας τον Ιάμβλιχο τώρα!

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ (1 εκδοχή)
1. Ο Πυθαγόρας δεν βρισκόταν στο σπίτι κατά την ώρα της επίθεσης οπότε και σώθηκε!! (Μαρτυρία του Νικόμαχου)

Πότε ο Πυθαγόρας καταδικάστηκε σε θάνατο με την κατηγορία της Αθεΐας ???

Ακόμη και εάν κάπου αναφέρεται κάτι τέτοιο, θα είναι αναξιόπιστο και δίχως στοιχεία, διότι ΟΛΑ τα περί Πυθαγόρα περιβάλλονται με μύθους και εικασίες….

Και οι χριστιανοί, όπως και η αφεντιά σου, τέτοιες εικασίες τις φτιάχνουνε………ΚΟΡΩΝΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥΣ!!!!

Κακομοίρη Ψηλέ……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 17:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ο KAMAG φίλτατε, είναι οι ιστορικοί που τα λένε αυτά.
Αλλά, όπως συνηθίζεις, τους βγάζεις ψεύτες και τα λεγόμενά τους Χριστιανικές συκοφαντίες.

Σε προηγούμενα μηνύματα, είχα παραθέσει τη μαρτυρία ενός Ρωμαίου αξιωματούχου που είχε σταλθεί από τον Αυτοκράτορα στην περιοχή του Πόντου και της Μικράς Ασίας για να καταπνίξει την εξάπλωση του Χριστιανισμού. Σώζεται η επιστολή του που αποτελεί ΜΕΓΑ τεκμήριο και δεν μπορεί κανείς Σβάμπε να τη διαψεύσει.
Βλέπεις λοιπόν, όσο και να προσπαθείς εσύ να αποπροσανατολίσεις τον κόσμο, ακόμη και οι πέτρες θα ξεσηκωθούν και θα καταθέσουν τη μαρτυρία τους.
Οπότε, μην κουράζεσαι, άστο καλύτερα, εκμεταλλεύσου την ενέργειά σου και διοχέτευσέ τη σε κάτι πιο παραγωγικό και ευχάριστο για σένα!!

Άλλωστε, αφού σε ξέρουμε, μήπως τώρα πρόκειται να σε γνωρίσουμε;;
Σκοπός μου δεν είναι να πείσω εσένα.
Αυτό που θέλω εγώ είναι πως αν υπάρχει κάποιος που πιθανώς δεν γνωρίζει τα περί διωγμών των φιλοσόφων και τους διωγμούς κατά των Χριστιανών, θα έχει μια ευκαιρία να μάθει και κάποια άλλα πράγματα, πέρα από τα όσα γράφει η Σβάμπειος Εγκυκλοπαίδεια.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 22:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι αρχαίοι έλληνες ασπάστηκαν τον χριστιανισμό σαν θεωρία.

ΦΙΛΕ DIMITRIS2 ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ "Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ' ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ?
ΕΛΛΗΝ ΛΟΓΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ?



Δεν αναφέρομαι σε προιστορικές εποχές αλλά τότε που οι έλληνες αποχαιρέτησαν την αρχαία θρησκεία και ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό.
quote:

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ?
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΜΑΘΑΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ .


Τον έχω διαβάσει και μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει ότι :
Ο Πλάτων όταν μιλά για γενεσιουργό αιτία του σύμπαντος, αναφέρεται σε πρόσωπο. Ότι αυτός ήταν αγαθός.
Μπορεί να επιμένεις ότι αγαθό ή κακό είναι το μπινκ-μπανκ, η φωτιά, το νερό, το παν, αλλά τότε μάλλον δεν γνωρίζεις την ελληνική.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 01:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Και δεν μου λες, αυτός είναι ο δυαδικός ή αλλιώς binary Θεός; Λέω γιατί θα μου ταίριαζε πολύ μιλάμε ένας τέτοιος Θεός!




κΑΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕς ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ!

quote:

Που είδες εσύ να απαγορεύει το σεξ Ο Χριστιανισμός;; Ποιος σου είπε πως αν δεν κάνεις σεξ θα γίνεις καλύτερος;; Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα;;


Ε οχι δα.Την αγαμια την εχουνε κανει σημαια οι πατερες της Εκκλησιας!!
Και αν εννοεις οτι επιτρεπεται το sεχ μονο μεσα στο γαμο,ποιος σου ειπε οτι εγω θελω να παντρευτω.
Γουσταρω να κανω sεχ οποια στιγμη θελω με οποια θελω.
Δεν θα καταπιεζω την φυση μου επειδη καποιοι ρασοφοροι ειναι κοπλεξικοι.

quote:
Νομίζω ότι εδώ πλανάσαι οικτρά!!
Η θρησκεία που εσύ εκθειάζεις στάθηκε εμπόδιο στους φιλοσόφους και γενικότερα στους λόγιους της εποχής. Του εξωστράκισε, τους οδήγησε στο θάνατο και κατέκαψε στην πυρά τα συγγράμματά τους.
Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα!!!



Και πως γινετε να σωθηκανε τα συγραμματ που καηκανε?
Οχι οτι δεν εγιναν και αυτα που λε,αλλωστε ιστορια ειναι αλλα οχι ετσι οπως παρουσιαζονται και σε τετοιο βαθμο.
Σε ολα τα δογματα υπαρχουνε μυαλα αναχρονιστικα και θρησκοληπτα.

quote:

Μήπως λοιπόν την μαγκιά μας και το πνεύμα που πουλάμε σήμερα, τα χρωστάμε και εμείς στους Αιγύπτιους (αναρωτιέμαι απλά);;


Ο ΕΡΜΗΣ ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ δεν εχει εθνικοτητα.
Ειναι διδασκαλος ολων των δογματων και απλως μεταφερθηκε η διδασκαλια του με διαφορετικες μορφες σε καθε μερος αλλα απο οτι φαινεται μοναχα οι Ελληνες καταφερναε να εκμεταλευτουνε την φιλοσοφια του και τα λογια του γι αυτο και αναπτυξανε σε τετοιο βαθμο επιστημες και φιλοσοφια.

quote:
Δηλαδή, εν ολίγοις, και ο Ερμής μίλησε για τον ΕΝΑΝ θεό που δημιούργησε τα πάντα;;
Άρα, καταρίπτει και αναιρεί το Δωδεκαθεϊσμό και γενικότερα τον πολυθεϊσμό;;;
ΑΥΤΟ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙ;

ΚΑι μιλησε και για τριαδικοτητα θεου!
Σου ειπα εγω οχι?
Εγω ειπα οτι ειναι ο αρχηγος και οι υπολοιποι απλες αντιγραφες.
Και ο Πυθαγορας μιλησε για τριαδικοτητα.

Αλλα με ξενα κολυβα δεν κανουμε κηδεια!!!


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 03:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν αναφέρομαι σε προιστορικές εποχές αλλά τότε που οι έλληνες αποχαιρέτησαν την αρχαία θρησκεία και ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό.


ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ?
ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Ο ΣΑΟΥΛ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΔΙΔΑΞΕΙ " ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΕΟ ?
ΠΟΙΟΣ ? ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 03:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ..
Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ
ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΑΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ .
ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ....ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ....
ΩΣ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ....ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ
ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΒΓΕΙ ΠΑΓΑΝΙΑ......
ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ...ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ..... 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΙΜΗΖΕΤΕ ΚΑΙ ΦΟΒΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΜΕ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΕΚΘΕΣΕΙ .ΓΙΑΤΙ ? ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΣΑΙ Ε ?
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ .ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΝΟΥΜΕ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 11:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ..
Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ
ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΑΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ .
ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ....ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ....
ΩΣ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ....ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ
ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΒΓΕΙ ΠΑΓΑΝΙΑ......
ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ...ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ..... 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΙΜΗΖΕΤΕ ΚΑΙ ΦΟΒΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΜΕ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΕΚΘΕΣΕΙ .ΓΙΑΤΙ ? ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΣΑΙ Ε ?
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ .ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΝΟΥΜΕ .

Και εμένα ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεσαι με κάνει να πιστεύω ότι πέρα από τη λογική του δούναι και λαβείν, δεν γνωρίζεις τίποτα άλλο, δυστυχώς. Με κάνει να πιστεύω ότι έχεις μάθει στη ζωή σου να βλέπεις πάντα το συμφέρον πίσω από οτιδήποτε κάνεις.

Όσον αφορά το αν τελειώνουμε, θα το δείξει η "νεκροψία" που δεν θα αργήσει να γίνει φίλε μου.

Δυστυχώς, βλέπουμε τα αποτελέσματα της "ανεξιθρησκίας" και της φιλελευθεροποίησης και απεξάρτησης του κόσμου από τις θρησκείες, που προωθείται τα τελευταία χρόνια.
Κοίτα γύρω σου!!!
Δες τους νέους!!
Δες την κοινωνία που ψυχορραγεί!!
Δες την κατάλυση όλων των αξιών της ζωής!!
Δεν βλέπεις τους νέους που μάταια προσπαθούν να πιαστούν από κάτι για να δώσουν ένα νόημα στη ζωή τους;; Ευτυχώς που υπάρχουν και τα ναρκωτικά και όλες οι παραισθησιογόνες ουσίες που τους χαρίζουν λίγες στιγμές γαλήνης και ανεμελιάς!!!
Και όλα τα παραπάνω σε λίγα μόλις χρόνια που η κοινωνία (δηλαδή τα συμφέροντα) προσπαθεί να απαγκιστρωθεί από την παράδοση, τη θρησκεία και οτιδήποτε στέκεται εμπόδιο στο παγκόσμιο χωνευτήρι, που απ' ότι φαίνεται, το υποστηρίζεις φίλε μου, ίσως και ασυναίσθητα!!!

Δες καλύτερα τον εαυτό σου που σε έχει πάρει το ποτάμι των συμφεροντολόγων και σε πάει όπου θέλει αυτό!!
Αλήθεια λες, γι’ αυτό σε βλέπω τόσο φοβισμένο και εσένα;;; Ευτυχώς λοιπόν που κατάφερες και κατάλαβες το τι παίζεται και απελευθερώθηκες!!

Ευτυχώς που κόσμος ξυπνάει ξαναβρίσκει την πίστη του και ψάχνει ξανά τις παλιές καλές αξίες, όπως την αγάπη, την οικογένεια, τη φιλαδέλφεια, το σεβασμό προς τους μεγαλυτέρους, προς τα ιερά και τα όσια του τόπου μας, ……….

Κρατήστε τους νεωτερισμούς σας φίλε, χορτάσαμε από αυτά!!! Βλέπουμε τι μας τάζετε και που μας οδηγείτε!!!
Να ετοιμάζεστε για μια γενικευμένη αντίδραση!! Αν είσαι ή θέλεις να γίνεις από αυτούς που προωθούν τη ψευτοαλλαγή που ευαγγελίζεσαι, τότε καλά θα κάνεις να το σκεφτείς καλύτερα!!

Πάντα με καλή πρόθεση!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 12:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Να ετοιμάζεστε για μια γενικευμένη αντίδραση!! Αν είσαι ή θέλεις να γίνεις από αυτούς που προωθούν τη ψευτοαλλαγή που ευαγγελίζεσαι, τότε καλά θα κάνεις να το σκεφτείς καλύτερα!!

Η Ιερά εξεταση ερχεται !
Οι κακομοιροι διωγμενοι χριστιανοι ορθοδοξοι ανεπιτιθενται !


Ρε για βαλτε ολοι λιγο νερακι στο κρασι σας. Η Πιστη ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επιλογη οχι μαζικο
κινημα. Οταν η πιστη υπαγορευει την πολιτικη τα αποτελεσματα ειναι ιστορικα προδιαγεγραμμενα.

ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 12:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Να ετοιμάζεστε για μια γενικευμένη αντίδραση!! Αν είσαι ή θέλεις να γίνεις από αυτούς που προωθούν τη ψευτοαλλαγή που ευαγγελίζεσαι, τότε καλά θα κάνεις να το σκεφτείς καλύτερα!!

--------------------------------------------------------------------------------


Η Ιερά εξεταση ερχεται !
Οι κακομοιροι διωγμενοι χριστιανοι ορθοδοξοι ανεπιτιθενται !


Ρε για βαλτε ολοι λιγο νερακι στο κρασι σας. Η Πιστη ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επιλογη οχι μαζικο
κινημα. Οταν η πιστη υπαγορευει την πολιτικη τα αποτελεσματα ειναι ιστορικα προδιαγεγραμμενα.

Αγγελος



Όχι Άγγελε δεν πρόκειται για ιερά εξέταση. Δεν πρόκειται για αντίδραση από τους Χριστιανούς Ορθόδοξους. Πρόκειται για παλλαϊκή αντίδραση στο μαρασμό, στην φίμωση και στην ανελευθερία που προωθείται!!

Η πίστη δεν υπαγορεύει την πολιτική, δεν πρέπει να πέσει τόσο χαμηλά. Η πίστη όμως βρίσκει τη θέση της σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής ζωής του ανθρώπου.
Έχει δικαίωμα "λόγου" στα πάσης φύσης θέματα που την αφορούν ή την αγγίζουν άμεσα ή έμμεσα. Πάντα βέβαια σεβόμενη τον πλησίον και ενεργούσα με αγάπη και ανιδιοτέλεια.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 13:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Πρόκειται για παλλαϊκή αντίδραση στο μαρασμό, στην φίμωση και στην ανελευθερία που προωθείται!!
[quote]

Ετσι που τα λες, σαν την Αλέκα ακουγεσαι.

Εγώ παλι που δεν θελω να ειμαι ουτε χριστιανός ουτε κομουνιστης ειμαι εναντιον σας ?
Θα με βαρατε με πλακατ που γραφουν επανω "ορθοδοξια ή θανατος" επειδη
θέλω να παω σινεμά να δώ τον "Τελευταίο πειρασμό" ?

Νομιζω Ψηλέ οτι η εκκλησια της ελλάδας έχει βήμα για να εκφράσει ειρηνικά και
νηφάλια της απόψεις της. Δεν νομιζω οτι απαιτείται κανενος ειδους παλλαϊκή αντίδραση
για να προστατευτούν τα δικαιαωματά της.

Και εκκλησιες εχετε, και ειδικό μαθημα στο σχολείο, και υπουργείο έχετε, ολα τα έχετε.
Αν τώρα νιώθετε οτι διώκεστε απο νεοεμφανιζόμενα δωδεκαθειστικά μαγαζακια και
New-age αιρέσεις, τι να κάνουμε. Ειναι πολλά τα λεφτά του ποιμνιου και θέλουν να φάνε
και αλλοι.


Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 13:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΑΛΑΝΙΑ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ,
ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΕΙΔΩΛΑ,
ΔΕ ΛΕΝΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ Ο ΘΕΟΣ,
ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΕΙΣ
ΔΕ ΣΠΡΩΧΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΧΟΝΤΡΟΜΠΑΛΑΔΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝ;
ΔΕ ΛΕΝΕ ΠΙΣΤΕΥΕ + ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ
ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΰ ΑΡΑ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ;
ΔΕΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΣΕΧΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ;
ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ....................


ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΣΧΥΛΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΗΤΑΝ ΗΓΕΤΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ +ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΙΔΑΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Η ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ (ΑΝ + ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΡΩΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ) ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΤΟΥ ΚΥΝΕΓΕΙΡΟ + ΑΜΙΝΕΙΑ ΑΛΛΑ + ΕΙΧΕ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑ ΕΞΑΠΟΛΥΟΝΤΑΣ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΡΟΜΥΘΕΥΣ ΔΕΣΜΩΤΗΣ .........


ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΣ ΑΣΗΜΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΙΩΒ ΠΟΥ ΓΟΝΑΤΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΥΝΑΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΑΝΩΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΩΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΥΡΑΙΟΠΛΗΚΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΙΜΝΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ……..ΤΗΝ ΚΟΝΤΗ ΤΗΝ ΠΟΥ …ΤΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗ ΦΤΑΙΝΕ ……........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ………


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy