ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 15:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Agnostic,
Δεν μπορώ να ξέρω αν ζεις και γνωρίζεις την ελληνική πραγματικότητα ή απλώς εκφράζεις τις δικές σου θεωρήσεις με όσα λες περί του ρόλου των γονιών και του σχολείου.
Όσο αφορά το τι γνωρίζουν τα παιδιά σήμερα, καθώς και το κατά πόσο οι, πνιγμένοι στο άγχος της καθημερινότητας γονείς και δάσκαλοι, διδάσκουν στα παιδιά, ο καθένας από τη "θέση που κατέχει", φαίνεται από τις παρακάτω έρευνες, τις οποίες βρήκα στο Διαδίκτυο, και σου τις παραθέτω:


"Έρευνα 27/10/02 ΤΟ ΒΗΜΑ
Σε δείγμα 172 γυμνασίων
Τι γνωρίζετε για την 28η Οκτωβρίου 1940;

ΑΓΝΟΙΑ: 24
ΕΛΑΧΙΣΤΑ: 20
ΙΚΑΝΟΠ: 18
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ: 38


Έρευνα 27/10/02 ΤΟ ΒΗΜΑ
Τι γνωρίζετε για τον Ελληνοιταλικό πόλεμο;

ΑΓΝΟΙΑ: 49
ΕΛΑΧΙΣΤΑ: 37
ΙΚΑΝΟΠ: 8
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ: 6

Έρευνα 27/10/02 ΤΟ ΒΗΜΑ
Τι γνωρίζετε για την Εθνική Αντίσταση;

ΑΓΝΟΙΑ: 68
ΕΛΑΧΙΣΤΑ: 13
ΙΚΑΝΟΠ: 4
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ: 15

Έρευνα 27/10/02 ΤΟ ΒΗΜΑ
Τι έγινε στο Πολυτεχνείο το Νοέμβριο του 1973;

ΑΓΝΟΙΑ: 37
ΕΛΑΧΙΣΤΑ: 32
ΙΚΑΝΟΠ: 9
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ: 20


Έρευνα 27/10/02 ΤΟ ΒΗΜΑ
Τι γνωρίζετε για την 25η Μαρτίου 1821;

ΑΓΝΟΙΑ: 18
ΕΛΑΧΙΣΤΑ: 34
ΙΚΑΝΟΠ: 19
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ: 29"

Η κατάσταση, όπως μπορείς να διαπιστώσεις και εσύ, είναι τραγική.
ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!!
Πάνω σε αυτή την αδιαφορία βασίζεται και η νέα τάξη πραγμάτων, αυτή που συγγράφει τα νέα βιβλία (γιατί δεν είναι μόνο το βιβλίο της Ιστορίας) για να περάσει τις αποφάσεις της, πράγμα που εσύ υποτιμάς έως και περιγελάς.

Εγώ δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα άλλο.
Δεν υποστηρίζω τα ακραία φαινόμενα εθνικισμού και φανατισμούς.
Όχι όμως και να μην γνωρίζει η πλειοψηφία των μαθητών, οι μελλοντικοί ενήλικες πολίτες αυτής της χώρας, τι στην ευχή γύρευαν οι παππούδες τους στα βουνά της Αλβανίας, λίγες μόλις δεκαετίες πριν!!!
Δεν θα παραξενευτώ αν μια μέρα, σε κάποιο νέο βιβλίο ιστορίας μας γράψουν πως κυνηγούσαν λαγούς και πέρδικες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 21:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
sesostris
Άλλωστε κανένας δεν σε εμπόδισε να αντιπαραθέσης και τις δικές σου απόψεις , πράγμα που αποφεύγεις συστηματικά .

quote:
el.elyon
Σου ξαναλέω ότι παπαγαλία δεν μπορώ!
Και δεν αποφεύγω συστηματικά να πω την άποψη μου. Δεν νομίζω εξάλλου να έχεις διαβάζει όλα τα μηνύματα μου και να έχεις παρακολουθήσει όλα τα θέματα που συμμετέχω!
Και λυπάμαι που επιμένεις στα παπαγαλία, χωρίς σκέψη!
Έκανα κάποιες ερωτήσεις στην αγαπητή κυρία erinya, αν θέλεις μπορείς να τις διαβάσεις και να σκεφτείς και αν μπορείς, απάντησε!
Αλλά ποιο πολύ λυπάμαι ότι ίσως τα συμπεράσματα μου δεν είναι λάθος……


Ο Παπαγάλος φίλτατε el.elyon , είναι ένα πουλί που επαναλαμβάνει ότι ακούει . Το ίδιο ακριβώς κάνεις και συ όταν επαναλαμβάνεις την απάντηση του συνομιλητή σου μετατρέποντάς την , όπως αποδεικνύεται σε άσκοπες ερωτήσεις , σαν εκείνες που έθεσες αναφερόμενος στον Edward Gibbon και το έργο του , ομολογώντας αργότερα ότι γνώριζες καλά ποιος ήταν .

Αφού λοιπόν γνώριζες για τον Edward Gibbon και το έργο του , σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου , προς τι αυτός ο καταιγισμός ερωτήσεων , και όχι η άποψή σου γι’ αυτόν ;

Μήπως τελικά ηθελημένα ή άθελα , δεν έχει σημασία , είσαι παπαγάλος ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 22:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός Φοβάσαι να σχολιάσεις ελεύθερα το βιβλίο, γιατί;
Μήπως θα χάσεις το μισθό σου;

Επειδή Ψηλέ , αναφέρεσαι τελευταία , όλο και συχνότερα στον μισθό μου και στους εργοδότες μου , σε πληροφορώ άπαξ και δια παντός , ότι τον μισθό και την σύνταξή μου , τα κέρδισα επάξια με την επιστημονική μου κατάρτιση και τον ιδρώτα μου .

Εργαζόμενος πάνω από 38 συναπτά έτη ανελλιπώς σε υπεύθυνες θέσεις , ακόμα και τα Σαββατοκύριακα όταν το απαιτούσαν οι ανάγκες της παραγωγής , σε ιδιωτικές βιομηχανίες , και κρινόμενος καθημερινά για την αποτελεσματικότητα και την απόδοσή μου , και όχι καθισμένος αναπαυτικά σε κάποιο γραφείο δημόσιας υπηρεσίας , αργόσχολος και μισθοδοτούμενος από την φορολόγηση των Ελλήνων φορολογουμένων .

Ως εκ τούτου λοιπόν δεν αποτελώ μισθαρνό όργανο κανενός . Αυτά θα τα βρής εν αφθονία μέσα στις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις , και το λέγω μετά λόγου γνώσεως Είναι οι κυνηγοί που ψάχνουν και βρίσκουν ανθρώπους απογοητευμένους από τη ζωή για διαφόρους λόγους , κυρίως νέους και τους παρασύρουν για να τους στείλουν να καλογερέψουν στα τα μοναστήρια .
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μη ξανά αναφερθής σ’ αυτό . Ελπίζω να έγινα σαφής !

quote:
Ψηλός Έχω σώσει στο σκληρό δίσκο μου ολόκληρο το βιβλίο της ιστορίας.
Παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου και ένα απόσπασμα (αυτό με τον Κεμάλ).
Δεν σε είδα να το σχολιάζεις Seostris.
Γιατί;
Μήπως συμφωνείς με τον Κεμάλ;
Μήπως συμφωνείς με αυτούς που ενώ τσιγκουνεύτηκαν να γράψουν δυο λέξεις για τις σφαγές των συμπατριωτών μας, παραχώρησαν τον απαραίτητο χώρο για τη δήλωση του Κεμάλ;

Και τώρα ας έλθουμε στο περίφημο βιβλίο της ιστορίας το οποίο μαζί με την περίφημη γελοιογραφία τα έχεις κάνει σημαία σου .
Ξέρεις λοιπόν τι παρατήρησα Ψηλέ ; Ότι όλη αυτή η στάση σας γύρω από αυτό το βιβλίο είναι άκρως υποκριτική , και η ευθιξία σας επιλεκτική . Στην ουσία δεν πολυσκοτίζεστε για τον «Συνωστισμό στο λιμάνι της Σμύρνης» ούτε για τον Κεμάλ . Αυτό είναι προπέτασμα καπνού , για να αποκρύψετε τους πραγματικούς λόγους της πολεμικής σας , που δεν τολμάτε να τους πείτε ξεκάθαρα για να μη σας πάρουν με τις ντομάτες , και που δεν είναι άλλοι από το ότι στο βιβλίο αυτό δεν αναφέρονται μεταξύ άλλων και τα παραμύθια για την 25η Μαρτίου και το Κρυφό Σχολείο .

Αυτό το λέγω γιατί τόσο καιρό δεν είδα καμία ευαισθησία σας , για το ότι τα παιδιά δεν διδάσκονται για τον ρόλο των Φαναριωτών που ήταν σε ανώτατα αξιώματα του κρατικού μηχανισμού της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας , και το μακρύ χέρι του Σουλτάνου . Γιατί επίσης τόσα χρόνια δεν δείξατε κανένα ενδιαφέρον να μάθουν τα Ελληνόπουλα ολόκληρο τον Θούριο του Ρήγα , και όχι τα δυο τρία πρώτα στιχάκια .
Απλούστατα γιατί είχατε μάθει τόσα χρόνια , μέσα από την αντί ιστορία που μαθαίνανε τα παιδιά μας , να πουλάτε το παραμύθι , ότι οι Τούρκοι καταδυνάστευαν τους υποτελείς Έλληνες για λόγους θρησκευτικούς , και ότι το μόνο στήριγμα και ελπίδα τους σ’ αυτή την τυραννία , ήταν η Εκκλησία .

Όμως ουδέν ψευδέστερον . Δεν υποστηρίζω βέβαια ότι οι υποτελείς Έλληνες καλοπερνούσαν κάτω από τον Τουρκικό ζυγό , άλλωστε αν ήταν έτσι δεν θα είχε λόγο να γίνη η Επανάσταση του 21 . Το Τουρκικό καθεστώς ήταν βάρβαρο , σκληρό και καταπιεστικό , άλλωστε ήταν βασισμένο πάνω στα Βυζαντινά πρότυπα των οποίων ήταν συνεχιστής . Όμως όχι μόνο για τους Έλληνες και τους Χριστιανούς γενικότερα , αλλά για όλους τους υποτελείς λαούς ακόμα και για τους Τούρκους .
Αλλά μιας και αναφερθήκαμε στον Ρήγα και τον Θούριό του Ψηλέ ,ας ρίξουμε μια ματιά να δούμε τι γράφει .
«. . . . . . . . . . . . . . . . . .
Βεζύρης, *Δραγουμάνος, αφέντης κι΄ αν σταθής,
O Τύραννος αδίκως, σε κάμει να χαθής.
Δουλεύεις ολ΄ ημέρα, σε ό,τι κι΄ αν σου πη,
Κι΄ αυτός πασχίζει πάλιν, το αίμα σου να πιή.
Ο Σούτζος, κι΄ ο Μουρούζης, Πετράκης, Σκαναβής,
Γγίκας, και Μαυρογένης, καθρέπτης, ειν΄ να ιδής.
Ανδρείοι Καπετάνοι, Παπάδες, λαϊκοί,
Σκοτώθηκαν κι΄ αγάδες, με άδικον σπαθί.
Κι΄ αμέτρητ΄ αλλοι τόσοι, και Τούρκοι, και Ρωμιοί,
Ζωήν, και πλουτον χάνουν, χωρις καμμιά ΄φορμή.

*Δραγουμάνος=Φαναριώτης διοικητής των νησιών .

Οι δραγουμάνοι του στόλου Ψηλέ αγοράζανε , όπως και ο Πατριάρχης τον διορισμό τους από τον Σουλτάνο , πληρώνοντας τεράστια ποσά , τα οποία στην συνέχεια έβγαζαν , μαζί με κάποιο κέρδος φυσικά , υπερφορολογώντας και καταδυναστεύοντας τους δυστυχείς νησιώτες .
και παρακάτω που προτρέπει ο Ρήγας τους ραγιάδες για τον ξεσηκωμό γράφει :

«. . . . .
Στην δόξαν του πολέμου, να τρέξωμεν μαζύ.
Βουλγάροι, κι΄ Αρβανίτες, Αρμένοι και Ρωμιοί,
Αράπιδες, και άσπροι, με μία κοινη ορμή.
Για την ελευθερίαν, να ζώσωμεν σπαθί,
Πως είμασθ΄ αντρειωμένοι, παντού να ξακουσθή.
Όσ΄ απ΄ την τυραννίαν, πήγαν στη ξενητιά,
Στον τόπον του καθένας ας έλθη τώρα πια
Και συ που στο Χαλέπι, ελεύθερα φρονείς,
Πασιά καιρον μη χάνεις, στον κάμπον να φανής.
Με τα στρατεύματά σου, ευθύς να σηκωθής,
Στης Πόλης τα φερμάνια, ποτέ να μη δοθής.
Του Μισιργιού ασλάνια, για πρώτη σας δουλιά,
Δικόν σας ένα Μπέι, κάμετε Βασιλιά.
Χαράτζι της Αιγύπτου, στην Πόλ΄ ας μη φανή,
Για να ψοφήσ΄ ο λύκος, όπου σας τυραννεί.
Με μία καρδίαν όλοι, μία γνώμην, μία ψυχή,
Κτυπάτε του τυράννου, την ρίζαν να χαθή.
Ν΄ ανάψωμεν μία φλόγα, σε όλην την Τουρκιά,
Να τρέξ΄ από την *Μπόσνα, και ως την Αραπιά.

*Μπόσνα = η Βοσνία , και ως γνωστόν οι Βόσνιοι είναι Μουσουλμάνοι .

Όπως βλέπεις λοιπόν Ψηλέ , δεν ήταν μόνο οι Ρωμιοί καταπιεσμένοι , αλλά όλοι οι λαοί που στέναζαν κάτω από την τυραννία και την βαριά φορολογία του Σουλτάνου , βυθισμένοι στην φτώχια και την αγραμματοσύνη .

Εκτός βέβαια από την ελίτ των Φαναριωτών , και των τοπικών αρχόντων , πολιτικών και θρησκευτικών , που απολάμβαναν και πλούτη και μόρφωση και ότι άλλο ήθελαν αρκεί να είχαν τα χρήματα για να πληρώσουν .
Και αυτά βεβαίως τα διέθεταν εν αφθονία αυτοί , τους οποίους ο Γέρος του Μωριά ήθελε να περάση από φωτιά και τσεκούρι , αλλά δεν το έκανε και παρά λίγο να τον εκτελέσουν .

Υ.Γ.
Για να μη συζητάμε εδώ εκτός θέματος , το ξενύχτησα και άνοιξα ένα νέο θέμα κατόπιν προτροπής του φίλου Dying_Incubus , σχετικό με την ιστορία στην ενότητα
ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 01:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Γιαπετ, γιατί επιβεβαιώνεις ότι είσαι ένας παπαγάλος?!
Γιατί επιμένεις στην παπαγαλία;
Επειδή δεν συμμετέχω παπαγαλία θα πει ότι αποφεύγω να πω την άποψη μου;
Μα χθες είπα την άποψη μου για την συμμετοχή σας, είπα τα συμπεράσματα μου και ευχήθηκα να είναι λάθος αλλά κανένας από σας δεν είπε τίποτα.
Δεν θα δώσω συνέχεια, μπορείς να συνεχίζεις το χιούμορ …….!



χαίρομαι που διακρίνεις το χιούμορ μου.

Εντάξει βρε, λίγη πλάκα δεν βλάπτει κανένα σοβαρό διάλογο.

Το αντίθετο...

Αλλά μη δίνεις και αφορμή συνέχεια κι εσύ...


Πάντως θα πρέπει να κοιτάξεις την άποψή σου για την παπαγαλία, δεν είναι τέτοιο πράγμα να λες την άποψή σου... άλλο είναι η παπαγαλία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nερων
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 02:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nερων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.................................................................
Υποκριτές,λαϊκιστές, καιροσκόποι, συμφεροντολόγοι τυχοδιώκτες της πλάκας! Θέλετε να δηλητηριάζετε τις καρδιές των μικρών παιδιών με εθνικιστικές κορώνες και προπαγάνδα με αποκλειστικό σκοπό την εξυπηρέτηση προσωπικών σας συμφερόντων! Ουστ!
..................................................................



Χαιρετώ όλους τούς συμμετέχοντες στό Forum.
Περαστκός είμαι καί ίσως παραμείνω...εξαρτάται..
Συμφωνώ απολύτως μέ τίς παραπάνω απόψεις.
ΝΕΚΡΟΠΟΛΙΣ....ΝΕΚΡΟΠΟΛΙΣ....κάτι μού θυμίζει αυτή ή λέξη.
Καλέ μου φίλε Agnostic αλήθεια, εξακολουθεί νά υπάρχει
ή ΝΕΚΡΟΠΟΛΙΣ?
Αλήθεια πιστεύετε μετά από 2.000 χρόνια ότι εγώ ό ΝΕΡΩΝ
ήμουν τέτοιο τέρας?
Εγώ πού είχα δίπλα μου χριστιανό υπηρέτη?
Εγώ πού λάτρεψα τήν τέχνη?
Εγω...εγώ....
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΝΕΚΡΟΠΟΛΙΣ.
Καλέ μου φίλε Agnostic
ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 10:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
sesostris
Άλλωστε κανένας δεν σε εμπόδισε να αντιπαραθέσης και τις δικές σου απόψεις , πράγμα που αποφεύγεις συστηματικά .

quote:
el.elyon
Σου ξαναλέω ότι παπαγαλία δεν μπορώ!
Και δεν αποφεύγω συστηματικά να πω την άποψη μου. Δεν νομίζω εξάλλου να έχεις διαβάζει όλα τα μηνύματα μου και να έχεις παρακολουθήσει όλα τα θέματα που συμμετέχω!
Και λυπάμαι που επιμένεις στα παπαγαλία, χωρίς σκέψη!
Έκανα κάποιες ερωτήσεις στην αγαπητή κυρία erinya, αν θέλεις μπορείς να τις διαβάσεις και να σκεφτείς και αν μπορείς, απάντησε!
Αλλά ποιο πολύ λυπάμαι ότι ίσως τα συμπεράσματα μου δεν είναι λάθος……


Ο Παπαγάλος φίλτατε el.elyon , είναι ένα πουλί που επαναλαμβάνει ότι ακούει . Το ίδιο ακριβώς κάνεις και συ όταν επαναλαμβάνεις την απάντηση του συνομιλητή σου μετατρέποντάς την , όπως αποδεικνύεται σε άσκοπες ερωτήσεις , σαν εκείνες που έθεσες αναφερόμενος στον Edward Gibbon και το έργο του , ομολογώντας αργότερα ότι γνώριζες καλά ποιος ήταν .

Αφού λοιπόν γνώριζες για τον Edward Gibbon και το έργο του , σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου , προς τι αυτός ο καταιγισμός ερωτήσεων , και όχι η άποψή σου γι’ αυτόν ;

Μήπως τελικά ηθελημένα ή άθελα , δεν έχει σημασία , είσαι παπαγάλος ;


Αγαπητέ μου φίλε sesostris ο παπαγάλος επαναλαμβάνει χωρίς σκέψη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διάφορα……!

Φίλε μου σου είπα ότι δεν είδα καμία άποψη και γνώση για το έργο Gibbon! Απλά κάποιος επανέλαβε παπαγαλία ένα από τα συμπεράσματα του Gibbon. Γιατί;
Γιατί να πάρουμε ως δεδομένο ότι ο Gibbon λέει την αλήθεια;

Οι ερωτήσεις μου θέλανε απλά να δούνε ποια είναι η γνώση του συνομιλητή για αυτό που λέει. Το λέει επειδή γνωρίζει ή επειδή είναι ενάντια στο Χριστιανισμό και για τον συνομιλητή αυτό είναι το ζητούμενο;

Φίλε μου sesostris προσπέρασες την άποψη μου για την συμμετοχή σας, προσπέρασες τις ερωτήσεις μου που έχουν άμεση σχέση με το θέμα και αυτά που ήταν για την κυρία erinya! Στην πραγματικότητα προσπερνάς την ουσία του θέματος, τους διωγμούς ενάντια στο χριστιανισμό!

Άραγε ήταν νόμιμη θρησκεία ο Χριστιανισμός?

( μόνο μια ερώτηση, αλλά σαφώς μπορείς να την ξαναπείς ότι είναι ανούσια )


Φίλε sesostris, συνήθως το περισσότερο χρόνο οι άνθρωποι διαβάζουν και γράφουν, εγώ το περισσότερο χρόνο σκέφτομαι αλλά όχι από συνήθεια. Το διάβασμα και το γράψιμο είναι μια συνήθεια αλλά όχι η σκέψη…….!

Καλή σας μέρα!



ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 11:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: χαίρομαι που διακρίνεις το χιούμορ μου.
Εντάξει βρε, λίγη πλάκα δεν βλάπτει κανένα σοβαρό διάλογο.
Το αντίθετο...
Αλλά μη δίνεις και αφορμή συνέχεια κι εσύ...

Αγαπητέ γιαπετ σαφώς και το χιούμορ δεν βλάπτει είτε είναι παπαγαλία είτε δεν είναι γιατί στο κάτω – κάτω χιούμορ είναι……!


quote:
γιαπετ: Πάντως θα πρέπει να κοιτάξεις την άποψή σου για την παπαγαλία, δεν είναι τέτοιο πράγμα να λες την άποψή σου... άλλο είναι η παπαγαλία.

Τα παπαγαλία είναι μια δυσάρεστη ιστορία για την Ελλάδα και ειδικότερα για την παιδία. Όταν την άποψη σου την έχεις μάθει παπαγαλία, μόνο παπαγαλία μπορείς να τη πεις. Την μεγαλύτερη ευθύνη δεν την έχει ο μαθητής αλλά ο δάσκαλος……!

Το πίστευε και μη έρευνα δεν αφόρα το χριστιανισμό αλλά τα παπαγαλία…….!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 03:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τι έγινε στο Πολυτεχνείο το Νοέμβριο του 1973;

Εδώ ο άλλος δεν γνώριζε τι γινόταν 7 (ολογράφως: ΕΦΤΑ) ολόκληρα χρόνια, γιατί, λέει, διάβαζε. Σε πείραξε που τα παιδιά δεν γνωρίζανε τι έγινε σε διάστημα τριών ημερών, 29 χρόνια πριν, όταν δεν ήταν καν γεννημένα;

Ασε, που ξέρεις, μπορεί να πηγαίνουν για επίσκοποι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 16:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ ο άλλος δεν γνώριζε τι γινόταν 7 (ολογράφως: ΕΦΤΑ) ολόκληρα χρόνια, γιατί, λέει, διάβαζε. Σε πείραξε που τα παιδιά δεν γνωρίζανε τι έγινε σε διάστημα τριών ημερών, 29 χρόνια πριν, όταν δεν ήταν καν γεννημένα;

Ντροπή macedon...
Ο κύριος στον οποίο αναφέρεσε περνάει δύσκολες ώρες...
Σεβασμός...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 16:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Το πίστευε και μη έρευνα δεν αφόρα το χριστιανισμό αλλά τα παπαγαλία…….!


Μάλλον ξέχασες να βάλεις το (,) για το οποίο είχε γίνει ολόκληρη συζήτηση πριν λίγο καιρό...

Δεν αντελήφθην όμως, το νόημα της φράσης.

θέλεις να γίνεις πιο σαφής;

Τι θέλει να πει ο ποιητής, που θα έλεγες κι εσυ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 16:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Η κατάσταση, όπως μπορείς να διαπιστώσεις και εσύ, είναι τραγική.
ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!!
Πάνω σε αυτή την αδιαφορία βασίζεται και η νέα τάξη πραγμάτων, αυτή που συγγράφει τα νέα βιβλία (γιατί δεν είναι μόνο το βιβλίο της Ιστορίας) για να περάσει τις αποφάσεις της...



Φίλε ψηλέ για την αδιαφορία συμφωνώ.

Είναι όμως αδιαφορία να γίνεται προσπάθεια συγγραφής βιβλίων τα οποία είναι πιο κοντά (έστω κι ένα βήμα) στην ιστορική αλήθεια;

Μήπως η απόπειρα προσέκρουσε σ' αυτούς που πραγματικά αδιαφορούν, έχοντας άλλες προτεραιότητες και σκοπούς;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 12:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον ξέχασες να βάλεις το (,) για το οποίο είχε γίνει ολόκληρη συζήτηση πριν λίγο καιρό...

Τι λες τώρα, φίλε μου?
Εδώ ολόκληρους αιώνες προσπαθούμε να συμφωνήσουμε εάν υπάρχει ερωτηματικό, αν υπάρχει που πηγαίνει κι αν δεν υπάρχει, γιατί να μην ερευνούμε!
Ούτε εμείς βγάλαμε κάποια άκρη μεταξύ μας κι είχαν αρχίσει οι κλωτσοπατινάδες...
Άσε, μην ανοίγεις παλιές πληγές!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 15:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon

Το πίστευε και μη έρευνα δεν αφόρα το χριστιανισμό αλλά τα παπαγαλία…….!


Μάλλον ξέχασες να βάλεις το (,) για το οποίο είχε γίνει ολόκληρη συζήτηση πριν λίγο καιρό...

Δεν αντελήφθην όμως, το νόημα της φράσης.

θέλεις να γίνεις πιο σαφής;

Τι θέλει να πει ο ποιητής, που θα έλεγες κι εσυ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Αγαπητέ γιαπετ δεν ξέχασα τίποτα!

Όταν η πίστη ( οποιαδήποτε πίστη ) υπάρχει πριν από την ΕΡΕΥΝΑ, η πίστη αυτή είναι παπαγαλία! Κι όταν η ΕΡΕΥΝΑ ακολουθεί την πίστη, η ΕΡΕΥΝΑ αυτή είναι παπαγαλία!
Όταν πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός είναι κακή θρησκεία, η πίστη σου αυτή θα οδηγήσει και την ΕΡΕΥΝΑ σου για το χριστιανισμό!
Στο παρόν θέμα κάποιοι λένε να πιστεύουμε πως δεν υπήρχαν διωγμοί ενάντια στους χριστιανούς και δεν πρέπει να ερευνήσουμε το θέμα. Αυτοί λένε το πίστευε και μη έρευνα. Πίστευε ότι ο χριστιανισμός είναι το κακό αλλά μη έρευνα ότι ο χριστιανισμός είναι το κακό!

Η απιστία τους είναι η πίστη τους!!!!!!!?


Καλημέρα σας!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 17:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Όταν η πίστη ( οποιαδήποτε πίστη ) υπάρχει πριν από την ΕΡΕΥΝΑ, η πίστη αυτή είναι παπαγαλία! Κι όταν η ΕΡΕΥΝΑ ακολουθεί την πίστη, η ΕΡΕΥΝΑ αυτή είναι παπαγαλία!
Όταν πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός είναι κακή θρησκεία, η πίστη σου αυτή θα οδηγήσει και την ΕΡΕΥΝΑ σου για το χριστιανισμό!
Στο παρόν θέμα κάποιοι λένε να πιστεύουμε πως δεν υπήρχαν διωγμοί ενάντια στους χριστιανούς και δεν πρέπει να ερευνήσουμε το θέμα. Αυτοί λένε το πίστευε και μη έρευνα. Πίστευε ότι ο χριστιανισμός είναι το κακό αλλά μη έρευνα ότι ο χριστιανισμός είναι το κακό!

Η απιστία τους είναι η πίστη τους!!!!!!!?


Πσσσ....

Τι είπες τώρα φίλε μου;

Υ.Γ. ο παπαγάλος ποιός είναι;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 21:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αγαπητέ Ψηλέ, για να τελειώνουμε με το θέμα του βιβλίου της ΣΤ Δημοτικού....

Δεν λέω, ωραίες οι έρευνες και τα quiz στους μαθητές που διαβάζουμε στις εφημερίδες, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πόσο χρήσιμες μπορεί να είναι ερωτήσεις-γενικόλογα τύπου "τι γνωρίζετε για το τάδε, τι γνωρίζετε για το δείνα"....Αλήθεια εσύ τι γνωρίζεις για όλα αυτά ή μάλλον τι γνώριζες όταν ήσουν μαθητής γυμνασίου? Ηξερες και λεπτομέρειες?

Κάθε χρόνο έχουμε τις εθνικες επετείους που υπενθυμίζουν ,τις σημαντικές αυτές ιστορικες στιγμές, στα σχολεία έχουμε τις ανάλογες γιορτές, τα ποιηματάκια, τα τραγουδάκια, τις παρελάσεις, τις αφίσες κτλ...
Αποκλείεται να μην έχει μια γενική εικόνα η πλειοψηφία των μαθητών για τα σημαντικά αυτά ιστορικά γεγονότα. Ναι, ας ξέρει και ελάχιστα στο γυμνάσιο. Το θέμα είναι ότι ξέρει. Και 172 σχολία δεν είναι μια αντιπροσωπευτική εικόνα του συνόλου, αν και η κατηγοία αυτών που γνωρίζουν ελάχιστα με την κατηγορία που γνωρίζει το θέμα, είναι σίγουρα θετικό δείγμα...

Το πρόβλημα Ψηλέ δεν είναι η Νέα Τάξη που προσπαθεί τάχα μου να αφελληνίσει τα ελληνόπουλα. Και δεν ξέρω τι καταλαβαίνει ή φαντάζεται ο καθένας σας χρησιμοποιώντας τον trendy πλέον όρο "Νέα Τάξη". Εν πάση περιπτώσει, σαφώς δεν ισχυρίζομαι ότι μόνο το σχολείο αρκεί για την απόκτηση πολυδιάστατης και πλούσιας μόρφωσης. Το σχολείο πρέπει να ωθεί τους μαθητές να αναζητούν τη γνώση και πέρα από τα σχολικά βιβλία(σημαντικός είναι εδώ αναμφισβήτητα ο ρόλος του δασκάλου).

Σε καμία περίπτωση όμως δεν αποδέχομαι ότι υπάρχουν μυστικά σχέδια κάποιας "ανθελληνικής κλίκας" με δόλιους σκοπούς για το έθνος μας που έχουν δυεισδύσει στους κόλπους της σχολικής εκπαίδευσης. Τι στο καλό...ποιοι μας έχουν τόσο άχτι? Και τόσοι δάσκαλοι στο κόλπο? Ας είμαστε λίγο σοβαροί...

Ναι υπάρχουν προβλήματα και ατέλειες στην εκπαίδευση. Ας μην αποδίδουμε όμως τα δικά μας εσωτερικά προβλήματα σε "εξωτερικους εχθρούς", δηλαδή στην εύκολη λύση για να ξαλαφρώσουμε τη δική μας συνείδηση και να αποποιηθούμε τις δικες μας ευθύνες. Αλήθεια εσύ όταν γίνεις γονιός θα ωθήσεις τα παιδιά σου να διαβάσουν κάτι περα από χριστιανικά κείμενα, τη βίβλο, τους βίους αγίων, τα θρησκευτικά στον ελεύθερο χρόνο τους? Κάτι που πιθανώς θα είναι και αντίθετο προς τα δικά σου πιστεύω?

Δεν χάθηκαν οι βιβλιοθήκες, τα μουσεία, τα μνημεία στην Ελλάδα Ψηλέ. Παρότρεινε το παιδί σου να τα επισκευθεί, να ψαχτεί, να προβληματιστεί, να αποκτήσει κριτική σκέψη ώστε να μην γίνει πρόβατο οποιασδήποτε Νέας Τάξης(sic).Ούτε φυσικά πρόβατο κανενός ρεύματος(θρησκείας, κόμματος, ομάδας κτλ).

Και αν το κατορθώσει, δεν θα έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι οπιουσδήποτε εχθρούς (πραγματικούς και αόρατους)...

Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 10:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon

Όταν η πίστη ( οποιαδήποτε πίστη ) υπάρχει πριν από την ΕΡΕΥΝΑ, η πίστη αυτή είναι παπαγαλία! Κι όταν η ΕΡΕΥΝΑ ακολουθεί την πίστη, η ΕΡΕΥΝΑ αυτή είναι παπαγαλία!
Όταν πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός είναι κακή θρησκεία, η πίστη σου αυτή θα οδηγήσει και την ΕΡΕΥΝΑ σου για το χριστιανισμό!
Στο παρόν θέμα κάποιοι λένε να πιστεύουμε πως δεν υπήρχαν διωγμοί ενάντια στους χριστιανούς και δεν πρέπει να ερευνήσουμε το θέμα. Αυτοί λένε το πίστευε και μη έρευνα. Πίστευε ότι ο χριστιανισμός είναι το κακό αλλά μη έρευνα ότι ο χριστιανισμός είναι το κακό!

Η απιστία τους είναι η πίστη τους!!!!!!!?


Πσσσ....

Τι είπες τώρα φίλε μου;

Υ.Γ. ο παπαγάλος ποιός είναι;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Δεν είναι ένας και μοναδικός γιατί τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά!

Κάποιος λέει να πιστεύουμε αυτά που λέει ο Γίβων αλλά να μην ερευνήσουμε αυτά που λέει ο Γίβων!

Κάποιος άλλος λέει να πιστεύουμε ότι στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία υπήρχε Ανεξιθρησκία και σεβασμός για όλες τις Θρησκείες αλλά να μην ερευνήσουμε αν πράγματι υπήρχε!

Κάποια κυρία είπε να πιστεύουμε ότι οι Χριστιανοί ήταν εγκληματίες αλλά να μην ερευνήσουμε αν ήταν!

Θα επαναλάβω ξανά την ερώτηση μου, άραγε ήταν νόμιμη θρησκεία ο Χριστιανισμός στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία?

Καλημέρα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 15/10/2007 10:43:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 14:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Θα επαναλάβω ξανά την ερώτηση μου, άραγε ήταν νόμιμη θρησκεία ο Χριστιανισμός στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία?»

Εξαρτάται φίλτατε σε ποια χρονολογία αναφέρεσαι, και συχνά υπό ποια γεγονότα.

Πολύ πριν την επίσημη αναγνώριση του χριστιανισμού (που θεωρούνταν από τους Ρωμαίους ως μια αλλόκοτη ή και επικίνδυνη σέκτα του Ιουδαϊσμού), οι χριστιανοί άλλοτε είχανε την ανοχή της επίσημης πολιτείας και άλλοτε και μια υποστήριξη.

Το 244 για παράδειγμα ο Αυτοκράτορας Φίλιππος ο Άραβας, ο οποίος αντιμετώπιζε με εξαιρετική συμπάθεια τους χριστιανούς, έθεσε σε ουδετερότητα τις περιπτώσεις των χριστιανών που είχαν μπλεξίματα με την δικαιοσύνη, κάτι που διήρκησε έως το 249 όπου και έπεσε του αξιώματος. Σε αυτή την διάρκεια της πενταετίας, οι χριστιανοί δρούσαν θα λέγαμε ανενόχλητοι.

Μετέπειτα, ο αυτοκράτορας Δέκιος που ακολούθησε εφάρμοσε και πάλι την αυστηρή πολιτική της Ρώμης στο θέμα της αναγνώρισης και απόδοσης τιμών στους προστάτες-θεούς της Αυτοκρατορίας. Έτσι, οι χριστιανοί βρέθηκαν και πάλι έκνομοι, καθώς η στάση τους (ως σέκτα..) έρχονταν αντίθετα τόσο με τους νόμους όσο και με το κοινό λαϊκό αίσθημα.

Ένα επιπλέον σημείο που αξίζει προσοχής, ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ el-elyon ΤΟ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΙΑ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ, είναι το γεγονός ότι από όλες αυτές τις υποχρεώσεις απόδοσης τιμών εις τους προστάτες-θεούς των Ρωμαίων ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.

Δεν εξαιρούνταν οι χριστιανοί διότι θεωρούνταν σέκτα (και ήταν..), δίχως ουσιαστική νομιμοποίηση αλλά και φυσικά από μια διαρκή οριακή συμπεριφορά στα κοινά της Ρώμης.

Ανεξιθρησκία λοιπόν υπήρχε, αλλά δεν υπήρχε ασυδοσία. Όπως και σήμερα με άλλα λόγια, υπάρχει μεν ανεξιθρησκία αλλά δεν στερούνται διαφόρων διώξεων ας πούμε οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στην χώρα μας.

Τα κριτήρια ήταν πολιτικά και όχι θρησκευτικά, διότι θρησκευτική μισαλλοδοξία δεν υπήρχε ως έννοια στην αρχαιότητα. Η θρησκευτική μισαλλοδοξία, η καθολική δίωξη και οργανωμένη εξόντωση αλλόθρησκων, άσχετα εάν ήσαν ή όχι νομοταγείς και συνετοί πολίτες, εισάγεται για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία, σε οικουμενικό μάλιστα επίπεδο, από τον χριστιανισμό.

Συνεπώς, θα λέγαμε ότι δεν δικαιούται ο χριστιανισμός να αναζητά δήθεν «θρησκευτικές διώξεις» επί Ρώμης, αλλά πολύ περισσότερο να ντρέπεται για το αιματοκύλισμα εκατομμυρίων αθώων ανθρώπων που έπεσαν για την αποδοχή της χριστιανικής κοσμοθεωρίας και του Θεού τους.

Ο Χριστός είχε πει: «ΑΓΑΠΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ» (Λουκάς 6/ς΄ 27), κάτι που χαρακτηρίζει και το πόση σχέση μπορεί να είχαν ή να έχουν οι τότε αλλά και οι σημερινοί «χριστιανοί» με εκείνον τον ρακένδυτο ραβίνο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 15:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Εξαρτάται φίλτατε σε ποια χρονολογία αναφέρεσαι, και συχνά υπό ποια γεγονότα.
Πολύ πριν την επίσημη αναγνώριση του χριστιανισμού (που θεωρούνταν από τους Ρωμαίους ως μια αλλόκοτη ή και επικίνδυνη σέκτα του Ιουδαϊσμού), οι χριστιανοί άλλοτε είχανε την ανοχή της επίσημης πολιτείας και άλλοτε και μια υποστήριξη.
Το 244 για παράδειγμα ο Αυτοκράτορας Φίλιππος ο Άραβας, ο οποίος αντιμετώπιζε με εξαιρετική συμπάθεια τους χριστιανούς, έθεσε σε ουδετερότητα τις περιπτώσεις των χριστιανών που είχαν μπλεξίματα με την δικαιοσύνη, κάτι που διήρκησε έως το 249 όπου και έπεσε του αξιώματος. Σε αυτή την διάρκεια της πενταετίας, οι χριστιανοί δρούσαν θα λέγαμε ανενόχλητοι.
Μετέπειτα, ο αυτοκράτορας Δέκιος που ακολούθησε εφάρμοσε και πάλι την αυστηρή πολιτική της Ρώμης στο θέμα της αναγνώρισης και απόδοσης τιμών στους προστάτες-θεούς της Αυτοκρατορίας. Έτσι, οι χριστιανοί βρέθηκαν και πάλι έκνομοι, καθώς η στάση τους (ως σέκτα..) έρχονταν αντίθετα τόσο με τους νόμους όσο και με το κοινό λαϊκό αίσθημα.


Νομίζω ότι σε ποια χρονολογία αναφέρομαι είναι αυτονόητη παρόλα αυτά είναι σωστή η παρατήρηση σου, φίλε μου. Εφόσον το θέμα μας είναι οι διωγμοί άρα η χρονολογία είναι από την ίδρυση του Χριστιανισμού μέχρι τη στιγμή που ο Χριστιανισμός είναι η επίσημη Θρησκεία.

Αλλά αυτό που έχει σημασία από αυτά που γράφεις είναι ότι ο Χριστιανισμός μέχρι να γίνει η επίσημη Θρησκεία δεν ήταν νόμιμη Θρησκεία! Και νομίζω γνωρίζεις ότι ο λόγος δεν ήταν μόνο η Θεολογία του Χριστιανισμού!

quote:
Schwabe: Ένα επιπλέον σημείο που αξίζει προσοχής, ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ el-elyon ΤΟ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΙΑ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ, είναι το γεγονός ότι από όλες αυτές τις υποχρεώσεις απόδοσης τιμών εις τους προστάτες-θεούς των Ρωμαίων ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.

Σαφώς και υπήρχε ανεξιθρησκία στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία! Οι Ρωμαίοι αγαπούσανε τόσο πολύ τους Εβραίους και την Ανεξιθρησκία που καταστρέψανε το Ναό! Κάποιος Καλιγούλας πριν από την καταστροφή έδωσε διαταγή να φτιάξουν το δικό του άγαλμα και να το τοποθετούν στον Ναό! Και από την αγάπη τους για τους Εβραίους μετέτρεψαν την Ιερουσαλήμ σε ειδωλολατρική πόλη! Ανεξιθρησκία λοιπόν, το μεγαλείο της Ρώμης!!!
Οι Ρωμαίοι Αυτοκράτορες αγαπούσανε τόσο πολύ την Ανεξιθρησκία που ζητούσανε από όλα τα έθνη και τους λαούς να τους λατρεύουν ως Θεούς! Μάλιστα κάποιος από αυτούς έλεγε στον παντοδύναμο Έλληνα Θεό: η θα με σκοτώσεις ή θα σε σκοτώσω!


quote:
Schwabe: Τα κριτήρια ήταν πολιτικά και όχι θρησκευτικά, διότι θρησκευτική μισαλλοδοξία δεν υπήρχε ως έννοια στην αρχαιότητα. Η θρησκευτική μισαλλοδοξία, η καθολική δίωξη και οργανωμένη εξόντωση αλλόθρησκων, άσχετα εάν ήσαν ή όχι νομοταγείς και συνετοί πολίτες, εισάγεται για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία, σε οικουμενικό μάλιστα επίπεδο, από τον χριστιανισμό.

Μα σαφώς, το να καταστρέφεις το Ναό ήταν πολιτικό θέμα και όχι θρησκευτικό!
Το να λατρεύουν τον Αυτοκράτορα ως τον Ύψιστο Θεό ήταν πολιτικό θέμα και όχι θρησκευτικό!

Άρα πολύ σωστά αγαπητέ μου Schwabe, ανεξιθρησκία υπήρχε, πολιτική ελευθερία δεν υπήρχε…….!!!!!!!???????

quote:
Svhwabe:
Συνεπώς, θα λέγαμε ότι δεν δικαιούται ο χριστιανισμός να αναζητά δήθεν «θρησκευτικές διώξεις» επί Ρώμης, αλλά πολύ περισσότερο να ντρέπεται για το αιματοκύλισμα εκατομμυρίων αθώων ανθρώπων που έπεσαν για την αποδοχή της χριστιανικής κοσμοθεωρίας και του Θεού τους.

Ο Χριστιανισμούς δεν δικαιούται, τι είναι αυτό;

Δεν πειράζει. Σε ευχαριστώ αγαπητέ μου Schwabe για την απάντηση σου!
Σαφώς και ο Χριστιανισμός δεν ήταν νόμιμη θρησκεία στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία!
Μήπως μπορείς να μου πεις τι κάνανε οι Ρωμαίοι στους παρανόμους Χριστιανούς?

Πως αντιμετωπίζανε οι Ιουδαίοι και τα έθνη της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας τους Χριστιανούς?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 15/10/2007 15:40:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 17:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Εφόσον το θέμα μας είναι οι διωγμοί άρα η χρονολογία είναι από την ίδρυση του Χριστιανισμού μέχρι τη στιγμή που ο Χριστιανισμός είναι η επίσημη Θρησκεία.»

Νομίζω ότι έδωσα μια σαφή απάντηση, όπου και προκύπτει τι ουσιαστικά γίνεται μέχρι να αναλάβει τα ηνία ο μετα-θάνατον «βαφτισμένος χριστιανός» Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος..

el-elyon:
«Αλλά αυτό που έχει σημασία από αυτά που γράφεις είναι ότι ο Χριστιανισμός μέχρι να γίνει η επίσημη Θρησκεία δεν ήταν νόμιμη Θρησκεία! Και νομίζω γνωρίζεις ότι ο λόγος δεν ήταν μόνο η Θεολογία του Χριστιανισμού!»

Ο χριστιανισμός αντιμετωπίζονταν τότε ως αίρεση, ως σέκτα του ιουδαϊσμού. Δίχως καμία ιδιαίτερη ιστορία και παλαιότητα, υπήρχε στην σκιά του ιουδαϊσμού. Λόγω της στάσης των πιστών του έναντι της συγκροτημένης πολιτείας, από καιρό σε καιρό έρχονταν αντιμέτωποι και με τις ποινές του νόμου.

Οι όποιες λοιπόν διώξεις, είχαν θεσμικό χαρακτήρα και όχι θρησκευτικό.

el-elyon:
«Σαφώς και υπήρχε ανεξιθρησκία στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία! Οι Ρωμαίοι αγαπούσανε τόσο πολύ τους Εβραίους και την Ανεξιθρησκία που καταστρέψανε το Ναό!»

Με το συμπάθιο, αλλά αυτά είναι βλακείες.

Τα προνόμια τους και την αναγνώριση την είχαν οι ιουδαίοι ήδη επί εποχής Μεγάλου Αλεξάνδρου. Ωστόσο, η καταστροφή του Ναού δεν έγινε επειδή….όλοι οι ιουδαίοι ήσαν μέλι γάλα με τους Ρωμαίους αλλά διότι εξεγέρθηκαν κατά της Αυτοκρατορίας! Άλλο η ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΣΙΑΣΤΗ (και προς παραδειγματισμό άλλων..) και άλλο η θρησκευτική δίωξη.

Να τα λες όπως είχαν και όχι όπως ενδεχομένως θα ήθελες να είχαν.

el-elyon:
«Και από την αγάπη τους για τους Εβραίους μετέτρεψαν την Ιερουσαλήμ σε ειδωλολατρική πόλη! Ανεξιθρησκία λοιπόν, το μεγαλείο της Ρώμης!!!»

Δεν «μετέτρεψαν» ποτέ την Ρώμη σε….«ειδωλολατρική πόλη», διότι δεν υπήρχε τότε η έννοια της ειδωλολατρίας. Η ανεξιθρησκία αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ (όπως και εκτός) δεν διώκονται οι Εβραίοι λόγω της πίστης τους.

Μην συγχέεις τις πολιτικές ανάγκες μιας Αυτοκρατορίας με την θρησκευτική δίωξη.

el-elyon:
«Οι Ρωμαίοι Αυτοκράτορες αγαπούσανε τόσο πολύ την Ανεξιθρησκία που ζητούσανε από όλα τα έθνη και τους λαούς να τους λατρεύουν ως Θεούς!»

Δεν ζητούσαν να τους λατρεύουν ως θεούς, ΑΛΛΑ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΘΕΟΥΣ. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

Ζήτησαν ποτέ οι Ρωμαίοι από τους Ιουδαίους της Ιερουσαλήμ να τους λατρεύουν ως θεούς και όχι τον Γιαχβέ? Ζήτησαν ποτέ από τους Έλληνες να μην λατρεύουν τον Δία ή την Αθηνά και να λατρεύουν τον Αυτοκράτορα?

Γνωρίζεις να μας πεις πότε υπήρξε έστω και μια εκτέλεση Εβραίου ή Έλληνα λόγω της πίστης του? Μήπως θέλεις να θυμηθούμε πόσα εκατομμύρια ανθρώπων όμως πέθαναν λόγω της πίστης τους από τους χριστιανούς?

Είσαι προκατειλημμένος φίλτατε απέναντι στην ιστορία…

el-elyon:
«Μα σαφώς, το να καταστρέφεις το Ναό ήταν πολιτικό θέμα και όχι θρησκευτικό!»

Σαφέστατα!

Ο Ναός των Ιουδαίων ήταν ταυτόχρονα ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΒΑΘΡΟ για τους Ιουδαίους, καθώς ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ. Και έτσι, καθώς οι ιερείς κουβαλούσαν αυτή την ευθύνη, ποιόν ήθελε να τιμωρήσουνε παραδειγματικά? Μήπως…..την (ανύπαρκτη) Βουλή των Ιουδαίων??

el-elyon:
«Το να λατρεύουν τον Αυτοκράτορα ως τον Ύψιστο Θεό ήταν πολιτικό θέμα και όχι θρησκευτικό!»

Είπαμε, μην βάζεις την δική σου σάλτσα και φρόντισε να τα λες όπως πραγματικά είχαν τα πράγματα.

Δεν απαιτούσαν λατρεία από τους αλλόθρησκους πολίτες της Αυτοκρατορίας ΑΛΛΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ. Το ότι δεν απαιτούσαν λατρεία από τους Εβραίους αποδεικνύεται τόσο από τις περιγραφές της Καινής Διαθήκης για την δύναμη και εξουσία που είχε το ιουδαϊκό ιερατείο επί ημερών του Ιησού, όσο και από το γεγονός ότι οι Εβραίοι εξαιρούνταν από τις ποινές που επέβαλλαν οι Ρωμαίοι στους χριστιανούς.

Τόσο δύσκολο σου είναι να παραδεχθείς ότι μόνο εσείς κατακρεουργήσατε ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή δεν πίστευαν σε έναν άνθρωπο που εσείς μάθετε πως πρέπει να ήταν θεός?

el-elyon:
«Άρα πολύ σωστά αγαπητέ μου Schwabe, ανεξιθρησκία υπήρχε, πολιτική ελευθερία δεν υπήρχε…»

Και πάλι τα μπερδεύεις όλα σε έναν αχταρμά.

Ανεξιθρησκία υπήρχε, αλλά όχι ασυδοσία και στασιασμός. Ελευθερία πολιτική πως θέλεις να υπάρχει σε μια Αυτοκρατορία? Μήπως με το να….διακηρύξουνε όλοι οι υποταγμένοι λαοί την ανεξαρτησία τους και οι Ρωμαίοι να πούνε «..ναι, συγνώμη που σας καταλάβαμε μάλλον ήταν απερισκεψία»??

Ας είμαστε λιγάκι ποιο αντικειμενικοί φίλτατε.

el-elyon:
«Μήπως μπορείς να μου πεις τι κάνανε οι Ρωμαίοι στους παρανόμους Χριστιανούς?»

Ότι και σε κάθε άλλον παράνομο της Ρώμης: βορρά στα θηρία (μετά την μάχη που ενδεχομένως και να κέρδιζαν..), σταύρωση, κρέμασμα ή φυλάκιση και καταναγκαστικά έργα.

Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι στα θηρία ρίχνονταν παράνομοι πολύ πριν ριχτεί έστω και ένας χριστιανός. Με άλλα λόγια, καμία «εξαίρεση» δεν αποτελούσαν οι χριστιανοί.

el-elyon:
«Πως αντιμετωπίζανε οι Ιουδαίοι και τα έθνη της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας τους Χριστιανούς?»

Για τους Ιουδαίους ήταν μια σέκτα, για τους Έλληνες ουσιαστικά ανύπαρκτοι. Η κοσμοθεωρία που εκπροσωπούσαν οι χριστιανοί δεν ήταν καν λογική για τους Έλληνες, πράγμα που φαίνεται από την απάντηση που έλαβε ο Παύλος όταν επισκέφθηκε την Αθήνα για να τους μιλήσει….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 22:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon ο φίλος Schwabe προσπαθεί ΜΑΤΑΙΑ να σου εξηγήσει με ιστορικές αναφορές.

Εγώ φίλε μου θα σου απαντήσω με πολύ λίγα λόγια.


quote:
el.elyon

Κάποιος λέει να πιστεύουμε αυτά που λέει ο Γίβων αλλά να μην ερευνήσουμε αυτά που λέει ο Γίβων!



Κανείς δεν σ’ εμποδίζει να το κάνεις.
Το θέμα είναι αν εσύ βλέπεις ότι υπάρχει ή υπάρχει ότι βλέπεις.


quote:
el.elyon

Κάποιος άλλος λέει να πιστεύουμε ότι στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία υπήρχε Ανεξιθρησκία και σεβασμός για όλες τις Θρησκείες αλλά να μην ερευνήσουμε αν πράγματι υπήρχε!



Νομίζω ότι αυτό έχει εξαντληθεί, ωστόσο εσύ μπορείς να συνεχίσεις την έρευνα, αν το επιθυμείς...


quote:
el.elyon

Κάποια κυρία είπε να πιστεύουμε ότι οι Χριστιανοί ήταν εγκληματίες αλλά να μην ερευνήσουμε αν ήταν!



Εφόσον προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο, αυτές οι πράξεις ( όπως συμβαίνει ακόμη) ήταν εγκληματικές. Άρα οι διαπράττοντες αυτές, κατά νόμον εγκληματίες.

quote:
el.elyon

Θα επαναλάβω ξανά την ερώτηση μου, άραγε ήταν νόμιμη θρησκεία ο Χριστιανισμός στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία?


Από τον Κωνσταντίνο το «Μέγα» και μετά, ναι.

Αυτά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 13:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Οι όποιες λοιπόν διώξεις, είχαν θεσμικό χαρακτήρα και όχι θρησκευτικό.

Άρα υπήρχανε διώξεις…….!

quote:
Schwabe: Με το συμπάθιο, αλλά αυτά είναι βλακείες.
Τα προνόμια τους και την αναγνώριση την είχαν οι ιουδαίοι ήδη επί εποχής Μεγάλου Αλεξάνδρου. Ωστόσο, η καταστροφή του Ναού δεν έγινε επειδή….όλοι οι ιουδαίοι ήσαν μέλι γάλα με τους Ρωμαίους αλλά διότι εξεγέρθηκαν κατά της Αυτοκρατορίας! Άλλο η ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΣΙΑΣΤΗ (και προς παραδειγματισμό άλλων..) και άλλο η θρησκευτική δίωξη.
Να τα λες όπως είχαν και όχι όπως ενδεχομένως θα ήθελες να είχαν.

Μου αρέσεις αγαπητέ γιατί είσαι σταθερός!

Γιατί εξεγερθήκαν κατά της Αυτοκρατορίας?

Αυτό που έκανε ο Καλιγούλας μάλλον δεν έχει ενδιαφέρον…….!?


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Και από την αγάπη τους για τους Εβραίους μετέτρεψαν την Ιερουσαλήμ σε ειδωλολατρική πόλη! Ανεξιθρησκία λοιπόν, το μεγαλείο της Ρώμης!!!»
Δεν «μετέτρεψαν» ποτέ την Ρώμη σε….«ειδωλολατρική πόλη», διότι δεν υπήρχε τότε η έννοια της ειδωλολατρίας. Η ανεξιθρησκία αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ (όπως και εκτός) δεν διώκονται οι Εβραίοι λόγω της πίστης τους.
Μην συγχέεις τις πολιτικές ανάγκες μιας Αυτοκρατορίας με την θρησκευτική δίωξη.

Μάλιστα δεν υπήρχε η έννοια της ειδωλολατρίας!!!
Και την Ιερουσαλήμ δεν την μετέτρεψαν ποτέ σε ειδωλολατρική πόλη!!!

Τι να σου πω, ότι πεις…….

quote:
Schwabe: Δεν ζητούσαν να τους λατρεύουν ως θεούς, ΑΛΛΑ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΘΕΟΥΣ. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

Καλιγούλας!!!!!!?


quote:
Schwabe: Είσαι προκατειλημμένος φίλτατε απέναντι στην ιστορία…

Την δική σου Ιστορία???????

quote:
Schwabe: Είπαμε, μην βάζεις την δική σου σάλτσα και φρόντισε να τα λες όπως πραγματικά είχαν τα πράγματα.
Δεν απαιτούσαν λατρεία από τους αλλόθρησκους πολίτες της Αυτοκρατορίας ΑΛΛΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ. Το ότι δεν απαιτούσαν λατρεία από τους Εβραίους αποδεικνύεται τόσο από τις περιγραφές της Καινής Διαθήκης για την δύναμη και εξουσία που είχε το ιουδαϊκό ιερατείο επί ημερών του Ιησού, όσο και από το γεγονός ότι οι Εβραίοι εξαιρούνταν από τις ποινές που επέβαλλαν οι Ρωμαίοι στους χριστιανούς.

Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ!!!
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ = ΛΑΤΡΕΙΑ!!!
ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΡΙΞΑΝΕ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΣΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ?

Μήπως θυμήθηκες αυτόν τον Αυτοκράτορα που έλεγε στον παντοδύναμο Έλληνα Θεό: η θα σε σκοτώσω ή θα με σκοτώσεις;

quote:
Schwabe: Τόσο δύσκολο σου είναι να παραδεχθείς ότι μόνο εσείς κατακρεουργήσατε ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή δεν πίστευαν σε έναν άνθρωπο που εσείς μάθετε πως πρέπει να ήταν θεός?

Δεν μου είναι δύσκολο να παραδεχθώ την Αλήθεια αλλά για σένα είναι έως αδύνατον!
Αν σε ενδιαφέρει το παραπάνω θέμα και θέλεις να γίνει συζήτηση κάνε το πρώτο βήμα!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Άρα πολύ σωστά αγαπητέ μου Schwabe, ανεξιθρησκία υπήρχε, πολιτική ελευθερία δεν υπήρχε…»
Και πάλι τα μπερδεύεις όλα σε έναν αχταρμά.
Ανεξιθρησκία υπήρχε, αλλά όχι ασυδοσία και στασιασμός. Ελευθερία πολιτική πως θέλεις να υπάρχει σε μια Αυτοκρατορία? Μήπως με το να….διακηρύξουνε όλοι οι υποταγμένοι λαοί την ανεξαρτησία τους και οι Ρωμαίοι να πούνε «..ναι, συγνώμη που σας καταλάβαμε μάλλον ήταν απερισκεψία»??
Ας είμαστε λιγάκι ποιο αντικειμενικοί φίλτατε.

Αφού δεν υπήρχε πολιτική ελευθερία πως θα υπήρχε και θρησκευτική ελευθερία???????!

Δεν είμαι εγώ που τα μπερδεύω αλλά εσύ δεν θέλεις να ξεμπερδεύει το πράγμα!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Μήπως μπορείς να μου πεις τι κάνανε οι Ρωμαίοι στους παρανόμους Χριστιανούς?»
Ότι και σε κάθε άλλον παράνομο της Ρώμης: βορρά στα θηρία (μετά την μάχη που ενδεχομένως και να κέρδιζαν..), σταύρωση, κρέμασμα ή φυλάκιση και καταναγκαστικά έργα.
Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι στα θηρία ρίχνονταν παράνομοι πολύ πριν ριχτεί έστω και ένας χριστιανός. Με άλλα λόγια, καμία «εξαίρεση» δεν αποτελούσαν οι χριστιανοί.

Σαφώς, για σένα όλα αυτά είναι σωστά και φυσιολογικά, παράνομοι ήταν! Το μόνο που σου μένει είναι να μας πεις ότι πολύ καλά κάνανε ότι καταστρέψανε τον Ναό και ότι ρίχνανε τους Χριστιανούς στα λιοντάρια αφού αυτό έλεγε ο νόμος!!!!!!!?

Καλά κάνεις, δικαίωμα σου είναι!

Αυτό που έχει σημασία γιο το θέμα είναι ότι πράγματι υπήρχανε διώξεις και οι παράνομοι χριστιανοί ήταν φαγητό για τα λιοντάρια και ψυχαγωγία για τους ειδωλολάτρες!!!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Πως αντιμετωπίζανε οι Ιουδαίοι και τα έθνη της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας τους Χριστιανούς?»
Για τους Ιουδαίους ήταν μια σέκτα, για τους Έλληνες ουσιαστικά ανύπαρκτοι. Η κοσμοθεωρία που εκπροσωπούσαν οι χριστιανοί δεν ήταν καν λογική για τους Έλληνες, πράγμα που φαίνεται από την απάντηση που έλαβε ο Παύλος όταν επισκέφθηκε την Αθήνα για να τους μιλήσει….


Μετά την Αθήνα ο Παύλος πήγε στην Κόρινθο αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει.......


Αγαπητέ μου δεν σε ρώτησα τι ήταν αλλά πως τους αντιμετωπίζανε???????

Για πες μου αγαπητέ, κατηγορούσανε τους Χριστιανούς για Αθεΐα ή όχι?

Εσύ που είσαι Άθεος αν ζούσες στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία θα ήσουνα Άθεος?

Η Αθεΐα ήταν παράνομη?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 13:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: el.elyon ο φίλος Schwabe προσπαθεί ΜΑΤΑΙΑ να σου εξηγήσει με ιστορικές αναφορές.

Ο αγαπητός Schwabe ομολογεί ότι υπήρχανε διώξεις εις βάρος των χριστιανών!
Ο αγαπητός Schwabe είναι ο μόνος που τόλμησε να παραδεχθεί ότι οι χριστιανοί ήταν παράνομοι και για αυτό το λογο ήταν το φαγητό για τα λιοντάρια.

Αυτά είναι και τα ζητούμενα στο θέμα μας αλλά για σένα μάλλον είναι ΜΑΤΑΙΑ!
Γιατί εσύ δεν είσαι Άθεος σαν τον Schwabe……..


quote:
γιαπετ: Εγώ φίλε μου θα σου απαντήσω με πολύ λίγα λόγια.

Ευχαριστώ για την απάντηση!


quote:
γιαπετ:
quote:
________________________________________
el.elyon
Κάποιος λέει να πιστεύουμε αυτά που λέει ο Γίβων αλλά να μην ερευνήσουμε αυτά που λέει ο Γίβων!
________________________________________

Κανείς δεν σ’ εμποδίζει να το κάνεις.
Το θέμα είναι αν εσύ βλέπεις ότι υπάρχει ή υπάρχει ότι βλέπεις.


Ναι, κανείς δεν με εμποδίζει απλά δεν απάντησες σε καμιά ερώτηση μου για τον Γιβων!

Δεν βλέπω απαντήσεις επειδή δεν υπάρχουν απαντήσεις……..

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Κάποιος άλλος λέει να πιστεύουμε ότι στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία υπήρχε Ανεξιθρησκία και σεβασμός για όλες τις Θρησκείες αλλά να μην ερευνήσουμε αν πράγματι υπήρχε!
________________________________________

Νομίζω ότι αυτό έχει εξαντληθεί, ωστόσο εσύ μπορείς να συνεχίσεις την έρευνα, αν το επιθυμείς...


Ευχαριστώ!


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Κάποια κυρία είπε να πιστεύουμε ότι οι Χριστιανοί ήταν εγκληματίες αλλά να μην ερευνήσουμε αν ήταν!
________________________________________

Εφόσον προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο, αυτές οι πράξεις ( όπως συμβαίνει ακόμη) ήταν εγκληματικές. Άρα οι διαπράττοντες αυτές, κατά νόμον εγκληματίες.


Ελπίζω να λες τα ιδία όταν ο Χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία και οι παράνομοι ειδωλολάτρες προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο! Για να δούμε θα πεις και για αυτούς ότι ήταν εγκληματίες και παράνομοι!!!!!!?
Είναι το ίδιο νόμισμα…….


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Θα επαναλάβω ξανά την ερώτηση μου, άραγε ήταν νόμιμη θρησκεία ο Χριστιανισμός στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία?
________________________________________
Από τον Κωνσταντίνο το «Μέγα» και μετά, ναι.
Αυτά...

Άρα παράνομοι ήταν οι ειδωλολάτρες……..


Τι να κάνουμε, το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά νομικό…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 15:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Ναι, κανείς δεν με εμποδίζει απλά δεν απάντησες σε καμιά ερώτηση μου για τον Γιβων!
Δεν βλέπω απαντήσεις επειδή δεν υπάρχουν απαντήσεις……..


Για το ποιός ήταν ο Gibbon που αγνοούσες,σου απάντησα, καθώς και ο φίλος sesostris, αν θυμάμει καλά.

Όμως ερωτήσεις, όπως γιατί ασχολήθηκε ο Gibbon με αυτά που ασχολήθηκε, ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει είναι ο ίδιος.

Επομένως η εύστοχη ερώτησή σου, ατύχησε.

Άργησες να την κάνεις 300 χρόνια περίπου.


quote:
el.elyon

Ελπίζω να λες τα ιδία όταν ο Χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία και οι παράνομοι ειδωλολάτρες προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο! Για να δούμε θα πεις και για αυτούς ότι ήταν εγκληματίες και παράνομοι!!!!!!?
Είναι το ίδιο νόμισμα…….
Άρα παράνομοι ήταν οι ειδωλολάτρες……..


Είναι δικαίωμά σου να μη θέλεις να καταλάβεις ότι παράνομος δεν ήταν κανείς ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ.


quote:
...και οι παράνομοι ειδωλολάτρες προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο!

Πέραν του ότι υπάρχουν και «πονηροί» νόμοι που έχουν υστεροβουλία και θεσπίζονται με στόχο συγκεκριμένες ομάδες ή κοινωνικά στρώματα, ποιές ήταν οι παράνομες πράξεις των Εθνικών;


Οι χριστιανοί ήταν αυτοί που θέσπιζαν νόμους απαγορευτικούς για την Εθνική θρησκεία/κοσμοθέαση, επειδή φοβούνταν τη σύγκριση του σαθρού δόγματός τους μ’ αυτήν, φοβούνταν την ελεύθερη σκέψη και για να κρατούν τους λαούς στα γόνατα.


Η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που τους επινοούν καθώς και τους λόγους για τους οποίους το κάνουν, επίσης και ο τρόπος εφαρμογής τους ( κάψιμο βιβλίων και βιβλιοθηκών, γκρέμισμα ιερών ναών, ιερή εξέταση κ.α. ).

quote:
el.elyon

Τι να κάνουμε, το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά νομικό…….


Αυτό, ακριβώς, που γράφεις, αδυνατείς να καταλάβεις...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 16:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Ναι, κανείς δεν με εμποδίζει απλά δεν απάντησες σε καμιά ερώτηση μου για τον Γιβων!
Δεν βλέπω απαντήσεις επειδή δεν υπάρχουν απαντήσεις……..
________________________________________
Για το ποιός ήταν ο Gibbon που αγνοούσες,σου απάντησα, καθώς και ο φίλος sesostris, αν θυμάμει καλά.
Όμως ερωτήσεις, όπως γιατί ασχολήθηκε ο Gibbon με αυτά που ασχολήθηκε, ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει είναι ο ίδιος.
Επομένως η εύστοχη ερώτησή σου, ατύχησε.
Άργησες να την κάνεις 300 χρόνια περίπου.

Δεν έθεσα μόνο μια ερώτηση αλλά τέλος πάντων έχεις δίκαιο άργησα 300 χρόνια περίπου……

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Ελπίζω να λες τα ιδία όταν ο Χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία και οι παράνομοι ειδωλολάτρες προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο! Για να δούμε θα πεις και για αυτούς ότι ήταν εγκληματίες και παράνομοι!!!!!!?
Είναι το ίδιο νόμισμα…….
Άρα παράνομοι ήταν οι ειδωλολάτρες……..
________________________________________
Είναι δικαίωμά σου να μη θέλεις να καταλάβεις ότι παράνομος δεν ήταν κανείς ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ.

Τι είναι αυτό που δεν θέλω να καταλάβω?

Τι σχέση έχουν τα όσα μου γράφεις με τα σχόλια μου?


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
...και οι παράνομοι ειδωλολάτρες προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο!
________________________________________
Πέραν του ότι υπάρχουν και «πονηροί» νόμοι που έχουν υστεροβουλία και θεσπίζονται με στόχο συγκεκριμένες ομάδες ή κοινωνικά στρώματα, ποιές ήταν οι παράνομες πράξεις των Εθνικών;

Ποιοι είναι οι Εθνικοί?


quote:
γιαπετ: Οι χριστιανοί ήταν αυτοί που θέσπιζαν νόμους απαγορευτικούς για την Εθνική θρησκεία/κοσμοθέαση, επειδή φοβούνταν τη σύγκριση του σαθρού δόγματός τους μ’ αυτήν, φοβούνταν την ελεύθερη σκέψη και για να κρατούν τους λαούς στα γόνατα.

Από παράνομοι που ήταν, θέσπιζαν νόμους?
Πως έγινε αυτό?

Ο νόμος είναι νόμος για όλους!?
Τυφλή δεν είναι η δικαιοσύνη!?

Ποια ήταν η ελεύθερη σκέψη των ειδωλολατρών, οι αμέτρητοι Θεοί και τα αμέτρητα είδωλα;
Η Αθεΐα ήταν αποδεχτή από αυτήν την ελεύθερη σκέψη;

Αλλά γιατί γκρινιάζεις για τους ειδωλολάτρες, δεν έπρεπε να τηρήσουν το νόμο?

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Τι να κάνουμε, το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά νομικό…….
________________________________________
Αυτό, ακριβώς, που γράφεις, αδυνατείς να καταλάβεις...

Εγώ ή εσείς;

Σας αρέσουν οι Ρωμαϊκοί νόμοι και οι Θεοί των ειδωλολατρών αλλά δεν σας αρέσουν οι νόμοι των Χριστιανών και ο Θεός τους……!

Σας αρέσει που οι χριστιανοί ήταν παράνομοι και τροφή για τα λιοντάρια αλλά δεν σας αρέσει που οι ειδωλολάτρες έγιναν παράνομοι…….!

Το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά νομικό και πολιτικό!

Οι Άθεοι τι προτιμάνε τα λιοντάρια των Ρωμαίων και τους Θεούς τους η το Χριστιανισμό;

Μάλλον το κομουνισμό αλλά και αυτό είναι παρελθόν!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 16:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Άρα υπήρχανε διώξεις……»

Διώξεις υπήρχανε και θα υπάρχουνε πάντοτε. Πόσο δε μάλλον τότε που δεν υπήρχε και……το δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων!

Όπως διώκονταν τόσοι και τόσοι, διώκονταν και οι χριστιανοί όταν έπεφταν σε παράνομες συμπεριφορές.

el-elyon:
«Γιατί εξεγερθήκαν κατά της Αυτοκρατορίας?»

Ξέρεις πολλούς υποδουλωμένους που να μη θέλουνε την ελευθερία τους? Με δουλεύεις?

Όμως, οι Εβραίοι ΕΙΧΑΝΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, και αυτό τείνεις διαρκώς να το κάνεις γαργάρα..

el-elyon:
«Αυτό που έκανε ο Καλιγούλας μάλλον δεν έχει ενδιαφέρον…»

Μα, δεν έκανε τίποτα που να αδικούσε ιδιαιτέρως τους χριστιανούς. Άλλο ο μύθος και άλλο η ιστορική αλήθεια.

el-elyon:
«Μάλιστα δεν υπήρχε η έννοια της ειδωλολατρίας!!!
Και την Ιερουσαλήμ δεν την μετέτρεψαν ποτέ σε ειδωλολατρική πόλη!!!»

Όχι φίλτατε, δεν υπήρχε στον Ρωμαϊκό κόσμο η έννοια της ειδωλολατρίας. Υπήρχε στους Εβραίους, και εκεί μονάχα. Όμως, δεν υπήρχε διάσταση επί της ορολογίας αυτής καθώς ουδείς τότε δεν χώριζε ή «βάφτιζε» τους ανθρώπους σε ειδωλολάτρες και μη!

Μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ, χτίστηκαν διάφορα οικήματα μεταξύ των οποίων και ναοί. Εάν αυτό σήμαινε για τους Εβραίους «ειδωλολατρική πόλη», αυτό είναι άλλο θέμα.

el-elyon:
«Την δική σου Ιστορία????»

Όχι. Στην ιστορία που δεν θέλεις ούτε να ακούσεις, αλλά ούτε και να δεις. Την πραγματική ιστορία, η οποία και σας αφαιρεί την επίπλαστη εικόνα του….«κακομοίρη χριστιανού που τον πέταγαν λόγω της πίστης του στα λιοντάρια».

el-elyon:
«ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ = ΛΑΤΡΕΙΑ!»

Η συμμετοχή τότε στις τιμές των θεών της Πόλης σήμαινε συμμετοχή σε εορτές και πανηγύρια, και όχι……προσκύνημα στην εικόνα της Παναγιάς ή βάφτισμα με αποδοχή του Ευαγγελίου! Το αντιλαμβάνεσαι για τι είδους «τιμές» μιλάμε?

Ο καθένας ωστόσο που συμμετείχε, είχε το αναφαίρετο δικαίωμα να έχει στο σπίτι του ή στο μυαλό του την θεότητα που εκείνος ήθελε, την θεότητα που εκείνος πίστευε. Άλλο η τιμή, και άλλο η λατρεία.

el-elyon:
«Μήπως θυμήθηκες αυτόν τον Αυτοκράτορα που έλεγε στον παντοδύναμο Έλληνα Θεό: η θα σε σκοτώσω ή θα με σκοτώσεις;»

Δεν θυμάμαι δα και τα πάντα, δώσε στοιχεία και θα σου πω την άποψη μου. Ωστόσο, συχνότατα η πραγματική έννοια έχει αλλοιωθεί..

el-elyon:
«Δεν μου είναι δύσκολο να παραδεχθώ την Αλήθεια αλλά για σένα είναι έως αδύνατον! Αν σε ενδιαφέρει το παραπάνω θέμα και θέλεις να γίνει συζήτηση κάνε το πρώτο βήμα!»

Δεν σε βλέπω όμως ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙΣ φίλτατε!

Εγώ παραμένω ανοιχτός στην αλήθεια, αρκεί να είναι αλήθεια αντικειμενική, επιστημονικά τεκμηριωμένη και όχι εργαλείο στα χέρια μιας ιδεολογίας.

el-elyon:
«Αφού δεν υπήρχε πολιτική ελευθερία πως θα υπήρχε και θρησκευτική ελευθερία???»

Ρε συ el-elyon, με το συμπάθιο και πάλι, πίνεις τίποτα πριν μου απαντήσεις??

Υπήρχε πολιτική ελευθερία στην Ιερουσαλήμ? Όχι βέβαια!
Υπήρχε θρησκευτική ελευθερία στην Ιερουσαλήμ? Φυσικά ναι!

Και λέμε φυσικά ναι, διότι και ο Ναός υπήρχε, και το πανίσχυρο ιερατείο υπήρχε, και οι εορτές και οι αργίες υπήρχανε, και φυσικά ήταν τόσο δυνατή η θρησκευτική ελευθερία των Εβραίων ώστε ακόμα και οι Ρωμαίοι ήσαν αναγκασμένοι για το εμπόριο του Ναού να ανταλλάσουν τα Ρωμαϊκά νομίσματα με τα Εβραϊκά!

Θέλεις να πάμε παρακάτω?

Υπήρχε πολιτική ελευθερία επί Τουρκοκρατίας? Όχι βέβαια!
Υπήρχε θρησκευτική ελευθερία επί Τουρκοκρατίας? Φυσικά ναι!

Απόδειξη ότι η ορθόδοξη εκκλησία είχε δημόσιο μάλιστα ρόλο (δικαστικό για τους χριστιανούς καθώς και συλλογή φόρων..), πέραν του γεγονότος ότι λειτουργούσε τις εκκλησιαστικές τις σχολές καθώς και τις εκατοντάδες εκκλησιές και μοναστήρια?

Η μήπως έπαυσε να λειτουργεί το Άγιο Όρος στην Χαλκιδική ποτέ??

Θα σε παρακαλούσα να σκέφτεσαι λιγάκι περισσότερο πριν απαντήσεις, διότι δίνεις την εντύπωση της πόλωσης, της άρνησης απέναντι στην ιστορική αλήθεια.

el-elyon:
«Αυτό που έχει σημασία γιο το θέμα είναι ότι πράγματι υπήρχανε διώξεις και οι παράνομοι χριστιανοί ήταν φαγητό για τα λιοντάρια και ψυχαγωγία για τους ειδωλολάτρες!!»

Έχει κολλήσει η κασέτα έ??

Είπαμε, πως θρησκευτικές διώξεις δεν υπήρχανε, αλλά τα όσα και όποτε υπέστησαν οι χριστιανοί τα υπέστησαν και χιλιάδες άλλοι παράνομοι. Οι χριστιανοί δεν αποτέλεσαν εξαίρεση.

Αυτό να λες, και αυτό να μάθεις να αποδέχεσαι.

el-elyon:
«Μετά την Αθήνα ο Παύλος πήγε στην Κόρινθο αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει.......»

Ναι, μόνο που δεν πήγε σε Έλληνες αλλά στους Ιουδαίους της Κορίνθου…

el-elyon:
«Για πες μου αγαπητέ, κατηγορούσανε τους Χριστιανούς για Αθεΐα ή όχι?»

Ποιος, πότε, που και ποια ιστορικά τεκμήρια βεβαιώνουνε κάτι σχετικό???

Προσκόμισε σε παρακαλώ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Έχεις?

el-elyon:
«Εσύ που είσαι Άθεος αν ζούσες στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία θα ήσουνα Άθεος?»

Πρώτον δεν είμαι «Άθεος», αλλά Ένθεος.

Δεύτερον, εάν ζούσα στην Ρώμη θα τα πήγαινα μια χαρά διότι δεν με διακρίνει καμία θρησκευτική πόλωση ή μισαλλοδοξία, και φυσικά δεν απεχθάνομαι κανέναν πιστό, όπως για παράδειγμα συμβαίνει στην ουσία με κάθε χριστιανό.

Όταν βρίσκομαι σε Μουσουλμανικό κράτος ΣΕΒΟΜΑΙ την θρησκεία τους και εάν η τοποθεσία που θα βρεθώ απαιτεί τιμή, θα το πράξω, δίχως αυτό να αλλοιώνει την στάση μου. Το ίδιο συμβαίνει και σε ένα Βουδιστικό περιβάλλον.

Τέτοια κολλήματα και στείρα σκέψη, έχει μονάχα ένας φίλτατε που έχει μάθει να βλέπει τον κόσμο μέσα από λίγες αράδες χαρτιού, ένας που έχει μάθει πως οτιδήποτε είναι πέρα από τον θεό του είναι μίασμα, ένας που θεωρεί πως…στην Δευτέρα Παρουσία το Αρνίο εξ ουρανού θα κάψει όλους τους αλλόθρησκους!

Δηλαδή, την πλειοψηφία των ανθρώπων της γης…..

Τολμάτε βρε ΕΣΕΙΣ και ομιλείτε για την αρχαιότητα? Τολμάτε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε για «ανεξιθρησκία»? Τολμάτε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε για διώξεις? Τολμάτε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε για θανάτους αλλοθρήσκων?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 17:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe
Όταν βρίσκομαι σε Μουσουλμανικό κράτος ΣΕΒΟΜΑΙ την θρησκεία τους και εάν η τοποθεσία που θα βρεθώ απαιτεί τιμή, θα το πράξω, δίχως αυτό να αλλοιώνει την στάση μου. Το ίδιο συμβαίνει και σε ένα Βουδιστικό περιβάλλον.


Πω πω ψέμα!!!!!!!!!!

Το πόσο σέβεσαι τις άλλες θρησκείες, φαίνεται καθαρότατα εδώ μεσα Σβάμπε μου.
Δεν τα πουλάς αλλού αυτά, κάπου που να μην σε ξέρουν;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 18:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
...και οι παράνομοι ειδωλολάτρες προέβαιναν σε πράξεις αντίθετες με το νόμο!

Πέραν του ότι υπάρχουν και «πονηροί» νόμοι που έχουν υστεροβουλία και θεσπίζονται με στόχο συγκεκριμένες ομάδες ή κοινωνικά στρώματα, ποιες ήταν οι παράνομες πράξεις των Εθνικών;
γιαπετ



Αυτό το λες για τους νόμους των ρωμαίων, με τους οποίους δίωκαν τους Χριστιανούς και τους εξολόθρευαν;

quote:
γιαπετ
Οι χριστιανοί ήταν αυτοί που θέσπιζαν νόμους απαγορευτικούς για την Εθνική θρησκεία/κοσμοθέαση, επειδή φοβούνταν τη σύγκριση του σαθρού δόγματός τους μ’ αυτήν, φοβούνταν την ελεύθερη σκέψη και για να κρατούν τους λαούς στα γόνατα.


Ποιο δόγμα είναι σαθρό φαίνεται από το πόσο το έχει αγκαλιάσει ο κόσμος, ο απλός ο κοσμάκης, καθώς και από το πόσο έχει αντέξει στο χρόνο.
Οπότε, δεν ωφελεί να σου υποδείξω ποιο δόγμα ήταν σαθρό και πέρασε στα αζήτητα.
Τώρα, αν οι λαοί δεν προτιμούν την "ελεύθερη σκέψη", όπως την παρουσιάζεις εσύ, τότε είναι όλοι λαλημένοι και περιμένουν τους αρχαιόθρησκους να τους συνεφέρουν.
Ας περιμένουμε λοιπόν.


quote:
γιαπετ
Η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που τους επινοούν καθώς και τους λόγους για τους οποίους το κάνουν, επίσης και ο τρόπος εφαρμογής τους (κάψιμο βιβλίων και βιβλιοθηκών, γκρέμισμα ιερών ναών, ιερή εξέταση κ.α.).

"Η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που τους επινοούν ………" δεν το κατάλαβα αυτό. Τι θες να πεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 23:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon

quote:
Τι είναι αυτό που δεν θέλω να καταλάβω?
Τι σχέση έχουν τα όσα μου γράφεις με τα σχόλια μου?

Η πρόταση είναι ολοκληρωμένη

quote:
γιαπετ

Είναι δικαίωμά σου να μη θέλεις να καταλάβεις ότι παράνομος δεν ήταν κανείς ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ.


...απορώ όταν διαβάζεις τα μηνύματα εδώ, πού το έχεις το... μυαλό σου;

quote:
Ποιοι είναι οι Εθνικοί?

Ωχ... άντε πάλι...


quote:
Από παράνομοι που ήταν, θέσπιζαν νόμους?
Πως έγινε αυτό?

Το πρόβλημα που εμφανίζεις φίλε μου χειροτερεύει...
Δεν είσαι... χρυσόψαρο, έχεις μνήμη, φαντάζομαι.
Τα μηνύματα έχουν μια σειρά, παρακολούθησέ την και θα καταλάβεις, ίσως...
Μήπως θέλεις να σου γράφω κάθε φορά απ’ την αρχή του διαλόγου;


quote:
Ποια ήταν η ελεύθερη σκέψη των ειδωλολατρών, οι αμέτρητοι Θεοί και τα αμέτρητα είδωλα;
Η Αθεΐα ήταν αποδεχτή από αυτήν την ελεύθερη σκέψη;

Ακριβώς, σε αντίθεση με την «εξ αποκαλύψεως» θρησκεία σου, που στα έδωσε όλα έτοιμα και εσύ τα έχαψες.

Το μαντρί, που λέγαμε...


Και βέβαια ΕΙΝΑΙ.

quote:
Εγώ ή εσείς;

Μπά... πληθυντικός;
Εσύ που διαμαρτύρεσαι γι’ αυτό;;


quote:
Σας αρέσουν οι Ρωμαϊκοί νόμοι και οι Θεοί των ειδωλολατρών αλλά δεν σας αρέσουν οι νόμοι των Χριστιανών και ο Θεός τους……!
Σας αρέσει που οι χριστιανοί ήταν παράνομοι και τροφή για τα λιοντάρια αλλά δεν σας αρέσει που οι ειδωλολάτρες έγιναν παράνομοι…….!

Πειράζει;;;

quote:
Το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά νομικό και πολιτικό!

Άστο αυτό, είπαμε, δεν τόχεις....

quote:
Οι Άθεοι τι προτιμάνε τα λιοντάρια των Ρωμαίων και τους Θεούς τους η το Χριστιανισμό;

Αν τα λιοντάρια τρώγανε 25.000.000 (είκοσι πέντε εκατομμύρια) ανθρώπους, θα είχε εξαφανιστεί το είδος.
Θα είχανε σκάσει...


quote:
Μάλλον το κομουνισμό αλλά και αυτό είναι παρελθόν!!!!!!!

Μ’ αρέσει η πολιτική διάσταση που δίνεις στο θέμα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 00:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Αυτό το λες για τους νόμους των ρωμαίων, με τους οποίους δίωκαν τους Χριστιανούς και τους εξολόθρευαν;


Αμέσως ακολουθούσε αυτό που εννοώ, ψηλέ.

Νάτο...

quote:
________________________________________
γιαπετ
Οι χριστιανοί ήταν αυτοί που θέσπιζαν νόμους απαγορευτικούς για την Εθνική θρησκεία/κοσμοθέαση, επειδή φοβούνταν τη σύγκριση του σαθρού δόγματός τους μ’ αυτήν, φοβούνταν την ελεύθερη σκέψη και για να κρατούν τους λαούς στα γόνατα.
________________________________________

Κατάλαβες τώρα;


quote:
Ψηλός

Ποιο δόγμα είναι σαθρό φαίνεται από το πόσο το έχει αγκαλιάσει ο κόσμος, ο απλός ο κοσμάκης, καθώς και από το πόσο έχει αντέξει στο χρόνο.
Οπότε, δεν ωφελεί να σου υποδείξω ποιο δόγμα ήταν σαθρό και πέρασε στα αζήτητα.



Ψηλέ σ’ αρέσει να κάνεις κύκλους, έ;

Εσύ δεν έχεις καταλάβει, ας πούμε, το γιατί και το πώς την «αγκάλιασε» ο κοσμάκης, ειδικά ο απλός, αλλά δεν θυμάσαι, μετα από τόσες συζητήσεις, κανένα ιστορικό γεγονός που το δείχνει αυτό;

Ή δεν έχει σημασία τι σου λένε οι άλλοι εδώ μέσα;


quote:
Ψηλός

Τώρα, αν οι λαοί δεν προτιμούν την "ελεύθερη σκέψη", όπως την παρουσιάζεις εσύ, τότε είναι όλοι λαλημένοι και περιμένουν τους αρχαιόθρησκους να τους συνεφέρουν.


Θα συνέλθουν, φίλε, έχει αρχίσει να γίνεται αυτό, δυστυχώς για κάποιους...

quote:
Ψηλός

Ας περιμένουμε λοιπόν.


Συμφωνώ...

quote:
Ψηλός

"Η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που τους επινοούν ………" δεν το κατάλαβα αυτό. Τι θες να πεις;


Καλά, ούτε εσύ παρακολουθείς τη ροή;

Αμέσως πριν φαίνεται τι εννοώ...

Αυτούς που επινοούν τους νόμους, ψηλέ, αυτούς εννοώ.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 11:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αφού δεν υπήρχε πολιτική ελευθερία πως θα υπήρχε και θρησκευτική ελευθερία???»
Ρε συ el-elyon, με το συμπάθιο και πάλι, πίνεις τίποτα πριν μου απαντήσεις??
Υπήρχε πολιτική ελευθερία στην Ιερουσαλήμ? Όχι βέβαια!
Υπήρχε θρησκευτική ελευθερία στην Ιερουσαλήμ? Φυσικά ναι!
Και λέμε φυσικά ναι, διότι και ο Ναός υπήρχε, και το πανίσχυρο ιερατείο υπήρχε, και οι εορτές και οι αργίες υπήρχανε, και φυσικά ήταν τόσο δυνατή η θρησκευτική ελευθερία των Εβραίων ώστε ακόμα και οι Ρωμαίοι ήσαν αναγκασμένοι για το εμπόριο του Ναού να ανταλλάσουν τα Ρωμαϊκά νομίσματα με τα Εβραϊκά!
Θέλεις να πάμε παρακάτω?
Υπήρχε πολιτική ελευθερία επί Τουρκοκρατίας? Όχι βέβαια!
Υπήρχε θρησκευτική ελευθερία επί Τουρκοκρατίας? Φυσικά ναι!
Απόδειξη ότι η ορθόδοξη εκκλησία είχε δημόσιο μάλιστα ρόλο (δικαστικό για τους χριστιανούς καθώς και συλλογή φόρων..), πέραν του γεγονότος ότι λειτουργούσε τις εκκλησιαστικές τις σχολές καθώς και τις εκατοντάδες εκκλησιές και μοναστήρια?
Η μήπως έπαυσε να λειτουργεί το Άγιο Όρος στην Χαλκιδική ποτέ??
Θα σε παρακαλούσα να σκέφτεσαι λιγάκι περισσότερο πριν απαντήσεις, διότι δίνεις την εντύπωση της πόλωσης, της άρνησης απέναντι στην ιστορική αλήθεια.

Αγαπητέ μου μια ερώτηση έκανα για να καταλάβω τι εννοείς με την θρησκευτική ελευθερία. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αυτό που έχει σημασία γιο το θέμα είναι ότι πράγματι υπήρχανε διώξεις και οι παράνομοι χριστιανοί ήταν φαγητό για τα λιοντάρια και ψυχαγωγία για τους ειδωλολάτρες!!»
Έχει κολλήσει η κασέτα έ??
Είπαμε, πως θρησκευτικές διώξεις δεν υπήρχανε, αλλά τα όσα και όποτε υπέστησαν οι χριστιανοί τα υπέστησαν και χιλιάδες άλλοι παράνομοι. Οι χριστιανοί δεν αποτέλεσαν εξαίρεση.
Αυτό να λες, και αυτό να μάθεις να αποδέχεσαι.

Αγαπητέ μου θα επαναλάβω μόνο μια ερώτηση την οποία μάλλον ξέχασες να μου απαντήσεις: πως αντιμετωπίζανε οι Ιουδαίοι και οι Ειδωλολάτρες τους Χριστιανούς?

quote:
Schwabe: Πρώτον δεν είμαι «Άθεος», αλλά Ένθεος.

Συγχαρητήρια για την πρόοδο αγαπητέ. Τι είναι ο Ένθεος?


quote:
Schwabe: Τολμάτε βρε ΕΣΕΙΣ και ομιλείτε για την αρχαιότητα? Τολμάτε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε για «ανεξιθρησκία»? Τολμάτε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε για διώξεις? Τολμάτε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε για θανάτους αλλοθρήσκων?

Αγαπητέ προσωπικά μπορώ να μιλήσω και το κάνω!!!

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Δεν μου είναι δύσκολο να παραδεχθώ την Αλήθεια αλλά για σένα είναι έως αδύνατον! Αν σε ενδιαφέρει το παραπάνω θέμα και θέλεις να γίνει συζήτηση κάνε το πρώτο βήμα!»
Δεν σε βλέπω όμως ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙΣ φίλτατε!
Εγώ παραμένω ανοιχτός στην αλήθεια, αρκεί να είναι αλήθεια αντικειμενική, επιστημονικά τεκμηριωμένη και όχι εργαλείο στα χέρια μιας ιδεολογίας.

Ναι, και εγώ δεν βλέπω το πρώτο βήμα…..

quote:
Schwabe: Όχι. Στην ιστορία που δεν θέλεις ούτε να ακούσεις, αλλά ούτε και να δεις. Την πραγματική ιστορία, η οποία και σας αφαιρεί την επίπλαστη εικόνα του….«κακομοίρη χριστιανού που τον πέταγαν λόγω της πίστης του στα λιοντάρια».


Όχι αγαπητέ, οι Μάρτυρες δεν ήταν κακομοίρηδες! Ο Πολύκαρπος, ο Κυπριανός ο Ιγνάτιος δεν ήταν κακομοίρηδες! Ο Τερτυλλιανός έγινε χριστιανός σε μεγάλη ηλικία γιατί είδε το θάρρος και την τόλμη των πρώτων Μαρτύρων! Για αυτό και ήταν ο πρώτος που είπε: Χριστιανός δεν γεννιέσαι Χριστιανός γίνεσαι!

Υπήρχανε και οι αποστάτες!!


quote:
Schwabe: Όμως, οι Εβραίοι ΕΙΧΑΝΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, και αυτό τείνεις διαρκώς να το κάνεις γαργάρα..


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αυτό που έκανε ο Καλιγούλας μάλλον δεν έχει ενδιαφέρον…»
Μα, δεν έκανε τίποτα που να αδικούσε ιδιαιτέρως τους χριστιανούς. Άλλο ο μύθος και άλλο η ιστορική αλήθεια.

Φίλτατε όταν το έκανε, χριστιανοί ήταν και πολλοί Ιουδαίοι αλλά σαφώς αυτό που έκανε ο Καλιγούλας το έκανε από σεβασμό για την Απόλυτη Θρησκευτική Ελευθερία που είχανε οι Εβραίοι!

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Μήπως θυμήθηκες αυτόν τον Αυτοκράτορα που έλεγε στον παντοδύναμο Έλληνα Θεό: η θα σε σκοτώσω ή θα με σκοτώσεις;»
Δεν θυμάμαι δα και τα πάντα, δώσε στοιχεία και θα σου πω την άποψη μου. Ωστόσο, συχνότατα η πραγματική έννοια έχει αλλοιωθεί..

Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να ήταν ο Καλιγούλας.

quote:
Schwabe: Άλλο η τιμή, και άλλο η λατρεία.

Τι ήταν η λατρεία?

quote:
Schwabe: Μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ, χτίστηκαν διάφορα οικήματα μεταξύ των οποίων και ναοί. Εάν αυτό σήμαινε για τους Εβραίους «ειδωλολατρική πόλη», αυτό είναι άλλο θέμα.

Η καταστροφή της Ιερουσαλήμ, η καταστροφή της Ιερής Πόλης, η καταστροφή της Πόλης της Ειρήνης και Δικαιοσύνης για τους Εβραίους! Σαφώς και υπήρχε απόλυτη θρησκευτική ελευθερία αφού μετά από το 135 μ.Χ. στην Ιερουσαλήμ μόνο ο Ναός τον Εβραίων δεν υπήρχε! Αυτό θα πει απόλυτη θρησκευτική Ελευθερία!!!
Οι Εβραίοι το γνωρίζανε αυτό;;;;;;;

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Άρα υπήρχανε διώξεις……»
Διώξεις υπήρχανε και θα υπάρχουνε πάντοτε. Πόσο δε μάλλον τότε που δεν υπήρχε και……το δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων!
Όπως διώκονταν τόσοι και τόσοι, διώκονταν και οι χριστιανοί όταν έπεφταν σε παράνομες συμπεριφορές.

Τόσα απλά είναι τα πράγματα, παράνομοι ήταν! Αλλά γιατί; Αφού υπήρχε απόλυτη θρησκευτική ελευθερία γιατί οι Χριστιανοί ήταν παράνομοι?


Καλημέρα φίλτατε!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy