ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 19:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... και μια που είσαι καλός στα αγγλικά, για πες μου και τι λέει εδώ:

http://www.princeton.edu/~champlin/cla219/219pliny.htm

"96 ........... In the meanwhile the method I have observed towards those who have been brought before me as Christians, is this: I interrogated them whether they were Christians: if they confessed, I repeated the question twice, adding threats at the same time; and if they still persevered, I ordered them to be immediately punished. For, I was persuaded, whatever the nature of their opinions might be, a contumacious and inflexible obstinacy certainly deserved correction. There were others also brought before me possessed with the same infatuation, but being citizens of Rome, I directed that they should be conveyed thither. But this crime spreading (as is usually the case) while it was actually under prosecution, several instances of the same nature occurred. An information was presented to me without any name subscribed, containing a charge against several persons: these, upon examination, denied they were, or ever had been, Christians. They repeated after me an invocation to the gods, and offered religious rites with wine and frankincense before your statue; (which for that purpose I had ordered to be brought together with those of the Gods) and even reviled the name of Christ;"

Αν θες, για να μην σε κουράζω, μετέφρασέ μου μόνο αυτά που έχω σημειωμένα.
Νομίζω ότι το λέει καθαρά, τουλάχιστον τη λέξη Christians ρε σύ, την αναγνωρίζω, ε;;
Εκτός κι αν αναφέρεται π.χ. σε κανένα σκανδιναβικό όνομα π.χ. Κρίστιανσενς (δηλαδή του πήγαν εμπρός του την οικογένεια Κρίστιανσενς) και χάριν συντομίας έκοψε την κατάληψη και έμεινε Κρίστιανς.
Τώρα που το λέω, σαν να έχω την εντύπωση ότι κάπου το διάβασα ότι κάποιος αμερικάνος συγγραφέας είχε υποστηρίξει κάτι τέτοιο, λέτε να έχει δίκιο και να έχουμε καταλάβει λάθος έως τώρα βρε;;

Πριν όμως πω οτιδήποτε άλλο, ας περιμένω να δω τι θα μας πει ο Γηγενής, μπορεί να έχει δίκιο ο άνθρωπος.

*****Βέβαια, αν κάποιος άλλος φίλος θέλει να μεταφράσει αυτό που ζητώ, ας το κάνει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 20:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Τοξότης δεν παίρνει θέση, γιατί βρε Τοξότη;;

Γιατί πολύ απλά δεν βρήκα το χρόνο να διαβάσω ολόκληρη την επιστολή του Πλίνιου, ώστε να μπορώ να πάρω θέση.
Μόλις το κάνω όμως σίγουρα θα έχεις την άποψη μου, μην ανυσηχείς.

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 22:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα πώς γίνεται ένας άνθρωπος που έχει δηλώσει οτι δεν ξέρει καλά Αγγλικά να βρίσκει και να παραθέτει "στοιχεία" στα Αγγλικά, "στοιχεία" που άπαιτούν καλή γνώση της Αγγλικής, δεν το καταλαβαίνω...
Εκτός αν έχει βοήθεια από κάποιους στην εύρεση τους...
Τελώνες και Φαρισαίοι!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 22:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή από το κείμενο του Πλήνιου, μερικοί βγάζουν συμπέρασμα ότι οι εθνικοί δεν πείραζαν τρίχα από τους χριστιανούς, μάλλον τους χτένιζαν.

Αλλοι ίσως να κατάλαβαν ότι κατά τον Πλήνιο , οι χριστιανοί δίωκαν τους εθνικούς.

Οταν φέρνεις λιοντάρια από αφρική, έχεις μεταφορικά έξοδα, έξοδα σίτησης, εμβόλια, μεροκάματα.

Οσο και να χαμηλώσεις την τιμή του εισητηρίου, κανείς δεν πατάει στο τσίρκο αν το θέμα δεν του προσφέρει διασκέδαση.

Το πιο τραγικό δεν είναι ο διωγμός χριστιανών από τους εθνικούς αλλά η ψυχική κατάντια των ανθρώπων που διασκέδαζαν βλέποντας το αίμα να ξεπετάγιεται από το στόμα του θηρίου

και την αγωνία στα πρόσωπά τους.
Οι άνθρωποι είχαν γίνει κτήνη και έπαιρναν το μέρος του κτήνους.

Σε πρόσφατη φωτογραφία από αιχμαλώτους του Ιράκ, ο άνθρωπος έχει πάρει το μέρος του θηρίου και ηδονίζεται να βλέπει τη φρίκη στο πρόσωπο του ανθρώπου, τι ακολούθησε , δε γνωρίζω.

Ο ψυχικά ασθενής άνθρωπος παίρνει το μέρος των θηρίων , γιατί θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο και τους άλλους ζώα.

Αυτή έχουν ταυτότητα που αναγράφεται η λέξη "χριστιανός".

Κατά το ευαγγέλιο ο θεός δεν κοιτάει ταυτότητα.
- Δεν σε γνωρίζω. Θα πει ο Θεός.
Γυμνός ήμουν και δεν με ντύσατε. κτλ

Υπάρχουμε χιλιάδες τέτοιοι, ζούμε ανάμεσά τους.

Ο Χριστός ήλθε να διδάξει την αγάπη.
Με αυτό μόνο θα είστε μαθητές μου αν έχετε αγάπη είπε πριν σταυρωθεί στους μαθητές.
Μαθητής χριστού = χριστιανός.
Η ταυτότητα δε γράφει για αγάπη.
Γράφει ξερά και απόλυτα χριστιανός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 00:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε γεννηθικες μπαγλαμας η εγινες στην πορεια;

τι θες να αποδειξεις με αυτο βρε ψηλε;

και βεβαια ηταν χριστιανοι οσοι πηγεναν στον πλινιο τι ηθελες να ηταν;

παιχτες του μπικ μπραδερ;

η κατηγορια ηταν οτι οι χριστιανοι ελεγαν οτι στους ναους κατοικουσαν κακοβουλα πνευματα ηταν δεισιδαιμονες

αυτους πηγεναν στον πλινιο
αυτους που ελεγαν οτι στους ναους κατοικουσαν κακοβουλα πνευματα που θελαν το κακο των ανθρωπων

αλλα εσυ το μονο που καταλαβενεις απο ολο το κειμενο ειναι οι λεξεις

χριστιανοι τιμωρια


σαν να λεμε τωρα οτι καποιοι αλοδαποι πηγαν φηλακη γιατι εκλεβαν
και εσυ θα καταλαβεις

αλοδαποι φυλακη

τους βαλαν φυλακη γιατι ηταν αλοδαποι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 01:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
****Όστρια και Τοξότη, δεν είδα τα σχόλιά σας;; Τελικά διώκοντας ή όχι γιατί ήταν Χριστιανοί (ας αφήσουμε λοιπόν το γεγονός αν τους σκότωνε ή όχι ο Πλίνιος);;; Γιατί σιωπάτε;; Εντάξει αν δεν έχετε χρόνο πάω πάσο, αλλά θα ήθελα πολύ να διαβάσω την άποψή σας.

Κάτσε βρε Ψηλέ, τώρα μπήκα και εγώ online!

Λοιπόν το ξαναδιάβασα πιό προσεκτικά, η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για δύσκολο κείμενο, δηλ δεν είναι σαφές.

Αν κατάλαβα σωστά μιλάει για μία αναταραχή σε κάποια συγκεκριμένη πόλη της Βιθυνίας στην Μικρά Ασίας, μόνο που δεν την αναφέρει ονομαστικά (όπως κάνει στις περισσότερες άλλες επιστολές του).
Η αναταραχή αυτή έχει προκληθεί από την παρουσία Χριστιανών, τους οποίους φέρνουν σε αυτόν και δεν ξέρει πώς να τους αντιμετωπίσει.

Το κλειδί στο ερώτημα σου είναι αυτό εδώ που και ο ίδιος δεν έχει ξεκαθαρίσει και ζητάει την βοήθεια του Τραιανού.
" whether the very profession of Christianity, unattended with any criminal act, or only the crimes themselves inherent in the profession are punishable;"

Αν θα πρέπει να τιμωρείται η ίδια η ομολογία υπέρ του Χριστιανισμού, αν δεν συνοδεύεται από οποιαδήποτε εγκληματική πράξη, ή αν θα τιμωρούνται μόνο οι πράξεις που είναι σύμφυτες με την ομολογία.


Καλό θα ήταν να μας έλεγε και ποιές είναι αυτές οι εγκληματικές πράξεις, αλλά δεν μας το λέει επειδή προφανώς και ο ίδιος δεν τα γνωρίζει;
"I am unacquainted not only with the nature of their crimes..."


Υποψιάζομαι ότι οι κατηγορίες ήταν αυτές που ανέφερα σε ένα από τα πρώτα μήνυματά μου σε αυτό το θέμα.
Τους θεωρούσαν περίεργους, αντικοινωνικούς, μυστικιστές, κανιβαλιστές (έκαναν μυστικές τελετουργίες όπου έπιναν αίμα και έτρωγαν ανθρώπινες σάρκες και κυρίως παιδιών (οι ίδιες κατηγορίες ίσχυαν εκείνη την εποχή και για τους Εβραίους), ότι έκαναν σεξουαλικά όργια (οι τελετές της αγάπης)κλπ.


Ο Πλίνιος αναφέρει τις απαντήσεις Χριστιανών (πρώην επειδή κατά την εξέταση αρνήθηκαν ότι ήσαν πιά Χριστιανοί) στο ερωτημά του, τι έκαναν κατά την διάρκεια των συναντήσεων τους, πράγμα που σημαίνει ότι επέμενε να μάθει τι συνέβαινε κατά την διάρκεια αυτών των συναντήσεων. Αυτές οι συναντήσεις όπως αναφέρει παρακάτω σταμάτησαν όταν μετά από διάταγμα του ίδιου του Αυτοκράτορα απαγορεύτηκαν οι συναντήσεις όλων των κοινοτήτων (και όχι μόνο των Χριστιανών).


"They affirmed the whole of their guilt, or their error, was, that they met on a certain stated day before it was light, and addressed themselves in a form of prayer to Christ, as to some god, binding themselves by a solemn oath, not for the purposes of any wicked design, but never to commit any fraud, theft, or adultery; never to falsify their word, nor deny a trust when they should be called upon to deliver it up: after which, it was their custom to separate, and then re-assemble, to eat in common a harmless meal. "

Εδώ μάλλον δείχνει ότι μία από τις κατηγορίες πρέπει να ήταν για κανιβαλισμό.


Γιγενή αυτό που αναφέρει ο Πλίνιος είναι ότι αυτή η "τρέλα" (ξεμυάλισμα το αναφέρει) έχει αρχίσει να διαδίδεται μέσα στην πόλη αλλά και στα χωριά και στην ύπαιθρο και ότι αυτό είναι επικίνδυνο.
Αλλά πιστεύει ότι μπορεί να περιοριστεί καθώς οι αρχαίοι ναοί έχουν αρχίσει να λειτουργούν πάλι μετά από χρόνια ερήμωσης και ο λαός ζητάει πάλι σφάγια από τους εμπόρους για θυσίες.
Αυτό τώρα τι σημαίνει; Οτι οι Χριστιανοί φταίνε που ερήμωσαν τόσα χρόνια οι αρχαίοι ναοί; Δεν το διευκρινίζει. Πάντως εδώ φαίνεται ότι υπάρχει μία αναβίωση των αρχαίων θρησκειών, με ταυτόχρονη ανάπτυξη και της Χριστιανικής θρησκείας, τουλάχιστον σε αυτό το μέρος της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 11:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν κάνω λάθος, ο Πλίνιος όταν λέει πως του έφεραν τους Χριστιανούς, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Δεν λέει πως του έφεραν τους τάδε που ήταν Χριστιανοί και έκαναν τις τάδες αξιόποινες πράξεις.
Το ότι τους "τιμωρούσε" μόνο και μόνο για το γεγονός ότι ήταν Χριστιανοί φαίνεται επίσης από τους ενδοιασμούς τους για το πώς έπρεπε να αντιμετωπίζει τα βρέφη!!

Οπότε, φανείτε λίγο πιο ειλικρινείς, δεν βλάπτει!!
Προσβάλλετε τις ψυχές, τουλάχιστον, των τόσων αθώων βρεφών που το φρέσκο αίμα τους ακόμα δεν έχει στεγνώσει και ζητά δικαίωση!!!!

Γηγενή, τι να σου πω αγόρι μου!!
Με το πως συμπεριφέρεσαι και με το γραπτό σου λόγο, δείχνεις ακριβώς τι είσαι και τι καπνό φουμάρεις.
Το ότι καταδέχομαι να σε "αντιμετωπίζω" εδώ μέσα είναι γιατί ελπίζω πως κάτι θα γίνει και θα ξεφύγεις από την κατάσταση της παράνοιας που έχει βυθιστεί το φτωχό σου μυαλό!!!

Εγώ δεν θέλω να αποδείξω τίποτα. Δεν παραποιώ εγώ τα στοιχεία!!
Τόσα χρόνια, τόσος κόσμος, με βάση τα υπάρχοντα στοιχεία, αυτό ξέρει: οι Χριστιανοί διώχθηκαν άγρια για το πιστεύω τους.
Εσύ να μας πεις τί θέλεις να αποδείξεις με τις απέλπιδες προσπάθειές σου;;;
Το μόνο που καταφέρνεις είναι να γελοιοποιείσαι!!

Ίσως είναι καλύτερα να σε αφήσουμε να αναπτύξεις το μονόλογό σου, από μόνος σου θα αυτοαναιρείσαι και δεν θα χρειαστεί να παρέμβει κανείς.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 13:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καραμέλα των «διώξεων» έναντι των χριστιανών θα πρέπει κάποτε να πάψει. Πρόκειται για έντεχνη παραποίηση της ιστορίας και για ετσιθελική ερμηνεία των ρωμαϊκών πολιτικών καταστάσεων.

Οι δε σημερινοί νέο-απολογητές του θέματος, έχουνε άγνοια τις περισσότερες φορές από τα πραγματικά ιστορικά δεδομένα.

Από την εποχή της διακυβέρνησης του Αύγουστου (27π.χ.-14μ.χ.), τόσο ο αυτοκράτορας όσο και η σύγκλητος είχανε ΗΔΗ κινηθεί προς την κατεύθυνση ΦΙΜΩΣΗΣ των ταραχοποιών και διαφωνούντων, οι οποίοι και προκαλούσανε με την συμπεριφορά τους το ισχύον πολιτικό σύστημα.

Τέτοιοι στόχοι ήσαν οι αστρολόγοι, ΟΙ ΜΑΓΟΙ (αυτό να το θυμάστε πολύ καλά!), όπως κι οι οπαδοί ξένων θρησκευτικών λατρειών αλλά ΚΑΙ οι φιλόσοφοι πολλές φορές.

Επομένως, οι δήθεν «αποκλειστικές διώξεις» κατά των χριστιανών σώνει και καλά, ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΕ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Στην Ρώμη διώκονταν ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΑΞΗ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι χριστιανοί, έφεραν ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΝΟΜΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.

Και τούτο διότι πρώτον και κύριο, ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΩΣ ΟΠΑΔΟΙ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ (Χριστός) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΜΑΓΕΙΑ, είχε εκτελεστεί ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ, αλλά ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!

Δεύτερον, θεωρούνταν οι χριστιανοί για τον Ρωμαϊκό νόμο «άσεβοι αθεϊστές» οι οποίοι αποκήρυσσαν ως «δαίμονες» τους Θεούς που κατά την παράδοση περιφρουρούσαν τις τύχες των Ρωμαϊκού κράτους, έως και το Θείο πνεύμα του ίδιου του αυτοκράτορα, πράγμα ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΘΑΝΑΤΩΣΗΣ!!

Τρίτον, ανήκαν σε έναν ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΥΚΛΟ, και οι μυστικές συγκεντρώσεις τους σχολιάζονταν στην Ρώμη πως είχανε στοιχεία τελετουργίας με ανθρώπινη σάρκα και πως έπιναν ανθρώπινο αίμα, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΝ ΟΙ ΜΑΓΟΙ. (Κάτι που φαινομενικά τουλάχιστον ταίριαζε καθώς ο Χριστός είχε κατηγορηθεί και για μαγεία!)

Η συγκεκριμένη στάση των Ρωμαίων προκύπτει και εάν διαβάσουμε ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΤΡΑΪΑΝΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΙΝΙΟ όταν ο δεύτερος του έγραψε την επιστολή που στο παρόν topic τόσο ένθερμα (και εσφαλμένα) σχολιάζει ο Ψηλός.

Παράδειγμα τούτου, το ότι ο Τραϊανός ΑΠΕΤΡΕΨΕ ΤΟΝ ΠΛΙΝΙΟ από το να αποδέχεται έτσι απλά ανώνυμες καταγγελίες κατά των χριστιανών, «εφ’όσον είναι κακό παράδειγμα και ανάξιες της εποχής μας», είπε ο Τραϊανός.

Το πνεύμα αυτής της επιστολής, αλλά και άλλων, είναι ότι ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΝΕΙΤΟ ΜΙΑ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΑ ΑΦΟΣΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ, ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΕΙ, ειδικά αφού η ποινή της άρνησης ήταν άμεση εκτέλεση.

Και αυτό ίσχυε ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, είτε χριστιανοί είτε όχι!!

Ας σταματήσει λοιπόν η νέο-χριστιανική παραπληροφόρηση και τα κροκοδείλια κλάματα, διότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΙΓΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ «ΣΩΤΗΡΑ» ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ή για τον «Σωτήρα» οποιουδήποτε άλλου που την είχε δει «κάτοχος copyright του θείου», παρά τους ένοιαζε η ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΜΗΣ ΤΑΞΗΣ.

Κάτι που μάλιστα είχανε αρχίσει να εφαρμόζουνε ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ «ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ» ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.

Και όποιος έχει αντιρρήσεις, τότε ας μας προσκομίσει ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να αποδεικνύουνε το αντίθετο και όχι ερμηνείες επιστολών υπό το χριστιανικό πρίσμα.

Αρκετά με την ημιμάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 16:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά τα θές και τα γράφεις ή σου ξεφεύγουν;;
Πρόσεχε γιατί ο γραπτός σου λόγος μένει!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 16:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Δημήτρη,
ποιος να σε καταλάβει εδώ μέσα;;

quote:
"Αυτή έχουν ταυτότητα που αναγράφεται η λέξη "χριστιανός".

Κατά το ευαγγέλιο ο θεός δεν κοιτάει ταυτότητα.
- Δεν σε γνωρίζω. Θα πει ο Θεός.
Γυμνός ήμουν και δεν με ντύσατε. κτλ

Υπάρχουμε χιλιάδες τέτοιοι, ζούμε ανάμεσά τους.

Ο Χριστός ήλθε να διδάξει την αγάπη.
Με αυτό μόνο θα είστε μαθητές μου αν έχετε αγάπη είπε πριν σταυρωθεί στους μαθητές.
Μαθητής χριστού = χριστιανός.
Η ταυτότητα δε γράφει για αγάπη.
Γράφει ξερά και απόλυτα χριστιανός."


Εδώ μέσα πλέον δεν υπάρχει χώρος για να γίνει μια σωστή προσέγγιση παρόμοιων φαινομένων (σαν και αυτά στις φωτογραφίες) που τα βλέπουμε να αναβιώνουν και στις μέρες μας (ίσως ποτέ δεν εξαλείφθηκαν).

Εδώ μέσα, ορισμένοι, έχουν βάλει στόχο να αλλάξουν τα φώτα στην ιστορία. Άραγε θα τα καταφέρουν;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 19:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μα καλά τα θές και τα γράφεις ή σου ξεφεύγουν;;
Πρόσεχε γιατί ο γραπτός σου λόγος μένει!!»

Ψηλέ, όταν αναφέρομαι σε ημιμάθεια και ημιμαθείς, τότε να είσαι απολύτως βέβαιος ότι έχω φροντίσει τόσο για την εγκυρότητα των πηγών μου αλλά όσο και για την διασταύρωση των στοιχείων.

Βλέπεις, έχω την τύχη να γνωρίζω μέσα από την δουλειά μου αρκετούς επιφανείς και σοβαρούς προπάντων επιστήμονες, οι οποίοι και με βοηθούνε είτε με βιβλιογραφία είτε με κείμενα και σημειώσεις.

Και ξέρεις κάτι φίλτατε? Ορισμένοι από αυτούς τους καλούς φίλους, π.χ. Θεολόγοι, είναι οι κύριοι διαφωνούντες κατά των επίπλαστων ιστορικών παραδρομών που διοχετεύεις και εσύ. Απλά, έχουνε και το θάρρος να πούνε την αλήθεια.

Εάν φαντάζεσαι ότι με το να βολοδέρνεις στις σελίδες της κακώς νοούμενης χριστιανικής παραπληροφόρησης του Απολογητή κερδίζεις «γνώσεις», αυταπατάσαι οικτρά. Τα ίδια τα κείμενα που αναπαράγεις σε θέτουνε σε μια εξόχως δύσκολη θέση, πράγμα το οποίο συνάμα αδυνατείς και να αντιληφθείς.

Τα όσα έχω αναφέρει, είναι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, όσον αφορά τις απόψεις που είχανε οι Ρωμαίοι όταν είτε έκαιγαν είτε έριχναν βορρά στα θηρία χριστιανούς και άλλους διαφωνούντες του πολιτικού τους συστήματος.

Εάν, λέω εάν, έχεις άλλα ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να καταμαρτυρούνε αυτά τα οποία εικάζεις πως ίσχυαν, και πως δήθεν αποτέλεσαν οι χριστιανοί κάποιο ιδιαίτερο στόχο λόγω της πίστης τους, ΤΟΤΕ ΟΡΙΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ.

Διότι, δεν μπορεί, τόσα και τόσα γραπτά έχουνε σωθεί από τους Ρωμαίους, εάν κάτι τέτοιο ίσχυε, τότε όλο και κάποια σχετική διαταγή θα υπάρχει.

Λοιπόν, θέλεις επιτέλους να τεκμηριώσεις με υπευθυνότητα τα όσα λες ή θα παραμείνεις ως φερέφωνο του Απολογητή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 20:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφέβαλα για τις πηγές σου.
Το φόρουμ είναι ένας καλός χώρος για να δούμε όλοι μας αν είναι έγκυρες ή όχι. Φτάνει μόνο να μας παραθέτεις και ποιες είναι αυτές οι πηγές σου.

Και εγώ έχω φίλε μου πηγές, και λόγω "συγγένειας" με τους Ρωμαίους φίλους μου, έχω πρόσβαση σε συγγράμματα ιταλικών πανεπιστημίων.
Όταν κάποτε είχαμε μιλήσει για παλαιογραφία (θυμάσαι που συζητούσαμε για τους παπύρους;;) αναφερόμουνα σε πόνημα καθηγητού του πανεπιστημίου της Μπαλόνια (αν δεν με απατά η μήνη μου αυτή τη στιγμή και δεν πρόκειται για το πανεπιστήμιο της Πάδοβας (έτσι λέγεται στα ελληνικά;)).
Το συγκεκριμένο πόνημα λοιπόν είναι μια θαυμάσια εργασία, ειδικών του χώρου, όπου μιλάει για τους πάπυρους του Κουμράν και αναφέρει επίσης και για το πώς σώθηκαν πολλά αρχαία συγγράμματα από μοναχούς.

Επιστρέφοντας λοιπόν στο θέμα μας, όταν σε ρώτησα αν τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν αναφερόμουνα σε κάτι που έγραψες:

quote:
Τέτοιοι στόχοι ήσαν οι αστρολόγοι, ΟΙ ΜΑΓΟΙ (αυτό να το θυμάστε πολύ καλά!), όπως κι οι οπαδοί ξένων θρησκευτικών λατρειών αλλά ΚΑΙ οι φιλόσοφοι πολλές φορές.

Πρόσεχε γιατί υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί και ως επιχείρημα εναντίον σου!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 20:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εδώ μέσα πλέον δεν υπάρχει χώρος για να γίνει μια σωστή προσέγγιση παρόμοιων φαινομένων (σαν και αυτά στις φωτογραφίες) που τα βλέπουμε να αναβιώνουν και στις μέρες μας (ίσως ποτέ δεν εξαλείφθηκαν).

Εδώ μέσα, ορισμένοι, έχουν βάλει στόχο να αλλάξουν τα φώτα στην ιστορία.


Πρέπει να παραδεχθούμε όμως υπάρχει διαφορά μεταξύ βασανιστηρίων που έγιναν από μερικούς και αποκαλύπτονται και θηριοφαγίες που οργάνωναν οι αυτοκράτορες προς τέρψη των πιστών τους.

Ιστορικά τη δημόσια φρίκη δεν την σταμάτησε η γαλλική επανάσταση αλλά ο χριστιανισμός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 22:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν κάνω λάθος, ο Πλίνιος όταν λέει πως του έφεραν τους Χριστιανούς, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Δεν λέει πως του έφεραν τους τάδε που ήταν Χριστιανοί και έκαναν τις τάδες αξιόποινες πράξεις.
Το ότι τους "τιμωρούσε" μόνο και μόνο για το γεγονός ότι ήταν Χριστιανοί φαίνεται επίσης από τους ενδοιασμούς τους για το πώς έπρεπε να αντιμετωπίζει τα βρέφη!!


Βρε Ψηλέ μάλλον δεν βλέπεις ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις!
Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου και δες τι γράφει. Είπα ήδη ότι δεν μιλάει πουθενά για τις συγκεκριμένες εγκληματικές πράξεις με τις οποίες κατηγορούνται! Γιατί με αναγκάζεις να το επαναλάβω?

quote:
Καλό θα ήταν να μας έλεγε και ποιές είναι αυτές οι εγκληματικές πράξεις, αλλά δεν μας το λέει επειδή προφανώς και ο ίδιος δεν τα γνωρίζει;

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν κατηγορίες για εκληματικές πράξεις, εφ όσον ζητάει την βοήθεια του Αυτοκράτορα για να δει αν πρέπει να τιμωρούνται οι εγκληματικές πράξεις μόνο ή απλά η ομολογία ότι είναι Χριστιανοί.

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;!

Επίσης για πες μου σε παρακαλώ πού ρωτάει για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζει τα βρέφη;! Εγώ δεν είδα να λέει κάτι τέτοιο! Αν μπορείς αντέγραψε το ακριβές κείμενο που το λέει...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 22:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Όταν κάποτε είχαμε μιλήσει για παλαιογραφία (θυμάσαι που συζητούσαμε για τους παπύρους;;) αναφερόμουνα σε πόνημα καθηγητού του πανεπιστημίου…’

Τα «πονήματα» είναι καλά για εντυπώσεις αλλά όχι για τεκμηριώσεις. Οπότε, καλύτερα να τα αποφεύγεις.

Ψηλός:
«Πρόσεχε γιατί υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί και ως επιχείρημα εναντίον σου!»

Έχω το νου μου Ψηλέ, έχω το νου μου…..

Ωστόσο, ως προς αυτά που έγραψα, δεν είδα καμία τεκμηριωμένη σου άποψη. Και εννοώ άποψη που να ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ τα όσα λες ή, αντιστοίχως, να ακυρώνει τα όσα («κακόβουλα?) εγώ λέω…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 23:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρε και αυτό εδώ το κείμενο.

"Now the story about the initiation of young novices is as much to be detested as it is well known. An infant covered over with meal, that it may deceive the unwary, is placed before him who is to be stained with their rites: this infant is slain by the young pupil, who has been urged on as if to harmless blows on the surface of the meal, with dark and secret wounds. Thirstily - O horror! they lick up its blood; eagerly they divide its limbs. By this victim they are pledged together; with this consciousness of wickedness they are covenanted to mutual silence."

From Minucius Felix, Octavius, R. E. Wallis, trans. in The Ante-Nicene Fathers (Buffalo, N. Y.: The Christian Literature Publishing Co., 1887), Vol. 4, pp. 177-178.

Αυτά λοιπόν τα γράφει ο Minucius Felix, Octavius.

Ολο το κείμενο θα το βρεις εδώ και μάλιστα με διευκρινιστική σημείωση του Paul Halsall, July 1998 (καθηγητή του Πανεπιστημίου που διδάσκει την Ρωμαϊκή Γραμματεία)

"The charge of ritual cannibalism was probably based on confused accounts of the Christian eucharist."


"Η κατηγορία εναντίον των Χριστιανών για τελετουργικό κανιβαλισμό"
http://www.fordham.edu/halsall/ancient/christian-cannibals.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 23:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οστρια το οτι δεν αναφερει ο πλινιος ουτε την πολη ουτε τις κατηγοριες ειναι αρκετα παραξενο
σε αλλες επιστολες γραφει και την παραμικρη λεπτομερια
τελος παντων

συμφωνα με τις ιστορικες αναφορες οι χριστιανοι ελεγαν οτι στους ναους κατοικουσαν δαιμονες
μεσα στην επιστολη τους αναφερει σαν δεισιδαιμονες και λεει οτι αυτη η δεισιδαιμονια εξαπλωνεται σε ολες τις ηλικιες και στα δυο φυλλα σε ολες τις κοινωνικες ταξεις
πιθανον να ενωει οτι οι χριστιανοι ειχαν καταφερει να πεισουν ατομα απο ολες τις κοινωνικες ταξεις για τα λεγωμενα τους

<<Γηγενή, τι να σου πω αγόρι μου!!
Με το πως συμπεριφέρεσαι και με το γραπτό σου λόγο, δείχνεις ακριβώς τι είσαι και τι καπνό φουμάρεις.
Το ότι καταδέχομαι να σε "αντιμετωπίζω" εδώ μέσα είναι γιατί ελπίζω πως κάτι θα γίνει και θα ξεφύγεις από την κατάσταση της παράνοιας που έχει βυθιστεί το φτωχό σου μυαλό!!!>>

βρε ψηλουλη τοσες αρμοδιοτητες μου εδωσες(πολεμιος του χριστιανισμου,εγκαθετος απο ξενες δυναμεις που σκοπο εχουν την καταστροφη της ελλαδας,παραποιητης της ιστοριας,ενορχηστρωτης ολων των ατομων που εχουν αλλη αποψη απο την ορθοδοξη εκκλησια,πιθανον γιος του σατανα,ναρκομανης,οτι τρωω τροφες αλιωμενες και πινω και νερο αλιωμενο,διαστρευλωτης των ιερων σας κειμενων,κλπ,κλπ,κλπ)
ειναι κριμα να μην βγεις σωστος
για σενα το κανω βρε για να αγιασεις
σε κανω νεομαρτυρα
σκοπος μου ειναι να σε κυρηξουν οσιο
θα σε γιορταζουν καθε 29 φεβρουαριου
μην με ευχαρισεις δεν χρειαζετε

οσιος ψηλος ο μυροβολητης μαρτυρησε* στο εσωτερικα


*(αυτος ειναι να αυτος ο γηγενης)

<<Εγώ δεν θέλω να αποδείξω τίποτα. Δεν παραποιώ εγώ τα στοιχεία!!
Τόσα χρόνια, τόσος κόσμος, με βάση τα υπάρχοντα στοιχεία, αυτό ξέρει: οι Χριστιανοί διώχθηκαν άγρια για το πιστεύω τους.
Εσύ να μας πεις τί θέλεις να αποδείξεις με τις απέλπιδες προσπάθειές σου;;;
Το μόνο που καταφέρνεις είναι να γελοιοποιείσαι!!>>


αυτα τα στοιχεια θελω βρε ψηλε αυτα που λενε οτι οι χριστιανοι διωχτικαν για τα πιστευω τους
απο το πρωτο μηνυμα το ειπα

θα ηθελα ιστορικα στοιχεια που να στηριζουν τους διωγμους των χριστιανων τους πρωτους 4 αιωνες

ελα βρε οσιο μαρτυρα φερτα τα στοιχεια
φερτα τα στοιχεια φερτα τα στοιχεια φερτα τα στοιχεια φερτα τα στοιχεια
φερτα τα στοιχεια φερτα τα στοιχεια φερτα τα στοιχεια φερτα τα στοιχεια

φερτα βρε!

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 02:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουαου επιμονη!Μια χρονομηχανη παρακαλω στον γηγενη μπας και σταματησει να κανει σαν χαλασμενο πικαπ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 16:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικο δεν χρειαζομαι μηχανη του χρονου μονο καποια στοιχεια που να στηριζουν οτι οι διωγμοι εγιναν για θρησκευτικους λογους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 18:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όστρια, αν θες πήγαινε λίγο πιο πίσω και διάβασε ποιες ήταν οι κατηγορίες προς τους Χριστιανούς και θα δεις ότι ήταν όλες στημένες.

Στο τελευταίο που παράθεσες, όντως, αναφέρεται στο μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας το οποίο και εκλάμβαναν ως κανιβαλισμό (γιατί έτσι τους συνέφερε για να τους κατηγορήσουν)!!

Για δες λίγο αυτό που ΕΣΥ παράθεσες:
"The charge of ritual cannibalism was probably based on confused accounts of the Christian eucharist."

Όσον αφορά το confused κατά τη γνώμη μου δεν στέκει διότι δεν πρόκειται για "μπέρδεμα" αλλά ήξεραν πολύ καλά ότι έπρεπε να βρουν προφάσεις για να τους κυνηγήσουν!!! Αν πας σε προηγούμενα μηνύματα, θα διαβάσεις ότι οι Χριστιανοί κατηγορήθηκαν και από αυτούς που εμπορευόταν τα ζώα που θυσίαζαν οι παγανιστές γιατί με το να ασπάζεται ο κόσμος τον Χριστιανισμό, αυτοί οι κύριοι έχαναν τη δουλειά τους.

Εμένα οι πηγές μου είναι ιταλικές ιστοσελίδες όπου υπάρχουν και οι επιστολές στο πρωτότυπο. Θα ζητήσω από άτομο που γνωρίζει πολύ καλά τα λατινικά για να μας διαφωτίσει σχετικά με την επιστολή του Πλινίου.

Όσον αφορά για αυτό που λες ότι δεν βλέπεις πουθενά την αναφορά για τα μικρά παιδιά που βρίσκονται στην πιο τρυφερή ηλικία τους, αν θα κοιτάξεις στο ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ και όχι στην αγγλική ερμηνεία (αρχίζω να αμφιβάλλω για την εγκυρότητά τους) θα δεις ότι λέει:

ΙΤΑΛΙΚΑ:
«E’ per me un dovere, o signore, deferire a te tutte le questioni in merito alle quali sono incerto. Chi infatti può meglio dirigere la mia titubanza o istruire la mia incompetenza?
Non ho mai preso parte ad istruttorie a carico dei Cristiani; pertanto, non so che cosa e fino a qual punto si sia soliti punire o inquisire. Ho anche assai dubitato se si debba tener conto di qualche differenza di anni; se anche i fanciulli della più tenera età vadano trattati diversamente dagli uomini nel pieno del vigore;»

ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ:
"Sollemne est mihi, domine, omnia de quibus dubito ad te referre. Quis enim potest melius vel cunctationem meam regere vel ignorantiam instruere? Cognitionibus de Christianis interfui numquam: ideo nescio quid et quatenus aut puniri soleat aut quaeri. Nec mediocriter haesitavi, sitne aliquod discrimen aetatum, an quamlibet teneri nihil a robustioribus differant;

Αν και δεν γνωρίζω λατινικά, έχω την εντύπωση πως αυτό που έχω σημειώσει στο ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ αντιστοιχεί σε αυτό που έχω σημειώσει στο ΙΤΑΛΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (λόγω ομοιότητας των λέξεων). Για να είμαστε όμως περισσότερο σίγουροι, θα ρωτήσω απόψε το άτομο που είπα ότι καταλαβαίνει τα λατινικά. (Όστρια, μήπως γνωρίζεις και εσύ λατινικά;;).


Όστρια!!

quote:

quote:

Καλό θα ήταν να μας έλεγε και ποιές είναι αυτές οι εγκληματικές πράξεις, αλλά δεν μας το λέει επειδή προφανώς και ο ίδιος δεν τα γνωρίζει;

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν κατηγορίες για εκληματικές πράξεις, εφ όσον ζητάει την βοήθεια του Αυτοκράτορα για να δει αν πρέπει να τιμωρούνται οι εγκληματικές πράξεις μόνο ή απλά η ομολογία ότι είναι Χριστιανοί.

Έχω την εντύπωση πως κατάλαβες λάθος.
Ο Πλίνιος αναρωτιέται αν κάποιος θα τιμωρείται μόνο και μόνο γιατί φέρει το όνομα Χριστιανός (ομολογεί ότι είναι Χριστιανός, όπως λες και εσύ), και χωρίς να έχει φταίξει σε τίποτα απολύτως, ή να τιμωρούνται οι «οι ενοχές» που αποδίδονταν και συνδέονταν με το όνομα;;
Δηλαδή, ούτε λίγο ούτε πολύ, με το που κάποιος ομολογούσε ότι ήταν Χριστιανός να θεωρούταν αυτομάτως ένοχος, ανεξάρτητα αν έχει κατηγορηθεί ή όχι για κάτι.

Ο Πλίνιος, δεν λέει έστω και κάπου ότι όσους του έφεραν εμπρός του, τους κατηγορούσαν για κάτι συγκεκριμένο.
Αυτό που λέει ξεκάθαρα, είναι ότι η μόνη κατηγορία ήταν ότι ήταν Χριστιανοί!!!!!!!!!!!!!!!


***Το «εγκληματικές πράξεις», θα ήθελα να ξέρω που το βρήκες;;; Και ύστερα μου παραπονείσαι ότι σας τσουβαλιάζω. Εγώ θεωρώ ότι το κάνεις επίτηδες, παρακινούμενη από υστεροβουλία για να μας πεις ότι οι Χριστιανοί ήταν ικανοί για εγκληματικές πράξεις, τη στιγμή που οι μαρτυρίες τους εμφανίζουν να δεσμεύονται λόγω της θρησκείας τους σε πράξεις ακριβώς αντίθετες από αυτές που ΕΣΕΙΣ παρουσιάζετε!
Ούτε το λατινικό «flagitia» αλλά ούτε και το ιταλικό «colpa» μεταφράζεται ως «εγκληματική πράξη», εσύ από πού και ως πού μιλάς για «εγκληματικές πράξεις»;;

Όταν υπάρχουν τόσες μαρτυρίες, όταν στο Κολοσσαίο ακούγονται κόμη και σήμερα οι κραυγές των Χριστιανών που τους κατασπάραζαν τα λιοντάρια και οι τίγρεις, είναι άξιο απορίας που ορισμένοι επιμένουν και προσπαθούν με νύχια και με δόντια να παραποιήσουν την ιστορία!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 20:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός,

προσπάθησε να καταλάβεις ότι τόσο οι χριστιανοί, ως πιστοί μιας παράξενης και απόκοσμης σέκτας κατά τα πρότυπα των Ρωμαίων, όσο και άλλοι διαφωνούντες της εποχής, είχανε την ίδια μεταχείριση καθώς αποτελούσανε εστίες αποσταθεροποίησης και κινδύνων για την έννομη τους τάξη.

Το εάν τους έσφαξαν ή όχι, το εάν τους κυνήγησαν ή όχι, θα πρέπει να μας απασχολεί στα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ και όχι στα ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ θρησκευτικά που σας έμαθαν να το θέτετε.

Το ότι σεβόντουσαν τους Εβραίους στην Ιερουσαλήμ, καθώς και ότι ουδέποτε πρόβαλαν αντιρρήσεις ή προβλήματα στην εκτέλεση των θρησκευτικών τους καθηκόντων, ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

Αντιθέτως, οι ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΔΙΩΓΜΟΙ που οργάνωσαν ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ολάκερους οι εκχριστιανισμένοι του Βυζαντίου, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, και εάν θέλεις να βάλεις το δάχτυλο εκεί που καίει φρόντισε με αυτά να ασχοληθείς και όχι με τις μυθοπλασίες περί της «αντιχριστιανικής Ρώμης».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 22:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε,
και τους εβραίους κυνηγήσαν!!!

"Misure antigiudaiche analoghe erano già state prese da Tiberio nel 19 e nel 30-31, ma ovviamente non sotto l'impulso di Cresto. Lo stesso Claudio, nel 41, pur difendendo gli ebrei dai pogrom dei cittadini pagani, si era opposto a una loro eccessiva diffusione ad Alessandria d'Egitto."

Ανάλογα μέτρα κατά των Ιουδαίων πάρθηκαν από τον Τιβέριο το 19 και το 30-31, όμως προφανώς όχι υπό την παρακίνηση του Κρέστου(Cresto).
Ο ίδιος ο Κλαύδιος, το 41, αν και προστάτευε τους εβραίους από τα προγκρόμ των παγανιστών, αντέδρασε αρνητικά σε μια υπερβολική εξάπλωσλή τους στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου."

Μην προσπαθείς να χρυσώσεις το χάπι βρε Σβάμπε.
Ξέρεις γιατί δεν γίνεσαι πειστικός;;
Γιατί δεν είσαι ούτε κατ' ελάχιστο αντικειμενικός!!!!!

Εσύ αγαπητέ μου, το βγάζεις από τα μάτια!!!!

Παραδέξου και κάτι βρε αθεόφοβε!!!!
Με το να μην παραδέχεσαι το αυτονόητο και το εμφανές, χάνεις σε αξιοπιστία!!!

-----------------------
Όστρια,
τελικά, αυτά που σου παράθεσα στα λατινικά αντιστοιχούν με αυτά που παράθεσα στα ιταλικά!!

Ο Πλίνιος,
το αναφέρει καθαρά λοιπόν ότι τους ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ αν δεν απαρνιόταν το Χριστιανισμό ακόμη και την τρίτη φορά που τους ρωτούσε!!!

Και για του λόγου το αληθές, ορίστε το πρωτότυπο της επιστολής του:

"....... Confitentes iterum ac tertio interrogavi supplicium minatus: perseverantes duci iussi."

" ...... και στην τρίτη φορά τους απειλούσε με το Σουπλίτσιο και αν αυτοί επέμεναν τους ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ."

Και σύμφωνα με το Λεξικό "VOCABOLARIO DELLA LINGUA LATINA" των Luigi Castiglioni και Scevola Mariotti, Loescher Editore Torino:
Η λέξη duci σημαίνει "οδηγώ κάποιον στο θάνατο".

Δεν καταλαβαίνω από που μετέφρασαν οι άγγλοι συντάκτες των ιστοσελίδων που μας παράθεσες;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 01:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο τελευταίο που παράθεσες, όντως, αναφέρεται στο μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας το οποίο και εκλάμβαναν ως κανιβαλισμό (γιατί έτσι τους συνέφερε για να τους κατηγορήσουν)!!

Όσον αφορά το confused κατά τη γνώμη μου δεν στέκει διότι δεν πρόκειται για "μπέρδεμα" αλλά ήξεραν πολύ καλά ότι έπρεπε να βρουν προφάσεις για να τους κυνηγήσουν!!!


Οντως εκεί αναφέρεται και οι κατηγορίες είναι γνωστές, άσχετα με το αν ανταποκρίνονταν στην αλήθεια ή όχι. Αλλά ποιούς εννοείς ότι συνέφερε; Οχι τον Πλίνιο ή τον Αυτοκράτορα πάντως επειδή αν ήταν έτσι, τότε ο Αυτοκράτορας θα είχε ΗΔΗ δώσει συγκεκριμένες οδηγίες σε όλους τους διοικητές για το πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζουν τους Χριστιανούς.

Αν κάποιες ομάδες όπως πχ οι έμποροι των ζώων των θυσιών είχαν λόγο να κατηγορήσουν τους Χριστιανούς δεν σημαίνει ότι το έκαναν κατόπιν εντολής, απλώς έβλεπαν ότι βλάπτονταν οικονομικά και το έκαναν για να "προστατευτούν".

Αλλά προσωπικά και απ όσα έχω διαβάσει, έχω την άποψη ότι ο λαός τους κατηγορούσε επειδή βασικά τους φοβόταν... Φαντάσου μιά ομάδα μυστήριων ανθρώπων, οπαδοί μίας άγνωστης σε σένα θρησκείας, να συγκεντρώνεται κοντά στο σπίτι σου σε υπόγεια κλπ, στα κρυφά και μετά να ακούς διάφορες φήμες ότι εκεί μέσα έκαναν όργια, ανθρωποθυσίες, ανθρωποφαγία κλπ. Πες μου αν εσύ δεν θα τους φοβόσουν και αν θα τους ήθελες να κυκλοφορούν δίπλα σου.


Λατινικά γνωρίζω τα βασικά, από το σχολείο και κάτι παραπάνω. Εχω όμως online λατινικά λεξικά και ψάχνω τις λέξεις.

Ετσι, το teneri σημαίνει στην περίπτωση μας (όταν μιλάμε για την ηλικία του ατόμου) young/immature. Το young σημαίνει νέος και όχι μωρό όπως έγραψες στο αρχικό μήνυμα. Το κείμενο μιλά για νέους και ενήλικους. Ποιά ήταν η ηλικία ενηλικίωσης των Ρωμαίων; Από τα 14 μέχρι τα 17 ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού και την εποχή. Η μέση ηλικία ενηλικίωσης ήταν γύρω στα 16.


quote:
Η λέξη duci σημαίνει "οδηγώ κάποιον στο θάνατο".

Θα σου δώσω παρακάτω δύο τρία λεξικά κι αν βρεις ακριβώς αυτή την μετάφραση, πες μου.

Το duci σημαίνει οδηγώ.
Από το Perseus που είναι από τα πιό έγκυρα sites για την σπουδή των κλασσικών κειμένων, βρήκα ότι σημαίνει "to lead, conduct, guide, direct, draw, bring, fetch, escort" δεν μιλάει πουθενά για θάνατο!

Και εφ όσον το iussi σημαίνει τον νόμο, τότε όλο μαζί σημαίνει ότι τους οδήγησε σε τιμωρία σύμφωνα με τον νόμο.


http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/morphindex?lookup=duci&type=exact&lang=la&searchText=&options=Sort+Results+Alphabetically

http://www.kamous.com/translator/s.asp?l=1327

http://www.freedict.com/onldict/onldict.php


O θάνατος στα Λατινικά είναι excessum ή letum. H εκτέλεση είναι effectus. Βλέπεις κάποια από αυτές την λέξη πουθενά στο Λατινικό κείμενο;


quote:
***Το «εγκληματικές πράξεις», θα ήθελα να ξέρω που το βρήκες;;; Και ύστερα μου παραπονείσαι ότι σας τσουβαλιάζω. Εγώ θεωρώ ότι το κάνεις επίτηδες, παρακινούμενη από υστεροβουλία για να μας πεις ότι οι Χριστιανοί ήταν ικανοί για εγκληματικές πράξεις, τη στιγμή που οι μαρτυρίες τους εμφανίζουν να δεσμεύονται λόγω της θρησκείας τους σε πράξεις ακριβώς αντίθετες από αυτές που ΕΣΕΙΣ παρουσιάζετε!
Ούτε το λατινικό «flagitia» αλλά ούτε και το ιταλικό «colpa» μεταφράζεται ως «εγκληματική πράξη», εσύ από πού και ως πού μιλάς για «εγκληματικές πράξεις»;;

Ψηλέ κόψε τις κορώνες σου είπα! Δεν πρόκειται να πείσεις κανέναν!
Στο αγγλικό κείμενο υπάρχει μία φορά η λέξη "crimes" και άλλες δύο οι λέξεις "criminal act" και "act" σκέτο. Crimes θα πει εγκλήματα, criminal act σημαίνει εγκληματική πράξη! Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, ούτε το μετάφρασα εγώ από τα λατινικά!

Ετσι κι αλλιώς το flagilia δεν σημαίνει και το αγνό ή καθαγιασμένο! Μπορείς να μας πεις τι σημαίνει; Σκάνδαλο, αισχρή ή αχρεία πράξη;
Μήπως λοιπόν μιλάει όντως για αξιόποινες πράξεις;!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 01:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

παρακολουθώ εδώ και αρκετά μηνύματα τον κατήφορο σου με τα όσα διαρκώς σου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ το μέλος Ostria, και δεν εκπλήσσομαι καθόλου μα καθόλου που δεν λες με τίποτα να καταλάβεις τα αυτονόητα!

Τελικά βρε μπαγάσα, υπάρχει και καμιά χριστιανική σελίδα που να μην ξεψαχνίζεις?
(Αλήθεια, από…..βιβλία πως τα πάμε??)

Όλοι γνωρίζουνε Ψηλέ, και άσε τα φθηνά κόλπα που έχεις συνηθίσει, ότι Η ΡΩΜΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΦΥΛΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ-ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ.

Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ στοιχείο που να αναφέρει νόμο ή οτιδήποτε άλλο που να στρέφεται κατά θρησκευτικών ομάδων! Ούτε ένα!!

Αντιθέτως, έχουμε πολλές περιγραφές για βιαιότητες και βασανισμούς οι οποίοι αφορούσανε διάφορες ομάδες. Η αναφορά που προσπαθείς να παραπληροφορήσεις, δεν έχει να κάνει με θρησκευτικά πιστεύω, αλλά με τις ιδιαιτερότητες που συνόδευαν τους πιστούς Εβραίους στην καθημερινότητα τους.

Αυτές οι ιδιαιτερότητες, γινόντουσαν πολλές φορές αιτία σύγκρουσης με Εθνικούς. Αυτό είναι όλο και όλο Ψηλέ!

Με λίγα λόγια, τα ίδια περίπου που απασχολούσαν τους Ρωμαίους λίγα χρόνια αργότερα στην Ρώμη με τους χριστιανούς.

Τόσο δύσκολο είναι ρε Ψηλέ τελικά να το χωνέψεις ότι ΣΑΣ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 01:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όστρια,
δεν θέλω να πείσω κανένα. Εγώ αυτό που επιθυμώ, και προσπαθώ να κάνω, είναι να μην βιάζεται η ιστορία και τα ιστορικά στοιχεία, από κάποιους, όσο μου το επιτρέπουν βέβαια οι γνώσεις μου.

Ναι, όντως το duci από μόνο του θα μεταφραζόταν στα ελληνικά ώς το "άγω" δηλαδή όπως λες και εσύ οδηγώ. Το iussi όμως δεν είναι ο νόμος, όπως λες, αλλά ο αόριστος (passato remoto) του ρήματος iubeo που σημαίνει δίνω εντολή ή διατάσσω.
Οπότε, αν τα βάλεις όλα μαζί μας λέει ότι ο Πλίνιος έδινε εντολή να τους οδηγήσουν στο Σουπλίτσιο.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Σουπλίτσιο, έχοντάς το χρησιμοποιήσει ως απειλή, αποτελεί τη θανατική ποινή.
Αυτό λέει και το λεξικό λατινικής γλώσσας, αυτό λέει και το γνωστό μου άτομο.

Τα λατινικά, σύμφωνα με το άτομο που σου είπα ότι τα γνωρίζει (τα λατινικά και τα αρχαία ελληνικά ήταν οι σπουδές του και έχει εμβαθύνει στη μελέτη τους), είναι μια γλώσσα πολύ "χοντροκομένη" χωρίς να γίνεται πολύ συγκεκριμένη στις εκφράσεις της (είναι κάτι περίπου σαν και τα αγγλικά), και δεν είναι σαν τα αρχαία ελληνικά (τα οποία και προτιμά σαν γλώσσα) που είναι πιο "περιγραφικά" και συγκεκριμένα όταν θέλουν να πουν κάτι.

Όσον αφορά το teneri, σημαίνει κάτι παρακάτω από νέος όπως λες. Έτσι έχει μείνει ακόμη και σήμερα και στην ιταλική γλώσσα "tenera età" που θα πει "τρυφερή ηλικία".
Συνήθως, η τρυφερή ηλικία αναφέρεται σε παιδάκια και όχι σε έφηβους.

Παίρνοντας λοιπόν υπόψη μου όλα τα παραπάνω, πιστεύω πως έχω δικαίωμα να αμφιβάλλω για την εγκυρότητα των αγγλικών ιστοσελίδων, έτσι δεν είναι;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 02:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε προσπαθείτε αγωνιωδώς, εσύ, ο Γηγενής και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα, να μας πείσετε ότι οι Ρωμαίοι κυνηγούσαν τους Χριστιανούς όχι για την πίστη τους αλλά για τη συμπεριφορά τους που ήταν αντίθετη με τους νόμους της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, σωστά;;

Λογικό δεν είναι βρε Σβάμπε να ήταν αντίθετοι οι Χριστιανοί με τα όσα τους υποχρέωνε να κάνουν το τυρρανικό και δουλοκρατικό κατεστημένο της Ρώμης;;

Αν θυσίαζαν στους ψευτοθεούς και προσκυνούσαν και τον Καίσαρα, τι νόημα θα είχε να λέγονταν Χριστιανοί;;;

Ένα άλλο χαζό επιχείρημά σας είναι ότι φυσικό είναι να τους υποψιαζόταν και να τους έβλεπαν καχύποπτα από τη στιγμή που συγκεντρονώταν κρυφά.
Θα μας τρελάνετε τελείως!!!!! Αφού οι ίδιες οι αρχές είχαν απαγορέψει τη δημιουργία κάθε μορφής οργανώσεων και τους απαγορευόταν να συνευρίσκονται, πώς θα αλλιώς θα μπορούσαν λοιπόν να βρεθούν και να λατρέψουν το Θεό τους, τη στιγμή μάλλιστα που μας λέτε ότι υπήρχε ανεξιθρησκεία;;


Η επιχειρηματολογία σας σπάζει κόκκαλα!!!

Είναι ακριβώς σαν να μας λες "Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, αυτός φταίει που είναι μαύρος"!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 03:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το iubeo σημαίνει δίνω εντολή, διατάσσω αλλά το iussi σημαίνει και νόμος. (jussum, jussi)
Αλλά η διαφορά δεν είναι σπουδαία καθώς το σουπλίκιο δηλώνει την τιμωρία και όχι σώνει και καλά θάνατο. (punishment, suffering; supplication; torture;) Εγώ δεν το βρήκα πουθενά ως "θανατική ποινή".

Τώρα στο αν το teneri αναφέρεται σε παιδιά ή σε εφήβους κανείς μας δεν μπορεί να το ξέρει. Πάντως σίγουρα δεν αναφέρεται σε βρέφη!

quote:
Σβάμπε προσπαθείτε αγωνιωδώς, εσύ, ο Γηγενής και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα, να μας πείσετε ότι οι Ρωμαίοι κυνηγούσαν τους Χριστιανούς όχι για την πίστη τους αλλά για τη συμπεριφορά τους που ήταν αντίθετη με τους νόμους της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, σωστά;;

Να σε ρωτήσω κάτι βρε Ψηλέ; Εσύ γιατί νομίζεις ότι διώχθηκαν οι ειδικά οι Χριστιανοί για την πίστη τους;Δηλαδή τι το ιδιαίτερο είχε αυτή η πίστη που τους έφερε σε αυτή την δύσκολη θέση μέσα στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία;

quote:
Ένα άλλο χαζό επιχείρημά σας είναι ότι φυσικό είναι να τους υποψιαζόταν και να τους έβλεπαν καχύποπτα από τη στιγμή που συγκεντρονώταν κρυφά.
Θα μας τρελάνετε τελείως!!!!! Αφού οι ίδιες οι αρχές είχαν απαγορέψει τη δημιουργία κάθε μορφής οργανώσεων και τους απαγορευόταν να συνευρίσκονται, πώς θα αλλιώς θα μπορούσαν λοιπόν να βρεθούν και να λατρέψουν το Θεό τους, τη στιγμή μάλλιστα που μας λέτε ότι υπήρχε ανεξιθρησκεία;;

Είδες όταν σου λέω ότι δεν διαβάζεις καλά τα μηνύματα αλλά ούτε τα αρχαία κείμενα;

Αυτό από την μετάφραση της ιστοσελίδας του πανεπιστημίου για την οποία αμφιβάλλεις. Αν θες βρες και το λατινικό κείμενο να το δούμε.
"From this custom, however, they desisted after the publication of my edict, by which, according to your commands, I forbade the meeting of any societies."

Η απαγόρευση των συγκεντρώσεων (όλων των κοινοτήτων και όχι μόνο των Χριστιανών) έγινε αργότερα με διαταγή του Τραϊανού. Οι Χριστιανοί εξ αρχής έκαναν μυστικές συγκεντρώσεις σε σπίτια κλπ και όχι σε ανοιχτούς χώρους ή σε φανερούς ναούς.


Για το flagilia δεν είπες κάτι...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 07/10/2005 03:05:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 12:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπες:Οι Χριστιανοί εξ αρχής έκαναν μυστικές συγκεντρώσεις σε σπίτια κλπ και όχι σε ανοιχτούς χώρους ή σε φανερούς ναούς.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ?ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΝ ΕΞΑΡΧΗΣ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ ΝΑ ΕΞΑΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΟΙΚΤΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σε ρωτήσω κάτι βρε Ψηλέ; Εσύ γιατί νομίζεις ότι διώχθηκαν οι ειδικά οι Χριστιανοί για την πίστη τους;Δηλαδή τι το ιδιαίτερο είχε αυτή η πίστη που τους έφερε σε αυτή την δύσκολη θέση μέσα στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία;



1)Αρνουνταν την Θεοτητα του Αυτοκρατορα,κατι υποχρεωτικο στην αυτοκρατορια.
2)Θεωρουσαν τους παλιους θεους και θεοτητες ψευτικους και δαιμονικους.Οχι πολυ κολακευτικο φυσικα.
3)Πιστευαν σε ανασταση νεκρων και σε τελικη κριση.Τοτε καμια αλλη θρησκεια δεν τα ελεγε αυτα πλην των εβραιων,αλλα ο χριστιανισμος τα πηγε σε αλλο επιπεδο.
4)Ηταν φιλειρηνιστες και δεν ενοιωθαν βολικα στον στρατο.Συν οτι σεβοντουσαν τις γυναικες,δεν ηταν φιληδονοι και τους θεωρουσαν αδυναμους.
5)Μαζευονταν ολοι μαζι σε σπιτια και λατρευαν εναν αγνωστο Θεο,τον ονομαζαν Χριστο τον οποιο ειχαν θανατωσει με σταυρικο θανατο οι Ρωμαικες αρχες.
6)Στις τελετες λατρειας της Θρησκειας τους μαζευονταν χωρις διακριση αντρες,γυναικες,παιδια,ηλικιωμενοι χωρις διακριση σε δουλους και ελευθερους,πλουσιους και φτωχους.
7)Στις τελετες τους εκαναν μια τελετη κατα την οποια ετρωγαν σαρκα και επιναν αιμα.(βεβαια κανεις δεν προσεξε οτι ηταν κρασι και ψωμι).
Ηταν βολικο να ειναι στο στοχαστρο γιατι ηταν κατι νεο και αγνωστο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το iubeo σημαίνει δίνω εντολή, διατάσσω αλλά το iussi σημαίνει και νόμος. (jussum, jussi)
Αλλά η διαφορά δεν είναι σπουδαία καθώς το σουπλίκιο δηλώνει την τιμωρία και όχι σώνει και καλά θάνατο. (punishment, suffering; supplication; torture;) Εγώ δεν το βρήκα πουθενά ως "θανατική ποινή".

Τώρα στο αν το teneri αναφέρεται σε παιδιά ή σε εφήβους κανείς μας δεν μπορεί να το ξέρει. Πάντως σίγουρα δεν αναφέρεται σε βρέφη!



Για να καταλάβεις ότι το iussi είναι ο αόριστος του iubeo πρέπει να το βρεις μέσα σε πρόταση και ανάλογα με τη σύνταξη καταλαβαίνεις για ποια περίπτωση πρόκειται. Εγώ σου είπα πως και οι ιστοσελίδες οι ιταλικές που το αναφέρουν και ο γνωστός μου, λένε το ίδιο πράγμα, αν εσύ δεν το δέχεσαι, είναι δικό σου πρόβλημα και εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω.
Όσον αφορά το teneri που είπες ότι αναφέρεται σε νεαρούς δεν είναι σωστό διότι ο νεαρός στα λατινικά είναι iuvenis και iuvenes στον πληθυντικό. Το teneri λοιπόν αναφέρεται σε άτομα τρυφερής ηλικίας.
Όσον αφορά το σουπλίκιο, μια που δεν δέχεσαι τα ιταλικά λεξικά, σε συμβουλεύω να ανοίξεις (αν το βρεις) το ΙταλοΕλληνικό λεξικό του MANDESON και θα δεις πως και εκεί αναφέρει το σουπλίκιο και ως θανατική ποινή ή και θανατική καταδίκη.


quote:

quote:
Σβάμπε προσπαθείτε αγωνιωδώς, εσύ, ο Γηγενής και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα, να μας πείσετε ότι οι Ρωμαίοι κυνηγούσαν τους Χριστιανούς όχι για την πίστη τους αλλά για τη συμπεριφορά τους που ήταν αντίθετη με τους νόμους της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, σωστά;;

Να σε ρωτήσω κάτι βρε Ψηλέ; Εσύ γιατί νομίζεις ότι διώχθηκαν οι ειδικά οι Χριστιανοί για την πίστη τους;Δηλαδή τι το ιδιαίτερο είχε αυτή η πίστη που τους έφερε σε αυτή την δύσκολη θέση μέσα στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία;



Υπάρχουν μύριοι λόγοι. Ο Χριστός ήρθε και έγινε δούλος μας και υπηρέτησε τον άνθρωπο και έσπασε τα δεσμά της δουλείας. Μας αποκάλεσε φίλους του και αδελφούς. Μίλησε για αγάπη και αδελφοσύνη.
Πιστεύει πως όλα τα παραπάνω υπήρχαν ως αρχές στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία;;
Πιστεύω, λοιπόν, να καταλαβαίνεις (ναι είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις) γιατί τους κυνήγησαν.


quote:

quote:
Ένα άλλο χαζό επιχείρημά σας είναι ότι φυσικό είναι να τους υποψιαζόταν και να τους έβλεπαν καχύποπτα από τη στιγμή που συγκεντρονώταν κρυφά.
Θα μας τρελάνετε τελείως!!!!! Αφού οι ίδιες οι αρχές είχαν απαγορέψει τη δημιουργία κάθε μορφής οργανώσεων και τους απαγορευόταν να συνευρίσκονται, πώς θα αλλιώς θα μπορούσαν λοιπόν να βρεθούν και να λατρέψουν το Θεό τους, τη στιγμή μάλλιστα που μας λέτε ότι υπήρχε ανεξιθρησκεία;;

Είδες όταν σου λέω ότι δεν διαβάζεις καλά τα μηνύματα αλλά ούτε τα αρχαία κείμενα;

Αυτό από την μετάφραση της ιστοσελίδας του πανεπιστημίου για την οποία αμφιβάλλεις. Αν θες βρες και το λατινικό κείμενο να το δούμε.
"From this custom, however, they desisted after the publication of my edict, by which, according to your commands, I forbade the meeting of any societies."

Η απαγόρευση των συγκεντρώσεων (όλων των κοινοτήτων και όχι μόνο των Χριστιανών) έγινε αργότερα με διαταγή του Τραϊανού. Οι Χριστιανοί εξ αρχής έκαναν μυστικές συγκεντρώσεις σε σπίτια κλπ και όχι σε ανοιχτούς χώρους ή σε φανερούς ναούς.



Πες εσύ τότε γιατί να συνευρίσκονται στα κρυφά αν υπήρχε όντως ελευθερία;; Ή μήπως θες να πεις ότι επιδίδονταν σε πράξεις σαν και αυτές για τις οποίες τους κατηγορούν;;

quote:
Για το flagilia δεν είπες κάτι...

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι σχόλιο θες να κάνω για το flagilia;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy