ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ποιμενάρχης μας ξέρει πολύ καλά τι έγινε την περίοδο αυτή! Ίσως εσύ δεν γνωρίζεις τι έγινε και τα λες όπως σου έμαθαν να τα λες, όπως κάνεις και για άλλες περιόδους της ιστορίας της χώρας σου.
Τα λάθη γίνονται από ανθρώπους και όχι από την ιδιότητα ή τα αξιώματα που φέρει κάποιος!! Όταν το καταλάβεις αυτό είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξεις και τις ιδέες σου!!

Ισως δεν γνωριζω και μου τα εμαθαν λαθος.
Μηπως θες να με διαφωτισεις?

Οσο για τον φασιστα ποιμεναρχη σου σου εχω μερικα κατορθωματα του γιατι περα απο το να διαβζει εκανε και αλλα πραγματα.

Στο συγγραφικό του έργο της περιόδου περιλαμβάνονται νομικά κείμενα
υποστήριξης των χουντικών νομοσχεδίων («Γενική επισκόπησις του σχεδίου νόμου περί των εκκλησιαστικών δικαστηρίων», περ. «Εκκλησία», 1972, σ. 32-37, 81-84, 192-195).

- Ο ίδιος υπογράφει και μελέτη για τη σχέση Εκκλησίας και Πολιτείας, από την οποία προκύπτει η «κανονικότητα» της χουντικής Ιεράς Συνόδου («Ο θεσμός και το έργον της ΔΙΣ», περ. «Εκκλησία», 1972, σ. 374-380, 480-483, 532-536, 568-573).

- Ο Χριστόδουλος επιλέγεται για να αποδώσει τις φιλοχουντικές τελετές τη
Ιεραρχίας: «Εν συνεχεία, ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπαδόπουλος, υπό τας ενθουσιώδεις ζητωκραυγάς του λαού, λαβών ανά χείρας την αναμνηστικήν πλάκα...» (περ. «Εκκλησία», 1971, σ. 318).


Επειδη τα γραπτα μενουνε καλο θα ητανε να μη λεει μ.....ς ο ποιμεναρχης σου οτι δηθεν διαβαζε,

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 02:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί, από τους οποίους πήρες τα στοιχεία, τρομάρα σου,

Οι πηγές των στοιχείων είναι οι εφημερίδες "Τα Νέα", "Το Βήμα", και η "Καθημερινή". Mainstream εφημερίδες και κυρίως ΕΠΩΝΥΜΕΣ, σε αντίθεση με τους δικούς σου σχιζοφρενικούς "απολογητές" και ψυχωτικούς καλόγερους. Το λεω αυτό, γιατί οι καλόγεροι... αλλάζουν όνομα


quote:
Με το να πας κόντρα στον εγωισμό κάποιου, ή αυτός ο κάποιος δεν έχει εγωισμό, οπότε και θα τον πείσεις, ή αυτός ο κάποιος έχει εγωισμό και θα βουλώνει τα αυτιά του σε όσα του λες.

Απο οτι εχω καταλαβει δεν σε εχω πεισει. Συνεπώς, ασε τους εγωισμούς, σταμάτα να βουλώνεις τα αυτιά σου, και απαντα ΜΙΑ φορα επι της ουσίας. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 03:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, κάντε μια προσπάθεια να καταλαβαίνετε ό,τι διαβάζετε!!
Είναι δυνατόν να απαντάτε άλλα αντί άλλων σε όσα γράφουμε;;

Πέστε βρε καθαρά ότι είστε γοητευμένοι από τον Δωδεκαθεϊσμό και μην κάνετε τις μυξοπαρθένες!!
Αλήθεια ξέρετε τι εστί Δωδεκαθεϊσμός;; Σας εξήγησαν πρώτα πως θα είναι ή σας μύησαν αμέσως στα προπαγανδιστικά και σας αμόλυσαν για τον αγώνα;;

Όταν κάποιος που τον έχουν πιάσει κορόιδο συνεχίζει να βγάζει λάδι τους λωποδύτες και να ομολογεί ότι δεν τον πειράζει καθόλου, τότε είναι καλύτερα να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα μας γιατί εσείς δεν έχετε σκοπό να συζητήσετε, αλλά μόνος σας σκοπός είναι να βγάλετε τα απωθημένα σας κατά της εκκλησίας (ακόμη και αυτά που σας τα φόρτωσαν κάποιοι άλλοι)!!

Πάντως, εδώ που τα λέμε, αν είστε τίποτα ομορφόπαιδα, φυλαχτείτε και λιγάκι από τους φίλους σας του Δωδεκαθεϊστές ή και από τους Θεούς σας τους ίδιους διότι, απ' ότι λένε τα βιβλία, έχουν κάτι παράξενα γούστα!! Προσέξτε μην γίνει τίποτα κατά τη διάρκεια καμιάς τελετής στην Ακρόπολη, για παράδειγμα!!
Πολύ νταβαρτισμένο τον βλέπω το Δία!!!

***Συνέλθετε βρεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 03:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ει έγινε Ψηλέ? Αποδειχτηκε οτι εισαστε κλέφτες, και αλλάζεις κουβέντα? Εγινες ρόμπα και τωρα το γυρνας στον Δια? Εντάξει, ειναι λιγο bisexual ο Ζευς, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι ανεραστος και ανικανος σαν τον δικό σου! Με μια γυναίκα πηγε ο Ιεχωβάς στη ζωη του, και αυτη παρεμεινε... παρθενα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 09:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ει έγινε Ψηλέ? Αποδειχτηκε οτι εισαστε κλέφτες, και αλλάζεις κουβέντα? Εγινες ρόμπα και τωρα το γυρνας στον Δια?

Βρε Σοβαρέψου!!!
Άκου εκεί αποδείχτηκε ότι είμαστε κλέφτες!!

Τον Δία τον επικαλήστηκε ο Τυανέας!!
Αλλά δεν βλέπω να σας σώζει ούτε ο Δίας ούτε ο Τουτάτης!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 09:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλά δεν βλέπω να σας σώζει ούτε ο Δίας ούτε ο Τουτάτης!!!

Φιλικά όπως πάντα


Μεγάλη μπουκιά φάε,μεγάλο λόγο μη λες με σιγουριάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 10:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο οτι εχω καταλαβει δεν σε εχω πεισει. Συνεπώς, ασε τους εγωισμούς, σταμάτα να βουλώνεις τα αυτιά σου, και απαντα ΜΙΑ φορα επι της ουσίας. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Τι ακριβώς με ρωτάς για να σου απαντήσω; Ως τώρα μόνο βρισίδια μας κατεβάζεις και χαρακτηρισμούς υποτιμιτικούς για εσένα τον ίδιο πρώτα και μετά για εμάς.
Και σε ρωτάω λοιπόν και γω, σε ΤΙ θες να σου απαντήσω; Στην διάλεξη που μας κάνεις κατά καιρούς βασισμένη στην παραπληροφόρηση και στην διαστρέβλωση; Γνωρίζεις εσύ κανέναν να διαλέγεται και μετά να περιμένει απαντήσεις κι απο πάνω;

Κάνε μου ερώτηση να σου απαντήσω.


quote:
Οι πηγές των στοιχείων είναι οι εφημερίδες "Τα Νέα", "Το Βήμα", και η "Καθημερινή". Mainstream εφημερίδες και κυρίως ΕΠΩΝΥΜΕΣ, σε αντίθεση με τους δικούς σου σχιζοφρενικούς "απολογητές" και ψυχωτικούς καλόγερους. Το λεω αυτό, γιατί οι καλόγεροι... αλλάζουν όνομα

Μόνο το έθνος και τον ριζοσπάστη ξέχασες, και αυτό γιατί και ο Ριζοσπάστης είναι μια mainstream και επώνυμη εφημερίδα.
Ατύχησες όμως. Γιατί διαβάζω Εθνος σε σχεδόν καθημερινή βάση, και όταν δεν το βρίσκω, διαβάζω "Τα Νεα", τα οποία και μου σπάνε τα νεύρα γιατί είναι γεμάτα υποκειμενικότητες και πικρόχωλα σχόλια.
Να μας βγάλεις και τα "καθώς πρέπει" αποσπάσματα από "Τα Νέα" στα οποία τα χώνει άγρια στον Αρχιεπίσκοπο, ή το συνοδευτικό υλικό σε περιοδικά που είναι τίγκα στις μπηχτές για τους παπάδες και την Αρχιεπισκοπή.

Αυτά για τα περί "αντικειμενικότητας" και "καθώσπρεπισμού", της έλλειψης "σκοπιμότητας" πίσω από τα κείμενα στις εφημερίδες που μας παρέθεσες.


Edited by - WWalker on 17/09/2005 11:42:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 11:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Δηλαδή, ήξεραν από πριν ότι τα παιδιά αυτά θα μεγάλωναν και θα γινόταν ευκατάστατοι οικονομικώς και δεν θα άλλαζε το πιστεύω τους

Αμα σου κανουνε πλυση εγκεφαλου απο νεαρη ηλικια ειναι απιστευτα δυσκολο να ξεφυγεις απο το μαντρι.


Κι από την άλλη υπάρχουνε και άνθρωποι που χαζούς δεν τους λες, οι οποίοι την Ορθοδοξία την γνώρισαν πολύ αργότερα στην ζωή τους, γνώριζαν για όλα τα προβλήματα που μας παρουσιάζετε σχετικά με την Εκκλησία, και έγιναν Χριστιανοί. Αυτοί δηλαδή προσπαθείς να μας πεις ότι είναι τόσο "θύμματα" ώστε δέχτηκαν από μόνοι τους να τους γίνει πλύση εγκεφάλου;
Λέω γιατί κάτι τέτοιο το καταλαβαίνεις και μόνος σου πως είναι μια άστοχη γενίκευση.

quote:
quote: Και απ’ ότι φαίνεται, στην κοινωνία μας που θέλει να ευαγγελίζεται ότι είναι δημοκρατική, ανεξίθρησκη και φιλελεύθερη

Αμα εχουμε ανεξηθρησκεια γιατι τοτε δεν αναγνωριζει η εκκλησια το διακιωμα στους Δωδεκαθειστες να συγκροτησουνε θρησκεια ενω αντιθετα δεχεται τα δογματα των Ινδουιστων,μωαμεθανων κτλ?
Γιατι το μονο προβλημα της ειναι με τους Δωδεκαθειστες?
ΚΑι δυστηχως ακομα και σημερα τα καταφερνει με τις πιεσεις που ασκει στην πολιτικη ηγεσια αλλα οχι για πολυ ακομα γιατι εκρεμει αποφαση του Ευρωπαικου Δικαστηριου και τοτε να δεις μαυριλα οι ρασοφοροι οταν θα βλεπουνε τελετες επανω στην Ακροπολη διπλα στις εκκλησιες τους και δεν θα μπορουνε να κανουνε και τιποτα,


Για μίλα με στατιστικά νούμερα να δούμε τι γίνεται με το δωδεκάθεο. Είναι αρκετοί ώστε να αναγνωριστούν ως "ανεξάρτητη θρησκεία"; Λέω γιατί υπάρχουν και τέτοια κολλήματα.

quote:
Στο φιναλε η δεξια του Κυριου δεν κυβερναει?
Ας τους πει ο αβανταδρορος της Χριστοδουλος να το λυσει το θεμα.

Θες να μας πεις μήπως ότι η πολιτική της κυβέρνησης τώρα, είναι σαφέστατα φιλο-Χριστοδουλική. Δεν λέω, σε κάποιον βαθμό έχεις δίκιο, μιας και η Εκκλησία είναι πιο κοντά στο τσαρικό-αυτοκρατορικό πρότυπο για την διακυβέρνηση ενός κράτους, αλλά για πες μας, μιας και τώρα η κυβέρνηση είναι η "δεξιά του Κυρίου": το θέμα με τις ταυτότητες γιατί δεν το τακτοποίησε η δεξιά του Κυρίου;

quote:
quote:Όσον αφορά για τους φόρους που πληρώνω και δεν γεύομαι τίποτα από το δικό σας κράτος, άστο καλύτερα γιατί θα γεμίσουμε ολόκληρες σελίδες!!!! Δεν σε συμφέρει!!

Απο το δικο μας κρατος?
Γιατι εσυ Αλβανος εισαι?
Αλλα μαλλον σου εχει τυπωθει για τα καλα στο dna οτι σαςν Χριστιανοι δεν τα πατε καλα με το Ελληνικο κρατος.


Έλληνες δεν ζουν μόνο στην Ελλάδα, αυτό θα μπορούσες να το είχες σκεφτεί πριν κακοπροαίρετα πεις το:

quote:
Αλλα μαλλον σου εχει τυπωθει για τα καλα στο dna οτι σαςν Χριστιανοι δεν τα πατε καλα με το Ελληνικο κρατος.

Το οποίο και βέβαια είναι λανθασμένο, αφού όπως θα παρατήρησες οι περισσότεροι "μη-χριστιανοί" είναι αριστεριστές-διεθνιστές, οι οποίοι από την ιδεολογία τους δεν συμπαθούν την ιδέα του έθνους/κράτους.

quote:
quote: Για να μπορούμε μετά να αρχίσουμε να τους κατηγορούμε μαζί με όσους είναι ήδη στα μοναστήρια και να λέμε τι κάνουν εκεί μέσα και δεν βγαίνουν στην κοινωνία να βοηθήσουν όσους ανθρώπους έχουν ανάγκη;;; ή μήπως δεν γνωρίζεις αυτή την κατηγορία που προσάπτουν στους μοναχούς;;

Την απαντηση την δινεται μονοι σας.


Ε και; Ποιος δεν έχει ελαττώματα;Θα κατηγορήσουμε τους μοναχούς ότι δεν μπορούν να περιορίσουν τις σεξουαλικές τους ορμές όπως θα έπρεπε, όταν εμείς οι ίδιοι δεν αντέχουμε με τίποτα χωρίς ******;
Άνθρωποι είναι και αυτοί, και έχουν αδυναμίες.


quote:
Οσο για τον φασιστα ποιμεναρχη σου σου εχω μερικα κατορθωματα του γιατι περα απο το να διαβζει εκανε και αλλα πραγματα.

Στο συγγραφικό του έργο της περιόδου περιλαμβάνονται νομικά κείμενα
υποστήριξης των χουντικών νομοσχεδίων («Γενική επισκόπησις του σχεδίου νόμου περί των εκκλησιαστικών δικαστηρίων», περ. «Εκκλησία», 1972, σ. 32-37, 81-84, 192-195).

- Ο ίδιος υπογράφει και μελέτη για τη σχέση Εκκλησίας και Πολιτείας, από την οποία προκύπτει η «κανονικότητα» της χουντικής Ιεράς Συνόδου («Ο θεσμός και το έργον της ΔΙΣ», περ. «Εκκλησία», 1972, σ. 374-380, 480-483, 532-536, 568-573).

- Ο Χριστόδουλος επιλέγεται για να αποδώσει τις φιλοχουντικές τελετές τη
Ιεραρχίας: «Εν συνεχεία, ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπαδόπουλος, υπό τας ενθουσιώδεις ζητωκραυγάς του λαού, λαβών ανά χείρας την αναμνηστικήν πλάκα...» (περ. «Εκκλησία», 1971, σ. 318).


Επειδη τα γραπτα μενουνε καλο θα ητανε να μη λεει μ.....ς ο ποιμεναρχης σου οτι δηθεν διαβαζε,


Πρώτα απ'όλα καλό θα ήταν να περιορίσεις τους χαρακτηρισμούς προς τους επισκόπους πάσης φύσεως, γιατί με το να τους χαρακτηρίζεις μ******ς και φασίστες δεν καταφέρνεις τίποτα.
Τώρα για το ότι η Εκκλησία ευλόγησε την Χούντα ή για το ότι ο Αρχιεπίσκοπος μπορεί να είναι ακροδεξιός ή τέλος πάντων αισθητά δεξιός, νομίζω αυτό είναι όσο μεμπτό όσο και το ότι ο αρχηγός του στρατού στην ΕΣΣΔ ήταν ακροαριστερός.
Ή μήπως να ξεχνάμε τι νείλα έπαθε η Εκκλησία στην ΕΣΣΔ που άφησε τον λαό να προσκολληθεί σε αριστερές ιδέες σε τόσο μεγάλο βαθμό; Την ξηλώσανε ολόκληρη. Λες να μην το ξέρει ο Αρχιεπίσκοπος αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 13:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε και; Ποιος δεν έχει ελαττώματα;Θα κατηγορήσουμε τους μοναχούς ότι δεν μπορούν να περιορίσουν τις σεξουαλικές τους ορμές όπως θα έπρεπε, όταν εμείς οι ίδιοι δεν αντέχουμε με τίποτα χωρίς ******;
Άνθρωποι είναι και αυτοί, και έχουν αδυναμίες.

Τότε να μη γίνονται μοναχοί, αγαπητέ μου!
Να μένουν κοσμικοί κι αυτή η δικαιολογία που είπες χωλαίνει.
Υποτίθεται πως δεν πρέπει να έχουν σαρκικές επιθυμίες και κανένας μοναχός δεν θα έπρεπε να έχει.
Και το να παρενοχλούν σεξουαλικά ανήλικα παιδιά δεν είναι απλά αδυναμία.
Είναι έγκλημα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 15:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ε και; Ποιος δεν έχει ελαττώματα;Θα κατηγορήσουμε τους μοναχούς ότι δεν μπορούν να περιορίσουν τις σεξουαλικές τους ορμές όπως θα έπρεπε, όταν εμείς οι ίδιοι δεν αντέχουμε με τίποτα χωρίς ******;
Άνθρωποι είναι και αυτοί, και έχουν αδυναμίες.

Τότε να μη γίνονται μοναχοί, αγαπητέ μου!
Να μένουν κοσμικοί κι αυτή η δικαιολογία που είπες χωλαίνει.
Υποτίθεται πως δεν πρέπει να έχουν σαρκικές επιθυμίες και κανένας μοναχός δεν θα έπρεπε να έχει.
Και το να παρενοχλούν σεξουαλικά ανήλικα παιδιά δεν είναι απλά αδυναμία.
Είναι έγκλημα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...


Νομίζω ότι εδώ έισαι λάθος. Ίσως δεν γνωρίζεις την αποστολή και τη ζωή των μοναχών.
Μοναχός δεν εστί Άγιος!!
Αντιθέτως, όσοι παίρνουν την απόφαση να γίνουν μοναχοί το κάνουν και για να καταπολεμήσουν τα όσα εσύ αναφέρεις.

Το να παρενοχλείς είτε ανήλικα είτε ενήλικα "παιδιά", είναι πάντα έγκλημα!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 15:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τότε να μη γίνονται μοναχοί, αγαπητέ μου!
Να μένουν κοσμικοί κι αυτή η δικαιολογία που είπες χωλαίνει.
Υποτίθεται πως δεν πρέπει να έχουν σαρκικές επιθυμίες και κανένας μοναχός δεν θα έπρεπε να έχει.
Και το να παρενοχλούν σεξουαλικά ανήλικα παιδιά δεν είναι απλά αδυναμία.
Είναι έγκλημα...

Κοίταξε, όμως, αν δεν προσπαθήσεις κάτι, τίποτα δεν βγαίνει.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, όσο είναι και για τους μοναχούς, τόσο είναι και για εμένα που δεν είμαι παντρεμένος απαγορευμένα πολλά πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 16:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτηση που θα ήθελα να μου απαντήσετε , αν έχετε την ευγενή καλωσύνη αγαπητέ και αξιότιμε κ. WWalker, είναι η εξής: Σύμφωνα με τα στοιχεία που σας παρέθεσα και κατα κύριο λόγο προέρχονται από απολογισμούς της ίδιας της εκκλησίας, και δημοσιεύονται στις εγκυρότερες εφημερίδες της Ελλάδος, προκύπτει ότι η γενναιόδωρη προσφορά του κ.κ. Χριστόδουλου της τάξεως των 60 εκ. ευρώ εις τους φτωχούς, που σημειωτέων σύμφωνα με τα λεγόμενά του αποτελεί το σύνολο της προσφοράς της εκκλησίας για το έτος 2004, υπολείπεται δραματικά των ετήσιων εσόδων της εκκλησίας.
Με όλο τον σεβασμό θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι η συζήτηση επί του θέματος προέκυψε με την αναφορά της πεποιθήσεώς μου, ότι η πώληση ενός μικρού μέρους της εκκλησιαστικής περιουσίας, θα ήτο ικανό να απαλείψει τα θλιβερά φαινόμενα της δυστυχίας και της πείνας, ακολουθώντας έτσι τις εντολές του ιδρυτού της εκκλησίας, Ιησού Χριστού.
Όπως όμως προκείπτει από τα στοιχεία που σας παρέθεσα, και προκείπτουν ως επι το πλείστον από τους επισήμους απολογισμούς της εκκλησίας της Ελλάδος, διαφαίνεται μια ανεξήγητη και αινιγματική εξαφάνιση ενός αξιοσέβαστου ποσού, κατά προσέγγιση τριπλασίου του δωρηθέντως εκ της αρχιεπισκοπής. Αυτό το σημαντικότατο ποσό, θα παρακαλούσα θερμά όπως μας αναφέρετε τις απόψεις σας για την κατάληξή του, καθώς η αναφορά των προσωπικών μου απόψεων, ελωχεύει τον κίνδυνο όπως δωθεί περίσσια έμφαση, για πολλοστή φορά, εις την πιθανή ακρότητα αυτών, παραβλέποντας το πλέον ουσιαστικό ερώτημα, το οποιο σας παρακαλώ αν και εφόσον θέλετε να απαντήσετε: Που εβρήσκοντε τα χρήματα????
Θα ήθελα να σας πληροφορίσω πως αν και μετά από αυτή την ευγενική ,όπως θέλω να πιστεύω, παράκληση, δεν υπάρξει η παράθεση μιας ουσιαστικής και διεξοδικής απάντησης στο παραπάνω ερώτημα, δύναμαι να θεωρήσω οτι δεν υπάρχει η δυνατότητα εξ υμών της απαντήσεως λόγω προφανούς ελλείψεως στοιχείων εκ της πλευρός σας. Αν δε υπάρξει προσπάθεια πλήρους άρνησης έστω και μερικής απαντήσεως, επιφυλλάσομαι δια την συνέχιση της θεώρησης και εκ των προτέρων παραδοχής των σκέψεων και λεγόμενών σας ως αλλωβήτων και ανιδιοτελών .

Μετά τιμής
Velial

Edited by - velial on 17/09/2005 16:18:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 16:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ερώτηση που θα ήθελα να μου απαντήσετε , αν έχετε την ευγενή καλωσύνη αγαπητέ και αξιότιμε κ. WWalker, είναι η εξής: Σύμφωνα με τα στοιχεία που σας παρέθεσα και κατα κύριο λόγο προέρχονται από απολογισμούς της ίδιας της εκκλησίας, και δημοσιεύονται στις εγκυρότερες εφημερίδες της Ελλάδος, προκύπτει ότι η γενναιόδωρη προσφορά του κ.κ. Χριστόδουλου της τάξεως των 60 εκ. ευρώ εις τους φτωχούς, που σημειωτέων σύμφωνα με τα λεγόμενά του αποτελεί το σύνολο της προσφοράς της εκκλησίας για το έτος 2004, υπολείπεται δραματικά των ετήσιων εσόδων της εκκλησίας.
Με όλο τον σεβασμό θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι η συζήτηση επί του θέματος προέκυψε με την αναφορά της πεποιθήσεώς μου, ότι η πώληση ενός μικρού μέρους της εκκλησιαστικής περιουσίας, θα ήτο ικανό να απαλείψει τα θλιβερά φαινόμενα της δυστυχίας και της πείνας, ακολουθώντας έτσι τις εντολές του ιδρυτού της εκκλησίας, Ιησού Χριστού.
Όπως όμως προκείπτει από τα στοιχεία που σας παρέθεσα, και προκείπτουν ως επι το πλείστον από τους επισήμους απολογισμούς της εκκλησίας της Ελλάδος, διαφαίνεται μια ανεξήγητη και αινιγματική εξαφάνιση ενός αξιοσέβαστου ποσού, κατά προσέγγιση τριπλασίου του δωρηθέντως εκ της αρχιεπισκοπής. Αυτό το σημαντικότατο ποσό, θα παρακαλούσα θερμά όπως μας αναφέρετε τις απόψεις σας για την κατάληξή του, καθώς αη αναφορά των προσωπικών μου απόψεων, ελωχεύει τον κίνδυνο όπως δωθεί περίσσια έμφαση, για πολλοστή φορά, εις την πιθανή ακρότητα αυτών, παραβλέποντας το πλέον ουσιαστικό ερώτημα, το οποιο σας παρακαλώ αν και εφόσον θέλετε να απαντήσετε: Που εβρήσκοντε τα χρήματα????

Προσωπική και ταπεινή μου άποψις, ότι κάποια πρόσωπα τα οποία δραστηριοποιούνται έντονα στον χώρο της εκάστοτε Αρχιεπισκοπής, θεώρησαν σκόπιμο να υποκλέψουν κάποιο αξιοσέβαστο χρηματικό ποσό. Αυτό βέβαια, αν δεχθούμε ότι τα στοιχεία τα οποία μας παραθέτεις είναι κανονικά.

quote:
Θα ήθελα να σας πληροφορίσω πως αν και μετά από αυτή την ευγενική ,όπως θέλω να πιστεύω, παράκληση, δεν υπάρξει η παράθεση μιας ουσιαστικής και διεξοδικής απάντησης στο παραπάνω ερώτημα, δύναμαι να θεωρήσω οτι δεν υπάρχει η δυνατότητα εξ υμών της απαντήσεως λόγω προφανούς ελλείψεως στοιχείων εκ της πλευράς σας. Αν δε υπάρξει προσπάθεια πλήρους άρνησης έστω και μερικής απαντήσεως, επιφυλλάσομαι δια την συνέχιση της θεώρησης και εκ των προτέρων παραδοχής των σκέψεων και λεγόμενών σας ως αλλωβήτων και ανιδιοτελών .

Δυστυχώς για την παραπάνω μου απάντηση δεν μπορώ να βρω στοιχεία που να την στηρίζουν, οπότε μπορείς κάλλιστα να θεωρήσεις ότι είναι αυθαίρετη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 16:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το δεχομαι. Απλώς να σημειώσω ότι η έκφρασή σου "θεώρησαν σκόπιμο να υποκλέψουν", θα μπορούσε να αντικατασταθεί με το "θεώρησαν δελεαστικό να υποκλέψουν"
Μικρή αλλά ουσιαστική διαφορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 16:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βες WWalker τι σπαταλάς το χρόνο σου και του λες τώρα. Δίνεις αξία στα παραμυθάκια που παράθεσε ο Βέλιαλ;;

Αφού και αυτός ο ίδιος δεν διάβασε τα όσα μας παράθεσε εδώ μέσα!!
Αν τα είχε διαβάσει (άκου εκεί από απολογισμούς της εκκλησίας - δεν πας καλά Βέλιαλ!!) δεν θα συνέχιζε τη μπουρδολογία του.

Και για του λόγου το αληθές:
Από την ευγενή παραχώρηση του Βέλιαλ
http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14396&m=D02&aa=2

quote:
H αξία της περιουσίας της Εκκλησίας είναι ανεκτίμητη. H πολιτεία δεν την έχει καταγράψει και η ηγεσία της Εκκλησίας της Ελλάδος δηλώνει επισήμως ότι δεν γνωρίζει τα περιουσιακά στοιχεία των μονών, των μητροπόλεων και των ναών διότι κάθε μητρόπολη, μονή και ναός έχει τη δική του οικονομική διαχείριση.

Ενώ όμως είναι ανεκτίμητη η αξία της περουσίας, στην πραγματικότητα είναι και πλασματική.
Τι αξία έχει φέρ' ειπείν το δάσος του Καρέα που ανήκει στην Εκκλησία; Καμία εφόσον δεν επιτρέπεται ούτε να χτιστεί ούτε να πουληθεί ως οικόπεδα ούτε να αξιοποιηθεί με κάποιον τρόπο. Το ίδιο ασφαλώς συμβαίνει με τα βυζαντινά χειρόγραφα, τα ιερά σκεύη, τις εικόνες και τους άλλους θησαυρούς της Ορθοδοξίας.


Είναι καταφανέστατο ότι αυτοί που τόσο καίγονται για την περιουσία της εκκλησίας, λάσπη και ακαθαρσίες θέλουν να πετάξουν στο πρόσωπό Της και τίποτα άλλο.
Πλάθουν και κατασκευάζουν στοιχεία προκειμένου να εντυπωσιάσουν τον κοσμάκη (δες Βέλιαλ για παράδειγμα) και να τους φανατίσουν. Σιγά μη ξέρει ο καθένας τα της Εκκλησίας, αφού οι ίδιοι και δεν τα ξέρουν. Ό,τι και να τους προσφέρουν στο πιάτο κάποιοι κύριοι των γωνστών φυλλάδων, ο "αψίλιαστος" και ο κακόβουλος θα το καταπιεί, και ο κακόβουλος θα το κάνει όπλο του, χωρίς ωστόσο να μπει στον κόπο να την ψάξει τη δουλειά, να δει τι λέει και η αντίπερα όχθη.

Δεν βαριέσαι, από Βέλιαλ, τον τελευταίο καιρό έχει αρκετούς.
Ευτυχώς όμως που ο περισσότερος κόσμος έχει αρχίσει να αφυπνίζεται και δεν αρκείται στα όσα του προσφέρουν οι γνωστές και αυστηρώς ελεγχόμενες και καθοδηγούμενες φυλλάδες, που θέλουν να υποστηρίζουν ότι προσφέρουν αντικειμενική πληροφόρηση, ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 21:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίταξε, όμως, αν δεν προσπαθήσεις κάτι, τίποτα δεν βγαίνει.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, όσο είναι και για τους μοναχούς, τόσο είναι και για εμένα που δεν είμαι παντρεμένος απαγορευμένα πολλά πράγματα.

Κι όμως, δεν συμφωνώ, φίλτατε!
Ένας μοναχός κι ένας ιερέας έχει αποτραβηχτεί από τα εγκόσμια κι έχει αφιερώσει την ύπαρξη του και τη ζωή του στον Γιαχβέ.
Εσύ όχι.
Οπότε, θα έπρεπε να μην έχουν σαρκικές επιθυμίες και να είναι πιστοί στην αποστολή τους.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βελιάλ, δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά συμπλήρωσα πως το συμπέρασμά μου είναι αυθαίρετο, γιατί δεν έχω στοιχεία.

quote:
Κι όμως, δεν συμφωνώ, φίλτατε!
Ένας μοναχός κι ένας ιερέας έχει αποτραβηχτεί από τα εγκόσμια κι έχει αφιερώσει την ύπαρξη του και τη ζωή του στον Γιαχβέ.
Εσύ όχι.
Οπότε, θα έπρεπε να μην έχουν σαρκικές επιθυμίες και να είναι πιστοί στην αποστολή τους.

Βασικά οι ιερείς (οι απλοί ιερείς) θα πρέπει να παντρεύονται και να κάνουν και παιδιά, και μάλιστα η Εκκλησία τους βοηθάει για κάθε παιδάκι που έχουν.
Γνωρίζω έναν ιερέα που είχε 6 παιδιά (όλα κορίτσια).

Τώρα για τους μοναχούς ειδικά, εγώ θα σου θυμήσω ότι ζούμε στο 2005 όπου όληηηη η Ελλάδα είναι ένα μεγάλο κρεβάτι, οπότε ότι διαφθορά αγγίζει τον κόσμο, θα αγγίξει και αυτούς (πόσο μάλλον όταν πολεμάνε να νικήσουν τις σαρκικές επιθυμίες).
Θα πρέπει όμως να αναγνωρίσουμε ότι τα πάθη είναι πολύ δυνατά, και το να βάλει κάποιος τον εαυτό του σε μια τέτοια κατάσταση στην οποία έχει απελευθερωθεί σε έναν τόσο μεγάλο βαθμό από τα πάθη του και ζει την ζωή που ο Θεός θέλει να ζήσει είναι πάρα πολύ δύσκολο. Όχι ακατόρθωτο, αλλά πολύ δύσκολο.
Αυτοί που το έχουν καταφέρει είναι πολλοί λίγοι, και έγιναν άγιοι. Ουσιαστικά έτσι γίνεται κάποιος άγιος.

Μην ξεχνάμε ότι και αυτοί είναι άνθρωποι, έκαναν ζωή στον κόσμο, έχουν πάρει τα καλά και τα κακά του κόσμου. Να τους κατακρίνουμε εμείς επειδή δεν μπορούν να νικήσουν τα πάθη τους είναι σαν να υποκρινόμαστε ότι εμείς το καταφέραμε, όταν είναι σχεδόν αδύνατο για κάποιον να το καταφέρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 02:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, μηπως ειναι και τα ενοικια πλασματικά?
Όσο για τα ιερά κιμήλια, αυτά ειναι πιο επικερδή και απο τα καταστηματα στη Σταδίου. Ξέρεις τι γίνεται κάθε φορά που φέρνουν εικόνες από το αγιο ορος? Ποδοπατιούνται οι γριες για να προσκυνήσουν. Εκατομύρια ευρώ.
Walker, το συμπέρασμά σου δεν ειναι αυθαιρετο, γιατι στηριζεται στη λογική. Οσο για στοιχεία περι των κλοπών, αρκουν τα οσα βγήκαν στις τηλεοράσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πέστε βρε καθαρά ότι είστε γοητευμένοι από τον Δωδεκαθεϊσμό και μην κάνετε τις μυξοπαρθένες!!


Καταρχας το Δωδεκαθεο ειναι η θρησκεια των προγονω ου και οφειλω ν την σεβομαι οως σεβομαι αυτους και την ιστορια τους.
Κατα δευτερον προσωπικα δεν ειμαι Δωδεκαθιστης αλλα ανητανε στο χρι μου οταν μβατιζανε θα ζηταγα να γινω γιατι πολυ απλα ο Διας,Ο Ερμης,Ο Αρης,η Δημητρα κτλ ειναι Ελληνες θεοι ενω Σουλ,Ο Γαχβε ο Αβρααμ κτλ ειναι Εβραιοι.
Αρα εαν ειχα να επιλξω θα προτιμουσα τους Ελληνες θεους πρα τους Εβραιους.
Αλλωστε οι προγονοι μου που λατρευω κα δοξαζω και ειμαι υπερηφανος γι αυους στο θεο ΔΙα πιστευανε οχι στον Γιαχβε.
Αρα κατι θα ξερανε περισσοτερο απο τους επρους και τους κυνηγημενους Εβαριους που πιστευανε στον Γιαχβε.

quote:
Πάντως, εδώ που τα λέμε, αν είστε τίποτα ομορφόπαιδα, φυλαχτείτε και λιγάκι από τους φίλους σας του Δωδεκαθεϊστές ή και από τους Θεούς σας τους ίδιους διότι, απ' ότι λένε τα βιβλία, έχουν κάτι παράξενα γούστα!! Προσέξτε μην γίνει τίποτα κατά τη διάρκεια καμιάς τελετής στην Ακρόπολη, για παράδειγμα!!
Πολύ νταβαρτισμένο τον βλέπω το Δία!!!

Βγαλε τη σκυφια σου και βαρα με.
Απο πο να ρχισω και που ν τελιωσω.
Απο την Π.Δ που ο πατερας πηδαγε τι κορες του με τις ευλογιες του Γιαχβε?
Απο τις αιμομιξιες πο γινανε συμφωνα με την Χριστιανικη θεωρια προς χαρην της εξαπλσης του ειδους?

Απο τον ανεραστο Ιησου η απο την εγκυμονουσα Παρθενα?

Αραγε αν σημερα καποιος φιλος σου δεν πηγαινε ποτε με γναικα και τις απεφευγε τι γνωμη θα σχηματιζες για τις σεξουαλικες του προτιμησεις?
Για τον Ιησου ομως ουτε που σου περναει απο το μυαλο!!!

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε και; Ποιος δεν έχει ελαττώματα;Θα κατηγορήσουμε τους μοναχούς ότι δεν μπορούν να περιορίσουν τις σεξουαλικές τους ορμές όπως θα έπρεπε, όταν εμείς οι ίδιοι δεν αντέχουμε με τίποτα χωρίς ******;
Άνθρωποι είναι και αυτοί, και έχουν αδυναμίες.


Τοτε γιατι σε ενοχλει οταν αναφερονται σε αυτα τα Μ.Μ.Ε???
Θα πρεπει να τους φιμωσουμε για να μην πουνε την αληθεια που εσυ ο ιδιος μονος σου παραδεχεσαι?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το οποίο και βέβαια είναι λανθασμένο, αφού όπως θα παρατήρησες οι περισσότεροι "μη-χριστιανοί" είναι αριστεριστές-διεθνιστές, οι οποίοι από την ιδεολογία τους δεν συμπαθούν την ιδέα του έθνους/κράτους.


Λανθασμενη αποψη εχεις αγαπητε μου.
Δηλαδη τι θες να μας πεις,οτι το ΠΑΣΟΚ και οι ψηφοφοροι του ειναι κατα τις ιδεας εθνους/κρατους?

Αμα ητανε ετσι το 40% του λαου μαζι με Κ.Κ.Ε και ΣΥΝ βαλε 50% δεν θα θελανε το εθνος.
Μην λεμε οτι θελουμε.
Προσωπικα ειμαι πατριωτης στα ορια του εθνικοφρωνα και ανηκω στους "μη-Χριστιανους" και πιστεψε με γνωριζω και ατομα ακομα και μεσα στην Χρυση Αυγη που ειναι ακορδειξια οργανωση που ειναι "μη-χριστιανοι".

Εχετε κανει ενα λαθος εσεις οι χριστιανομαχοι και σε αυτο βεβαια φερει μεγαλυ ευθυνη η εκκλησια στο οτι σας εχει ποτισει στο μυαλο το οτι καλος Ελληνας ειναι μονο ο Ορθοδοξος Ελληνας.
Λαθος μεγαλε φιλε μου,αντιθετα τον αφορισμο της επαναστασης του 21 οι ρασοφοροι του Πατριαρχειου τον κανανε.
Ας ζητησει πρωτα το πατριαρχειο συγνωμη γι αυτο(184 χροννια περασανε και ακομα ουτε ενα συγνωμη) και μετα ας κανετε κριτικη στους υπολοιπους.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά για πες μας, μιας και τώρα η κυβέρνηση είναι η "δεξιά του Κυρίου": το θέμα με τις ταυτότητες γιατί δεν το τακτοποίησε η δεξιά του Κυρίου;

Εσυ θελω να μου απαντησεις σε κατι αλλο.
Αφου το θεμα των ταυτοτητων ητανε τοσο ζωτικης σημασιας για την Εκκλησια που εφτασε στο σημειο να κανει λαοσυναξεις,αφου μιλαγε για προδοσια του εθνους,αφου σηκωσε το λαβαρο της επαναστασης και αφου μιλαγε για Αντιχρισοτυς και εξαπελυσε λασπη εναντιων πολιτκων αρχοντων γιατι μολις βγηκε η Ν.Δ το εκανε γαργαρα το θεμα των ταυτοτητων???
Αμα το θεωρει τοσο σημαντικο οσο επι ΠΑΣΟκ γιατι δν κανει και τωρα λαοσυναξεις?

Αρα φιλε μου αυτη σου την ερωτηση κανε της στον παππα της ενορις σου μαζι με αυτη που σου εκανα και εγω για να δουμε τι απαντηση θα σου δωσει.

Για να μην ψαχνεις πολυ οι ταυτοτητες ητανε απλα αφορμη η αιτια ητανε η πολιτικη Σημιτη που ειναι ιδια με τις διαξυρηξεις τους Γ.Παπανδρεου περι χωρισμου κρατους-Εκκλησιας.
Απλα ο Σημιτης ειχε την δυναμη να το κανει,ο Καραμανλης απλως φοβαται.

Οταν ομως ερθει το ΠΑΣΟΚ συντομα στην εξουσια μην απορησετε γι αυτα που θα δειτε σε σχεση με τν εκκλησια γιατι τον πολεμο τον ανοιξε η εκκλησια εναντιον του ΠΑΣΟΚ και τον συνεχιζει.
Θα λαβει την απαντηση της λοοιπον λιαν συντομως αφου ηθελε απο πνευματικος οργανισμος να γινει στυλοβατης της Ν.Δ.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μίλα με στατιστικά νούμερα να δούμε τι γίνεται με το δωδεκάθεο. Είναι αρκετοί ώστε να αναγνωριστούν ως "ανεξάρτητη θρησκεία"; Λέω γιατί υπάρχουν και τέτοια κολλήματα.


Η ανεξιθρησεια παει με τα νουμερα δηλαδη?
Οι ινδουιστες παντως ειναι σαφως λιγοτεροι που δεν εχουε τα ιδια προβληματα.
Αλλωστε για να ασχοληθηκε και το Ευρωπαικο Δικαστηριο πρεπει να ειναι αρκετοι.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχετε κανει ενα λαθος εσεις οι χριστιανομαχοι και σε αυτο βεβαια φερει μεγαλυ

ΜΕΓΑΛΗ.


Απολογουμαι για τα λαθη αλλα
1)Γραφω γηγορα χωρις να κοιταω την οθονη
2)Εχω ασυρματο πληκτρολογιο και πολλα γραμματα τα τρωει.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 11:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τοτε γιατι σε ενοχλει οταν αναφερονται σε αυτα τα Μ.Μ.Ε???
Θα πρεπει να τους φιμωσουμε για να μην πουνε την αληθεια που εσυ ο ιδιος μονος σου παραδεχεσαι?

Ποιος σου είπε ότι με ενοχλεί όταν λένε τα ΜΜΕ κάτι τέτοιο; Αυτό τώρα από που το έβγαλες το συμπέρασμα;

quote:

Λανθασμενη αποψη εχεις αγαπητε μου.

Α ναι, ε, να ανοίξουμε και τα διεθνιστικά μανιφέστα τώρα εδώ μέσα και την αθειστική μαρξιστική θεωρία για να πούμε το παραμικρό;

quote:
Δηλαδη τι θες να μας πεις,οτι το ΠΑΣΟΚ και οι ψηφοφοροι του ειναι κατα τις ιδεας εθνους/κρατους?

Αμα ητανε ετσι το 40% του λαου μαζι με Κ.Κ.Ε και ΣΥΝ βαλε 50% δεν θα θελανε το εθνος.
Μην λεμε οτι θελουμε.


Βασικά, δεν μπορώ να δω πως μπορείς έτσι εύκολα και κατατάσσεις το ΠΑΣΟΚ στον χώρο της αριστεράς...

quote:
Προσωπικα ειμαι πατριωτης στα ορια του εθνικοφρωνα και ανηκω στους "μη-Χριστιανους" και πιστεψε με γνωριζω και ατομα ακομα και μεσα στην Χρυση Αυγη που ειναι ακορδειξια οργανωση που ειναι "μη-χριστιανοι".

Το ξέρω. Και γω γνωρίζω αρκετούς, όπως γνωρίζω και κομμουνιστές που ψιλοείναι χριστιανοί.
Μιλάμε για γενικότερα τι γίνεται, όχι για τις εξαιρέσεις.

quote:
Λαθος μεγαλε φιλε μου,αντιθετα τον αφορισμο της επαναστασης του 21 οι ρασοφοροι του Πατριαρχειου τον κανανε.

Ας ζητησει πρωτα το πατριαρχειο συγνωμη γι αυτο(184 χροννια περασανε και ακομα ουτε ενα συγνωμη) και μετα ας κανετε κριτικη στους υπολοιπους.


Ναι βέβαια, ο Σουλτάνος τον διέταξε, ο Πατριάρχης τον εκτέλεσε γιατί θα τον ξεπάστρευαν και αυτόν και τον πληθυσμό της Κων/πολης, και μετά τον αναίρεσε σε μυστική τελετή στο Πατριαρχείο.

Αν είναι να φορτώνεις τα καμμώματα του Σουλτάνου στον Πατριάρχη, τότε πολύ απλά η αμεροληψία και η αντικειμενικότητα λείπει εδώ μέσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 11:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσυ θελω να μου απαντησεις σε κατι αλλο.
Αφου το θεμα των ταυτοτητων ητανε τοσο ζωτικης σημασιας για την Εκκλησια που εφτασε στο σημειο να κανει λαοσυναξεις,αφου μιλαγε για προδοσια του εθνους,αφου σηκωσε το λαβαρο της επαναστασης και αφου μιλαγε για Αντιχρισοτυς και εξαπελυσε λασπη εναντιων πολιτκων αρχοντων γιατι μολις βγηκε η Ν.Δ το εκανε γαργαρα το θεμα των ταυτοτητων???
Αμα το θεωρει τοσο σημαντικο οσο επι ΠΑΣΟκ γιατι δν κανει και τωρα λαοσυναξεις?

Αρα φιλε μου αυτη σου την ερωτηση κανε της στον παππα της ενορις σου μαζι με αυτη που σου εκανα και εγω για να δουμε τι απαντηση θα σου δωσει.

Για να μην ψαχνεις πολυ οι ταυτοτητες ητανε απλα αφορμη η αιτια ητανε η πολιτικη Σημιτη που ειναι ιδια με τις διαξυρηξεις τους Γ.Παπανδρεου περι χωρισμου κρατους-Εκκλησιας.
Απλα ο Σημιτης ειχε την δυναμη να το κανει,ο Καραμανλης απλως φοβαται.


Τι να σου πω, ίσως να'χεις δίκιο.

quote:
Οταν ομως ερθει το ΠΑΣΟΚ συντομα στην εξουσια μην απορησετε γι αυτα που θα δειτε σε σχεση με τν εκκλησια γιατι τον πολεμο τον ανοιξε η εκκλησια εναντιον του ΠΑΣΟΚ και τον συνεχιζει.
Θα λαβει την απαντηση της λοοιπον λιαν συντομως αφου ηθελε απο πνευματικος οργανισμος να γινει στυλοβατης της Ν.Δ.

Άντε με το καλό!

quote:
Η ανεξιθρησεια παει με τα νουμερα δηλαδη?
Οι ινδουιστες παντως ειναι σαφως λιγοτεροι που δεν εχουε τα ιδια προβληματα.
Αλλωστε για να ασχοληθηκε και το Ευρωπαικο Δικαστηριο πρεπει να ειναι αρκετοι.

Και τι απόφαση έβγαλε το Ευρωπαικό Δικαστήριο;
Οι Ινδουιστές ξέρεις έχουνε και έναν όγκο από πίσω τους να θεωρεί πως η μη αναγνώριση της θρησκείας τους αποτελεί προσβολή, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

quote:
Απολογουμαι για τα λαθη αλλα
1)Γραφω γηγορα χωρις να κοιταω την οθονη
2)Εχω ασυρματο πληκτρολογιο και πολλα γραμματα τα τρωει.

Καλά μην ανησυχείς, όλοι τα ίδια κάνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 21:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tyaneas:
"Καταρχας το Δωδεκαθεο ειναι η θρησκεια των προγονω ου και οφειλω ν την σεβομαι οως σεβομαι αυτους και την ιστορια τους.
Κατα δευτερον προσωπικα δεν ειμαι Δωδεκαθιστης αλλα ανητανε στο χρι μου οταν μβατιζανε θα ζηταγα να γινω γιατι πολυ απλα ο Διας,Ο Ερμης,Ο Αρης,η Δημητρα κτλ ειναι Ελληνες θεοι ενω Σουλ,Ο Γαχβε ο Αβρααμ κτλ ειναι Εβραιοι.
Αρα εαν ειχα να επιλξω θα προτιμουσα τους Ελληνες θεους πρα τους Εβραιους.
Αλλωστε οι προγονοι μου που λατρευω κα δοξαζω και ειμαι υπερηφανος γι αυους στο θεο ΔΙα πιστευανε οχι στον Γιαχβε.
Αρα κατι θα ξερανε περισσοτερο απο τους επρους και τους κυνηγημενους Εβαριους που πιστευανε στον Γιαχβε."

Ολοι σεβόμεθα τα πιστεύω των άλλων και ειδικά των προγόνων μας.
Διδασκόμεθα την μυθολογία από την παιδική ηλικία.

Σε ποιό θεό πίστευαν οι αρχαίοι σαν αιτία δημιουργό του κόσμου δεν είναι εύκολο να γνωρίζουμε. Φωτιά, νερό,...

Με την εβαική θρησκεία δημιουργό- πρόσωπο ταιριάζουν οι δοξαξίες των Πυθαγορικών που διατυπώνονται λεπτομερέστερα στον Τίμαιο του Πλάτωνα.

Οι πυθαγορικοί συμφωνούν με τους εβραίους ότι ο δημιουργός είναι ένας .
Εθεσαν σαν βάση τη μονάδα και καλλιέργησαν τη μητέρα των επιστημών τα μαθηματικά.
Μιλούν με τους εβραίους για το ίδιο πρόσωπο. Οι πυθαγορικοί το λένε Θεό, οι εβραίοι στη γλώσσα τους Γιαχβέ.

Μιλάμε τι πίστευαν οι φιλόσοφοι και όχι ο λαός που ήθελε να κρατά φαλλικά σύμβολα και να οργιάζει σε γιορτές. Σαν τους εβραίους που μόλις δεν τους πρόσεχε κάποιος δικός τους σοφός στρεφόσανε προς γειτονικές θρησκέιες έτοιμοι να κάνουν και ανθρωποθυσίες.

Ο Θεός δεν είναι αποκλειστικότητα κανενός λαού.
Ολοι οι λαοί, όλοι οι ανθρώποι είναι ίσιοι.
Η αιθιοπία έχει αναπτύξει στο παρελθόν τεράστιο πολιτισμό.

Οι αρχαίοι έλληνες ασπάστηκαν τον χριστιανισμό σαν θεωρία. Οι θεωρίες δεν έχουν ετικέτα κατασκευής.

Σήμερα οι έλληνες ασπάζονται θεωρίες του γερμανών άγγλων ρώσων και άλλων φιλοσόφων.

Αν θέλει κάποιος να ψωνίζει θεωρίες από συγκεκριμένα κράτη, πρόβλημά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 01:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας το Δωδεκαθεο ειναι η θρησκεια των προγονω ου και οφειλω ν την σεβομαι οως σεβομαι αυτους και την ιστορια τους.
Κατα δευτερον προσωπικα δεν ειμαι Δωδεκαθιστης αλλα ανητανε στο χρι μου οταν μβατιζανε θα ζηταγα να γινω γιατι πολυ απλα ο Διας,Ο Ερμης,Ο Αρης,η Δημητρα κτλ ειναι Ελληνες θεοι ενω Σουλ,Ο Γαχβε ο Αβρααμ κτλ ειναι Εβραιοι.
Αρα εαν ειχα να επιλξω θα προτιμουσα τους Ελληνες θεους πρα τους Εβραιους.
Αλλωστε οι προγονοι μου που λατρευω κα δοξαζω και ειμαι υπερηφανος γι αυους στο θεο ΔΙα πιστευανε οχι στον Γιαχβε.
Αρα κατι θα ξερανε περισσοτερο απο τους επρους και τους κυνηγημενους Εβαριους που πιστευανε στον Γιαχβε.

ΦΙΛΕ TYANEA ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ .
ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΙΟΝ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΖΕΥΣ.
ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΙΔΙΒΙΣΚΟΙ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΑΥΤΩΝ?
Η ΠΛΑΚΑ "ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟΝ ΘΕΟΝ "ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ?
ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΠΑΕΙ ΜΑΖΙ ?
ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΣ ΝΑΙ .
ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ Η ΨΥΧΗ ΘΕΛΕΙ ΑΞΙΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ "ΘΕΙΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΓΙΔΟΒΟΣΚΩΝ-ΕΡΗΜΙΤΩΝ ΚΑΙ ΣΑΛΕΜΕΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΠΕΦΤΟΥΝ.
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 02:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αρχαίοι έλληνες ασπάστηκαν τον χριστιανισμό σαν θεωρία.

ΦΙΛΕ DIMITRIS2 ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ "Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ' ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ?
ΕΛΛΗΝ ΛΟΓΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ?
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ?
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΜΑΘΑΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ, ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΦΑΙΔΩΝΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΘΕΟΥΣ ΓΙΑ ΣΩΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.
ΞΥΠΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ .ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΣΤΙς ΜΠΙΖΝΕΣ.
ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΙΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ.ΑΛΛΑ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 04:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατα δευτερον προσωπικα δεν ειμαι Δωδεκαθιστης αλλα ανητανε στο χρι μου οταν μβατιζανε θα ζηταγα να γινω γιατι πολυ απλα ο Διας,Ο Ερμης,Ο Αρης,η Δημητρα κτλ ειναι Ελληνες θεοι ενω Σουλ,Ο Γαχβε ο Αβρααμ κτλ ειναι Εβραιοι.
Αρα εαν ειχα να επιλξω θα προτιμουσα τους Ελληνες θεους πρα τους Εβραιους.
Αλλωστε οι προγονοι μου που λατρευω κα δοξαζω και ειμαι υπερηφανος γι αυους στο θεο ΔΙα πιστευανε οχι στον Γιαχβε.
Αρα κατι θα ξερανε περισσοτερο απο τους επρους και τους κυνηγημενους Εβαριους που πιστευανε στον Γιαχβε.

Συγχαρητήρια για την κριτική σου σκέψη, και αμεροληψία, που σε οδήγησε αβίαστα στο συμπέρασμα πως ο Δίας, ο Ποσειδώνας, ο Ήφαιστος κλπ είναι πραγματικοί Θεοί, και θα πρέπει να τους λατρεύεις.

quote:
Αρα κατι θα ξερανε περισσοτερο απο τους επρους και τους κυνηγημενους Εβαριους που πιστευανε στον Γιαχβε.

Όπως και για τις πεμπτουσίες και για την θεωρία της "αυτόματης γένεσης" έτσι; Ότι προκαλεί κορεσμό στα εθνικιστικά μας πιστεύω, βουρ να το δεχθούμε, κι ας είναι και χαζό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy