ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 18:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Centarius
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Να ρωτήσω κάτι όμως;;
Γιατί πάντα, και γνωρίζουν πολύ καλά ποιοι είναι αυτοί που το κάνουν, μεταφέρετε μια συζήτηση πότε από εδώ και πότε από εκεί;;

--------------------------------------------------------------------------------

Να είσαι καλά ψηλέ μου έφυγε το κλαπέτο απο τα γέλια!!!!!!!!!


Χαίρομαι που τουλάχιστον κάποιοι συμμετέχουν και το διασκεδάζουν κιόλας.
Όταν τελειώσεις με τα γέλια, μήπως θα μπορούσες εσύ να μας παραθέσεις τα στοιχεία που ζήτησα από τη Γηγενή;;

Νομίζω πως και εσύ πρέπει να έχεις τις ίδιες απόψεις με το Γηγενή, οπότε, για να έχεις διαμορφώσει τις ίδιες ιδέες, πάει να πει πως έχεις μελετήσει τα στοιχεία που έχει μελετήσει και ο Γηγενής και στηρίζει τις απόψεις του.

Πρόσεχε γιατί αν γελάς μόνο αλλά δεν λες ή παραθέτεις και τίποτα το αξιόλογο, υπάρχει κίνδυνος να σε παρεξηγήσουν και να σου αποδώσουν και τίποτα άσχημους χαρακτηρισμούς.

Λοιπόν; Περιμένω!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 22:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dying_Incubus,
Συγγνωμη που αργησα να απαντησω στις απωριες σου αλλα εχω επιστρεψει (απο διακοπες) στη δουλαια μου και δεν βρισκω και πολυ χρονο για γραψιμο. Ακομα και τωρα ο χρονος με πιεζει γιαυτο και σου στελνω αυτο site οπου μπορεις να βοηθηθεις καταλληλα.Αυτο εξαρτατε απο σ'ενα.
Το site αυτο δινει τα ερωτηματα που θετεις εσυ και πολλοι απο τους "δικους" σου (νεοπαγανιστες) και μετα απαντιουνται απο Ορθοδοξους Χριστιανους. Τωρα, εαν θα τις δεχτεις η τις απορριψεις και παλι εξαρτατε απο σ'ενα. Εαν τις εχεις ηδη απορριψεις (προτου τις διαβασεις) τοτε διαφαινεται εγωισμος απο μερους σου και αυτο δεν ειναι καλο.
Εν παση περιπτωση, εγω σου παραθετω το site αυτο και καποιες διευκολυνσεις ετσι ωστε να βρεις πιο ευκολα τις απαντησεις στις αποριες σου.
Κοιταξε τα παρακατω:

14. Οι Έλληνες εκχριστιανίστηκαν με το ζόρι από τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες, οι οποίοι κατέστρεψαν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα. 1-5
15. Πατέρες της Εκκλησίας και Εθνικοί –αρχαίος πολιτισμός. 5,6,8,9,10
64. Ο αφορισμός Επανάστασης από το Πατριαρχείο˙ αγία Λαύρα και 25η Μαρτίου˙ «Ελληνική Νομαρχία». 1-3
65. Είναι μύθος το «Κρυφό Σχολειό»;

Επισης,μπορεις να βρεις και απαντησεις σε πολλα αλλα ερωτηματα. Ελπιζω να ικανοποιειθεις απο τις απαντησεις. Εαν οχι τοτε συγγνωμη αλλα δεν μπορω να βοηθησω αλλιως.

Το site
http://www.geocities.com/antipaganismos/index.html?200517

Κυριε Ιησου Χριστε Ελεησων Μας.¨

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβράμη, κάνεις ένα λάθος...

quote:
Το site αυτο δινει τα ερωτηματα που θετεις εσυ και πολλοι απο τους "δικους" σου (νεοπαγανιστες) και μετα απαντιουνται απο Ορθοδοξους Χριστιανους. Τωρα, εαν θα τις δεχτεις η τις απορριψεις και παλι εξαρτατε απο σ'ενα. Εαν τις εχεις ηδη απορριψεις (προτου τις διαβασεις) τοτε διαφαινεται εγωισμος απο μερους σου και αυτο δεν ειναι καλο.

πόσες φορές πρέπει να πώ οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ?
ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α!
Το έχω πεί τόσες φορές!
Όσο για το αν με διακατέχει ο εγωισμός, αυτό μήπως να το κρίνω εγώ καλύτερα...?
Διάβασα αυτά που παρέθεσες κι είναι ευλογοφανή.
Άσε με όμως να έχω αμφιβολίες για το αν όσα λέγονται είναι αληθινά, δεδομένου του τίτλου της ιστοσελίδας.
Μία ιστοσελίδα που έχει τέτοιο τίτλο λές να είναι αντικειμενική?
Δε νομίζω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 00:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλος
<<Υποθέτω, πως ο φίλος Γηγενής, αφού αναφέρει συνεχώς πως οι Χριστιανοί διώχθηκαν γιατί δεν τηρούσαν τους νόμους του κράτους, θα τους γνωρίζει πολύ καλά έτσι;;

Του ζητώ λοιπόν να μας τους παραθέσει εδώ πέρα, μαζί με την αναφορά στις ιστορικές πηγές τους, έτσι ώστε και εμείς να δούμε περί ποίων νόμων πρόκειται, και να μας αναφέρει επίσης, από ιστορικές πηγές στοιχεία που να λένε αναλυτικά τα παραπτώματα των Χριστιανών απέναντι στους εν λόγω νόμους;

Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να καταλάβουμε, τι επιτέλους θέλει να μας πει ο Γηγενής.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ!>>

εδω ταιριαζει το <<εκει που μας χρωσταγανε μας πηραν και το βοδι>>

βρε ψηλε εδω και 100 μηνυματα περιμενω απο εσενα να μου φερεις στοιχεια που να λενε οτι εγιναν χριστιανικοι διωγμοι στην ρωμη

και ερχεσε και μου ζητας να σου φερω στοιχεια που να δειχνουν οτι οι διωγμοι εγιναν γιατι δεν υπηρετουσαν τους νομους του κρατους


ας δουμε τι στοιχεια εφερες εσυ που συνηγορουν υπερ της αποψης μου

<<Ο Σουητώνιος
Ο Ρωμαίος ιστορικός, Γάιος Σουητώνιος Τρανκίλλιος, (Gaius Suetonius Tranquillus, 70-160 μ.Χ.) επί Τραϊανού έλαβε το δημαρχιακό αξίωμα και επί Αδριανού έγινε ο εξ απορρήτων γραμματεύς του. Το κυριότερο ιστορικό έργο του (120 μ.Χ.), και πλήρες σωζόμενο, αναφέρεται στη ζωή των δώδεκα πρώτων αυτοκρατόρων της Ρώμης, από τον Ιούλιο Καίσαρα έως τον Δομιτιανό, και επιγράφεται: «Βίοι των 12 Καισάρων» (Vitae XII Caesarum). Στον «Βίο του Κλαυδίου» (XXV, 4) αναφέρεται στο διάταγμα του αυτοκράτορα (49 ή 53 μ.Χ.) με το οποίο οι Ιουδαίοι της Ρώμης -χωρίς διάκριση χριστιανών και μη χριστιανών- εξορίζονταν απ' αυτήν:

«Iudaeos impulsore Chresto assidue tumultuants Roma expulit».

Δηλαδή:

«Τους Ιουδαίους οι οποίοι τη υποκινήσει του Χριστού εδημιούργουν θόρυβον εις την Ρώμη τους εξόρισε».

Tο απόσπασμα αυτό αναφέρει εκδιώξεις από τη Ρώμη Ιουδαίων και Χριστιανών, εξαιτίας των ταραχών που δημιουργούνταν μεταξύ τους

τι λενε τα ιστορικα στοιχεια που εσυ εφερες;

δημιουργουν ταραχες
αρα με την απλη λογικη εσυ μας λες οτι ο διωγμος αυτος εγινε για τον λογο οτι καποια ατομα δημιουργουσαν ταραχες στην πολη το οτι αυτα τα ατομα ηταν χριστιανοι δεν αφορουσε την ρωμη η ρωμη τους εβλεπε σαν ταραξιες

για αλλη μια φορα εσυ ο ιδιος εχεις φερει αυτο που ζητας

Dying_Incubus
<<πόσες φορές πρέπει να πώ οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ?
ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α!>>

οσες φορες και να το πεις δεν θα το καταλαβουν

πρεπει να ανοικεις καπου πρεπει να εισαι εγκαθετος πρεπει να θες την καταστροφη της ο.χ.εκ.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλος

βρε ψηλε εδω και 100 μηνυματα περιμενω απο εσενα να μου φερεις στοιχεια που να λενε οτι εγιναν χριστιανικοι διωγμοι στην ρωμη



Γιατί πιστεύεις ότι οι χριστιανοί είχαν λόξα να ανοίγουν λαγούμια από αθήνα μέχρι θεσσαλονίκη για να θάβουν τους νεκρούς και αυτό μέχρι το διαταγμα ανεξιθρησκείας του Μ. Κων/νου?
Δεν σου λέω να σκάψεις. Ούτε να πας αθήνα θεσσαλονίκη με τα πόδια. Εχεις πάει με ποδήλατο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gioypi gia gia gioypi gia gia gia gioypi gia gia gioypi gia gia gia

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στασου μυγδαλα
αλλος για την βαρκα μου
πειρατη το τοπι μου
εχω και κοτερο παμε μια βολτα;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Γιατί πιστεύεις ότι οι χριστιανοί είχαν λόξα να ανοίγουν λαγούμια από αθήνα μέχρι θεσσαλονίκη για να θάβουν τους νεκρούς και αυτό μέχρι το διαταγμα ανεξιθρησκείας του Μ. Κων/νου?»

Αντί να θέτεις ερωτήματα, γιατί δεν παραθέτεις ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να βεβαιώνουνε ότι τα ευρήματα που υπονοείς αφορούνε τους χριστιανούς που σήμερα αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ?

Γιατί, ενώ από όλους τους υπόλοιπους λαούς ή και νομάδες ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΤΥΠΩΝ, από την διαβόητη………..«εξ αποκαλύψεως» ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ των χριστιανών που υποτίθεται πλημμύρισε την περιοχή με τους μυριάδες πιστούς Του, δεν ανεβρέθηκε έως σήμερα…………………ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΑΦΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΙΣΟΥ ΤΟΥ 2ΟΥ ΑΙΩΝΑ?

Μήπως φίλτατε, λέω μήπως, τα ευρήματα που αναφέρεις ΑΝΗΚΟΥΝΕ ΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΟΞΑΣΙΕΣ? Μήπως δεν έχουνε καμία απολύτως σχέση τα ευρήματα με τους σημερινούς χριστιανούς, οι οποίοι και προέκυψαν ως νικητές εκ των διαφόρων ιουδαιοχριστιανικών αιρέσεων μετά τον συμβιβασμό τους με τον Ηλιολάτρη Φλάβιο Βαλέριο?

Μήπως προσπαθείτε απλά και πάλι να καπηλευτείτε την ιστορία, όπως για παράδειγμα με τα ευρήματα του Ναγκ Χαμαντι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ευρήματα να βρώ?
Κάποιο κείμενο κάποιου προς κάποιον που να λέει , - κινδυνεύουμε μας σκοτώνουν οι εθνικοι?
Και πόσο αξιόπιστος θα ήταν ο συγγραφέας?

Οχι,
Σου παραθέτω αρχαιολογικά ευρήματα, κατακόμβες με μήκος σκαψίματος από αθήνα μέχρι θεσσαλονίκη, σε μια μόνο κατακόμβη απ τις πολλές, με το χέρι και το φτυάρι σκαμμένες, που σταμάτησαν μετά το διάταγμα ανεξιθρησκείας.
Από κει και πέρα ΔΕΝ ΕΘΑΒΑΝ ΚΡΥΦΑ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ και τα αγαπημένα τους πρόσωπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Τι ευρήματα να βρώ?»

Τι ευρήματα να βρεις??

Όταν θέλετε τα βρίσκετε, τώρα……δεν σας φτάνει το δαιμόνιο σας? Αντιλαμβάνεσαι φίλτατε ότι δίχως να τεκμηριώνεις τα όσα λες, απλά επαναλαμβάνεις φήμες και λόγια του αέρα, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

«Σου παραθέτω αρχαιολογικά ευρήματα, κατακόμβες με μήκος σκαψίματος από αθήνα μέχρι θεσσαλονίκη, σε μια μόνο κατακόμβη απ τις πολλές, με το χέρι και το φτυάρι σκαμμένες, που σταμάτησαν μετά το διάταγμα ανεξιθρησκείας.»

Σου είπα, αυτό το παραμύθι που σας μάθανε, καλά θα κάνεις να το ξεχάσεις.

Κανείς δεν κυνηγούσε κανέναν χριστιανό, παρά μονάχα διάφορους που παρανομούσανε. Εάν λοιπόν τα μέλη κάποιας απόκοσμης και μισαλλόδοξης σέκτας προκαλούσανε, τότε καλά έκαναν και τους κυνηγούσανε.

Εάν μέσα σε εκείνα τα μέλη ήταν και «χριστιανοί», τότε μάλλον μονάχα προβλήματα δημιουργούσανε από τότε. Κάτι, που οι Αβρααμικές θρησκείες δεν το έκοψαν ούτε στις μέρες μας……….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 02:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου είπα, αυτό το παραμύθι που σας μάθανε, καλά θα κάνεις να το ξεχάσεις.

Κανείς δεν κυνηγούσε κανέναν χριστιανό, παρά μονάχα διάφορους που παρανομούσανε. Εάν λοιπόν τα μέλη κάποιας απόκοσμης και μισαλλόδοξης σέκτας προκαλούσανε, τότε καλά έκαναν και τους κυνηγούσανε.

Εάν μέσα σε εκείνα τα μέλη ήταν και «χριστιανοί», τότε μάλλον μονάχα προβλήματα δημιουργούσανε από τότε. Κάτι, που οι Αβρααμικές θρησκείες δεν το έκοψαν ούτε στις μέρες μας……….



Δηλαδή εσύ τι ρόλο παίζεις?
Εναντίον των αντιφρονούντων?
Όταν μερικοί σκάβουν χιλιόμετρα κάτω από τη γή για να θάψουν τους νεκρούς τους, εσύ παίρνεις το μέρος της εξουσίας που τους απαγόρευε την ελεύθερη κήδευση?
Παρανομούντες γιατί? Κάπνιζαν χασίσι?
Και ποια εξουσία είναι αυτή που απαγορεύει να θαύβουν τους νεκρούς και γίνεσαι υπερασπιστής της?
Ότι μόνο η κατακόμβη της ρώμης έχει 800 χιλιόμετρα σκάψιμο κανείς δεν το αμφισβητεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 08:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dying_Incubus
<<πόσες φορές πρέπει να πώ οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ?
ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α!>>

οσες φορες και να το πεις δεν θα το καταλαβουν

πρεπει να ανοικεις καπου πρεπει να εισαι εγκαθετος πρεπει να θες την καταστροφη της ο.χ.εκ.



Έτσι είναι παιδιά. Το καθεστώς όπως είναι και οι χριστιανοί έχουν ανάγκη από αντιπάλους. Από κάποιους που να ανήκουν σε μια αντίθετη φατρία. Αλλιώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Είναι αυτό που έγραφε ο Καβάφης "και τώρα τί θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους"
Όσο για τους διωγμούς γιατί πιμένετε αφού σας απαντάνε άλλα αντ' άλλων. Το θέμα των διωγμών είναι λυμμένο. Οι Ρωμαίοι δεν εδίωξαν κανέναν για τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Στράφηκαν κατά των χριστιανών κατηγορώντας τους ως αντικρατιστές. Οι διωγμοί ήταν ΛΙΓΟΙ και τοπικής εμβέλειας. Στις κατακόμβες δεν κρύφτηκαν οι χριστιανοί για να γλυτώσουν τους διωγμούς, αλλά για να κρύβουν την αντικρατιστική συμπεριφορά τους και τα δεισιδαιμονικά μυστήριά τους.

http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 10:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, βρέ παιδιά!
Έχω κουραστεί να το λέω.
Άλλοι με λένε νεοπαγανιστή, άλλοι Σατανιστή, άλλοι τσιράκι του ΥΣΕΕ κτλ κτλ.
ΑΜΑΝ ΠΙΑ!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 13:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Ρωμαίοι δεν εδίωξαν κανέναν για τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Στράφηκαν κατά των χριστιανών κατηγορώντας τους ως αντικρατιστές. Οι διωγμοί ήταν ΛΙΓΟΙ και τοπικής εμβέλειας. Στις κατακόμβες δεν κρύφτηκαν οι χριστιανοί για να γλυτώσουν τους διωγμούς, αλλά για να κρύβουν την αντικρατιστική συμπεριφορά τους και τα δεισιδαιμονικά μυστήριά τους.



Δεν βλέπω κανένα αντικρατισμό στην κ. διαθήκη, τις διδασκαλίες των αποστόλων, τις απολογίες των χριστιανών.

Ίσα ίσα προτρέπει ο Παύλος υποταγή στην κρατική εξουσία , πράγμα που δεν μου αρέσει από ένα σημείο και μετά.

Ο τρόπος μυστηρίων σήμερα είναι βασισμένος στα αρχαία βιβλία και την παράδοση και δεν βλέπω να γίνονται τα μυστήρια κρυφά. Έχεις υπόψη σου κάποιο εκκλησιαστικό κείμενο που να λέει ότι τα μυστήρια πρέπει να γίνονται στα έγκατα της γης.
Οι εκκλησίες χτίζονται σε υψώματα, τα εκκλησάκια σε κορφές λόφων, το ιερό κοιτάζει πάντα πάντα προς τον ήλιο, την ανατολή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 14:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν βλέπω κανένα αντικρατισμό στην κ. διαθήκη, τις διδασκαλίες των αποστόλων, τις απολογίες των χριστιανών.

Ίσα ίσα προτρέπει ο Παύλος υποταγή στην κρατική εξουσία , πράγμα που δεν μου αρέσει από ένα σημείο και μετά.

Ο τρόπος μυστηρίων σήμερα είναι βασισμένος στα αρχαία βιβλία και την παράδοση και δεν βλέπω να γίνονται τα μυστήρια κρυφά. Έχεις υπόψη σου κάποιο εκκλησιαστικό κείμενο που να λέει ότι τα μυστήρια πρέπει να γίνονται στα έγκατα της γης.
Οι εκκλησίες χτίζονται σε υψώματα, τα εκκλησάκια σε κορφές λόφων, το ιερό κοιτάζει πάντα πάντα προς τον ήλιο, την ανατολή.



Δεν γίνονται τα μυστήρια στα κρυφά; Μπορείς να μου πεις τα λόγια του ιερέως κατά την κορύφωση της θείας ευχαριστίας; Πρόσεξε όχι αυτά που λέει ο ιερέας στο πλήθος αλλά αυτά που λέει μόνος του μέσα στο ιερό. Οι χριστιανοί μπήκαν στις κατακόμβες αφότου η θρησκεία τους απαγορεύτηκε. Πιο πριν κήρυτταν στις συναγωγές και συναθροίζονταν σε σπίτια πιστών. Και απαγορεύτηκε η θρησκεία τους γιατί εξαιτίας αυτής κήρυτταν το μη σεβασμό στον αυτοκράτορα και στο κράτος, απέφευγαν την στράτευση, καταδίκαζαν τα ρωμαϊκά ήθη και έθιμα και για δεκάδες άλλους λόγους, που έχουν αναφέρει αρκετοί φίλοι εδώ.

http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 14:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά αγαπητέ, στα σπίτια των πιστών, στα υπερώα, στον πάνω όροφο δηλαδή και όχι στο υπόγειο.
Μέσα στο ιερό δεν ξέρω τι λέει ο παπάς αλλά φωναχτά λέει να κλείσουν τις πόρτες αφού βγούν οι κατηχούμενοι έξω.(τας θύρας, τας θύρας,..)
Πόρτες είχαν προ των διωγμών και μετά. Οι κατακόμβες δεν είχαν πόρτες.
Αλλά δεν είχαν και παράθυρα να ψάλλουν: "βλέποντες το φως το εσπερινό υμνούμε Πατέρα..."

Συμφωνώ με τα λεγόμενά του ότι "Οι χριστιανοί μπήκαν στις κατακόμβες αφότου η θρησκεία τους απαγορεύτηκε." Αλλά δεν συμφωνώ ότι απαγορεύτηκε γιατί δεν υποτάσσοντο στην κρατική εξουσία κάτι που είναι αντίθετο με την κ. διαθήκη και τα συγγράμματα των πρώτων χριστιανών.

Ότι δεν έθυαν στα είδωλα, καλά έκαναν αφού δεν πίστευαν σ΄αυτά.

Η τρίτη υπόθεσή σου ότι δεν εστρατεύοντο δεν στέκει.
Διότι έχουμε γυναίκες μάρτυρες οι οποίες αν τηρούσαν τα 2 παραπάνω γιατί να μαρτυρήσουν εφ όσον τότε οι γυναίκες δεν εστρατεύοντο?
Έχουμε πολλούς εξ άλλου μάρτυρες που ήσαν αξιωματικοί, ένα καλό επάγγελμα της εποχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 17:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Γηγενή είσαι άπαιχτος.
Παίρνεις ότι σου αρέσει, προτιμάς βέβαια ότι πλησιάζει και μπορεί να στηρίξει, και με λίγο «φτιάξιμο» το προσαρμόζεις ανάλογα στα καινούργια δεδομένα της ιστορίας σου.

Εγώ άλλα σου παράθεσα, αλλιώς τα πείρες και έκανες και την προσθήκη σου, και άλλα μας παρουσιάζεις.

Λοιπόν,
πείρα ορισμένα από τα χαρακτηριστικά της «Δημοκρατικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας», όπως εσύ τα παρουσίασες, μπας και τελικά καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη, εγώ και εσύ δηλαδή, γιατί ο κόσμος ξέρει ποια είναι η αλήθεια, και ας προσπαθείς εσύ εδώ να πείσεις, ίσως ορισμένους ομόσταβλούς σου, ότι ο γάιδαρος πετάει και περνάει και τον ελέφαντα σε ταχύτητα.

Λοιπόν

"1. δεν δέχονταν να κάνουν θυσίες στους θεούς
Σοβαρό αδίκημα, φαίνεται ξεκάθαρα η ανεξιθρησκία της εποχής, όπου ο καθένας μπορούσε να λατρέψει το Θεό του και δεν υποχρεωνόταν να λατρέψει και να κάνει θυσίες σε κάποιο επιβεβλημένο Θεό ή θεότητες.


2. δεν λάτρευαν την εικόνα του αυτοκράτορα
Ένα άλλο ακόμη στοιχείο που συνεισφέρει στα αδιάσειστα στοιχεία περί ανεξιθρησκίας

3. απέφευγαν την στρατιωτική υποχρέωση εις την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία
Τι θα πει απέφευγαν;;

4. συνέρχονταν σε μυστικές συνελεύσεις (εκκλησίες) οι οποίες απαγορεύονταν ρητά.
Αλήθεια γιατί απαγορευόταν;; Δεν ήταν ελεύθερη η θρησκευτική λατρεία; Τι σόι ανεξιθρησκία είναι αυτή που σου απαγορεύει να λατρεύεις το Θεό σου έτσι ώστε να οι συνελεύσεις να γίνονται μυστικά;;

5. δεν πίστευαν στην κοινωνική οργάνωση (Kατά Ματθαίον, Κεφ Ιθ΄ «30 Πολλοὶ δὲ ἔσονται πρῶτοι ἔσχατοι καὶ ἔσχατοι πρῶτοι.» και τέλος
Μα καλά, ποιος έδωσε αυτή την τρομερή ερμηνεία στο παραπάνω;;

6. οι Χριστιανοί απειλούσαν την Ρώμη μέσω της «Αποκάλυψης».
Έλα βρε;; Απειλούσαν τη Ρώμη μέσω της «Αποκάλυψης»;; Πώς και γιατί;;


Εγώ περιμένω ακόμη να τεκμηριώσεις αυτή την «διαφορετική» θεώρηση της ιστορίας. Μάλλον, θα περιμένω για πολύ να μου παρουσιάσεις τα στοιχεία που σου ζήτησα, τα οποία ίσως θα μπορούσαν να μας φωτίσουν περισσότερο σ’ αυτή τη νέα ιστορία που θέλεις να γράψεις.

Μάλλον όμως θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ γιατί οι φίλοι μας οι ιταλοί αλλιώς τα γνωρίζουν τα πράγματα.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 17:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
arisseirios
Όσο για τους διωγμούς γιατί πιμένετε αφού σας απαντάνε άλλα αντ' άλλων. Το θέμα των διωγμών είναι λυμμένο. Οι Ρωμαίοι δεν εδίωξαν κανέναν για τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Στράφηκαν κατά των χριστιανών κατηγορώντας τους ως αντικρατιστές. Οι διωγμοί ήταν ΛΙΓΟΙ και τοπικής εμβέλειας. Στις κατακόμβες δεν κρύφτηκαν οι χριστιανοί για να γλυτώσουν τους διωγμούς, αλλά για να κρύβουν την αντικρατιστική συμπεριφορά τους και τα δεισιδαιμονικά μυστήριά τους.

Δεν θέλω να χαλάσω την ωραία συζήτησή σας με το Δημήτρη, αλλά τι θα πει το θέμα των διωγμών είναι λυμένο;;
Πολύ εύστοχη η αναφορά σου, αυτό το "αντικρατιστική συμπεριφορά" πως πάει κουστούμι με κάτι "δημοκρατικές" ιδέες του χτες και του σήμερα!!!
Κάτι τέτοια λέγανε και όσοι δικτάτορες εδίωξαν και σκότωσαν τους αντιφρονούντες.
Παρόμοιες δικαιολογίες μας παρουσιάζει και η καινούργια Αυτοκρατορία για να "λυτρώσει" τους λαούς.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρόσεχε γιατί αν γελάς μόνο αλλά δεν λες ή παραθέτεις και τίποτα το αξιόλογο, υπάρχει κίνδυνος να σε παρεξηγήσουν και να σου αποδώσουν και τίποτα άσχημους χαρακτηρισμούς.

Λοιπόν; Περιμένω!


Ψηλέ συγνώμη που περίμενες......
Χαίρομαι που το παίρνεις χαμπάρι ότι αν δεν λες ή παραθέτεις και τίποτα το αξιόλογο, υπάρχει κίνδυνος να σε παρεξηγήσουν και να σου αποδώσουν και τίποτα άσχημους χαρακτηρισμούς γιατί απο τους λίγους που το εφαρμόζουν αυτό είσαι εσύ αγαπητέ και όταν απαντήσεις στα ερωτήματα και τα επιχειρήματα που και εγώ σου έχω θέσει πάμπολλες φορές και που δεν έχεις απαντήσει ούτε μία φορά τότε ίσως να γίνει και διάλογος.... (και δεν μιλάω μόνο σε αυτό το topic)!!!!Απο την στιγμή που επιλεκτικά απαντάς σε κάποια ερωτήματα και σε κάποια άλλα αποφεύγεις με αντιληπτούς σε όλους μας ελιγμούς να απαντήσεις πιστεύω (και πιστεύω να συμμερίζονται και άλλοι την άποψή μου) ότι δεν σου οφείλω να σου παραθέσω τίποτα άλλο.... Φιλική συμβουλή, ορισμένες φορές είναι καλύτερο να παραδέχεσαι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ή να το ψάξεις και να απαντήσεις με στοιχεία και αποδείξεις παρα να αλλάζεις συζήτηση η να λες διαφόρου είδους εξυπνάδες....(τουλάχιστον εγώ έτσι έχω μάθει αποφεύγωντας να γίνομαι φορτικός και γραφικός....)

ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Centarius
Το έχεις πάρει χαμπάρι ότι μου την έχετε πέσει αρκετοί και αραδιάζετε ένα σωρό δήθεν ερωτήματα για πάσης φύσης θέματα;;
Ούτε μια ημέρα 48 ωρών δεν θα μου έφτανε να ψάξω να βρω στοιχεία για να μπορέσω, σε όλες τις θεματικές ενότητες, να δώσω μια απάντηση σε όλους.

Άσε που ο καθένας που ανακαλύπτει αυτό το φόρουμ και έχει τις ίδιες ιδές με εσένα, φτου και από την αρχή, αρχίζει να επαναλαμβάνει τα ίδια ερωτήματα περί "εκγλημάτων των χριστιανών, οι διωγμοί κατά των ελλήνων, η μισαλοδοξία, μπλα μπλα μπλα ....".
Θαρείς και όλοι, όσοι μπαίνουν τελευταία στο φόρουμ, είναι προγραμματισμένοι να πιπιλίζουν τα ίδια πράγματα και δεν μπαίνουν ούτε καν στον κόπο να διαβάσουν και τα παλαιότερα μηνύματα όπου έχουν απαντηθεί τα περισσότερα δήθεν ερωτήματα.

Ας μείνουμε όμως τώρα σε αυτό εδώ το θέμα.

Εγώ έφερα στοιχεία, τα οποία και ο Γηγενής τα γύρισε όπως ήθελε. Μπράβο σε όσους δέχονται τα μαγειρέματα αυτά και δεν προσβάλλονται (και απ' ότι φαίνεται μέσα σε αυτούς είσαι και εσύ).
Παρέθεσα και κάτι αναφορές από ιταλικά κείμενα (τις οποίες κάποια στιγμή οφείλω να τις μεταφράσω), υπάρχουν ιστορικά στοιχεία και περίτρανες αποδείξεις, για όποιον θέλει ειλικρινά να ψάξει για στοιχεία.
Όσα στοιχεία από ιστορικές αναφορές και να φέρω, ο Γηγενής θα κάνει το χαζό και θα αμφιβάλει για τα πάντα.
Τη βρίσκεις λογική εσύ μια τέτοια συμπεριφορά;;

Βλέπεις ότι έξω υπάρχει το φως του ήλιου και να είμαι εγώ δίπλα σου και να σου ζητώ να μου αποδείξεις ότι πράγματι πρόκειται για το το φως του ήλιου, "βρε ορίστε", να μου λες εσύ, "να δες, αυτό εδώ που βλέπεις είναι ο ήλιος", και εγώ να σου λέω "όχι, εγώ θέλω στοιχεία".
Ε, μια τέτοια συμπεριφορά ούτε συμπεριφορά μικρού παιδιού δεν είναι.
Αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι μαζί μου τότε;;

Εφόσον λοιπόν αμφισβητείτε την ιστορία όλη, σας ζήτησα να παρουσιάσετε τα στοιχεία στα οποία βασίζετε την αμφιβολία σας.

Στις ερωτήσεις μου, δεν έλαβα τίποτα άλλο παρα σαρκασμούς και λόγια του χαμού.
Αυτά είναι λοιπόν και τα στοιχεία σας και τα επιχειρήματά σας, διότι, από κάπου ακούσατε ή πιθανώς να διαβάσατε σε κάποιο σίτε όλες αυτές τις μπούρδες και ήρθατε να τις πουλήσετε για εξυπνάδες εδώ μέσα.

Λοιπόν, αν νομίζεις ότι μπορείς να παραθέσεις τα όσα σου ζήτησα, που αν τα έχεις στην κατοχή σου και τα έχεις μελετήσει δεν πρέπει να είναι δύσκολο για σένα, ΚΟΠΙΑΣΕ!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλός
<<Εγώ έφερα στοιχεία, τα οποία και ο Γηγενής τα γύρισε όπως ήθελε.>>


ψηλε αυτα τα στοιχεια εφερες που ειναι η παραποιηση;


Ο Σουητώνιος
Ο Ρωμαίος ιστορικός, Γάιος Σουητώνιος Τρανκίλλιος, (Gaius Suetonius Tranquillus, 70-160 μ.Χ.) επί Τραϊανού έλαβε το δημαρχιακό αξίωμα και επί Αδριανού έγινε ο εξ απορρήτων γραμματεύς του. Το κυριότερο ιστορικό έργο του (120 μ.Χ.), και πλήρες σωζόμενο, αναφέρεται στη ζωή των δώδεκα πρώτων αυτοκρατόρων της Ρώμης, από τον Ιούλιο Καίσαρα έως τον Δομιτιανό, και επιγράφεται: «Βίοι των 12 Καισάρων» (Vitae XII Caesarum). Στον «Βίο του Κλαυδίου» (XXV, 4) αναφέρεται στο διάταγμα του αυτοκράτορα (49 ή 53 μ.Χ.) με το οποίο οι Ιουδαίοι της Ρώμης -χωρίς διάκριση χριστιανών και μη χριστιανών- εξορίζονταν απ' αυτήν:

«Iudaeos impulsore Chresto assidue tumultuants Roma expulit».

Δηλαδή:

«Τους Ιουδαίους οι οποίοι τη υποκινήσει του Χριστού εδημιούργουν θόρυβον εις την Ρώμη τους εξόρισε».

Tο απόσπασμα αυτό αναφέρει εκδιώξεις από τη Ρώμη Ιουδαίων και Χριστιανών, εξαιτίας των ταραχών που δημιουργούνταν μεταξύ τους με επίκεντρο το όνομα του Ιησού Χριστού.

λοιπον ψηλε τι αλαξα σε αυτα που εσυ εγραψες;
γραφεις η οχι οτι οι διωγμοι εγιναν εξετιας των ταραχων που προκαλουσαν οι χριστιανοι με τους ιουδαιους;


ψηλος
<<Παρέθεσα και κάτι αναφορές από ιταλικά κείμενα (τις οποίες κάποια στιγμή οφείλω να τις μεταφράσω)>>

και ακομα περιμενουμε


ψηλος
<<υπάρχουν ιστορικά στοιχεία και περίτρανες αποδείξεις, για όποιον θέλει ειλικρινά να ψάξει για στοιχεία.>>

αυτα ζηταω απο την αρχη ποτε θα τα φερεις;

ψηλος
<<Όσα στοιχεία από ιστορικές αναφορές και να φέρω, ο Γηγενής θα κάνει το χαζό και θα αμφιβάλει για τα πάντα.>>

βρε φερτα και βλεπουμε

ψηλος
<<Λοιπόν,
πείρα ορισμένα από τα χαρακτηριστικά της «Δημοκρατικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας», όπως εσύ τα παρουσίασες,>>

οχι εγω αυτα ειναι απο την σελιδα του απολογητη που μας παρεπεμψες


1. δεν δέχονταν να κάνουν θυσίες στους θεούς


<<Σοβαρό αδίκημα, φαίνεται ξεκάθαρα η ανεξιθρησκία της εποχής, όπου ο καθένας μπορούσε να λατρέψει το Θεό του και δεν υποχρεωνόταν να λατρέψει και να κάνει θυσίες σε κάποιο επιβεβλημένο Θεό ή θεότητες.>>

ειπαμε ψηλε οτι αυτο το λει στην σελιδα του απολογητη
το οτι ειταν ανεξηθρησκεια στην ρωμαικη αυτοκρατορια το καταλαβενεις
απο τους ναους των διαφορων θεων που υπηρχαν


2. δεν λάτρευαν την εικόνα του αυτοκράτορα

<<Ένα άλλο ακόμη στοιχείο που συνεισφέρει στα αδιάσειστα στοιχεία περί ανεξιθρησκίας>>

δεν δεχονταν τον αυτοκρατορα σαν ανωτατο αρχοντα δεν εχει να κανει με το αν τον λατρευαν σαν θεο οποι αυτοκρατορες λατρευτικαν σαν θεοι εγινε μετα θανατον εφτιαχναν ναους στο ονομα τους και πιγενε οποιος ηθελε

3. απέφευγαν την στρατιωτική υποχρέωση εις την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία
<<Τι θα πει απέφευγαν;;>>

θα πει οτι οι ρωμαιοι πολιτες ειχαν υποχρεωση να πανε στον στρατο οπως εχουμε και εμεις σημερα στο κρατος που ζουμε να παμε στον στρατο
οπως τωρα ετσι και τοτε αν καποιος αρνιοταν να υπηρετησει δεχοταν τις κηρωσεις του κρατους

4. συνέρχονταν σε μυστικές συνελεύσεις (εκκλησίες) οι οποίες απαγορεύονταν ρητά.


<<Αλήθεια γιατί απαγορευόταν;; Δεν ήταν ελεύθερη η θρησκευτική λατρεία; Τι σόι ανεξιθρησκία είναι αυτή που σου απαγορεύει να λατρεύεις το Θεό σου έτσι ώστε να οι συνελεύσεις να γίνονται μυστικά;;>>


οταν βλεπεις ατομα που αρνουντε να πανε στον στρατο να εχουν προκαλεσει αναταραχες για διαφορα θεματα(δες απαντηση που εσυ εφερες)να συγκεντρωνονται σε σπιτια και να κλεινονται μεσα χωρις να επιτρεπουν σε ατομα που δεν ανοικουν στην κλικα τους να παρακολουθησουν τι κανουν τοτε ειναι λογικο να υποθεσουν οτι ετοιμαζουν εξεγερσεις

5. δεν πίστευαν στην κοινωνική οργάνωση

(Kατά Ματθαίον, Κεφ Ιθ΄ «30 Πολλοὶ δὲ ἔσονται πρῶτοι ἔσχατοι καὶ ἔσχατοι πρῶτοι.»

οταν αποριπτουν νομους του κρατους οταν δεν ακολουθουν την κοινωνικη οργανωση τοτε πως λεγετε;

και τέλος
Μα καλά, ποιος έδωσε αυτή την τρομερή ερμηνεία στο παραπάνω;;

6. οι Χριστιανοί απειλούσαν την Ρώμη μέσω της «Αποκάλυψης».
Έλα βρε;; Απειλούσαν τη Ρώμη μέσω της «Αποκάλυψης»;; Πώς και γιατί;;

οπως ειπα αυτα ειναι μεσα απο την σελιδα του απολογητη γιατι δεν ρωτας αυτον που τα εγραψε;
μην ξεχνας εσυ εδωσες την σελιδα σαν σωστη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 16:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο Σουητώνιος
Ο Ρωμαίος ιστορικός, Γάιος Σουητώνιος Τρανκίλλιος, (Gaius Suetonius Tranquillus, 70-160 μ.Χ.) επί Τραϊανού έλαβε το δημαρχιακό αξίωμα και επί Αδριανού έγινε ο εξ απορρήτων γραμματεύς του. Το κυριότερο ιστορικό έργο του (120 μ.Χ.), και πλήρες σωζόμενο, αναφέρεται στη ζωή των δώδεκα πρώτων αυτοκρατόρων της Ρώμης, από τον Ιούλιο Καίσαρα έως τον Δομιτιανό, και επιγράφεται: «Βίοι των 12 Καισάρων» (Vitae XII Caesarum). Στον «Βίο του Κλαυδίου» (XXV, 4) αναφέρεται στο διάταγμα του αυτοκράτορα (49 ή 53 μ.Χ.) με το οποίο οι Ιουδαίοι της Ρώμης -χωρίς διάκριση χριστιανών και μη χριστιανών- εξορίζονταν απ' αυτήν:

«Iudaeos impulsore Chresto assidue tumultuants Roma expulit».

Δηλαδή:

«Τους Ιουδαίους οι οποίοι τη υποκινήσει του Χριστού εδημιούργουν θόρυβον εις την Ρώμη τους εξόρισε».

Tο απόσπασμα αυτό αναφέρει εκδιώξεις από τη Ρώμη Ιουδαίων και Χριστιανών, εξαιτίας των ταραχών που δημιουργούνταν μεταξύ τους με επίκεντρο το όνομα του Ιησού Χριστού.



Αν υπήρχε επίκεντρο τσακωμού και ποιο ήταν αυτό , το λες εσύ και όχι ο ιστορικός.

Αν διαβάσεις σύγχρονη ιστορία, τι δικαιολογίες παρουσίαζε η χούντα για να διώξει τους κουμουνιστές, θα καταλάβεις τι γινόταν και στην τότε εποχή.
Πάντως ο Σουητώνιος αναφέρεται σε διωγμό.

quote:


1. δεν δέχονταν να κάνουν θυσίες στους θεούς


ειπαμε ψηλε οτι αυτο το λει στην σελιδα του απολογητη
το οτι ειταν ανεξηθρησκεια στην ρωμαικη αυτοκρατορια το καταλαβενεις
απο τους ναους των διαφορων θεων που υπηρχαν



Τι ναούς εκτός από ελληνικούς και αιγυπτιακούς που υπήρχε αλληλοδανισμός θρησκείας?


2. δεν λάτρευαν την εικόνα του αυτοκράτορα

δεν δεχονταν τον αυτοκρατορα σαν ανωτατο αρχοντα δεν εχει να κανει με το αν τον λατρευαν σαν θεο οποι αυτοκρατορες λατρευτικαν σαν θεοι εγινε μετα θανατον εφτιαχναν ναους στο ονομα τους και πιγενε οποιος ηθελε


Άλλο το δέχομαι και άλλο το λατρεύω, κάνω θυσίες κτλ.

quote:

3. απέφευγαν την στρατιωτική υποχρέωση εις την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία


θα πει οτι οι ρωμαιοι πολιτες ειχαν υποχρεωση να πανε στον στρατο οπως εχουμε και εμεις σημερα στο κρατος που ζουμε να παμε στον στρατο
οπως τωρα ετσι και τοτε αν καποιος αρνιοταν να υπηρετησει δεχοταν τις κηρωσεις του κρατους



Πολλοί μάρτυρες ήσαν αξιωματικοί.
Πολλές ήσαν και γυναίκες (που δεν φόρεσαν το χακί?)

quote:

4. συνέρχονταν σε μυστικές συνελεύσεις (εκκλησίες) οι οποίες απαγορεύονταν ρητά.


οταν βλεπεις ατομα που αρνουντε να πανε στον στρατο να εχουν προκαλεσει αναταραχες για διαφορα θεματα(δες απαντηση που εσυ εφερες)να συγκεντρωνονται σε σπιτια και να κλεινονται μεσα χωρις να επιτρεπουν σε ατομα που δεν ανοικουν στην κλικα τους να παρακολουθησουν τι κανουν τοτε ειναι λογικο να υποθεσουν οτι ετοιμαζουν εξεγερσεις
[/quote]
Τι?
Δεν ήσαν και τόσο μαλάκες οι αυτοί οι ρωμαίοι.
Αν είσαι αυτοκράτωρ.
Φωνάζεις ένα παπά. Τον ρωτάς τι κάνεις μέσα στο ναό. Σου λέει λατρεύουμε το θεό με τον δικό μας τρόπο και θέλουμε να μπαίνουν σε ορισμένες ακολουθίες , σε μία δηλαδή , μόνο οι βαπτισμένοι.
Θα δώσει τότε εντολή ο αυτοκράτορας να διαλύσουν όλες τις εκκλησίες γιατί θεωρούνται αντικρατικές συνελεύσεις ή πάνε κόντρα στο νόμο ανεξιθρησκείας που επικαλείσαι? (δεν ήξεραν τη λέξη, ανεξιθρησκεία έγινε από τον Κων/νο και μετά).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 17:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υπήρχε επίκεντρο τσακωμού και ποιο ήταν αυτό , το λες εσύ και όχι ο ιστορικός.

ο ιστορικος το λεει
και πρωτος το εγραψε ο ψηλος


<<Τι ναούς εκτός από ελληνικούς και αιγυπτιακούς που υπήρχε αλληλοδανισμός θρησκείας?>>

οι εβραιοι ειχαν τους δικους τους ναους
η μημπως οχι;


<<Πολλοί μάρτυρες ήσαν αξιωματικοί.>>

και οταν ο αξιωματικος αρνητε να πολεμησει για τη νπατριδα του γιατι εγινε χριστιανος δεν λιποτακτει;


Πολλές ήσαν και γυναίκες (που δεν φόρεσαν το χακί?)

οι οποιες εκαναν τι και τις διωξαν;

<<Πάντως ο Σουητώνιος αναφέρεται σε διωγμό.>>

ο σουητωνιος αναφερετε σε εξορια για τον λογο οτι προκαλουσαν ταραχες

και μαλιστα δεν εξορισαν μονο τους χριστιανους αλλα και τους ιουδαιους που δεν δεχονταν τον χριστο σαν γιο του γιαχβε

εξορισαν οσους προκαλουσαν φασαριες

<<Αν είσαι αυτοκράτωρ.
Φωνάζεις ένα παπά. Τον ρωτάς τι κάνεις μέσα στο ναό. Σου λέει λατρεύουμε το θεό με τον δικό μας τρόπο και θέλουμε να μπαίνουν σε ορισμένες ακολουθίες , σε μία δηλαδή , μόνο οι βαπτισμένοι.
Θα δώσει τότε εντολή ο αυτοκράτορας να διαλύσουν όλες τις εκκλησίες γιατί θεωρούνται αντικρατικές συνελεύσεις ή πάνε κόντρα στο νόμο ανεξιθρησκείας που επικαλείσαι?>>

με την λογικη αυτη


εχουμε καποιους που εχουν προκαλεσει φασαριες(αναρχικους)
τους βλεπουμε να μαζευονται σε καποια σπιτια και δεν αφηνουν κανεναν να μπει αν δεν ειναι δικος τους
τοτε το κρατος καλει τον αρχηγο και τον ρωταει τι κανετε εκει;

τι περιμενεις να πει ο αρχηγος;

τιποτα μωρε να μερικες μολωτοφ φτιαχνουμε για την αυριανη πορεια

η θα πει τιποτα ενα καφεδακι ειπαμε να πιουμε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 23:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dying_Incubus,
Ειχα την εντυπωση οτι εισαι νεοπαγανιστης διοτι πολλα απο τα λεγομενα σου, ταιριαζαν απολυτα με τις ιδεες τους.
Με συγχωρις γι'αυτο.
Οσο για το "εγωιστης", θελω να πω, πως εμενα προσωπικα μου αρεσει να μου λεν τα ελαττωματα μου διοτι ετσι μπορω να διορθωνω τον εαυτο μου πιο ευκολα αφου θα γνωριζω τα λαθη μου. Αν ποτε δεν τα γνωρισω τοτε θα πηγαινω απο το κακο στο χηροτερο.
Τα ψυχικα παθη ειναι οπως ακριβως ειναι οι σωματικες παθησεις.
Εαν πασχεις απο καποια ασθενεια και δεν ακολουθησεις τις καταλληλες διαδικασιες οπως π.χ επισκεψη στο γιατρο, λυψη συγκεκριμενων φαρμακων κτλ, τοτε το πιο πιθανον ειναι να αρρωσταινεις ολο και περισσοτερο και μπορει ακομα οδηγηθεις στο θανατο.
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τα ψυχικα παθη. Οταν πασχεις απο αυτα και δεν ακολουθισεις τις καταλληλες διαδικασιες οπως π.χ εξομολογιση στον πνευματικο, εξεταση του ιδιου του εαυτου σου κτλ, τοτε το πιο πιθανον ειναι να αρρωσταινεις ψυχικα ολο και περισσοτερο μεχρι που να φτασει η νέκρωση της ψυχής (απώλεια της Θ. Χάριτος).
Αυτα για αποψε.
Καληνυχτα και ο Θεος μαζι μας και η Παναγια προστατισσα.

Κυριε Ιησου Χριστε Ελεησον Μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 02:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε Dying_Incubus,
Ειχα την εντυπωση οτι εισαι νεοπαγανιστης διοτι πολλα απο τα λεγομενα σου, ταιριαζαν απολυτα με τις ιδεες τους.
Με συγχωρις γι'αυτο.

Εγώ σε συγχωρώ αλλά ξαναδιάβασε μερικά πράγματα για το Νεοπαγανισμό.
Ίσως δεν τον κατέχεις καλά...

quote:
Οσο για το "εγωιστης", θελω να πω, πως εμενα προσωπικα μου αρεσει να μου λεν τα ελαττωματα μου διοτι ετσι μπορω να διορθωνω τον εαυτο μου πιο ευκολα αφου θα γνωριζω τα λαθη μου. Αν ποτε δεν τα γνωρισω τοτε θα πηγαινω απο το κακο στο χηροτερο.

Σου είπε κανείς οτι εμένα δε μου αρέσει να μου τα λένε...?

quote:
Καληνυχτα και ο Θεος μαζι μας και η Παναγια προστατισσα.

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 04:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ!!! ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ!!!

Αβράμη πίστευε ότι θέλεις. Δικαίωμά σου να χαραμίζεις την σκέψη σου και την ελεύθερη βούλησή σου στις σχιζοφρενικές θεωρίες των παπάδων.
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ όμως τις ψυχικές ασθένειες, θα ήθελα εμφατικά να τονίσω πως ο παπάς ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ δουλειά να επεμβαίνει. Σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι η (σχιζοφρενική) διδασκαλία της εκκλησίας είναι υπεύθηνη για χιλιάδες ανθρώπους που υποφέρουν από θρησκευτικά παραλληρήματα. Δεν έχει λοιπόν ΚΑΝΕΝΑ τρόπο να βοηθήσει ανθρώπους που υποφέρουν από ψυχικές διαταραχές.
Αντίθετα, η "ερμηνεία" που δίνει στα συμπτώματα των ασθενειών οδηγεί σε ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ χειροτερευση της κατάστασης, και παράλληλα αποτρέπει τον ασθενή από μια σωστή θεραπεία.
Και για να προλάβω τους καλοθελητές, η ψυχανάλυση δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την εξομολόγηση. Αυτές είναι φτηνές δικαιολογίες των παπάδων, για να πουν ότι τόσα χρόνια "έκαναν ψυχανάλυση" στους πιστούς...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 05:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ean exis psixika provlimata prepi na pas se psixiatro kai mono,gia provlimata tetiou idous ftei i eklisia giati paleotera apo mikro paidi pigaines stin eklisia me to zori kai sou vazane oles aytes tis vlakies sto myalo,otan megalones ligo kai evlepes tin alithini zoi xtipages pirakia. ean pas ston papa kai exis kani kati paranomo tha einai o protos pou the se karfosi?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 14:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Και ποια εξουσία είναι αυτή που απαγορεύει να θαύβουν τους νεκρούς και γίνεσαι υπερασπιστής της?
Ότι μόνο η κατακόμβη της ρώμης έχει 800 χιλιόμετρα σκάψιμο κανείς δεν το αμφισβητεί.»

Καλά θα κάνεις να πληροφορηθείς ότι ΟΙ ΚΑΤΑΚΟΜΒΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.

Αυτός είναι και ο λόγος για το ότι δεν είστε σε θέση να προσκομίσετε στοιχεία που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝΕ ότι τόσο τα ΠΡΩΤΑ ευρήματα όσο και ΤΑ ΤΑΦΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ έχουνε απαραίτητα κάποια σχέση με τους «χριστιανούς».

Όσον αφορά την εξουσία, σου είπα ότι από την στιγμή που μια σέκτα γίνεται επικίνδυνη για τη δημόσια λειτουργία ενός κράτους, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΩΚΕΤΑΙ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ.

Οι χριστιανοί, ΟΙ ΤΟΤΕ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ» (που ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχουνε με τους σημερινούς που είναι εάν κράμα από τυπολάτρες και παγανιστές), με τη στάση τους εναντιώνονταν στο σύστημα εξουσίας, και οπότε, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ.

Αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 22:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι El Idio και velial,

Δεν υποστηριζω οτι η ψυχολογια δεν μπορει να βοηθησει καποιο που εχει ψυχικα προβληματα.Μπορει, ως ενα σημειο ομως. Υπαρχουν ομως πολλοι ψυχολογοι που δεν παραδεχονται την υπαρξη της ψυχης παρολο που ειναι οι "ειδικοι" για την θεραπεια αυτης, οταν ασθενει. Η σκεψη των ψυχολογων αυτων, που δεν παραδεχονται την ψυχη, μοιαζει με τη σκεψη ενος επιστημονα που επεξεργαζεται ενα ραδιοφωνο, αλλα δεν πιστευει οτι υπαρχει ραδιοφωνικος σταθμος. Υποστηριζει με παθος οτι το ραδιοφωνακι παραγει τους ηχους, αναλυει και καταγραφει τα τρανζιστορακια και τα κυκλωματα, εχει πληρεις χαρτες του εγκεφαλου (του εσωτερικου του ραδιοφωνου), ξερει οτι οταν χαλασει το ταδε κομματι το ραδιοφωνο δεν μιλαει σωστα η κανει παρασιτα κλπ, και νομιζει οτι ειναι ραδιοφωνολογος (η ψυχολογος αντιστοιχα). Αλλα ξεχναει το βασικο, τον ραδιοφωνικο σταθμο, την ψυχη. Ασφαλος και επειδη η ψυχη μας θυμιζει τον θεο που την επλασε, οι ραδιοφωνολογοι (ψυχολογοι χωρις ψυχη) μας απομακρυνουν και απο το Θεο και απο την ψυχη. Ο IGOR CAROUSO, ενας ευρωπαιος ψυχολολος γραφει στον προλογο ενος βιβλιου του οτι λυπαται που δεν μελετησε καλα τους αγιους πατερες. Εκει μεσα υπαρχει η τελεια ψυχολογια.
Η ανθρωπινη ψυχολογια ειναι χρησιμη πρωτα στους διαφιμιστες που την χρησιμοποιουν για να παρασυρουν τον κοσμο να αγοραζει αχρηστα πραγματα και να του παιρνουν τα λεφτα του.
Δευτερον, στους πολιτικους για να παρασυρουν τις μαζες να τους ψηφιζουν η να εγκρινουν πολεμους η να σκοτωνονται για χαρη τους.
Μετα ειναι και λιγο χρησιμη κοινωνικα γα να επιδιορθωνει χαλασμενα ραδιοφωνα (να στρωνει λιγους ανθρωπους που εχουν διαφορες μικροβλαβες στους μηχανισμους τους).
Ομως οι αγιοι πατερες κανουν την ψυχη να πιανει κατι παραπανω απο τα κοντινα FM, να πιανει δηλ. μακρα και βραχεα απο το υπερπεραν, ενω οι συγχρονοι επισκευαστες (ψυχολογοι) την κανουν να πιανει τους εγκοσμοιους μονο σταθμους, δηλ. τους ανθρωπινους και τους του αρχοντος του κοσμου τουτου. Και επειδη ετσι μοιαζουν με τους πολλους, τους θεωρουν υγειεις, διοτι υγεια νομιζουν οτι ειναι να μοιαζεις με τους πολλους.


Οποιον τραβαει να μαθει αυτη την ανθρωπινη ψυχολογια αλλα συγχρονος αγαπα και τον Χριστο, να την μαθει, αλλα να διαβαζει με κριτικο πνευμα και παντα παραλληλα με την αντιστοιχη πατερικη, αν μαλιστα μπορει, απο τα πρωτοτυπα εργα των πατερων, ειτε στα αρχαια ειτε στα νεα ελληνικα η οποια γλωσσα τον βολευει. Οχι δηλ. μεσο αναλυτων, διοτι αυτοι χρωματιζουν τους πατερες αναλογα με τα γυαλια που φορουν. Η ανθρωπινη ψυχολογια γνωριζει αριστα τα ανθρωπινα παθη. Αν διαβασεις ενα βιβλιο περι MARKETING η περι διαφημισεως θα δεις οτι σου λεει πως πρωτα πρεπει να επισημανεις μια ανθρωπινη αδυναμια και υστερα να συνδεσεις την πραξη στην οποια θελεις να σπρωξεις το θυμα σου με την ικανοποιηση της αδυναμιας του αυτης. Π.χ. αν θελεις να τον κανεις να αγορασει ενα πουκαμισο, του υποβαλλεις την ιδεα οτι μ'αυτο θα αρεσει στις γυναικες. Αν θελεις να τον κανεις να καπνιζει καποια συγκεκριμενη μαρκα τσιγαρων του λες οτι θα μοιαζει με σκληρο αντρα η KAW BOY στην περιπτωση των Malboro, κ.ο.κ. Αντιστοιχα ο ψυχολογος επισκευαστης ραδιοφωνων, οταν καποιος παραπονεθει οτι κατι δεν παει καλα στους ηχους της ζωης του, τον συντονιζει (οσο μπορει) στους ηχους του κοσμου τουτου και τον κανει ομοιο με τους πολλους ωστε να αισθανεται οτι ειναι καλα αφου ειναι οπως ολοι οι αλλοι. Δεν τον απασχολει μηπως οι δυσκολιες του πασχωντος προερχονται διοτι δεν ειναι συντονισμενος με τον πομπο του Υπερπεραν, διοτι δεν πιστευει οτι υπαρχει τετοιος πομπος. Του καταστρεφει λοιπον καθε ευαισθησια προς καποιες τετοιες ανοησιες - κατ' αυτον- προς υπερκοσμια, και με μηνυματα οπως π.χ << ενταξει εισαι, τωρα δεν ακους αλλες φωνες, μονο τις φωνες που ακουμε ολοι>> <<φαγωμεν πιομεν αυριο γαρ αποθνησκωμεν>> τον "θεραπευει". Αλλα αυτο κατα τους πατερες ειναι βλαβη και οχι θεραπεια. Τωρα, -για οποιον σπουδαζει ψυχολογια- αν θα σπουδασεις η σπουδαζεις τετοια ανθρωπινη ψυχολογια αλλα πιστευεις και στο Θεο, πρεπει να μπορεις να μενεις ανεπηρεαστος/η απο τις ιδεες της. Πολλοι νομιζουν οτι σπουδαζωντας ψυχολογια θα λυσουν τα προσωπικα τους ψυχολογικα προβληματα (οπως νομιζα εγω, γι'αυτο το λογο περισσοτερο, ηθελα να σπουδασω ψυχολογια). Αυτο ειναι λαθος. Τα προβληματα τους μπερδευονται πιο πολυ, διοτι το στραγαλισμα των μεταφυσικων ευααισθησιων δεν ειναι ποτε οριστικο. Η φωνη της συνειδησεως παντα φωναζει για την αληθεια, εκτος κι αν ο ανθρωπος φτασει στην πωρωση.

Κυριε Ιησου Χριστε Ελεησον Μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 23:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι από που κι ως πού ο κάθε παπάς έχει τις ίδιες γνώσεις με ένα ψυχίατρο ή ένα ψυχολόγο?
Ας μην επέμβουν κι εκεί οι παπάδες, ας μείνουν στα δικά τους.
Παντού ανακατεύονται, πρέπει να ανακατωθούν κι εκεί?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy