ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 13:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός

Αυτό το λες για τους νόμους των ρωμαίων, με τους οποίους δίωκαν τους Χριστιανούς και τους εξολόθρευαν;


Αμέσως ακολουθούσε αυτό που εννοώ, ψηλέ.

Νάτο...

quote:
________________________________________
γιαπετ
Οι χριστιανοί ήταν αυτοί που θέσπιζαν νόμους απαγορευτικούς για την Εθνική θρησκεία/κοσμοθέαση, επειδή φοβούνταν τη σύγκριση του σαθρού δόγματός τους μ’ αυτήν, φοβούνταν την ελεύθερη σκέψη και για να κρατούν τους λαούς στα γόνατα.
________________________________________

Κατάλαβες τώρα;



Ναι κατάλαβα. Ότι ισχύει για εμάς δεν ισχύει για εσάς. Κάτι σαν και το "τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας δικά μας".
Δεν είχα αμφιβολίες για το γενικό πνεύμα που "σας" χαρακτηρίζει.
Έλεγα μήπως με αυτό που είπες άφηνες περιθώριο για κάποια αντικειμενική θεώρηση των ιστορικών γεγονότων, αλλά μάλλον γελάστηκα.


quote:

quote:
Ψηλός

Ποιο δόγμα είναι σαθρό φαίνεται από το πόσο το έχει αγκαλιάσει ο κόσμος, ο απλός ο κοσμάκης, καθώς και από το πόσο έχει αντέξει στο χρόνο.
Οπότε, δεν ωφελεί να σου υποδείξω ποιο δόγμα ήταν σαθρό και πέρασε στα αζήτητα.



Ψηλέ σ’ αρέσει να κάνεις κύκλους, έ;

Εσύ δεν έχεις καταλάβει, ας πούμε, το γιατί και το πώς την «αγκάλιασε» ο κοσμάκης, ειδικά ο απλός, αλλά δεν θυμάσαι, μετα από τόσες συζητήσεις, κανένα ιστορικό γεγονός που το δείχνει αυτό;

Ή δεν έχει σημασία τι σου λένε οι άλλοι εδώ μέσα;



Περισσότερη σημασία, από αυτή που πρέπει να δώσουμε σε όσα λένε εδώ μέσα μερικοί, θα πρέπει να δώσουμε στη γνώμη του "απλού κοσμάκη" που τόσες εκατοντάδες ή και χιλιάδες χρόνια τώρα, δείχνει ευθέως τι ευλαβείται και τι όχι.
Πρόκειται για τον ίδιο τον "απλό κοσμάκη" που πέταξε από πάνω του ό, τι σαθρό και ενοχλητικό του βάραινε την καμπούρα. Πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ.


quote:

quote:
Ψηλός

Τώρα, αν οι λαοί δεν προτιμούν την "ελεύθερη σκέψη", όπως την παρουσιάζεις εσύ, τότε είναι όλοι λαλημένοι και περιμένουν τους αρχαιόθρησκους να τους συνεφέρουν.


Θα συνέλθουν, φίλε, έχει αρχίσει να γίνεται αυτό, δυστυχώς για κάποιους...



Που, πότε;

quote:

quote:
Ψηλός

Ας περιμένουμε λοιπόν.


Συμφωνώ...



Κάνουμε και τίποτα άλλο;


quote:

quote:
Ψηλός

"Η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που τους επινοούν ………" δεν το κατάλαβα αυτό. Τι θες να πεις;


Καλά, ούτε εσύ παρακολουθείς τη ροή;

Αμέσως πριν φαίνεται τι εννοώ...

Αυτούς που επινοούν τους νόμους, ψηλέ, αυτούς εννοώ.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Ναι, αλλά τι θα πει "η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που επινοούν τους νόμους"; Τι θα πει "τους χαρακτηρίζει";
Για μένα υπάρχει ένα κενό στη ροή. Αν θες κάντο μου λιανά,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 13:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Τι είναι αυτό που δεν θέλω να καταλάβω?
Τι σχέση έχουν τα όσα μου γράφεις με τα σχόλια μου?
________________________________________
Η πρόταση είναι ολοκληρωμένη
quote:
________________________________________
γιαπετ
Είναι δικαίωμά σου να μη θέλεις να καταλάβεις ότι παράνομος δεν ήταν κανείς ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ.
________________________________________
...απορώ όταν διαβάζεις τα μηνύματα εδώ, πού το έχεις το... μυαλό σου;

Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν έχω χρόνο για τα παιχνίδια σου!!!


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Από παράνομοι που ήταν, θέσπιζαν νόμους?
Πως έγινε αυτό?
________________________________________
Το πρόβλημα που εμφανίζεις φίλε μου χειροτερεύει...
Δεν είσαι... χρυσόψαρο, έχεις μνήμη, φαντάζομαι.
Τα μηνύματα έχουν μια σειρά, παρακολούθησέ την και θα καταλάβεις, ίσως...
Μήπως θέλεις να σου γράφω κάθε φορά απ’ την αρχή του διαλόγου;

Θα μπορούσες να απαντήσεις…….

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Ποια ήταν η ελεύθερη σκέψη των ειδωλολατρών, οι αμέτρητοι Θεοί και τα αμέτρητα είδωλα;
Η Αθεΐα ήταν αποδεχτή από αυτήν την ελεύθερη σκέψη;
________________________________________
Ακριβώς, σε αντίθεση με την «εξ αποκαλύψεως» θρησκεία σου, που στα έδωσε όλα έτοιμα και εσύ τα έχαψες.
Το μαντρί, που λέγαμε...

Και βέβαια ΕΙΝΑΙ.


Σε ρώτησα αν ήταν!
Για θυμήσου λίγο τον ΠΑΤΕΡΑ της Λογικής γιατί τον κατηγόρησαν για Αθεΐα ενώ δεν ήταν Άθεος!!!?

Καλό θα είναι να αποφύγεις τους χαρακτηρισμούς όταν δεν γνωρίζεις την Αλήθεια.
Σαφώς και είναι δικαίωμα σου να λατρεύεις και να πιστεύεις τον Δια και όλους τους Θεούς αλλά δεν είναι δικαίωμα σου οι ψευδείς χαρακτηρισμοί…….!


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Εγώ ή εσείς;
________________________________________
Μπά... πληθυντικός;
Εσύ που διαμαρτύρεσαι γι’ αυτό;;

Δεν βλέπω την διαμαρτυρία σου…….!

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Σας αρέσουν οι Ρωμαϊκοί νόμοι και οι Θεοί των ειδωλολατρών αλλά δεν σας αρέσουν οι νόμοι των Χριστιανών και ο Θεός τους……!
Σας αρέσει που οι χριστιανοί ήταν παράνομοι και τροφή για τα λιοντάρια αλλά δεν σας αρέσει που οι ειδωλολάτρες έγιναν παράνομοι…….!
________________________________________
Πειράζει;;;


Όχι η Αλήθεια δεν πειράζει!!!!!!!

Συγχαρητήρια που σας αρέσει η τροφή για τα λιοντάρια να είναι οι Χριστιανοί…….!!!!!!!???????


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά νομικό και πολιτικό!
________________________________________
Άστο αυτό, είπαμε, δεν τόχεις....

Ότι πεις…….


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Οι Άθεοι τι προτιμάνε τα λιοντάρια των Ρωμαίων και τους Θεούς τους η το Χριστιανισμό;
________________________________________
Αν τα λιοντάρια τρώγανε 25.000.000 (είκοσι πέντε εκατομμύρια) ανθρώπους, θα είχε εξαφανιστεί το είδος.
Θα είχανε σκάσει...

Μα τι μεγαλόκαρδοι που είσαστε, τα καημένα τα λιοντάρια δυσκολευόντουσαν να χωνέψουν για αυτό και κάποιους σαν τον Πολύκαρπο τους κάψατε ζωντανούς. Η φωτιά δεν έχει τέτοιο πρόβλημα!!!


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Μάλλον το κομουνισμό αλλά και αυτό είναι παρελθόν!!!!!!!
________________________________________
Μ’ αρέσει η πολιτική διάσταση που δίνεις στο θέμα...

Ποιο πάνω μου είπες ότι δεν το έχω και τώρα σου αρέσω; Τέλος πάντων σε ευχαριστώ!

(οι κομουνιστές είναι η αδυναμία του φίλτατου Schwabe )

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 15:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Ναι κατάλαβα. Ότι ισχύει για εμάς δεν ισχύει για εσάς. Κάτι σαν και το "τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας δικά μας".
Δεν είχα αμφιβολίες για το γενικό πνεύμα που "σας" χαρακτηρίζει.
Έλεγα μήπως με αυτό που είπες άφηνες περιθώριο για κάποια αντικειμενική θεώρηση των ιστορικών γεγονότων, αλλά μάλλον γελάστηκα.

Μου μιλάς στον πληθυντικό... από ευγένεια,ε;

Αναφέρθηκα σ’ αυτό εξ αιτίας του διαλόγου που είχα σχετικά με τη νομιμοποίηση της χριστιανικής θρησκείας, που σαν γεγονός στάθηκε αφορμή στους Ιουστινιανούς, τους Κωνσταντίνους, τους Θεοδόσιους κλπ. Να κάνουν αυτό που είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου,

quote:
γιαπετ
Οι χριστιανοί ήταν αυτοί που θέσπιζαν νόμους απαγορευτικούς για την Εθνική θρησκεία/κοσμοθέαση, επειδή φοβούνταν τη σύγκριση του σαθρού δόγματός τους μ’ αυτήν, φοβούνταν την ελεύθερη σκέψη και για να κρατούν τους λαούς στα γόνατα.

για το οποίο πιστεύω, ότι δε διαφωνείς...

Το πνεύμα που χαρακτηρίζει εμάς δεν έχει και τόση σημασία για εσάς, όση είχε το πνεύμα που προσπάθησαν οι «μεγάλοι» της θρησκείας σας, να εξαφανίσουν μάταια και να πνίξουν στο αίμα και στη φωτιά.

quote:
Περισσότερη σημασία, από αυτή που πρέπει να δώσουμε σε όσα λένε εδώ μέσα μερικοί, θα πρέπει να δώσουμε στη γνώμη του "απλού κοσμάκη" που τόσες εκατοντάδες ή και χιλιάδες χρόνια τώρα, δείχνει ευθέως τι ευλαβείται και τι όχι.
Πρόκειται για τον ίδιο τον "απλό κοσμάκη" που πέταξε από πάνω του ό, τι σαθρό και ενοχλητικό του βάραινε την καμπούρα. Πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ.


Το πώς αυτός ο κοσμάκης «ευλαβείται» το είπαμε και κάνεις ακόμη ότι δεν καταλαβαίνεις.

Το σαθρό και ενοχλητικό που υπαινίσεσαι, είναι αυτό που έχει σαν φάρο η σημερινή επιστήμη, η φιλοσοφία και οι τέχνες;

Καλά κατάλαβα;

quote:
Που, πότε;

Αν πιστεύεις στην ορθότητα των προφητειών, όπως έγραψες, υποθέτω πως θα ξέρεις.

Αλλά... θα δούμε...


quote:
Ναι, αλλά τι θα πει "η ιστορία χαρακτηρίζει αυτούς που επινοούν τους νόμους"; Τι θα πει "τους χαρακτηρίζει";
Για μένα υπάρχει ένα κενό στη ροή. Αν θες κάντο μου λιανά,

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, αλλά ας είναι...


Θα πεί ότι παίρνουν τη θέση που τους πρέπει στη συνείδηση της ανθρωπότητας, εξ αιτίας των πεπραγμένων τους, όταν αυτή τα μαθαίνει.

Μη μου πείς ότι δεν έχεις ξανακούσει την έκφραση...

Εδώ είχες γράψει κάποτε ότι έχεις ακούσει την έκφραση, «θα κατακυριεύσει η λογική» και δεν έχεις ακούσει αυτό;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 16:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Πρόκειται για τον ίδιο τον "απλό κοσμάκη" που πέταξε από πάνω του ό, τι σαθρό και ενοχλητικό του βάραινε την καμπούρα. Πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Αυτό το σαθρό και ενοχλητικό που βάραινε την καμπούρα , όχι του απλού κοσμάκη Ψηλέ , αλλά αυτών που τον φανάτιζαν , δηλαδή των ρασοφόρων , ήταν οι επιστήμες και η φιλοσοφία , γι' αυτό και φρόντισαν να απαλλάξουν τον απλό κοσμάκη από το βάρος τους .

Η έλευση του Μεσαίωνα δεν ήταν τυχαία ,

Αν εξετάσουμε ιστορικά την επιβολή του Χριστιανισμού στους λαούς της Ρωμαϊκής Ατοκρατορίας , μόνο σαν θεομηνία μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 16:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon

quote:
Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν έχω χρόνο για τα παιχνίδια σου!!!

Συγγνώμη. Έκρινα απ’ τη σωρεία μηνυμάτων, ότι έχεις.


quote:
Θα μπορούσες να απαντήσεις…….

Απάντησα.

Απάντηση φίλε μου, δεν είναι μόνο ότι αντιλαμβάνεσαι εσύ, ως τέτοια.


quote:
Σε ρώτησα αν ήταν!

Και σου απάντησα, ότι είναι ακόμη.


quote:
Συγχαρητήρια που σας αρέσει η τροφή για τα λιοντάρια να είναι οι Χριστιανοί…….!!!!!!!???????

Δεν είπα κάτι τέτοιο.
Με το «πειράζει» αναρωτήθηκα αν... πείραζε τα λιοντάρια...


quote:
Μα τι μεγαλόκαρδοι που είσαστε, τα καημένα τα λιοντάρια δυσκολευόντουσαν να χωνέψουν για αυτό και κάποιους σαν τον Πολύκαρπο τους κάψατε ζωντανούς. Η φωτιά δεν έχει τέτοιο πρόβλημα!!!

Εσείς ξέρετε καλά τις ιδιότητες της φωτιάς, επί οργανικής και ανόργανης ύλης.

Είστε expert.

Βρε λες από εκεί να προέρχεται αυτό το « αυτός δεν τρώγεται με τίποτε »;


quote:
Ποιο πάνω μου είπες ότι δεν το έχω και τώρα σου αρέσω; Τέλος πάντων σε ευχαριστώ!

Γι’ αυτό μ’ αρέσεις, επειδη... προσπαθείς.

quote:
(οι κομουνιστές είναι η αδυναμία του φίλτατου Schwabe )

Με αφορμή αυτό θα σε ρωτήσω, υποθετικά βεβαίως:

Αν ήσουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πετάξεις στα λιοντάρια, κομμουνιστές ή ειδωλολάτρες, ποιούς θα προτιμούσες;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 16:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Αγαπητέ μου μια ερώτηση έκανα για να καταλάβω τι εννοείς με την θρησκευτική ελευθερία. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!!»

Αν είναι ποτέ δυνατόν να συγχέεις την θρησκευτική με την πολιτική ελευθερία! Αυτό σου τόνισα, και ελπίζω να μην δούμε ξανά παρόμοια επιχειρήματα..

el-elyon:
«Αγαπητέ μου θα επαναλάβω μόνο μια ερώτηση την οποία μάλλον ξέχασες να μου απαντήσεις: πως αντιμετωπίζανε οι Ιουδαίοι και οι Ειδωλολάτρες τους Χριστιανούς?»

Ο καθένας με τον τρόπο του αλλά και την περίπτωση.

Κάποιους Ιουδαίους τους άφηναν αδιάφορους οι χριστιανοί και κάποιους τους ενοχλούσαν. Φυσικό και επόμενο.

Για τους δε Εθνικούς (και όχι «ειδωλολάτρες»..), δεν έχουμε στοιχεία που να μας βεβαιώνουνε για κάποια οργανωμένη αντίθεση ή κακότητα. Το αντίθετο όμως, έχουμε…

el-elyon:
«Συγχαρητήρια για την πρόοδο αγαπητέ. Τι είναι ο Ένθεος?»

Να σαι καλά, δεν πρόκειται για «πρόοδο», έτσι έχει η κατάσταση εδώ και πολλά χρόνια.

Ένθεος και οπαδός της θεογνωσίας είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ.

ΑΘΕΟΣ αλλά και οπαδός της ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην τυφλή πίστη και άκριτη αποδοχή ενός παραδοσιακού Θεού-μύθου κάποιας εκ των διαφόρων θρησκειών.

Ελπίζω να βοήθησα.

el-elyon:
«Αγαπητέ προσωπικά μπορώ να μιλήσω και το κάνω!!!»

Εσύ ναι, αλλά το δόγμα σου είναι βαθιά βουτηγμένο…

el-elyon:
«Ναι, και εγώ δεν βλέπω το πρώτο βήμα…..»

Την κολοκυθιά θα παίζουμε? Εδώ και κάποια μηνύματα προκύπτει ότι για την ιστορία δεν έχουνε υπάρξει «θρησκευτικοί διωγμοί» των χριστιανών επί της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, και εσύ κουβέντα για την προπαγάνδα σας….

el-elyon:
«Όχι αγαπητέ, οι Μάρτυρες δεν ήταν κακομοίρηδες! Ο Πολύκαρπος, ο Κυπριανός ο Ιγνάτιος δεν ήταν κακομοίρηδες!»

Δεν πιστεύω να εννοείς «μάρτυρα» τον μοναχό Ιγνάτιο που…..γλίστρησε και έπεσε από το κελί του στα λάχανα του Γουλιέλμου?


Πάμε όμως να δούμε πως προκύπτουνε οι «μάρτυρες της χριστιανοσύνης».

Για τον Άγιο Ιγνάτιο λοιπόν έχουμε ΜΥΘΟΥΣ περί του «μαρτυρίου» του, οι οποίοι καταγράφονται μόλις το 1689 (δηλαδή 16 αιώνες μετά τα «γεγονότα»!!!), και δήθεν γίνεται αναφορά σε χειρόγραφο επίσης μόλις του 10ου αιώνα μ.Χ.!!

Συνεπώς, οτιδήποτε καταγράφει το «μαρτύριο» δεν προέρχεται από κάποια ανεξάρτητη πηγή αλλά προέρχεται από……ανώνυμους «μάρτυρες» οι οποίοι όμως κατέγραψαν…….με καθυστέρηση χιλίων χρόνων!

Δεν αναφερόμαστε στις δήθεν 7 επιστολές, αλλά στο «μαρτύριο». Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Και μην μου πεις για τους Ειρηναίο και Ωριγένη διότι και αυτών οι επιστολές «εμφανίζονται» πολλούς αιώνες μετέπειτα.

Ο δε Μάγος Κυπριανός (υπήρξε γνωστός μάγος πριν γίνει χριστιανός και σχεδόν αφορισμένος μετέπειτα από τον Πάπα..), φαίνεται να έσερνε μαζί του κάποιο βαρύ φορτίο ένεκα της επαφής που είχε με την όμορφη Ιουστίνα, κάτι που ρητά απαγορεύονταν. Την κληρονομιά δε της μαγείας την έσυρε μαζί του, κάτι που προκύπτει από την «ειδίκευση» που έχει και σήμερα στην ορθοδοξία κατά των…..κακών πνευμάτων (που τότε υπηρετούσε?) αλλά και από τα σύμβολα που έχει στις απεικονίσεις.

Ως προς τον αποκεφαλισμό του δε, σοβαρά στοιχεία επίσης δεν υπάρχουνε, και εάν αναλογιστούμε την προηγούμενη περίπτωση αντιλαμβάνεται ο καθένας περί ποίας «τεκμηρίωσης» μιλάμε….

Όσον αφορά δε τον Πολύκαρπο, και εδώ η χριστιανική μυθοπλασία οργιάζει, καθώς λένε πως όταν τάχα τον πέταξαν στη φωτιά έγινε…….καμάρα πάνω από το κεφάλι του η φλόγα και εκείνος φαίνονταν να ψήνεται όπως το γλυκό ψωμί (!), με αποτέλεσμα το σώμα του αν και ψήνονταν δεν έγινε στάχτη!!!!!

Σήμερα, στην μονή Αμπελακιώτισσας Ναυπακτίας έχουνε το…….δεξί χέρι λέει του καμένου πλην όμως μη αποτεφρωμένου Πολύκαρπου (?), το οποίο κρατάνε υποτίθεται εδώ και καμιά 500σαριά χρόνια. (Αλήθεια, τους προηγούμενους αιώνες που είχαν ξεχάσει το χέρι??)

Φίλτατε el-elyon έκανα τον κόπο να τα γράψω αυτά ώστε να αντιληφθείς ότι ΟΛΛΑ ΤΑ ΟΣΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΩΣ «ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΘΥΤΩΝ!

el-elyon:
«Η καταστροφή της Ιερουσαλήμ, η καταστροφή της Ιερής Πόλης, η καταστροφή της Πόλης της Ειρήνης και Δικαιοσύνης για τους Εβραίους! Σαφώς και υπήρχε απόλυτη θρησκευτική ελευθερία αφού μετά από το 135 μ.Χ. στην Ιερουσαλήμ..»

Τα ίδια να μην λέμε ξανά και ξανά! Μην μπερδεύεις την πολιτική με την θρησκευτική ελευθερία.

Την καταστροφή την υπέστησαν ΕΠΕΙΔΗ ΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ. Δηλαδή, κήρυξαν πόλεμο κατά της Αυτοκρατορίας. Και λίγα έπαθαν φίλτατε!

Πριν να επαναστατήσουν τους ενόχλησε κανείς? Επί εποχής Ιησού τους ενοχλούσε κανείς? Αυτά παθαίνει φίλτατε όποιος θέλει να διεκδικήσει. Η διεκδίκηση, έχει κόστος.

el-elyon:
«Τόσα απλά είναι τα πράγματα, παράνομοι ήταν! Αλλά γιατί; Αφού υπήρχε απόλυτη θρησκευτική ελευθερία γιατί οι Χριστιανοί ήταν παράνομοι?»

Διότι ήσαν ΝΕΟΦΕΡΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΕΚΤΑ, η οποία μάζευε στους κόλπους της όλα τα παράνομα στοιχεία (το παραμύθι με την Βασιλεία των Ουρανών κοιμίζει βλέπεις πολλούς..), προέτρεπε συχνά τους πιστούς της να μην πληρώνουν φόρους, να μην στρατεύονται ή να μην τιμούν τον Αυτοκράτορα και τους προστάτες Θεούς της Πόλης.

Ως νεόφερτη σέκτα, ως σέκτα δίχως αναγνώριση και σεβασμό, σε αντίθεση με τους Εβραίους που ζούσαν στην Αυτοκρατορία και απολάμβαναν πλήρους θρησκευτικής ελευθερίας, ήταν επόμενο να είναι στο στόχαστρο όποτε κάποιος ακόλουθος της είχε έκνομη συμπεριφορά.

Γενικά, οι Ρωμαίοι δεν έδιναν δεκάρα για το τι Θεός ο καθένας πίστευε, αρκεί να μην αποτελούσε κίνδυνο για την πολιτική σταθερότητα.

Εκείνο τον καιρό έχουμε ΔΕΚΑΔΕΣ, αν όχι εκατοντάδες τάσεις και ρεύματα που χαρακτηρίζονται ως «χριστιανοί», ωστόσο το τι πίστευαν και το κατά πόσο σχετίζονται με τους σημερινούς κανείς δεν γνωρίζει.

Απλά, ως συνήθως, η χριστιανική παραπληροφόρηση επιλέγει ορισμένους «μάρτυρες» από όπου της βολεύει, και έτσι στήνει το σκηνικό των «κυνηγημένων»…

Κατά τα υπόλοιπα, και εφόσον ο απόκοσμος τρόπος συμπεριφοράς των «χριστιανών» έρχονταν σε αντίθεση με το νομικό πλαίσιο, ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ.

Επίσης, να σε ενημερώσω ότι οι πρώτες ΘΗΡΙΟΜΑΧΙΕΣ, τα πρώτα θεάματα των Ρωμαίων μεταξύ ανθρώπων ή άγριων θηρίων, πάνε πολύ πίσω, πάνε περίπου στο έτος 180 π.χ.!!!!! Στα θηρία ρίχνονταν π.χ. οι δούλοι, οι καταδικασμένοι για σοβαρά αδικήματα, γενικότερα όσοι θεωρούνταν ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ, και αυτό δεν συνέβαινε μόνο στο Κολοσσαίο.

Οι χριστιανοί, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΝ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ, ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ, ρίχνονταν στα θηρία, ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 17:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ, όπως και όλοι οι λογικοί άνθρωποι, προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς στην ευχή οι σπονδές στα άψυχα υλικά σώματα, οι ανθρωποθυσίες, η λατρεία των ειδώλων και τα όργια των ανθρωπόμορφων και ζωόμορφων θεών, η ιερή πορνεία, ................, προήγαγαν την πρόοδο των επιστημών, των τεχνών και των γραμμάτων.

Όχι!! δεν θα σας αφήσουμε να καπηλευτείτε τίποτα από τον λαμπρό ελληνικό πολιτισμό.
Τη βία και τον τσαμπουκά σας, μόνο στους δικούς σας που τα χάφτουν αυτά.

Η ελληνική υπερηφάνεια δεν συμβιβάζεται με τα σκοταδισμό της ειδωλολατρίας.
Επιστήμη και ειδωλολατρία δεν τα πάνε καθόλου καλά. Γι' αυτό άλλωστε χώρισαν και τα τσανάκια τους εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Θα ήθελα να δω, πότε θα αφήσετε τη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού, για να μας μιλήσετε για τις δικές σας προτάσεις.
Για τις δική σας αντίληψη περί του θείου.
Το να κρύβεστε, κάθε φορά, πίσω από "επιστήμες και πράσινα άλογα", δεν σας ωφελεί.

Ορίστε λοιπόν, τι περιμένετε;
Πάρτε τις προτάσεις του Χριστιανισμού και αντιπαραθέστε τις δικές σας.
Ας δούμε επιτέλους, ας δει ο κόσμος που τυχόν μας διαβάζει, τι στην ευχή προτείνετε;

Ο Θεός μας κατέβηκε στη Γη και έγινε άνθρωπος και υπέφερε για εμάς.
Οι θεοί σας; τους περίσευε χρόνος, από τα μεθύσια και τα όργια, να ασχοληθούν με τα κατώτερα όντα, όπως σας θεωρούν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 21:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
Η έλευση του Μεσαίωνα δεν ήταν τυχαία

Αν εξετάσουμε ιστορικά την επιβολή του Χριστιανισμού στους λαούς της Ρωμαϊκής Ατοκρατορίας , μόνο σαν θεομηνία μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε.

Αγαπητέ μάθε λοιπόν πως το σημαντικότερο αποτελέσματα «της επιβολής» του χριστιανισμού στους διαφόρους λαούς, είναι ασφαλώς η δια του εκχριστιανισμού τους εισαγωγή των λαών αυτών στον κατάλογο των πολιτισμένων λαών. Βούλγαροι, Ρώσοι, τα Γερμανικά φύλα, Φράγκοι, Βίκινγκς, Σάξονες, Ούγγροι, Σέρβοι κ.λ.π εισήλθαν στην κατηγορία των πολιτισμένων λαών και απέκτησαν γραπτή γλώσσα μόνο μετά τον εκχριστιανισμό τους.

Η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία διατήρησε σε ζωή την Ελληνική γλώσσα και σοφία, και όταν οι συνθήκες ωρίμασαν μετέδωσε σε αυτούς του λαούς, όσα μπόρεσαν να αφομοιώσουν, δίδαξε την «θύραθεν» σοφία την οποία οι σοφοί της πάντοτε κατείχαν, και έτσι τους οδήγησε στην έξοδό τους από τον μεσαίωνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 00:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Εγώ, όπως και όλοι οι λογικοί άνθρωποι, προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς στην ευχή οι σπονδές στα άψυχα υλικά σώματα, οι ανθρωποθυσίες, η λατρεία των ειδώλων και τα όργια των ανθρωπόμορφων και ζωόμορφων θεών, η ιερή πορνεία, ................, προήγαγαν την πρόοδο των επιστημών, των τεχνών και των γραμμάτων.

Εννοείς ότι η επιστήμη, οι τέχνες και τα γράμματα δεν είναι προϊόν των αρχαίων Ελλήνων;

Διότι τους αρχαίους Έλληνες τους χαρακτηρίζετε ως ειδωλολάτρες, με όλα τα παρελκόμενα...

Ο Εμπεδοκλής, (μέλος) του λαμπρού Ελληνικού πολιτισμού, όπως λες κι εσύ ψηλέ, είχε προβλέψει απ’ τον -5ο αιώνα ότι θα λέγατε τέτοιες εξυπνάδες και είχε πει πως ο καθένας πιστεύει ό,τι αντιλαμβάνεται.


quote:
Όχι!! δεν θα σας αφήσουμε να καπηλευτείτε τίποτα από τον λαμπρό ελληνικό πολιτισμό.

Ο οποίος, κατά τη γνώμη σου, είναι ποιός, ψηλέ;
Από ποιούς κτίστηκε;

Όχι απ’ τους «ειδωλολάτρες» αρχαίους Έλληνες με τον λαμπρό πολιτισμό, που θέλετε να προφυλάξετε κιόλας;

Είναι ώψιμο το ενδιαφέρον σας, φίλε...

Εκτός κι αν θεωρείς λαμπρό Ελληνικό πολιτισμό, το Βυζάντιο.

quote:
Η ελληνική υπερηφάνεια δεν συμβιβάζεται με τα σκοταδισμό της ειδωλολατρίας.
Επιστήμη και ειδωλολατρία δεν τα πάνε καθόλου καλά. Γι' αυτό άλλωστε χώρισαν και τα τσανάκια τους εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Είναι αστείο ψηλέ, ένας χριστιανός να μιλάει γι αυτό.


quote:
Θα ήθελα να δω, πότε θα αφήσετε τη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού, για να μας μιλήσετε για τις δικές σας προτάσεις.
Για τις δική σας αντίληψη περί του θείου.
Το να κρύβεστε, κάθε φορά, πίσω από "επιστήμες και πράσινα άλογα", δεν σας ωφελεί.

quote:
Ορίστε λοιπόν, τι περιμένετε;
Πάρτε τις προτάσεις του Χριστιανισμού και αντιπαραθέστε τις δικές σας.
Ας δούμε επιτέλους, ας δει ο κόσμος που τυχόν μας διαβάζει, τι στην ευχή προτείνετε;

Μα οι τοποθετήσεις , τόσες και τόσες, εδώ μέσα, δεν δείχνουν αυτά που ρωτάς;

Έστω και υπό μορφήν διαλόγου με τις αντιπαραθέσεις, τις διενέξεις και την ένταση, ενίοτε;

Πράσσειν άλογα θεωρούνται από εσάς;


Εδώ κάνουμε συζήτηση πάνω σε γεγονότα.


quote:
Ο Θεός μας κατέβηκε στη Γη και έγινε άνθρωπος και υπέφερε για εμάς.
Οι θεοί σας; τους περίσευε χρόνος, από τα μεθύσια και τα όργια, να ασχοληθούν με τα κατώτερα όντα, όπως σας θεωρούν;

Έχασες τη ψυχραιμία σου, σίγουρα.

Προσωπικά ευχαρίστως θα συμμετέχω, πάντως, σε ανάλογο θέμα, αν το ανοίξεις.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 01:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Εγώ, όπως και όλοι οι λογικοί άνθρωποι, προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς στην ευχή οι σπονδές στα άψυχα υλικά σώματα, οι ανθρωποθυσίες, η λατρεία των ειδώλων και τα όργια των ανθρωπόμορφων και ζωόμορφων θεών, η ιερή πορνεία, ................, προήγαγαν την πρόοδο των επιστημών, των τεχνών και των γραμμάτων.

Εννοείς ότι η επιστήμη, οι τέχνες και τα γράμματα δεν είναι προϊόν των αρχαίων Ελλήνων;



Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Το τι εννοώ φαίνεται καθαρά από το απόσπασμα του μηνύματός μου που και εσύ παρέπεμψες.


quote:
Διότι τους αρχαίους Έλληνες τους χαρακτηρίζετε ως ειδωλολάτρες, με όλα τα παρελκόμενα...

Ποια είναι τα παρελκόμενα;


quote:

quote:
Όχι!! δεν θα σας αφήσουμε να καπηλευτείτε τίποτα από τον λαμπρό ελληνικό πολιτισμό.

Ο οποίος, κατά τη γνώμη σου, είναι ποιός, ψηλέ;
Από ποιούς κτίστηκε;



Κτίστηκε από τους προγόνους μας και όχι από τους θεούς και τις θεότητες που πέρασαν από τα μέρη μας.

quote:

Όχι απ’ τους «ειδωλολάτρες» αρχαίους Έλληνες με τον λαμπρό πολιτισμό, που θέλετε να προφυλάξετε κιόλας;

Τι είναι αυτό που σε κάνει να νομίζεις πως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες; Πολλοί λαμπροί αρχαίοι Έλληνες υπέφεραν από το ειδωλολατρικό θρησκευτικό κατεστημένο.
Αν ο κόσμος ήταν πραγματικοί ειδωλολάτρες θα έκαναν τα πάντα για να κρατήσουν αυτή τη θρησκεία. Βλέπουμε όμως, πως, όταν πια δεν κινδύνευαν αν αμφισβητούσαν την επικρατούσα θρησκεία, εγκατέλειψαν τα ιερά και τους τόπους λατρείας τα οποία και ερημώθηκαν και γκρεμίστηκαν.
Δεν συνέβη όμως το ίδιο και με το Χριστιανισμό που άντεξε σε εκατοντάδες χρόνια διωγμών από διάφορους λαούς.

quote:

Εκτός κι αν θεωρείς λαμπρό Ελληνικό πολιτισμό, το Βυζάντιο.

Δεν είμαι μόνο εγώ που το θεωρώ λαμπρό ελληνικό πολιτισμό το Βυζάντιο. Την άποψή μου τη συμμερίζονται και λαμπρότατοι σύγχρονοι ιστορικοί που δεν είναι προκατειλημμένοι απέναντι στο Χριστιανισμό.
Χάριν του Βυζαντίου, έμαθε ο Δυτικός κόσμος για το λαμπρό αρχαίο παρελθόν της χώρας μας. Το Βυζάντιο διαφύλαξε την αρχαία μας κληρονομιά και τη διέδωσε.

quote:

quote:
Η ελληνική υπερηφάνεια δεν συμβιβάζεται με τα σκοταδισμό της ειδωλολατρίας.
Επιστήμη και ειδωλολατρία δεν τα πάνε καθόλου καλά. Γι' αυτό άλλωστε χώρισαν και τα τσανάκια τους εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Είναι αστείο ψηλέ, ένας χριστιανός να μιλάει γι αυτό.



Δεν το λες και σε εμάς το αστείο για να γελάσουμε;


quote:

quote:
Θα ήθελα να δω, πότε θα αφήσετε τη λασπολογία κατά του Χριστιανισμού, για να μας μιλήσετε για τις δικές σας προτάσεις.
Για τις δική σας αντίληψη περί του θείου.
Το να κρύβεστε, κάθε φορά, πίσω από "επιστήμες και πράσινα άλογα", δεν σας ωφελεί.

quote:
Ορίστε λοιπόν, τι περιμένετε;
Πάρτε τις προτάσεις του Χριστιανισμού και αντιπαραθέστε τις δικές σας.
Ας δούμε επιτέλους, ας δει ο κόσμος που τυχόν μας διαβάζει, τι στην ευχή προτείνετε;

Μα οι τοποθετήσεις , τόσες και τόσες, εδώ μέσα, δεν δείχνουν αυτά που ρωτάς;



Τοποθετήσεις; Ποιες τοποθετήσεις; Έκανες αντιπροτάσεις και δεν τις είδα; Μήπως κάποιος άλλος αντιπρότεινε κάτι;
Αν δεν σου κάνει κόπο, μάζεψέ τις και βάλτες εδώ για να τις δούμε;


quote:
Έστω και υπό μορφήν διαλόγου με τις αντιπαραθέσεις, τις διενέξεις και την ένταση, ενίοτε;

Μα ο «διάλογος», όπως εξελίσσεται εδώ μέσα, είναι στείρος και περιορίζεται μόνο στην επίθεση, από την πλευρά σας, και στην άμυνα, από την πλευρά μας.
Ακόμη και σε ετούτο το μήνυμά σου, δεν είδα κάποια αντιπρόταση. Και αυτό το μήνυμά σου κινείται στο ίδιο πλαίσιο με τα προηγούμενα.
Μήπως διακρίνεις εσύ κάποια αντιπρόταση στα λόγια σου; Αν ναι, τότε δείξε μου που είναι για να τη διακρίνω και εγώ.


quote:

quote:
Ο Θεός μας κατέβηκε στη Γη και έγινε άνθρωπος και υπέφερε για εμάς.
Οι θεοί σας; τους περίσευε χρόνος, από τα μεθύσια και τα όργια, να ασχοληθούν με τα κατώτερα όντα, όπως σας θεωρούν;

Έχασες τη ψυχραιμία σου, σίγουρα.

Προσωπικά ευχαρίστως θα συμμετέχω, πάντως, σε ανάλογο θέμα, αν το ανοίξεις.



Δεν έχασα καθόλου την ψυχραιμία μου. Αυτές οι δηλώσεις είναι πολύ διπλωματικές και δεν σημαίνουν τίποτα.
Ορίστε, πες μου εδώ και τώρα για τη συμμετοχή των Θεών στον πόνο και την αγωνία των θνητών κατώτερων όντων, όπως θέλουν να σας χαρακτηρίζουν.
Πάντως, τα όργια και τα μεθύσια θα είναι σίγουρα πολύ περισσότερα από τις «αγαθοεργίες» τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 10:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς αλλά και δίκαιοι απέναντι στην Ιστορία, θα πρέπει να κοιτάξουμε τα πράγματα με ανάλογη διάθεση κι αντικειμενικά.

Όταν αναφέρουμε για τον λαμπρό ελληνικό πολιτισμό, θα πρέπει να δούμε για ποιά περίοδο μιλάμε.
Για Μινωϊκό, Μυκηναϊκό, Κυκλαδίτικο πολιτισμό?
Για αρχαϊκά χρόνια?
Για κλασσικά χρόνια?
Για ελληνιστικά χρόνια?

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να τα συμπεριλάβουμε όλα κατά την έρευνα μας.
Όλη αυτή η ανάπτυξη όμως πραγματοποιήθηκε όταν οι Έλληνες πίστευαν στο Δωδεκάθεο και στους ελλάσσονες θεούς τους ελληνικού πάνθεου...
Από την άλλη, η ανάπτυξη του πολιτισμού, της φιλοσοφίας, των επιστημών, της πολιτικής φιλοσοφίας και των τεχνών δεν οφείλεται ούτε στον Δωδεκαθεϊσμό ούτε στον Χριστιανισμό ούτε σε κάποια άλλη θρησκεία.
Κάποιοι λαμπροί Έλληνες υπέφεραν από το θρησκευτικό κατεστημένο ενώ ακόμη περισσότεροι από το πολιτικό κατεστημένο.
Ακόμη και στις περιπτώσεις όμως που κάποιοι Έλληνες φιλόσοφοι κυνηγήθηκαν εξαιτίας των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων, το θρησκευτικό κατεστημένο δε λειτούργησε ως αιτία αλλά ως αφορμή.
Θα ήταν τουλάχιστον αφελές πχ να πιστέψουμε ότι οι πραγματικοί λόγοι καταδίκης του Σωκράτη ήταν θρησκευτικοί...

quote:
Βλέπουμε όμως, πως, όταν πια δεν κινδύνευαν αν αμφισβητούσαν την επικρατούσα θρησκεία, εγκατέλειψαν τα ιερά και τους τόπους λατρείας τα οποία και ερημώθηκαν και γκρεμίστηκαν.
Δεν συνέβη όμως το ίδιο και με το Χριστιανισμό που άντεξε σε εκατοντάδες χρόνια διωγμών από διάφορους λαούς.

Συγκεκριμένα στον Ελλαδικό χώρο, δε νομίζω να έγιναν διωγμοί Χριστιανών.
Στον Ελλαδικό χώρο επίσης δεν εγκαταλείφθηκαν πολλά ιερά, τόποι λατρείας και φιλοσοφικές σχολές αλλά είτε καταστράφηκαν είτε έκλεισαν επί εποχής της Ύστερης Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας από αυτοκράτορες οι οποίοι θέλησαν να επιβάλλουν στην Αυτοκρατορία τον Χριστιανισμό για πολιτικούς λόγους.

Σύμφωνα με τις αρχές του Χριστιανισμού με το καινοτόμο μήνυμα της αγάπης προς τον πλησίον, δεν υπήρχε λόγος να θανατωθούν οι λεγόμενοι εθνικοί, να κλείσουν σχολές, να καταστραφούν ιερά, να σταματήσουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες κλπ.
Για πολιτικούς λόγους κάποιοι αυτοκράτορες επέβαλαν τον Χριστιανισμό και με σκληρά μέτρα.

Ευθύνες για αυτό δεν πρέπει να αποδοθούν στην θρησκεία του Χριστιανισμού.
Ευθύνες πρέπει να αποδοθούν σε εκείνους που χρησιμοποίησαν τον Χριστιανισμό, τον ερμήνευσαν με λάθος τρόπο κι οδηγήθηκαν στις όποιες πράξεις οδηγήθηκαν για να εξυπηρετήσουν άλλα συμφέροντα.
Αυτό όμως ισχύει σχεδόν με όλα τα συστήματα (φιλοσοφικά, θρησκευτικά, πολιτικά κλπ).
Δεν φταίνε εκείνα καθεαυτά αλλά αυτοί που τα ερμηνεύουν όπως τα εμηνεύουν και τα προωθούν ανάλογα...

quote:
Δεν είμαι μόνο εγώ που το θεωρώ λαμπρό ελληνικό πολιτισμό το Βυζάντιο. Την άποψή μου τη συμμερίζονται και λαμπρότατοι σύγχρονοι ιστορικοί που δεν είναι προκατειλημμένοι απέναντι στο Χριστιανισμό.

Μια λαμπρή ιστορικός κι αρχαιολόγος, η κυρία Γλύκατζη Αρβελέρ, δεν αποδέχεται καν τον όρο "Βυζάντιο".
Έχει αναφέρει χαρακτηριστικά ότι αν ένας άνθρωπος του σήμερα ταξίδευε πίσω στον χρόνο και συνομιλώντας με έναν κάτοικο της Αυτοκρατορίας τον αποκαλούσε Βυζαντινό ή ανέφερε τη λέξη Βυζάντιο, αυτός ο άνθρωπος θα τον κοίταζε χωρίς να καταλαβαίνει τι του λέει.

Βυζαντινή Αυτοκρατορία δεν υπήρξε ποτέ εξάλλου.
Υπήρξε Ύστερη (Ανατολική) Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία κι αυτός είναι ο σωστός ορισμός.
Αυτή η Αυτοκρατορία δεν ωφέλησε τον Ελληνισμό και δεν έχει να κάνει με ελληνικά στοιχεία πέραν της ελληνικής γλώσσας.
Ούτως ή άλλως, κατοικούσαν σ' αυτήν πάρα πολλές διαφορετικές φυλές...

Μέρος της ελληνικής Γραμματείας σώθηκε από καλόγερους - κάποια στιγμή πάρα πολλοί κάτοικοι της Αυτοκρατορίας είχαν γίνει μάλιστα μοναχοί ώστε ο στρατός έγινε μισθοφορικός - ενώ άλλο μέρος της Γραμματείας καταστράφηκε.

quote:
Μα ο «διάλογος», όπως εξελίσσεται εδώ μέσα, είναι στείρος και περιορίζεται μόνο στην επίθεση, από την πλευρά σας, και στην άμυνα, από την πλευρά μας.

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που χρησιμοποιείται ο πληθυντικός αριθμός στο μήνυμα κάποιου μέλους για να εκφράσει κάποιες απόψεις του.
Είναι ένας και μιλάει εκφράζοντας τον εαυτό του και τις απόψεις του.
Αυτό απευθύνεται και σε σένα, αγαπητέ Ψηλέ, αλλά και σε άλλους συνομιλητές μας...

Όπως έχει τονιστεί αρκετές φορές και στο παρελθόν, οι Χώροι Συζήτησης του Esoterica δεν προσφέρονται για την σύγκρουση "ομάδων" και δεν αποτελούν ένα ρινγκ.
Πόσο μάλλον για θρησκευτικά ζητήματα που είναι θέματα καθαρά υποκειμενικά εφόσον σχετίζονται με την πίστη.
Επομένως δεν υπάρχει λόγος για 1) συγκρούσεις και 2) για την δημιουργία "ομάδων - παρατάξεων κλπ".
Υπάρχει το "εμείς" κι αυτό αναφέρεται σε όλους μας.
Ας λειτουργήσουμε λοιπόν συνθετικά κι ενωτικά μεταξύ μας κι όχι χωριστικά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 11:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Εκείνο τον καιρό έχουμε ΔΕΚΑΔΕΣ, αν όχι εκατοντάδες τάσεις και ρεύματα που χαρακτηρίζονται ως «χριστιανοί», ωστόσο το τι πίστευαν και το κατά πόσο σχετίζονται με τους σημερινούς κανείς δεν γνωρίζει.

Η αίρεση έχει πολλά ποδάρια και μικρά…….

quote:
Schwabe:
Κατά τα υπόλοιπα, και εφόσον ο απόκοσμος τρόπος συμπεριφοράς των «χριστιανών» έρχονταν σε αντίθεση με το νομικό πλαίσιο, ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ.
Επίσης, να σε ενημερώσω ότι οι πρώτες ΘΗΡΙΟΜΑΧΙΕΣ, τα πρώτα θεάματα των Ρωμαίων μεταξύ ανθρώπων ή άγριων θηρίων, πάνε πολύ πίσω, πάνε περίπου στο έτος 180 π.χ.!!!!! Στα θηρία ρίχνονταν π.χ. οι δούλοι, οι καταδικασμένοι για σοβαρά αδικήματα, γενικότερα όσοι θεωρούνταν ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ, και αυτό δεν συνέβαινε μόνο στο Κολοσσαίο.
Οι χριστιανοί, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΝ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ, ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ, ρίχνονταν στα θηρία, ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ...

Ας το ξαναπούμε, παράνομοι ήταν…….!
Αλλά θα πρέπει να πούμε ότι και στη συνέχεια και οι ειδωλολάτρες παράνομοι ήταν…….!
Σήμερα είναι όλοι νόμιμοι ακόμα και οι Άθεοι…….!
Άρα το συμπέρασμα είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι θρησκευτικό αλλά πολιτικό και νομικό!

quote:
Schwabe: ΑΘΕΟΣ αλλά και οπαδός της ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην τυφλή πίστη και άκριτη αποδοχή ενός παραδοσιακού Θεού-μύθου κάποιας εκ των διαφόρων θρησκειών.

Μάλιστα, και εκείνος που δεν πιστεύει ότι υπάρχει Θεός τι είναι Εν Θεός;


quote:
Schwabe: Να σαι καλά, δεν πρόκειται για «πρόοδο», έτσι έχει η κατάσταση εδώ και πολλά χρόνια.
Ένθεος και οπαδός της θεογνωσίας είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ.

Μπορεί η κατάσταση αυτή να είναι έτσι εδώ και πολλά χρόνια, έχω όμως την εντύπωση ότι διαφορετική κατάσταση έχεις παρουσιάσει στο φόρουμ για αυτό και το συμπέρασμα μου ότι είσαι Άθεος = χωρίς Θεό. Ας τα πάρουμε ένα – ένα:

1) Θεογνωσία = η γνώση για τον Θεό, να γνωρίζω τον Θεό.
2) Οπαδός = κάτι σαν πρόβατο!!!!!!!
3) Ένθεος = μέσα στο Θεό ή ο Θεός μέσα σου!
4) Εναγώνια = μέσα στην αγωνιά!
5) Θρησκεία…….
6) Επιστήμη……
7) Αλήθεια…….
8) Ερμηνεία…….

Σε μια πρόταση όλα αυτά……
Τι θα έλεγες να υπάρχει ένα θέμα για τον Άθεο και τον Ένθεο;

Καλημέρα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 18/10/2007 11:26:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 11:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
(οι κομουνιστές είναι η αδυναμία του φίλτατου Schwabe )
________________________________________
Με αφορμή αυτό θα σε ρωτήσω, υποθετικά βεβαίως:
Αν ήσουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πετάξεις στα λιοντάρια, κομμουνιστές ή ειδωλολάτρες, ποιούς θα προτιμούσες;

Είμαι ελεύθερος γιατί η αγάπη του Ιησού Χριστού μου χάρισε την ελευθερία…….
Επειδή είμαι ελεύθερος έχω την δυνατότητα να αγαπώ όλους τους ανθρώπους…….
Δεν είμαι όμως εγώ ο κριτής……
Έχω φίλους κομουνιστές και αγαπώ τους φίλους μου!

Αν ήμουνα ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ τότε δεν θα ήμουνα ελεύθερος……
Αν δεν θα ήμουνα ελεύθερος τότε η αγάπη του Χριστού δεν θα μου είχε χαρίσει την ελευθερία…..
Αν η αγάπη του Ιησού Χριστού δεν θα μου είχε χαρίσει την ελευθερία τότε δεν θα μπορούσα να αγαπώ κανέναν……

Άρα δεν θα υπήρχε προτίμηση…….!!

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
Ποιο πάνω μου είπες ότι δεν το έχω και τώρα σου αρέσω; Τέλος πάντων σε ευχαριστώ!
________________________________________
Γι’ αυτό μ’ αρέσεις, επειδη... προσπαθείς.

Σε ευχαριστώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 16:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

Λίγα μόνο διότι απαντήθηκε το μήνυμά σου απ’ το φίλο Dying_Incubus.

quote:
Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Το τι εννοώ φαίνεται καθαρά από το απόσπασμα του μηνύματός μου που και εσύ παρέπεμψες.

Για ξαναδιάβασε τι έγραψες και επανέρχεσαι...

quote:
Ποια είναι τα παρελκόμενα;

Αυτά...

quote:
οι σπονδές στα άψυχα υλικά σώματα, οι ανθρωποθυσίες, η λατρεία των ειδώλων και τα όργια των ανθρωπόμορφων και ζωόμορφων θεών, η ιερή πορνεία, ................,


που έγραψες εσύ.

quote:
Κτίστηκε από τους προγόνους μας και όχι από τους θεούς και τις θεότητες που πέρασαν από τα μέρη μας.


Ψηλέ, οι πρόγονοί μας πίστευαν σ’ αυτούς τους θεούς, ούτως ή άλλως.


Τώρα που διευκρινίζεις ότι μιλάς για έργα των ίδιων των θεών!!! και όχι των ανθρώπων που τους πίστευαν, πάω πάσο.

Ειδικά τώρα που σκέπτομαι τα λαμπρά έργα που έκανε ο ίδιος ο Γιαχβέ, (με τα χεράκια του).


quote:
Τοποθετήσεις; Ποιες τοποθετήσεις; Έκανες αντιπροτάσεις και δεν τις είδα; Μήπως κάποιος άλλος αντιπρότεινε κάτι;
Αν δεν σου κάνει κόπο, μάζεψέ τις και βάλτες εδώ για να τις δούμε;

Πρότεινε εσύ και... βλέπουμε...

quote:
Μα ο «διάλογος», όπως εξελίσσεται εδώ μέσα, είναι στείρος και περιορίζεται μόνο στην επίθεση, από την πλευρά σας, και στην άμυνα, από την πλευρά μας.
Ακόμη και σε ετούτο το μήνυμά σου, δεν είδα κάποια αντιπρόταση. Και αυτό το μήνυμά σου κινείται στο ίδιο πλαίσιο με τα προηγούμενα.
Μήπως διακρίνεις εσύ κάποια αντιπρόταση στα λόγια σου; Αν ναι, τότε δείξε μου που είναι για να τη διακρίνω και εγώ.

Η τεχνική που δείχνεις εσύ και κάποιοι άλλοι, να διυλίζετε το κουνούπι, ενώ καταπίνετε την καμήλα αμάσητη, έχει αφήσει πολλά κομμάτια διαλόγου στη μέση και έχει γίνει αιτία να καταστούν στείροι, τελικά.

Κάνε μια βόλτα πίσω, σε οποιοδήποτε θέμα, να το διαπιστώσεις.


quote:
Δεν έχασα καθόλου την ψυχραιμία μου. Αυτές οι δηλώσεις είναι πολύ διπλωματικές και δεν σημαίνουν τίποτα.
Ορίστε, πες μου εδώ και τώρα για τη συμμετοχή των Θεών στον πόνο και την αγωνία των θνητών κατώτερων όντων, όπως θέλουν να σας χαρακτηρίζουν.
Πάντως, τα όργια και τα μεθύσια θα είναι σίγουρα πολύ περισσότερα από τις «αγαθοεργίες» τους.

Να σου πώ κάτι πρόχειρο που μου ήλθε, αμέσως, στο μυαλό.

Δεν προέτρεπαν οι ίδιοι οι θεοί, τους ανθρώπους να ξεκληρίσουν τους λαούς που έτυχε να βρεθούν στο δρόμο τους, ας πούμε.

Αυτό είναι πρόληψη, ψηλέ, εκ μέρους τους.

Έτσι δεν δημιουργούσαν πόνο, από γενοκτονίες...


Επομένως ψηλέ, αυτοί οι θεοί όντως δεν είχαν καμμιά συμμετοχή στον πόνο και στις αγωνίες των θνητών, σε αντίθεση με το θεό των χριστιανών που είχε μεγάλη συμμετοχή, σε πολύ πόνο και μεγάλες αγωνίες.

Τώρα όσον αφορά αυτό που λες, για κατώτερους θνητούς, για θυμισέ μου, οι αρχαίοι Έλληνες, αυτοπροσδιορίζονταν δούλοι κάποιου θεού;

Οι δούλοι είναι... ανώτερα όντα;

quote:
Τι είναι αυτό που σε κάνει να νομίζεις πως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες;

Μπα...!!! Νόμιζα ότι το πίστευες εσύ ( για να μην πω, εσείς).

quote:
Αν ο κόσμος ήταν πραγματικοί ειδωλολάτρες θα έκαναν τα πάντα για να κρατήσουν αυτή τη θρησκεία. Βλέπουμε όμως, πως, όταν πια δεν κινδύνευαν αν αμφισβητούσαν την επικρατούσα θρησκεία, εγκατέλειψαν τα ιερά και τους τόπους λατρείας τα οποία και ερημώθηκαν και γκρεμίστηκαν.

Αυτή, που δίνεις τώρα, είναι νέα διάσταση.

Παράτησαν την εθνική θρησκεία, που αναγκαστικά πίστευαν και έτρεξαν στο φώς του χριστιανισμού, μόλις αυτό έλαμψε, ε;

Καλόόόό...

quote:
Δεν συνέβη όμως το ίδιο και με το Χριστιανισμό που άντεξε σε εκατοντάδες χρόνια διωγμών από διάφορους λαούς.

Ναι, τους εθνικούς τους σκότωναν, επειδή δεν μπορούσαν να ικανοποιήσουν τις αιτήσεις εγγραφής τους...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 17:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ: quote:
________________________________________
(οι κομουνιστές είναι η αδυναμία του φίλτατου Schwabe )
________________________________________
Με αφορμή αυτό θα σε ρωτήσω, υποθετικά βεβαίως:
Αν ήσουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πετάξεις στα λιοντάρια, κομμουνιστές ή ειδωλολάτρες, ποιούς θα προτιμούσες;

--------------------------------------------------------------------------------


Είμαι ελεύθερος γιατί η αγάπη του Ιησού Χριστού μου χάρισε την ελευθερία…….
Επειδή είμαι ελεύθερος έχω την δυνατότητα να αγαπώ όλους τους ανθρώπους…….
Δεν είμαι όμως εγώ ο κριτής……
Έχω φίλους κομουνιστές και αγαπώ τους φίλους μου!

Αν ήμουνα ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ τότε δεν θα ήμουνα ελεύθερος……
Αν δεν θα ήμουνα ελεύθερος τότε η αγάπη του Χριστού δεν θα μου είχε χαρίσει την ελευθερία…..
Αν η αγάπη του Ιησού Χριστού δεν θα μου είχε χαρίσει την ελευθερία τότε δεν θα μπορούσα να αγαπώ κανέναν……

Άρα δεν θα υπήρχε προτίμηση…….!!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ: quote:
________________________________________
Ποιο πάνω μου είπες ότι δεν το έχω και τώρα σου αρέσω; Τέλος πάντων σε ευχαριστώ!
________________________________________
Γι’ αυτό μ’ αρέσεις, επειδη... προσπαθείς.

--------------------------------------------------------------------------------


Σε ευχαριστώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Ούτως ή άλλως αστειευόμουν, φίλε el.elyon .


Χαίρομαι που η ένστασή σου περιορίζεται, στα παραπάνω.

Ερμηνεύω, ότι στα υπόλοιπα, καταφέραμε να συνεννοηθούμε.

Όμως οφείλω να σου θυμίσω, ότι κατά δήλωσίν σου, δεν είσαι ελεύθερος, φίλε μου, είσαι δούλος του θεού.

Μια δουλεία, που δεν αποτινάζεται, διότι δεν έχει φυσικό, αντιμετωπίσιμο δυνάστη...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 20:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανερχόμενος στο θέμα φίλοι μου , το οποίο από ότι βλέπω ορισμένοι , προσπαθούν τεχνιέντως να εκτρέψουν έχω να παρατηρήσω τα εξής .
Οι Χριστιανοί όχι μόνο δεν εφάρμοζαν τους νόμους της πολιτείας , αλλά προκαλούσαν και σκόπιμα ταραχές επιδιώκοντας την σύλληψη και την θανάτωσή τους , προκειμένου να κατακτήσουν την αιώνια ζωή .

Στην σελίδα 23 του παρόντος θέματος έδωσα ένα τέτοιο παράδειγμα εκθέτοντας ένα απόσπασμα από την "Χρονογραφία" του Ιωάννη Μαλάλα , το οποίο οι φίλοι μας Χριστιανοί έκαναν πως δεν το είδαν .
Στο απόσπασμα μεταξύ άλλων ήταν και τα ακόλουθα .

,,,Ο δε αυτός βασιλεύς Τραϊανός εν τη αυτή πόλει διήγεν ότε θεομηνία εγένετο , εμαρτύρησε δε επί αυτού τότε ο άγιος Ιγνάτιος ο επίσκοπος της πόλεως Αντιόχειας , ηγανάκτησε γαρ κατ' αυτού , ότι ελοιδόρει αυτόν .

Με άλλα λόγια φίλοι μου ο αυτοκράτορας Τραϊανός λογω κακοκαιρίας αναγκάστηκε να παραμείνη στην Αντιόχεια . Εκεί λοιπόν ο άγιος Ιγνάτιος που ήταν επίσκοπος της πόλεως , πήγε και τον εξύβρησε , οπότε και ο Τραϊανός αγανάκτησε και.. τον αγίασε .

Αυτό όμως πέρασε απαρατήρητο και ασχολίαστο από τους φίλτατους Χριστιανούς , οι οποίοι έμειναν κολλημένοι στα λιοντάρια .
Κατά τα άλλα περιμένω ερωτήσεις του τύπου :

Τι είδους κακοκαιρία ήταν ;
Από που φύσαγε ο αέρας ;
Του έβρισε τη μάνα του Τραϊανού ο άγιος Ιγνάτιος ;
Σε τι μαρτύριο τον υπέβαλλε ο Τραϊανός ;
Είχε πολύ κόσμο ;
Πόσα εισιτήρια έκοψαν ;

κλπ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 23:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Εγώ, όπως και όλοι οι λογικοί άνθρωποι..»

Καλό είναι να αφήνουμε τέτοιες κρίσεις σε τρίτους…

Ψηλός:
«..προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς στην ευχή οι σπονδές στα άψυχα υλικά σώματα..»

Αυτό προσπαθούμε και εμείς να καταλάβουμε: πως γίνεται να κάνουνε σπονδές οι χριστιανοί σε βαμμένα ξύλα (εικόνες που…κλαίνε και το χρυσαφικό πάει σύννεφο!) ή σε πτώματα νεκρών, και κατά τα άλλα να μέμφονται άλλους λαούς για…….«ειδωλολατρία»!!

Αλήθεια, ΤΣΙΠΑ υπάρχει στους κόλπους σας?

Ψηλός:
«Όχι!! δεν θα σας αφήσουμε να καπηλευτείτε τίποτα από τον λαμπρό ελληνικό πολιτισμό.»

Και όμως! ΕΚΕΙΝΟΣ ο πολιτισμός, ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ γέννησε Δημοκρατία, Θέατρο, Ολυμπιακούς αγώνες, Φιλοσοφία, αξίες και έννοιες για τις οποίες σήμερα ακόμα λάμπει ο Ελληνισμός!

Βλέπεις, φουκαρά Ψηλέ, δεν γίναμε γνωστοί ούτε για τους γονυπετείς πλανημένους που τρέχουν στο είδωλο της Παναγίας στην Τήνο (απίστευτα εξευτελιστική εικόνα..), ούτε για την Μούμια που περιφέρετε στην Κέρκυρα (η απόλυτη λατρεία Τοτέμ..), αλλά ούτε και για κανέναν άλλο «Άγιο» σας από τις ατελείωτες φουρνιές που έχετε κατασκευάσει.

Τι «παράξενο» έ??

Ψηλός:
«Η ελληνική υπερηφάνεια δεν συμβιβάζεται με τα σκοταδισμό της ειδωλολατρίας.»

Εσείς οι «Εν Χριστώ προγευόμενοι», δεν είστε μόνο ειδωλολάτρες, αλλά μάλιστα έχετε προ πολλού αφήσει πίσω σας ακόμα και τα όρια του Τοτέμ! Προσκυνάτε ΚΟΚΑΛΑ, προσκυνάτε ΠΤΩΜΑΤΑ, προσκυνάτε ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ «ΑΓΙΩΝ» (όπως κρανία, χέρια ή πόδια..), ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ «ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ», ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ…..ΚΑΡΦΙΑ ή ΚΑΙ ΑΓΚΑΘΙΑ!

Οι Έλληνες, απέδιδαν τιμές στο Θείο μέσω των αγαλμάτων, εσείς προστρέχετε σε συγκριμένες εικόνες («θαυματουργό είδωλο), ή σε διάφορα άλλα άψυχα αντικείμενα όπως τα όσα προανέφερα.

Εάν σας έβλεπε από μια γωνιά ένας Πλάτων ή Αριστοτέλης, να έχετε καταντήσει όπως οι Ασιάτες δεισιδαίμονες (από όπου και πηγάζει εξ ολοκλήρου η θρησκεία σας..), να έχετε καταντήσει να σέρνεστε για να ακουμπήσετε μια εικόνα ή ένα πτώμα ανθρώπινο, ΘΑ ΑΗΔΙΑΖΑΝ.

Να είσαι απολύτως σίγουρος.

Ψηλός:
«Πάρτε τις προτάσεις του Χριστιανισμού και αντιπαραθέστε τις δικές σας.»

Πρώτα πρέπει να μάθει ο κόσμος για το πέπλο ιεροπρέπειας που έχετε ενδυθεί, πρώτα πρέπει να μάθει ο κόσμος για τα ασύστολα και διαχρονικά σας ψεύδη, για την πλάνη του δήθεν «θεανθρώπου», για τις παραποιήσεις και την χάλκευση είτε της θεολογίας είτε της ιστορίας, και μετά θα αναδυθούν και σώφρονες φωνές.

Εσείς πάντως, έχετε αποδειχθεί ανίκανοι, ψεύτες και τυμβωρύχοι. Ιδιαιτέρως δε, ανίκανοι για να μιλήσετε για τον Ελληνισμό, τον Ελληνισμό που για αιώνες είχατε κάνει κόκκινο πανί, μίασμα και «θύραθεν Σοφία».

Ψηλός:
«Ο Θεός μας κατέβηκε στη Γη και έγινε άνθρωπος και υπέφερε για εμάς.»

Από θεολογία ούτως ή άλλως τίποτα δεν πιάνεις φίλτατε, οπότε δεν αξίζει να αναπτύξω και πολλά στην έωλη αυτή αναφορά. Άλλο η παπαγαλία και ο «ανώνυμος απολογητής» και άλλο η μελέτη. Κάποτε, θα πρέπει να το ενστερνιστείς.

Ο «θεός σας», δεν κατέβηκε πουθενά (τουλάχιστον όχι στη γη..), αλλά στην καλύτερη περίπτωση αρπάξατε μια συλλογική μνήμη συγκεκριμένης ιουδαϊκής σέκτας και την κάνατε…….Θεό μετά θάνατον!

Ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης, ως δήθεν «Μεσσίας των Προφητών της Πεντατεύχου», είναι τόσο ιστορικά ανύπαρκτος όσο και θεολογικά ανίκανος. Μάθε πρώτα, μελέτησε την ιστορία και θεολογία ενός άγνωστου στην ταπεινότητα σου Έθνους (του Εβραϊκού), και μετά έλα να παριστάνεις τον……γνώστη της Ιουδαϊκής θεολογίας!

Ψηλός:
«Οι θεοί σας; τους περίσευε χρόνος, από τα μεθύσια και τα όργια, να ασχοληθούν με τα κατώτερα όντα, όπως σας θεωρούν;»

Κοίτα να δεις, εάν σκεφτούμε το χάλι που υπήρχε αλλά και υπάρχει στον κόσμο, τον κατακερματισμό τόσο των χριστιανών όσο και των εκατοντάδων άλλων «θεών» επί της οικουμένης, και αναλογιστούμε ότι ο Θεός σας (που….«κατέβηκε στη γη») ασχολούνταν με τον εκσπερματισμό του Αυνάν (!), με την επικύρωση της αιμομιξίας του Λώτ και των κορών του (!) ή με τις σεξουαλικές ανωμαλίες του εκλεκτού του Αβραάμ, έ τότε θα λέγαμε ότι δεν μας παραξενεύει το χάλι του έχουμε!!

Κατά τα άλλα, για κατώτερα όντα καλύτερα να μην μιλάς, διότι η δικιά σας διδασκαλία (η ορθόδοξη) είναι αυτή που σας έχει ταχτοποιήσει σε τρεις διακριτές κατηγορίες: ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ, ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΙΟΙ.

Αλήθεια Ψηλέ, ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ?? Πάντως εγώ θα έλεγα ότι σε βλέπω μάλλον για δούλο, διότι για μισθωτός μάλλον σου λείπουνε ηθικά στοιχεία!
http://www.oodegr.com/oode/synaxaristis/polykarpos1.htm

Άντε, και την επόμενη φορά να είσαι πιο μετρημένος, διότι ούτε το θεολογικό ανάστημα έχεις αλλά ούτε και η πένα σου «γράφει»..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 09:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe, μήπως διάβασες - έστω και κατά τύχη, βρε παιδί μου! - το τελευταίο απόσπασμα του χθεσινού μηνύματος μου?
Επειδή απ' ό,τι βλέπω δεν το διάβασες, για ρίξε λίγο μια ματιά.

quote:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που χρησιμοποιείται ο πληθυντικός αριθμός στο μήνυμα κάποιου μέλους για να εκφράσει κάποιες απόψεις του.
Είναι ένας και μιλάει εκφράζοντας τον εαυτό του και τις απόψεις του.
Αυτό απευθύνεται και σε σένα, αγαπητέ Ψηλέ, αλλά και σε άλλους συνομιλητές μας...

Όπως έχει τονιστεί αρκετές φορές και στο παρελθόν, οι Χώροι Συζήτησης του Esoterica δεν προσφέρονται για την σύγκρουση "ομάδων" και δεν αποτελούν ένα ρινγκ.
Πόσο μάλλον για θρησκευτικά ζητήματα που είναι θέματα καθαρά υποκειμενικά εφόσον σχετίζονται με την πίστη.
Επομένως δεν υπάρχει λόγος για 1) συγκρούσεις και 2) για την δημιουργία "ομάδων - παρατάξεων κλπ".
Υπάρχει το "εμείς" κι αυτό αναφέρεται σε όλους μας.
Ας λειτουργήσουμε λοιπόν συνθετικά κι ενωτικά μεταξύ μας κι όχι χωριστικά...


Έχω την πεποίθηση ότι απευθύνομαι σε ώριμους ανθρώπους οι οποίοι είναι σε θέση κι έχουν την διάθεση να κατανοήσουν και να ακολουθήσουν κάποιους στοιχειώδεις κανόνες προκειμένου να συμμετάσχουν σε έναν διάλογο με τους συνομιλητές τους.
Αν δε μπορούν, ειλικρινά δεν βρίσκω το λόγο που συμμετέχουν σ' αυτόν...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
«Αγαπητέ Schwabe, μήπως διάβασες - έστω και κατά τύχη, βρε παιδί μου! - το τελευταίο απόσπασμα του χθεσινού μηνύματος μου?»

Ομολογώ πως όχι, δεν διάβασα το μήνυμα σου αγαπητέ, και θα πω ότι κατά βάση συμφωνώ.

Ωστόσο, όλα έχουν και τον αντίλογο.

Προσωπικά προσπαθώ να απευθύνω ερωτήσεις και τοποθετήσεις προς τον συνομιλητή, διότι αξία έχει το τι ο καθένας προσωπικά διατυπώνει και όχι το τι από εδώ και από εκεί έχει συλλέξει.

Όμως, θαρρώ ότι και ο πληθυντικός αριθμός είναι συχνά αναπόφευκτος.

Όταν κάποιος ανακαλεί δηλώσεις τρίτων, όταν κάποιος ανασύρει ως τεκμήρια της επιχειρηματολογίας του πράξεις και έργα του παρελθόντος, τα οποία βεβαίως αναφέρονται σε μια οργανωμένη πίστη, τότε και η «αναγωγή» είναι επακόλουθο δεδομένο.

Γνωρίζεις πολλούς διαλόγους ή αντιπαραθέσεις απόψεων με βάση την θεολογία ή την ιστορία μέσα από την κοινωνική ενσωμάτωση της θρησκείας, που λαμβάνουνε χώρα για παράδειγμα στον έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο, και να απουσιάζει παντελώς ο πληθυντικός αριθμός?

Όταν κάποιος ταυτίζεται με μια ιδεολογία, όταν κάποιος μάλιστα θεωρεί ως θέσφατο το δόγμα του και συνεπώς (εμμέσως πλην σαφώς..) καθολικά απορριπτέες άλλες κοσμοθεωρίες, τότε η ανάδειξη των εσφαλμένων ή χαλκευμένων αναφορών καθιστά αναγκαία και την ενσωμάτωση του πληθυντικού αριθμού.

Τέλος, θεωρώ ότι ο διάλογος και ωριμότητα, δεν θα πρέπει να συσχετίζονται με τον εγκιβωτισμό του διαλέγεστε αλλά πολύ περισσότερο με την αποφυγή προσωπικών επιθέσεων και ύβρεων (κάτι που θα αποτελούσε ασυδοσία), διότι ο δημοκρατικός διάλογος θα πρέπει να επιτρέπει την έκφραση ανατρεπτικών ιδεών αλλά και «ενοχλητικών φωνών», κάτι που ισχύει για όλους τους εμπλεκόμενους.

Να σαι καλά αγαπητέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 11:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ: quote:
________________________________________
(οι κομουνιστές είναι η αδυναμία του φίλτατου Schwabe )
________________________________________
Με αφορμή αυτό θα σε ρωτήσω, υποθετικά βεβαίως:
Αν ήσουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πετάξεις στα λιοντάρια, κομμουνιστές ή ειδωλολάτρες, ποιούς θα προτιμούσες;

--------------------------------------------------------------------------------


Είμαι ελεύθερος γιατί η αγάπη του Ιησού Χριστού μου χάρισε την ελευθερία…….
Επειδή είμαι ελεύθερος έχω την δυνατότητα να αγαπώ όλους τους ανθρώπους…….
Δεν είμαι όμως εγώ ο κριτής……
Έχω φίλους κομουνιστές και αγαπώ τους φίλους μου!

Αν ήμουνα ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ τότε δεν θα ήμουνα ελεύθερος……
Αν δεν θα ήμουνα ελεύθερος τότε η αγάπη του Χριστού δεν θα μου είχε χαρίσει την ελευθερία…..
Αν η αγάπη του Ιησού Χριστού δεν θα μου είχε χαρίσει την ελευθερία τότε δεν θα μπορούσα να αγαπώ κανέναν……

Άρα δεν θα υπήρχε προτίμηση…….!!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ: quote:
________________________________________
Ποιο πάνω μου είπες ότι δεν το έχω και τώρα σου αρέσω; Τέλος πάντων σε ευχαριστώ!
________________________________________
Γι’ αυτό μ’ αρέσεις, επειδη... προσπαθείς.

--------------------------------------------------------------------------------


Σε ευχαριστώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Ούτως ή άλλως αστειευόμουν, φίλε el.elyon .


Χαίρομαι που η ένστασή σου περιορίζεται, στα παραπάνω.

Ερμηνεύω, ότι στα υπόλοιπα, καταφέραμε να συνεννοηθούμε.

Όμως οφείλω να σου θυμίσω, ότι κατά δήλωσίν σου, δεν είσαι ελεύθερος, φίλε μου, είσαι δούλος του θεού.

Μια δουλεία, που δεν αποτινάζεται, διότι δεν έχει φυσικό, αντιμετωπίσιμο δυνάστη...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Δεν θυμάμαι να έχω δηλώσει ότι δεν είμαι ελεύθερος επειδή είμαι δούλος του Θεού, ούτε καν έχω δηλώσει ότι είμαι δούλος του Θεού.

Δήλωσα και δηλώνω ότι η αγάπη του Ιησού Χριστού, μου έχει χαρίσει την ελευθερία!
Η αγάπη του Ιησού Χριστού και η ελευθερία που χαρίζει στον άνθρωπο αυτή η αγάπη είναι στην Καινή Διαθήκη.

Τι είναι αγάπη, τι είναι ελευθερία,……..

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 14:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνωρίζεις πολλούς διαλόγους ή αντιπαραθέσεις απόψεων με βάση την θεολογία ή την ιστορία μέσα από την κοινωνική ενσωμάτωση της θρησκείας, που λαμβάνουνε χώρα για παράδειγμα στον έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο, και να απουσιάζει παντελώς ο πληθυντικός αριθμός?

Ναι, αγαπητέ.
Γνωρίζω αρκετούς διαλόγους οι οποίοι να μην περιλαμβάνουν τον πληθυντικό αριθμό όταν ο ένας συνομιλητής απευθύνεται στον άλλον.
Και προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο για να χρησιμοποιείται κατά κόρον ο πληθυντικός αριθμός όταν εκφράζουμε μια - θρησκευτική ως επί το πλείστον - διαφωνία μας σε κάποια πιστεύω ενός συνομιλητή μας.
Ο καθένας μας εκφράζει τις δικές του απόψεις και δεν εκπροσωπεί κάποιον θρησκευτικό φορέα, απ' όσο γνωρίζω.

Την στιγμή λοιπόν που προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε ο ένας με τον άλλον πέρα από τις απόψεις μας και πέραν των όποιων διαφωνιών μας, δεν υπάρχει λόγος να καταργούμε τον ενικό αριθμό.
Έχει ξαναγραφτεί εξάλλου πως ο συγκεκριμένος Χώρος Συζητήσεων δεν ευνοεί την δημιουργία ομάδων για αντιπαράθεση αλλά προσπαθεί να προωθήσει τον υγιή κι εποικοδομητικό διάλογο των ανθρώπων μεταξύ τους και με τον εαυτό μας τον ίδιο ακόμα.

quote:
Όταν κάποιος ταυτίζεται με μια ιδεολογία, όταν κάποιος μάλιστα θεωρεί ως θέσφατο το δόγμα του και συνεπώς (εμμέσως πλην σαφώς..) καθολικά απορριπτέες άλλες κοσμοθεωρίες, τότε η ανάδειξη των εσφαλμένων ή χαλκευμένων αναφορών καθιστά αναγκαία και την ενσωμάτωση του πληθυντικού αριθμού.

Δυστυχώς τα πράγματα στην συγκεκριμένη Κατηγορία Συζητήσεων είναι αρκετά πιο "πολωμένα".
Το να συμφωνεί κάποιος με μια ιδεολογία και να ταυτίζεται μ' αυτήν, κάθε άλλο παρά κακό είναι.
Αυτό όμως γίνεται μια δογματική προσκόλληση όταν αυτή η ταύτιση δεν του επιτρέπει να ακούσει και να δει αντικειμενικά και με ερευνητική διάθεση τις υπόλοιπες ιδεολογίες με τις οποίες έρχεται σε επαφή.
Η χρήση του πληθυντικού αριθμού που σαν σκοπό έχει την ένταξη του συνομιλητή μας σε μια συγκεκριμένη ομάδα επιφέρει πρώτα απ' όλα μια χωριστική διάθεση μεταξύ των συνομιλητών και συν τοις άλλοις, εκφράζει - υποσυνείδητα έστω - ένα δογματισμό παρόμοιας φύσης μ' αυτόν που πιστεύουμε ότι διακατέχει κάποιους συνομιλητές μας.

quote:
Τέλος, θεωρώ ότι ο διάλογος και ωριμότητα, δεν θα πρέπει να συσχετίζονται με τον εγκιβωτισμό του διαλέγεστε αλλά πολύ περισσότερο με την αποφυγή προσωπικών επιθέσεων και ύβρεων (κάτι που θα αποτελούσε ασυδοσία), διότι ο δημοκρατικός διάλογος θα πρέπει να επιτρέπει την έκφραση ανατρεπτικών ιδεών αλλά και «ενοχλητικών φωνών», κάτι που ισχύει για όλους τους εμπλεκόμενους.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο διάλογος δεν γίνεται ούτε να εγκιβωτίζεται ούτε να γίνεται στατικός, έχοντας συγκεκριμένη μορφή με καμία δυνατότητα μιας μικρής απόκκλισης από αυτόν.
Είναι κάτι το οποίο από την φύση του είναι δυναμικό, "ζωντανό" και θα πρέπει να περιλαμβάνει κι ανατρεπτικές ιδέες και διαφωνίες εκφρασμένες με γόνιμο τρόπο για όλα τα εμπλεκόμενα μέρη.
Όταν όμως οι προσωπικές επιθέσεις κι ύβρεις, οι ταμπελοποιήσεις συνομιλητών, οι "χωρισμοί" σε παρατάξεις κι η επίθεση προς τις ιδεολογίες των συνομιλητών μας - κι ενίοτε ακόμη και στο ίδιο το πρόσωπο τους - πληθαίνουν, τότε ο διάλογος χάνεται κι αντικαθίσταται από τη λεγόμενη "Χάβρα Ιουδαίων"...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 16:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ

Λίγα μόνο διότι απαντήθηκε το μήνυμά σου απ’ το φίλο Dying_Incubus.

quote:
Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Το τι εννοώ φαίνεται καθαρά από το απόσπασμα του μηνύματός μου που και εσύ παρέπεμψες.

Για ξαναδιάβασε τι έγραψες και επανέρχεσαι...



Μήπως αυτό πρέπει να το πω εγώ σε σένα;


quote:

quote:
Κτίστηκε από τους προγόνους μας και όχι από τους θεούς και τις θεότητες που πέρασαν από τα μέρη μας.


Ψηλέ, οι πρόγονοί μας πίστευαν σ’ αυτούς τους θεούς, ούτως ή άλλως.



Οι πρόγονοί μας δεν πίστευαν μόνο σε αυτούς του θεούς. Πρόγονοι μου είναι και οι προ του δωδεκάθεου εποχής.
Για σένα και μερικούς άλλους, ντε και καλά οι πρόγονοί μας ήταν δωδεκαθεϊστές.


quote:

Τώρα που διευκρινίζεις ότι μιλάς για έργα των ίδιων των θεών!!! και όχι των ανθρώπων που τους πίστευαν, πάω πάσο.

Ότι θες καταλαβαίνεις. Δεν πειράζει.


quote:

quote:
Τοποθετήσεις; Ποιες τοποθετήσεις; Έκανες αντιπροτάσεις και δεν τις είδα; Μήπως κάποιος άλλος αντιπρότεινε κάτι;
Αν δεν σου κάνει κόπο, μάζεψέ τις και βάλτες εδώ για να τις δούμε;

Πρότεινε εσύ και... βλέπουμε...



Αν είναι φώναξέ με να πλύνω και τα πιάτα.
Οκ, ίσως είναι καλύτερα να αρχίσω να κάνω διάλογο με τον εαυτό μου.


quote:

quote:
Μα ο «διάλογος», όπως εξελίσσεται εδώ μέσα, είναι στείρος και περιορίζεται μόνο στην επίθεση, από την πλευρά σας, και στην άμυνα, από την πλευρά μας.
Ακόμη και σε ετούτο το μήνυμά σου, δεν είδα κάποια αντιπρόταση. Και αυτό το μήνυμά σου κινείται στο ίδιο πλαίσιο με τα προηγούμενα.
Μήπως διακρίνεις εσύ κάποια αντιπρόταση στα λόγια σου; Αν ναι, τότε δείξε μου που είναι για να τη διακρίνω και εγώ.

Η τεχνική που δείχνεις εσύ και κάποιοι άλλοι, να διυλίζετε το κουνούπι, ενώ καταπίνετε την καμήλα αμάσητη, έχει αφήσει πολλά κομμάτια διαλόγου στη μέση και έχει γίνει αιτία να καταστούν στείροι, τελικά.

Κάνε μια βόλτα πίσω, σε οποιοδήποτε θέμα, να το διαπιστώσεις.



Η απάντησή μου είναι η απάντησή σου πιο κάτω.
Και πάλι, αντί να μου πεις για τη συμβολή των θεών σας στη ζωή σας (τι να πεις άλλωστε, έχει και τίποτα να πεις) καταπιάνεσαι για το «τι έκανε ο Θεός των Χριστιανών».

Ορίστε η απάντησή μου λοιπόν:

quote:

Να σου πώ κάτι πρόχειρο που μου ήλθε, αμέσως, στο μυαλό.

Δεν προέτρεπαν οι ίδιοι οι θεοί, τους ανθρώπους να ξεκληρίσουν τους λαούς που έτυχε να βρεθούν στο δρόμο τους, ας πούμε.

Αυτό είναι πρόληψη, ψηλέ, εκ μέρους τους.

Έτσι δεν δημιουργούσαν πόνο, από γενοκτονίες...


Επομένως ψηλέ, αυτοί οι θεοί όντως δεν είχαν καμμιά συμμετοχή στον πόνο και στις αγωνίες των θνητών, σε αντίθεση με το θεό των χριστιανών που είχε μεγάλη συμμετοχή, σε πολύ πόνο και μεγάλες αγωνίες.

Τώρα όσον αφορά αυτό που λες, για κατώτερους θνητούς, για θυμισέ μου, οι αρχαίοι Έλληνες, αυτοπροσδιορίζονταν δούλοι κάποιου θεού;


quote:

Οι δούλοι είναι... ανώτερα όντα;

Μάλλον έτσι φαίνεται, αν σκεφτείς πως στη δημοκρατία που δήθεν υπήρχε, η δουλεία ήταν θεσμός!

quote:

quote:
Αν ο κόσμος ήταν πραγματικοί ειδωλολάτρες θα έκαναν τα πάντα για να κρατήσουν αυτή τη θρησκεία. Βλέπουμε όμως, πως, όταν πια δεν κινδύνευαν αν αμφισβητούσαν την επικρατούσα θρησκεία, εγκατέλειψαν τα ιερά και τους τόπους λατρείας τα οποία και ερημώθηκαν και γκρεμίστηκαν.

Αυτή, που δίνεις τώρα, είναι νέα διάσταση.

Παράτησαν την εθνική θρησκεία, που αναγκαστικά πίστευαν και έτρεξαν στο φώς του χριστιανισμού, μόλις αυτό έλαμψε, ε;

Καλόόόό...



Καλό ε; Σου άρεσε; Αν δεν σου αρέσει, ξέρεις εσύ, ξαναγράφουμε την ιστορία και τελειώνουμε.

quote:

quote:
Δεν συνέβη όμως το ίδιο και με το Χριστιανισμό που άντεξε σε εκατοντάδες χρόνια διωγμών από διάφορους λαούς.

Ναι, τους εθνικούς τους σκότωναν, επειδή δεν μπορούσαν να ικανοποιήσουν τις αιτήσεις εγγραφής τους...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Ναι μωρέ, δεν άφησαν εθνικό για εθνικό. Ευτυχώς που ήλθαν κάποια διαστημόπλοια από το υπερπέραν και έτσι πιάσαμε μαγιά εθνικών και πάλι.

****Δε μου λες, εσύ από ποιο πλανήτη κατέφτασες εδώ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 17:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris
Επανερχόμενος στο θέμα φίλοι μου , το οποίο από ότι βλέπω ορισμένοι , προσπαθούν τεχνιέντως να εκτρέψουν έχω να παρατηρήσω τα εξής .
Οι Χριστιανοί όχι μόνο δεν εφάρμοζαν τους νόμους της πολιτείας , αλλά προκαλούσαν και σκόπιμα ταραχές επιδιώκοντας την σύλληψη και την θανάτωσή τους , προκειμένου να κατακτήσουν την αιώνια ζωή .

Στην σελίδα 23 του παρόντος θέματος έδωσα ένα τέτοιο παράδειγμα εκθέτοντας ένα απόσπασμα από την "Χρονογραφία" του Ιωάννη Μαλάλα , το οποίο οι φίλοι μας Χριστιανοί έκαναν πως δεν το είδαν .
Στο απόσπασμα μεταξύ άλλων ήταν και τα ακόλουθα .

,,,Ο δε αυτός βασιλεύς Τραϊανός εν τη αυτή πόλει διήγεν ότε θεομηνία εγένετο , εμαρτύρησε δε επί αυτού τότε ο άγιος Ιγνάτιος ο επίσκοπος της πόλεως Αντιόχειας , ηγανάκτησε γαρ κατ' αυτού , ότι ελοιδόρει αυτόν .

Με άλλα λόγια φίλοι μου ο αυτοκράτορας Τραϊανός λογω κακοκαιρίας αναγκάστηκε να παραμείνη στην Αντιόχεια . Εκεί λοιπόν ο άγιος Ιγνάτιος που ήταν επίσκοπος της πόλεως , πήγε και τον εξύβρησε , οπότε και ο Τραϊανός αγανάκτησε και.. τον αγίασε .

Αυτό όμως πέρασε απαρατήρητο και ασχολίαστο από τους φίλτατους Χριστιανούς , οι οποίοι έμειναν κολλημένοι στα λιοντάρια .
Κατά τα άλλα περιμένω ερωτήσεις του τύπου :

Τι είδους κακοκαιρία ήταν ;
Από που φύσαγε ο αέρας ;
Του έβρισε τη μάνα του Τραϊανού ο άγιος Ιγνάτιος ;
Σε τι μαρτύριο τον υπέβαλλε ο Τραϊανός ;
Είχε πολύ κόσμο ;
Πόσα εισιτήρια έκοψαν ;

κλπ


Έχουμε δυο μαρτυρίες, του macedon και του γιαπετ (αν δεν απατώμαι) οι οποίοι λένε πως οι Χριστιανοί διώκονταν γιατί αρνούνταν να συμμορφωθούν με το νόμο που εξανάγκαζε και τους Χριστιανούς να αποδίδουν τιμές θεού στον αυτοκράτορα (πράγμα που εσύ δείλιασες να αναγνωρίσεις και να παραδεχτείς, περιορίστηκες να πεις πως δεν τιμούσαν τον αυτοκράτορα και όταν σε ρώτησα να το διευκρινίσεις δεν είπες τίποτα), και επιμένεις να θέλεις να παρουσιάζεις πως οι Χριστιανοί διώκονταν για ποινικά αδικήματα που δεν έχουν να κάνουν με τον περιορισμό της θρησκευτικής τους ελευθερίας και εξυμνείς την ανεξιθρησκία που υποτίθεται ότι υπήρχε την εποχή εκείνη;

Μας δουλεύεις ή μας επεξεργάζεσαι;

Edited by - Ψηλός on 20/10/2007 17:09:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 23:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Έχουμε δυο μαρτυρίες, του macedon και του γιαπετ (αν δεν απατώμαι) οι οποίοι λένε πως οι Χριστιανοί διώκονταν γιατί αρνούνταν να συμμορφωθούν με το νόμο που εξανάγκαζε και τους Χριστιανούς να αποδίδουν τιμές θεού στον αυτοκράτορα (πράγμα που εσύ δείλιασες να αναγνωρίσεις και να παραδεχτείς, περιορίστηκες να πεις πως δεν τιμούσαν τον αυτοκράτορα και όταν σε ρώτησα να το διευκρινίσεις δεν είπες τίποτα), και επιμένεις να θέλεις να παρουσιάζεις πως οι Χριστιανοί διώκονταν για ποινικά αδικήματα που δεν έχουν να κάνουν με τον περιορισμό της θρησκευτικής τους ελευθερίας και εξυμνείς την ανεξιθρησκία που υποτίθεται ότι υπήρχε την εποχή εκείνη;

1. O macedon δεν κατέθεσε καμία "μαρτυρία" καθώς την εποχή εκείνη δεν είχε γεννηθεί ακόμη και ως εκ τούτου δεν ήταν ούτε αυτόπτης ούτε αυτήκοος μάρτυρας.

2. Ο macedon είπε πως οι Χριστιανοί διώκονταν γιατί παρέβαιναν το νόμο της Ρώμης (παραβάτες του κοινού ποινικού δικαίου) και ότι οι διώξεις αυτές δεν είχαν σχέση με τη θρησκεία που πίστευαν. Και για να στο δώσει να το καταλάβεις καλύτερα, είχε πει επίσης πως και Βουδιστές να ήταν, αν είχαν την ίδια παράνομη συμπεριφορά πάλι θα διώκονταν.

3. Ο macedon είπε επίσης πως η ανεξιθρησκεία της Ρώμης ήταν αδιαμφισβήτητη και πλήρης, σε αντίθεση με την υποτιθέμενη ανεξαρτησία του Ελλαδιστάν σήμερα, η οποία τίθεται υπό όρους.

4. Τέλος, ο macedon συνιστά να διαβάζεις καλύτερα τα μηνύματα και να μην τα ερμηνεύεις όπως σε βολεύει, πολύ δε περισσότερο να μην χρησιμοποιείς τα (σκοπίμως) λανθασμένα συμπεράσματα που εξάγεις ώστε να υποστηρίξεις τις ανιστόρητες απόψεις σου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 23:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris
Στην σελίδα 23 του παρόντος θέματος έδωσα ένα τέτοιο παράδειγμα εκθέτοντας ένα απόσπασμα από την "Χρονογραφία" του Ιωάννη Μαλάλα , το οποίο οι φίλοι μας Χριστιανοί έκαναν πως δεν το είδαν .
Στο απόσπασμα μεταξύ άλλων ήταν και τα ακόλουθα .

,,,Ο δε αυτός βασιλεύς Τραϊανός εν τη αυτή πόλει διήγεν ότε θεομηνία εγένετο , εμαρτύρησε δε επί αυτού τότε ο άγιος Ιγνάτιος ο επίσκοπος της πόλεως Αντιόχειας , ηγανάκτησε γαρ κατ' αυτού , ότι ελοιδόρει αυτόν .

Με άλλα λόγια φίλοι μου ο αυτοκράτορας Τραϊανός λογω κακοκαιρίας αναγκάστηκε να παραμείνη στην Αντιόχεια . Εκεί λοιπόν ο άγιος Ιγνάτιος που ήταν επίσκοπος της πόλεως , πήγε και τον εξύβρησε , οπότε και ο Τραϊανός αγανάκτησε και.. τον αγίασε .



quote:
Ψηλός
Έχουμε δυο μαρτυρίες, του macedon και του γιαπετ (αν δεν απατώμαι) οι οποίοι λένε πως οι Χριστιανοί διώκονταν γιατί αρνούνταν να συμμορφωθούν με το νόμο που εξανάγκαζε και τους Χριστιανούς να αποδίδουν τιμές θεού στον αυτοκράτορα (πράγμα που εσύ δείλιασες να αναγνωρίσεις και να παραδεχτείς, περιορίστηκες να πεις πως δεν τιμούσαν τον αυτοκράτορα και όταν σε ρώτησα να το διευκρινίσεις δεν είπες τίποτα), και επιμένεις να θέλεις να παρουσιάζεις πως οι Χριστιανοί διώκονταν για ποινικά αδικήματα που δεν έχουν να κάνουν με τον περιορισμό της θρησκευτικής τους ελευθερίας και εξυμνείς την ανεξιθρησκία που υποτίθεται ότι υπήρχε την εποχή εκείνη;

Μας δουλεύεις ή μας επεξεργάζεσαι;



Μάλλον εσύ μας δουλεύεις Ψηλέ , ή δεν ξέρεις τι διαβάζεις και απαντάς άλλα αντ' άλλων .

Και πρώτα απ' όλα η ανυπακοή στον νόμο απότελεί ή δεν απότελεί ποινικό αδίκημα ;;;

Και οι ύβρεις σε οποιονδήποτε αποτελούν αδίκημα . Πόσο μάλλον στον ανώτατο άρχοντα , και μάλιστα την εποχή εκείνη στον καίσαρα . Δεν αποτελούσαν απλώς ποινικό αδίκημα αλλά κακούργημα .

Εκτός τούτου το συγκεκριμένο απόσπασμα δεν το έγραψα εγώ ούτε κάποιος δωδεκαθεϊστής διώκτης του Χριστιανισμού , αλλά ο Ι. Μαλάλας ευσεβής Χριστιανός συγγραφέας του 6ου αιώνα από το βιβλίο του οποίου και το αντέγραψα .

Τι σχέση έχει λοιπόν η ανεξιθρησκεία που τσαμπουνάς με το συγκεκριμένο γεγονός που περιγράφει ο Ι. Μαλάλας ; Θρησκευτικοί ήταν οι λόγοι που ο Τραϊανός αγίασε τον Ιγνάτιο ή γιατι πήγε γυρεύοντας και τον σκυλόβρισε ;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 00:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. O macedon δεν κατέθεσε καμία "μαρτυρία" καθώς την εποχή εκείνη δεν είχε γεννηθεί ακόμη και ως εκ τούτου δεν ήταν ούτε αυτόπτης ούτε αυτήκοος μάρτυρας.

macedon



Πάλι λάθος με πληροφόρησαν. Οκ, γράψε λάθος.


Το παρακάτω όμως το είπες, έτσι δεν είναι;

quote:
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Απεστάλη: 06/10/2007, 07:23:36

Το ίδιο ίσχυε και στη Ρώμη. Τα θρησκευτικά πιστεύω των Χριστιανών ήταν η αιτία της ανυπακοής τους προς τους νόμους της Ρώμης, .....

.........
Διώχθηκαν γιατί η θρησκεία τους, τους οδηγούσε σε σύγκρουση με το νόμο της Ρώμης


Θα παίζουμε με τις λέξεις;
Πόσες φορές θα πρέπει να λέμε τα ίδια και τα ίδια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 00:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον εσύ μας δουλεύεις Ψηλέ , ή δεν ξέρεις τι διαβάζεις και απαντάς άλλα αντ' άλλων .

Και πρώτα απ' όλα η ανυπακοή στον νόμο απότελεί ή δεν απότελεί ποινικό αδίκημα ;;;



Συμφωνώ! Και μέγιστο αδίκημα, ιδίως όταν σε ένα ανεξίθρησκο καθεστώς αρνείσαι να τιμάς τον αυτοκράτορα ως θεό.

Τσιντραμκμουπιλςστρφτιρσγνσκλ/.λσοδινω λσποδπώ σοιδ ............ κατάλαβες;


quote:
Και οι ύβρεις σε οποιονδήποτε αποτελούν αδίκημα . Πόσο μάλλον στον ανώτατο άρχοντα , και μάλιστα την εποχή εκείνη στον καίσαρα . Δεν αποτελούσαν απλώς ποινικό αδίκημα αλλά κακούργημα .

Ναι βεβαίως, ξέρεις τι σημαίνει να σε ελέγξει κάποιος και να σε πει π.χ. άπιστο; Είναι αδίκημα που τιμωρείται αμέσως με την ποινή του θανάτου.

quote:

Εκτός τούτου το συγκεκριμένο απόσπασμα δεν το έγραψα εγώ ούτε κάποιος δωδεκαθεϊστής διώκτης του Χριστιανισμού , αλλά ο Ι. Μαλάλας ευσεβής Χριστιανός συγγραφέας του 6ου αιώνα από το βιβλίο του οποίου και το αντέγραψα .

Δηλαδή εγώ πρέπει να πιστέψω πως εσύ έχεις το βιβλίο του Μαλάλα και εκεί που το διάβαζες, γεμάτος ενδιαφέρον, ξαφνικά έπεσες πάνω σε αυτή την πρόταση, η οποία και σε εξέπληξε, και είπες «να ρε γιατί τον καθάρισε τον άνθρωπο, τα ήθελε ο κ....ς του, άκου εκεί να λοιδορήσει κοτζάμ αυτοκράτορα», κάπως έτσι δεν συνέβη;


quote:

Τι σχέση έχει λοιπόν η ανεξιθρησκεία που τσαμπουνάς με το συγκεκριμένο γεγονός που περιγράφει ο Ι. Μαλάλας ; Θρησκευτικοί ήταν οι λόγοι που ο Τραϊανός αγίασε τον Ιγνάτιο ή γιατι πήγε γυρεύοντας και τον σκυλόβρισε ;;

Νόμιζα πως μιλούσαμε και για τους διωγμούς των Χριστιανών στην «ανεξίθρησκη» Ρώμη.
Τον σκυλόβρισε;
Ήσουν εκεί και άκουσες τι του είπε;
Όχι, αν είναι αλήθεια ότι τον σκυλόβρισε, τότε καλά έκανε και τον καθάρισε. Άκου εκεί να σκυλοβρίσει τον αυτοκράτορα!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 01:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Θα παίζουμε με τις λέξεις;

Δεν παίζουμε με τις λέξεις. Λέμε διαφορετικά πράματα.

1. Οι Χριστιανοί στη Ρώμη δεν διώκονταν γιατί πίστευαν εκεί που πίστευαν. Διώκονταν γιατί παραβαίνανε τους νόμους. Το ότι η πίστη τους τους οδηγούσε στην παρανομία, δεν ενδιέφερε το νόμο.

2. Οι νεαροί που πήγαν φυλακή, δεν καταδικάστηκαν γιατί ήταν οπαδοί του Ολυμπιακού. Καταδικάστηκαν γιατί έσπασαν βιτρίνες. Το ότι παρανόμησαν λόγω των ποδοσφαιρικών τους πεποιθήσεων ουδόλως ενδιαφέρει το νόμο.

3. Ο Κατσούλας κι ο Δημητροκάλλης καταδικάστηκαν γιατί έκαναν φόνο, όχι γιατί πίστευαν στο Σατανα. Το ότι η πίστη τους τους οδήγησε εκεί, επίσης αφήνει το νόμο αδιάφορο.

4. Η οικογένεια Μορμόνων που καταδικάστηκε στις Η.Π.Α., δεν καταδικάστηκε λόγω της πίστης της, που τους επιτρέπει να παντρεύονται όσες γυναίκες θέλουν. Καταδικάστηκε γιατί για όλες τις γυναίκες του, ο Μορμόνος έπαιρνε επίδομα γάμου από το Δημόσιο, παραβιάζοντας έτσι το Φορολογικό Κώδικα.

Βλέπεις λοιπόν πως όλοι οι παραπάνω έχουν παραβεί το νόμο λόγω της εκάστοτε πίστης τους. Ο νόμος όμως δεν διώκει το φρόνημα αλλά τη συγκεκριμένη πράξη. Το ότι το φρόνημα οδηγεί τον καθένα στην πράξη αυτή, δεν απασχολεί καθόλου ούτε το ελληνικό ούτε το ρωμαϊκό δίκαιο.

Γνωρίζω ότι δεν σου επιτρέπεται να το καταλάβεις (γιατί αν το καταλάβεις, πάει η μισή ιστορία του χριστιανισμού) αλλά δυστυχώς για σένα έτσι έχουν τα πράγματα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 02:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Θα παίζουμε με τις λέξεις;

Δεν παίζουμε με τις λέξεις. Λέμε διαφορετικά πράματα.

1. Οι Χριστιανοί στη Ρώμη δεν διώκονταν γιατί πίστευαν εκεί που πίστευαν. Διώκονταν γιατί παραβαίνανε τους νόμους. Το ότι η πίστη τους τους οδηγούσε στην παρανομία, δεν ενδιέφερε το νόμο.

macedon



Ως εδώ συμφωνώ μαζί σου.
Είχες πει πως οι νόμοι που παραβαίνανε οι Χριστιανοί είχαν να κάνουν με το γεγονός ότι δεν απόδιδαν τιμές Θεού στον καίσαρα, σωστά;
Βέβαια, οι Χριστιανοί κατηγορήθηκαν και για δεισιδαιμονία και άλλα που έχουν να κάνουν με το περιεχόμενο της πίστης τους, αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν.


Πώς είναι δυνατόν να ισχυρίζεσαι πως, μολονότι υπήρχαν νόμοι εξαναγκαστικής θρησκευτικής λατρείας, στη Ρώμη υπήρχε ανεξιθρησκία;

Συμφωνούμε, λοιπόν, πως στην Ρώμη δεν υπήρχε ανεξιθρησκία, πράγμα που φαίνεται από την εξαναγκαστική, δια νόμου λατρείας ως θεού, του αυτοκράτορα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 04:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Συμφωνούμε, λοιπόν, πως στην Ρώμη δεν υπήρχε ανεξιθρησκία, πράγμα που φαίνεται από την εξαναγκαστική, δια νόμου λατρείας ως θεού, του αυτοκράτορα;

Για μια ακόμη φορά διαστρεβλώνεις τα λόγια μου και προσπαθείς να αποδείξεις τα αναπόδεικτα. Δεν ξέρω αν πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τόσο απλά πράγματα ή αν δεν θέλεις να καταλάβεις γιατί δεν σου επιτρέπει το θρησκευτικό σου φρόνημα.

Η ανεξιθρησκεία έχει να κάνει με το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όποιον θεό θέλει. Αυτό το δικαίωμα όχι μόνο υπήρχε στη Ρώμη αλλά υπήρχε στο μέγιστο βαθμό. Οσο και να ψάξεις, δεν θα βρεις κανένα (επαναλαμβάνω: ΚΑΝΕΝΑ) ιστορικό που να ισχυρίζεται το αντίθετο. Αντίθετα, δεν υπάρχει καμία ανεξιθρησκεία στο ύστερο ρωμαϊκό κράτος των Χριστιανών, όπου η λατρεία άλλων θεών πλην των χριστιανικών απαγορεύεται ρητά και τιμωρείται από το νόμο.

Το άλλο, που σκοπίμως το συγχέεις με την ανεξιθρησκεία (ίσως και για λόγους άγνοιας) είναι η απόδοση τιμών στον αυτοκράτορα. Αυτό δεν επηρεάζει την ανεξιθρησκεία. Δεν απαγορεύει δηλαδή ο αυτοκράτορας να πιστεύεις όποιον θεό θέλεις. Απαιτεί όμως να τιμάς κι αυτόν με τον τρόπο που ορίζει. Απλά πράγματα.

Από κει και πέρα, είναι γνωστή η τακτική των χριστιανών να βαφτίζουν κάθε ενέργεια ή κατάσταση που δεν τους εξυπηρετεί σαν "διωγμό". Για "διωγμό" μίλησε ο Σεραφείμ όταν ο Τρίτσης πήγε να βάλει χέρι στην εκκλησιαστική περιουσία, για "διωγμό" μίλησε ο Παρασκευαϊδης στις 19 Σεπτεμβρίου του 2006 όταν κυκλοφόρησε το βιβλίο της ιστορίας χωρίς τις θρησκευτικές ανοησίες, για "διωγμό" μίλησαν και οι μεταγενέστεροι χριστιανοί αναφερόμενοι στους ομοϊδεάτες τους στη Ρώμη.

Κι όταν οι χριστιανοί σήμερα, με τα τόσα μέσα ενημέρωσης και την ευκολία που η αλήθεια αποκαλύπτεται, έχουν το θράσος να μιλούν για "διωγμό", μπορεί να φανταστεί κανείς με πόση ακόμη μεγαλύτερη ευκολία θα αποδίδαν τις τιμωρίες των παρανομούντων χριστιανών στη Ρώμη σε "διωγμό", οι μεταγενέστεροι ρασοφόροι και οι υποτακτικοί τους που διαμορφώσανε τους μύθους πάνω στους οποίους στηρίζεται το σαθρό οικοδόμημα της ασιατικής θρησκείας.

Για να τελειώνει αυτή η κωμωδία, μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις και ό,τι σε εξυπηρετεί. Αλλά ιστορικά είναι καταγεγραμμένο ότι:

1. Διωγμοί των χριστιανών για θρησκευτικούς λόγους δεν έγιναν ποτέ στη Ρώμη. Το αντίθετο: διωγμοί των μη χριστιανών από τους χριστιανούς για αποκλειστικά θρησκευτικούς λόγους έγιναν αγριότατοι, σε όλα τα μήκη και πλάτη της υφηλίου, διάρκειας εκατοντάδων ετών και με εκατομμύρια θύματα.

2. Η ανεξιθρησκεία στη Ρώμη ήταν θεσμοθετημένη και σε απόλυτο βαθμό. Αντίθετα, στο Ελλαδιστάν του 21ου αιώνα η θρησκευτική ελευθερία είναι κολοβή, υποκριτική, υπό όρους και με διακρίσεις εις βάρος των μη χριστιανών.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2651367
Maintained by Digital Alchemy