ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 16:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Πρόκειται για παλλαϊκή αντίδραση στο μαρασμό, στην φίμωση και στην ανελευθερία που προωθείται!!
[quote]

Ετσι που τα λες, σαν την Αλέκα ακουγεσαι.

Εγώ παλι που δεν θελω να ειμαι ουτε χριστιανός ουτε κομουνιστης ειμαι εναντιον σας ?
Θα με βαρατε με πλακατ που γραφουν επανω "ορθοδοξια ή θανατος" επειδη
θέλω να παω σινεμά να δώ τον "Τελευταίο πειρασμό" ?

Νομιζω Ψηλέ οτι η εκκλησια της ελλάδας έχει βήμα για να εκφράσει ειρηνικά και
νηφάλια της απόψεις της. Δεν νομιζω οτι απαιτείται κανενος ειδους παλλαϊκή αντίδραση
για να προστατευτούν τα δικαιαωματά της.

Και εκκλησιες εχετε, και ειδικό μαθημα στο σχολείο, και υπουργείο έχετε, ολα τα έχετε.
Αν τώρα νιώθετε οτι διώκεστε απο νεοεμφανιζόμενα δωδεκαθειστικά μαγαζακια και
New-age αιρέσεις, τι να κάνουμε. Ειναι πολλά τα λεφτά του ποιμνιου και θέλουν να φάνε
και αλλοι.


Αγγελος




Δεν τίθεται θέμα με ποιον είσαι. Είτε κομουνιστής είτε Χριστιανός είτε ότι άλλο θες, υποφέρεις και εσύ όπως και όλοι οι άλλοι.
Κατά κύριο λόγο, σήμερα, έχουν δημιουργηθεί δύο στρατόπεδα. Των από πάνω και των από κάτω (με τις διάφορες αποχρώσεις το καθένα).
Εγώ μιλώ για αυτό που όλος ο κόσμος οσφρίζεται αλλά κανείς δεν τολμά να του δώσει μια ταυτότητα (ή μάλλον λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν).
Σχετικό με αυτό που θέλω να πω είναι και αυτό που όλος ο κόσμος έχει στα χείλη "δεν πάμε καλά, δεν μας οδηγήσει σε καλό όλη αυτή η κατάσταση, η κρίση, η κατσαρόλα που βράζει κάποτε θα εκραγεί......".

Όσον αφορά την Εκκλησία της Ελλάδας, νομίζω πως δεν άρεσε και δεν αρέσει στους έχοντες και κατέχοντες το γεγονός ότι αναζήτησε ξανά το δικαίωμα λόγου που της ανήκει, πράγμα το οποίο το είχε χάσει κατά το παρελθόν αφού αρκούταν στο ρόλο του καλλωπιστικού στοιχείου στις λαμπρές εκδηλώσεις των κυβερνητικών ισχυρών ανδρών και στο να τελεί κατά παραγγελία λειτουργίες και να ευλογεί τους επιβεβλημένους άρχοντες.
Τέλος πάντων, ας μην ξανοίγουμε πολύ την κουβέντα γιατί θα πελαγώσουμε.

Τώρα, για τα όσα λέει ο Υπερβόρειος, δεν θα αναφερθώ διότι τα θεωρώ δικές του κρίσεις και αφορά πολλά θέματα ταυτόχρονα και δεν το κάνει, άλλωστε, με σκοπό τη συζήτηση αλλά τη δημιουργία εντυπώσεων.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 19:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεφυγαμε η κανω λαθος;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 22:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν αναφέρομαι σε προιστορικές εποχές αλλά τότε που οι έλληνες αποχαιρέτησαν την αρχαία θρησκεία και ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό.


ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ?
ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Ο ΣΑΟΥΛ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΔΙΔΑΞΕΙ " ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΕΟ ?
ΠΟΙΟΣ ? ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ?



Οταν ήρθε ο Σαούλ στην Αθήνα η Στοά είχε πέσει σε ναρκη.
Οι εθνικοί είχαν 2 φορές κατακλέψει το μαντείο των δελφών.
Κανένα μεγάλο πνεύμα δεν έχει να μας παρουσιάσει η ιστορία όπως τις εκατοντάδες φιλοσόγων των προηγούμενων χρόνων.

Οι έλληνες από μόνοι τους άρχισαν να ακολουθούν τη νέα θρησκεία.

Ιδρυσαν εκκλησίες στην Θεσσαλονίκη, Κόρινθο , παράλια κτλ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 23:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προς τα ιερά και τα όσια του τόπου μας, ……….

Παμε ολοι μαζι:
ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ!!!

Δηλαδη αν δεν ειχατε οπως γραφει ο φιλος Υπουργειο,Εκκλησιες,μαθημα κατηχησης στα σχολεια ενα Ποιμεναρχη που ανακατευεται εκει που δεν τον σπερνουν και εχει αποψη για ολα και σημερα οπως εμαθα αποκτηστε και Εκκλησιαστικα πανεπιστημια τι θα μας λεγατε????
Δηλαδη αν τωρα νιωθετε οτι εισται κυνηγημενοι αν δειν ειχατε ολα αυτα τι θα μας λεγατε?
Οτι ηρθε η ωρα του Σατανα???

quote:
Όσον αφορά την Εκκλησία της Ελλάδας, νομίζω πως δεν άρεσε και δεν αρέσει στους έχοντες και κατέχοντες το γεγονός ότι αναζήτησε ξανά το δικαίωμα λόγου που της ανήκει, πράγμα το οποίο το είχε χάσει κατά το παρελθόν αφού αρκούταν στο ρόλο του καλλωπιστικού στοιχείου στις λαμπρές εκδηλώσεις των κυβερνητικών ισχυρών ανδρών και στο να τελεί κατά παραγγελία λειτουργίες και να ευλογεί τους επιβεβλημένους άρχοντες.

Ναι η καημενη δεν μιλαγε.
Μονο ευλογουσε
Βασιλιαδες,δικτατορες κτλ....

Ειχε πει μια κουβεντα ο Λαλιωτης που την ξερουνε λιγοι αλλα καλο ειναι να την μαθουνε και αλλοι.
Ειχε πει λοιπον μια ημερα στον Σημιτη στο Υπουργικο Συμβουλιο την εποχη που γινοντουσαν οι λαοσυναξεις:

-Καναμε τοσο κοπο να απαλαξουμε τον λαο μας απο τον Παππα και το χωροφυλακα και εσυ πηγες και τους ξαναστειλες στην αγκαλια τους!

quote:
Οταν ήρθε ο Σαούλ στην Αθήνα η Στοά είχε πέσει σε ναρκη.
Οι εθνικοί είχαν 2 φορές κατακλέψει το μαντείο των δελφών.
Κανένα μεγάλο πνεύμα δεν έχει να μας παρουσιάσει η ιστορία όπως τις εκατοντάδες φιλοσόγων των προηγούμενων χρόνων.

Οι έλληνες από μόνοι τους άρχισαν να ακολουθούν τη νέα θρησκεία



ΠΑΡΑΚΑΛΩ??????

Ναι οι Ελληνες πηρανε τσαπα και μιστρι και αρχισανε να γκρεμιζουνε ναους και να χτιζουνε Εκκλησιες!

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 23:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tyanea,
Οταν λέμε κάτι το λέμε και περιμένουμε και αποδείξεις για το διαφορετικό.
Αναμένουμε.
Ποιοί σοφοί ήσαν την εποχή εκείνη και ποιά ήταν η κατάσταση της στοάς.


Edited by - dimitris2 on 22/09/2005 23:55:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 03:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Tyaneas
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ ΕΞΩΦΛΕΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ.
ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΑΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ.
ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ?
ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ .
ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΛ...ΚΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 03:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι έλληνες από μόνοι τους άρχισαν να ακολουθούν τη νέα θρησκεία.

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 03:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tyanea,
Οταν λέμε κάτι το λέμε και περιμένουμε και αποδείξεις για το διαφορετικό.
Αναμένουμε.
Ποιοί σοφοί ήσαν την εποχή εκείνη και ποιά ήταν η κατάσταση της στοάς.


Edited by - dimitris2 on 22/09/2005 23:55:32


Με κραυγές αλλαλαγμούς και γελοιοποίηση της συζήτησης δεν βγαίνει τίποτα!!!

Ο Δημήτρης ρώτησε κάτι. Τυανέα και ήλιε35 μπορείτε να του δώσετε μια σωστή απάντηση;;;;;;;;;;;;;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 09:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Όσον αφορά την Εκκλησία της Ελλάδας, νομίζω πως δεν άρεσε και δεν αρέσει στους έχοντες και κατέχοντες το γεγονός ότι αναζήτησε ξανά το δικαίωμα λόγου που της ανήκει, πράγμα το οποίο το είχε χάσει κατά το παρελθόν αφού αρκούταν στο ρόλο του καλλωπιστικού στοιχείου στις λαμπρές εκδηλώσεις των κυβερνητικών ισχυρών ανδρών και στο να τελεί κατά παραγγελία λειτουργίες και να ευλογεί τους επιβεβλημένους άρχοντες.
[quote]

Τώρα με κουφανες.
Ψηλε η μας δουλευεις η εισαι απο αλλο πλανήτη. Για προσπαθησε να
θυμηθεις ιστορικα το ρολο που επαιξε η εκκλησια στην ιστορια του ελληνισμου. θα δεις
οτι παντα μα παντα διαχειριζοταν το πολιτικο ρευμα για να εξασφαλιζει το
"δικαιωμα λογου που της ανηκει". Θα δεις επισης οτι παντα το καταφερνε. Θα δεις επισης
οτι παντα ανηκε στους "Εχοντες και κατεχοντες". Ειτε οι τουρκοι ηταν εδώ (οθωμανοι για να ειμαστε ακριβεις) είτε οι Γερμανοι, ειτε οι Χουντικοι, Η εκκλησια δεν εχασε ποτε το
"δικαιωμα λογου". Ουτε καν το δικαιωμα στην περιουσια της δεν έχασε.

Εκτος αν θεωρεις "Διωγμο" το αυτονοητο του διαχωρισμου κρατους-εκκλησιας και
ονειρευεσαι ενα θεοκρατικο καθεστος σε στυλ Βυζαντιου η Ταλιμπαν οπου για καθε
πολιτικη-οικονομικη-κοινωνικη αποφαση θα χρειαζεται και η ευλογια της εκκλησιαστικης
ηγεσιας.

[quote]
Τέλος πάντων, ας μην ξανοίγουμε πολύ την κουβέντα γιατί θα πελαγώσουμε.
[quote]

Η κουβεντα εχει να κανει με τους "Διωγμους" που ισχυριζεσαι οτι υποκειται
η ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια. Το να σου ζηταω τεκμηρια για τον ισχυρισμο αυτο
δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει "πελαγωμα".

Αγγελος

Edited by - Angelos on 23/09/2005 09:13:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 12:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Όσον αφορά την Εκκλησία της Ελλάδας, νομίζω πως δεν άρεσε και δεν αρέσει στους έχοντες και κατέχοντες το γεγονός ότι αναζήτησε ξανά το δικαίωμα λόγου που της ανήκει, πράγμα το οποίο το είχε χάσει κατά το παρελθόν αφού αρκούταν στο ρόλο του καλλωπιστικού στοιχείου στις λαμπρές εκδηλώσεις των κυβερνητικών ισχυρών ανδρών και στο να τελεί κατά παραγγελία λειτουργίες και να ευλογεί τους επιβεβλημένους άρχοντες.
[quote]

Τώρα με κουφανες.
Ψηλε η μας δουλευεις η εισαι απο αλλο πλανήτη. Για προσπαθησε να
θυμηθεις ιστορικα το ρολο που επαιξε η εκκλησια στην ιστορια του ελληνισμου. θα δεις
οτι παντα μα παντα διαχειριζοταν το πολιτικο ρευμα για να εξασφαλιζει το
"δικαιωμα λογου που της ανηκει". Θα δεις επισης οτι παντα το καταφερνε. Θα δεις επισης
οτι παντα ανηκε στους "Εχοντες και κατεχοντες". Ειτε οι τουρκοι ηταν εδώ (οθωμανοι για να ειμαστε ακριβεις) είτε οι Γερμανοι, ειτε οι Χουντικοι, Η εκκλησια δεν εχασε ποτε το
"δικαιωμα λογου". Ουτε καν το δικαιωμα στην περιουσια της δεν έχασε.

Εκτος αν θεωρεις "Διωγμο" το αυτονοητο του διαχωρισμου κρατους-εκκλησιας και
ονειρευεσαι ενα θεοκρατικο καθεστος σε στυλ Βυζαντιου η Ταλιμπαν οπου για καθε
πολιτικη-οικονομικη-κοινωνικη αποφαση θα χρειαζεται και η ευλογια της εκκλησιαστικης
ηγεσιας.

[quote]
Τέλος πάντων, ας μην ξανοίγουμε πολύ την κουβέντα γιατί θα πελαγώσουμε.
[quote]

Η κουβεντα εχει να κανει με τους "Διωγμους" που ισχυριζεσαι οτι υποκειται
η ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια. Το να σου ζηταω τεκμηρια για τον ισχυρισμο αυτο
δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει "πελαγωμα".
Αγγελος

Edited by - Angelos on 23/09/2005 09:13:52



Άγγελε, πρώτα από όλα θέλω να πω πως πρόκειται για δικές μου κρίσεις και δεν έχουν να κάνουν με τη θέση της Εκκλησίας.
Όταν μίλησα για παρελθόν δεν αναφέρθηκα στο απώτερο παρελθόν αλλά στο πρόσφατο έως το πλέον πρόσφατο.

Εγώ έχω την εντύπωση πως ο κλήρος, καθώς θεωρούταν δεδομένη η επιρροή του στο λαό και η δύναμη του λόγου του, γινόταν υποχείριο στα χέρια των πολιτικών που εκμεταλλευόταν την ισχύ του αυτή για να περάσουν τις γραμμές τους, τάζοντάς του διάφορα πράγματα.
Πιστεύω πως και εσύ, όπως και άλλοι εδώ μέσα, αρνείσαι να δεις το γεγονός ότι ο Κλήρος, με όσα λάθη μπορεί να έχει κάνει (άνθρωποι τον απαρτίζουν), αναγκάστηκε να παίξει το παιχνίδι που του υπέβαλε η εκάστοτε διακυβέρνηση του κράτους (όταν υπήρχε φυσικά οργανωμένο κράτος ή ο Οθωμανικός ζυγός αν μιλήσουμε για την περίοδο της τουρκοκρατίας). Πολλές φορές, και μη μπορώντας να κάνει διαφορετικά, προέβη σε πράξεις φαινομενικά αντίθετες προς το «ρόλο του», αλλά αναγκάστηκε να το κάνει προκειμένου να προστατέψει το λαό από τα χειρότερα (π.χ. τουρκοκρατία όπου και δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς).
Είναι ακριβώς η αναγνώριση της ισχύς του αυτής που έκανε, πάντα, την ισχυρή πολιτική εξουσία να θέλει να τα έχει καλά μαζί του.
Κατά κάποιο τρόπο αναγνώριζαν, οι ισχυροί, ότι η Πίστη (η θρησκεία αν θες) στον άνθρωπο τον συνδέει με τον συνπιστεύοντά του πιο πολύ από κάθε τι άλλο, καλώς ή κακώς αν θες.
Αυτό το βλέπουμε άλλωστε και σήμερα που προσπαθούν, οι ισχυροί, να φτιάξουν την πανθρησκεία για να ενώσουν υποτίθεται τον κόσμο, αποβλέποντας φυσικά στην ομαδοποίηση και γκετοποίηση του θρησκευτικού συναισθήματος του ανθρώπου.

Μπορεί η Εκκλησία να ανήκει στους έχοντες και τους κατέχοντες αλλά μαζί μ’ αυτή μπορεί να ελπίζει ότι κάτι θα έχει και φτωχός και ο άπορος και ο παραγκωνισμένος της γειτονιάς σου.
Που νομίζεις ότι μπορεί να ελπίζει σήμερα κάποιος όταν όλοι του γυρίσουν την πλάτη;;;

Οπότε, πιστεύω πως η Εκκλησία πρέπει να έχει και να κατέχει γιατί είναι προτιμότερο να είναι αυτή που έχει και κατέχει, και να επιτελεί, κατά δύναμη, το έργο της, παρά ακόμη ένας λωποδύτης κλέφτης ιδιώτης, όπως υποστηρίζουν ότι είναι καλά, οι κυβερνώντες μας σήμερα.
Είμαι 1000% σίγουρος πως αν μια μέρα η Εκκλησία χάσει ή μοιράσει, όπως θα θέλατε, την περιουσία της, ο κόσμος θα γίνει ακόμη πιο φτωχός, ο πλούτος αυτός θα αρπαχθεί από τους γνωστούς «μεγιστάνες» ή το πολύ-πολύ να δημιουργηθούν ακόμη καμιά 10αριά νεόπλουτοι, και ο φουκαράς δεν θα μπορεί να ελπίζει πια σε τίποτα.

Βρε Άγγελε, τι νομίζεις εσύ; Πες μου ειλικρινά, έχει ανάγκη το κράτος την Εκκλησία ή η Εκκλησία το κράτος;;
Ας μην ανοίξουμε και άλλο θέμα τώρα με το διαχωρισμό.

Όσον αφορά για τους διωγμούς, θα σου πω αυτό που συμβαίνει στη Γαλλία, πράγμα που πολύ φοβάμαι πως θα γίνει και στην Ελλάδα αν συνεχίσουμε έτσι. Ο πιστός μαθητής απαγορεύεται να έχει στο λαιμό του το σταυρό και να φαίνεται, πρέπει να τον κρύβει ή να μην το φοράει καθόλου. Αντίθετα, αν έχει τίποτα αισχρά σύμβολα ή από συγκροτήματα σκληρού ροκ (τα συνήθη προκλητικά σύμβολα), αυτό δεν προκαλεί τους φιλελεύθερους γάλλους φίλους μας. Δεν είναι διωγμός αυτός;

Το γεγονός να θέλετε να βάλετε χέρι στην περιουσία της Εκκλησίας με το έτσι θέλω, δεν είναι ένας έμμεσος διωγμός;;;
Γιατί δεν βλέπουμε το κράτος δεν κάνει και το ίδιο με τις αμύθητες περιουσίες των Κρίσων της Ελλάδας;;


Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 23/09/2005 12:47:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 14:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ ας αφήσουμε το χωρισμο κρατους-εκκλησιας.
Παμε να δουμε πως τεκμηριώνεις τα περι διωγμών των ελληνων χριστιανών ορθοδοξων.

[quote]
Όσον αφορά για τους διωγμούς, θα σου πω αυτό που συμβαίνει στη Γαλλία, πράγμα που πολύ φοβάμαι πως θα γίνει και στην Ελλάδα αν συνεχίσουμε έτσι. Ο πιστός μαθητής απαγορεύεται να έχει στο λαιμό του το σταυρό και να φαίνεται, πρέπει να τον κρύβει ή να μην το φοράει καθόλου. Αντίθετα, αν έχει τίποτα αισχρά σύμβολα ή από συγκροτήματα σκληρού ροκ (τα συνήθη προκλητικά σύμβολα), αυτό δεν προκαλεί τους φιλελεύθερους γάλλους φίλους μας. Δεν είναι διωγμός αυτός;
[quote]

Αυτη η σαχλαμαρα στη Γαλλια ξεκινησε εξ αιτίας της συμπεριφορας των εκει μουσουλμανων
που υποτιθεται οτι με το ντυσιμο τους "προκαλουσαν" και "προσυλητιζαν". Κατα τη γνωμη
μου ειναι μεγαλο λαθος διοτι ο καθενας πρεπει να εχει δικαίωμα να ντυνεται οσο κακογουστα
θέλει. Αρα συμφωνώ οτι ειναι "διωγμός" αλλα αυτο που διώκεται δεν ειναι ο χριστιανισμός
αλλα η ελευθερία στον τρόπο ντυσίματος.

Εξάλλου αυτο ειναι στη Γαλλία.

Αλλα τεκμηρια για διωγμούς εχεις ?
Που διώκονται δηλαδή οι πιστοι χριστιανοί στην ελλάδα ?
Σε ποιον απαγορεύτηκε να φοράει σταυρό ?
Σε ποιον απαγορεύτηκε να παει στην εκκλησία ?
Ποιος επεσε σε δυσμένεια επειδή ειναι πιστός χριστιανός ?


Αγγελος.


Edited by - Angelos on 23/09/2005 14:26:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε παιδιά,έγραψα κάτι κι επειδή δεν μπορείτε να απαντήσετε το γυρίσατε στο καλαματιανό.
Συζήτηση κάνουμε. Μπορεί να έχω και λάθος.


quote:

ilios:
Οι έλληνες από μόνοι τους άρχισαν να ακολουθούν τη νέα θρησκεία.

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ....



Γιατί τι θα ήθελες να ήσουν 12θειστής?
Με ποιό δικαίωμα.
Πιστεύεις φίλε στη συνέχεια της ελλάδας?
Αρχαία Ελλάδα- βυζάντιο-Νέα Ελλάδα?
Αν πιστεύεις έχει καλώς.
Αν δεν πιστεύεις, από ξεφύτρωσες? Ουρανοκατέβατος συνεχιστής του Περικλή?
Είσαι σίγουρος ότι είχες προ Χ 1000 πάππου τον Ηράκλειτο?
Μήπως κατάγεσαι από Ισραήλ? Γιατί είναι της μόδας οι 12θειστές να δίνουν εβραική καταγωγή στους χριστιανούς. Ο πατέρας σου δεν ήταν χριστιανός και άρα εβραίος σύμφωνα με τα λεγόμενα στο φόρουμ και τα του ύπατου υπατάτου εθνικών?
Αν πω ποιος σε έκανε θα σε προσβάλλω.
Απλά τα λέω γιατί αγανακτώ με ηλιθιότητες που δεν έχουν καμία σχέση με λογικούς συνειρμούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 00:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί τι θα ήθελες να ήσουν 12θειστής?
Με ποιό δικαίωμα.
Πιστεύεις φίλε στη συνέχεια της ελλάδας?
Αρχαία Ελλάδα- βυζάντιο-Νέα Ελλάδα?
Αν πιστεύεις έχει καλώς.
Αν δεν πιστεύεις, από ξεφύτρωσες? Ουρανοκατέβατος συνεχιστής του Περικλή?

ΦΙΛΕ DIMITRIS2
ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ Ο ΠΡΟΠΑΠΠΟΣ ΜΟΥ .
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ.
ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΠΩΣ Ο ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΜΟΥ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ Ο ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΣΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΝΤΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΟΝΟ ΣΟΥ ΑΔΑΜ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ,
ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1453 ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΘΩΜΑΝΟΥΣ. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΛΑΜΨΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ 1821 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣΑΝ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ "ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ" ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΑΥΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 23:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε βρε μεγάλε, γιατί εδώ την πας μακριά την βαλίτσα.
Κατ αρχάς διαφοροποιείς τον εαυτό σου από τους άλλους έλληνες ως προς την θρησκεία , επικαλούμενος τον πλάτωνα που έλεγε ότι ο δημιουργός του κόσμου ήταν ένας και αγαθός -που σημαίνει πρόσωπο- και έφτιαξε ανθρώπους θεούς και ημιθέους.

Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.
Λές ότι:
"ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ,
ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1453 ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΘΩΜΑΝΟΥΣ."
Δηλαδή οι προγονοί σου από την Τρίπολη ήταν σκλαβωμένοι 1200 χρόνια στο βυζάντιο από κάποιους που ήσαν χριστιανοί και μιλούσαν ελληνικά, ενώ δεν ήσαν έλληνες γιατί υποτάξανε τους έλληνες αλλά ασπαστήκαν τη γλώσσα των ελλήνων και πολλά άλλα?
Δηλαδή υπήρχε μια μικρή μερίδα υποταγμένων που δεν είχε σχέση με την εξουσία?
Κι από αυτη την μερίδα βγήκες εσύ? Ελληναράς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 01:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ DIMITRIS2
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ .
ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ,ΟΣΟ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 300 ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ,ΗΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΑΦΕΝΤΗΣ.
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΔΟΞΑΣΜΕΝΟΥ 1821 ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ,ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.
ΟΣΟ ΔΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΦΑΙΔΩΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ.
ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΜΙΛΑΝΕ.
ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΟ ΕΓΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ ΦΙΛΕ
ΚΑΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ.
ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ "ΑΓΙΕΣ ΓΡΑΦΕΣ" ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΕΙΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΨΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ .
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΗ ΠΑΝΤΑ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 14:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΣΑΙ + ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΨΗΛΕ ΕΣΥ ΠΑΣΧΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΟΦΟΒΙΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ....ΦΤΙΑΧΝΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΖΕΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ...

ΤΗ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΤΟ ΡΟΥΦΙΑΝΟ ΟΥΔΕΙΣ---->ΡΗΤΟ

Η ΕΥΡΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΩΝ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΩΝ ΠΑΝΩ Σ ΕΝΑ ΤΑΥΡΟ <<ΟΡΓΩΣΕ>> ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΣ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΩΝ 2 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΞΕΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ
2500 Πχ)

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 14:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τας, ουκ έφασαν ώθεόμενοι προς αυτών επί κεφαλήν ποιή-
σειν ταΰτα οΰδαμά' ούτε γαρ σφι εν νόμω είναι άνθρωπον
·
προσχυνέειν ούτε κατά ταΰτα ήχειν. Ώζ δε άπεμαχέσαντο τούτο, δεύτερα σφι λέγουσί τάδε χα'ι λόγου τοιοΰδε έχόμε-να' "Ώ βασιλεΰ Μήδων, έπεμψαν ήμέας Λακεδαιμόνιοι αντί των εν Σπάρτη άπολομένων χηρύχων ποινήν έχείνων τείσοντας". Λέγουσί δη αύτοΐσι ταΰτα Ξέρξης υπό μεγαλο-: . φροσύνης ουκ εφη όμοιος εσεσθαι Λαχεδαιμονίοισι' χείνουζ ' • μεν γαρ συγχέαι τα πάντων ανθρώπων νόμιμα άποκτεί-·' νανταςχήρυχας, αυτός δε τα ίχείνοισι έπιπλήσσει ταΰτα ου ποιήσειν, ουδέ άνταποχτείνας εκείνους άπολύσειν Λάχεις δαιμόνιους της αιτίης. Ούτω ή Ταλθυβίου μήνιςκαι ταΰτα ποιησάντων Σπ/χρτιητέων έπαύσατο το παραυτίχα, χαίπερ άπονοστησάντων ες Σπάρτην Σπερθίεώ τε χα'ι Βούλιος. ι,;, Χρόνω δε μετέπειτα πολλώ έπηγέρθη χατά τον Πελοπον-νησίων και Αθηναίων πόλεμον, ως λέγουσί Λακεδαιμόνιοι. ·'*' Τοΰτόμοι εν τοΐσι θειότατον φαίνεται γενέσθαι."Οτι μεν γαρ χατέσχηφε ες αγγέλους ή Ταλθυβίου μήνις ουδέ έπαύ-σατο πριν ή εξήλθε, το δίκαιον οίίτω έφερε' το δε συμπεσεΐν : ες τους παΐδας των ανδρών τούτων των άναβάντων προς
ΠΟΛΥΜΝΙΑ

ό136. Αυτά λοιπόν απάντησαν στον Ύδάρνη. Και από εκεί, πήγαν στα Σούσα, και ήρθαν πρόσωπο με πρόσωπο με το βασιλιά. Κι όταν, από την αρχή πάλι, τους διέταξαν οι σωματοφυλακές του -μάλιστα χρησιμοποιώντας και βία- να πέσουν κάτω και να προσκυνήσουν το βασιλιά, αυτοί είπαν τι σε καμιά περίπτωση δε θα το έκαναν, όσο κι αν για το λόγο αυτό τους έσπρωχναν προς τα κάτω το κεφάλι. Γιατί ούτε ήταν σύμφωνο με τους νόμους της πατρίδας τους να προσκυνούν άνθρωπο, αλλά ούτε και ήρθαν για το σκοπό αυτό. Κι όταν πάλεψαν για να αποφύγουν το προσκύνημα, για δεύτερη τώρα φορά είπαν αυτά τα λόγια, όπως και άλλα παρόμοια: «Βασιλιά των Μήδων, εμάς μας έστειλαν οι Λακεδαιμόνιοι για να πληρώσουμε με τη ζωή μας το θάνατο εκείνων στη Σπάρτη».'0ταν λοιπόν είπαν αυτά, ο Ξέρξης από αισθήματα μεγαλοψυχίας κινούμενος είπε ότι ο ίδιος δεν επρόκειτο να συμπεριφερθεί παρόμοια με τους Σπαρτιάτες. Γιατί εκείνοι, με το να σκοτώσουν τους κήρυκες, καταπάτησαν νόμους που είναι σεβαστοί από όλους τους ανθρώπους, ενώ ο ίδιος δε θα έκανε το ίδιο, για το οποίο κατέκρινε τη συμπεριφορά των Σπαρτιατών. Αλλά ούτε και θα τους σκότωνε, για να απαλλάξει έτσι τους Σπαρτιάτες από το βάρος της κατηγορίας.147
,
ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΣΑΦΕΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΡΙΣΩ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ ΚΟΒΟΥΝ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ,-ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝ ΕΙΔΩΛΑ ---ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΝ ΧΕΡΙΑ ΠΑΠΑΔΩΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ…….)

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 22:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ DIMITRIS2
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ .
ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ,ΟΣΟ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 300 ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ,ΗΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΑΦΕΝΤΗΣ.


Οι ρωμαίοι έλεγαν ότι εμείς νικήσαμε τους έλληνες με τα όπλα οι έλληνες μας νίκησαν με τον πολιτισμό.
Τι νομίζεις ότι οι ρωμαίοι πήγαν σε φροντιστήρια να μάθουν ελληνικά?
Τους έπιασε ο πόνος για φιλομάθεια?
Στην Πόλη φίλε μου μιλούσαν ελληνικά, ήσαν έλληνες, έμαθαν τη γλώσσα εξ απαλών ονύχων από τον μπαμπά και τους προγόνους.
Στην αυλή μιλούσαν ελληνικά, στα σχολεία το ίδιο, στους δρόμους.
Από κει στη Ρώμη μιλούσαν άλλη γλώσσα.
Τι εννοείς δηλαδή ότι όλοι ήσαν ρωμαίοι αλλά αυτοί πού ήλθαν ανατολικά είχαν έφεση στις γλώσσες και ξεχάσανε την μητρική τους?
Άρα ο αφέντης που αναφέρης ήταν έλληνας.
quote:

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΔΟΞΑΣΜΕΝΟΥ 1821 ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ,ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.


Δε σε καταλαβαίνω.
Θες να πεις δηλαδή ότι οι έλληνική ψυχή ανέχτηκε την σκλαβιά των κατακτητών για 1500 χρόνια και ξαφνικά επειδή ανέλαβαν οι τούρκοι έκαναν μια επανάσταση?
Απλά αυτό δείχνει ότι για 1200 χρόνια οι έλληνες δεν ήσαν δούλοι, διαφορετικά θα είχαν κάνει πολλές επαναστάσεις. Ειδικά όταν το βυζάντιο ήταν εντελώς διαλυμένο και είχε κλειστεί σε λίγα μιζιθράτα.
quote:

ΟΣΟ ΔΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΦΑΙΔΩΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ.
ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΜΙΛΑΝΕ.


Κι εγώ αυτό είπα ότι οι 3 θρησκείες για τον ίδιο θεό μιλάνε.

quote:

ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ "ΑΓΙΕΣ ΓΡΑΦΕΣ" ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΕΙΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΨΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ .
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΗ ΠΑΝΤΑ .


Ναι τα πανεπιστήμια μιλούν για πλάτωνα , μιλούν για όλους του υπολοίπους μέχρι τον Αριστοτέλη.
Ξέρεις ο Αριστοτέλης ο τελευταίος των μοικανών είχε παρτίδες με τον αλέξανδρο, ήταν δασκαλός του.
Εδωσαν την τελευταία μεγάλη αναλαμπή της ελλάδας και ύστερα η φλόγα έσβησε.
Δεν φταίνε αυτοί, αφού δεν παρουσιάστηκε κανένα μεγάλο πνεύμα απ τη στοά κτλ. Δεν φταίει ο χριστιανισμός, ούτε η Ρώμη.
Να το πούμε απλά, γυρίσανε τα αστέρια.

Οταν η Λαίδα είδε την πρώτη ρυτίδα στο προσωπό της , έσπασε τον καθρέφτη και δεν ξανακοιτάχτηκε.

Αυτό είναι πράξη γενναιότητας και εντιμότητας.

Οι ευρωπαίοι φυσικά μιλούν για πλάτωνα και αριστοτέλη αλλά ξέρουν πολύ καλά ότι μέχρι εκεί τελειώνει η ιστορία γιατί γνωρίζουν ότι η στοά δεν είχε δυνάμεις να πάει προς τα άνω και κατέρρεε φιλοσοφικά προς τα κάτω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 11:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε dimitris καπου ποιο πανω εγραψες οτι οι Ελληνες δεχτηκαν τον Χριστιανισμο και αρχιζαν να χτιζουν εκκλησιες.
Εγω απλα σου εγραψα ενα ερωτηματικο σε αυτο που ειπες ζητωντας να μου το αποδειξεις με στοιχεια.

Εσυ λοιπον με νεοτερο μυνημα σου ζητας απο εμενα να σου αποδειξω το αντιθετο,οτι δηλαδη οι Ελληνες δεν εχτιζαν Εκκλησιες.

Δεν καταλαβαινω την λογικη σου,να γραφεις κατι το οποιο απο ιστορικης αποψης ειναι αναληθες και να ζητας απο εμενα να σου αποδειξω το αντιθετο.

Εσυ εγραψες,εσυ θα αποδειξεις κι ολας.

Τωρα αν θες να αρχισουμε παλι να γραφουμε για τις σφαγες των Εθνικων,για τις καταστροφες των ναων για το κλεισιμο των φιλοσοφικων σχολων απο τους αρχοντες του Βυζαντιου κτλ κανενα προβλημα αλλα αυτα εχουνε γραφτει απειρες φορες εδω μεσα και αλλωστε ειναι πανευκολο να ανοιξεις ενα βιβλιο ιστοριας και να δεις πως περασε η Ελλαδα απο την μια θρησκεια στην αλλη.

Οσον αφορα γενικα για τη Ρωμη ακομα και σε βιβλιο απλο ιστοριας να διαβασει καποιος θα δει οτι η Ελλαδα παυει να υπαρχει απο το 146π.χ.

Ομως οι Ρωμαιοι αν και βαρβαροι σεβαστηκαν την φιλοσοφια των Αθηνων και την θρησκεια και γενικοτερα την κουλτουρα του Ελληνα.
Γι αυτο και κανενας(κακως βεβαια) δεν ειχε επαναστατησει.

Ισως αυτο να γινοτανε αργοτερα.
Η επανασταση του 21 εγινε μετα απο 400χροννια και εμεις απορουμε που δεν επαναστατησανε στους Ρωμαιους οι Ελληνες τοτε σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα και με ενα κατακτητη ο οποιος στην ουσια δεν υπηρχε.
Αντιθετα αυτοι κατακτηθηκανε απο εμας με τον πολιτισμο μας.

Τωρα οσον αφορα το Βυζαντιο η διαφορα της Ρωμης πριν και της Ρωμης μετα ειναι μοναχα ο πολιτισμος της,γιατι και πριν και μετα η Ρωμη κυβερνουσε τον Ελλαδικο χωρο.
Γιατι μην μου πεις οτι αν δεν γινοτανε το σχισμα για πολιτκους λογους θα ειχε καμμια διαφορα και θα μας μιλαγατε σημερα για Ελληνικο Βυζαντιο?
Αν δεν χωριζοτανε Ανατολη και Δυση οι αποφασεις απο την Ρωμη θα ερχοντουσαν οποτε ποια η διαφορα?

Οπως εγραψα ομως πιο πανω η διαφορα ειναι πολιτισμικη.
Η Ρωμη σεβαστηκε τον πολιτισμο και το Βυζαντιο το χριστιανικο τον κατεστρεψε.
Για τις καταστροφες τα εχουμε χιλογραψει,μην επαναλαμβανομαστε ξανα.

Αρα δες ως κομβικο σημειο ιστοριας τον χωρισμο Ανατολικου και Δυτικου Βυζαντιου γιατι αν αυτο δεν ειχε γινει τοτε ακομα θα μιλαγες για Ρωμαικο Βυζαντιο και δεν θα μου βγαινατε ολοι σημερα να μου ονομαζεται το Βυζαντιο Ελληνικο.

Σημερα θα μιλαγαμε για ενα Χριστιανικο Ρωμαικο Βυζαντιο και για την κυριαρχια του Παππισμου εκεινης της εποχης στην Ελλαδα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 00:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε dimitris καπου ποιο πανω εγραψες οτι οι Ελληνες δεχτηκαν τον Χριστιανισμο και αρχιζαν να χτιζουν εκκλησιες.
Εγω απλα σου εγραψα ενα ερωτηματικο σε αυτο που ειπες ζητωντας να μου το αποδειξεις με στοιχεια.


Η απάντηση είναι ότι η στοά δεν ήταν σε θέση να προσφέρει κάτι γιαυτό και ο λαός προσανατολίστηκε στη νέα θρησκεία.
Εχεις να αντιπαραθέσεις κάτι το αντίθετο?
quote:

Εσυ λοιπον με νεοτερο μυνημα σου ζητας απο εμενα να σου αποδειξω το αντιθετο,οτι δηλαδη οι Ελληνες δεν εχτιζαν Εκκλησιες.

Δεν καταλαβαινω την λογικη σου,να γραφεις κατι το οποιο απο ιστορικης αποψης ειναι αναληθες και να ζητας απο εμενα να σου αποδειξω το αντιθετο.
Εσυ εγραψες,εσυ θα αποδειξεις κι ολας.



Ας πάρουμε το ιερότερο ναό των προγόνων μας , το μαντείο των δελφών.
Ποιοί το χάλασαν οι βυζαντινοί?
Οχι φίλε μου, οι εθνικοί.
Γράφει ό Πλούταρχος (στο έργο του Σίλας) ότι πήγε ο Σίλας να κλέψει το μαντείο των Δελφών και βρήκε ελάχιστα.
Γιατί?
Γιατί είχαν πάρει όλα τα ιερά, χρυσά αγάλματα, τρίποδες της Πυθίας κτλ . οι έλληνες. Οι Φωκαείς.
Τότε δεν υπήρχε τουρκία.Η φώκαια ήταν μια πόλη σαν την αθήνα και τη σπάρτη,ήταν ελλάδα, οι Φωκαείς πίστευαν στο δωδεκάθεο.
Ηταν συνοικία του Ομήρου. Αυτοί κατέστρεψαν τους Δελφούς και όχι οι βυζαντινοί.
Οι βυζαντινοί βρήκαν ρημαγμένους ναούς, από τους εθνικούς.
Ο καραισκάκης χριστιστιανός ήταν.
Και πρόσφερε μολύβι στους τούρκους να τον σκοτώσουν για να μη χαλάσουν τα μάρμαρα του παρθενώνα.
Αυτό δεν το έκαναν οι έλληνες με τους δελφούς. Αυτοί κοιτούσαν τι θα κατακλέψουν. Ο χριστιανός όμως κοιτούσε τι θα περισώσει απ την αρχαία ελλάδα.


quote:

Τωρα αν θες να αρχισουμε παλι να γραφουμε για τις σφαγες των Εθνικων,για τις καταστροφες των ναων για το κλεισιμο των φιλοσοφικων σχολων απο τους αρχοντες του Βυζαντιου κτλ κανενα προβλημα αλλα αυτα εχουνε γραφτει απειρες φορες εδω μεσα και αλλωστε ειναι πανευκολο να ανοιξεις ενα βιβλιο ιστοριας και να δεις πως περασε η Ελλαδα απο την μια θρησκεια στην αλλη.


άνοιξε θέμα. Αλλά χωρίς σεντόνια, ακόμη ο καιρός είναι ζεστός.
quote:

Οσον αφορα γενικα για τη Ρωμη ακομα και σε βιβλιο απλο ιστοριας να διαβασει καποιος θα δει οτι η Ελλαδα παυει να υπαρχει απο το 146π.χ.


Η ελλάδα παύει να υπάρχει μετά τον Αριστοτέλη και τον Αλέξανδρο.
Δεν γεννήθηκε άλλος αριστοτέλης ούτε αλέξανδρος.
quote:

Ομως οι Ρωμαιοι αν και βαρβαροι σεβαστηκαν την φιλοσοφια των Αθηνων και την θρησκεια και γενικοτερα την κουλτουρα του Ελληνα.
Γι αυτο και κανενας(κακως βεβαια) δεν ειχε επαναστατησει.


Δηλαδή λες ότι για 1200 χρόνια δεν επαναστάτησε κανείς επειδή σεβάστηκαν την κουλτούρα του.
quote:

Ισως αυτο να γινοτανε αργοτερα.
Η επανασταση του 21 εγινε μετα απο 400χροννια και εμεις απορουμε που δεν επαναστατησανε στους Ρωμαιους οι Ελληνες τοτε σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα και με ενα κατακτητη ο οποιος στην ουσια δεν υπηρχε.
Αντιθετα αυτοι κατακτηθηκανε απο εμας με τον πολιτισμο μας.


Απορείτε?
Καλά όπως τα λες κι εγώ απορώ.
Απάντησέ μου φίλε.
Ποιοί επαναστάτησαν? (το 21) Οι αθηναίοι? οι σπαρτιάτες? οι Μηλίσιοι?
Εγινε το θαύμα και ενωθηκαν οι μισούμενοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Εσυ λοιπον με νεοτερο μυνημα σου ζητας απο εμενα να σου αποδειξω το αντιθετο,οτι δηλαδη οι Ελληνες δεν εχτιζαν Εκκλησιες.

Δεν καταλαβαινω την λογικη σου,να γραφεις κατι το οποιο απο ιστορικης αποψης ειναι αναληθες και να ζητας απο εμενα να σου αποδειξω το αντιθετο.
Εσυ εγραψες,εσυ θα αποδειξεις κι ολας.

--------------------------------------------------------------------------------


Ας πάρουμε το ιερότερο ναό των προγόνων μας , το μαντείο των δελφών.
Ποιοί το χάλασαν οι βυζαντινοί?
Οχι φίλε μου, οι εθνικοί.
Γράφει ό Πλούταρχος (στο έργο του Σίλας) ότι πήγε ο Σίλας να κλέψει το μαντείο των Δελφών και βρήκε ελάχιστα.
Γιατί?
Γιατί είχαν πάρει όλα τα ιερά, χρυσά αγάλματα, τρίποδες της Πυθίας κτλ . οι έλληνες. Οι Φωκαείς.
Τότε δεν υπήρχε τουρκία.Η φώκαια ήταν μια πόλη σαν την αθήνα και τη σπάρτη,ήταν ελλάδα, οι Φωκαείς πίστευαν στο δωδεκάθεο.
Ηταν συνοικία του Ομήρου. Αυτοί κατέστρεψαν τους Δελφούς και όχι οι βυζαντινοί.
Οι βυζαντινοί βρήκαν ρημαγμένους ναούς, από τους εθνικούς.
Ο καραισκάκης χριστιστιανός ήταν.
Και πρόσφερε μολύβι στους τούρκους να τον σκοτώσουν για να μη χαλάσουν τα μάρμαρα του παρθενώνα.
Αυτό δεν το έκαναν οι έλληνες με τους δελφούς. Αυτοί κοιτούσαν τι θα κατακλέψουν. Ο χριστιανός όμως κοιτούσε τι θα περισώσει απ την αρχαία ελλάδα.


Φίλε Δημήτρη, είναι πράγματι καταγεγραμμένα από τον Πλούταρχο αυτά;;;
Αν είναι όντως έτσι, γιατί εδώ μέσα μα λένε ότι ήταν οι Βυζαντινοί που έκαναν τις καταστροφές;;;

Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις, αν γνωρίζεις φυσικά, αν υπάρχουν και άλλα παραδείγματα Εθνικών που λεηλάτησαν τους ναούς και τους ιερούς τόπους των αρχαίων μας;;;

Πάντως, καλό είναι, αυτοί που συνεχώς φωνάζουν, να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους, αφού φυσικά υπάρχουν μαρτυρίες (και τι μαρτυρίες!!! κοτζάμ Πλούταρχος) για το ποιος πραγματικά ευθύνεται για την καταστροφή π.χ. του Μαντείου των Δελφών.

Φαντάσου λοιπόν, αν αυτοί οι ίδιοι δεν σεβόντουσαν έναν τόσο μεγάλης σημασίας ιερό τόπο, φαντάσου τι θα έκαναν τότε στους λιγότερο ιερούς τόπους ή το πώς θα συμπεριφέρονταν απέναντι σε πράγματα και ανθρώπους των τεχνών και των γραμμάτων;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 13:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία:

Αφού, τότε, πίστευαν στους ίδιους Θεούς, γιατί βλέπουμε, όταν ένας λαός κατακτούσε κάποιον άλλο, κατέστρεφαν τους ιερούς τόπους της κατακτηθείσας πόλης;;
Δεν σεβόντουσαν την ιερότητα των χώρων;; Αφού είχαν κοινή πίστη;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 23:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατέστρεφαν ότι έβλεπαν μπροστά τους και έπαιρναν δούλο όποιον μπορούσαν.
Φτηνά μεροκάματα.
Γιατί να πάει στο χωράφι ο σπαρτιάτης? Αφού είχε νικήσει στον φιλικό τον καλαματιανό.
Τον είχε δούλο και τον όριζε.
Οταν ο Λυκούργος τους άλλαξε τα φώτα στα γυμνάσια κάτι ήξερε.
Τότε δεν είχαν πετρέλαιο είχαν δούλους.
Δεν ήταν ανάγκη να τρέχουν απο αμερική σε ιράκ.
Πήγαιναν στην κοντινότερη πόλη, τα έκαναν όλα λίμπα και είχαν τζάμπα μεροκάματα για τα επόμενα χρόνια μέχρι να τους επιτεθεί ή άλλη πόλη και να κάνει δούλους τα αφεντικά.
Ποιός νοιάστηκε για τη θρησκεία?
Εδώ μιλάμε για ντόλαρς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 00:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Δημήτρη, είναι πράγματι καταγεγραμμένα από τον Πλούταρχο αυτά;;;
Αν είναι όντως έτσι, γιατί εδώ μέσα μα λένε ότι ήταν οι Βυζαντινοί που έκαναν τις καταστροφές;;;

Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις, αν γνωρίζεις φυσικά, αν υπάρχουν και άλλα παραδείγματα Εθνικών που λεηλάτησαν τους ναούς και τους ιερούς τόπους των αρχαίων μας;;;

Πάντως, καλό είναι, αυτοί που συνεχώς φωνάζουν, να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους, αφού φυσικά υπάρχουν μαρτυρίες (και τι μαρτυρίες!!! κοτζάμ Πλούταρχος) για το ποιος πραγματικά ευθύνεται για την καταστροφή π.χ. του Μαντείου των Δελφών.

Φαντάσου λοιπόν, αν αυτοί οι ίδιοι δεν σεβόντουσαν έναν τόσο μεγάλης σημασίας ιερό τόπο, φαντάσου τι θα έκαναν τότε στους λιγότερο ιερούς τόπους ή το πώς θα συμπεριφέρονταν απέναντι σε πράγματα και ανθρώπους των τεχνών και των γραμμάτων;;;

Φιλικά όπως πάντα



To καταχάρηκες φίλε Ψηλε?

Ε λοιπόν κάνεις ΜΕΓΑ λάθος αν νομίζεις πως οι δικοί μας πρόγονοι έκαναν τέτοιου είδους λεηλασίες.
Για να σου φρεσκάρω τη μνήμη
- η οποία είναι άκρως επιλεκτική, όπως έχω δεί και κάνει χαρούλες με δήθεν διαπιστώσεις όπως παραπάνω-:

1oν Ο χριστιανισμός -σχολαστικός- άρχισε να ακμάζει όταν ο αυτοκράτορας Κωνσταντίνος υιοθέτησε τη θρησκεία. 321μχ, από καθαρά πολιτικά κίνητρα.
Αυτόν ακολούθησαν ακόμη πιο αδιάλλακτοι Χριστιανοί αυτοκράτορες, με μόνη εξέρεση τον Ιουλιανό.

2ον Αφού υιοθετήθηκε σαν θρησκεία της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, η σχολαστική Εκκλησία τρομοκράτησε τους παγανιστές με απερίγραπτη κτηνωδία.

* Οι παγανιστές φιλόσοφοι φυλακίστηκαν και βασανήστηκαν ώσπου να αναγκαστούν να ομολογήσουν πως οι θεοί τους ήταν τσαρλατάνοι(Lane Fox-1986,671,672)

* Ιερείς αλυσοδέθηκαν σε ναούς και αφέθηκαν να πεθάνουν από την πείνα(Cumont F.-1903,204 Αναφέρει τους αλυσοδεμένους σκελετούς που βρέθηκαν σε μιθραϊκά ιερά)

* Παγανηστές καταδικάστηκαν χωρίς καμία απόδειξη για φανταστηκές κατηγορίες και εγκλήματα. Πολλοί από αυτούς κάηκαν ζωντανοί. (Lindsay J.-1970-καταγράφει εκτός το φόνο της Υπατίας και άλλων Αλεξανδρινών πως οι χριστιανοί εισέβαλαν σε ναούς και δολοφονούσαν τους παγανηστές)

* Πολλά αρχαία Ιερά βεβηλώθηκαν και ισοπεδώθηκαν ενώ άλλα καταπατήθηκαν και μετατράπηκαν σε χριστιανικές εκκλησίες.
(Lane Fox,671- Στα Δίδυμα ένας προφήτης του Απόλλωνα συνελήφθη από χριστιανούς και βασανήστηκε άγρια. Το ίδιο συνέβη και στον Αντίοχο. Στις Αιγές της Κιλικίας ισοπέδωσαν το θεραπευτήριο του Ασκληπιού.
Το 389 στην Αλεξάνδρεια ήρθαν σε σύγκρουση παγανηστές και χριστιανοί μετά από ένα αυτοκρατορικό διάταγμα που όριζε να μετατραπεί ένας πανάρχαιος ναός του Βάκχου σε χριστιανική εκκλησία. Οι παγανηστές κλείστηκαν στο ναό του Σεράπιδος που πολιορκήθηκε βίαια και στη συναίχεια κατεδαφήστηκε.)

* Τα μεγάλα έργα του παγανηστικού πνεύματος ρίχτηκαν σε τεράστιες φωτιές και χάθηκαν για πάντα!

3ον Στις 16 Ιουνίου 391 ο αυτοκράτορας Θεοδόσιος έβγαλε ένα εδίκτο με το οποίο έκλεινε όλους τους παγανιστικούς ναούς!

* Ο όχλος των χριστιανών βρήκε τότε την ευκαιρία να καταστρέψει το ναό του Σεράπιδος στην Αλεξάνδρεια αφήνοντας μόνο τα θεμέλια!

* Αγράμματοι μοναχοί κατέστρεψαν χιλιάδων χρόνων συσσορευμμένη σοφία και επιστημονική γνώση θεωρώντας τα "παγανιστηκές δυσειδεμονίες" ακολουθόντας το αυτοκρατορικο θέσπισμα που απαιτούσε να κάψουν όλα τα εχθρικά προς τον χριστιανισμό βιβλία!!!!!

*Το 415 ο Αρχιεπίσκοπος Κύριλλος της Αλεξάνδρειας έβαλε τον αμόρφωτο χριστιανικό όχλο να δολοφονήσει την τελευταία παγανήστρια φιλόσοφο και μεγάλη μαθηματικό την περίφημη Υπατία!, η οποία ΔΙΑΜΕΛΙΣΤΙΚΕ (!!!) και ο Κύριλλος ανακυρύχθηκε (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!) Άγιος...

4ον επί βασιλείας Θεοδωσίου ο χριστιανισμός ανακυρήχθηκε ΩΣ Η ΜΟΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΣΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!

* Μόνο ο Θεοδόσιος έβγαλε πάνω απο 100 νόμους κατά των γνωστικών κυρήσσοντας παράνομες τις πεποιθήσεις τους, τις συγκεντρώσεις τους, τον προσυλιτισμό, την ιδιοκτησία και φυσικά την ίδια τους την ύπαρξή!!!

* Οι φιλοσοφικές συζητήσεις απαγορεύτηκαν.
* Το 381 ο Θεοδόσιος αναβίβασε την αίρεση σε έγκλημα κατά του κράτους.

Τόσο καλά λοιπόν....
Όπως στη Ρωσία του 20ου αιώνα αν ήθελες να πας μπροστά έπρεπα να ανήκεις στο Κόμμα, έτσι και στη ρωμαίκή αυτοκρατορία όταν έγινε θρησκεία της ο χριστιανισμός, ο αριθμός των χριστιανών άρχισε να διογκόνεται γιατί οι χριστιανοί είχαν ευνοϊκή μεταχείρηση.
Ακόμη και φοροαπαλλαγή!!!!!

Αν ήθελες μια ήρεμη και επιτυχημένη ζωή γινόσουν χριστιανός, αλλιώς κινδύνευες.
Η προπαγανδιστική μηχανή των χριστιανών έθρεψε ε τα ψέματα της τους πιστούς παραποιόντας την ίδια την Ιστορία.

Οι φανατικοί χριστιανοί μοναχοί, πρίν 15 αιώνες, καταστρέφοντας τα θαυμαστά επιτεύγματα του παγανιστικού πολιτισμού έστειλαν το Δυτικό πολιτισμό 1000 χρόνια πίσω. Και αυτή είναι η μεγαλύτερη τραγωδία του Δυτικού κόσμου!

Οι αρχαίοι είχαν χτίσει πυραμίδες και Παρθενώνα και μετά από λίγες εκατοντάδες χρόνια χριστιανισμού είχαν ξεχάσει οι λαοί πως να κατασκευάζουν σπίτια από τούβλο!
Τον 3ο πχ αιώνα είχε υπολογίσει με ακρίβεια ο Ερατοσθένης την περιφέρεια της γης, αλλά μετά το χριστιανισμό θεωρούνταν αίρεση να μην πιστεύεις πως η Γη είναι επίπεδη, επειδή το δήλωσε ο "άγιος" Αυγουστίνος...

(Πηγή: Timothy Freke & Peter Gandy)

Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 01:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσων αφορά το κυρίως θέμα του topic τους διωγμούς των χριστιανών κατά τους πρώτους 4 αιώνες έχω να πω τα εξής:

Οι διωγμοί των χριστιανών με τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία να διακατέχετε από ιδιαίτερο μίσος για τους χριστιανούς είναι άλλος ένας μύθος της σχολαστικής χριστιανικής προπαγάνδας που για την εγκαθίδρυση της άλλαξε την πραγματική ιστορία στο διάβα των αιώνων κατά πως την εξυπηρετούσε.

Η Ρώμη ανέκαθεν έκανε εκαθαρίσεις και φρόντιζε να απαλλαγεί από μυστικηστές, φιλόσοφους και θρησκευτικές λατρείες που τις έβλεπε σαν απειλές για τη σταθερότητα της. (Περίοδος 33πχ-93μχ)-Τάκιτος

Από το 186πχ είχαν πχ απαγορευτεί τα μυστήρια του Διονύσου στη Ρώμη, οι βωμοί του θεού είχαν καταστραφεί και μεγάλος αριθμός μυημένων είχε εκτελεστεί κατά εκατοντάδες.

Σύμφωνα με την παραδοσιακή "ιστορία" του χριστιανισμού από τους πρώτους χρόνους μεγάλος αριθμός χριστιανών διώχτηκε ανελέητα από τους Ρωμαίους.
Στην πραγματικότητα όμως ως τα μέσα του 3ου αιώνα δεν υπήρξε νομιμοποιημένος διωγμός κατά των χριστιανών, αλλά μόνο εναντίων μεμονομένων ατόμων ή περιορισμένοι σε κάποια πόλη.
Δεν αποτελούσαν απειλή και γι'αυτό δεν καταπιέζονταν.

Το 250μχ, μετά από πανούκλα που σάρωσε τον τότε κόσμο χρησιμοποιήθηκε ο χριστιανισμός σαν αποδιοπομπαίος τράγος για τα δεινά των Ρωμαίων. Ο αυτοκράτορας Δέκιος πρόσταξε τους Χριστιανούς να προσφέρουν θυσίες ζώων στους θεούς για την υγεία και την ευημερία της αυτο/ιας και έτσι υποκίνησε τον 1ο διωγμό κατά αυτών που αρνήθηκαν να το πράξουν.
Διήρκεσε 1 χρόνο.
Επαναλήφθηκε αργότερα από τον Ουαλέριο 257-259 και πάλι από τον Διοκλητιανό από 303-305
Δηλ. συνολικά μιλάμε για 5 χρόνια.
Η έκταση των διωγμών ακόμη και αυτού του δήθεν "μεγάλου" διωμού υπό τον Διοκλητιανό είναι άγρια παραποιημένη.

Στα μέσα του 3ου αιώνα ο Ωριγένης γράφει πως οι "λίγοι" χριστιανοί που πέθαναν για την πίστη τους "μπορούν εύκολα να μετρηθούν"
Στους διωγμούς του Δέκιου δε στη μεγαλόπολη της Αλεξάνδρειας συνολικά πέθαναν μόνο 10 άντρες και 7 γυναίκες επειδή ήταν χριστιανοί!

Είναι ειρωνία αλλά συχνά οι ίδιοι οι χριστιανοί ΕΠΕΔΙΩΚΑΝ το μαρτύριο!
Κατά την άποψη του Επίκτητου αυτό συνέβενε από τυφλό φανατισμό μιμούμενοι τον κύριο τους -Διατριβαί4.6.7-

Ο Μάρκος Αυρήλιος έβλεπε δε αυτό το εθελοντικό μαρτύριο σαν μια κενή τοποθέτηση και απλό πείσμα παρά σαν φωτεισμένη αποδοχή της μοίρας. (Τα εις Εαυτόν,11,3)

Και φυσικά αρκετοί ρωμαίοι αυτοκράτορες συμπαθούσαν τους χριστιανούς ή τους έβλεπαν σαν μια ακόμη εξωτική θρησκεία. Πχ, ο Αλέξανδρος Σέβηρος

Όσο για τον ισχυρισμό της παραδοσιακής "ιστορίας" του χριστιανισμού, που θέλει οι διωγμοί των ρωμαίων να οδήγησαν σε σημαντική αύξηση του αρίθμού των χριστιανών, δεν υπάρχουν αποδείξεις.

Ο χριστιανισμός, όπως είπα και πιο πάνω, άρχισε να ακμάζει όταν υιοθέτησε τη θρησκεία αυτή ο αυτοκρ. Κωνσταντίνος και τότε το μαρτύριο δεν ήταν πλέον επιλέξιμο καθώς οι χριστιανοί αποτελούσαν πλέον μια ευνοημένη και προστατευμένη ομάδα.

Είναι επίσης μύθος πως ο χριστιανισμός εξαπλώθηκε ταχύτατα ανάμεσα στουε φτωχούς και του κατατρεγμένους ώσπου έγινε κυρίαρχη δύναμη στον αρχαίο κόσμο.
Οι μελετητές εκτιμούν πως ως το 250μχ μόλις το 2% του πλυθισμού της αυτοκρατορίας ήταν χριστιανοί.

Για τον gigeni
φιλικά Τοξότης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Τοξότης, δεν καταχάρηκα όπως υποστηρίζεις εσύ.
Βλέπεις, εμείς οι Χριστιανοί δεν σας μοιάζουμε!!!
Λυπάμαι αν σε λυπεί αυτή μου η διαπίστωση αλλά έτσι είναι.
Απλά, έχουμε μάθει να βλέπουμε όλα τα πράγματα στη ζωή μας και στην ιστορία μας, διότι πιστεύουμε πως μόνο έτσι μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αύριο!!!

Πολύ βιάστηκες να πας πάλι την κουβέντα αλλού!!
Μην αγχώνεσαι, θα υπάρξει χρόνος να συζητήσουμε και τα όσα μάταια προσπαθείς να μας πεις. τα ξέρουμε άλλωστε, υπάρχουν σε πλήθος ιστοσελίδες στο Ίντερνετ. Ο Ρασιάς είναι ένας από τους διδασκάλους και βλέπω πως αρκετοί είστε που τον χρησιμοποιείτε για να αντλείτε τα ιστορικά σας στοιχεία. Πόσο καλύτερα θα ήταν όμως να μας παραθέτατε και τις πρωτόγονες ιστορικές πηγές;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 16:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή μου Τοξότης, δεν καταχάρηκα όπως υποστηρίζεις εσύ.
Βλέπεις, εμείς οι Χριστιανοί δεν σας μοιάζουμε!!!

Καλέ μου Ψηλέ, το προηγούμενο σου ποστ, άλλο δείχνει.
Λες: εσείς οι Χριστιανοί δεν μας μοιάζετε...
Δεν μοιάζετε σε ποιούς?
Κάνε μου τη χάρη και μην προσπαθείς να με "σακουλιάσεις"
με οποιοδήποτε ετικέτα γιατί εγώ μιλώ μόνο για τον εαυτό μου και δεν αντιπροσωπεύω καμία μα ΚΑΜΙΑ παράταξη, ιδεολογία ή θρησκεία!


quote:
Λυπάμαι αν σε λυπεί αυτή μου η διαπίστωση αλλά έτσι είναι.
Απλά, έχουμε μάθει να βλέπουμε όλα τα πράγματα στη ζωή μας και στην ιστορία μας, διότι πιστεύουμε πως μόνο έτσι μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αύριο!!!

Μιλάς για τον εαυτό σου, γι'αυτό μην θεωρείσε εκπρόσωπος των χριστιανών. Γνώμη σου είναι και λυπάμε μέχρι σήμερα εγώ βλέπω πως επιλεκτικά βλέπεις και όχι σφαιρικά. Και είναι λογικό γιατί τα πάντα σ'εσένα περνούν από το φίλτρο της πίστης σου.

quote:
Πολύ βιάστηκες να πας πάλι την κουβέντα αλλού!!
Μην αγχώνεσαι, θα υπάρξει χρόνος να συζητήσουμε και τα όσα μάταια προσπαθείς να μας πεις. τα ξέρουμε άλλωστε, υπάρχουν σε πλήθος ιστοσελίδες στο Ίντερνετ.

Εγώ δεν πήγα την κουβέντα αλλού, όπως ισχυρίζεσε. Απλά έδωσα απάντηση στο αρχικό ερώτημα του gigeni.

quote:
Ο Ρασιάς είναι ένας από τους διδασκάλους και βλέπω πως αρκετοί είστε που τον χρησιμοποιείτε για να αντλείτε τα ιστορικά σας στοιχεία. Πόσο καλύτερα θα ήταν όμως να μας παραθέτατε και τις πρωτόγονες ιστορικές πηγές;;;;

Με συγχωρείς αλλά δυστυχώς δεν έχω διαβάσει οτιδήποτε που να είναι του Ρασιά μέχρι σήμερα. Τις όποιες πηγές μου τις ανέφερα στο ποστ μου. Και όπου θυμόμουν την αρχική πηγή την παρέθετα επίσης. -
Δεν ήξερα πως γράφω διατριβή για 'σένα και περνά από στενό μαρκάρισμα Την γνώμη μου εκφράζω κυρίως Και σίγουρα δεν αντέγραψα από το internet.
Θα μου ήταν τόσο πιο εύκολο! Και δεν θα πληκτρολογούσα με τις ώρες.
Χωρίς να υποτιμώ τις διάφορες ιστοσελίδες, απ' ότι θυμάμαι από παλαιότερα, εσύ το είχες κάνει χόμπυ σου να μας παραθέτεις κατεβατά από φανατικές σελίδες

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 17:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνώμες σου είναι αλλά έλα όμως που όλως τυχαίως συμπίπτουν σχεδόν 100% με τις γνώμες κάποιων οργανωμένων κύκλων, οι οποίοι έχουν εξαπολύσει επίθεση κατά του Χριστιανισμού (και μη μου πεις ότι δεν είναι αλήθεια και είναι φαντασιώσεις μου ότι υπάρχουν αυτοί οι οργανωμένοι κύκλοι;)!!
Εντάξει λοιπόν δεν θα σε σακουλιάσω, όπως κάνεις εσύ με τους Χριστιανούς!!!

Φυσικά και αυτά που λέω είναιη γνώμη μου.
Λέω δεν μοιάζουμε με εσάς (μόνο όσον αφορά τη συμπεριφορά μας σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα), όσοι προσπαθείτε να αποκόψετε ή να διαστρευλώσετε κάποια κομμάτια της Ελληνικής Ιστορίας. Εμείς τη δεχόμαστε την ιστορία μας, και τα καλά της και τα κακά της και δεν χαιρόμαστε να παρουσιάζουμε τις αγριότητες που διέπραταν οι ειδωλολάτρεις πρόγονοί μας (δες ό,τι έγραψε ο Δημήτρης για το Μαντείο των Δελφών ή για το καθεστώς τη δουλοκρατίας), σε αντίθεση με αυτό που κάνουν πολλοί, που ασπάζονται τις ιδέες σου, όταν προσπαθούν να σπιλώσουν κάθε τι που έχει σχέση με το Χριστιανισμό.

Ναι, εγώ δεν το κρύβω, χρησιμοποιώ πολύ συχνά αξιόλογες ιστοσελίδες, όπου περιέχονται, ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ, πολλά στοιχεία τα οποία διαψεύδουν πολλούς δήθεν αντικειμενικούς "εραστές" της ιστορίας.
Είτε το θέλουμε είτε όχι, το Διαδίκτυο μπορεί να μας προσφέρει πολλά στοιχεία, φτάνει να είμαστε προσεκτικοί και να τα διασταυρώνουμε, όσο μπορούμε και έχουμε τη δυνατότητα.
Εφόσον λοιπόν εγώ έχω καταλήξει ότι οι ιστοσελίδες που χρησιμοποιώ είναι αξιόπιστες, γιατί λοιπόν να μην τις χρησιμοποιώ;;
Εσύ αν νομίζεις ότι δεν είναι, δεν έχεις παρά να τις διαψεύσεις, αν μπορείς φυσικά;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 23:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, τα θέματα ένα ένα.
Ερωτήσεις , απαντήσεις, έρευνα , κτλ,
Αρχίζουμε από τα μεγαλύτερα και όχι από τα αμελητέα.
Ρωτάμε λοιπόν ποιός κατέστρεψε το μαντείο των Δελφών (και όχι του παρθενοχωρίου), οι εθνικοί ή οι χριστιανοί?

Γιατί το μαντείο των Δελφών ήταν το σημαντικότερο θρησκευτικό κέντρο των ελλήνων.

Παρακαλώ συνεχίστε με ιστορικά στοιχεία και όχι με σεντόνια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 00:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά, τα θέματα ένα ένα.
Ερωτήσεις , απαντήσεις, έρευνα , κτλ,
Αρχίζουμε από τα μεγαλύτερα και όχι από τα αμελητέα.
Ρωτάμε λοιπόν ποιός κατέστρεψε το μαντείο των Δελφών (και όχι του παρθενοχωρίου), οι εθνικοί ή οι χριστιανοί?

Γιατί το μαντείο των Δελφών ήταν το σημαντικότερο θρησκευτικό κέντρο των ελλήνων.

Παρακαλώ συνεχίστε με ιστορικά στοιχεία και όχι με σεντόνια.


Ένας ένας με τη σειρά και μη πλακώνστε, όλοι θα πάρετε, ε;;;

Εδώ δεν ισχύει η σειρά, εμείς το πάμε όπου θέλουμε και όπως θέλουμε.

Βρε Δημήτρη, ο λογικός άνθρωπος, είναι δυνατόν να διαψεύσει τον Πλούταρχο;;;
Αφού ανέφερες στοιχεία, τι θα κάνουμε τώρα φτου και από την αρχή ώσπου να βγάλουμε ανώμαλους και ψεύτες όσοι έχουν καταγράψει τα πράγματα όπως δεν μας συμφέρουν;;;

Τι θα γίνουμε, Γηγενείς;;; (χε, χε, ... ας με συγχωρήσει ο φίλος Γηγενής, αλλά δεν άντεξα, την πέταξα την κακίτσα μου )

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2020264
Maintained by Digital Alchemy