ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 διωγμοι χριστιανων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 14:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Επιμένεις και εσύ να λες ότι οι Ρωμαίοι τους τιμωρούσαν γιατί διετάρασσαν τη δημόσια τάξη;;»

Οτιδήποτε και οποιοσδήποτε φέρνει αναταραχές στην ισχύουσα κοινωνική δομή, αποτελεί εστία προβλημάτων. Το εάν η ισχύουσα κατάσταση είναι δίκαια ή όχι, αυτό είναι άλλο θέμα.

Ότι με λίγα λόγια ίσχυε και στο θεοκρατικό Βυζάντιο, όπου οποιοσδήποτε είχε την «τρελή ιδέα» να ασπαστεί ότι του κατέβαινε, όπως για παράδειγμα τις προαιώνιες πατρώες θεότητες, ΤΟΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΑΧΑΙΡΙ.

Το ίδιο ίσχυε και στην Ρώμη φίλτατε, και άσε τα κροκοδείλια δάκρυα και δες την αλήθεια κατάματα.

Σε τίποτα απολύτως δεν διέφερε το εκχριστιανισμένο Ρωμαϊκό κράτος, μάλιστα υπήρξε ακόμα πιο σκληρό και απάνθρωπο, καθώς διώκονταν πλέον οι άνθρωποι για τα πιστεύω τους, κάτι που έως τότε ήταν στην δύση ανύπαρκτο.

Αυτή η….κληρονομιά των χριστιανών, ήρθε μαζί με τις αποσκευές τους από την μισαλλόδοξη Ιουδαϊκή κοσμοθεώρηση.

Και εάν ρίξουμε μια καλύτερη ματιά στα έργα και στις ημέρες των «ταγών της αγάπης», τότε αντιλαμβανόμαστε τι εστί πρόφαση και τι στυγνή πραγματικότητα.

Ψηλέ, λίγο θάρρος δεν θα σε έβλαπτε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 14:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"GDS1
Κάνεις τον Κινέζο ή είσαι Κινέζος;;"

Αι, σουμουταγια...!!!!

Ψηλός
"Τι τρομοκρατίες και κουραφέξαλα αραδιάζεις."

Καλά είσαι για πολλά mae geri (αυτό είναι ιαπωνικό)

Ψηλός
"Επιμένεις και εσύ να λες ότι οι Ρωμαίοι τους τιμωρούσαν γιατί διετάρασσαν τη δημόσια τάξη;;"

Δες παραπάνω

Ψηλός
"Μα καλά, τόσο τυφλοί είστε Θεέ μου;¨"

2/10

Ψηλός
"Τι άλλο θέλετε επιτέλους να διαβάσετε και να δείτε;;;"

Εσένα με Κομπινεζόν



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 15:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω που ανησυχούσα, νάσου τον Σβάμπε!!
Άντε βρε Σβάμπε και έλειπαν τα μελιστάλαχτα σχόλιά σου!!
Που το πάει που το φέρνει ο Σβάμπε, πάλι για το μαμημένο μυρμηγκάκι θα μας μιλήσει (πιστεύω να το ξέρετε το ανέκδοτο με τον Τοτό και τα μυρμήγκια;)

Βρε άστε τώρα τα σάπια για το τι έκαναν οι Χριστιανοί δήθεν στην προ Χριστού εποχή!!

Το θέμα μας εδώ είναι άλλο.

Μην κοιτάτε να παρεκκλίνετε πάλι το θέμα αλλού, όπου σας συμφέρει.

Αλλά τι να λέμε τώρα Σβάμπε ε;; Με αυτούς τους μισαλλόδοξους και εβραιο.... ιστορικούς, τι να περιμένεις ε;;
Ανέλυσε βρε τη Σβάμπειο θεωρία για να σε θαυμάσουμε για ακόμη μια φορά!!

Έψαξες μάλλον και δεν βρήκες καμιά ιστοσελίδα που να διαψεύδει τον Πλίνιο;; Έλα μωρέ, ξέρεις εσύ! Βάλε λίγο σάλτσα και θα σου βγει η συνταγή!! Παλιά σου τέχνη κόσκινο!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 15:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Πάνω που ανησυχούσα, νάσου τον Σβάμπε!!»

Κοίτα, που και που πρέπει να φροντίζουμε και για…..τον επιούσιο!!!

Εξάλλου, δεν θα σου χάλαγα με τίποτα το χατίρι……

Ψηλός:
«Άντε βρε Σβάμπε και έλειπαν τα μελιστάλαχτα σχόλιά σου!!»

Για ένα πράγμα να΄σαι σίγουρος: μάλλον θα προκαλούσα περισσότερη συμπάθεια στον Χριστό παρά οι «ταγοί» του χρυσοποίκιλτου ιερατείου σας!

Ψηλός:
«Βρε άστε τώρα τα σάπια για το τι έκαναν οι Χριστιανοί δήθεν στην προ Χριστού εποχή!»

Μπαγάσα, ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ έ?? Αμ δε!!

Ψηλός:
«Το θέμα μας εδώ είναι άλλο.»

Το θέμα μας είναι ότι όπου δεν σας παίρνει, ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΗ ΜΟΥΓΚΑ.

Ψηλός:
«Ανέλυσε βρε τη Σβάμπειο θεωρία για να σε θαυμάσουμε για ακόμη μια φορά!!»

Δεν μας αναλύεις εσύ καλύτερα για το πώς οι Βυζαντινοί σας…..επέτρεπαν ελεύθερα την θρησκευτικότητα στον καθένα (!), για το πώς «κατά λάθος» σφάχτηκαν κάτι δεκάδες χιλιάδες αλλόθρησκοι στα χριστιανικά σφαγεία της Σκυθόπολης (!!), ή για καμία άλλη «ιστορία αγάπης» από τον χριστιανικό μεσαίωνα??

Αλλά, τι λέω ο…..κακόβουλος, ποτέ μα ποτέ δεν έπλυναν οι χριστιανοί τα χέρια τους στο αίμα αλλόθρησκων και άπιστων………………

Ψηλέ, ΣΠΥΡΙΑ ΒΓΑΖΕΤΕ, αλλά δεν πειράζει, καιρός είναι πια……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ καλά λέω εγώ πως για όλα φταίει το μαμημένο το μυρμηγκάκι!!!!

Σβάμπε, 20 Οκτώβρη έρχομαι Ελλάδα, αν είσαι από τα μέρη της Βόρειας Ελλάδας, πίνουμε κανένα καφέ παρέα, αν θες φυσικά.
Τι λες;;;
Πιστεύω πως είναι καλύτερο από το να συζητάμε για το μυρμηγκάκι, τι λες;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ευλογούσαμε φασιστικά γεγονότα του βυζαντίου δεν θα είχαμε καμιά σχέση με το Χριστό.
Οχι ότι τώρα έχουμε αλλά ας προσπαθήσουμε να δούμε τι μας δίδαξε αυτός ο άνθρωπος.

Αλλά και πάλι διάφορα γεγονότα όπως η σφαγή που έκανε ο Θεοδόσιος στο στάδιο, τα πληροφορούμαστε μόνο και μόνο από την εκκλησιαστική ιστορία και όχι από εθνικούς.

"Για ένα πράγμα να΄σαι σίγουρος: μάλλον θα προκαλούσα περισσότερη συμπάθεια στον Χριστό παρά οι «ταγοί» του χρυσοποίκιλτου ιερατείου σας!"

Αυτό Σβάμπε μην το αποκλείεις κι αν στο αποκλείσει κάποιος χριστιανός, απλά δεν ξέρει τι λέει η θρησκεία του.

Αλλά μην αναφέρεις την Σκυθούπολη γιατί κάποιοι βρήκαν ένα κείμενο που νόμιζαν ότι τους εξυπηρετούσε αλλά τελικά είναι μπουμερανγ εναντίον τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 17:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe, ό,τι στοιχεία και να παραθέσουμε δεν θα βγεί άκρη οπότε...
Μπορούν μερικοί να εθελοτυφλούν αλλά εγώ δεν θα τους κάνω τη χάρη να κάνω το ίδιο, δε μου το επιτρέπει η νοημοσύνη μου...

quote:
Αν ευλογούσαμε φασιστικά γεγονότα του βυζαντίου δεν θα είχαμε καμιά σχέση με το Χριστό.
Οχι ότι τώρα έχουμε αλλά ας προσπαθήσουμε να δούμε τι μας δίδαξε αυτός ο άνθρωπος.

dimitris2, να παραδειγματιστούμε από αυτόν τον άνθρωπο γιατί ήταν ένας φιλόσοφος στα σταθμά της εποχής του.
Αλλά όχι και να τον θεοποιήσω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 18:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιοι, παραθέτουν στοιχεία, και από πηγές που δεν θεωρούνται μονόπλευρες, σημαίνει όντως κάτι.

Όταν όμως κάποιοι αερατζήδες, γιατί περί αερατζήδων πρόκειται, ισχυρίζονται ότι μιλάνε με στοιχεία αλλά από στοιχεία μηδέν 00000 τότε, αναρωτιέμαι γιατί άραγε συζητάμε;;;

Όταν κάποιοι γράφουν συγγράμματα και μαρτυρούν για κάποια θαυμαστά γεγονότα, κι έρχονται οι ίδιοι αερατζήδες και σου λένε δεν υπήρξε τίποτα από όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ, εεεεε τότε τι να πει κανείς;;

Πρέπει να τους θεωρήσουμε ως σοβαρούς συνομιλητές;;;

Εγώ προσωπικά, είτε αυτοί μιλάνε, είτε ένα παιδάκι 5 ετών που αρχίζει να μαθαίνει τον κόσμο και επαναλαμβάνει ό,τι του λέει ο μπαμπάς του, το ίδιο και το αυτό μου κάνει!!!

Δεν θα μου καιγότανε καρφάκι για τα όσα λένε!!
Δεν τους ανέχομαι όμως με την μπουρδολογία τους και με το τίποτα, να κάνουν τάχα μου τους ανώτερους και να σου λένε δήθεν πως ότι στοιχεία και να παραθέσουν δεν θα ληφθούν υπόψη, και να πετούν λάσπη και να αφήνουν πίσω τους ομίχλη που πολύ πιθανώς να προέρχεται από αέρια αγνώστης προέλευσης!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ;;;;;;;;;;;
Ημέρες τώρα ζητώ στοιχεία πάνω σε διάφορα ζητήματα και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΦΙΛΤΑΤΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!

Έχεις μούτρα να μου τη λες κιόλας!!!!!!!

Παρέθεσες δήθεν τα ανυπόστατα των αρχαιόπληκτων της ιστοσελίδας που ανέφερες και τα θεωρείς αδιάσειστα στοιχεία!!! Που είναι οι αναφορές τους στις αρχικές πηγές;;;;;;;;;;
Σου ζήτησα ευγενικά, μια που ασπάζεσαι τα όσα λένε οι κολλητοί σου, να μου αναφέρεις εσύ τα αρχαία κείμενα, τις ιστορικές πηγές από τις οποίες πάρθηκαν τα όσα αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους, αλλά έως τώρα τίποτα!!!!

Τόσες φορές σε προκάλεσα, αν είχες έστω λίγη τσίπα, ή θα σταματούσες να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια ή θα έλεγες: Εγώ παιδιά αυτά τα βρήκα εκεί, πιστεύω πως έτσι είναι, αν είναι αλήθεια ή ψέματα, ορίστε να το διαπιστώσουμε!!!

Είσαι τόσο πωρωμένος που δεν συνειδητοποιείς καν το τι κάνεις!!

Ο Σβάμπε τουλάχιστον παραθέτει κάποια στοιχεία, από ιστοσελίδες, έστω και αν στο τέλος όλα αυτά στρέφονται εναντίον του!!

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ;;;

****Δεν ανέχομαι κανέναν να κατηγορεί τον οποιοδήποτε η το οτιδήποτε χωρίς να αναφέρεται που στηρίζει τις κατηγορίες του. Δεν είναι ντροπή να πούμε πως παρασυρθήκαμε ή ότι έτσι γνωρίζουμε ότι έγιναν τα γεγονότα έστω και με ελλιπείς πληροφορίες. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα σ’ αυτούς που ενδέχεται να έχουν λανθασμένη αντίληψη για κάτι, και μου έχει τύχει.
Εκνευρίζομαι όμως όταν κάποιος το παίζει ανώτερος, ρίχνει λάσπη σε κάτι για το οποίο υπάρχουν γραπτές μαρτυρίες, και στη συνέχεια θέλει και απαιτεί να βγει και λάδι χρησιμοποιώντας ανόητους συλλογισμούς ή παραδείγματα!!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 19:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρω πως και σε αυτο το θεμα ψηλε μαλωνεις παλι με τον Schwabe.Δεν ξερω ρε παιδια τι τρεχει με εσας.Αλλαζετε ιστοσελιδες,κειμενα και τα συναφη και ακομη δεν βρισκετε ακρη.ασε που ολες οι συζητησεις εχουν γεμισει με τις διαμαχες σας.Γιατι δεν ανοιγετε ενα νεο θεμα με τιτλο "Η μαχη του Schwabe με τον ψηλο" ωστε να πλακωνεστε με την ησυχια σας...Και ξερετε ποιο ειναι το προβλημα.Αν θελει καποιος να παρει μερος δεν μπορει να καταλαβει την ροη και το παραταει.ΚΑι ολα αυτα εξ'αιτιας σας.
Θα σας ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να μου δωσει μια μικρη περιληψη των τελευταιων μηνυματων.Ευχαριστω...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 19:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Όταν κάποιοι γράφουν συγγράμματα και μαρτυρούν για κάποια θαυμαστά γεγονότα, κι έρχονται οι ίδιοι αερατζήδες και σου λένε δεν υπήρξε τίποτα από όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ, εεεεε τότε τι να πει κανείς;;"

Πια είναι αυτά τα συγγράμματα που εμείς πρέπει να πάρουμε ως σοβαρά;;;;; Την Ανάσταση του Λαζάρου ή ότι ο άνθρωπος έγινε από κάποιον που έπαιζε με πλαστελίνη κτλ κτλ.....!!!

Ζητάς και αποδείξεις για το αντίθετο ;;;;; Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ρε ΨΗΛΕ που στην ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΑΓΗ είναι η μοναδική απόδειξη που χρειάζεσαι.

Αφού πιστεύεις αυτά γιατί δεν πιστεύεις και στην ύπαρξη του Superman, Spiderman, X-Men, Fantastic 4....Άντε είναι και εικονογραφημένα για να το διαβάζεις ευκολότερα!!!!!

Όσο για αποδείξεις επι του θέματος έχω παραθέση βιβλίο στο "ΠΕΡΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑΣ" που θα πρέπει να διαβάσεις και νομίζω το παρέθεσε και εδώ ο Schwabe αλλά εσύ είπαμε...



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 21:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2, να παραδειγματιστούμε από αυτόν τον άνθρωπο γιατί ήταν ένας φιλόσοφος στα σταθμά της εποχής του.
Αλλά όχι και να τον θεοποιήσω...


Μα ποιος σου είπε να τον θεοποιήσεις?
Ο ίδιος είπε "όστις θέλει οπίσω μου ελθείν"
Αυτό είναι εντολή.
Το να ράψει κάποιος ένα μεγάλο σταυρό και να σκοτώνει στο όνομά του δεν έχει πάρει πρέφα τι είπε ο Ιησούς ή μάλλον δεν τον συνέφερε να ακούσει.

Όσο για το αν ήταν μόνο για τα σταθμά της εποχής του δεν θα το έλεγα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Impious Varmint, σε εμένα αναφέρεται...
Ακόμα κι όταν παρέθετα εδάφια από την Αγία Γραφή που είναι "μυστήρια" πάλι τα ίδια μου έλεγε.
Να μπώ τώρα στην διαδικασία να του απαντάω, το θεωρώ ανώφελο.
Οπότε ας μου φτιάχνει την διάθεση με τα όσα λέει...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 18:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Impious Varmint, σε εμένα αναφέρεται...
Ακόμα κι όταν παρέθετα εδάφια από την Αγία Γραφή που είναι "μυστήρια" πάλι τα ίδια μου έλεγε.
Να μπώ τώρα στην διαδικασία να του απαντάω, το θεωρώ ανώφελο.
Οπότε ας μου φτιάχνει την διάθεση με τα όσα λέει...

Τότε, θα σε παρακαλούσα να μην μπαίνεις ούτε στο κόπο να κατηγορείς αισχρώς και τους προγόνους μου! Είναι σαν να κατηγορείς εμένα. Δεν ξέρω καν αν είσαι πραγματικός Έλληνας (που μάλλον δεν είσαι) ή αν γνωρίζεις μόνο την Ελληνική και γράφεις μόνο και μόνο για να δημιουργείς εντυπώσεις.
Δεν σου ζήτησα να μου αραδιάσεις τις γνωστές παπαγαλίστηκες φράσεις που αναφέρεις από την Α.Γ.! Σου ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα, αναφερόμενος σε συγκεκριμένες σου κατηγορίες! ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΤΩΡΑ!

Αν δεν είσαι ικανός να στηρίζεις και τα όσα γράφεις, τότε καλύτερα πάψε να προσβάλλεις ανθρώπους και καταστάσεις!!
Έτσι, να είσαι σίγουρος ότι κανείς δεν θα ασχοληθεί μαζί σου.

Το ίδιο ισχύει, και τα ίδια πράγματα ζητώ και από τους άλλους που συμπεριφέρονται όπως εσύ!!

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 07/09/2005 18:35:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 18:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Καλά, θα μας κουφάνεις τελείως βρε Γηγενή!! Δεν θα μας μείνει τρίχα για τρίχα στην κεφαλή!

Από τη μια απαγόρευε την ελεύθερη δημιουργία οργανώσεων και από την άλλη μας λες πως αν είχαν κάποια οργάνωση που δεν διατάρασσε τη δημόσια τάξη;;;; Αφού λέμε γιοκ οργανώσεις!! Τ'είνι τούτος βρε!!>>

και σημερα δεν επιτρεπετε η ελευθερη δημιουργια οργανωσεων
για να κανεις μια οργανωση πρεπε ινα κανεις καταστατικο να πληρεις καποιες προυποθεσεις που εχει δοση το κρατος
αυτο απαγορευαν τοτε αυτο απαγορευουν και τωρα


<<Τον Πλίνιο τον είχε στείλει ο Αυτοκράτορας, ως "legatus pro praetore" στην επαρχία της Βυθινίας και του Πόντου (Μίκρά Ασία) μεταξύ του 111 και του 113, έχοντάς του αναθέσει να πατάξει τις "eterie", δηλαδή μυστικές οργανώσεις που διαταράσσαν τη δημόσια τάξη.>>

η αποστολη του πλινιου ηταν να παταξει τις οργανωσεις που διαταρασαν τη δημοσια ταξη
απλα και κατανοητα απο τον καθε ενα

GDS1
<<Καλά είσαι για πολλά mae geri (αυτό είναι ιαπωνικό)>>

και με κακατο γκερι μια χαρα γινετε η δουλεια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 23:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα, έγινα και μή Έλληνας!
Κι όλα αυτά επειδή λέω την αλήθεια για τα γενόμενα των παλαιότερων αιώνων.
Μόνο που τη γνώμη μου θα τη λέω ΟΠΟΤΕ θέλω κι έχω κάτι να πώ!
Δεν φοβήθηκα ποτέ στη ζωή μου και μάλιστα σπουδαία άτομα, θα φοβηθώ τώρα?
Όσο για τον κάθε ένα που εθελοτυφλεί και λέει ό,τι θέλει, ας ανατρέξει λίγο στις προηγούμενες σελίδες να δεί αν έχω πεί κάποια πράγματα για διωγμούς εθνικών στο Βυζάντιο...
Έλεος πιά!
Ο άλλος μπαίνει ΜΟΝΟ σε θρησκευτικά θέματα λές και δεν έχει άλλα ενδιαφέροντα topics αυτό το forum και τα έχει πυρπολήσει όλα λέγοντας ότι του κατέβει.
Και θα μου πεί εμένα αν είμαι Έλληνας.
Τραγελαφικό!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 00:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη έχοντας τι άλλο να κάνώ κάθισα και δίαβασα την όλη συζήτηση από την αρχή. Πιστεύω ότι είμαι μπερδεμένος οπότε για να καταλήξω σε μια άποψη πάνω στο θέμα θα πρέπει να εμβαθύνω περισσότερο ερευνόντας διάφορες. Όσον αφορά τον Ψηλό.. φίλε μου κατήγορείς τους άλλους ότι αποφέυγουν το διάλογο όταν τα βρίσκουν σκούρα και ότι μεταφέρονται άπο θέμα σε θέμα. Μα στήν τελική κάνεις ακριβώς το ίδιο, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό δικαίωμα κατηγορείς κάποιους γι αυτό το πράγμα όταν κι εσύ ο ίδιος δεν κάνεις κάτι διαφορετικό.. Επιπλέον σε κάποιο σημείο λές σε κάποιον να μήν προσβάλει τους άλλους... πράγμα που πιστευώ ότι κάνεις σε κάποιες περιπτώσεις με τις απαντήσεις σου, δεν γνωρίζω βέβαια αν γίνετε εσκεμένα.. VELISSARIOS σε ένα από τα post σου βρίσκετε ολόκληρο κείμενο από τη σελίδα του απολογητή αυτούσιο.. μήπως έτσι υποτιμάς τον ευατό σου αγαπητέ; θα ήταν προτιμότερο να μας πεις την καθαρά δική σου άποψη από το να μας παραθέσεις το κείμενο που έγραψε κάποιος άλλος.. αυτές είναι η παράτηρησεις μου. Συγνώμη άν βγήκα εκτός θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 12:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όλα αυτά επειδή λέω την αλήθεια για τα γενόμενα των παλαιότερων αιώνων.

Εγώ αυτό που σου λέω είναι να κάνεις αναφορά σε ιστορικές πηγές για τα όσα λες. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε και εμείς, που μας κατηγορείς ανοιχτά χρησιμοποιώντας πολλές φορές προσβλητικούς όρους, να δούμε κατά πόσο στέκουν οι κατηγορίες σου!!
Όσο δεν το κάνεις όμως, το μόνο που μπορώ να πω για σένα είναι ότι είσαι συκοφάντης και τίποτα άλλο!!
Λυπάμαι να σε βλέπω να γίνεσαι το φερέφωνο ορισμένων, φτάνοντας σε σημείο να κατηγορείς την πατρίδα σου (αν είσαι όντως Έλληνας) και το λαό της για ένα κομμάτι της ιστορίας, έχοντάς σε φανατίσει, για το οποίο είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα για το πώς εξελίχθηκε!!

Το τι έκαναν κάποια άτομα, ανά τους αιώνες, οι οποίοι είχαν ασπαστεί το Χριστιανισμό, το γνωρίζουμε και εμείς!
Ακόμη και σήμερα, άτομα που έχουν βαπτιστεί χριστιανοί, συνεχίζουν να πράττουν το κακό!
Τι πρέπει να κάνουμε; να τις χρεώσουμε και αυτές τις πράξεις στο Χριστιανισμό;;; Αυτό το κάνετε μόνο εσείς αγαπητοί μου "άθεοι".
Τότε θα πρέπει να κατηγορήσουμε και τον Ελληνισμό για όσες απεχθείς πράξεις διαπράττουν Έλληνες!! Θα σας σύμφερε αυτό;;

Εσύ Dying_Incubus έχεις γεμίσει με μηνύματα όλο το φόρουμ, τόσο ικανός συνομιλητής είσαι; δεν υπάρχει θέμα που να μην το κατέχεις, σε όλα τα θέματα πρέπει να εκφέρεις οπωσδήποτε τη γνήμη σου;;
Γιατί σε πειράζει που ασχολούμαι με θρησκευτικού περιεχομένου θέματα; μήπως θα πρέπει να σε ρωτήσω με τι θέματα θα ασχοληθώ;;

Κωνσταντίνε γειά σου,
Μα καλά, δεν το πήρες χαμπάρι ότι εδώ μέσα δικάζουμε το Χριστιανισμό;; Δεν βλέπεις ότι έχει γεμίσει το φόρουμ από δήθεν άθεους οι οποίοι χρησιμοποιούν τις τετριμμένες φράσεις και κατηγορίες που βρίσκουν στις διάφορες ιστοσελίδες των αρχαιόπληκτων Ελληνοκάπηλων;;
Δεν βλέπεις με πόση θέληση και επιμονή και όταν βρουν ευκαιρία, το κάθε θέμα μεταβάλλεται σε ανοικτή επίθεση κατά του Χριστιανισμού;;


Εγώ δεν αλλάζω θέμα όταν μιλάμε για κάτι. Είναι άλλοι αυτοί που πηδάνε από θέμα σε θέμα όταν δεν έχουν πια τίποτα να πουν.

Δες το θέμα με τους διωγμούς των Χριστιανών.
Παρέθεσα μια πηγή από ιταλική ιστοσελίδα, όπου κάποιος αξιωματούχος του Αυτοκράτορα μιλά για το τι σκαρφιζόταν για να διώξει και να κατασφάξει τους Χριστιανούς!!
Εκεί ακριβώς μιλώ με στοιχεία τα οποία δεν προέρχονται από κύκλους της εκκλησίας, όπως αγαπούν να υποστηρίζουν και να κατηγορούν οι τυφλοί μας φίλοι «άθεοι».
Και σ’ αυτή την περίπτωση, δεν παραδέχονται με τίποτα την πραγματικότητα!!!!!!

Τι μπορεί να κάνει κανείς λοιπόν όταν απέναντί του έχει κακόπιστους και κακόβουλους ανθρώπους;;

Τώρα όσον αφορά τα δήθεν «τι να πω, είναι ανώφελο να παραθέσω στοιχεία» ή «όσα στοιχεία και να παραθέσω δεν θα βγει τίποτα» που χρησιμοποιούν κάποιοι, μη έχοντας στην ουσία τίποτα να παραθέσουν, και δεν κάνουν τίποτα άλλο παρά να υπεκφεύγουν και να κάνουν δήθεν τους προσβεβλημένους, είναι γνωστή τακτική όσων αναμασούν τα ίδια και τα ίδια. Δεν είναι ένας, δεν είναι δύο οι νεόφερτοι που μόλις μπουν εδώ μέσα αρχίζουν «τα εγκλήματα του Χριστιανισμού» «οι σφαγές των Ελλήνων από τους Χριστιανούς» ………… Όταν όμως τους πεις, "κύριοι, έλεος!! Μιλήστε με αναφορές σε ιστορικές πηγές έτσι ώστε να δούμε και εμείς σε ποιες σφαγές και εγκλήματα αναφέρεστε", δεν παραθέτουν τίποτα απολύτως, ή στην καλύτερη περίπτωση, να σου παραθέσουν τις γνωστές μπούρδες των γνωστών ιστοσελίδων των ίδιων και των ίδιων αρχαιόπληκτων!!

Σε κάποια στιγμή, κάποιος, άρχισε να πιπιλίζει την καραμέλα της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας. Του είπα λοιπόν, πες μου που στηρίζεις τα όσα λες;;
Όσο πήρες απάντηση εσύ, άλλο τόσο πήρα απάντηση και εγώ!!!!!

Σε όλους αυτούς τους «καλοπροαίρετους» και «αντικειμενικούς ερευνητές» δεν θα πρέπει να βρεθεί και κάποιος να τους ρωτήσει τουλάχιστον για τα στοιχειώδη βρε Κωνσταντίνε;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 12:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωνσταντινε η κριτικη σου ειναι καλοδεχουμενη να μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω ομως.Θα ηθελα πολυ να λαβεις μερος στην κουβεντα μας αφου στο σχολιο μου εμαθαν οτι κριτικη σκεψη σημαινει οτι εχω και αποψη περι του θεματος και θα ηθελα πολυ να την δω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 12:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη η λεξη σχολιο γραφεται σχολειο και παλι συγνωμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ να μην σου απαντώ όμως η εμπάθεια σου δε με αφήνει.
Το όλο θέμα της κόντρας μου μαζί σου το είχα πάρει στο χαβαλέ όμως ειλικρινά θλίβομαι να βλέπω άτομα να υποκρίνονται όπως εσύ.
Δεν υπάρχει άτομο που να έχει εκφέρει τη γνώμη του κατά του Χριστιανισμού και να μην το έχεις προσβάλλει.
Δηλώνεις Χριστιανός και μόνο Χριστιανός δε βλέπω να είσαι.
Τα πιστεύω σου δε με αφορούν και πολύ περισσότερο εσύ.
Αν πιστεύεις στον δικό σου Χριστιανισμό είναι δικό σου θέμα κι αν εγώ δεν πιστεύω πουθενά είναι δικό μου θέμα.
Δε σου ζήτησε κανένας να τα "βάλεις" με κανένα εδώ μέσα ούτε να δηλώνεις υπέρμαχος κανενός.
Με έχεις λούσει με 100 χαρακτηρισμούς και δεν σου έχω αποδώσει κανέναν.
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί έχω μάθει να σέβομαι και τον συνομιλητή μου και να διατηρώ ένα επίπεδο στις συζητήσεις μου.
Και νομίζω πως δεν έχω προσβάλλει κανέναν σε όσες απαντήσεις δίνω.
Αντιθέτως, εσύ έχεις μπεί σε κάποια θέματα και τα έχεις πυρπολήσει βάζοντας τα με 10 άτομα κάθε φορά.
Το οτι γράφω στα πιο πολλά θέματα σε αυτό το forum δε δείχνει ούτε οτι γνωρίζω τα πάντα ούτε οτι έχω γνώμη για όλα.
Έχω απορίες κι απόψεις και τιςπαραθέτω.
Αν μή τι άλλω δεν αναλώνομαι σε μεμονωμένα θέματα εκφράζοντας τον φανατισμό μου.
Φανατικός δεν υπήρξα ποτέ για να γίνω και τώρα.
Παρέθεσες, όπως είπες, μία ιταλική ιστοσελίδα με στοιχεία κτλ.
Παρέθεσα κι εγώ 2 ιστοσελίδες για τους Χριστιανικούς διωγμούς.
Αν δεν σου αρέσουν δε με αφορά.
Το γεγονός οτι συνέχεια ασχολείσαι μαζί μου σε ό,τι κι αν πώ ειλικρινά με αφήνει άναυδο.
Αν δε μπορείς να καταλάβεις πόση εμπάθεια βγάζεις συνέχεια και πόσο αντίθετη συμπεριφορά έχεις από τα δόγματα που πρεσβεύεις θα αναρωτιόσουν για μερικά πράγματα.
Αφού είμαι ένα άτομο που δεν σε αφορούν οι απόψεις μου μπορείς να μην ασχολείσαι μαζί μου.
Στο έχω πεί εκατοντάδες φορές, νομίζω πως στους νοήμονες ανθρώπους τα λένε μία φορά τα πράγματα.
Αν οι απόψεις μου είναι αβάσιμες ή λανθασμένες θα μπορούσα να το συζητήσω με όλα τα υπόλοιπα άτομα γιατί μπορώ να κάνω μαζί τους ένα πολιτισμένο διάλογο.
Σταμάτα λοιπόν να κατηγορείς τον καθένα εδώ μέσα και ψάξε να βρείς λίγο το βαθύτερο νόημα αυτών που λές οτι πιστεύεις....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλούλη πάλι έκανες χρήση του γνωστού σου λόγου με τίτλο

"Και ΚΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΑ Η ΚΥΡΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ"

Σκευωρίες, ανθελληνισμοί, δίκες, λάσπες, προσβολές, ίντρικα, αίμα, δολοφονίες και αγάπη......

Καλά θυμίζει διαφήμηση της Τόλμης και Γοητείας


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus
Σου το έχω πει πολλές φορές, δεν έχω τίποτα το προσωπικό μαζί σου.

Δεν καταλαβαίνεις ότι με τα όσα λες και καταλογίζεις στους Χριστιανούς, προσβάλλεις όλους τους Χριστιανούς;;;

Μήπως δεν κατανοείς τον βάρος των λόγων που εκφέρεις;;

Τα στοιχεία που παρέθεσα εγώ από την ιταλική ιστοσελίδα, έχουν ονόματα, χρονολογίες και αναφορά σε ιστορικά στοιχεία-πηγές που και εσύ αν θελήσεις μπορείς να τα βρεις και να τα διαβάσεις. Επιπλέον, προέρχονται από πηγές ανεξάρτητες, πέραν των κύκλων της Εκκλησίας που τόσο σε ενοχλεί.

Όσα παράθεσες εσύ, σε ποιες ιστορικές πηγές αναφέρονται;; Που μπορώ να τα βρω και εγώ έτσι ώστε να δω αν πράγματι ευσταθούν;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1
Πότε θα αξιωθούμε να δούμε και εμείς οι φανατικοί κανένα στοιχείο από το δικό σου το Γερμανό συγγραφέα μυθιστορημάτων;;

Πώς πάει το διάβασμα;;
Δεν μπορεί, όλο και κάτι θα μπορούσες να μας παραθέσεις από τον δικό σου! Τι στην ευχή 7 τόμοι πράγμα, δεν έχεις βρει κάτι για να στολίσεις τους Χριστιανούς;; Δεν το πιστεύω!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά αλλά αργά Ψηλούλη, μην μου πεις ότι το αγόρασες θα ανατρέψεις το όλο image σου.

Γενικότερα όμως ο πρώτος τόμος που διαβάζω τώρα αναφέρεται στην αρχή της Χριστιανικής Θρησκείας δηλαδή στην Π.Δ. είναι ομολογουμένος άκρως ενδιαφέρων.

Να σε διορθώσω ότι είναι 8 τόμοι και να σου υπενθημίσω ότι δεν συνιθίζω να κουβαλάω στην εργασία μου βιβλία και να τα αντιγράφω.

Θα ήταν ωραίο να το αγόραζες και να διάβαζες από την ίδια την πηγή έτσι ώστε να μπορούσαμε να συζητήσουμε επί της ουσίας. Αλλά είπαμε σου έχουν απαγάγει το μυαλό και σου έχουν βάλει μνήμη 1-bit ίσα ίσα για τον λόγο. Οπιαδήποτε επιπλέον πληροφόρηση κολλάει το μηχάνημα....και πάει σε default setting...(ξέρεις στέλνω το λόγο)

capito garntaci????

Νο

κάτσε να σου μιλήσω σε γλώσσα μηχανής

1000100011111000011100011100011000011000101000100010101010000010010001
100010100010001111100110100100100100100100100100010010010010101010101000100010101010010010010010010010001000011100100100010010001001001111111001010010101001010010010010100101001001010101010101010101010000100010

101


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε υπερφόρτωσες restart γρήγορα και εκκίνηση σε safe mode...


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 15:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, οκ, 8 τόμοι, αφού το λες εσύ!

Αν είναι όμως να αρχίσω να λαλάω όπως εσύ, τότε καλύτερα να μην ασχοληθώ με αυτό το μυθηστόρημα!

Δώσε μας τουλάχιστον κάποια μικρή γεύση από το τι γράφει εκεί μέσα ο δικός σου έτσι ώστε να μας δλεάσεις και εμάς!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 15:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε σε φτιάξανε;;;;;όσο για την γεύση που θέλεις έχω απαντήσει στον Velissario στο Περί Αντιπαλότητας και φυσικά το έχεις διαβάσει...όπως και λίγο παραπάνω...

αλλά δεν σε αναβαθμίσανε ακόμα σε κρατάνε σε 1-μπιτ και ξεχνάς...

Φυσικά αυτό θέλουν οποιαδήποτε επιπλέον μνήμη θα γυρίσει μπούμερανγκ...

Όσο για το ότι δεν ενδιαφέρεσαι να διαβάσεις κάτι άλλο από την Βίβλο αλλά και οι απαξιωσή σου σε οποιαδήποτε έρευνα που στρέφεται ενάντια στην Θρησκεία σου (πχ Μυθιστόρημα) αποδεικνύει την Αντικειμενικότητα που σε διακατέχει...!!!!!


τσιου - τσιου - τσιου


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 08/09/2005 15:25:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 02:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ....ΜΩΑΜΕΘΑΝΟΙ...ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΕΣ ...Κ.Λ.Π

Θα πρέπει κάποτε να καταλάβουμε, ότι πράγματι ο ραβίνος Τζεσουά προσπάθησε να φέρει κάτι καινούργιο. Όχι όμως στον κόσμο και σε όλους τους ανθρώπους αλλά στους δικούς του ανθρώπους, στους Ιουδαίους και μόνο, σε μια προσπάθεια να "εξαγνίση" την Ιουδαϊκή θρησκεία που είχε πάρει τον "κακό δρόμο". Η δε τελική επικράτηση του Χριστιανισμού σε όλον τον πλανήτη, ήταν το έργο και το όραμα του αρχι-ραββίνου Σαούλ, στην προσπάθειά του να διαβρώση τους κατακτητές Ρωμαίους -κάτι βέβαια που το κατάφερε και με το παραπάνω-.

Διαβάστε με προσοχή τα όσα εξιστορούνται παρακάτω και συνειδητοποιήστε ότι όσο πιο γρήγορα καταλάβουμε το ποιός και το γιατί του Χριστιανισμού, τόσο γρηγορότερο ο Κόσμος θα κάνη εκείνη τη στροφή που χρειάζεται για να γλυτώση από τον αυτοκαταστροφικό δρόμο που έχει πάρει.

Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Από πού ήρθε αυτή η Θρησκεία; Ποιος την δημιούργησε; Και ΓΙΑΤΙ;

Το παρακάτω άρθρο είναι ιδιαιτέρως σημαντικό διότι έχει γραφεί από τον Marcus Eli Ravage, έναν ραββίνο συγγραφέα που "ετιμάτο υπό την εύνοια των Rothschilds (των εβραίων τραπεζιτών) σαν ο μόνος εγκεκριμένος βιογράφος τους". Αυτό που ακολουθεί αποτελεί μια πιστή μεταφορά. Μπορείτε να ελέγξετε το άρθρο αυτό σε οποιαδήποτε μεγάλη βιβλιοθήκη - αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία.

Δημοσιεύτηκε στο THE CENTURY MAGAZINE, τον Ιανουάριο του 1928.

ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ

από τον ραββίνο Marcus Eli Ravage

"Φυσικά και μας απεχθάνεστε. Δεν υπάρχει λόγος να το αμφισβητείτε αυτό. Γι' αυτό ας μη χάνουμε τον καιρό μας με αμφισβητήσεις και δικαιολογίες. Ξέρετε πολύ καλά ότι έτσι είναι, και εγώ το γνωρίζω αυτό και εμείς καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον. Σίγουρα, κάποιοι από τους καλύτερους φίλους σας είναι Εβραίοι και όλα τα σχετικά. Το έχω ξανακούσει αυτό και πάνω από μια φορά, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Και γνωρίζω επίσης, ότι δεν εννοείτε εμένα προσωπικά -"εμένα" εννοώντας οποιονδήποτε Εβραίο σαν ατομική προσωπικότητα- όταν εκτοξεύετε αυτά εναντίον μας με τον υγιεινό σας τρόπο, γιατί εγώ είμαι, τέλος πάντων, τόσο διαφορετικός, σαν να μην το ξέρατε, σχεδόν εξίσου καλός σαν εσάς. Η μικρή αυτή εξαίρεση δεν με γεμίζει, ωστόσο, με ευγνωμοσύνη -αλλά ας τα αφήσουμε αυτά για τώρα. Είναι το επιθετικό, ανερχόμενο, καταπιεστικό, υλιστικό είδος που απεχθάνεστε- αυτούς, που με μια λέξη, σας υπενθυμίζουν τόσο πολύ τη δική σας ανερχόμενη γενιά. Κατανοούμε απόλυτα ο ένας τον άλλον. Δεν σας κατηγορώ.

Μα το Θεό, δεν κατηγορώ κανένα που δεν του αρέσει κάποιος. Αυτό όμως που μου προκαλεί το ενδιαφέρον σε όλη αυτήν την αντι-Εβραϊκή υπόθεση, όπως εσείς το παρουσιάζετε, είναι η πλήρης έλλειψη θάρρους. Αυτός ο πλάγιος και σχετικός τρόπος τον οποίο χρησιμοποιείτε, μεταχειριζόμενοι τέτοιες διάτρητες δικαιολογίες που φαίνεστε να πάσχετε από προβλήματα ευσυνειδησίας τόσο έντονα, που αν η όλη παράσταση δεν ήταν τόσο τραγελαφική, θα ήταν εκνευριστική.

Δεν είναι ότι είστε ερασιτέχνες: ασχολείστε με αυτό πάνω από δεκαπέντε αιώνες. Όμως παρακολουθώντας και ακούγοντας τα παιδικά σας προσχήματα, σχηματίζει κανείς την εντύπωση ότι εσείς οι ίδιοι δεν γνωρίζετε για πιο πράγμα πρόκειται. Μας σιχαίνεστε, αλλά δεν μπορείτε ξεκάθαρα να πείτε το γιατί. Σκέφτεστε μια νέα δικαιολογία -αιτία την ονομάζεται- κάθε μέρα. Έχετε συσσωρεύσει δικαιολογίες για τον εαυτό σας αυτά τα εκατοντάδες χρόνια και κάθε νέο σας εύρημα είναι περισσότερο γελοίο από το προηγούμενο και κάθε καινούρια δικαιολογία αντιφάσκει και εξουδετερώνει την προηγούμενη.

Πριν από λίγα σχετικά χρόνια, συνήθιζα να ακούω ότι ήμαστε σκαφτιάδες χρημάτων και εμπορικοί υλιστές. Τώρα διαδίδεται το παράπονο ότι κανένα έργο τέχνης και κανένα επάγγελμα δεν είναι ασφαλές ενάντια στην Εβραϊκή εισβολή.

Εμείς είμαστε, αν σας πιστέψει κανείς, συγχρόνως και προσηλωμένοι στη φυλή μας και αφιερωμένοι σε αυτήν και μη αφομοιώσιμοι επειδή δεν συνάπτουμε γάμους με σας, και ταυτόχρονα είμαστε αναρριχητές και καταπιεστές και μια απειλή στην φυλετική σας ακεραιότητα.

Το επίπεδο διαβίωσής μας είναι τόσο χαμηλό που εμείς δημιουργούμε τις δικές σας εξαθλιωμένες συνοικίες και τις απάνθρωπες βιομηχανίες σας, και ταυτόχρονα τόσο υψηλό που σας διώχνουμε από τις ακριβότερες περιοχές σας.

Αποφεύγουμε το πατριωτικό μας καθήκον σε καιρό πολέμου γιατί είμαστε ειρηνόφιλοι από τη φύση μας και από παράδοση, αλλά ταυτόχρονα είμαστε οι αρχι-συνωμότες των συμπαντικών πολέμων και οι κύριοι χρηματοδότες των πολέμων αυτών - ανατρέξατε στο τελευταίο Dearborn Independent καθώς και στα Πρωτόκολλα των Γερόντων της Σιών.

Είμαστε συγχρόνως οι ιδρυτές και ηγέτες του καπιταλισμού αλλά και οι κύριοι υποκινητές των επαναστάσεων εναντίον του καπιταλισμού.

Δίχως αμφιβολία, η ιστορία δεν έχει να επιδείξει άλλο παράδειγμα, σαν εμάς, για την προσαρμοστικότητα!

Και ναι! Παρ' ολίγο να ξεχάσω την αιτία όλων των αιτιών. Εμείς είμαστε οι ξεροκέφαλοι άνθρωποι που ποτέ δεν δέχθηκαν τον χριστιανισμό, και εμείς είμαστε οι εγκληματίες που σταύρωσαν τον ιδρυτή του.

Όμως μπορώ να σας πω ότι αυτόαπατάστε. Σας λείπει είτε η αυτογνωσία είτε το θάρρος να αντιμετωπίσετε με αντικειμενικότητα τα γεγονότα και να σταθείτε μπρος στην αλήθεια. Απεχθάνεστε τον Εβραίο όχι επειδή, όπως ίσως κάποιοι από σας να νομίζουν, αυτός σταύρωσε τον Ιησού αλλά γιατί αυτός τον γέννησε. Η πραγματική αντιμαχία σας με μας δεν είναι γιατί εμείς απορρίψαμε τον Χριστιανισμό, αλλά γιατί σας τον επιβάλλαμε!

Οι χλιαρές, αντικρουόμενες κατηγορίες σας εναντίον μας δεν είναι ένα μπάλωμα στην μαυρίλα της αποδεδειγμένης ιστορικής μας επιθετικότητας. Μας κατηγορείτε για την ανακίνηση της επανάστασης στη Μόσχα. Ας υποθέσουμε ότι αποδεχόμαστε την κατηγορία. Και λοιπόν; Συγκρινόμενο με το τι κατάφερε ο Παύλος, ο Εβραίος της Ταρσού, στη Ρώμη, ο ρωσικός ξεσηκωμός δεν αποτελεί παρά ένα καβγά του δρόμου.

Δημιουργείτε πολύ θόρυβο και εκφράζετε μεγάλη οργή για την ανάρμοστη Εβραϊκή επιρροή στα θέατρα και στους κινηματογράφους σας. Πολύ καλά. Δεκτό, το παράπονό σας, είναι βάσιμο. Αλλά τι είναι αυτό συγκρινόμενο με την συγκλονιστική μας επιρροή στις εκκλησίες σας, στα σχολεία σας, στους νόμους σας και στις κυβερνήσεις σας, και ακόμα και στις ίδιες τις σκέψεις σας που κάνετε κάθε μέρα;

Ένας αδέξιος Ρώσος παραχαράζει ορισμένα έγγραφα και τα δημοσιεύει σε ένα βιβλίο με το όνομα Τα Πρωτόκολλα των Γερόντων της Σιών, που δείχνουν ότι εμείς συνωμοτήσαμε για να επιφέρουμε τον τελευταίο Παγκόσμιο Πόλεμο. Εσείς πιστεύετε αυτό το βιβλίο. Εντάξει. Για χάρη της συζήτησης εμείς υπογράφουμε την κάθε λέξη του. Είναι γνήσιο και αυθεντικό. Αλλά τι είναι αυτό πέρα από την αναμφισβήτητη ιστορική συνωμοσία που έχουμε πραγματοποιήσει, που δεν έχουμε ποτέ αρνηθεί γιατί εσείς δεν είχατε ποτέ το θάρρος να μας κατηγορήσατε γι' αυτό, και του οποίου η πλήρης καταγραφή υπάρχει για τον οποιοδήποτε να διαβάσει;

Αν πράγματι εννοείτε αυτά που λέτε όταν μιλάτε για Εβραϊκά σχέδια, να μην σας στρέψω την προσοχή σε ένα που αξίζει να αναφερθεί; Σε τι ωφελεί να χάνετε τα λόγια σας για τον ισχυριζόμενο έλεγχο της δημόσιας γνώμης από Εβραίους χρηματοδότες, ιδιοκτήτες εφημερίδων και κινηματογραφικούς μεγιστάνες, όταν μπορείτε πολύ απλά δίκαια να μας κατηγορήσετε για τον αποδεδειγμένο έλεγχο ολόκληρου του πολιτισμού σας από τα Εβραϊκά Ευαγγέλια;

Δεν έχετε ακόμα ξεκινήσει να εκτιμάτε το πραγματικό βάθος της ενοχής μας. Εμείς είμαστε παρείσακτοι. Εμείς είμαστε ταραξίες. Εμείς είμαστε υπονομευτές. Έχουμε πάρει τον φυσικό σας κόσμο, τα ιδανικά σας, τον προορισμό σας και έχουμε προκαλέσει τον όλεθρο. Εμείς βρισκόμαστε πίσω όχι μόνο από τον τελευταίο μεγάλο πόλεμο αλλά πίσω σχεδόν από όλους σας τους πολέμους , πίσω όχι μόνο από τη Ρωσική αλλά και από κάθε μεγάλη επανάσταση της ιστορίας σας. Εμείς έχουμε επιφέρει τη διχόνοια και τη σύγχυση και την αγανάκτηση στην ιδιωτική και στην δημόσιά σας ζωή. Εξακολουθούμε να το κάνουμε. Κανείς δεν μπορεί να πει για πόσο καιρό θα εξακολουθούμε να το κάνουμε.

Ανατρέξετε λίγο πίσω και αναλογιστείτε τι έχει συμβεί. Δεκαεννέα αιώνες πριν, ήσαστε μια αθώα, ανέμελη, παγανιστική φυλή. Λατρεύατε αναρίθμητους θεούς και θεές, τα πνεύματα του αέρα, των τρεχούμενων νερών και του δάσους. Νιώθατε αδιάντροπη περηφάνια στη ομορφιά των γυμνών σας κορμιών. Χαράζατε μορφές των θεών σας καθώς και του προκλητικού ανθρωπίνου σώματος. Γοητευόσαστε με τις μάχες στις πεδιάδες, στις αρένες και στα πολεμικά εδάφη. Πόλεμος και σκλαβιά αποτελούσαν καθιερωμένους θεσμούς στα κοινωνικά σας συστήματα. Διασκεδάζοντας στις βουνοπλαγιές και στις πεδιάδες της εξοχής, ασχοληθήκατε με τη θεώρηση του θαύματος και του μυστηρίου της ζωής και θέσατε τα θεμέλια της φυσικής επιστήμης και φιλοσοφίας. Είχατε μια ευγενική, αισθησιακή κουλτούρα, ανεπηρέαστη από τις όποιες ενοχλήσεις μιας κοινωνικής συνειδήσεως ή από οποιεσδήποτε συναισθηματικές αμφισβητήσεις περί ανθρώπινης ισότητας. Ποιος ξέρει ποιο μεγάλο και δοξασμένο πεπρωμένο θα ήταν δικό σας αν σας αφήναμε ήσυχους.

Αλλά δεν σας αφήσαμε ήσυχους. Σας πήραμε από το χέρι και γκρεμίσαμε το όμορφο και ευγενικό οικοδόμημα που είχατε εγείρει, και αλλάξαμε ολόκληρη την πορεία της ιστορίας σας. Σας κατακτήσαμε όπως ποτέ καμιά δικιά σας αυτοκρατορία δεν υπέταξε την Αφρική ή την Ασία. Και το καταφέραμε αυτό δίχως στρατούς, δίχως σφαίρες, δίχως αίμα και αναταραχές, δίχως κανένα είδους εξαναγκασμού. Το καταφέραμε αποκλειστικά και μόνο με την ακαταμάχητη δύναμη του πνεύματός μας, των ιδεών μας, της προπαγάνδας μας.

Σας κάναμε τους πρόθυμους και ασυνείδητους φορείς της αποστολής μας σε ολόκληρο τον κόσμο, στις βαρβαρικές φυλές της γης, στις αναρίθμητες αγέννητες γενιές. Χωρίς να καταλάβετε πλήρως το τι σας κάναμε, γίνατε οι ενεργοί πράκτορες της φυλετικής μας παράδοσης, μεταφέροντας το ευαγγέλιο μας στις ανεξερεύνητες γωνιές του κόσμου.

Τα έθιμα της φυλής μας έχουν γίνει ο πυρήνας του ηθικού σας κώδικα. Οι νόμοι της φυλής μας έχουν μορφοποιήσει τη βάση όλων των συνταγμάτων σας και των νομικών σας συστημάτων. Οι θρύλοι μας και τα λαϊκά μας παραμύθια αποτελούν την ιερή, (απόρρητη) από γενεά σε γενεά γνώση, την οποία σιγοτραγουδάτε στα νήπιά σας. Οι ποιητές μας έχουν γεμίσει τα υμνολόγιά σας και τα προσευχητάριά σας. Η εθνική μας ιστορία έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος των παστόρων σας και των ιερέων σας και των μελετητών σας. Οι βασιλιάδες μας, οι πολιτικοί μας, οι προφήτες μας, οι πολεμιστές μας αποτελούν τους ήρωές σας. Η μικρή αρχαία μας χώρα είναι ο Ιερός σας Τόπος. Η εθνική μας λογοτεχνία είναι το Ιερό σας Βιβλίο (Βίβλος). Αυτά που σκέφτηκε και δίδαξε ο λαός μας έχουν ανεξίτηλα ενσωματωθεί τόσο στην ίδια σας την ομιλία όσο και στην παράδοσή σας, ώστε κανείς από σας δεν μπορεί να αποκαλείται μορφωμένος αν δεν γνωρίζει την εθνική μας κληρονομιά.

Εβραίοι τεχνίτες και Εβραίοι ψαράδες αποτελούν τους δασκάλους και τους αγίους σας, με αμέτρητα αγάλματα λαξευμένα με την μορφή τους και αναρίθμητες εκκλησίες αναγερμένες στην μνήμη τους. Μια Εβραία παρθένα ενσαρκώνει το ιδανικό σας για την γυναίκα. Ένας εβραίος επαναστάτης-προφήτης είναι η κεντρική μορφή της θρησκευτικής σας λατρείας. Έχουμε γκρεμίσει τα είδωλά σας, έχουμε παραμερίσει την εθνική σας κληρονομιά, και τα έχουμε αντικαταστήσει με το δικό μας Θεό και τις δικές μας παραδόσεις. Καμία κατάκτηση στην ιστορία μπορεί έστω αμυδρά να συγκριθεί με αυτήν την απόλυτη κατάκτησή μας πάνω σε σας.

Πώς το καταφέραμε; Σχεδόν κατά λάθος. Περίπου δύο χιλιάδες χρόνια πριν, στην μακρινή Παλαιστίνη, η θρησκεία μας είχε παραπέσει στην παρακμή και στον υλισμό. Έμποροι-χρηματιστές είχαν στην κατοχή τους τον ναό. Διεφθαρμένοι, εγωιστές ιερείς επέβαλλαν πρόστιμα στον λαό μας και πάχαιναν. Τότε ένας νεαρός ιδεαλιστής-πατριώτης ήρθε στην επιφάνεια και περιόδευσε τη χώρα καλώντας για μια αναγέννηση της πίστεως. Δεν είχε καμία πρόθεση να ιδρύσει κάποια νέα εκκλησία. Όπως όλοι οι προφήτες πριν από αυτόν, ο μόνος του στόχος ήταν να εξαγνίσει και να αναζωογονήσει την παλιά θρησκεία. Επιτέθηκε στους ιερείς και απομάκρυνε τους εμπόρους-χρηματιστές από τον ναό. Αυτό τον έφερε σε σύγκρουση με την καθιερωμένη τάξη και τα στηρίγματά της. Οι Ρωμαϊκές αρχές, που είχαν υπό την κατοχή τους τη χώρα, φοβούμενοι την επιθετική του επαναστατικότητα και εκλαμβάνοντάς την ως μια πολιτική προσπάθεια απομακρύνσεώς τους, τον συνέλαβαν, τον πέρασαν από δίκη και τον καταδίκασαν σε θάνατο δια της σταυρώσεως, έναν συνηθισμένο τρόπο εκτέλεσης της εποχής εκείνης.

Οι ακόλουθοι του Ιησού της Ναζαρέτ, κυρίως σκλάβοι και φτωχές γυναίκες, μέσα στο πένθος και την απογοήτευσή τους, στράφηκαν μακριά από τον κόσμο και μετασχηματίστηκαν σε μια αδελφότητα αποτελούμενη από ειρηνιστές μη-αντιδρώντες, μοιράζοντας την μνήμη του εσταυρωμένου ηγέτη τους και διαβιώνοντας μαζί κατά τρόπο κομμουνιστικό. Δεν ήταν παρά μια νέα αίρεση στην Ιουδαία, δίχως δύναμη και σημασία, ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.

Μόνο μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ από τους Ρωμαίους, η νέα αυτή πίστη απέκτησε σημασία. Τότε, ένας πατριώτης Εβραίος ονομαζόμενος Παύλος ή Σαούλ συνέλαβε την ιδέα να ταπεινώσει την Ρωμαϊκή ισχύ καταστρέφοντας το ηθικό των στρατιωτών της με δόγματα αγάπης και μη-αντίστασης, κηρυγμένα από την μικρή αίρεση των Εβραίων Χριστιανών. Έγινε ο Απόστολος των Εθνικών, αυτός που μέχρι τότε ήταν από τους πλέον δραστήριους διώκτες αυτής της ομάδας. Και τόσο καλά εκτέλεσε ο Παύλος την αποστολή του ώστε μέσα σε τέσσερις αιώνες η μεγάλη αυτοκρατορία που είχε κυριέψει την Παλαιστίνη μαζί με τον μισό κόσμο, μετατράπηκε σε σωρό από ερείπια. Και ο νόμος που βγήκε από τη Σιών έγινε η επίσημη θρησκεία της Ρώμης.

Αυτή ήταν η αρχή της κυριαρχίας μας στον κόσμο σας. Μα ήταν μόνο μια αρχή. Από αυτό το σημείο και μετά, η ιστορία σας δεν παρά μια διαμάχη για κυριαρχία μεταξύ της παλαιάς παγανιστική σας ψυχή και της δικής μας Εβραϊκής ψυχής. Οι μισοί σας πόλεμοι, μεγάλοι και μικροί, είναι θρησκευτικοί πόλεμοι, που έχουν πραγματοποιηθεί βασιζόμενοι στην ερμηνεία ενός ή άλλου εδαφίου της διδασκαλίας μας. Δεν προλάβατε καλά καλά να απελευθερωθείτε από την πρωτόγονη θρησκευτική σας απλοϊκότητα και να επιχειρήσετε την εξάσκηση της παγανιστικής Ρωμαϊκής διδασκαλίας όταν ο Λούθηρος, οπλισμένος με τα δικά μας ευαγγέλια, σηκώθηκε να σας ρίξει κάτω και να ενθρονίσει την δική μας κληρονομιά. Πάρτε τις τρεις κύριες επαναστάσεις των σύγχρονων καιρών - την Γαλλική, την Αμερικάνικη και την Ρωσική. Τι αποτελούν παρά τον θρίαμβο της Εβραϊκής ιδέας για κοινωνική, πολιτική και οικονομική δικαιοσύνη.

Και το τέλος είναι ακόμα πολύ μακριά. Εξακολουθούμε να κυριαρχούμε πάνω σας. Αυτήν ακριβώς τη στιγμή οι εκκλησίες σας είναι τεμαχισμένες από τον εμφύλιο πόλεμο μεταξύ Φανατικών και Μοντερνιστών, ή με άλλα λόγια μεταξύ αυτών που κρέμονται κατά γράμμα στις διδασκαλίες μας και στις παραδόσεις μας και αυτών που προσπαθούν με αργά βήματα να μας αποβάλλουν. Στην Dayton, Tennessee, μια κοινωνία μεγαλωμένη με την Βίβλο, απαγορεύει την διδασκαλία της επιστήμης σας γιατί έρχεται σε αντίθεση με την δική μας Εβραϊκή εκδοχή για την προέλευση της ζωής. Και ο Mr.Bryan, ο αρχηγός του αντί-Εβραϊκού Ku Klux Klan στο Εθνικό Δημοκρατικό Συνέδριο, δίνει την υπέρτατη μάχη της ζωής του για δικό μας λογαριασμό, χωρίς να αντιληφθεί την αντίφαση. Ξανά και ξανά η Πουριτανική κληρονομιά της Ιουδαίας ξεσπά κατά κύματα στην λογοκρισία των θεαμάτων, σε Κυριακάτικους ηθικούς νόμους και σε εθνικά απαγορευμένες πράξεις. Και ενώ όλα αυτά συμβαίνουν, εσείς σαχλαμαρίζετε με την Εβραϊκή επιρροή στις ταινίες!

Είναι να απορεί κανείς γιατί μας απεχθάνεστε; Έχουμε βάλει εμπόδιο στην πρόοδό σας. Σας έχουμε επιβάλλει ένα ξένο βιβλίο και μια ξένη πίστη που δεν μπορείτε να χωνέψετε, που βρίσκεται σε αντιπαράθεση με την γηγενή σας ψυχή, που σας έχει μόνιμα σε μια κατάσταση ασθενείας και που δεν έχετε τη δύναμη ούτε να απορρίψετε ούτε όμως και πλήρως να αποδεχτείτε.

Στην ουσία, βέβαια, ποτέ δεν δεχτήκατε τα Χριστιανικά μας διδάγματα, Στην καρδιά σας παραμένετε παγανιστές. Εξακολουθείτε να αγαπάτε τον πόλεμο, τις χαραγμένες μορφές και τον ανταγωνισμό. Εξακολουθείτε να περηφανεύεστε για το γυμνό ανθρώπινο σώμα. Η εθνική σας συνείδηση, παρ' όλη την δημοκρατία και τις κοινωνικές επαναστάσεις, παραμένει ένα αξιολύπητο ατελές αντικείμενο. Εμείς απλά έχουμε διαιρέσει την ψυχή σας, έχουμε προκαλέσει σύγχυση στις ορμές σας, έχουμε παραλύσει τις επιθυμίες σας. Στη μέση της μάχης είστε υποχρεωμένοι να γονατίζετε κάτω σε αυτόν που σας πρόσταξε να γυρίσετε το άλλο μάγουλο, που είπε να μην Αντισταθείτε σε κανένα κακό και Ευλογημένοι είναι οι ειρηνοποιοί. Μέσα στον πόθο σας για απόκτηση, ενοχλείστε ξαφνικά από κάποια ανάμνηση από τις ημέρες του κατηχητικού περί καμία έγνοιας για την επόμενη μέρα. Στις βιομηχανικές σας μάχες, όταν θα τσακίζατε μια απεργία δίχως τύψεις, ξαφνικά θυμόσαστε ότι οι φτωχοί είναι ευλογημένοι και ότι οι άνδρες είναι αδέλφια στην Πατρότητα του Κυρίου. Και καθώς είστε έτοιμοι να υποκύψετε στον πειρασμό, η Εβραϊκή σας εξάσκηση ακουμπά ένα αποτρεπτικό χέρι στον ώμο σας και εκσφενδονίζει το υπερχειλισμένο ποτήρι μακριά από τα χείλη σας. Εσείς οι Χριστιανοί δεν έχετε ποτέ εκχριστιανιστεί. Σε αυτό το σημείο έχουμε αποτύχει. Αλλά όμως έχουμε καταστρέψει για πάντα τη χαρά του παγανισμού για σας.

Έτσι λοιπόν γιατί να μην μας απεχθάνεστε; Αν βρισκόμαστε εμείς στη δική σας θέση κατά πάσα πιθανότητα θα απεχθανόμαστε εσάς πιο έντονα απ' ότι εσείς εμάς. Όμως εμείς δεν θα είχαμε πρόβλημα να σας πούμε το γιατί. Δεν θα ανατρέχαμε σε υπεκφυγές και σε διάφανα προσχήματα. Με εκατομμύρια αξιοσέβαστους Εβραίους καταστηματάρχες γύρω μας δεν θα προσβάλλαμε την νοημοσύνη σας και την δική μας εντιμότητα ισχυριζόμενοι ότι ο κομμουνισμός είναι μια Εβραϊκή φιλοσοφία. Και με εκατομμύρια σκληρά εργαζόμενους και αδέκαρους Εβραίους μικροπωλητές και εργάτες δεν θα γελοιοποιούμασταν ισχυριζόμενοι ότι ο καπιταλισμός είναι ένα Εβραϊκό μονοπώλιο. Όχι, θα πηγαίναμε κατευθείαν στο θέμα. Θα ατενίζαμε σκεπτικά αυτήν την μπερδεμένη, αναποτελεσματική αταξία που ονομάζουμε πολιτισμό, αυτό μισό-Χριστιανικό μισό-παγανιστικό συνονθύλευμα, και - με τις θέσεις μας αντεστραμμένες - θα σας λέγαμε στα ίσα: Για αυτό τα χάλι, ευχαριστούμε εσάς, τους προφήτες σας και την Βίβλο σας."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 02:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΕ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΕΙΜΕΝΩΝ.
ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΘΑΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΕΙΡΕΙ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΩΖΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΥΤΕ Ο ΔΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΟ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Ο Σαουλ προσπαθησε να συσπειρωσει στο κινημα του, ολους αυτους τους δυσαρεστημενους, εβραιους και μη, που λογω αδυναμιας και ανεπαρκειας ηταν αποκλεισμενοι απο την ρωμαϊκη εξουσια, την κοινωνικη επιφανεια και τον πλουτο. Σε αυτο χρησιμοποιησε μια συρραφη των διαφορων ιουδαϊκων δοξασιων σε συνδυασμο με το εκφυλισμενο στωικο κινημα απαθειας και αθεΐας που ταλαιπωρουσε ηδη τους Ελληνες εκεινο τον καιρο. Επιθυμια του ηταν να απελευθερωσει τα ιουδαϊκα εδαφη απο τη ρωμαϊκη κυριαρχια και να στεφθει τοπαρχης των περιοχων, οπως αλλωστε και ολων των προηγουμενων «μεσσιων» πριν απ’ αυτον. Κυριος στοχος του ηταν να προκαλει με καθε τροπο φθορες στη Ρωμαϊκη εξουσια.

Οι πρωτες συμμοριες χριστιανων που συσταθηκαν, προερχοταν απο ληστες, εγκληματιες και γενικα απο καθε ειδους ταραξιες με σκοπο να προκαλουν φθορες στους Ρωμαίους και στα πολιτισμικα στοιχεια τους. Αρνηση στρατευσης, ληστειες, πυρκαγιες σε ναους, σπασιμο των ειδωλων των Θεων και επιθεσεις σε ταξιδιωτες, ηταν οι συνηθεις πραξεις στις οποιες προεβαιναν. Καθοριστικο ρολο στο κινημα του Σαουλ, επαιξε η γνωριμια του με τον ρωμαιο συγκλητικο Σενεκα, τον κυριοτερο αντιπαλο του αυτοκρατορα Νερωνα και ιδρυτη της Μέσης Στοας, του στωικου κινηματος.

Ο Σενεκας ηταν ο ιδιος παιδαγωγος του Νερωνα. Πολυ ευκαταστατος κι απο παλαια οικογενεια μεγαλογαιοκτημονων, υπηρξε ενας απο τους μεγαλυτερους τοκογλυφους της εποχης του (ο Διων Κασσιος αναφερει οτι ο πολεμος στη Βρετανια εγινε για να εισπραχθουν οι φοροι απο ενα δανειο του Σενεκα στους Βρετανους). Ραδιουργος, υπουλος, ανεντιμος και συνωμοτικος, αναμειχθηκε απο νωρις στην πολιτικη κι εγινε πραιτορας και κατοπιν συγκλητικος, ενω το «+59» ανακηρύχθηκε υπατος της Ρωμης απο τον Νερωνα.

Ο Νερων εστεφθη αυτοκρατορας το «+54» σε ηλικια μολις 17 ετων και διακρινοταν για την καλλιεργεια του και την καλλιτεχνικη του φυση, ενω δεν εκρυβε τον θαυμασμο του για τον Ελληνικο πολιτισμο, τον οποιο και λατρευε. Παροτι τοσο η Αγριππινα, η μητερα του, οσο και ο Σενεκας προσπαθησαν να διαφθειρουν το πνευμα του νεαρου αυτοκρατορα και να τον καταστησουν υποχειριο τους, ο νεαρος πεισματικα ακολουθησε τις δικες του ιδεες για την πολιτικη που επιθυμουσε να χαραξει.

Ασκησε απο την αρχη φιλολαϊκη πολιτικη, καθιερωνοντας κρατικα συσσιτια για τους απορους, θεσπισε Δημοσιο Επικουρικο Ταμειο για αποτελεσματικοτερη βοηθεια για τα λαϊκα στρωματα και μαλιστα συνεισεφερε σε αυτο απο την προσωπικη του περιουσια και προσπαθησε να προωθησει τα γραμματα και τις τεχνες στις λαϊκες ταξεις. Θεσπισε και καθιερωσε δωρεαν θεαματα και πολιτιστικες εκδηλωσεις, ανεγειρε περιφημα δημοσια κτιρια, παρκα, υδραγωγεια, θεατρα κι εκπαιδευτηρια, ενω παραλληλα καταργησε τα αιμοχαρη θεαματα του ιπποδρομου και των μονομαχιων που ειχαν θεσπισει λιγοτερο καλλιεργημενοι αυτοκρατορες. Τετοια ηταν η λατρεια του προς το καλλος και την φιλοσοφια που οι αντιπαλοι του στη Ρωμη του ειχαν προσδωσει το παρατσουκλι "ο Γραικυλος", δηλαδη το Ελληνακι.

Απο την αλλη μεριά, φορολογησε περισσοτερο τις πολυ ευπορες κοινωνικες ταξεις και ιδιως τους γαιοκτημονες, απο τις ταξεις των οποιων προερχοταν η πλειοψηφια των μελων της Συγκλητου. Κατηργησε την φοροαπαλλαγη για οσους υιοθετουσαν ορφανα (διοτι συνηθιζαν οι γαιοκτημονες να προβαινουν σε μαζικες υιοθεσιες ωστε να κερδιζουν οχι μονον φοροαπαλλαγες αλλα και να χρησιμοποιουν τα παιδια εκεινα ως δουλους) και αντιμετωπισε δυναμικα το προβλημα της δουλειας με την τμηματικη ενταξη των κατεκτημενων περιοχων στη Ρωμαϊκη αυτοκρατορια και την παραλληλη απελευθερωση ολων των δουλων απο εκεινες τις περιοχες.

Αρκετοι συγκλητικοι προσπαθησαν να εμποδισουν την δυσμενη για αυτους πολιτικη του Νερωνα, ομως ο αυτοκρατορας τσακισε τις περισσοτερες απο τις αντιδρασεις τους απο την αρχη. Ο Πλινιος αναφερει χαρακτηριστικα οτι ο Νερων εξοντωσε τους εξι μεγαλυτερους γαιοκτημονες της Αφρικης για να κρατικοποιησει τα εδαφη τους.

Η πρωτη συνωμοσία της Συγκλητου εναντιον του εκτελεστηκε απο τον Συλλα, τον οποιο ο Νερων αρχικα εξορισε στη Μασσαλια και θανατωσε μονον επειτα απο τη συνεχιση της συνωμοτικής του δρασης. Μονον μεσα σε μια χρονια («+65» εως «+66») εκδηλωθηκαν εξι συνωμοσίες εναντιον του ολες υπο την επιβλεψη της Συγκλητου. Ηδη απο το «+62» ο Σενεκας ο σιδηρους βραχιων της ολιγαρχικης Συγκλητου εκπονει ενα πολυπλοκο σχεδιο για την εκπαραθυρωση του Νερωνος και την αλωση του αυτοκρατορικου θρονου απο τον ιδιο. Το σχεδιο αυτο προεβλεπε την πυρποληση της Ρωμης και την κατασυκοφαντηση του Νερωνος στον οποιο διαφοροι επιτηδειοι θα ανελαμβαναν να χρεωσουν εκεινη την καταστροφη, ενω την ιδια περιοδο θα ευνοουσε μια επανασταση των εβραιων της Ιουδαιας και της Περαιας ωστε να σταλουν αυτοκρατορικα στρατευματα στις περιοχες αυτες και να μεινει η Ρωμη απροστατευτη στα χερια των συνωμοτων.

Η γνωριμια του Σενεκα με τον Σαουλ υπηρξε καθοριστικη για τα σχεδια και των δυο ανδρων. Απο τη μια ο Σενεκας βρισκει στις συμμοριες του Σαουλ τους ιδανικους εκτελεστες τοσο της πυρπολησης της Ρωμης οσο και τους υποκινητες μιας εξεγερσης στις ιουδαικες επαρχιες. Απο την αλλη ο Σαουλ βρισκει την ευκαιρια τοσο για ενα μεγαλο χτυπημα εναντιον του ευγενους Ρωμαϊκου πολιτισμου οσο και για την διεξαγωγη της εξεγερσης με την υποστηριξη των ιδιων των Ρωμαιων αντιφρονουντων -αρα και με πιθανοτητες επιτυχιας.

Αποκαλυπτικη ειναι η αλληλογραφια του Σαουλ με το Σενεκα, για την οποια πρωτοεγραψε ο Τακιτος στα "Χρονικα", ενω ο Σουητωνιος κατονομαζει τον "χριστο" ως τον υποκινητη των ταραχων εκεινης της περιοδου στη Ρωμη. Εδω οφειλουμε να αναφερουμε οτι ο Σαουλ παρουσιαζε τον εαυτο του ως "χριστο" (στις διαφορες επιστολες Παυλου).

Ο Σενεκας παρειχε προστασια και ανεση στον Σαουλ, με την επιρροη που διεθετε. Του επετρεψε να διαμενει σε δικη του μισθωμενη οικια στη Ρωμη για να δεχεται επισκεψεις, ενω, υποτιθεται, ηταν υπο κρατηση. Στην Ιουδαια, οταν ηταν υπο κρατηση αρκετοι αξιωματουχοι των Ρωμαιων τον ειχαν επισκεφθει. Στην Κορινθο, οταν οι Ιουδαιοι επεχειρησαν να τον σκοτωσουν, τον εσωσε ο κυβερνητης της Αχαϊας, Γαλλιων, αδελφος του Σενεκα και αργοτερα υπουργος του Νερωνος (οι σχετικες αποδειξεις στις Πραξεις Αποστολων απο το κεφαλαιο 21 και μετα).

Ο Σαουλ πηγε στη Ρωμη, συμφωνα με τις Πραξεις των Αποστολων το «+62» και εμεινε εκει δυο ολοκληρα χρονια: «Εμεινε δε ο Παυλος διετιαν ολην εν ιδιωι μισθωματι και απεδεχετο παντας τους εισπορευομενους προς αυτον».

Ποια λοιπον ηταν η αποστολη που ειχε αναλαβει να φερει εις περας και ποιοι ησαν ολοι εκεινοι που τον επισκεπτονταν; Το βεβαιο ειναι οτι ο Σαουλ την εποχη που ξεσπασε η φωτια ηταν στη Ρωμη. Μαλιστα, αμεσως μετα τον εμπρησμο της πολεως διεφυγε τη συλληψη καταφευγοντας στην Ισπανια. Γιατι στην Ισπανια; Μα εκει θα μπορουσε να βρει καταφυγιο και στην αυλη του μετεπειτα πραξικοπηματια, ο οποιος καταφερε να καταβαλλει τον Νερωνα τεσσερα χρονια αργοτερα, δηλαδη ο γνωστος και μη εξαιρετεος Γαλβας!

Το οτι ο Σενεκας ανηκε στην χριστιανικη οργανωση του Σαουλ, πιστοποιειται απο το συνολο σχεδον των «πατερων» της χριστιανικης «εκκλησιας». Οσοι αναφερονται σε αυτον τον θεωρουν κρυπτοχριστιανο. Ο Τερτυλλιανος τον προσφωνει «Seneca noster» (Σενεκας ο δικος μας), το ιδιο κι ο Ιερωνυμος και ο Αυγουστινος. Εντυπωση προκαλει η καταπληκτικη ομοιοτητα των επιστολων του Σαουλ και του Σενεκα σε βαθμο που καποιοι ερευνητες εφτασαν να τους θεωρουν το ενα και αυτο προσωπο, εκτιμηση βεβαια με την οποια διαφωνουμε ριζικα.

Πραγματι οι δυο αυτοι ανδρες στις επιστολες τους χρησιμοποιουν τα ιδια επιχειρηματα για να τεκμηριωσουν τις αποψεις τους, πραγμα που δειχνει την ταυτιση ιδεων των δυο ανδρων αλλα και τις στωικες τους θεσεις. Ο Σενεκας αυτοκτονησε το «+65» μετα την αποκαλυψη της συνωμοσιας του στην πυρποληση της Ρωμης ενω ο Σαουλ συνεχισε την υπονομευτικη του δραση μεχρι που συνεληφθη κι εκτελεσθηκε δυο χρονια αργοτερα. Σωζεται σημερα η αλληλογραφια που περιεχει 8 επιστολες του Σενεκα προς τον Σαουλ και 6 επιστολες του Σαουλ προς τον Σενεκα, με τιτλο Acta Apostolum Apocrypha.

Στις 20 Ιουλιου του «+64» εκδηλωθηκε η καταστροφικοτερη πυρκαγια που γνωρισε ποτε η Ρωμη, και η οποια μαλιστα ξεκινησε απο τον ιπποδρομο στη μερια που γειτονευει με τον λοφο του Παλατινου, οπου βρισκοταν τα ανακτορα του Νερωνα.

«...Ο Νερων την ημερα εκεινη ηταν στο Αντιουμ. Γυρισε αμεσως μολις πληροφορηθηκε για την φωτια και εφτασε τη στιγμη που καιγοταν το κτιριο που εκτισε ο ιδιος για να ενωσει το Παλατινο με τους κηπους του Μαικηνα και διεταξε αμεσως να σβησθει η πυρκαγια... Για να ανακουφίσει τον κοσμο που τριγυριζε αστεγος και πεινασμενος στους δρομους, ανοιξε αμεσως το πεδιο του Αρεως, τα μνημεια του Αγριππα και τους αυτοκρατορικους κηπους. Διεταξε να χτιστουν γρηγορα προχειρα καταλυματα και παραγκες για να στεγασθουν οι προσφυγες και προσταξε να φερουν τροφιμα απο την Οστια και τις γειτονικες πολεις και να τα μοιρασουν στο λαο...». [Τακιτος, Χρονικα]

Μετα την καταστροφη ο Νερων εδωσε εντολη να ξαναχτισθει η πολη. Ο ιδιος ανελαβε να ξαναχτισει τους Ναους και τα μεγαλα κτιρια. Εδωσε προσοχη στους ανοιχτους χωρους, στις πλατειες, στην κυκλοφορια των υδατων, στα αλση και στη διαμορφωση της φυσεως. Ανελαβε να πληρωσει τα εξοδα για την κατασκευη τους. Απεδωσε στους ιδιοκτητες τα οικοπεδα που ειχαν πριν απο την καταστροφη και εδωσε δανεια για την ανακατασκευη.

Ο Νερων αμεσως με τα την πυρκαγια διεταξε διενεργεια ανακρισεων για την αποκαλυψη των εμπρηστων. Οι ανακρισεις οδηγησαν κατευθειαν στους χριστιανους:

«Ο αυτοκρατορας για να παρει εκδικηση για την καταστροφη, διεταξε να τιμωρηθουν εκεινοι, τους οποιους ο λαος μισουσε για την αισχροτητα και τα εγκληματα τους, τους χριστιανους, οπως οι ιδιοι αυτοαποκαλουνται. Το ονομα τους το πηραν απο καποιον χριστο, που σταυρωθηκε στην Ιουδαια την εποχη του Ποντιου Πιλατου, οταν αυτοκρατορας ηταν ο Τιβεριος. Η αιρεση αυτη αν και ειχε εξαφανισθει για καποιο διαστημα, υστερα απο τον θανατο του αρχηγου της, επανεμφανιστηκε με εντονωτερη μορφη, οχι μονο στην Ιουδαια οπου και γεννηθηκε, μα σε ολοκληρη την αυτοκρατορια, ακομα και μεσα στην ιδια τη Ρωμη, οπου βρισκει παντοτε θερμους υποστηρικες σε ο,τι πιο προστυχο και αθλιο υπαρχει...». [Τακιτος, Χρονικα]

Eδω πιστοποιειται οχι μονον η υπαρξη του χριστιανικου κινηματος σε μια εποχη οπου ο μεταγενεστερος πλασματικος "γιεσουαχ χριστος" θα επρεπε να ηταν ακομη «ζωντανος» αλλα και οτι η σταυρωση καποιου απο τους διαφορους μεσσιες επι Τιβεριου (ο αυτοκρατορας Τιβεριος πεθανε το «+27») αποδοθηκε πολυ αργοτερα στον πλασματικο συνθετο χαρακτηρα των χριστιανων.

«Επιασαν ολους τους φανερους οπαδους της αιρεσεως και υστερα, χαρη στις πληροφοριες τους, συνελαβαν και ολους εκεινους, που ως κυριο χαρακτηριστικο ειχαν το μισος εναντια στο ανθρωπινο γενος, χωρις να εξετασθει αν ειχαν συμμετοχη ή οχι στον εμπρησμο της Ρωμης...». [Τακιτος, Χρονικα]

Τετοιο λοιπον ηταν το ποιον των χριστιανων και των υποστηρικτων τους. Ας δουμε ομως και αλλη μια μαρτυρια για ολα αυτα. Ο Σουητωνιος γραφει:

«Πολλοι αξιωματικοι συνελαβαν στα σπιτια τους ανθρωπους εκεινους, που κρατουσαν στα χερια τους δαυλους, αλλα ωστοσο, δεν τολμησαν να τους πειραξουν γιατι ειδαν πως ησαν δουλοι του αυτοκρατορα». [Σουητωνιος, Βιοι των δωδεκα Καισαρων]

Ποιοι ηταν εκεινοι οι δουλοι του αυτοκρατορα; Μας το αποκαλυπτει ο ιδιος ο Σαουλ! Ας δουμε την επιστολη του προς τους Φιλιππησιους: «Ασπαζονται υμας παντες οι αγιοι, μαλιστα δε οι εκ της Καισαρος οικιας». Ετσι λοιπον ο ιδιος ο Σαουλ χαρακτηριζει τους «εκ της Καισαρος οικιας» ως βαμμενους χριστιανους. Ολα δειχνουν οτι η πυρποληση της Ρωμης εκτελεστηκε απο τον Σαουλ, για αυτο αλλωστε και παρεμεινε δυο ολοκληρα χρονια στο Ρωμη («+62» έως «+64»). Και σαφεστατα υπηρχε υποστηριξη τουλαχιστον απο μια μεριδα Συγκλητικων που προσκειντο στον Σενεκα, για καθοδηγηση αλλα και προστασια. Για αυτο και δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι «πατερες της εκκλησιας» αποκαλουν τον Σενεκα, «δικο μας ανθρωπο». Ας δουμε ομως και κατι ακομη πολυ σημαντικο, ενα αποσπασμα απο την 12η επιστολη της αλληλογραφιας Σενεκα-Σαουλ:

«Ο Σενεκας προς τον Παυλο, χαιρε. Σε χαιρετω αγαπητε μου φιλε Παυλε... Πως υποφερω βλεποντας το λαο να σας θεωρει αναισθητους κι εγκληματιες και να σας επιρριπτει ευθυνες για τις δυστυχιες της πολεως... Χριστιανοι και Ιουδαιοι οδηγουνται καθημερινα στον δρομο του μαρτυριου με την κατηγορια του εμπρηστη...
28 Μαρτιου του χρονου της υπατιας του Frugi και του Basus».

Πραγματι, υπατοι της Ρωμης το «+64» ησαν ο Frugus και ο Basus και η επιστολη αυτη γραφτηκε την χρονια της πυρκαγιας. Ηδη προκαλει εντυπωση το γεγονος και μονο υπαρξεως αλληλογραφιας μεταξυ Σενεκα και Σαουλ. Μεγαλυτερη εντυπωση ομως προκαλει η ημερομηνια που φερει η επιστολη, δηλαδη 28 Μαρτιου και οτι αναφερεται στην πυρκαγια που ξεσπασε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

Ετσι λοιπον καθισταται σαφες οτι η επιστολη αυτη πλαστογραφηθηκε αγρια απο μεταγενεστερους «διορθωτες» για να αποκρυψει την αληθεια οτι ο Σενεκας εδινε οδηγιες στον Σαουλ σχετικα με την οργανωση του εμπρησμου. Ετσι με ενα «ρετουσαρισμα» του αρχικου κειμενου ο προγραμματισμος του εμπρησμου απο τους Σενεκα και Σαουλ μετατρεπεται σε απολογητικη ενημερωση του Σενεκα προς τον Σαουλ για τα αποτελεσματα της φωτιας. Απο αγνοια και μονον δεν παραποιησαν την ημερομηνια της αποστολης μια και ηδη στα χρονια τους η ακριβης ημερομηνια της πυρπολησης δεν τους ηταν γνωστη παρα μονον το ετος (την ακριβη ημερομηνια μονον ο Τακιτος την αναφερει).

Απο εκεί και περα τα πραγματα εξελιχθηκαν οπως τα γνωριζουμε. Ο Σαουλ διαφευγει στην Ισπανια, οπου συνεχιζει μαζι με τον Γαλβα πλεον την αντινερωνικη συνωμοσία. Ο Σενεκας μετα την αποκαλυψη του πραξικοπηματος υποχρεωνεται απο τον Νερωνα σε αυτοκτονια, το «+65» και ο καταζητουμενος Σαουλ συλλαμβανεται δυο χρονια αργοτερα και μεταφερεται σιδεροδεσμιος στη Ρωμη. Εκει παραπεμπεται σε δικη οπου και κρινεται ενοχος και καταδικαζεται σε αποκεφαλισμο, ποινη που εξετελεσθη μετα απο μερικες ημερες.

Την επομενη χρονια, δηλαδη το «+68» πραγματοποιειται το πραξικοπημα των Γαλβα και Γερμανικου. Ο Νερων συλλαμβανεται απο τους πραξικοπηματιες και ριχνεται στη φυλακη. Ο αγανακτισμενος λαος ξεχυνεται στους δρομους και απαιτει την αποφυλακιση του αγαπημενου του αυτοκρατορα. Μπροστα στον κινδυνο της αποτυχιας του πραξικοπηματος, ο χριστιανος Επταφροδιτος (βλεπε επιστολη Προς Φιλιππησιους, 4:18) τον τραυματιζει θανασιμα με το σπαθι του στο λαιμο. Ενας εκατονταρχος τρεχει να βοηθησει τον ψυχορραγουντα αυτοκρατορα αλλα ειναι ηδη αργα.

Στους επομενους αιωνες ριχτηκε ενας πρωτοφανης οχετος λασπης και κατασυκοφαντησεως του Νερωνος και του αρχηγου της πραιτωριανης φρουρας Τιγκελινου, στους οποιους οι χριστιανοι προσπαθησαν να επιρρίψουν την ευθυνη της καταστροφικης πυρκαγιας. Κι αυτη η ενοχοποιηση του Νερωνος εγινε αιωνες αργοτερα οταν οι πραγματικοι εμπρηστες της Ρωμης ανελαβαν τα ηνια της αυτοκρατοριας. Εκεινη την εποχη ομως ηταν πασιφανες οτι η Ρωμη ειχε καει απο τους χριστιανους και μαλιστα για πολλους αιωνες κατοπιν οι λεξεις χριστιανος και εμπρηστης ηταν συνωνυμες. Δυο αιωνες αργοτερα ο «πατερας της εκκλησιας» Τερτυλλιανος απειλει: «ειμαστε πολλοι, ειμαστε παντου...μια μικρη ομαδα απο μας, μια μονο νυχτα με λιγους δαυλους φτανει...».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 06:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΑΛΙΣΤΑ!!!

ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!!

ΑΝΤΕ ΡΕ ΗΛΙΟ ΣΕ ΒΡΗΚΑ


ρε μπας;;;;;;;


ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ,
To "ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ
Ο πρώτος που αντελήφθη τις Δυνατότητες του Πολέμου μέσω Προπαγάνδας
Από τον Marcus Eli Ravage"

Είναι ένα προπαγανδιστικό λιβελογράφημα, που βρίθει ιστορικών ανακριβειών και παραποιεί όλη την γραφή. Κανείς από όσους έχουν ασχοληθεί με το ταλμούδ, την παλαιά διαθήκη και τα ευαγγέλια δεν βρήκε, ένα (1) στοιχείο που να ταιριάζει ή να παραπέμπει ή έστω να δικαιολογεί αυτά τα γραφτά. Είναι αναπόδεικτες θεωρίες και προτείνω σε όποιων θέλει, να ψαχτεί, έτσι ώστε ή να αποδείξει το αληθές αυτών ή να πειστεί για την αναλήθειά τους.

ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΑΛΟΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΜΠΗΤΕ ΣΕ ΤΣΑΤ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ.
ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΕΧΘΑΝΕΤΕ...

ΤΙ ΚΡΙΜΑ!!!


`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy