ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! !
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:03:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γειά σου ρε άντρα ψηλέ που βρήκες την κοπέλα να το παίξεις τραμπούκος!

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις με επιχειρήματα το ρίχνεις στον τσαμπουκά!

Επιπεδάρα χριστιανού μουτζαχεντίν τύπου "Η θρησκεία είναι πάνω απ' όλα"



Το ποιος κάνει τον τραμπούκο το επιβεβαιώνεις και με το παραπάνω Μπίλυ.
Που παραφιλάς βρε μπαγάσα και όταν μυρίζεσαι φαγητό βγαίνεις να "αφήσεις και εσύ τον οβολό σου";

Το ποιος απαντά ή όχι με επιχειρήματα, είναι στη διάθεση του καθενός να το διαπιστώσει.

Το επίμαχο βίντεο είναι αναρτημένο και όλοι μπορούν να κρίνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:07:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ψηλός

Το επίμαχο βίντεο είναι αναρτημένο και όλοι μπορούν να κρίνουν.


Ναι,αναρτημένοδις,
από εμένα και τις δυο φορές...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Εσύ πάντως απαγορεύεται από την θρησκεία σου να κρίνεις διότι ο Ιησούς λέγει:

"Μήν κρίνετε για να μην κριθείτε"

.

Για σου ρε άντρα ψηλέ! Δείρτους όλους για να δουν τι δίκαιο έχεις!

ΠαπαδοΜουτζαχεντίν απόγονε του Αβραάμ! (Σύμφωνα με τας γραφάς)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Μόλις την δείρεις γράψτο στο φόρουμ να το φχαριστηθείτε όλοι οι παπαδομουτζαχεντίν του συναφιού σου. Η γνωστή ομάδα δηλαδή.

Γελοίε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:18:56  Εμφάνιση Προφίλ
Εσείς προτιμάτε τα στημένα.
Εγώ θα ακούσω τι λένε οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές.
Αυτούς που ο Μπίλης τους βρίζει και έχει και το θράσος να ειρωνεύεται.

Αλλά, τι να κάνεις. Η Ελλάδα είχε πάντα δύο εχθρούς, τους εξωτερικούς, αλλά και τους δήθεν Έλληνες που την πολεμούσαν εκ των έσω.


Για να μη λησμονούμε το 182


ΑΙ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΟΜΟΛΟΓΙΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΘΗΚΑΙ ΤΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΤΟΥ 1821

« Είναι θέλημα Θεού. Είναι κοντά μας και βοηθάει, γιατί πολεμάμε για την πίστι μας, για την πατρίδα μας, για τους γέρους γονιούς, για τα αδύνατα παιδιά μας, για την ζωή μας, την λευτεριά μας...Και όταν ο δίκαιος Θεός μας βοηθάει ποιος εχθρός ημπορεί να μας κάνει καλά...;».
(Θεόδωρος Κολοκοτρώνης)

«Μάχου υπέρ πίστεως και Πατρίδος...Είναι καιρός να αποτινάξωμεν τον αφόρητον ζυγόν, να ελευθερώσωμεν την Πατρίδα, να κρημνίσωμεν από τα νέφη την ημισέληνον, δια να υψώσωμεν το σημείον, δι' ου πάντοτε νικώμεν, λέγω τον Σταυρόν...».
(Αλέξανδρος Υψηλάντης)

«...Έλληνες ποτέ μην ξεχνάτε το χρέος σε Θεό και σε Πατρίδα! Σ' αυτά τα δύο σας εξορκίζω ή να νικήσουμε ή να πεθάνουμε κάτω από την Σημαία του Χριστού»
(Γρηγόριος - Δικαίος Παπαφλέσσας)

«Όταν σηκώσαμεν την σημαίαν εναντίον της τυραγνίας ξέραμεν ότι είναι πολλοί αυτείνοι και μαχητικοί κι' έχουν και κανόνια κι' όλα τα μέσα. Εμείς ούλα είμαστε αδύνατοι. Όμως ο Θεός φυλάγει και τους αδύνατους, κι' αν πεθάνωμεν πεθαίνομεν δια την Πατρίδα μας, δια την Θρησκείαν μας και πολεμούμεν όσο μπορούμε εναντίον της τυραγνίας κι' ο Θεός βοηθός...».
(Στρατηγός Μακρυγιάννης)

«...Ως Χριστιανός ορθόδοξος και υιός της ημετέρας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας, ορκίζομαι ...να διαμείνω πιστός εις την Θρησκείαν μου και εις την Πατρίδα μου. Ορκίζομαι να χύσω και αυτήν την υστέρα ρανίδα του αίματός μου υπέρ της Θρησκείας και της Πατρίδος μου. Να χύσω το αίμα μου, ίνα νικήσω τους εχθρούς της Θρησκείας μου ή να αποθάνω ως Μάρτυς δια τον Ιησούν Χριστόν...».
(Ο όρκος των Ιερολοχιτών)

«Νέοι, πρέπει να φυλάξετε την πίστη σας και να την στερεώσετε, διότι, όταν επιάσαμε τα άρματα, είπαμε πρώτα υπέρ ΠΙΣΤΕΩΣ και έπειτα υπέρ ΠΑΤΡΙΔΟΣ...»
«Ως μία βροχή έπεσεν εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ο κλήρος μας και οι προεστοί μας και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση...».
(Θ. Κολοκοτρώνης)

«...Η τυραγνία των Τούρκων - την δοκιμάσαμε τόσα χρόνια - δεν υποφέρονταν πλέον. Και δι' αυτήνη την τυραγνία, οπού δεν ορίζαμεν ούτε βιόν ούτε τιμή ούτε ζωή (ξέραμεν κι' ότ' ήμασταν ολίγοι και χωρίς τα' αναγκαία του πολέμου) αποφασίσαμεν να σηκώσομεν άρματα εναντίον της τυραγνίας. Είτε θάνατος είτε λευτεριά».
(Ιω. Μακρυγιάννης )

« Ο Έφορος της Ελλάδος Θεός ενέπνευσεν εις τα καρδίας των εχθρών μας άκραν δειλίαν και φόβον. Ελπίζω δε εντός ολίγου, με την βοήθειαν του Τιμίου Σταυρού και των θεοπειθών της πατρίδος ευχών, να σας χαροποιήσω...».
(Ανδρέας Μιαούλης)

«Μία δύναμις με άρπαξε από την λιτανεία πριν φύγουμε από τα Ψαρά για την Χίο. Μία δύναμις θεϊκή με γιγάντωσε...Αυτή η θεία δύναμις μου έδωσε θάρρος δια να φθάσω με το πυρπολικό μου στην Τουρκική Ναυαρχίδα...Οι Τούρκοι ήταν τόσοι ώστε εάν έπτυον επάνω μας θα μας έπνιγαν αναμφιβόλως...Εις το όνομα του Κυρίου φώναξα εκείνη τη στιγμή. Έκανα τον Σταυρό μου και πήδηξα στη βάρκα. Οι φλόγες του πυρπολικού μεταδόθηκαν στην Ναυαρχίδα που τινάχθηκε στον αέρα και παρέσυρε στον θάνατο χιλιάδες Τούρκους...».
(Κωνσταντίνος Κανάρης)

«Έκατσα που εσκαπέτισαν με τα μπαϊράκια τους απεκατέβηκα κάτω. Ήταν μιά εκκλησία εις τον δρόμον, η Παναγία στο Χρυσοβίτσι, και το καθησιό μου ήτο όπου έκλαιγα την Ελλάς...Σίμωσα, έδεσα το άλογό μου σ' ένα δένδρο, μπήκα μέσα και γονάτισα. Παναγία μου είπα από τα βάθη της καρδιάς μου και τα μάτια μου δάκρυσαν. Παναγία μου βοήθησε και τούτη τη φορά τους Έλληνες να ψυχωθούν. Έκανα το Σταυρό μου, ασπάσθηκα την εικόνα της, βγήκα από το εκκλησάκι, πήδηξα στο άλογό μου και έφυγα. Σε λίγο μπροστά μου ξεπετάγονταν οχτώ αρματωμένοι, ο εξάδελφός μου ο Αντώνης Κολοκοτρώνης και επτά ανήψια του. - Κανείς δεν είναι στην Πιάνα, μου είπε ο Αντώνης. Ούτε στην Αλωνίσταινα. Είναι φευγάτοι. - Ας μη είναι κανείς αποκρίθηκα. Ο τόπος σε λίγο θα γιομίση παλληκάρια...Ο Θεός υπέγραψε την λευτεριά της Ελλάδος και δεν θα πάρη πίσω την υπογραφή του».
(Θεόδωρος Κολοκοτρώνης)

«Χωρίς αρετή και πόνο εις την πατρίδα και πίστη εις την θρησκεία τους έθνη δεν υπάρχουν».
«...Κι' αν είμαστε ολίγοι...παρηγοριώμαστε μ' έναν τρόπον, ότι η τύχη μας έχει τους Έλληνες πάντοτε ολίγους. Ότι αρχή και τέλος, παλαιόθεν και ως τώρα, όλα τα θερία πολεμούν να μας φάνε και δεν μπορούνε, τρώνε από μας και μένει και μαγιά. Και ολίγοι αποφασίζουν να πεθάνουν, κι΄όταν κάνουν αυτείνη την απόφασιν, λίγες φορές χάνουν και πολλές κερδαίνουν...».
«...Τούτην την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι' αμαθείς και πλούσιοι και φτωχοί και πολιτικοί και στρατιωτικοί και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι, όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσωμεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί, να την φυλάμε κι' όλοι μαζί και να μη λέγη ούτε ο δυνατός «εγώ», ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς «εγώ»; Όταν αγωνιστή μόνος του και φκειάση, ή χαλάση, να λέγη εγώ, όταν όμως αγωνίζονται πολλοί να φκειάνουν, τότε να λένε «εμείς». Είμαστε εις το «εμείς» κι' όχι εις το «εγώ». Και εις το εξής να μάθωμεν γνώση, αν θέλωμεν να φκειάσωμεν χωριόν, να ζήσωμεν όλοι μαζί....».
(Ιω. Μακρυγιάννης)

«Το Ελληνικόν Έθνος, αφ' ού υπέκυψεν εις τον βάρβαρον και σκληρότατον ζυγόν της Οθωμανικής τυραννίας, υστερήθη όχι μόνον την ελευθερίαν του, αλλά και παν είδος μαθήσεως...και ήτον ενδεχόμενον να εκλείψη διόλου από το Έθνος η Ελληνική γλώσσα, εάν δεν την διέσωζεν η Εκκλησία προς ήν οφείλεται και κατά τούτο ευγνωμοσύνη».
(Ο Παλαιών Πατρών Γερμανός)

«Μόνον του Ευαγγελίου η διδαχή εμπορεί να σώση την αυτονομίαν του Γένους, όταν μάλιστα κηρύττεται από ποιμένας φίλους της αληθείας και της δικαιοσύνης»
(Αδ. Κοραής)

«...Τούτο παρακαλώ να τους παραγγείλετε να πράττωσιν εις το εξής, παριστάνοντες εις αυτούς, ότι πολεμούν όχι μόνον υπέρ πατρίδος, αλλά και υπέρ πίστεως».
(Αδ, Κοραής προς Γ.Κουντουριώτην, 1824)

«...Μόνη η δικαιοσύνη φέρει την ελευθερίαν, την δύναμιν και την ασφάλειαν. Όπλα χωρίς δικαιωσύνην, γίνονται όπλα ληστών, ζώντων εις καθημερινόν κίνδυνον να στερηθώσι την δύναμιν από άλλους ληστάς, ή και να κολασθώσιν ως λησταί από νόμιμον εξουσίαν. Η ανδρεία χωρίς την δικαιοσύνην είναι ευτελές προτέρημα, η δικαιοσύνη, αν εφυλάσσετο από όλους, ουδέ χρείαν όλως είχε της ανδρείας. Και αυτή του Θεού η παντοδυναμία ήθελ' είσθε χωρίς όφελος διά τους ανθρώπους, αν δεν ήτον ενωμένη με την άπειρον δικαιοσύνην του...».
(Αδ, Κοραής προς Οδυσσέα Ανδρούτσον, 1824)

«...Αχ, διά τους οικτιρμούς του Θεού, ο οποίος είναι όλος αγάπη, διά το όνομα της Πατρίδος, η οποία είναι όλη αρετή, ας καθαρίσωμεν την ψυχήν μας, και εις αυτήν την ώραν του κινδύνου, από τον ρύπον της διχονοίας, ας θάψωμεν εις τον τάφον της λησμονησίας τα άγρια και ανόητα πάθη μας, ας πλύνωμεν τας μεμολυσμένας καρδίας εις το ιερόν λουτρόν της αγάπης, ο πατριωτισμός ας λαμπρύνη, εις το εξής τον θολωμένον νουν μας, η ειλικρίνεια ας βασιλεύση εις την καρδίαν μας, η αγάπη κα η σύμπνοια ας προπορεύωνται, ως νεφέλη πυρός, όλων των βουλών μας και όλων των έργων μας».
(Σπ. Τρικούπης)

«Κι' όσο αγαπώ την πατρίδα μου δεν αγαπώ άλλο τίποτας. Ναρθή ένας να μου ειπή ότι θα πάγη ομπρός η πατρίδα, στρέγομαι να μου βγάλη και τα δυό μου μάτια. Ότι αν είμαι στραβός, και η πατρίδα μου είναι καλά, με θρέφει, αν η πατρίδα μου αχαμνά, δέκα μάτια νάχω, στραβός θανά είμαι. Ότι σ΄αυτείνη θα ζήσω, δεν έχω σκοπό να πάγω αλλού».
(Ιω. Μακρυγιάννης)

«Είναι καιρός...να κρημνίσωμεν από τα νέφη την Ημισέληνον διά να υψώσωμεν το σημείον, δι' ού πάντοτε νικώμεν, λέγω τον Σταυρόν και ούτω να εκδικήσωμεν την πατρίδα και την ορθόδοξον ημών πίστιναπό την ασεβή των ασεβών καταφρόνησιν»;
(Αλ. Υψηλάντης)


«...Η ημέρα εκείνη, την οποίαν επιθυμούσαν οι πατέρες μας να την ιδούν, έφθασε και ο Νυμφίος έρχεται...Έφθασεν ο καιρός διά να λάμψη πάλιν ο Σταυρός και να λάβη πάλιν η Ελλάς, η δυστυχής Πατρίς μας, την ελευθερίαν της...».
«Ό, τι και αν εκάμαμεν, είτε εγώ, είτε οι συνάδελφοί μου, είτε ως εταίροι, είτε ως αγωνισταί, ήτο έμπνευσις και έργον της Θείας Προνοίας, και ουδέν ηθέλομεν πράξει άνευ της εμπνεύσεως ταύτης».
(Άνθιμος Γαζής)

***
«ΙΔΟΥ ο Θεός μεθ' ημών, ος επάταξεν έθνη πολλά και απέκτεινε βασιλείς κραταιούς. Ο Παντοκράτωρ Θεός δεν μας αφήνει εις την διάκρισιν του εχθρού. Αλλά είναι σύμμαχός μας, καθώς πολλάκις το είδομεν και άμποτε εις το εξής διά της δυνάμεως του τιμίου και ζωοποιού Σταυρού και διά της ενεργείας και γενναιότητός σας να αφανισθή ο εχθρός εξ ολοκλήρου...».
(Π. Μαυρομιχάλης προς τον Θ.Κολοκοτρώνη)

***
«ΧΩΡΙΣ αρετή και θρησκεία δεν σχηματίζεται κοινωνία, ούτε βασίλειον».
(Στρατηγός Μακρυγιάννης)

***
«Ο Θεός είναι μετά της Ελλάδος και υπέρ της Ελλάδος και αύτη σωθήσεται. Επί ταύτης της πεποιθήσεως αντλώ πάσας μου τας δυνάμεις και πάντας τους πόρους».
(Ι. Καποδίστριας)

«Η Ιστορία και το μέλλον της Ελλάδος στηρίζονται πάνω σε τρεις λέξεις: Θρησκεία, Ελευθερία, Πατρίς».
(Παλαιών Πατρών Γερμανός)

«Εγώ, η φαμίλια μου, τα' άρματά μου, ό,τι έχω είναι για την Ελλάδα».
(Θεόδωρος Κολοκοτρώνης)


Ορθόδοξος Φιλόθεος Μαρτυρία
Εκδόσεις "Ορθόδοξος Κυψέλη"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:22:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μόλις την δείρεις γράψτο στο φόρουμ να το φχαριστηθείτε όλοι οι παπαδομουτζαχεντίν του συναφιού σου. Η γνωστή ομάδα δηλαδή.

Γελοίε!



Όχι μόνο αυτή, αλλά και εσένα και όλους τους άλλους είστε για μάζεμα και για τον Καιάδα ..... αν ζούσαν τώρα οι πνευματικοί σας πρόγονοι, για εκεί θα σας είχαν τέτοιοι που είστε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:23:17  Εμφάνιση Προφίλ
Και επειδή με τους "τσαμπουκάδες"
και τις συναφείς ανοησίες,περνούν οι
ουσιαστικές αναρτήσεις ώς μη παρατιθέμενες,
τις παραθέτω εκ νέου:

"...ούχ ήττον όμως οι τέσσαρες εκείνοι ιεράρχαι
(σ.σ.αρχιεπίσκοποι και μητροπολίτες,
Νικαίας,Χαλκηδόνος,Λαρίσσης και Ιωαννίνων)
συνοδευόμενοι και υπό του μεγάλου
πρωτοσυγγέλου των Πατριαρχείων,κατώρθωσαν
να τύχωσι συνεντεύξεως μετά του
Ιβραχήμ Πασά,όστις ωδήγησεν αυτούς
εις Λακεδαίμονα,διασπείραντες καθ'οδόν
λόγους υποταγής πρός τον Σουλτάνον.
Είτα έφθασαν εις Τρίπολιν,πλήν
ο ενταύθα έκτακτος επίτροπος Α. Βλαχόπουλος
δεν επέτρεψεν αυτοίς την είσοδον..."


( Απρίλιος-Μάϊος 1828)

Τρύφονος Ευαγγελίδη "Ιστορία του Ιωάννου Καποδίστρια"

Και:

"Απελθών δε ο γραμματεύς και λαβών έντευξιν
μετ'αυτών,παρετήρησε μεγάλην μεν από μέρους των
δυσαρέσκειαν δια την παρεμπόδισίν των του να
εισέλθωσιν εις την πόλιν,αφ'ετέρου δε πάλιν
βαδίζοντας εις τον σκοπόν των με ήπιον τρόπον,
και ομιλούντας(καθ'άς είχον οδηγίας) τα υπέρ του
Σουλτάνου και του Ιμπραχήμ Πασά φρονήματά των,
επί προσθήκη,ότι δεν συνέφερε πλέον να είναι
Έλληνες εις τοιαύτην κατάστασιν,και άλλα τοιαύτα,
και ότι έπρεπε να γνωρίσουν τα συμφέροντά των,
και να υποκύψωσι τον αυχένα υπό το σκήπτρον
του κραταιότατου Σουλτάνου(1).
Ο δε γραμματεύς ακούσας τους λόγους αυτών,τους οποίους
έλεγον δημοσίως παρόντων περί τον γραμματέα 500 περίπου
Ελλήνων,τοις απήντησεν όσα δεν ήλπιζον

(σ.σ.μ'άλλα λόγια τούς έστειλε "αδιάβαστους")

Αμβρόσιος φραντζής,εν τη επιτομή της Ιστορίας της αναγεννηθείσης Ελλάδος (τόμος Γ',σελ. 58),από το βιβλίο του
Τρύφωνος Ευαγγελίδη "Ιστορία του Ιωάννου Καποδίστρια"

(1)"Ταύτα εφήμιζον οι από κωνσταντινουπόλεως
πεμφθέντες Αρχιερείς,διότι άλλως δεν εσύμφερεν εις αυτούς."
(σημείωση Τρ. Ευαγγελίδη)


Και φυσικά το βίντεο ακόμη μια φορά:

http://www.youtube.com/watch?v=lFKSTnX0f4g

Εν συνόλω πλέον τρις!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:33:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:

Όχι μόνο αυτή, αλλά και εσένα και όλους τους άλλους είστε για μάζεμα και για τον Καιάδα ..... αν ζούσαν τώρα οι πνευματικοί σας πρόγονοι, για εκεί θα σας είχαν τέτοιοι που είστε!



Αποτελέσματα ΠΑΝΙΚΟΥ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:42:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός:

Όχι μόνο αυτή, αλλά και εσένα και όλους τους άλλους είστε για μάζεμα και για τον Καιάδα ..... αν ζούσαν τώρα οι πνευματικοί σας πρόγονοι, για εκεί θα σας είχαν τέτοιοι που είστε!



Περίφημη απόδειξις των μεγάλων
ιδεωδών του χριστιανισμού:
"Αγαπάτε αλλήλους" !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 16:50:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ψηλός:

Όχι μόνο αυτή, αλλά και εσένα και όλους τους άλλους είστε για μάζεμα και για τον Καιάδα ..... αν ζούσαν τώρα οι πνευματικοί σας πρόγονοι, για εκεί θα σας είχαν τέτοιοι που είστε!



Αποτελέσματα ΠΑΝΙΚΟΥ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Λοιπον, Kapodistria, εντάξει δεν θα σε δείρω (να ησυχάσει και ο Μπίλης).

Θα μου πεις όμως ένα πράγμα.

Γιατί το βίντεο κόβεται και μετά συνεχίζει με αυτό που λέει ο Πατέρας ζήσης πως οι Άγιοι Πατέρες δεν θα το επέτρεπαν;
Μήπως γνωρίζεις την αιτία αυτής της διακοπής;

Ξεκινά με το «θα το απέτρεπαν και θα το ηρνούντο αυτό οι Άγιοι Πατέρες μας…..»

Αφού ο «ποιητής» το έκοψε (και ήξερε γιατί το έκανε), μπορείς να μας πεις εσύ σε τι αναφέρεται το «το»;


Edited by - Ψηλός on 28/09/2010 16:58:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 17:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Ψηλέ don't panic ! Count to 10 and then panic!

Μουτζαχεντινοπαπαδαριό.

Αυτό που σας εκφράζει καλύτερα είναι το :

"Καλύτερα φέσι Τούρκικο παρά καλύπτρα λατινική".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 17:41:03  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Kapodistria, τον πληρώνεις αυτόν τον παρατρεχάμενο ή δωρεάν σου προσφέρει τις υπηρεσίες του;

Βρε πες του του πιτσιρικά να πάει παραπέρα να ασχοληθεί με τίποτα άλλο .... δώστου και κάνα ευρώ να πιει και καμιά φάντα.


Macedon σε αυτές τις δυο μόνο σελίδες (απο αυτό εδώ το μήνυμά μου: Απεστάλη: 28/09/2010, 13:03:52, που είπα να προσπαθήσω να κάνω σωστό διάλογο με την Kapodistria), να μαζέψω τις προκλήσεις από το Μπιλάκο και την Kapodistria για να δούμε ή μάλλον να δείτε εσείς (γιατί οι άλλοι αναγνώστες το βλέπουν), ποιοι είναι αυτοί που δυναμιτίζουν τις συζητήσεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 17:45:32  Εμφάνιση Προφίλ
Μην κάνεις ποτέ μια ερώτηση αν δεν είσαι έτοιμος για την απάντηση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 17:48:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Μόλις την δείρεις γράψτο στο φόρουμ να το φχαριστηθείτε όλοι οι παπαδομουτζαχεντίν του συναφιού σου. Η γνωστή ομάδα δηλαδή.

Γελοίε!



Όχι μόνο αυτή, αλλά και εσένα και όλους τους άλλους είστε για μάζεμα και για τον Καιάδα ..... αν ζούσαν τώρα οι πνευματικοί σας πρόγονοι, για εκεί θα σας είχαν τέτοιοι που είστε!



Σκληρέ άνδρα...κι'άπονε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 17:52:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ήταν σκληρός και τον έλεγαν ... Βρασίδα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 18:02:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ένα απόσπασμα από το

«Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΡΑΣΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 21»

του Πατρός Γεωργίου Μεταλληνού


«Υπάρχουν, βέβαια, και επικριτές του Κλήρου, και των Αρχιερέων, που αμφισβητούν ή και αρνούνται την ειλικρινή και άδολη συμμετοχή τους στον Αγώνα. Τέτοιες θέσεις έχουν κατά καιρούς υποστηρίξει ο Γ. Κορδάτος (ιστορικός μαρξιστής), ο Γ. Σκαρίμπας (λογοτέχνης μαρξιστής, αλλ' όχι ιστορικός), ο Μάριος Πλωρίτης (φιλόλογος κριτικός, αλλ' όχι ιστορικός), ο Γ. Καρανικόλας (δημοσιογράφος, όχι ιστορικός)8 κ.ά. Οι θέσεις αυτές επαναλαμβάνονται στερεότυπα από άλλους λιγότερο σημαντικούς και άσχετους με την ιστορική έρευνα. Αρκεί να μελετήσει κανείς το «Δελτίον» της Ο.Λ.Μ.Ε.9, για να διαπιστώσει πώς αυτούσιες οι ιδεολογικές αυτές ερμηνείες για το '21 περνούν στο χώρο της παιδείας. Το πραγματικά, όμως, ανέντιμο είναι, ότι στη μάχη της Αλαμάνας επαινείται μεν ο Αθανάσιος Διάκος, ως «κατώτερος» κληρικός, όχι όμως και ο οργανωτής και αρχηγός του ελληνικού σώματος Μητροπολίτης Σαλώνων Ησαΐας, που έπεσε ηρωικά στη μάχη μαζί με τον αδελφό του παπα Γιάννη, έγγαμο και πατέρα πολλών τέκνων. Αλλά πρέπει να πολεμούνται οι «δεσποτάδες»!

Το τραγικά απελπιστικό δε είναι, ότι πολλές από τις παλαιότερες τοποθετήσεις έχουν πια ξεπερασθεί και στο χώρο της μαρξιστικής ιστορικής Σχολής, οπότε οι υποστηρικτές τους αποδεικνύονται «παλαιομοδίτες» στο χώρο του ιστορικού ερασιτεχνισμού. Νεώτεροι μαρξιστές ιστορικοί έχουν αποκηρύξει την ερμηνευτική μέθοδο του Γ. Κορδάτου και απομακρυνθεί από την ιδεολογική προοπτική του. Επίσης έχουν απορρίψει την προπολεμική θεωρία του «λαϊκισμού» (π.χ. Λέων Στρίγκας). Έτσι, ο Π. Ρούσος δέχεται την Επανάσταση του '21 ως εθνικοαπελευθερωτική και ομολογεί: «Σε σύγκριση με το εθνικό το κοινωνικό έρχεται στο υπόστρωμα». Ανάλογα δέχονται ο καθηγ. Βασ. Φίλιας, ο Λέων Στρίγκας, η Ελ. Αντωνιάδη-Μπιμπίκου κ.ά.10. Η επικρατούσα στο χώρο της μαρξιστικής σκέψης σήμερα θέση είναι, ότι η Επανάσταση του '21 είναι εθνικοαπελευθερωτική, με κοινωνικό περιεχόμενο, αλλά μία, στην οποία έλαβαν μέρος οι πιο ετερόκλητες δυνάμεις, κάθε μια με τις δικές της προϋποθέσεις και στοχοθεσία. Δεν έχει εκλείψει, όμως, τελείως η ιδεολογική προσέγγιση, που αναιρεί κάθε δυνατότητα ιστορικής-επιστημονικής κατανοήσεως και ερμηνείας.

Ένα από τα επισημότερα θύματα της παρατεινόμενης αυτής ιδεολογικής αδιαλλαξίας είναι ο Μέγας Οικουμενικός Πατριάρχης του Αγώνα, Άγιος Γρηγόριος Ε'. Η ερμηνεία της στάσης του στον Αγώνα απαιτεί επαρκή γνώση της εποχής (ιστορικά, κοινωνιολογικά, πολιτικά, διπλωματικά) και τη χρήση ορθών κριτηρίων, συγχρόνων δηλαδή και όχι σημερινών (ιστορικός αναχρονισμός). Ο σοφός εκείνος Γενάρχης, πώς ήταν δυνατό να παραβλέψει τους αρνητικούς παράγοντες, που απειλούσαν κάθε επαναστατική σκέψη (Ιερά Συμμαχία, Τσάρος, προηγούμενες οικτρές αποτυχίες, π.χ. 1790); Γιατί να απαιτεί κανείς λιγότερη σύνεση από εκείνη του Κοραή και του Καποδίστρια, που ήσαν τελείως αρνητικοί στα σχέδια εξεγέρσεως;

Και όμως, σε καμμία παρακωλυτική ή αποτρεπτική ενέργεια δεν προέβη, η δε αλληλογραφία του είναι σαφώς θετική και φανερώνει την εσωτερική συμμετοχή του στα σχέδια της Φιλικής, θα ερωτήσει, βέβαια, κανείς: και ο περιβόητος αφορισμός του κινήματος Υψηλάντου-Σούτσου;
Δεν είναι σαφής αντίδραση του Γρηγορίου; Έτσι, άλλωστε, ερμηνεύεται ως σήμερα από την αρνητική κριτική. Μπορεί, όμως, να «ερμηνευθεί» ο αφορισμός χωρίς να ληφθεί υπόψη το κλίμα μέσα στο όποιο έγινε;

Και ποιο ήταν το κλίμα αυτό; Έκρηξη της οργής του Σουλτάνου (απόλυτου κυρίου πάνω σε κάθε υπήκοο) Άμεσος κίνδυνος γενικής σφαγής των Ρωμηών (ομολογία εκθέσεων των ξένων της Κωνσταντινουπόλεως). Απερίγραπτες θηριωδίες, που προοιώνιζαν τη συνέχεια -Παύση από τον Σουλτάνο δύο Μ. Βεζίρηδων, με την κατηγορία της επιεικούς στάσεως έναντι των Ρωμηών- Απαγχονισμός του Σεϊχουλισλάμη (Θρησκευτικού αρχηγού), κατηγορουμένου για απείθεια (δεν εξέδωσε φετφά για την σφαγή και εξόντωση των Ρωμηών)14 - Εκτελέσεις Φαναριωτών (Μουζούρηδων και Μητροπολιτών) κ.λπ.

Ποιος μπορεί μετά από όλα αυτά να αρνηθεί, ότι ο αφορισμός ήταν πράξη ανάγκης και «στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου»; (Νικοπόλεως Μελέτιος). Αυτή ακριβώς ήταν και η ερμηνεία του άμεσα θιγομένου από τον αφορισμό Αλ. Υψηλάντη: «Ο Πατριάρχης βιαζόμενος υπό της Πόρτας, σας στέλλει αφοριστικά και Εξάρχους, παρακινώντάς σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς, όμως, να τα θεωρήτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου». Μόνο, λοιπόν, μετά από γνώση όλων αυτών μπορεί να εκτιμηθεί σωστά και ο απαγχονισμός του Γρηγορίου. Ο πρώτος Πατριάρχης της Ρωμηοσύνης εκτελέσθηκε ως «προδότης» του Σουλτάνου και όχι των Ρωμηών.

Και εύλογα, αφού τυπικά ήταν ο δεύτερος μετά τον Σουλτάνο αξιωματούχος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ενώ δε ο αφορισμός δεν είχε καμμιά αρνητική απήχηση στον Εθνικό Αγώνα, αφού ήταν γνωστή η προέλευσή του, το «σχοινί του Πατριάρχη» ανέπτυξε μιαν ευεργετική δυναμική, διότι έγινε κινητήρια δύναμη στο αγωνιζόμενο Έθνος.

Η ιδεολογικοποιημένη ερμηνεία δεν αφήνει, όμως, άθικτους και τους άλλους Αρχιερείς. Θέλοντας να μειώσουν τη διακεκριμένη συμμετοχή αρχιερέων, όπως λ.χ. ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ή ο Σαλώνων Ησαΐας, μιλούν για «εκατοντάδες αρχιερέων» (Σκαρίμπας), η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων (δήθεν) απέσχε και υπονόμευσε τον Αγώνα17. Έχουν, όμως, έτσι τα πράγματα;

Οι Αρχιερείς του Οικουμενικού Θρόνου δεν ξεπερνούσαν τους 200, στις 171 συνολικά επαρχίες του. Ο αριθμός δε αυτός περιλαμβάνει και τους Αρχιερείς των άλλων ρωμαίικων Πατριαρχείων, που ήταν στα όρια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας18. Ο Σπ. Τρικούπης, Θ. Φαρμακίδης κ.ά. δέχονται τον αριθμό 180, οι δε τιτουλάριοι Αρχιερείς δεν υπερβαίνουν τους 20. Ποια ήταν, λοιπόν, η συμμετοχή αυτών των Αρχιερέων στη Φιλική Εταιρεία20.

Παρά τον αστικό χαρακτήρα της Φιλικής, οι πρωτεργάτες της δεν είχαν δυτική αντιφεουδαρχική συνείδηση, διότι στην «καθ' ημάς Ανατολήν» δεν υπήρχε φεουδαρχία φραγκικού τύπου (φυσική αριστοκρατία). Γι' αυτό, ενώ στη Δύση ο Κλήρος, και μάλιστα οι Επίσκοποι, εθεωρούντο προέκταση της τάξεως των Ευγενών, η Φιλική στράφηκε εδώ στον Κλήρο και μάλιστα στις κεφαλές του. Αυτό επιβεβαιώνει και ο Κορδάτος: «Οι Φιλικοί [...] επεδίωξαν να δώσουν χαρακτήρα πανεθνικόν εις την ωργανωμένην επανάστασιν και δι' αυτό προσηλύτισαν και μερικούς Φαναριώτας και ανωτέρους Κληρικούς21. Το επίθετο («μερικούς») απορρέει από το ιδεολογικό πρίσμα του Κορδάτου και δεν ανταποκρίνεται στο ελάχιστο στα πράγματα.

Από το 1818 μυήθηκαν στην Φ.Ε. όλοι σχεδόν οι Αρχιερείς της Πελοποννήσου22 κάτι, που αναγκάζεται να το παραδεχθεί ο αγαθότερος Σκαρίμπας: «Η Φ.Ε. [...] στον κόλπο είχε μυήσει όλους σχεδόν τους Παλαιοελλαδίτες κοτσαμπάσηδες και προπαντός τους δεσποτάδες». Η αλήθεια είναι ότι ως Ρωμηοί οι ηγέτες της Φιλικής γνώριζαν την επιρροή των Αρχιερέων στο λαό. Μέσα στα έτη 1818-21 όλοι σχεδόν οι Αρχιερείς έγιναν μέλη της Φιλικής. Μαρτυρίες αδιαμφισβήτητες καλύπτουν 81 περιπτώσεις. Για έναν αριθμό απουσιάζουν μαρτυρίες, χωρίς, όμως, να μπορεί να υποστηριχθεί, ότι δεν είχαν μυηθεί και εκείνοι. Απουσιάζει, όμως, και κάθε μαρτυρία για προβολή αρνήσεως ή για υπονόμευση του έργου της Εταιρείας.

Οι περισσότεροι ιστορικοί δέχονται, ότι οι Αρχιερείς υπήρξαν η σπονδυλική στήλη της Φιλικής και ο κύριος παράγων του έργου της λόγω του υψηλού κύρους τους στο Λαό. Αν οι Αρχιερείς εξ άλλου δεν περιέβαλλαν με την αγάπη τους το έργο της Φιλικής, πολλά πράγματα μπορούσαν να ανατραπούν.
Μια αναφορά, τέλος, στην ποσοστιαία σύνθεση της Φιλικής δίνει τα στοιχεία:
Κληρικοί 9,5%, Αγρότες 6% και Πρόκριτοι 11,7%.

Ιδιαίτερα από την περιοχή της Ελλάδος αναφέρονται επώνυμα στις πηγές 73 Αρχιερείς, που έλαβαν ενεργό μέρος στον Αγώνα. 42 Αρχιερείς υπέστησαν ταπεινώσεις, εξευτελισμούς, φυλακίσεις, διώξεις κάθε είδους, βασανιστήρια, εξορίες κ.λπ. Δύο Οικουμενικοί Πατριάρχες (Γρηγόριος Ε', Κύριλλος ΣΤ’) και 45 Αρχιερείς (Μητροπολίτες) εκτελέστηκαν ή έπεσαν σε μάχες. Κατά τον Γάλλο Πρόξενο Πουκεβίλ οι κληρικοί-θύματα του Αγώνα ανέρχονται συνολικά σε 6.000.

και, τέλος, αδιάψευστα στοιχεία (αλλά για τους αρχαιοταλιμπάν σίγουρα δεν μετράνε …

Υπάρχει, όμως, και το «εξ αντιθέτου» επιχείρημα. Η μαρτυρία των Τούρκων ιστορικών για τη δράση του ελληνορθόδοξου Κλήρου στον Αγώνα του '2127. Έτσι ο Μώραλη Μελίκ Μπέη δέχεται ότι «τον λαόν (της Πελοποννήσου) υπεκίνησαν οι έχοντες συμφέροντα και σχέσεις μετά τούτων, οι έμποροι, οι πρόκριτοι, και κυρίως οι μητροπολίται και γενικώς οι ανήκοντες εις τον κλήρον, δηλαδή οι πραγματικοί ηγέται του Έθνους»28. Ο δε Ζανί Ζαντέ σημειώνει: «Τα σχέδια ετηρούντο μυστικά μεταξύ του Πατριάρχου, των Μητροπολιτών, των Παπάδων, των Δημογερόντων»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 18:19:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

Καλά... καλά... Ιστορίες επαγγελματιών χριστιανών, γνωστής εγκυρότητας και αξιοπιστίας. Ας ρίξουμε μόνο μια ματιά σε μια από τις ... βασικές πηγές..

quote:
Κατά τον Γάλλο Πρόξενο Πουκεβίλ οι κληρικοί-θύματα του Αγώνα ανέρχονται συνολικά σε 6.000.

6.000 παπάδες... Φοβερό! Αλλά... για μια στιγμή.

Αυτός, ο Πουκεβίλ δεν ήταν που έγραψε την ιστορία για την Αγία Λαύρα; Που μας παραθέτει το φλογερό λόγο του Π.Π. Γερμανού, που μας εξιστορεί πώς αυτός ευλόγησε τα παλληκάρια, πώς αυτά ορκίστηκαν ενώπιόν του, κτλ. κτλ. στις 25 Μαρτίου; (τη μέρα που στην Αγ. Λαύρα δεν ήταν κανείς και ο Π.Π. Γερμανός βρισκόταν αρκετά χιλιόμετρα από κει;)

Όντως η περιγραφή από τον Πουκεβίλ είναι φανταστική. Δηλαδή, πού να ήταν και ο Π.Π. Γερμανός παρών, ποιός ξέρει τι θα έγραφε...

Μετά απορούν μερικοί γιατί τον παραπάνω "ιστορικό" τον περιγελάει ακόμη και η "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους"...

Ε, εντάξει. Ο Ψηλός το θεωρεί "αξιόπιστο", τι να κάνουμε τώρα. Αφού έτσι εξυπηρετεί...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 19:19:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:

Λοιπον, Kapodistria, εντάξει δεν θα σε δείρω (να ησυχάσει και ο Μπίλης).


Τι λες βρε παιδί μου!
Και εγώ που είχα αρχίσει από τώρα
να ψάχνω που να ...κρυφτώ!!!

Πάντως το μήνυμα στο ηλεκτρονικό μου
ταχυδρομείο,ακόμη το περιμένω...


quote:

Ψηλός:

Θα μου πεις όμως ένα πράγμα.

Γιατί το βίντεο κόβεται και μετά συνεχίζει με αυτό που λέει ο Πατέρας ζήσης πως οι Άγιοι Πατέρες δεν θα το επέτρεπαν;
Μήπως γνωρίζεις την αιτία αυτής της διακοπής;

Ξεκινά με το «θα το απέτρεπαν και θα το ηρνούντο αυτό οι Άγιοι Πατέρες μας…..»

Αφού ο «ποιητής» το έκοψε (και ήξερε γιατί το έκανε), μπορείς να μας πεις εσύ σε τι αναφέρεται το «το»;




Εδώ ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΑ
η χριστιανική ρήση:

Διυλίζεις τον κώνωπα και
καταπίνεις την κάμηλον
!!!

Στέκεσαι στο το, όταν μια
ολόκληρη φράση "βγάζει μάτια":

"Καλύτερα τούρκικο φέσι,παρά
καλύπτρα λατινική."

Έτσι κάνεις εσύ τις συζητήσεις σου,όταν
στριμώχνεσαι ε;!!!

Ο Νοών νοείτω...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 19:23:33  Εμφάνιση Προφίλ
Για να μην βάζεις ότι θες εσύ για να
αποπροσανατολίζεις από τα ΟΥΣΙΩΔΗ,
για ακόμη μια φορά το παραθέτω:


"...ούχ ήττον όμως οι τέσσαρες εκείνοι ιεράρχαι
(σ.σ.αρχιεπίσκοποι και μητροπολίτες,
Νικαίας,Χαλκηδόνος,Λαρίσσης και Ιωαννίνων)
συνοδευόμενοι και υπό του μεγάλου
πρωτοσυγγέλου των Πατριαρχείων,κατώρθωσαν
να τύχωσι συνεντεύξεως μετά του
Ιβραχήμ Πασά,όστις ωδήγησεν αυτούς
εις Λακεδαίμονα,διασπείραντες καθ'οδόν
λόγους υποταγής πρός τον Σουλτάνον.
Είτα έφθασαν εις Τρίπολιν,πλήν
ο ενταύθα έκτακτος επίτροπος Α. Βλαχόπουλος
δεν επέτρεψεν αυτοίς την είσοδον..."


( Απρίλιος-Μάϊος 1828)

Τρύφονος Ευαγγελίδη "Ιστορία του Ιωάννου Καποδίστρια"

Και:

"Απελθών δε ο γραμματεύς και λαβών έντευξιν
μετ'αυτών,παρετήρησε μεγάλην μεν από μέρους των
δυσαρέσκειαν δια την παρεμπόδισίν των του να
εισέλθωσιν εις την πόλιν,αφ'ετέρου δε πάλιν
βαδίζοντας εις τον σκοπόν των με ήπιον τρόπον,
και ομιλούντας(καθ'άς είχον οδηγίας) τα υπέρ του
Σουλτάνου και του Ιμπραχήμ Πασά φρονήματά των,
επί προσθήκη,ότι δεν συνέφερε πλέον να είναι
Έλληνες εις τοιαύτην κατάστασιν,και άλλα τοιαύτα,
και ότι έπρεπε να γνωρίσουν τα συμφέροντά των,
και να υποκύψωσι τον αυχένα υπό το σκήπτρον
του κραταιότατου Σουλτάνου(1).
Ο δε γραμματεύς ακούσας τους λόγους αυτών,τους οποίους
έλεγον δημοσίως παρόντων περί τον γραμματέα 500 περίπου
Ελλήνων,τοις απήντησεν όσα δεν ήλπιζον
(σ.σ.μ'άλλα λόγια τούς έστειλε "αδιάβαστους")

Αμβρόσιος Φραντζής,εν τη επιτομή της Ιστορίας της αναγεννηθείσης Ελλάδος (τόμος Γ',σελ. 58),από το βιβλίο του
Τρύφωνος Ευαγγελίδη "Ιστορία του Ιωάννου Καποδίστρια"

(1)"Ταύτα εφήμιζον οι από κωνσταντινουπόλεως
πεμφθέντες Αρχιερείς,διότι άλλως δεν εσύμφερεν εις αυτούς."
(σημείωση Τρ. Ευαγγελίδη)


Και φυσικά το βίντεο ακόμη μια φορά:

http://www.youtube.com/watch?v=lFKSTnX0f4g

Εν συνόλω πλέον τετράκις!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 19:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:

...που είπα να προσπαθήσω να κάνω σωστό διάλογο...



Απορώ πως εννοείς εσύ τον
σωστό διάλογο;
Με το "Γειά σου Γιάννη" "κουκιά σπέρνω";!!!

Άν θυμάσαι(που θυμάσαι,απλά ποιείς την νήσσαν)
από αλλού ξεκίνησε το θέμα του
...σωστού διαλόγου...
Με δική σου προτροπή και στην τοποθέτησή μου,
αντί απαντήσεως ή άποψης επί εκείνων που
εγράφησαν,
όπως ανέφερα πιό πάνω: "Γειά σου Γιάννη..."

Άντε μωρέ που θες να μας ..."δουλέψεις"
κι'από πάνω.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 21:08:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ένα απόσπασμα από το

«Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΡΑΣΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 21»

του Πατρός Γεωργίου Μεταλληνού


«Υπάρχουν, βέβαια, και επικριτές του Κλήρου, και των Αρχιερέων, που αμφισβητούν ή και αρνούνται την ειλικρινή και άδολη συμμετοχή τους στον Αγώνα. Τέτοιες θέσεις έχουν κατά καιρούς υποστηρίξει ο Γ. Κορδάτος (ιστορικός μαρξιστής), ο Γ. Σκαρίμπας (λογοτέχνης μαρξιστής, αλλ' όχι ιστορικός), ο Μάριος Πλωρίτης (φιλόλογος κριτικός, αλλ' όχι ιστορικός), ο Γ. Καρανικόλας (δημοσιογράφος, όχι ιστορικός)8 κ.ά. Οι θέσεις αυτές επαναλαμβάνονται στερεότυπα από άλλους λιγότερο σημαντικούς και άσχετους με την ιστορική έρευνα. Αρκεί να μελετήσει κανείς το «Δελτίον» της Ο.Λ.Μ.Ε.9, για να διαπιστώσει πώς αυτούσιες οι ιδεολογικές αυτές ερμηνείες για το '21 περνούν στο χώρο της παιδείας. Το πραγματικά, όμως, ανέντιμο είναι, ότι στη μάχη της Αλαμάνας επαινείται μεν ο Αθανάσιος Διάκος, ως «κατώτερος» κληρικός, όχι όμως και ο οργανωτής και αρχηγός του ελληνικού σώματος Μητροπολίτης Σαλώνων Ησαΐας, που έπεσε ηρωικά στη μάχη μαζί με τον αδελφό του παπα Γιάννη, έγγαμο και πατέρα πολλών τέκνων. Αλλά πρέπει να πολεμούνται οι «δεσποτάδες»!

Το τραγικά απελπιστικό δε είναι, ότι πολλές από τις παλαιότερες τοποθετήσεις έχουν πια ξεπερασθεί και στο χώρο της μαρξιστικής ιστορικής Σχολής, οπότε οι υποστηρικτές τους αποδεικνύονται «παλαιομοδίτες» στο χώρο του ιστορικού ερασιτεχνισμού. Νεώτεροι μαρξιστές ιστορικοί έχουν αποκηρύξει την ερμηνευτική μέθοδο του Γ. Κορδάτου και απομακρυνθεί από την ιδεολογική προοπτική του. Επίσης έχουν απορρίψει την προπολεμική θεωρία του «λαϊκισμού» (π.χ. Λέων Στρίγκας). Έτσι, ο Π. Ρούσος δέχεται την Επανάσταση του '21 ως εθνικοαπελευθερωτική και ομολογεί: «Σε σύγκριση με το εθνικό το κοινωνικό έρχεται στο υπόστρωμα». Ανάλογα δέχονται ο καθηγ. Βασ. Φίλιας, ο Λέων Στρίγκας, η Ελ. Αντωνιάδη-Μπιμπίκου κ.ά.10. Η επικρατούσα στο χώρο της μαρξιστικής σκέψης σήμερα θέση είναι, ότι η Επανάσταση του '21 είναι εθνικοαπελευθερωτική, με κοινωνικό περιεχόμενο, αλλά μία, στην οποία έλαβαν μέρος οι πιο ετερόκλητες δυνάμεις, κάθε μια με τις δικές της προϋποθέσεις και στοχοθεσία. Δεν έχει εκλείψει, όμως, τελείως η ιδεολογική προσέγγιση, που αναιρεί κάθε δυνατότητα ιστορικής-επιστημονικής κατανοήσεως και ερμηνείας.

Ένα από τα επισημότερα θύματα της παρατεινόμενης αυτής ιδεολογικής αδιαλλαξίας είναι ο Μέγας Οικουμενικός Πατριάρχης του Αγώνα, Άγιος Γρηγόριος Ε'. Η ερμηνεία της στάσης του στον Αγώνα απαιτεί επαρκή γνώση της εποχής (ιστορικά, κοινωνιολογικά, πολιτικά, διπλωματικά) και τη χρήση ορθών κριτηρίων, συγχρόνων δηλαδή και όχι σημερινών (ιστορικός αναχρονισμός). Ο σοφός εκείνος Γενάρχης, πώς ήταν δυνατό να παραβλέψει τους αρνητικούς παράγοντες, που απειλούσαν κάθε επαναστατική σκέψη (Ιερά Συμμαχία, Τσάρος, προηγούμενες οικτρές αποτυχίες, π.χ. 1790); Γιατί να απαιτεί κανείς λιγότερη σύνεση από εκείνη του Κοραή και του Καποδίστρια, που ήσαν τελείως αρνητικοί στα σχέδια εξεγέρσεως;

Και όμως, σε καμμία παρακωλυτική ή αποτρεπτική ενέργεια δεν προέβη, η δε αλληλογραφία του είναι σαφώς θετική και φανερώνει την εσωτερική συμμετοχή του στα σχέδια της Φιλικής, θα ερωτήσει, βέβαια, κανείς: και ο περιβόητος αφορισμός του κινήματος Υψηλάντου-Σούτσου;
Δεν είναι σαφής αντίδραση του Γρηγορίου; Έτσι, άλλωστε, ερμηνεύεται ως σήμερα από την αρνητική κριτική. Μπορεί, όμως, να «ερμηνευθεί» ο αφορισμός χωρίς να ληφθεί υπόψη το κλίμα μέσα στο όποιο έγινε;

Και ποιο ήταν το κλίμα αυτό; Έκρηξη της οργής του Σουλτάνου (απόλυτου κυρίου πάνω σε κάθε υπήκοο) Άμεσος κίνδυνος γενικής σφαγής των Ρωμηών (ομολογία εκθέσεων των ξένων της Κωνσταντινουπόλεως). Απερίγραπτες θηριωδίες, που προοιώνιζαν τη συνέχεια -Παύση από τον Σουλτάνο δύο Μ. Βεζίρηδων, με την κατηγορία της επιεικούς στάσεως έναντι των Ρωμηών- Απαγχονισμός του Σεϊχουλισλάμη (Θρησκευτικού αρχηγού), κατηγορουμένου για απείθεια (δεν εξέδωσε φετφά για την σφαγή και εξόντωση των Ρωμηών)14 - Εκτελέσεις Φαναριωτών (Μουζούρηδων και Μητροπολιτών) κ.λπ.

Ποιος μπορεί μετά από όλα αυτά να αρνηθεί, ότι ο αφορισμός ήταν πράξη ανάγκης και «στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου»; (Νικοπόλεως Μελέτιος). Αυτή ακριβώς ήταν και η ερμηνεία του άμεσα θιγομένου από τον αφορισμό Αλ. Υψηλάντη: «Ο Πατριάρχης βιαζόμενος υπό της Πόρτας, σας στέλλει αφοριστικά και Εξάρχους, παρακινώντάς σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς, όμως, να τα θεωρήτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου». Μόνο, λοιπόν, μετά από γνώση όλων αυτών μπορεί να εκτιμηθεί σωστά και ο απαγχονισμός του Γρηγορίου. Ο πρώτος Πατριάρχης της Ρωμηοσύνης εκτελέσθηκε ως «προδότης» του Σουλτάνου και όχι των Ρωμηών.

Και εύλογα, αφού τυπικά ήταν ο δεύτερος μετά τον Σουλτάνο αξιωματούχος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ενώ δε ο αφορισμός δεν είχε καμμιά αρνητική απήχηση στον Εθνικό Αγώνα, αφού ήταν γνωστή η προέλευσή του, το «σχοινί του Πατριάρχη» ανέπτυξε μιαν ευεργετική δυναμική, διότι έγινε κινητήρια δύναμη στο αγωνιζόμενο Έθνος.

Η ιδεολογικοποιημένη ερμηνεία δεν αφήνει, όμως, άθικτους και τους άλλους Αρχιερείς. Θέλοντας να μειώσουν τη διακεκριμένη συμμετοχή αρχιερέων, όπως λ.χ. ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ή ο Σαλώνων Ησαΐας, μιλούν για «εκατοντάδες αρχιερέων» (Σκαρίμπας), η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων (δήθεν) απέσχε και υπονόμευσε τον Αγώνα17. Έχουν, όμως, έτσι τα πράγματα;

Οι Αρχιερείς του Οικουμενικού Θρόνου δεν ξεπερνούσαν τους 200, στις 171 συνολικά επαρχίες του. Ο αριθμός δε αυτός περιλαμβάνει και τους Αρχιερείς των άλλων ρωμαίικων Πατριαρχείων, που ήταν στα όρια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας18. Ο Σπ. Τρικούπης, Θ. Φαρμακίδης κ.ά. δέχονται τον αριθμό 180, οι δε τιτουλάριοι Αρχιερείς δεν υπερβαίνουν τους 20. Ποια ήταν, λοιπόν, η συμμετοχή αυτών των Αρχιερέων στη Φιλική Εταιρεία20.

Παρά τον αστικό χαρακτήρα της Φιλικής, οι πρωτεργάτες της δεν είχαν δυτική αντιφεουδαρχική συνείδηση, διότι στην «καθ' ημάς Ανατολήν» δεν υπήρχε φεουδαρχία φραγκικού τύπου (φυσική αριστοκρατία). Γι' αυτό, ενώ στη Δύση ο Κλήρος, και μάλιστα οι Επίσκοποι, εθεωρούντο προέκταση της τάξεως των Ευγενών, η Φιλική στράφηκε εδώ στον Κλήρο και μάλιστα στις κεφαλές του. Αυτό επιβεβαιώνει και ο Κορδάτος: «Οι Φιλικοί [...] επεδίωξαν να δώσουν χαρακτήρα πανεθνικόν εις την ωργανωμένην επανάστασιν και δι' αυτό προσηλύτισαν και μερικούς Φαναριώτας και ανωτέρους Κληρικούς21. Το επίθετο («μερικούς») απορρέει από το ιδεολογικό πρίσμα του Κορδάτου και δεν ανταποκρίνεται στο ελάχιστο στα πράγματα.

Από το 1818 μυήθηκαν στην Φ.Ε. όλοι σχεδόν οι Αρχιερείς της Πελοποννήσου22 κάτι, που αναγκάζεται να το παραδεχθεί ο αγαθότερος Σκαρίμπας: «Η Φ.Ε. [...] στον κόλπο είχε μυήσει όλους σχεδόν τους Παλαιοελλαδίτες κοτσαμπάσηδες και προπαντός τους δεσποτάδες». Η αλήθεια είναι ότι ως Ρωμηοί οι ηγέτες της Φιλικής γνώριζαν την επιρροή των Αρχιερέων στο λαό. Μέσα στα έτη 1818-21 όλοι σχεδόν οι Αρχιερείς έγιναν μέλη της Φιλικής. Μαρτυρίες αδιαμφισβήτητες καλύπτουν 81 περιπτώσεις. Για έναν αριθμό απουσιάζουν μαρτυρίες, χωρίς, όμως, να μπορεί να υποστηριχθεί, ότι δεν είχαν μυηθεί και εκείνοι. Απουσιάζει, όμως, και κάθε μαρτυρία για προβολή αρνήσεως ή για υπονόμευση του έργου της Εταιρείας.

Οι περισσότεροι ιστορικοί δέχονται, ότι οι Αρχιερείς υπήρξαν η σπονδυλική στήλη της Φιλικής και ο κύριος παράγων του έργου της λόγω του υψηλού κύρους τους στο Λαό. Αν οι Αρχιερείς εξ άλλου δεν περιέβαλλαν με την αγάπη τους το έργο της Φιλικής, πολλά πράγματα μπορούσαν να ανατραπούν.
Μια αναφορά, τέλος, στην ποσοστιαία σύνθεση της Φιλικής δίνει τα στοιχεία:
Κληρικοί 9,5%, Αγρότες 6% και Πρόκριτοι 11,7%.

Ιδιαίτερα από την περιοχή της Ελλάδος αναφέρονται επώνυμα στις πηγές 73 Αρχιερείς, που έλαβαν ενεργό μέρος στον Αγώνα. 42 Αρχιερείς υπέστησαν ταπεινώσεις, εξευτελισμούς, φυλακίσεις, διώξεις κάθε είδους, βασανιστήρια, εξορίες κ.λπ. Δύο Οικουμενικοί Πατριάρχες (Γρηγόριος Ε', Κύριλλος ΣΤ’) και 45 Αρχιερείς (Μητροπολίτες) εκτελέστηκαν ή έπεσαν σε μάχες. Κατά τον Γάλλο Πρόξενο Πουκεβίλ οι κληρικοί-θύματα του Αγώνα ανέρχονται συνολικά σε 6.000.

και, τέλος, αδιάψευστα στοιχεία (αλλά για τους αρχαιοταλιμπάν σίγουρα δεν μετράνε …

Υπάρχει, όμως, και το «εξ αντιθέτου» επιχείρημα. Η μαρτυρία των Τούρκων ιστορικών για τη δράση του ελληνορθόδοξου Κλήρου στον Αγώνα του '2127. Έτσι ο Μώραλη Μελίκ Μπέη δέχεται ότι «τον λαόν (της Πελοποννήσου) υπεκίνησαν οι έχοντες συμφέροντα και σχέσεις μετά τούτων, οι έμποροι, οι πρόκριτοι, και κυρίως οι μητροπολίται και γενικώς οι ανήκοντες εις τον κλήρον, δηλαδή οι πραγματικοί ηγέται του Έθνους»28. Ο δε Ζανί Ζαντέ σημειώνει: «Τα σχέδια ετηρούντο μυστικά μεταξύ του Πατριάρχου, των Μητροπολιτών, των Παπάδων, των Δημογερόντων»



Δηλαδή Ψηλέ , θέλεις να πείς ότι οι μόνοι που υπέστησαν διωγμούς ... εξευτελισμούς ή οτιδήποτε άλλο επι Τουρκοκρατίας και μετά επί Ελληνικής επαναστάσεως -απορώ που την λένε ακόμα Ελληνική , το σωστό θα ήταν Χριστιανική..." ήταν οι Παππάδες και οι Δεσποτάδες και οι Καντηλανάφτηδες...???

Τι το επισημαίνεις με τόσο δηλαδή στόμφο..???

Θέλεις να πείσεις ότι αν δεν ήσαν οι παππάδες δεν θα εξεγείροντο οι Έλληνες..και ότι χάρις αυτών έγινε η επανάσταση..???

Άντε να μου το πείς και αυτό ρε Ψηλέ...άντε να σε δώ...

Άντε να δημιυργήσουμε και στρατό απο παππάδες...αφού είναι τόσο Θαρραλέοι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 21:09:55  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά ... θα λειτουργήσει η Αγιά ΣΟΦΙΑ..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 22:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2

Edited by - dimitris2 on 28/09/2010 22:29:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 01:45:21  Εμφάνιση Προφίλ
Kapodistria
quote:

quote:

Ψηλός:

Λοιπον, Kapodistria, εντάξει δεν θα σε δείρω (να ησυχάσει και ο Μπίλης).


Τι λες βρε παιδί μου!
Και εγώ που είχα αρχίσει από τώρα
να ψάχνω που να ...κρυφτώ!!!

Πάντως το μήνυμα στο ηλεκτρονικό μου
ταχυδρομείο,ακόμη το περιμένω...



Έλα μωρέ, μου πέρασε τώρα.
Πάντως, αν σε είχα μπροστά μου και μου το έλεγες αυτό, έναν περιποιημένο φούσκο θα τον έτρωγες.
Που ξέρεις; Μετά μπορεί να γινόμασταν και οι καλύτεροι φίλοι;

quote:

quote:

Ψηλός:

Θα μου πεις όμως ένα πράγμα.

Γιατί το βίντεο κόβεται και μετά συνεχίζει με αυτό που λέει ο Πατέρας ζήσης πως οι Άγιοι Πατέρες δεν θα το επέτρεπαν;
Μήπως γνωρίζεις την αιτία αυτής της διακοπής;

Ξεκινά με το «θα το απέτρεπαν και θα το ηρνούντο αυτό οι Άγιοι Πατέρες μας…..»

Αφού ο «ποιητής» το έκοψε (και ήξερε γιατί το έκανε), μπορείς να μας πεις εσύ σε τι αναφέρεται το «το»;




Εδώ ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΑ
η χριστιανική ρήση:

Διυλίζεις τον κώνωπα και
καταπίνεις την κάμηλον
!!!

Στέκεσαι στο το, όταν μια
ολόκληρη φράση "βγάζει μάτια":

"Καλύτερα τούρκικο φέσι,παρά
καλύπτρα λατινική."

Έτσι κάνεις εσύ τις συζητήσεις σου,όταν
στριμώχνεσαι ε;!!!

Ο Νοών νοείτω...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Εσύ παρέθεσες το κείμενο και εγώ σου θέτω μια εύλογη ερώτηση που ο καθένας που βλέπει το βίντεο το ίδιο θα αναρωτηθεί.

Θα μας εξηγήσεις τώρα τι θέλει να πει ο ποιητής;
Άιντε να σε βοηθήσω:
Μήπως οι Άγιοι Πατέρες θα απέτρεπαν το επανάσταση και θα ηρνούντο το ελευθερία;

Edited by - Ψηλός on 29/09/2010 02:11:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 01:57:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ψηλός:

...που είπα να προσπαθήσω να κάνω σωστό διάλογο...



Απορώ πως εννοείς εσύ τον
σωστό διάλογο;
Με το "Γειά σου Γιάννη" "κουκιά σπέρνω";!!!

Άν θυμάσαι(που θυμάσαι,απλά ποιείς την νήσσαν)
από αλλού ξεκίνησε το θέμα του
...σωστού διαλόγου...
Με δική σου προτροπή και στην τοποθέτησή μου,
αντί απαντήσεως ή άποψης επί εκείνων που
εγράφησαν,
όπως ανέφερα πιό πάνω: "Γειά σου Γιάννη..."

Άντε μωρέ που θες να μας ..."δουλέψεις"
κι'από πάνω.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Δεν πήγα καθόλου να σε δουλέψω.

Αν ψάχνεις ανθρώπους να σε χειροκροτήσουν και να σου πουν "τι ωραία που τα λες βρε θηρίο", μάλλον έκανες λάθος με μένα.

Σου έθεσα κάποια ερωτήματα και εσύ άρχισες την επίθεση με τα διάφορα προκλητικά, όπως:

"Α, είσαι πολύ ΑΣΤΕΙΟΣ,για να μην πω
καμιά πιό βαριά κουβέντα!!!

Ξεβούλωσε τα αυτιά σου και άκου αυτά
που είπε ο ανεκδιήγητος Ζήσης.

Α, παράτα μας διαστρεβλωτή ακόμη και
του "ηλίου φαεινότερον" !!!

Άντε "μουτζαχεντίν" της κακιάς ώρας!!!

Πήγαινε να κάνεις τίποτε άλλο .....

Αστείε τύπε .....

....."

Ποιος δουλεύει ποιον βρε Kapodistria;

Πετάς βόμβες αριστερά και δεξιά και όταν μαζεύεις ττους καρπούς της πράξης σου κάνεις και τη θιγμένη και από πάνω;
Άσε που έρχεται και ο άλλος ο παρατρεχάμενος ο Μπίλης κράζοντας σαν καμιά Κατίνα "φταίει ο Ψηλός", για να σε σιγοντάρει και να σε ξεπεράσει σε "ομορφιά" στις εκφράσεις που χρησιμοποιεί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 02:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δηλαδή Ψηλέ , θέλεις να πείς ότι οι μόνοι που υπέστησαν διωγμούς ... εξευτελισμούς ή οτιδήποτε άλλο επι Τουρκοκρατίας και μετά επί Ελληνικής επαναστάσεως -απορώ που την λένε ακόμα Ελληνική , το σωστό θα ήταν Χριστιανική..." ήταν οι Παππάδες και οι Δεσποτάδες και οι Καντηλανάφτηδες...???

Τι το επισημαίνεις με τόσο δηλαδή στόμφο..???

Θέλεις να πείσεις ότι αν δεν ήσαν οι παππάδες δεν θα εξεγείροντο οι Έλληνες..και ότι χάρις αυτών έγινε η επανάσταση..???

Άντε να μου το πείς και αυτό ρε Ψηλέ...άντε να σε δώ...

Άντε να δημιυργήσουμε και στρατό απο παππάδες...αφού είναι τόσο Θαρραλέοι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Θέλω να πω πως οι παπάδες συμμετείχαν στον απελευθερωτικό αγώνα, καθένας από τη θέση του και από το αξίωμα που είχε και όσο μπορούσε να επηρεάσει καταστάσεις και ανθρώπους.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά δεν αρνούμαι πως "ενδέχεται" να υπήρξαν και φυγόπονοι ή και προδότες και μεταξύ αυτών.
Αλλά, το να βασίζονται σε μεμονωμένα γεγονότα ή ανθρώπους, κάποιοι, προσπαθώντας να απαξιώσουν όλόκληρο τον κλήρο και τον Χριστιανισμό, είναι σαν να λέμε: οι τάδε υπεύθυνοι της Ελληνικής κυβέρνησης παρέδωσαν τον Οτσαλάν στους Τούρκους .... ορίστε κύριοι τι εστί Έλληνας, προδότης και δοσίλογος!!

Τέτοια είναι και η προπαγάνδα των γειτόνων "φίλων" μας, μόνο που στην περίπτωση των γνωστών χριστιανομάχων, στη θέση του Ελληνα, έχουν βάλει το Χριστιανισμό και προσπαθούν, πάση θησία να του ρίξουν όση λάσπη γίνεται.

Είναι προτιμότερο λοιπόν να ακούμε τους ίδιους τους πρωταγωνιστές της επανάστασης, απ' ότι ανθρώπους που έγραψαν ή προσπαθούν να ξαναγράφουν την ιστορία βασιζόμενοι σε συμπεράσματα και στις επιθυμίες τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 11:59:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Δηλαδή Ψηλέ , θέλεις να πείς ότι οι μόνοι που υπέστησαν διωγμούς ... εξευτελισμούς ή οτιδήποτε άλλο επι Τουρκοκρατίας και μετά επί Ελληνικής επαναστάσεως -απορώ που την λένε ακόμα Ελληνική , το σωστό θα ήταν Χριστιανική..." ήταν οι Παππάδες και οι Δεσποτάδες και οι Καντηλανάφτηδες...???

Τι το επισημαίνεις με τόσο δηλαδή στόμφο..???

Θέλεις να πείσεις ότι αν δεν ήσαν οι παππάδες δεν θα εξεγείροντο οι Έλληνες..και ότι χάρις αυτών έγινε η επανάσταση..???

Άντε να μου το πείς και αυτό ρε Ψηλέ...άντε να σε δώ...

Άντε να δημιυργήσουμε και στρατό απο παππάδες...αφού είναι τόσο Θαρραλέοι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Θέλω να πω πως οι παπάδες συμμετείχαν στον απελευθερωτικό αγώνα, καθένας από τη θέση του και από το αξίωμα που είχε και όσο μπορούσε να επηρεάσει καταστάσεις και ανθρώπους.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά δεν αρνούμαι πως "ενδέχεται" να υπήρξαν και φυγόπονοι ή και προδότες και μεταξύ αυτών.
Αλλά, το να βασίζονται σε μεμονωμένα γεγονότα ή ανθρώπους, κάποιοι, προσπαθώντας να απαξιώσουν όλόκληρο τον κλήρο και τον Χριστιανισμό, είναι σαν να λέμε: οι τάδε υπεύθυνοι της Ελληνικής κυβέρνησης παρέδωσαν τον Οτσαλάν στους Τούρκους .... ορίστε κύριοι τι εστί Έλληνας, προδότης και δοσίλογος!!

Τέτοια είναι και η προπαγάνδα των γειτόνων "φίλων" μας, μόνο που στην περίπτωση των γνωστών χριστιανομάχων, στη θέση του Ελληνα, έχουν βάλει το Χριστιανισμό και προσπαθούν, πάση θησία να του ρίξουν όση λάσπη γίνεται.

Είναι προτιμότερο λοιπόν να ακούμε τους ίδιους τους πρωταγωνιστές της επανάστασης, απ' ότι ανθρώπους που έγραψαν ή προσπαθούν να ξαναγράφουν την ιστορία βασιζόμενοι σε συμπεράσματα και στις επιθυμίες τους.



Φίλε Ψηλέ καλημέρα...

Όντως μπορώ να καταλάβω την αίσθηση απο την οποία διακατέχεσαι και σε συναισθάνομαι...αλλα έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για μια δική σου εντύπωση και μόνο...

Προσωπικά δεν έχω καμμιά διασύνδεση με κανέναν "εχθρό" της Ελλάδας και δεν αναπαράγω 'μασημένη' τροφή' για προφανείς σκοπούς...

Είμαι Έλληνας και αγαπάω με πάθος την πατρίδα μου -μην το πάρεις σαν απολογητικό λόγο- και θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ως άνθρωπος δογματικός και άδικος...!!!

Ο λόγος που με κινεί στο να έχω αυτές τις απόψεις είναι ένας και μόνο ένας...

Η γνώση μου και η πεποίθησή μου για ορισμένα πράματα και που δεν έχει νόημα ξανά να αναπαράγω , καθότι λίγο πολύ τα γνωρίζεις...!!!

Κατ'αυτόν τον τρόπο θεωρώ ότι κινούνται όλοι οι συνδίκτυοι , οι αναφερόμενοι απο σένα .... ως -βάλε ότι θέλεις εδώ- και αυτό θεωρώ ότι είναι άδικο γι'αυτούς διότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα..!!!

Υπάρχουν σημεία φίλε μου που μας ενώνουν ψς Έλληνες εκτός απο την προσωπική "πίστη" του καθενός μας...???

Για μένα αυτό είναι το ζητούμενο...!!!

Εκεί θα αναδειχθεί η ποιότητά μας ως άνθρωποι -δική μου άποψη- ...

Μπορούμε ή τίθεται ως απαραίτητη προϋπόθεση για την συνευρεσή μας , η αποδοχή ή όχι του Χριστιανισμού..???

Προσωπικά δεν πιστεύω στην αλήθεια του Χριστιανισμού , αυτό είναι γεγονός...αλλα αυτομάτως αυτό με θέτει εκτός "Ελλάδος" και μου αποστερεί την "Ελληνικότητά" μου...???

Μου αποστερεί το δικαίωμα να λέγομαι και να ορίζομαι ως "καλός άνθρωπος"..???

Απο αυτό -αυτομάτως- κάποιος ορίζεται ως Ανθέλληνας και "πράκτορας" ξένων συμφερόντων..???

Είμαι σίγουρος ότι δεν τα πιστεύεις κάτι τέτοια...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 14:32:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Edited by - dimitris2 on 28/09/2010 22:29:25


Καλησπέρα σας.
dimitris2, παραθέτεις σκαναρισμένη
την σελίδα απ' το βιβλίο του
Τρύφωνος Ευαγγελίδη,"Ιστορία του Ιωάννου Καποδίστρια",
με υπογραμμισμένη την φράση, για να αποδείξεις τι;!!!

Και εδώ ταιριάζει το
"Καταπίνεις την κάμηλον και διυλίζεις
τον κώνωπα"!!!
Γιατί;
Διότι απλά πιό πάνω έχω παραθέσει 3 φορές
κείμενο του ίδιου βιβλίου,όπου φαίνονται 4
ιεράρχες και ένας Πρωτοσύγγελος,
να μεταφέρουν μήνυμα του Πατριάρχη
Κωνσταντινουπόλεως, όπου ζητούν από τους
Έλληνες να σκύψουν το κεφάλι στον Τούρκο!

Ιδού και πάλι, μόνον τα επίμαχα σημεία:

οι τέσσαρες εκείνοι ιεράρχαι
(σ.σ.αρχιεπίσκοποι και μητροπολίτες,
Νικαίας,Χαλκηδόνος,Λαρίσσης και Ιωαννίνων)
συνοδευόμενοι και υπό του μεγάλου
πρωτοσυγγέλου των Πατριαρχείων,κατώρθωσαν
να τύχωσι συνεντεύξεως μετά του
Ιβραχήμ Πασά,όστις ωδήγησεν αυτούς
εις Λακεδαίμονα,διασπείραντες καθ'οδόν
λόγους υποταγής πρός τον Σουλτάνον.

και ακόμη:

...βαδίζοντας εις τον σκοπόν των με ήπιον τρόπον,
και ομιλούντας(καθ'άς είχον οδηγίας) τα υπέρ του
Σουλτάνου και του Ιμπραχήμ Πασά φρονήματά των,
επί προσθήκη,ότι δεν συνέφερε πλέον να είναι
Έλληνες εις τοιαύτην κατάστασιν,και άλλα τοιαύτα,
και ότι έπρεπε να γνωρίσουν τα συμφέροντά των,
και να υποκύψωσι τον αυχένα υπό το σκήπτρον
του κραταιότατου Σουλτάνου
.

Γι' αυτά καμιά κουβέντα ε,dimitris2 ;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 14:34:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:

Έλα μωρέ, μου πέρασε τώρα.
Πάντως, αν σε είχα μπροστά μου και μου το έλεγες αυτό, έναν περιποιημένο φούσκο θα τον έτρωγες.
Που ξέρεις; Μετά μπορεί να γινόμασταν και οι καλύτεροι φίλοι;



Άν τολμούσες να σηκώσεις το χέρι σου
πάνω μου,όχι φίλοι δεν θα γινώμαστε
ΠΟΤΕ,
αλλά "ποιός είδε τον Θεό και δε φοβήθηκε"!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 14:48:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν πήγα καθόλου να σε δουλέψω.

Αν ψάχνεις ανθρώπους να σε χειροκροτήσουν και να σου πουν "τι ωραία που τα λες βρε θηρίο", μάλλον έκανες λάθος με μένα.

Σου έθεσα κάποια ερωτήματα και εσύ άρχισες την επίθεση με τα διάφορα προκλητικά, όπως:

"Α, είσαι πολύ ΑΣΤΕΙΟΣ,για να μην πω
καμιά πιό βαριά κουβέντα!!!

Ξεβούλωσε τα αυτιά σου και άκου αυτά
που είπε ο ανεκδιήγητος Ζήσης.

Α, παράτα μας διαστρεβλωτή ακόμη και
του "ηλίου φαεινότερον" !!!

Άντε "μουτζαχεντίν" της κακιάς ώρας!!!

Πήγαινε να κάνεις τίποτε άλλο .....

Αστείε τύπε .....

....."

Ποιος δουλεύει ποιον βρε Kapodistria;

Πετάς βόμβες αριστερά και δεξιά και όταν μαζεύεις ττους καρπούς της πράξης σου κάνεις και τη θιγμένη και από πάνω;
Άσε που έρχεται και ο άλλος ο παρατρεχάμενος ο Μπίλης κράζοντας σαν καμιά Κατίνα "φταίει ο Ψηλός", για να σε σιγοντάρει και να σε ξεπεράσει σε "ομορφιά" στις εκφράσεις που χρησιμοποιεί!



Για ακόμη μια φορά βάζω ολόκληρη την παράθεση
και μην προσπαθήσεις εκ νέου να "θολώσεις
τα νερά"...

quote:

kapodistria:

Τώρα αν θες,τόσο εσύ όσο και κάθε άλλος (καλοπροαίρετος
ή κακοπροαίρετος,ανατολιστής-"Κιτσικιστής",δεν με νοιάζει),να εξετάσουμε το γιατί, πολύ ευχαρίστως.



quote:
Ψηλός:

Ναι, θα ήθελα τη γνώμη σου.



quote:

Α, μάλιστα, θέλεις λοιπόν να εξετάσουμε
το «γιατί» δεν είναι προτιμότερο το
τουρκικό φέσι, από την λευτεριά της Πατρίδος μας;
Γιατί περί αυτού πρόκειται όσο και αν εσύ υποστηρίζεις
το αντίθετο, θέλοντας να το βάλεις στο στόμα του κ. Ζήση!!!
Διότι επί λέξει είπε: « Καλύτερα τούρκικο φέσι, παρά
καλύπτρα λατινική»!!!
Αν στην συνέχεια θέλησε να τα «μπαλώσει» ή ίσως ήθελε
να τα μεταφέρει στην σύγχρονη πραγματικότητα, έκανε λόγο
για τα « φράγκικα φράγκα»…
«Άλλωστε και οι άγιοι πατέρες, τότε αν ρωτούνταν», είπε, «το ίδιο
θα απέτρεπαν μια τέτοια εξέλιξη»!!!
Δηλαδή την εξέλιξη που είχε η επανάσταση του 1821. Άρα το αυτό :
« Καλύτερα τούρκικο φέσι, παρά καλύπτρα λατινική»!!!
Πιστεύω ότι στην ουσία μετέφερε στον λόγο του
εκείνη την πραγματικότητα, αφού οι «άγιοι πατέρες» τότε, την «πολιτική»
αυτή, επακριβώς, ακολουθούσαν, ασχέτως αν τους βγήκε ή όχι,
αυτή την φορά, η δοκιμασμένη συνταγή (βλέπε άλωση της Πόλης) !!!
Οι περίφημοι ανατολιστές και διάφοροι κιτσικιστές , που λαλάνε μέχρι
σήμερα για τερατογεννήσεις συνομοσπονδιών
Ελλάδος-Τουρκίας ( ανατριχιάζω κα που το αναφέρω)
ποιανού τα συμφέροντα εξυπηρετούν, δεν είναι και τόσο δύσκολο
να αντιληφθεί κανείς.
(Αλλά αυτό θα το αφήσω σε εσένα να δω μήπως και έχεις καταλάβει η ζυγαριά
κατά που θα γύρει…( Αν και αμφιβάλλω τα μάλα. )
Το παραμυθάκι της συνομοσπονδίας, μάλλον της τερατογέννησης αυτής,
( πώς δεν θέλω να στο πω εγώ , θα βρω τρόπο να το θέσω χωρίς …αποκαλύψεις),
εξυπηρετούσε την υπάρχουσα κατάσταση, τότε ( προ των βαλκανικών πολέμων) ,
δηλαδή ενόσω η Ελλάς είχε ως όρια την Θεσσαλία. Μια υποτιθέμενη
συνομοσπονδία με την προϋπόθεση αναγνώρισης εκ μέρους
μας της τουρκικής ηγεμονίας, επιστεύετο πως θα έδινε την δυνατότητα στην
Ελλάδα να εισχωρήσει στις εξουσιαστικές θέσεις και με την προϋπόθεση
πως αποτελεί φυσική κληρονόμος( εκ της ιστορίας) του πολιτισμού
αλλά και της γης της Ανατολίας θα επιτύγχανε στην ουσία την
ηγεμονία αυτής της ένωσης. Το ίδιο ακόμη έως σήμερα πιστεύετε από τους
οπαδούς αυτής της «θεωρίας».
Όμως θα ήταν ή θα είναι έτσι, άραγε;
Βεβαίως προσωπικά, με γνώμονα την Ιστορία ΠΑΝΤΑ, πιστεύω πως
ΟΧΙ !!!
Και αυτό καθότι ενώ πολλοί πιστεύουν πως οι Τούρκοι είναι οι
μπουνταλάδες που οι Έλληνες μπορούν να τους κάνουν ότι
θέλουν (έχει καταστεί πεποίθηση αυτό) παρ’ όλα αυτά οι
μπουνταλάδες αυτοί, οι άγριοι αυτοί ( στην κυριολεξία ), έχουν ηγήτορες
που τόσο καλώς παίζουν το παιχνίδι της «διεθνούς σπείρας», απόλυτες
μαριονέτες τους, και σαφώς εκμεταλλευόμενοι την γεωπολιτική θέση
της χώρας τους, έχει αποδειχθεί ιστορικώς πως επιτυγχάνουν να
παίρνουν το πάνω χέρι!!!
Δεν τίθεται λοιπόν θέμα, ούτε εξυπνάδας ελληνικής ( έχει σημασία ο προσδιορισμός),
ούτε ιστορικής πολιτιστικής κληρονομιάς !!!
Το συνονθύλευμα των λαών που απαρτίζουν την γείτονα, όσο και αν επιθυμούν
να καταστήσουν συστατικό μιας πολυπολιτισμικότητας και συγγένειας
δεν θα παύει ποτέ να αποτελεί τροχοπέδη στο σχέδιο αυτό.
Αυτό όμως προσπερνιέται από τους κιτσικιστές-ανατολιστές,
ως παρωνυχίδα αφού παρουσιάζουν τους Τούρκους
ως φυσική συνέχεια των λαών εκείνων και των σημερινών.
( Η παράδοση του Οτσαλάν στα χέρια των Τούρκων, ήταν μια
ένδειξη «καλής θέλησης» της Ελλάδος, για το μελλοντικό σχέδιο
της τερατογέννησης).

Φυσικά υπάρχει και το θέμα Νεότουρκοι(1908)
και απ' την δική μας πλευρά,
η επανάσταση στου Γουδή (1909)...
Μπορείς να δείς την σχέση αυτών;


Και ενώ ο Χριστιανός Ορθόδοξος και μετά Έλλην,
Ψηλός,
ζητά την γνώμη μου,(επί συγκεκριμένου θέματος)
πράγμα που δείχνει πως
επιθυμεί να το συζητήσουμε,δηλ.
(ανατολιστές-κιτσικιστές)
ή αλλιώς,
γιατί επιθυμούσαν και επιθυμούν οι ομοϊδεάτες του
χριστιανορθόδοξοι έλληνες,το
"τούρκικο φέσι παρά την λατινική καλύπτρα",
απαντά στα παραπάνω με την γνωστή τακτική:
"Γειά σου Γιάννη, κουκιά σπέρνω!!!
Δηλαδή μεταθέτει την συζήτηση στον
ανεκδιήγητο Ζήση!!!


Περιμένω ακόμη,
απαντήσεις σ'αυτά που μου ζήτησες
να αναφερθώ,εσύ ο ίδιος:

quote:
Ψηλός:

Ναι, θα ήθελα τη γνώμη σου.


Και ακόμη,ακόμη,ακόμη περιμένω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy