ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! !
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
΄Έχεις την μύγα, αγόρι μου, εγώ σου φταίω;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:25:07  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι δε φταις εσύ... Η σαπίλα που πρεσβεύεις και διδάσκεις(κατ'επάγγελμα) με προκαλεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ Βιομηχανικέ, μέχρι και κολακεύομαι, που ασχολείσαι έτσι
μαζί μου,νέος εσύ, αλλά, επειδή, ενοχλούνται οι άλλοι, δεν το κόβεις λίγο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:35:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Κι ας κάνουμε, απλά διάλογο κι όχι προσηλυτισμό


Σε εμάς το λες; Μήπως αυτός που προσηλυτίζει ΚΑΤ' επάγγελμα είσαι εσύ;

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 15:17:36


Γιώργο , ο καθένας θα κάνει αυτό που αναβλύζει απο το είναι του ως "αίτημα" .... το θέμα είναι τι κάνει ο καθένας μας και το κατά πόσο έχει κρίση προκειμένου να αξιολογήσει θέσεις και ιδέες ...

Αν κάποιος είναι "αρνί" θα έχει και Τσοπάνο δίπλα του μια ζωή...αλλα και θα σταυλίζεται και δεν το λέω μόνο για την Θρησκεία αλλα για όλα...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 18/09/2010 15:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 16:47:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 2010

Φίλτατε trexagireve,ας είμαστε
λιγάκι πιο προσεχτικοί σ'ότι
γράφουμε. Κρίμα είναι να βγάζουμε
..."κακίες".

Τον απλό κόσμο να υπολογίζεις και
οχι αυτούς που βγαίνουν "μαϊντανοί",
όπως χαρακτηριστικά είπες.
Και σου ξαναλέω,αυτοί είναι όσοι
πήγαν.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Βρε συ Kapodistria,
τι είδους εκδήλωση είναι τα Προμήθεια;

Είναι αλήθεια πως το ΥΣΕΕ τη σνομπάρει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 17:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά ρε ψηλέ... Ο άλλος είναι Β' Εθνική και έχει αγωνία μήπως τον περάσουν ΚΑΙ οι δωδεκαθεϊστές εκτός από τους ψηφοφόρους του Βεργή σε ποσοστά. Εσύ δεν είσαι σχισματικός, γιατί τέτοια αγωνία να τους βγάλεις λίγους; Όσοι και να είναι το 97% δεν το φτάνουν! Άρα γιατί να ασχολείσαι μαζί τους; Για να τους κάνεις να λένε ότι είναι μάρτυρες (ΚΑΙ αυτοί);


Άστους εκεί στη βλακεία τους. Το πιθανότερο είναι να τσακωθούν μεταξύ τους...


Ας πούμε ότι έχεις σε όλα δίκιο... Τι απέδειξες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 17:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
εδω και 60 μηνυματα (2 σελιδες) εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα μας.. μηπως να επανερχομαστε σιγα σιγα?


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 18:34:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιό είναι ακαριβώς το θεμα δηλαδή συνδίκτυε??
Το αν θα λειτουργήσει πάλι η Αγιά Σοφιά???


Εδώ δεν νοιαζόμαστε αν θα ξανα-λειτουργήσουν αμιγώς Ελληνικά μνημεία...εδώ στην Ελλάδα...και αναρρωτιόμαστε αν θα ξανα-λειτουργήσει η Αγιά Σοφιά...ποσώς με ενδιαφέρει...

Και τι θα γίνει δηλαδή αν θα ξανα-λειτουργήσει...θα πάψει το δόγμα να είναι ως μέχρι σήμερα παρουσιάζεται και θα βελτιωθεί ας πούμε..???

Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς θα γίνει δηλαδή...
Το πολύ - πολύ να απαιτήσουν οι Τούρκοι να κτισθεί κανα τζαμί αντιστοίχου μεγέθους με την Αγιά Σοφιά και να ακούμε τους Ιμάμηδες πρωϊ πρωϊ να "κρωζουν"...δεν είναι δα και τοσο βλάκες οι Τούρκοι , ούτε και αφελείς..το αντίθετο μάλιστα, ξέρουν πολύ καλά να κάνουν τις δουλειές τους..!!!

Δηλαδή δεν τους φτάνουν τόσες και τόσες εκκλησίες και Μοναστήρια για να λειτουργηθούν ???

Εδώ ο κόσμος καίγεται...ας φροντίσουν λοιπόν οι εμπνευστές του όλου εγχειρήματος να απαλύνουν τον πόνο και την δυσκολία τόσως Ελλήνων σε αυτήν την δύσκολη συγκυρία και μετά βλέπουμε και για την Αγιά Σοφιά...!!!

Για να ξανα-λειτουργήσει η Αγιά Σοφιά -να το θυμόμαστε- θα δώσουμε γή και ύδωρ φίλε μου στους Τούρκους...και μην αυταπατάται κανένας..!!!

Οι Τούρκοι ασκούν πολιτική , δεν παίζουν...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 19:11:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εδώ δεν νοιαζόμαστε αν θα ξανα-λειτουργήσουν αμιγώς Ελληνικά μνημεία...εδώ στην Ελλάδα...και αναρρωτιόμαστε αν θα ξανα-λειτουργήσει η Αγιά Σοφιά...ποσώς με ενδιαφέρει...

Ακριβώς αυτό μπορεί να αποτελέσει μέρος της επιχειρηματολογίας των Τούρκων. Για αυτό λέω να αφήσουμε τους Δωδεκαθεϊστές στη βλακεία τους, μην αρχίσουν και κλαίγονται σε τίποτα διεθνή δικαστήρια και τρέχουμε και δε φτάνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 19:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Ποιό είναι ακαριβώς το θεμα δηλαδή συνδίκτυε??
Το αν θα λειτουργήσει πάλι η Αγιά Σοφιά???




ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΜΙΛΑΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΥΟΔΩΣΕ.
ΑΠΛΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΧΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ, ΚΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 20:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Παιδιά κουλάρετε, ξέρουμε πόσο εμφυλιοπόλεμος, είναι ο Έλληνας,δεν χρειάζεται να γίνουμε ..άνθρωποι κράτη,ως ιδιομορφία...
Και ας πούμε απλά, ότι όπως και τα μνημεια που λές, Εαρινέ έτσι
κι η Αγία Σοφία, έχει ένα δικαίωμα,
μέσω των πιστών της, στην επαναλειτουργία της, ως ναός...
Δεν βάζουμε σειρά, ούτε συγκρίνουμε..Έτυχε να πούμε γι αυτό..
Βάλε εσύ, ένα θέμα για μνημείο που πρέπει να γίνει και θα βοηθήσω αν μπορώ...
Θετικά, μπορούμε να μιλάμε και σκεφτομαστε, ή μόνο να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, μπορούμε να ευχόμεθα;...
Και δεν εννοώ εσένα Εαρινέ, αλλά, το ίδιον του Έλληνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 20:44:13  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,
από την απούσα σήμερα
kapodistria

quote:

trexagireve:
Και επαναλαμβάνω, αγαπητή μου Καποδίστρια:
Μην μπερδεύεις το φολκλόρ
με την πίστη...

Φίλτατε,μην κάνεις λόγο
για φολκλόρ,μάλλον
δεν νομίζω να σε ...παίρνει!
Και εν πάση περιπτώσει την αναφορά
στα Προμήθεια την έκανα για να
σου δείξω πως κάποιοι από εκείνους
που είναι πιστοί στην αρχαία ελληνική
θρησκεία,παρευρίσκονται σε εορτές,
χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι οι
αποκλειστικοί αντιπρόσωποί του!!!

quote:

Εαρινός:
Η συζήτηση δεν γίνεται για να πείσουμε αλλήλους εδώ -δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση όπως θα αντιλαμβάνεσαι- αλλά για να αποκομίσει ο κάθε αθέατος αναγνώστης μια ολοκληρωμένη άποψη .... αποφασίζοντας ο ίδιος που ακριβώς βρίσκεται η "αλήθεια"...!!!

Αγαπητέ μου Εαρινέ,
απλά θα συμφωνήσω μαζί σου,όπως
σχεδόν ...Πάντα,σχεδόν...

quote:

Συνείδηση:
Μην τσακωνόσαστε για την πίστη
Ο καθένας την έχει μέσα του και όχι με βάση πια θρησκεία ακολουθεί.

Αγαπητή Συνείδηση,να σε καλωσορίσω,
στην παρέα μας!
Σαφώς και ο καθείς έχει μέσα του
την Πίστη,και όπως πολύ σωστά αναφέρεις
Πέρα από θρησκείες,που όλοι μας (σχεδόν)
αντιλαμβανόμαστε τι και ποιούς
εξυπηρετούν...
Καλωσόρισες και πάλι και
μην νομίζεις δεν είναι
πάντα ...έτσι! Οι καλές πλευρές
του φόρουμ είναι πολύ
περισσότερες από κάποιες τέτοιες
...κακές στιγμές!!!

quote:

trexagireve:
Ας ακούσουμε, την ...συνείδηση μας....
Κι ας κάνουμε, απλά διάλογο κι όχι προσηλυτισμό...

Πάλι κάνεις το ίδιο λάθος
Φίλτατε trexagireve!
Σου είπα κάποια πράγματα,μην
τα αναφέρεις,δεν σε
...παίρνει!!!

quote:

Εαρινός:
Αν κάποιος είναι "αρνί" θα έχει και Τσοπάνο δίπλα του μια ζωή...αλλα και θα σταυλίζεται και δεν το λέω μόνο για την Θρησκεία αλλα για όλα...!


Ε,λοιπόν τώρα,αγαπητέ μου Εαρινέ,
πώς να μην συμφωνήσω και πάλι
μαζί σου;
Αυτά τα "μαντριά"!!!
Και να σκεφτείς πως έχουν
πετάξει κατάμουτρα αυτή την
τακτική του "αρνιού",στον πολίτη
και αυτός αντί να προσβληθεί
απλά την ...ακολουθεί!!!

quote:
PREDATOR:
εδω και 60 μηνυματα (2 σελιδες) εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα μας.. μηπως να επανερχομαστε σιγα σιγα?

Πάντα επανέρχονται τα πράγματα
στην θέση τους,αγαπητέ μου
PREDATOR.
Αλλά βλέπεις πως σ'όλες τις
συζητήσεις θα έρθει και η στιγμή
της έντασης,η οποία είναι
απαραίτητο "συστατικό" τους!!!
Εκτόνωση!!!

quote:

Εαρινός:
Ποιό είναι ακαριβώς το θεμα δηλαδή συνδίκτυε??
Το αν θα λειτουργήσει πάλι η Αγιά Σοφιά???

Όχι αγαπητέ μου Εαρινέ,
το θέμα είναι όπως έγραψα
στην αρχή:

quote:
Πως βλέπεται αυτή την κίνηση και τι
μπορεί πέραν απ'το πασιφανές,να
υπάρχει,αν υπάρχει;

Αυτό το "πέραν του πασιφανές"
ψάχνουμε(;)!!!

quote:

Εαρινός:
Για να ξανα-λειτουργήσει η Αγιά Σοφιά -να το θυμόμαστε- θα δώσουμε γή και ύδωρ φίλε μου στους Τούρκους...και μην αυταπατάται κανένας..!!!

Αλίμονο σ'αυτό τον τόπο!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 18/09/2010 20:48:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 20:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί αγαπητή μου Καποδίστρια, υπάρχει αυτός ο πανικός,για κάτι
που δεν υφίσταται, παρά στη μνήμη κάποιων ανθρώπων;...
Αναμνήσεις, σε κόντρα με το παρόν, πόσο να συγκριθούν;...
Φολκλόρ, πάντως, λέμε, χλαμυδοφόρο, με ρολόι ....Κουάρτζ στο χέρι....
Με παίρνει, σου λέω, μην το λές, μην το λές..Με παίρνει, γιατι μιλάω, σε μια χώρα, που ειναι χριστιανοί σαν εμένα,γι αυτό δεν κάνω προσηλυτισμό....Άλλοι το ...ονειρεύονται...
Βρες τι κάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 20:52:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Παιδιά κουλάρετε, ξέρουμε πόσο εμφυλιοπόλεμος, είναι ο Έλληνας,δεν χρειάζεται να γίνουμε ..άνθρωποι κράτη,ως ιδιομορφία...

Όχι,όχι ως ιδιομορφία,φίλτατε
trexagireve!
Αλλά μήπως να επανερχόμαστε
στις πόλεις-κράτη;
Λέω τώρα...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 20:57:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί αγαπητή μου Καποδίστρια, υπάρχει αυτός ο πανικός,για κάτι
που δεν υφίσταται, παρά στη μνήμη κάποιων ανθρώπων;...
Αναμνήσεις, σε κόντρα με το παρόν, πόσο να συγκριθούν;...
Φολκλόρ, πάντως, λέμε, χλαμυδοφόρο, με ρολόι ....Κουάρτζ στο χέρι....
Με παίρνει, σου λέω, μην το λές, μην το λές..Με παίρνει, γιατι μιλάω, σε μια χώρα, που ειναι χριστιανοί σαν εμένα,γι αυτό δεν κάνω προσηλυτισμό....Άλλοι το ...ονειρεύονται...
Βρες τι κάνω...

Κατ'αρχήν δεν θα κάνω ούτε
τον μάντη ούτε την Πυθία,γιατί
τότε σίγουρα θα με πείς φολκλόρ!!!
Άρα μου είναι αδιάφορο αν κάνεις
κάτι πέραν του να συζητάς μέσα σ'αυτό
το φόρουμ.

Όσο αφορά τις ...αναμνήσεις,που
αναφέρεις,μάλλον στο μυαλό σου
είναι,φίλτατε,αφού την έννοια
της αρχαίας ελληνικής θρησκείας
φαίνεται πως δεν μπορείς,ουδέ
κατά το ελάχιστο να ...πλησιάσεις!!!

Όλα τα άλλα απλά τα αντιπαρέρχομαι...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλή μου Καποδίστρια, ξέρω πολύ καλά το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες, γι αυτο δεν μου αρέσει να το διακομωδούν, οι όποιοι γραφικοί....
Και κάνω και κανένα αστείο, καμιά φορά...
Μου αρέσει να πειράζω τον άλλο, με καλή διάθεση, γιατί, γίνεται πιο αληθινός...
Με το ..συμπάθιο, γειτόνισσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:44:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλή μου Καποδίστρια, ξέρω πολύ καλά το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες, γι αυτο δεν μου αρέσει να το διακομωδούν, οι όποιοι γραφικοί....


Τους γραφικούς όπως τον παπά
που είπε:

quote:
Άκουσε παιδί μου γενέθλια δικαιούνται να γιορτάζουν μόνον σε όσους ο Θεός τα προανήγγειλεν όπως π.χ.
η γέννησις του Χριστού, η Γέννησις της Παναγίας και του Ιωάννου του Προδρόμου.
Αυτά είναι Θεάρεστα γενέθλια. Τα των λοιπών ανθρώπων τα γενέθλια είναι αμαρτωλά ,διότι κάθε παιδί συλλαμβάνεται με πορνικά παιχνίδια.
Εάν τα γενέθλια δεν ήταν αμαρτωλά δεν θα βάπτιζαν τα βρέφη. Όποιοι γιορτάζουν τα γενέθλιά τους ,γιορτάζουν την σαρκικήν τους αμαρτίαν.
Ο Θεός θέλει, να γιορτάζωμε τα Πνευματικά μας γενέθλια και πνευματικά γεννιέται ο άνθρωπος που βαπτίζεται. Και από αμαρτωλός που ήταν γίνεται αναμάρτητος, δηλαδή ψυχικά και σωματικά καθαρός.
Και καλόν είναι αυτοί που σέβονται τον Θεόν να γιορτάζουν την ονομαστικήν τους εορτήν που λέγεται Πνευματική αναγέννησις.
Όλα τα δυτικά Παπικά κράτη , που γιορτάζουν τα γενέθλιά τους είναι σιχαμερά στα μάτια του Θεού , διότι γιορτάζουν τα πορνικά και αμαρτωλά παιχνίδια της συλλήψεώς των.
Όταν ο Ηρώδης γιόρτασεν τα αμαρτωλά γενέθλια, βρήκεν αφορμήν η Σατανάς και τον έβαλεν και έκοψεν το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή, που ολόκληρος ο κόσμος ήταν κατώτερος της κεφαλής αυτής.
Επειδή τα έργα των δυτικών είναι πονηρά, αρέσκονται να γιορτάζουν τα βρώμικα γενέθλιά τους.

Από το βιβλίο: Ιερέως Φωτίου Νικολαΐδη



από:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10688

ξέρεις,αν και απέφυγες να πάρεις
θέση επί του θέματος...
Αν αυτός δεν είναι ΓΡΑΦΙΚΟΣ μέχρι ανοησίας
για να μην πω τίποτα χειρότερο,τι είναι;

Αν ήξερες,όπως λες το ελληνικό ιδεώδες,
μάλλον κάποια διάφορο θέση θα είχες...
Φίλτατε trexagireve!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ καλη μου Καποδίστρια, σέβομαι πάρα πολύ το ρητό " γιγνώσκεις
τι αναγιγνώσκεις",για να το ξέρεις....Πράγμα που στην προκειμένη περίπτωση,μιλώντας περι γενεθλίων,έχει την εξής απόδοση...
Επειδή πιστεύω, ότι ο άνθρωπος, έχει αιώνια υποσταση, άρα δεν καθορίζεται απο το χρόνο της γέννησης του,γι αυτό και δεν πιστεύω, ότι μια στιγμή που πέρασε, συγκρίνεται με τον αιώνιο άνθρωπο...Δηλαδή,τα γενέθλια, είναι υποδιαίστερα του ανθρώπου, άρα δίχως σημασία...
Βέβαια,γιορτάζω τα γενέθλια των παιδιών, που έχουν πλάκα,δείχνουν αγάπη..
Των μεγάλων, είναι μελαγχολικά, νομίζω...
Οπότε,τι αξία έχουν τα γενέθλια;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
στη τελικη τι ειναι τα γενεθλια? απλα η υπενθυμιση της ημερας που γεννηθηκαμε. Οποιος θελει κανει αυτο που αγαπα. Οποτε ειναι κουραφεξαλα ολα αυτα που λεγονται...
Μελαγχολια γιατι να εχεις? στην ουσια την εχεις επειδη ''φοβασε'' το θανατο, αρα ''λιποψυχεις'' (δεν αναφερομαι σε σενα αποκλειστικα φιλε τρεχαγυρευε, μιλαω για τον ανθρωπο γενικα). Αλλα απο οσο εχουμε πληροφοριες, οι αρχαιοι Ελληνες γιορταζαν τα γεννεθλια τους, λαμπρα μαλιστα... οποτε ειναι καταλλειπο που κληρονομησαμε


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και για να επανελθουμε στο ζητημα του θεματος... το να γινει μια Λειτουργια στην Αγια Σοφια, πρωτα απο ολα πρεπει να ξεπεραστει το εμποδιο της Τουρκιας.


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άρα φιλε μου PREDATOR, συμφωνεις, ότι υπάρχει κάποιο δικαίωμα,
στο να λειτουργήσει πάλι ως χριστιανικός ναός η Αγία Σοφία,
πόσο μάλλον όταν έχει λειτουργήσει και σαν πασαρέλα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Φίλτατε,μην κάνεις λόγο
για φολκλόρ,μάλλον
δεν νομίζω να σε ...παίρνει!
Και εν πάση περιπτώσει την αναφορά
στα Προμήθεια την έκανα για να
σου δείξω πως κάποιοι από εκείνους
που είναι πιστοί στην αρχαία ελληνική
θρησκεία,παρευρίσκονται σε εορτές,
χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι οι
αποκλειστικοί αντιπρόσωποί του!!!

Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε πολύ να αναβιώσουν οι αρχαίες γιορτές και εκδηλώσεις, με την προϋπόθεση όμως ότι δε γινόταν καμία προσπάθεια καπέλωσής τους από του σημερινούς χλαμυδοφόρους.
Ο μόνος τρόπος για να ξεφύγει η Ελλάδα από το χάλι της είναι να μάθουν οι νέοι την ιστορία τους και να αγαπήσουν αυτόν τον τόπο. Και αυτές οι γιορτές νομίζω ότι είναι ένας τρόπος.
Λίγο η συμμετοχή σε εκδηλώσεις Ελληνικές, λίγο το διάβασμα της ιστορίας, ίσως κάποιοι ξεστραβωθούν και καταλάβουν ότι το πλοίο βυθίζεται.

Μου έκανε εντύπωση ότι στον Αγώνα της Εθνικής με τη Γεωργία, στο Καραΐσκάκη είχαν πάει περίπου 13-14.000 ενώ την ίδια ημέρα στο ΟΑΚΑ που γινόταν μια ροκ συναυλία, όχι μόνο είχαν εξαντληθεί τα εισιτήρια και ο κόσμος ήταν πάνω από 80.000 μέσα στο στάδιο, αλλά υπήρχαν και πολλοί άλλοι απ' έξω.

Μερικοί μάλιστα είχαν στήσει και σκηνές από την προηγούμενη ημέρα....για να ακούσουν ένα "ξένο συγκρότημα"!!! Φευ!!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:


...πόσο μάλλον όταν έχει λειτουργήσει και σαν πασαρέλα....



Δεν ηταν η Αγια Σοφια αυτη, αλλα η Αγια Ειρηνη, η οποια ειναι χωρος εκδηλωσεων


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όταν χρησιμοποιείς ναούς, σαν οίκους εμπορίου, κυριολεκτικά και μεταφορικά,μόνο και μόνο χλευάζοντας την θρησκεία του άλλου,
όταν μιλαμε για δημοκρατία, πρέπει να βλέπουμε τι παιχνίδι παίζεται...
Απο τους Τούρκους...
Όχι μεταξύ μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
μα η Αγια Σοφια ειναι ελληνικο μνημειο καθως δημιουργηθηκε απο την ελληνικη γνωση και απο Ελληνες επιστημονες...

ο Ανθεμιος και ο Ισιδωρος ηταν αρχιτεκτονες, μηχανικοι και μαθηματικοι πληρεις ελληνικης παιδειας και με πλουσιο συγγραφικο εργο με σχολιασμο στα εργα του Ευκλειδη και αλλων Ελληνων...

ετσι κι αλλιως η Αγια Σοφια, ειναι η Αθηνα των Ελληνων...

και η Αγια Σοφια απ' αυτη την αποψη ηταν κι' αυτη Παρθενωνας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Παρολα αυτα, η Αγια Σοφια, Παγκοσμιο Πολιτιστικο Μνημειο της ΟΥΝΕΣΚΟ, ειναι πια για ολους, οχι μονο ελληνικο. Και αμα δειτε τα νουμερα, ειναι περισσοτεροι οι ξενοι που την επισκεπτονται, ή μονο για αυτην...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:10:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλησπέρα σε όλους,
από την απούσα σήμερα
kapodistria

quote:

trexagireve:
Και επαναλαμβάνω, αγαπητή μου Καποδίστρια:
Μην μπερδεύεις το φολκλόρ
με την πίστη...


Kapodistria
Φίλτατε,μην κάνεις λόγο
για φολκλόρ,μάλλον
δεν νομίζω να σε ...παίρνει!
Και εν πάση περιπτώσει την αναφορά
στα Προμήθεια την έκανα για να
σου δείξω πως κάποιοι από εκείνους
που είναι πιστοί στην αρχαία ελληνική
θρησκεία,παρευρίσκονται σε εορτές,
χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι οι
αποκλειστικοί αντιπρόσωποί του!!!


Αν μου επιτρέπεις,
Σε ρώτησα τι είδους εκδήλωση είναι τα Προμήθεια;;
ίσως δεν το πρόσεξες .....;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:48:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Καλησπέρα σε όλους,
από την απούσα σήμερα
kapodistria

quote:

trexagireve:
Και επαναλαμβάνω, αγαπητή μου Καποδίστρια:
Μην μπερδεύεις το φολκλόρ
με την πίστη...


Kapodistria
Φίλτατε,μην κάνεις λόγο
για φολκλόρ,μάλλον
δεν νομίζω να σε ...παίρνει!
Και εν πάση περιπτώσει την αναφορά
στα Προμήθεια την έκανα για να
σου δείξω πως κάποιοι από εκείνους
που είναι πιστοί στην αρχαία ελληνική
θρησκεία,παρευρίσκονται σε εορτές,
χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι οι
αποκλειστικοί αντιπρόσωποί του!!!


Αν μου επιτρέπεις,
Σε ρώτησα τι είδους εκδήλωση είναι τα Προμήθεια;;
ίσως δεν το πρόσεξες .....;



Προσωπικά δεν την γνώριζα αλλα ψάχνοντας στο διαδίκτυο την βρήκα...

http://promitheia.wordpress.com/

Βοήθησα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:55:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ φίλε Εαρινέ,
αλλά θα ήθελα μια απάντηση από την ίδια, γιατί αν ρωτήσεις 10 άτομα από τους αρχαιο......, ο καθένας θα σου δώσει τη δική του εκδοχή.
'Ασε που κάποιοι τη σνομπάρουν κιόλας. Ακόμη δεν εμφανίστηκαν και σφάζονται μεταξύ τους.

Απλά, θα ήθελα να μου απαντήσει η ίδια αν θεωρεί πως τα Προμήθεια είναι θρησκευτική εορτή (όπως περίπου δήλωσε σε προηγούμενο μήνυμά της), αν γίνονται κάποιες θρησκευτικές τελετές, αν ..... ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:08:04  Εμφάνιση Προφίλ
Να ξεστραβωθείς πρώτα και
να διαβάζεις καλά τι
γράφω:
quote:
Και εν πάση περιπτώσει την αναφορά
στα Προμήθεια την έκανα για να
σου δείξω πως κάποιοι από εκείνους
που είναι πιστοί στην αρχαία ελληνική
θρησκεία,παρευρίσκονται σε εορτές,
χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι οι
αποκλειστικοί αντιπρόσωποί του!!!

Τώρα αν εσυ αυτό το
μεταφράζεις "θρησκευτικές γιορτές"
δικό σου πρόβλημα.

Όσο για τα "Προμήθεια"
εθεώρησα πολύ χαζό να σου
εξηγήσω τι είναι.Γιατι
απλά είναι σα να με ρωτάς πως σε λένε;!!!

Και εν πάση περιπτώσει,θέση επι
του θέματος έχεις; Ή μπήκες έτσι
για να αφήσεις το ...σημάδι σου;!!!

Το θέμα είναι η επαναλειτουργία
της Αγίας Σοφίας,με αφορμή μια
διεκδίκηση από ομάδα κάποιων
"γραφικών" και όχι επίσημη θέση
των αντιπροσώπων της ορθοδοξίας.
Κατά συνέπεια όπως και στην αρχή γράφω:

quote:
...Πως βλέπεται αυτή την κίνηση και τι
μπορεί πέραν απ'το πασιφανές,να
υπάρχει,αν υπάρχει;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 19/09/2010 16:11:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy