ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! !
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 12:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εμένα πάντως, μου άρεσαν πάντα οι κριτικοί της πολυθρόνας,ελαφρά τη καρδία, πάντα,που στέκουν απεναντι σε μεγάλες και σημαντικές
ιστορικές φυσιογνωμίες....Να κρίνουν αυτούς που η ιστορία τους έκρινε, για τον ιστορικό τους ρόλο και έρχονται,άλλοι σήμερα, να βεβληώσουν νεκρούς,που σαν άνθρωποι, έκαναν ότι λάθος.....
Έλα όμως, που η ιστορία, απο κάποιες πράξεις τους,τους έχει καταχωρίσει,σαν υπερασπιστές του γένους μας,σαν σημαίνοντα πρόσωπα της ελληνικής ιστορίας;Δεν είναι σαν να καίς την ελληνική σημαία,
βλασφημώντας και παρασύροντας την ιστορία σε προσωπικές εμμονές;...
Κσι λέω προσωπικές,γιατί, όταν το 98% του ελληνικού λαού, πιστεύει κάτι,δεν μπορεί εσύ, έτσι χαλαρά, να βρίζεις αυτά τα πρόσωπα...Αυτό δεν είναι ελευθερία, αλλά, ασυδοσία....Είναι σκάνδαλο, να βρίζει κανείς, όποιους τον έχουν σήμερα ελεύθερο...Λίγη τσιπα, πια...
Καλώς ή κακώς, απο άτομα του σήμερα,εμάς,δλδ,που δεν έχουμε ζήσει συνθήκες σκλαβιάς και καταπίεσης,για να δούμε πως θα αντιδρούσαμε,
καλά θα ήταν να μην βλασφημούσαμε, απέναντι σε νεκρούς,που δικαιώθηκαν ούτως ή άλλως, απο τον χρόνο...Να δούμε εμείς τι ρόλο
θα παίξουμε στην ιστορία...
Έκαστος απο τα δικα του έργα κρίνεται....
Τις υποκρισίες κάποιων, που παριστάνουν τους άνετους και μόλις τους μιλησεις έτσι, το γυρνάνε στον καθωσπρεπισμό, δεν χρειάζεται να τις σχολιάσω, κρίνονται μόνες τους...Γραπτά είναι, φαίνονται, δεν είναι λόγια να τα πάρει ο αέρας...
Όπως και νάχει, το ζητούμενο κάποιων, δεν μπορεί να αποτελει αφορμή για τους άλλους,τους ενάντιους, για να χύσουν δηλητήριο...
Τιποτε θετικό μπορεί να γίνει;Μπορέι ένας διάλογος, να βγάλει κάποιο όφελος, αντί διχόνοια;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 12:13:28  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα

quote:
Κσι λέω προσωπικές,γιατί, όταν το 98% του ελληνικού λαού, πιστεύει κάτι

22% φίλε μου. 22%. Αυτό λένε τα στοιχεία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 12:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πές μοτ το θρήσκευμα,των υπολοίπων απο το 98%, Κώστα ΜΟΥ...
Για να στο πω απλά,το 76%,τι πιστεύει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 12:30:49  Εμφάνιση Προφίλ
trexa

quote:
Πές μοτ το θρήσκευμα,των υπολοίπων απο το 98%, Κώστα ΜΟΥ...
Για να στο πω απλά,το 76%,τι πιστεύει;

Αυτό δεν μπορώ να στο πω γιατί δεν καταγράφεται στην έρευνα. Μπορώ όμως να σου πω σε τι δεν πιστεύει, μια και αυτό καταγράφεται: στη μετά θάνατο ζωή, στην ανάσταση των νεκρών και σε όλες αυτές τις ανοησίες που ταϊζουν οι χριστιανοί τους αφελείς πιστούς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
αυτο το νημα θα γινει αφορμη να ξεχωρισουμε τους ειλικρινεις απο τους υποκριτες...

το πως ευκολα θα φανει...

ρωτησα ηδη αν θα ρισκαρατε να πεσει το κεφαλι σας μετα απο εξοντωτικα βασανιστηρια και να ακολουθησουν σφαγες των Ελληνων της Μικρας Ασιας, αρνουμενοι να υπογραφατε τον αφορισμο των Επαναστατων (πραγμα που θα σημαινε πως ολο το Ρουμ Μιλιετ ειναι σε ανταρσια, οχι μονο οι Νοτιοελλαδιτες)...

η αν τελικα θα υπογραφατε θεωροντας οτι οχι μονο σωζετε το κεφαλι σας αλλα και κατι εκατονταδες χιλιαδες Ελληνων...

μεχρις στιγμης η Καποδιστρια αρνηθηκε να απαντησει...εστριψε στη γωνια...

ο makfor ειπε πως θα θυσιαζοταν...

εγω θα πω πως θα ασκουσα ρεαλιστικη πολιτικη, μαλιστα θα ελεγα του Σουλτανου, τι εναν αφορισμο η μονο τρεις θελεις να κανω; σαραντα αφορισμους μπορω να εκδωσω με την προυποθεση οτι δεν θα πειραχθει τριχα των Χριστιανων...

αναμενουμε τοποθετησεις του μακεδονα, του γιαπετ, του Εαρινου, του αθεου, του βιομηχανικου, της μαθηματικου μας, του Σεσοστρις...

φυσικα και των Χριστιανων...

και περιμενουμε ειλικρινεις απαντησεις...

για περαστε, για περαστε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
makedon

quote:
Μόνον ένας ηλίθιος δεν θα καταλάβαινε πως τα παραπάνω λόγια του Υψηλάντη είχαν σαν σκοπό να μη διαλυθεί η επανάσταση εξαιτίας του αφορισμού.


μονο ενας ηλιθιος δεν θα καταλαβαινε οτι αρνηση του Πατριαρχη να αφορισει τους Επαναστατες θα σημαινε οτι ολο το Ρουμ Μιλιετ βρισκεται σε ανταρσια κατα της Υψηλης Πυλης και του Ισλαμ, και πως τα αντιποινα που θα ακολουθουσαν απο τους Οθωμανους θα εκαναν τα αντιποινα των Ορλωφικων να μοιαζουν παιδικο παρτυ...

ενας ηλιθιος η ενας υποκριτης...

θα θυμισω οτι το 1666 ετοιμαζαν οι Εβραιοι της Οθωμανικης Αυτοκρατοριας επανασταση που κινουσε υπογεια ο Σαμπεται Σεβη ο οποιος λανσαρε τον εαυτο του στους Εβραιους οτι ηταν ο αναμενομενος Μεσσιας...

ομως οι ρουφιανοι του Σουλτανου τον πηραν πρεφα και οδηγηθηκε ενωπιον του Σουλτανου οπου του δωθηκαν δυο επιλογες...

η να καταληξει το κεφαλι του σε εναν ξυλινο στυλο και τα γενια του να κοκκινισουν...

οχι μονο το δικο του κεφαλι αλλα και πολλων αλλων Εβραιων που οι Μουσουλμανοι ειχαν εντοπισει το δικτυο τους..

η να γινει Μουσουλμανος και να εγκαταλειψει τα οποια επαναστατικα του ονειρα...

ο Σαμπεται Σεβη προτιμησε να γινει μουσουλμανος και το ιδιο και οσοι συνωμοτουσαν στο πλευρο του..

απο τοτε ονομαστηκαν Ντονμεδες, κρυπτοεβραιοι δηλαδη που εγιναν μουσουλμανοι για λογους επιβιωσης κυριολεκτικα...

εζησαν ομως και αργοτερα στελεχωσαν το κεμαλικο κινημα, εγιναν δηλαδη μια απο τις πιο δυναμικες συνιστωσες του...

παμε τωρα συγκρινουμε τη σταση του Σαμπεται Σεβη με τη σταση του Πατριαρχη...

λιγοι φλωροι γνωριζουν οτι ο Πατριαρχης μπορουσε οπως και ο Σαμπεται να μην εκτελεστει...

πως;

μα με το να γινει στο παρα πεντε Μουσουλμανος (η ιδια επιλογη δοθηκε και στον Αθανασιο Διακο)...

τοτε βασει της Σαρια ο Σουλτανος θα υποχρεωνοταν να τον συγχωρεσει για τις οποιες υποψιες ειχε απεναντι του...

και να αναστειλει τη διαταγη εκτελεσης...

ε λοιπον ο Γρηγοριος ο Ε δεν λιποψυχισε ουτε αλλαξοπιστησε...

και μονο γι' αυτη του τη μαγκια πρεπει να τιμαται ως εθνομαρτυς...

η πραγματικη ζημια στην Επανασταση δεν θα ηταν ο αφορισμος της, αυτος θα γινοταν αν οχι απο τον Γρηγοριο, απο καποιον αλλο Πατριαρχη-παπετ που θα εβαζαν στη θεση του οι Τουρκοι...

η ζημια θα ηταν να γινοταν Μουσουλμανος οποτε οι Τουρκοι θα αποκτουσαν μια τεραστια νικη γοητρου απεναντι στους Επαναστατες αλλα θα γελοιοποιουσαν και τους Ελληνες συνολικα στο εξωτερικο...ιδου ο πνευματικος ηγετης τους χεστηκε απο τη δυναμη μας και προσκυνησε...

ε ο Γρηγοριος δεν τους εκανε το χατηρι...

.


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 24/10/2010 13:36:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:56:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

και περιμενουμε ειλικρινεις απαντησεις...

για περαστε, για περαστε...



"Έχω γνωρίσει διάφορα πρόσωπα φημισμένα για την σοφία τους στα δημόσια πράματα και για τις συμβουλές τους ,αγόμενα και φερόμενα όμως , απο ανοήτους υπηρέτες"

Τζόναθαν Σουϊφτ.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 24/10/2010 13:56:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
εγω ψηφισα παντως Εαρινε και δικαιολογησα και την ψηφο μου...

νομιζω οτι ζηταω κατι απλο, δηλαδη να δω ποσοι εδω μεσα ειναι ηρωες η ρεαλιστες η αποφευγουν να απαντησουν...

ουσιαστικα οπως ο Χριστος ειπε σε οσους θελαν να λιθοβολησουν την πορνη, "ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω", ετσι κι εγω ζητω να μαθω απο οσους λιθοβολουν τη μνημη του μαρτυρικα θανοντος Πατριαρχη (ενω θα το σωζε αν αλλαξοπιστουσε) τι θα εκαναν στη θεση του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:08:32  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
εγω θα πω πως θα ασκουσα ρεαλιστικη πολιτικη, μαλιστα θα ελεγα του Σουλτανου, τι εναν αφορισμο η μονο τρεις θελεις να κανω; σαραντα αφορισμους μπορω να εκδωσω με την προυποθεση οτι δεν θα πειραχθει τριχα των Χριστιανων...

αναμενουμε τοποθετησεις του μακεδονα, του γιαπετ, του Εαρινου, του αθεου, του βιομηχανικου, της μαθηματικου μας, του Σεσοστρις...


Σου έχει ήδη απαντήσει ο Παπαφλέσσας από το Αίγιο (Βοστίτσα) από τότε που προσπαθούσε να πείσει τον Π.Π. Γερμανό ότι έπρεπε να ξεκινήσει η επανάσταση:

"Για ακούτε δω, η Επανάσταση είτε το θέλετε, είτε όχι, θα γίνει! Πάρτε το απόφαση. Αν εσείς γυρεύετε να την εμποδίσετε, εγώ πήρα προσταγή από την Αρχή να ξεσηκώσω τον κοσμάκη και να την κάνω. Και τότε όποιον βρουν ξαρμάτωτο οι Τούρκοι ας τον κόψουν!"

Με δεδομένες τις κρατούσες συνθήκες, ήταν ό,τι πιο σωστό θα μπορούσε να πει ένας επαναστάτης που δεν βάζει το τομάρι του και τα λεφτά, πάνω από την πατρίδα, σε κιοτήδες, βολεμένους απάτριδες.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
εγω δε ρωτησα τι θα εκανε ο Παπαφλεσσας, ρωτησα τι θα εκανες εσυ Γιαπετ στη θεση του Πατριαρχη...

ακομη και τα μεγαλυτερα παλληκαρια μεταξυ των Επαναστατων ευχοντουσαν μεταξυ τους καλο βολι, εννοοντας να πεθανουν απο σφαιρα Τουρκου παρα να πεσουν στα χερια των εχθρων και να βασανιστουν η και να παλουκωθουν αργα και βασανιστικα και εξευτελιστικα...

δεν ξερω αν συνειδητοποιεις τι βασανιστηρια θα συνεπαγοταν η αρνηση του Πατριαρχη να αφορισει τους Επαναστατες και αρα να σηκωσει μπαιρακι μπροστα στην Υψηλη Πυλη και τους Γιενιτσαρους..

σε τετοιες καταστασεις ο θανατος ειναι το λιγοτερο και ολοι τον παρακαλανε να ερθει γρηγορα, αλλο ειναι το προβλημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:28:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

εγω ψηφισα παντως Εαρινε και δικαιολογησα και την ψηφο μου...

νομιζω οτι ζηταω κατι απλο, δηλαδη να δω ποσοι εδω μεσα ειναι ηρωες η ρεαλιστες η αποφευγουν να απαντησουν...

ουσιαστικα οπως ο Χριστος ειπε σε οσους θελαν να λιθοβολησουν την πορνη, "ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω", ετσι κι εγω ζητω να μαθω απο οσους λιθοβολουν τη μνημη του μαρτυρικα θανοντος Πατριαρχη (ενω θα το σωζε αν αλλαξοπιστουσε) τι θα εκαναν στη θεση του...


Μου ζητάς μια υπεραπλουστευμένη άποψη φίλε μου και μάλιστα θεωρώντας -έχοντας ως δεδομμένο- ότι ήταν η μόνη στρατηγική κίνηση αυτή που επέλεξαν και πως δεν υπήρχαν και ένα εκατομμύριο άλλες..???

Εσύ μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ , σε τούτο το δύσκολο σταυροδρόμι που βρίσκεται η Ελλάδα ... γιατί η εκκλησία δεν πουλάει όλη την περιουσία της και να την προσφέρει για το καλό του τόπου..???

Τα λόγια είναι παντα εύκολα και ωραία φίλε μου...οι πράξεις μετρούν και η αυτοθυσία για το καλό των άλλων...!!!

"Η Θρησκεία είναι ο στεναγμός του καταπιεσμένου πλάσματος , η καρδιά ενός άκαρδου κόσμου...Είναι το όπιο του λαού"

Κάρλ Μάρξ.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
Μου ζητάς μια υπεραπλουστευμένη άποψη φίλε μου και μάλιστα θεωρώντας -έχοντας ως δεδομμένο- ότι ήταν η μόνη στρατηγική κίνηση αυτή που επέλεξαν και πως δεν υπήρχαν και ένα εκατομμύριο άλλες..???

δε σου ζηταω απλουστευμενη αποψη αλλα απλη κι αυτο γιατι οι επιλογες ειναι οντως δυο...η μια συνεπαγεται θανατο πολλων ανθρωπων και εντελως μαρτυρικο θανατο δικο σου...ας ειμαστε λοιπον ειλικρινεις, εγω πρωτος ειπα οτι θα εκανα πισω...

quote:
Εσύ μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ , σε τούτο το δύσκολο σταυροδρόμι που βρίσκεται η Ελλάδα ... γιατί η εκκλησία δεν πουλάει όλη την περιουσία της και να την προσφέρει για το καλό του τόπου..???


θα σου πω και θα σε εκπληξω ευχαριστα αλλα πρωτα περιμενω τη δικη σου απαντηση στην ερωτηση που εκανα...

quote:
Τα λόγια είναι παντα εύκολα και ωραία φίλε μου...οι πράξεις μετρούν και η αυτοθυσία για το καλό των άλλων...!!!

αυτο λεω κι εγω, χορτασαμε λογια οτι ο Γρηγοριος ηταν προδοτης, ας δουμε ποιοι μπορουν να αναλαβουν την ευθυνη αυτων των λογων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:43:07  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
ακομη και τα μεγαλυτερα παλληκαρια μεταξυ των Επαναστατων ευχοντουσαν μεταξυ τους καλο βολι, εννοοντας να πεθανουν απο σφαιρα Τουρκου παρα να πεσουν στα χερια των εχθρων

Όταν έλεγαν "καλό βόλι" εννοούσαν να πιάσουν τόπο τα πυρομαχικά τους και να "φάνε" όσο το δυνατόν, περισσότερους Τούρκους.

Δεν εύχονταν να πεθάνουν (αν είναι δυνατόν).
Δεν καταλαβαίνεις ότι αν ίσχυε αυτό που λες, δεν υπήρχε λόγος να πάνε στη μάχη;
Πιο εύκολο και πιο σίγουρο, κατ' εσέ, θα ήταν να πηδήξουν σε κάποιο γκρεμό....

quote:
δεν ξερω αν συνειδητοποιεις τι βασανιστηρια θα συνεπαγοταν η αρνηση του Πατριαρχη να αφορισει τους Επαναστατες και αρα να σηκωσει μπαιρακι μπροστα στην Υψηλη Πυλη και τους Γιενιτσαρους..

Τα ίδια βασανιστήρια στα οποία υπεβλήθησαν τόσοι και τόσοι μπροστάρηδες σε όλους τους αγώνες.
Άλλωστε κριτήριο για κάποια αξιώματα είναι και η αυτοθυσία, διαφορετικά δεν κάνεις για ταγός.

Αρχηγός με χεσμένα βρακιά δεν δικαιώνεται απ' την ιστορία εκτός κι αν είναι παπάς.....

Όπως σου είπε και ο Εαρινός, είναι πολύ φιλολογικό το ερώτημα αλλά αν θέλεις να το παίξουμε το παιγνιδάκι, να το παίξουμε.

Εγώ λοιπόν, εύχομαι να είχα το κουράγιο να φτύσω το σουλτάνο στα μούτρα και να ενθαρρύνω τους πατριώτες μου, με τη θυσία μου, όπως έκανε και ο Παπαφλέσσας, όταν συνειδητοποίησε ότι κόντευε να γίνει σαν το Γρηγόριο.

Είσαι οκ τώρα;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Όταν έλεγαν "καλό βόλι" εννοούσαν να πιάσουν τόπο τα πυρομαχικά τους και να "φάνε" όσο το δυνατόν, περισσότερους Τούρκους.

Δεν εύχονταν να πεθάνουν (αν είναι δυνατόν).
Δεν καταλαβαίνεις ότι αν ίσχυε αυτό που λες, δεν υπήρχε λόγος να πάνε στη μάχη;
Πιο εύκολο και πιο σίγουρο, κατ' εσέ, θα ήταν να πηδήξουν σε κάποιο γκρεμό....



παραδοξως το καλο βολι σημαινε να σε βρει η σφαιρα σε οργανο που θα σε στειλει μια κι εξω στο θανατο (πιχι κεφαλι η καρδια) κι οχι σε σημειο οπου θα πεθαινες μαρτυρικα (κοιλια η νεφρα), επισης σημαινε να μην πεσεις ζωντανος στα χερια των Τουρκων και ξεφτυλιστεις στα βασανιστηρια...

quote:
Εγώ λοιπόν, εύχομαι να είχα το κουράγιο να φτύσω το σουλτάνο στα μούτρα και να ενθαρρύνω τους πατριώτες μου, με τη θυσία μου, όπως έκανε και ο Παπαφλέσσας, όταν συνειδητοποίησε ότι κόντευε να γίνει σαν το Γρηγόριο.

Είσαι οκ τώρα;;;;;



εντιμη απαντηση, τωρα πες μου αν τυχον δεν εβρισκες το κουραγιο θα ησουν προδοτης;

ποσο μαλλον οταν η πραξη σου θα εσωζε κατι εκατονταδες χιλιαδες Ελληνες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:58:31  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
...τωρα πες μου αν τυχον δεν εβρισκες το κουραγιο θα ησουν προδοτης;

Σαφέστατα ΝΑΙ.
Θέλει και ρώτημα;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
...τωρα πες μου αν τυχον δεν εβρισκες το κουραγιο θα ησουν προδοτης;

Σαφέστατα ΝΑΙ.
Θέλει και ρώτημα;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/



εγω βαζω ενα ερωτημα με την εννοια οτι αν το διλημμα εμπαινε σε ριαλ ταιμ απο Γιενιτσαρους ξαναμμενους, σε κατι εκατομμυρια τυπους, μονο λιγες χιλιαδες πιστευω οτι θα ειχαν τη στοφα του ηρωα...

τα υπολοιπα εκατομμυρια θα δεχοντουσαν να υπογραψουν και να ζησουν...

εγω λοιπον αυτους δεν τους λεω προδοτες...

γιατι προδοσια δεν θεωρω την αδυναμια να γινεις ηρωας και μαλιστα νεκρος ηρωας...

αλλα την σκοπιμη προθεση να πουλησεις την πατριδα σου χωρις να απειλεισαι, μονο για λογους εφημερου κερδους...

ας πουμε ο Εφιαλτης ηταν προδοτης γιατι δεν τον απειλουσε κανεις, το ιδιο και ο Πηλιο-Γουσης...

ο Γρηγοριος δεν ειναι ιδια περιπτωση...

πρωτα απ'ολα γιατι η υπογραφη του εσωζε και ολο το Μικρασιατικο Ελληνισμο...

και δευτερον γιατι απειλουνταν οχι μονο με θανατο αλλα με μαρτυρικο και ατιμωτικο θανατο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:20:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μου ζητάς μια υπεραπλουστευμένη άποψη φίλε μου και μάλιστα θεωρώντας -έχοντας ως δεδομμένο- ότι ήταν η μόνη στρατηγική κίνηση αυτή που επέλεξαν και πως δεν υπήρχαν και ένα εκατομμύριο άλλες..???

δε σου ζηταω απλουστευμενη αποψη αλλα απλη κι αυτο γιατι οι επιλογες ειναι οντως δυο...η μια συνεπαγεται θανατο πολλων ανθρωπων και εντελως μαρτυρικο θανατο δικο σου...ας ειμαστε λοιπον ειλικρινεις, εγω πρωτος ειπα οτι θα εκανα πισω...

quote:
Εσύ μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ , σε τούτο το δύσκολο σταυροδρόμι που βρίσκεται η Ελλάδα ... γιατί η εκκλησία δεν πουλάει όλη την περιουσία της και να την προσφέρει για το καλό του τόπου..???


θα σου πω και θα σε εκπληξω ευχαριστα αλλα πρωτα περιμενω τη δικη σου απαντηση στην ερωτηση που εκανα...

quote:
Τα λόγια είναι παντα εύκολα και ωραία φίλε μου...οι πράξεις μετρούν και η αυτοθυσία για το καλό των άλλων...!!!

αυτο λεω κι εγω, χορτασαμε λογια οτι ο Γρηγοριος ηταν προδοτης, ας δουμε ποιοι μπορουν να αναλαβουν την ευθυνη αυτων των λογων...


Επειδή προσωπικά , δεν είμαι του "άσπρου-μαύρου" φίλε μου ΄και πιστεύω ότι υπάρχει ένας ατελείωτος αριθμός αποχρώσεων -φθανει να μπορεί κανείς να τις διακρίνει- θα έλεγα το εξής -φρόνιμο-...

Πασά μου -κερατά μου...όπως θές πέστο...- για να μην φανεί ότι η εκκλησία παίρνει θέση ενάντια -στην φημολογούμενη επανάσταση- ίσως θα ήταν καλό να μην πάρει ευθεία θέση ενάντια σε αυτήν -που μορεί να είναι ευφάναστα σενάρια τελικά- ίσως θα ήταν προτιμότερο λοιπόν , να στείλουμε μια επιστολή προς εσένα με την παράκληση , να επιληφθείς "χρονιζόντων και δικαίων αιτημάτων" των "ραγιάδων" και να ανταποκριθείς εμφανιζόμενος και ως δίκαιος πατέρας...εξευμενίζοντας έτσι σκέψεις και επιδιώξεις που ΠΙΘΑΝΑ ελλοχεύουν στο μυαλό των "ραγιάδων" και ενδυναμώνοντας έτσι και την ημετέραν υπόσταση στην συνείδηση των, η οποία θα ήταν χρήσιμος για την περαιτέρω διαχείρηση τέτοιων θεμάτων..!!!

Κατ'αυτόν το τρόπο , θα φανείς ως φιλέσπλαχνος και φωνές -πιθανές- που σκεπτονται επαναστατικά κινήματα , να βρεθούν στο κενό...

ΣΗΜ:"Εν πάσει περιπτώσει , υπήρχαν και υπάρχουν πάντα πολλές εναλλακτικές λύσεις και προτάσεις που μπορεί να πέσουν στο τραπέζι και τουλάχιστον εγώ , δεν μπορώ να διακαιολογήσω τέτοιες διατυπώσεις σαν αυτές που διάβασα στο εν λόγω κείμενο ... "!!!

Γι'αυτό και λεω , ότι δεν δικαιολογείται -βλέπεις δεν χρησιμοποιώ άλλη έκφραση- μια τέτοια στάση...αντίθετα κρύβει σκοπιμότητες ... !!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Εαρινε σορυ αλλα νομιζω οτι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου...

καλη η απαντηση σου φιλε μου, καλη ως δικηγορικη διαλεξη, δεν ξερω ομως αν μου την εδινες τετ α τετ αν θα μπορουσες να με κοιταξεις στα ματια...

κι αυτο γιατι πιστευω οτι καταλαβαινεις πως ο Σουλτανος οτι ενδιαμεσα μεσολαβητικα και να εκανε ο Γρηγοριος, θα τον εθετε προ του διλημματος...

η καταδικαζεις εδω και τωρα η τον πουλο και για σενα και για τους Χριστιανους...

quote:
Γι'αυτό και λεω , ότι δεν δικαιολογείται -βλέπεις δεν χρησιμοποιώ άλλη έκφραση- μια τέτοια στάση...αντίθετα κρύβει σκοπιμότητες ... !!!



η σκοπιμοτητα μου ειναι απλα να αναδειξω οτι οσοι κατηγορουν τον Γρηγοριο για προδοσια απλα φωνασκουν ανεξοδα και αλλαζονικα και πως στη θεση του ισως και να εφταναν στο σημειο να αλλαξοπιστησουν για να σωθουν απο μαρτυριο και θανατο τα οποια ο Γρηγοριος μπορουσε να αποφυγει και δεν το εκανε...

εχω βαρεθει στη ζωη μου την υποκρισια, δεν χρειαζομαι κανενα κινητρο για να συγκρουστω μαζι της, οταν τη βλεπω παθαινω κατι και χυμαω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:40:44  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
εγω βαζω ενα ερωτημα με την εννοια οτι αν το διλημμα εμπαινε σε ριαλ ταιμ απο Γιενιτσαρους ξαναμμενους, σε κατι εκατομμυρια τυπους, μονο λιγες χιλιαδες πιστευω οτι θα ειχαν τη στοφα του ηρωα...

τα υπολοιπα εκατομμυρια θα δεχοντουσαν να υπογραψουν και να ζησουν...


Σωστό.

Γι' αυτό οι ταγοί πρέπει να ανήκουν σ' αυτές τις λίγες χιλιάδες, που λες.
Τα εκατομμύρια πρέπει να είναι αυτό που λένε, απλοί άνθρωποι.


quote:
εγω λοιπον αυτους δεν τους λεω προδοτες...

Εσύ μπορεί να θεωρείς ό,τι θέλεις...

quote:
γιατι προδοσια δεν θεωρω την αδυναμια να γινεις ηρωας και μαλιστα νεκρος ηρωας...

Εθνική προδοσία είναι οποιαδήποτε πράξη ενάντια στο συμφέρον της πατρίδας σου και όταν είσαι, οπουδήποτε, αρχηγός θα πρέπει η θυσία σου να είναι για σένα, ένα ενδεχόμενο.

Αν προτιμήσεις να σώσεις, πρωτίστως, το τομάρι σου, προδίδεις όλους τους άλλους, άσχετα με το κίνητρο.

quote:
αλλα την σκοπιμη προθεση να πουλησεις την πατριδα σου χωρις να απειλεισαι, μονο για λογους εφημερου κερδους...

Και η ζωή εφήμερη είναι, η προσπάθεια να την επιμηκύνεις συνιστά εφήμερο κέρδος.

Κέρδος δεν είναι μόνο τα λεφτά. Απλώς, αν το κάνεις για οικονομικούς λόγους, πιθανά να μη βρείς κανένα να σε υπερασπιστεί, όπως βρήκε ο Γρηγόριος τους ομοθρήσκους του...

quote:
ο Γρηγοριος δεν ειναι ιδια περιπτωση...

πρωτα απ'ολα γιατι η υπογραφη του εσωζε και ολο το Μικρασιατικο Ελληνισμο...


Μαζί με τη "σωτηρία" του Μικρασιατικού Ελληνισμού, όπως λες, η πράξη του Πασά τον διατηρούσε και δούλο.

Είναι θέμα προσωπικής επιλογής και προφανώς εσύ προτιμάς να ζεις, έστω και υπό ζυγό...

Δεν μπορώ να αλλάξω την άποψή σου, παρά μόνο να εύχομαι να μη βρεθείς ποτέ σε ανάλογη θέση, γιατί μάλλον όλοι οι υπόλοιποι θα την έχουμε "βαμμένη"...

quote:
και δευτερον γιατι απειλουνταν οχι μονο με θανατο αλλα με μαρτυρικο και ατιμωτικο θανατο...

Είδες που μερικά πράγματα είναι αναπόφευκτα;

Τελικά δεν τον γλύτωσε, όπως όλοι, σχεδόν, οι προδότες.

Απλώς, αυτοί που σκέπτονταν το ίδιο μ' αυτόν και έχοντας την εξουσία, φρόντισαν να μην περάσει σαν ατιμωτικός, όπως πραγματικά ήταν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:50:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινε σορυ αλλα νομιζω οτι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου...

καλη η απαντηση σου φιλε μου, καλη ως δικηγορικη διαλεξη, δεν ξερω ομως αν μου την εδινες τετ α τετ αν θα μπορουσες να με κοιταξεις στα ματια...

κι αυτο γιατι πιστευω οτι καταλαβαινεις πως ο Σουλτανος οτι ενδιαμεσα μεσολαβητικα και να εκανε ο Γρηγοριος, θα τον εθετε προ του διλημματος...

η καταδικαζεις εδω και τωρα η τον πουλο και για σενα και για τους Χριστιανους...

quote:
Γι'αυτό και λεω , ότι δεν δικαιολογείται -βλέπεις δεν χρησιμοποιώ άλλη έκφραση- μια τέτοια στάση...αντίθετα κρύβει σκοπιμότητες ... !!!



η σκοπιμοτητα μου ειναι απλα να αναδειξω οτι οσοι κατηγορουν τον Γρηγοριο για προδοσια απλα φωνασκουν ανεξοδα και αλλαζονικα και πως στη θεση του ισως και να εφταναν στο σημειο να αλλαξοπιστησουν για να σωθουν απο μαρτυριο και θανατο τα οποια ο Γρηγοριος μπορουσε να αποφυγει και δεν το εκανε...

εχω βαρεθει στη ζωη μου την υποκρισια, δεν χρειαζομαι κανενα κινητρο για να συγκρουστω μαζι της, οταν τη βλεπω παθαινω κατι και χυμαω...


Λές να κρυβομαι αλήθεια πίσω απο το δάκτυλό μου Αριστοτέλη...ή θα φοβόμουν να σε κοιτάξω στα μάτια...

Λοιπόν , σαν θές ευθείς απαντήσεις , θα σου απαντήσω λοιπόν συντονιζόμενος με το αυστηρά δικό σου "προσωπικό σκεπτικό" αλλα "ελλειματικό" για μένα...

Ναί λοιπόν , απο το κείμενο και όπως ακριβώς διαβάζεται , αυτό διαφαίνεται...η σύνταξή του με τους Τούρκους , διαφωνείς δηλαδή..???

Τώρα , τι είχε κατα νού ο Πατριάρχης ... επιδέχεται πολλών ερμηνειών..ωστόσο αυστηρά το κείμενο , παραπέμπει σε "όχι σοφό" τουλάχιστον άνθρωπο και πάντως όχι σε κάποιον που έχει αναλάβει να διαχειρισθεί υψίστης σημασίας θεματα ενός ολόκληρου λαού..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Σωστό.

Γι' αυτό οι ταγοί πρέπει να ανήκουν σ' αυτές τις λίγες χιλιάδες, που λες.
Τα εκατομμύρια πρέπει να είναι αυτό που λένε, απλοί άνθρωποι.



εδω αντικειμενικε φιλε μου πρεπει να ανοιξω μια μεγααααλη παρενθεση...

και να σου πως οι Χριστιανοι ειναι αυτοι ακριβως που δεν εχουν καμια αναγκη τετοιων παραινεσεων...

γιατι παμπολλες φορες ειτε ως ταγοι ειτε ως απλοι ανθρωποι δεν εχουν αποφυγει ουτε το θανατο ουτε τα μαρτυρια...

και δεν το καναν μονο για τη θρησκεια τους αλλα αρκετες φορες και για την πατριδα τους...

και θα δεχθουν τωρα μαθηματα ηρωισμου απο μηδενιστες και βολεψακηδες;

παμε να δουμε παραδειγματα...

Γρηγοριος Ε, μπορει να υπεγραψε τον αφορισμο της Επαναστασης αλλα με την πραξη του εσωσε εκατονταδες χιλιαδες Μικρασιατες Ελληνες...στη συνεχεια θα μπορουσε να αποφυγει τα μαρτυρια και τον ατιμωτικο θανατο αν εξιλαμιζοταν, αλλα δεν το εκανε...

για ολους αυτους τους λογους το ελληνικο κρατος οσο ειχε ακομη εθνικους προσανατολισμους τον θεωρουσε εθνομαρτυρα και οχι προδοτη και του αφιερωσε αδριαντες και ονομασιες δρομων, ιδου τιμητικο γραμματοσημο εποχης Βενιζελου μαλιστα...

Καλογερος Σαμουηλ, τιναξε στον αερα το Κουγκι για να μην πεσει αυτος και αλλοι πολεμιστες στα χερια των Τουρκων...

Αθανασιος Διακος, παλουκωθηκε (και οχι σουβλιστηκε) απο τους Τουρκους, αν γινοταν μουσουλμανος την τελευταια στιγμη εσωζε τη ζωη του καθως ηταν κανονας της Σαρια πως οποιος γκιαουρης γινει μουσουλμανους και ας εχει βλαψει το Ισλαμ του χαριζεται η ζωη και η περιουσια του..δεν το εκανε...

Γαβριηλ Μαρινακης, ηγουμενος Αρκαδιου Κρητης, εκ των ηγετικων μορφων της επαναστασης του 1866, αρνηθηκε να παραδωσει το μοναστηρι που ειχε γινει λημερι των επαναστατων, στους 15000 Τουρκους, επακολουθησε μαχη μεχρις εσχατων και οι πολιορκημενοι τιναξαν στον αερα εαυτους και Τουρκους...

Πατριαρχης Κυριλλος Λουκαρις, κατηγορηθηκε οτι προετοιμαζε ελληνικη επανασταση και κρεμαστηκε απο τους Γιενιτσαρους, μπορουσε φυσικα να γλυτωσει τη ζωη του αν αλλαξοπιστουσε αλλα δεν θελησε...

Διονυσιος Επισκοπος Τρικης γνωστος περιπαικτικα ως Σκυλοσοφος, επικεφαλης κινηματος επαναστατικου στην Ηπειρο συνεληφθηκε απο τους Τουρκους και γδαρθηκε ζωντανος, αν εξισλαμιζοταν γλυτωνε αυτο το μαρτυριο, δεν θελησε...


Χρυσοστομος Σμνυρνης, βασανιστηκε με το χειροτερο τροπο απο τους Τουρκους, οι Γαλλοι του προτειναν να διασωθει σε πλοιο τους απο την εισβολη των τουρκικων στρατευματων αλλα αυτος δηλωσε περηφανα πως θα κατσει να συγκακοπαθησει με το ποιμνιο του...Αντρακλας με πολλα κιλα αρχιδια...


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 24/10/2010 16:39:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:38:38  Εμφάνιση Προφίλ
Απλά το καταθέτω , για να γίνουν τοποθετήσεις επ'αυτού...

http://www.pare-dose.net/?p=3157

Γίνονται πολλές αναφορές για τα τότε διαδραματισθέντα και μπορούν όλα να συζητηθούν ασφαλώς...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 24/10/2010 16:43:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
Αριστοτέλης

quote:
ρωτησα ηδη αν θα ρισκαρατε να πεσει το κεφαλι σας μετα απο εξοντωτικα βασανιστηρια και να ακολουθησουν σφαγες των Ελληνων της Μικρας Ασιας, αρνουμενοι να υπογραφατε τον αφορισμο των Επαναστατων (πραγμα που θα σημαινε πως ολο το Ρουμ Μιλιετ ειναι σε ανταρσια, οχι μονο οι Νοτιοελλαδιτες)...

η αν τελικα θα υπογραφατε θεωροντας οτι οχι μονο σωζετε το κεφαλι σας αλλα και κατι εκατονταδες χιλιαδες Ελληνων...


Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι απλή, αν και το ερώτημά σου είναι κουτοπόνηρο:

Κανείς Έλληνας στην ψυχή δεν θα έμπαινε στην υπηρεσία του σουλτάνου (και μάλιστα αγοράζοντας τη θέση αυτή και φιλώντας κατουρημένες ποδιές), έχοντας σαν αποστολή την διατήρηση της δουλείας με αντάλλαγμα τα τεράστια προνόμια που του παρείχε το αφεντικό του.

Άρα, προσωπικά δεν θα έκανα ούτε το ένα ούτε το άλλο γιατί δεν θα δεχόμουν να παίξω ποτέ το ρόλο του μπιστικού του σουλτάνου και δεν θα βρισκόμουν στη θέση αυτή εξ αρχής.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
makedon

quote:
Κανείς Έλληνας στην ψυχή δεν θα έμπαινε στην υπηρεσία του σουλτάνου (και μάλιστα αγοράζοντας τη θέση αυτή και φιλώντας κατουρημένες ποδιές), έχοντας σαν αποστολή την διατήρηση της δουλείας με αντάλλαγμα τα τεράστια προνόμια που του παρείχε το αφεντικό του.


μπραβο υπερεπαναστατη και Ελληνα στην ψυχη, αν ολοι ακολουθουσαν τις προτροπες σου το Ρουμ Μιλιετ δεν θα ειχε καν εκπροσωπηση επι Οθωμανικης Αυτοκρατοριας και τα μελη του θα ειχαν οτι δικαιωματα θα ειχε κι ενα κοπαδι σκυλων...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 24/10/2010 16:45:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:48:18  Εμφάνιση Προφίλ
Και αυτό , για να σωθούν οι Έλληνες απο τους Τούρκους έγινε...???

-Το ακόλουθο «πατριωτικό» κείμενο, ανήκει στον πατριάρχη Γρηγόριο Ε’ και αποτελεί τμήμα πατριαρχικής εγκυκλίου, η οποία εξεδόθη εν έτη 1819.

Τί αφορά αυτή η εγκύκλιος; Ουσιαστικά απαγορεύει τους Έλληνες «ευλογημένους επαρχιώτας», να βαπτίζουν με αρχαία ελληνικά ονόματα τα παιδιά τους (χαρακτηρίζοντας αυτή την τακτική, ως…καινοτομία!), γιατί κάτι τέτοιο αποτελεί «ανάρμοστον» πράξη, και «καταφρόνησιν» της χριστιανικής ονοματοδοσίας. Αντ’ αυτού, προτρέπει τους ιερείς των ενοριών να «νουθετούν» τους γονείς και τους ανάδοχους, να επιλέγουν τα «πατροπαράδοτα χριστιανικά ονόματα των εγνωσμένων τη Εκκλησία και των ενδόξως υπ’ αυτής εορταζομένων Αγίων».

Θαυμάστε:
«Και η κατά καινοτομίαν παρά ταύτα εισαχθείσα των παλαιών ελληνικών ονομάτων επιφώνησις εις τα βαπτιζόμενα βρέφη των πιστών, ως ηκούσαμεν, λαμβανομένη ως μία καταφρόνησις της χριστιανικής ονοματοθεσίας, είναι διόλου απροσφυής και ανάρμοστος· όθεν ανάγκη η Αρχιερωσύνη σας να διαδώσητε παραγγελίας εντόνους εις τους Ιερείς των ενοριών σας, και νουθεσίας πνευματικάς εις τους ευλογημένους επαρχιώτας σας, δια να λείψη τουντεύθεν και η κατάχρησις αύτη, και αφεθέντες της ακαίρου και μηδέν εχούσης το χρήσιμον φιλοτιμίας και επιδείξεως οι γονείς και ανάδοχοι να ονοματοθετώσιν εις το εξής εν τω καιρώ της θείας και μυστικής αναγεννήσεως τα ειθισμένα ταις ευσεβέσιν ακοαίς πατροπαράδοτα χριστιανικά ονόματα των εγνωσμένων τη Εκκλησία και των ενδόξως υπ’ αυτής εορταζομένων Αγίων, δια να είναι έφοροι και φύλακες των βαπτιζομένων νηπίων και ταχείς και αδιάλειπτοι χορηγοί της χάριτος αυτών εις τους μετά πίστεως».

Φυσικά δεν θα περίμενε κάτι καλύτερο κανείς, από κάποιον που αφόρισε την Επανάσταση του 1821 και ουκ ολίγους απ’ τους αγωνιστές…

Το (ρητορικό) ερώτημα βεβαίως που προκύπτει είναι το εξής: Για ποιό έθνος μαρτύρησε αυτός ο τύπος, ώστε να θεωρείται εθνομάρτυρας και ο ανδριάντας του να «κοσμεί» την είσοδο του Πανεπιστημίου Αθηνών;

Διαβάστε περισσότερα: http://www.pare-dose.net/?p=3027#ixzz13Hf3LLBg


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Άκου να σου πω,επειδή έχεις αρχήσει και με
εκνευρίζεις υπέρ του δέοντος,
και στο κάτω-κάτω ποιός είσαι εσύ που θα θέτεις
έτσι επιτακτικά ερωτήματα στους συνδιαλεγόμενούς σου,
θα παραθέσω και πάλι την ΑΠΑΝΤΗΣΗ μου,γιατί δεν έχω
μάθει ούτε "σε γωνίες να στρίβω" ούτε να γίνομαι
ελαφρά τη καρδία ΠΡΟΔΟΤΗΣ!!!
Άντε και πολλά μας τα είπες,και επειδή είμαι
φτιαγμένη και από αυτόν τον π...η τον ΓΑΠ και
το σημερινό κοιερατειο της κων/πολης,
σταμάτα μην αρχήσουν οι πολύ βαριές κουβέντες
και μας διαγράψουν όλους από εδω μέσα
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ!!!



μαναρι μου μωρο μου, σου εβγαλα το κτηνος μεσα σου...

πλακα πλακα δεν το φχαριστιεσαι κι εσυ που ξεφυγες απο τα τετριμενα;

πιο διεγερτικο κι απο το σεξ ειναι καμια φορα ενας δυνατος καυγας!

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 24/10/2010 16:49:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:49:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

μεχρις στιγμης η Καποδιστρια αρνηθηκε να απαντησει...εστριψε στη γωνια...


Άκου να σου πω,επειδή έχεις αρχήσει και με
εκνευρίζεις υπέρ του δέοντος,
και στο κάτω-κάτω ποιός είσαι εσύ που θα θέτεις
έτσι επιτακτικά ερωτήματα στους συνδιαλεγόμενούς σου,
θα παραθέσω και πάλι την ΑΠΑΝΤΗΣΗ μου,γιατί δεν έχω
μάθει ούτε "σε γωνίες να στρίβω" ούτε να γίνομαι
ελαφρά τη καρδία ΠΡΟΔΟΤΗΣ!!!
Άντε και πολλά μας τα είπες,και επειδή είμαι
φτιαγμένη και από αυτόν τον π...η τον ΓΑΠ και
το σημερινό κοιερατειο της κων/πολης,
σταμάτα μην αρχήσουν οι πολύ βαριές κουβέντες
και μας διαγράψουν όλους από εδω μέσα
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ!!!

Πάρε την απάντηση και κόψε τις λοιπές μπούρδες!!!


quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

τι θα διαλεγες;


kapodistria:

Την τρίτη επιλογή που ξέχασες να
συμπεριλάβεις...



Κατάλαβες;;;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

μαναρι μου μωρο μου, σου εβγαλα το κτηνος μεσα σου...

πλακα πλακα δεν το φχαριστιεσαι κι εσυ που ξεφυγες απο τα τετριμενα;

πιο διεγερτικο κι απο το σεξ ειναι καμια φορα ενας δυνατος καυγας!




Νά είναι καλά ο ΓΑΠ ο Ερντογαν και το Πατριαρχείο Κων/πολης!!!


" ο κ. Ερντογάν έκανε ειδική μνεία στις δικές του κινήσεις «καλής θέλησης», απαριθμώντας την... επιστροφή του Ορφανοτροφείου της Πριγκήπου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και τη χορήγηση τουρκικής υπηκοότητας σε 12 μητροπολίτες, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν στη Σύνοδο του Πατριαρχείου".

24/10/2010 ethnos gr

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

quote:

μαναρι μου μωρο μου, σου εβγαλα το κτηνος μεσα σου...

πλακα πλακα δεν το φχαριστιεσαι κι εσυ που ξεφυγες απο τα τετριμενα;

πιο διεγερτικο κι απο το σεξ ειναι καμια φορα ενας δυνατος καυγας!




Νά είναι καλά ο ΓΑΠ ο Ερντογαν και το Πατριαρχείο Κων/πολης!!!


" ο κ. Ερντογάν έκανε ειδική μνεία στις δικές του κινήσεις «καλής θέλησης», απαριθμώντας την... επιστροφή του Ορφανοτροφείου της Πριγκήπου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και τη χορήγηση τουρκικής υπηκοότητας σε 12 μητροπολίτες, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν στη Σύνοδο του Πατριαρχείου".

24/10/2010 ethnos gr

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



να σου θυμησω δολοφονιες Χριστιανων τα τελευταια χρονια στην Τουρκια;

να σου θυμισω την πολιορκια του Πατριαρχειου απο χιλιαδες Γκριζους Λυκους που ουρλιαζαν να κρεμαστει ο Πατριαρχης;

και που προφανως εγινε με απολυτη συγκαταθεση του καθεστωτος σαν ωμη επιδειξη δυναμης απεναντι στους Γιουνανηδες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:58:50  Εμφάνιση Προφίλ
Η εντολή για την μη χρησιμοποίηση Ελληνικών ονομάτων , σε τι αποσκοπούσε φίλε Αριστοτέλη..???

Ήταν αυτή "Φιλελληνική στάση" κατα την γνώμη σου..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy