ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! !
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 15:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

quote:

quote:
αρες μαρες κουκουναρες απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.Ελληνας ειναι οποιος συμμετεχει της Ελληνικης παιδειας φιλε μου.

Αυτο ειναι κατι που ειπε ο ισοκρατης,σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη για να στηριξει τα πιστευω του.Στην πραξη ομως ,για να συμμετεχεις στους ολυμπιακους αγωνες επρεπε να εισαι ελληνας πρωτα απο ολα στην καταγωγη.Παντα να ξερεις οτι η αληθεια βρισκεται στην πραξη,και οχι στα λογια.....Και φυσικα για το αχαιος-δαναος κ.τ.λ. τουμπεκι....Τι να πεις αλλωστε?


τι θες να πω οταν μου παρουσιαζεις ναζιστικες αποψεις ?μονο οι ναζι πιστευανε στην καθαροτητα της φυλης με τετοια ατομα δενεχω να πω κατι αλλο .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84



Εγω φιλε σου λεω την αληθεια για το τι ισχυε για να συμετασχεις στους ολυμπιακους αγωνες.Μην κοιτας την ιστορια μεσα απο ιδεολογικα θελω.Αλλο τι θα ηθελες να ειχε γινει και αλλο τι πραγματικα ειχε γινει.....Μην μπαινεις σε αυτο το τρυπακι,μονο χαμενος θα βγεις.Εγω σου δειχνω τα δεδομενα,δεν σημαινει οτι συμφωνω η διαφωνω......Εκτος αν διαφωνεις σε αυτο,οποτε περιμενω με χαρα τη διαφωνια σου.Και φυσικα παντα μιλαμε για την εποχη πριν τη ρωμαικη κατακτηση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 15:46:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
skartados:
Γι' αυτό και αδυνατείτε να χωνέψετε τη διαφορά.

μπλα..μπλα.....μπλα.....και ουσία μηδέν. Επιχειρήματα φέρατε γιαπετ, αλλά σας τα κατέρριψα σαν χάρτινους πύργους

IndustrialAngel, τυχερός είσαι βρε μαύρε....λες να σε έχω ξεχάσει? που θα πάει θα τον βρω το χρόνο....


Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Πέστα ρε Ευρωπαίε..άντε μην μας παίρνουν τον αέρα...
Άντε ξεκινα τα επιχειρήματα τα φοβερά ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 15:47:17  Εμφάνιση Προφίλ
την απαντηση στο θεμα σου σκαρταδε στην δινει ο Μ.Αλεξανδρος αν διαβασεις λιγο θα καταλαβεις καθως και οι ελληνιστικοι χρονοι που ακολουθησαν .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 15:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

την απαντηση στο θεμα σου σκαρταδε στην δινει ο Μ.Αλεξανδρος αν διαβασεις λιγο θα καταλαβεις καθως και οι ελληνιστικοι χρονοι που ακολουθησαν .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Θελω να πιστευω οτι εννοεις με τη δραση του και οχι με τον δηθεν λογο του που ειναι ανυπαρκτος στην πραγματικοτητα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 15:58:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

την απαντηση στο θεμα σου σκαρταδε στην δινει ο Μ.Αλεξανδρος αν διαβασεις λιγο θα καταλαβεις καθως και οι ελληνιστικοι χρονοι που ακολουθησαν .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


σκαρταδο γιατι βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος?ενα εθνος μονο ετσι μπορει να επιβιωσει στην ιστορια μονο ετσι μαγια να υπαρχει μονο .
Υ.Γ Εννοειτε το εργο του.

Θελω να πιστευω οτι εννοεις με τη δραση του και οχι με τον δηθεν λογο του που ειναι ανυπαρκτος στην πραγματικοτητα....


http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 16:00:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
IndustrialAngel, τυχερός είσαι βρε μαύρε....λες να σε έχω ξεχάσει? που θα πάει θα τον βρω το χρόνο


Θα αρχίσει πάλι το ρεσιτάλ της μαλακίας; Γιούπι!!!!. Η' θα συνταράξεις την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα προσκομίζοντας αποδείξεις της δημιουργίας του Αδάμ από το...χώμα;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 16:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Έγραψες: "3ον,το ονομα γραικοι μας το εβγαλαν οι λατινοι" .....δηλαδή ότι μας βγάζουν εμείς το δεχόμαστε έτσι εύκολα? τόσο χάχες είμαστε?
Το να σε ονομάσει κάποιος και εσύ να αποδεχτείς αυτό το όνομα, σημαίνει ότι είτε στο επέβαλλαν είτε συμφώνησες με αυτό.


Για πες μου τωρα ποτε εμεις ως εθνος αποδεχτηκαμε αυτο το ονομα?
Μα το ειδες και μονος σου,εγω ειπα μας το εβγαλαν οι λατινοι δεν ειπα μας το επεβαλλαν και πως θα γινοταν αυτο αφου ποτε δεν το οικοιοποιηθηκαμε για εσωτερικη καταναλωση.Και οι ανατολιτες μας λενε γιουναν,μας το επιβαλλαν και αυτο,επειδη εμεις καταλαβαινουμε οτι το ταυτιζουν με το ελληνας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 16:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
σκαρταδο γιατι βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος?ενα εθνος μονο ετσι μπορει να επιβιωσει στην ιστορια μονο ετσι μαγια να υπαρχει μονο .

Αν θελεις ανοιξε ενα θεμα για το εθνος να το συζητησουμε.Εγω αυτο που λεω ειναι οτι οι αρχαιοι ελληνες εδειξαν στην πραξη τι σημαινει για αυτους να ειναι καποιος ελληνας ,με τη συμμετοχη στους ολ.αγωνες.Ειτε σου αρεσει ειτε οχι,αυτο εγινε,και δεν αλλαζει συμφωνα με τα ιδεολογικα θελω κανενος.....ουτε χρειαζεται να πουμε ψεμματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 17:48:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
αρες μαρες κουκουναρες απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.Ελληνας ειναι οποιος συμμετεχει της Ελληνικης παιδειας φιλε μου.

Αυτο ειναι κατι που ειπε ο ισοκρατης,σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη για να στηριξει τα πιστευω του.Στην πραξη ομως ,για να συμμετεχεις στους ολυμπιακους αγωνες επρεπε να εισαι ελληνας πρωτα απο ολα στην καταγωγη.Παντα να ξερεις οτι η αληθεια βρισκεται στην πραξη,και οχι στα λογια.....Και φυσικα για το αχαιος-δαναος κ.τ.λ. τουμπεκι....Τι να πεις αλλωστε?



Βρε σείς,γιατί δεν διαβάζεται αυτά που σας
παραθέτω;;;!!!

Περί Ισοκράτειας ρήσης για το ποιοι είναι
Έλληνες!!!
Το έβαλα εχθές στην σελ. 44 του παρόντος θέματος!
Από την Άννα Τζιροπούλου Φιλόλογο,Δ/ντρια της
"Ελληνικής Αγωγής"

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΠΕ Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 02/11/2010 17:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 17:51:31  Εμφάνιση Προφίλ

Και οι Δωριείς είναι οι απόγονοι
του Ηρακλέους,δηλαδή οι Ηρακλείδες!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 17:58:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europaios2 :
IndustrialAngel, τυχερός είσαι βρε μαύρε....λες να σε έχω ξεχάσει? που θα πάει θα τον βρω το χρόνο....


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ
Και για όσους βαριούνται να παρακολουθήσουν
το ολιγόλεπτο βίντεο,με δυό λόγια
ο Ισοκράτης είπε:
"Και αν είναι δυνατόν(!!!) θέλουν να καλούνται
Έλληνες,αυτοί που μετέχουν της Ελληνικής Παιδείας
και όχι αυτοί που έχουν κοινές ρίζες!!!"

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:03:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Πέστα ρε Ευρωπαίε..άντε μην μας παίρνουν τον αέρα...
Άντε ξεκινα τα επιχειρήματα τα φοβερά ....





ρε παιδες....


α!ενταξει πεταχτηκε ο εαρινος παλι!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Θα αρχίσει πάλι το ρεσιτάλ της μαλακίας; Γιούπι!!!!. Η' θα συνταράξεις την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα προσκομίζοντας αποδείξεις της δημιουργίας του Αδάμ από το...χώμα;;;;

Το ρεσιτάλ της μαλακίας ανήκει αποκλειστικά σε εσένα με το γελοίο βίντεο που μας έφερες σχετικά με τον κόρακα αποδεικνύοντας ότι την ασχετοσύνη σου με το θέμα....είμαι περίεργος να δω τη συνέχεια.....θα τα πούμε λοιπόν από εκεί.

quote:
skartados:
Για πες μου τωρα ποτε εμεις ως εθνος αποδεχτηκαμε αυτο το ονομα?
Μα το ειδες και μονος σου,εγω ειπα μας το εβγαλαν οι λατινοι δεν ειπα μας το επεβαλλαν και πως θα γινοταν αυτο αφου ποτε δεν το οικοιοποιηθηκαμε για εσωτερικη καταναλωση.Και οι ανατολιτες μας λενε γιουναν,μας το επιβαλλαν και αυτο,επειδη εμεις καταλαβαινουμε οτι το ταυτιζουν με το ελληνας?

Βρε ξέρεις να διαβάζεις? σου έφερα τι έλεγαν τα λεξικά χίλια και πλέον χρόνια πριν. Τι έλεγε ο Αριστοτέλης (ακόμη παλαιότερα) και εσύ λες ότι το Γραικός δεν είναι εθνικό μας όνομα.....κρίμα που δεν το ήξερε ο Αθανάσιος Διάκος...ή μάλλον φαίνεται ότι αυτός πολεμούσε για να ελευθερώσει μια άλλη χώρα και όχι την Ελλάδα όταν αρνούμενος να υποκύψει στον Τούρκο του φώναξε: "Εγώ Γραικός γεννήθηκα και Γραικός θε να πεθάνω"

Τεσπα...δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο, δεν έχει νόημα.

quote:
skartados:
Αν θελεις ανοιξε ενα θεμα για το εθνος να το συζητησουμε.Εγω αυτο που λεω ειναι οτι οι αρχαιοι ελληνες εδειξαν στην πραξη τι σημαινει για αυτους να ειναι καποιος ελληνας ,με τη συμμετοχη στους ολ.αγωνες.Ειτε σου αρεσει ειτε οχι,αυτο εγινε,και δεν αλλαζει συμφωνα με τα ιδεολογικα θελω κανενος.....ουτε χρειαζεται να πουμε ψεμματα....

Βρε άνθρωπε μου τόσο ξεροκέφαλος είσαι? τι θέμα να ανοίξουμε για το αν είμαστε Έλληνες Ρωμιοί ή Γραικοί?

Είναι σαν να λέει ένας Άγγλος ότι δεν είναι Άγγλος αλλά Βρετανός.


Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:07:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και για όσους βαριούνται να παρακολουθήσουν
το ολιγόλεπτο βίντεο,με δυό λόγια
ο Ισοκράτης είπε:
"Και αν είναι δυνατόν(!!!) θέλουν να καλούνται
Έλληνες,αυτοί που μετέχουν της Ελληνικής Παιδείας
και όχι αυτοί που έχουν κοινές ρίζες!!!"

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Ελα σου εχω και το καταλληλοsoundtrack!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:16:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

europaios2:

Είναι σαν να λέει ένας Άγγλος ότι δεν είναι Άγγλος αλλά Βρετανός.


Δηλαδή europaios2,θες να μας πείς ότι
Άγγλος και Βρατανός είναι το ίδιο;;;!!!

Καλά ηρέμησε,και μετά ξανασκέψου τι ακριβώς είπες...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:17:18  Εμφάνιση Προφίλ
europaios

quote:
Είναι σαν να λέει ένας Άγγλος ότι δεν είναι Άγγλος αλλά Βρετανός.

Ακριβώς άσχετε! Γιατί άλλο Άγγλος κι άλλο Βρετανός. Ο Βρετανός μπορεί να είναι Άγγλος, μπορεί Ουαλός, μπορεί Σκωτσέζος, μπορεί Βορειοιρλανδός. Όλοι οι υπήκοοι της Μ. Βρετανίας ονομάζονται "Βρετανοί" αλλά δεν είναι όλοι Άγγλοι.

Απ' την άλλη αν ένα Βρετανό από τη Σκωτία τον πεις "Άγγλο", θα σε σκοτώσει.

Αφού δεν το κατέχεις το θέμα, τι ασχολείσαι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:18:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Και για όσους βαριούνται να παρακολουθήσουν
το ολιγόλεπτο βίντεο,με δυό λόγια
ο Ισοκράτης είπε:
"Και αν είναι δυνατόν(!!!) θέλουν να καλούνται
Έλληνες,αυτοί που μετέχουν της Ελληνικής Παιδείας
και όχι αυτοί που έχουν κοινές ρίζες!!!"

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Ελα σου εχω και το καταλληλοsoundtrack!


You've got to fight for your right

to fight



geostat,είσαι πολύ ΤΥΧΕΡΟΣ γιατί
ο Λευκοφρίδης πέθανε,ο φουκαράς,
και δεν πρόλαβε να μου πεί το ...μυστικό!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:23:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


geostat,είσαι πολύ ΤΥΧΕΡΟΣ γιατί
ο Λευκοφρίδης πέθανε,ο φουκαράς,
και δεν πρόλαβε να μου πεί το ...μυστικό!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Το εχω το εχω,αφου εψαξα και για τον Λευκοφρυδη.
Με μπερδευεις,δεν ειμαι ο γιαπετ!



You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:28:06  Εμφάνιση Προφίλ
Απο το ιντερνετ...

Έλληνες - Σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία, ο Έλλην, ο οποίος ήταν γιος του Δευκαλίωνα και της Πύρρας, απέκτησε τρεις γιους, τον Αίολο, τον Δώρο και τον Ξάνθο. Ο Αίολος και ο Δώρος μαζί με τους γιους του Ξάνθου, τον Αχαιό και τον Ίωνα, αποτέλεσαν τους γενάρχες των τριών κυριότερων ελληνικών φυλών που ήταν οι Αχαιοί, οι Δωριείς, οι Αιολείς και οι Ίωνες. Το όνομα Έλληνες στα ομηρικά χρόνια δεν αντιστοιχούσε παρά μόνο σ' ένα ελληνικό φύλο, που κατοικούσε στην περιοχή γύρω από τον Σπερχειό ποταμό στη σημερινή Φθιώτιδα, το οποίο είχε ως ηγέτη του τον μυθικό Αχιλλέα. Η ετυμολογία της λέξεως Έλλην προκαλεί μέχρι σήμερα συζητήσεις. Η επικρατέστερη άποψη είναι ότι προέρχεται από τους Σελλούς (< θ. σελ- = φωτίζω), το ελληνικό φύλο της Ηπείρου που ήταν οι ιερείς της Δωδώνης και μέρος των οποίων μετανάστευσε στη Φθία. Άλλες απόψεις σχετίζουν το όνομα Έλλην με το θέμα ελλ- που σημαίνει ορεινός ή με τη λέξη ἔλλοψ που σημαίνει άφωνος, άφθογγος. Ήδη τον 7ο π.Χ. αιώνα είχε επικρατήσει η ονομασία Πανέλληνες και από εκεί αποσπάστηκε και γενικεύτηκε η ονομασία Έλληνες, εξ ου και ο τονισμός, Έλλην αντί Ελλήν.


Προσέξτε τώρα ....

Αργότερα, με την εξάπλωση του Χριστιανισμού, ο όρος Έλλην σήμαινε τον ειδωλολάτρη ή τον μη χριστιανό, ενώ οι κάτοικοι της Ελλάδας λέγονταν Ελλαδίτες.


και δώ....

Όταν ο Χριστιανισμός έπαψε να απειλείται από τις παγανιστικές θρησκείες, ο όρος Έλλην άρχισε να χρησιμοποιείται δειλά δηλώνοντας την καταγωγή ενώ μετά την ανακήρυξη της ανεξαρτησίας του Ελληνικού Κράτους, η ονομασία επανήλθε ως επίσημη.

Πλέον...

Το επίσημο όνομα της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι Hellas.



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

geostat:

Με μπερδευεις,δεν ειμαι ο γιαπετ!




Άν νομίζεις πως σε μπερδεύω,κάνεις ΜΕΓΑ λάθος!!!
Και όσο γι'αυτό που έχεις,παρασάγγας από το
ΜΥΣΤΙΚΟ που θα μάθαινα από τον ίδιο...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:37:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

geostat:

Με μπερδευεις,δεν ειμαι ο γιαπετ!




Άν νομίζεις πως σε μπερδεύω,κάνεις ΜΕΓΑ λάθος!!!
Και όσο γι'αυτό που έχεις,παρασάγγας από το
ΜΥΣΤΙΚΟ που θα μάθαινα από τον ίδιο...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


το εχω σου λεω!!!


You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 02/11/2010 18:37:38

Edited by - geostat on 02/11/2010 18:38:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 18:51:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τα μυρμήγκια ανήκουν σε μια πολυπληθή τάξη ολομετάβολων εντόμων (έντομα που παρουσιάζουν πάντα νυμφικό στάδιο), που είναι διαδεδομένα σε όλο τον κόσμο και οικολογικά διαφοροποιημένα, τα υμενόπτερα.

Ζουν σε οργανωμένες αποικίες. Οι φωλιές τους βρίσκονται σε κορμούς δέντρων η έχουν την μορφή υπογείων θαλάμων στο έδαφος.

Χαρακτηριστικό των φωλιών είναι πως πάντα πάνω από αυτές η μεγαλύτερη ποσότητα χώματος είναι συγκεντρωμένη προς τον Βορρά.


Εκεί ζουν οι βασίλισσες που γεννούν τα αυγά, οι εργάτριες, που είναι στείρα, άπτερα θηλυκά τα οποία αποθηκεύουν την τροφή, χτίζουν τη φωλιά, εκτρέφουν μελίγκρες, φροντίζουν τις προνύμφες. Επίσης εκεί ζουν οι προνύμφες (αναπτυξιακή μορφή μυρμηγκιών) και τέλος τα αρσενικά, τα οποία συμμετέχουν μόνο στη γονιμοποίηση. Την αποικία προστατεύουν άπτερα στείρα θηλυκά, τα μυρμήγκια στρατιώτες, τα οποία είναι μεγαλόσωμα και διαθέτουν μεγάλα σαγόνια.

Προσοχή...

-H LivePedia.gr είναι μια ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια που αναπτύσσεται χάρη στην εθελοντική προσπάθεια των χρηστών της. Όλοι μπορούν να δημιουργήσουν νέα λήμματα ή να βελτιώσουν και να διορθώσουν λήμματα που ήδη υπάρχουν.



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 19:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Βρε ξέρεις να διαβάζεις? σου έφερα τι έλεγαν τα λεξικά χίλια και πλέον χρόνια πριν. Τι έλεγε ο Αριστοτέλης (ακόμη παλαιότερα) και εσύ λες ότι το Γραικός δεν είναι εθνικό μας όνομα.....κρίμα που δεν το ήξερε ο Αθανάσιος Διάκος...ή μάλλον φαίνεται ότι αυτός πολεμούσε για να ελευθερώσει μια άλλη χώρα και όχι την Ελλάδα όταν αρνούμενος να υποκύψει στον Τούρκο του φώναξε: "Εγώ Γραικός γεννήθηκα και Γραικός θε να πεθάνω"

Τεσπα...δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο, δεν έχει νόημα.


Τι να προσθεσεις βρε αστειε.....Σου λεω οτι με το ονομα γραικος οι ελληνες ποτε δεν ονομασαν τον εαυτο τους.3000 χρονια γραπτης ιστοριας και μονο ο αθανασιος διακος φερεται να ειπε γραικος αντι ελληνας......Τωρα πως μας επεβαλλαν ενα ονομα που ποτε δεν χρησιμοποιοισαμε για τον εαυτο μας,μονο μια αμολυντη βλακεια σαν τη δικη σου μπορουσε να το σκεφτει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 19:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Βρε άνθρωπε μου τόσο ξεροκέφαλος είσαι? τι θέμα να ανοίξουμε για το αν είμαστε Έλληνες Ρωμιοί ή Γραικοί?

Είναι σαν να λέει ένας Άγγλος ότι δεν είναι Άγγλος αλλά Βρετανός.



Δεν ειπα να ανοιξει θεμα για την ονομασια ρε ουφο,αλλα για τους παραγοντες δημιουργιας του εθνβους για τους οποιους μιλησε ο βελισσαριος...Το θεμα της ονομασιας εχει λυθει.Το μονο ονομα που διαλεξε ο λαος μας για το εθνος του ειναι το ελληνας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 19:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

quote:

quote:
αρες μαρες κουκουναρες απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.Ελληνας ειναι οποιος συμμετεχει της Ελληνικης παιδειας φιλε μου.

Αυτο ειναι κατι που ειπε ο ισοκρατης,σε συγκεκριμενη χρονικη στιγμη για να στηριξει τα πιστευω του.Στην πραξη ομως ,για να συμμετεχεις στους ολυμπιακους αγωνες επρεπε να εισαι ελληνας πρωτα απο ολα στην καταγωγη.Παντα να ξερεις οτι η αληθεια βρισκεται στην πραξη,και οχι στα λογια.....Και φυσικα για το αχαιος-δαναος κ.τ.λ. τουμπεκι....Τι να πεις αλλωστε?



Βρε σείς,γιατί δεν διαβάζεται αυτά που σας
παραθέτω;;;!!!

Περί Ισοκράτειας ρήσης για το ποιοι είναι
Έλληνες!!!
Το έβαλα εχθές στην σελ. 44 του παρόντος θέματος!
Από την Άννα Τζιροπούλου Φιλόλογο,Δ/ντρια της
"Ελληνικής Αγωγής"

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΠΕ Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 02/11/2010 17:52:34


Το τι ακριβως ειπε ο ισοκρατης εδω.


Τοσοῦτον δ’ ἀπολέλοιπεν ἡ πόλις ἡμῶν περὶ τὸ φρονεῖν καὶ λέγειν τοὺς ἄλλους ἀνθρώπους, ὥσθ’ οἱ ταύτης μαθηταὶ τῶν ἄλλων διδάσκαλοι γεγόνασι, καὶ τὸ τῶν Ἑλλήνων ὄνομα πεποίηκε μηκέτι τοῦ γένους ἀλλὰ τῆς διανοίας δοκεῖν εἶναι, καὶ μᾶλλον Ἕλληνας καλεῖσθαι τοὺς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας ἢ τοὺς τῆς κοινῆς φύσεως μετέχοντας».

Δηλαδή:
«Είναι δε τόσο μεγάλη η απόσταση που χωρίζει την πολιτεία μας από τούς άλλους ανθρώπους ως προς την πνευματική ανάπτυξη και την τέχνη τού λόγου, ώστε οι μαθητές της έχουν γίνει διδάσκαλοι τών άλλων και κατόρθωσε ώστε το όνομα τών Ελλήνων να είναι σύμβολο όχι πλέον τής καταγωγής αλλά τής πνευματικής ανυψώσεως, και να ονομάζονται Έλληνες εκείνοι που παίρνουν τη δική μας μόρφωση και όχι αυτοί που έχουν την ίδια καταγωγή».
Μετάφραση: Μ. Πρωτοψάλτης, «Βιβλιοθήκη Αρχαίων Συγγραφέων, Ι. Ζαχαρόπουλος».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 19:58:40  Εμφάνιση Προφίλ
Διαβασε καλα Καπο το παραπανω,
γιατι οταν μιλας για πετσια μου ερχετε να σε κανω παπουτσι πριν αρχισεις να μοιραζεις σαπουνια!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 20:43:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το τι ακριβως ειπε ο ισοκρατης εδω.

...καὶ τὸ τῶν Ἑλλήνων ὄνομα πεποίηκε μηκέτι τοῦ γένους ἀλλὰ τῆς διανοίας δοκεῖν εἶναι, καὶ μᾶλλον Ἕλληνας καλεῖσθαι τοὺς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας ἢ τοὺς τῆς κοινῆς φύσεως μετέχοντας».

Δηλαδή:
και κατόρθωσε ώστε το όνομα τών Ελλήνων να είναι σύμβολο όχι πλέον τής καταγωγής αλλά τής πνευματικής ανυψώσεως, και να ονομάζονται Έλληνες εκείνοι που παίρνουν τη δική μας μόρφωση και όχι αυτοί που έχουν την ίδια καταγωγή».
Μετάφραση: Μ. Πρωτοψάλτης, «Βιβλιοθήκη Αρχαίων Συγγραφέων, Ι. Ζαχαρόπουλος».



"πεποίηκε" ο εν λόγω κύριος το μεταφράζει ως "κατόρθωσε";;;!!!
Βρε παιδιά,συγγνώμη αλλά θα ξεχάσουμε
και αυτά τα λίγα έστω, που μάθαμε!!!

Ποιώ σημαίνει κατασκευάζω,φτιάχνω.
Αυτό λοιπόν που εννοεί ο Ισοκράτης,εδώ,είναι
σε ελεύθερη απόδοση : έχουν φτάσει στο σημείο να λένε,
έτσι μεταφράζεται το πεποίηκε=έχει κατασκευαστεί,έχει φτιαχτεί.

Το "μηκέτι του γένους",είναι δηλωτικό της έκπληξης
του ρήτορα: Μηκέτι,"άκου να δείς",που θα λέγαμε σήμερα,
(μηκέτι του γένους)όχι του γένους!!!

"Δοκείν είναι",αυτό μάλλον το καταλαβαίνεις,φίλε σκαρτάδε,έ;
Δοκείν=νομίζω,φαντάζομαι,άρα
νομίζουν ότι είναι.

Και τέλος το πιό καθοριστικό είναι το ρήμα που
χρησιμοποιεί: "καλείσθαι",που όπως λέει η κ.
Τζιροπούλου δεν είναι ενεργητικό το οποίο θα σήμαινε
καλούν=καλούνται,αλλά μέσο παθητικό που σημαίνει
(θέλουν να) αποκαλούνται!

Τέλος με έμφαση επαναλαμβάνει το:
"ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντας"!!!
Παρά αυτούς που έχουν κοινή ρίζα!!!

Λοιπόν παιδιά,έχω την εντύπωση πως σε βασικά
πράγματα δεν πρέπει να διαφωνούμε!
Καλό είναι να βλέπουμε τι προσπαθούν να
περάσουν με κάθε διαστρέβλωση,κάθε ψέμα
που έντεχνα μας "σερβίρουν"!!!

Ε,λοιπόν δεν μπορούν να είναι όλοι Έλληνες,
όπως και να το κάνουμε...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 21:05:56  Εμφάνιση Προφίλ
Πολυ ελευθερη ομως μεταφραση καπο μου,
για κανε αλλη μια και σ'αυτο..

εμοι μεν ονειδος η πατρις, συ δε τη πατριδι.
Αναχαρσις.
Τον τυπο τον φαγανε γιατι πηγε να ξεστραβωσει τη φυλη του,



You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2010, 21:55:29  Εμφάνιση Προφίλ
geostat


quote:
Με μπερδευεις,δεν ειμαι ο γιαπετ!

Με φώναξε κανείς;;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy