ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! !
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 20:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
οι παραδοσιακοι Εβραιοι ομως συνεχιζουν να ειναι πιστοι σε αυτο το κριτηριο...


Ίσως επειδή, παραδοσιακά, οι γυναίκες τους είναι ανήθικες, ενώ με αυτό το κριτήριο είναι πιο σίγουροι, δεν μπορεί να είναι "αγνώστου μητρότητας".

Ubi Dubium, Ibi Libertas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 20:42:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
οι γενεαλογιες επωνυμων προσωπων που μαλιστα οδηγουν προς τα πισω σε βασιλικη γενια ειναι λογικο να αναφερουν ανδρες..

Αυτός ο διαχωρισμός, προσωπικά, δεν μου φαίνεται λογικός, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δεν μ' ενδιαφέρουν καθόλου τα τερτίπια των εβραίων και ο τρόπος που καθορίζουν τη γενιά τους.

quote:
στο κατω κατω ο Δαβιδ ας πουμε ειχε καμια εικοσαρια γυναικες (ποια θα επρεπε να αναφερουν;)...

Αυτό είναι πρόβλημα του Δαυίδ, των γυναικών του και όσων πιστεύουν στα παραμύθια τους.

Μην αλλάζουμε όμως θέμα.

Έλεγες ότι η Κωνσταντινούπολη είναι Ελληνική, επειδή η μάνα του Κωνσταντίνου ήταν Ελληνίδα ή μου φάνηκε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 20:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί, Γιάννη μου, ΕΣΥ αμφισβητείς
, ότι η πολη του Βυζαντα,του Μεγαρέως, ήταν και είναι ελληνική;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 20:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Έλεγες ότι η Κωνσταντινούπολη είναι Ελληνική, επειδή η μάνα του Κωνσταντίνου ήταν Ελληνίδα ή μου φάνηκε;;;



θα ελεγα πως ηταν μια πολη με πολλα ελληνικα χαρακτηριστικα...

1) πρωτος ιδρυτης Ελληνας...

2) επανιδρυτης Ελληνας εκ μητρος..

3) πληθυσμος ελληνικος κατα κυριο λογο εξ αρχαιοτατων χρονων μεχρι και την επικρατηση των Οθωμανων...

4) ομιλουμενη γλωσσα ελληνικη...επισημα και διοικητικη γλωσσα απο τον 7ο αιωνα...επισης στην ελληνικη τα θρησκευτικα κειμενα...

5) παιδεια διδασκομενη στα βυζαντινα εκπαιδευτικα της ιδρυματα ακραιφνως ελληνικη...

6) ελληνικοτατη διακοσμηση πολης με φημισμενα αγαλματα του αρχαιου κοσμου που ο Κωνσταντινος πηρε απο τη Ρωμη και πολεις της Ελλαδας..

7) συμφωνα με τους ξενους πρωτευουσα του Imperium Graecorum, δηλαδη της Αυτοκρατοριας των Γραικων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 20:58:30  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Γιατί, Γιάννη μου, ΕΣΥ αμφισβητείς
, ότι η πολη του Βυζαντα,του Μεγαρέως, ήταν και είναι ελληνική;...

Βρε, πάλι το θυμιατό το έχεις δίπλα στον υπολογιστή;;;

Αναφέρομαι στην ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ και όχι στο ΒΥΖΑΝΤΙΟ.

Το Βυζάντιο, θάφτηκε κάτω απ' την πόλη που έφτιαξε ο Ρωμαίος αυτοκράτορας (εκ μητρός Ελληνίδος, που λέει και ο φίλος μου ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ).

Την ίδια τύχη είχαν μετέπειτα όλα τα Ελληνικά μνημεία, από τους βαρβάρους χριστιανούς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
τελευταια υποχωρηση που μπορω να κανω για την Κωνσταντινουπολη ειναι να πω πως ηταν ελληνορωμαικη...πιο κατω δεν παει εκ των πραγματων...

.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή, Γιάννη μου, δεν είναι ελληνικές πολεις η Αλεξάνδρεια,
η Πέργαμος,κλπ;
Με απογοητεύεις....
Χωρίς θυμιατό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:23:03  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
θα ελεγα πως ηταν μια πολη με πολλα ελληνικα χαρακτηριστικα...

Άλλο αυτό και άλλο Ελληνική.

quote:
1) πρωτος ιδρυτης Ελληνας...

Ποτέ, κανείς Έλληνας δεν ίδρυσε την Κωνσταντινούπολη. Ο Βύζας ίδρυσε το Βυζάντιο...

quote:
2) επανιδρυτης Ελληνας εκ μητρος..

Δεν επανιδρύθη το Βυζάντιο απ' τον Κωνσταντίνο, απλά του άρεσε η τοποθεσία και έχτισε τη νέα Ρώμη.

quote:
3) πληθυσμος ελληνικος κατα κυριο λογο εξ αρχαιοτατων χρονων μεχρι και την επικρατηση των Οθωμανων...

Η Ν. Ρώμη ήταν ένα μωσαϊκό εθνοτήτων και κοινοτήτων, αφού ο πληθυσμός της πολλαπλασιάστηκε ραγδαία.

quote:
4) ομιλουμενη γλωσσα ελληνικη...επισημα και διοικητικη γλωσσα απο τον 7ο αιωνα...επισης στην ελληνικη τα θρησκευτικα κειμενα...

Είπαμε ότι η Ελληνική ήταν η γλώσσα που δέσποζε τότε, γι' αυτόν το λόγο τα θρησκευτικά κείμενα γράφτηκαν στα Ελληνικά.

Στα Αραμαϊκά, δεν θα τα διάβαζε κανείς....

quote:
6) ελληνικοτατη διακοσμηση πολης με φημισμενα αγαλματα του αρχαιου κοσμου που ο Κωνσταντινος πηρε απο τη Ρωμη και πολεις της Ελλαδας.

Μην ξεχνάς ότι η Ρώμη κατέκτησε την Ελλάδα με τα όπλα και η Ελλάδα τη Ρώμη με το πνεύμα....

quote:
7) συμφωνα με τους ξενους πρωτευουσα του Imperium Graecorum, δηλαδη της Αυτοκρατοριας των Γραικων...

Εγώ είμαι Έλληνας και όχι γραικός...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:28:10  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Δηλαδή, Γιάννη μου, δεν είναι ελληνικές πολεις η Αλεξάνδρεια,
η Πέργαμος,κλπ;

Ευάγγελε, αδελφέ εν χριστώ, νόμιζα πως η Αλεξάνδρεια ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ στην Αίγυπτο...

quote:
Με απογοητεύεις....

Είμαι έτοιμος να κάνω οποιαδήποτε σύμβαση προκειμένου να σε κάνω... υπερήφανο.

Λέγε...

quote:
Χωρίς θυμιατό....

Σίγουρα ρε;;

Το έσβησες;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Εγώ είμαι Έλληνας και όχι γραικός...



δηλαδη αν σε ρωτησει μια Αμερικανιδα αν εισαι Greek εσυ τι θα απαντησεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:38:20  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
δηλαδη αν σε ρωτησει μια Αμερικανιδα αν εισαι Greek εσυ τι θα απαντησεις;


1ον. Η επιλογή να μας αποκαλούν γραικούς, δεν με βρίσκει σύμφωνο, διότι τον θεωρώ "πονηρό" και αποπροσανατολιστικό.

2ον. Αυτό που λες έχει γίνει κάμποσες φορές, σε συνομιλίες μου με αλλοδαπούς στο νετ και όχι μόνο.

Το αποτέλεσμα ήταν να μάθουν ότι η χώρα μου είναι Hellas και όχι Greece, επίσης ότι οι Greeks είμαστε Hellenes.

Δυό τρείς απ' αυτούς μάλιστα, με αφορμή αυτό, διάβασαν και ιστορία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 21:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
ο Κοραης διαφωνει μαζι σου...

"Ένα από τα δύο λοιπόν ταύτα (Έλληνας ή Γραικός) είναι το αληθινό του έθνους όνομα. Επρόκρινα το Γραικός, επειδή ούτω μας ονομάζουσι και όλα τα φωτισμένα έθνη της Ευρώπης". [«Διάλογος δύο Γραικών»

εγω παντως θεωρω το ζητημα περι ονου σκιας...

για μενα το Γραικοι και το Ελληνες ειναι συνωνυμα και μαλιστα το Γραικοι ειναι και αρχαιοτερο του Ελληνες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:00:02  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν βλέπω διαφωνία με τον Κοραή, διότι εξηγεί " επειδή ούτω μας ονομάζουσι και όλα τα φωτισμένα έθνη της Ευρώπης".

quote:
για μενα το Γραικοι και το Ελληνες ειναι συνωνυμα και μαλιστα το Γραικοι ειναι και αρχαιοτερο του Ελληνες...

Ίσως, με βάση την ιστορία που... προκρίθηκε...

Απλά, παρασυρθήκαμε λόγω Κωνσταντινούπολης.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:

γιαπετ:
Το Βυζάντιο ήταν ΜΙΑ ΠΟΛΗ που έχτισε ο Βύζας 1000 χρόνια πριν την Κωνσταντινούπολη (εξ' ου και Βυζάντιο, για κοίτα κάτι... συμπτώσεις) και οι πόλεις δεν έχουν πρωτεύουσα, άσχετοι χριστόπληκτοι...



χριστιανομάχε...και η Αθήνα κάποτε πόλη-κράτος ήταν, αλλά σήμερα είναι πρωτεύουσα της Ελλάδας.
Έτσι και τότε η Κωνσταντινούπολη ήταν πρωτεύουσα της τότε Ελλάδας, του Βυζαντίου.
Σύμπτωση δεν είναι καθόλου το όνομα Βυζάντιο, γιατί πολύ απλά επρόκειτο για μια Ελληνική λέξη.

Ο Πόντος, η Θράκη η Μακεδονία και η Μ. Ασία ήταν Ελληνικές περιοχές.
Οπότε το ίδιο και η Κωνσταντινούπολη.
Εκτός και εάν εσύ νομίζεις ότι γύρω γύρω Σάββατο και στη μέση Κυριακή.


quote:
γιαπετ:
Ολόκληρος ο πλανήτης είχε Ελληνικό πολιτισμό, πριν τον καταστρέψει (ευτυχώς εν μέρει) η λαίλαπα του χριστιανισμού, ολόκληρος ο πλανήτης μιλούσε Ελληνικά, διότι ήταν η διεθνής γλώσσα της εποχής...


Σήμερα την αττική αυτή διάλεκτο μόνο η εκκλησία την ομιλεί χριστιανομάχε....εσείς οι χριστιανομάχοι αρέσκεστε στα γκρικλις και στα Αγγλικά.
Ο χριστιανισμός διατήρησε τη γλώσσα μας και τη φιλοσοφία μας...και αυτό είναι που ενοχλεί εσάς τους χριστιανομάχους...στο ότι τίποτα Ελληνικό δεν υπάρχει που να οφείλει τη διάσωσή του σε εσάς.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.-

quote:
γιαπετ:
Και στη Σικελία ήταν γηγενείς οι Έλληνες, όπως και αλλού, πάμε να πάρουμε την Ιταλία;;;
Πάμε να πάρουμε την Ασία;
Πάμε να πάρουμε τη Μέση Ανατολή;;

Γεμίστε τα... θυμιατά και ξεκινάμε για τις "χαμένες πατρίδες".

Βουρ... μπαρουτο-λιβανισμένοι.



Στη Νότια Ιταλία χριστιανομάχε.....
Ναι λοιπόν και αυτή δική μας ήταν και απωλέστηκε.
Εσείς, θρασύδειλοι όπως πάντα, μόλις ακούσετε για πόλεμο κάνετε τα τσίσα σας.
Ηρέμησε χριστιανομάχε. Δεν ομιλώ για πόλεμο. Για μνήμη ομιλώ....αλλά καλού κακού κρατάτε πισινή ακόμη και γι΄ αυτήν ...άντλες του γλυκού νερού!....χριστιανομάχοι της συμφοράς!

quote:
γιαπετ:
Είπαμε ότι η Ελληνική ήταν η γλώσσα που δέσποζε τότε, γι' αυτόν το λόγο τα θρησκευτικά κείμενα γράφτηκαν στα Ελληνικά.

Στα Αραμαϊκά, δεν θα τα διάβαζε κανείς....



Ο κάθε Ευαγγελιστής έγραψε το Ευαγγέλιό του σύμφωνα με τη γλώσσα του και την καταγωγή του.

Ο Ματθαίος ήταν Ιουδαίος και έγραψε το Ευαγγέλιο στα Αραμαϊκά (το μοναδικό στη γλώσσα των Ιουδαίων της εποχής).

Ο Ιωάννης είτε ως Ελληνιστής είτε ως Ελληνικής καταγωγής, το έγραψε στα Ελληνικά.
Η ετυμολογία του ονόματος Ιωάννης, όπως και του ονόματος Ιωανέας, σχετίζεται με τους Ιωνες και την Ιώ (που ήταν κόρη του Ινάχου και πρώτη ιέρεια της Ηρας).

Τα ίδια και με τον ευαγγελιστή Μάρκο. Το πραγματικό του όνομα ήταν και αυτού Ιωάννης, στη συνέχεια όμως απέκτησε το Μάρκος ως Ρωμαϊκό επώνυμο με το οποίο και έμεινε στην ιστορία.

Ο Λουκάς ήταν από την Αντιόχεια της Συρίας. Εθνικός στην καταγωγή και ισχύει και γι' αυτόν ότι και με τους Μάρκο-Ιωάννη.

quote:
γιαπετ:
Μην ξεχνάς ότι η Ρώμη κατέκτησε την Ελλάδα με τα όπλα και η Ελλάδα τη Ρώμη με το πνεύμα....

Κάτι που δεν το ξέχασαν ούτε οι Δυτικοί και οι οποίοι λυσσασμένα διεκδικούσαν την πατρότητα της Ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας από τους Έλληνες μέχρι το τέλος.

Ο υιός του Βατάτζη, Θεόδωρος Β' Λάσκαρις τονίζει ότι "απασών γλωσσών το ελληνικόν υπέρκειται γένος",
και συμπληρώνει "Πάσα τοίνυν φιλοσοφία και γνώσις Ελλήνων εύρεμα... Συ δε, ω Ιταλέ, τίνος ένεκεν εγκαυχά;".

Οι Βυζαντινοί λοιπόν μας τα λένε μόνοι τους.....χριστιανομάχε!

quote:
γιαπετ:
Εγώ είμαι Έλληνας και όχι γραικός...

Αυτό το λές εσύ.... σύμφωνα όμως με τα γραφόμενά σου το ποιο πιθανόν είναι να έχις ή Τούρκική ή Βουλγαρική καταγωγής.

Σημερον αλλος ουρανος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:23:10  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι, μας λείψατε...






Με ταπώσατε.

Δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη...

Και οι τρείς είστε υπέροχοι!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
1ον. Η επιλογή να μας αποκαλούν γραικούς, δεν με βρίσκει σύμφωνο, διότι τον θεωρώ "πονηρό" και αποπροσανατολιστικό.

2ον. Αυτό που λες έχει γίνει κάμποσες φορές, σε συνομιλίες μου με αλλοδαπούς στο νετ και όχι μόνο.

Το αποτέλεσμα ήταν να μάθουν ότι η χώρα μου είναι Hellas και όχι Greece, επίσης ότι οι Greeks είμαστε Hellenes.

Δυό τρείς απ' αυτούς μάλιστα, με αφορμή αυτό, διάβασαν και ιστορία.


Παραιστορία από εσένα μπορεί....ιστορία όμως αποκλείεται.

O Αριστοτέλης αναφέρει στα Μετεωρολογικά , ότι οι Γραικοί κατά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνος κατοικούσαν περί την Αρχαία Ελλάδα, δηλαδή Δωδώνη, Αχελώο κ.λ.π.
Άλλοι εντοπίζουν το όνομα στον Αρχαίο ποιητή Αλκμάνο και αλλού σημειώνεται ότι η λέξη Γραικός ως αρχαιότερο όνομα των Eλλήνων συναντάται στο λεγόμενο Πάριο Mάρμαρο, απ’ όπου το πήραν οι Aλεξανδρινοί.
Kατά το διάστημα της επικρατήσεως του Χριστιανισμού, παραμελήθηκε το όνομα αυτό και χρησιμοποιούνταν τα ονόματα Ρωμαίοι και Ελλαδικοί.
Aπό τον 12ο αιώνα μ. X. όμως χρησιμοποιούνταν αδιακρίτως και τα τρία ονόματα: Γραικοί, Pωμαίοι (Pωμιοί), Έλληνες.


Αριστοτέλης:
"αύτη δ' εστίν η περί Δωδώνην και τον Ἀχελώον,
ούτος γαρ πολλαχού το ρεύμα μεταβέβληκεν,
ώκουν γάρ οι Σελλοί ενταύθα και οι καλούμενοι τότε μεν Γραικοί νυν δ' Έλληνες.

Διέψευσέ τον τώρα.....χριστιανομάχε....


ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Ρε συ ευρωπαιε,αφου δεν εχεις ιδεα απο αρχαια ελληνικη ιστορια,γιατι καθεσαι και παραπληροφορεις τον κοσμο,αντι να ρωτας απλα,μηπως μαθεις και κατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:53:30  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι ιστορικοί κακομοίρηδες

quote:
Διέψευσέ τον τώρα.....χριστιανομάχε....

Δεν δέχομαι τον Αριστοτέλη, εγώ είμαι με τον... Πλάτωνα!!!


Βρε σκαρτάδε, με μας είσαι ή με το θηρίο;;

Άφησε τους ανθρώπους να εκφραστούν, να προσφέρουν γέλιο αυτές τις μαύρες ημέρες που ζούμε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
skartados:
Ρε συ ευρωπαιε,αφου δεν εχεις ιδεα απο αρχαια ελληνικη ιστορια,γιατι καθεσαι και παραπληροφορεις τον κοσμο,αντι να ρωτας απλα,μηπως μαθεις και κατι?

Εγώ δε ρωτάω για να μάθω?.....έχω μάθει απέξω κι ανακατωτά όλες τις ιστορικές πληροφορίες που μας έχει δώσει ο γιαπετ....άκου εκεί!!!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Ότι πει ο γιαπετ...κι εγώ από σήμερα με τον Πλάτωνα.....κάνω καλά skartadε ή θα μου την πει κανάς europaios?

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 22:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Ας βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα,για να μην βγαινει ο καθε πονεμενος ευρωπαιος και να αμολαει κοτσανες.

1ον.Στην αρχαιοτητα οι ελληνικες φυλες εδιναν το ονομα τους σε ολοκληρες περιοχες και ποτε σε πολεις.Π.χ,ιωνες-ιωνια,πελοπες-πελοποννησος,αχαιοι-αχαια,μακεδονες-μακεδονια.Αντιθετα οι κατοικοι της πολης επαιρναν ως δηλωτικο ονομα αυτο της ονομασιας της.Π.χ,αθηνα-αθηναιοι,σπαρτη-σπαρτιατες,ελλας-ελληνες,γραια -γραικοι.
Με λιγα λογια δεν υπηρχε καποια φυλη που να ονομαζοταν ελληνες και να ονομασε την πολη στη περιοχη των φαρσαλων ελλας,ουτε υπηρχε μια φυλη με το ονομα γραικοι που να ονομασε την ομηρικη πολη γραια,αλλα εγινε ακριβως το αντιθετο....

Στη συνεχεια οι ελληνες για αυτες τις πολεις ,η περιοχες,εβγαζαν και ενα ιδυτικο μυθο,π.χ ,ο μυθος του ελλην,ο μυθος του ναξιου,ο μυθος του θασιου,κ.τ.λ.


2ον.Το ονομα γραικοι ,δεν αναφερεται πουθενα στον ομηρο.Πως προηλθε ομως ως εθνοτικο μας ονομα στους υπολοιπους λαους?

Ιλιαδα Β 498
Σχοῖνόν τε Σκῶλόν τε πολύκνημόν τ᾽ Ἐτεωνόν,
Θέσπειαν Γραῖάν τε καὶ εὐρύχορον Μυκαλησσόν,
οἵ τ᾽ ἀμφ᾽ Ἅρμ᾽ ἐνέμοντο καὶ Εἰλέσιον καὶ Ἐρυθράς

Θεσπειαν γραια,αρα η γραια,δηλαδη οι γραικοι ,ηταν απο τη βοιωτια .

Η πολη αυτη εχει πλεον βρεθει.
Σύγχρονοι μελετητές διατυπώνουν τη θεωρία ότι οι Γραίοι, όπως και οι Ευβοείς, ταξίδεψαν στη Δύση σε αναζήτηση μετάλλων και συμμετείχαν στην ίδρυση των πρώτων ευβοϊκών αποικιών της Δύσης.
Εικάζεται ότι οι Γραίοι ήρθαν πρώτοι σε επαφή με τους αυτόχθονες κατοίκους της Ιταλικής χερσονήσου και έτσι όλοι οι Έλληνες έγιναν γνωστοί στη Δύση ως Graii (Γραίοι), Greci (Γραικοί).
http://extras.ha.uth.gr/oropos/25.shtml


Συνεχιζεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:01:22  Εμφάνιση Προφίλ
europaioi

quote:
Ο Ματθαίος ήταν Ιουδαίος και έγραψε το Ευαγγέλιο στα Αραμαϊκά (το μοναδικό στη γλώσσα των Ιουδαίων της εποχής).

Καμία αντίρρηση, μόνο που το ευαγγέλιο του Ματθαίου γράφτηκε στα ελληνικά, αντιγραφή από το ευαγγέλιο του Μάρκου που το αντέγραψε από το ευαγγέλιο "Q" που ήταν επίσης στα ελληνικά.

quote:
Ο Ιωάννης είτε ως Ελληνιστής είτε ως Ελληνικής καταγωγής, το έγραψε στα Ελληνικά.

Αν είχε ζήσει 200 χρόνια, τότε αυτό είναι σίγουρο...

quote:
Η ετυμολογία του ονόματος Ιωάννης, όπως και του ονόματος Ιωανέας, σχετίζεται με τους Ιωνες και την Ιώ (που ήταν κόρη του Ινάχου και πρώτη ιέρεια της Ηρας).

Το Ιωάννης είναι εξελληνισμός του εβραϊκού όνόματος Γιοχανάν που σημαίνει "ο Γιαχωβάς ελέησε".

quote:
Τα ίδια και με τον ευαγγελιστή Μάρκο. Το πραγματικό του όνομα ήταν και αυτού Ιωάννης, στη συνέχεια όμως απέκτησε το Μάρκος ως Ρωμαϊκό επώνυμο με το οποίο και έμεινε στην ιστορία.

Διαφωνώ. Το πραγματικό του όνομα ήταν "Μπάμπης" ή "Σουγιάς" ή "αλλίθωρος" και το άλαξε σε "Μάρκος" για να μην τον εντοπίζουν.

quote:
Ο Λουκάς ήταν από την Αντιόχεια της Συρίας.

Νέες πηγές αναφέρουν ότι ήταν από τη Μαλακάσα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:08:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε φίλε σκαρτάδε, τι προσπαθείς να κάνεις τώρα; Να μιλήσεις με τους ευρωπαίους σοβαρά;

Ήδη ψάχνουν στο νετ για την... επόμενη τοποθέτησή "τους".

Πίστεψέ με, είναι μόνο για πλάκα.

Θα σε ταπώσουν κι εσένα, όπως όλους μας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Ρε φίλε σκαρτάδε, τι προσπαθείς να κάνεις τώρα; Να μιλήσεις με τους ευρωπαίους σοβαρά;

Ήδη ψάχνουν στο νετ για την... επόμενη τοποθέτησή "τους".

Πίστεψέ με, είναι μόνο για πλάκα.

Θα σε ταπώσουν κι εσένα, όπως όλους μας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Μα δεν τα λεω για αυτον,αλλα για οποιον εχει ορεξη να δει την αληθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:18:04  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι φιλομαθείς

quote:
Εγώ δε ρωτάω για να μάθω?.....έχω μάθει απέξω κι ανακατωτά όλες τις ιστορικές πληροφορίες που μας έχει δώσει ο γιαπετ....άκου εκεί!!!

Διαβάστε λοιπόν, να μάθετε την προέλευση των Ελλήνων.

Κατάγονται από τον αστερισμό της Λύρας, ήλθαν στη Γη ως συνοδοί του Διός, όταν αποφάσισε να δώσει ο ίδιος τέλος στις αυθαιρεσίες του Κρόνου, ο οποίος καταδυνάστευε τους ανθρώπους, τους μετάλλασσε με διάφορα πειράματα σε βιογενετικά εργαστήρια στον Καύκασο.

Αφού ο Ζευς, αποκατέστησε την τάξη, με βάση τον σχεδιασμό της διαγαλαξιακής συνομοσπονδίας της Ανδρομέδας για την ανθρωπότητα, άφησε κάποιους από τους συνοδούς του (Έλληνες) στη Γη για να εποπτεύσουν την συνέχεια της ανθρωπότητας και να την βοηθούν όποτε θα χρειαζόταν.

Έτσι βρέθηκαν οι Έλληνες στον πλανήτη. Δεν είναι αυτόχθονες, είναι παιδιά των άστρων.

Τουλάχιστον, σφού το θέλετε, να μαθαίνετε κάποια χρήσιμα πράγματα, που, σίγουρα, θα σας χρειαστούν στο μέλλον.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Ας δουμε τωρα και το ποιοι ηταν οι ελληνες.

Ιλιαδα β 680-684

Και τώρα, αυτοί που κατοικούσαν στο Πελασγικό Άργος,
και αυτοί που ζούσαν στην Άλο και στην Αλόπη, και στην Τραχίνα,
και όσοι είχαν τη Φθία και την Ελλάδα με τις όμορφες γυναίκες
και λέγονταν Μυρμιδόνες και Έλληνες και Αχαιοί,
αυτοί είχαν πενήντα καράβια, και αρχηγός τους ήταν ο Αχιλλέας

Οδυσσεια λ 495


και τώρα τιμημένος βρίσκεται στους πλήθιους Μυρμιδόνες,
για πια δεν τον ψηφούν ολόγυρα στη Φθία και στην Ελλάδα


Οι ελληνες λοιπον ηταν οι κατοικοι της πολης ελλας στην περιοχη της φθιας,δηλαδη οι μυρμιδονες.Ποτε ο ομηρος δεν ονομασε ολους τους υπολοιπους με το ονομα ελληνες.

Στην Ιλιάδα του Ομήρου, οι ελληνικές συμμαχικές δυνάμεις περιγράφονται με τρία διαφορετικά ονόματα: Αργείοι, Δαναοί και Αχαιοί, και όλα με την ίδια έννοια. Από τα παραπάνω ο πρώτος τύπος χρησιμοποιείται 29 φορές, ο δεύτερος 138 και ο τρίτος 598 φορές.

Στη συνεχεια ο μεταομηρικος κοσμος,θαυμαζοντας τα ηρωικα κατορθωματα του ελληνα αχιλλεα και των ελληνων μυρμιδονων του,αρχισε να ταυτιζεται με το ονομα αυτο και τελικα επικρατησε απο ακρη σε ακρη,μεχρι που οι τσομπανοβλαχοι της ερημου,του αλλαξαν τη σημασια,ως δηλωτικο του δηθεν ειδολολατρη.


Οπως γραφει στη χριστιανικη σελιδα που εφερα ο χρυσοστομος λεει ,πως ακομα και το γνωστο χωριο του χριστου με τους ελληνες,δεν μιλαει για καταγωγη αλλα για θρησκεια,αιωνες πριν τη κοτσανα που αμολησε ο ευρωπαιος για τον ιουλιανο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ωχ!!!! το μάτι μου!!!!!!ΠΆΛΙ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ;.....
Καλά,ρε, όλο στο ...ίδιο χάσμα, κάθεστε;....
Πάτε και παραπέρα, μην ...δείτε και τίποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
skartados:
Ας βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα,για να μην βγαινει ο καθε πονεμενος ευρωπαιος και να αμολαει κοτσανες.

1ον.Στην αρχαιοτητα οι ελληνικες φυλες εδιναν το ονομα τους σε ολοκληρες περιοχες και ποτε σε πολεις.Π.χ,ιωνες-ιωνια,πελοπες-πελοποννησος,αχαιοι-αχαια,μακεδονες-μακεδονια.Αντιθετα οι κατοικοι της πολης επαιρναν ως δηλωτικο ονομα αυτο της ονομασιας της.Π.χ,αθηνα-αθηναιοι,σπαρτη-σπαρτιατες,ελλας-ελληνες,γραια -γραικοι.
Με λιγα λογια δεν υπηρχε καποια φυλη που να ονομαζοταν ελληνες και να ονομασε την πολη στη περιοχη των φαρσαλων ελλας,ουτε υπηρχε μια φυλη με το ονομα γραικοι που να ονομασε την ομηρικη πολη γραια,αλλα εγινε ακριβως το αντιθετο....

Στη συνεχεια οι ελληνες για αυτες τις πολεις ,η περιοχες,εβγαζαν και ενα ιδυτικο μυθο,π.χ ,ο μυθος του ελλην,ο μυθος του ναξιου,ο μυθος του θασιου,κ.τ.λ.


2ον.Το ονομα γραικοι ,δεν αναφερεται πουθενα στον ομηρο.Πως προηλθε ομως ως εθνοτικο μας ονομα στους υπολοιπους λαους?

Ιλιαδα Β 498
Σχοῖνόν τε Σκῶλόν τε πολύκνημόν τ᾽ Ἐτεωνόν,
Θέσπειαν Γραῖάν τε καὶ εὐρύχορον Μυκαλησσόν,
οἵ τ᾽ ἀμφ᾽ Ἅρμ᾽ ἐνέμοντο καὶ Εἰλέσιον καὶ Ἐρυθράς

Θεσπειαν γραια,αρα η γραια,δηλαδη οι γραικοι ,ηταν απο τη βοιωτια .

Η πολη αυτη εχει πλεον βρεθει.
Σύγχρονοι μελετητές διατυπώνουν τη θεωρία ότι οι Γραίοι, όπως και οι Ευβοείς, ταξίδεψαν στη Δύση σε αναζήτηση μετάλλων και συμμετείχαν στην ίδρυση των πρώτων ευβοϊκών αποικιών της Δύσης.
Εικάζεται ότι οι Γραίοι ήρθαν πρώτοι σε επαφή με τους αυτόχθονες κατοίκους της Ιταλικής χερσονήσου και έτσι όλοι οι Έλληνες έγιναν γνωστοί στη Δύση ως Graii (Γραίοι), Greci (Γραικοί).


1) Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.....που το πας που λένε. Αν καταλαβαίνει κάποιος άλλος ας βοηθήσει.

2)Αν και πάλι δεν καταλαβαίνω τι μου προσάπτεις......

α. Ανέφερα τι είπε ο Αριστοτέλης. Και αυτός δικαιούται να τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα.

β. Oι μύθοι αποδίδουν την καταγωγή του ονόματος στον ήρωα Γραικόν, γιο του Δία και της Πανδώρας. Απ’ αυτόν πήραν το όνομα οι Γραίκες, αρχαίοι Αιολοί άποικοι.

Ο ο Απολλόδωρος λέει ότι οι πέτρες που πετούσαν πίσω τους ο Δευκαλίωνας και η γυναίκα του Πύρρα και γίνονταν άνθρωποι λέγονταν Γραικοί και μετά μετονομάστηκαν σε Έλληνες από τον βασιλιά Έλληνα, γιο του βασιλιά Δευκαλίωνα.

Σύμφωνα με την επικρατούσα σήμερα εκδοχή, η ονομασία Γραικοί αρχικά χρησιμοποιούνταν από τους Ιλλυριούς για τους γείτονές τους Έλληνες της Δωδώνης, μέχρι που τελικά επικράτησε ο όρος Έλληνες.
Η εκδοχή αυτή φαίνεται να επιβεβαιώνεται από τον Αριστοτέλη (Μετεωρολογικά) και το Πάριο Χρονικό.


quote:
macedon:
Καμία αντίρρηση, μόνο που το ευαγγέλιο του Ματθαίου γράφτηκε στα ελληνικά, αντιγραφή από το ευαγγέλιο του Μάρκου που το αντέγραψε από το ευαγγέλιο "Q" που ήταν επίσης στα ελληνικά.

Στα Αραμαϊκά γράφτηκε.

quote:
macedon:
Αν είχε ζήσει 200 χρόνια, τότε αυτό είναι σίγουρο...

Γιατί το λες αυτό?

quote:
macedon:
Το Ιωάννης είναι εξελληνισμός του εβραϊκού όνόματος Γιοχανάν που σημαίνει "ο Γιαχωβάς ελέησε".

οι Ίωνες θεωρούσαν γενάρχη τους, αλλά και επώνυμό τους, τον Ίωνα.

Γι' αυτό και γράφω ότι η ετυμολογία του ονόματος Ιωάννης, όπως και του ονόματος Ιωανέας, σχετίζεται με τους Ιωνες και την Ιώ (που ήταν κόρη του Ινάχου και πρώτη ιέρεια της Ηρας), σχετίζεται όμως και με το θριαμβικό επιφώνημα ιωάν. "βοά τηλωπόν ιωάν".(Σοφοκλής,Φιλοκτήτης, 216)


quote:
macedon:
Διαφωνώ. Το πραγματικό του όνομα ήταν "Μπάμπης" ή "Σουγιάς" ή "αλλίθωρος" και το άλαξε σε "Μάρκος" για να μην τον εντοπίζουν.

Και ο Παύλος πρώτα Σαούλ λεγόταν. Αφού όμως θες ντε και καλά να σου φορέσω τα γυαλιά, ας στα φορέσω
(Πράξεις ιβ' στ. 12):συνιδών τε ἦλθεν ἐπὶ τὴν οἰκίαν Μαρίας τῆς μητρὸς Ἰωάννου τοῦ ἐπικαλουμένου Μάρκου οὗ ἦσαν ἱκανοὶ συνηθροισμένοι καὶ προσευχόμενοι.

quote:
macedon:
Νέες πηγές αναφέρουν ότι ήταν από τη Μαλακάσα.

Ακόμη καλύτερα.....

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Διαβάστε λοιπόν, να μάθετε την προέλευση των Ελλήνων.

Κατάγονται από τον αστερισμό της Λύρας, ήλθαν στη Γη ως συνοδοί του Διός, όταν αποφάσισε να δώσει ο ίδιος τέλος στις αυθαιρεσίες του Κρόνου, ο οποίος καταδυνάστευε τους ανθρώπους, τους μετάλλασσε με διάφορα πειράματα σε βιογενετικά εργαστήρια στον Καύκασο.

Αφού ο Ζευς, αποκατέστησε την τάξη, με βάση τον σχεδιασμό της διαγαλαξιακής συνομοσπονδίας της Ανδρομέδας για την ανθρωπότητα, άφησε κάποιους από τους συνοδούς του (Έλληνες) στη Γη για να εποπτεύσουν την συνέχεια της ανθρωπότητας και να την βοηθούν όποτε θα χρειαζόταν.

Έτσι βρέθηκαν οι Έλληνες στον πλανήτη. Δεν είναι αυτόχθονες, είναι παιδιά των άστρων.

Τουλάχιστον, σφού το θέλετε, να μαθαίνετε κάποια χρήσιμα πράγματα, που, σίγουρα, θα σας χρειαστούν στο μέλλον.....



Πολύ ενδιαφέρον..... πηγή? Ο Φουράκης? ή ο Λιακό?

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 23:50:09  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Ωχ!!!! το μάτι μου!!!!!!ΠΆΛΙ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ;.....
Καλά,ρε, όλο στο ...ίδιο χάσμα, κάθεστε;....
Πάτε και παραπέρα, μην ...δείτε και τίποτε άλλο...

Τι να δούμε πέρα απ' την... Ανδρομέδα βρε;;;

Μετά από εκεί είναι το χάος....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy